Top Banner

Click here to load reader

Pravilnik o tehničkim normativima za djelovanja nosivih građevinskih konstrukcija. 1988-04-29 (+ 8 dana)

Feb 18, 2022

Download

Documents

krive brokve

Pravilnik o tehničkim normativima za djelovanja nosivih građevinskih konstrukcija. 1988-04-29 (+ 8 dana)

Welcome message from author
WelcomeWelcomeWelcome
Transcript
,
Petak, 29. travnja 19$8. SLU:l:BENI LIST SFRJ Broj 26 - Stranica 739
2
Svega:
kotizacije - specijalizacije - ostala plaanja Robna plaanja
Svega:
kotizacije - specijalizacije - ostala plaanja Robna plaanja
Svega:
327.
3
14.888,880.000
Na temelju lana 3. stava 2. Odluke o naknadama osob­ nih dohodaka i ostalih primanja delegata u Skupštini SFRJ (_Slubeni list SFRJ", br. 16177 i 62177), Administrativna ko­ misija Skupštine SFRJ, na sjednici 29. travnja 1988, donijela je
ODLUKU O USKLAIVANJU NAKNADE OSOBNOG DOHOTKA DELEGATA KOJI NAKNADU OSOBNOG DOHOTKA OS­
TVARUJU U SKUPŠTINI SFRJ
1. Naknada osobnog dohotka delegata koji naknadu osobnog dohotka u stalnome mjesenom iznosu ostvaruju u Skupštini SFRJ uskladuje se za 22,8%.
2. Naknada osobnog dohotka iz toke I. ove odluke us­ kladit e se od 1. sijenja 1988, a isplatiti na teret namjenskih sredstava Skupštine SFRJ.
3. Pravo na usklaivanje iz toke I. ove odluke imaju i delegati i funkcionari koji ostvaruju osobni dohodak u Skup­ štini SFRJ, po Zakonu o radu i pravima delegata u Skupštini Socijalistike Federativne Republike Jugoslavije i funkcionara u Federaciji kojima je prestala funkcija („Slubeni list SFRJ", br. 17/67, 34/77 i 55/84).
4. Ova odluka stupa na snagu idueg dana od dana obja­ ve u „Slubenom listu SFRJ".
Br. 114-21/88-013 Beograd, 29. travnja 1988.
Administrativna komisija Skupštine SFRJ
328.
Na temelju lana 30. stava I. Zakona o standardizaciji („Slubeni list SFRJ", br. 38177 i 11 /80), u suglasnosti s pred­ sjednikom Saveznog komiteta za energetiku i industriju, direk­ tor Saveznog zavoda za standardizaciju propisuje
PRAVILNIK O TEHNICKIM NORMATIVIMA ZA DJELOVANJA
NOSIVIH GRAEVINSKIH KONSTRUKCIJA
I. OPE ODREDBE
Ovim se pravilnikom propisuju tehniki normativi koji­ ma mora biti udovoljena pri odreivanju veliina djelovanja na koja se moraju provjeriti svi nosivi dijelovi graevinskih konstrukcija u pogledu sigurnosti, trajnosti i upotrebljivosti.
lan 2.
Odredbe ovog pravilnika primjenjuju se pri projektiranju, izgradnji i odravanju svih graevinskih konstrukcija, bez obzi­ ra na vrstu materijala od kojega su izgraene i bez obzira na to da li su privremene, pomone ili stalne te pri adaptaciji, rekon­ strukciji i sanaciji postojeih graevinskih konstrukcija i pro­ mjeni namjene korištenja nosivih dijelova tih konstrukcija.
Odredbe ovog pravilnika ne odnose se na djelovanja na­ stala zbog potresa, poara, eksplozija, promjena temperat'1re i poveanja obujma vode pri prelasku u led, a ni na pei, reakto· re i druge graevinske konstrukcije kod kojih se razvijaju izra­ zito visoke temperature.
lan 3.
1) neposredna djelovanja (koncentrirani ili raspodijenjeni tereti, sile),
2) posredna djelovanja (sistemske i prisilne deformacije).
lan 4.
Pri izboru veliina djelovanja mjerodavnih za provjeru nosivih graevinskih konstrukcija moraju se analizirati sva mogua stanja u kojima se moe nai pojedini dio nosive kon· strukcije ili konstrukcija u cijelosti pri proizvodnji~ prijenosu~ montai i ispitivanju svih njezinih dijelova.
lan 5.
U proraun konstrukcija uzimaju se i pojedinana djelo­ vanja koja smanjuju-ukupni utjecaj na konstrukciju, sa1no ako su ta djelovanja stalna.
lan 6.
Ako se pri projektiranju ili pri izvoenju graevinske konstrukcije ocijeni da u odreenom sluaju veliine djelova­ nja kojima je konstrukcija raunski provjerena ne odgovaraju stvarnom stanju konstrukcije, tone vrijednosti moraju se od­ rediti iz podataka dobivenih mjerenjem, a raun>ka provjera konstrukcije mora se ponoviti.
II. NAIN VREDNOVANJA DJELOVANJA
lan 7.
U proraun konstrukcija unose se propisana djelovanja ije se vrijednosti mogu razlikovati od stvarnih ili reprezenta­ tivnih vrijednosti pojedinih djelovanja.
Stranica 740 - Broj 26 SLUBENI LIST SFRJ Petak, 29. travnja 1988.
lan 8.
Djelovanja na nosive dijelove graevinske konstrukcije u cijelosti moraju se kombinirati tako da ta kombinacija od­ raava najnepovoljnije mogue stanje, a da pri tome djelovanja koja su sluajna ne ulaze u kombinaciju.
Odgovarajue kombinacije propisanih optereenja i nji­ hovih utjecaja odreuju se ovisno o materijalu od kojega je iz­ raena konstrukcija, posebno za svaki dio konstrukcije i za graevinu u cijelosti, i ovisno o slanju napona, stanju ug­ roenih mjesta, nainu gubljenja stabilnosti i dostizanju loma odnosno o obliku i veliini deformacija.
lan 9.
Pri provjeri graevinske konstrukcije i njezinih nosivih dijelova na nekoliko razliitih istovremenih djelovanja, pravilo superpozicije djelovanja primjenjuje se samo kad to odgovara ponašanju konstrukcije koja se provjerava i njezinome stati­ kom sistemu. U pravilu, to je dopušteno kad je stanje napona i deformacija u konstrukciji ispod granica dopuštenih napona materijala i dopuštenih deformacija u redovnoj upotrebi kon- strukcije. ·
Ako se pri pojedinom optereenju ili kombinaciji djelo­ vanja (optereenja) znatno mijenjaju osnovne proporcije i di­ menzije statikog sistema, ta se pojava mora uzeti u proraun za provjeru. Kad sta11je napona i deformacija premašuje grani­ ce dopuštenih napona i deformacija, primjena pravila super­ pozicije djelovanja dopuštena je samo ako se dokae da su ta djelovanja stalna.
lan 10.
lan 11.
Djelovanja se klasificiraju ovisno o promjeni njihovih vri­ jednosti u vremenu odnosno prostoru i o nainu ponašanja konstrukcije na to djelovanje.
Prema promjeni u vremenu i prostoru, djelovanja mogu biti:
1) stalna; 2) promjenljiva (dugotrajna i kratkotrajna - pokretna i
nepokretna); 3) udesna (trenutna). Prema nainu ponašanja konstrukcije na djelovanja, dje­
lovanja mogu biti: I) statika, 2) dinamika.
lan 12.
Stalna djelovanja (G) jesu djelovanja kod kojih je pro­ mjena vrijednosti u odnosu na srednju vrijednost, ovisno o vre­ menu, zanemarljivo mala. U tu skupinu djelovanja spadaju:
I) vlastita teina konstrukcije (osim u iznimnim sluajevi- ma kad je dio konstrukcije prisutan samo u toku gradnje);
2) teina nenosivih elemenata konstrukcije; 3) deformacije nastale kao posljedica naina gradnje; 4) tlak tla; 5) utjecaji nastali od slijeganja oslonca; 6) sile koje nastaju od prednaprezanja, 7) deformacije nastale zbog zavarivanja; 8) skupljanje i teenje betona. Promjenljiva djelovanja jesu djelovanja koja, u pravilu,
ne traju sve vrijeme postojanja konstrukcije ili ije promjene vrijednosti u vremenu znatno odstupaju od njihove srednje vri- jednosti. U tu skupinu djelovanja spadaju: ·
I) korisno optereenje;
2) vlastita teina dijelova konstrukcije prisutnih samo u toku gradnje; ·
3) sile izazvane promjenama temperature; 4) svi pokretni tereti i sporedna djelovanja izazvana nji-
. hovim utjecajem; 5) vjetar; 6) snijeg; 7) led; 8) udari valova. Za konstrukcije izvedene od odreenih materijala nuno
je utvrditi je li rije o kratkotrajnim ili dugotrajnim promjenlji­ vim djelovanjima.
lan 13.
Prema vrsti (znaajkama) djelovanja utvruju se, u pravi- lu, tri skupine djelovanja:
I) osnovna; 4) dopunska; 3) iznimna (izvanredna). Prema kombinacijama u kojima se ta djelovanja javljaju,
utvruju se tri karakteristine skupine djelovanja: I) osnovna; 2) osnovna i dopunska; 3) osnovna i iznimna. Pri izboru skupine kombinacija djelovanja moraju se uze­
ti u obzir sve mogunosti koje u odreenom sluaju na nekom mjestu i dijelu nosive konstrukcije mogu postojati, ukljuujui i djeiovanja koja se javljaju kao posljedica postupaka izvoe­ nja i posebnih stanja pri gradnji (nrp. konzerviranje konstruk­ cije pri duem prekidu gradnje).
lan 14. ··
Pri utvrivanju kombinacija djelovanja mogu se primije­ niti koeficijenti uz pojedina djelovanja.
lan 15. ·
Za pojedine konstrukcijske dijelove, da bi se utvrdila od­ reena skupina djelovanja, mora se utvrditi da li svako pojedi­ nano djelo:;anje u odnosu na pojedini dio ini osnovno, do­ punsko ili iznimno optereenje odnosno koje su njihove mjero­ davne kombinacije.
Ili. NORMATIVNA DJELOVANJA
lan 16.
Vrijednost normativnog djelovanja jest ona vrijednost (djelovanja) za koju postoji vjerojatnost da nee biti prekora­ ena u nekome odgovarajuem vremenskom razdoblju u ovis­ nosti o vrsti i vijeku konstrukcije i njezinih nosivih elemenata te o trajanju pojave zbog koje nastaje djelovanje.
Normativna djelovanja (optereenja) ponekad su dana s dvije vrijednosti (donja i gornja granica). U proraun se uvodi ona vrijednost koja daje nepovoljnije rezultate. U okviru nave­ denih granica izbor se moe uiniti i prema drugim kriterijima ako za to postoji pouzdan dokaz.
1. Stalna djelovanja
lan 17.
-
-
Petak, 29. travnja 1988. SLUBENI LIST SFRJ Broj 26 - Stranica 741
Ako se u toku gradnje ili rekonstrukcije pojedini dijelovi konstrukcije dodaju ili uklone, stanje konstrukcije mora se provjeriti i s tim dijelovima odnosno bez njih.
lan 18.
Veliine stalnog djelovanja utvruju se u proraunu, ovis· no o materijalu od kojega je konstrukcija izgraena.
lan 19.
Ako se kontrolnim mjerenjem utvrde tolike razlike izme­ u proraunskih i stvarnih veliina stalnog djelovanja da su granine vrijednosti dopuštenih napona premašene za više od J'}O, proraun se mora ponoviti.
lan 20.
Ako stalno djelovanje nije izrazito koncentrirano, prora­ un se moe obaviti s ekvivalentnim jednako podijeljenim dje­ lovanjem (optereenjem).
lan 21. •
Ako se u proraunima uzimaju vrijednosti (npr. kut unut­ rašnjeg trenja), a u eksploataciji konstrukcije oekuju se dina­ mika djelovanja, u obzir se mora uzeti mogunost smanjenja tih vrijednosti.
lan 22.
U stalna djelovanja mora se uvrstiti tlak ili teina vode ako je rije o sasvim mirnoj vodi.
Utjecaji naina gradnje
lan 23.
Pri provjeri nosivih konstrukcija moraju se ispitivati sva stanja kroz koja konstrukcija prolazi pri gradnji, a mora se us­ tanoviti veliina vlastitih napona i deformacija koje ulaze u konano stanje dovršene graevine.
Prikaz postupka izvoenja i odgovarajui proraun kon­ strukcija mora se uraditi detaljno u svakom sluaju kad takvi postupci utjeu na konano stanje, a ako takvih utjecaja nema, to se mora navesti u proraunu.
lan 24.
Ako se u toku postupaka izvoenja konstrukcije pojave i djelovanja (optereenja) vea od onih što su utvrena propisi­ ma o jugoslavenskim standardima za djelovanja (optereenja), posebnim se proraunom moraju obuhvatiti i ta djelovanja (optereenja).
Dj e 1 o v a nj e t I a k a t 1 a
lan 25.
Djelovanje tlaka tla na graevinske konstrukcije, a i osta­ li odnosi tlo-graevina, uzimaju se u obzir prema propisima za projektiranje i izvoenje radova na temeljenju graevinskih objekata. · Pasivni otpor tla uzima se u proraun samo ako primje-
nom posebnih postupaka taj otpor stalno djeluje.
lan 26.
Ako se ne primjenjuju posebni postupd gradnje, djelova­ nja (optereenja) od tla uvode se u proraun samo kao nepo­ voljna djelovanja.
2. Promjenljiva djelovanja Pokretno kor i s no dj e 1 ova nje
lan 27.
Ovisno o karakteru objekta, u proraunima konstrukcija pokretna korisna djelovanja mogu se smatrati mirnim. Kad je potrebno, veliine pokretnoga korisnog djelovanja uveavaju se dinamikim faktorom odnosno konstrukcija se provjerava prema naelima dinamike analize.
U proraunima, pokretnim se djelovanjima moraju smat­ rati i svi tereti koji se javljaju naglo ili uestalo.
lan 28.
Za koncentrirane terete dopušteno je raunati s prošire­ njem površine optereenja kroz nasipne slojeve, konstrukcije podova i sl., pod kutom od 45°. Rasprostiranje djelovanja (op­ tereenja) moe se raunati do polovice dijela konstrukcije ko­ ji se provjerava.
S rasprostiranjem iz stava I. ovog lana ne smije se rau­ nati kad je to za konstrukciju povoljno (npr. kroz slojeve ko Ji u eksploataciji mogu biti istrošeni ili uklonjeni).
lan 29.
Bez obzira na ostala djelovanja zbog kojih se javljaju sile horizontalnog smjera, zbog osiguranja uzdune i poprene po­ vezanosti nosive konstrukcije, u proraun se mora uvesti pro„ vjera konstrukcije na odreene horizontalne sile (npr. vune sile i kone sile vozila u pokretu i impulsi kretanja vee grupe ljudi na tribinama).
U proraunima skela za izgradnju objekata i slinih nosi­ vih konstrukcija mora se raunati s horizontalnom silom ija vrijednost, ako se ne obavlja tonija analiza, iznosi 2% od ukupnoga vertikalnog tereta.
lan 30.
Dijelovi graevina u kojima se nalaze predmeti na koje djeluje vjetar moraju se proraunati na djelovanje mirne hori­ zontalne sile jednake 2% ukupne teine tog predmeta s djelo­ vanjem u rJegovu teištu.
Proraun iz stava I. ovog lana ne treba initi kad se kon­ strukcija proraunava na utjecaje od potresa.
lan 31.
U garaama i slinim graevinama u kojima se kreu voz­ ila velikih masa u odnosu na masu konstrukcijskog elementa
' koji se proraunava mora se obaviti provjera i na djelovanje (optereenje) od centrifugalne sile.
Temperaturna promjena
lan 32.
Budui da temperaturne promjene (utjecaj klimatskih promjena) ovise o vrsti materijala, statikom sistemu, zasie­ nosti i strukturi konstrukcije, podaci o ovom djelovanju ut­ vruju .se propisima za konstrukcije od pojedinih vrsta materi­ jala.
lan 33.
Djelovanje temperaturnih promjena, koje moe biti ujed­ naeno i neujednaeno u odnosu na promatrani dio konstruk­ cije, manifestira se pojavom napona u kon•trukciji kad je spri­ jeena promjena njezina volumena izazvana promjenom tem­ perature.
Dovoljno je, u pravilu, istraiti stanje ?Ti ekstremnim uv­ jetima, a utjecaj temperaturnih promjena uvesti u proraun kao dopunsko optereenje.
Stranica .742 - Broj 26 SLUBENI LIST SFRJ Petak, 29. travnja 1988.
lan 34.
Polazna star.je za provjeru djelovanja temperaturne pro­ mjene u pravilu je temperatura u trenutku zatvaranja konstruk­ cije, tj. u trenutku kad je onemoguena nesmetana dilatacija konstrukcije. Pri tom se poetna temperatura za proraun od­ reuje iz otekivane prosjene dnevne temperature zraka u tre· nutku zatvaranja konstrukcije. Ako pri konkretnom izvoenju konstrukcije taj podatak znatno odstupa od stvarne vrijednos­ ti, proraun se mora ponoviti.
Za konstrukcije osobito osjetljive na temperaturne pro­ mjene u proraun se moraju uvesti: izloenost konstrukcije suncu, boja vanjskih površina konstrukcije i naponi koji su na­ stali u konstrukciji prije konanog zatvaranja konstrukcije.
Vjetar
Konstrukcija se na djelovanje vjetra provjerava mirnom silom koja djeluje okomito na promatranu površinu.
Veliina sile vjetra odreuje se prema formuli: P1 = Po„ · k1 · ki · k~, gdje je: P, - veliina sile vjetra; Pov - osnovna vrijednost dje?ovanja vjetra; k
1 - aerodinamiki koeficijent koji ovisi o obliku i krutos-
ti konstrukcije; k2 - koeficijent kojim se u proraun uvode promjene utje­
caja vjetra ovisno o visini konstrukcije iznad tla; k3 - popravni koeficijent kojim se u proraun uvode uvje­
t_i, kao što su: - zaklonjenost promatrane zgrade nekim drugim objek­
tom, prirodnom preprekom i dr„ - mogunost pojave vrtloga i otklonjenih smjerova vjetra
uvjetovanih konfiguracijom okolnog terena, - podatak zahvaa li vjetar istovreme!lo u punoj snazi ci­
jelu graevinu ili samo neki njezin dio.
Veliine koeficijenata k1, k2 i k3 odreuju se prema propi­ su za optereenje nosivih konstrukcija vjetrom.
lan 36.
Konstrukcija se mora ispitati i na djelovanje vjetra odoz­ do na konstrukciju te na djelovanje vjetra paralelno s promat­ ranom površinom. lzrazi za odreivanje takvog utjecaja isti su kao u lanu 35. ovog pravilnika, uz primjenu odgovarajuih parametara kuJ·
Djelovanje vjetra iskosa na graevinsku konstrukciju ras­ tavlja se na komponente u dva karakteristina smjera, naješe meusobno okomita, pa se tako unosi u proraun.
lan 37.
Ako je za graevinsku konstrukciju nepovoljnije, u prora­ un se uvode utjecaji vjetra na raznim mjestima konstrukcije, tako da budu razliiti.
lan 38.
Za konstrukcije za koje je vjetar dominantno djelovanje (optereenje) (npr. dalekovodi, visoki dimnjaci, antenski stu­ povi, dizalice i izrazito visoke zgrade velike vitkosti) utjecaj (djelovanje) vjetra odreuje se iz rezultata istraivanja, lokal­ nih meteoroloških podataka i statistikom obradom podataka.
lan 39.
Osnovna vrijednost djelovanja vjetra P0 , uzima se ovisno o predjelu u kojem e se nalaziti graevina odnosno zoni ja­ kosti vjetra.
lan 40.
Pri odreivanju veliine površina koje su izloene djelo­ vanju vjetra, sve pune površine raunaju se bez ikakvih odbita­ ka.
Ako su površine perforirane, odbijanje površine šupljina dopušta se samo ako je iza njih prazan prostor i ako je struja­ nje zraka kroz te šupljine mogue bez stvaranja vrtloga.
Mreaste površine raunaju se ovisno o gustoi mree, s tim da faktor umanjenja ne moe biti vei do 0,75.
Površine koje su pri djelovanju vjetra pokretne, npr. za proraun konstrukcija koje nose zastave, raunaju se ovisno o lleksibilnosti zastave, s tim da faktor umanjenja ne moe biti vei od 0,75.
lan 41.
Graevinske konstruckije privremenog karaktera (npr. skele za izgradnju objekata) proraunavaju se za djelovanje vjetra na nain utvren u l. od 35. do 40. ovog pravilnika.
Iznimno od odredbe stava 1. ovog lana, proraun za smanjena djelovanje dopušta se ako nije vjerojatno da e se najjai vjetar pojaviti dok postoji takva konstrukcija. U tom sluaju, koeficijent umanjenja ne moe biti vei od 0,5. U pro­ raun takvih konstrukcija uvodi se i djelovanje vjetra na do­ datne ureaje za montau, dizalice i slino.
Snijeg i led
lan 42.
Nosive konstrukcije moraju se provjeriti i na mogunost pojave snijega i leda te na njihove utjecaje. Budui da je djelo­ vanje snijega i leda promjenljivo, proraunom se moraju obuh­ vatiti stanja bez tih utjecaja i s ~jima.
lan 43.
Opterenje snijegom rauna se .u proraunima kao mirno jednoliko raspodijeljeno djelovanje (optereenje) na promatra­ noj površini, ija veliina koja se uzima u proraun ovisi o ge­ ografskim i meteorološl.im uvjetima. Osnovna proraunska vrijednost optereenja snijegom P„ uzima se kao da djeluje na horizontalnu površinu.
lan 44.
Za graevinske konstrukcije kod kojih se na temelju sta­ tistikih podataka moe oekivati izrazito visoki snijeni pokria va mora se odrediti vjerojatno raunska djelovanje (opteree­ nje) snijegom.
lan 45.
jegom; P„ - osnovna vrijednost djelovanja (opterenja) snije­
gom; • k1 - koeficijent koji ovisi o nadmorskoj visini i mogunos­
-
Petak, 29. travnja 1988. SLUBENI LIST SFRJ Broj 26 - Stranica 743
vrši nama. Veliine koeficijenta k1 i k2 odredu ju se prema propi­ su za djelovanje (optereenje) kod zgrada.
lan 46.
Ako je nagib površine prema horizontali vei od 60° ili je 60° i ako nema snjegobrana ili nekih dugih prepreka klizanju snijega, provjera konstrukcije na djelovanje (optereenje) sni­ jegom moe se izostaviti.
lan 47.
Za lake krovne konstrukcije kod kojih je djelovanje (op­ tereenje) snijegom u ukupnom djelovanju (optereenju) mje­ rodavnom za proraun preteno, vrijednosti iz lana 45. ovog pravilnika moraju se poveati:
l) kad je nagib krovne površine manji od 20' ili jednak 20°;
2) kad je vrijednost P0 , u odnosu na stalni teret znatna ve­ liina.
lan 48.
Kad se opravdano moe pretpostaviti da u vrijeme jakih snijenih oborina pušu snani vjetrovi, vrijednost djelovanja (optereenja) snijegom iz lana 45. ovog pravilnika moe se, prema prilikama, smanjiti najviše za 40%. Vee smanjenje odnosi se na manje površine graevina i nezaštiene graevine na otvorenom prostoru, dok za velike krovne površine slabo iz­ loene vjetru u gusto izgraenim rajonima smanjenje nije do­ pušteno.
lan 49.
Ako je površina konstrukcije stalno toliko topla da se sni­ jeg na njoj topi, s djelovanjem (optereenjem) snijega ne rau­ na se samo ako se grijanje ni u kojem sluaju ne moe prekinu­ ti ili odvodi:ijavanje sprijeiti.
lan 50.
Istovremeno djelovanje vjetra i snijega uzima se u prora­ un samo ako postoji mogunost nagomilavanja snijega zbog posebne konfiguracije krovne površine.
lan 51.
Optereenje naslagama leda promatra se odvojeno od djelovanja (optereenja) snijegom bez obzira na to što obje po­ jave ovise o istim klimatskim uvjetima.
Skupljanje leda promatra se, u pravilu, na raznim površi- "" nama graevine, s tim što ono moe nastati na bilo kojoj i bilo
kako nagnutoj izloenoj površini. Za svaku konstrukciju koja je iznimno osjetljiva na djelo­
vanje {optereenje) ledom moraju se uzeti u obzir ovi klimatski uvjeti za formiranje leda: temperatura zraka, relativna i apso­ lutna vlanost zraka, smjer i jakost vjetrova te razuenost po­ vršine na kojoj se oekuje skupljanje leda, svojstva materijala promatranih površina i sl.
IV. ZAVRŠNE ODREDBE
lan 52.
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana obja­ ve u „Slubenom listu SFRJ".
Br. 07-03/5-3448/5 Beograd, 18. prosinca 1987.
Direktor Saveznog zavoda za
329.
Na temelju lana 30. st. 1, 3, 4. i 5. Zakona o.standardiza­ ciji („Slubeni list SFRJ", br. 38177 i 11/80), u suglasnosti s predsjednikom Saveznog komiteta za energetiku i industriju, saveznim sekretarom za narodnu obranu, predsjednikom Sa­ veznog komiteta za rad, zdravstvo i socijalnu zaštitu i savez­ nim sekretarom za unutrašnje poslove, direktor Saveznog za­ voda za standardizaciju propisuje
PRAVILNIK O TEHNIKIM NORMATIVIMA PRI RUKOVANJU EK­
SPLOZIVNIM SREDSTVIMA I MINIRANJU U RUDARSTVU
I. OPE ODREDBE
Ovim se pravilnikom propisuju tehniki normativi za ru­ kovanje eksplozivnim sredstvima i miniranje u rudarstvu.
lan 2.
Eksplozivnim sredstvima za miniranje u rudarstvu, u smislu ovog pravilnika, smatraju se tvari koje su utvrene pro­ pisima o prometu eksplozivnih tvari.
lan·).
Za miniranje u rudarstvu upotrebljavaju se eksplozivna sredstva za koja su kvaliteta i nain ispitivanja utvreni u od­ govarajuim propisima o jugoslavenskim standardima.
lan 4.
Ovisno o specifinim rudarska-geološkim, pogonskim i klimatskim uvjetima organizacija udruenog rada izrauje upute za rukovanje eksplozivnim sredstvima (primanje, prije­ voz, skladištenje, uvanje, izdavanje, upotreba i uništavanje).
lan 5. Ako se eksplozivna sredstva nadu pri utovaru i…