PROIECT DIDACTIC Unitatea de învățământ: Liceul Tehnologic Vasile Gherasim Marginea Propunător: Șestaliuc Rodica Gabriela Data: 8.04.2016 Clasa: a VIII-a Disciplina: Cultură civică Unitatea de învățare: Patriotismul Subiectul: Ce este patriotismul și cum se manifestă? Tipul lecției: predare-învățare Competențe specifice: 1.1. Utilizarea corectă și adecvată a conceptelor cu conținut civic în diferite contexte 1.5. Identificarea formelor de manifestare a patriotismului Obiective operaționale: La sfârșitul orei elevii vor fi capabili: O1 -să enumere câte trei sinonime pentru termenii patrie, patriot și patriotism O2 -să definească conceptele de patriotism, patriot, patrie ; O3 -să exemplifice formele de manifestare ale patriotismului O4 -să identifice sărbătorile naționale ale României ; O5 -să distingă între un bun patriot și un patriot din interes personal ; Strategii didactice: Resurse procedurale: conversația euristică, expunerea,ciorchinele, exercițiul, eseul; Resurse materiale: fișe de lucru, planșe, manual; Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe. Bibliografie:-Chirițescu D., Teșileanu A., ”Cultură civică-manual clasa a VIII a”, Ed. Sigma, 2000 -internet 1
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
PROIECT DIDACTIC
Unitatea de învățământ: Liceul Tehnologic Vasile Gherasim MargineaPropunător: Șestaliuc Rodica Gabriela
Data: 8.04.2016
Clasa: a VIII-a
Disciplina: Cultură civică
Unitatea de învățare: Patriotismul
Subiectul: Ce este patriotismul și cum se manifestă?
Tipul lecției: predare-învățare
Competențe specifice:
1.1. Utilizarea corectă şi adecvată a conceptelor cu conţinut civic în diferite contexte1.5. Identificarea formelor de manifestare a patriotismului
Obiective operaționale:
La sfârșitul orei elevii vor fi capabili:
O1 -să enumere câte trei sinonime pentru termenii patrie, patriot și patriotismO2 -să definească conceptele de patriotism, patriot, patrie ;O3 -să exemplifice formele de manifestare ale patriotismului O4 -să identifice sărbătorile naționale ale României ;O5 -să distingă între un bun patriot și un patriot din interes personal ;
Strategii didactice:Resurse procedurale: conversația euristică, expunerea,ciorchinele, exercițiul, eseul;Resurse materiale: fișe de lucru, planșe, manual;Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.
Bibliografie:-Chirițescu D., Teșileanu A., ”Cultură civică-manual clasa a VIII a”, Ed. Sigma, 2000 -internet
Se pregătesc materialele necesare.Se trec absenții. 2min
2. Captarea atenție
Elevii primesc o poezie patriotică(anexa nr. 1). Se citește și se analizează poezia. Se subliniază cuvintele care au legatură cu patria și patriotismul. Apoi se completează planșa Să fim patrioți înseamnă…(anexa nr. 2).
10min ConversațiaCiorchinele
Fișa de lucru
Frontală Capacitatea de reactualizare a cunoștințelor anterioare despre patriotism
3. Anunțarea temei și a obiectivelor
Se anunță tema lecției și obiectivele urmărite 2min Conversația Frontală
4. Dirijarea învățării
Elevii sunt rugați să găsească câte trei sinonime pentru cuvintele
PATRIEPATRIOTPATRIOTISM (anexa nr.3)
Sunt prezentate conceptele de patrie,patriot, patriotism, elevii
15min Conversația euristică
Expunerea
Fișe de lucru
Frontală Capacitatea de înțelegere a mesajului nouCapacitatea de a enumera sinonimele pentru
2
își notează în caiete conceptele.
PATRIE:
-mediu politic, social și cultural în care trăiește un popor
-țară în care s-a născut o persoană și al cărui cetățean este
-țară în care se stabilește o persoană, fără să-i aparțină ca
origine, dar având calitatea de cetățean al ei
PATRIOT:
-persoană care își iubește patria
PATRIOTISM:
-sentimentul de dragoste și devotament față de patrie și față de
popor
Se cer exemple de patrioți și de dovezi de patriotism
În Constituția Romîniei sunt cuprinse, ca îndatoriri
fundamentale ale cetățenilor, următoarele prevederi referitoare
la țară:
-fidelitatea față de țară este sacră (art 54)
-cetățenii au dreptul și obligația să apere Romînia
Forme de manifestare ale patriotismului:
-fidelitatea față de țară
-prețuirea acordată:
-patriei
-istoriei ei
-tradițiilor, obiceiurilor
--valorilor naționale
-crearea de valori
Conversația
Expunerea
Conversația
Expunerea
conceptele date
Capacitatea de a găsi exemple elocvente
Capacitatea de a aplica cunoștințele noi
3
-apărarea țării
Se trec apoi în revistă sărbătorile naționale și importanța
cunoașterii lor.
5. Asigurarea feed-back-ului
Se dă fișa de lucru nr. 3 (anexa nr. 5). 5min ConversațiaExercițiul
Fise de lucru
Individuală
Capacitatea de analiză a unor citate
6. Evaluarea performanței
Elevii sunt rugați să realizeze un eseu cu tema Sunt un patriot adevărat?
15min Eseul Individuală
Capacitatea de autoanalizăCapacitatea de aplicare a cunoștințelor noi
6. Încheierea activității
Se fac aprecieri asupra activității desfășurate.Se dă tema pentru acasă: Găsiți 10 exemple de personalități care și-au manifestat patriotismul prin activitățile lor. Argumentați.
1min Conversația
4
ANEXA NR 1
Ce-aș vrea?...
de Alexandru Macedonski
Aş vrea odată iubita-mi ţarăSă se ridice din somnul săuŞi cu glas tare să strige: PiarăAl României oricare rău!Aş vrea dreptatea să renvieze,Să renflorească p-acest pământ,Şi tot românul ca să lucrezePentru al ţărei falnic avânt!Aş vrea ca fala şi fericireaSă mai umbrească patria mea!Şi-n orice inimi să văd unirea!…Iacă, o! Doamne, iacă ce-aş vrea.
Aş vrea tiranii să nu mai fie!…Ei să dispară ca fumu-n vânt!Sau ca nisipul în vijelie,Zvârlit în haos dupe pământ!Aş vrea poporul să fie rege…Rege odată bietul popor!…Ca-n lanţuri grele să nu-l mai legeAutocratul asupritor.Aş vrea să moară aceia carePentru monedă patria-şi vând!Să moară-n chinuri de remustrare,Numai mustrarea să aibă-n gând!
Aş vrea virtutea să triumfeze,Viciul să piară de noi zdrobit!Şi România să prospereze,Să se înalţe neamu-mi iubit!Aş vrea iubirea să predomnească,Să nu mai fie ură-între noi!Numele ţării să strălucească!Ţara să scape de sub nevoi!
5
Aş vrea, o! Doamne, să văd poporulZdrobind p-aceia ce-l asupresc…Să văd acvila că-şi reia zborulFalnic cu neamul cel românesc!
Citiţi cu atenţie textele:Patria este pământul plămădit cu sângele şi întărit cu oasele înaintaşilor. Pentru ca să fie o patrie, trebuie mai întâi să fie religia strămoşilor, sfânta cuminicătură a sufletelor calde adoraţie a acelora, care au fost şi nu mai sunt decât ţărână şi oase. (Barbu Ştefănescu Delavrancea)
.............................................................................................................................................................................Patria este norodul, nu tagma jefuitorilor. (Tudor Vladimirescu)
.O ţară nu este un simplu teritoriu; un anumit teritoriu este doar fundaţia sa. Ţara este ideea care se ridică pe acea fundaţie; este sentimentul de dragoste, simţul camaraderiei care îi uneşte pe fiii acelui teritoriu. (Giuseppe Mazzini)
Sarcini de lucru:• Explicaţi ce trăsătură / caracteristică a patriei apreciază autorul.• Arătaţi care citat îl consideraţi cel mai potrivit pentru o definiţie a patriei şi a patriotismului.