Top Banner
PROIECT DIDACTIC INTEGRAT DATA: 22.05.2015 UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Școala Gimnazială Anișoara Odeanu CLASA: Pregătitoare C PROPUNĂTOR: Iova Gabriela - Liliana ARIA CURRICULARĂ : Limbă și comunicare DISCIPLINA: Comunicare în limba română UNITATEA TEMATICĂ: Prietenia FORMA DE REALIZARE: activitate integrată SUBIECTUL LECŢIEI: Litera și sunetul Z TIPUL LECŢIEI: consolidare COMPETENŢE SPECIFICE : 1.1. Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar 1.2. Recunoaşterea unor detalii dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar 2.1. Articularea de enunţuri folosind accentul şi intonaţia corespunzătoare intenţiei de comunicare 2.3. Participarea la dialoguri scurte, în situaţii de comunicare uzuală Tipul lecţiei: Domenii integrate:
19

Planificare lectie integrata

Apr 14, 2016

Download

Documents

Gabi Gabriela

Proiect de lectie CP
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Planificare lectie integrata

PROIECT DIDACTIC INTEGRATDATA: 22.05.2015

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Școala Gimnazială Anișoara Odeanu

CLASA: Pregătitoare C

PROPUNĂTOR: Iova Gabriela - Liliana

ARIA CURRICULARĂ : Limbă și comunicare

DISCIPLINA: Comunicare în limba română

UNITATEA TEMATICĂ: Prietenia

FORMA DE REALIZARE: activitate integrată

SUBIECTUL LECŢIEI: Litera și sunetul Z

TIPUL LECŢIEI: consolidare

COMPETENŢE SPECIFICE :

1.1. Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar1.2. Recunoaşterea unor detalii dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar 2.1. Articularea de enunţuri folosind accentul şi intonaţia corespunzătoare intenţiei de comunicare 2.3. Participarea la dialoguri scurte, în situaţii de comunicare uzuală

Tipul lecţiei:

Domenii integrate:

Matematică şi explorarea mediului

Comunicare în limba română Dezvoltare personală

Page 2: Planificare lectie integrata

Arte vizuale

Obiective operaţionale:

să recunoască elementele componente ale literei Z. să pronunțe corect sunetul Z. să formeze cuvinte cu ajutorul sunetului Z. să identifice literele învățate. să citească cuvinte simple cu literele învățate să atribuie corect articolul nehotărât o și un substantivelor date. să formuleze enunţuri corecte din punct de vedere gramatical.

Resurse:I. Metodologice

Strategii didactice:

a) Metode și procedee : conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, demonstraţia, observaţia;

b) Mijloace de învăţământ : fișe de lucru, creioane colorate

c) Forme de organizare : frontală, individual

II. Temporale: 45 minute

III. Umane: 19 elevi

IV. Forme și tehnici de evaluare : observarea sistematică, aprecieri verbale.

V. Bibliografice:

MECTS -„Programa pentru disciplinele Comunicare în limba română, Matematică și explorarea mediului, Arte vizuale și lucru manual, Dezvoltare personală, aprobată prin ordinul ministrului nr.3656/29.03.2012”, București, 2012;

Page 3: Planificare lectie integrata

Evenimentul

Didactic

Compet.

specifice

Conţinutul știinţific Strategia didactică Evaluare

Metode Mijloace Forme

de

organizare

1.Moment organizatoric

DP Creez climatul optim desfășurării activităţilor propuse.

Elevii sunt invitaţi să se așeze în bănci și să-și scoată

penarele și caietele auxiliare

Frontal

2.Captarea atenţiei

CLR

Împart elevilor cartonase cu silabe ale unor cuvinte.

Fiecare elev, privind silaba primita va trebui sa gaseasca

elevul cu silaba ce se continua sau invers.

Problematizarea

Jocul didactic

Imagini

Frontal Observarea sistemică

3.Reactualizarea cunoștinţelor

Elevii răspund la următoarele întrebări :

Ce am învăţat în orele precedente ?

Înmânez elevilor o fișă (Anexa 1) cu toate literele

învăţate pe care acestia le vor citi.

Conversaţia

Problematizarea

Exerciţiul

Fișă de lucru Individual Observarea comportamentului verbal și nonverbal

4.Anunţarea temei

MEM Astăzi vom recapitula literele învăţate și în special litera

Z, prin citirea unor cuvinte și propoziţii.

Conversaţia Frontal Observarea focalizării și menţinerii atenţiei

5.Dirijarea învăţării

CLR

CLR

Numesc un elev care sa mearga la tabla pentru a scrie

litera z și Z.

De pe fișa de lucru spun elevilor sa coloreze cu o

Exerciţiul

Explicaţia

Tabla Individual

Frontal

Observarea măsurii în care sunt implicaţi elevii în

Page 4: Planificare lectie integrata

AV

CLR

D.P.

culoare la alegere pe z și cu o altă culoare pe Z, apoi să

scrie pe spaţiul indicat numărul corespunzator.

Cer elevilor sa dea exemple de cuvinte ce conţin litera Z

la inceput, în interior și la sfârșit, apoi despart in silabe

cuvintele, numără silabele, scriem pe tabla cuvintele și

se realizează propoziţii cu aceste cuvinte.

De pe o altă fișă (Anexa 2) elevii vor trebui să

înlocuiasca spaţiile lipsa cu litera invăţată. Pe rand se

vor citi aceste cuvinte, se va identifica unde este

poziţionată litera Z apoi se va uni cuvântul citit cu

imaginea reprezentativă de pe coloana alăturată. Cu

fiecare cuvânt se vor realiza propoziţii.

Se ia din nou fiecare cuvânt și se identifică cărui gen

apartin prin atribuirea articolelor nehotărâte o sau un.

Problematizarea

Exerciţiul

Exerciţiul

Problematizarea

Fișă de lucru

Creioane colorate

Tabla

Fișă de lucru

Individual

Individual

Individual

activitate, precum și corectitudinea realizării sarcinii

6. Asigurarea retenţiei

AV În timpul rămas elevii vor trebui sa coloreze imaginile

prezentate pe fișă.

Exerciţiul individual Aprecieri verbale

7. Încheierea activităţii

DP Se vor face aprecieri generale și individuale asupra participării elevilor la lecţie, precum și asupra comportamentului lor pe parcursul orei.

Conversaţia

Frontal

Individual

Aprecieri verbale

Page 5: Planificare lectie integrata

PROIECT DIDACTIC INTEGRATDATA: 22.05.2015

Page 6: Planificare lectie integrata

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Școala Gimnazială Anișoara Odeanu

CLASA: Pregătitoare C

PROPUNĂTOR: Iova Gabriela - Liliana

ARIA CURRICULARĂ : Matematică și știinţe

DISCIPLINA: Matematică și explorarea mediului

UNITATEA TEMATICĂ: Prietenia

FORMA DE REALIZARE: activitate integrată

SUBIECTUL LECŢIEI: Figuri geometrice

TIPUL LECŢIEI: predare – învăţare

COMPETENŢE SPECIFICE:

Comunicare în limba românǎ:

1.1 Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar și rar;2.3 Participarea la dialoguri scurte, în situaţii de comunicare uzuală;2.4 Manifestarea interesului pentru exprimarea de idei în contexte cunoscute;

Matematica si explorarea mediului :

1.2 Compararea cardinalelor unor multimi avand cel mult 10 obiecte ;

2.1 Discriminarea unor forme plane ( patrat, dreptunghi, cerc, triunghi) si a unor corpuri geometrice ( cub, sfera) in obiecte manipulate de copii

si in mediul inconjurator ;

3.3 Manifestarea grijii pentru comportarea corecta in relatie cu mediul natural si social ;

5.1 Sortarea / clasificarea pe baza unui criteriu dat

Arte vizuale și lucru manual:

2.1 Observarea unor caracteristici simple ale materialelor intalnite in mediul familiar ;

Page 7: Planificare lectie integrata

2.2. Manifestarea liberă a ideilor și trăirilor personale, apelând la forme simple de exprimare specifice artelor;

2.3 Realizarea de aplicatii/ compozitii / obiecte/ constructii simple, pe baza interesului direct.

Obiective operaţionale:

a. Cognitive :

să identifice figurile geometrice prezentate. să calculeze corect. să formeze mulţimea cerculeţelor, pătratelor, a triunghiurilor și a dreptunghiurilor; să observe corespondenţa formelor geometrice în natură; să realizeze o compoziţie cu ajutorul figurilor geometrice; să formuleze enunţuri corecte din punct de vedere gramatical. să efectueze sarcinile indicate de către învăţătoare să manifeste spirit de competiţie

Resurse:

V. Metodologice

Strategii didactice:

a) Metode și procedee : conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, demonstraţia, jocul;

b) Mijloace de învăţământ : figuri geometrice de carton, coli albe, lipici,fișă de lucru.

c) Forme de organizare : frontală, individual, pe perechi.

VI. Temporale: 45 minute

VII. Umane: 19 elevi

VIII. Forme și tehnici de evaluare : observarea sistematică, aprecieri verbale.

V. Bibliografice:

MECTS -„Programa pentru disciplinele Comunicare în limba română, Matematică și explorarea mediului, Arte vizuale și lucru manual, Dezvoltare personală, aprobată prin ordinul ministrului nr.3656/29.03.2012”, București, 2012;

Page 8: Planificare lectie integrata

EvenimentulDidactic

Compet.specifice

Conţinutul ştiinţific Strategia didactică Evaluare Metode Mijloace Forme

de

Page 9: Planificare lectie integrata

organizare1.Moment

organizatoricDP Creez climatul optim desfășurării activităţilor propuse.

Elevii sunt invitaţi să se așeze în bănci și să-și scoată penarele și cele necesare în timpul orei.

Frontal

2.Captarea atenţiei

MEM

Invit elevii să extragă, cu ochii închiși, dintr-un coșuleţ căte o figură geometrică pe care să o recunoască, precum și culoarea ei.

Problematizarea

Figuri geometrice

Frontal Observarea sistemică

3.Reactualizarea cunoștinţelor

Voi întreba elevii ce am învăţat în ultimele săptămâni. (adunări și scăderi)Voi adresa oral operaţii cu adunări scăderi fără trecere peste ordin.

Conversaţia

Problematizarea

Individual Observarea comportamentului verbal și nonverbal

4.Anunţarea temei

Invit elevii să se gândească din nou la figurile extrase anterior și-i provoc să-mi spuna de ce le-au extras: Pentru a învăţa care sunt figurile geometrice, a învăţa cum se desenează ele și unde pot fi ele găsite in natură.

Conversaţia Frontal

Observarea focalizării și menţinerii atenţiei

5.Dirijarea învăţării

MEM

MEM

AVAP

Îndrum elevii să oserve un măr sau capacul de la sticla de apa. Se identifică forma lui rotundă și cu ce figură seamană. Desenez un cerc pe tablă și invit un elev să scrie în dreptul lui CERC.

Apoi invit elevii să observe ușa sau penarul de pe bancă, cu ce figură geometrică seamănă. Desenez un DREPTUNGHI pe tablă și invit un elev să scrie denumirea, apoi căutăm și alte obiecte din mediul înconjurător cu formă de dreptunghi.

La fel procedez și în cazul pătratului (explic diferenţele dintre pătrat și dreptunghi) și al triunghiului.

Înmânez elevilor câte o fișă de lucru (un desen al unui vapor și al unui elicopter formate din figuri geometrice) pe care le vor colora după îndicaţiile mele.

Observaţia

Demonstraţia

Conversaţia

Conversaţia

Problematiza

Imagini sugestive

Fișă de lucru

Creioane

Frontal

Individual

Observarea măsurii în care sunt implicaţi elevii în discuţie

Page 10: Planificare lectie integrata

DP

MEM

Pe baza desenului de mai sus se identifică mulţimea cercurilor, a dreptunghiurilor, a pătratelor și a triunghiurilor.

rea

Exerciţiul

colorate

6. Asigurarea retenţiei

AVAP În măsura în care ne va permite timpul, pe o foaie albă, elevii vor avea de realizat o compoziţie la alegere cu ajutorul figurilor geometrice colorate, pe care o vor expune în faţa clasei.

Exerciţiul Coală albă

Lipici

Jetoane cu figuri geometrice

Pe perechi

7. Încheierea activităţii

D.P

Se vor face aprecieri generale și individuale asupra participării elevilor la lecţie, precum și asupra comportamentului lor pe parcursul orei. Conversaţia

Frontal

Individual

Aprecieri verbale

PROIECT DIDACTIC INTEGRAT

Page 11: Planificare lectie integrata

Clasa: Pregătitoare CData: 22.05.2015Propunător: Iova GabrielaAria curriculară: Arte şi Tehnologii Disciplina: Arte vizuale şi lucru manualUnitatea tematică: Prietenia Subiectul: „Cel mai bun prieten” desenForma de realizare: lecţie integratăTipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi

Competenţe specifice :1.2 Sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/pictură/ modelaj/colaj/film/desen animat, care reflectă un context

familiar 1.3 Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual2.1. Observarea unor caracteristici simple ale materialelor întâlnite în mediul familiar2.2. Manifestarea liberă a ideilor şi trăirilor personale, apelând la forme simple de exprimare specifice artelor2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/construcţii simple, pe baza interesului direct2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică.

Obiective operaţionale:

să descopere corespondenţe între formele plastice şi cele din natură; să interpreteze formele obţinute. să reprezinte prin desen anumite trairi interioare; să manevreze atent instrumentele de lucru; să-şi coordoneze mobilitatea mâinii şi a corpului în funcţie de solicitări. să formuleze enunţuri corecte din punct de vedere gramatical. să efectueze sarcinile indicate de către învăţătoare

Resurse:

IX. Metodologice

Strategii didactice:

a) Metode și procedee : conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, jocul;

Page 12: Planificare lectie integrata

b) Mijloace de învăţământ : ghicitori, carioci, creioane colorate, coli albe, text poveste

c) Forme de organizare : frontală, individual

X. Temporale: 45 minute

XI. Umane: 19 elevi

XII. Forme și tehnici de evaluare : observarea sistematică, aprecieri verbale.

V. Bibliografice:

MECTS -„Programa pentru disciplinele Comunicare în limba română, Matematică și explorarea mediului, Arte vizuale și lucru manual, Dezvoltare personală, aprobată prin ordinul ministrului nr.3656/29.03.2012”, București, 2012;

EvenimentulDidactic

Compet.specifice

Conţinutul ştiinţific Strategia didactică Evaluare Metode Mijloace Forme

deorganizare

1.Moment organizatoric

DP Creez climatul optim desfășurării activităţilor propuse. Conversaţia Frontal

Page 13: Planificare lectie integrata

Elevii sunt invitaţi să se așeze în bănci și să-și scoată penarele și cele necesare în timpul orei.

2.Captarea atenţiei

DP Ghicitori:

„Un cocoş, într-un coş,Ce culoare are creasta de cocoş?

“Sfântul soare,fraţioare,Ce culoare are?’

“Luna e un astru pe cerul ...”

“Am ieşit în stradă ,Să iau oranjadă,Ce culoare are oranjada mea?”

“Firele de iarba,Spune tu în grabă,Ce culoare pot să aibă?”

“Peste tot , chiar si-n BrasovVinetele au culoarea ..

Problematizarea

Ghicitori Frontal Observarea sistemică

3.Reactualizarea cunoștinţelor

Adresez întrebări legate de teoria culorilor.(Ce culori cunoaşteţi? Cum sunt ele clasificate? Care sunt nonculorile/culorile reci/calde? Ce tehnici de lucru cunoaşteţi? Etc.)

Conversaţia

Problematizarea

Individual Observarea comportamentului verbal și nonverbal

4.Anunţarea temei

și

5.Dirijarea învăţării

CLR Invit elevii să audieze textul Cel mai bun prieten, de

Victor Sivetidis.

Se discută pe baza celor audiate în text.

Propun elevilor jocul Prietenul meu cel mai bun din

afara școlii este...... pentru că.......

Conversaţia

Jocul

Frontal

Individual

Observarea focalizării și menţinerii atenţiei

DP

Imagini sugestive

Page 14: Planificare lectie integrata

AV

Dau indicaţii de realizare a compoziţiei plastice cu tema

Cel mai bun prieten , în care elevii cu ajutorul

creioanelor colorate și a cariocilor vor reda prin desen o

întâmplare alături de prietenul cel mai bun, sau un

eveniment la care au participat împreuna etc.

În timp ce elevii realizează compoziţia supraveghez și

dau indicaţii acolo unde mi se solicită.

Explicaţia

Exerciţiul

Creioane colorate

Carioci Coală de desen

Individual

6. Asigurarea retenţiei

AVAP Provoc elevii să se gandeascăla un cântecel despre un moment de voie bună între prieteni : Ce petrecere frumoasă.

Elevii vor interpreta acest cântecel.

Exerciţiul Coală albă

Lipici

Jetoane cu figuri geometrice

Pe perechi

7. Încheierea activităţii

D.P

Elevii își prezintă creaţiile în faţa clasei

Se vor face aprecieri generale și individuale asupra participării elevilor la lecţie, precum și asupra comportamentului lor pe parcursul orei.

Conversaţia

Frontal

Individual

Aprecieri verbale

Anexa 1

Cel mai bun prieten, de Victor SivetidisUn copil avea multe jucării. S-a jucat ce s-a jucat cu ele şi deodată a început să plângă.

— Nu mai am ce face cu ele, i-a spus tatălui său, ştergându-şi lacrimile. Să-mi cumperi o sfârlează. Vreau o sfârlează!

— Bine. Am să-ţi cumpăr o sfârlează.

Page 15: Planificare lectie integrata

— Tii, grozavă jucărie ! a spus el a doua zi, uitându-se la sfârleaza cumpărată de tatăl său. Ce culori şi ce sunete scoate!… Sfâr, sfâr… Când se învârteşte, parcă ar fi un motan

care toarce.

Într-o bună zi, băiatul s-a plictisit şi de ea şi a spus :

— Tăticule, vreau o altă jucărie ! Asta nu-mi mai place.

— Bine, bine! Am să-ţi cumpăr o altă jucărie, dar pe asta n-ai s-o mai arunci, aşa-i?

—N-am s-o mai arunc! a zis copilul. Şi a primit o cutie cu plastilină de toate culorile.

Mult s-a mai minunat el când a luat o bucăţică şi a frământat-o în mâini, de-a ieşit repede-repede o minge rotundă şi drăguţă.

Cu o altă bucată de plastilină a făcut un măr, cu o alta un puişor micuţ-micuţ. S-a mai gândit c-o să mai facă neapărat şi o casă cu grădină, o maşină cu motor, un avion şi câte

şi mai câte.

Iată că din ziua aceea n-a mai plâns după o altă jucărie şi nici nu s-a mai plictisit.

— De ce nu mă mai plictisesc? l-a întrebat pe tatăl său.

— Pentru că ţi-ai găsit cel mai bun prieten !

— Pe cine? Plastilina? Nu se poate! Ea este doar un pământ frământat cu ulei şi cu culoare. Dacă nu-l modelezi să iasă ceva, stă cuminte în cutie. Atunci care să fie prietenul

cel bun ?

— Munca ! i-a spus tatăl său. Munca harnică de fiecare zi.