Osztály: 2. Tananyag: Ki ette meg a málnát - Nemes Nagy Ágnes - (Mesetárban: 3p a felolvasás) Fejlesztési fókusz: Értő olvasás Domináns didaktikai feladat: Tanult ismeretek gyakorlása Célok: mérhető cél - ● Olvasási kedv felkeltése, megerősítése, olvasóvá nevelés a BOOKR Kids oktatási alkalmazás használatával ● Esztétikai, erkölcsi, kulturális értékek megismertetése Nemes Nagy Ágnes - Ki ette meg a málnát c. versével ● Az anyanyelvi kommunikációs képességek fejlesztése dramatizálással ● Szociális kompetenciák fejlesztése csoportmunka segítségével Minden mese, vers végén 4 db szövegértést fejlesztő feladat található, ami könnyedén beleépíthető az adott olvasás órába. Az óravázlatban megjelenő feladatok, amik az alkalmazásban is megjelennek az alábbi módonjelöltük:*BOOKR Kids oktatási app
13
Embed
Osztály: Fejlesztési fókusz: Domináns didaktikai feladat ... ette meg a málnát_óravázlat.pdf · M i n d e n k i la p oz hat ja a ver s et , é s a nnak s egít s égéve
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Osztály: 2.
Tananyag: Ki ette meg a málnát - Nemes Nagy Ágnes - (Mesetárban: 3p a felolvasás)
Fejlesztési fókusz: Értő olvasás
Domináns didaktikai feladat: Tanult ismeretek gyakorlása
Célok: mérhető cél -
● Olvasási kedv felkeltése, megerősítése, olvasóvá nevelés a BOOKR Kids oktatási alkalmazás használatával
● Esztétikai, erkölcsi, kulturális értékek megismertetése Nemes Nagy Ágnes - Ki ette meg a málnát c. versével
● Az anyanyelvi kommunikációs képességek fejlesztése dramatizálással ● Szociális kompetenciák fejlesztése csoportmunka segítségével
Minden mese, vers végén 4 db szövegértést fejlesztő feladat található, ami könnyedén beleépíthető az adott olvasás órába. Az óravázlatban megjelenő feladatok, amik az alkalmazásban is megjelennek az alábbi módonjelöltük:*BOOKR Kids oktatási app
Idő Óra menete Módszer Munkaforma Eszköz
I. RÁHANGOLÓDÁS
I. Olvasmányra hangolódás, a témához kapcsolódó képről való
beszélgetéssel, hangok felismerésével:
I.1. Memóriafejlesztés (PPT) - Képek kivetítése 3mp-re - Feladat: minél több dolgot le kell írni, amit megjegyeztek
- Két mackó, méhecske, méz, hal, málna - Mivel fogunk foglalkozni szerintetek az órán? Annyit elárulok,
hogy a képekhez kötődik
Célkitűzés - Ma a képen látható két medvebocs történetével fogunk megismerkedni!
I.2. Az alábbi kép kivetítése, a képpel kapcsolatos irányított kérdésfeltevések: (statikus kép)
Frontális
Osztálymunka, Páros munka egyéni munka
Tábla, Tablet,
BOOKR Kids oktatási
applikáció
Kérdések a képhez kapcsolódóan:
1. Hol játszódhat a történet? - erdőben 2. Mi történhetett? - málnát esznek a bocsok 3. Ki szereti a málnát, ki látott már medvét? 4. Mit gondolhatnak, miről beszélgethetnek a medvék?
Képzeljétek el, ezzel a két kicsi boccsal fogunk a mai órán megismerkedni, akik elárulták a történetünk címét is:
I.3. Előzetes címvizsgálat: - Ki ette meg a málnát? -
- A cím alapján következtessetek, miről fog szólni a vers szerintetek?
Tevékenykedte
tés
Osztály munka Egyéni munka
Tablet, BOOKR Kids
oktatási applikáció
II. FŐ RÉSZ
II.1. Ismerkedés a szöveggel II.1 Szókincs bővítése, az olvasmányban előforduló nehéz szavak kivetítésével, megbeszélésével: Szavak kivetítése, megmagyarázása: (PPT) Feladat: A táblán látott 6 szót, kifejezést hármasával beszéljétek meg! Mit jelenthet és mindegyikre írjatok szinonimát, magyarázatot. A végén összeszedem, és megszavazzuk, hogy melyik szómagyarázat lett a legpontosabb!
Tevékenykedtetés
Csoportmunka
1. sikló - vízben élő kígyófaj, de ártalmatlan, hol találkozhatunk
II/2. Verssel való megismerkedés BOOKR Kids-el: Mindenki indítsa el a felolvasását és hallgassa meg, a Ki ette meg a málnát című verset, amivel az órán foglalkozni fogunk. - 3perc
II/3. A néma értő olvasás és a szövegértés fejlesztése spontán reakciók meghallgatásával: Kinek tetszett a vers?
II/4. Vers vizsgálata: Honnan tudhatom, hogy ez egy vers? Nézzétek meg párban újra, miből jöttem rá, hogy ez vers? - versszakok, rím PÁROSÁVAL - keressetek 1-1 rímet a versben! - hasonló hangzású szópárokat
II/6. A vers tartalmának vizsgálata, tájékozódás a szövegben: (felolvasás leállíttatása a gyerekekkel, első oldalra lapozás)
Tevékenykedte
tés Frontális
Frontális
Csoportmunka Egyéni munka
Osztálymunka Egyéni munka
Tablet
BOOKR Kids oktatási
applikáció
Tablet BOOKR Kids
oktatási applikáció
Mindenki lapozhatja a verset, és annak segítségével válaszolhatja meg a kérdéseket: 2. OLDAL:
1. Medve néni mit csinál? - mos 2. Milyen szóval van utánozva a víz hangja, keresd meg a
szövegben? - licsi-locs 3. Hogy hívják a medvebocsok húgát? Márika
3. OLDAL:
4. Milyen fa fajták jelennek meg a második versszakban? - bükk, nyírfa
5. Milyen évszakban járhatunk? - Miből gondolod? 4. OLDAL:
6. Mi történt a medvebocsok összegyűjtött málnájával? Miért lophatta el Tolvaj Ferke?
7. Kiknél keresték a medvebocsok az ellopott málnát? Nyúl Pál, Róka asszony, Sün Sámuel, Mókus Miklós
5. OLDAL: 8. Hogy kapták vissza az ellopott málnát Tolvaj Ferkétől a
bocsok? - elhasalt egy fatörzsön Ferke, és elejtette a málnát - Keresd ki ezt a részt a versben!
9. Te mit csináltál volna a bocsok helyében? 10. Szerintetek mérgesek voltak a bocsok Tolvaj Ferkére? Ha
1. CSOPORT: 13.o - 1, 2 feladat KVÍZ a. Egyik tableten: első feladat b. Másik tableten: BOOKR Kids: második feladat c. Harmadik - Negyedik tableten: a vers
2. CSOPORT: 16.o - 4, 5 feladat PÁROSÍTÁS
a. Egyik tableten: BOOKR Kids első feladat b. Másik tableten: BOOKR Kids második feladat c. Harmadik - Negyedik tableten: a vers
3. CSOPORT:
a. Egyik tableten:BOOKR Kids első feladat b. Másik tableten: BOOKR Kids második feladat c. Harmadik - Negyedik tableten: a vers
1. CSOPORT
ÁLLÍTÁS IGAZ HAMIS NEM AD
VÁLASZT A SZÖVEG RÁ
1. Hárman vannak testvérek, a medvebocsok.
2. Reggel játszódik
3. Tolvaj Ferke lopta el a bocsok málnáját
Frontális
Tevékenykedte
tés Frontális
Csoportmunka
Csoportmunka
Tablet BOOKR Kids
oktatási applikáció
Tablet BOOKR Kids
oktatási applikáció
4. Sün Sámuel ad kölcsön egy kosarat a bocsoknak.
5. Az tisztáson szednek málnát a bocsok.
6. Róka asszony, Nyúl Pál szomszédja
2. CSOPORT
II.7. Vers tartalma megértésének vizsgálata, rövid játékkal: 2.BOOKR Kids oktatási app Ki mit evett? Kösd össze a képet a szöveggel
III.1. Gyorsasági verseny: mindenki lapozzon az 5. Feladatra, ahogy üres versrészletet láttok. A versszak szótagjai szétszaladtak. Állítsd helyre a versszakot!
4. BOOKR Kids oktatási app Tele kocsi, tele bendő,
Három bocsnak elegendő.
III.2 Dramatizálás: felkészülés 3 perc - bemutatás 5 perc
1. Csoport: 4 fő - 1 tablet: vers részlet kiválasztása, melyből álló képet kell csinálni - akinek a vállát megérintem, mondania kell egy mondatot.
2. Csoport - 3 fő - 1 tablet - Készítsetek interjút a medvebocsokkal,
hogy mi történt, és hogy érezték magukat az eset után?
3. Csoport - 2 fő - Készítsetek interjút Tolvaj Ferkével - Miért lopta el a medvebocsok kosarát?
Tevékenykedtetés
Tevékenykedtetés
Csoportmunka
Tablet, BOOKR Kids
oktatási applikáció
Tablet, BOOKR Kids
oktatási applikáció
4. Csoport - Vers részlet kiválasztása, álló kép alkotása.
Óra végi játék: 6. BOOKR Kids oktatási app Memória
III. ÉRTÉKELÉS
Horváth Dorottya
BOOKR Kids
BOOKR Kids oktatási app - részletek a feladatokból: KÖVETKEZŐ OLDALON!