GRUP COLAR AGRICOL HOLBOCA
GRUP COLAR AGRICOL HOLBOCA IAI
Disciplina: MATEMATIC Profesor: OTILIA PNTEA
Clasa: a X-a
Titlul leciei: Corpuri rotunde(2 ore)Tipul leciei: lecie de
consolidare i
sistematizare a cunotinelor PROIECT DE LECIE
I. nainte de a ncepe leciaMOTIVAIA:Aceast lecie este valoroas
deoarece conine noiuni cu larg aplicabilitate n diferite domenii i
n
practic(calcule de arii i volume). Coninutul leciei este legat
de experiena personala si de interesele lor.
Lecia este util i pentru c i activeaz pe elevi i le formeaz
deprinderi de gndire i de comunicare valoroase.
COMPETENE GENERALE:1. Identificarea relaiilor ntre noiunile
matematice studiate
2. Reprezentarea adecvat a datelor cuprinse n enunuri
matematice
3. Utilizarea algoritmilor i a conceptelor matematice pentru
caracterizarea local sau global a unei situaii concrete
4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau
calitative ale unei situaii concrete
5. Analiza de situaii-problem n scopul descoperirii de strategii
pentru optimizarea soluiilor.
COMPETENE SPECIFICE:
1. Observarea i descrierea unor configuraii geometrice
2. Identificarea proprietilor unei figuri obinute prin compunere
din figuri mai simple; analiza modului de obinere a unor figuri
geometrice
3. Utilizarea proprietilor figurilor geometrice pentru
realizarea de acoperiri, parchetri i calcule de arii i volume
4. Realizarea unor modele geometrice cu ajutorul simetriei,
translaiei sau rotaiei
Descoperirea unor procedee de reiterare a unor configurri (ca
exemplu de raionament inductiv)OBIECTIVE OPERATIONALE:La sfrsitu1
activitatii elevii vor fi capabili sa:
a) cognitive:
OC1 =realizeze reprezentrile spatiale ale corpurilor de rotatie
invatate;
0C2 =deseneze desfasurarile plane ale corpurilor de
rotatie:cilindrul circular drept,conul circular drept ,trunchiul de
con circular drept ;
0C3 = puna in evident elementele corpurilor de rotatie;
0C4 =aplice in probleme formulele pentru calculul ariei
laterale, ariel totate si volulmului corpurilor de rotatie
studiate;
0C5 =puna in evidenta sectiuni paralele cu baza si sectiuni
axiale in corpurile de rotatie studiate;
b)afective:
0A1 =S fie atenti;
0A2 = Sa participe afectiv la lectie;
0A1 = Sa-si dezvolte interesul pentru studiul matematicii.
CONDIII PREALABILE:
cunotine anterioare despre coninutul leciei.
elevii au deprinderi de calcul a ariilor i volumelor, nsuite
anterior.
clas cu nivel de interes mediuEVALUARE: evaluare calitativ
monitorizarea activitilor n perechi, a discuiilor (se vor observa
ideile exprimate de elevi i numrul ideilor exprimate)
monitorizarea activitii pe grupe (modalitatea n care elevii i
asum rolul, contribuia la realizarea sarcinii de lucru)
aprecierea verbal / notare a produselor realizate de
eleviMANAGEMENTUL RESURSELOR:UMANE: clas cu nivel de interes
mediu.
MATERIALE manualul, instrumente geometrice, coli flipchart,
markere,corpuri geometrice, cub din carton,coli de hrtie
colorat.
PROCEDURALE: conversaia,expunerea,brainstormingul, metoda
cubului,conversaia, explicaia, exerciiul, turul galeriei, metoda
ciorchinelui, analiza i sinteza, munca independent;
TIMP: 100 minute
II. Lecia propriu-zisMomentul didactic
(timp)Coninutul momentului didacticMetoda activ
utilizatEvaluare
EVOCAREA
Profesorul asigur condiiile optime pentru desfurarea leciei,
verific prezena elevilor, anun titlul i obiectivele leciei.
Se formeaz 6 grupe de elevi, nu neaprat omogene. Prin
brainstorming n grup, elevii vor genera idei despre corpuri
rotunde. Raportorul fiecrei grupe citete ideile notate.
Profesorul explic elevilor c vor realiza o sistematizare a
cunotinelor despre corpuri rotunde, folosind metoda ciorchinelui.
Profesorul, mpreun cu elevii, realizeaz pe tabl sau pe Flipchart un
ciorchine cu noiunile parcurse n unitatea de nvare.
Brainstorming(n perechi)
Metoda ciorchineluiEvaluare calitativ
REFLECIA
Profesorul prezint elevilor metoda Cubului-metod modern de nvare
prin cooperare. Se arat elevilor un cub din carton avnd feele
colorate diferit, fiind inscripionate cu urmtoarele verbe active
:
Faa 1: Albastru - verbul descrie
Faa 2: Rou - verbul compar
Faa 3: Verde - verbul asociaz
Faa 4::Galben - verbul analizeaz
Faa 5: Portocaliu - verbul argumenteaz
Fata 6: Alb - verbul aplica
Elevii sunt mprii n 6 grupe eterogene,nu neaprat egale
numeric.
Fiecare grup primete o coal colorat n nuanele precizate mai
sus.
Echipele aleg un lider de grup care va extrage un bilet pe care
este scris verbul definitoriu pentru acea grup ( descrie, compar,
asociaz, analizeaz , aplic i argumenteaz). Dup expirarea timpului
de lucru se va aplica metoda turulgaleriei Materialele realizate,
posterele, vor fi expuse n clas n 6 locuri vizibile.Elevii din
fiecare grup i vor prezenta mai nti sarcina de lucru i modul de
realizare a ei, apoi, la semnalul dat de profesor, vor trece, pe
rnd pe la fiecare poster al colegilor de la alt grup i vor acorda
acestora o not.
Dup ce fiecare grup a vizitat galeria i a notat corespunztor
produsele colegilor, se vor discuta notele primite i obiectivitatea
acestora, se vor face aprecieri i se vor corecta eventualele erori.
Se va completa ciorchinele(ciorchine revizuit)
Se vor evidenia noiunile asimilate n aceast activitate.
Metoda cubuluiTurul Galeriei
Ciorchine revizuitSe remarc elevii ale cror idei au rmas
neschimbate pe tablCelelalte grupe evalueaz produsul prezentat.
NCHEIEREA
Profesorul formuleaz aprecieri, observaii i recomandri cu
privire la noiunile prezentate i clarific noiunile mai
dificile.Elevii i nsuesc recomandrile i vin cu completri.Se indic
tema pentru acas.Comunicarea frontal i dezbatereaSe evideniaz
completrile interesante
III. Dup lecieEXTINDEREA Se vor rezolva probleme/aplicaii
practice n care se vor utiliza formulele studiate.Se vor studia n
orele urmtoare probleme de calculare a ariilor si volumelor
corpurilor studiate.Descrierea activitii elevilor:Grupa 1Elevii
care primesc fisa cu verbul descrie vor avea
- de enumerat corpurile de rotatie studiate,
-de realizat reprezentarea plana a corpurilor studiate si
desfasurarile lor plane;
-de realizat schematizat etapele generarii unui cilindru
circular drept si a unui con circular drept;
-de identiticat elementele acestora ;
-de sistematizat datele intr-un tabel;
-de descris corpurile de rotatie ce se vor obtine prin rotirea
unui triunghi dreptunghic cu catetele de 3cm si 4cm in jurul
ipotenuzei si a unui dreptunghi cu latimea de 4cm si lunghimea de
5cm in jurul unei drepte situate la o distanta de 2cm fata de
lungimea dreptunghiului .
Grupa 2:Elevii care primesc fisa cu verbul compara vor stabili
asemanari si deosebiri intre corpurile de rotatie si poliedrele
regulate invatate, alctuind o diagram VENN.
Grupa 3:Elevii care vor avea fisa cu verbul asociaza vor asocia
fiecarui corp de rotatie formulele de calcul pentru votum si arie(
laterala, totala), apoi vor identifica obiecte cunoscute care au
forma corpului de rotatie respectiv.Elevii pot primi un obiect
practic pe care sa-l descompuna in corpuri gometrice cunoscute
.Grupa 4:Pentru grupa care va avea de analizat, sarcina de lucru va
cere ca elevii sa analizeze diferite sectiuni in corpurile
studiate.( sectiuni axiale, sectiuni cu un plan paralel cu baza).Se
vor realiza desene corespunzatoare in care se vor pune in evidenta
toate planele de sectiune si forma sectiunii rezultate, prin
carioci colorate. Datele se vor sistematiza intr-un tabel.
Corpul studiat formasectiunii axiale forma sectiunii cu un plan
paralel cu baza
Grupa 5:Elevii care var primi fisa cu verbul aplica vor avea un
set de intrebari grila in care vor aplica formulele pentru calculul
ariei sau volumului unor corpuri de rotatie in contexte
variate.
Grupa 6:Elevii ce vor primi fisa cu verbul argumenteaza vor avea
de analizat si justificat in scris valoarea de adevar a unor
propozitii , ce vor contine si chestiuni capcana.Li se poate cere s
realizeze si scurte demonstratii sau sa descopere greseala dintr-o
redactare a unei rezolvari.
.
.
descrie
compara
analizeaza asociaza
argumenteaza
aplica
PAGE 1