Top Banner
Bedőné Fatér Tímea, magyar nyelv és irodalom ………………………… Általános Iskola Óraterv A pedagógus neve: Bedőné Fatér Tímea Műveltségi terület: magyar nyelv és irodalom Tantárgy: magyar nyelv Osztály: 7. Az óra témája: Az eredet-és eredményhatározós szószerkezet Az óra cél- és feladatrendszere: A eredet-és eredményhatározó funkciójának és kifejező eszközeinek felismerése, megnevezése. Az eredet-és eredményhatározós alárendelő szószerkezetek mondatbeli viszonyainak megfigyelése; felismerésük és alkotásuk. ismeretbővítés, tanult ismeretek alkalmazása. A -ból, -ből,-ról,-ről, tól-től ragos szavak helyesírása, -vá, vé rag hasonulásának helyesírása. A néma értő olvasás során a tanulók önálló ismeretszerzése, információkezelése, lényegkiemelése fejlődik. A változatos feladatok által a problé- mamegoldás, figyelem, emlékezet fejlesztése a célzott terület. A páros munka során udvarias együttműködésre, segítőkészségre, türelemre, empá- tiára van szükség, és lehetőség nyílik a tolerancia fejlesztésére; a felelősségvállalás, szabálykövetés gyakorlására is. Az óra didaktikai feladatai: A tanulók megelőző tudására építve, részben önálló ismeretszerzésre támaszkodó ismeretbővítés. Majd ennek a közös megbeszéléssel, tanári magyarázattal történő kiegészítése, megerősítése. A tanultak alkalmazása, gyakorlás egyszerű feladathelyzetekben. Helyesírási készség fejlesztése. Tantárgyi kapcsolatok: Természetismeret (a tankönyvi példamondatok kapcsolódó tartalma) Felhasznált források: Antalné Szabó Ágnes - Raátz Judit: Magyar nyelv és kommunikáció c. tankönyv (Nemzeti Tankönyvkiadó, 2011), Antalné Szabó Ágnes - Raátz Judit: Magyar nyelv és kommunikáció c. munkafüzet (Nemzeti Tankönyvkiadó, 2005), Cs. Nagy Lajos: Nyelvtani elemzési gyakorlókönyv (Trezor Kiadó, Budapest 1994) 30-53. p.
13

Óraterv - zalai-iskola.hu · Ez az óra a tematikus terv 7. foglalkozása volt. Az előkészítő tollbamondás ebben a mozgásos formájában motiváló erővel bírt. A tanóra

Sep 10, 2019

Download

Documents

dariahiddleston
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Óraterv - zalai-iskola.hu · Ez az óra a tematikus terv 7. foglalkozása volt. Az előkészítő tollbamondás ebben a mozgásos formájában motiváló erővel bírt. A tanóra

Bedőné Fatér Tímea, magyar nyelv és irodalom

………………………… Általános Iskola

Óraterv

A pedagógus neve: Bedőné Fatér Tímea

Műveltségi terület: magyar nyelv és irodalom

Tantárgy: magyar nyelv

Osztály: 7.

Az óra témája: Az eredet-és eredményhatározós szószerkezet

Az óra cél- és feladatrendszere: A eredet-és eredményhatározó funkciójának és kifejező eszközeinek felismerése, megnevezése. Az eredet-és

eredményhatározós alárendelő szószerkezetek mondatbeli viszonyainak megfigyelése; felismerésük és alkotásuk. ismeretbővítés, tanult ismeretek

alkalmazása. A -ból, -ből,-ról,-ről, tól-től ragos szavak helyesírása, -vá, vé rag hasonulásának helyesírása.

A néma értő olvasás során a tanulók önálló ismeretszerzése, információkezelése, lényegkiemelése fejlődik. A változatos feladatok által a problé-

mamegoldás, figyelem, emlékezet fejlesztése a célzott terület. A páros munka során udvarias együttműködésre, segítőkészségre, türelemre, empá-

tiára van szükség, és lehetőség nyílik a tolerancia fejlesztésére; a felelősségvállalás, szabálykövetés gyakorlására is.

Az óra didaktikai feladatai: A tanulók megelőző tudására építve, részben önálló ismeretszerzésre támaszkodó ismeretbővítés. Majd ennek a

közös megbeszéléssel, tanári magyarázattal történő kiegészítése, megerősítése. A tanultak alkalmazása, gyakorlás egyszerű feladathelyzetekben.

Helyesírási készség fejlesztése.

Tantárgyi kapcsolatok: Természetismeret (a tankönyvi példamondatok kapcsolódó tartalma)

Felhasznált források:

Antalné Szabó Ágnes - Raátz Judit: Magyar nyelv és kommunikáció c. tankönyv (Nemzeti Tankönyvkiadó, 2011),

Antalné Szabó Ágnes - Raátz Judit: Magyar nyelv és kommunikáció c. munkafüzet (Nemzeti Tankönyvkiadó, 2005),

Cs. Nagy Lajos: Nyelvtani elemzési gyakorlókönyv (Trezor Kiadó, Budapest 1994) 30-53. p.

Page 2: Óraterv - zalai-iskola.hu · Ez az óra a tematikus terv 7. foglalkozása volt. Az előkészítő tollbamondás ebben a mozgásos formájában motiváló erővel bírt. A tanóra

Bedőné Fatér Tímea, magyar nyelv és irodalom

………………………… Általános Iskola

Cs. Nagy Lajos: Helyesírási gyakorlókönyv 102. – 104. o.

A magyar helyesírás szabályai, Akadémiai Kiadó, Budapest, 2007.

Szabó Kálmán: Helyesírási szöveggyűjtemény az általános iskola felső tagozata számára Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest 1994. 148. - 157.o.

Török Ágnes (szerk.): Egyet értünk? Egyetértünk! Helyesírási gyakorló feladatok magyar nyelvből 5 – 8. osztály számára Dinasztia Tankönyvki-

adó 2003.

A kiosztandó feladatok nyomtatott formában kerülnek a tanulók kezébe, ezeket a megoldást követően a füzetükbe ragasztják, vagy a közös meg-

oldás esetén a csoport mappájában tárolják.

Dátum: 2014. február 20.

Idő Tanegység,

tevékenység Tartalom, az óra menete

Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzés

Munkaforma Módszer Eszköz

1-7

Ráhangolás

Előkészítő feladat

- „Futkosós tollbamondás” szavakkal (eredet- és ered-

ményhatározó ragos alakjainak írása, ld.: melléklet-

ben). Közben házi feladatok szúrópróba szerű ellenőr-

zése.

- Hibajavítás a levett plakátok alapján a csoportokban.

Közben a kapcsolódó helyesírási tudnivalók közös fel-

elevenítése. Problémát jelentő szó esetén közös értel-

mezés.

- Értékelés: Mennyi a csoportokban a helyesen leírt

szavak összege? (Az első helyezett csoportot ünnepel-

jük tapssal (kérésükre: tűzijátéktaps, vastaps vagy por-

Kooperatív

csoportmunka

Futkosós

tollbamon-

dás technika

Füzet és

falra ragasz-

tott szólisták

a csoportok

számának

megfelelő-

en.

Page 3: Óraterv - zalai-iskola.hu · Ez az óra a tematikus terv 7. foglalkozása volt. Az előkészítő tollbamondás ebben a mozgásos formájában motiváló erővel bírt. A tanóra

Bedőné Fatér Tímea, magyar nyelv és irodalom

………………………… Általános Iskola

Idő Tanegység,

tevékenység Tartalom, az óra menete

Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzés

Munkaforma Módszer Eszköz

cukor taps).

8-

10

11-

15

Előzetes tudás

előhívása

- Szervezési feladat:

Akiknek a széke alá kis kék feladat van ragasztva

(gyurmaragaccsal), azok helyezkedjenek el most a te-

rem jobb oldalán, felém fordulva: ők alkotják ma a kék

csapatot.

Akinek pedig piros színnel megfogalmazott feladat van

a székén, helyezkedjen el a bal oldalon, szintén felém

fordulva: ők alkotják ma a piros csapatot. A két társa-

ság külön fog dolgozni a továbbiakban.

Tollbamondás szavaihoz kapcsolódó feladatok megol-

dása.

- Kék (önállóan): Csoportosíts, helyezd el a szavakat a

T táblába! Figyelj a fejlécben megadott csoportosítási

szempontra!

- Piros (velem): Csoportosítsd a szavakat a jelentésük

alapján a T táblába! Nevezd meg, mi a közös az össze-

tartozó kifejezésekben! Adj címet a fejlécben a két

Differenciált

rétegmunka

Differenciá-

lás,

T tábla

technika

Feladatkár-

tyák a szék

alján (óra

előtt célzot-

tan felra-

gasztva)

Egyszemé-

lyes, könnyen

variálható

padok vannak

a teremben,

nem okoz

gondot a

gyors hely-

változtatás. A

differenciált

kék - piros

feladatokat az

óra előtt te-

szem fel a

székek aljára.

Page 4: Óraterv - zalai-iskola.hu · Ez az óra a tematikus terv 7. foglalkozása volt. Az előkészítő tollbamondás ebben a mozgásos formájában motiváló erővel bírt. A tanóra

Bedőné Fatér Tímea, magyar nyelv és irodalom

………………………… Általános Iskola

Idő Tanegység,

tevékenység Tartalom, az óra menete

Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzés

Munkaforma Módszer Eszköz

szócsoportnak!

Megoldást követően előkészítem az önálló munkáju-

kat: Ma az eredet –és eredményhatározóval ismerke-

dünk meg. Segítő párokban fogtok tovább dolgozni.

16-

30

Jelentésteremtés

Szövegértelmezés

Ismeretbővítés

- Piros (önállóan): Olvassátok el egyénileg a tankönyv

59-60. oldalán található szöveget. Majd pármunkában

értelmezzétek a szöveget! Ehhez segítő szempontsort

kaptok (ld. mellékletben)

- Kék (velem):

Önálló feladat gyors ellenőrzése. Célkitűzés: ma az

eredet –és eredményhatározóval ismerkedünk meg.

Közös szövegértelmezés, megbeszélés (Tankönyv 59-

60. oldal)

Honnan kaphatta nevét az eredethatározó? Miért

mondhatjuk, hogy mindig előzményt fejez ki? Melyek

a leggyakoribb kifejezőeszközei? Alkossunk saját pél-

dákat!

Honnan kaphatta nevét az eredményhatározó? Miért

mondhatjuk, hogy mindig véghatározó? Melyek a leg-

Differenciált

rétegmunka

Differenciá-

lás, feladat-

megoldás

párban

Megbeszé-

lés, kérdve

kifejtés,

magyarázat.

Tankönyv,

szempontsor

Page 5: Óraterv - zalai-iskola.hu · Ez az óra a tematikus terv 7. foglalkozása volt. Az előkészítő tollbamondás ebben a mozgásos formájában motiváló erővel bírt. A tanóra

Bedőné Fatér Tímea, magyar nyelv és irodalom

………………………… Általános Iskola

Idő Tanegység,

tevékenység Tartalom, az óra menete

Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzés

Munkaforma Módszer Eszköz

gyakoribb kifejezőeszközei? Alkossunk saját példákat!

Hasonlítsuk össze a kétféle határozót! Mi a különbség

köztük?

Megbeszélést követően előkészítem az új ismeretek

alkalmazását, az önálló munkát. Segítő párokban fog-

nak tovább dolgozni.

összehason-

lítás

31-

36

Új ismeretek al-

kalmazása

- Kék (önállóan): Mondatelemzés, új határozók kifeje-

zőeszközeinek megnevezése. A mondatokat felváltva

elemzik, oldják. Az egyik tag a megoldó, a másik a

segítő („edző”), majd szerepcsere.

- Piros (velem): Olvasottak, új, önállóan megszerzett

ismeretek megbeszélése a szempontsor alapján.

Differenciált

rétegmunka

Feladat-

megoldás

párban.

Megbeszé-

lés, kérdve

kifejtés,

ellenőrzés.

Feladatla-

pok

36-

40

Reflektálás

Új ismeretek al-

kalmazása

Gyakorlás, ösz-

szegzés

- A piros csapat tagjait bevonom a kék csapat mondat-

elemzéseinek ellenőrzésébe. A mondatok megoldása

kivetítőn jelenik meg.

- Négy állítást olvashattok a kivetítőn. Kettő igaz, kettő

Egyéni munka Ellenőrzés.

Igaz-hamis

Projektor,

laptop,

megoldókul

cs.

Page 6: Óraterv - zalai-iskola.hu · Ez az óra a tematikus terv 7. foglalkozása volt. Az előkészítő tollbamondás ebben a mozgásos formájában motiváló erővel bírt. A tanóra

Bedőné Fatér Tímea, magyar nyelv és irodalom

………………………… Általános Iskola

Idő Tanegység,

tevékenység Tartalom, az óra menete

Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzés

Munkaforma Módszer Eszköz

hamis. Gondolkozzatok, melyik mondatok a hamisak?

Háromig számolok, két magasba tartott kezeteken mu-

tassátok a hamis mondatok sorszámát! Tegyétek igazzá

őket!

technika,

gyakorlás.

41-

43.

Házi feladat

megbeszélése

Piros csapat tagjai: Mf. 100. o./2. 101. o./4.

Kék csapat tagjai: Mf. 99. o./1. 100. o./5.

Plusz pontos feladat: 100. o./3.

Differenciált

házi feladat

Munkafüzet

44-

45.

Órai munka érté-

kelése

Tanulói értékelés: Mit viszek magammal az óráról?

Rövid szóbeli nevelői értékelés a munka hatékonyságá-

ról.

Page 7: Óraterv - zalai-iskola.hu · Ez az óra a tematikus terv 7. foglalkozása volt. Az előkészítő tollbamondás ebben a mozgásos formájában motiváló erővel bírt. A tanóra

Bedőné Fatér Tímea, magyar nyelv és irodalom

………………………… Általános Iskola

Mellékletek (megvalósításhoz kapcsolódó dokumentumok)

Tollbamondás szavai:

forrásból, jéggé, rendőrtől, tündérré, madarak közül, halomba, rólad, olyanná, belőlünk, azzá

T-tábla (kék)

Csoportosíts, helyezd el a tollbamondás szavait a T-táblába! Figyelj a fejlécben megadott csoportosítási szempontra!

Page 8: Óraterv - zalai-iskola.hu · Ez az óra a tematikus terv 7. foglalkozása volt. Az előkészítő tollbamondás ebben a mozgásos formájában motiváló erővel bírt. A tanóra

Bedőné Fatér Tímea, magyar nyelv és irodalom

………………………… Általános Iskola

Egy kapcsolódó megoldás:

Page 9: Óraterv - zalai-iskola.hu · Ez az óra a tematikus terv 7. foglalkozása volt. Az előkészítő tollbamondás ebben a mozgásos formájában motiváló erővel bírt. A tanóra

Bedőné Fatér Tímea, magyar nyelv és irodalom

………………………… Általános Iskola

T-tábla (piros)

Csoportosítsd a szavakat a jelentésük alapján a T táblába! Gondolkozz, mi a közös az azonos oldalra került kifejezésekben! Mit fejeznek

ki? Adj címet a fejlécben a két szócsoportnak!

Page 10: Óraterv - zalai-iskola.hu · Ez az óra a tematikus terv 7. foglalkozása volt. Az előkészítő tollbamondás ebben a mozgásos formájában motiváló erővel bírt. A tanóra

Bedőné Fatér Tímea, magyar nyelv és irodalom

………………………… Általános Iskola

Egy kapcsolódó megoldás:

Page 11: Óraterv - zalai-iskola.hu · Ez az óra a tematikus terv 7. foglalkozása volt. Az előkészítő tollbamondás ebben a mozgásos formájában motiváló erővel bírt. A tanóra

Bedőné Fatér Tímea, magyar nyelv és irodalom

………………………… Általános Iskola

Szempontsor a szövegfeldolgozáshoz (piros):

Az eredethatározó

Mondatbeli szerepe

Elemzéskor alkalmazott jelölése

Kifejezőeszközei

Kérdései

Az eredményhatározó

Mondatbeli szerepe

Elemzéskor alkalmazott jelölése

Kifejezőeszközei

Kérdései

Mondatok az elemzéshez (kék)

Az asztalos fából készítette az asztalt.

Válassz a ceruzák közül!

Ebből bármikor kinőhet egy hajtás.

A melegben hamar vízzé válik a jég.

A hentes darabokra vágta a húst.

A hátszéltől a vitorla szélesre dagadt.

Igaz-hamis állítások

Az eredményhatározók gyakran -vá, -vé kézős névszók.

Az eredethatározó jellemző kifejezőeszköze a -ból, -ből ragos névszó.

Az eredményhatározó mindig előzményhatározó.

Az eredethatározós szószerkezet alaptagja gyakrabban ige, máskor igenév.

Page 12: Óraterv - zalai-iskola.hu · Ez az óra a tematikus terv 7. foglalkozása volt. Az előkészítő tollbamondás ebben a mozgásos formájában motiváló erővel bírt. A tanóra

Bedőné Fatér Tímea, magyar nyelv és irodalom

………………………… Általános Iskola

Értékelés

A tanórán ismét a pozitív megerősítést célzó szóbeli fejlesztő értékelésre törekedtem. A tollbamondást követően alkalmaztuk a tanulók tapssal

való jutalmazását, az ünneplést. A mai órán az ünneplő csoport választotta a tapsot. Az óra végén kiemeltem a véleményem szerint leghatéko-

nyabban megoldott feladatokat.

A tanulóknak is adtam lehetőséget a szóbeli értékelésre: az általuk elsajátított tudáselemekre vonatkozóan kaptam reflektálásokat. A differenciált

„színes” házi feladatok mellett megjelenő szorgalmi feladatot a tanulók plusz pontokért oldhatják meg. Három plusz pont összegyűjtését egy

ötössel értékelem.

Reflexió

Ez az óra a tematikus terv 7. foglalkozása volt. Az előkészítő tollbamondás ebben a mozgásos formájában motiváló erővel bírt. A tanóra gerincét

a differenciált rétegmunkára építettem fel. A tanóra elején még a megszokott alapcsoportban folyt a munka, majd rövid szervezéssel megoldha-

tóvá vált az új ismeretek két szinten való elsajátítása, jobban előtérbe kerülhetett az egyéni különbségekre nagyobb hangsúlyt fektető óravezetés.

A piros csapat nagyobb önállóságot kapott a tanórán, inkább előkészítő és ellenőrző szerepben voltam jelen köztük. A kék csapat tagjainak szük-

sége volt e témában a tanári közreműködésre, magyarázatra, a közös értelmezésre. Fontosnak tartottam, hogy az óra elején együtt induljanak a

rétegek, majd a tanóra végén újra közös legyen a reflektálás, értékelés, zárás. Ez adott keretet a foglalkozásnak, melyben a tartalom elsajátítására

kétféle úton közelíthették meg a gyerekek. Legközelebb érdemes lesz újra próbálkozni három réteg alkotásával, mert tapasztalataim szerint a

tehetséges tanulók és a lassabban, nehézkesebben haladók között most is alkotható lett volna még egy középréteg is, részben önálló feladatokkal.

Page 13: Óraterv - zalai-iskola.hu · Ez az óra a tematikus terv 7. foglalkozása volt. Az előkészítő tollbamondás ebben a mozgásos formájában motiváló erővel bírt. A tanóra

Bedőné Fatér Tímea, magyar nyelv és irodalom

………………………… Általános Iskola

Így még inkább lehetővé tudtam volna tenni számukra a saját ütemüknek megfelelő tanulást. Tapasztalom, hogy a kooperativitás és differenciálás

következetes alkalmazása révén kevésbé jönnek létre problematikus helyzetek az órán. Ezekkel olyan tanulási módokat biztosíthatok a gyerekek-

nek, amelyekben ők maguk is érdekeltebbek, motiváltabbak, aktívabbak.

A differenciált házi feladatok mellett szokás szerint adtam lehetőséget plusz pontos feladat megoldására is.