PROPUNĂTOARE :Educatoare Munteanu Gabriela MINISTERUL EDUCȚIEI NAȚIONALE INSPECTORATUL ȘCOLAR JUDEȚEAN BACĂU
PROPUNĂTOARE :Educatoare Munteanu Gabriela
PROFESOR METODIST Moraru Petronela
MINISTERUL EDUCȚIEI NAȚIONALE
INSPECTORATUL ȘCOLAR JUDEȚEAN BACĂU
MINISTERUL EDUCȚIEI NAȚIONALE
INSPECTORATUL ȘCOLAR JUDEȚEAN BACĂU
-Nivel I-
PROIECT DIDACTIC
*ACTIVITATE INTEGRATĂ*
Educatoare :
Munteanu Gabriela
-Nivel I-
PROIECT DIDACTIC
*ACTIVITATE INTEGRATĂ*
Educatoare :
Munteanu Gabriela
HARTA ZILEI
TEMA ANUALĂ DE STUDIU:CÂND, CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂTEMA SĂPTĂMÂNII:FLORILE PRIMÂVERIITEMA ZILEI: ”Florile –simbol al primăverii”
ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ
A.L.A. 1:- ACTIVITĂŢI LIBER ALESE
STIINŢĂ ARTĂ
ŞTIINŢĂ JOC DE MASĂ ARTĂ
ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE
A.L.A. 2:- ACTIVITĂTI LIBER ALESE
-Primirea copiilor (deprinderi de comunicare şi consilierea părinţilor);-Întâlnirea de dimineata -Salutul „Bună dimineaţa, flori! ” -Prezența -Împărtăsirea cu ceilalţi -,,Daca as fi o floare,as vrea sa fiu..?“ -Completarea calendarului naturii; -Activitate de grup - “Vine, vine primăvara” -Noutatea zilei „Cutiuța primăverii” -Mesajul zilei:”Florile-parfum şi bucurie” -Gimnastica de înviorare
-Primirea copiilor (deprinderi de comunicare şi consilierea părinţilor);-Întâlnirea de dimineata -Salutul „Bună dimineaţa, flori! ” -Prezența -Împărtăsirea cu ceilalţi -,,Daca as fi o floare,as vrea sa fiu..?“ -Completarea calendarului naturii; -Activitate de grup - “Vine, vine primăvara” -Noutatea zilei „Cutiuța primăverii” -Mesajul zilei:”Florile-parfum şi bucurie” -Gimnastica de înviorare
MEDIUL NATURAL
Tema:Plante (alcătuire, mediul de viaţă)“Flori pentru sala noastră de grupă”(Plantare răsaduri de flori)Exerciţii
PUZZLE”UN ÎNTREG DIN JUMĂTĂȚI”Joc de analiză și sinteză mintală
HAŞURARE
„FLORI DE PRIMĂVARA”
exercitii de desen
1.DOMENIUL ŞTIINŢĂActivitate matematicăCapitolul:Numere naturaleTema: Număratul in limitele 1-3, aprecierea globală a cantităţiiSubiect ludic: ”Să numărăm florile”-joc exercțiu
1.DOMENIUL ŞTIINŢĂActivitate matematicăCapitolul:Numere naturaleTema: Număratul in limitele 1-3, aprecierea globală a cantităţiiSubiect ludic: ”Să numărăm florile”-joc exercțiu
2. D.O.S Domeniu Om și societateCapitolul: LipireTema: Lipirea unor forme după o cerință dată -Joc exercițiu-Subiect ludic:”Buchețelul de lalele”, ”Coronița Zânei Florilor”
2. D.O.S Domeniu Om și societateCapitolul: LipireTema: Lipirea unor forme după o cerință dată -Joc exercițiu-Subiect ludic:”Buchețelul de lalele”, ”Coronița Zânei Florilor”
Artă: „Carnavalul primăverii” -moment artistic
!” „
Artă: „Carnavalul primăverii” -moment artistic
!” „
NIVELUL:IGRUPA:Mică B- ”Grupa Năzdrăvanilor”TEMA ANUALĂ: CÂND CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂTEMA SĂPTĂMÂNII: FLORILE PRIMÂVERII TEMA ZILEI: "Florile - simbol al primăverii”
DURATA: 1 zi.
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ : „Dacă aș fi o floare, aș fi.... .”TIPUL ACTIVITĂŢII : formare de priceperi şi deprinderi.DURATA: 30 min.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
COGNITIVE:- să utilizeze formule de salut adecvate momentului zilei;- să sesizeze absenţa sau prezenţa unui coleg;- să identifice simbolurile adecvate caracteristicilor zilei (vreme, anotimp).- sa denumească caracteristicile anotimpului primăvara.
PSIHOMOTRICE : -să răspundă adecvat la comenzile motrice date;-să se folosească de acţiunile motrice învăţate pentru a răspunde la diferite ritmuri .
AFECTIVE:- vor exprima în relaţiile cu cei din jur stări afective pozitive manifestând prietenie, toleranţă şi armonie.
STRATEGIA DIDACTICA METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: conversaţia, explicaţia, exercitiul, jocul.MIJLOACE DIDACTICE : panoul grupei, simboluri – elemente meteorologice, Calendarul naturii, fotografii, imagini de primavara,cutiuţa primăverii.
FORME DE ORGANIZARE : frontală, pe grupuri, individuală.
BIBLIOGRAFIE:1. *** (2008). „Curriculum pentru învăţământul preşcolar” ( 3-6/7ani), M.E.C.I., Bucureşti; 2. Bane Colleen. (2004). „Bună dimineaţa! Mă bucur că eşti aici” – Manualul cadrului didactic pentru întâlnirea de dimineaţă, Ed. Ro Media, Bucureşti; 3. Curs “Strategii de învatare prin cooperare” – modulul III – Step by Step;
ETAPELE ACTIVITĂŢII :
Primirea copiilor: deprinderi de comunicare şi consiliere parentală;
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEŢĂ:1) SALUTUL
“ Bună dimineaţa floricele
Baieţi şi fete sprintenele !
Astăzi iar ne întâlnim
Multe ca să povestim
Dar întâi ne salutăm
Ziua bună vreau să dăm
Ca să meargă totul bine
Azi, în grupă aici la mine »
2).Prezenta copiilor:“După ce ne-am adunat Şi frumos ne-am prezentat Colegii ne-am intalnit Oare cine n-a venit?”
Acest moment va fi realizat cu ajutorul copiilor,fotografiile cu chipurile copiilor prezenţi vor fi aşezate pe un panou. 3). Calendarul naturii Educatoarea îi invită pe copii sa-şi îndrepte privirile către calendarul naturii, prin următoarele versuri: „Calendaru-i încântat, Că va fi iar completat,Vremea s-o studiemŞi-n calendar să notăm Cu nori, ploaie, vânt, furtună,Dar... mai bine cu vreme bună ...Copiii vor completa calendarul naturii cu ajutorul educatoarei.Copii vor fi îndemnaţi să privească pe fereastră.Se vor pune întrbări legate de aspectele calendaristice.
4. ÎMPĂRTĂŞIREA CU CEILALTI
Haideţi să ne imaginăm acum că suntem nişte flori frumoase dintr-o grădină. Cine doreşte să-mi spună ce floare şi-ar dori sa fie ?
5. ACTIVITATEA DE GRUP “Vine, vine primăvara”-cântec
6. Noutatea zilei:
Primim în acea dimineaţă „Cutiuţa primăverii” şi o scrisoare de la Zâna Primăverii
7. Se anunţă obiectivele zilei:
Ne vom juca si vom lucra Vom lucra pe centre de activitate; Vom realiza o frumoasă expoziţie cu ceea ce am realizat la activităţile propuse. Ne vom juca, vom cânta.etc.
8. Reguli: -Se vor stabili un set de norme comportamentale.Mă voi axa pe ceea ce ar trebui să facă. 1.Să vorbim pe rând şi cu voce de interior. 2.Să îi ascultăm pe cei care vorbesc. 3Să îi ajut pe cei care au nevoie. 4.Să respectăm munca noastră şi a celorlalţi. 5. Să mergem frumos prin sală de grupă . 6.Să lucrăm curat,ingrijit,să respectăm ordinea şi disciplina.
Voi aminti clar ce comportamente voi aprecia şi la sfârșitul activităţilor,înainte de pauza de masă,le voi aduna in cerc, şi îi voi lăuda pe cei care au respectat regulile,pe tot parcursul zilei.
9. Mesajul zilei: Mesajul zilei va fi : “”- îndemn la coeziune şi întrajutorare;” Florile-parfum şi bucurie”
10. ÎNVIORAREA - Executăm câteva exercitii de înviorare pe baza unor versuri .
Gimnastica de înviorare- formarea deprinderii de a face gimnastică
Rutine - Se va urmări consolidarea deprinderilor igienico-sanitare si servirea micului dejun in conditii optime.
Tranziţie:”Bat din palme”
( )STIINŢĂ
JOC DE MASĂ
ARTĂ
MEDIUL NATURAL
Tema:Plante (alcătuire, mediul de viaţă)“Flori pentru sala noastră de grupă”(Plantare răsaduri de flori)Exerciţii
PUZZLE”UN ÎNTREG DIN JUMĂTĂȚI”Joc de analiză și sinteză mintală
Haşurare
“FLORI DE PRIMĂVARA”
exerciții de desen
SECTOR ŞTIINŢĂ Data: 27.03.2014Grupa: mică B- ”Grupa Năzdrăvanilor”Capitolul: Mediul naturalTema: Plante (alcătuire, mediul de viaţă)Subiectul ludic: „Flori pentru sala noastră de grupă”Tipul activităţii : Consolidare priceperi şi deprinderi;.
OBIECTIV DE REFERINŢĂ: Să cunoască unele elemente componente ale lumii înconjurătoare ( obiecte, aerul,
solul) , precum şi interdependenţa dintre ele.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a) Cognitive: OC1 – să enumere părţile componente ale unei flori;
b) Psihomotrice:OPM1 – să planteze răsaduri de flori în ghivece.
c) Afective: OA1 - vor exprima impresii legate de frumuseţea florilor.
•Strategia didactica: 1.Metode şi procedee didactice: conversaţia, explicaţia, demonstraţia,exerciţiul. 2.Mijloace didactice: lopăţică, ghiveci pentru flori, pamant, răsaduri. 3.Forme de organizare: pe grupuri, individual.
•Strategii de evaluare: - probă practică, efectuarea plantării răsadurilor puse la dispoziţie.
RESURSE: 1.Umane: 22preşcolari 2.Spaţiale: sala de grupă; 3.Temporale: 30 min. 4.Bibliografice: • Dumitriun Gh., Dumitriu C., Psihopedagogie, Editura Didactica și Pedagogică, București, 2003 • M. Mătăsaru, M. Chiriloaie, V. Pricopoaia, L. Mătăsaru, C.Nedelcu, „Proiectarea didactică în învăţământul preşcolar“, Editura CCD Bacău, 2004; • Ghid de bune practici pentru educaţia timpurie a copiilor între 3-6/7 ani, MECTS, 2008
“Curriculum pentru educaţia timpurie”, Bucureşti, 2008;
JOC DE MASĂ Data:27.03.2014Grupa: mică B- ”Grupa Năzdrăvanilor”Capitol: Relatii interumaneTema: compunerea unor imagini din jumătăți (împărțite vertical, orizontal)Subiectul ludic: ”Un întreg din jumătăți” (Flori de primăvară)Tipul activităţii: Consolidare priceperi şi deprinderi;
OBIECTIV DE REFERINŢĂ:
- OBIECTIVE OPERAŢIONALE: a. Cognitive: - OC1 - să denumească cel puțin două imagini de pe cartonul avut la dispoziție; - OC2 - să combine corect jumătățile pentru a obține imaginile întregi ale florilor de primăvară; b.Psihomotorii: - OPM1- să verbalizeze acțiunile desfășurate.
c. Afective:-OA1 –să coopereze cu partenerul de lucru. •Strategii didactice: 1.Metode şi procedee didactice: explicația,conversaţia,demonstrația, observaţia,exerciţiul ; 2.Mijloace didactice: cartonul- suport pe care sunt imprimate imaginile întregi ale florilor de primăvară, jetoane cu imagini ale florilor de primăvară( jumătăți) 3.Forme de organizare: în perechi;
•Strategii de evaluare: -chestionare orală- denumirea florilor ale căror imagini au fost obținute și a modalităților prin care a fost obținută; - evaluarea imaginilor reconstituite.
RESURSE: 1.Umane: 22preşcolari 2.Spaţiale: sala de grupă; 3.Temporale: 30 min.
4.Bibliografice: • Dumitriu Gh., Dumitriu C., Psihopedagogie, Editura Didactica şi Pedagogică, Bucureşti, 2003
Lupu C. , Metodica predării matematicii, Manual pentru clasa a XII-a, Licee pedagogice, Editura Paralela 45, Piteşti, 1998.
• M. Mătăsaru, M. Chiriloaie, V. Pricopoaia, L. Mătăsaru, C.Nedelcu, „Proiectarea didactică în învăţământul preşcolar“, Editura CCD Bacău, 2004; • Ghid de bune practici pentru educaţia timpurie a copiilor între 3-6/7 ani, MECTS, 2008; •XXXCurriculum pentru învăţământul preşcolar 3-6/7 ani, 2008 ;
Data:27.03.2014Grupa: mică B- ”Grupa Năzdrăvanilor”Capitolul :Elemente de limbaj plasticTema : HaşurareSubiectul ludic :„Flori de primăvara“.Tipul de activitate:-Formare de priceperi şi deprinderi.Activitatea de învăţare:-joc exerciţiu.
Obiectiv de referinţă: Să exerseze deprinderile tehnice specifice haşurării în spaţiul dat.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: a. Cognitive: OC1.-să denumească materialele şi instrumentele de lucru.
b.Psihomotorii :OPM1.-să coloreze florile haşurând în spațiul dat.
c. Afective:OA1.-vor relaţiona cu partenerii de grup în realizarea temei.
STRATEGII DIDACTICE: 1.Metode şi procedee didactice: explicaţia, demonstraţia, exerciţiul,conversaţia. 2.Mijloace didactice: culori,fise de lucru. 3.Forme de organizare: în grup,cu elemente de individualizare. •Strategii de evaluare pentru realizarea produsului finit: -probă practică – estetica lucrărilor obţinute-expoziţie; - respectarea culorilor, ,a cerinţelor educatoarei. RESURSE: 1. Umane: 22 preşcolari ; 2. Spaţiale: sala de grupă; 3.Temporale: 30 min.
4. Bibliografice:
• Dumitriu Gh., Dumitriu C., Psihopedagogie, Editura Didactica şi Pedagogică, Bucureşti, 2003. Lupu C. , Didactica matematicii pentru învăţământul preşcolar şi primar, Editura Caba, Bucureşti, 2006. • M. Mătăsaru, M. Chiriloaie, V. Pricopoaia, L. Mătăsaru, C. Nedelcu, „Proiectarea didactică în învăţământul preşcolar“, Editura CCD Bacău, 2004; • Ghid de bune practici pentru educaţia timpurie a copiilor între 3-6/7 ani,MECTS, 2008; •XXXCurriculum pentru învăţământul preşcolar 3-6/7 ani, 2008.
1.DOMENIUL ŞTIINŢĂActivitate matematicăCapitolul:Numere naturaleTema: Număratul în limitele 1-3, aprecierea globală a cantităţii.Subiectul ludic: „Să numărăm florile”
Joc exerciții
1.DOMENIUL ŞTIINŢĂActivitate matematicăCapitolul:Numere naturaleTema: Număratul în limitele 1-3, aprecierea globală a cantităţii.Subiectul ludic: „Să numărăm florile”
Joc exerciții
2. D.O.S.Domeniu Om și societateActivitate practicăCapitolul: LipireTema: Lipirea unor forme după o cerință datăSubiect ludic: ,,Buchețelul de lalele”, ”Coronița Zânei Florilor”
2. D.O.S.Domeniu Om și societateActivitate practicăCapitolul: LipireTema: Lipirea unor forme după o cerință datăSubiect ludic: ,,Buchețelul de lalele”, ”Coronița Zânei Florilor”
DOMENIUL ŞTIINŢĂ-ACTIVITATE MATEMATICĂ
NIVELUL:IGRUPA: MICĂ B- ”Grupa Năzdrăvanilor”TEMA ANUALĂ: “CÂND CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ” TEMA SĂPTĂMÂNII:- „Flori de primăvară” TEMA ZILEI: "Florile - simbol al primăverii”DOMENIU EXPERIENȚIAL: ŞtiinţăDISCIPLINA: Activitate matematicăCAPITOLUL: Numere naturaleTEMA :. Număratul in limitele 1-3, aprecierea globală a cantităţii.TIPUL DE ACTIVITATE :Recapitulare, sistematizare a cunoștințelor și deprinderilorSUBIECT LUDIC : „ Să numărăm florile”
MIJLOC DE REALIZARE: Joc exercitiu
Obiectiv de referinţă : Să numere de la 1 la 3 recunoscând grupele cu 1-3 obiecte..Obiective operaţionale:
COGNITIVE:
OC1- să alcătuiască mulţimi cu 1-3 elemente;
OC2-să aprecieze global cantitatea;
OC3-să numere corect, conștient în limitele 1-3, pe baza materialului intuitiv;
OC4-să precizeze numarul de elemente din fiecare mulţime.
PSIHOMOTRICE
OPM2- să aşeze jetoanele, formând mulţimi cu trei elemente.
OPM1- să încercuiască elementele multimii pentru stabilirea cantităţii;OPM2- să aşeze jetoanele, formând mulţimi cu două elemente.
AFECTIVE: OA1-vor paticipa cu plăcere şi interes la activitate;
STRATEGIA DIDACTICĂ:
Tip de strategie: mixtă
A) METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: jocul, explicaţia, demonstratia, exerciţiul conversaţia, problematizarea.
B) MIJLOACE DE INVĂTĂMÂNT: Ghivece cu flori de primăvară, jetoane, scisoarea de la Zâna Primăverii, coşuleţe, fişe de lucru, bomboane, creioane.
C)FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală, pe grupuri.
D)EVALUARE
Practică :Numărarea elementelor.
Orală: Utilizarea unui limbaj matematic adecvat.
RESURSE: 1. Umane: 22 preşcolari ; 2. Spaţiale: sala de grupă; 3.Temporale: 30 minute. 4. Bibliografice:
-XXXCurriculum pentru învăţământul preşcolar 3-6/7 ani, 2008.
- Ioan Dănilă, Dumitru Gherghina „Metodica activitatilor instructiv-educative in invăţământul
preprimar ” pp 69-74;
-Maria Mătăsaru , Maria Chiriloaie „Proiectarea didactică în învăţământul preşcolar ” , pp 15-
53 ; Editura CCD Bacău ,2008.
EVENIMENTE DIDACTICE
OB.
CONŢINUT ŞI SARCINI DE ÎNVĂŢARE STRATEGIA DIDACTICĂ
EVALUAREACTIVITATEA EDUCATOAREI
ACTIVITATEA COPIILOR
METODEDIDACTICE
MIJLOACEDIDACTICE
FORMEDE
ORGANI-ZARE
MOMENT ORGANIZATORIC
Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a activităţii:-aerisirea sălii de grupă;-amenajarea spaţiului de desfăşurare a activităţii ;-pregatirea materialului demonstrativ si distributiv ;-introducerea copiilor în sala de grupă ;
Frontală
1.CAPTAREA ATENTIEI
Prezint copiilor coșul primit de la Zâna Primăvară și scrisoarea:.
“Sunt Zâna Primăvară şi după cum ştiţi au înflorit primele flori.Vă rog ajutaţi-mă să le număr pentru că mă încurc la numărare. Aveţi pregătită o cutie cu multe surprize.
Preşcolarii ascultă explicaţiile educatoarei.
Conversaţia
Explicaţia
Elementul surpriză Frontală
2.ENUNŢAREA TEMEI ŞI A OBIECTIVELOR
„-Astăzi la activitatea de matematică ne vom juca şi vom număra.„-Vom număra elementele unei mulţimi”.„-Haideți să o ajutam pe Zâna Primăvară să numere florile!”
Preşcolarii sunt atenţi la explicaţiile educatoarei
explicaţia
conversatia
Frontala
3.ACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR OC 1
OC 2
“-Înainte de a începe activitatea, haideţi să vedem ce avem în coşul primit.”Educatoarea numeşte un copil să o ajute să pună pe masă, surpriza din coş.Preșcolarul scoate din coş două ghivece cu zambile şi două ghivece cu lalele.Câte credeți că sunt?I ghiveci are o zambilă.Al II-lea ghiveci are o lalea.
Al III-lea ghiveci are o lalea.
Al IV-lea ghiveci are o zambilă.
Al V-lea ghiveci are lalea.
Al VI-lea ghiveci are o zambilă.
Preşcolarii sunt atenţi la explicaţiile educatoarei
Conversaţia
Exerciţiul
Coș, ghivece cu flori
Individuala
Frontala
Chestionare orala
4.PREZENTAREA CONTINUTULUI SI DIRIJAREA INVATARII
OC3
OC4
Explic şi demonstrez copiilor modul cum vom forma mulţimi după formă.“-Vom numara florile din coşul primăverii.”“-Vom grupa florile de acelaşi fel, vom spune câte sunt şi apoi le vom număra ca sa ne convingem şi vom spune câte am obţinut”-“Câte ghivece cu zambile sunt pe masă? ”-“Haideţi să le numărăm! ”Solicit numărarea elementelor fiecărei mulţimi de la stânga la dreapta prin încercuire.“Haideti să numărăm ghivecele cu lalele!
Invit copiii să observe materialele din coşuleţele primite.
.”Haideţi să efectuăm împreună exerciţii de formare a mulţimilor.”
“-Ce aveţi pe masă”?“Aveți pe masă coşulete cu jetoane şi o foaie de lucru ( A4
Exerciţiul
Explicaţia
Ghivece cu flori
Coşulete cu jetoane
Individuală
Frontală
Chestionare orală
OC3
alba).”“-Până ce eu cânt o strofă dintr-un cântecel, vă rog să scoateţi jetoanele din coşulet să le puneţi pe masă.”
-“Cum se numesc florile pe care le-aţi gasit în coşuleţ”?(Zambile şi lalele)“-Haideţi să aşezăm lalelele pe foaia de lucu, în partea de sus.“-Le vom aşeza pe linia orizontală”.“-Câte lalele credeţi că sunt”?-“Haideţi să le numărăm!”(o lalea, doua lalele, trei lalele)
“-Ce flori v-au mai ramas?(Zambile)
“- Aşezaţi toate zambilele sub lalele.”
-“Haideţi să le numărăm!”(o zambila, două zambile, trei zambile)
Exerciţiul
Jocul
Jetoane:Zambile si lalele
Frontală
Chestionare orală
5.OBTINEREA
Invit copiii să întoarcă fişa de lucru de pe masă.„-Ce observati voi pe fişă?”
Copiii observă pe fişă ghiocei şi zambile, sunt atenţi
ExercitiulProblematizar
PERFORMANTEIOC3
(flori: ghiocei si zambile)
Se face intuirea fişei şi comunicării sarcinii.
1. ” Incercuiţi doi ghiocei”2. ”Colorează o zambilă”3. ”Câte zambile sunt?”
la comunicarea sarcinii.
ea
Fişă de lucru, creioane.
Individuală
Aprecieri verbale
6.RETENŢIA ŞI TRANSFERUL
-„Pentru că am am raspuns la întrebări, am lucrat frumos pe fişa de lucru, Zâna noastră a pregătit pentru voi farfuriuţe cu bombonele.”-Înainte de a le gusta, Zâna ne roagă să le numărăm.
Copiii sunt atenti la explicaţiile educatoarei. Conversaţia Bombonele
Aprecieri verbale
7.EVALUAREA
Voi face aprecieri referitoare la
obiectivele operaţionale şi voi
aprecia modul cum au lucrat
atât individual cât şi frontal.
Conversaţia Aprecieri verbale
Grupa: Mică B- ”Grupa Năzdrăvanilor”Domeniul experienţial : Domeniul Om și societate
Disciplina: Activitate practică
Capitolul: LipireTema : Lipirea unor forme după o cerință datăSubiectul ludic : ”Buchețelul cu lalele”, ”Coronița pentru Zâna Florilor”Tipul de activitate:-Formare de priceperi şi deprinderi;Activitatea de învăţare:-joc exerciţiu..Obiectiv de referinţă :
Să cunoască și să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unor activități practice
Obiective operaţionale:A. Psiho-motrice:
OPM1-să efectueze exerciții de mișcare/ încălzire a mâinilor. OPM2 -să lipească prin apăsare și suprapunere florile pe buchețel și pe coroniță
B. Cognitive :OC1- să denumească materialele de lucru puse la dispoziție;OC2- să descrie corect tehnica de lucru.
C. Afective:
OA1- vor exprima impresii fată de propria lucrare şi a colegilor.
STRATEGIA DIDACTICA:
Tip de strategie:mixtă
A) METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: explicaţia , conversaţia, exercitiul, demonstraţia.
B) MIJLOACE DE INVĂTĂMÂNT:lipici, material decupat (floarea de lalea, fluturi, frunze), coronițe, suportul de lucru, buchet confecționat din carton, șervețele umede, televizor, stick, recompense.
C)FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală
.
D) STRATEGIA DE EVALUARE:
Practică –estetica lucrărilor obținute- expoziție
-corectitudinea folosirii tehnicii învățate
-respectarea cerințelor educatoarei.
Orală -aprecieri verbale,expoziţie cu lucrările realizate.
RESURSE: 1. Umane: 22 preşcolari ; 2. Spaţiale: sala de grupă; 3.Temporale: 25 min. 4. Bibliografice:
1. XXXCurriculum pentru învăţământul preşcolar 3-6/7 ani, 2008.
2. Ioan Dănilă, Dumitru Gherghina „Metodica activităţilor instructiv-educative în
învăţământul preprimar ” pp 69-74;
3. Maria Matasaru , Maria Chiriloaie „Proiectarea didactică în învăţămantul preşcolar ”
, pp 15-53 ;
4. „Didactica nova“, Revistă de informare culturală şi didactică, Craiova, Editura
„Didactica Nova“, 2010, pp. 123-125;
5. Gabriela Crenguta Paslaru „Instruire şi educaţie modernă în învăţământul preşcolar contemporan”, Editura Grafit , 2005”; pp 86-101 ;
Etapele activităţii
Obiectiveoperaţio-nale
Conţinut şi sarcini de învăţare Strategia didactică Evaluare
Metode şi procedee didactice
Mijloace didactice
Forme de organizare
0.Moment organizatoric
Organizez spaţiul şi climatul educativ într-un mod optim desfăşurării activităţii propuse.
frontală
1. Captarea atenţiei
Prezentarea materialului de lucru, a
buchețelelor-model și coronițelor-model
(primite într-un cufăr de la Zâna Florilor)
conversaţia
explicaţia
Coronițe-model
Buchețele-model Frontală
2. Enunţarea temei şi a obiectivelor
OA1
Copiii vor fi anunțați că la activitatea practică vor lipi flori și fluturați pe buchețel, iar pe coroniță- flori și frunze.Acestea vor fi dăruite Zânei Florilor.
Sunt atenționați să lucreze îngrijit și să se ajute între ei (dacă este nevoie).
conversaţia,
explicaţia
Frontală
Observarea comportamentului
3. Actualizarea cunoştinţelor
OC1 Analiza modeluluiCopiii descriu modelele, denumind și
Conversaţia, explicația
anterioare
OC2
numărând elementele de pe buchețele și coronițe.Prezentarea și intuirea materialului de lucru Educatoarea solicită copiii să denumească materialele din coșulețe și modul de utilizare a lor.Copiii sunt împărțiți în doua grupe, ăn funcție de preferință: o gupă lipește buchețelul cu lalele, cealaltă grupă lipește coronița cu ghiocei.Copiii mai au la dispoziție lipici solid și șervețele umede.
Frontal şi individual
Enumerarea corectă a etapelor de lucru.
4. Prezentarea optimă a conţinutului învăţării
OPM1
OPM2
Explicarea și demonstrarea procedeelor de lucru Educatoarea explică și demonstrează cum trebuie să fie realizate buchețelul și coronița.
Aleg florile, întind lipiciul pe spatele hârtiei și le aplică pe buchețel;apoi lipesc un fluturaș în mijlocul buchețelului.
Aleg florile, întind lipiciul pe spatele hârtiei și le aplică pe coroniță, pe punctele roșii; lipesc frunzele, în stânga și dreapta fiecărei flori.
Un copil repetă explicațiile referitoare la
explicaţia
demonstraţia
exerciţiul.conversaţia
BuchețelFloriFluturașlipici
CoronițaFlori
Individual
Individual
Observarea curenta
OM3 modalitatea de lucru. Frunzelipici
5 . Dirijarea învățării și Obținerea performanței
Executarea lucrării de către copii
Copiii execută mișcări pentru încălzirea musculaturii fine a mâinilor recitând versurile:
”Pic-pic,picură, florile se bucură
Bum-bum,tună, norii se-adună
Soarele răsare, hei ce bine-mi pare!
Relaxăm mâinile, morișca o învârtim
Pentru că astăzi harnici o să fim.”
În timpul executării lucrării îi urmăresc pentru a interveni acolo unde este cazul, cu explicații suplimentare sau cu ajutor concret.
Îi atenționez asupra păstrării acurateții lucrărilor și a poziției corecte a corpului în timpul lucrului.
exerciţiul
explicaţia Frontal
Individual
Pe grupe
Executarea exercitiilor de încalzire si aplicarea corectă a paşilor de lucru.
Proba practică
Corectitudinea folosirii tehnicilor învăţate
Analiza produselor activităților
6.Evaluarea performantelor
Solicit preşcolarii să aşeze lucrarile la expoziţia din faţa clasei.
Vom aprecia lucrările în funcţie de
Conversaţia Expoziţia lucrărilor realizate de
Frontala şi individuala
Orală
estetica lucrărilor
OA1
obiectivele propuse:
Lipirea elementelor atât pe coroniță cât și pe buchețel, în ordinea cerută
Acurateţea lucrării; Finalizarea lucrării. Se vor face
evaluări şi autoevaluări.
copii Realizare compoziţii originale
Respectarea culorilor
corectitudinea folosirii tehnicilor învăţate
7.Retentia si transferul
OC2 Solicit prescolarilor să denumească tema activitatii si sa enumere materialele si tehnicile folosite
Intern- spun copiilor că vom utiliza această tehnică( lipirea) şi în realizarea altor lucrări.Solicit verbalizare acţiunii efectuate
Extern- Propun copiilor să cântăm un cantecel.
Exerciţiul Frontală
şi individuală
Reproducerea corecta a unui cântec.
A.L.A. 2:- ACTIVITĂTI LIBER ALESE
Artă: „Carnavalul primăverii” -moment artistic
Data: 27.03.2014
Categoria de activitate: Jocuri şi activităţi alese.
Capitolul: Deprinderea de a cânta in grup.
Tema Interpretarea cântecelor în grup la ton şi la semnal.
Subiect ludic: Cântece de primăvară!
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
Să intoneze cântece pentru copii asociind mișcările sugerate din textul cantecelului cu ritmul acetuia.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
să interpreteze cântece la ton şi la semnal;
să respecte regulile prevăzute de joc;
să participe cu interes la activitate.
STRATEGII DIDACTICE:
metode si procedee: explicaţia, demonstraţia, jocul;
material didactic : coronițe
forme de organizare:frontal
METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: conversaţia, exercitiul, jocul.
RESURSE: 1. Umane: 22 preşcolari ; 2. Spaţiale: sala de grupă; 3.Temporale: 20 min.
4. Bibliografice:
1. Mătăsaru, M, ,, Secrete metodice în didactica preşcolară”, vol. 2, Editura C.C.D.,
Bacău, 2008;
2. Cojocariu, Venera, Stan, Gabriel- ,, Sinteze didactice – suport de curs «Didacticã
preşcolarã- inovaţie şi calitate» ”, Editura C.C.D., Bacău, 2008;
3. Marin, Ana şi colaboratorii – „Programe de serbãri”, Editura Diana, Piteşti;
4. Bulboacã, Anca – „Scenete în versuri şi versuri pentru preşcolari”, Editura Arlequin,
Bucureşti, 2011;
5. XXX,- ,,Curriculum pentru învăţământul preşcolar - prezentări şi explicitări”,
Editura Didactică Publishing House, Bucureşti, 2009;
Educatoarea desface cutia primită de la Zâna Primăvară şi le dăruieşte copiilor câte o coroniţă
din flori de primăvară.
1.Vine, vine primăvara
Muzica: de N. SaxuVine, vine primavaraSe aşterne-n toată ţaraFloricele pe câmpiiHai sa le-adunăm, copii.
Creşte, creşte iarba verdeCiocarlia-n nori se pierdeHaideti s-ascultăm copiiAl ei cântec din campii.
Cucu, cucu strigă tarePicpalacul-n luncă sareMieii zburdă pe câmpiiHaideti să-i vedem copiï
2.Copăcelul din gradină
Muzica de C Mureş
Copăcelul din gradinăPrimavara a-nverzitŞi c-o rază de la soareAlb ca neaua a-nflorit.
Refren:Copăcel, copăcelTe iubesc de mititelCopăcel,copăcelTe iubesc de mititel.
Primăvara copacelulDe omizi l-am curaţatŞi la toamna următoareRod bogat am adunat.
Refren:Copăcel, copăcelTe iubesc de mititelCopăcel, copăcelTe iubesc de mititel.
“Samba florilor”.