Top Banner
PROIECT DE ACTIVITATE Clasa: a X-a B DISCIPLINA: Consiliere şi Orientare DURATA: 50 minute MODULUL: Comunicare şi abilităţi sociale TEMA : Tipuri de emoţii TIPUL LECŢIEI : formare de priceperi şi deprinderi COMPETENŢE GENERALE : Integrarea abilităţilor sociale şi emoţionale în vederea dezvoltării carierei COMPETENŢE SPECIFICE : Exersarea tehnicilor de comunicare Aplicarea tehnicilor de management al emoţiilor OBIECTIVE OPERAŢIONALE INFORMATIVE: O1: să recunoască denumirile diferitelor emoţii plăcute şi neplăcute; O2: să utilizeze modalităţile potrivite de exprimare a emoţiilor; O3: să descrie efectele emoţiilor asupra organismului; O4: să precizeze rolul emoţiilor în realizarea diferitelor activităţi. OBIECTIVE FORMATIVE: - demonstrarea abilităţilor de management al conflictului - aplicarea deprinderilor de comunicare asertivă - exprimarea emoţională printr-un limbaj adecvat VALORI SI ATITUDINI: Receptivitate la emoţiile celorlaţi Valorizarea relaţiilor interpersonale METODE: conversaţia examinatoare, conversaţia euristică, exerciţiul, problematizarea, explicaţia, brainstorming, dezbatere, joc de rol, simulare,
13

Plane Moti i

Dec 08, 2015

Download

Documents

ff
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Plane Moti i

PROIECT DE ACTIVITATE

Clasa: a X-a BDISCIPLINA: Consiliere şi OrientareDURATA: 50 minuteMODULUL: Comunicare şi abilităţi socialeTEMA : Tipuri de emoţiiTIPUL LECŢIEI : formare de priceperi şi deprinderiCOMPETENŢE GENERALE :Integrarea abilităţilor sociale şi emoţionale în vederea dezvoltării carierei COMPETENŢE SPECIFICE :Exersarea tehnicilor de comunicareAplicarea tehnicilor de management al emoţiilorOBIECTIVE OPERAŢIONALE INFORMATIVE:

O1: să recunoască denumirile diferitelor emoţii plăcute şi neplăcute; O2: să utilizeze modalităţile potrivite de exprimare a emoţiilor; O3: să descrie efectele emoţiilor asupra organismului; O4: să precizeze rolul emoţiilor în realizarea diferitelor activităţi. OBIECTIVE FORMATIVE:- demonstrarea abilităţilor de management al conflictului- aplicarea deprinderilor de comunicare asertivă- exprimarea emoţională printr-un limbaj adecvatVALORI SI ATITUDINI:

Receptivitate la emoţiile celorlaţi Valorizarea relaţiilor interpersonale

METODE: conversaţia examinatoare, conversaţia euristică, exerciţiul, problematizarea, explicaţia, brainstorming, dezbatere, joc de rol, simulare, studii de caz, tehnici ale gândirii critice, exerciţii metaforiceMATERIAL BIBLIOGRAFIC:* Băban, A., Petrovai, D., Lemeni, G., “Consiliere şi orientare – ghidul profesorului”, Editura Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2002

*Lemeni, G., Miclea, M., “Consiliere şi orientare – ghid de educaţie pentru carieră”, Editura ASCR, Cluj-Napoca, 2004

Cuvinte pentru o comunicare … fără cuvinte

Page 2: Plane Moti i

Care dintre adjective descriu fiecare poziţie ? Uneşte-le cu imaginile corespunzătoare, folosind săgeţi:

Surprins Timid Ruşinos Agitat Resemnat Dezinteresat Automulţumit Dominant Modest Furios Îndoielnic Nepăsător Suspicios Atotştiutor Nehotărât Mândru Trist Povestitor Întrebător

CUM TE SIMŢI ASTĂZI ?

Page 3: Plane Moti i

confuz extaziat vinovat suspicios

nervos frustrat trist speriat

fericit dezgustat ruşinos precaut

ameţit deprimat optimist îndrăgostit

plictisit surprins nerăbdător timid

Page 4: Plane Moti i

Afirmaţii

1. Mergi pe bicicletă, cazi şi te răneşti la genunchi. (fizică /durere)

2. Iţi moare animalul preferat. (emoţională / tristeţe)3. Bunicul tău este bolnav. (emoţională / îngrijorare)4. Reciţi o poezie la o serbare. (emoţională / nervozitate)5. Prietenul tău cade şi se loveşte destul de rău. (fizică / durere –

pentru el; emoţională / îngrijorare – pentru tine)

Situaţii emoţionale:

Ţi s-a rupt un dinte.Ai învăţat să faci exerciţii cu funcţii trigonometrice.Ai pierdut o carte. Doamna dirigintă te-a certat pentru că ai minţit.Bunicii tăi au venit din altă localitate să te viziteze.Fratele / sora ta este bolnav(ă).A trebuit să rămâi în clasă în timpul pauzei.Ai pierdut o sută de lei.Ţi-ai făcut un nou prieten.Nu ai reuşit să mergi la spectacol cu prietenii tăi.

Page 5: Plane Moti i

Afirmaţii

1. Mergi pe bicicletă, cazi şi te răneşti la genunchi.

2. Iţi moare animalul preferat.

3. Bunicul tău este bolnav.

4. Reciţi o poezie la o serbare.

5. Prietenul tău cade şi se loveşte destul de rău.

Situaţii emoţionale

Ţi s-a rupt un dinte.

Ai învăţat să faci exerciţii cu funcţii trigonometrice.

Ai pierdut o carte.

Doamna dirigintă te-a certat pentru că ai minţit.

Bunicii tăi au venit din altă localitate să te viziteze.

Fratele / sora ta este bolnav(ă).

A trebuit să rămâi în clasă în timpul pauzei.

Ai pierdut o sută de lei.

Ţi-ai făcut un nou prieten.

Nu ai reuşit să mergi la spectacol cu prietenii tăi.

Page 6: Plane Moti i

Nr.

crt. Momentele lecţiei Ob.

operaţ.

Conţinutul activităţii

Dura-

ta

Strategii didactice

Metode de

predare-

evaluare

Mijloace

(resurse

materiale)

Activitatea profesorului Activitatea elevilor

1. Moment

organizatoric

Efectuarea prezenţeiOrganizarea materialului didactic şi a colectivului de elevi.

Elevii se pregăresc pentru

activitate.

3’ Conversaţia Catalog

2. Captarea atenţiei

Ice-breack

Distribui elevilor chestionarul „Cum te simţi astăzi?” şi îi rog să bifeze sentimentul pe care îl resimt atunci.

Anunţ exerciţiul de spargere a gheţei: „Mimica”.

Elevii completează individual fişa „Cum te simţi astăzi?”

Un elev mimează sentimentul bifat anterior.Ceilalţi elevi încearcă să descopere cuvântul-sentiment mimat.Cel care descoperă sentimentul mimat ia locul colegului său şi mimează sentimentul bifat de el.

7’ Conversaţia

Exerciţiul

Fişe de

lucru

3. Anunţarea temei

şi a obiectivelor

Astăzi, la activitatea de consiliere, vom învăţa să diferenţiem emoţiile şi să deosebim durerea fizică de cea emoţională, alături de identificarea efectelor şi rolului emoţiilor în viaţă.

Elevii sunt atenţi. 2’ Explicaţia

Conversaţia

Flipchart

Foi flipchart

4. Dirijarea învăţării Distribui plasturii şi inimile Elevii le plasează în dreptul 15’ Conversaţia Plasturi şi

Page 7: Plane Moti i

O 1

de hârtie.Vom discuta despre două tipuri de durere: durere fizică, în cazul căreia se poate folosi plasturele, şi durere emoţională, în care sentimentele sunt cele afectate.

Citesc o serie de afirmaţii şi îi rog pe elevi să spună, pe rând, cum se simt şi să identifice tipul de durere (fizică / emoţională) specifică.

inimii.

Elevii diferenţiază cele două tipuri de durere prin indicarea inimii sau a plasturelui.

Explicaţia

Exerciţiul

inimi din

hârtie

Fişe cu

afirmaţii

5. Asigurarea feed-back-ului O 3

Discuţii: Care credeţi că este diferenţa între durerea fizică şi cea emoţională ?

- V-a fost greu să deosebiţi aceste două tipuri de durere ?- De ce lucruri ne-am folosit în cadrul acestui joc, care v-ar putea ajuta să vă reamintiţi diferenţa dintre ele ?- Ce fel de durere trăiţi mai des: fizică sau emoţională ?- Aţi trăit vreodată un moment în care aţi trăit ambele tipuri de durere, în acelaşi timp ?

Elevii participă la discuţii.5’ Discuţia

colectivă

Page 8: Plane Moti i

- Ce puteţi face pentru a vă simţi mai bine data viitoare când trăiţi o durere fizică sau una emoţională ?Concluzia: Este important să ne împărtăşim emoţiile, să vorbim cu cineva despre ceea ce simţim, să ne implicăm într-o altă activitate.

6. Dirijarea învăţăriiO 2

Notez pe o foaie de flipchart 2 titluri: EMOŢII PLĂCUTE / EMOŢII NEPLĂCUTESolicit elevilor să grupeze reacţiile pe care le-ar avea la situaţiile date.

Elevii sunt grupaţi pe culori. Fiecare grup primeşte o foaie cu situaţii, pe care le citesc. Prin negociere, se stabileşte emoţia provocată şi categoria (plăcută / neplăcută).

10’ Explicaţia

Conversaţia

Problematiza

rea

Flipchart

Foi flipchart

Fişe cu

situaţii

5. Asigurarea feed-

back-ului

O 4 Discuţii: - A fost greu să distingeţi între emoţiile plăcute şi cele neplăcute ?- A fost vreo situaţie trecută la categoria celor plăcute, dar care vouă vi s-a părut neplăcută ? Dar invers ?- Ce fel de emoţii aţi prefera să aveţi: plăcute sau neplăcute ?- Ce credeţi că puteţi face pentru a trăi mai multe emoţii plăcute ?Concluzia: emoţiile plăcute sunt preferabile, iar emoţiile neplăcute pot fi controlate prin

Elevii participă la discuţii. 5’ Discuţia

colectivă

Page 9: Plane Moti i

autosugestionare pozitivă.

7. Evaluarea

activităţii

Evidenţiez elevii care au participat activ la lecţie, fac câteva aprecieri generale referitoare la modul de desfăşurare a activităţii.Distribui fişa „Cuvinte pentru o comunicare....fără cuvinte”

Elevii sunt atenţi.

Elevii completează fişa.

3’ Conversaţia Fişă „Cuvinte pentru o comunicare....fără cuvinte”