Mergi cu ncredere n direcia visurilor tale! Triete viaa pe care
ai visat-o. Thoreau
PROIECT DIDACTIC
UNITATEA DE INVATARE: C.S.E.I. FagarasCOALA ITNTEGRATOARE :
Colegiul National Radu NegruFagarasDATA:27 .03.2015CLASA: IV +
V+VIII , grupa de elevi cu cerinte educative specialeACTIVITATE IN
CABINETUL DE RESURSEPROFESOR ITINERANT/ DE SPRIJIN: Nan Anca
ElenaARIA CURRICULARA : Consiliere si orientareMODULUL TEMATIC :
Autocunoastere si devoltare personalaTIPUL LECIEI: activitate
terapeuticaOBIECTIV CADRU :
Dezvoltarea capacitatii de autocunoastere si a atitudinii
positive fata de sine
OBIECTIVE DE REFERINTA: Sa identifice situatii n care se
manifesta stima de sine Sa dovedeasca ncredere n sine, n diferite
situatii
OBIECTIVE OPERAIONALE:a) COGNITIVEO1-S-i obiectiveze prerea
despre sineO2-S-i identifice punctele tari i punctele slabe ale
propriei persoaneO3-S -i dezvolte abilitile de autocunoatere i
intercunoatereO4- S identifice caracteristicile copiilor cu stim de
sine pozitiv, respectiv sczutO5-S recunoasc experiene care dezvolt
o imagine de sine pozitiv,respectiv negativO6-S prezinte
implicaiile stimei de sine negativeO7-S descopere modaliti de
dezvoltare a respectului de sine b) AFECTIVEA1-Optimizarea
ncrederii n sineA2-S aib o atitudine participativ n dialogul cu
clasa i dirigintele
STRATEGII DIDACTICE:a) Metode i procedee: conversaia, jocul
didactic, povestirea, explicatia, jocul de rol, demonstratia,
povestea terapeuticab) Mijloace de invatamant : pliante, colaj, c)
Forme de realizare: frontal, individual, de grup
BIBLIOGRAFIE: Terapie educaional integrat(2000), C-tin Punescu,
Ligia Matiana Ene, Editura Pro Humanitas, Bucuresti Programa
Consiliere si orientare clasele I IV si V-VIII ,Nr. 5286/09.10.2006
Ungureanu, D. Copii cu dificultati de nvatare(1999.) Bucuresti,
EDP, Curs Pecican M. Instrumentele Psihodramei (2011-2012) Ghergut
A. Sinteze de Psihopedagogie speciala(2013), Ed. Polriom ,
Bucuresti Holdevici, Irina (2004), Psihoterapie de scurta durata,
Editura Dual Tech , Bucuresti
SCENARIU DIDACTIC
Nr.crtEtapele lectieiTimpObiective CONTINUTURISTRATEGIA
DIDACTICEVALUARE
Activitatea profesorului Activitatea elevilorMetode
iprocedeeMijloace de invatamant
1.Moment organizatoric
- Se stabilete prezena elevilor- Verific existena resurselor
materiale- Rspund la ntrebri.- Prezint aspectele de disciplin
colar.Conversaia Frontal
2.Captarea atenieiProfesoare ofera elevilor realizeze un colaj
din biletele pe care se afla in cos, apoi sa identifice ce
transmita cel colaj.
i reamintesc regulile.
Realizeaza colajul.ConevrsatieColajul
3.Anuntarea temei si a aobiectvelor
Se anunta tema si obiectvele lectiei Imaginea de sine
Elevii sunt atenti
Conversatia
Frontal
4.
Desfurarea Invatarii
O1
A1
O2
O3
A2
O4
O5
O Profesoara explica elevilor de reprezinta imaginea de sine
.
Elevii vor lucra independet si vor alege cate un plic pe care
este scrisa sarcina pe care o au de rezolvat.Elevul 1: I se cere sa
identifice experiene ce dezvolt o imagine de sine pozitiv.
Elevul 2: I se cere sa identifice experientele ce devolta o
imagine de sine negativa.
Elevul 3: I se cere sa identifice consecintele inaginii de sine
negative.
Profesoara enumer modalitile de manifestare a imaginii de sine
negative i implicaiile acestora.
Se va imparti elevilor o fisa cu o poveste , iar acestia va
trebui sa raspunda la cerintele date.Elevii asculta cu atentie
Rezolva fisa de lucru
Asculta indicatiile profesoarei
Rezolva sarcinile date
Rezolva fisa Joc de rol
5.ObtinereaperformanteiA1-Profesoara cere elevilor:Acum va
ganditi la copii cu stima de sine pozitiva si scazuta la tot ce
inseamna stima de sine si va gandtiti la cum sunteti voi, care sunt
caracteristicile si defectele voastre apoi identificati o situatie
in care nu v-ati simtit in largul vostru, apreciati, singuri.
Participa la joc, raspund la cerintele
profesoarei.Conversaia
Joc de rol
Explicatia
Activitate de grup
6.Incheierea activitatii
Se fac apreceri privind modul desfasurarii activitatii.
Noteaz tema.ExplicaiaFrontal
Anexa 1Experiene ce dezvolt o stim de sine pozitiv laude,
ncurajri; consolrile n situaii de eec; ncurajarea iniiativei;
acordarea ncrederii; implicarea n luarea unor decizii; relaii bune
cu colegii ;
Experiene ce determin o stim de sine sczut criticile; ignorarea
de ctre prini; abuzul emoional i fizic; standarde exagerate ale
prinilor privind performanele copiilor; eecurile n activitile
colare sau extracolare; comparaii frecvente ntre frai
Consecine ale imaginii de sine negative Relaii nearmonioase n
cadrul familieiRelaii deficitare cu cei de aceeai vrst-Probleme
emoionale depresie, anxietate, iritabilitate-Probleme de
comportament agresivitate-Scderea performaelor colare eec colar,
abandon colarn adolescen pot aprea:-Creterea riscului consumuli de
acool, tutun, droguri-Implicarea n relaii sexuale de risc-Imagine
corporal negativ -Suicid
. Muzicanii din Bremen UN BASM DE JACOB I WILHELM GRIMMA fost
odat un om tare srman, care avea un mgar ce de ani de zile i tot
cra la moar saci plini cu grune. Dar, de la o vreme, bietului
animal i se mpuinaser puterile i nu mai era bun de nicio isprav. De
aceea, stpnul lui se hotr s nu mai strice buntate de nutre pe
dnsulMgarul pricepu de ndat c nu l ateapt vremuri prea bune, i fr s
mai stea mult pe gnduri, i lu copitele la spinare i plec spre oraul
Bremen. Nu tiu ce i venise lui n gnd c acolo s-ar putea face
muzicantul oraului. Dup ce merse el o bucat de vreme, iat c ddu
peste un ogar care zcea ntins la marginea drumului, rsuflnd din
greu. Ce gfi aa? l ntreb mgarul.
Vai de mine, rspunse cinele. Pentru c sunt btrn i slbesc pe zi
ce trece, iar la vntoare nu m mai dovedesc bun de nicio isprav,
mi-am luat tlpia de acas. Dar vorba e, cu ce am s-mi ctig eu pine
de acum nainte? tii ceva, i zise mgarul, eu m duc la Bremen s m fac
muzician. Hai cu mine, c s-o mai gsi i pentru tine un loc n taraf!
Eu am s cnt din lut, iar tu ai s bai la toba cea mare.Cinelui i
plcu propunerea, cum era s nu-i plac!i plecar amndoi mai departe.
Merser ei aa, pn ntlnir n drum o pisic. O artare jalnic, nu alta!
Ei, de ce eti att de trist? o ntreb mgaru Cui i mai arde de
veselie, cnd i ajunge funia la par? zise ma. Pentru c anii btrneii
m-au cam ajuns de ale i mi s-au tocit colii, iar acum tot ce mi
place cel mai mult e s dorm pe cuptorul ncins, stpna m-a alungat de
acas. Aa c stau i m socot: ncotro s-o apuc eu acum? Hai cu noi la
Bremen, c la serenade nu te ntrece nimeni. Cu siguran o s-i gseti i
tu un loc n taraful oraului
Anexa 2up up( poveste terapeutic)
Vreau s-i spun o poveste despre un iepura. M asculi?Tria odat,
ntr-un lumini al unei pduri de la marginea satului, o familie de
iepurai. Tatl, Iepuril, umbla toat ziua prin pdure dup treburile
lui. Mama, Iepurica, sttea acas i avea grij de cei trei ieurai pe
care i aveau. Erau tare drglai cei trei copii numai c, unul dintre
ei, mezinul, un iepura cu blana pufoas, cu nite ochiori tot timpul
iscoditori, cu urechiuele mereu ciulite pentru a auzi cel mai mic
zgomot, era tare neastmprat. Nu sttea locului o clip. Alerga, srea,
zburda tot timpul. i necjea pe fraii lui, se lega de toate
animluele din poian. Din aceast cauz up up, c aa l chema, era tare
singuratic, nimeni nu voia s se joace cu el, s-i fie prieten. (Tu
ce prere ai despre acest lucru? Cum crezi c se simea up up?)Cnd l
vedea pe Spiridu, un pui de cerb cu blana ptat i cu un cpor pe care
se citea mereu zmbetul i pe Scofil, puiul de raton, blnd i mereu
vesel, jucndu-se mpreun, le striga din fug Salut!, srea la ei, i
ciupea, le punea piedic i apoi se distra de nzdrvnia lui. Acest
lucru enerva tare celelalte animlue aa c toate fugeu numai cnd l
vedeau aprnd pe up up. (De ce crezi c nimeni nu voia s se joace cu
up up? up up era foarte trist c nimeni nu voia s se joace cu el i
nu voiau s-i fie prieteni i se ntreba mereu de ce oare toat lume l
ocolete. Aa c, de la un timp ncoace se tot gndea ce s fac, cum s
fac s nu-l mai ocoleasc ceilali. (Tu ce ai face n locul lui up-up
?)ntr-o zi, n timp ce sttea la umbra unei frunze de brustur s se
adposteasc de razele soarelui i se gndea la ce s fac, cum s fac, i
apru pe neateptate n fa Sltreaa, o broscu verde i mereu umed.
Aceasta i zmbi cu un zmbet uria (tii doar ct de mari sunt buzele
broscuelor) i i spuse vesel: Salut! M bucur s te vd azi!. Surprins,
up up i zmbi i el i i rspunse: Salut! i mie mi pare bine c te vd!,
apoi avur o scurt conversaie despre cldura de afar i despre noul
eleteu n care locuia Sltreaa.Dup ce plec broscua, up up rmase iar
pe gnduri. (La ce crezi c se gndea iepuraul?) Tocmai atunci trecea
pe acolo Mlieul, un pui de castor i vzndu-l pe up up l salut i l
ntreb dac nu vrea s-l ajute s trag din ap o crengu pe care tocmai o
scpase din lbue. Sigur, cum s nu te ajut! rspunse iepuraul i traser
mpreun crengua pn la stvilarul castorului. Dup ce Mlieul i mulumi,
se desprir i up up se ntoarse acas. Toat noaptea i-a visat pe
Saltreaa i pe Mlieul. (De ce crezi c i-a visat?)Ziua urmtoare, up
up, opind prin lumini, se apropie de Scofil, ratonul, i zmbi cu un
zmbet ct putu el de mare i i zise: Slaut! M bucur s te vd astzi!
Scofil se uit la el, parc surprins, dar i zmbi i el i-l ntreb ce
mai face, apoi avur o convorbire plcut despre vara asta clduroas.
(De ce crezi c a fost surprins Scofil?) Mai trziu, n aceeai zi, se
apropie de casa Spriduului, puiul de cerb i l ntreb dac nu vrea s-l
ajute s caute nite frunze fragede pentru cin. Spiriduul tia exact
unde s gseasc acel locor aa c au plecat mpreun ntr-acolo. Au luat
cina mpreun i pentru c ziua era pe sfrite, s-au desprit prietenete
i s-au ndrepatat spre casele lor. Pe dum, up up se gndea mereu la
ct de bine i-a fost astzi. ( Ce crezi, de ce i-a plcut lui up up
ziua de astzi?)La cteva zile dup aceasta era ziua de natere a lui
Spiridu. A fot invitat i up up. Au venit i Scofil, ratonul i
castorul, Mlieul i Sltreaa, broscua i muli alii. S-au jucat i au
petrecut mpreun pn seara trziu. Nimeni nu s-a suprat i nu s-au
icanat unii pe alii. Lui up up i venea din cnd n cnd s mping, s
ciupeasc, s icaneze pe unul sau pe altul, dar mereu se oprea i se
gndea c nu vrea s mai fie singur i trist.De atunci up up i-a fcut
muli prieteni. Nu mai este singur i nici trist. Se stduiete s se
poarte frumos ca s fie acceptat de ceilali. (Ce crezi, e uor pentru
up up s se stpneasc? De ce face totui acest lucru?)
ntrebri finale:i-a plcut povestea?Ce i-a plcut cel mai mult? De
ce?Ce nu i-a plcut n poveste? De ce?Cu care iepura i-ar plcea s
semeni, cu cel de la nceputul povetii sau cu cel de la sfritul
ei?Ce trebuie s fac cineva pentru a avea prieteni i s nu se simt
singur?
Anexa 3 -PlanseStima de sine
Imaginea de sine este modul n care o persoan i percepe propriile
caracteristici fizice, cognitive, emoionale, sociale i spirituale.
In limbaj curent, imaginea de sine este prerea pe care o avem
despre noi, despre "cine suntem noi" i "ce putem face ".
Stima de sine reprezint dimensiunea evaluativ a imaginii de sine
i se refer la modul n care ne considerm ca persoane n raport cu
propriile ateptri i cu ceilaii (de exemplu, mai buni sau mai puin
buni)
Copiii cu o stim de sine pozitiv...
i asum responsabiliti ("Pot s fac acest lucru")
se comport independent ("M descurc singur.")
sunt mndri de realizrile lor ("Sunt mndru pentru c ..." "Sunt
important.")
realizeaz fr probleme sarcini noi ("Sunt convins c pot s fac
acest lucru.")
i exprim att emoiile pozitive ct i pe cele negative ("mi place
de mine aa cum sunt. ", "Sunt suprat cnd vorbeti aa cu mine. ")
ofer ajutor i sprijin celorlali colegi ("Am nevoie de ajutorul
tu.')
se apreciaz obiectiv se nelege bine cu ceilali are multe ocupaii
este calm are performae colareCopiii cu o stim de sine sczut sunt
nemulumii de felul lor de a fi ( "Nu sunt bun de nimic.", "Nu sunt
n stare s fac asta. ", "Nu am nici o calitate. "); evit s realizeze
sau s se implice n sarcini noi ("Nu voi ii n stare s iau
examenul."); se simt neiubii i nevaloroi ("Sunt antipatic". "Nu m
place nimeni.", "Sunt plictisitor."); i blameaz pe ceilali pentru
nerealizrile lor ("Profesorul a fost nedrept cu mine."); pretind c
sunt indifereni emoional ("Nu m intereseaz c am luat nota 4
la...."): nu pot tolera un nivel mediu de frustrare ("Nu tiu cum s
rezolv problema. ", "Nu pot s nv.'); sunt uor influenabili
("Prietenii mei cred c este bine s fumezi"): nu ii asum
responsabiliti; are sentimentul c nu face ceea ce trebuie; nu are
ncredere n forele proprii; i exprim sentimentele la extreme, ori n
mod agresiv, ori se izoleaz i nu comunic cu cei din jur; nu are
prieteni.