91. Ôszi Mûvészeti Aukció 91th Autumn Art Auction Kiállítás · On View 2012. szeptember 20-tól október 2-ig, naponta 10–18 óráig Árverés · Sale 2012. október 3-án, 17 órától 1–152. tételig, 2012. október 4-én, 17 órától 153–327. tételig Budapest V. kerület, Petôfi Sándor utca 16. A kiállítás teljes anyaga megtekinthetô a www. polgar-galeria.hu oldalon. Információ: POL-GÁR Aukciósház Budapest V. kerület, Petôfi Sándor utca 16. Telefon: (36 1) 267 4077, 267 4078, 411 0719, fax: (36 1) 483 0910 E-mail: [email protected]Kiadó: POL-GÁR Aukciósház Kft. 1052 Budapest, Petôfi Sándor utca 16. Felelôs szerkesztô: Polgár Árpád
91. Ôszi Mûvészeti Aukció
91th Autumn Art Auction
Kiállítás ·On View
2012. szeptember 20-tól október 2-ig, naponta 10–18 óráig
Árverés · Sale
2012. október 3-án, 17 órától 1–152. tételig,
2012. október 4-én, 17 órától 153–327. tételig
Budapest V. kerület, Petôfi Sándor utca 16.
A kiállítás teljes anyaga megtekinthetô a www. polgar-galeria.hu oldalon.
4455.. EEddvvii IIllllééss AAllaaddáárr Pest, 1870 – Budapest, 1958EERRDDÉÉLLYYII TTÁÁJJOlaj, fa, 14 x 21 cm.J.b.l.: E. Illés A.Kikiáltási ár: 34 000 FtReserve price: 122 Euro
4466.. KKéézzddii--KKoovvááccss LLáásszzllóó Pusztalsócikola, 1864 – Budapest, 1942EERRDDEEII SSÉÉTTAAOlaj, vászon, 35 x 43 cm.J.j.l.: Kézdi-Kovács L.Kikiáltási ár: 44 000 FtReserve price: 158 Euro
1791. Ôszi Mûvészeti Aukció
4444..
4488..
4477.. NNaaggyy IIssttvváánn Csíkmindszent, 1873 – Baja, 1937VVIIDDÉÉKKII TTÁÁJJPasztell, papír, 30 x 42 cm.J.j.l.: Nagy IstvánMNG bírálati szám: 2249/970Kikiáltási ár: 340 000 FtReserve price: 1223 Euro
4488.. BBeerrnnáátthh AAuurrééllMarcali, 1895 – Budapest, 1982BBAALLAATTOONNPPAARRTT,, 11991188 Akvarell, papír, 49 x 37 cm.J.j.l.: Bernáth 1918.Hátoldalán MNG bírálatiszám: 00523Kikiáltási ár: 120 000 FtReserve price: 432 Euro
4499.. NNeeooggrrááddyy LLáásszzllóó Budapest, 1896 – Budapest, 1962TTAAVVAASSZZII TTÁÁJJOlaj, vászon, 60 x 80 cm.J.b.l.: Neogrády LászlóKikiáltási ár: 110 000 FtReserve price: 396 Euro
5500.. KK.. SSppáánnyyii BBééllaa Budapest, 1852 – Budapest, 1914FFOOLLYYÓÓPPAARRTTII TTÁÁJJOlaj, vászon, 22 x 32 cm.J.b.l.: K. Spányi B.Kikiáltási ár: 46 000 FtReserve price: 165 Euro
HHAALLÁÁSSZZFFAALLUUOlaj, vászon, 30,5 x 45 cm.Jn.Hátul a Szépmûvészeti Múzeum477/84. sz. bírálati címkéje.Kikiáltási ár: 75 000 FtReserve price: 270 Euro
5555.. KKaauuffmmaannnn,, KKaarrll Neuplachowitz, 1843 – Bécs, 1905 VVIITTOORRLLÁÁSSOOKKOlaj, vászon, 70 x 105 cm.J.j.l.: Charles MarchiantKikiáltási ár: 250 000 FtReserve price: 899 Euro
5566.. MMaayyeerr AAllaajjooss Budapest, 1878 – 1953VVIITTOORRLLÁÁSSOOKKOlaj, karton, 35 x 39,5 cm.J.j.l.: Mayer Al.Kikiáltási ár: 20 000 FtReserve price: 72 Euro
2191. Ôszi Mûvészeti Aukció
5544..
5588..
5577.. TTeelleeppyy KKáárroollyyDebrecen, 1828 – Budapest, 1906ZZÖÖLLDD TTÓÓOlaj, karton, 18 x 28 cm.J.j.l.: Telepy K.Kikiáltási ár: 110 000 FtReserve price: 396 Euro
9900.. NNáárraayy AAuurrééll Budapest, 1883 –Budapest, 1948FFIIAATTAALL LLÁÁNNYY PPOORRTTRRÉÉJJAAOlaj, karton, 33 x 28 cm.J.b.f.: NárayKikiáltási ár: 55 000 FtReserve price: 198 Euro
9911.. MMaattttiioonnii EEsszztteerr Szekszárd, 1902 – Budapest, 1993LLÁÁNNYY KKEENNYYÉÉRRRREELLVegyestechnika, papír, 26 x 18 cm.J.j.l.: Mattioni E.Kikiáltási ár: 26 000 FtReserve price: 94 Euro
9922.. DDoolláánnyyiinnéé BBeenncczzúúrr IIddaa,, München, 1876 – Budapest, 1970VVIIRRÁÁGGCCSSEENNDDÉÉLLEETTOlaj, vászon, 60 x 80 cm.J.j.l.: Benczúr IdaKikiáltási ár: 240 000 FtReserve price: 863 Euro
3391. Ôszi Mûvészeti Aukció
9900..
9944..
9933.. CCssóókk IIssttvváánn Sáregres, 1865 – Budapest, 1961SSOOKKÁÁCC LLÁÁNNYYOlaj, vászon, 41 x 30 cm.J.b.l.: Csók I. BPAAuukkcciioonnáállvvaa::BÁV 27. Au. 36. tételKikiáltási ár: 460 000 FtReserve price: 1655 Euro
9944.. FFrraannkk FFrriiggyyeessBudapest, 1890 – Budapest, 1976VVIIRRÁÁGGCCSSEENNDDÉÉLLEETT,, 11997766 Akvarell, papír, 61 x 43 cm.J.j.l.: Frank Frigyes 7607Kikiáltási ár: 90 000 FtReserve price: 324 Euro
34
9977.. VVéénn EEmmiill Fiume, 1902 – Budapest, 1984VVIIRRÁÁGGCCSSEENNDDÉÉLLEETTOlaj, farost, 59 x 79 cm.J.j.l.: VénKikiáltási ár: 220 000 FtReserve price: 791 Euro
9955.. VVéénn EEmmiill Fiume, 1902 – Budapest, 1984CCSSEENNDDÉÉLLEETT KKÖÖNNYYVVEEKKKKEELLOlaj, farost, 59 x 79 cm.J.j.l.: VénHátoldalán Képcsarnok Vállalatcímkéi.Kikiáltási ár: 220 000 FtReserve price: 791 Euro
9966.. SScchhoollzz EErriikk Budapest, 1923 – Budapest, 1995VVIIRRÁÁGGCCSSEENNDDÉÉLLEETTTempera, farost, 60 x 80 cm.J.b.l.: Scholz Hátoldalán: Képcsarnok Vállalatcímke töredék.Kikiáltási ár: 130 000 FtReserve price: 468 Euro
3591. Ôszi Mûvészeti Aukció
9955..
9999..
9999.. MMááccssaaii IIssttvváánn Budapest, 1922 – Budapest, 2005MMÛÛHHEELLYY,, 11995588 Olaj, farost, 58 x 69 cm.J.b.l.: MI 1958.Hátoldalán: KépcsarnokVállalat címkéi.Kikiáltási ár: 150 000 FtReserve price: 540 Euro
9988.. CCzzeennee BBééllaa Isaszeg, 1911– Budapest, 1999NNÔÔII AAKKTT,, 11997744Tempera, farost, 75 x 73 cm.J.b.l.: Czene, 1974Hátoldalán: Koller Galériakiállítási címkéje.KKiiáállllííttvvaa:: Rajzok és festmények– válogatás a hagyatékból2011. 10. 13 – 2011. 10. 23. Koller GalériaKikiáltási ár: 260 000 FtReserve price: 935 Euro
36
110011.. VVaasszzaarryy JJáánnooss Kaposvár, 1867 – Budapest, 19394400 DDAARRAABBOOSS MMAAPPPPAA40 db, litográfia, papír, 30 x 40 cm.Szignált: VaszaryKikiáltási ár: 280 000 FtReserve price: 1007 Euro
110000.. MMáárrffffyy ÖÖddöönn Budapest, 1878 – Budapest, 1959ÜÜLLÔÔ LLEEÁÁNNYYTus, papír, 28 x 19 cm.J.b.l.: MárffyKikiáltási ár: 130 000 FtReserve price: 468 Euro
3791. Ôszi Mûvészeti Aukció
110000..
110033..
110033.. GGyyéémmáánntt LLáásszzllóó Budapest, 1935 –MMÛÛTTEERRMMII CCSSEENNDDÉÉLLEETTOlaj, vászon, 55 x 68 cm.J.j.l.: Gyémánt L.Hátoldalán GyémántLászló 1961–esajándékozási felirata.Kikiáltási ár: 260 000 FtReserve price: 935 Euro
110022.. NNaaggyy IIssttvváánn Csíkmindszent, 1873 –Baja, 1937TTÁÁJJ VVIILLLLAANNYYOOSSZZLLOOPPPPAALLSzén, papír, 28 x 41 cm.J.j.f.: Nagy IstvánKikiáltási ár: 180 000 FtReserve price: 647 Euro
38
110044.. DDiieenneerr DDéénneess RRuuddoollff Nyíregyháza, 1889 – Budapest, 1956SSZZEENNTTEENNDDRREEII UUTTCCAAOlaj, vászon, 60 x 80 cm.J.n.AAuukkcciioonnáállvvaa::BÁV 40. Au. 36. tételKikiáltási ár: 70 000 FtReserve price: 252 Euro
110055.. DDiióóssyy AAnnttaall Budapest, 1895 – Budapest, 1977BBUUDDAAPPEESSTTII DDUUNNAAPPAARRTTAkvarell, papír, 29 x 46 cm.J.j.l.: Diósy Antal Budapest.Kikiáltási ár: 48 000 FtReserve price: 173 Euro
111122.. IIlloossvvaaii VVaarrggaa IIssttvváánn Kunhegyes, 1895 – Budapest, 1978CCSSEENNDDÉÉLLEETT IIBBOOLLYYÁÁKKKKAALLOlaj, karton, 74 x 60 cm.J.b.l.: IlosvaiHátoldalán Képcsarnok Vállalatcímke töredék.Kikiáltási ár: 240 000 FtReserve price: 863 Euro
42
Ritkaság, amikor egy mûalkotás olyan alapos dokumentációval rendelkezik, mint Aba-Novák Vilmos Tabán címû festménye.A kép útja pontosan nyomon követhetô a fennmaradt dokumentumok, magánlevelezések és szerzôdések segítségével, 1919-es születésétôl egészen napjainkig. Egy adás-vételi szerzôdés tanúsága szerint a festményt ismeretlen idôpontban HanákJózsef festômûvész kapta, még magától a mûvésztôl.
Aba-Novák 1922-ben kitûnô portrét festett Hanákról, feltehetôen a Tabánt is ekkortájt ajándékozhatta »modelljének«. Tôle1943-ban vásárolta meg hirdetés útján dr. Gara Arthur fôorvos, aki 1957-ben adta tovább Bátonyi Mihály aldebrôi tanítónak.A közben iskolaigazgatóvá kinevezett Bátonyi a képet 1961-ben kölcsön adta a Magyar Nemzeti Galériában a következôévben megnyílt Aba-Novák gyûjteményes kiállításra. Az életmûtárlatot rendezô Supka Magdolna mûvészettörténész többekközött a következôket írta a festménnyel kapcsolatban, annak visszaadása alkalmával: „Az ifjúkori mûvek legjobbika ez, igenérdekes. Köszönöm Galériánk nevében, hogy volt szíves azt kölcsönözni…”
„1918 ôszén leszereltem. Nem lévén akkor se pénzem, se mûtermem, a József Mûegyetemen a rajzi tanszéken tanársegédiállást vállaltam. 1919-ben télen kezdtem rajzolni és festeni autodidakta módjára. […] A formát vizsgáltam a legabszolútabbértelemben. Szinte kacérkodtam a kubizmussal.” – írta Aba-Novák egyik önéletrajzában. Máshol pedig így nyilatkozott:„Rajzolni kezdtem, függetlenül mindentôl és mindenkitôl.”
Mint a legutóbbi – 2008-ban rendezett – kiállításának címébôl tudható, Aba-Novák maga volt a »barbár zseni«. Bármilymeggyôzôen is állította azonban a mester, hogy mindenkitôl és mindentôl függetlenül fejlôdött és jutott mûvészetecsúcsaira, ezt a mûvészettörténet valamelyest árnyalni kénytelen. Az 1920 körüli idôkbôl fennmaradt mûvei arróltanúskodnak, hogy Aba-Novákra nemcsak azok a mûvészek – Korb Erzsébet és Patkó Károly – hatottak közvetlenül, akikkelegyütt használta 1919 ôszétôl Berény Róbert Városmajor utcai mûtermét, de ettôl sokkal lényegesebb hatások érték akorabeli osztrák mûvészek legjobbjai, nevesen Gustav Klimt és Egon Schiele irányából.
Míg az 1919-ben festett híres Apám arcképe címû festmény határozottan viseli magán az egy évvel korábban elhunyt Klimtstílusjegyeit, fôleg a kép hátterében megjelenô dekoratív mustra jóvoltából, addig a most aukcióra kerülô, szintén ebben azévben született Tabán esetében viszont Schiele festészetének mélyreható ismerete szembetûnô. Schiele 1918 körülivárosképei szintén a síkszerû dekorativitásra való törekvést, a szinte geometrikus formákká redukált képépítô elemekneképpen azt az egymás alá- és fölérétegzettséget mutatják, mint amivel Aba-Novák a Tabán megfestésekor kísérletezett.
Egészen meglepô tény, de Schiele hatása Bécs rendkívüli közelsége dacára sem vált dominánssá itthon, sôt, hihetetlen erejûés rendkívül expresszív festészetének alig találni nyomát a magyar mûvészetben.
A Tabán címû kép tehát nemcsak elsôrendû kvalitásai miatt, de különleges mûvészettörténeti jelentôsége okán is Aba-Novák kiemelkedôen fontos mûvei közé tartozik.
E kép éppúgy hidat képez az osztrák és a magyar festészet két kiemelkedô mesterének életmûve, mint a két országmûvészete között.
Rum Attila
111133.. AAbbaa--NNoovváákk VViillmmooss Budapest, 1894 – Budapest, 1941TTAABBÁÁNN,, 11991199 Olaj, karton, 72 x 49 cm.J.b.l.: Aba-Novák 19.PPrroovveenniieenncciiaa:: Hanák József, Gara Arthur, Bátonyi Mihály gyûjteményébenKKiiáállllííttvvaa:: Aba-Novák emlékkiállítás, Budapest, Magyar Nemzeti Galéria, 1962, (kat. 5.)Kikiáltási ár: 4 400 000 FtReserve price: 15827 Euro
111144.. VVeelleenncceeii ttüükköörr Nagyobb és több kisebb, köszörült díszítéses tükörlapokból,143 x 90 cm.1880 körül.Kisebb sérülésekkel.Kikiáltási ár: 150 000 FtReserve price: 540 Euro
Gyapjú, szenné csomózással, 155 x 80 cm.Szalor, XX. század második fele.Kikiáltási ár: 75 000 FtReserve price: 270 Euro
113333.. TTöörröökk sszzôônnyyeegg Gyapjú, gördesz csomózással, 250 x 120 cm.XIX. század vége – XX. századeleje.Kikiáltási ár: 36 000 FtReserve price: 129 Euro
113322.. TTeekkkkee ttüürrkkmméénn sszzôônnyyeegg
Gyapjú, szenné csomózással, 173 x 115 cm.XX. század eleje.Kikiáltási ár: 50 000 FtReserve price: 180 Euro
Gyapjú, gördesz csomózással, 150 x 96 cm.XX. század közepe.Kikiáltási ár: 18 000 FtReserve price: 65 Euro
113399.. TTöörröökk sszzôônnyyeegg Gyapjú, gördesz csomózással, 160 x 113 cm.XIX. század vége.Kikiáltási ár: 12 000 FtReserve price: 43 Euro
113377.. SSiirráázz sszzôônnyyeegg Gyapjú, szenné csomózással, 267 x 182 cm.Dél – Nyugat Irán, XIX. század vége.Kikiáltási ár: 16 000 FtReserve price: 58 Euro
113388.. MMoosszzuull sszzôônnyyeegg Gyapjú, gördesz csomózással, 180 x 100 cm.XX. század vége.Kikiáltási ár: 6 000 FtReserve price: 22 Euro
113366.. FFeerrrraahháánn sszzôônnyyeegg Gyapjú, gördesz csomózással, 145 x 78 cm.Rojtok késôbbiek.XX. század eleje.Kikiáltási ár: 20 000 FtReserve price: 72 Euro
5191. Ôszi Mûvészeti Aukció
113355..
114433..
114400.. TTeekkkkee ttüürrkkmméénn sszzôônnyyeegg
Gyapjú, szenné csomózással, 158 x 98 cm.XX. század közepe.Kikiáltási ár: 35 000 FtReserve price: 126 Euro
114433.. AAnnaattóólliiaaii iimmaasszzôônnyyeegg Gyapjú, gördesz csomózással, 160 x 120 cm. XX. század közepe.Kikiáltási ár: 110 000 FtReserve price: 396 Euro
114422.. MMoosszzuull sszzôônnyyeegg Gyapjú, gördesz csomózással, 173 x 100 cm.Irán, XX. század közepe.Kikiáltási ár: 26 000 FtReserve price: 94 Euro
114411.. IIrráánnii iimmaasszzôônnyyeegg Gyapjú, szenné csomózással, 102 x 151 cm.Kesán, XIX. század második fele.Kikiáltási ár: 125 000 FtReserve price: 450 Euro
52
114444.. AAffggáánn sszzôônnyyeegg Gyapjú, szennécsomózással, 205 x 147 cm.XX. század közepe.Kikiáltási ár: 24 000 FtReserve price: 86 Euro
Gyapjú, gördesz csomózással, 195 x 114 cm.XIX. század vége – XX. századeleje.Kikiáltási ár: 8 000 FtReserve price: 29 Euro
114466.. BBoocchhaarraa sszzôônnyyeegg Gyapjú, hurkolt csomózással, 124 x 78 cm.Pakisztán, XX. század vége.Kikiáltási ár: 8 000 FtReserve price: 29 Euro
114477.. IIrráánnii sszzôônnyyeegg Gyapjú, gördeszcsomózással, 335 x 87 cm.XX. század vége.Kikiáltási ár: 22 000 FtReserve price: 79 Euro
Gyapjú, szenné csomózással, 193 x 143 cm.XIX. század vége.Kikiáltási ár: 16 000 FtReserve price: 58 Euro
5391. Ôszi Mûvészeti Aukció
114444..
115511..
115511.. SSiirráázz sszzôônnyyeegg Gyapjú, szenné csomózással, 200 x 162 cm.Dél – Nyugat Irán, XIX. század vége.Kikiáltási ár: 32 000 FtReserve price: 115 Euro
114499.. MMaaggyyaarr sszzôônnyyeegg Gyapjú, gördesz csomózással, 310 x 195 cm.XX. század közepe.Kikiáltási ár: 65 000 FtReserve price: 234 Euro
115500.. IIrráánnii sszzôônnyyeegg Gyapjú, szenné csomózással, 230 x 150 cm.Isphahan, XX. század közepe.Kikiáltási ár: 165 000 FtReserve price: 594 Euro
118844.. AAsszzttaallii ffûûsszzeerrttaarrttóó kkéésszzlleett 925–ös finomságú ezüst, bruttó 1230 g, 23 x 18 cm.Jelzett: elmosódott angol városjel, CF (Charles Thomas Fox, mûködött 1836 körül) mesterjegy.Kikiáltási ár: 65 000 FtReserve price: 234 Euro
118866.. 1122 ddbb tteeááss kkaannááll 13 latos antik ezüst, 530 g.Jelzett: Német, 1850 körül használt fémjel, HU mesterjegy.Eredeti dobozában.Kikiáltási ár: 95 000 FtReserve price: 342 Euro
118855.. VViizzeess kkaannccssóó 800–as finomságú ezüst fül és fedél, kristályüveg test, 29 x 20 cm.Jelzett: Német, 1888-tól használt hold-koronás fémjel.Kikiáltási ár: 55 000 FtReserve price: 198 Euro
6591. Ôszi Mûvészeti Aukció
118833..
119900..
118877.. EEzzüüsstt nnéévvjjeeggyyttaarrttóó ttááll 800–as finomságú ezüst, 247 g, 27 x 14 cm.Jelzett: Német, 1888-tól használt hold-koronás fémjel.Kikiáltási ár: 32 000 FtReserve price: 115 Euro
118888.. NNéémmeett ááttttöörrtt kkoossáárr 800–as finomságú ezüst, 404 g, 29 x 18 x 12 cm.Jelzett: Német, 1888-tól használt hold-koronás fémjel, valamint pesti,1902–1937 közötti behozatali jel.Kikiáltási ár: 75 000 FtReserve price: 270 Euro
118899.. BBrrüünnnnii nnéévvjjeeggyyttaarrttóó 750–es finomságú ezüst, 232 g, 25 x 18 cm.Jelzett: Brünn, monarchiás 1867–1936között használt , valamint késôbbi pesti,1937–1966 között használt fémjellel.Kikiáltási ár: 35 000 FtReserve price: 126 Euro
119900.. NNéémmeett ggyyüümmööllccssöössttááll 800–as finomságú ezüst, 748 g, 9 x 37 x 28 cm.Jelzett: Német, 1888-tól használthold-koronás fémjel.Kikiáltási ár: 110 000 FtReserve price: 396 Euro
66
119911.. CCíímmeerreess cciiggaarreettttaattáárrccaa 800–as finomságú ezüst, 151 g, 11 x 8 cm.Jelzett: 1937–1966 között használt magyarfémjel.Elején: magyar címer, valamint birodalmisas ábrázolással, belsején szignatúrákkal.Kikiáltási ár: 18 000 FtReserve price: 65 Euro
119922.. CCiiggaarreettttaaddoobboozz 800–as finomságú ezüst, bruttó 229 g,13 x 9 cm.Jelzett: 1937–1966 között használt magyar fémjel.Elején: 2. Önálló dandár parancsnokságfelirattal, belsején szignatúrákkal.Kikiáltási ár: 22 000 FtReserve price: 79 Euro
119933.. EEmmlléékk cciiggaarreettttaattáárrccaa 800–as finomságú ezüst,185 g, 13 x 8 cm.Jelzett: 1937–1966 között használt magyar fémjel.Elején: Equitatio-Budapest 1938.Hátoldalon szignatúrák.Kikiáltási ár: 22 000 FtReserve price: 79 Euro
119955.. PPeessttii oovváálliiss ttáállccaa 800–as finomságú ezüst, 530 g, 36 x 27 cm.Jelzett: Pest, 1867–1936 közötthasznált fémjel, BK mesterjegy.Kikiáltási ár: 75 000 FtReserve price: 270 Euro
119999.. FFûûsszzeerrttaarrttóó Antik ezüst, 62,8 g, 3,7 x 7 cm.Jelzett: London, 1856-ban használt fémjel,WRS. (William RobertSmily) mesterjegy.Kikiáltási ár: 28 000 FtReserve price: 101 Euro
220000.. TTeejjsszzíínnkkiiöönnttôô Antik ezüst, 202 g, 9,5 x 10,5 cm.Jelzett: London, 1819-ben használt fémjel,RE&EB. (Rebecca Emes& Edward Barnard)mesterjegy.Kikiáltási ár: 90 000 FtReserve price: 324 Euro
220011.. FFûûsszzeerrttaarrttóó Sterling ezüst, 71 g, 3,5 x 7,5 cm.Jelzett: London, 1872-ben használt fémjel, RH(Robert Harper)mesterjegy.Kikiáltási ár: 28 000 FtReserve price: 101 Euro
220022.. FFûûsszzeerrttaarrttóó Sterling ezüst, 73,6 g, 3,5 x 7 cm.Jelzett: London, 1873-ban használt fémjel, RH (Robert Harper)mesterjegy.Kikiáltási ár: 28 000 FtReserve price: 101 Euro
221188.. FFûûsszzeerrttaarrttóóppáárr830–as finomságú ezüst, 149 g, 8 x 4,5 cm.Jelzett: Dánia, 1930 körül, RH (Rinne Hop)valamint S (Schroder) mesterjegy.Kikiáltási ár: 16 000 FtReserve price: 58 Euro
222200.. 22 ddbb ppeessttii eezzüüsstt ttáárrccaa 800–as finomságú ezüst, összesen 172 g, 8 x 6 cm, 11 x 8 cm. Jelzett: Pest, 1867–1936, 1937–1966 között használt fémjel.Kikiáltási ár: 10 000 FtReserve price: 36 Euro
222211.. LLóóddzzii eezzüüsstt nnéévvjjeeggyyttáárrccaa 800–as finomságú ezüst, 143 g, 11 x 8 cm.Jelzett: Lódz, 1920-tól használt fémjel. Kikiáltási ár: 15 000 FtReserve price: 54 Euro
221199.. GGyyóóggyysszzeerreess sszzeelleennccee 800–as finomságú ezüst, 49 g, 6,5 x 4,5 x 2 cm.Német, 1900 körül.Kikiáltási ár: 18 000 FtReserve price: 65 Euro
7391. Ôszi Mûvészeti Aukció
221177..
222255..
222222.. CCuukkoorrddoobboozz 13 latos antik ezüst, 245 g, 13 x 11 cm.Kikiáltási ár: 34 000 FtReserve price: 122 Euro
222255.. BBééccssii ccuukkoorrddoobboozz 13 latos antik ezüst, 290 g, 8 x 13 x 8 cm.Jelzett: Bécs, 1847-benhasznált fémjel, CS (ChristianSander) mesterjegy.Kikiáltási ár: 80 000 FtReserve price: 288 Euro
222244.. BBééccssii ccuukkoorrddoobboozz 13 latos antik ezüst, 433 g, 15 x 14,5 x 12 cm.Jelzett: Bécs, 186?, CS (Carl Seiler, mûködött 1863 körül)mesterjegy.Kikiáltási ár: 95 000 FtReserve price: 342 Euro
74
222266.. OOrroosszz iikkoonn Olaj, fatábla, ezüst borítással, 17 x 22 cm.Ezüst jelzett: 84 zlotnyikos antik ezüst, IP mesterjegy.1870 körül.Kikiáltási ár: 85 000 FtReserve price: 306 Euro
222277.. SSzzeennttppéétteerrvváárrii iikkoonn Olaj, fatábla, 84 zlotnyikos antik ezüst borítással, 26 x 23 cm.Jelzett: Szentpétervár, 1864-ben használt fémjel, AK mesterjegy.Kikiáltási ár: 90 000 FtReserve price: 324 Euro
222288.. KKuuppaa 12 latos antik ezüst, 536,4 g, 17,2 cm. Jelzett: Erdély(?), 19. század HGS mesterjegy, palástja forrasztott, „farkasfogas” díszítéssel, három portréval, kis sérüléssel.Kikiáltási ár: 130 000 FtReserve price: 468 Euro
7591. Ôszi Mûvészeti Aukció
222266..
223300..
222299.. PPeessttii ddíísszzmmaaggyyaarr 13 latos antik ezüst, filigrán díszítéssel, netto 1559 g. Jelzett: Pest, 1800 körüli fémjel, Franciscus XaveriusHuber mesterjegy.(Kôszeghy 59. o. 342.)Kard és a hüvely veretei nem ezüstbôl készültek.Kikiáltási ár: 300 000 FtReserve price: 1079 Euro
223300.. AAuuggssbbuurrggii eemmppiirreeeevvôôeesszzkköözz––kkéésszzlleett ddoobboozzbbaann Antik ezüst, 1026 g, Jelzett: Augsburg, 1806, Philipp Friedrich Bruglecher mesterjegy.6 villa, 6 kés, 8 kanál.Kikiáltási ár: 170 000 FtReserve price: 612 Euro
223344.. FFrraanncciiaa ttiinnttaattaarrttóó 800–as finomságú ezüst, 464 g, 20 x 24 x 17 cm.Jelzett: Francia, 1879-tôl használt fémjel.Kikiáltási ár: 140 000 FtReserve price: 504 Euro
7791. Ôszi Mûvészeti Aukció
223311..
223355..
223355.. BBééccssii ggyyeerrttyyaattaarrttóóppáárr 800–as finomságú ezüst, 3308 g, 50 cm.Jelzett: Bécs, 1872–1922 között használtfémjel, A hivataljel, FR (Franz Rittsteuer)mesterjegy.Kikiáltási ár: 1 000 000 FtReserve price: 3597 Euro
78
223366.. FFiisscchheerr ááttttöörrtt kkoossáárr Mázas fehércserép, arany festéssel, 31 cm.Jelzett: máz alatt pecsételt és masszába nyomott Fischer J.Budapest márkajelzés és 1932–es formaszám.Kikiáltási ár: 38 000 FtReserve price: 137 Euro
223399.. ZZssoollnnaayy ppiippeerreeddoobboozz Fehércserép, máz feletti színes festéssel, 8,5 x 21,5 x 8 cm.Jelzett: máz alatt bélyegzett Zsolnay Pécsöttemplom TJM (Teréz, Júlia, Miklós), Made in Hungary, valamint masszába nyomottZsolnay Pécs márkajelzés, 704–es formaszám. 1880 körül.Pici restaurálással.Kikiáltási ár: 20 000 FtReserve price: 72 Euro
223388.. ZZssoollnnaayy kkíínnáállóó Fehércserép, fényes transzparens vöröseozinmáz, 23 x 32 x 19 cm.1910 körül.Több helyen sérült, javított.Kikiáltási ár: 120 000 FtReserve price: 432 Euro
223377.. ZZssoollnnaayy kkaannccssóó Mázas keménycserép, festettvirágmotívumokkal díszítve, 33 cm. Jelzett: máz alatti kék festésû Madein Hungary felirat. Masszába nyomottZsolnay Pécs, 914–es szám.1880 körül. Javított.Kikiáltási ár: 65 000 FtReserve price: 234 Euro
7991. Ôszi Mûvészeti Aukció
223366..
224411..
224411.. SSzzeecceesssszziióóss vváázzaappáárr Majolika, 39 cm.Jelzett: talpon masszábanyomott 747 XI számokkal.1900 körül.Az egyik a talpán javított.Kikiáltási ár: 80 000 FtReserve price: 288 Euro
Bronz, márvány talapzaton, 37 cm.1900 körül Jelzett: Aug. MoreauKikiáltási ár: 150 000 FtReserve price: 540 Euro
224477.. FFrraanncciiaa kkaannddaallllóóóórraa Vörösmárvány, bronz figurával díszített óratok és díszúrna pár,46 x 30 x 20 cm. Díszúrna pár: 31 cm.Arab számos, percbeosztásos számlap, felesütôs szerkezet. Francia, 1900 körül.Kikiáltási ár: 85 000 FtReserve price: 306 Euro
225522.. FFaarraaggootttt ttaajjttéékksszziippkkaa Ló ábrázolással, 12 cm.1900 körül.Kikiáltási ár: 8 000 FtReserve price: 29 Euro
225533.. FFaarraaggootttt ttaajjttéékksszziippkkaa ddoobboozzáávvaall 21 cm.Dobozán jelzett: Adler Fülöp és Fia Budapest,1900 körül.Kikiáltási ár: 11 000 FtReserve price: 40 Euro
21 k arany, 35,26 g. Egyik fülbevaló zárja hiányzik.Törökország(?), 20. század.Kikiáltási ár: 280 000 FtReserve price: 1000 Euro
226644.. TTûûzzooppááll ggyyûûrrûû 18 k arany, 31,6 g.Egyedi készítésû, rusztikus, fantáziafoglalatban egy nagy tûzopál kôvel cca. 18 ct.20. század.Kikiáltási ár: 250 000 FtReserve price: 899 Euro
226655.. GGyyéémmáánnttooss nnyyaakkkkeennddôôttûû 14 k arany, 2,6 g, 75 mm.Karmos foglalatban egy hollandi rózsacsiszolású gyémánt. cca. 0,20 ct.Bécs, 1872–1922 között használt fémjel, A hivataljel, G.M. mesterjegy.Kikiáltási ár: 14 000 FtReserve price: 50 Euro
226666.. NNyyaakkkkeennddôôttûû Arany, 4 g, 90 mm.Prága 1902–1922 között használtbehozatali jel.Kikiáltási ár: 19 000 FtReserve price: 68 Euro
226677.. KKaarrkkööttôô ffééllddrráággaakkôô éékkííttéésssseell 14 k arany, 37 g.Kaboson, vésett féldrágakô (Moldavit)tagokkal.Bécsi, 1925-tôl használt fémjellel.Kikiáltási ár: 150 000 FtReserve price: 540 Euro
226688.. FFüüggggôô zzaaffíírr ééss rruubbiinn éékkííttéésssseell 14 k arany, 9,21 g. Áttört fazonban marquise csiszolással 17 db zafír, össz. cca. 3 ct., és 16 db rubin,össz. cca. 1 ct. 1999 utáni behozatali jellel.Kikiáltási ár: 60 000 FtReserve price: 216 Euro
226699.. NNyyaakklláánncc 14 k arany, 12,58 g, 56 cm.Görögország, 20. század.Kikiáltási ár: 80 000 FtReserve price: 287 Euro
227700.. GGllííddeess kkaarrkkööttôô 14 k vörös és sárga arany, 42,24 g. 1937–1966 között használt behozatalijellel.Kikiáltási ár: 287 000 FtReserve price: 1032 Euro
227711.. SSzzéélleess kkaarrppáánntt 14 k vörös, fehér és sárga arany, 41,7 g. 14 k jelzéssel.Kikiáltási ár: 260 000 FtReserve price: 935 Euro
227722.. GGllííddeess kkaarrkkööttôô 14 k vörös és sárga arany, 34,33 g. 1937–1966 között használt magyarfémjellel.Kikiáltási ár: 230 000 FtReserve price: 827 Euro
227733.. TTeevvaann MMaarrggiitt Békéscsaba, 1901 – Budapest, 1978. FFEEDDEELLEESS DDOOBBOOZZKKAAEzüstözött réz, 11 x 11 x 3 cm.Jelzett: TevanKikiáltási ár: 24 000 FtReserve price: 86 Euro
85
226633..
227722..
226633
226644
226655
226666
226677226688
226699
227700
227711
227722
86
227744.. KKáámmeeaa ggyyûûrrûû 14 k arany, 5,67 g.Ovális gyûrûfejben achát kámeával.1910 körül.Kikiáltási ár: 36 000 FtReserve price: 130 Euro
227755.. GGyyûûrrûû kkoorraallllaall 14 k arany, egy nagyobb korall lencsével,4,7 g.Bécsi, 1925-tôl használt fémjellel.Kikiáltási ár: 20 000 FtReserve price: 72 Euro
227766.. KKaarrkkööttôô kkoorraallllooss ccssüünnggôôvveell 14 k arany, csüngôjén egy koralllencsével, 32,3 g.Monarchiás, prágai, 1867–1936 közötthasznált, csüngôjén bécsi, 1925-tôl használt fémjellel.Kikiáltási ár: 190 000 FtReserve price: 683 Euro
14 k arany, 12,65 g.Középen egy nagy korall–lencse,körülötte apróbb kaboson rubin,valamint gyöngy és korallcsüngôékítéssel.Bécsi, 1872–1922 között használtfémjellel, A hivateljellel, JFmesterjeggyel.Kikiáltási ár: 170 000 FtReserve price: 612 Euro
228811.. BBrroossss cciittrriinn éékkííttéésssseell 14 k arany, 3 db fantázia csiszolású citrin,valamint egy apró félgyöngy ékítéssel, 2 g. 1900 körül.Kikiáltási ár: 15 000 FtReserve price: 54 Euro
228822.. KKaarrppeerreecc bbrriilliiáánnss éékkííttéésssseell 14 k arany, 14,8 g.Középen egy briliánssal, cca. 0,40 ct. 1930 körül.Kikiáltási ár: 95 000 FtReserve price: 342 Euro
228833.. NNôôii ffüüggggôôóórraa 18 k arany, vésett tok, 42 x 33 x 10 mm.Római számos, percbeosztásos,aranyozott, fém számlap.Kézifelhúzós szerkezet.Tokszám: 93978Svájc, 1900 körül.Mûködôképes.Nagymutató hiányzik.Kikiáltási ár: 44 000 FtReserve price: 158 Euro
14 k arany, 25,98 g. 3 db briliánssal, össz. cca. 0,40 ct., 2 db rubinnal, össz. cca. 0,20 ct. és 20 db kisebb gyémánttal ékítve.Bécs, 1920 körül.Kikiáltási ár: 190 000 FtReserve price: 683 Euro
228855.. FFéénnyykkééppttaarrttóóss mmeeddááll 14 k arany, 3,31 g. 1900 körül.Kikiáltási ár: 22 000 FtReserve price: 79 Euro
91. Ôszi Mûvészeti Aukció 87
227744 227755
227766
227777
227788
228811
228833
228822
228844 228855
227799
228800
88
228866.. DDuuppllaaffeeddeellûû fféérrffii zzsseebbóórraa 14 k arany, brutto 84,15 g, 70 x 50 x 11 mm.Római számos, kis másodperckörösporcelán számlap, 16 köves, ankerszerkezet, kompenzációs billegôvel.Tokszám: 17201Svájci, 1893–1934 között használtfémjellel.Mûködôképes. Kikiáltási ár: 140 000 FtReserve price: 504 Euro
228877.. MMáárriiaa mmeeddááll 14 k arany keretben festett zománcmedál, 6,5 g, 4 x 2,5 cm.1900 körül.Erli nem arany, kissé kopott.Kikiáltási ár: 26 000 FtReserve price: 94 Euro
228888.. MMáárriiaa mmeeddááll 14 k arany keretben festett zománcmedál, 5 g, 3 x 2 cm.1900 körül.Apró sérüléssel.Kikiáltási ár: 19 000 FtReserve price: 68 Euro
228899.. DDuuppllaaffeeddeelleess nnôôii ffüüggggôôóórraa 14 k arany, gazdagon vésett kulacsformájú tok, bruttó 36 g, 50 x 36 x 11 mm.Római számos, kis másodpercköröszománc számlap.Kézifelhúzós 15 köves, remontoirszerkezet.Tokszám: 98342.Svájc, 1890 körül.Mûködôképes.Kikiáltási ár: 75 000 FtReserve price: 270 Euro
229900.. AAllpphhaa nnôôii éékksszzeerróórraa 14 k arany tok, valamint vörös, fehér és sárga aranyból készült, gazdagonvésett szíj, netto 14 g.16 köves, kézi felhúzós, svájcióraszerkezet, zafír korona felhúzóval.Tokon, szíjon bécsi, 1925-tôl használtfémjellel.Mûködôképes.Kikiáltási ár: 130 000 FtReserve price: 468 Euro
229911.. PPrreessttiiggee nnôôii kkaarróórraa 14 k arany tok, karpánt, brutto 16,07 g. Quartz szerkezet.1999 utáni behozatali jellel.Kikiáltási ár: 85 000 FtReserve price: 306 Euro
14 k arany, 21,96 g.Panzerláncon rozetta fazonban középenegy kék zafírral cca. 1 ct., körülötte 12 db briliánssal, össz. cca. 1 ct.585–ös finomságjelzéssel.1940–50 körül.Kikiáltási ár: 150 000 FtReserve price: 540 Euro
229933.. BBuutteexx éékksszzeerróórraa 14 k arany tok, karpánt, netto 24,8 g. 17 köves, kézi felhúzós szerkezet.Tokszám: 058405 4427Svájci, 1934 utáni fémjellel, valamint 1999 utáni fémjellel.Mûködik.Kikiáltási ár: 150 000 FtReserve price: 540 Euro
229944.. OOmmeeggaa nnôôii kkaarróórraa 18 k fehérarany tok és csat, bruttó súly: 41,7 g.Római számos számlap, csat és számlap jelzett: Omega.Nem mûködik. Kikiáltási ár: 180 000 FtReserve price: 647 Euro
229955.. BBééccssii óórraalláánncc 14 k arany, 25,77 g, 50 cm. Bécsi, 1872–1922 között használtfémjellel.Kikiáltási ár: 160 000 FtReserve price: 576 Euro
14 k fehérarany, 14,65 g.Felül egy fantázia, alul egy csepp-formájú, cca. 2,78 ct., 13,3 x 7,6 mm „fine crystal” tisztaságúsmaragddal ékítve.1999-tôl használt magyar fémjellel.Kikiáltási ár: 190 000 FtReserve price: 683 Euro
229977.. BBrriilliiáánnss ggyyûûrrûû 14 k fehérarany, 12,05 g. 6 db nagyobb, cca. 0,50 ct. és 39 db kisebb briliánssal, cca. 0,80 ct., összesen cca. 1,30 ct.Elmosódott fémjellel.Kikiáltási ár: 85 000 FtReserve price: 306 Euro
229988.. BBrriilliiáánnss kkoolliiéé 14 k fehér arany, 25,59 g. 12 db briliánssal, össz. cca. 0,30 ct.1999 utáni fémjellel.Kikiáltási ár: 150 000 FtReserve price: 540 Euro
18 k arany, 6,36 g. 24 db briliánssal, össz. cca. 0,48 ct. és 6 db smaragddal, össz. cca. 0,60 ct.1999 utáni fémjellel.Kikiáltási ár: 120 000 FtReserve price: 432 Euro
330000.. GGyyûûrrûû cceeyylloonnii zzaaffíírrrraall 14 k fehérarany, 3,4 g.Párna csiszolású ceyloni kék zafír, cca. 3 ct., körülötte 24 db briliáns össz. cca. 0,24 ct. 1902–1936 közötti behozatali jellel.Kikiáltási ár: 280 000 FtReserve price: 1000 Euro
330011.. SSzzoolliitteerr ggyyûûrrûû 14 k fehérarany, 1,8 g.Kosaras, karmos foglalatban egy briliáns cca. 1,01 ct.1937–1966 között használt magyar fémjellel.Kikiáltási ár: 300 000 FtReserve price: 1079 Euro
330022.. BBrriilliiáánnss--ssmmaarraaggdd ggyyûûrrûû 14 k arany, 2,16 g.2 db briliáns cca. 0,40 ct. és 1 princesscsiszolású smaragd cca. 0,25 ct.,gyûrûvállon 12 db gyémánt splitterrel.1900 körül, elmosódott fj.Kikiáltási ár: 140 000 FtReserve price: 504 Euro
14 k arany, 22,3 g. 112 db briliánssal, össz. cca. 5,6 ct. és 14 db marquise csiszolású zafírral, össz. cca. 2,1 ct.1966–1998 között használt behozatalijellel.Kikiáltási ár: 300 000 FtReserve price: 1079 Euro
330055.. NNyyaakklláánncc 14 k arany, 11,42 g, 45 cm. 1999-tôl használt behozatali jellel.Kikiáltási ár: 76 000 FtReserve price: 273 Euro
330066.. ÁÁttttöörrtt ddíísszzííttéésseess ffüüggggôô 14 k sárga és fehér arany, 12,11 g. 1999 utáni behozatali jellel.Kikiáltási ár: 80 000 FtReserve price: 288 Euro
330077.. FFüüggggôô bbrriilliiáánnssookkkkaall 18 k fehér és sárga arany, 9,78 g. 5 db briliánssal, össz. cca. 0,25 ct. 1999 utáni behozatali jellel.Kikiáltási ár: 90 000 FtReserve price: 324 Euro
330088.. FFooggllaallaattllaann bbrriilliiáánnsskkôô Cca. 0,9 ct.Kikiáltási ár: 220 000 FtReserve price: 791 Euro
330099.. FFooggllaallaattllaann bbrriilliiáánnsskkôô Cca. 0,65 ct.Kikiáltási ár: 120 000 FtReserve price: 432 Euro
331100.. FFooggllaallaattllaann bbrriilliiáánnsskkôô Cca. 0,20 ct.Kikiáltási ár: 24 000 FtReserve price: 86 Euro
331111.. FFooggllaallaattllaann bbrriilliiáánnsskkôô Cca. 0,22 ct.Kikiáltási ár: 24 000 FtReserve price: 86 Euro
331122.. FFooggllaallaattllaann bbrriilliiáánnsskkôô Cca. 0,27 ct.Marquise csiszolás.Kikiáltási ár: 30 000 FtReserve price: 108 Euro
331133.. FFooggllaallaattllaann bbrriilliiáánnsskkôô Cca. 0,30 ct.Marquise csiszolás.Kikiáltási ár: 34 000 FtReserve price: 122 Euro
331144.. FFooggllaallaattllaann bbrriilliiáánnsskkôô Cca. 0,43 ct.Marquise csiszolás.Kikiáltási ár: 34 000 FtReserve price: 122 Euro
229966..
331144..
9191. Ôszi Mûvészeti Aukció
229966
229977
330022
330011330000
330033
330044
330077
330055330066
229988
229999
92
331155.. BBééccssii sszzeelleennccee 900–as finomságú ezüst, lüszterzománcés rekeszománc díszítéssel, 23,5 g, 4 cm.Bécs, 1872–1922 közötti fémjel, LA mesterjegy.Kikiáltási ár: 35 000 FtReserve price: 126 Euro
331166.. GGrráánnáátt--ggyyöönnggyy bbrroossss Arany és aranyozott ezüst, 4,05 g.1920 körül.Arany tûjében Norn jelzéssel.Kikiáltási ár: 18 000 FtReserve price: 65 Euro
331177.. BBrriilliiáánnss ffüüllbbeevvaallóóppáárr 14 k arany, ezüsttel lemezelve, 3,5 g.1–1 nagyobb, cca. 0,90 ct. és 1–1 kisebbcca. 0,30 ct., mindösszesen cca. 1,20 ct.briliánssal.Pesti, 1902–1937 között használtfémjellel. Kikiáltási ár: 220 000 FtReserve price: 791 Euro
331188.. RRoozzeettttaa ffaazzoonnúú ffüüllbbeevvaallóóppáárr 14 k arany, ezüst, 3,74 g.Rozetta fazonban 1–1 igazgyönggyel,12–12 db briliánssal, össz. cca. 1 ct.1900 körül.Kikiáltási ár: 130 000 FtReserve price: 468 Euro
331199.. BBrriillll ééss zzaaffíírr ggyyûûrrûû 14 k arany, 3,1 g, Középen 1 db ovális csiszolású zafír cca. 0,75 ct., 18 db briliáns össz. cca. 1,06 ct.1966–1999 között használt magyarfémjellel.Kikiáltási ár: 170 000 FtReserve price: 612 Euro
18 k arany, 3,09 g,1 db ovális csiszolású rubin, 24 db briliáns0,01 ct. össz. cca. 0,24 ct.1838-tól használt francia fémjel.Kikiáltási ár: 70 000 FtReserve price: 252 Euro
332222.. FFiilliiggrráánn kkoocckkaa ffüüggggôô Aranyozott ezüst, 1,95 g.Filigránmunka, festett zománcdíszítéssel.1868–1872 között használt fémjellel.Kikiáltási ár: 1500 FtReserve price: 5 Euro
332244.. MMoovvaaddoo cchhrroonnoommeettrree kkaarróórraa Aranyozott fém tok, 14 k arany milanézszövésû csat.Bruttó súly: 68 g., 27 x 36 x 9 mm, 21 cm.Arab számos, kismásodperckörösszámlap.Kézi felhúzós szerkezet.Svájc, 1930 körül.Mûködôképes.Kikiáltási ár: 140 000 FtReserve price: 504 Euro
332255.. UUllyyssssee NNaarrddiinn kkaarróórraa Acél tok, különleges lengôfülekkel, 53 x 36 x 13 mm.Arab számos számlap. Kézi felhúzósszerkezet (148)Jelzett tok, számlap, szerkezet: Ulisse NardinTokszám: 674533Svájc, 1930 körülMûködôképes, jó állapotban.Kikiáltási ár: 220 000 FtReserve price: 791 Euro
332266.. OOrrllyyss kkaarróórraa 14 k arany tok és csat, nettó súly: 50 g, 38 x 32 x 8 mm, 20,5 cm.Arab számos, kismásodperckörösszámlap.Tokszám: 102221SvájcMûködôképes.Kikiáltási ár: 150 000 FtReserve price: 540 Euro
332277.. RRoolleexx aarraannyy nnôôii kkaarróórraa Masszív 18 k arany tok és csat, rátett arany arab számos számlap, dátumkijelzôvel, centrál másodperckörrel. Automata ETA-szerkezettel.Csat, számlap, korona jelzett: Rolex.Bruttó súly: 62,4 g.Kikiáltási ár: 240 000 FtReserve price: 863 Euro
93
331155
331188331199
332200
332211
332222
332233
332244 332255 332266
331166 331177
91. Ôszi Mûvészeti Aukció
94
Beadási határidô: 2012. október 26.
EEllôôzzeetteess aa kkaarrááccssoonnyyii aauukkcciióó aannyyaaggáábbóóll
9591. Ôszi Mûvészeti Aukció
Tételszám Elnevezés Telefonos licit Max. nettó vételárLot number Title or description Phone bid (Y/N) Bid price (HUF)
POL-GÁR AUKCIÓSHÁZH-1052 Budapest, Petôfi Sándor utca 16.
H-1053 Budapest, Kossuth Lajos utca 3.Telefon és fax: (36 1) 318 6954, 317 3013
VÉTELI MEGBÍZÁS · BIDDING SLIP
Megbízom Önöket, hogy nevemben a fenti aukcióra az alább felsorolt tárgy(ak)ra az általam limitált leütésiár(ak)on vásárlást eszközöljenek a többi licitáló által lehetôvé tett legalacsonyabb áron. A katalógusban leírt Árverési Feltételeket elfogadom.
Please bid on my behalf at the above sale for the following lot(s) mentioned below. These bids are to be executedas cheaply as is permitted by other bids. I agree to comply with the Conditions of Sale as printed in the catalogue.
Telefonos licitre vételi megbízást 60 000 HUF (250 Euro) kikiáltási ár felett fogadunk el.Phone bids are accepted with the minimum starting price of 250 Euro (60 000 HUF).
Aukció száma / Auction number: 91. Dátum / Date: 2012. október 3–4.
Elôleg · Desposit:
Fizetési határidô: 3 nap · Payment deadline: 3 days Átvevô ·Accepted by
Arrangement for payment
In order to avoid delay in clearing purchases buyers
who are unknown to us are advised to make
arrangements for payment before the sale or for
satisfactory references to be supplied.
Aláírás ·Signed:
A vételi megbízást kérjük postázza, vagy faxolja
·Please post or fax to:
POL-GÁR AukciósházH-1052 Budapest, Petôfi Sándor utca 16.Phone/Telefon: (+36 1) 267 4077, 267 4078Fax: (36 1) 483 0910
Please use Block Letteres
Név · Full name:
Cím ·Address:
Telefonszám · Telephone No:
E-mail:
Dátum ·Date:
Fizetés módja ·Methods of payment:
Készpénz ·Cash Átutalás ·Bank transfer
Szállítás módja ·Shipping instructions:
Érte jön ·Picking up Szállíttatja ·Shipping
PLEASE CHECK YOUR BID
96
1. A POL-GÁR Aukciósház az árverést az árvereztetôk megbízásából,
mint kereskedelmi képviselô szervezi, rendezi és vezeti, azok ügynöke-
ként tevékenykedik. A tételek a katalógus sorrendjében kerülnek kikiál-
tásra úgy, hogy az árverést vezetô a sorra kerülô tárgy katalógusszámát,
valamint kikiáltási árát élôszóval kihirdeti, amire a venni szándékozók
kézfeltartással teszik meg ajánlatukat.
2. A tárgy vételi jogát leütéssel az az árverési vevô szerzi meg, aki a leg-
nagyobb árajánlatot teszi, kivéve, ha a katalógusban jelzett védett fest-
mény esetében az 1997. évi CXL. törvényben biztosított elôvásárlási jo-
gát valamelyik magyar múzeum érvényesíti.
3. Az Aukciósház a megbízó nevében és képviseletében, annak teljes kö-
rû meghatalmazása alapján jogosult a legmagasabb vételárat kínáló ve-
vôtôl a vételár átvételére a megbízó javára.
4. A vevô a vételárat készpénzben, vagy annak 20%-át foglalóként az ár-
verésen azonnal tartozik fizetni.
A vételár kiegyenlítése történhet hitelkártyával (Visa, Master) is, ez eset-
ben 3% hitelkártya-jutalék külön felszámításra kerül. Amennyiben a
teljes vételár egy összegben az árverésen kifizetésre kerül, úgy a tárgy a
helyszínen átvehetô. Az Aukciósház biztosítja annak lehetôségét, hogy az
árverési vevô a foglalót meghaladó vételárrészt az árverés idôpontjától
számított 3 napon belül egyenlítse ki. Ez esetben az árverési vevô a tár-
gyat csak akkor veheti át, ha az árveréstôl számított 3 napon belül ki-
egyenlítette a teljes vételárat. A vételárba a foglaló összege – határidôben
történô teljesítés esetén – beleszámít.
Amennyiben a megadott határidôig az árverezô a tárgy átvételére nem je-
lentkezik, úgy az Aukciósház fenntartja magának azon jogot, hogy az ár-
verési vevô ajánlatát érvénytelennek tekintse, és a foglaló összegét megtart-
sa.
5. Az árverés eredményessége esetén az Aukciós Házat árverési jutalék
illeti meg. Árverési jutalék jogcímén a Vevô árverési tételenként
1 000 000 Ft-ig a leütési ár 20%-át, 1 000 000 Ft felett pedig az 1 000 000
Ft után járó árverési jutalékon túlmenôen az 1 000 000 Ft feletti összeg
18%-át fizeti meg.
A Vevô az eredeti mûalkotás esetében a Leütési ár és az árverési jutalék
után az 1999. évi LXXVI. törvény 70. §-ában meghatározott mértékû
szerzôi díjat, avagy ugyanezen törvény 100. §-ában meghatározott szer-
zôi járulékot köteles fizetni az Aukciós Ház részére. A szerzôi díj mér-
téke és a szerzôi járulék mértéke is jelenleg a vételár 5%-a. Eredeti mû-
alkotás a képzômûvészeti alkotás (pl. kép, kollázs, festmény, rajz, met-
szet, nyomat, litográfia, szobrászati alkotás), az iparmûvészeti alkotás
(pl. falikárpit, kerámia, üvegtárgy) és a fotómûvészeti alkotás, feltéve,
hogy azt maga a szerzô készítette, vagy olyan másolat, amely eredetinek
minôsül, így különösen ha korlátozott számban a szerzô maga készítet-
te, vagy az ô irányításával készült. A sorszámmal, a szerzô kézjegyével
ellátott, vagy más alkalmas módon a szerzô által megjelölt mûpéldányt
is ilyen másolatnak kell tekinteni.
6. A vevô a vételár kiegyenlítését követôen köteles gondoskodni a meg-
vett tárgy elszállításáról saját költségére és felelôsségére. Ennek elmu-
lasztása esetén az Aukciósház nem felel a tárgy sérüléséért, és az árverést
követô 7. naptól a vételárra számított havi 5% tárolási díjat számol fel.
7. A leütött tárgyat visszavenni és újra árverésre bocsátani tilos, kivéve,
ha a vevô személye pontosan nem állapítható meg.
8. Tilos mindenféle összebeszélés vagy vállalkozás, amely arra irányul,
hogy harmadik személyeket szerfelett magas vételár kínálására rávegyen
és így megkárosítson. Tilos az árverési eredményt befolyásoló mindenne-
mû összebeszélés, a nyereségen való osztozkodás vagy elôny ígérgetése.
9. Felelôsségvállalás
9.1. A Leütési vételár az Árverési vevôk nyilvános vételi ajánlatai alap-
ján alakul ki, ezért az árverési tétel Leütési vételáráért az Aukciós Ház
felelôsséggel nem tartozik. Az Aukciós Ház nem vállal kötelezettséget
arra, hogy ugyanazt az árverési tételt azonos áron a késôbbiek során ár-
verésre bocsátja.
9.2. Az Árverési vevô köteles az árverést megelôzôen meggyôzôdni az
árverési tétel állapotáról és arról, hogy az összhangban áll a Katalógus-
ban foglaltakkal. Erre, illetve az értékesítésre kerülô árverési tételek sa-
játosságaira (használt jelleg, kor, stb.) tekintettel az Aukciós Ház nem
vállal felelôsséget az árverési tételek hibáiért, hiányosságaiért; az Árve-
rési vevôk az árverési tételek hibái miatt az árverést követôen kelléksza-
vatossági igényt nem érvényesíthetnek az Aukciós Házzal szemben.
9.3. Az Aukciós Ház felelôsséget vállal az árverésen értékesített mûtár-
gyak eredetisége tekintetében. A Vevô a megvásárolt mûtárgy eredetisé-
gével kapcsolatban felmerülô elsô megalapozott kétely tudomására ju-
tástól számított 30 napon belül, de legkésôbb az árverés napjától számí-
tott 3 éves jogvesztô határidôn belül – tekintettel arra is, hogy ezen idô-
tartam alatt a Vevô a mûtárgy eredetiségének vizsgálatát elvégez(tet)heti
– köteles írásban az Aukciós Házhoz fordulni, megjelölve az árverés
idôpontját és a tárgy Katalógusban feltüntetett tételszámát vagy más,
egyedi azonosításra alkalmas adatokat, valamint azokat az okokat, ame-
lyek alapján a mûtárgy eredetiségét kétségbe vonja.
Amennyiben az Aukciós Ház és a Vevô által kölcsönösen elfogadott, az
adott területen elismert két szakértô indokolt írásbeli állásfoglalásban
egybehangzóan megállapítja, hogy a mûtárgy nem eredeti, az Aukciós
Ház vállalja, hogy – az eredeti állapot helyreállítása körében – a mûtárgy
vételárát visszafizeti a Vevô részére, ha a Vevô a mûtárgy igénymentes
birtoklásának jogát biztosítja, illetve a mûtárgy tehermentes tulajdonjo-
gát az Aukciós Házra átruházza. Amennyiben a visszaszolgáltatni kí-
vánt mûtárgyon kár, sérülés, stb. mutatkozik úgy az Aukciós Ház jogo-
sult ennek általa megállapított összegét beszámítani a visszafizetendô
vételárba. Amennyiben a mûtárggyal és/vagy azt érintôen a mûtárgy
tulajdonosával, birtokosával szemben kívülálló harmadik személy bár-
mely okból igényt támaszt, az igény rendezéséig az Aukciós Ház jogo-
sult az eredeti állapot helyreállításával kapcsolatos eljárást felfüggeszte-
ni.
Az eredetiséggel és/vagy a mûtárgyat ért károsodás, értékcsökkenés mér-
tékével kapcsolatos szakértôi eljárások indokolt költségét a Vevô köteles
megelôlegezni, valamint viselni, kivéve, ha a szakértôi vélemények a
mûtárgyat hamisítványnak találják. Amennyiben a Vevô külföldi erede-
tû mûtárgy esetében külföldi szakértôt (intézetet) kíván igénybe venni,
ilyen szakértô személyérôl a felek közösen döntenek. A Vevô köteles a
külföldön és/vagy a külföldi szakértô által belföldön elvégzendô vizsgá-
lattal kapcsolatban elôre látható költségek elôlegezésére és a tárgy erede-
tiségének megállapítása esetén a viselésére is. Ugyanez a rendelkezés
irányadó a külföldi okiratok (szakvélemény) magyarországi hitelesítési
költségeinek elôlegezésére és viselésére is. A várható költségekrôl az Auk-
ciós Ház a Vevôt kötelezettségvállalás nélkül tájékoztatja. A költségek
elôlegezése és viselése a költségek fizetési pénznemében történik.
Az árverési tétel nem minôsíthetô hamisítványnak amiatt, hogy az res-
taurált.
9.4. Nem követelheti a Vevô az Aukciós Háztól, hogy a hamisnak bizo-
nyuló mûtárgyat visszavegye, amennyiben
a. az árverés idôpontjában a Katalógus leírása összhangban állt az álta-
lánosan elfogadott szakértôi véleményekkel, vagy a Katalógus feltüntet-
te a szakértôi vélemények különbözôségét,
b. a mûtárgy hamisítvány voltának megállapítására szolgáló egyetlen
módszer a Katalógus közzétételének idôpontjában nem volt általánosan
elfogadott, illetve ilyen módszer nem volt ismert, vagy a vizsgálat elvégzé-
se a mûtárgy károsodásával járt volna, illetôleg a vizsgálat költségei a mû-
tárgy Aukciós ház által becsült értékét elérték vagy meghaladták volna.
10. Amennyiben a vevô személyesen nem kíván részt venni az árveré-
sen, úgy az általa adott vételi megbízás alapján helyette az Aukciósház –a megbízásnak megfelelôen – hivatalból árverezhet. A vételi megbízás-
ban meghatározott összeg 50%-a elôlegképpen lefizetendô, amirôl a
megbízó fél átvételi elismervényt kap. Ha ugyanarra a tárgyra harmadik
személy magasabb összegre ad megbízást, vagy az árverés résztvevôi
magasabb ajánlatot tesznek, úgy a megbízó az árverés után az elôleget
– a vételi megbízás elismervényének ellenében – minden levonás nélkül
visszakapja. Amennyiben a vételi megbízás sikeres, úgy az elôlegbôl az
árverési vételár 20%-a foglalónak tekintendô. Az Aukciósház a vételi
megbízásokért semmiféle felelôsséget nem vállal. Az árverési kataló-
gusban „védett” jelzéssel szereplô tárgyakat Magyarország területérôl ki-
vinni nem lehet.
11. A „védett” jelzésû tárgyak mindenkori tulajdonosait a múzeumok
nyilvántartásába veszik, a tulajdonosváltozás kötelezôen bejelentendô.
12. Az árverés végén az el nem kelt tárgyak újraárverezését lehet kérni.
Külföldi vásárlók figyelmébe:
A kulturális javak külföldre vitelérôl a 2001. évi LXIV. törvény rendel-
kezik. A kulturális javak véglegesen csak a Kulturális Örökségvédelmi
Hivatal engedélyével vihetôk ki az országból.
POL-GÁR AUKCIÓSHÁZ
1. The auction is organized, handled and conducted by the auctioneer,
POL-GÁR Auction House, acting as an agent on behalf of the vendor.
The lots called up are in the succession as in the catalogue. The
auctioneer announces the catalogue number and the starting price of the
lot in question and buyers indicate their wish to bid by raising their
hand.
2. The buyer offering the highest bid shall acquire the title of the lot. In
the case of items marked in the catalogue or announced on the auction
„Protected” or „Védett” all Hungarian museums have priority right to
purchase the lot at the hammer price based on the CXL law of 1997 on
the protection of national heritage.
3. The Auction House as an agent is authorised by the commissioning
party to sign the sale and the purchase agreement of the lot with the
highest bidder and receive the purchase price on behalf of and to the
benefit of the commissioning party.
4. The buyer is obliged to pay the complete purchase price or a deposit
of 20% of the hammer price in cash on the auction. Credit cards (Visa,
Master) are welcome subject to an additional 3% charge over the
complete purchase price. Should the full purchase price to be paid in one
amount during the auction, then the buyer can take the immediate
possession of the object. The Auction House allows a three day period
from the date of the auction for the payment of the balance amount
between the deposit and the full purchase price. The purchase price
inclzudes the amount of the deposit provided the deadline set for the
balance payment has been met. The buyer shall take the possession of the
lot subject to the payment of the full purchase price due to the AuctionHouse.
The Auction House reserves the right to terminate the sale and the
purchase agreement unilaterally if the full purchase price has not been
paid in full by the set deadline. In this case the deposit shall not be
refunded to the buyer.
5. A buyer’s premium will be added to your successful bid at the rate of
20% per lot on the first 1,000,000 HUF hamerprice. Over 1,000,000
HUF hamerprice the buyer must pay a comission of 20% up to the first
1,000,000 HUF and 18% thereafter. Be sure to factor in the buyer’s
premium when determining your maximum bid.
According to the Hungarian law, in the case of an original work of art
the buyer must pay an ”artists’ royalty” which is 5% of the hamerprice.
An original work of art is considered to be: a work of fine art (ex:
painting, drawing, etching, lithograph, sculpture, etc.), arts and crafts
(ex: tapestry, ceramics, glass, etc.), photography, considering that it was
done by the original artist, or any copy, which is considered to be orginal,
esspecially if it was produced in a limited number by the artist or under
his supervision. Any work of art which is numbered, signed or marked
in any other way personally by the artist is considered to be an original.
6. Immediately after the payment the buyer assumes all the responsibilities
for the lot, including any loss or damage during the transportation. If the
buyer fails to ship the item purchased, then the auctioneer has the right
to charge 5% of the hammer price as storage price per month. The storage
price is counted from the 7th day after the auction.
7. Once awarded to the highest bidder, the item may not be repurchased
and reauctioned again, unless the buyer cannot be identified. In this case
the auctioneer is entitled to reauction the item.
8. All collusion or conspiracy on behalf of any party intended to force a
third party to make an unreasonably high bid and thus inflict any loss
on the third party is strictly forbidden and punished by law.
9. Liability
9.1. The purchase price shall be the result of the public purchase bids of
Buyers in auction, and for this reason the Auction House shall not be
held liable for the sale price obtained for the auction item. The Auction
House is under no obligation to submit for auction sale the same auction
item at the same price at a later stage.
9.2 Buyer in auction must make himself/herself satisfied with the
condition of the auction item, i.e. that it is conform to the Catalogue,
before the auction sale. Considering this, and also the specific
characteristics of the auction items to be sold (second hand items, age of
the items, etc.) the Auction House waives all liability for any defects
and/or shortcomings of the auction items; Buyers in auction may not
present product warranty claims to the Auction House following the
auction sale for any defects of the auction items.
9.3 The Auction House is fully liable concerning the authenticity of the
artpieces sold during the auction sale. In case of any first substantiated
doubt learnt by Buyer with respect to a bought artpiece Buyer must
contact the Auction House in writing within 30 days, but at the latest
within a claim expiry deadline of 3 years following the day of the auction
sale, indicating the date of the auction sale and the Catalogue item
number of the item, as well as those reasons due to which buyer has
doubts concerning the authenticity of the artpiece.
If two experts recognized in the particular field and jointly accepted by
the Auction House and by Buyer jointly declare in their written
statement that the artpiece is not authentic, the Auction House
undertakes to pay back to Buyer the purchase price of the artpiece,
against a non-encumbered return of the ownership title of the artpiece.
Should there be any damage on the artpiece, the Auction House shall be
entitled to set if off in the purchase price to be reimbursed.
Buyer shall advance the costs of the expertise procedures, and these
costs shall be to his/her charge unless the experts, in their expertise,
shall qualify the item as a forgery.
An artpiece cannot be qualified as forgery just on the basis that it has
been restored.
9.4. Buyer cannot claim that the Auction House retake the artpiece that
has turned out to be a forgery, if
(a) at the date of the sale by auction the description of the Catalogue was
in accordance with generally accepted expert opinions, or if the
Catalogue made mention of the differences between expert opinions,
(b) the method used to confirm that the artpiece was a forgery was not
generally accepted at the time of the publication of the Catalogue and/or
when no such method was known, or if the analysis would have resulted
in a deterioration of the artpiece. 10. The item auctioned shall not be sold
below its started price indicated in the catalogue. The Auction House
shall not bear any liability in respect of the bid or the purchase price paid.
The Auction House may not be compelled to reoffer the same item or
market it on the hammer price at any time in the future.
10. In case the buyer does not wish to participate on the auction
personally, the Auction House may represent him in accordance with a
written purchase assignment signed by the buyer. The buyer is obliged to
deposit 50% of the amount written in the purchase assignment as a down
payment against a certificate of receipt. In case a third party issued a
purchase assignment of a higher amount for the same article or an
auction bidder offers a higher price, then the down payment shall be
returned any time after the auction without any deductions against the
original certification of receipt. If the purchase assigment succeed for
the lot, then 20% of the hammer price is considered to become deposit
from the amount of down payment. The Auction House shall not bear
any liability in respect of the bid made by the means of purchase
assignment. No item marked „Védett” („Protected”) or „No export” may
be delivered or taken outside of Hungary.
11. Owners of „Védett” („Protected”) items are registerd by museums.
The museums should be notified in the case of any change in
ownership.
12. Unsold items may be reauctioned at the end of the auction upon
verbal request to the Auction House.
To assist the sale all prospective buyers are kindly requested to use their
registered bidding paddle.
For the attention of foreign buyers:
The export of cultural goods is governed by Act LXIV 2001.
Cultural goods may only be finally exported in the possession of a
licence issued by the Directorate of Cultural Heritage.
POL-GÁR AUCTION HOUSE
Az árverés ideje alatt érvényes Euro árfolyam: 278 FtAz árfolyam változásának megfelelôen a korrekció jogát fenntartjuk.2012. szeptember 2.