Top Banner
1 Data : 10 11. 2017 Clasa : Pregătitoare Școala Gimnazială „Balcescu Petofi” Prof. înv. primar: Boldan Raluca Daniela Aria curriculară: Matematică şi explorarea mediului Disciplina: Matematică și explorarea mediului (MEM) –Activitate integrată Unitatea tematică : “Toamnă, mândră darnicăDomenii integrate :Comunicare în limba română (CLR), Arte vizuale şi abilități practice (AV/AP), Muzică și mișcare(MM). Subiectul lecţiei: Numerele naturale de la 0 la 5; Tipul activităţii :Consolidare; Scopul lecţiei: Consolidarea cunoştinţelor despre numerele naturale în concentrul 0-5; Competenţe specifice : MEM : 1.1. Recunoasterea și scrierea numerelor în concentrul 0-31; 1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-31; 1.3. Ordonarea numerelor în concentrul 0-31, folosind poziţionarea pe axa numerelor; 5.1. Sortarea/clasificarea pe baza unui criteriu dat. CLR : 1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar și rar; 1.2. Identificarea unor informații variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar și rar; AV/AP : 2.2. Exprimarea ideilor și trăirilor personale, în aplicaţii simple, specific artelor vizuale; MM 2.1 Cântarea în colectiv, asociind mișcarea sugerată de text; Proiect didactic
11

Proiect didactic - Concursurile Comper

Apr 22, 2023

Download

Documents

Khang Minh
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Proiect didactic - Concursurile Comper

1

Data : 10 11. 2017 Clasa : Pregătitoare Școala Gimnazială „Balcescu Petofi” Prof. înv. primar: Boldan Raluca Daniela Aria curriculară: Matematică şi explorarea mediului Disciplina: Matematică și explorarea mediului (MEM) –Activitate integrată Unitatea tematică : “Toamnă, mândră darnică” Domenii integrate :Comunicare în limba română (CLR), Arte vizuale şi abilități practice (AV/AP), Muzică și mișcare(MM). Subiectul lecţiei: “Numerele naturale de la 0 la 5”; Tipul activităţii :Consolidare; Scopul lecţiei: Consolidarea cunoştinţelor despre numerele naturale în concentrul 0-5; Competenţe specifice :

MEM : 1.1. Recunoasterea și scrierea numerelor în concentrul 0-31; 1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-31; 1.3. Ordonarea numerelor în concentrul 0-31, folosind poziţionarea pe axa numerelor; 5.1. Sortarea/clasificarea pe baza unui criteriu dat.

CLR : 1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar și rar; 1.2. Identificarea unor informații variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar și rar;

AV/AP : 2.2. Exprimarea ideilor și trăirilor personale, în aplicaţii simple, specific artelor vizuale;

MM 2.1 Cântarea în colectiv, asociind mișcarea sugerată de text;

Proiect didactic

Page 2: Proiect didactic - Concursurile Comper

2

3.1 Manifestarea liberă, adecvată, pemuzică, apelând la diverse forme de exprimare. OBIECTIVE OPERAŢIONALE : Cognitive: O1-să recunoască numerele naturale în concentrul 0-5; O2-să ordoneze crescător şi descrescător numerele naturale înconcentrul 0-5; O3-să raporteze correct numărul la cantitateși invers; O4-să descompună şi să compună numerele naturale în concentrul 0-5, folosindu-se de suport intuitiv; O5-să compare numerele date dinconcentrul 0-5, cu ajutorulobiectelor concrete; O6-să formeze mulţimi , respectând numărul de elemente precizat de propunătoare. Psiho-motorii: OM1- să-şi coordoneze mişcările pentru a stabili corespondenţe, pentru a scrie cifrele; OM2- să-şi dirijeze efortul oculomotor către centrul de interes sugerat de învăţător; Afective: OA1: să manifeste interes pentru înţelegerea şi aplicarea cunoştinţelor învăţate; OA2: să manifeste interes pentru decodificarea mesajului scris cu ajutorul unui sistem de simboluri. STRATEGII DIDACTICE

1. Resurse procedurale: Metode şi procedee :conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul, jocul didactic, problematizarea, analiza, turul galeriei; Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe;

2. Resurse materiale: Panoul ,,Întâlnirea de dimineață’’, fişe, jetoane, creioane, lipici, semințe,; 3. Resurse temporale : 35 minute activitatea de învățare+15 minute întâlnirea de dimineață; 4. Resurse umane : 26 elevi, care se caracterizează printr-o dezvoltare psihico- fizică normală, corespunzătoare vârstei; 5. Resurse spaţiale : sala de clasă 6. Forme şi tehnici de evaluare : observarea sistematică, fișă de evaluare, aprecieri verbale, evaluare reciprocă.

Bibliografie :

- Curriculum Naţional, Programe şcolare pentru învăţământul primar, Matematică și explorarea mediului – Clasa Pregătitoare, Bucureşti, 2013; - Neagu, Mihaela, Mocanu, Mioara, Metodica predării matematicii la ciclul primar, Ed. Polirom, 2007. - Alexandra Manea, Claudia Matache, Liliana Ioan, Clara Ruse,Ghid practic pentru clasa pregătitoare, ed. Delta Cart Educațional, Pitești 201

Page 3: Proiect didactic - Concursurile Comper

3

Ob. op.

ETAPELE LECŢIEI DESFĂŞURAREA LECŢIEI

RESURSE Evaluare materiale procedurale Organi-

zatorice

1. Captarea

atenţiei

Se pregătesc materialele necesare pentru desfăşurarea lecţiei. Întâlnirea de dimineață: Salutul: “Dimineaţa a sosit,/ Invitații, au venit,/Haideți să ne salutăm: Bună dimineața!/Un gând bun să le urăm: Bine ațivenit!/ De mânuţe ne luăm, /Cercul mare îl formăm, /Și frumos ne salutăm” (Se realizează salutul şi invitaţii se prezintăpe rand, păşind spre interiorul cercului) Calendarul naturii: Astăzi e o nouăzi/Ce zi este dragi copii? (vineri) Dacă astăzi e vineri ce zi a fost ieri? Dar mâine ce zi va fi? (joi/sâmbătă) Data de astăzi o știți?/ Sigur nu mă păcăliți? Anul în care suntem,/ Care este, să-l aflăm? „A-nceput o nouă zi, / Cum e vremea azi, copii?” (rece) Dacă afară plecăm / Cu ce haine, ne îmbrăcăm? (geacă, ghete)

panouri educațio-nale

conversaţia

frontal

observareasistematică

Desfășurarea activității

Page 4: Proiect didactic - Concursurile Comper

4

Ob. op.

ETAPELE LECŢIEI DESFĂŞURAREA LECŢIEI

RESURSE Evaluare materiale procedurale Organi-

zatorice Afară de ne uităm/ Anotimpul îl aflăm? (toamna) Cine știe, oare cine?/Toamna câte luni ține?(3 luni) Care sunt? (septembrie, octombrie, și noiembrie) Luna-n care noi suntem /Cum o cheamă să aflăm? (noiembrie) Toamna este la sfârșit/ Cu ce semne a venit? Despre toamnă discutăm, /Haideți să îi și cântăm: „Cântec de toamnă” (elevii cântă în cor) Completarea calendarului se face prin ataşarea de jetoane corespunzătoare . Împărtășirea cu ceilalți :Vreau să știu în continuare/ Cum se simte fiecare? (Fiecare copil va spune cum se simte în această dimineață) Și eu mă simt fericită,/ De răspunsuri mulțumită,/Căci la școală ne jucăm /Și multe lucruri învățăm/ Haideți să le arătăm.

conversaţia

frontal

observareasistematică

O1

2. Reactualiza-rea

structurilor însuşite anterior

Cine știe, cine oare/ Răspunsul la o ghicitoare? Se citesc ghicitorile despre cifre, în mod aleatoriu, iar elevii recunosc cifra după descriere. Este mică sau e mare, Este simplu de făcut Parcă e un bețișor, După unu e trecut După zero ea apare, Seamănă cu un răţoi Care-i cifra asta, oare? Sigur ştiţi, e cifra ... (unu) (doi)

ghicitori conversaţia euristică frontal aprecierea

verbală

Page 5: Proiect didactic - Concursurile Comper

5

Ob. op.

ETAPELE LECŢIEI DESFĂŞURAREA LECŢIEI

RESURSE Evaluare materiale procedurale Organi-

zatorice E un opt pe jumătate De-l primeşti din întâmplare Cifra iezilor din carte Este o ruşine mare. După doi el ne apare, Chiar de nu poţi sta pe el Care-i cifra asta, oare? Zici că e un scăunel... (trei) (patru) Câte degete am oare, Poate fi asemănată La o mână sau picioare? Fără grijă cu o roată Sigur ştie fiecare, Prima este învățată Care-i cifra asta, oare? Care-i cifra căutată? (cinci) (zero)

O1 O3

Acum jetoane voi primiți,/ Tare atenți trebuie să fiți/ Pentru că ne vom juca/ Cu cifrele uite așa: Elevii sunt împărțiți în 3 echipe. Fiecare elev are pe masă un plic ce conține jetoane cu numerele din concentrul 0-5; *Se indică elevilor să deschidă plicul și se comunică sarcina de lucru: „Ridicăce se potrivește” Se citește rar, cu intonația potrivită, următoarea serie de situații problemă: Vecinul mai mare al lui 0 e ...… Vecinul mai mic a lui 3 este….

jetoane,

conversaţia, explicaţia,

problematiza-rea, jocul

didactic

frontal

observareasistematică

apreciereaverbală

Page 6: Proiect didactic - Concursurile Comper

6

Ob. op.

ETAPELE LECŢIEI DESFĂŞURAREA LECŢIEI

RESURSE Evaluare materiale procedurale Organi-

zatorice

Vecinul mai mic a lui 4 este……. Între trei și cinci se află...... Vecinul mai mare a lui 4 este…… Omul are...... ochi. Capra avea ....... iezi. Punguţa cu ......bani A fost găsită de.......cocoș. La o mână sunt.......degete. (Prima grupă va fi supravegheată cu atenţie de propunătoare.)

3. Anunţarea temei şi

enunţarea obiectivelor

Ghicitori ați ascultat / Ciferele voi le-ați aflat. Astăzi la ora de matematică și explorarea mediului ne vom reaminti cifrele de la 0-5, le vom compara, le vom ordona și le vom descompune, pentru a le demonstra invitaților că voi sunteți deștepți și foarte harnici ca și niște albine.

expunerea frontal

observareasistematică

aprecierea

verbală

O1 O2 O3 O4 O5

4.Dirijarea învățării

Cifrele văd că le știți,/ Acum să vă pregătiți / Un alt joc ne vom juca / Cifrele le vom ordona/ În jocul „Scara”. Fiecare echipă primește jetoane cu cifrele de la 1-5 , de culori diferite. Se indică echipelor următoarele situații problemă, după ce se vor ridica în picioare şi grupa: Realizaţi scara numerică 1-5 – crescător; Realizaţi scara numerică 1-5 – descrescător; (fiecare echipă se așază în aşa fel încât numerele de pe

jetoane

conversaţia, explicaţia,

jocul didactic

frontal, grupe de

lucru

observareasistematică

apreciereaverbală

Page 7: Proiect didactic - Concursurile Comper

7

Ob. op.

ETAPELE LECŢIEI DESFĂŞURAREA LECŢIEI

RESURSE Evaluare materiale procedurale Organi-

zatorice jetoane să fie aşezate crescător, apoi descrescător )

În față dacă suntem/ Haideți să ne mai jucăm „Fă cum spun eu!”

Sarcina este să execute următoarele comenzi: Vecinii lui 2 un pas în față! Vecinii lui 4 se așază ghemuit! Vecinul mai mic a lui 3 imită broscuța. Vecinul mai mare a lui 4 va cânta ”Cucurigu ” de 5 ori Toate numerele mai mici decât 5 vor cânta o strofă din ”A,a,a, acum e toamnă, da”

Acum că ne-am amuzat/ Și iarăși am cântat / Jetoanele le lăsăm/În băncuțe ne-așezăm.

Pe băncuțe noi privim / Și ce descoperim? (pahare) Ce credeți că se află în pahare? (semințe) Ce semințe? (de porumb, floarea soarelui, fasole, naut și dovleac). Haideți ca să arătăm /Cum noi știm să ne jucăm /Și mulțimi ca să formăm. Voi cere elevilor să formeze mulțimi cu semințe conform cerințelor:

- Cu boabe de fasole formăm o mulțime cu două elemente.

- Cu boabe de mazăre formăm o mulțime cu un element.

- Cu boabe de porumb formăm o mulțime cu 5 elemente

pahare, semințe, elastice

conversaţia, explicaţia,

jocul didactic

individual

observareasistematică

apreciereaverbală

Page 8: Proiect didactic - Concursurile Comper

8

Ob. op.

ETAPELE LECŢIEI DESFĂŞURAREA LECŢIEI

RESURSE Evaluare materiale procedurale Organi-

zatorice - Cu semințe de floarea soarelui formăm o mulțime

cu 4 elemente - Cu semințe de dovleac formăm o mulțime cu 3

elemente (elevii vor așeza jetoane cu cifra corespunzătoare sub fiecare multime)

Cu mulțimi noi ne jucăm / Știți să le și comparăm? - Voi cere elevilor să compare mulțimea

corespunzătoare cifrei 1 cu mulțimea corespunzătoare cifrei 5.

Ce mulțime este mai mare? Cu câte elemente? - Comparăm mulțimea corespunzătoare cifrei 2 cu

mulțimea corespunzătoare cifrei 3 Ce mulțime este mai mare? Luați un element din mulțimea corespunzătoare cifrei 3. Ce putem spune despre cele două mulțimi? (sunt egale) Se adună semințele cu excepția mulțimii corespunzătoare cifrei 5.

- Voi cere elevilor să descompună mulțimea corespunzătoare cifrei 5 în două mulțimi, fiecare cum dorește. (se discută modul in care elevii au descompus mulțimea corespunzătoare cifrei 5)

- Se adună semințele și se pun în pahare. (Prima grupă va primi jetoane cu semnele de comparaţie personalizate – gura crocodilului-, pentru a le uşura munca.)

Page 9: Proiect didactic - Concursurile Comper

9

Ob. op.

ETAPELE LECŢIEI DESFĂŞURAREA LECŢIEI

RESURSE Evaluare materiale procedurale Organi-

zatorice

5.Obţinerea performanţei

Elevii sunt invitați la un nou joc. Fiecare copil are decupat conturul palmei din ora anterioara de abilitati. Palma se va lipi pe un suport din hartie cartonată. Cu ajutorul degetelor, se va descompune si compune numărul 5. Fiecare elev are pe masă fișa de descompunere a numerelor. (Copiii din prima grupă vor descompune numerele date în două cifre, iar ceilalţi în toate posibilităţile.) (Anexa 1) si (Anexa 2)

palmedecupate suport carton

Page 10: Proiect didactic - Concursurile Comper

10

Ob. op.

ETAPELE LECŢIEI DESFĂŞURAREA LECŢIEI

RESURSE Evaluare materiale procedurale Organi-

zatorice

6.Activitate in completare

Dacă timpul ne mai permite voi realiza împreună cu elevii „Copacul toamnei”. (anexa 3)

Vreți ca să ne mai jucăm? Un copac să îmbrăcăm?

Distribui elevilor o fișă de lucru : „Copacul toamnei” și câte un plic ce conține frunze de diferite culori. Elevii vor avea ca sarcină să lipească frunzele în copac conform codului: (1 frunză maro, 2 frunze verzi, 3 frunze portocalii, 4 frunze roșii, 5 frunze galbene) (Prima grupă va primi ajutorul învăţătoarei permanent.) Înainte să-ncheiem /Haideți să ne mai jucăm / Jocul „Numerele”.

Numerele

Să ne prindem mâinile: 1, 2, 3,4,5 Să ne batem palmele: 1, 2, 3,4,5 Ne mişcăm picioarele: 1, 2, 3,4,5 Către dreapta să plecăm: 1, 2, 3,4,5 Şi spre stânga ne-ndreptăm: 1, 2, 3,4,5 Înainte să pornim: 1, 2, 3,4,5 Şi la loc să revenim: 1, 2, 3,4,5 Un semicerc să formăm, Musafirii salutăm: Bună ziua!

fișă de lucru, lipici, frunze

explicația

conversaţia jocul

didactic

individual

frontal

observareasistematică

apreciereaverbală

Page 11: Proiect didactic - Concursurile Comper

11

Ob. op.

ETAPELE LECŢIEI DESFĂŞURAREA LECŢIEI

RESURSE Evaluare materiale procedurale Organi-

zatorice

7. Aprecieri şi concluzii

Bravo, ați fost minunați/ Cu toții v-ați descurcat,/ Înainte de plecare /Propun o îmbrățișare. Activitatea se încheie cu o îmbrățișare de grup. Se vor distribui elevilor dulciuri. Se fac aprecieri globale şi individuale cu caracter motivant privind participarea elevilor la lecţie.

conversaţia frontal individual

apreciereaverbală