RANCANGAN PENGAJARAN HARIANMata PelajaranBahasa Malaysia
Tahun 3 Gemilang
Bil. Murid 30 orang
Masa9.00-10.00 pagi
Tema Kesihatan dan Kebersihan
TajukGigi Saya Bersih
Standard Kandungan1.2 Mengetahui penjagaan kebersihan diri.
Standard Pembelajaran 1.2.5 Menjaga kesihatan gigi-menggosok
gigi dengan cara yang betul dan mengurangkan makanan yang boleh
merosakkan gigi.
Objektif PembelajaranPada akhir proses pengajaran dan
pembelajaran ini, murid dapat : i. Melakonkan cara mengosok gigi
dengan betul.ii. Menyatakan sekurang-kurangnya 5 jenis makanan yang
baik untuk gigi dan 5 jenis makanan yang merosakkan gigi
Sistem Bahasa Sistem Bahasa : Tatabahasa (Ayat Tunggal)Kosa Kata
: Kata adjektif
Pengisian Kurikulum Ilmu : Pendidikan Moral, Nilai :
Bertanggungjawab, kerajinan, kebersihan fizikal dan mental,
prihatinKreativiti : Mengetahui cara menjaga kebersihan
StrategiKB : Mengenal pasti, banding beza, menaakulTKP :
Verbal-linguistik, interpersonal, intrapersonal, kinestatik,
visualBCB : Memproses maklumat tentang amalan menjaga kebersihan
gigiPembelajaran kontekstual : Menghubung kait dengan amalan
penjagaan gigi dengan betul
Bahan Bantu Belajar BilJenisBilangan
1Komputer riba1
2LCD1
3Pembesar Suara1
4Slaid Bergambar1
5Berus Gigi1
6Gigi Palsu1
7Teks Lirik Lagu Bangun Pagi30
8Lembaran Kerja 130
9Lembaran Kerja 230
Pengetahuan sedia adaMurid melakukan aktiviti membersihkan gigi
diri sendiri setiap hari
Langkah/MasaIsi PelajaranAktiviti Pengajarandan
PembelajaranCatatan
Set Induksi (5 minit)Aktiviti Membezakan Gambar
Soalan : 1. Di manakah gambar gigi yang bersih ?2. Apakah sebab
gigi di gambar B kotor ?
1.Guru menunjukkan slaid gambar gigi kepada murid-murid.2.Murid
diminta untuk memerhatikan gambar tersebut.3.Guru bersoal jawab
dengan murid tentang gigi.4.Murid dipilih secara rawak oleh guru
untuk menceritakan tentang keadaan gigi berdasarkan gambar
tersebut.5.Murid lain diminta untuk menyalin semula cerita yang
diujarkan oleh rakan sekelas di hadapan kelas.6.Guru memilih secara
rawak murid untuk menceritakan semula cerita yang diujarkan oleh
rakan sekelas tadi.BBM:Slaid gambar gigiKomputer ribaLCDTeknik
:BerceritaLatih
tubiTKP:VisualVerbal-linguistikInterpersonalIntrapersonalKB:Banding
bezaEMK Kreativiti dan inovasiBCB:Kemahiran mendengar dan bertutur
Kemahiran menulisNilai Prihatin, bertanggungjwab,
Langkah 1(15 minit)Jenis-jenis pemakanan untuk gigi sihat 1.
Buah-buahan2. Sayur-sayuran3. Susu4. Kekacang5. Air kosong6.
Jenis-jenis pemakanan yang merosakkan gigi1. gula-gula2. Snek
ringan3. Air bergas4. Coklat5. Manisan
1. Guru menayangkan slaid gambar makanan yang menyihatkan gigi
dan merosakkan gigi.2. Murid diminta untuk mengkelaskan makanan
yang sihat dan tidak sihat untuk gigi.3. Guru menerangkan
jenis-jenis makanan yang sihat dan tidak sihat untuk gigi.4. Murid
bersoal jawab dengan guru tentang pemakanan harian mereka.5. Guru
menerangkan pemilihan makanan murid yang baik untuk gigi.6. Murid
diminta menyatakan makanan lain yang sihat untuk gigi.
BBM:Slaid gambar makananKomputer ribaLCDTeknik :Bersoal
jawabPeneranganTKP:VisualVerbal-linguistikInterpersonalIntrapersonalKB:Banding
bezaEMK Kreativiti dan inovasiBCB: Kemahiran mendengar dan
bertuturNilai Prihatin, bertanggungjwab
Langkah 2 (15 minit)Aktiviti Demonstrasi1. Slaid bergambar
2. Berus gigi
3. Gigi Palsu
1. Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan2. Setiap kumpulan diminta
untuk berbincang cara-cara menggosok gigi.3. Dalam setiap kumpulan,
2 orang murid dipilih secara rawak oleh guru untuk menunjukkan
cara-cara menggosok gigi berdasarkan hasil perbincangan yang telah
dibuat.4. Guru menayangkan slaid bergambar cara-cara menggosok
gigi.5. Guru menerangkan cara-cara menggosok gigi yang betul dengan
berus gigi dan gigi palsu.6. Murid diminta melihat dengan teliti
cara-cara menggosok gigi dengan betul.7. Secara berkumpulan, murid
diminta untuk menceritakan semula cara-cara menggosok gigi dengan
betul dengan bimbingan guru.
BBM: Slaid bergambar Berus gigi Gigi Palsu Gambar gigi Lembaran
kerjaTeknik : Bercerita Latih tubiTKP: Visual Verbal-linguistik
Interpersonal IntrapersonalKB: Mengenal pasti, menaakulEMK
Kreativiti dan inovasiBCB: Kemahiran mendengar dan bertutur
Kemahiran menulisNilai Kerajinan, kebersihan fizikal dan mental
Langkah 3(20 minit)Aktiviti LakonanKad gambar Gigi (1 orang)
Virus (3 orang) Doktor gigi (1 orang) Pesakit (1 orang) Ibu pesakit
(1 orang) 4 jenis makanan sihat- sayur, buah-buahan, kekacang dan
air putih (4 orang) 4 jenis makanan tidak sihat- coklat, gula-gula,
air bergas dan snek ringan (4 orang)Lembaran pengayaan
Lembaran pemulihanAktiviti 11. Setiap kumpulan diminta untuk
menghantar tiga orang wakil masing-masing.2. Setiap wakil
dibekalkan dengan satu kad bergambar.3. Kesemua wakil berbincang
tentang peranan masing-masing selama lima minit.4. Murid diminta
untuk melakonkan watak masing-masing berdasarkan kad gambar yang
diberikan.5. Guru merumuskan secara keseluruhan lakonan murid.
Aktiviti 2 Pengayaan
1. Guru mengedarkan lembaran kerja.2. Guru membuat penilaian
terhadap hasil kerja murid
Pemulihan1. Murid diminta membaca teks cara mengosok gigi.2.
Murid dibimbing cara-cara mengosok gigi dengan betul.
BBM: Kad bergambar Lembaran kerjaTeknik : Latih tubi
BerlakonTKP: Visual Verbal-linguistik Interpersonal Intrapersonal
KinestetikKB: Mengenal pasti, menaakulEMK Kreativiti dan
inovasiBCB: Kemahiran mendengar dan bertutur Kemahiran menulisNilai
Kerajinan, kebersihan fizikal dan mental, kerjasama
Penutup(5 minit)Rumusan isi pelajaranKognitifa. Cara menggosok
gigi dengan betul.b. Kebaikan menggosok gigi.c. Kata
adjektifSosiala. Membuat pergerakan kreatifVideo lagu Bangun Pagi
Gosok Gigi
1. Guru dan murid berbincang tentang kebaikan menggosok gigi
dengan betul.2. Murid diminta untuk menyanyikan semula lagu Bangun
Pagi Gosok Gigi sambil membuat pergerakan kreatif dengan bimbingan
guruBBM: Komputer riba LCDTeknik: BerceritaTKP: Verbal Visual
Kinestetik InterpersonalBCB: Kemahiran mendengar dan bertuturNilai:
Kerjasama