7/21/2019 Proiect Mate Inmultirea http://slidepdf.com/reader/full/proiect-mate-inmultirea 1/20 PROIECT DIDACTIC Data: Unitatea de învăţare: Clasa: a III – a Propunător: Aria curricular ă: Matematică şi ştiinţele naturii Disciplina: Matematică Unitatea de învăţare: Înmulţirea Subiectul lecţiei: “Înmulţirea numerelor naturale” Tipul lecţiei: Consolidare Obiective cadru: Cunoaşterea şi utilizarea conceptelor specifice matematicii; Dezvoltarea capacităţii de eplorare!investi"are şi rezolvare de pro#leme; $ormarea şi dezvoltarea capacităţii de a comunica utiliz%nd lim#a&ul matematic; Dezvoltarea interesului şi a motivaţiei pentru studiul şi aplicarea matematicii 'n contete variate( Obiective de reerinţă: )(*( +ă efectueze operaţii de 'nmulţire şi de 'mpărţire cu numere naturale mai mici dec%t ),,; -(.( +ă eploreze modalităţi de efectuare a 'nmulţirii sau 'mpărţirii 'n , – ),,, folosind diferite tipuri de "rupări şi reprezentări; * ) +ă if t i iţi ti ă' t dif it it ţii ' t t t ti
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Obiective cadru: Cunoaşterea şi utilizarea conceptelor specifice matematicii;
Dezvoltarea capacităţii de eplorare!investi"are şi rezolvare de pro#leme; $ormarea şi dezvoltarea capacităţii de a comunica utiliz%nd lim#a&ul matematic; Dezvoltarea interesului şi a motivaţiei pentru studiul şi aplicarea matematicii 'n
contete variate(
Obiective de reerinţă: )(*( +ă efectueze operaţii de 'nmulţire şi de 'mpărţire cu numere naturale mai mici
dec%t ),,; -(.( +ă eploreze modalităţi de efectuare a 'nmulţirii sau 'mpărţirii 'n , – ),,,
folosind diferite tipuri de "rupări şi reprezentări; * ) +ă if t i iţi ti ă ' t dif it it ţii ' t t t ti
0 Cum se numesc numerele care se adunăL0 Cum se numeşte rezultatul adunăriiL0 Cum se numeşte numărul din care scădemL0 Cum se numeşte numărul pe care 'l scădemL0 Cum se numeşte rezultatul scădereiiL
0 Cum se numesc numerele care se 'nmulţescL0 Cum se numeşte rezultatul 'nmulţiriiL0 Cum aflăm du#lul unui numărL
rupa II: Calculaţi ca 'nmulţiri/ următoarele adunări repatate: * @ * @ * A (((((((((((( J (((((((((((((((( A @ @ A ((((((((((((( J (((((((((((((((( A @ @ A (((((((((((((( J (((((((((((((((( A 3 @ 3 @ 3 @ 3 A (((((((((((((( J ((((((((((((((((( A
Activitatea Strate!ii didactice Evaluarecadrului didactic elevilor 4etode *i
procedee4i5loacedidactice
%or$a deor!ani&are
4o$entor!ani&atoric
16 # +6
4si"ur condiţiileoptime pentru
desfăşurarea lecţiei(
+e pre"ătescpentru ora de
matematică(
Conversaţia Materialnecesar
$rontal5e "rupe
7eriicareate$ei+6 # -6
Herific calitativ şicantitativ tema(
9levii pre"ătesccaietele de temă(
Conversaţia
Captareaatenţiei+6 # -6
5rezint elevilor oplanşă pe care se aflăurmătorul desen:a
* @ * A - J * A #
@ A - J A )- K )-Cerinţă:
<umăraţi steluţele şi"rupaţi0le ca o adunarerepetată/ iar apoitransformaţi 'n 'nmulţire( 5rocedaţi lafel şi cu fi"urilez%m#itoare( Comparaţi rezultatea
9levii sunt atenţi laplanşă şi ascultăcerinţa(
Bezolvă pe planşăeerciţiile prinadunare repetată/apoi prin 'nmulţire şipe urmă comparărezultatele(
4dresez elevilor 'ntre#ări pentruverificarea noţiunilor teoretice referitoare laoperaţia de adunare/scădere şi 'nmulţire/folosind metodaeploziei stelare:0 Cum se numescnumerele care seadunăL0 Cum se numeştenumărul din carescădemL0 Cum se numeşterezultatul adunăriiL0 Cum se numeştenumărul pe care 'lscădemL0 Cum se numeşterezultatul scădereiiL02Cum se numescnumerele care se 'nmulţescL0 Cum se numeşterezultatul 'nmulţiriiL0 Cum aflăm du#lulunui numărL5ropun spre rezolvarec%teva eerciţii orale(
4flaţi produsulnumerelor - şi ./ - şi 3/- şi ( 4flaţi numărul de - orimai mare decat -/ * şi=(
Bezolvă oral
eerciţiile iar rezultatele vor fitrecute pe planşă(
Metodaeplozieistelare
individual
Anunţareasubiectului *ia obiectivelor
lecţiei+6 # -6
4nunţ tema şio#iectivele lecţiei( 4stăzi la ora dematematică vomconsolida 2Înmulţireanumerelor naturale”(Erec titlul lecţiei peta#lă/ iar elevii 'ncaiete(
4scultă tema şio#iectivele lecţiei( +criu titlul lecţiei 'ncaiete(
Conversaţia
9plicaţia
9erciţiul
Ea#lă
Caiete
$rontal
Diri5area învăţării1.6 # 186
4stăzi la matematicăvom lucra pe . "rupe( 1r"anizezi colectivulclasei 'n trei "rupee"ale ca număr pentruprimul eerciţiu(
$iecare "rupă vaetra"e un #ilet pe caresunt scrise at%teaeerciţii c%ţi copii sunt 'n aceea "rupă( Gaselevii să se uite pe #iletşi să rezolvă 'n "rupeerciţiile(
Ea#la este 'mpărţită 'ntrei/ unde elevii vor ieşişi vor rezolva eerciţiilede pe #ilet($iecare elev din "rupă
va rezolva un eerciţiu/iar ceilalţi copii vor scrie eerciţiile 'ncaiete( Dacă au rezovatcorect eerciţiile vor descoperii un cuv%nt/pun%nd rezultatele 'nordinea crescătoare( 4neă
rupa III: Bezolvaţi 'nmulţirileprin adunare repetată:* J * A* J ), A. J A3 J A= J - A* J 3 A
)* ) -, -* ., *, 8 C 1 4 G N
9eriţiul următor se varezolva frontal dacămai este timp/ prinieşirea elevilor la ta#lă( 5ro#lemă
Într0o ladă sunt 3 O"de mere( C%te O" demere sunt 'n * lăziidenticeL Dar 'n Lfoloseşte adunarearepetată(
A ) CA *, NA -* 4A ., GA )* 8A -, 1
9levii vor rezolvapro#leva folosindplanul de rezolvare ()( C%te O"( de meresunt 'n * lăzi L3@3@3 @ 3 AA* J 3 A-, O"( mere-( C%te O"( de meresunt 'n lăziL3@3@3@3@3@3@3@3AA J 3 A*, O"( mere
4duc elevilor aprecieri"enerale şi colective( +e fac aprecieriasupra modului dedesfăşurare a lecţiei( Iar elevii care au fostactivi/ au lucrat corectşi au avut uncomortament deose#itvor primi o fi"urinăz%m#itoare(
9levii sunt atenţi şiascultă aprecierile(
Conversaţia $rontal 4precierever#ală
nc"eierealecţiei16 # +6
Eema pentru acasă vaconsta 'n eerciţiile 3// = de la pa"ina )7 dinmanual(