Top Banner
BEZPŁATNA GAZETA REGIONU BYDGOSKIEGO Jesteśmy też na facebook.com/pozabydgoszcz www.pozabydgoszcz.pl NR 44 | 12 CZERWCA 2015 | ISSN 2084-9117 | NAKŁAD 30.000 EGZ. FELIETON STR.2 Miesiące żywego trupa System ewidencji uznał Dariusza Kalisza z Bydgoszczy za martwego. System podatkowy też. Okazało się jednak, że żyć jako nieboszczyk nie jest łatwo 4 Gmina Koronowa 13 „Paszport Turystyczny” do odebrania w Koronowie Gmina Nowa Wieś Wielka Wokalistka z Brzozy marzy o solowym występie 14 *** Gmina Osielsko 12 Przybliżamy szczegóły remon- tu ul. Jana Pawła II *** Gmina Dobrcz 11 Jezioro Borówno od lipca strzeżone *** Gmina Białe Błota Ruszyli rowerem, aby zebrać pieniądze na leczenie 15 *** Jeszcze kilka miesięcy temu nikt o nim nie słyszał. Dziś tysiące ludzi pytają jednak o to, kim jest muzyk, który szturmem zdobywa Listę Przebojów Trójki? O szczę- śliwych przypadkach, twórczym fermencie oraz sile słowa z Kortezem rozmawia Aleksandra Radzikowska Nie trzeba krzyczeć Zaczyna się od alfabetu. Trzeba powstrzymać chęć ruszania ustami. Okazuje się, że każdy z nas jest w połowie brzuchomówcą. Paweł Górka z Byd- goszczy, wraz z sympatyczną pacynką, robią furorę wśród płci pięknej. Gburek, przyjaciel nieduży
24

Poza Bydgoszcz nr 44

Dec 17, 2015

Download

Documents

Poza Bydgoszcz

Poza Bydgoszcz nr 44
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
  • BEZPATNA GAZETA REGIONU BYDGOSKIEGO Jestemy te na facebook.com/pozabydgoszcz

    www.pozabydgoszcz.pl

    NR 44 | 12 CZERWCA 2015 | ISSN 2084-9117 | NAKAD 30.000 EGZ. FELIETON STR.2

    Miesice ywego trupa

    System ewidencji uzna Dariusza Kalisza z Bydgoszczy za martwego. System podatkowy te. Okazao si jednak, e y jako nieboszczyk nie jest atwo 4

    Gmina Koronowa

    13Paszport Turystyczny do odebrania w Koronowie

    Gmina Nowa Wie WielkaWokalistka z Brzozy marzy o solowym wystpie 14

    ***

    Gmina Osielsko

    12Przybliamy szczegy remon-tu ul. Jana Pawa II

    ***

    Gmina Dobrcz

    11Jezioro Borwno od lipca strzeone

    ***

    Gmina Biae BotaRuszyli rowerem, aby zebra pienidze na leczenie 15

    ***

    Jeszcze kilka miesicy temu nikt o nim nie sysza. Dzi tysice ludzi pytaj jednak o to, kim jest muzyk, ktry szturmem zdobywa List Przebojw Trjki? O szcz-liwych przypadkach, twrczym fermencie oraz sile sowa z Kortezem rozmawia Aleksandra Radzikowska

    Nie trzeba krzyczeZaczyna si od alfabetu. Trzeba powstrzyma ch ruszania ustami. Okazuje si, e kady z nas jest w poowie brzuchomwc. Pawe Grka z Byd-goszczy, wraz z sympatyczn pacynk, robi furor wrd pci piknej.

    Gburek, przyjaciel nieduy

  • 2 FELIETONstopka redakcyjna

    Redakcja Poza BydgoszczZotoria, ul. 8 marca [email protected]

    WydawcaGoldendorfRedaktor naczelnyRadosaw Rzeszotek

    Redaktor wydaniaKinga Baranowska Dzia reportau i publicystykiJacek Kiepiski (GSM 723 030 103), Tomasz Wicawski (GSM 535 405 385), Marcin TokarzDzia informacyjnyTomasz Skory, ukasz Piecyk, Aleksan-dra Radzikowska, Micha CiechowskiKulturaukasz PiecykZdjciaAdam Zakrzewski, ukasz Piecyk, Maciej Pagaa

    REKLAMAAleksandra Grzegorzewska (GSM 512 202 240), Agnieszka Korzeniewska (GSM 534 206 683),Magorzata Kramarz (GSM 607 908 607), Karol Przybylski (GSM 665 169 292),[email protected]

    SkadStudio Poza BydgoszczDrukAgora S.A.

    ISSN 2084-9017Redakcja nie odpowiada za tre ogosze.

    ***Na podstawie art.25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego

    1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych Agencja Public Relations Goldendorf zastrzega, e

    dalsze rozpowszechnianie materiaw opublikowanych w Poza Toru jest zabronione bez zgody wydawcy.

    pozabydgoszcz.pl 12 czerwca 2015 r.

    F E L I E T O N

    Olo, kot pana Dariusza Kalisza rasy ragdoll, wanie koczy czyta Tygodnik Sierciucha, gdy dowiedzia si, e jego ywiciel nie yje. Zwierzak pochonity lektu-r o Rademenesie machn apk i stwierdzi, e przecie ma jeszcze osiem innych y-wotw. Przerwa jednak w poowie akapitu, w ktrym kolega-pielgniarz opowiada o tym, jak ostatni raz ampu-towa nog yrafie. Zrozumia bowiem, e pan Dariusz to zwyky czowiek stworzony do uwielbiania Ola, wic sko-ro umar, to kto mu dosypie karmy i podrapie po brzuchu?

    Historia pana Dariusza moe si zdarzy kademu z nas. Gdy dowiedzia si od ksigowej firmy, w ktrej by zatrudniony, e co z jego je-stestwem jest nie tak, machn rk. Te bym zreszt uzna, e kto wyej ma burdel w papie-rach, ktry wymaga uporzd-kowania. Urzdnicy ZUS-u musieli jednak w najlepszym stopniu uzna ow ksigow za nieziemsko zbzikowan, skoro utrzymuje ona, e nie-yjcy od listopada pan Da-riusz przechadza si dziarskim

    krokiem po zakadzie pracy i nic sobie nie robi z kostuchy. Nie dao si jednak ukry - by bardziej obecny na ziemskim padole ni Bronisaw Komo-rowski w Bronkobusach.

    Mona by upatrywa w tym caym zamieszaniu ata-ku sub kondominium ro-syjsko-niemieckiego pod ydowskim zarzdem powier-niczym, dziaania dywersyjne-go chochlikw z piernika albo zych nastrojw po wyborach samorzdowych (Boe, zno-wu Cabecki). Co by to nie byo, kto lub wicej ktosiw klikn gdzie co i umierci w listopadzie 2014 roku pana Dariusza. Wydaje mi si jed-nak, e same przeprosiny nie wystarcz. Przydaby si cho-ciaby zapas karmy dla Ola za okres rwny umierceniu mieszkaca Bydgoszczy.

    Jednego zazdroszcz panu Dariuszowi w caej tej sytuacji. Kota. Gdyby go nie mia, to na pewno by dosta.

    Jeszcze osiem y

    UKASZPIECYK

  • 3REKLAMApozabydgoszcz.pl12 czerwca 2015 r.

  • 4 REPORTA pozabydgoszcz.pl 12 czerwca 2015 r.

    A kto umar, ten nie yje - kultowemu ju cytatowi z Psw Pasikowskiego wydawaoby si, e nie mogliby-my nic zarzuci. Wszak czarno na biaym mwi o nieuchronnoci mierci. Scenarzysta musi jednak wzi poprawk na pana Dariusza Kalisza z Bydgoszczy. Bo ten, cho oficjalnie umar, cieszy si peni ycia.

    T dat bdzie pamita lepiej ni rocznic lubu czy wasne urodziny. 27 li-stopada 2014 roku Dariusz Kalisz umar. Przynajmniej tak twierdzi bydgoski ma-gistrat.

    - Do ksigowej w mojej firmie zadzwonili urzd-nicy z ZUS-u z pytaniem, czemu zakad odprowadza skadki za nieyjc osob - relacjonuje niedoszy nie-boszczyk. - Ksigowa re-zolutnie odpowiedziaa, e mimo umiercenia mam si dobrze i przed chwil mnie widziaa.

    Ryszard Kalisz machn na za-

    istnia sytuacj rk, spodziewa-jc si, e to urzdnicza drobnost-ka. Tak jednak nie byo.

    - Schody zaczy si, gdy dosta-em skierowanie do specjalisty w szpitalu - wspomina Dariusz Ka-lisz. - W rejestracji usyszaem, e lekarz mnie nie przyjmie, bo nie figuruj w systemie. Ostatecznie

    musiaem wypeni owiadczenie, e jestem ubezpieczony.

    Prawdziwe problemy zacz-

    y si jednak w marcu, gdy pan Dariusz mia ostre zapalenie wy-rostka robaczkowego. Do szpitala zabrao go pogotowie. Jaka bya reakcja?

    - Stoi przed nimi ywy trup, bo skoro nie ma mnie w systemie, to powinienem wcha kwiatki od spodu - wyjania mieszkaniec

    Bydgoszczy. - Tutaj nale si jednak po-dzikowania dla leka-rzy, bo postawili moje zdrowie nad biuro-kracj i przeprowa-dzili zabieg jak naley.

    Wykupienie recep-ty w aptece bez obec-noci w ewidencji? To te problem. Najwik-sze kuriozum? Urzd Skarbowy, ktry nie chcia przyj dekla-racji podatkowej.

    - Kady chyba by nie chcia paci po-

    datkw - przyznaje z umiechem Dariusz Kalisz. - Jednak caa sy-tuacja przestaa mnie bawi, bo

    strasznie komplikowaa mi ycie. Z tego powodu nie wyleciaem take na chrzciny mojego wnuka do Irlandii. Z uroczystoci moja crka czekaa wanie na mnie. Ostatecznie przyleciaa tutaj i w Polsce odbyy si chrzciny.

    Bydgoskie zombie postano-wio jednak zacz biurokratycz-ne dochodzenie. By w Urzdzie Stanu Cywilnego, oddziale Na-rodowego Funduszu Zdrowia. Chodzi od Annasza do Kajfasza. W kocu pado na Wydzia Ewi-dencji Ludnoci Urzdu Miasta. Wzi prawnika, aby dokoczy t spraw. Ten zada od magi-stratu aktu zgonu swojego klienta. Oczywicie, takiego dokumentu nigdzie byo, a w zamian Dariusz Kalisz otrzyma przeprosiny od prezydenta Bydgoszczy.

    - Tak si zastanawiam, co by mi uszo na sucho podczas mojej systemowej nieobecnoci - zasta-nawia si bydgoszczanin. - Bo na razie to ja si czuj w caej tej sy-tuacji poszkodowany, tracc czas i pienidze. Na szczcie czciej

    si ju z tego miej ni zaamuj rce.

    Wyjanienia Urzdu Miasta

    w Bydgoszczy: Niestety bezporedni pomy-

    k nieprawidowej aktualizacji da-nych osobowych byo omykowe sklasyfikowanie rodzaju zmiany podczas rejestracji danych osobo-wych w systemie ewidencji ludno-ci. [...] Po powziciu informacji o bdzie przez ewidencj ludnoci, rozbieno w danych osobowych w rejestrze mieszkacw zostaa sprostowana natychmiast, tego samego dnia. [...] win za bez-porednie popenienie niezgod-noci ponosi szereg pracownikw zajmujcych si aktualizacj da-nych osobowych, ich weryfikacj, usuwaniem rozbienoci. Kilku pracownikw ewidencji ludnoci otrzymao ustne upomnienia oraz w pniejszych ocenach pracow-nikw bd uwzgldnione sto-sowne adnotacje.

    Fot. ukasz Piecyk

    Miesice ywego trupa

    System ewidencji uzna Dariusza Kalisza z Bydgoszczy za martwego. System podatkowy te. Okazao si jednak, e y jako nieboszczyk nie jest atwo

    ukasz Piecyk

    Stoi przed nimi ywy trup, bo skoro nie ma mnie w systemie, to powinienem wcha kwiatki od spodu

  • 5REGIONpozabydgoszcz.pl12 czerwca 2015 r.

    Cel tego projektu by jasny - zaprezentowa niezwy-ke, dzikie miejsca regionu, zadziwi rnorodnoci, ktrej - yjc tu zagonieni - zwyczajnie nie doceniamy. Wystaw zdj Daniela Pacha podziwia mona byo w Bydgoszczy, teraz jest w Toruniu obok Muzeum Etnogra-ficznego, furor zrobia w Rzy-mie, niebawem trafi na Expo do Mediolanu, a pniej objedzie cay region.

    - Jestemy regionem tury-stycznym. W naszym wojewdz-twie przenika si dziewi krain geograficznych. Mamy cuda, z ktrych pownnimy by dumni - podkrela z przejciem Edyta Macieja, dyrektor Departament Promocji, Sportu i Turystyki Urzdu Marszakowskiego, ktra pilotowaa projekt "Okiem ora". - Autor, Daniel Pach, zapewni nas, e pokae zdjcia wyjtkowe. I dotrzyma sowa.

    Przygotowanie materiau fo-tograficznego zajo ponad dwa lata. Znakomity fotograf, laure-at wielu oglnopolskich nagrd, spdzi wraz dowiadczonym pi-lotem wiatrakowca, Romualdem Owedykiem, cznie okoo trzech miesicy w powietrzu, by poka-za region takim, jakim widz go tylko ptaki.

    - To jest praca zespoowa. Gdyby nie Romuald i jego wiet-na maszyna, zdjcia te by nie po-

    wstay - podkrela Daniel Pach. - Doskonale pilotowany wiatra-kowiec moe wykonywa karko-omne ewolucje, co czsto byo konieczne, by uchwyci akurat ten szczeg, ktry wydawa mi si najciekawszy. A z Romualdem rozumiemy si pswkami. Zreszt, kolega malowa kiedy obrazy, ma zmys artystyczny, wic doskonale czuje, o co mi chodzi. Gdy ja fotografuj, on szuka kolejnej kompozycji prze-strzennej, ktr warto utrwali.

    Wiatrakowiec Romualda

    Owedyka to pierwsza maszyna tego typu zarejestrowana w Pol-sce. Pilot lata ni od 2009 roku.

    - Zakochaem si w tej kon-strukcji - przyznaje Romuald Owedyk. - Rotor napdzany jest tylko przy starcie, a pniej krci si dziki napywajcej pod niego strudze powietrza i spenia rol skrzyda. Napd daje za migo pchajce napdzane silnikiem o mocy 122 koni mechanicznych. Przez trzy godziny lotu moemy z Torunia, gdzie maszyna bazuje na lotnisku Aeroklubu Pomorskiego,

    odwiedzi kady zaktek woje-wdztwa. Ciesz si, e mogem si przyda. Dziki pracy przy tym projekcie zobaczyem praw-dziwe skarby tej ziemi i to najcz-ciej w najbardziej efektownym, dokadnie dobranym owietleniu.

    Fotografa i pilota zaskoczy-a szczeglnie ogromna liczba

    dawnych grodzisk na naszych ziemiach. Wiele z tych charakte-rystycznych wzniesie o citych poziomo szczytach utrwalili. Ko-lejny album planuj powici temu tematowi. Oko ora prze-niknie tym razem dawne dzieje naszych ziem.

    Z gry wida rajTakiego spojrzenia na nasz region dotd nie byo. Wystawa i album Okiem ora pokazuje urok otaczajcej

    nas natury. - To u nas? - pyta wielu niedowierzajc, jakim bogactwem dysponuje kujawsko-pomorskieJacek Kiepiski

    Terasy nadwilaskie w okolicach Solca Kujawskiego.Obok wiatrakowiec i meandrujca Drwca.

    Fot.DANIELPACH

  • 6 SYLWETKA pozabydgoszcz.pl 12 czerwca 2015 r.

    Jest typem podrywacza. Cho ma dopiero pi lat, umie mwi i piewa. Tym zjednuje sobie serca wielu prze-chodniw. Towarzyszy Pawowi wszdzie. Wszystko byoby nor-malnie, gdyby nie to, e Gburek jest... lalk.

    Brzuchomwstwa moe na-uczy si kady. Nie trzeba mie wrodzonych umiejtnoci. Wy-starczy samozaparcie. Tak for-m sztuki po raz pierwszy za-uwaono w Egipcie lub Grecji - zdania naukowcw s jednak podzielone. Kapani wygaszali tam przepowiednie bogw, nie poruszajc ustami. Zgromadzeni mieszkacy sdzili, e gos wy-dobywa si z brzucha, std owa nazwa. A stamtd bierze si tylko odpowiedni oddech. Pawe Gr-ka, bydgoski artysta, tumaczy, e brzuchomwca jest iluzjonist. On robi...

    - Iluzj dla uszu - wtrca si w rozmow Gburek.

    - Jak widzisz, e nie poruszam ustami, a mj przyjaciel porusza, wic masz wraenie, e to on do ciebie przemawia - dodaje Pawe Grka. - I wiele osb apie si na tym, e zaczynaj rozmawia z lalk.

    Przygoda Pawa z brzu-chomwstwem zacza si zafa-scynowaniem telewizyjnym wy-stpem Jeffa Dunhama i Ahmeda Martwego Terrorysty, znanych brzuchomwcw. Aby rozpo-cz pierwsze treningi, bydgosz-czanin zadzwoni do Wojciecha Glanca - jedynego w tym czasie brzu-chomwcy w Pol-sce.

    - Wikszo li-ter mona wym-wi bez poruszania ustami - poinfor-mowa go mistrz. - To jest tak zwany alfabet atwy: a, c, d, g, e. Problem za-czyna si przy alfabecie trudnym - b,p,m.

    Nie wszystkie litery w jzyku polskim jestemy w stanie wypo-wiedzie bez poruszania ustami. Mona na to znale rozwiza-nie, stosujc tak zwany substytut.

    - Zdjcie robi - po raz kolejny przerywa nam rozmow Gbu-rek, ktry ywo zainteresowa si aparatem.

    - Bo "b" brzmi blisko "d" - kontynuuje brzuchomwca,

    uciszajc przyjaciela. - Aby wy-szo b trzeba powiedzie znie-ksztacone "d. Staram si wy-mawia te litery szybko, aby nie byo wida, e ktrej nie potra-fi powiedzie. Wychodzi mniej

    wyranie, ale widz wtedy... - Dopisuje sobie - dopowiada

    Gburek. - Raz kto stwierdzi, e mwi wyraniej ni Pawe. piewam zreszt te adniej!

    Gburek, siedzc na kolanach Pawa, bardzo ywo porusza gow, roz-gldajc si na boki. Wnet otacza nas mnstwo dzieci i sy-cha ciche pytanie: kto to?.

    - Imi Gburek wy-myliem przypadko-wo - mwi artysta. - Z natury jest dosy wkurzajcy.

    - Wcale nie - szyb-ka reakcja Gburka rozbawia przygldajce si dzieci.

    - Na pocztku stworzony by ze skarpet, pniej za go ulep-szaem - opisuje Gburka byd-goszczanin. - A teraz wyglda

    jak wyglda. - Przystojniak - podkrela z

    dum pacynka. - No wanie - cicho wzdy-

    cha Pawe. - Nie zabieram go na imprezy, bo on zawsze podrywa dziewczyny, a ja siedz w kcie.

    Pacynka swoim urokiem pod-bia serca take widzw TVN, kiedy Pawe zaprezentowa swoje umiejtnoci w programie Mam Talent. Cho jak sam mwi, z ta-lentem ten program nie ma nic wsplnego, przey w nim cieka-w przygod. W dorobku Pawa znajduj si jeszcze trzy lalki. Kada ma swj wasny gos - ni-szy, wyszy, chrypowaty.

    - Jak wyglda ycie z tak lal-k? - pytam zaciekawiony.

    - Przede wszystkim, jak m-wiem, zabieram kobiety - mwi dumnie Gburek.

    - Kobiety lec na Gburka - ci-cho dodaje Pawe.

    - Spjrz na mnie, spjrz na siebie.

    - Zaraz ci wsadz do torby... - Grozisz mi? Ktnie s u nich na porzdku

    dziennym. Mimo to Pawe za-biera Gburka ze sob wszdzie. Swego czasu, studiujc kulturo-znawstwo, chodzi z nim nawet na wykady.

    - Bezrobocie, studiowalimy bezrobocie! - mieje si pacynka.

    Dziki lalkarstwu Pawe mia szans pozby si niemiaoci, z ktr w przeszoci miewa pro-blemy. Teraz jest pozytywnie na-stawiony do ludzi.

    - Podchodz do tego wszyst-kiego z wikszym luzem - pod-sumowuje bydgoszczanin. - W przyszoci chc zaoy agen-cj artystyczn, w ktrej dziaa bd, podobnie jak ja, pozytyw-nie zakrceni wariaci.

    Fot. Adam Zakrzewski

    Gburek, przyjaciel nieduy

    Zaczyna si od alfabetu. Trzeba powstrzyma ch ruszania ustami.

    Okazuje si, e kady z nas jest w poowie brzuchomwc

    Micha Ciechowski

    - Nie zabieram go na imprezy, bo on zawsze podrywa dziewczyny, a ja siedz w kcie.

  • 7REKLAMApozabydgoszcz.pl12 czerwca 2015 r.

  • 8 pozabydgoszcz.pl 12 czerwca 2015 r.REPORTA

    Maa wie w podbydgo-skiej gminie. Ledwie trzydzieci domw roz-strzelonych midzy polami i par-kiem. Taka wie, e kady wie, na jakiej pce ssiad trzyma w kre-densie cukier i gdzie ley wier-tarka, ktr poyczy mona bez pytania. Mleko wci da si tu wypi prosto od krowy. Od kilku, dokadnie trzech, pokole tema-tem rozmw mieszkacw tej wsi jest historia rodziny Wglarczy-kw. I pytanie: dlaczego kobiety w tej rodzinie zakadaj sobie na szyj sznur?

    Najpierw Stanisawa, potem Teresa, a kilka lat temu Barbara w taki wanie sposb poegnay si z yciem.

    - Nie wiem, jaki czort pro-wadzi ludzi na stryczek mwi Hanna Lipiec, ssiad-ka rodziny. Nie ma wi-ta, eby do kocioa nie poszli, dobrzy i pracowici ludzie. Tylko ta ich historia Kiedy, na majowym, kobiety opowiaday, e rzucono na nie zy urok. Stanisawa, babka Barbary, podebraa narzeczonego jakiej dziewczynie z ssiedniej gminy, a

    ta miaa j przekl. Ciko mi w to uwierzy

    Stanisawa powiesia si w wieku 35 lat. Miaa ma, dwjk dzieci Teres i Jana, dobrze im szo na gospodarce. Nie wie nikt, dlaczego posza do sadu, przerzu-cia sznur przez ga jabonki i nie poegnaa si z nikim.

    - Znalaza j Teresa, tylko z opowiada wiem, e takiego krzyku, jak jej wtedy, to ludzie jeszcze nie syszeli mwi Han-na Lipiec. Jako z tym musieli y Tylko podobno powiedzia-a im po niadaniu do widzenia, do jutra, zanim to zrobia. miali si w gos z tej pomyki, przecie rano byo. Nic wicej nikomu nie

    powiedziaa. Teresa wyuczya si na najlep-

    sz w okolicy krawcow i wszyscy wiedzieli, eby o matk pod ad-nym pozorem jej nie pyta. Nowo poznanym znajomym mwia,

    e pracuje w Niemczech, e dla-tego sta j na nowe buty i zote kolczyki; e to wszystko kupione

    za pienidze z zagrani-cy. Teresa miaa 12 lat, kiedy odnalaza matk w sadzie.

    - Jej, Teresce, te do-brze si wiodo wspo-mina ssiadka rodziny. M murarz, stawia ludziom domy w okolicy, wypi troch lubi, ale nie tak, eby j bi albo wy-przedawa majtek. Kilka lat po lubie urodzi im

    si Bartek, potem Ewa i Barba-ra. Dzieci podobno wiedziay o swojej babce prawd. Nie dao si ukry. W takiej wiosce wszyscy wszystko wiedz. Nieraz wspo-mina si ich histori.

    W sobot, podczas niw, Te-

    resa posza do sklepu ubrana inaczej ni zwykle. Odwitnie. Kupia najlepsz kiebas, kt-r Bartek tak przecie lubi i co sodkiego, dla dziewczyn. Jak przyjd z pola powiedziaa, bd mieli co zje. Potem po-wiesia si w drewnianej stodole. Obok niej lea krzyyk.

    - Podobno z krzyykiem na szyi ycia odebra sobie nie mo-na - dodaje Hanna Lipiec. Sama musiaa go sobie zdj.

    Barbara histori rodziny przy-ja jako ciar, ale nigdy si jej nie wyrzeka. Mwia tylko, e mama i babcia powiesiy si. Za-wsze bya jednak t od Wglar-czykw. Niepieszno jej byo do zampjcia, wolaa wolny czas przeznacza na zgbianie historii redniowiecznej Polski. T pasj przeja po dziadku. Za m wy-

    sza w wieku 24 lat. 11 lat pniej w tej samej drewnianej stodole, w ktrej zobaczya matk, odnalaz j jej m. Nastpnego dnia po pogrzebie, po szopie nie byo ju ladu. Ssiedzi pomogli zrwna j z ziemi. Barbara miaa tylko jedno dziecko. Syna.

    - Moe skoczy si to prze-klestwo mwi Hanna Lipiec. Jak inaczej to tumaczy? Taki los, mwi niektrzy, ale eby babka, matka i crka odebray sobie y-cie w ten sam sposb? U Wglar-czykw, chocia kobiety po m-ach miay inne nazwiska, aden chop czego takiego nie zrobi.

    ***Imiona i nazwiska bohaterw

    tekstu zostay zmienione. [email protected]

    PrzeklestwoZy urok czy proza ycia? Co splata tragiczny los kobiet w tej rodzinie?

    Aleksandra Radzikowska

    - Podobno z krzyykiem na szyi ycia odebra sobie nie mona. Sama musiaa go sobie zdj

  • 9WYWIADpozabydgoszcz.pl12 czerwca 2015 r.

    Przebieg tegorocznych egzami-nw w jaki sposb pastwa za-niepokoi?

    Bezporedni nadzr nad eg-zaminami sprawuj dyrektorzy szk. My kontrolujemy to w ra-mach obserwacji. Wizytatorzy byli obecni w poszczeglnych szkoach, ale adnych sytuacji niepokojcych nie zarejestrowa-li. Po raz pierwszy sprawdzian szstoklasistw podzielony by w nowy sposb - na matematyk, jzyk polski i jzyk obcy.

    A jak to jest w gimnazjach?

    Tam jest pi czci. Matema-tyka, polski, przyroda, historia i wiedza o spoeczestwie oraz jzyk obcy. Ale w tym roku tak-e matura zdawana bya w nieco innej formie. Nie byo ju sto-sowanej przez wiele lat i dobrze znanej uczniom prezentacji na egzaminie ustnym z jzyka pol-skiego, ale cz monologowa i dialogowa tego egzaminu. Trzeba byo take zdawa jeden przed-miot na poziomie rozszerzonym - obowizkowo. W technikum obowizyway jeszcze stare zasa-dy.

    Jak prezentuj si wyniki spraw-dzianu podstawwki w regionie bydgoskim?

    Bydgoszcz, jako miasto, za-jo II miejsce w wojewdztwie.

    Po Toruniu i przed powiatem ra-dziejowskim. 19 czerwca bdzie-my znali wyniki gimnazjalistw, a 17 czerwca wyniki sprawdzianu w poszczeglnych placwkach.

    Czemu tak podzielone wyniki s dla pastwa wane?

    Bo pokazuj trend w szkoach, ktre s pod nasz kuratel, bo miay sabe wyniki w poprzed-nich latach. Znamy kilkanacie takich wynikw z dziewi-dziesiciu paru i s one bardzo obiecujce. We wszystkich pla-cwkach zanotowalimy znacz-

    cy postp wynikowy. Jeeli nasz program przyniesie wymierne efekty i si sprawdzi, to bdzie-my go mogli rozszerzy na inne szkoy.

    A powiat bydgoski? Jak wyglda-j wyniki sprawdzianu szstokla-

    sistw na tym obszarze? Trzeba to porwna w na-

    stpujcy sposb. W Toruniu zdobyto rednio 69 punktw, w Bydgoszczy 67, a w powiecie bydgoskim 65 punktw, podob-nie jak w inowrocawskim. W powiecie toruskim osignito 63 punkty.

    A w poszczeglnych gminach?

    W powiecie bydgoskim w Osielsku mamy 70 procent, co jest bardzo dobrym wynikiem. To jeden z najlepszych wynikw w wojewdztwie. W Wielkiej Nieszawce zdobyto 74 procent. To wynik oglny. Skala stanino-wa jest rwnie stosowana do wyraenia wynikw tych egza-minw. Jest na niej 9 poziomw i jest ona o tyle wymierna, e szko-a widzi, w jaki sposb sytuuje si na tle innych rok po roku, bo nie uwzgldnia ona okrelonego wyniku, ale porwnanie tego do tych, ktre uzyskay inne placw-ki.

    A porwnanie regionu bydgo-skiego w stosunku do ubiegego roku wypada w jaki sposb?

    To globalnie bardzo podob-ne rezultaty. Trzeba patrze na trend, a ten jest taki, e wiele szk radzi sobie ze sprawdziana-mi coraz lepiej.

    Skala staninowa jest wymierna O egzaminach na rnych szczeblach nauczania, wynikach sprawdzianu szstoklasistw w poszczeglnych gmi-nach powiatu bydgoskiego i postpie szk, ktre otoczyo piecz kuratorium, z Krzysztofem Bylickim, zastpc dyrektora Wydziau Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Owiaty w Bydgoszczy, rozmawia Tomasz Wicawski

    Fot. UKASZPIECYK

  • 10 pozabydgoszcz.pl 12 czerwca 2015 r.WYWIAD

    Nie trzeba krzycze

    Jeszcze kilka miesicy temu nikt o nim nie sysza. Dzi tysice ludzi pytaj jed-nak o to, kim jest muzyk, ktry sztur-mem zdobywa List Przebojw Trjki? O szczliwych przypadkach, twrczym fermencie oraz sile sowa z Kortezem rozmawia Aleksandra Radzikowska

    - W robieniu muzyki wychodz od emocji mwi Kortez. Fot. UKASZ PIECYK

    Debiutanci czsto chc zakrzy-cze wiat swoj muzyk, a Ty piewasz do ucha to pomyla-am, gdy pierwszy raz trafiam na Zosta. Jestem szepczcym debiutantem (miech). Wydaje mi si, e cza-sami nie trzeba gono krzycze, eby zosta usyszanym. Ta pio-senka jest do specyficzna, bo nie jest wyjtkow kompozycj, ale ma niezy tekst i jest dobrze zrobiona. Zawsze pisaem pio-senki gwnie dla siebie. Teraz zdarza si, e bdc na budowie, sysz swj numer w radiu

    Dziwne uczucie, podobnie jak widok wpatrzonych we mnie lu-dzi na koncercie. Uwierz mi, e to ja jestem najbardziej rozpie-przonym emocjonalnie gociem w klubie, w ktrym gram.

    Widziaam jeden Kortez, jedna gitara i ciary.

    Dziki, ale wiesz, do niedawna w ogle nie mylaem o graniu koncertw, czy wydaniu pyty. To byo poza zasigiem mojej wy-obrani. Piosenki pisaem do po-duszki i tak to zostawiaem.

    A dzi tysice ludzi pytaj, skd Ty si wzie? Bliscy czsto mwili mi, ebym poszed na jaki casting, ale to nie s moje klimaty. Wiedziaem, e przede wszystkim musz pra-cowa, eby mie pienidze na przeycie. apaem si rnych dorywczych zaj, a nocami tu-kem piosenki. W grudniu 2013 roku pojechaem z siostr i jej

    narzeczonym do Rzeszowa, eby odwiedzi znajomych. Nastpne-go dnia zatrzymalimy si nagle pod szko muzyczn; powiedzie-li, e zgosili mnie na precasting do Must Be The Music i nie ma ju odwrotu. Byem zmczony i wcieky.

    Zapiewae? Tak, gitar mieli w bagani-

    ku. Poszedem tam, wypeniem papiery i czekaem zestresowa-ny. Nic nie dodawao mi otuchy. W kocu wszedem do jakiego pokoiku, wyjem gitar i zapie-waem. Dostaem zaproszenie na casting gwny. Wybieg za mn jeden go i powiedzia, e jeli bd chcia nagra te piosenki, to mi pomoe. Na gwnym prze-suchaniu dostaem dwa tak, dwa nie. Nie byo dogrywki i odpadem. Znowu wybieg za mn ten sam go.

    Czyli kto? Pawe Jwicki. Zapropono-

    wa, ebym przyjecha do War-szawy i w jego studiu nagra demo. W kwietniu tamtego roku podpisaem umow z Jazzboy Re-cords. Zaczem prac nad py-t z Olkiem wierkotem, a jaki czas pniej Jzek pokaza szkice piosenek kilku dziennikarzom. Podobno si spodobay. Piotr Stelmach z Trjki zacz gra Zosta i tak to si - nieoczeki-wanie - zaczo.

    Tak trafiam na ten utwr dwa miesice temu. Stelmach udo-stpni go i napisa: Ten facet komu kiedy co zrobi. Ciary. Chciaam si przekona.

    I co? Weszo?

    Weszo. Od pierwszego zasu-chania, po 41. sekundzie, gdy piewasz: zosta do rana raz. Muzyka tak czsto odzierana jest z tajemnicy, a z Tob jest inaczej nie wiadomo prawie nic.

    Bo za bardzo nie ma o czym mwi W robieniu muzyki wy-chodz od emocji. Czasem jakie brzmienie rodzi we mnie melodi i myl muzyczna odpala si w trzy sekundy, a czasem trzeba jej tro-ch w sobie poszuka.

    Na ulicy nie obstawiabym, e taki kole w bluzie kapturem moe wypiewa Zosta. Do-brze si maskujesz.

    Bo wygldam jak ziomek, a nie Elvis? Wiem, e to nie pa-suje do mojego wygldu, ale od zawsze chodz tak ubrany. Moe jedynie zmniejszyem obwd w spodniach, ale tylko dlatego, e to

    cige podciganie ich byo nie-wygodne. (miech)

    Wiesz, ycie bym da, by nie musia ba si o to, co straciem sam piewa ziomek w bluzie do swojego synka?

    Tak, do niego wanie mwi Joe. Na pocztku wstydziem si piewa po polsku, bo baem si, e za bardzo si odkryj. Ju na studiach zaczem co pisa i ro-zumie, jak potn sowa maj moc - e zale od kontekstu, w jakim je uka, sposobu czenia w pary.

    Rzeczywicie, myl jedno, gdy sysz Happy End i jak si masz, kochanie, jak si masz?; a co kompletnie innego mam w go-wie, gdy Nosowska piewa: a jak ty si masz?

    To jest wpierdol. Koniec, strza i pozamiatane. Tak czsto nie wiadomo, co samemu sobie na to proste pytanie odpowiedzie U mnie ferment twrczy wywouj sytuacje albo rozmowy. Sucham siebie, otocznia, ludzi; wszystkie-go, co we mnie mwi, krzyczy, piewa, szepcze i milczy. Z tego buduj muzyk.

    Chodz na koncerty i widz, e coraz wicej osb chce takie wy-darzenia posiada, a nie w nich uczestniczy. Zrobi zdjcie, nagra filmik, zamiast pozwoli muzyce po prostu przez siebie przepywa. Na Twoim koncer-cie apali kade sowo.

    Wiem, o co ci chodzi - o to co niedostpne w innych oko-licznociach. Dla mnie muzyka jest pokarmem - niadaniem i kolacj - jest mioci, jest sek-sem. Pki co, jest wszystkim i mam nadziej, e tak zostanie.

    A masz tak, e nie suchasz mu-zyki z adnego nonika, a i tak siedzi Ci w gowie?

    Tak, a czasem nawet mi si ni. Piosenka, nuty albo sowa. W ogle w gowie mam naturali-styczne obrazy, moje teksty te ta-kie s wywlekanie wszystkiego na wierzch w czystej postaci. Jad jakim rodkiem transportu, id ulic albo stoj w kolejce po bu-ki i sysz melodi, pojedyncze sowo albo fraz, ktre pojawiaj si nagle. Zaczyna si ferment. Je-stem bardzo czuy na takie bod-ce i nie chowam tej swojej wra-liwoci. Ja tak tylko wygldam (miech).

  • 11pozabydgoszcz.pl12 czerwca 2015 r. GMINA DOBRCZ

    Radni powiatu oraz pracownicy samorz-dowi zmierzyli si w turnieju Tenisa Stoo-wego w Dobrczu

    Hala sportowa przy Zespo-le Szk w Dobrczu staa si miejscem rywalizacji przedstawicieli powiatu w XIV Turnieju Tenisa Stoowego. W wydarzeniu, ktre odbyo si 30 maja wzio udzia pi reprezen-tacji gmin oraz reprezentacja po-wiatu bydgoskiego. Oficjalnego otwarcia Turnieju dokonali: wjt Krzysztof Szala i dyrektor Zespo-u Szk Zinaida Ignaczak.

    W sportowych zmaganiach zaprezentowali si przedstawi-ciele gmin: Koronowa, Solca Ku-jawskiego, Dobrcza, Osielska oraz Nowej Wsi Wielkiej. Po utwo-rzeniu dwch grup naprzeciwko siebie stanli zawodnicy z Solca Kujawskiego, Nowej Wsi Wielkiej oraz Koronowa. W takiej kolej-noci stanli rwnie na podium. Do pfinaw awansowa Solec Kujawski i Koronowo.

    W drugiej grupie zmierzy-y si ze sob druyny Powiatu Bydgoskiego, Dobrcza i Osielska. Pierwsze miejsce w tej grupie zaja gmina organizujca wyda-rzenie - Dobrcz. Drugie miejsce Osielsko, trzecie Powiat Bydgo-

    ski. Mierzc si w pfinaach,

    Solec Kujawski pokona Osiel-sko, sportowcy z Dobrcza wygrali za z reprezentacj Koronowa. W rozgrywkach finaowych po zacitej walce pierwsze miejsce zdobya reprezentacja gospoda-rzy, pokonujc Solec Kujawski 3:2. W meczu o trzecie miejsce Osielsko pokonao Koronowo 3:1. Mecz o pite miejsce zako-czy si zwycistwem Nowej Wsi Wielkiej nad reprezentacj Po-wiatu Bydgoskiego.

    Po turnieju druynowym ro-zegrano turniej indywidualny, w ktrym pierwsze miejsce zaj Daniel Szczepaski z Solca Ku-jawskiego, drugie Dawid Garbo-liski z reprezentacji Osielska, z brzowym medalem zawody zakoczy Maciej Polacki z Do-brcza.

    Organizatorem turnieju, jak co roku, byo Starostwo Powia-towe, Zesp Szk w Dobrczu, GLKS Dobrcz oraz Gmina Do-brcz.

    Puchary i nagrody ufundo-wane przez Starostwo Powiato-

    we, Gmin Dobrcz i GLKS wr-cza Starosta Wojciech Porzych. Upominki dla najmodszego i najstarszego uczestnika Turnie-ju odebrali odpowiednio Marta Wendland i Andrzej Kubiak. Nad sprawnym przebiegiem Turnieju czuwali sdziowie - Barbara Maj-ka oraz Marek Ciesielski.

    Druyny wystpiy w ska-dach: reprezentacja Solca Kujaw-

    skiego - Krzysztof Markiewicz,

    Robert Wojewdzki, ukasz Czarczyski, Daniel Szczepa-ski

    reprezentacja Koronowa Marek Tomaszewski, Piotr Szostak, Waldemar Sienkie-wicz, ukasz Wolski,Mateusz Martin

    reprezentacja Nowej Wsi Wielkiej Mariusz Wendland, Zdzisaw Wendland, Marta Wendland i Romuald Gral-czyk

    reprezentacja Osielska Da-wid Garboliski, Lech Cichoc-ki, Robert Chabowski, Piotr Berus

    reprezentacja Dobrcza Le-chosaw Brzozowski, Leszek Daroszewski, Maciej Polacki, Krzysztof Arkuszewski

    reprezentacja Powiatu Byd-goskiego Mirosaw Nowak, Andrzej Kubiak, Krystian Si-dyk i Wiesaw Puszkiewicz.

    Wadze graj

    Micha Ciechowski

    W sportowych zmaganiach reprezentacja gminy Dobrcz odniosa wielki sukces Fot. NADESANE

    JJednym z gwnych celw ePUAP, czyli Elektronicznej Platformy Usug Administra-cji Publicznej, jest wzrost stan-dardu wiadczenia elektronicz-nych usug publicznych. Dziki stale rozwijajcej si platformie, ju wkrtce mieszkacy regionu oraz urzdnicy bd mieli dostp

    do wikszej liczby nowoczesnych rozwiza, dostpnych za spraw ePUAP2.

    Ze wzgldu na rda finanso-wania platforma budowana jest etapami. Obecnie Centrum Pro-jektw Informatycznych realizuje projekt ePUAP2, majcy na celu rozbudow funkcjonalnoci plat-formy ePUAP oraz zwikszenie wachlarza usug wiadczonych elektronicznie. Projekt dofinan-sowany jest ze rodkw Europej-skiego Funduszu Rozwoju Re-

    gionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Go-spodarka na lata 2007-2013, prio-rytet 7 spoeczestwo informa-cyjne budowa elektronicznej administracji.

    - ePUAP2 to kolejny wany krok w budowie nowoczesne-go i przyjaznego pastwa m-wi minister Andrzej Halicki, podczas konferencji prasowej powiconej nowoczesnej admi-nistracji. - 25 lat temu rozpoczy-nalimy transformacj ustrojow, natomiast dzi zaczynamy trans-formacj cyfrow.

    W obrbie ePUAP2 zaplano-wano udostpnienie co najmniej 115 usug formularzowych, w tym 28 najczciej wykorzy-stywanych. Skierowane s one przede wszystkim do mieszka-cw, urzdnikw, a take przed-sibiorcw oraz organizacji po-ytku publicznego.

    Platformy maj na celu ua-twienie dostpu do informacji lub wsparcie przy realizacji za-da i obowizkw naoonych na mieszkacw, przedsibiorcw oraz inne jednostki korzystajce z ePUAP.

    Usugi planowane na platfor-mie ePUAP2 to m.in. te dotycz-ce skadania wniosku o wydanie dowodu osobistego, prawa jazdy, zgoszenia prac geodezyjnych, czy wydania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

    Jak zapowiadaj przedstawi-ciele Ministerstwa Administra-cji Cyfrowej, kadego miesica planowane jest udostpnienie od kilku do kilkudziesiciu nowych usug.

    (MC)

    Cyfrowa gminaNowoczesna platforma ePUAP, z ktrej skorzystaj mieszkacy gminy Dobrcz, jest wci rozbudowywana

    Bezpieczna woda zaprasza

    Ju od pierwszego lipca b-dzie mona si kpa w je-ziorze Borwno, na terenie nalecym do Wodnego Ochot-niczego Pogotowia Ratunkowe-go. Wstp na strzeon pla kosztowa bdzie pi oraz trzy zote.

    Nad jeziorem w Borwnie s dwa miejsca, w ktrych miesz-kacy zaywaj chodnych k-pieli. Warto jednak zaznaczy, e tylko jedno z nich jest strzeone.

    To wanie na terenie nalecym do WOPR-u mona bezpiecznie odpoczywa, a take skorzysta z wycieczki po akwenie, ktr oferuje pobliski orodek wypo-czynkowy. Koszt takiego relaksu to 10 z od osoby. Nad jeziorem znajduje si rwnie pole na-miotowe, campingowe, wypo-yczalnia sprztu wodnego oraz dwa boiska.

    Plaa strzeona bdzie od go-dziny 9 do 19. Przez cay ten czas

    nad bezpieczestwem miesz-kacw oraz turystw czuwa bd ratownicy. Bilet wstpu dla osoby dorosej kosztowa bdzie 5 z, za bilet ulgowy zapacimy 3 z. Bezporednio przy jeziorze znajduje si rwnie przystanek autobusowy, z ktrego kursuj autobusy w kierunku Bydgosz-czy.

    Fot. Adam Zakrzewski(MC)

    Smakowity krl rogalW sobot, 20 czerwca przy wietlicy wiej-skiej w Wudzynku odbdzie si szsta edycja wi-ta Rogala. Na stoiskach bdzie mona znale ten smaczny wy-piek pod kad postaci.

    Organizatorzy wydarzenia przewidzieli dla mieszkacw mnstwo atrakcji, zarwno dla tych najmodszych, jak i star-szych. Dzieci skorzysta bd mogy z dmuchanej zjedalni,

    licznych konkursw i zabaw. Na dorosych czekaj emocjonujce rywalizacje, chociaby w jedze-niu rogali na czas.

    Tradycja wita Rogala ma na celu promowanie wypiekw lokalnej piekarni oraz sodkich przysmakw pa z Koa Gospo-dy Wiejskich, w ktrym czyn-nie dziaa wacicielka piekarni.

    Organizatorem wydarzenia jest Magorzata Wesoowska, sotys wsi Wudzynek, Rada So-

    ecka, Koo Gospody Wiejskich oraz Gminny Orodek Kultury w Dobrczu.

    ***Miesic pniej, 19 lipca w

    Strzelcach Dolnych odbdzie si Sportowe Lato. W poprzednim numerze bdnie poinformowa-limy o miejscu i organizatorze wydarzenia. Gospodarzem za-bawy jest Jan Iwanowski.

    (MC)

    Usugi planowa-ne to m.in. skadanie wniosku o wydanie dowodu osobistego, prawa jazdy, zgosze-nia prac geodezyjnych, czy wydania Europej-skiej Karty Ubezpie-czenia Zdrowotnego.

  • 12 12 czerwca 2015 r.GMINA OSIELSKO

    Budowa ulicy Jana Pawa II to najwiksza w tym roku inwestycja drogowa na terenie Osielska. Roboty s tak kosztowne, e trzeba byo podzie-li je na dwa etapy. Prace odbywa-jce si obecnie, na odcinku od Jezioraskiej do Cichej, obejmuj wykonanie jezdni o dugoci 646 m i szerokoci 7 m. Na skrzyo-waniu z ulic Kolonijn trwa bu-dowa ronda, a wzdu caej ulicy po wschodniej stronie jezdni po-wstaje chodnik z kostki brukowej oraz cieka rowerowa.

    W zeszym miesicu zako-czy si natomiast przetarg na drugi etap budowy na odcinku od ul. Cichej do Kty o cznej dugoci 512 m. Zadaniem wy-konawcy bdzie dostosowanie do istniejcej zabudowy drugie-go fragmentu ulicy i zjazdw. Umowa obejmuje wykonanie skrzyowa z ulicami: Marsow, Diamentow, Jowiszow i Kty, roww odparowujcych, wysp dzielcych z przejazdami rowero-wymi i przejciami dla pieszych.

    Termin wykonania wynosi 80 dni, co oznacza, e pierwsze samochody powinny mc prze-jecha now ulic ju w poowie sierpnia. W budecie na budow tej drogi przeznaczonych jest w sumie ponad 5 milionw zotych. Cz kosztw ma zosta pokryta z Europejskiego Funduszu Roz-woju Regionalnego w ramach z Regionalnego Programu Opera-

    cyjnego Wojewdztwa Kujawsko--Pomorskiego na lata 2007-2013.

    Ale to dopiero pocztek in-westycji zaplanowanych w tym roku w na terenie gminy. Podpi-sano ju umowy na budow ulic: Storczykowej w Osielsku (termin realizacji do 30.05.15), Kkolo-wej w Osielsku (odcinek 173 m, do 30.05.15), Czarnoleskiej w Niemczu (152 m, 15.11.15), Pru-sa w Niemczu (423 m, 15.11.15), eromskiego w Niemczu (298 m, 30.07.15), Olszynki w Niemczu (176 m, 30.07.15), Krakowskiej w Niwach (250 m, 15.11.15),

    Brzozowej w odowie (298 m, 30.05.15), Wsplnej w Maksy-milianowie (124 m, 15.11.15) i Ustronie w Maksymilianowie (370 m, 15.11.15), Dzikiej Ry w Maksymilianowie (190 m, 30.07.15) oraz Ptasiej w Maksy-milianowie (277 m, 30.05.15).

    Wrd inwestycji przewidy-wanych na ten rok ujto rw-nie plany remontowe. Nowej nawierzchni doczeka powinny si ulice Rekreacyjna i Zielona Dolina w Boenkowie, ul. Smu-kalska w Niemczu oraz ul. Kar-packa i Szczeciska w Niwach.

    Na licie ulic, ktre czeka atanie dziur znalazy si ul. Batycka, Kopernika, Krzyszkowiaka, Le-na, Mickiewicza, Nobla, Olim-pijczykw, Soneczna, Smukalska, Szkolna, Tapicerska, Topolowa i Warsztatowa. Prace polegajce na frezowaniu poboczy obejm natomiast w tym roku ulice: Aka-cjow, Botaniczn, Brzozow, Dbow, Jagodow, Jarzbinow, Karpack, Kasztanow, Klonow, Kopernika, Len, Mickiewicza, Poprzeczn, Soneczn, wierko-w, Warsztatow i Wierzbow

    Bogate plany drogowcw Przybliamy szczegy techniczne budowy ul. Jana Pawa II w Osielsku i wymieniamy,

    jakich jeszcze remontw moemy spodziewa si w tym roku na terenie gminy

    Tomasz Skory

    W najblisz niedziel, 14 czerwca, na tere-nie Zespou Szk w Osielsku odbdzie si festyn soecko-parafialny. Organi-zowana kadego roku zabawa to dla mieszkacw gminy okazja, by pozna swoich s-siadw, posucha muzyki i spotka lokalnych artystw i dziaaczy.

    W programie jak zwykle przewidziano wystpy wokal-ne i taneczne, nie zabraknie te konkursw i zabaw spor-towych. Kolejny festyn, tym razem w Maksymilianowie, odbdzie si 20 czerwca w wiejskiej wietlicy, a nastpny 11 lipca na boisku w Jaruy-nie. Z kolei w weekend 26-27 czerwca w stanicy w Boenko-wie odbdzie si VIII Oglno-polski Zjazd Boen i Boenn.

    Ju po raz kolejny panie o tych imionach spotkaj si w miejscowoci, by wsplnie przespacerowa si ulic Bo-enkowsk i witowa swoje imieniny przy poczstunku i muzyce. Rwnie w Boenko-wie, 29 sierpnia, bdzie mia-o miejsce wito Borowika. W programie, prcz atrakcji zwizanych z grzybami, liczne wystpy artystyczne i konkur-sy. Z kolei 20 wrzenia, ju po rozpoczciu roku szkolnego, ale przed kocem kalenda-rzowego lata, odbdzie si ro-dzinny piknik w Maksymilia-nowie.

    Szczegowych informa-cji na temat poszczeglnych wydarze naley szuka na stronie Gminnego Orodka Kultury.

    Jeszcze przed kocem wa-kacji Osielsko wzbogaci si o kolejne miejsce do upra-wiania sportu. Gmina ogosia wanie przetarg na budow nowego przyszkolnego boiska na dziace przy skrzyowaniu ulic Porzeczkowej i Tuberozy. Zadanie obejmuje budow bo-iska wielofunkcyjnego do piki rcznej, siatkwki i tenisa o wymiarach 43 x 32 m wraz z niezbdny wyposaeniem, za-gospodarowanie terenu wraz z montaem elementw ma-ej architektury, wykonanie nawierzchni z kostki betono-wej, instalacj pikochwytw oraz ogrodzenia. Z boiskiem ssiadowa bdzie bienia dwutorowa oraz skocznia z rozbiegiem o dugoci 20 m i poliuretanowej nawierzchni, a wedug dokumentacji pro-jektowej obok wielofunkcyj-nego boiska w dalszej kolej-noci powsta ma take plac do koszykwki oraz nowe miejsca parkingowe. Gmina na realizacj projektu otrzyma dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej Ministerstwa Sportu i Tury-styki. Termin skadania ofert mija 17 czerwca, a wykonawca wyoniony w przetargu bdzie mia czas na realizacj zadania do 17 sierpnia.

    (TS)

    Nowe boisko

    Wakacyjne kalendarium

    Znamy terminy najwaniejszych imprez plenerowych odbywajcych si w cigu tegorocznych wakacjiTomasz Skory

    Fot. GRAYNA BRZEZISKA

    Rewolwery, kapelusze, lassa, piropusze i wigwamy. W Maksymilianowie odby si piknik w klimatach westernu, na ktrym dzieci z Osielska miay okazj sprawdzi si w strzelaniu z uku, usi w siodle, a nawet poszukiwa zota. O pokazy apa-nia na lasso i rewolwerowe akro-bacje zadbali kowboje z Silverado City, a piosenki country i pro-gram artystyczny przygotowali wychowankowie GOK. Wicej zdj na naszej stronie interneto-wej, www.pozabydgoszcz.pl

    (TS)

    Dzieciaki na Dzikim Zachodzie

  • 1312 czerwca 2015 r. pozabydgoszcz.pl GMINA KORONOWO

    Kujawsko-Pomorska Or-ganizacja Turystycz-na rozpocza kolejn edycj Paszportu. Nasze wo-jewdztwo obfituje w rzeki i jeziora, dlatego organizatorzy wakacyjnej zabawy postano-wili zachca mieszkacw regionu do poznawania wod-nych szlakw i pooonych nad nimi miast.

    - Pomysw na wakacje z Paszportem Turystycznym nam nie zabraknie! - zapew-niaj pomysodawcy akcji. - Bdziemy kajakiem lub o-dzi pokonywa wodne trasy, pywa, wylegiwa na kocach, suchajc wiatru przynosz-cego opowieci zaklte w szu-warach. Bdziemy si bawi i radonie spdza czas.

    Partnerem akcji jest gmina Koronowo, ktrej rozlege te-reny wrcz obfituj w atrakcje zwizane z wod. Zalew Koro-nowski to prawdziwy raj dla wodniakw. Znajdziemy nad jego brzegiem kpieliska, wy-poyczalnie sprztu, stanice, komfortowe orodki wypo-

    czynkowe, a przede wszyst-kim malownicze scenerie, wrd ktrych kadego roku odbywaj si dziesitki imprez na onie przyrody.

    Gmina Koronowo to liczne miejscowoci wypoczynkowe pooone nad wod: Pieczy-ska, Samociek, Srebrnica, Romanowo, Krwka Lena,

    Sokole-Kunica czy Wielonek, ale na zalewie wodne atrakcje si tutaj nie kocz. Na p-nocnym wschodzie, poprzez rzek Krwk, czy si on z malowniczym acuchem Je-zior Byszewskich: Stoczek, Piaseczno, Potwice, Kadzion-ka, Staw Myski, Tobolno

    Due, Tobolno Mae, Pieko, Dugie, Krosna, Studzienne, Wierzchuciskie Mae, Wierz-chuciskie Due oraz Supow-skie.

    - Koronowo to jednak nie tylko woda - zapewniaj ko-ronowscy przewodnicy. - Mio pospacerowa wskimi, miej-scami stromymi, uliczkami i posiedzie na rynku, wok ktrego toczy si codzienne ycie mieszkacw. W tutej-szej kolegiacie poznamy cy-sterski rodowd miasta, a z Bydgoszczy wiedzie tu szlak, ktrego niezwyk atrakcj jest najwyszy w Europie most kolejki wskotorowej.

    Aby poczy wizyt w Ko-ronowie z udziaem w akcji Kujawsko-Pomorskiej Or-ganizacji Turystycznej nale-y wpierw zaopatrzy si w paszport, czyli specjaln ksieczk wydawan w punk-tach informacji turystycznej w regionie. Przy jej pomocy zbiera si okazjonalne pie-cztki potwierdzajce pobyt w miejscowociach biorcych

    udzia w akcji. Zebranie mi-nimum 5 daje szans na zdo-bycie zestawu turystycznych gadetw, a 10 - vouchera na atrakcyjny pobyt w regionie.

    Podrujcym z Paszpor-tem Turystycznym przysu-guj te specjalne rabaty. W Koronowie, gdzie odebra go mona w Punkcie Informacji Turystycznej przy Placu Zwy-cistwa 22, na jego posiadaczy czeka 50 proc. zniki na ma-teriay informacyjno-promo-cyjne oraz bezpatny wstp do Izby Pamici. Punkt czynny jest od poniedziaku do pit-ku w godz. od 9 do 17 oraz w weekendy od 9 do 15.

    Zabawa potrwa do 10 wrze-nia 2015. Do tego dnia Ku-jawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna czeka bdzie na ksieczki wypenione pie-cztkami. Spord osb, ktre zdobd najwicej piecztek oraz wszystkich uczestnikw akcji wyonione zostan te, do ktrych trafi nagrody. Szcze-gy na stronie internetowej www.paszport.com.pl.

    ap paszport, ruszaj w drog Od czerwca w punktach informacji turystycznej w regionie mona odbiera Paszport

    Turystyczny. Akcja obejmuje cae wojewdztwo. W naszym powiecie nie ma chyba drugiej takiej gminy, ktra stawiaaby na turystyk bardziej ni Koronowo

    Tomasz Skory

    Fot. ARCHIWUM

    Swoje pokochajcie, ssiadw poznawajcie pod takim hasem odby si drugi Nadbatycki Festiwal Orkiestr Dtych w Zblewie, w ktrym wzia udzia Modzie-owa Orkiestra Dta OSP przy MGOK w Koronowie. Grupa podbia serca publicz-noci zajmujc I miejsce w koncercie estradowym, II miejsce za przemarsz paradny

    oraz zdobywajc nagrod specjaln festiwalu. Gratulujemy!

    Zagrali na medal

  • 14 pozabydgoszcz.pl 12 czerwca 2015 r.GMINA NOWA WIE WIELKA

    Aleksandra od zawsze wie-dziaa co chce w yciu robi. Jako maa dziew-czynka podpiewywaa spon-tanicznie wymylone piosenki i recytowaa wiersze. Marzya ju wtedy o wystpach na duej scenie i kontakcie z publiczno-ci, ale swoj wokaln przygod rozpocza na dobre dopiero w liceum, jako chrzystka zespou Serioso Gioceso".

    W kolejnych latach piewa-a rwnie z innymi chrami oraz wystpowaa jako solistka. Podkrela, e wiele zawdzicza wspaniaej animatorce kultury Katarzynie Tomali, ktra zorga-nizowaa jej dwa wane koncerty z cyklu Solo i w duecie w MDK nr 3 w Bydgoszczy oraz GOK w Osielsku. Od tego momentu moda wokalistka zacza wie-rzy, e spenienie marze jest w zasigu rki.

    - Lubi piosenki poetyckie, estradowe, musicalowe, a tak-e klasyczne pieni - wymienia Aleksandra Meler. - Inspiru-je mnie wielu artystw, ale nie chciaabym nikogo wymienia, bo kadego dnia zachwycam si twrczoci kogo innego. Std te mj repertuar jest rny. piewam rozrywkowo, klasycz-nie i chralnie w zalenoci od potrzeb i okolicznoci, a take swojego nastroju. Potrafi od-nale si w kadym gatunku muzycznym poza tzw. cikimi brzmieniami.

    Warsztat piewu klasycznego mieszkanka Brzozy doskonalia na II stopniu kierunku wokal-nego w Pastwowym Zespole Szk Muzycznych im. Artu-ra Rubinsteina w Bydgoszczy. Dziki uporowi oraz systema-tycznej pracy otrzymaa tytu za-wodowy muzyka wokalisty, ode-braa dyplom z wyrnieniem oraz szereg zwizanych z tym nagrd. Jedn z nich by wystp na koncercie absolwentw w foyer Filharmonii Pomorskiej w

    Bydgoszczy. Obecnie Aleksandra Meler

    nadal piewa i ksztaci si wo-kalnie w Akademii Muzycznej na kierunku emisja gosu. Bierze udzia w licznych koncertach jako solistka, chrzystka scholi oraz zespou gospelowego, a tak-e uwietnia imprezy plenerowe i prywatne uroczystoci okolicz-nociowe, najczciej w trio wo-kalno-instrumentalnym. Marzy by w przyszoci mc zapiewa solowo w bydgoskiej Operze Nova. Do tej pory na deskach opery mona byo usysze j dwukrotnie, ale w skadzie ch-ralnym.

    - Aktualnie najczciej pie-wam na prywatnych imprezach zamknitych o charakterze ta-necznym. Z tego powodu mj repertuar jest bardzo szeroki, od mniej do bardziej ambitnych po-pularnych piosenek - tumaczy artystka. - Poza tymi chatura-mi, w bliskiej przyszoci czeka-j mnie bardzo wane wystpy w Akademii Muzycznej w Byd-goszczy. Bd one rwnoczenie moimi egzaminami ze piewu solowego oraz chralnego. Wy-konam arie i utwory zespoowe z dawnych epok. Kady bdzie mg przyj i ich posucha.

    Ma szeroki repertuar

    Interesuje si psychologi i przyrod, ale to piew zawsze by jej najwiksz pasj. Aleksandra Meler, wokalistka z Brzozy, marzy

    teraz o solowym wystpie w bydgoskiej operzeTomasz Skory

    Ju po raz 53. Andrzej Kubiak, mieszkaniec Brzozy, zaprasza do przejcia Szlakiem omiu kropli nadziei. W niedziel 14 czerwca Ambulans Regional-nego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Bydgosz-czy bdzie czeka na wszystkich mieszkacw na parkingu w cen-trum Nowej Wsi Wielkiej przy ul. Bydgoskiej. Aby mc przyczyni si do ratowania ycia i zdrowia naley mie przy sobie dowd osobisty. Przed wybraniem si do punktu krwiodawstwa naley zje lekki posiek. Kada kropla krwi jest bezcenna.

    W ambulansie krew odda bdzie moga osoba, ktra uko-czya osiemnasty rok ycia, jed-noczenie nie przekroczya 65

    lat. Musi way nie mniej ni 50 kilogramw. Wane jest, aby w cigu ostatnich szeciu miesicy dawca yciodajnego pynu nie wykona tatuau, przekucia uszu ani innych czci ciaa, nie wyko-nywa take diagnostycznych ba-da i zabiegw endoskopowych. W cigu minionego p roku nie mg by leczony krwi lub jej skadnikami.

    Koordynatorem zbirki w Nowej Wsi Wielkiej jest Andrzej Kubiak - z Fundacji Szlakiem Na-dziei, ktry czuwa nad wydarze-niem od 2011 roku. Pobieranie krwi w Nowej Wsi Wielkiej roz-pocznie si o godzinie 9 i potrwa do godziny 14.

    MC

    Czerwona nadzieja

    Kajak, bieg, rower, a na ko-cu uroczyste dekoracje zwycizcw - tak wygl-day sportowe zmagania zatytu-owane Ptla Olimpijska, zorga-nizowane 7 czerwca dla miakw w Brzozie. Jak mwi uczestnicy wydarzenia, trasa kajakowa w tym roku bya wyjtkowo trudna, z racji pytkiego i zaronitego koryta kanau.

    Trasa rowerowa oraz biego-wa przeprowadzona zostaa in-terwaami. Wielki wysiek wy-nagrodzia natura - otaczajce lasy i ki wok Olimpina. Ptl Olimpijsk okrelono jako may katornik, dlatego zawody po-zwoliy sportowcom cieszy si kadym przebytym kilometrem.

    - Rywalizacja daa nam wszyst-kim ogromn porcj pozytywnej energii - komentuje na oficjalnej stronie wydarzenia Kamil. - Im-preza jest pozycj obowizkow w moim kalendarzu. Mimo, e trudno przedrze si byo przez bujn rolinno, oceniajc wszystko z boku, to wanie te przeszkody sprawiaj, e chce si

    tam wraca. Zwycizcami trasy kajakowo-

    -biegowej zostaa druyna w ska-dzie Maciej Kliniewski i Wojciech Taranowski, ktrzy w ubiegym roku uplasowali si na drugim miejscu.

    Jak zaznaczaj organizatorzy Ptli, pad pomys, aby w przy-szym roku tras kajakow prze-nie na jezioro w Chmielnikach.

    - Nie wane gdzie odbdzie si kolejna edycja wydarzenia - pod-sumowa w komentarzu Mirek, jeden z uczestnikw niedzielnych zmaga. - Mog zapewni, e we-zm w niej udzia. Bo impreza jest tego warta.

    Organizatorami wydarzenia byli: Stowarzyszenie Klub Tu-rystyki Rowerowej ROWERO-WA BRZOZA, Stowarzyszenie Promocji Turystyki Kajakowej Orze, przy wsppracy z Urz-dem Gminy Nowa Wie Wielka. Patronat honorowy nad imprez obj Wjt Gminy Nowa Wie Wielka.

    (MC)

    May katornik

    Fot. ARCHIWUMPRYWATNE

  • 1512 czerwca 2015 r. pozabydgoszcz.pl GMINA BIAE BOTA

    Do zbudowania doniczki Krystynie Jwiak posu-yy szare gazety, kawaek drutu oraz farba. Dno wykonaa z tektury. Dokadnie przemylana ozdoba odporna jest rwnie na wilgo. I jak zaznacza twrczyni, podstaw jest stworzenie produk-tu adnego, przydatnego, a zara-zem biodegradowalnego.

    - Natchnienie znalazam prze-szukujc rnorodne strony in-ternetowe - mwi mieszkanka Biaych Bot. - Troch oczywicie modyfikowaam pomysy. Wa-snorcznie tworz wiele cieka-wych przedmiotw. W przyszo-ci chc rozwin swoj pasj i wzi odpowiedzialno za swoj doroso, aby mie z tego satys-fakcj.

    Ogrodem pani Krystyna zaj-muje si od ponad dwudziestu lat. Wanie pielgnacja rolin sprawia, e kobieta zacza zaj-mowa si rkodzieem. Do do-niczek doczepia kwiaty, gazki

    i inne ozdoby. Takie przedmioty rozdaje w prezencie przyjacio-om.

    - Jedn z takich doniczek, wraz z ozdobami, otrzymaa ode mnie pani Katarzyna Grochola - mwi artystka. - Kolejn poda-rowaam Dorocie Szelgowskiej, onie Adama Sztaby. Prezenty wykonane wasnorcznie ciesz najbardziej.

    Swoj przyszo pani Kry-styna wie z rkodzieem. Jak zaznacza, dojrzaa ju do tego etapu, aby robi co wicej - two-rzy rne ksztaty i wielkoci do-niczek i ozdb.

    - Wane, aby pracowa z pasj i radoci - podsumowuje kobie-ta. - Wszystko, co znajduje si w naszym ogrodzie zrobilimy wa-snorcznie i pielgnujemy do tej pory. Doniczki tworz wieczora-mi, siedzc wygodnie w fotelu. Ich wygld zaley od mojego na-stroju. Sztuka wymaga skupienia, a wtedy odwdziczy si piknem.

    Biogadety Z gazet tworzy doniczki. Jej prace znajduj si m.in. w domu pisarki Katarzyny Grocholi oraz projektantki wntrz Doroty Szelgowskiej Micha Ciechowski

    Daria ma 2,5 roku, ale do-piero niedawno zacza raczkowa. Nie mwi, nie reaguje na bodce, nie jest w sta-nie je samodzielnie. Jest dziec-kiem niepenosprawnym neu-rologicznie, wymaga regularnej rehabilitacji systemami Bobath i Voita, wsparcia logopedy, peda-goga i innych form pomocy. Na pocztku czerwca tata Darii wraz ze swoim koleg wyruszyli w ro-werow podr dookoa kraju, by wsplnie informowa jak najwi-cej osb na temat stanu zdrowia dziewczynki.

    - Wyjedajc na t wypra-w pragn opowiedzie o Darii wszystkim napotkanym ludziom dobrej woli i duego serca, pro-szc o wsparcie finansowe na dal-sze leczenie, dodatkowe badania i rehabilitacje, ktrych nie ofe-ruje w ramach opieki medycznej nasza suba zdrowia - tumaczy Marek Juchniak. - Pomysw na poprawienie kondycji naszego okruszka mam w gowie mn-stwo, ale si rzeczy potrzeba na nie dodatkowego budetu.

    Marek i Wodek rozpoczli swj charytatywny rajd 2 czerw-ca w Biaych Botach, gdzie mieli okazj spotka si z przedstawi-cielami gminy. Wjt Maciej Kul-pa obj honorowym patronatem wypraw oraz ufundowa uczest-nikom napoje i batony energe-tyczne, ktre uatwi im rege-neracj si na trasie. A czeka ich duga droga. W cigu 28 dni chc pokona przeszo 3793 km.

    - Nie zbieram rodkw bez-

    porednio do moich rk lecz na konto fundacji pomagajcej Da-rii - tumaczy tata dziewczynki. - Jeeli spotkam ludzi chccych ofiarowa jakie datki, to bd ich prosi o wpat na to konto, chociaby w celu bezpiecznego przejazdu przez ca tras, nie martwic si tym, e kto bdzie chcia nas okra z pienidzy.

    Daria jest podopieczn Fun-dacji Dzieciom Zdy z Pomo-c. rodki na jej rehabilitacj na-ley kierowa na konto w banku BPH S.A. nr 15 1060 0076 0000 3310 0018 2615, tytuem: 26075 Juchniak Daria - darowizna na pomoc i ochron zdrowia.

    Trwaj te poszukiwania osb, ktre chciayby pomc Markowi i Wadkowi na trasie w formie noclegu, posiku, udostpnieniu wody, w serwisie rowerw itd. List miejscowoci, przez ktre bdzie biec trasa wyprawy oraz

    wicej szczegw mona znale na stronie www.dladarii.eu. Oso-by, ktre chc pomc proszone o kontakt na e-mail [email protected] lub numer 690088880.

    Osoby, ktre pragn wesprze finansowo sam wypraw mog zrobi to te wpacajc pienidze na konto Raiffeisen Polbank nr 22 2340 0009 0600 4030 0000 1100 z dopiskiem: Na wypraw dla Darii".

    - Wszyscy, ktrzy w jaki-kolwiek sposb przyczyni si do realizacji wyprawy i zechc by ujci po powrocie na licie podzikowa na stronie Darii, proszeni s o wyraenie zgody przy dokonywaniu przelewu lub wysyajc mi dane wiadomoci prywatn na Facebooku - doda-je Marek Juchniak. - Ju teraz za wszelkie wsparcie z gry serdecz-nie dzikuj w imieniu Darii i swoim.

    3793 km dla okruszka

    Marek Juchniak z Bydgoszczy i Wadysaw Pielecki z Biaych Bot wyruszyli w rowerow podr dookoa Polski. Celem wyjazdu jest

    zgromadzenie rodkw na leczenie niepenosprawnej DariiTomasz Skory

    Fot. URZD GMINY

    Fot. ADAMZAKRZEWSKI

  • 16 pozabydgoszcz.pl 12 czerwca 2015 r.SOLEC KUJAWSKI

    Zaczo si od serii niefor-tunnych zdarze. M tra-fi do szpitala, auto zostao uszkodzone przez nieuwanego kierowc, a i w krtkim czasie naoyo si na siebie kilka ro-dzinnych uroczystoci, ktre uszczupliy domowy budet. Gdy pod koniec 2010 roku pani Joan-na stana przed problemem, jak przy tych wszystkich wydatkach zorganizowa wita, postanowi-a wykorzysta swoje umiejtno-ci.

    - Z wyksztacenia jestem cze-ladnikiem krawiectwa lekkiego, cho musz przyzna, e nigdy nie przepadaam za szyciem ubra - zdradza Joanna Rydu-chowska. - Wymyliam jednak, e sama uszyj dzieciom zabawki pod choink i okazao si, e daje mi to mnstwo radoci!

    Szukajc w sieci rozmaitych wzorw odnalaza Tild, wywo-dzcy si z Norwegii styl lalek o charakterystycznych oczach w

    postaci kropek oraz niepropor-cjonalnie dugich nogach i ramio-nach. Na podstawie dostpnych wzorw uszya pierwsze tildowe krliki, ktre wrczya dzieciom na wita. Na krlikach si jednak nie skoczyo, bo mieszkanka Solca pokochaa skandynawskie zabawki i zacza szy jedn za drug. Ile ich do tej pory zrobia, tego nie da rady zliczy.

    - Pierwsze prace powstaway metod prb i bdw. Szyam duo zwierzakw oraz aniokw. To najpopularniejszy tildowy wzr, nie mam akurat adnego w domu, bo schodz raz dwa. Lubi szy koty klamkowce", ktre mona zawiesi na czym za ogon. Bardzo lubi wymyla te wasne zabawki, np. samoloty, koniki, pajki, bociany, jee, mo-tyle czy nietoperze. Nietoperzy mam duo, jako nikt si po nie nie zgasza.

    Joanna Ryduchowska dodaje, e bardzo rozwija si dziki swo-

    im dzieciom, ktre podsuwaj jej pomysy na kolejne zabawki. Gdy jej syn zosta ministrantem, zacza na prb szy lalki ksiy i misie w sutannach i do dzi do-staje zamwienia od znajomych duchownych, ktrzy chc sprawi kolegom nietypowy prezent.

    - Ilekro wymyl jaki nowy wzr, konsultuj go z dziemi - to zawsze moi pierwsi recenzenci. Cho nie wiem, czy mog uzna ich za obiektywnych, bo i tak za-wsze mwi, e im si wszystko podoba! - mieje si pani Joanna.

    Poniewa zamwie i okazji do przygotowywania kolejnych zabawek byo coraz wicej, miesz-kanka Solca postanowia w kocu

    zaoy wasn firm, w ktrej b-dzie moga spenia si zarwno artystycznie, jak i zawodowo. Te-raz nowe pomysy podsuwaj jej te klienci. W ten sposb, midzy innymi, miaa ju okazj uszy lalki z podobiznami modej pary, ktre powdroway w prezencie dla nowoecw. Z kolei dla caej klasy crki, ktra uczy si w ze-rwce, szya ju z rnych okazji renifery, swki, misie, zajczki i wiele innych zwierztek.

    Tildowe zabawki krawcowa wykonuje gwnie z baweny i polaru, ktre wypenia silikono-wym puchem, ale do samych za-bawek si nie ogranicza. Tworzy te poduszki, serwetki, dekoracje,

    torebki i koszyki, a od niedawna zgbia te techniki decoupage i szydekowania.

    - W najbliszych dniach bd musiaa skoczy anioka na chrzest. I zrobi troch kotw, bo te szybko schodz - zapowia-da Joanna Ryduchowska. - Mam duo planw, a cigle brakuje mi czasu. Sporo zabiera komputer bo wszystkie prace fotografuj i pu-blikuj na blogu.

    Prace pani Joanny mona zna-le na facebookowym profilu jej pracowni pn. Pracowite So-neczko.

    [email protected]

    Anioki id jak buki

    Pi lat temu w domu Joanny Ryduchow-skiej zaczy krlowa maskotki. Wpierw

    uciech miay z nich dzieci, potem znajomi i dalsza rodzina, a dzi ju

    kady moe mie w domu pluszowe dziea krawcowej z Solca Kujawskiego

    Tomasz Skory

    Joanna Ryduchowska wrd swoich zabawek. Fot. TOMASZSKORY

    Pod koniec maja ZGK pod-pisa umow, w ktrej zo-bowiza si paci firmie 1,96 z netto za metr szecienny odprowadzonych ciekw. To dobra wiadomo, gdy wedug czarnego scenariusza z ubiege-go miesica, bydgoska Spka Wodna Kapuciska, poprzedni waciciel oczyszczalni, moga cakiem zaprzesta przyjmowa i oczyszcza cieki z terenu gminy.

    Kopoty ze SW Kapuciska rozpoczy si po likwidacji byd-goskich zakadw Zachem", gdy okazao si, e oczyszczalnia, do ktrej wdroway fabryczne cie-ki, przestaa by rentowna. Wa-dze spki podwyszyy wic na pocztku roku koszty odbioru ciekw z 1,18 z do 2,81 z za m3 i wystawiy ZGW rachunek na ponad 5 mln z za korzyci, ktre odnis Solec Kujawski z tytuu oczyszczania ciekw i utylizacji odpadw w minionych latach.

    Zakad Gospodarki Komu-nalnej nie zgodzi si na tak dra-styczn podwyk, w poowie maja SW Kapuciska przesaa wic do gminy owiadczenie o

    odstpieniu od umowy, uzasad-niajc to tym, e nie spacono w terminie wspomnianych 5 mln z. Odcicie soleckiej przepom-powni od instalacji oczyszczalni Kapuciska oznaczao, e cieki cofn si do budynkw i zaczn spywa bezporednio do Wisy, co doprowadzi do skaenia rzeki i pooonych nad ni terenw, w tym chronionego obszaru Natura 2000.

    Solecczanie odwoywali si podkrelajc, e dotychczasowa umowa ze spk mwia, i za-przestanie przyjmowania cie-kw moe nastpi wycznie w sytuacji cakowitego braku opat, a ZGK paci regularnie, tylko e dotychczasow stawk.

    - Na pocztku roku ZGK pa-ci 1,18 z za m3, od lutego 2,81 z - czytamy na stronie Urzdu Miasta i Gminy Solec Kujawski. - Spowodowao to znaczny wzrost wydatkw po stronie ZGK. Za pierwsze cztery miesice zakad zapaci o 600 tys. z wicej ni przewidywa plan, a cznie do koca tego roku, gdy wyne-gocjowana cena obowizuje do

    koca grudnia br., zakad wyda wicej na cieki o 1,4 mln z.

    Jak informuje Jan Gapski, pre-zes ZGK, taryfy dla mieszkacw ustalane s raz na rok, wic cay tegoroczny wzrost cen pokryje zakad, a nie mieszkacy. Jedno-czenie ZGK zakoczy rozmo-wy dotyczce odbioru ciekw z Chemwikiem, spk crk MWiK w Bydgoszczy, ktra nie-dawno odkupia oczyszczalni od SW Kapuciska. Now stawk odbioru ciekw ustalono na 1,96 z za m3. Jeszcze nie podano jed-nak co stanie si z zaleg kwot 5 mln z. Prawdopodobnie zadecy-duje o tym sd.

    Przetarg na zagospodaro-wanie terenu soleckiego dworca wygrao z Przed-sibiorstwo Wielobranowe EBUD Przemyswka z Byd-goszczy. Wybudowanie punktu obsugi podrnych wraz z zago-spodarowaniem terenu stacji w ramach projektu Szybkiej Kolei Metropolitalnej BiT-City bdzie kosztowao prawie 16 milionw zotych.

    Prace maj rozpocz si nie-bawem, dlatego przeniesiono ju z okolic wiaduktu znajdujce si tam dotychczas targowisko. Nowy plac targowy mieci si obecnie przy torowisku z nie-utwardzon powierzchni. W przyszym roku miasto planu-je jego utwardzenie, po tym jak odzyskana zostanie kostka bru-kowa z placu, na ktrym handel trwa do tej pory.

    Do tego czasu firma EBUD na terenie pomidzy wiaduktem, a starym budynkiem dworca, wy-buduje nowoczesny obiekt o po-wierzchni 690 metrw kw. Ob-szar, na ktrym powstanie nowy

    dworzec zostanie uzbrojony w instalacje przycza gazowego, wodocigowego, elektroenerge-tycznego, kanalizacji deszczowej i kanalizacji sanitarnej wraz z przepompowni. Koo dworca kolejowego od pnocnej stro-ny utworzony zostanie rwnie punkt obsugi komunikacji ko-owej dla autobusw miejskich, podmiejskich oraz takswek.

    Nad peronami powstan wiaty, odnowiona zostanie na-wierzchnia i zainstalowane nowe owietlenie. W celu skomuni-kowania cigu pieszego pod wiaduktem z peronami zosta-nie wybudowana winda, a nad caoci czuwa bdzie system monitoringu CCTV. Zakres prac obejmuje rwnie monta elementw maej architektury, zagospodarowanie terenu ziele-ni, wymian nawierzchni na ul. Garbary oraz modyfikacj orga-nizacji ruchu. Wykonawca na za-koczenie prac bdzie mia czas do listopada tego roku.

    (TS)

    Punkt obsugi coraz bliej Znamy szczegy budowy punktu obsu-gi podrnych w Solcu Kujawskim. Nowy obiekt bdzie kosztowa prawie 16 mln z, a wybuduje go firma z Bydgoszczy

    Jest umowa z oczyszczalni

    Zakad Gospodarki Komunalnej w Solcu Kujawskim podpisa umow na odbir i oczyszczanie ciekw z Chemwikiem, nowym

    wacicielem bydgoskiej oczyszczalniTomasz Skory

  • 1712 czerwca 2015 r. pozabydgoszcz.pl GMINA SICIENKO I DBROWA CHE.

    Pod koniec maja zawod-niczki Gryfa miay okazj zaprezentowa swoje umie-jtnoci na Mistrzostwach Polski Zrzeszenia LZS w zapasach ko-biet w Siedlcach. Szesnastoletnia Dominika Winiewska drugi rok z rzdu zaprezentowaa mi-strzowski poziom bronic ubie-gorocznego tytuu i zdobywajc zoto w kategorii 65 kg.

    - W finale spotkaam si z t sam przeciwniczk co w ubie-gym roku - relacjonuje Domi-nika. - Trudno powiedzie czy atwiej broni si tytuu czy go zdobywa, bo pokonaam j w podobnym czasie co w ubiegym roku. No, moe nieco szybciej.

    Kolejne zoto na Mistrzo-stwach LZS to nie jedyny duy sukces zapaniczki z Wojno-wa. W midzyczasie wywalczy-a drugie miejsce na zawodach midzynarodowych w Kraniku i trzecie podczas II Pucharu Pol-ski w arach. Jakub Janiszewski, trener Gryfa, ju niejednokrot-nie podkrela, e Dominika ma predyspozycje, a w cigu prawie czterech lat, od kiedy trenuje pod jego okiem, poczynia ogromne postpy.

    Zawody w Siedlcach okazay si udane jednak nie tylko dla Do-miniki Winiewskiej. Jej klubowa

    koleanka, Karolina Gackowska, zrobia wszystkim niespodziank zdobywajc brzowy medal w ka-tegorii 46 kg. Nastolatka trenuje w klubie ju trzeci rok i ma na-dziej na kolejne sukcesy.

    - Coraz wicej dziewczyn wi-

    czy zapasy. Mnie zmotywowao to, e moja znajoma chodzia na treningi i co rusz wracaa z zawo-dw z medalami. Pomylaam, e te bym tak chciaa i dzi jestem zadowolona z tej decyzji - pod-krela Karolina. A jak ocenia swj

    ostatni wystp? - Na pewno mo-gabym co poprawi. Ale po to s treningi i pomoc trenera, by si doskonali.

    Zaledwie tydzie po sukcesie dziewczyn w Rudniku koo Raci-borza odbyy si Midzynarodo-we Mistrzostwa Polski Juniorw w Zapasach. Wrd najlepszych zawodnikw z Polski, Rosji, Li-twy, Ukrainy, Sowacji i Niemiec nie zabrako rwnie zapani-kw Gryfa. Klub z Wojnowa reprezentowali bracia Adam i Krzysztof Grzyscy. Adam za-j drugie miejsce w kategorii 55 kg, a Krzysztof uplasowa si na dziewitym miejscu w kategorii 60 kg. Modszy z braci przyznaje, e nie jest zadowolony ze srebra.

    - Prowadziem przez prawie ca walk, ale za mao pracowa-em nad kondycj i w kocwce zabrako mi si i tlenu. Przeciw-nik wszed we mnie, ja nie wybro-niem ng i skoczyo si tak jak si skoczyo - wspomina Adam.

    Przypomnijmy, e Adam to aktualny Mistrz Polski Juniorw. W walce o zoty medal po raz kolejny ju spotka si z Seba-stianem Barabaszem, aktualnym wicemistrzem z Czarnych Poa-niec. Do tej pory juniorzy przy rnych okazjach spotykali si na macie ju cztery razy i trzykrot-

    nie te spotkania koczyy si zwy-cistwem Grzyskiego.

    - Jestemy dobrymi kolega-mi, ale faktycznie czsto ze sob rywalizujemy - tumaczy Adam. - Poniewa nie zamierzam zmie-nia kategorii wagowej i myl, e Sebastian rwnie tego nie pla-nuje, wic pewnie jeszcze dojdzie midzy nami do niejednej walki.

    Zarwno dla Adama, jak i jego klubowych koleanek ostatnie mistrzostwa byy sprawdzianem przed najwaniejsz imprez w tym roku, jak jest Oglnopolska Olimpiada Modziey, ktra od-bdzie si 19-21 czerwca w Solcu Kujawskim. W weekend poprze-dzajcy zawody klub witowa bdzie natomiast swoje dwudzie-stolecie.

    - 13 czerwca wsplnie bdzie-my obchodzi urodziny klubu - zaprasza Jakub Janiszewski, tre-ner ULKS Gryf Wojnowo. - W ramach obchodw odbdzie si turniej zapaniczy dla dziewczt i chopcw w mini-zapasach, mo-dzikach oraz w wyznaczonych kategoriach wagowych kadetw i juniorw. Spotykamy si w sobo-t w hali sportowej Zespou Szk w Wojnowie. Szczegy imprezy mona znale na naszej stronie internetowej.

    Zoto, srebro i brz Modzi zapanicy ULKS Gryf Wojnowo maj dobr pass. Tu przed zbliajcym si

    dwudziestoleciem klubu przywieli medale z najwaniejszych imprez w krajuTomasz Skory

    Dominika Winiewska i Adam Grzyski. Fot. TOMASZSKORY

    Zabawa zacza si o go-dzinie 15. W szranki w zawodach sportowych stany dzieci i modzie ze szk podstawowych i gim-nazjalnych. Pniej przyszed take czas na prezentacj umiejtnoci wokalnych i ta-necznych.

    W Dniu Sportu uczestni-czyy rwnie przedszkolaki. Najlepsze wyniki w kadej kategorii i miejsca od 1 do 3 gwarantoway nagrody w po-staci sprztu sportowego oraz artykuw szkolnych. Rozda-wano take nagrody pociesze-nia i wyrnienia dla najbar-dziej aktywnych uczestnikw zabawy.

    - Wszyscy uczestnicy mieli zapewnione soki i wyywie-nie - mwi Radosaw Cie-chacki, wjt gminy Dbrowa Chemiska. - Oprcz porcji witamin i sodyczy najmodsi mogli poczstowa si take kiebask i karkwk z grilla.

    Po czci sportowej przy-szed czas na kolejne atrakcje.

    - Duym zainteresowaniem cieszyy si pokazy przygoto-wane przez OSP i Patrol Saper-ki - mwi Radosaw Ciechac-ki. - Szczeglnie wizyta tych drugich, do niecodzienna, bya nie lada atrakcj.

    Wiele dzieci spdzao ak-tywnie czas na dmuchanych zjedalniach i zamkach. Nie zabrako take przejadek bryczk. Najmodsi puszcza-li take baki mydlane, a ich twarze zostay pomalowane przez pracownice Gminnego Orodka Kultury i Sportu.

    W soeckim Dniu Spor-tu wzio udzia kilkadziesit dzieci w rnym wieku. Aura bya kapryna, ale udao si zrealizowa cay program za-bawy. Najmodsi byli niezwy-kle zadowoleni. Organizatorzy zapewniaj, e bd realizowa-li t ide take w przyszoci.

    (WT)Wizytacje przeprowa-dzano 8 czerwca. eby zaj wysokie miejsce trzeba byo sprosta wyrubowanym wymaganiom i

    kryteriom. Najadniejszy ogrd bdzie reprezentowa gmin Dbrowa Chemiska na szcze-blu powiatowym.

    W skad komisji konkurso-

    wej weszy Dorota Ratajczak, jako przewodniczca, Aleksan-dra Kirchner-Banach, Wiesawa Dryk, Beata Zieliska i Eweli-na Lewandowska. Komisja oce-niaa kilka elementw.

    - Liczyo si dla nas prawi-dowe rozplanowanie ogrodu - mwi Dorota Ratajczak. - Nie mniej wane byo urzdzenie czci wypoczynkowej oraz dobr rolin zdobicych ogrd przez cay okres wegetacji. Istotna bya take estetyka i stan techniczny ogrodzenia.

    Komisja oceniaa take kwietniki, skalniaki, murki kwiatowe i pergole. znaczenie miao take to, jak utrzymane s trawniki i wykorzystane iglaki, liciaste krzewy ozdobne oraz pncza i roliny. Na ostateczn ocen zoyo si take oglne wraenie estetyczne.

    Pierwsze miejsce zaja Gra-yna Winklewska z Wadowa Krlewskiego, II Grayna Pilar-ska z Bolumina, a trzecie Zofia Wojciechowska, rwnie z Wa-dowa Krlewskiego.

    - Wadowo okazao si bez-sprzecznie najlepsze - komen-tuje wyniki Dorota Ratajczyk. - Miejmy nadziej, e najpik-niejszy ogrd w naszej gminie powalczy take o wysokie miej-sce w konkurencji z innymi z powiatu.

    (WT)

    Saperzy du

    atrakcj W Boluminie w gminie Dbrowa Chemi-ska odby si 7 czerwca Dzie Sportu. Ra-zem bawili si rodzice, dzieci i dziadkowie

    Wadowo gr! Specjalnie wyonione na t okazj jury wybrao najpikniejsze

    ogrody przydomowe w gminie Dbrowa Chemiska

  • 18 pozabydgoszcz.pl 12 czerwca 2015 r.DODATEKEDUKACJA

    Bezpieczestwo naro-dowe, komunikacja i psychologia w biznesie oraz technologie proekologicz-ne - takie propozycje nowych kierunkw uchwali Senat Uni-wersytetu Mikoaja Koperni-ka. Dostpne bd one ju od padziernika. Nabr ruszy pod koniec czerwca.

    Wydzia Politologii i Sto-sunkw Midzynarodowych toruskiego uniwersytetu od nowego roku akademickiego otworzy dla studentw kieru-nek Bezpieczestwo narodo-we. Do tej pory uniwersytet ksztaci akw tylko i wycz-nie pod ktem bezpieczestwa wewntrznego. Jak poinfor-mowa przedstawiciel WPiSM, jest na rynku miejsce dla ab-solwentw nowopowstaego kierunku.

    - Istnieje due zapotrze-bowanie na specjalistw wyksztaconych w zakresie

    bezpieczestwa narodowego - mwi dr hab. Micha Strzelec-ki, profesor Uniwersytetu Mi-koaja Kopernika w Toruniu. - Takich studiw na regional-nym rynku edukacyjnym nie ma. Nasza oferta jest pod tym ktem unikalna i oryginalna.

    Kierunek Bezpieczestwo narodowe bdzie realizowany we wsppracy z Wydziaem Matematyki i Informatyki. Po-czenie wynika z moliwoci chociaby cyber zagroenia, a wic niebezpieczestwa siecio-wego. Nowy kierunek studiw przygotuje przyszych absol-wentw do pracy w resorcie obrony narodowej, spraw we-wntrznych i administracji, a take w przemyle obronnym, instytucjach Unii Europejskiej i wszelkiego rodzaju organiza-cjach midzynarodowych.

    - Podczas nauczania naj-wikszy nacisk zostanie poo-ony na zdobywanie wiedzy i

    umiejtnoci praktycznych z zakresu militarnych i pozami-litarnych zagroe we wsp-czesnym wiecie - podsumo-wuje prof. Strzelecki.

    Kolejnym kierunkiem, kt-ry doczy do oferty UMK s technologie proekologiczne i zarzdzanie rodowiskiem. Studia inynierskie bd pro-wadzone bd przez Wydzia Chemii i Wydzia Nauk o Zie-mi. Skierowane zostan do osb, ktre swoj przyszo wi z bran energii odna-wialnej lub instytucji monito-rujcych rodowisko.

    Uniwersytet od nowego roku akademickiego na Wy-dziale Nauk Ekonomicznych i Zarzdzania otworzy kierunek komunikacja i psychologia w biznesie. Absolwenci zostan wyposaeni w teoretyczn i praktyczn wiedz o aspektach funkcjonowania wspcze-snych przedsibiorstw, instytu-

    cji gospodarczych i administra-cyjnych, zarwno krajowych, jak i midzynarodowych.

    - Ukoczenie kierunku ko-munikacja i psychologia w biznesie na UMK umoliwia zatrudnienie w dynamicznie rozwijajcych si organizacjach oraz firmach - mwi Barbara Jwik z WNEiZ. - Absolwenci znajd zatrudnienie m.in. jako specjalici i menederowie w marketingu, pracownicy urz-dw administracji pastwowej i samorzdowej, menedero-wie w instytucjach pozarzdo-wych, fundacjach, stowarzy-szeniach oraz jako specjalici ds. marketingu, Studia z zakre-su Komunikacja i psychologia w biznesie daj teoretyczn wiedz i praktyczne umiejt-noci niezbdne do urucho-mienia i prowadzenia wasne-go przedsibiorstwa.

    Uniwersytet Mikoaja Ko-pernika oprcz wspomnianych ju propozycji, utworzy take picioletnie studia magister-skie na kierunku architektura wntrz oraz studia angloj-zyczne - Wydzia Matematyki i Informatyki bdzie prowa-dzi anglojzyczne studia ma-tematyczne, Wydzia Nauk o Ziemi od nowego roku zapro-ponuje studia anglojzyczne na kierunku turystyka i rekre-acja. Po angielsku take bd prowadzone studia z analityki medycznej oraz pielgniar-stwa. Oprcz tego, wrd no-wych kierunkw bd studia I stopnia: jzyk obcy w biznesie, agrobiologia, biologia sdowa, lingwistyka praktyczna i copy-writing. Na studiach II stopnia - wojskoznawstwo i praca so-cjalna.

    Fot. Adam Zakrzewski

    Wicej moliwoci na UMK

    Nowe kierunki studiw maj poszerzy ofert uniwersytetu oraz przycign nowych studentw

    Micha Ciechowski

  • 1912 czerwca 2015 r. pozabydgoszcz.pl DODATEKEDUKACJA

    Programy stypendialne kie-rowane s do rnych grup studentw, dziki czemu kady znajdzie co dla siebie. Przyznawane s przez uczelnie, ministra, fundacje czy samorz-dy. Wynosz od kilku do kilkuna-stu tysicy zotych i wypacane s jednorazowo lub co miesic.

    Od uczelni

    Kada uczelnia we wasnym zakresie ustala szczegy i wyso-ko przyznawanych stypendiw. Jest jednak kilka staych regu, ktrymi si kieruj przy udziela-niu wiadcze: stypendium rek-tora dla najlepszych studentw, stypendium socjalne dla osb z ubogich rodzin i osb niepeno-sprawnych. O stypendia dla naj-lepszych, mog stara si osoby z wysok redni ocen, osigni-ciami naukowymi, artystycznymi lub wysokimi wynikami spor-towymi. Poniewa pod uwag brane s gwnie dobre wyniki w nauce i osignicia, o ten rodzaj stypendium mona ubiega si od drugiego roku. Wysoko tego wiadczenia to zazwyczaj kilkaset zotych miesicznie. Stypendium socjalne ma prawo otrzymywa osoba znajdujca si w trudnej sy-tuacji materialnej. Student dzien-ny, moe otrzyma stypendium w wyszej kwocie jeli mieszka w akademiku, poniewa dojazd ze staego miejsca zamieszka-

    nia do uczelni uniemoliwiby lub utrudniby mu studiowanie. Maksymalny dochd uprawnia-jcy do otrzymania stypendium socjalnego wynosi 850,20 zotych netto miesicznie na osob w ro-dzinie studenta. O stypendium dla osb niepenosprawnych moe ubiega si student z tytu-em niepenosprawnoci potwier-dzonym orzeczeniem waciwego organu. Osoby niepenosprawne maj prawo do wiadcze po-

    mocy materialnej niezalenie od formy studiw (dzienne lub za-oczne) oraz od wieku. Wysoko stypendium moe by uzalenio-na od stopnia niepenosprawno-ci i ustala j uczelnia w porozu-mieniu z odpowiednim organem samorzdu studenckiego.

    Od ministra

    Studenci, ktrzy wyrnia-j si w nauce, maj na swoim

    koncie wybitne osignicia takie jak publikacje w czasopismach naukowych, publikacje naukowe w formie ksiki, wystpienia na konferencjach naukowych czy nagrody i wyrnienia w konkur-sach midzynarodowych, mog stara si o stypendium przyzna-wane przez ministra. Wypacane jest ono raz na semestr lub raz na rok, a jego wysoko to 14 tysicy zotych. Kolejnym wsparciem ze strony ministerstwa jest program

    "Diamentowe Granty", dziki ktremu zdolni acy mog otrzy-ma dofinansowanie na swoje badania, nawet w kwocie 200 ty-sicy zotych. Studenci zgaszaj wasne badania pod wodz opie-kuna naukowego lub promotora, a specjalna komisja ocenia przed-stawiony kosztorys, warto na-ukow pomysu oraz osignicia kandydata.

    Od samorzdu i fundacji

    Rwnie samorzdy staraj si wspiera modzie i wypa-caj rnego rodzaju stypendia. Musimy tylko odwiedzi witryny gmin, powiatw czy wojewdztw i sprawdzi jakie wiadczenia mog nam zaoferowa. Kryteria, w ktrych s one przyznawane, to wybitne osignicia w nauce, szczeglne wyniki sportowe i ar-tystyczne. Swoje programy sty-pendialne maj rwnie fundacje, do niektrych z nich moemy za-liczy te, ktre wyrwnuj szanse edukacyjne modziey, pocho-dzcej z maych miejscowoci.

    Stypendia nie s niczym no-wym, jednak nie wszyscy wiedz jak i gdzie mog si o nie star. Czsto, aby uzyska stypendium musimy speni odpowiednie wymogi i dopilnowa terminw skadania wnioskw.

    (MK)Fot. Adam Zakrzewski

    Stypendium dla kadegoWikszo studentw zmuszona jest czy nauk z prac. Warto jednak powalczy o stypendia!

  • 20 pozabydgoszcz.pl 12 czerwca 2015 r.MOTOMANIACY

    Nowy SUV Volvo XC90 wreszcie trafi do salonw. Producent ju niemal trzy lata temu zdradza pewne szcze-gy tego flagowego modelu, ktry ma da pocztek caej serii nowych aut ze znaczkiem Volvo.

    Silniki o mocy od 190 do 400 KM, a wrd nich Diesel, benzyna i hybryda plug-in, a wic z moliwo-ci doadowania baterii ze standar-dowego gniazdka elektrycznego.

    Nowe Volvo XC90 otwiera zu-penie nowy roz-dzia w historii szwedzkiej marki. Ten 7-osobowy ekskluzywny SUV wyznacza kierunek wzornictwa, w ktrym tworzone bd wszyst-kie modele marki. W cigu czte-rech najbliszych lat Volvo pla-

    nuje wymieni ca swoj ofert, zaczynajc wanie od XC90.

    XC90 otwiera take nowy roz-dzia stylizacji Volvo, w ktrym zaszo wiele zmian. Zmienio si logo auta, wraz z charakte-rystyczn poprzeczk na atrapie chodnicy. Reflektory otrzymay

    charakterystyczny ksztat mota Thora, a wic wg nordyckiej mi-tologii symbolizujcego moc i elazne rkawice. Zarwno z ze-

    wntrz, jak i w rodku, utrzyma-no idealny porzdek linii, czc luksus ze skandynawskim mini-malizmem.

    Volvo od lat pozostaje lide-rem systemw bezpieczestwa w brany motoryzacyjnej. Kon-struktorzy, czerpic obficie z do-

    wiadcze marki w tym zakresie, wprowadzili cay pakiet rozwiza IntelliSafe, ktre bdzie wyposa-eniem standar-dowym. Po raz pierwszy na wie-cie zastosowano system Run-off Road Protection docigajcy pasy bezpieczestwa tu przed nie-

    zamierzonym opuszczeniem drogi. Drug rewolucj jest sys-tem zapobiegajcy zderzeniom czoowym, szczeglnie podczas

    wykonywania skrtu w lewo na skrzyowaniach.

    Nadrzdnym celem nie jest udoskonalenie systemw wy-cznie po to, aby osiga lepsze wyniki w testach zderzeniowych. Celem jest ochrona ludzkiego ycia. Wanie dlatego, do 2020 roku Volvo chce zredukowa licz-b wypadkw miertelnych w sa-mochodach marki do zera.

    XC90 jest o0ferowane w wer-sji przednionapdowej lub z na-pdem na cztery koa. Flagowa jednostka to hybrydowy model XC90 T8 Twin Engine. To auto ma czn moc 400 KM, emitujc przy tym jedynie 59 g CO2/km. To najczystszy tak mocny SUV na rynku premium.

    Interfejs auta bazuje na doty-kowym wywietlaczu dajcym wiele moliwoci personalizacji. Znajdziemy tu take system Sen-sus ,ktry za pomoc dotykowe-go wywietlacza, pokrte czy te gosowego systemu kontroli

    oferuje moliwo wsppracy w chmurze w wieloma aplikacjami i usugami. Cao wspomaga-na jest przez aplikacj o nazwie Volvo On Call, pozwalajc na bezprzewodowy dostp do pod-stawowych funkcji samochodu i sterowanie nimi za pomoc smartfona. Uywajc wasnego telefonu moemy zdalnie wczy ogrzewanie, sprawdzi lokalizacj pojazdu albo przesa punkty do-celowe trasy bezporedni do sys-temu nawigacyjnego auta.

    Udao si nam stworzy samo-chd klasy premium, ktry ofe-ruje niespotykany dotd poziom bezpieczestwa, trwaoci oraz moliwoci dostosowania waci-woci jezdnych, utrzymujc przy tym fenomen skandynawskiego wzornictwa. Ale nowe XC90 to dopiero pocztek.

    Ceny najnowszego Volvo XC90 startuj od 229900 zotych.

    Fot.: www.motomaniacy.tv

    Nowe Volvo XC 90 - emanuje komfortem i technologiami

    Zbigniew Juchniewicz

    Zarwno z zewntrz, jak i w rodku, utrzymano idealny porzdek linii, czc luksus ze skan-dynawskim minimalizmem

  • 2112 czerwca 2015 r. pozabydgoszcz.pl MSKA KOCWKA

    Sen o zimnym piwku na play zdarza si u nich zamienia w koszmar, a wtedy zimny jest tylko pot, ktry oblewa, kie-dy jeszcze przed wakacyjn met co w zawieszeniu nagle zaczyna chrobota. To nic w porwnaniu do drogi hamowania przy star-tych klockach, duszej ni pas startowy Boeinga. W takich sy-tuacjach robi si gorco, a chce si uruchomi klim, ale c po niej, skoro ledwo zipie, a do tego wydobywa si z niej zapach spa-lonego kurczaka... Rad na kad z tych plag jest wizyta w bydgo-skiej filii Premio Opony-Autoserwis, gdzie czu tylko i a profesjonalizm.

    To najbardziej tajemniczo pooo-ny obiekt tego typu w Bydgoszczy. Po wjechaniu na par-king podziemny Tesco oczom uka-zuje si cakowicie przeszklony serwis, od poczekalni przez biuro a po stano-wiska mechanikw ratujcych strudzo-ne ywotem auta. Premio Opony-Autoserwis w ni-czym nie przypomina wikszoci warsztatw, gdzie trudno si o co oprze bez ryzyka utytania smarem. Czowiek rozglda si i myli - "niech z moim autem te zrobi taki porzdek". Tak, to na pewno dobry pierwszy przysta-nek przed wyjazdem na zbliaj-ce si wakacje. A e zapowiadaj

    si one upalne, wypadaoby mie sprawn klimatyzacj.

    - Nieprzyjemny zapach i spa-dajca wydajno to gwne sygnay przemawiajce za ko-niecznoci przyjrzenia si kli-matyzacji - podkrela Robert Dymarkowski, kierownik Premio Opony-Autoserwis mieszcz-cego si w Bydgoszczy przy ul. Toruskiej 101. - Z tych skutecz-niejszych metod odgrzybiania wyrniamy ozonowanie kabiny i nawieww lub rozprowadzanie chemii po caym samochodzie za pomoc ultradwikw. Z kolei

    serwisowanie polega na odessa-niu czynnika i oleju, sprawdzeniu szczelnoci metod prniow oraz uzupenieniu wspomnia-nych substancji.

    Tak si skada, e klimatyza-cja jest urzdzeniem, z ktrego powinno si korzysta regular-nie, aby wyduy jego popraw-ne dziaanie, dlatego specjalici

    zalecaj przynajmniej raz w roku odgrzybi je i podda serwisowi. Pierwsza z usug w Premio Opo-ny-Autoserwis objta jest wanie promocj - za 120 z pozbdzie-my si zapachu brudnych skarpe-tek z naszego auta.

    Jednak od odrobiny przykre-go zapachu czy gorca czowiek nie zginie, ale mocno zaniedba-ne zawieszenie tej gwarancji ju

    nie daje. Z zasady, jest ono jednym z najbardziej na-raonych na eksploatacj podzespow pojazdu.

    - Luzy w zawieszeniu przynosz kolejne kon-sekwencje np. nieprawi-dowe zuycie opon czy przenoszenie napre na inne elementy, co z kolei naraa je na intensywniej-sze zuycie - przestrzega Robert Dymarkowski, za-wiadujcy jednym ze 130 warsztatw funkcjonuj-cych na terenie Polski w ramach midzynarodowej

    sieci Premio Opony-Autoserwis. - Zdarzao mi si ju obsugiwa klientw, ktrym koo wygio si w nieodpowiednim momencie i mechanicznie uszkodzio kolum-n amortyzatora, botnik, a to ju niebezpieczny rozwj zdarze.

    Skoro mowa o bezpiecze-stwie lub jego braku, bardzo moliwe, e na trasie przyjdzie

    nam hamowa awaryjnie. Spraw-ne klocki hamulcowe, tarcze, ale rwnie wiey pyn hamulcowy bd wwczas na wag zota. Ta cenna dla ycia ciecz ma skonno-ci do zacigania wilgoci z powie-trza, rozrzedzania si, przez co w konsekwencji traci swoje pa-rametry. Ponadto, ktra z kolei dusza droga hamowania moe spowodowa rozszczelnienie ukadu hamulcowego, a to ozna-cza kolejne koszty. W obliczu ta-kiego scenariusza systematyczna wymiana pynu staje si oczywi-st koniecznoci, pozwalajc oszczdzi nas, innych wsp-

    uytkownikw drg, ale rwnie troch grosza, za ktry mona skorzysta ze wspczesnych zdo-byczy techniki...

    Jeszcze do niedawna z odpry-skiem na czoowej szybie samo-chodu trzeba byo po prostu si pogodzi. Teraz jednak mona go wyeliminowa. W Premio Opony-Autoserwis taki zabieg kosztuje 123 z. Caa magia dzieje si przy pomocy Glass Medic - urzdzenia przywracajcego wy-trzymao szyb sprzed zamachu na ich lico. Nie o takie pamitki z wyjazdu na wakacje przecie nam chodzi.

    Azymut na warsztat!

    Dokdkolwiek bymy nie zmierzali najlepsza trasa wiedzie przez mechanika.

    Powiedzonko: chytry traci dwa razy stworzono chyba z myl o kierowcach

    tego niewiedzcych Marcin Tokarz

    Duga trasa moe nie wybaczy zbyt dugiej zwoki z serwi-sem zawieszenia. Im wczeniej mechanik zajrzy pod spd auta, tym wicej uda si odoy na zasuony urlop.

    Fot. UKASZPIECYK

    Zdarzao mi si ju obsugi-wa klientw, ktrym koo wygio si w nieodpowiednim momencie i mechanicznie uszkodzio kolumn amortyzatora, botnik, a to ju nie-bezpieczny rozwj zdarze

  • 22 pozabydgoszcz.pl 12 czerwca 2015 r.SPORT

    Mistrzostwa zostay po-dzielone na dwie katego-rie: wspomniane kata oraz kumite. Do rywalizacji przystpio 126 zawodnikw.

    - To bya dla nas najwaniej-sza impreza, gdy wanie na niej moemy wystawi najwiksz liczb reprezentantw mwi Tomasz Marcysiak, jeden z trene-rw klubu w Solcu. - Przed zawo-dami zwikszylimy liczb godzin treningowych i zczylimy grupy zawodnicze. Nie napalamy si jednak na wyniki. Najwaniejsza jest dobra atmosfera. Ona sprzyja naszym adeptom.

    Efekty przyszy. Po dwch la-tach ekipa z Solca ponownie zo-staa druynowym Mistrzem Wo-jewdztwa Juniorw. W drugiej kategorii wynik by rwnie niezy, gdy solecczanie uplasowali si na czwartej pozycji.

    - W ubiegym roku musieli-my uzna wyszo druyn z To-runia, Bydgoszczy, Chemna czy Golubia-Dobrzynia opowiada Marcysiak. Teraz ponownie okazalimy si najlepsi. Bardzo mnie to cieszy. Wida, e grupa si rozwija i na kolejnych zawo-dach o mistrzostwo wojewdz-twa powalczymy take o podium w kumite.

    Co teraz czeka karatekw z Solca?

    - Koczymy bardzo udany se-zon podsumowuje trener Mar-cysiak. Przed nami jeszcze trzy obozy sportowe na ktrych sku-pimy si na zdobywaniu nowych umiejtnoci oraz stopni szkole-niowych lub mistrzowskich. Po nich udamy si na zasuony od-poczynek.

    (K)

    Karatecy z Solca mistrzami!

    W niedziel 31 maja w toruskiej hali UCS odbyy si Mistrzostwa Juniorw Ky-

    okushin Karate PFKK Wojewdztwa Ku-jawskoPomorskiego. W kategorii kata najlepsi okazali si reprezentanci Klubu

    Karate Kyokushin w Solcu!

    Na kolejk przed ko-cem rozgrywek bydgo-skiej A-Klasy zesp KS ochowo zapewni sobie awans do rozgrywek okrgowych. Stemplem okazao si zwyci-stwo z Rawysem Raci 5:2.

    ochowska druyna od po-cztku sezonu wioda prymat wrd ligowych zespow. Z 25 spotka dotychczas rozegranych a 18 koczyo si zwycistwem Klubu Sportowego.

    - Dobra atmosfera, jaka panu-je w druynie, pomoga nam w osiganiu tak dobrych wynikw twierdzi prezes KS ochowo, Tomasz Cyrankiewicz. Nasi zawodnicy graj za darmo, cz-sto na wyjazdy wybieraj si za wasne pienidze. Mimo to, pa-sja i zaangaowanie s bardzo widoczne na boisku, jak i poza nim. Bardzo mnie to cieszy.

    Jak prezes widzi przyszo swojej druyny jako beniaminek A-Klasy?

    - Myl, e sta nas na miejsce w rodku tabeli uwaa Cyran-kiewicz. Dalej bdziemy trzy-ma si swojej filozofii stawiania na zawodnikw z regionu. Jeeli chodzi o problemy organizacyj-ne to postaramy si o dotacj od wjta gminy Biae-Bota. Nawet jeli nie udaoby si tych rod-kw pozyska, to jestem pewien, e pozaboiskowa ambicja tych chopakw sprawi, i bdziemy mocno walczy w nowym sezo-nie.

    Ostatnim akordem tegorocz-nych rozgrywek bdzie wyjaz-dowe spotkanie z Gromem Wi-cbork w najbliszy weekend. Po meczu zarzd wraz z trenerem zasidzie do dyskusji na temat ksztatu zespou na nastpne rozgrywki.

    (K)

    KS ochowo w V lidzeGocie z Kutna zmierzali do kujawskiej wsi dni rewanu. Stal, ktra jest uwaana za gwnego faworyta ligi, musiaa dwukrotnie uzna wyszo osielskich zawodni-kw na swoim terenie.

    - Ich ostatnie wyniki nie byy najlepsze mwi Mateusz Mac-niak, trener Dbw Osielsko. Poraki u siebie z Baseballem Wrocaw czy te Centaurami mogy sygnalizowa nam ob-nik formy naszych przeciw-nikw. Przypuszczenia okazay si suszne. Nie chc umniejsza naszych zasug, ale Stal bya w beznadziejnej dyspozycji.

    Pierwszy mecz zakoczy si zdecydowanym zwycistwem gospodarzy 10:0. Drugi by bar-dziej wyrwnany, jednak po-nownie gr byli osielszczanie wygrywajc 11:6.

    - Nasz atak funkcjonowa rwnie dobrze, jak na wyjedzie w Kutnie twierdzi Macniak.

    Po raz kolejny ze wietnej strony pokaza si Radek Zajda, ktry ju po raz ktry spisuje si fan-tastycznie. Nasze wzmocnienia, czyli Hacely Medina oraz Jose i Karol Travieso moe nie zagrali genialnych spotka, jednak ich obecno tworzy bardzo dobr atmosfer, ktra przekada si na zadowalajce wyniki.

    Teraz przed seniorami D-bw weekend bez ligowego spo-tkania. Zagraj jednak juniorzy. Osielsko bdzie gospodarzem Pucharu Polski tej kategorii wiekowej.

    - W turnieju wystartuj 4 druyny zapowiada trener Macniak. Oprcz Dbw po-jawi si druyny Stali, Centau-rw oraz Baseballu. Myl, e rywalizacja o zoto rozstrzygnie si midzy naszym zespoem, a stoecznymi Centaurami. Rok temu zajlimy drugie miej-sce przegrywajc z Gepardami ory. Teraz chcemy wykorzy-

    sta atut wasnego boiska i zwy-ciy. Pierwsze spotkanie z Kutnem rozegramy w sobot 13 czerwca o godzinie 9.

    W nastpn sobot du okazj do rewanu za dwie po-raki z poprzednich spotka bd mieli seniorzy Dbw. Do Osielska przyjad Centaury Warszawa.

    - Sdz, e tamte mecze to nasze najgorsze wystpy w tym sezonie uwaa Macniak. Fa-talnie si spisywalimy zwasz-cza w ataku. Centaury jednak te nie pokazay baseballu na najwyszym poziomie i niewie-le brakowao, abymy przywie-li chocia jedno zwycistwo. Mam nadziej, e najgorsze ju za nami i bdziemy potrafili udanie si zrewanowa.

    Jeli zawodnicy Dbw zwy-ci oba spotkania bd ju pewni awansu do fazy play-off.

    Podwjne zwycistwo osielskich Dbw

    W miniony weekend plam po porakach z Centaurami Warsza-wa zmazali zawodnicy Dbw Osielsko, ktrzy w niedzielne po-

    poudnie dwukrotnie uporali si ze Stal Kutno.

    Karol ebrowski

    Fot. MACIEJPAGAA

  • 23SPORT12 czerwca 2015 r. pozabydgoszcz.pl

    Ten rok w lekkiej atletyce jest wyjtkowy. Pod ko-niec sierpnia odbd si mistrzostwa wiata na otwartym stadionie w Pekinie. Po udanym wystpie naszej reprezentacji na Halowych Mistrzostwach Eu-ropy w Pradze zapowiada si, e Polska moe wrci z tej im-prezy z kilkoma krkami. Ju 14 czerwca w Bydgoszczy wie-lu reprezentantw kraju bdzie rywalizowao o minima upraw-niajce do startu w M.

    Kobiety startowa bd na bydgoskim stadionie na 100, 200, 800 i 1500 metrw, a take na 3000 metrw z przeszkoda-mi, 110 metrw przez potki, w skoku wzwy i rzucie motem. Szczeglnie ta rywalizacja zapo-wiada si niezwykle atrakcyjnie.

    - Mam nadal w pamici 2010 rok, kiedy to podczas naszej im-prezy Anita Wodarczyk pobia rekord wiata - mwi Krzysztof Wolsztyski, organizator 15. Europejskiego Festiwalu Lekko-atletycznego, prezes Kujawsko--Pomorskiego Zwizku Lekkiej Atletyki. - Miejmy nadziej, e tym