Top Banner
PEARL HARBOUR TÁMADÁSA
39

Pearl Harbour Támadása

Jan 18, 2016

Download

Documents

Katalin Forgacs

II. Világháború
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Pearl Harbour Támadása

PEARL HARBOUR TÁMADÁSA

Page 2: Pearl Harbour Támadása

MIT CSINÁLT A SAJTÓ?1941. november 15.-én George C. Marshall négycsillagostábornok, összehívja a vezető amerikai sajtót, éstájékoztatja őket arról, hogy a japán kódokat olvasva egyértelmű: a háború közeleg. „Mi tudjuk, amit ők tudnak, és ők nem tudják, hogy mitudjuk!” – mondta a vezérkari főnök.A várható japán akcióról annyit mondott az összegyűlt újságíróknak, hogy valamikor december elejére időzíthető, a Csendes-óceánészaki részén. És azt kérte a sajtótól, hogy ezt az információt még legalább három hétig tartsák titokban, mert „az USA és talán az egész emberiség érdeke is ezt kívánja”.

Page 3: Pearl Harbour Támadása

1940 tavaszán a Washingtonban „Purple” fedőnévvel illetett japán diplomáciai kódot az amerikaiak sikeresen feltörik, s innen kezdve minden olyan üzenetváltást lazánelolvasnak, ami a tokiói külügyminisztériumés a világban működő japán nagykövetségekközött zajlik

Page 4: Pearl Harbour Támadása

Roosevelt elnök és Amerika azonnali reakciója a totális felháborodás és a döbbenet volt: „December hetedike az aljasság dátuma!”A támadás másnapján az elnöki beszéd után

szűk egy órával az

Amerikai Egyesült

Államok hadat üzent

Japánnak, s ezzel

formálisan is belép a

második világháborúba.

Page 5: Pearl Harbour Támadása

ELŐZMÉNYEK Japán 1940-ben elkerülhetetlennek tartotta az

Egyesült Államok elleni háborút. Vezetői úgy vélték, elegendő nyersanyaga van felhalmozva Japánnak ahhoz, hogy folytassák a háborút Kínával, dél felé elfoglalják az európai országok gyarmatait, és közben megküzdjenek az USA-val is. Az elfoglalt területek pedig biztosítják a további háború anyagszükségleteit.

Az USA nem nézte jó szemmel Japán politikáját, zárolták az országban lévő japán vagyont, és fokozatosan megszüntették a kereskedelmet Japánnal. Jamamoto Iszoroku tengernagy tervezte meg a Pearl Harbour elleni támadást. A részleteket Fucsida Micuo parancsok dolgozta ki.

Page 6: Pearl Harbour Támadása

← Jamamoto Iszoroku

tengernagy

→ Fucsida Micuo

Page 7: Pearl Harbour Támadása

TÁMADÁS Az 1. japán flotta – amely hat repülőgép-

hordozóból, 2 csatahajóból, 2 nehéz- és 1 könnyűcirkálóból, 9 rombolóból, 3 tengeralattjáróból és 8 tartályhajóból állt – 1941. november 26.-án indult el. A flotta előtt pár tengeralattjáró haladt, melyek zsebtengeralattjárókat hordoztak. Ezeknek a mini tengeralattjáróknak kellett behatolniuk Pearl Harbour kikötőjébe. A leleplezés elkerülése érdekében Jamamoto a megszokottnál északabbra fekvő útvonalat választott a flottának. A támadást úgy időzítették,hogy az amerikaiaknak a lehető legnagyobb meglepetést okozzák. Az okozott kár csaknem 90%-a az első tíz percben keletkezett. Félórányi mészárlás és zűrzavar után a japán gépek eltűntek az égről.

Page 8: Pearl Harbour Támadása

ELSŐ HULLÁM Nagumo Csúicsi flottájáról december 7.-én

reggel 6 órakor 183 repülőgép szállt fel a hordozókról Fucsida Micuo vezetésével. Két óra múlva megkezdték a támadást. 7.55-től 8.30-ig támadták a kikötőt és a szigeteken lévő repülőtereket. A meglepetés teljes volt. A támadásra vasárnap reggel őrségváltáskor került sor. A 202 amerikai repülőgép negyede tudott csak felszállni, de nem sokra mentek a túlerőben lévő japán vadászokkal. A támadás teljesen elsöpörte a légvédelmet is.

Page 9: Pearl Harbour Támadása

A MÁSODIK HULLÁM

A második hullám 170 gépe 7 óra 15-kor szállt fel. Azokat a hajókat támadták, amelyek az első hullámban kevésbé sérültek meg. A támadás 9 óra 45 perckor fejeződött be. A japán gépek 10 óra 30 és 13 óra 30 között értek vissza a repülőgép-hordozókra.

Page 10: Pearl Harbour Támadása

A japánok eredetileg terveztek egy harmadik hullámot is. Fucsida Micuo és a japán pilóták a harmadik hullámban az épségben maradt hajókat és repülőgépeket, illetve az üzemanyagtartályokat akarták támadni, de Nagumo tengernagy úgy gondolta, hogy már így is súlyos veszteségeket okoztak az amerikaiaknak, így a harmadik hullámot lefújta. Ez nem volt szerencsés döntés, mert még épségben voltak azok az üzemanyagtartályok, amelyekről a japán admirális azt gondolta, hogy csak makettek, és az igaziak a föld alatt vannak. Ezért a flottát Japán felé irányította, bár a pilóták nem örültek ennek a döntésnek.

Page 11: Pearl Harbour Támadása
Page 12: Pearl Harbour Támadása

Roosevelt elnök határozott utasítására a felelősöket Husband Edward Kimmel tengernagyot, a csendes-óceáni amerikai flotta parancsnokát, illetve Walter Short tábornokot, a csendes-óceáni amerikai hadsereg parancsnokát menesztették. Állítólagos súlyos mulasztásuk ellenére sohasem hallgatták ki, és haditörvényszék elé sem citálták őket. Az USA kormánya tökéletesen tisztában volt a támadás várható idejével. Erre enged következtetni, hogy az amerikai hírszerzés ekkorra már megfejtette a japán diplomáciai kódokat. Az elmélet hívei szerint indokra volt szükség a második világháborúba való belépésre, amit az amerikai polgárok többsége ekkor nem támogatott.

Page 13: Pearl Harbour Támadása

A kulcsfontosságú főbázison néhány óra alatt megsemmisült az amerikai repülőgép-anyahajók, cirkálók, csatahajók egész sora, közel háromszáz harci repülőgép. Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia másnap, 1941. december 8-án hadat üzent Japánnak.

Page 14: Pearl Harbour Támadása
Page 15: Pearl Harbour Támadása
Page 16: Pearl Harbour Támadása
Page 17: Pearl Harbour Támadása
Page 18: Pearl Harbour Támadása
Page 19: Pearl Harbour Támadása
Page 20: Pearl Harbour Támadása
Page 21: Pearl Harbour Támadása
Page 22: Pearl Harbour Támadása
Page 23: Pearl Harbour Támadása
Page 24: Pearl Harbour Támadása
Page 25: Pearl Harbour Támadása
Page 26: Pearl Harbour Támadása
Page 27: Pearl Harbour Támadása
Page 28: Pearl Harbour Támadása
Page 29: Pearl Harbour Támadása

A mai napig folyik a vita arról, vajon tudott-e Roosevelt a rajtaütés tervéről – egy elterjedt vélekedés szerint igen, de nem tett semmit, mert már háborúzni akart. A háborúellenes gondolkodók közül sokan úgy érezték, Roosevelt egyáltalán nem bánta, hogy végre háborúzhat.1944 szeptemberében jelent meg az a vád, miszerint Washington ausztrál forrásokból tudta, hogy japán anyahajók közelednek Hawaii felé, de nem továbbította az információt. Mások szerint Roosevelt tudatosan provokálta ki a támadást, csak hogy beléphessen a háborúba.Bizonyítéka az állításokra senkinek nincs, de talán az a legfontosabb, hogy a háborús logika sem indokolja az elméletet Roosevelt ugyanis 1941 decemberében arra törekedett, hogy a náci Németország legyőzéséig elkerülje a Japánnal való háborút. A Pearl Harbour elleni japán támadás tehát nem megoldotta, hanem súlyosbította a problémáját, amit végül nem a japánok oldottak meg, hanem Hitler december 11-ei hadüzenete.

Page 30: Pearl Harbour Támadása

VESZTESÉGEKAMERIKA

Négy csatahajó elsüllyedt. A USS Oklahoma felborult. Három másik csatahajó, valamint 3 cirkáló és 3 romboló súlyosan megsérült. 188 repülőgép megsemmisült. 2403-an meghaltak, 1178-an megsebesültek.

JAPÁN

29 repülőgép

4 tengeralattjáró

Page 31: Pearl Harbour Támadása

Arizona

↓ Támadás előtt ↓ Támadás után

Page 32: Pearl Harbour Támadása
Page 33: Pearl Harbour Támadása
Page 34: Pearl Harbour Támadása
Page 35: Pearl Harbour Támadása
Page 36: Pearl Harbour Támadása
Page 37: Pearl Harbour Támadása
Page 38: Pearl Harbour Támadása
Page 39: Pearl Harbour Támadása

Készítette:

Decsov

Elvira

8.3