Top Banner
18. 05. – 22. 05. 20 Zabawy z dziećmi do tematu: ,,ZABAWY SENSORYCZNE’’ PONIEDZIAŁEK Mój wzrok 1.,,Ćwiczymy buzię i język’’ – ćwiczenia szczęki, warg oraz przedniej części języka, zabawy artykulacyjne, zabawy z lusterkami. Do wyboru po kilka ćwiczeń: https://arkaprzyszlosci.pl/podstawowka/images/dok umenty/logopeda/cwiczenia_artykulacyjne.pdf YouTube: Ćwiczenia logopedycze zabawy artykulacyjne- Logofrajda gimnastyka buzi i języka 2.,,Zwierciadło’’ – zabawa muzyczno – ruchowa. Zabawę przeprowadzamy przy dźwiękach dowolnej, spokojnej muzyki. Rodzic jest lustrem, dziecko osobą przeglądającą się w lustrze. Ćwiczenie polega na tym, że osoba, która gra rolę lustra, musi naśladować swojego partnera starając się wykonywać takie same gesty. Zmiana ról. 3. Zabawy i ćwiczenia poranne: - Ćwiczenie dużych grup mięśniowych: ,,Przygotowanie ogródka do sadzenia kwiatów’’. Łopatę wbić w ziemię, popchnąć nogą, odwrócić wraz z ziemią ( skłon tułowia z ruchem
23

ps79.bialystok.pl › grV › zmysly.docx · Web view18. 05. – 22. 05. 20 Zabawy z dzi ećmi do tematu: ,, ZABAWY SENSORYCZNE ’’ PONIEDZIAŁEK Mój wzrok,,Ćwiczymy buzię i

Jun 29, 2020

Download

Documents

dariahiddleston
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: ps79.bialystok.pl › grV › zmysly.docx · Web view18. 05. – 22. 05. 20 Zabawy z dzi ećmi do tematu: ,, ZABAWY SENSORYCZNE ’’ PONIEDZIAŁEK Mój wzrok,,Ćwiczymy buzię i

18. 05. – 22. 05. 20

Zabawy z dziećmi do tematu:

,,ZABAWY SENSORYCZNE’’

PONIEDZIAŁEK

Mój wzrok

1. ,,Ćwiczymy buzię i język’’ – ćwiczenia szczęki, warg oraz przedniej części języka, zabawy artykulacyjne, zabawy z lusterkami. Do wyboru po kilka ćwiczeń: https://arkaprzyszlosci.pl/podstawowka/images/dokumenty/logopeda/cwiczenia_artykulacyjne.pdf YouTube: Ćwiczenia logopedycze zabawy artykulacyjne- Logofrajda gimnastyka buzi i języka

2. ,,Zwierciadło’’ – zabawa muzyczno – ruchowa. Zabawę przeprowadzamy przy dźwiękach dowolnej, spokojnej muzyki. Rodzic jest lustrem, dziecko osobą przeglądającą się w lustrze. Ćwiczenie polega na tym, że osoba, która gra rolę lustra, musi naśladować swojego partnera starając się wykonywać takie same gesty. Zmiana ról.

3. Zabawy i ćwiczenia poranne:

- Ćwiczenie dużych grup mięśniowych: ,,Przygotowanie ogródka do sadzenia kwiatów’’. Łopatę wbić w ziemię, popchnąć nogą, odwrócić wraz z ziemią ( skłon tułowia z ruchem ramion, naśladującym kopanie i odkładanie ziemi, akcentować przytupnięciem).

- Ćwiczenie regulujące odcinek lędźwiowy: ,,Sadzenie kwiatów’’. Chód i przysiady z naśladowaniem sadzenia kwiatów.

- Ćwiczenie tułowia – skręty: ,,Podlewamy kwiaty’’. Ręce lekko przed sobą ugięte i złączone. Dzieci wykonują wymachy ramion w lewo i w prawo, zataczając szeroki łuk, jakby podlewały kwiaty konewką.

- Podskoki: ,,Cieszymy się, że kwiaty rosną’’. Bieg i podskoki zmienne.

Page 2: ps79.bialystok.pl › grV › zmysly.docx · Web view18. 05. – 22. 05. 20 Zabawy z dzi ećmi do tematu: ,, ZABAWY SENSORYCZNE ’’ PONIEDZIAŁEK Mój wzrok,,Ćwiczymy buzię i

4. ,,Poznajemy świat za pomocą zmysłu wzroku’’ – prezentacja rodzica na temat budowy i działania oka z wykorzystaniem obrazków tematycznych, informacji internetowych i książek. Na tej stronie internetowej pokazujemy dziecku tylko drugą ilustrację, przedstawiającą budowę oka: https://epodreczniki.pl/a/oko---narzad-wzroku/DJaCYwpna Można też podać dziecku dodatkowe informacje, ale w sposób prosty i zrozumiały dla przedszkolaka.

- ,,Wzrok’’- Dzieci oglądają swoje oczy w lusterku, określają ich kolor, wiedzą co je chroni (powieki, rzęsy) oraz, że nie można wkładać nic do oczu ani ich wycierać brudnymi rękoma. Próbują określać z czego składa się oko na podstawie ilustracji (powieka, tęczówka, źrenica, rzęsy).

- Rozmowa na temat higieny narządu wzroku: Dlaczego niektórzy noszą okulary? Z jakich powodów ludziom psuje się wzrok? Co należy robić, aby mieć zdrowe oczy i dobrze widzieć? (Nie należy zbyt długo siedzieć przed telewizorem lub komputerem, nie oglądać bajek i rysować przy słabym świetle, jeść owoce i warzywa – Witamina A, odwiedzać okulistę aby zbadać wzrok.)

- Rodzic czyta dziecku wiersz: Zielona trawa, niebieskie niebo,

Piękny, czerwony kwiat.Rozglądasz się ciekawie wokoło…

To dzięki oczom widzisz świat.

- ,,Gimnastyka dla oczu’’: ,,Lata motyl’’ – Rodzic trzyma w ręku obrazek motyla, którym porusza: w prawo, w lewo, w górę, w dół. Dziecko śledzi wzrokiem ruch motyla. Energiczne mruganie oczami. Kierowanie wzroku na sufit, bez poruszania głową a następnie przenoszenie wzroku z sufitu i patrzenie przed siebie, by po chwili przesunąć spojrzenie w dół. ,,Leniwa ósemka’’ – kreślenie znaku nieskończoności w powietrzu (może to robić rodzic) i wodzenie przez dziecko wzrokiem za palcem kreślącym. Patrzenie na przedmioty w kolorze zielonym. Wzrok lubi ten kolor, wówczas oczy odpoczywają.

Page 3: ps79.bialystok.pl › grV › zmysly.docx · Web view18. 05. – 22. 05. 20 Zabawy z dzi ećmi do tematu: ,, ZABAWY SENSORYCZNE ’’ PONIEDZIAŁEK Mój wzrok,,Ćwiczymy buzię i

5. ,,Rękawiczki do pary’’ – zabawa rozwijająca zmysł wzroku. Rodzic rozrzuca rękawiczki na dywanie. Zadaniem dziecka jest połączenie ich w pary.

6. ,,Lornetka’’ – praca przestrzenna z rolek po papierze toaletowym. Dziecko skleja dwie rolki. Ozdabia je wg własnego pomysłu.

7. Zajęcia ruchowe: pomoce – maskotka lub woreczek.

- Zabawa orientacyjno – porządkowa z elementem wyprostnym: ,,Kto umie słuchać’’. Dziecko chodzi po pokoju, Rzuca woreczkiem niewysoko w górę i łapie. Na sygnał zatrzymuje się i stoi wyprostowane bez ruchu. Woreczki mogą spaść na podłogę, a dzieci czekają, aż drugi sygnał pozwoli im na ruch. - Ćwiczenie tułowia: Skłony w przód. Dziecko staje w parze z rodzicem lub rodzeństwem rozkroku, tyłem do siebie, w odległości jednego kroku. Skłon w przód i kilkakrotne przesuwanie woreczka po podłodze w bramce utworzonej w rozkroku (jedna osoba przesuwa woreczek drugiej), następnie wyprost i krótki odpoczynek.

- Ćwiczenie tułowia – skłony boczne: Rozkrok, woreczek leży na lewym barku. Skłon tułowia w lewo – woreczek spada na podłogę. Podniesienie woreczka, ułożenie na prawym barku i wykonanie skłonu w prawą stronę. Ćwiczenie powtórzyć kilka razy.

- Ćwiczenie mięśni brzucha: ,,Przenieś woreczek za głowę’’. Siad skulny, woreczek włożyć między stopy i przejść do leżenia tyłem. Przenieść woreczek za głowę i podać do wyciągniętych rąk. Należy stosować ruch ciągły: stopy podają woreczek do rąk i wracają do leżenia, następnie należy przenieść nogi za głowę i wówczas ręce wkładają woreczek między stopy.

- Ćwiczenie równowagi: Podnieść wysoko kolano, przerzucić woreczek pod kolanem w górę i złapać go w powietrzu. Powtórzyć ćwiczenie kilka razy, stojąc na lewej i na prawej nodze.

- Ćwiczenie tułowia - skrętoskłony: Dziecko trzyma woreczek oburącz w górze, lekko w przód w skos. Skłania się do lewej nogi i kładzie woreczek

Page 4: ps79.bialystok.pl › grV › zmysly.docx · Web view18. 05. – 22. 05. 20 Zabawy z dzi ećmi do tematu: ,, ZABAWY SENSORYCZNE ’’ PONIEDZIAŁEK Mój wzrok,,Ćwiczymy buzię i

na stopie. Podrzuca stopą woreczek w górę i łapie go oburącz. Całość ćwiczenia powtarzamy 6 razy: 3 skłony w kierunku stopy lewej i 3 – w kierunku prawej.

- Rzuty: Rodzic ustawia miskę w pewnej odległości od dziecka. Dziecko celuje i rzuca woreczek do miski.

- Ćwiczenie nóg: Trzymając woreczek między kolanami dziecko wykonuje przysiad, klęk podparty i ponownie powstaje. Wszystkie czynności powtórzyć 3 razy.

- Podskoki : Na podłodze układamy kilka skarpetek w linii prostej w odległości jednego kroku. Przeskoki obunóż przez skarpetki.

- Ćwiczenie stóp: Leżenie tyłem, nogi zgięte w kolanach. Stopy stoją na podłodze, woreczek leży przy stopach. Dziecko chwyta woreczek palcami lewej stopy, podnosi w górę, zakłada nogę na nogę i puszcza woreczek. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy, chwytając woreczek lewą i prawą stopą na zmianę.

- Ćwiczenie mięśni grzbietu: Siad skrzyżny, ręce na kolanach. Woreczek włożony pod brodę i mocno trzymany. Skłon tułowia w przód, puszczenie woreczka na podłogę i wyprost tułowia. Podniesienie woreczka i włożenie pod brodę. Ćwiczenie powtórzyć kilka razy. Następnie położyć woreczek na głowie, wstać, pochodzić i złożyć na wyznaczonym miejscu.

Wszystkie ćwiczenia powinny być wykonywane ostrożnie. Jeśli przeszkadzają sprzęty znajdujące się w otoczeniu, niektóre ćwiczenia pominąć. Można też ćwiczyć w ogrodzie, jeśli jest taka możliwość.

8. ,,Podziel na sylaby i głoski’’- zabawa doskonaląca słuch fonematyczny. Rodzic pokazuje dziecku rzeczy z najbliższego otoczenia a dziecko dzieli ich nazwy na sylaby i głoski (np. zupa: zu-pa, z-u-p-a).

9. ,,Masa z papieru’’- przygotowanie składników i wykonanie masy papierowej.

https://polki.pl/rodzina/dziecko,jak-zrobic-mase-papierowa-idealny-przepis,10433451,artykul.html

Page 5: ps79.bialystok.pl › grV › zmysly.docx · Web view18. 05. – 22. 05. 20 Zabawy z dzi ećmi do tematu: ,, ZABAWY SENSORYCZNE ’’ PONIEDZIAŁEK Mój wzrok,,Ćwiczymy buzię i

10.,,Narysuj swoje oko’’. Dziecko rysuje swoje oko obok tego na ilustracji.

WTOREK

Zmysł dotyku

1. ,,Jaskółka’’ – zabawa ruchowa orientacyjno - porządkowa. Dziecko siedzi na poduszeczce na dywanie (jaskółka w gniazdku). Jaskółka wylatuje z gniazda, krąży w dowolnym kierunku. Na hasło: ,,Burza!’’ i uderzenie w bębenek lub klaśnięcie – wraca szybko do gniazda.

Page 6: ps79.bialystok.pl › grV › zmysly.docx · Web view18. 05. – 22. 05. 20 Zabawy z dzi ećmi do tematu: ,, ZABAWY SENSORYCZNE ’’ PONIEDZIAŁEK Mój wzrok,,Ćwiczymy buzię i

2. ,,Żonglowanie piórkiem’’ – zabawa oddechowa. Dziecko stara się dmuchać na piórko tak, aby unosiło się w powietrzu i nie spadło na podłogę. Piórko można zastąpić kawałkiem chusteczki higienicznej.

3. Zabawy i ćwiczenia poranne (zestaw poniedziałkowy).

4. ,,Wrażliwy dotyk’’ – zabawy badawcze. Wykonujemy sztuczny piasek. Poznanie rodzaju materiału (sztuczny piasek) przez świadome wykorzystanie zmysłu: dotyku.

http://mamonik.pl/jak-zrobic-piasek-kinetyczny/

https://mamotoja.pl/zmysl-dotyku-10-zabaw-dla-dzieci,eksperymenty-i-zabawy-artykul,22096,r1p1.html

5. ,,Papierowy stworek’’ – lepienie z masy papierowej przygotowanej dzień wcześniej. Rodzic może pokazać na zdjęciach różne rodzaje rzeźb i opowiedzieć o sposobach ich wykonywania oraz materiałach do nich użytych (np. glina, kamień, drewno).

6. ,,Zbieramy papierki’’ – zabawa ruchowa. Przy dźwiękach muzyki dziecko zbiera papierki rozrzucone przez rodzica w różnych miejscach.

7. ,,Moje odczucia’’ – zabawa badawcza. Ustawiamy przed dzieckiem płaskie pojemniki z różną zawartością: np. w jednym – ziarenka fasoli, w drugim – orzechy włoskie, w trzecim – pestki dyni. Dziecko po zasłonięciu oczy odgaduje, co się w nich znajduje. Określa, za pomocą jakiego zmysłu mogło rozpoznać, co znajduje się w pojemnikach. Dotyk

8. ,,Ciepło – zimno’’ – zabawa badawcza. Na stole stoją 2 pojemniki z ciepłą i zimną wodą. Zasłaniamy dziecku oczy i prosimy, aby za pomocą dotyku poznały, w którym pojemniku znajduje się woda ciepła, a w którym woda zimna.

9. ,,Dotknij’’ – zabawa ruchowa. Dziecko bawi się przy muzyce. Na przerwę w muzyce rodzic wydaje polecenie: ,,Dotknij czegoś miękkiego’’ (śliskiego, twardego, zimnego).

Page 7: ps79.bialystok.pl › grV › zmysly.docx · Web view18. 05. – 22. 05. 20 Zabawy z dzi ećmi do tematu: ,, ZABAWY SENSORYCZNE ’’ PONIEDZIAŁEK Mój wzrok,,Ćwiczymy buzię i

10. ,,Co jest w pudełku?’’ Rodzic przynosi pudełko z różnymi przedmiotami. Dziecko wkłada do pudełka rękę i odgaduje, jakiego przedmiotu dotyka.

11. Rozmowa z dzieckiem:

- Czy każdy dotyk jest miły? (Nie jest miły gdy ktoś: popycha, szczypie, ściska, łaskocze, gdy dotykamy kłujących przedmiotów.) - Czy wszystkiego można dotykać? (Nie można dotykać np. urządzeń elektrycznych, takich jak: żelazko, lokówka, toster, niektórych roślin i zwierząt.)

12. Obok obrazka narysuj inny kłujący przedmiot:

Page 8: ps79.bialystok.pl › grV › zmysly.docx · Web view18. 05. – 22. 05. 20 Zabawy z dzi ećmi do tematu: ,, ZABAWY SENSORYCZNE ’’ PONIEDZIAŁEK Mój wzrok,,Ćwiczymy buzię i

ŚRODA

Zmysł węchu

1. Ćwiczenia w wydłużaniu fazy wydechowej na podstawie wiersza E.M. Skorek ,,Zapachy’’. W miejscach zaznaczonych gwiazdką (*) dzieci wykonują głęboki wdech nosem, a potem powoli wydychają powietrze przez usta. W czasie wdechu usta powinny być zamknięte.

Stoją sobie na półce flakoniki pachnące, pachną mamy perfumy niczym kwiaty na łące.

Zapamiętaj ten zapach, bo na pewno jest warto. Wciągnij zapach więc noskiem, wypuść - buzią otwartą. (*)

Kiedy mama jest w kuchni i gotuje pyszności, w całym domu od razu zapach potraw zagości.

Zapamiętaj ten zapach, bo na pewno jest warto. Wciągnij zapach więc noskiem, wypuść – buzią otwartą. (*)

Kiedy idziesz na spacer, mijasz jakąś piekarnię, zapach świeżych bułeczek wnet twój nosek ogarnie.

Zapamiętaj ten zapach, bo na pewno jest warto. Wciągnij zapach więc noskiem, wypuść – buzią otwartą. (*)

Page 9: ps79.bialystok.pl › grV › zmysly.docx · Web view18. 05. – 22. 05. 20 Zabawy z dzi ećmi do tematu: ,, ZABAWY SENSORYCZNE ’’ PONIEDZIAŁEK Mój wzrok,,Ćwiczymy buzię i

Rozmowa z dzieckiem na temat wiersza: - Czym rozpoznajemy zapachy? - O jakich przyjemnych zapachach była mowa w wierszu? - Jakie znasz inne przyjemne zapachy?

2. Ćwiczenia poranne ( zestaw poniedziałkowy).

3. Zabawa rozwijająca zmysł węchu u dziecka:

- ,,Słoiki zapachowe’’. Trzeba przygotować pojemniczki z zapachami. Można do nich wrzucić miętę, skórki pomarańczy, zmieloną kawę, cynamon, bazylię, kminek, cebulę, czosnek, koperek, czekoladę itp. Zabawa polega na otwarciu pojemników i zgadywaniu po zapachu, co się w nich znajduje. Można też opisywać zapachy – zapach jest przyjemny, mocny, z czym się kojarzy, co przypomina.

4. Zajęcia ruchowe ( poniedziałkowy zestaw ćwiczeń gimnastycznych).

5. ,,Zapachy nosem czujemy’’- ćwiczenie w rozpoznawaniu zapachów. Rodzic umieszcza waciki kosmetyczne w nakrętkach od słoików. Nasącza je parami tą samą substancją o charakterystycznym zapachu (perfumy, cukier waniliowy rozpuszczony w wodzie, ocet, rozgnieciony czosnek, męska woda po goleniu itp.) Zadaniem dziecka jest wskazanie pary nakrętek z wacikami, które są nasączone taką samą substancją. Rodzic nasącza jeden wacik dużą ilością danej substancji, a drugi – małą jej ilością. Dziecko kolejno wącha jeden wacik i drugi, wskazując ten, który pachnie mocniej.

6. Przykłady zabaw stymulujących zmysł powonienia: - Przesypywanie do różnych pojemników przypraw i wąchanie ich: ziele angielskie, liść laurowy, suszoną miętę, bazylię, oregano itp. - Asystowanie przy siekaniu szczypiorku, natki pietruszki, cebuli itp.- Przeciskanie czosnku przez praskę. - Asystowanie przy ścieraniu na tarce warzyw, owoców, sera. - Wbijanie goździków w owoce cytrusowe. - Układanie listy zapachów według własnych upodobań od najbardziej ulubionego do najmniej ulubionego.

Page 10: ps79.bialystok.pl › grV › zmysly.docx · Web view18. 05. – 22. 05. 20 Zabawy z dzi ećmi do tematu: ,, ZABAWY SENSORYCZNE ’’ PONIEDZIAŁEK Mój wzrok,,Ćwiczymy buzię i

- Zgadywanka ,,Co jem?’’ z zamkniętymi oczami i nosem, a następnie z otwartym nosem. - Rozpoznawanie zapachów kosmetyków mamy i taty.

7. ,,Spacer z zawiązanymi oczami’’ – zabawa ruchowa. Przygotowujemy pojemniczek z mocnym zapachem np. wacik nasączony perfumami. Zawiązujemy dziecku oczy. Pojemniczek trzymamy w niewielkiej odległości od nosa dziecka i powoli przesuwamy się do tyłu. Dziecko podąża za zapachem.

8. ,,Przedmiot i cień’’ – zabawa dydaktyczna. Zabawę przeprowadzamy w przyciemnionym pomieszczeniu lub wieczorem. W niewielkiej odległości od ściany umieszczamy włączoną lampkę. Następnie między lampką i ścianą przesuwamy różne małe przedmioty, obserwując jak zachowują się ich cienie znajdujące się bliżej i dalej od lampki.

9. Obok obrazka narysuj coś, co ładnie pachnie:

Page 11: ps79.bialystok.pl › grV › zmysly.docx · Web view18. 05. – 22. 05. 20 Zabawy z dzi ećmi do tematu: ,, ZABAWY SENSORYCZNE ’’ PONIEDZIAŁEK Mój wzrok,,Ćwiczymy buzię i

CZWARTEK

Zmysł smaku

1. ,,Mój kolorowy lizak’’ – zabawa plastyczna. Malowanie farbami (dłonią) ograniczonej powierzchni (koło).

2. ,,Układamy wyrazy’’ – zabawa dydaktyczna. Rodzic pisze na kartonikach poznane literki. Dziecko stara się ułożyć z nich wyrazy.

3. Zabawy i ćwiczenia poranne ( zestaw poniedziałkowy)

4. ,,Tajemnicze mikstury’’- zabawa dydaktyczna. Rodzic przygotowuje w obecności dziecka tajemnicze mikstury. Ma trzy kubeczki z wodą. Do jednego kubeczka wsypuje cukier, do drugiego – sól, a do trzeciego dodaje sok z cytryny (kubeczki oznacza pod spodem pierwszymi literami nazw zmieszanych produktów z wodą: c – cukier, s – sól, sc – sok cytrynowy). Dziecko przed zabawą określa, jaki smak będzie miała mikstura w każdym kubeczku. Rodzic szybko przestawia kubeczki, aby dziecko nie wiedziało, w którym co się znajduje. Prosi, aby rozpoznało smaki, podając mu odrobinę płynu na łyżeczce. Dziecko rozpoznaje smak, następnie sprawdza, czy miało rację. Podnosi kubeczek i patrzy, jakie litery się tam znajdują. Określa, za pomocą, jakiego zmysłu rozpoznało zawartość kubeczka (zmysł smaku).

5. ,,Odczuwamy smaki’’ – zabawa badawcza. Wykonanie kanapek. Poznawanie smaków przez świadome wykorzystanie zmysłu: smaku.

6. ,,Co możemy powąchać, spróbować, usłyszeć, dotknąć, zobaczyć?’’ – zabawa matematyczna, klasyfikowanie zmysłów do obrazków przedmiotów. Rodzic na kartkach pisze nazwy zmysłów obok rysując narząd zmysłu np. słuch – rysunek ucha. Z kolorowych czasopism wycina ilustracje. Zadaniem dziecka jest przyporządkowanie obrazków do nazw zmysłów.

7. ,,Malowany lizak’’ – zabawa ruchowa naśladowcza. Dziecko ćwiczy naśladując ruchy rodzica. Odtwarzanie ruchów szerokich, płynnych, kolistych, pionowych, z uwzględnieniem kierunku – za pomocą rąk, nóg palców (w powietrzu i na wskazanej powierzchni).

Page 12: ps79.bialystok.pl › grV › zmysly.docx · Web view18. 05. – 22. 05. 20 Zabawy z dzi ećmi do tematu: ,, ZABAWY SENSORYCZNE ’’ PONIEDZIAŁEK Mój wzrok,,Ćwiczymy buzię i

8. ,,Słodki jak lizak’’ – ćwiczenie usprawniające narządy artykulacyjne (ćwiczenie warg i języka). Leciutki masaż warg, ściąganie ust w dziobek, uklepywanie, wyciąganie, oblizywanie górnej i dolnej wargi – lizanie lizaka.

9. Oglądanie w czasopismach kulinarnych obrazków z produktami spożywczymi i określanie ich smaków. Kończenie zdań: ,,Najbardziej lubię smak…(np. słodki), dlatego chętnie jem….(np. cukierki)’’.

10. Obok obrazka narysuj to, co lubisz jeść najbardziej:

Page 13: ps79.bialystok.pl › grV › zmysly.docx · Web view18. 05. – 22. 05. 20 Zabawy z dzi ećmi do tematu: ,, ZABAWY SENSORYCZNE ’’ PONIEDZIAŁEK Mój wzrok,,Ćwiczymy buzię i

PIĄTEK

Mój słuch

1. ,,Co to za dźwięk?’’ – zgadywanka. Najpierw pokazujemy dziecku jakie dźwięki wydają poszczególne przedmioty np. dzwonek, szeleszczący plastik, pękanie folii bąbelkowej, uderzenie dwóch przedmiotów o siebie, zgniatanie plastikowej butelki, wyrywanie kartek itp. Potem zakrywamy dziecku oczy i dziecko ma rozpoznać, co to za dźwięk.

2. Zabawy i ćwiczenia poranne ( zestaw poniedziałkowy)

3. ,,Moje uszy słyszą’’ – zagadki muzyczne. Utrwalenie pojęć: dyrygent, batuta. Kształcenie umiejętności śpiewania znanych piosenek na zgłoskach: mi, la ku.

4. ,,Puszki szmerowe’’ – zabawa sensoryczna. Potrzebne są jednakowe, nieprzezroczyste pojemniki (ok. 10 szt.). mogą to być białe buteleczki po pitnych jogurtach. Z pojemników tworzymy pary i do każdej pary nasypujemy kolejno: piasek lub kaszę mannę, siemię lniane, groch, fasolę itp. Ważne, aby każde wypełnienie miało inną gramaturę, bo będzie wydawać inny dźwięk. Pary pojemników oznaczamy na dnie za pomocą kropek lub znaczków. Zabawa polega na tym, żeby dziecko potrząsając puszką wsłuchało się wydawany dźwięk, a następnie metodą prób i błędów odszukało wśród pozostałych puszek parę.

5. Zajęcia ruchowe (poniedziałkowy zestaw ćwiczeń gimnastycznych)

6. ,,Co wydaje taki dźwięk?’’ – zabawa sensoryczna. Korzystając z dyktafonu w telefonie komórkowym możemy nagrać wiele różnych codziennych dźwięków. Kiedy odtworzymy dziecku nagranie, może ono próbować nazwać je wszystkie.

7. ,,Wystukiwanie rytmu’’ – zabawa sensoryczna. Do tej zabawy wystarczy kartka, flamaster i nasze ręce. Najpierw zastanawiamy się, jakie dźwięki mogą wydawać nasze ręce np. : klaśnięcie, stukanie palcem o stół, uderzenie dłonią o stół. Umawiamy się, że każdy z tych dźwięków ma odpowiednik graficzny (mała, średnia, duża kropka lub kółko, trójkąt, kwadrat) i rysujemy na kartce pewien ich ciąg (najpierw złożony z 3 elementów, potem stopniowo zwiększamy ich ilość), a dziecko odtwarza go.

Page 14: ps79.bialystok.pl › grV › zmysly.docx · Web view18. 05. – 22. 05. 20 Zabawy z dzi ećmi do tematu: ,, ZABAWY SENSORYCZNE ’’ PONIEDZIAŁEK Mój wzrok,,Ćwiczymy buzię i

8. ,,Narysuj dźwięk’’ – Korzystając z instrumentów znajdujących się w domu lub nagrań instrumentów proponujemy dziecku zabawę w rysowanie dźwięków. Dźwięki można wyrażać za pomocą samej kreski (linie grube, cienkie, proste, urywane, zawijasy), ale też kolorów. Można rysować jedną linię melodyczną lub cały utwór.

9. Zabawa w naśladowanie zwierząt i przedmiotów. Dziecko słucha jak rodzic naśladuje głosy zwierząt i przedmiotów, a później samo je naśladuje.

10. ,,Znane piosenki z rekwizytem’’ – zabawa w śpiewanie. Bierzemy do ręki np. ogórek i śpiewamy: ,,Ogórek, ogórek, ogórek, zielony ma garniturek…’’, a jak weźmiemy kredki, śpiewamy: ,,Kolorowe kredki w pudełeczku noszę, kolorowe kredki bardzo lubią mnie…’’ Można wykorzystać nagrania utworów.

11. ,,Wspólne tańce – hulańce’’. Tańczymy przy dźwiękach nagrań muzycznych. Można tańczyć delikatnie niczym motylek do muzyki spokojnej, delikatnej i ciężko człapać w takt ciężkiej muzyki niczym niedźwiedzie. Do szybkiej skocznie skakać jak żabka, do wolnej powoli się poruszać niczym żółw.

12. Narysuj instrument muzyczny, którego słuchanie sprawia ci przyjemność:

Page 15: ps79.bialystok.pl › grV › zmysly.docx · Web view18. 05. – 22. 05. 20 Zabawy z dzi ećmi do tematu: ,, ZABAWY SENSORYCZNE ’’ PONIEDZIAŁEK Mój wzrok,,Ćwiczymy buzię i

Karty pracy:

- ,,Nowe przygody Olka i Ady’’- strony: 62, 63 (literka ,,Ł, ł’’).

Drogi Rodzicu oto propozycje zabaw sensorycznych, które pobudzają zmysły, sensorykę, zachęcają do wąchania, dotykania, słuchania i poznawania świata wokół. Takie namacalne doświadczanie otoczenia zachęca maluchy do poznawania, odkrywania i rozwoju. Dziecko w ten sposób poznaje nie tylko siebie, ale również zjawiska zachodzące wokół, to doskonały pomysł na oderwanie malucha od telewizora i komputera.

Spróbujcie pobawić się w domu:

https://mojedziecikreatywnie.pl/2016/04/zabawy-dla-dzieci-w-przedszkolu/?fbclid=IwAR1ZdB82pB96jFOIEqTO9ap8Z2dqcRfzmAaVBxVSgzX14LIAPfW5ZbFCmDg

To są propozycje zajęć i zabaw w tym tygodniu. Pozdrawiamy. Pani Agnieszka i pani Ania.

Page 16: ps79.bialystok.pl › grV › zmysly.docx · Web view18. 05. – 22. 05. 20 Zabawy z dzi ećmi do tematu: ,, ZABAWY SENSORYCZNE ’’ PONIEDZIAŁEK Mój wzrok,,Ćwiczymy buzię i

„Gotujemy z rodzicami” – „Twaróg jest ok”

Page 17: ps79.bialystok.pl › grV › zmysly.docx · Web view18. 05. – 22. 05. 20 Zabawy z dzi ećmi do tematu: ,, ZABAWY SENSORYCZNE ’’ PONIEDZIAŁEK Mój wzrok,,Ćwiczymy buzię i