Top Banner
Praktinis vadovėlis elektros instaliacijų matavimams Pagal IEC 60364-6
17
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Praktinis_vadov1

Praktinis vadovėlis elektrosinstaliacijų matavimams

Pagal IEC 60364-6

Page 2: Praktinis_vadov1

TURINYS

1. Įžanga2. Standartai3. Elektrinės sistemos4. Kada turi būti atliekami bandymai?5. Reikalavimai elektros instaliacijos bandymams6. Elektros bandymai ir matavimai6.1. Apsauginių laidininkų, įskaitant pagrindinį ir papildomus ekvipotencialius sujungiančius laidininkus, laidumas6.2. Izoliacijos varža6.3. Apsaugojimas panaudojant SELV, PELV arba elektrinį atskyrimą6.4. Nelaidžių grindų ir sienų izoliacijos varža6.5. Apsaugos sąlygų automatiškai atjungiant elektros tiekimą (sutrikusio įžeminimo kontūro impedanso bandymas, RCD bandymas, įžeminimo bandymas) tikrinimas6.6. Poliškumo bandymas6.7. Funkciniai bandymai7. Periodinis patikrinimas ir išbandymas7.1. Periodinių patikrinimų ir bandymų dažnis7.2. Periodinių patikrinimų ir bandymų apimtys8. Bandytų ir jiems atlikti skirtų prietaisų lentelė9. Periodinių bandymų ataskaita

1. ĮŽANGA

INSTRUKCIJOS “ELEKTROS INSTALIACIJŲ MATAVIMŲ PRAKTINIS VADOVAS” PASKIRTIS.Šioje instrukcijoje skaitytojui pateikiama praktinė informacija apie tai, kaip atlikti Tarptautiniame standarte IEC 60364 “Pastatų elektros instaliacija. 6 dalis. Patikra” nurodytus bandomuosius matavimus. Panaudojant iliustruotus pavyzdžius, instrukcijoje aprašomas bandymų atlikimas naudojant Standarte nurodytas ribines vertes. Ši instrukcija skirta asmenims atliekantiems pastatų žemos įtampos elektros instaliacijų bandymus arba atsakingiems už tokių instaliacijų priežiūrą. Visa šioje instrukcijoje pateikta informacija, reikšmės ir lentelės buvo gautos pagal instrukcijos rengimo metu galiojusius Standartus. Bendrovė “Kyoritsu Electrical Instruments Works, LTD” informuoja, kad ši instrukcija nepakeičia Standarto IEC 60364, kurį reikėtų pasiskaityti iškilus bet kokioms abejonėms. 2. STANDARTAI

Siekdami užtikrinti elektros instaliacijų saugumą ir jų saugumą bandymų metu, Tarptautinė elektrotechninė komisija (IEC) ir CENELEC (Elektrotechninės standartizacijos Europos komitetas) paruošė žemiau nurodytus standartus:- IEC 60364 serija “Pastatų elektros instaliacija”. Šešta dalis yra skirta patikrai. Dauguma Europos šalių visiškai arba iš dalies įtraukė IEC 60364 seriją į savo nacionalines taisykles, dauguma kurių yra išvardintos žemiau:- Austrija ONORM B 5430 – B 5435- Čekijos Respublika CSN 332000-4-41, CSN 332000-6-61- Danija Staerkstromsbekendtgoreisen- Jungtinė Karalystė BS 7671, IEE Instaliacijos taisyklių 16 redakcija ir konsultacinės pastabos- Suomija SF S 600 Serija 1-7, SFS 6000-8- Prancūzija NF C 15-100- Vokietija VDE 0100 serija- Italija CEI 64-8- Norvegija NEK 400- Lenkija PN-IEC 60364 serija- Ispanija UNE 20-460 serija- Švedija SS 436 46 61, SS-EN 60364 serija- IEC 61557, EN 61557 serija “Žemos įtampos paskirstymo sistemų iki 1000V a.c. ir 1500V d.c. elektrinė sauga – Apsaugos priemonių bandymų, matavimo ar stebėjimo įranga”.Ši standartų serija buvo išleista siekiant nustatyti bendrus principus elektros instaliacijų iki 1000V a.c. ir 1500V d.c. bandymams naudojamų bandymų instrumentų savybėms ir saugai. Standartas EN 61557 yra padalintas į kelias dalis, kiekviena iš kurių yra skirta vienam matavimui arba kintamajam:- EN 61557 1 dalis Bendrieji reikalavimai- EN 61557 2 dalis Izoliacijos varža- EN 61557 3 dalis Kontūro impedansas- EN 61557 4 dalis Įžeminimo ir ekvipotencialių jungčių varža (laidumas)- EN 61557 5 dalis Įžeminimo laidumas- EN 61557 6 dalis Liekamosios srovės įtaisai (RCD) TT, TN ir IT sistemose- EN 61557 7 dalis Fazių seka

Page 3: Praktinis_vadov1

- EN 61557 10 dalis Kombinuota matavimų įranga (daugiafunkcijinis instrumentas)- IEC 61010-1, EN 61010-1 “Saugos reikalavimai matavimui, kontrolei ir naudojimui laboratorijose skirtai elektros įrangai”.Šis standartas buvo sukurtas siekiant apibrėžti bendruosius saugos reikalavimus matavimo instrumentams. 3. ELEKTRINĖS SISTEMOS

Elektrinę sistemą sudaro vienas elektros energijos šaltinis ir instaliacija. Priklausomai nuo šaltinio ir atviros (laidžios) instaliacijos dalies santykio su įžeminimu, standartai apibrėžia tokius sistemos tipus:- TT sistema: prieinamos laidžios dalys yra įžemintos nepriklausomai nuo šaltinio įžeminimo (1 pav.).- TN sistema: prieinamos laidžios dalys yra įžemintos į šaltinio įžeminimą (2 pav.).- IT sistema: dalys, kuriomis teka elektros srovė, yra izoliuotos nuo įžeminimo (arba prijungtos prie įžeminimo per impedansą Z), prieinamos laidžios dalys yra įžemintos nepriklausomai (3 pav.).

Pav.1

Pav.2

Pav.3

Page 4: Praktinis_vadov1

4. KADA TURI BŪTI ATLIEKAMI BANDYMAI?

Tarptautinis standartas IEC 60364-6 reikalauja, kad kiekviena instaliacija, baigus ją įrengti, tačiau prieš pradedant naudoti, būtų apžiūrėta ir išbandyta, siekiant patikrinti (kiek tai yra praktiška) jos atitikimą šiam standartui.

Apžiūra apima, pavyzdžiui, apsaugos nuo elektros šoko priemonių (tokių kaip barjerai ir atstumai), laidų spalvos ir dydžio, diagramų, medžiagų pasirinkimo tinkamumo ir pan. patikrinimą.

IEC dokumentas skirtas elektros instaliacijų periodiniam patikrinimui ir bandymui šiuo metu yra svarstomas. Tačiau šios instrukcijos 7 skyriuje pateikiami tam tikri nurodymai periodinių patikrinimų atžvilgiu. Jei instaliacija buvo išplėsta arba modifikuota, turi būti patikrinta išplėtimo arba modifikacijos atitiktis IEC 60364 standartui ir ar toks išplėtimas arba modifikacija nesumažina esamos instaliacijos saugumo. Šioje instrukcijoje neaptariamos apžiūros. Pagrindinis dėmesys skiriamas įvairiems bandymų režimams ir nustatytoms vertėms, kurios turi būti gautos tokių bandymų metu.

5. REIKALAVIMAI ELEKTROS INSTALIACIJOS BANDYMAMS

Kur taikytina, turi būti atliekami žemiau nurodyti bandymai. Pageidautina, kad šie bandymai būtų atlikti žemiau nurodyta tvarka. 1) Apsauginių laidininkų bei pagrindinės ir papildomos ekvipotencialių jungčių laidumas.2) Elektros instaliacijos izoliacijos varža. 3) Apsaugojimas panaudojant SELV, PELV arba elektrinį atskyrimą.4) Nelaidžių grindų ir sienų izoliacijos varža.5) Apsaugos sąlygų automatiškai atjungiant elektros tiekimą (sutrikusio įžeminimo kontūro impedanso bandymas, rcd bandymas, įžeminimo bandymas) tikrinimas.6) Poliškumo bandymas.7) Funkciniai bandymai.

Svarbu, kad visi aukščiau minėtų bandymų metu naudojami matavimo instrumentai ir stebėjimo įranga atitiktų IEC/EN 61557 reikalavimus. Jei naudojama kita bandymų įranga, ji turi turėti ne blogesnes technines charakteristikas ir užtikrinti ne žemesnį saugumo lygį.

Page 5: Praktinis_vadov1

6. ELEKTROS BANDYMAI IR MATAVIMAI

6.1. Apsauginių laidininkų, įskaitant pagrindinį ir pagalbinius ekvipotencialius sujungiančius laidininkus, laidumas

Standartas IEC 60364-6 reikalauja, kad visi apsauginiai laidininkai bei pagrindinė ir papildoma ekvipotencialios jungtys būtų išbandyti siekiant patikrinti jų tinkamumą gedimų atveju tekančiai srovei ir sistemos apkrovos srovei. Standartas reikalauja, kad atitinkamas prietaisas galėtų tiekti ne mažesnio, kaip 200 mA srovę su įtampa be apkrovos nuo 4 iki 24V d.c. arba a.c.Žemiau pateiktuose pavyzdžiuose naudojamu “Kew 6010A” modelio prietaisu galima atlikti laidumo bandymus esant nurodytai įtampai ir srovės stiprumui. Indikuodamas laidumą, prietaisas skambučiu informuoja naudotoją, kad bandomos srovės stiprumas yra didesnis, nei 200mA.Žemiau pateikiami du laidumo bandymo pavyzdžiai (4 ir 5 pav.).

Pav.4

Pav.5

6.2. Izoliacijos varža

Izoliacijos varža turi būti matuojama tarp laidininko, kuriuo teka srovė, ir apsauginio laidininko arba įžeminimo. Tose vietose, kur egzistuoja gaisro pavojus, turi būti atliekamas izoliacijos varžos matavimas tarp laidininkų, kuriais teka srovė. Su žemiau pateiktoje lentelėje nurodytomis bandomosiomis įtampomis išmatuota izoliacijos varža yra patenkinama, jei, išjungus prietaisus, kiekvienos grandinės izoliacijos varža yra ne mažesnė, nei toje pačioje lentelėje pateiktos atitinkamos vertės.

Nominali grandinės įtampa

Bandymų įtampa d.c. Izoliacijos varža

SELV, PELV(≤50V a.c. ≤120V d.c.)

250V ≥0.25 MΩ

Iki ir įskaitant 500V (įskaitant FELV), išskyrus aukščiau nurodytus atvejus

500V ≥0.5 MΩ

Virš 500V 1000V ≥1 MΩ

Bandymų aparatas turi pajėgti tiekti 1 mA srovę esant nominaliai bandymų įtampai. Paprastai 230/400V grandinėms (išskyrus SELV ir PELV), IEC 60364-6 reikalauja, kad, esant 00V d.c. srovės stiprumui, izoliacijos varža būtų ne mažesnė, kaip 0.50 MΩ. Žemiau (6 pav.) pateiktame pavyzdyje pavaizduotas izoliacijos varžos bandymas 3 fazių + neutralaus laidininko sistemai.

Page 6: Praktinis_vadov1

Pav.6

6.3. Apsaugojimas panaudojant SELV, PELV arba elektrinį atskyrimą

Net jei paprastai labiausiai paplitęs apsaugos metodas yra automatinis atjungimas, yra ir kitų apsaugos metodų, tokių kaip apsauga panaudojant SELV, PELV arba elektrinį atskyrimą.

Šiais atvejais dalių, kuriomis teka srovė, atskyrimas nuo kitoms grandinėms priklausančių dalių turi būti patvirtinta izoliacijos varžos matavimu. Gautos varžos vertės turi atitikti 6 puslapyje pateiktoje lentelėje nurodytas vertes. Žemiau pateiktas izoliacijos varžos matavimo siekiant patvirtinti dalių, kuriomis teka srovė, atskyrimą nuo kitoms grandinėms priklausančių dalių, pavyzdys (7 pav.).

Pav.7

6.4. Nelaidžių grindų ir sienų izoliacijos varža

Kai reikia apsaugos nelaidžia vieta reikalavimų, reikia patikrinti grindų ir sienų izoliacijos varžą/impedansą.

IEC 60364 standarto 6 dalyje pateikti grindų ir sienų izoliacijos varžos/impedanso matavimo metodų pavyzdžiai.

Page 7: Praktinis_vadov1

6.5. Apsaugos sąlygų automatiškai atjungiant elektros tiekimą (sutrikusio įžeminimo kontūro impedanso bandymas, RCD bandymas, įžeminimo bandymas) tikrinimas

Ten, kur dėl sutrikimo, atsiradusio dėl liečiamos įtampos vertės arba trukmės, gali kilti pavojingų patofiziologinių poveikių žmogui pavojus, turi būti užtikrintas automatinis elektros tiekimo atjungimas. Elektros tiekimo automatinio atjungimo priemonių teikiamos apsaugos efektyvumo patikrinimo būdai aptariami žemiau.

a) TN sistemoms1) Sutrikusio kontūro impedanso matavimas kontūro testeriu.2) Susijusių apsaugos įtaisų charakteristikų arba efektyvumo tikrinimas, pavyzdžiui, grandinės pertraukikliams nustatytos nominalios srovės ir saugiklių charakteristikų patikrinimas bei liekamosios srovės įtaisų (RCD) tikrinimas ir bandymas RCD testeriu.

Pastaba: jei yra sutrikusio kontūro impedanso ar apsauginių laidininkų varžos apskaičiavimai ir ten kur instaliacijos pobūdis leidžia patikrinti laidininkų ilgį ir skerspjūvį, pakanka apsauginių laidininkų laidumo patikrinimo.

Pagal tarptautinio standarto IEC 60364 reikalavimus TN sistemai, kiekvienai grandinei turi būti patenkinta tokia sąlyga:Zs≤ Uo/Ia

kur:Zs yra sutrikusios grandinės impedansas.Uo yra nominali įtampa tarp fazės ir žemės. Ia yra srovės stiprumas, lemiantis apsauginio įtaiso automatinį atsijungimą per lentelėje nurodytą laiką:

Uo (voltai) T (sekundės)120 0.8230 0.4400 0.2

>400 0.1

Pastaba: paskirstymo grandinei leidžiamas atsijungimo laikas neviršijantis 5s. Jei apsaugos įtaisas yra liekamosios srovės įtaisas (RCD), Ia yra nominali darbinė srovė I∆n. Pavyzdžiui, TN sistemoje, kurios nominali tinklo įtampa Uo=230V ir kuri yra apsaugota gG saugikliais arba miniatiūriniais grandinės pertraukikliais (MCB), turinčiais IEC 898/EN60898 reikalaujamą charakteristiką C, Ia ir maksimali Zs vertės galėtų būti:

Pilniausi kontūro testeriai turi ir numatomo sutrikimo srovės matavimo funkciją. Tokiu atveju, prietaisais išmatuota numatomo sutrikimo srovės vertė turi būti didesnė, nei lentelėje atitinkamam apsauginiam įtaisui nurodyta Ia vertė.Žemiau pateikiamas praktinis pavyzdys, kaip patikrinti TN sistemoje naudojamo miniatiūrinio grandinės pertraukiklio užtikrinamą apsaugą pagal tarptautinį standartą IEC 60364 (8 pav.).

Apsauga gG saugikliais Apsauga miniatiūriniais grandinės pertraukikliais turinčiais C

charakteristikąNominali vertė (A)

Atsijungimo laikas 5s

Atsijungimo laikas 0.4s

Atsijungimo laikas 5s

Atsijungimo laikas 0.4s

Ia(A) Zs(Ω) Ia(A) Zs(Ω) Ia(A) Zs(Ω) Ia(A) Zs(Ω)6 28 8.2 47 4.9 27 8.5 60 3.810 46 5 82 2.8 45 5.1 100 2.316 65 3.6 110 2.1 72 3.2 160 1.4420 85 2.7 147 1.56 90 2.55 200 1.1525 110 2.1 183 1.25 112 2 250 0.9232 150 1.53 275 0.83 144 1.6 320 0.7240 190 1.21 320 0.72 180 1.28 400 0.5750 250 0.92 470 0.49 225 1.02 500 0.4663 320 0.71 550 0.42 283 0.81 630 0.3680 425 0.54 840 0.27

100 580 0.39 1020 0.22

Page 8: Praktinis_vadov1

Pav.8

Šiame pavyzdyje maksimalios Zs vertės yra 1.44Ω (MCB 16A, 0.4s), kontūro testeris rodo 1.14Ω (arba 202A sutrikusios srovės diapazone). Tai reiškia, kad sąlyga Zs≤ Uo/Ia yra tenkinama. Iš tikrųjų, 1.14Ω lygi Zs yra mažesnė, nei 1.44Ω (arba 202A lygi sutrikusi srovė yra didesnė, nei 160A lygi Ia). Kitaip tariant, sutrikimo tarp fazės ir žemės atveju, šiame pavyzdyje tikrintas sieninis lizdas yra apsaugotas, nes miniatiūrinis grandinės pertraukiklis suveiks per 0.4 sekundes. Atsižvelgiant į tai, kad kai apsauginis įtaisas yra RCD, nominali liekamoji darbinė srovė yra I∆n, RCD turi būti tikrinamas kaip aprašyta toliau.

Liekamosios srovės įtaisų (RCD) veikimas

Standartas IEC 60364-6 reikalauja, kad RCD būtų tikrinami sukuriant sutrikimo srovę, kurios stiprumas siektų iki nominalaus liekamosios darbinės srovės stiprumo I∆n. RCD testeriais galima išbandyti vienfazius ir trifazius RCD matuojant jų išsijungimo laiką. Žemiau pateikiamas pavyzdys, kaip galima išbandyti TN sistemoje esantį RCD (9 pav.).

Pav.9

Standartas IEC 60364 nenurodo tikslių išsijungimo laiko ribų. Tačiau ribine išsijungimo laiko verte reikėtų laikyti ne didesnę, kaip 0.4s vertę (arba 5s paskirstymo grandinėms), kuri yra paimta iš maksimalaus TN sistemų atsijungimo laiko. Gera praktika būtų siekti dar griežtesnių laiko apribojimų, imant IEC 1009 (EN 61009) ir IEC 1008 (EN 61008) standartų nurodytas išsijungimo laikų vertes esant I∆n srovės stiprumui. Šie išsijungimo laikai nurodyti žemiau pateiktoje lentelėje:

RCD tipas Bandymas esant I∆nBendrasis (G) maksimali leistina vertė 300 ms.

Selektyvus (S) maksimali leistina vertė 500 ms.minimali leistina vertė 130 ms.

Pastaba: išsijungimo vertės taikytinos tiems RCD, kurie yra įrengti teisingai, laikantis gamintojo rekomendacijų.

b) TT sistemoms

1) Įžeminimo elektrodo varžos Ra matavimas instaliacijos atviroms laidžioms dalims naudojant kontūro testerį arba įžeminimo testerį.2) Atitinkamo apsauginio įtaiso charakteristikų arba efektyvumo patikrinimas. Tokį patikrinimą reikia atlikti:- RCD įtaisams: juos apžiūrint ir išbandant RCD testeriu;- apsaugos nuo viršsrovio įtaisams: atliekant jų laidumo bandymą laidumo testeriu.

Pagal tarptautinio standarto IEC 60364 reikalavimus TT sistemoms, kiekvienai grandinei turi būti patenkinta tokia sąlyga:

Page 9: Praktinis_vadov1

Ra≤ 50/Iakur:

RA yra vietinės įžeminimo sistemos R ir apsauginio laidininko, kuriuo ji yra prijungta prie atviros laidžios dalies, varžų suma.50 yra maksimali įtampa, kuriai esant prie laidininko dar galima saugiai liestis (konkrečiais atvejais ji gali būti 25V). Ia yra srovė, per 5 sekundes sukelianti automatinį apsauginių įtaisų atsijungimą.

Jei apsauginis įtaisas yra liekamosios srovės įtaisas (RCD), Ia yra nominali liekamoji darbinė srovė I∆n. Pavyzdžiui, RCD įtaisu apsaugotai TT sistemai maksimalios Ra vertės yra:

Nominali liekamoji darbinė srovė I∆n

30 100 300 500 1000 mA

RA (esant 50V) 1667 500 167 100 50 ΩRA (esant 25V) 833 250 83 50 25 Ω

Žemiau pateiktas praktinis pavyzdys, kaip pagal tarptautinį standartą IEC 60364 patikrinti RCD įtaiso užtikrinamą apsaugą TT sistemoje.

Standartas aprašo du varžos RA išbandymo metodus. -Volto-ampero metodas, kurio atveju naudojami klasikiniai įžeminimo varžos testeriai į žemę įkišant du pagalbinius įžeminimo elektrodus (10 pav.).

Pav.10

- Sutrikusio kontūro impedanso metodas (kontūro testeris). IEC 60364-6 aprašo saugų ir lengvą įžeminimo varžos patikrinimo TT sistemoje metodą, jei instaliacijos vieta (pvz. mieste) praktikoje neleidžia į žemę įkišti du pagalbinius įžeminimo elektrodus. Naudojant šį metodą, kontūro testeriu matuojamas sutrikusio kontūro impedansas. Praktikoje, TT sistemoje, taip gaunama įžeminimo varža (11 pav.).

Pav.11

Šiuose pavyzdžiuose, maksimali leistina vertė yra 1667Ω (RCD=30mA ir kontaktinės įtampos riba yra 50V). Prietaisai rodo 16.37Ω, taigi, sąlyga Ra≤50/Ia yra patenkinta. Tačiau, atsižvelgiant į tai, kad RCD įtaisas yra būtinas apsaugai, jis turi būti išbandomas taip:

Page 10: Praktinis_vadov1

Liekamosios srovės įtaisų (RCD) veikimas

Standartas IEC 60364-6 reikalauja, kad RCD būtų tikrinami sukuriant sutrikimo srovę, kurios stiprumas siektų iki nominalaus liekamosios darbinės srovės stiprumo I∆n. RCD testeriais galima išbandyti vienfazius ir trifazius RCD matuojant jų išsijungimo laiką. Žemiau pateikiamas pavyzdys, kaip galima išbandyti TT sistemoje esantį RCD (12 pav.).

Pav.12

Standartas IEC 60364 nenurodo tikslių išsijungimo laiko ribų. Tačiau, dėl diskriminacijos TT sistemose, ribine išsijungimo laiko verte reikėtų laikyti 1s vertę. Siekiant užtikrinti diskriminaciją su S (selektyvaus) tipo RCD, paskirstymo grandinėse yra leistinas maksimalus 1s veikimo laikas.

Gera praktika būtų siekti dar griežtesnių laiko apribojimų, imant IEC 1009 (EN 61009) ir IEC 1008 (EN 61008) standartų nurodytas išsijungimo laikų vertes esant I∆n srovės stiprumui. Šie išsijungimo laikai nurodyti žemiau pateiktoje lentelėje:

RCD tipas Bandymas esant I∆nBendrasis (G) maksimali leistina vertė 300 ms.

Selektyvus (S) maksimali leistina vertė 500 ms.minimali leistina vertė 130 ms.

Pastaba: išsijungimo vertės taikytinos tiems RCD, kurie yra įrengti teisingai, laikantis gamintojo rekomendacijų.c) IT sistemoms

Pirmos sutrikimo srovės apskaičiavimas arba matavimas. Jei susidaro sąlygos panašios į tas, kurios susidaro TT arba TN sistemose, tikrinama aukščiau aprašytais būdais.

Pastaba: matuojant sutrikusio kontūro impedansą, reikia sukurti nežymaus impedanso jungtį tarp sistemos neutralaus taško ir apsauginio laidininko instaliacijos pradžioje.

Įžeminimo elektrodo varžos matavimas

Įžeminimo elektrodo varža TT, TN ir IT sistemoms turi būti matuojama volto-ampero metodu naudojant du pagalbinius įžeminimo elektrodus. Šiuos reikalavimus atitinkantis prietaisas yra įžeminimo testeris. Žemiau pateiktoje diagramoje pavaizduotas įžeminimo elektrodo varžos matavimo praktinis pavyzdys (13 pav.).

Pav.13

Pastaba: siekiant išvengti elektrodų varžos plotų persidengimo, tarp pagalbinių įžeminimo elektrodų ir bandomo įžeminimo elektrodo turi būti pakankamas atstumas.

Page 11: Praktinis_vadov1

6.6. POLIŠKUMO BANDYMAS

Jei taisyklės reikalauja dvipolių jungiklių, reikia patikrinti tokių prietaisų polių prijungimo prie atitinkamų laidininkų teisingumą. Jei trifazėje sistemoje reikia patikrinti fazių seką (sukimąsi), fazės sukimosi testeriu reikia patikrinti, ar prietaisai (t.y. varikliai) yra prijungti teisinga fazių seka. Žemiau yra pateikiami du poliškumo bandymo pavyzdžiai. Pav.14 pavaizduotas poliškumo bandymas, kuriame, kaip voltmetrą naudojant skaitmeninį multimetrą, yra nustatomas fazės laidininkas. Pav.15 pavaizduotas poliškumo bandymas skirtas nustatyti fazių sukimuisi.

Pav.14

Pav.15

6.7. FUNKCINIAI BANDYMAISu tokiais agregatais kaip perjungikliai arba kontrolinės įrenginių agregatai, pavaros, kontrolės prietaisai ir blokavimo įtaisai, turi būti atliekami funkciniai bandymai, kurie parodytų, ar įrenginiai yra tinkamai sumontuoti, nustatyti ir instaliuoti pagal atitinkamus IEC 60364 reikalavimus.Reikalui esant, funkciniai bandymai turi būti atlikti ir su apsauginiais įtaisais siekiant nustatyti, ar jie yra tinkamai instaliuoti ir nustatyti.

7. PERIODINIS PATIKRINIMAS IR IŠBANDYMAS

Elektros instaliacijų periodinis patikrinimas ir išbandymas atliekamas siekiant nustatyti, ar instaliacijų (arba jų dalių) būklė nepablogėjo tiek, kad pasidarytų nesaugu jas naudoti ir ar instaliacijos atitinka instaliacijoms taikytinas taisykles, išskyrus atvejus, kai nacionalinės taisyklės arba nacionaliniai įstatymai reikalauja kitaip.

Be to, tokių patikrinimų ir bandymų metu įvertinami bet kokių patalpų naudojimo, lyginant su tuo, kuriam instaliacija buvo įrengta, pasikeitimų poveikiai.

Šios instrukcijos 5 skyriuje pateikta informacija apie pradinę patikrą iš principo tinka ir periodiniam patikrinimui ir išbandymui.

7.1. PERIODINIŲ PATIKRINIMŲ IR BANDYMŲ DAŽNIS

Po pirminės patikros, elektros instaliacijų periodiniai patikrinimai ir bandymai turi būti atliekami reguliariai. Jų dažnį apsprendžia instaliacijos, jos naudojimo ir aplinkos charakteristikos. Maksimalų leistiną laikotarpį tarp patikrinimų paprastai nurodo nacionaliniai įstatymai. Toks laikotarpis gali būti, pavyzdžiui, trys metai, išskyrus toliau nurodomus atvejus, kai kyla didesnė rizika ir reikia laikotarpiai tarp patikrinimų turi būti trumpesni: Darbo vietos, kuriose yra irimo, gaisro ar sprogimo pavojai;

Page 12: Praktinis_vadov1

Darbo vietos, kuriose yra aukštos ir žemos įtampos instaliacijos; Visuomeninio naudojimo pastatai; Statybų vietos; Vietos, kuriose naudojama portatyvinė įranga.

7.2. PERIODINIŲ PATIKRINIMŲ IR BANDYMŲ APIMTYS

Periodinių patikrinimų ir bandymų metu turi būti atlikti bent jau tokie bandymai: Patikrinimas, įskaitant apsaugą nuo tiesioginio kontakto (pvz. gera barjerų būklė ir pakankami atstumai) ir priešgaisrinę apsaugą; Visų apsauginių laidininkų laidumas; Izoliacijos varža; Apsauga nuo netiesioginio kontakto.

Pastaba: jei naudojama apsauga nuo netiesioginio kontakto yra automatinis elektros tiekimo atjungimas, turi būti atlikti tokie bandymai: kontūro bandymas, įžeminimo bandymas, RCD bandymas (žr. šios instrukcijos 6.5 skyrių).

8. BANDYMŲ IR JIEMS ATLIKTI SKIRTŲ PRIETAISŲ LENTELĖ

Žemiau pateikta lentelė aiškiai ir suprantamai susieja IEC 60364/6 reikalaujamus bandymus su prietaisais, kuriais tokius bandymus galima atlikti. Ji taip pat palengvina bandymų pasirinkimą. Daugiau informacijos apie prietaisų charakteristikas rasite Kyoritsu kataloge arba apsilankę Kyoritsu tinklalapyje: http://www.kew-ltd.co.jp

9. PERIODINIŲ BANDYMŲ ATASKAITA

Bet kokių periodinių patikrinimų ir bandymų rezultatai turi būti fiksuojami ataskaitoje, kurioje, šalia visos informacijos apie apžiūrą ir atliktus bandymus, turi būti nurodyti atitinkami rezultatai, informacija apie bet kokias modifikacijas ir išplėtimus ir bet kokį neatitikimą taisyklėms, nurodant konkrečią instaliacijos dalį, kuriai tai yra taikytina.

Page 13: Praktinis_vadov1