PISMENA PRIPREMA ZA PRVI RAZRED ŠKOLA: Treća osnovna škola MJESTO: Ilidža DATUM: 27.03.2008. RAZRED: I 2 NASTAVNI PREDMET: Matematika NASTAVNIK: Habota Fatima NASTAVNA JEDINICA: BROJ 7 TIP ČASA: Obrada METODE RADA : a) izlaganja b) razgovora c) demonstracije d) objašnjavanja e) učenje kroz igru OBLICI RADA : a) frontalni b) individualni c) grupni NASTAVNA SREDSTVA : a) osnovna nastavna sredstva b) tekst c) aplikacije d) audiovizuelna e) nastavni listići f) modeli g) slike h) kartoničići s brojevima i) olovke u boji j) perlice, kožne trake, staklo, kamen, glinamol, plastelin, čepići, vuna k) povrće i žitarice (kukuruz) l) zemljani lonac m) kostimi Indijanaca CILJEVI I ZADACI ČASA : Odgojni :
14
Embed
PISMENA PRIPREMA ZA PRVI RAZRED - Zvanicni …portal.skola.ba/start/Portals/0/PISMENA PRIPREMA ZA PRVI... · Web viewBosanski, hrvatski, srpski jezik i književnost, Moja okolina,
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
PISMENA PRIPREMA ZA PRVI RAZRED
ŠKOLA: Treća osnovna školaMJESTO: IlidžaDATUM: 27.03.2008.RAZRED: I2
NASTAVNI PREDMET: MatematikaNASTAVNIK: Habota FatimaNASTAVNA JEDINICA: BROJ 7TIP ČASA: Obrada
METODE RADA:a) izlaganjab) razgovorac) demonstracijed) objašnjavanjae) učenje kroz igru
OBLICI RADA:a) frontalnib) individualnic) grupni
NASTAVNA SREDSTVA:
a) osnovna nastavna sredstvab) tekstc) aplikacijed) audiovizuelnae) nastavni listićif) modelig) slike
h) kartoničići s brojevimai) olovke u bojij) perlice, kožne trake, staklo, kamen,
glinamol, plastelin, čepići, vunak) povrće i žitarice (kukuruz)l) zemljani lonacm) kostimi Indijanaca
CILJEVI I ZADACI ČASA:
Odgojni:a) razvijati savjesnost i samostalnost u radub) razvijati smisao za rad prema određenom planuc) izgrađivati pozitivna svojstva ličnosti: upornost, sistematičnost, odgovornost, tačnost,
urednostd) izgrađivati individualni interes i motivaciju, želju i volju za rade) interaktivnim učenjem upoznati kulturu indijanacaf) usavršavati radne navikeg) razvijati ljubav prema matematici
Obrazovni:a) upoznati i usvojiti pojam broja 7b) naučiti čitati i pisati broj 7c) upoređivati broj s ostalim brojevimad) interaktivnim učenjem upoznati kulturu Indijanacae) analiza
Funkcionalni:a) razvijati funkcionalno mišljenje za matematičke zakonitostib) razvijati interes i stvaralačku sposobnostc) razvijati kreativnost učenikad) razvijati percepciju, maštu i pamćenjee) razvijati smisao za logičko povezivanjef) osposobljavati učenike za logičko zaključivanje
Korelacija:U okviru predmeta:Prethodne nastavne jedinice: Brojevi od 1 do 6S ostalim predmetima:Bosanski, hrvatski, srpski jezik i književnost, Moja okolina, Likovna kultura, Muzička kultura
ARTIKULACIJA ČASA:
Uvodni dio: Priprema (motivacija)Glavni dio: Obrada novog gradiva; Rad u grupiZavršni dio: Provjeravanje, analiza-sinteza
UVODNI DIO
Pozdrav i obraćanje nastavnika gostima.Dragi gosti, mi ćemo danas na krilima mašte odletjeti daleko, veoma daleko, čak u Ameriku. S vama se druže Indijanci, za koje se kaže da su „djeca prirode“. Saznat ćemo i zašto.Motivacija - projekcija slika i fotografija o Indijancima (fizički izgled, odjeća, običaji, način života...) s muzičkom podlogom.
Zanimljivosti o Indijancima:Jeste li znali da Indijancima dugujemo neke od najvažnijih vrsta povrća bez kojih danas ne možemo, krompir (kojeg smo dobili od Inka), paradajz i grah te žitaricu kukuruz?Kokice koje svi volimo, takođe potiču iz ovih krajeva. Indijansko pleme Irokezi nosili su ih sa sobom prilikom odlaska u višednevni lov.Sada ćete poslušati šta „naši“ Indijanci kažu o sebi.Pozvati pred tablu učenike. Slijedi recital:
Ja, Indijanka
Iman – Duga kosa.Moj dragi me zove skwo.U našem plemenutako je to.Naš životnekima je čudan,nekima lijep,onaj ko tu ljubav ne vidi,mora da je slijep.
Ja, IndijanacAmel – Brzi vjetar,radi togaveoma sam sretan.
Za porodicu borim se,lovim,okolinu čuvam,ljude volim.
Sastanak danas je naš.Sva plemena su tu:Maja, Adaji, Unami,Komanči.Uz lulu miraznanje ćemo pronaći.
Među plemenimaje mir,ne dozvoljavamoljutnju i jedjer takav je red.
Koristeći konopac formirati skup učenika.Učenici konstatuju da skup ima 4 člana - elementa.Pozvati pred tablu još dva učenika. Dodajemo skupu još dva člana.Konstatujemo da skup sada ima 6 članova.Koliko članova će imati skup ako mu dodamo još jednog učenika?Skup će imati 7 članova (konopcom formirati skup).
ISTICANJE CILJAMi imamo zadatak jedan.Naučiti kako sepiše i računa sa 7.
GLAVNI DIOPokazati učenicima aplikaciju (broj 7).Jedan učenik će zakačiti broj u već postojećem nizu od 6 brojeva.
Naglasiti da se broj nalazi desno (iza) broja 6.Obzirom da Indijanci važnim simbolima obilježavaju svoju odjeću, nakit, mjesto stanovanja, mi ćemo na ulazu u šator prikačiti broj 7.Projekcija - slajd (pravilno pisanje broja 7 uz komentar smjera pisanja). Smjer pisanja određen je strelicama 1 i 2.Ispisujemo broj rukom u zraku.Slijedi brojanje od 1 do 7 i od 7 do 1 (koristeći gusjenicu).Demonstracija primjera:Uzeti u ruku čepiće, štapiće (3, 6, 7, 5, 4...), a učenici odgovaraju koliko predmeta imam u ruci.Podijeliti učenicima papire na kojima je započet broj 7. Oni ispisuju po 1 red broja. Nakon konstatacije da su učenici savladali pisanje broja podijeliti zadatke za grupni rad.
Dati upute za rad grupa.Svaka od grupa će raditi uz nadzor roditelja - poglavice i nastavnika.Naglasiti da svi članovi grupe mogu pomoći jedni drugima (bez obzira na to koji je njihov zadatak).Zajednički provjeriti urađene zadatke prije izlaganja vođe grupe.
Prva grupa:1. ŠIŠIĆ KERIM - ribolovac – uloviti mrežom 3 ribe2. VIĐEN TAHA - ribolovac – uloviti mrežom 4 ribe3. BAJRIĆ BERINA - u kvadratiće na nastavnom listiću upisati brojeve (zadatak br. 1)4. PRELJEVIĆ ANIDA - domaćica – kuha ručak za grupu
Recept za dug život: RIBLJI GULAŠPotrebno:5 riba2 krompiraKuhati u zemljanom loncu.Upisati broj utrošenih namirnica u prostor na loncu.
5. KARDAŠ IMAN – u kružiće upisati jedan od znakova: >, < ili = (zadatak br. 2)6. SLADIĆ NADŽA – vajar – oblikovati od plastelina broj 7
Druga grupa1. AZGANOVIĆ AMEL – ubrati 7 gljiva na livadi2. HANJALIĆ ELMA – u kvadratiće3. BAHTIJAREVIĆ HANA – povezati sve skupove sa po 7 elemenata (zadatak br. 2)4. HODŽIĆ AJLA – obojiti 7 tačkica na gljivi5. TUTNJIĆ HALID – slikar – oslikati broj 7 na kamenu6. TUTNJIĆ HARIS – slikar – oslikati gljivu na staklu
Treća grupa 1. DELJO HENA – zemljoradnik – donijeti iz šatora vrećice s grahom i kukuruzom,
(upisati brojeve koji nedostaju, zadatak br. 1)2. TAHIRI HARIS – zemljoradnik – posijati 6 zrna kukuruza (uz pomoć roditelja) na
Napomena:Ukoliko ostane vremena do kraja časa organizovati izložbu u „galeriji slika“.
- Po indijanskim pravilima prema gostu se treba ophoditi s puno pažnje i topline, poštovati ga. Naši mali Indijanci odlučili su pokloniti Vam „Indijanski etički kod“ sa 7 životnih pravila.Učenici prilaze gostima i poklanjaju im u rolnu savijene papire, s povezom od kože.
Indijanski etički kod 71. Ophodi se prema gostima s puno obazrivosti. Posluži ih najboljom
hranom, daj im najbolji ležaj, odnosi se prema njima s poštovanjem i
čestitošću.
2. Ustani sa suncem i pomoli se.
3. Izbjegavaj ranjavanja srca drugih. Otrov tuđe boli truje i tebe.
4. Poštuj tuđa mišljenja, želje i riječi. Nikada ne prekidaj nečiji govor, ne
prigovaraj ili grubo oponašaj mimikom izrečeno.
5. Ne uzimaj što nije tvoje, bilo od čovjeka, divljine ili nečije kulture. Nije
zasluženo i dato. Nije tvoje!
6. Priroda nije naša, ona je dio nas!
7. Djeca su sjeme budućnosti. Sadi ljubav u njihova srca i zalivaj ih
mudrošću i učenjima života. Dok rastu, daj im mjesto da rastu...