Top Banner
34

Poslovno 11Industrijska svojina.ppt

Nov 29, 2015

Download

Documents

Poslovno
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Poslovno 11Industrijska svojina.ppt
Page 2: Poslovno 11Industrijska svojina.ppt

Industrijska svojinaIndustrijska svojina Je pravno zaštJe pravno zaštiićenaćena intelektualna tvorevina koja se intelektualna tvorevina koja se

može primeniti i iskoristiti u proizvodnji i prometu robe može primeniti i iskoristiti u proizvodnji i prometu robe i usluga. i usluga.

Ona obuhvata patente, industrjske uzorke i modele, Ona obuhvata patente, industrjske uzorke i modele, robne žigove, uslužne žigove, geografsku oznaku robne žigove, uslužne žigove, geografsku oznaku porekla proizvoda i suzbijanje nelojalne konkurencije.porekla proizvoda i suzbijanje nelojalne konkurencije.

To nije svojina na stvari već subjektivno pravo koje To nije svojina na stvari već subjektivno pravo koje nastaje odlukom nadležnog organa upravljanja posle nastaje odlukom nadležnog organa upravljanja posle sprovedenog upravnog postupka. Industrijska svojina sprovedenog upravnog postupka. Industrijska svojina se zajedno sa autorskim pravom svrstava u se zajedno sa autorskim pravom svrstava u intelektualnu svojinu. Titulari intelektualne svojine su intelektualnu svojinu. Titulari intelektualne svojine su ovlašćeni da prisvajaju ekonomsku korist od ovlašćeni da prisvajaju ekonomsku korist od privrednog iskorišćavanja nematerijalnog dobra. To su privrednog iskorišćavanja nematerijalnog dobra. To su imovinska prava koja mogu biti u prometu. Samim imovinska prava koja mogu biti u prometu. Samim time mogu biti i predmet ulaganja u privredno društvo.time mogu biti i predmet ulaganja u privredno društvo.

Page 3: Poslovno 11Industrijska svojina.ppt

Industrijska svojinaIndustrijska svojina Izvori prava industrijske svojine su Zakon o patentima, Izvori prava industrijske svojine su Zakon o patentima,

Zakon o žigovina, Zakon o pravnoj zaštiti dizajna i Zakon o žigovina, Zakon o pravnoj zaštiti dizajna i Zakon o oznakama geografskog porekla. Sastavni deo Zakon o oznakama geografskog porekla. Sastavni deo našeg pavnog sistema su i međunarodni ugovori koje našeg pavnog sistema su i međunarodni ugovori koje su zaključile države prethodnice (npr. Pariska su zaključile države prethodnice (npr. Pariska konvencija o zaštiti industrijske svojine, konvencija o konvencija o zaštiti industrijske svojine, konvencija o osnivanju Svetske organizacije za intelektualnu osnivanju Svetske organizacije za intelektualnu svojinu, Madridski aranžman o međunarodnoj zaštiti svojinu, Madridski aranžman o međunarodnoj zaštiti žigova i drugi.žigova i drugi.

U našem pravu industrijska svojina se deli na patentno U našem pravu industrijska svojina se deli na patentno pravo, pravo žiga, pravo uzoraka i modela, pravo pravo, pravo žiga, pravo uzoraka i modela, pravo geografske zaštite oznake porekla. Za patentno pravo geografske zaštite oznake porekla. Za patentno pravo značajno je pravo know-how.značajno je pravo know-how.

Page 4: Poslovno 11Industrijska svojina.ppt

Patentno pravoPatentno pravo Patent je subjektivno pravo kojim se pravno štiti Patent je subjektivno pravo kojim se pravno štiti

pronalazak. Formalno to je isprava koju izdaje državni pronalazak. Formalno to je isprava koju izdaje državni organ kao dokaz da određeno lice ima ovlašćenja iz organ kao dokaz da određeno lice ima ovlašćenja iz patenta. patenta.

Pronalazak nastaje stvaralačkim radom u oblasti Pronalazak nastaje stvaralačkim radom u oblasti industrije i zanatstva. To je novo rešenje nekog industrije i zanatstva. To je novo rešenje nekog tehničkog problema u koje se uobličava pronalazačka tehničkog problema u koje se uobličava pronalazačka ideja, da bi se ona potom realizovala. Ideja u duhovnoj ideja, da bi se ona potom realizovala. Ideja u duhovnoj sferi ne uživa zaštitu već tek kada se ispolji u nekom sferi ne uživa zaštitu već tek kada se ispolji u nekom mehanizmu ili postupku.mehanizmu ili postupku.

Predmet pronalaska koji se štiti patentom može biti Predmet pronalaska koji se štiti patentom može biti proizvod (uređaj, supstanca, biološki materijal) ili proizvod (uređaj, supstanca, biološki materijal) ili postupak.postupak.

Kad je reč o biološkom materijalu zaštita se odnosi na Kad je reč o biološkom materijalu zaštita se odnosi na proizvod koji se sastoji od ili sadrži biološki materijal, proizvod koji se sastoji od ili sadrži biološki materijal, postupak kojim je on proizveden, obrađen ili korišćen i postupak kojim je on proizveden, obrađen ili korišćen i sam materijal kako je izolovan ili proizveden.sam materijal kako je izolovan ili proizveden.

Page 5: Poslovno 11Industrijska svojina.ppt

Patentno pravoPatentno pravo Predmet pronalaska ne mogu biti otkrića, naučne Predmet pronalaska ne mogu biti otkrića, naučne

teorije i matematičke metode, estetske kreacije, teorije i matematičke metode, estetske kreacije, planovi, pravila i postupci za obavljanje intelektualnih planovi, pravila i postupci za obavljanje intelektualnih delatnosti, igre, programi računara i prikazivanje delatnosti, igre, programi računara i prikazivanje informacija, ljudsko telo u bilo kom stadijumu informacija, ljudsko telo u bilo kom stadijumu formiranja ili elementi izolovani iz ljudskog tela ili formiranja ili elementi izolovani iz ljudskog tela ili proizvedeni tehničkim postupkom, uključujući gene.proizvedeni tehničkim postupkom, uključujući gene.

Izuzeci od patentibilnosti su: pronalasci čija bi Izuzeci od patentibilnosti su: pronalasci čija bi komercijalna upotreba bila protivna javnom poretku ili komercijalna upotreba bila protivna javnom poretku ili moralu (kloniranje), pronalasci koji se odnose na moralu (kloniranje), pronalasci koji se odnose na hirurške ili dijagnostičke postupke ili lečenje, biljna hirurške ili dijagnostičke postupke ili lečenje, biljna sorta ili životinjska rasa ili postupak za njihovo sorta ili životinjska rasa ili postupak za njihovo dobijanje (poseban zakon uređuje tu materiju)dobijanje (poseban zakon uređuje tu materiju)

Pronalazak se može zaštititi ako je nov, ima inventivni Pronalazak se može zaštititi ako je nov, ima inventivni nivo i industrijski je primenjiv.nivo i industrijski je primenjiv.

Page 6: Poslovno 11Industrijska svojina.ppt

Patentno pravoPatentno pravo

Pronalazak mora biti nov na dan podnošenja prijave. Pronalazak mora biti nov na dan podnošenja prijave. Nov je ako nije sadržan u stanju tehnike koje čini: sve Nov je ako nije sadržan u stanju tehnike koje čini: sve dostupno javnosti pre datuma podnošenja patentne dostupno javnosti pre datuma podnošenja patentne prijave, sadržaj svih podnetih pronalazaka koje imaju prijave, sadržaj svih podnetih pronalazaka koje imaju raniji datum, a objavljeni su tog datuma ili kasnije,raniji datum, a objavljeni su tog datuma ili kasnije,

Nov je i pronalazak koji je u stanju tehnike zadnjih 6 Nov je i pronalazak koji je u stanju tehnike zadnjih 6 meseci pre podnošenja prijave ako je to posledica meseci pre podnošenja prijave ako je to posledica zloupotrebe u odnosu na podnosioca prijave ili zloupotrebe u odnosu na podnosioca prijave ili izlaganja pronalaska na sajmovima i izložbama.izlaganja pronalaska na sajmovima i izložbama.

Pronalazak ima inventivni nivo ako rešenje određenog Pronalazak ima inventivni nivo ako rešenje određenog problema za stručnjaka iz odgovarajuće oblasti ne problema za stručnjaka iz odgovarajuće oblasti ne proizilazi na očigledan način iz stanja tehnike. Za mali proizilazi na očigledan način iz stanja tehnike. Za mali patent inventivno je već ono što prevazilazi rutinsko patent inventivno je već ono što prevazilazi rutinsko korišćenje stanja tehnike. Kontinuirani tehnički korišćenje stanja tehnike. Kontinuirani tehnički napredak nema inventivni nivo. Samo oni koji napredak nema inventivni nivo. Samo oni koji predstavljaju kvalitativan skok u tehnici imaju predstavljaju kvalitativan skok u tehnici imaju inventivni nivo.inventivni nivo.

Page 7: Poslovno 11Industrijska svojina.ppt

Patentno pravoPatentno pravo Pronalazak je primenljiv ako se predmet pronalaska Pronalazak je primenljiv ako se predmet pronalaska

može proizvesti ili upotrebiti u bilo kojoj grani industrije može proizvesti ili upotrebiti u bilo kojoj grani industrije ili u poljoprivredi. Pronalazak postupka je primenljiv ili u poljoprivredi. Pronalazak postupka je primenljiv ako se može upotrebiti u proizvodnji ili pružanju ako se može upotrebiti u proizvodnji ili pružanju usluga.usluga.

Patent može biti osnovni, dopunski (dopunjuje ili Patent može biti osnovni, dopunski (dopunjuje ili usavršava osnovni), mali (prevazlazi rutinsko usavršava osnovni), mali (prevazlazi rutinsko korišćenje tehnike, ali nema inventivni nivo koji se traži korišćenje tehnike, ali nema inventivni nivo koji se traži za patent), zavisni (koji se ne može upotrebljavati bez za patent), zavisni (koji se ne može upotrebljavati bez ranije zaštićenog pronalaska), poverljivi (značajan za ranije zaštićenog pronalaska), poverljivi (značajan za odbranu i bezbednost, ne objavljuje se) i iz radnog odbranu i bezbednost, ne objavljuje se) i iz radnog odnosa (koji zaposleni stvori izvršavajući svoje odnosa (koji zaposleni stvori izvršavajući svoje poslove ili po ugovoru o istraživanju, u vezi s poslove ili po ugovoru o istraživanju, u vezi s aktivnostima ili uz pomoć materijalnih sredstava aktivnostima ili uz pomoć materijalnih sredstava poslodavca i godinu dana po prestanku radnog poslodavca i godinu dana po prestanku radnog odnosa). Pravo na zaštitu pripada poslodavcu, a odnosa). Pravo na zaštitu pripada poslodavcu, a pronalazač ima pravo na naknadu.pronalazač ima pravo na naknadu.

Page 8: Poslovno 11Industrijska svojina.ppt

Patentno pravoPatentno pravo Pravo na sticanje patenta ima pronalazač i njegov Pravo na sticanje patenta ima pronalazač i njegov

pravni sledbenik, poslodavac ili njegov pravni pravni sledbenik, poslodavac ili njegov pravni sledbenik (ako ugovorom sa pronalazačem nije sledbenik (ako ugovorom sa pronalazačem nije drukčije ugovorio), više pronalazača (supronalazači).drukčije ugovorio), više pronalazača (supronalazači).

Pronalazač može biti samo fizičko lice, koje ne mora Pronalazač može biti samo fizičko lice, koje ne mora imati poslovnu sposobnost. imati poslovnu sposobnost.

Više pronalazača ima pravo na zaštitu ako je svako od Više pronalazača ima pravo na zaštitu ako je svako od njih dalo duhovni doprinos.njih dalo duhovni doprinos.

Pronalazač ima moralna ( da se navede u prijavi i Pronalazač ima moralna ( da se navede u prijavi i ispravama o pronalasku) i imovinska prava (da ispravama o pronalasku) i imovinska prava (da iskorišćava patent).iskorišćava patent).

Patent se dodeljuje u upravnom postupku, koji je Patent se dodeljuje u upravnom postupku, koji je konačan i protiv koga nema mesta žalbi već se samo konačan i protiv koga nema mesta žalbi već se samo može pokrenuti upravni spor.može pokrenuti upravni spor.

Postupak se pokreće prijavom nadležnom organu Postupak se pokreće prijavom nadležnom organu uprave (tu se podnose i prijave za međunarodnu uprave (tu se podnose i prijave za međunarodnu zaštitu).Za svaki pronalazak - posebna prijava.zaštitu).Za svaki pronalazak - posebna prijava.

Page 9: Poslovno 11Industrijska svojina.ppt

Patentno pravoPatentno pravo Prijava patenta mora sadržati zahev za priznanje Prijava patenta mora sadržati zahev za priznanje

patenta (naznaka da se traži priznanje patenta, patenta (naznaka da se traži priznanje patenta, podaci o pronalazaču i naziv pronalaska), opis podaci o pronalazaču i naziv pronalaska), opis pronalaska (potpun i jasan opis tako da stručnjak pronalaska (potpun i jasan opis tako da stručnjak iz odgovarajuće oblasti razume), jedan ili više iz odgovarajuće oblasti razume), jedan ili više zahteva za zaštitu pronalaska patentom (patentni zahteva za zaštitu pronalaska patentom (patentni zahtev određuje predmet čija se zaštita traži i zahtev određuje predmet čija se zaštita traži i mora biti jasno, sažeto i u potpunosti podržan mora biti jasno, sažeto i u potpunosti podržan opisom pronalaska), nacrt na koji se pozivaju opisom pronalaska), nacrt na koji se pozivaju opisi i zahtevi (crteži) i apstrakt (kratak sadržaj opisi i zahtevi (crteži) i apstrakt (kratak sadržaj suštine pronalaska).suštine pronalaska).

Isti patent nije moguće dva puta zaštititi.Isti patent nije moguće dva puta zaštititi. Do donošenja rešenja o prijavi patent se može Do donošenja rešenja o prijavi patent se može

podeliti, na osnovu zahteva za podelu.podeliti, na osnovu zahteva za podelu.

Page 10: Poslovno 11Industrijska svojina.ppt

Patentno pravoPatentno pravo Ako suAko su dva ili više pronalazača nezavisno jedan od dva ili više pronalazača nezavisno jedan od

drugog stvorili isti pronalazak, prvenstvo u pogledu drugog stvorili isti pronalazak, prvenstvo u pogledu prava na priznanje patenta ima podnosilac prijave sa prava na priznanje patenta ima podnosilac prijave sa ranijim datumom podnošenja. Ako je patent prijavljen ranijim datumom podnošenja. Ako je patent prijavljen u jednoj od zemalja članica Pariske unije, može se u u jednoj od zemalja članica Pariske unije, može se u svim ostalim članicama s pravom prioriteta prijaviti u svim ostalim članicama s pravom prioriteta prijaviti u roku od 12 meseci.roku od 12 meseci.

Po prijemu prijave nadležni organ ispituje sadrži li Po prijemu prijave nadležni organ ispituje sadrži li prijava naznačenje da se traži priznanje patenta, ime i prijava naznačenje da se traži priznanje patenta, ime i adresu podnosioca, opis pronalaska. Ako nešto adresu podnosioca, opis pronalaska. Ako nešto nedostaje u roku od 2 meseca se traži od podnosioca nedostaje u roku od 2 meseca se traži od podnosioca da dopuni prijavu. Potom se prijava s priznatim da dopuni prijavu. Potom se prijava s priznatim datumom prijave upisuje u registar prijava. Zatim se datumom prijave upisuje u registar prijava. Zatim se vrši formalno ispitivanje prijave (taksa, punomoćja, vrši formalno ispitivanje prijave (taksa, punomoćja, urednost zahteva), nakon čega se ona objavljuje,ali ne urednost zahteva), nakon čega se ona objavljuje,ali ne pre isteka 18 meseci od datuma podnošenja prijave.pre isteka 18 meseci od datuma podnošenja prijave.

Potom se podnosi zahtev za suštinsko ispitivanje.Potom se podnosi zahtev za suštinsko ispitivanje.

Page 11: Poslovno 11Industrijska svojina.ppt

Patentno pravoPatentno pravo U postupku suštinskog ispitivanja prijave patenta U postupku suštinskog ispitivanja prijave patenta

ispituje se da li predmet prijave ima svojstvo ispituje se da li predmet prijave ima svojstvo pronalaska, je li opisan jasno i potpuno, je li tehničko pronalaska, je li opisan jasno i potpuno, je li tehničko rešenje određenog problema, koje je novo, da li ima rešenje određenog problema, koje je novo, da li ima inventivni nivo i da li je industrijski primenljivo. Sve se inventivni nivo i da li je industrijski primenljivo. Sve se to sprovodi u granicama patentnog zahteva.to sprovodi u granicama patentnog zahteva.

Ako organ nakon ispitivanja utvrdi da su ispunjeni svi Ako organ nakon ispitivanja utvrdi da su ispunjeni svi uslovi i uplaćena taksa izdaje ispravu o priznatom uslovi i uplaćena taksa izdaje ispravu o priznatom patentu, koja ima dejstvo od dana objave priznatog patentu, koja ima dejstvo od dana objave priznatog prava.prava.

Nosilac patenta ima isključivo pravo: da koristi u Nosilac patenta ima isključivo pravo: da koristi u proizvodnji zaštićeni pronalazak, da stavlja u promet proizvodnji zaštićeni pronalazak, da stavlja u promet predmet zaštite i da raspolaže patentom. On može predmet zaštite i da raspolaže patentom. On može sprečiti svako treće lice da koristi pronalazak.sprečiti svako treće lice da koristi pronalazak.

Patent se stiče objavom priznatog patenta, a važi od Patent se stiče objavom priznatog patenta, a važi od datuma podnošenja prijave. Obim zaštite određen je datuma podnošenja prijave. Obim zaštite određen je sadržajem patentnih zahteva. sadržajem patentnih zahteva.

Page 12: Poslovno 11Industrijska svojina.ppt

Patentno pravoPatentno pravo Ako je predmet zaštite postupak, zaštićen je i Ako je predmet zaštite postupak, zaštićen je i

neposredni proizvod postupka.neposredni proizvod postupka. Prava nosioca patenta ograničena su i ne odnose se Prava nosioca patenta ograničena su i ne odnose se

na primenu pronalaska u lične i nekomercijalne svrhe, na primenu pronalaska u lične i nekomercijalne svrhe, radnje koje se preduzimaju radi istraživanja i razvoja, radnje koje se preduzimaju radi istraživanja i razvoja, uključujući one koje se odnose promet, na lekove i uključujući one koje se odnose promet, na lekove i medicinske proizvode, te neposrednu pripremu leka u medicinske proizvode, te neposrednu pripremu leka u apotekama. Ona mogu biti ograničena i prinudnom apotekama. Ona mogu biti ograničena i prinudnom licencom, kada nosilac patenta ne koristi ili nedovoljno licencom, kada nosilac patenta ne koristi ili nedovoljno koristi patent u zemlji, ili ako bez korišćenja tog koristi patent u zemlji, ili ako bez korišćenja tog patenta nije moguće ekonomično korišćenje nekog patenta nije moguće ekonomično korišćenje nekog drugog patenta koji je kasnije zaštićen u korist drugog drugog patenta koji je kasnije zaštićen u korist drugog lica. Prinudna licenca može se tražiti najranije 3 lica. Prinudna licenca može se tražiti najranije 3 godine po priznanju patenta. Naknadu određuje sud, godine po priznanju patenta. Naknadu određuje sud, ako se strane ne mogu sporazumeti.ako se strane ne mogu sporazumeti.

Prava nosioca patenta iscrpljuju se nakon prvog Prava nosioca patenta iscrpljuju se nakon prvog stavljanja proizvoda u promet.stavljanja proizvoda u promet.

Page 13: Poslovno 11Industrijska svojina.ppt

Patentno pravoPatentno pravo Patent prestaje istekom roka (patent se izdaje na 20 Patent prestaje istekom roka (patent se izdaje na 20

godina od datuma podnošenja prijave. Dopunski godina od datuma podnošenja prijave. Dopunski patent može da traje duže od osnovnog. Mali patent patent može da traje duže od osnovnog. Mali patent traje 6 godina od datuma podnošenja prijave, a može traje 6 godina od datuma podnošenja prijave, a može se još 2 puta produžiti na još 2 godine), odricanjem se još 2 puta produžiti na još 2 godine), odricanjem (podnosi se pismena izjava o odricanju), neplaćanjem (podnosi se pismena izjava o odricanju), neplaćanjem takse (za održavanje se plaća taksa, pa svakim takse (za održavanje se plaća taksa, pa svakim propustom da se uplati to pravo prestaje), smrću propustom da se uplati to pravo prestaje), smrću nosioca i poništenjem (samo za poništaj ono deluje ex nosioca i poništenjem (samo za poništaj ono deluje ex tunc pa se smatra da patent nije ni postojao. Patent se tunc pa se smatra da patent nije ni postojao. Patent se poništava na zahtev zainteresovanog lica u celosti ili poništava na zahtev zainteresovanog lica u celosti ili delimično). delimično).

Građanskopavnu zaštitu pruža zakon o patentima Građanskopavnu zaštitu pruža zakon o patentima sledećim tužbama: zbog povrede prava (imalac sledećim tužbama: zbog povrede prava (imalac patenta ili sticalac isključive licence štiti se od patenta ili sticalac isključive licence štiti se od korišćenja u svrhe proizvodnje, stavljanja u promet korišćenja u svrhe proizvodnje, stavljanja u promet predmeta pronalaska ili raspolaganja patentom,predmeta pronalaska ili raspolaganja patentom,

Page 14: Poslovno 11Industrijska svojina.ppt

Patentno pravoPatentno pravopodnosi se u roku od 5 godina od počinjene povrede, podnosi se u roku od 5 godina od počinjene povrede, odnosno 3 godine od saznanja za povredu), za odnosno 3 godine od saznanja za povredu), za utvrđivanje prava iz radnog odnosa (podnosi je utvrđivanje prava iz radnog odnosa (podnosi je pronalazač, njegov pravni sledbenik ili poslodavac. pronalazač, njegov pravni sledbenik ili poslodavac. Sud utvrđuje ko ima pravo na pronalazak), za Sud utvrđuje ko ima pravo na pronalazak), za utvrđivanje i zaštitu prava (podnosi poslodavac ili utvrđivanje i zaštitu prava (podnosi poslodavac ili zaposleni koji smatra da ima pravo na ekonomsko zaposleni koji smatra da ima pravo na ekonomsko iskorišćavanje patenta iz radnog odnosa. Rok 2 iskorišćavanje patenta iz radnog odnosa. Rok 2 godine od priznanja patenta, ali ne više od 2 godine godine od priznanja patenta, ali ne više od 2 godine od prestanka radnog odnosa) i za utvrđivanje prava od prestanka radnog odnosa) i za utvrđivanje prava pronalazača (pronalazač zahteva da sud utvrdi pronalazača (pronalazač zahteva da sud utvrdi njegovo svojstvo pronalazača i da se upiše njegovo njegovo svojstvo pronalazača i da se upiše njegovo ime u patentnu prijavu. U slučaju smrti pronalazača ime u patentnu prijavu. U slučaju smrti pronalazača pravo imaju njegovi naslednici).pravo imaju njegovi naslednici).

Prijava, prava iz prijave i patent su prenosiva prava. Prijava, prava iz prijave i patent su prenosiva prava. Pojedina ili sva ovlašćenja mogu biti predmet licence, Pojedina ili sva ovlašćenja mogu biti predmet licence, koji se ugovor sastavlja u pismenoj formi i registruje.koji se ugovor sastavlja u pismenoj formi i registruje.

Page 15: Poslovno 11Industrijska svojina.ppt

Know-howKnow-how Know-how označava tehnička znanja i stečena Know-how označava tehnička znanja i stečena

iskustva u industrijskoj i zanatskoj proizvodnji, sve iskustva u industrijskoj i zanatskoj proizvodnji, sve vrste tehnoloških postupaka i ogleda, recepture, vrste tehnoloških postupaka i ogleda, recepture, nepatentirane pronalaske, proizvodne i fabričke tajne. nepatentirane pronalaske, proizvodne i fabričke tajne. Danas obuhvata i komercijalna, administrativna, Danas obuhvata i komercijalna, administrativna, finansijska i druga znanja. Mnogi ga uže tumače, finansijska i druga znanja. Mnogi ga uže tumače, smatrajući ga samo dopunskim znanjem potrebnim za smatrajući ga samo dopunskim znanjem potrebnim za realizaciju pronalaska, za šta je u početku i bio vezan.realizaciju pronalaska, za šta je u početku i bio vezan.

Bitno obeležje know-how je njegova tajnost. Time Bitno obeležje know-how je njegova tajnost. Time njegov nosilac ima faktički monopol na pronalazak njegov nosilac ima faktički monopol na pronalazak kada se bez know-how on ne može koristiti, ne mora kada se bez know-how on ne može koristiti, ne mora plaćati takse, ne rizikuje da zaštita pronalaska bude plaćati takse, ne rizikuje da zaštita pronalaska bude odbijena. Postoji relativno novi(samo za određena lica odbijena. Postoji relativno novi(samo za određena lica i sredine) i apsolutno novi know-how.i sredine) i apsolutno novi know-how.

Know-how prenosiv, a može se prenositi samostalno Know-how prenosiv, a može se prenositi samostalno ili sa drugim pravom industrijske svojine (licencom ili sa drugim pravom industrijske svojine (licencom patenta i know-how, ili žiga i know-how, npr).patenta i know-how, ili žiga i know-how, npr).

Page 16: Poslovno 11Industrijska svojina.ppt

Znakovi razlikovanjaZnakovi razlikovanja Pravo znakova za razlikovanje i obeležavanje robe su: Pravo znakova za razlikovanje i obeležavanje robe su:

pravo na žig, pravo na uzorak i model i pravo na pravo na žig, pravo na uzorak i model i pravo na oznaku geografskog porekla.oznaku geografskog porekla.

Pravo na žigPravo na žig Pravom na žig štiti se znak koji u prometu služi za Pravom na žig štiti se znak koji u prometu služi za

razlikovanje robe, odnosno usluga jednog lica od iste razlikovanje robe, odnosno usluga jednog lica od iste ili slične robe, odnosno usluga drugog lica. ili slične robe, odnosno usluga drugog lica.

Žig može biti robni ili uslužni.Žig može biti robni ili uslužni. Svojstvo žiga ima samo onaj znak koji je registrovan Svojstvo žiga ima samo onaj znak koji je registrovan

po zakonu. On predstavlja subjektivno pravo i ulazi u po zakonu. On predstavlja subjektivno pravo i ulazi u imovinu. Njegov titular može biti fizičko ili pravno lice. imovinu. Njegov titular može biti fizičko ili pravno lice.

Često se u praksi kao sinonim žiga koristi izraz“marka”Često se u praksi kao sinonim žiga koristi izraz“marka” Obzirom na titulare žig može biti individualni (pripada Obzirom na titulare žig može biti individualni (pripada

jednom licu), kolektivni (pripada svim članovima nekog jednom licu), kolektivni (pripada svim članovima nekog udruženja) ili žig garancije (koristi više lica pod udruženja) ili žig garancije (koristi više lica pod nadzorom imaoca prava-garancija kvaliteta, načina nadzorom imaoca prava-garancija kvaliteta, načina proizvodnje, geografskog porekla, obeležja robe).proizvodnje, geografskog porekla, obeležja robe).

Page 17: Poslovno 11Industrijska svojina.ppt

Pravo na žigPravo na žig Žig predstavlja potpis privrednogŽig predstavlja potpis privrednog subjekta koji istupa subjekta koji istupa

na tržištu robe i usluga.na tržištu robe i usluga. On On označava poreklo označava poreklo proizvoda ili usluge, označavajući njihovo poreklo i proizvoda ili usluge, označavajući njihovo poreklo i garantujući uvek ista svojstva kao i svoj drugoj robi garantujući uvek ista svojstva kao i svoj drugoj robi označenoj istim žigom. Ujedno individualizuje robu označenoj istim žigom. Ujedno individualizuje robu razlikujući je od robe drugih privrednih subjekata. Ima razlikujući je od robe drugih privrednih subjekata. Ima takođe i relamnu funkciju ako je proizvod dobar.takođe i relamnu funkciju ako je proizvod dobar.

Robnim i uslužnim žigom štite se proizvodi i usluge Robnim i uslužnim žigom štite se proizvodi i usluge koji su distinktivni (razlikuju se od drugih). Štiti se znak koji su distinktivni (razlikuju se od drugih). Štiti se znak koji se može grafički predstaviti. On mora biti nov u koji se može grafički predstaviti. On mora biti nov u odnosu na već postojeće proizvode ili usluge iste vrste odnosu na već postojeće proizvode ili usluge iste vrste ili srodne. Titular ima isključivo pravo korišćenja ili srodne. Titular ima isključivo pravo korišćenja određenog žiga. Isti žig se može koristiti od strane određenog žiga. Isti žig se može koristiti od strane trećih za drugu vrstu robe i usluga (nosioci specijalnih trećih za drugu vrstu robe i usluga (nosioci specijalnih žigova mogu zabraniti bilo kome za korišćenje žiga za žigova mogu zabraniti bilo kome za korišćenje žiga za bilo kakve proizvode i usluge (Aspirin, Ford, Coca bilo kakve proizvode i usluge (Aspirin, Ford, Coca Cola i sl).Cola i sl).

Page 18: Poslovno 11Industrijska svojina.ppt

Pravo na žigPravo na žig Žig se može predstaviti grafički, a može se sastojati u Žig se može predstaviti grafički, a može se sastojati u

rečima (legend), sloganima (coca cola je to), slovima rečima (legend), sloganima (coca cola je to), slovima (BMV), raspored boja (kod Benetona), i njihovim (BMV), raspored boja (kod Benetona), i njihovim kombinacijama. Domaća i strana lica kod nas mogu kombinacijama. Domaća i strana lica kod nas mogu zaštititi žig.zaštititi žig.

Privredni subjekti slobodno biraju svoj žig, s tim da je Privredni subjekti slobodno biraju svoj žig, s tim da je zabranjen: zaštitni znak koji je protivan moralu i zabranjen: zaštitni znak koji je protivan moralu i javnom poretku, koji nije podoban za razlikovanje, koji javnom poretku, koji nije podoban za razlikovanje, koji predstavlja isključivo oblik određen vrstom robe, ili predstavlja isključivo oblik određen vrstom robe, ili vrstu robe, njihovu namenu, način proizvodnje, vrstu robe, njihovu namenu, način proizvodnje, kvalitet, cenu, koji je uobičajen za označavanje kvalitet, cenu, koji je uobičajen za označavanje određene vrste robe (telefon), koji izgledom može da određene vrste robe (telefon), koji izgledom može da izazove zabunu, koji sadrži zvanične znakove za izazove zabunu, koji sadrži zvanične znakove za kontrolu ili garanciju kvaliteta, ili je sličan znaku kontrolu ili garanciju kvaliteta, ili je sličan znaku drugog lica, koji je već nesumnjivo poznat kao znak drugog lica, koji je već nesumnjivo poznat kao znak visokog kvaliteta, izgledom povređuje nečija autorska visokog kvaliteta, izgledom povređuje nečija autorska prava ili predstavlja državni ili religiozni simbol.prava ili predstavlja državni ili religiozni simbol.

Page 19: Poslovno 11Industrijska svojina.ppt

Pravo na žigPravo na žig Neki se znaci samo uz pristanak određenih lica mogu Neki se znaci samo uz pristanak određenih lica mogu korisiti za žig: lik ili ime nekog lica, grb ili zastava, korisiti za žig: lik ili ime nekog lica, grb ili zastava, naziv neke zemlje ili međunarodne organizacije.naziv neke zemlje ili međunarodne organizacije.

Žig se stiče u upravnom postupku za priznanje žig koji Žig se stiče u upravnom postupku za priznanje žig koji se pokreće prijavom za priznanje žiga, koja sadrži: se pokreće prijavom za priznanje žiga, koja sadrži: zahtev za priznanje žiga, znak koji se želi zaštititi, zahtev za priznanje žiga, znak koji se želi zaštititi, spisak robe i usluga na koje se odnosi, podatke o spisak robe i usluga na koje se odnosi, podatke o podnosiocu, naznaku je li žig individualni, kolektivni ili podnosiocu, naznaku je li žig individualni, kolektivni ili žig garancije, potpis i pečat podnosioca prijave.žig garancije, potpis i pečat podnosioca prijave.

Prijava se unosi u registar prijava, ako je nepotpuna Prijava se unosi u registar prijava, ako je nepotpuna poziva se podnosilac da je popuni u roku od 30 dana. poziva se podnosilac da je popuni u roku od 30 dana. Podnosilac prijave ima pravo prvenstva. Ako je Podnosilac prijave ima pravo prvenstva. Ako je prijava ispravna nadležni organ uz uplatu takse za prijava ispravna nadležni organ uz uplatu takse za prvih 10 godina žiga izdaje ispravu.prvih 10 godina žiga izdaje ispravu.

Imalac žiga ima isključivo pravo da znak zaštićen Imalac žiga ima isključivo pravo da znak zaštićen žigom koristi za obeležavanje robe/usluga, na koje se žigom koristi za obeležavanje robe/usluga, na koje se odnosi i da drugim licima zabrani da isti ili sličan znak odnosi i da drugim licima zabrani da isti ili sličan znak koriste za iste ili slične proizvode. koriste za iste ili slične proizvode.

Page 20: Poslovno 11Industrijska svojina.ppt

Pravo na žigPravo na žig Ovo pravo obuhvata stavljanje zaštićenog znaka na Ovo pravo obuhvata stavljanje zaštićenog znaka na

robu i njeno pakovanje, nuđenje, skladištenje ili robu i njeno pakovanje, nuđenje, skladištenje ili stavljanje u promet robe sa zaštićenim znakom, uvoz i stavljanje u promet robe sa zaštićenim znakom, uvoz i izvoz robe pod zaštičenim znakom i korišćenje izvoz robe pod zaštičenim znakom i korišćenje zaštićenog znaka u dokumentaciji i reklami.zaštićenog znaka u dokumentaciji i reklami.

Ne može se zabraniti korišćenje firme ili naziva Ne može se zabraniti korišćenje firme ili naziva drugog koji su stečeni pre pijave žiga, kao i korišćenje drugog koji su stečeni pre pijave žiga, kao i korišćenje svojeg imena, adrese, geografskog porekla, oznake svojeg imena, adrese, geografskog porekla, oznake za rezervne delove.za rezervne delove.

Žig se stiče upisom u registar žigova. On traje 10 Žig se stiče upisom u registar žigova. On traje 10 godina od podnošenja prijave, a može se produžiti godina od podnošenja prijave, a može se produžiti neograničeni broj puta. neograničeni broj puta.

Žig odnosno prava iz prijave mogu biti predmet Žig odnosno prava iz prijave mogu biti predmet ugovora o prenosu prava, licenci, franšizi, zalogi.ugovora o prenosu prava, licenci, franšizi, zalogi.

Kolektivni žig i žig garancije ne mogu se prenositi.Kolektivni žig i žig garancije ne mogu se prenositi.

Page 21: Poslovno 11Industrijska svojina.ppt

Pravo na žigPravo na žig UgovorUgovor o o licencilicenci s sastavljaastavlja se u se u pismenoj formi i sadrži pismenoj formi i sadrži

vreme trajanja licence, obim licence i visinu naknade.vreme trajanja licence, obim licence i visinu naknade. Prestanak prava: istekom 10 godina, ako se važenje Prestanak prava: istekom 10 godina, ako se važenje

ne produži, odreknućem nosioca žiga, na osnovu ne produži, odreknućem nosioca žiga, na osnovu odluke suda ili nadležnog organa, prestankom nosioca odluke suda ili nadležnog organa, prestankom nosioca prava, oglašavanjem rešenja o priznanju žiga prava, oglašavanjem rešenja o priznanju žiga ništavim, nekorišćenjem žiga duže od 5 godina,ništavim, nekorišćenjem žiga duže od 5 godina,

Pravo na žig štiti se: građanskopravnim sredstvima Pravo na žig štiti se: građanskopravnim sredstvima (1. tužbom zbog povrede žiga, koju podnosi nosilac (1. tužbom zbog povrede žiga, koju podnosi nosilac žiga, a kojom se zabranjuje trećima korišćenje, žiga, a kojom se zabranjuje trećima korišćenje, raspolaganje ili podražavanje zaštićenog znaka; raspolaganje ili podražavanje zaštićenog znaka; takvom tužbom se traži naknada štete i zabrana daljeg takvom tužbom se traži naknada štete i zabrana daljeg korišćenja žiga trećem licu, i 2. tužbom za korišćenja žiga trećem licu, i 2. tužbom za osporavanje žiga, koju podnosi lice koje već koristi u osporavanje žiga, koju podnosi lice koje već koristi u prometu znak za obeležavanje protiv podnosioca prometu znak za obeležavanje protiv podnosioca prijave ili nosioca novog žiga) i kaznenopravnim prijave ili nosioca novog žiga) i kaznenopravnim sredstvima (neovlašćena upotreba tuđeg žiga je sredstvima (neovlašćena upotreba tuđeg žiga je krivično delo),krivično delo),

Page 22: Poslovno 11Industrijska svojina.ppt

Pravo na žigPravo na žig Žig prestaje nekorišćenjem (5 godina), Žig prestaje nekorišćenjem (5 godina),

neplaćanjem takse (istekom 10 godina za koje neplaćanjem takse (istekom 10 godina za koje je plaćena taksa, ako se naknadno ne doplati), je plaćena taksa, ako se naknadno ne doplati), odricanjem (ako se nosilac odrekne danom odricanjem (ako se nosilac odrekne danom predaje podneska o odricanju), odlukom predaje podneska o odricanju), odlukom nadležnog organa, prestankom pravnog ili nadležnog organa, prestankom pravnog ili smrću fizičkog lica nosioca (danom smrti, smrću fizičkog lica nosioca (danom smrti, odnosno brisanja iz registra) i poništenjem odnosno brisanja iz registra) i poništenjem (deluje ex tunc, dok u svim ostalim slučajevima (deluje ex tunc, dok u svim ostalim slučajevima žig proizvodi dejstvo i prestaje momentom žig proizvodi dejstvo i prestaje momentom nastanka slučaja).nastanka slučaja).

Page 23: Poslovno 11Industrijska svojina.ppt

UGOVOR O LICENCIUGOVOR O LICENCI Ugovorom o licenci obavezuje se davalac licence da Ugovorom o licenci obavezuje se davalac licence da

sticaocu licence ustupi, ucelini ili delimično, pravo sticaocu licence ustupi, ucelini ili delimično, pravo iskorišćavanja pronalaska, tehničkog znanja i iskustva iskorišćavanja pronalaska, tehničkog znanja i iskustva žiga, uzorka ili modela, a sticalac licence se obavezuje žiga, uzorka ili modela, a sticalac licence se obavezuje da mu za to plati određenu naknadu.da mu za to plati određenu naknadu.

Ugovor o licenci mora biti zaključen u pismenoj formi.Ugovor o licenci mora biti zaključen u pismenoj formi. Licenca za iskorišćavanje patentiranog pronalaska, Licenca za iskorišćavanje patentiranog pronalaska,

uzorka ili modela ne može biti zaključena za vreme uzorka ili modela ne može biti zaključena za vreme duže od trajanja zakonske zaštite tih prava.duže od trajanja zakonske zaštite tih prava.

Ugovorom o licenci sticalac licence stiče isključivo Ugovorom o licenci sticalac licence stiče isključivo pravo iskorišćavanja predmeta licence samo ako je to pravo iskorišćavanja predmeta licence samo ako je to izričito ugovoreno (isključiva licenca).izričito ugovoreno (isključiva licenca).

Page 24: Poslovno 11Industrijska svojina.ppt

UGOVOR O LICENCIUGOVOR O LICENCI Ako u ugovoru o licenci nije naznačeno o kakvoj je Ako u ugovoru o licenci nije naznačeno o kakvoj je

licenci reč, smatra se da mu je data neisključiva licenci reč, smatra se da mu je data neisključiva licenca.licenca.

Davalac licence je dužan da sticaocu licence u Davalac licence je dužan da sticaocu licence u određenom roku preda predmet licence. Davalac određenom roku preda predmet licence. Davalac licence je dužan da sticaocu licence preda i tehničku licence je dužan da sticaocu licence preda i tehničku dokumentaciju potrebnu za praktičnu primenu dokumentaciju potrebnu za praktičnu primenu predmeta licence.predmeta licence.

Davalac licence je dužan da sticaocu licence daje sva Davalac licence je dužan da sticaocu licence daje sva uputstva i obaveštenja koja su potreba za uspešno uputstva i obaveštenja koja su potreba za uspešno iskorišćavanje predmeta licence.iskorišćavanje predmeta licence.

Davalac licence garantuje sticaocu licence tehničku Davalac licence garantuje sticaocu licence tehničku izvodljivost i tehničku upotrebljivost predmeta licence.izvodljivost i tehničku upotrebljivost predmeta licence.

Page 25: Poslovno 11Industrijska svojina.ppt

UGOVOR O LICENCIUGOVOR O LICENCI Davalac licence jemči da pravo iskorišćavanja koje je Davalac licence jemči da pravo iskorišćavanja koje je

predmet ugovora pripada njemu, da na njemu nema predmet ugovora pripada njemu, da na njemu nema tereta i da nije ograničeno u korist nekog trećeg.tereta i da nije ograničeno u korist nekog trećeg.

Davalac licence je dužan čuvati i braniti pravo Davalac licence je dužan čuvati i braniti pravo ustupljeno sticaocu licence od svih zahteva trećih lica.ustupljeno sticaocu licence od svih zahteva trećih lica.

Sticalac licence je dužan iskorišćavati predmet licence Sticalac licence je dužan iskorišćavati predmet licence na ugovoreni način, u ugovorenom obimu i u na ugovoreni način, u ugovorenom obimu i u ugovorenim granicama.ugovorenim granicama.

Ako zakonom ili ugovorom nije drukčije određeno, Ako zakonom ili ugovorom nije drukčije određeno, sticalac licence nije ovlašćen da iskorišćava naknadna sticalac licence nije ovlašćen da iskorišćava naknadna usavršavanja predmeta licence.usavršavanja predmeta licence.

Ako predmet licence sačinjava nepatentirani Ako predmet licence sačinjava nepatentirani pronalazak ili tajno tehničko znanje i iskustvo, sticalac pronalazak ili tajno tehničko znanje i iskustvo, sticalac licence je dužan da ga čuva u tajnosti.licence je dužan da ga čuva u tajnosti.

Page 26: Poslovno 11Industrijska svojina.ppt

UGOVOR O LICENCIUGOVOR O LICENCI Sticalac licence je dužan isplatiti davaocu licence Sticalac licence je dužan isplatiti davaocu licence

ugovorenu naknadu u vreme i na način kako je to ugovorenu naknadu u vreme i na način kako je to određeno ugovorom.određeno ugovorom.

Ako se naknada određuje u zavisnosti od obima Ako se naknada određuje u zavisnosti od obima iskorišćavanja predmeta licence, sticalac licence je iskorišćavanja predmeta licence, sticalac licence je dužan podneti davaocu licence izveštaj o obimu dužan podneti davaocu licence izveštaj o obimu iskorišćavanja i izvršiti obračun naknade svake iskorišćavanja i izvršiti obračun naknade svake godine, ako ugovorom nije za to određen kraći rok.godine, ako ugovorom nije za to određen kraći rok.

Sticalac isključive licence može pravo iskorišćavanja Sticalac isključive licence može pravo iskorišćavanja predmeta licence ustupiti drugome (podlicenca).predmeta licence ustupiti drugome (podlicenca).

Ugovorom se može predvideti da sticalac licence ne Ugovorom se može predvideti da sticalac licence ne može dati drugome može dati drugome podlicencu, ili mu je ne može dati podlicencu, ili mu je ne može dati bez dozvole davaoca licence.bez dozvole davaoca licence.

Page 27: Poslovno 11Industrijska svojina.ppt

UGOVOR O LICENCIUGOVOR O LICENCI Ugovor o licenci zaključen na određeno vreme Ugovor o licenci zaključen na određeno vreme

prestaje samim protekom vremena za koje je prestaje samim protekom vremena za koje je zaključen te nije potrebno da bude otkazan.zaključen te nije potrebno da bude otkazan.

Ugovor o licenci čije trajanje nije određeno prestaje Ugovor o licenci čije trajanje nije određeno prestaje otkazom koji svaka strana može dati drugoj, poštujući otkazom koji svaka strana može dati drugoj, poštujući određeni otkazni rok.određeni otkazni rok.

Ako otkazni rok nije ugovorom određen, iznosi šest Ako otkazni rok nije ugovorom određen, iznosi šest meseci, s tim što davalac licence ne može otkazati meseci, s tim što davalac licence ne može otkazati ugovor tokom prve godine njegovog važenjaugovor tokom prve godine njegovog važenja

U slučaju smrti davaoca licence, licenca se nastavlja U slučaju smrti davaoca licence, licenca se nastavlja sa njegovim nasledicima, ako drukčije nije ugovoreno.sa njegovim nasledicima, ako drukčije nije ugovoreno.

U slučaju smrti sticaoca licence, licenca se nastavlja U slučaju smrti sticaoca licence, licenca se nastavlja sa njegovimsa njegovim naslednicima koji produžavaju njegovu naslednicima koji produžavaju njegovu delatnosti.delatnosti.

U slučaju stečaja ili redovne likvidacije sticaoca U slučaju stečaja ili redovne likvidacije sticaoca licence davalac licence može raskinuti ugovor.licence davalac licence može raskinuti ugovor.

Page 28: Poslovno 11Industrijska svojina.ppt

UGOVOR O DUGOROCNOJ PROIZVODNOJ UGOVOR O DUGOROCNOJ PROIZVODNOJ KOOPERACIJIKOOPERACIJI

Je takav pravni posao putem kog ugovorni partneri, Je takav pravni posao putem kog ugovorni partneri, koperanti obezbeđuju tehnički, tehnološki, sirovinski, koperanti obezbeđuju tehnički, tehnološki, sirovinski, energetski i ekonomski optimalnu proizvodnju i energetski i ekonomski optimalnu proizvodnju i razmenu proizvoda koji su predmet kooperacije.razmenu proizvoda koji su predmet kooperacije.

Ona se sastoji u zajedničkom programiranju razvoja, Ona se sastoji u zajedničkom programiranju razvoja, ostvarivanju proizvodnje i međusobnim isporukama ostvarivanju proizvodnje i međusobnim isporukama proizvoda i sastavnih delova proizvoda. Ugrađaju se proizvoda i sastavnih delova proizvoda. Ugrađaju se sastavni delovi proizvoda u finalni proizvod.sastavni delovi proizvoda u finalni proizvod.

To je obligacionopravni a ne statusni ugovor. On je To je obligacionopravni a ne statusni ugovor. On je neimenovan ugovor, dvostrano obavezni i teretni. neimenovan ugovor, dvostrano obavezni i teretni. Takođe je ugovor s trajnim prestacijama. On sadrži u Takođe je ugovor s trajnim prestacijama. On sadrži u sebi elemente ugovora o licenci, o ulaganju sebi elemente ugovora o licenci, o ulaganju sredstava, o tehničkoj pomoći, o inžinjeringu po sredstava, o tehničkoj pomoći, o inžinjeringu po principu ključ u ruke.principu ključ u ruke.

Page 29: Poslovno 11Industrijska svojina.ppt

UGOVOR O DUGOROCNOJ PROIZVODNOJ UGOVOR O DUGOROCNOJ PROIZVODNOJ KOOPERACIJIKOOPERACIJI

Bitni elementi nisu propisani, a ranijee su se smatrali Bitni elementi nisu propisani, a ranijee su se smatrali da je to rok od tri godine kao najkraći mogući i da je to rok od tri godine kao najkraći mogući i pokrivenost uvoza izvozom. Ostali elementi su cena, pokrivenost uvoza izvozom. Ostali elementi su cena, zajednički program razvoja, vreme početka zajednički program razvoja, vreme početka proizvodnje, specifikacija delova, odnosno proizvoda proizvodnje, specifikacija delova, odnosno proizvoda koji su prdmet kooperacije, obračunska valuta i valuta koji su prdmet kooperacije, obračunska valuta i valuta plaćanja.plaćanja.

Plaćanje s vrši obračunom preko kontokorentnog Plaćanje s vrši obračunom preko kontokorentnog računa.računa.

Svaki kooperant je obavezan za izvršenje svog dela Svaki kooperant je obavezan za izvršenje svog dela obaveza po ugovoru. Rema trećima odgovara obaveza po ugovoru. Rema trećima odgovara proizvođač finalnog proizvoda, tj. ona strana koja proizvođač finalnog proizvoda, tj. ona strana koja sklapa finalni proizvod i plasira ga na tržište.sklapa finalni proizvod i plasira ga na tržište.

Page 30: Poslovno 11Industrijska svojina.ppt

UGOVOR O DUGOROCNOJ PROIZVODNOJ UGOVOR O DUGOROCNOJ PROIZVODNOJ KOOPERACIJIKOOPERACIJI

Kooperanti pak odgovaraju prema Kooperanti pak odgovaraju prema proizvođaču finalnog proizvoda i on ima pravo proizvođaču finalnog proizvoda i on ima pravo da se regresira prema njima, naravno pod da se regresira prema njima, naravno pod uslovom da nije drukčije definisano ugovorom uslovom da nije drukčije definisano ugovorom o dugoročnoj proizvodnoj kooperaciji.o dugoročnoj proizvodnoj kooperaciji.

Page 31: Poslovno 11Industrijska svojina.ppt

UGOVOR O UGOVOR O FRENČAJZINGUFRENČAJZINGU Je neimenovani ugovor koji jpredstavlja usmeni ili Je neimenovani ugovor koji jpredstavlja usmeni ili

pismeni sporazum za određeno ili neodređeno vreme, pismeni sporazum za određeno ili neodređeno vreme, kojim jedno lice ustupa drugom licencu da kojim jedno lice ustupa drugom licencu da upotrebljava firmu, uslužni znak, ili drugo obeležje i u upotrebljava firmu, uslužni znak, ili drugo obeležje i u okviru koga postoji zajednički interes u plasiranju okviru koga postoji zajednički interes u plasiranju robe ili usluga na veliko, na malo, u zakup ili na drugi robe ili usluga na veliko, na malo, u zakup ili na drugi način pod tom licencom.način pod tom licencom.

Međunarodno udruženje za frenčajzing IFA definiše Međunarodno udruženje za frenčajzing IFA definiše ga kao ugovorni odnos između davaoca i primaoca ga kao ugovorni odnos između davaoca i primaoca frenčajzinga u kome davalac nudi ili se obavezuje da frenčajzinga u kome davalac nudi ili se obavezuje da održi trajan interes u poslovanju primaoca kroz know-održi trajan interes u poslovanju primaoca kroz know-how ili obučavanje, dok se primalac obavezuje how ili obučavanje, dok se primalac obavezuje poslovati pod zajedničkim imenom, spoljnim izgledom poslovati pod zajedničkim imenom, spoljnim izgledom ili postupkom koji pripada davaocu, ili ga on ili postupkom koji pripada davaocu, ili ga on kontroliše, a da iz svojih izvora ulaže kapital za kontroliše, a da iz svojih izvora ulaže kapital za funkcionisanje.funkcionisanje.

Page 32: Poslovno 11Industrijska svojina.ppt

UGOVOR O UGOVOR O FRENČAJZINGUFRENČAJZINGU Ovo je neimenovan, formalan, dvostrano obavezan, Ovo je neimenovan, formalan, dvostrano obavezan,

teretan ugovor s tranim prestacijama, intuitu personae.teretan ugovor s tranim prestacijama, intuitu personae. Frenčajzing se deli na nepokretni i pokretni (kada je Frenčajzing se deli na nepokretni i pokretni (kada je

sedište primaoca pokretljivo), operativni (odnosi se sedište primaoca pokretljivo), operativni (odnosi se samo na primaoca) ili teritorijalni (pravo primaoca na samo na primaoca) ili teritorijalni (pravo primaoca na nekon teritoriju da angažuje i podfrenčajzere).nekon teritoriju da angažuje i podfrenčajzere).

Robni frenčajzing – proizvođač ustupa odabranom Robni frenčajzing – proizvođač ustupa odabranom trgovcu prava isključive prodaje proizvoda na trgovcu prava isključive prodaje proizvoda na određenoj teritoriji. Uz pravo isključive prodaje ustupa određenoj teritoriji. Uz pravo isključive prodaje ustupa se i poslovno znanje i iskustvo prodaje te robe, pravo se i poslovno znanje i iskustvo prodaje te robe, pravo korišćenja poslovnog imena, žiga. Primalac pri tome korišćenja poslovnog imena, žiga. Primalac pri tome samostalno nastupa kao trgovac prema trećima. samostalno nastupa kao trgovac prema trećima. Poslovni frenčajzing (frenčajzing usluga)-davalac Poslovni frenčajzing (frenčajzing usluga)-davalac pruža primaocu paket usluga (poslovno i tehničko pruža primaocu paket usluga (poslovno i tehničko znanje, pružanje usluga pod poslovnim imenom, znanje, pružanje usluga pod poslovnim imenom, žigom davaoca, recepte, opremu, dizajn) –McDonald’sžigom davaoca, recepte, opremu, dizajn) –McDonald’s

Page 33: Poslovno 11Industrijska svojina.ppt

UGOVOR O UGOVOR O FRENČAJZINGUFRENČAJZINGU Industrijski frenčajzing – obuhvata i proizvodnju Industrijski frenčajzing – obuhvata i proizvodnju

određenog proizvoda (Coca cola).određenog proizvoda (Coca cola). Davalac frenčajzinga ustupa robni i uslužni žig, prava Davalac frenčajzinga ustupa robni i uslužni žig, prava

upotrebe poslovnog imena, know-how, recepata, upotrebe poslovnog imena, know-how, recepata, formula, postupaka. Vrši nadzor nad kvalitetom te formula, postupaka. Vrši nadzor nad kvalitetom te dopunske usluge (pomaže naći lokacije, obuka dopunske usluge (pomaže naći lokacije, obuka primaoca, reklama i kampanje).primaoca, reklama i kampanje).

Primalac se pridržava svih uputstava i standarda Primalac se pridržava svih uputstava i standarda poslovanja, thnoloških postupaka, u proizvodnji, poslovanja, thnoloških postupaka, u proizvodnji, psoljnjeg uniformnog uređenja prostora, neabavke psoljnjeg uniformnog uređenja prostora, neabavke robe od davaoca ili lica koje on označi, investiranja, robe od davaoca ili lica koje on označi, investiranja, čuvanja poslovne tajne i plaćanja licencne naknade čuvanja poslovne tajne i plaćanja licencne naknade royalty ili paušalne, plaćanje cene za nabavke royalty ili paušalne, plaćanje cene za nabavke materijala, plaćanje lizing naknade za opremu, otplate materijala, plaćanje lizing naknade za opremu, otplate kredita, kada je data na kredit.kredita, kada je data na kredit.

Ovim ugovorima često se isključuje konkurencija.Ovim ugovorima često se isključuje konkurencija.

Page 34: Poslovno 11Industrijska svojina.ppt

UGOVOR O UGOVOR O FRENČAJZINGUFRENČAJZINGU Zbog toga se ispituje zakonitost odredbi ovog Zbog toga se ispituje zakonitost odredbi ovog

ugovora i činjenica nisu li u suprotnosti s ugovora i činjenica nisu li u suprotnosti s antimonopolističkim pravom. (vezana kupovina, antimonopolističkim pravom. (vezana kupovina, utvrđivanje cena, oganičenja tržišta i sl).utvrđivanje cena, oganičenja tržišta i sl).

Po prestanku ugovora uređuju se pitanja Po prestanku ugovora uređuju se pitanja spornog povećanja good-willa davaoca spornog povećanja good-willa davaoca frenčajzinga, i zahteva primaoca za naknadu za frenčajzinga, i zahteva primaoca za naknadu za stečenu klijentelu, zabrane konkurencije po stečenu klijentelu, zabrane konkurencije po prestanku ugovora.prestanku ugovora.

Ovo je mešovit ugovor koji ima elemente Ovo je mešovit ugovor koji ima elemente ugovora o licenci, zastupanju, radu, prodaji, ugovora o licenci, zastupanju, radu, prodaji, zakupu.zakupu.