Top Banner
1 Vezivanje solarnih kolektora u sistem i solarni bojleri Mirko Džoković 48/2004
11

Prezentacija GiK

Nov 12, 2014

Download

Documents

mirkodz

Sistemi solarnih kolektora i solarni bojleri
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Prezentacija GiK

1

Vezivanje solarnih kolektora u sistem i solarni bojleri

Mirko Džoković 48/2004

Page 2: Prezentacija GiK

2

Mirko Džoković 48/2004

Kako bi zagrejali dovoljne količine vode za domaćinstvo ili veće potrošače, neophodno je koristiti veći broj kolektora. A kako bi dobili odgovarajuće performanse sistema i odgovarajuću površinu, kolektore vezujemo u sisteme koji mogu biti izvedeni kao:

• Paralelno vezani• Redno vezani• Mešovito vezani

Page 3: Prezentacija GiK

3

Mirko Džoković 48/2004

Paralelna veza

Svaki kolektor sadrži samo jedan deo radne tečnosti koji se zagreva, odnosno svi kolektori rade tako da se u svakom od njih temperatura radne tečnosti povisi za isti stepen. Tečnost struji samo kroz jedan kolektor tako da savlađuje manji otpor.

Page 4: Prezentacija GiK

4

Mirko Džoković 48/2004

Redna veza Veza je takva da radna tečnost protiče iz jednog kolektora u drugi pri čemu dolazi do stalnog pada koeficijenta korisnog dejstva. Zbog velikih otpora kretanja fluida ovakva veza zahteva upotrebu povratne pumpe.

Page 5: Prezentacija GiK

5

Mešovito vezivanje

Kod ovog vezivanja zastupljeno je redno i paralelno vezivanje, čime je omogućeno bolje mešanje tečnosti odnosno bolja raspodela temperature u celokupnom sistemu.

Mirko Džoković 48/2004

Page 6: Prezentacija GiK

6

Mirko Džoković 48/2004

Sistemi za korišćenje solarne energije

Sistemi za korišćenje solarne energije mogu biti:

aktivni ( koriste se za dobijanje tople higijenske vode temperature ispod 100 ºC, a ređe za zagrevanje prostorija u stambenim objektima ).

pasivni ( koriste Sunčevu energiju za zagrevanje prostorija u objektima, prilagođavanjem delova njihovih površina naročito južnoj strani čime vrše ulogu solarnih kolektora ).

mešoviti ( koriste pasivne za zagrevanje prostorija i aktivne za dobijanje tople higijenske vode ).

Page 7: Prezentacija GiK

7

Mirko Džoković 48/2004

Solarni bojleri su:

Uređaji za dobijanje tople higijenske vode pomoću Sunčevog zračenja, nazivaju se solarni bojleri. Mogu biti:

bojleri sa prirodnom cirkulacijom radnog fluida i

bojleri sa prinudnom cirkulacijom radnog fluida

Page 8: Prezentacija GiK

8

Mirko Džoković 48/2004

• Direktni solarni bojler sa prirodnomcirkulaciom konstrukciski je najjednostavnijijer nema izmenjivač toplote niti poseban akomulator, pa je pored jednostavne konstrukcije i najjeftiniji.

Page 9: Prezentacija GiK

9

Mirko Džoković 48/2004

• Indirektni solarni bojler je nesto složenijekonstrukcije zbog uvođenja izmenjivača toplote,ali je zbog toga komforniji i lakši za održavanje.Primarni kružni tok vode koji čine kolektor i izmenjivač toplote, štite sistem usled mraza i eliminišu nastanak kamenca na kritičnim mestima.

Page 10: Prezentacija GiK

10

Mirko Džoković 48/2004

• Bojler sa prinudnom cirkulacijomPrinudna cirkulacija kod ovog tipa bojleraostvarena je uz pomć cirkulacione pumpeuključene u primarnikrug tako da se rezervoarmože postaviti na bilo koje željeno mesto u kući.Ovak bojler pored pumpe poseduje i senzorskoupravljanje tako da sistem ima najbolje mogućeeksploatacione karakteristike.

Page 11: Prezentacija GiK

11

Mirko Džoković 48/2004

• Bojler sa dopunskim grejanjemUkoliko su potrebne velike količine vode ili insolacija nije dovoljna da kolektor obezbedidovoljno energije za zagrevanje vode u sistemse vezuju dodatni grejači. Grejači mogu biti raznih tipova ali najpodesniji su električni zbog najlakšeg upravljanja.