This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Rancangan Mengajar
Sejarah Tingkatan 5
Tarikh/masa Hari/minggu
Tarikh : 4/01/2008 Masa : 12.20 – 1.40 Hari : Rabu
Tingkatan 5 MPV dan 5 sains Tema: Tema 10: Kemunculan dan Perkembangan Nasionalisme
Sehingga Perang Dunia KeduaBab: Ba 1 : Kemunculan dan perkembangan nasionalisme di
Asia TenggaraBidang Pembelajaran:
Imperialisme Barat di AsiaTenggara i. Imperialis Baratii. Faktor imperialism - Penguasaanekonomi dan politik
asil Pembelajaran: Selepas mempelajari tajuk ini, murid akan dapat:(1) Menyatakan takrif imperialisme( aras1 )
(2) Menyenaraikan kuasa imperialis barat di Asia Tenggara( Aras 1 )
(3) Menyatakan lokasi kuasa-kuasa imperialis barat di Asia Tenggara ( Aras 1 )
(4) Menyatakan faktor-faktor imperialisme barat di Asia Tenggara ( aras 1 )
Kemahiran: Mengenal pasti fakta, membandingkan dan membezakan, dan mengumpulkan dan mengelaskan
Cadangan masa: 1 masaPersediaan: (1) Mengarahkan pelajar membaca buku teks (hlm. 5 - 7) di rumah
(2) Mengarahkan murid membawa buku:
Longman Esensi Sejarah SPM
Longman Tutorial Terbilang Sejarah Tg. 4(3) Gunakan OHT 05 atau slaid persembahan 05(4) Peta Negara-negara Eropah
( 5 ) Peta Imperialisme di Asia Tenggara( 6 ) Carta minda faktor Imperialisme di Asia Tenggara
Tema: Tema 10: Kemunculan dan Perkembangan Nasionalisme Sehingga Perang Dunia Kedua
Bab: Bab 1 : Kemunculan dan perkembangan nasionalisme diAsia Tenggara
Bidang Pembelajaran:
Nasionalisme di Asia Tenggarai. Faktor kemunculan nasionalismeii. Perkembangan nasionalisme
Hasil Pembelajaran:
Selepas mempelajari tajuk ini, murid akan dapat:1 Menyatakan takrif nasionalisme ( Aras 1 )2 Menyenaraikan faktor yang mencetuskan nasionalisme di Asia
Tenggara ( Aras 1 )3 Menyenaraikan tokoh-tokoh nasionalis di Asia Tenggara( Aras 1 )
4) Menyatakan ciri-ciri nasionalisme tahap pertama dan tahap kedua di Asia Tenggara( Aras 1 )
Kemahiran: Mengenal pasti fakta, membandingkan dan membezakan, dan mengumpulkan dan mengelaskan
Cadangan masa:
2 masa
Persediaan: 1 Mengarahkan pelajar membaca buku teks (hlm.14 - 22 ) di rumah
2 Mengarahkan murid membawa buku:Longman Esensi Sejarah SPMLongman Tutorial Terbilang Sejarah Tg. 4
3 Guru mengarahkan pelajar membuat rujukan internet di rumah http://www.ampangtac.net/download/notaptk/SEJARAH%20MALAYSIA/GERAKA~1.HTM
4 Gunakan OHT 05 atau slaid persembahan 055 Peta minda faktor gerakan nasionalisme di Asia Tenggara6 Pengurusan grafik :Membandingkan gerakan nasionalisme Thailand
denganNasionalisme negara-negara lain di Asia Tenggara
7 Teks Putera gunung Tahan
8 Petikan warta Malaya dan al-ikhwan
Strategi/Pendekatan Pengajaran & Pembelajaran
Sumber Rujukan
( 1) Set Induksi
Guru menunjukkan keratan-keratan akhbar lama kepada pelajar
Guru bertanyakan kepada pelajar apakah kaitan akhbar tersebut dengan semangat nasionalisme di Asia Tenggara
Guru mengaitkan keratan akhbar dengan tajuk pengajaran
Buku teks sejarah Tg.5 hlm 14 - 22 Internet http://www.ceritajebat.blogspot.com/
Guru menerangkan maksud nasionlisme kepada pelajar dan meminta pelajar mengaitkan dengan perasaan nasionalisme membebaskan diri diripada cengkaman ekonomi penjajah
Buku Teks Sejarah Tg.5, hlm. 14 - 22
Longman Esensi Sejarah SPM, hlm.
(2) Nasionalisme di Asia Tenggarai. Faktor kemunculan nasionalismeii. Perkembangan nasionalisme
Guru membentuk 6 kumpulan pelajar Setiap kumpulan diberikan kad tugasan
berdasarkan undian
- Kumpulan 1 : Membina carta minda yang berkaitan dengan faktor kemunculan gerakan nasionalisme di Asia Tenggara
- Kumpulan 2 : Membina pengurusan grafik perbandingan gerakan nasionalisme Thailand dengan Negara-negara lain di Asia Tenggara
- Kumpulan 3 : Menjalankan kajian teks ke atas teks Putera gunung tahan
- Kumpulan 4 : Menjalankan kajian teks Noli Me Tangere ( Teks terjemahan )
- Kumpulan 5 : Kajian akhbar Majlis- Kumpulan 6 : Kajian akhbar Warta
Malaya
Ketua bagi setiap kumpulan akan bergerak ke kumpulan lain dan memberi komen dan markah
Komen dah markah akan dihantar kepada guru untuk rumusan
Persembahan pelajar menggunakan OHP/power point
Guru merumuskan persembahan pelajar dan mengumumkan markah bagi setiap
Buku Teks Sejarah Tg.5, hlm. 14 - 22 OHT/slaid persembahan Longman Esensi Sejarah SPM, hlm.
Membina peta minda :Faktor Kemunculan gerakan nasionalisme di Asia Tenggara
Tema: Tema 10: Kemunculan dan Perkembangan Nasionalisme Sehingga Perang Dunia Kedua
Bab: Bab 2 :Nasionalisme di Malaysia sehingga Perang Dunia Kedua
Bidang Pembelajaran:
Per juangan pemimpin setempat menentang Britishi. Pemerintahan dan pentadbiran Britishii.Per istiw a penentangan pemimpin setempat (Dol Said, Rentap, SyerifMasahor, Dato’ maharaja Lela, Yam Tuan Antah, Dato’ Bahaman, MatSalleh, Tok Janggut, Antanom, Abdul Rahman Limbong)
Hasil Pembelajaran:
Selepas mempelajari tajuk ini, murid akan dapat:(1) Menyenaraikan tokoh tempatan yang menentang Br itish ( Aras 1 )(2) Menyatakan sebab-sebab pemimpin setempat menentang British ( Aras 1 )
(3) Menceritakan peristiwa perjuangan pemimpin setempat menentang British ( Aras 1 )
(4) Menghuraikan sebab pemimpin setempat berjuang menentang British ( Aras 2 )
Kemahiran: Mengenal pasti fakta, membandingkan dan membezakan, dan mengumpulkan dan mengelaskan
Cadangan masa:
2 masa
Persediaan: 1 Mengarahkan pelajar membaca buku teks (hlm.) di rumah
2 Mengarahkan murid membawa buku:
Longman Esensi Sejarah SPM
Longman Tutorial Terbilang Sejarah Tg. 43 Carta Minda: Sebab-sebab Penentangan pemimpin tempatan terhadap British
4 Peta lokasi penentangan pemimpin tempatan menentang British 5 Peribahasa
gambar tokoh-tokoh pejuang Negara yang bangkit menetang British
Guru mengaitkan gambar dengan tajuk pengajaran iaitu Perjuangan pemimpin Setempat menentang British
Mat Kilau Dato Bahaman
Mat salleh Dato maharaja lela
(1) Pengenalan
Guru menerangkan gerakan pemimpin tempatan menentang British di Malaysia
Guru menyebut beberapa orang pemimpin seperti Dol said, Maharaja Lela, Rentap dan Mat salleh
Buku Teks Sejarah Tg.5, hlm. 28 - 44 Longman Esensi Sejarah SPM, hlm.
(2) Perjuangan Pemimpin Tempatan menentang British
Guru meminta pelajar menyenaraikan isi-isi penting berkaitan sebab-sebab penentangan pemimpin tempatan
Guru mengarahkan pelajar membina carta minda berkaitan dengan sebab-sebab penentangan pemimpin tempatan
Guru menerangkan peristiwa penentangan pemimpin tempatan terhadap British
Guru menyenaraikan beberapa orang Tokoh seperti : Dol said, Rentap, Syarif masahor, Mat salleh, Dato maharaja Lela, Dato Bahaman, Tuk janggut dan Haji Abdul Rahman Limbung
Buku Teks Sejarah Tg.5, hlm. 28 - 44 OHT/slaid persembahan
Carta Minda : Sebab-sebab Penentangan pemimpin tempatan terhadap British
- Guru membahagikan pelajar kepada 6 kumpulan dan setiap kumpulan di beri seorang tokoh.
- Kumpulan1 : Dol said- Kumpulan 2 ; Rentap- Kumpulan 3 : syarif masahor- Kumpulan 4 : mat salleh- Kumpulan 5 : Dato Bahaman- Kumpulan 6 : Tuk janggut Setiap kumpulan diberi tugas untuk
menghasilkan buku skrap yang bertajuk Biografi pemimpin setempat menentang British mengikut tokoh yang diberikan oleh guru.
Hasil pelajar hendaklah diphotostet dan dibahagikan kepada semua pelajar
Guru mengedarkan peta Malaysia dan meminta pelajar menandakan lokasi perjuangan pemimpin – pemimpin tempatan
Guru mempamerkan sebuah peribahasa “ Pemimpin setempat Pejuang atau pemberontak “ dan “ Bulat air kerana pembentung, bulat manusia kerana muafakat”
Pelajar di minta berbincang dengan rakan sebelah mereka berkaitan dengan peribahasa di atas.
Guru meminta beberapa orang pelajar memberikan pendapat berkaitan dengan peribahasa di atas
Buku skrap :Biografi pemimpin setempatmenentang British
Melabel peta : Tempat kebangkitanpemimpin setempat menentang British
Perbincangan :“Pemimpin setempat: Pejuangatau pemberontak” “Bulat air kerana pembetung, bulat manusia kerana
Tema: Tema 10: Kemunculan dan Perkembangan Nasionalisme Sehingga Perang Dunia Kedua
Bab: Bab 2 :Nasionalisme di Malaysia sehingga Perang Dunia KeduaBidang Pembelajaran:
Gerakan nasionalisme sehingga Perang Dunia Keduai. Faktor-faktor yang menyumbang kepada perkembangan nasionalismeii. Gerakan Islahiii. Per juangan badan-badan dan kesatuan – Kesatuan Melayu Singapura
Hasil Pembelajaran:
Selepas mempelajari tajuk ini, murid akan dapat:(1) Menyatakan faktor-faktor yang menyumbang kepada perkembangan
gerakan nasionalisme ( Aras 1 )
(2) Menyenaraikan tokoh yang terlibat dalam Gerakan Islah ( Aras 1)
(3) Menyenaraikan akhbar dan majalah yang berperanan dalam gerakanNasionalisme ( Aras 1 )
(4) Menyatakan perkembangan peranan akhabar, majalah dan novel dalamgerakan nasionalisme ( aras 1 )
Kemahiran: Mengenal pasti fakta, membandingkan dan membezakan, dan mengumpulkan dan mengelaskan
Cadangan masa:
2 masa
Persediaan: 1 Mengarahkan pelajar membaca buku teks (hlm.45 – 54 ) di rumah2 Mengarahkan murid membawa buku:
Longman Esensi Sejarah SPM
Longman Tutorial Terbilang Sejarah Tg. 43 Pengurusan grafik : Melengkapkan carta isu perjuangan akhbar
dan majalah
4 Gambar tokoh 5 Carta Minda : faktor –faktor pemangkin nasionalime di Malaysia7 Skrip Forum disediakan oleh guru dan pelajar
Pelajar untuk menjadi ahli panel forum Pelajar lain diarahkan mendengar dan
membuat catatan tentang forum tersebut
Guru mengarahkan pelajar membina pengurusan grafik berkaitan dengan isu perjuangan akhbar , majalah dan novel.
Guru menunjukkan contoh-contoh akhbar dan majalah kepada pelajar untuk meningkatkan lagi pengetahuan pelajar tentang akhbar yang terdapat di tanah Melayu sebelum merdeka
Forum :Isu-isu perjuangan Kaum Muda
Pengurusan grafik : Melengkapkan cartaisu perjuangan akhbar dan majalah
Akhbar Aspek Isu Warta
MalayaLembaga MalayaMajlis
Utusan MelayuWarta
NegaraFajar
Sarawak
Sosial/pendidikan
Ekonomi
Politik
(3) Murid diarah untuk menyiapkan latihan Longman Tutorial Terbilang Sejarah Tg. 5:
Tema: Tema 10: Kemunculan dan Perkembangan Nasionalisme Sehingga Perang Dunia Kedua
Bab: Bab 2 :Nasionalisme di Malaysia sehingga Perang Dunia KeduaBidang Pembelajaran:
Per juangan badan-badan dan kesatuan – Kesatuan Melayu Singapura Persatuan Sahabat Pena (PASPAM) – Kesatuan Melayu Selangor - KesatuanMelayu Muda (KMM) – Kesatuan Kebangsaan Melayu Saraw ak
Hasil Pembelajaran:
Selepas mempelajari tajuk ini, murid akan dapat:(1) Menyenaraikan tokoh-tokoh yang terlibat di dalam PerjuanganPersatuan-
persatuan melayu ( aras 1 ) (2) Menghuraikan isu yang diperjuangkan oleh badan-badan dan kesatuan
dalam gerakan nasionalisme ( aras 2 )(3) Menyatakan matlamat penubuhan persatuan-persatuan melayu ( aras 1 )
Kemahiran: Mengenal pasti fakta, membandingkan dan membezakan, dan mengumpulkan dan mengelaskan
Cadangan masa:
1 masa
Persediaan: 1 Mengarahkan pelajar membaca buku teks (hlm 54 .) di rumah2 Mengarahkan murid membawa buku:
Tema: TEMA 11: PEMBINAAN NEGARA DAN BANGSA KE ARAH KEMUNCULAN NEGARA MALAYSIA BERDAULAT
Bab: Bab 3 : Kesedaran tentang pembinaan negara dan bangsaBidang Pembelajaran:
Latar belakang konsep negara dan bangsa:i) Pembinaan Negara bangsa- Kerajaan Islam Madinah- Kerajaan Itali dan JermanCiri-ciri Negara dan bangsa- Bangsa- Negara- Kerajaan- Perlembagaan
Hasil Pembelajaran:
Selepas mempelajari tajuk ini, murid akan dapat:1 Mentakrifkan konsep negara dan bangsa ( Aras 1 )
2 Menyenaraikan ciri-ciri negara dan bangsa ( Aras 1 )
3 Menerangkan latar belakang pembinaan negara Jerman dan Itali ( Aras 2 )
4 Menghuraikan ciri-ciri negara dan bangsa ( Aras 2 )
Kemahiran: Mengenal pasti fakta, membandingkan dan membezakan, dan mengumpulkan dan mengelaskan
Cadangan masa:
2 masa
Persediaan: 1 Mengarahkan pelajar membaca buku teks (hlm 64 74 .) di rumah2 Mengarahkan murid membawa buku:
Longman Esensi Sejarah SPM
Longman Tutorial Terbilang Sejarah Tg. 43 Gambar lukisan pembukaan Melaka oleh parameswara
Guru menayangkan gambar peristiwa pembukaan Kota Melaka oleh parameswara
Guru menanyakan pelajar tentang kepentingan gambar tersebut dan mengaitkan jawapan pelajar dengan tajuk Pengajaran : Latar belakang Pembinaan Negara dan bangsa
Buku teks sejarah Tg.5 hlm 54 - 56 Internet :
(1) Pengenalan
Guru menerangkan kepada pelajar tentang asas pembinaan Negara dan bangsa.
Guru menjelaskan kepada pelajar Institusi kesultanan melayu Melaka adalah model pembentukan Negara dan bangsa malaysia
Buku Teks Sejarah Tg.5, hlm. 54 - 56
Longman Esensi Sejarah SPM, hlm.
(2) Latar belakang konsep negara dan bangsa: Guru mengarahkan pelajar membentuk 6
kumpulan berdasarkan undian Nombor kedudukan dalam buku rekod kedatangan pelajar
Setiap kumpulan diberikan kad tugasan yang telah disediakan oleh guru
- Kumpulan 1: Pembinaan Negara dan Bangsa ( pembentangan isi dalam bentuk kuiz sejarah )
- Kumpulan 2 :Pembinaan Negara Bangsa Itali ( Pembentangan isi dalam bentuk
Buku Teks Sejarah Tg.5, hlm. 54 – 6 OHT/slaid persembahan Longman Esensi Sejarah SPM, hlm.
Lakonan – menghasilkan skrip berdasarkan teks sejarah hlaman 68.
- Kumpulan 3 : Pembinaan Negara bangsa Jerman ( Pembentangan isi dalam bentuk wawancara tokoh otto Eduard Von Mismarck )
- Kumpulan 4 : Pembinaan Negara bangsa Islam Madinah ( Menggunakan teknik Sumbang saran setiap ahli kumpulan )
- Kumpulan 5 : pembinaan Negara bangsa Malaysia ( Teknik buku Skrap sejarah pembentukan bangsa Malaysia )
- Kumpulan 6 : Ciri-ciri Negara dan bangsa ( menghasilkan carta grafik )
Setiap kumpulan membentangkan hasil perbincangan masing-masing mengikut teknik di dalam kad tugasan
Guru membuat rumusan terhadap tajuk pengajaran Guru memilih beberapa orang pelajar untuk mengadakan simulasi Menfransformasi kan konsep Negara ke dalam proses pembinaan sebuah kelas cemerlang
Gambar Tokoh
Simulasi : Menfransformasi kan konsep Negara ke dalam proses pembinaan sebuahkelas cemerlang
(3) Murid diarah untuk menyiapkan latihan Longman Tutorial Terbilang Sejarah Tg. 5:
Tema: TEMA 11: PEMBINAAN NEGARA DAN BANGSA KE ARAH KEMUNCULAN NEGARA MALAYSIA BERDAULAT
Bab: Bab 3 : Kesedaran tentang pembinaan negara dan bangsaBidang Pembelajaran:
Kesultanan Melayu Melaka Ciri-ciri Negara dan bangsac) Warisan negeri-negeri Melayui. Johor – Undang undang Tubuh Kerajaan JohorTerengganu - Ittqan – ilmuluk bi-ta’dil il-sulukiii. Kelantan – Sistem Jemaah Menteriiv. Negeri Sembilan – Prinsip demokrasi – Konsep persekutuan
Hasil Pembelajaran:
Selepas mempelajari tajuk ini, murid akan dapat:(1) Menyenarai ciri-ciri asas negara dan bangsa pada zaman Kesultanan
Melayu Melaka(2) Menyatakan ciri-ciri w arisan Kesultanan Melayu Melaka dalam undang-
undang Kerajaan Johor dan Terengganu
(3) Menyatakan Sistem Jemaah Menteri di Kelantan
4 Menghuraikan ciri-ciri negara dan bangsa yang diamalkan pada zaman Kesultanan Melayu Melaka ( Aras 2 )
Guru menayangkan petikan video Pembentukan persekutuan Tanah melayu kepada pelajar
Guru meminta pelajar mencatatkan isi penting yang terdapat di dalam petikan video.
Guru menerangkan kepada pelajar Pembentukan Persekutuan tanah Melayu adalah menggantikan Malayan Union
Buku Teks Sejarah Tg.5, hlm. 95 - 102 Longman Esensi Sejarah SPM, hlm. Internet : http://uk.youtube.com/watch?
v=sIrZqWsa24k
3 Persekutuan Tanah Melayu 1948
Guru mengedarkan carta minda faktor pembentukan persekutuan Tanah Melayu kepada pelajar dan meminta pelajar melengkapkannya.
Guru menerangkan faktor pembentukan Persekutuan Tanah Melayu
Guru mengarahkan pelajar merujuk gambar di halaman 105 buku teks sejarah ting 5 dan meminta pelajar menyenaraikan tokoh-tokoh yang terlibat di dalam jawatankuasa penggubal Perjanjian Persekutuan Tanah Melayu.
Guru meminta pelajar berbincang dengan rakan sebelah mengenai langkah-langkah pembentukan Persekutuan Tanah Melayu dan memminta beberapa orang pelajar menyatakan langkah tersebut di hadapan kelas.
Guru menjelaskan kepada pelajar tentang Intipati dan ciri-ciri perjanjian persekutuan Tanah Melayu.
Guru meminta pelajar menghuraikan kepentingan Perjanjian Persekutuan tanah Melayu
Carta Minda : Faktor-Faktor pembentukan Persekutuan Tanah Melayu
Tema: TEMA 11: PEMBINAAN NEGARA DAN BANGSA KE ARAH KEMUNCULAN NEGARA MALAYSIA BERDAULAT
Bab: Bab 6 : Pengukuhan Negara Dan Bangsa MalaysiaBidang Pembelajaran:
Pembentukan Malaysia 16 Sept. 1963i. Idea pembentukan Malaysiaii. Reaksi terhadap pembentukan Malaysia- Dalam negara- Negara-negara luariii. Perjanjian Malaysia 1963
Hasil Pembelajaran:
Selepas mempelajari tajuk ini, murid akan dapat:(1) Menyatakan idea pembentukan gagasan Malaysia ( Aras 1 ) (2) Menyenaraikan sebab pembentukan Malaysia ( Aras 1 )
(3) Menyatakan reaksi dalam dan luar Negara terhadap pembentukan Malaysia ( Aras 1 )
4 Menyenaraikan syarat perjanjiaan Malaysia 1963 ( Aras 1 )
Kemahiran: Mengenal pasti fakta, membandingkan dan membezakan, dan mengumpulkan dan mengelaskan
Cadangan masa:
2 masa
Persediaan: 1 Mengarahkan pelajar membaca buku teks (hlm 137 – 155.) di rumah2 Mengarahkan murid membawa buku:
Longman Esensi Sejarah SPM
Longman Tutorial Terbilang Sejarah Tg. 43 Peta Malaysia : Semenanjung Tanah Melayu, Sabah dan Sarawak
4 Pengurusan grafik Faktot Pembentukan Malaysia5 Kad tugasan perbincangan kumpulan
Guru menayangkan gambar Bangunan Parlimen kepada pelajar
Guru mengaitkan gambar dengan tajuk pengajaran
Buku teks sejarah Tg.5 hlm 161 Internet : www.parlimen.gov.my
(2) Pengenalan
Guru menerangkan sistem pemerintahan yang dijalankan oleh negara Malaysia
Guru mnjelaskan kepada pelajar tentang maksud system Raja Berperlembagan dan sistem Republik
Buku Teks Sejarah Tg.5, hlm. 137 Longman Esensi Sejarah SPM, hlm. Internet :
3 Ciri-ciri Demokrasi Berparlimen
Guru meminta pelajar merujuk pengurusan grafik di dalam teks di halaman 161.
Guru menerangkan cirri-ciri demokrasi yang terdapat di dalam grafik tersebut
Guru meminta pelajar secara bergilir-gilir menerangkan maksud perlembagaan, keluhuran perlembagaan dan kepentingan perlembagaan.
Guru menayangkan petikan video perbahasan dewan parlimen
Guru memilih beberapa orang pelajar untuk mengadakan simulasi perbahasan mengikut petikan video berdasarkan tajuk : cara Pindaan perlembagaan di dalam dewan parlimen
Guru meminta pelajar membuat kajian dokumen tentang Perlembagaan Negara
Buku Teks Sejarah Tg.5, hlm. 137 – 155 Longman Esensi Sejarah SPM, hlm. Internet:
Kajian Dokumen : Per lembagaan Negara (Perkara 3,5,8,11,152,153)
( pekara 3,5,8,11,152 dan 153 )dan mengisi jadual yang disediakan oleh guru.
Raja Berperlembagaan
Guru meminta pelajar berbincang di dalam kumpulan berkaitan tajuk :1. Bidang Kuasa Yang Di pertuang Agong2. Badan Pemerintah3. Badan Kehakiman
Wakil setiap kumpulan membentangkan hasil perbincangan masing-masing.
Guru membuat rumusan hasil perbincangan pelajar.
Berdasarkan kumpulan yang telah dibentuk, guru mengedarkan beberapa keping gambar yang berbeza kepada setiap kumpulan berkaitan dengan tajuk pilihanraya1. Logo Suruhanjaya Pilihanraya2. Perang Poster3. Peti Undi4. Proses pengundian5. Calon pilihanraya6. Mengira undi
Berdasarkan gambar setiap kumpulan akan menyenaraikan masalah dan cabaran yang dihadapi oleh SPR.
Setiap kumpulan juga perlu menyusun langkah-langkah yang harus diambil untuk untuk menyelesaikan masalah.
Setiap kumpulan membuat membentangkan hasil perbincangan kumpulan masing-masing.
Guru member penerangan dan membuat rumusan tentang tajuk Pilihanraya.
Perbincangan berkumpulan : Bidang kuasa Yang Di Pertuan Agong, Badan Pemerintahdan Badan Kehakiman
Guru menunjukkan contoh Bil Elektirk dan Bil Air atau Resit bayaran Cukai Tanah Kepada pelajar.
Guru bertanya kepada pelajar tentang bagaimanakah bayaran bil tersebut di buat oleh pengguna
Guru mengaitkan jawapan pelajar dengan tajuk pengajaran: Kerajaan Persekutuan( Kerajaan Pusat dan Kerajaan Negeri )
Buku teks sejarah Tg.5 hlm 184 - 187 Internet :
(2) Pengenalan
Guru menerangkan maksud konsep Negara persekutuan yang mempunyai kerajaan negeri dan kerajaan pusat
Guru bersoaljwab dengan pelajar berkaitan dengan bidang kuasa yang ada pada kerajaan Pusat dan Kerajaan negeri mengikut peruntukan Perlembagaan Malaysia.
Buku Teks Sejarah Tg.5, hlm. 184 - 187 Longman Esensi Sejarah SPM, hlm.
3 : Kerajaan Persekutuan( Kerajaan Pusat dan Kerajaan Negeri )
Guru mengedarkan Pengurusan Grafik : Pengagihan Kuasa Pentadbiran Malaysia
Guru menjelaskan lagi pengagihan kuasa pentadbiran di Malaysia
Guru bersoaljawab dengan pelajar tentang kepentingan pengagihan kuasa pusat
Guru menerangkan pelaksanaan kerajaan persekutuan dan Kerajaan negeri
Buku Teks Sejarah Tg.5, hlm. 184 – 187 Longman Esensi Sejarah SPM, hlm. Internet:
Pengagihan Kuasa Pentadbiran MalaysiaPersekutuan Negeri Bersama
Guru memainkan lagu Jalur gemilang menerusi computer
Guru membawa bendera Malaysia ke dalam kelas
Guru mengaitkan lagu dan bendera dengan Tajuk pengajaran : Lambang lambang negara
Buku teks sejarah Tg.5 hlm 187- 191 Internet :
Jalur Gemilang
Merahmu bara semangat wajaPutihmu bersih budi pekertiKuning berdaulat payung negaraBiru perpaduan kami semua
Puncak dunia telah kau tawanLautan luas telah kau redahMembawa semangat jiwa merdekaSemarak jaya kami warganya
Empat belas melintang jalurnyaSemua negeri dalam MalaysiaSatu suara satu semangatItu sumpah warga berdaulat
Jalur gemilang... di bawah naunganmuJalur gemilang... kami semua bersatuPerpaduan ketaatanAmalan murni rakyat MalaysiaJalur gemilang... megah kami terasaJalur gemilang... kibarkanlah wawasanMerah putih biru kuningJalur semangat kami semua
Berkibarlah BerkibarlahBerkibarlah
Jalur gemilang
(2) Pengenalan
Guru menerangkan kepada pelajar tentang lambang Negara iaitu Jata Negara, Bendera kebangsaan dan lagu kebangsaan
Guru bersoaljawab dengan pelajar tentang tujuan lambang Negara
Buku Teks Sejarah Tg.5, hlm. 187- 191 Longman Esensi Sejarah SPM, hlm.
3 Lambang-Lambang Negara
Guru meminta beberapa orang pelajar untuk menampalkan kad berkaitan perincian jata Negara Malaysia di papan tulis
Guru menerangkan jata Negara Malaysia Guru meminta pelajar melukis bendera
Kebangsaan Malaysia dan melengkapkan maksud bendera kebangsaan
Buku Teks Sejarah Tg.5, hlm. 187- 191 Longman Esensi Sejarah SPM, hlm. Internet:
“Pada hari ini dalam tahun 1965,1 Timbalan Perdana Menteri Tun Abdul Razak telah mengumumkan pelaksanaan Rancangan Malaysia Pertama, dalam satu sidang akhbar di Kuala Lumpur. Beliau telah membentangkan usul mengenai rancangan tersebut di
Rancangan lima tahun itu, untuk tempoh 1966-1970, mempunyai empat matlamat utama: 2
(2) Pengenalan
Guru menerangkan tentang rancangan pembangunan ekonomi yang dijalankan oleh kerajaan Malaysia
Guru bersoaljawab dengan pelajar tentang Rancangan pembangunan yang dijalankan oleh Kerajaan Malaysia
Buku Teks Sejarah Tg.5, hlm. 197 – 206 Longman Esensi Sejarah SPM, hlm.
3 Rancangan pembangunan Ekonomi Guru meminta pelajar merujuk
pengurusan grafik di halaman 197 teks sejarah Tingkatan 5.
Guru membentuk beberapa kumpulan untuk mengkaji teks rancangan Pembangunan Lima tahun.
- Kumpulan 1 : Mengkaji Teks Rancangan Malaya Pertama dan Kedua
- Kumpulan 2 : Mengkaji Teks Rancangan Malaysia Pertama
- Kumpulan 3 : Mengkaji Teks Rancangan Malaysia Kedua
- Kumpulan 4 : Mengkaji Teks Rancangan Malaysia Ketiga
- Kumpulan 5 : Mengkaji Teks Rancangan Malaysia Keempat
- Kumpulan 6 : Mengkaji Teks Rancangan Malaysia Kelima
Guru menerangkan rangka kerja yang perlu diikuti oleh semua kumpulan dalam melaksanakan kajian teks iaitu 1. Tajuk rancangan 2. Matlamat 3. Tumpuan utama4. Agensi yang terlibat5. Keberkesanan Rancangan
Wakil setiap kumpulan membentangkan hasil perbincangan masing-masing
Guru merumus hasil perbincangan pelajar.
Buku Teks Sejarah Tg.5, hlm. 197 – 206 Longman Esensi Sejarah SPM, hlm. Internet :
Tema: TEMA 11: PEMBINAAN NEGARA DAN BANGSA KE ARAH KEMUNCULAN NEGARA MALAYSIA BERDAULAT
Bab: Bab 8 : Pembangunan dan perpaduan untuk kesejahteraanBidang Pembelajaran:
Dasar-dasar Pembangunan Ekonomi Negara- Dasar Pertanian Negara- Dasar Pensw astaan- Dasar Pensyarikatan- Dasar Hala Cara Baru- Dasar Peningkatan- Daya Pengeluaran- Negara – Dasar Kependudukan
Hasil Pembelajaran:
Selepas mempelajari tajuk ini, murid akan dapat:(1) Menyatakan dasar-dasar ekonomi Negara ( aras 1 )
(2) Menjelaskan dasar-dasar Pembangunan Ekonomi Negara ( aras 2 )
Kepercayaan Kepada tuhanKesetiaan Kepada Raja dan NegaraKeluhuran PerlembagaanKedaulatan Undang-UndangKesopanan dan Kesusilaan
(2) Pengenalan
Guru menerangkan pembangunan dan perpaduan amat penting untuk kesejahteraan bangsa
Guru bersoaljawab dengan pelajar tentang tentang dasar-dasar yang telah dijalankan oleh kerajaan berkaitan dengan pembangunan dan Perpaduan bangsa
Buku Teks Sejarah Tg.5, hlm. 210 – 215 Longman Esensi Sejarah SPM, hlm.
3 Pembangunan Dan Perpaduan Bangsa Guru menerangkan kepada pelajar
tentang peristiwa 13 Mei 1969 dan mengaitkan dengan pelaksanaan Rukun Negara
Guru mengedarkan grafik Prinsip Rukun Negara dan meminta pelajar melengkapkannya
Guru meminta beberapa orang pelajar menerangkan perincian prinsip rukun Negara
Guru membuka internet di laman web dasar pendidikan kebangsaan
Guru menerangkan kepada pelajar tentang dasar pendidikan Kebangsaan
Guru mengedarkan grafik langkah-langkah kepada Dasar Pendidikan Kebangsaan
Guru meminta pelajar mlengkapkan grafik tersebut mengikut kronologi sehingga Dasar pendidikan Kebangsaan
Buku Teks Sejarah Tg.5, hlm. 210 – 215 Longman Esensi Sejarah SPM, hlm. Pengurusan Grafik Prinsip Rukun Negara
Prinsip Rukun NegaraPrinsip Perincian PrinsipKepercayaan Kepada tuhanKesetiaan Kepada Raja dan NegaraKeluhuran PerlembagaanKedaulatan Undang-UndangKesopanan dan Kesusilaan
http://vlib.unitarklj1.edu.my/htm/didik.html
Pengurusan Grafik : langkah-langkah kepada dasar Pendidikan Kebangsaan
Dasar Pendidikan Penerangan dasar Laporan Barnes 1950
Tema: TEMA 11: PEMBINAAN NEGARA DAN BANGSA KE ARAH KEMUNCULAN NEGARA MALAYSIA BERDAULAT
Bab: Bab 8 : Pembangunan dan perpaduan untuk kesejahteraanBidang Pembelajaran:
Akta Bahasa KebangsaanDasar Kebudayaan KebangsaanSukan untuk perpaduan
Hasil Pembelajaran:
Selepas mempelajari tajuk ini, murid akan dapat:(1) Menyatakan kandungan penggubalan Akta Bahasa Kebangsaan ( Aras 1 )(2) Menyatakan prinsip-prinsip Dasar Kebudayaan Kebangsaan ( Aras 1 )
(3) Menyatakan kepentingan sukan untuk perpaduan ( Aras 1 )
4 Menjelaskan peranan Bahasa Kebangsaan, Kebudayaan Kebangsaandan sukan ke arah membentuk perpaduan ( aras 2 )
Kemahiran: Mengenal pasti fakta, membandingkan dan membezakan, dan mengumpulkan dan
Tema: TEMA 12: MALAYSIA DAN KERJASAMA MASYARAKAT ANTARABANGSA
Bab: Bab 9 : MALAYSIA DAN KERJASAMA ANTARA BANGSABidang Pembelajaran:
Peranan dan sumbangan Malaysia dalam pertubuhan antarabangsaa) Dasar luar Malaysiai. Asas penggubalanii. Kepentingan dasar luar Malaysiaiii. Perkembangan dasar luar Malaysia
Hasil Pembelajaran:
Selepas mempelajari tajuk ini, murid akan dapat:(1) Menyatakan dasar luar Malaysia ( aras 1 )
(2) Menyatakan asas penggubalan dasar luar Malaysia ( Aras 1 )
(3) Menyenaraikan kepentingan dasar luar Malaysia ( Aras 1 )
4 Menyatakan perkembangan dasar luar Malaysia ( Aras 1 )
Kemahiran: Mengenal pasti fakta, membandingkan dan membezakan, dan mengumpulkan dan mengelaskan
Cadangan masa:
2 masa
Persediaan: 1 Mengarahkan pelajar membaca buku teks (Halaman 236 - 242 di rumah2 Mengarahkan murid membawa buku:
Tema: TEMA 12: MALAYSIA DAN KERJASAMA MASYARAKAT ANTARABANGSA
Bab: Bab 9 : MALAYSIA DAN KERJASAMA ANTARA BANGSABidang Pembelajaran:
Malaysia dalam pertubuhan antarabangsai. Komanw el ii. Pertubuhan Bangsabangsa Bersatuiii. Pertubuhan Negaranegara Berkecualiiv. Negaranegara Selatan Pertubuhan Persidangan Islam (OIC)
Hasil Pembelajaran:
Selepas mempelajari tajuk ini, murid akan dapat:(1) Menyatakan maksud pertubuhan antarabangsa ( aras 1 )
(2) Menyatakan penubuhan pertubuhan antarabangsa dan matlamatnya ( aras 1 )
(3) Menyenaraikan pertubuhan antarabangsa yang dianggotai Malaysia ( aras 1 )
4 Menyatakan peranan dan sumbang Malaysia dalam pertubuhanAntarabangsa ( aras 1 )
Kemahiran: Mengenal pasti fakta, membandingkan dan membezakan, dan mengumpulkan dan mengelaskan
Cadangan masa:
2 masa
Persediaan: 1 Mengarahkan pelajar membaca buku teks (Halaman 242 – 253 ) di rumah2 Mengarahkan murid membawa buku:
Longman Esensi Sejarah SPM
Longman Tutorial Terbilang Sejarah Tg. 53 Perbincangan Kumpulan : Peranan dan sumbangan
Seorang wakil kumpulan akan melukis pengurusan grafik di papan tulis berdasarkan tajuk yang dibincangkan oleh kumpulannya
Guru mengedarkan dokumen mengenai Isi kandungan ikrar Per isytiharan Langkawi kepada pelajar dan meminta semua kumpulan yang telah dibentuk mengkaji dokumen tersebut.
Guru meminta seorang wakil pelajar membaca ikrar alam sekitar yang diedarkan oleh guru.
Wakil kumpulan mengutarakan isi kajian tersebut.
Guru membuat perbandingan isi semua kumpulan
Guru merumus dan menambahkan lagi rumusan terhadap dokumen perisytiharan langkawi.
Negara-negara berkecuali Penerangan Sumbangan Faedah
Negara-negara selatan Penerangan Sumbangan Faedah
Pertubuhan Persidangan Islam ( OIC )Penerangan Sumbangan Faedah
Kajian dokumen : Isi kandungan Per isytiharan Langkaw i