Top Banner
Podstawy Astronomii…
16

Podstawy astronomii

May 26, 2015

Download

Documents

tigeerek

kinga dominika 1b
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Podstawy astronomii

Podstawy Astronomii…

Page 2: Podstawy astronomii

Wszechświat• to wszystko, co istnieje - materia, przestrzeń, energia

i czas. Znajdują się w nim gwiazdy, planety i inne obiekty kosmiczne. Jest ogromny, tak wielki, że nie sposób objąć go umysłem. Jego widzialna przez nas część rozciąga się na odległość 1.6 kilometrów, a co jest jeszcze dalej, tego nikt nie wie…

Page 3: Podstawy astronomii

Galaktyka• to skupiska układów planetarnych, gwiazd i

mgławic. Gwiazdy grupują się w galaktyki dzięki siłom grawitacji. Wszystko, co znajduje się w galaktyce krąży wokół jej środka, zwanego jądrem galaktyki. Najlepiej znaną nam gwiazdą jest Słońce, wchodzące w skład Drogi Mlecznej.

Page 4: Podstawy astronomii

Ciekawostki:• Liczba gwiazd w naszej galaktyce - Drodze Mlecznej wynosi około 200

miliardów. Liczbę galaktyk w całym Wszechświecie szacuje się na 100 miliardów.

• Huragany wiejące na Neptunie są rekordowo gwałtowne. Wiatr potrafi tam wiać z prędkością 2000 km/godz.

• Liczbę księżyców w Układzie Słonecznym szacuje się na 102. Tylko Merkury i Wenus nie mają żadnych księżyców, a rekordzista - Saturn ma ich aż 33. Co ciekawe, największy z księżyców Saturna - Tytan jest większy od planety Merkury.

• Podczas reakcji syntezy jądrowej zachodzącej na Słońcu, w każdej sekundzie 5 milionów ton materii zamienianych jest na energię fotonów.

Page 5: Podstawy astronomii

Układ Słoneczny

Galaktyka

Uran

Wszechświat

Saturn

Jowisz

Mars

Ziemia

Wenus

Merkury

Słońce

Neptun

Mars

Page 6: Podstawy astronomii

Układ Słoneczny

Uran

Saturn

Jowisz

Mars

Ziemia

Wenus

Słońce

Neptun

Merkury

Saturn

Page 7: Podstawy astronomii

Słońce• gwiazda centralna Układu Słonecznego, wokół

której krąży Ziemia, inne planety tego układu oraz mniejsze ciała niebieskie. Słońce to najjaśniejszy obiekt na niebie i główne źródło energii docierającej do Ziemi.

Page 8: Podstawy astronomii

Merkury• najmniejsza i najbliższa Słońcu planeta Układu

Słonecznego. Jako planeta wewnętrzna znajduje się dla ziemskiego obserwatora zawsze bardzo blisko Słońca, dlatego jest trudna do obserwacji. Mimo to należy do planet widocznych gołym okiem i była znana już w starożytności. Merkurego dojrzeć można jedynie tuż przed wschodem lub tuż po zachodzie Słońca.

Page 9: Podstawy astronomii

Wenus• to druga według oddalenia od Słońca

planeta Układu Słonecznego. Jest trzecim pod względem jasności ciałem niebieskim widocznym na niebie, po Słońcu i Księżycu. Odległość Wenus od Ziemi waha się od 40 do 259 milionów kilometrów.

Page 10: Podstawy astronomii

Ziemia• jest jedyną planetą w Układzie Słonecznym znaną

jako przystań życia: życia, które jest bardzo zróżnicowane. Wszystkie rzeczy potrzebne do przetrwania istnieją pod cienką warstwą atmosfery, która oddziela nas od zimnej, wrogiej przestrzeni.

• to nasza planeta!!

Page 11: Podstawy astronomii

Mars• czwarta według oddalenia

od Słońca planeta Układu Słonecznego. Nazwa planety pochodzi od imienia rzymskiego boga wojny – Marsa. Zawdzięcza ją swej barwie, która przy obserwacji z Ziemi wydaje się być rdzawo-czerwona i kojarzyła się starożytnym z pożogą wojenną.

Page 12: Podstawy astronomii

Jowisz• piąta w kolejności oddalenia od Słońca i

największa planeta Układu Słonecznego. Jego masa jest nieco mniejsza niż jedna tysięczna masy Słońca, a zarazem dwa i pół razy większa niż łączna masa wszystkich innych planet w Układzie Słonecznym.

Page 13: Podstawy astronomii

Saturn• gazowy olbrzym, szósta planeta Układu

Słonecznego pod względem oddalenia od Słońca, druga po Jowiszu w masie i wielkości. Charakteryzuje się pierścieniami, składającymi się z lodu i z odłamków skalnych. Obecnie znamy jego 62 naturalnych satelit.

Page 14: Podstawy astronomii

Uran• gazowy olbrzym, siódma w kolejności

od Słońca planeta Układu Słonecznego. Jest także trzecią pod względem wielkości i czwartą pod względem masy planetą naszego systemu. Nazwa planety pochodzi od Uranosa, który był bogiem i uosobieniem nieba w mitologii greckiej.

Page 15: Podstawy astronomii

Neptun• gazowy olbrzym, ósma od Słońca planeta. Nazwa

planety pochodzi od rzymskiego boga mórz Neptuna. Wśród planet Układu Słonecznego jest czwartą pod względem średnicy i trzecią pod względem masy. Krąży wokół Słońca w odległości około 30 razy większej, niż dystans Ziemia-Słońce.

Page 16: Podstawy astronomii

KONIEC