Top Banner
Colegiul Tehnic T.F.,, Anghel Saligny ”- Simeria Structura:Şcoala Generală ‚, Sigismund Toduţă’’ Propunător : Prof. Cosma Teodora Aria curriculară : Matematică şi ştiinţe ale naturii Disciplina : Matematică. Algebră. Unitatea de învăţare : Rapoarte de numere reale reprezentate prin litere Titlul lecţiei : Operaţii cu rapoarte Tipul lecţiei : Lecţie de fixare şi sistematizare Clasele : a VIII – a A, B ; Durata : 2 ore ; Data : 28.01.2013; 30.01.2013; Anul şcolar : 2012 – 2013. Obiectivele fundamentale ale lecţiei : O.F.1. Fixarea şi sistematizarea cunoştinţelor elevilor, referitoare la operaţiile cu rapoarte de numere reale reprezentate prin litere; O.F.2. Formarea priceperilor elevilor de a rezolva exerciţii şi probleme, efectuând operaţii cu rapoarte de numere reale reprezentate prin litere; O.F.3. Dezvoltarea operaţiilor gândirii logice şi critice a elevilor. Competenţe generale şi specifice : CG1. Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care au fost definite. CS1. Identificarea în exemple, în exerciţii sau în probleme a numerelor reale şi a formulelor de calcul prescurtat.
22

Proiect Didacticoperatii Cu Rapoartecls.a Viiia

Nov 09, 2015

Download

Documents

Cintia Farías

Proiect Didacticoperatii Cu Rapoartecls.a Viiia
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript

Colegiul Tehnic T.F.,, Anghel Saligny - SimeriaStructura:coala General , Sigismund Todu

Propuntor : Prof. Cosma TeodoraAria curricular : Matematic i tiine ale naturiiDisciplina : Matematic. Algebr. Unitatea de nvare : Rapoarte de numere reale reprezentate prin litere

Titlul leciei : Operaii cu rapoarte Tipul leciei : Lecie de fixare i sistematizareClasele : a VIII a A, B ; Durata : 2 ore ; Data : 28.01.2013; 30.01.2013; Anul colar : 2012 2013.

Obiectivele fundamentale ale leciei :

O.F.1. Fixarea i sistematizarea cunotinelor elevilor, referitoare la operaiile cu rapoarte de numere reale reprezentate prin litere;O.F.2. Formarea priceperilor elevilor de a rezolva exerciii i probleme, efectund operaii cu rapoarte de numere reale reprezentate prin litere;O.F.3. Dezvoltarea operaiilor gndirii logice i critice a elevilor.

Competene generale i specifice:

CG1. Identificarea unor date i relaii matematice i corelarea lor n funcie de contextul n care au fost definite.CS1. Identificarea n exemple, n exerciii sau n probleme a numerelor reale i a formulelor de calcul prescurtat.

CG2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, stuctural, contextual, cuprinse n enunuri matematice.CS1. Utilizarea n exerciii a definiiei intervalelor de numere reale i reprezentarea acestora pe axa numerelor.

CG3. Utilizarea algoritmilor i a conceptelor matematice pentru caracterizarea local sau global a unei situaii concrete.CS1. Alegerea formei de reprezentare a unui numr real i utilizarea de algoritmi pentru optimizarea calculului cu numere reale.

CG4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaii concrete i a algoritmilor de prelucrare a acestora.CS1. Folosirea terminologiei aferente noiunii de numr real (semn, modul, opus, invers, parte ntreag, parte fracionar) n contexte variate .

2

CG5. Analiza i interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaii problem.CS1. Deducerea i aplicarea formulelor de calcul prescurtat pentru optimizarea unor calcule.CS2. Determinarea soluiilor unor ecuaii, inecuaii sau sisteme de ecuaii.

Obiectivele operaionale ale leciei

1.Obiective cognitive. Pe parcursul activitii i la sfritul leciei elevii vor fi capabili:

O.C.1.S redea din memorie cunotine teoretice referitoare la rapoartele de numere reale reprezentate prin litere:- enunul noiunii de raport de numere reale reprezentate prin litere;- enunul noiunii de amplificare a unui raport de numere reale reprezentate prin litere;- enunul noiunii de simplificare a unui raport de numere reale reprezentate prin litere;O.C.2. S stabileasc existena unui raport de numere reale reprezentate prin litere.O.C.3. S stabileasc valoarea de adevr a unei propoziii.O.C.4. S aplice n rezolvri de exerciii i probleme amplificarea i simplificarea rapoartelor, regulile de calcul algebric, operaiile cu rapoarte i proprietile acestora.O.C.5. S aplice n rezolvri de exerciii i probleme formulele de calcul prescurtat.O.C.6. S neleag un text matematic, s analizeze datele unei probleme i s le transpun n alt context, de particularizare sau de generalizare. O.C.7. S-i dezvolte capacitatea de a se autoevalua prin autoevaluarea performanelor.

2. Obiective afective. Pe parcursul activitii i la sfritul leciei, elevii vor fi capabili:

O.A.1. S contientizeze prezena unor exigene referitoare la noiunile teoretice i la aplicarea proprietilor operaiilor cu rapoartele de numere reale reprezentate prin litere i a formulelor specifice calculului algebric.O.A.2. S-i perfecioneze automatismele de lucru, conducerea raionamentelor i a calculelor, formate n mod voluntar, prin participarea lor activ la lecie.O.A.3. S-i conceptualizeze i s-i sedimenteze cunotinele nvate, att prin efort individual, ct i prin colaborarea cu colegii, la rezolvri de exerciii i probleme. O.A.4. S-i dezvolte capacitatea de reflecie i de formulare a concluziilor referitoare la sensul leciei desfurate.

3. Obiective psihomotorii. Pe parcursul activitii i la sfritul leciei, fiecare elev va fi capabil:

O.P.1. S fac unele completri la exerciiile propuse n fiele de lucru .

O.P.2. S utilizeze corect notaiile, conveniile de reprezentare i denumirile specifice limbajului matematic tiinific, la rezolvarea exerciiilor i a problemelor.

3

O.P.3. S-i dezvolte capacitile rezolutive, perseverena, capacitatea de modelare, atenia, gndirea logic independent i rapid, imaginaia, intuiia superioar, spiritul de observaie i de comparare, capacitatea de reflecie, capacitatea de deducie, de inducie i de analogie, capacitatea de analiz i de sintez, modul de exprimare oral i scris.

4. Obiective educative. Pe parcursul activitii i la sfritul leciei, fiecare elev va fi capabil:

O.E.1. S-i formeze unele deprinderi de munc intelectual.O.E.2. S-i dezvolte gndirea critic, dobndirea de experien i simul realitii.O.E.3. S-i dezvolte deprinderile de comunicare.O.E.4. S-i dezvolte interaciunea n cadrul grupului de elevi.

1.Mijloace de nvmnt i strategii didactice utilizate:

1.1. Material didactic:

Bibliografia :1. Brnzei, D., Brnzei, R. Metodica predrii matematicii, Ediia a IV a, revizuit, Editura ,, Paralela 45, Piteti, 2007; 2. Cristea, S. Unitatea dintre obiective i coninuturi, n Tribuna nvmntului nr. 1071, 18 24 octombrie, 2010; 3. Cristea, S. Operaionalizarea obiectivelor educaiei(I,II,III), n Tribuna nvmntului nr. 1068, 27 septembrie - 3 octombrie, 2010; nr.1069, 4 10 octombrie, 2010; nr. 1070, 11 17 octombrie, 2010; 4. Cristea, S. Cum poate fi construit un proiect de lecie?, n Tribuna nvmntului nr.1019, 28 septembrie-4 octombrie, 2009, nr.1020, 5-11 octombrie, 2009, nr.1021, 12-18 octombrie, 1009, nr.1022, 19-25 octombrie, 2009; 5. Cuco, C. (coordonator) Psihopedagogie pentru examenele de definitivare i grade didactice, Ediia a III - a revzut i adugit, Editura Polirom, Iai, 2009;

6. Gornoav, V. i col. Matematic: Evaluarea Naional 2013: teme recapitulative: 55 de teste rezolvate, dup modelul MECTS, Editura ,,Paralela 45, Piteti, 2012;

7. Iurea, G. i col. Algebr, Geometrie (Standard): clasa a VIII a; anul colar 2012 2013, Editura ,, Paralela 45, Piteti, 2012;

8. Negril, A., Negril, M. Algebr, Geometrie (Consolidare): clasa a VIII a; anul colar 2012 2013, Ediia a XV a, revzut i adugit, partea I ,Editura ,, Paralela 45, Piteti, 2012; 4

9. Radu, D.,Radu,E. Matematic.Manual pentru clasa a VIII a, Editura Teora Educaional, Bucureti, 2000; 10. Singer, M., Modoiu, M., Marinescu, G. Recapitulare treapt cu treapt pentru Testarea national, Editura Sigma, Bucureti, 2005;

11. Singer, M., Voica, C. nvarea matematicii. Elemente de didactic aplicat pentru clasa a VIII a. Ghidul profesorului, Editura Sigma, Bucureti, 2002; 12. http://www.didactic.ro;

13. Resurse educaionale de pe Internet: http://www.matematic.ro ; http://www.forum.matematic.ro .

1.2.Materiale suport:

- Plana ,,Numere reale;- Fie de lucru pentru aplicarea metodei ,, tiu - Vreau s tiu - Am nvat- S-V-A;- Fie de lucru pentru aplicarea metodei cubului;- Gazeta Matematic;- Tabla, creta alb i colorat;- Calculatorul electronic (P.C.);- Portofoliile elevilor;- Portofoliul profesorului.

2.Metode: Conversaia, observaia, expunerea, exerciiul, analiza, sinteza , demonstraia, modelarea, brainstorming, nvarea prin descoperire, problematizarea, lucrul cu manualul i cu alte surse de informare i de nvare, explicaia, S-V-A- tiu - Vreau s tiu Am nvat, GLC- Gndii/Lucrai n perechi/Comunicai, metoda cubului, conversaia final.

3.Forme de organizare ale activitii:

- activitate frontal ;- activitate individual ;- activitate n grupe de lucru omogene ;- activitate n grupe de lucru eterogene.

5

4.Forme i metode de evaluare :

a) Evaluarea formativ i normativ, la nceputul activitii:- prin metoda chestionrii orale;- prin observarea corectitudinii rezultatelor obinute de elevi n tema pentru acas i la munca independent;- verificarea portofoliilor elevilor.

b) Evaluarea formativ :- prin metoda chestionrii orale ;

- prin metoda exerciiului;

- prin observarea sistematic;- prin autoevaluarea elevilor.

c) Evaluarea normativ :- prin metoda chestionrii orale a elevilor de ctre profesor sau prin ntrebri adresate de ctre elevi;- prin verificarea corectitudinii rezultatelor obinute de ctre elevi la tema de lucru n clas;- prin verificarea portofoliilor elevilor ( caietul de teme pentru acas, caietul de clas, fiele de munc independent, fie de cunotine, referate etc.).

5.Desfurarea leciilor:

SecvenaEveni-mentelelecieiidurataacestoraObiec-tiveope-raio-naleActiviti n lecie pentru realizarea obiectivelor, desfurate de:

Resurse materialeResurse metodo-logiceResurse proce-duraleEvaluarea

ProfesorElevi

123456789

1Momentorgani -organi zatoric (2-3m (1-2 min) in)O.E.3O.E.4* Organizeaz clasa pentru lecie i cap-teaz atenia elevilor prin aranjarea mate-rialelor;*Verific prezena elevilor la ora de curs.* Se pregtesc pentru lecie, pentru a lucra ntr-o atmosfer destins, n care toi elevii sunt ,,tratai la fel.PortofoliiConversaiaActivitatefrontalEvaluareaformativ i normativ:

-metodachestionrii orale;

2Verificareatemei pentruacas (3min)C.G.1CS 1C.G.2C.G.3-CS 1C.G.4-CS 1OC 1-7OA 1,2,3,4OP 3O.E.1,2, 3,4*Verific frontal temele;

*Verific rezultatele obinute de ctre elevi. * Prezint temele pentru acas la control i rezultatele obinute. ex. 3(b, c), pag.53.

Portofolii

Manualul [9]Conversaia

GLC

Observaia

Analiza

ExerciiulActivitatefrontal iindividualEvaluareaformativ i normativ:-metoda chestio-nrii orale;-observarea co-rectitudinii rezul-tatelor,sistematic;-verificarea por-tofoliilor, autoe-valuarea elevilor;

3Informareaelevilor asupra obiective-lor propuse(2min)O.F.1O.F.2O.F.3O.A.1O.P.1-3O.E.1,2,3,4* Scrie pe tabl titlul leciei:Operaii cu rapoarte

* Prezint obiectivele fundamentale ale leciei.* Ascult expunerea profesorului i noteaz.

* mpart fiele de lucru S V Ade sistematizare a cunotinelor referitoare la amplificarea i simplificarea rapoartelor, completate n ora trecut.TablaCreta

Caieteleelevilor

Fie delucru S-V-AExpunerea

Conversaia

Sinteza

Activitatefrontal,n grupe iindividualObservareasistematic.

4Captareaateniei

(2min)O.P.1-3O.E.1,2,3,4* Profesorul prezint cteva observaii referitoare la modul de completare a fielor de lucru.*Ascult explicaia profesorului.Fie delucruS-V-AExpunereaExplicaia

ObservaiaActivitatefrontal i

individualObservareasistematic.

5Actuali- zareacuno-tinelor (5min)O.C.1-7O.A.1,2,3,4O.P.3, 4O.E.1,2,3,4

* Adreseaz ntrebri elevilor:- Ce sunt rapoartele de numere reale reprezentate prin litere ?

- Ce cunotine ai fixat i ai sistematizat n ora precedent la algebr?Enunai definiiile acestor noiuni.

* Rspund la ntrebri:

-Rapoartele de numere reale reprezentate prin litere sunt rapoarte ale cror termeni sunt expresii algebrice.

- n ora precedent de algebr am fixat i sistematizat cunotinele referitoare la domeniul de existen a unui raport i operaiile de amplificare i de simplificare a rapoartelor de numere reale reprezentate prin litere. Enun definiiile acestor noiuni.

Portofolii

Fie delucruS-V-A

Plana,,Numerereale

Manualul [9]Conversaia

Expunerea

Observaia

Exerciiul

Lucrul cu manualul i cu alte surse de infor-mare i de nvare.

SintezaActivitatefrontal , n grupe iindividualEvaluarea formativ:

-metodachestionriiorale;

-observarea sistematic;

-autoevaluarea elevilor;

-metodaexerciiului;

6Captarea ateniei(4min)C.G.5-CS 1, 2O.C. 1, 2,3O.A. 1,2,3O.P. 1,2,3O.E.1,2,3,4*Sistematizeaz regulile de efectuare a opraiilor de: adunare, scdere, nmulire, mprire, ridicare la putere a rapoartelor;*Actualizeaz ordinea efecturii operaiilor i a folosirii parantezelor n calcule. * Noteaz n caiete formulele i exemplele referitoare la operaiile cu rapoarte.Caietele elevilorExerciiulActivitatefrontal, ngrupe iindividualEvaluareanormativ:-metoda chestio-nrii orale;-observareasistematic;-verificareaportofoliilor,autoevaluareaelevilor.

7Intensi- ficareareteniei, asigura- rea tran-sferului i obinerea de perfor- man(15min)C.G.1C.G.2-CS1,C.G.3C.G.4C.G.5-CS1, 2O.C. 1-6 O.A.1-4O.P.1,2,3O.E.1,2,3,4* Antreneaz elevii n rezolvarea de exerciii i probleme aplicative, n mod difereniat;

* ndrum, coordo-neaz n mod diferen-iat, observ i eva-lueaz activitatea elevilor.* Rezolv exerciiile i problemele propuse, la tabl i n caiete, n mod independent, aplicative la operaiile cu rapoarte, grupate pe nivelele de:-nelegere: ex. 1(a, b, e, h), 2(d), pag.71; -aplicare i exersare: ex. 4(a, b, c, d), pag. 71; ex. 4(a, b), pag.73;-aprofundare i performan: ex. 7(d), 8(a), pag. 72; ex. 9(a, b), pag. 74;* Particip la desfurarea activitii.Caietele elevilor

Culegerea [8]

PortofoliiExerciiul

Observaia

Problema-tizarea

nvareaprin des-coperire

ExplicaiaActivitatefrontal iindividualEvaluareaformativ inormativ:-metodaexerciiului;-metoda chestionrii orale;-observareasistematic;-autoevaluarea elevilor;-verificarea corectitudinii rezultatelor;

8Intensi- ficareareteniei i a trans-ferului (11min)C.G.1-CS1C.G.2CS1,2O.C.1-6O.A.1-4O.P.1-3O.E.1-4* Propune spre rezolvare ca munc independent exerciii i probleme, la alegerea elevilor, din manual de la paginile 53 i 54.

* Rezolv n mod independent, la alegere, exerciii i probleme applicative referitoare la operaiile cu rapoarte de numere reale reprezentate prin litere.

Manualul [9]

Caietele elevilor

Exerciiul;

Problemati-zarea;

Brain-storming;

nvarea prin descoperire Activitatefrontal, n grupe iindividual

-chestionarea oral;-expunerea; -observarea sistematic;-verificarea rezultatelor;-munca independent; - autoevaluarea elevilor;

9Asigurareaconexiuniiinverse (2min)C.G.5O.C.1-7O.A.1,2,3,4O.P.3O.E.1,2,3,4* Cere elevilor s fac o analiz a erorilor .

* Solicit elevilor s rezolve i s compun probleme asemn-toare, ca munc inde-pendent .

* Prezint i analizeaz erorile frecvente.

* Rein recomandarea profesorului.Caietele elevilor

Portofolii

ExpunereaConversaiaObservaiaAnalizaSintazanvareaprin desco-perireActivitatefrontal iindividual-chestionarea oral;-observarea sistematic;-verificarearezultatelor i a portofoliilorelevilor;

10Asigurareareteniei i atransferuluide cunotine (2min)O.A.3,4O.P.3O.E.1,2,3,4

* Tema pentru acas: ex.7(j, k), pag. 53.

* Munc independent: exerciii i problem de la paginile 53 i 54 din manualul de referin. * Noteaz tema pentru acas.

* Noteaz exerciiile propuse pentru munca independent.Portofolii

Manualul [9]Expunerea

Conversaia

ObservaiaActivitatefrontal iindividual-metodachestionriiorale;

-observareasistematic.

11Finalizareaactivitii(1min)O.E.3,4* ncheie activitatea* ncheie activitateaPortofoliiConversaiafinalActivitatefrontal iindividual

SecvenaEveni-mentelelecieiidurataacestoraObiec-tiveope-raio-naleActiviti n lecie pentru realizarea obiectivelor, desfurate de:

Resurse materialeResurse metodo-logiceResurse proce-duraleEvaluarea

ProfesorElevi

123456789

1Momentorgani -organi zatoric (2-3m (1-2 min) in)O.E.3O.E.4* Organizeaz clasa pentru lecie i cap-teaz atenia elevilor prin aranjarea mate-rialelor;*Verific prezena elevilor la ora de curs.* Se pregtesc pentru lecie, pentru a lucra ntr-o atmosfer destins, n care toi elevii sunt ,,tratai la fel.PortofoliiConversaiaActivitatefrontalEvaluareaformativ i normativ:

-metodachestionrii orale;

2Verificareatemei pentruacas (3min)C.G.1CS 1C.G.2C.G.3-CS 1C.G.4-CS 1OC 1-7OA 1,2,3,4OP 3O.E.1,2, 3,4*Verific frontal temele;

*Verific rezultatele obinute de ctre elevi. * Prezint temele pentru acas la control i rezultatele obinute. ex. 7(j, k), pag.53.

Portofolii

Manualul [9]Conversaia

Observaia

Analiza

ExerciiulActivitatefrontal iindividualEvaluareaformativ i normativ:-metoda chestionrii orale;-observarea co-rectitudinii rezul-tatelor,sistematic;-verificarea por-tofoliilor, autoe-valuarea elevilor;

3Informareaelevilor asupra obiective-lor propuse(2min)O.F.1O.F.2O.F.3O.A.1O.P.1-3O.E.1,2,3,4* Scrie pe tabl titlul leciei:Operaii cu rapoarte

* Prezint obiectivele fundamentale ale leciei.* Ascult expunerea profesorului i noteaz.

* mpart fiele de lucru S V Ade sistematizare a cunotinelor referitoare la operaiile cu rapoarte i fiele pentru aplicarea metodei ,,Cubul .TablaCreta

Caieteleelevilor

Fie delucru

Expunerea

Conversaia

Sinteza

Problemati-zarea

Activitatefrontal,n grupe iindividualObservareasistematic.

4Captareaateniei

(2min)O.P.1-3O.E.1,2,3,4* Profesorul prezint cteva observaii referitoare la modul de completare a fielor de lucru.*Ascult explicaia profesorului.Fie delucru

ExpunereaExplicaia

ObservaiaActivitatefrontal i

individualObservareasistematic.

5Actuali- zareacuno-tinelor (5min)O.C.1-7O.A.1,2,3,4O.P.3, 4O.E.1,2,3,4

* Adreseaz ntrebri elevilor:

- Ce cunotine ai fixat i ai sistematizat n ora precedent la algebr? - Ce operaii cu rapoarte de numere reale reprezentate prin litere ai efectuat?

*Propune elevilor s completeze fiele S-V-A, pentru actualizarea i sistematizarea cunotinelor.* Rspund la ntrebri.

*n ora precedent de algebr am fixat i sistematizat cunotinele referitoare la operaiile cu rapoarte de numere reale reprezentate prin litere.

*Completeaz fiele S-V-A.

Portofolii

Fie delucru

Plana,,Numerereale

Manualul [9]Conversaia

Expunerea

Observaia

Exerciiul

Lucrul cu manualul i cu alte surse de informare i de nvare.

SintezaActivitatefrontal , n grupe iindividualEvaluarea formativ:

-metodachestionriiorale;

-observarea sistematic;

-autoevaluarea elevilor;

-metodaexerciiului;

6Captarea ateniei(4min)C.G.5-CS 1, 2O.C. 1, 2,3O.A. 1,2,3,4O.P. 1,2,3O.E.1,2,3,4*Sistematizeaz regulile de efectuare a opraiilor de: adunare, scdere, nmulire, mprire, ridicare la putere a rapoartelor;*Actualizeaz ordinea efecturii operaiilor i a folosirii parantezelor n calcule. * Noteaz n fiele de lucru S-V-A formulele i exemplele referitoare la operaiile cu rapoartele de numere reale reprezentate prin litere.Fiele de lucru S-V-AExerciiul

GLCActivitatefrontal, ngrupe iindividualEvaluareanormativ:-metoda chestio-nrii orale;-observareasistematic;-verificareaportofoliilor,autoevaluareaelevilor.

7Intensi- ficareareteniei, asigura- rea tran-sferului i obinerea de perfor- man(15min)C.G.1C.G.2-CS1,C.G.3C.G.4C.G.5-CS1, 2O.C. 1-6 O.A.1-4O.P.1,2,3O.E.1,2,3,4* Antreneaz elevii n rezolvarea de exerciii i probleme aplicative, n mod difereniat;

* ndrum, coordo-neaz n mod diferen-iat, observ i eva-lueaz activitatea elevilor.* Rezolv exerciiile i problemele propuse, la tabl i pe fiele de lucru S-V-A, n mod independent-la rubrica ,,Am nvat, vor lucra elevii rmai n urm la nvtur.

* Particip la desfurarea activitii.

Caietele elevilor

Culegerea [8]

PortofoliiExerciiul

Observaia

Problema-tizarea nvareaprin des-coperire

ExplicaiaActivitateFrontal, n grupe iindividualEvaluareaformativ inormativ:-metodaexerciiului;-metoda chestionrii orale;-observareasistematic;-autoevaluarea elevilor;-verificarea corectitudinii rezultatelor;

8Intensi- ficareareteniei i a trans-ferului (11min)C.G.1-CS1C.G.2CS1,2O.C.1-6O.A.1-4O.P.1-3O.E.1-4* Propune spre studiu, unor elevi, exerciiile i problemele din fielepentru aplicarea metodei cubului. Studiaz n mod independent i n grupe, la alegere, exerciiile i problemele, aplicative referitoare la operaiile cu rapoarte de numere reale reprezentate prin litere, propuse n fiele de lucru pentru activitatea cu metoda cubului, n grupe, pe fiele de lucru i n caiete, apoi le expun la tabl.Fie de lucru

Caietele elevilor

Exerciiul;

Problemati-zarea;

Brain-storming;

nvarea prin descoperire Activitatefrontal, n grupe iindividual

-chestionarea oral;-expunerea; -observarea sistematic;-verificarea rezultatelor;-munca independent; - autoevaluarea elevilor;

9Asigurareaconexiuniiinverse (2min)C.G.5O.C.1-7O.A.1,2,3,4O.P.3O.E.1,2,3,4* Cere elevilor s fac o analiz a erorilor .

* Solicit elevilor s rezolve i s compun probleme asemn-toare, ca munc inde-pendent .

* Prezint i analizeaz erorile frecvente.

* Rein recomandarea profesorului.Caietele elevilor

Fiele de lucru

Portofolii

ExpunereaConversaiaObservaiaAnalizaSintazanvareaprin desco-perireActivitatefrontal iindividual-chestionarea oral;-observarea sistematic;-verificarearezultatelor i a portofoliilorelevilor;

10Asigurareareteniei i atransferuluide cunotine (2min)O.A.3,4O.P.3O.E.1,2,3,4

* Tema pentru acas: ex.7(j, k), pag. 53.

* Munc independent: exerciii i probleme de la paginile 53,54, 55, 56 din manualul de referin. * Noteaz tema pentru acas:ex.9(a, b), pag. 54.

* Noteaz exerciiile propuse pentru munca independent.Portofolii

Manualul [9]Expunerea

Conversaia

ObservaiaActivitatefrontal iindividual-metodachestionriiorale;

-observareasistematic.

11Finalizareaactivitii(1min)O.E.3,4* ncheie activitatea* ncheie activitateaPortofoliiConversaiafinalActivitatefrontal iindividual

n anexe sunt prezentate fiele:

1) Fia de lucru S-V-A fia de lucru a elevilor;

2) Fiele de lucru pentru aplicarea metodei cubului.

E = are domeniul de existen:

D = , D = Rx{R \ {2}}.

Reguli de calcul:

Efectuai operaiile cu rapoarte de mai jos:

=

1. Stabilii domeniul de existen al expresiei E(x) de mai jos,

E(x) = i aducei-o la forma cea mai simpl.

2. Rezolvai: a) ecuaia E(x) = 4(x 2); b) inecuaia E(x) 1.

Prof. Teodora Cosma