RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KAJIAN TEMPATAN Tarikh : 3 Ogos 2010 Masa : 8.00 pagi – 9.00 pagi Kelas : 5 Mawar Bilangan murid : 40 orang Tema : Kebudayaan dan kesenian Tajuk : Cara hidup (pakaian) Hasil pembelajaran : 1. Menghuraikan jenis-jenis pakaian tradisional yang terdapat di Malaysia secara berpasangan melalui peta minda. 2. Menentukan ciri-ciri pakaian tradisional yang telah dipilih melalui kaedah stesen. 3. Merekacipta pakaian 1 Malaysia yang menggabungkan kesemua ciri pakaian tradisional Malaysia. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran 1. Menghuraikan jenis-jenis pakaian tradisional mengikut setiap kaum dalam bentuk peta minda. 1
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KAJIAN TEMPATAN
Tarikh : 3 Ogos 2010
Masa : 8.00 pagi – 9.00 pagi
Kelas : 5 Mawar
Bilangan murid : 40 orang
Tema : Kebudayaan dan kesenian
Tajuk : Cara hidup (pakaian)
Hasil pembelajaran :
1. Menghuraikan jenis-jenis pakaian tradisional yang terdapat di Malaysia secara
berpasangan melalui peta minda.
2. Menentukan ciri-ciri pakaian tradisional yang telah dipilih melalui kaedah stesen.
3. Merekacipta pakaian 1 Malaysia yang menggabungkan kesemua ciri pakaian
tradisional Malaysia.
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
1. Menghuraikan jenis-jenis pakaian tradisional mengikut setiap kaum dalam bentuk
peta minda.
2. Memadankan ciri-ciri pakaian tradisional yang telah dipilih melalui kaedah
stesen.
3. Mencipta pakaian tradisional 1 Malaysia dan mempersembahkan hasil rekaan di
hadapan kelas.
1
Pengisian Kurikulum :
Kecerdasan pelbagai
Verbal linguistik
Kinestetik
Visual ruang
Kemahiran Belajar
Kemahiran Berfikir Secara Kritis dan Kreatif (KBKK)
Inkuiri (penemuan)
Kajian masa depan.
Perbincangan
Pembelajaran koperatif
Perancangan aktiviti mengikut pengalaman.
Pembelajaran masteri
Penyerapan nilai murni
Kerjasama
Tolong-menolong
Hormat-menghormati
Amanah
Bertanggungjawab
Unsur Patriotisme
1. Perasaan cintakan tanah air
2. Berbangga dengan kepelbagaian pakaian tradisional pelbagai kaum di Malaysia
3. Berbangga dengan nilai-nilai estetika warisan kesenian negara.
4. Bersama bertanggungjawab memelihara warisan negara.
5. Bersyukur dan berbangga dengan kepelbagaian budaya di Malaysia
6. Bersyukur dan berbangga menjadi rakyat Malaysia.
2
Sumber pengajaran dan pembelajaran.
ABM : LCD, layar skrin, pembesar suara, komputer riba.
BBM : Model-model pakaian tradisional mengikut kaum, kad perkataan, sampul
surat, ketupat, angpau, gelang kaum india, kotak maklumat, kertas
sebak, pen marker.
Pengetahuan sedia ada
1. Murid mengetahui kepelbagaian kaum yang terdapat di Malaysia
2. Murid pernah melihat dan mengetahui pelbagai jenis pakaian tradisional
mengikut kaum di Malaysia.
3. Murid-murid didedahkan dengan kepelbagaian unsur-unsur tradisional pada
setiap pakaian tradisional di Malaysia.
4. Murid pernah membaca artikel berkaitan pakaian tradisional di Malaysia.
3
Prosedur Perlaksanaan Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan
Prosedur
Elemen Pembelajaran
bestari/ Kemahiran
Generik
Catatan
Set induksi (5 minit)
1. Guru menunjukkan
kepada murid tiga jenis
benda yang sinonim
dengan budaya kaum-
kaum utama di
Malaysia.
2. Murid-murid akan
diberitahu tentang
kepelbagaian adat
resam yang ada pada
setiap kaum di
Malaysia.
3. Murid bersoal jawab
dengan guru tentang
skop budaya dan adat
resam.
4. Guru mengaitkan
aktiviti.
KBKK
Inkuiri (penemuan)
BBM
Ketupat
Gelang
Angpau
Isi pelajaran
(Rujuk lampiran 1)
Nilai :
Cintakan Negara
Kerjasama
Unsur Patriotisme:
Berbangga dengan
kepelbagaian kaum
di Malaysia
Bersyukur dan
berbangga dengan
kepelbagaian kaum.
Tajuk:
Pakaian Tradisional
Malaysia
4
Langkah 1 (10 minit)
1. Guru menayangkan
video “warna-warna
Malaysia” nyanyian Siti
Nurhaliza yang
memaparkan
kepelbagaian budaya
khususnya pakaian
trasional kaum-kaum
di Malaysia.
2. Murid akan melihat
tayangan video sekali
lagi dan menyanyi
bersama-sama lagu
tersebut.
3. Guru akan mengaitkan
video “warna-warna
Malaysia” dengan topik
pembelajaran.
4. Murid dikehendaki
mencari pasangan.
Setiap pasangan akan
diberikan satu
lembaran kerja dan
setiap pasangan
membentuk peta
minda tentang jenis
kaum di Malaysia dan
pakaian tradisional
mereka.
KBKK
Kemahiran belajar
Perancangan
aktiviti mengikut
pengalaman
Kecerdasan
pelbagai
- Verbal linguistik
- Visual ruang
BBM :
LCD
Pembesar suara
Komputer riba
Isi pelajaran
(Rujuk lampiran 2)
Tayangan video:
Video yang
ditayangkan
menunjukkan
kepelbagaian
budaya termasuk
pakaian tradisional
setiap kaum di
Malaysia.
Pakaian:
- Baju Melayu
- Baju Kurung
- Sari
- Ceongsam
- Dhoti
NIlai :
Bekerjasama
Rajin
Unsur Patriotisme :
5
5. Beberapa pasangan
murid akan dipilih
untuk
mempersembahkan
peta minda masing-
masing.
6. Guru memberi ulasan
dan peneguhan.
Berbangga dan
bersyukur dengan
nilai estetika warisan
kesenian Negara.
Langkah 2 (20 minit)
1. Murid dibahagikan
kepada 4 kumpulan.
2. Setiap kumpulan akan
dinamakan dengan :
a) Harmoni
b) Aman
c) Damai
d) Ceria
3. Murid akan
mendengar arahan
guru tentang
peraturan dan cara
permainan secara
senyap dan teliti.
4. Stesen pertama,
Setiap kumpulan akan
memilih antara
sampul surat
berwarna ungu,
Perbincangan
Pembelajaran
koperatif
EAP (Perancangan
aktiviti mengikut
pengalaman)
Kecerdasan
pelbagai
- Kinestetik
BBM
Sampul surat
Model pakaian
Kad pakaian
Wisel
Kotak A, B, C, dan
D
Plan aktiviti
(Rujuk lampiran 3)
Isi pelajaran
Sampul surat
(Rujuk lampiran 4)
Ciri pakaian
tradisional
(Rujuk lampiran 5)
Jadual pemarkahan
(rujuk lampiran 6)
6
kuning, hijau dan biru.
Di dalam setiap
sampul surat tersebut
terdapat petunjuk
yang menceritakan
tentang pakaian
tradisional yang bakal
dicari.
5. Murid akan bergerak
ke stesen kedua
untuk mencari jenis
pakaian tradisional
yang telah
dikenalpasti.
6. Kumpulan yang
pertama sampai akan
mendapat 10 markah,
kedua 7 markah ,
ketiga 5 markah dan
seterusnya 2 markah.
7. Stesen ketiga,
terdapat 4 buah kotak
yang mengandungi
kad perkataan yang
terdiri daripada ciri-ciri
pakaian tradisional.
8. Murid akan diberi
masa 30 saat untuk
mencari ciri-ciri
pakaian yang
berpadanan dengan
Nilai murni
Kerjasama
Jujur
Tolong- menolong
Disiplin
Tanggungjawab
Unsur Patriotisme :
Berbangga dengan
kepelbagaian
pakaian tradisional
Malaysia.
7
pakaian mereka.
9. Setiap jawapan yang
betul akan diberi 5
markah dan jawapan
yang tidak tepat
ditolak 5 markah.
10. Sebagai contoh
kumpulan Ceria akan
mendapat kotak A,
kumpulan Aman kotak
B, kumpulan damai
kotak C dan
kumpulan harmoni
kotak D.
11.Guru akan memberi
masa 30 saat, dan
apabila wisel
dibunyikan setiap
kumpulan harus
berhenti mencari dan
bertukar ke kotak
yang lain. Aktiviti ini
diteruskan sehingga
kesemua kumpulan
selesai mencari kad di
dalam keempat-
empat kotak
berkenaan.
8
12.Setelah itu, setiap
murid akan
melekatkan kad-kad
tersebut di atas meja
yang terdapat pakaian
tradisional yang
diwakili setiap
kumpulan.
13.Murid akan
membentangkan
jawapan dan guru
akan memberikan
ulasan dan komen.
Langkah 3 (15 minit)
1. Murid-murid
dikehendaki
merekacipta pakaian
tradisional 1 Malaysia
yang menggabungkan
kesemua ciri pakaian
tradisional kaum-kaum
di Malaysia. Guru
menunjukkan contoh
rekaan pakaian 1
Malaysia.
2. Wakil kumpulan akan
membentangkan hasil
rekaan.
Pembelajaran
masteri
Kajian masa
hadapan
Kecerdasan
pelbagai
- Verbal linguistik
- Visual ruang
BBM
Kertas sebak
Marker
Warna
Isi pelajaran
Contoh rekaan
pakaian 1 Malaysia
(Rujuk lampiran 7)
Nilai murni
Bekerjasama
Tolak ansur
9
3. Guru memberi ulasan
dan komen.
Unsur patriotisme
Bersama
bertanggungjawab
memelihara warisan
Negara.
Penutup (10 minit)
1. Murid diminta untuk
melengkapkan
lembaran kerja yang
mengandungi huruf
yang tidak tersusun.
2. Guru member ulasan
dan membuat refleksi
3. Rumusan akan
dilakukan oleh guru.
4. Guru memberi
penghargaan terhadap
perhatian dan
kerjasama murid
sepanjang pengajaran.
KBKK Permainan bahasa
BBM
Lembaran kerja
(rujuk lampiran 8)
Isi pelajaran
(rujuk lampiran 8)
Nilai murni :
Tanggungjawab
Disiplin
Unsur Patriotisme :
Cintakan Tanah air
10
Lampiran 1
Contoh soalan:
1. Kaum manakah yang menggunakan ketupat?2. Kaum manakah yang sinonim dengan gelang ini?3. Kaum manakah yang dikaitkan dengan angpau?4. Bilakahketupat ini biasanya digunakan?5. Bagaimana pula dengan angpau dan gelang?6. Pada pendapat murid-murid, sila bagi contoh lain yang sesuai untuk
menggambarkan identiti setiap kaum?
11
Rajah 1.1 : Gambar ketupat (Masyarakat
Melayu)
Rajah 1.2 : Gambar gelang (Masyarakat
India)
Rajah 1.3 : Gambar Angpau (Masyarakat
Cina)
Lampiran 2
Membuat peta minda tentang jenis-jenis pakaian mengikut kaum.
Contoh 1
12
Pakaian Tradisional
Orang Melayu Orang Cina Orang India Sabah dan Sarawak
Baju Kurung
Baju Melayu
Baju Kebaya
Ceongsam
Samfu
Makua
Sari
Dhoti
Kurta
Kelambi
Sinuangga
Sinompukungg
Contoh 2
13
Pakaian Tradisional
Orang Melayu
Orang Cina
Orang India
Sabah dan Sarawak
Baju Kurung
Baju Melayu
Baju Kebaya
Ceongsam
Samfu
Makua
Sari
Dhoti
Kurta
Kelambi
Sinuangga
Sinompukung
Contoh 3
14
Pakaian tradisional
PERMAINAN TRADISIONAL
Melayu
China
India
Sabah dan Sarawak
Lampiran 3
Rajah 3.1 : Susunan contoh bilik darjah semasa akiviti stesen.
Kotak Kumpulan Ceria
Kumpulan Aman
KumpulanDamai
KumpulanHarmoni
1 a b c D
2 b c d A
3 c d a B
4 d a b C
Jadual 3.2 : Pembahagian kotak mengikut pusingan.
15
CERIA HARMONIAMANDAMAI
Petunjuk :
:kerusi : kotak : meja kumpulan
Lampiran 4
Petunjuk di dalam sampul surat.
16
Saya biasanya dipakai pada Hari Raya Aidilfitri. Saya dipakai oleh kaum wanita sahaja. Saya
mempunyai pelbagai warna, corak dan bentuk. Siapakah saya?
Saya biasanya dipakai untuk perayaan Deepavali. Kadangkala saya dipakai untuk ke
kuil. Saya suka melilit di badan wanita. Siapakah saya?
Saya selalunya berwarna merah. Kaum ini amat sukakan warna merah kerana mereka yakin bahawa warna ini membawa tuah. Mei Ling menggunakan saya untuk menyambut tahun
baru. Siapakah saya?
Saya selalunya berwarna hitam. Dayang Nuraini suka menggunakan saya semasa menyambut
pesta gawai. Pada ketika itu, mereka akan memakai saya dan menari beramai-ramai.
Siapakah saya?
Lampiran 5
17
Berbiku
Butang pada bahagian bahu
Dililit pada badan
Warna hitam
berbaldu
Terdapat dua helai iaitu baju dan kain
Leher tinggi
Kain panjang
berukuran 6 meter
Dihiasi perhiasan
barang emas
Mempunyai satu saku
Bentuk sendat di pinggang
Anak baju sedondon
dengan kain
Skirt pendek bawah lutut
Berlengan panjang
Belahan kiri dan kanan
Bahagian hujung
bersulam di atas bahu
kiri
Tidak berlengan
Berleher teluk belanga
Diperbuat daripada
kain sutera lembut
Dihiasi labuci serta manik pada
kain
Renda siling berwarna keemasan
Lampiran 6
Jdual 6.1 : Jadual pemarkahan kumpulan
Pusingan
1 : Kumpulan yang paling pantas meneka pakaian mereka dan bergerak