PROF ÎNV. PRIMAR ȚACĂ IULIA ECATERINA COLEGIUL FERDINAND I, MĂNECIU PROIECT DIDACTIC: TEXTUL NONLITERAR COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ
PROF ÎNV. PRIMAR ȚACĂ IULIA ECATERINA
COLEGIUL FERDINAND I, MĂNECIU
PROIECT DIDACTIC: TEXTUL NONLITERAR
COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ
1
PROIECT DIDACTIC
DATA: 12.06.2018
UNITATEA ȘCOLARĂ: Școala Primară Valea Screzii, comuna Posești
CLASA: a II-a
Profesor învățământ primar: Țacă Iulia Ecaterina
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Parfum de vară
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
SUBIECTUL LECŢIEI: Textul nonliterar
FORMA DE REALIZARE : Activitate integrată
TIPUL LECȚIEI: Recapitulare și sistematizare de cunoștințe
DOMENII INTEGRATE: Matematică și explorarea mediului
Arte vizuale și abilități practice
COMPETENȚE GENERALE:
3. Receptarea unei varietăți de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute
4. Redactarea de mesaje în diverse situații de comunicare
COMPETENȚE SPECIFICE:
Comunicare în limba română
3.1. Recunoașterea unor mesaje scrise din mediul cunoscut
3.2. Desprinderea semnificației globale a unui text în care se relatează întâmplări, fenomene din
universul cunoscut
4.2. Redactarea de mesaje simple, cu respectarea unor convenții de bază
4.3. Exprimarea unor idei, sentimente, păreri prin intermediul limbajelor convenționale
Matematică și explorarea mediului
3.2. Manifestarea grijii pentru comportarea corectă în relație cu mediul natural și social
1.6. Utilizarea unor denumiri și simboluri matematice în rezolvarea și/sau compunerea de
probleme
Arte vizuale și abilități practice
2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente
de exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Comunicare în limba română
O1: să citească cel puțin două enunțuri corect, expresiv, respectând intonaţia dată de semnele de
punctuaţie
O2: să integreze corect cel puțin două cuvinte noi, în propoziții
O3: să formuleze corect cel puțin trei răspunsuri la întrebările legate de textele citite
O4: să identifice cel puțin două diferențe între textul nonliterar și cel literar, cu sprijinul
învățătoarei
O5: să creeze un text nonliterar, respectând caracteristicile textului nonliterar
Matematică şi explorarea mediului
O6: să identifice cel puțin o regulă de comportament în pădure, fără ajutorul învățătoarei
Arte vizuale şi abilităţi practice:
O7: să realizeze un desen reprezentativ pentru textul nonliterar creat
2
RESURSE DIDACTICE:
a) procedurale: Diagrama Venn, expunerea, conversația, lectura explicativă,
problematizarea, exercițiul
b) materiale: texte suport, panou cu desene reprezentative pentru textul literar şi cel
nonliterar, cartoane cu caracteristicile textelor literare și nonliterare, fișe de lucru, bloc de desen,
bilete autocolante, creioane, diagrama Venn din cercuri de plastic
c) forme de organizare: frontal, pe grupe, individual
d) resurse umane: 9 copii
e) temporale: 45 min
BIBLIOGRAFIE:
1. Ministerul Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului – Programa școlară pentru
clasa a II a, 2012
2. Constantin Drăgan, (2014), Planeta noastră – Enciclopedia școlarului, București:
Editura Litera
3
Secvențele instruirii
și dozarea Obiective
Conținutul informațional al lecției Resurse
Evaluare Activitatea învățătorului Activitatea elevilor Procedurale Materiale
Organiza-
torice
1. Moment
organizatoric
1’
Asigur climatul adecvat
desfăşurării lecţiei și pregătesc
materialele necesare.
Elevii iau loc în bănci și se
pregătesc pentru lecție.
Conversaţia
Frontal Observarea
sistematică
2. Captarea
atenției
2’
Port o discuție legată de
parfumul verii. Cu ce
parfumuri ne încântă vara?
Care este cel mai îmbătător
parfum al verii?
Eu cred că dintre toate
parfumurile verii, cel mai
îmbătător parfum este cel
al….vacanței. Am
dreptate?
Ce parfum are vacanța?
Elevii răspund: parfum de
trandafiri, de iasomie, de
fructe de vară, de iarbă
proaspăt cosită etc.
Elevii își exprimă părerile.
Elevii răspund: de mare, de
soare, de nisip, de alge, de
nămol, de iarbă, de cetină,
etc.
Conversația
Frontal
Evaluare
orală a
răspunsurilor
3. Anunțarea
subiectului lecției, a
temei, a obiectivelor
2’
Anunț elevii că astăzi ne vom
opri la parfumul de cetină al
vacanței.
Anunț tema lecției de astăzi:
Textul nonliterar –
recapitulare. Textele cu care
vom lucra astăzi vor avea
parfum de cetină.
Prezint obiectivele
operaționale ale lecției.
Receptează titlul lecției,
notează în caiete. Sunt atenți
la obiectivele enumerate.
Expunere
*caietele
elevilor
*tablă
Frontal
Observarea
sistematică
4
4. Recapitularea
conținuturilor
20’
CLR
O1
CLR
O2
CLR
O3
Port o discuție despre textele
deja studiate și despre modul
în care vom efectua
recapitularea.
Rog elevii să deschidă
suportul de lecție la primul
text – Pădurea de povești după
Maria Dobre
Fac citirea model a textului.
Rog elevii să citească textul în
lanț.
Ce cuvinte necunoscute ați
întâlnit în text?
Trec explicațiile cuvintelor
necunoscute pe tablă.
Solicit elevii să alcătuiască
enunțuri cu aceste cuvinte.
Verific înțelegerea textului.
Despre ce este vorba în text?
Propun elevilor să studiem
textul împreună și să stabilim
ce fel de text este: literar sau
nonliterar.
Elevii urmăresc citirea
textului cu atenție.
Elevii citesc textul în lanț.
Elevii solicită explicarea
cuvintelor necunoscute.
Elevii alcătuiesc oral
propoziții cu cuvintele
necunoscute.
Elevii formulează
răspunsuri.
Elevii studiază textul,
ghidați de întrebări (dacă
este cazul).
Stabilesc că primul text este
un text literar.
Lectura
explicativă
Exercițiul
Exercițiul
Conversația
Problematiza-
rea
*texte
suport
*tablă
* cretă
*caiete
*crenguță
de larice
*diagrama
Venn-
cercuri de
plastic
*cartonașe
cu
însușirile
textelor
literare și
nonliterare
*desene
reprezen-
tative
pentru
texte
* fișe de
lucru
Frontal
Frontal
Frontal
Frontal
Observația
sistematică
Evaluarea
corectitudinii
și
expresivității
citirii
Evaluarea
formulării
enunțurilor
Evaluarea
corectitudinii
răspunsurilor
și a
exprimării
Evaluarea
identificării
caracteristici-
lor textului
literar
5
CLR
O1
CLR
O2
CLR
O3
Rog elevii să treacă la textul
Pădurea după Constantin
Dragomir
Citesc model textul.
Solicit elevilor să citească
textul în lanț.
Solicit elevilor să citească
alineatul în care ni se spune
cum se mai numesc pădurile
de brad.
Solicit elevilor să enumere
cuvintele necunoscute.
Explic cuvintele necunoscute
și trec pe tablă explicația.
Rog elevii să alcătuiască
propoziții cu cuvintele
necunoscute.
Solicit elevii să răspundă la
întrebări:
Ce informații noi ați
descoperit în text?
Care este coniferul ale cărui
frunze cad toamna? Arăt
copiilor cum creanga de larice.
Ce fel de text credeți că este?
Argumentați.
Elevii urmăresc citirea
model a textului.
Elevii citesc în lanț textul.
Elevii identifică fragmentul
respectiv și îl citesc.
Elevii enumeră cuvintele
necunoscute.
Elevii scriu în caiete
explicația cuvintelor.
Elevii alcătuiesc propoziții
cu cuvintele necunoscute.
Elevii răspund la întrebări.
Elevii argumentează.
Lectura
explicativă
Exercițiul
Exercițiul
Conversația
Problematiza-
rea
Frontal
Frontal
Frontal
Frontal
Frontal
Observația
sistematică
Evaluarea
corectitudinii
și
expresivității
citirii
Evaluarea
orală a
formulării
enunțurilor
Evaluarea
corectitudinii
răspunsurilor
Evaluarea
identificării
caracteristici-
lor textului
6
CLR
O4
Propun copiilor să lucreze
exercițiile 2,3 și 4 de pe fișa de
lucru.
Propun elevilor să se grupeze
câte 4, să extragă cartonașele
pe care sunt trecute însușiri ale
textelor literare și nonliterare
și să le așeze pe panou în mod
corespunzător.
Rog elevii să-și amintească ce
texte nonliterare cunosc.
Elevii lucrează exercițiile.
Elevii extrag cartonașe și
pun cartonașele pe panou în
mod corespunzător, după
consultarea în grupă, și
completează exercițiul 1 din
anexa 1.
Elevii răspund: legi, rețete,
prospecte de medicamente,
instrucțiuni de utilizare a
aparatelor, ghiduri turistice,
articole de ziar sau revistă,
reclame, etc.
Exercițiul
Diagrama
Venn
Conversația
Individual
Frontal
Pe grupe
Frontal
nonliterar
Evaluarea
orală a
corectitudinii
răspunsurilor
Evaluarea
corectitudinii
plasării
cartonașelor
în cadrul
diagramei
Venn
Evaluarea
răspunsurilor
5. Obținerea
performanței
10’
CLR
O5 AVAP
O7
Propun elevilor să se grupeze
în perechi. Vor extrage câte o
cerință, o vor rezolva.
Cerințele constau în alcătuirea
unui text nonliterar de 5 - 7
enunțuri, având o temă dată
(crearea unei rețete de prăjituri
cu fructe de pădure sau crearea
unui text nonliterar despre un
animal sălbatic) și
reprezentarea temei printr-un
desen. Prezint modelul meu.
Elevii extrag cerințele și
lucrează în perechi.
Prezintă textele realizate.
Exercițiul *bloc de
desen
*creioane
colorate
În perechi Evaluarea
respectării
cerinței și al
modului de
prezentare al
temei –
evaluare prin
sondaj
7
6. Asigurarea
retenției și a
transferului
8’
CLR O5
MEM
O6
Propun întocmirea unui
regulament de bună purtare în
pădure. Formulez prima
regulă. Rog un elev să citească
regulamentul de bună purtare
în întregime.
Rog elevii să-mi răspundă ce
fel de text am creat împreună.
Elevii formulează reguli, le
notează pe biletele
autocolante și le lipesc la
tablă pe ramurile unui copac
desenat.
Ascultă citirea întregului
regulament și descoperă că
am creat împreună un text
nonliterar.
Exercițiul
*bilete
autocolan-
te
Individual/
frontal
Evaluare
orală
7. Încheierea
activității
2’
Propun ca temă exercițiul nr.5
de pe fișa de lucru și discut cu
elevii ce au de făcut.
Recomand elevilor pentru
vacanță cartea Prima mea
enciclopedie – o culegere de
texte nonliterare, dar care sunt
prezentate prin intermediul
textelor literare pentru
accesibilitate.
Fac aprecieri colective și
individuale.
Ofer tuturor copiilor
recompense.
Elevii notează pe caiete titlul
cărții recomandate.
Conversația *fise de
lucru
*cartea
Prima mea
enciclope-
die
Frontal Evaluare
colectivă și
individuală a
modului cum
au lucrat la
oră
8
ANEXA 1
Pădurea de povești
după Maria Dobre
În fiecare seară, Vlăduț deschidea fereastra camerei
sale. Parfumul amețitor al trandafirilor pătrundea lin.
Dacă adia vântul, copăcelul adus din pădure îi
spunea povești.
Îl găsise vacanța trecută, după furtună, cu rădăcinile
scoase din pământul reavăn. Îl plantase din nou în grădină.
Era cel mai bun povestitor! Așa aflase Vlăduț
despre stelele buclucașe, despre pasărea măiastră, despre
coada de foc a veveriței, despre secretul Zânei Vară.
Avea un copăcel, avea o pădure de povești!
Vocabular
reavăn = jilav, umed
buclucaș = care caută ceartă cu orice preț
pasăre măiastră = pasăre din basme înzestrată cu puteri supranaturale
Pădurea
după Constantin Dragomir
Nu toate pădurile sunt la fel. Cele în care cresc:
stejari, fagi, mesteceni și alți copaci cu frunze late, se
numesc păduri de foioase. Toamna, frunzele acestora
cad.
Pădurile în care cresc: brazi, pini și alți arbori cu
frunze ca niște ace, se numesc păduri de conifere. Ele nu
își pierd frunzele toamna, de la aceasta regulă abătându-
se doar laricele.
Există păduri în care cresc numai brazi și care se
numesc brădet sau brădiș, păduri de stejari, numite
stejăriș, păduri de mesteceni, numite mestecăniș.
În lunile de vară pădurea este plină de viață.
Toate animalele se bucură de căldură și de lumină. În
lunile de iarnă animalele îşi găsesc cu greu hrana.
Vocabular
regulă = lege, normă
a se abate = a se îndepărta
larice = arbore cu frunze lungi ca niște
ace care cad toamna, zadă
9
ANEXA 2
FIȘĂ DE LUCRU
1. Determinați asemănările și deosebirile între textul literar și textul nonliterar
DIAGRAMA VENN
TEXT LITERAR TEXT NONLITERAR
10
2. Priviți cu atenție imaginile. Cum arată bradul? Dar mesteacănul? Dar stejarul?
brădet mestecăniș
stejăriș pui de stejar
3. Ce specie de conifere credeți că sunt acești copaci? De ce?