Top Banner
Osvedčené postupy na odstránenie energetického dlhu Implementácia opatrení v oblasti energetickej efektívnosti v členských štátoch EÚ Podporil*
20

Osvedčené postupy na odstránenie energetického dlhu · Christiane Egger (O.Ö. Energiesparverband) Reinhold Priewasser (Linecká univerzita) Reinhold Priewasser (Linecká univerzita)

Feb 26, 2021

Download

Documents

dariahiddleston
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Osvedčené postupy na odstránenie energetického dlhu · Christiane Egger (O.Ö. Energiesparverband) Reinhold Priewasser (Linecká univerzita) Reinhold Priewasser (Linecká univerzita)

Osvedčené postupy na odstránenie energetického dlhuImplementácia opatrení v oblasti energetickej efektívnosti v členských štátoch EÚ

Podporil*

Page 2: Osvedčené postupy na odstránenie energetického dlhu · Christiane Egger (O.Ö. Energiesparverband) Reinhold Priewasser (Linecká univerzita) Reinhold Priewasser (Linecká univerzita)

2 Osvedčené postupy na odstránenie energetického dlhu

Impresum

Táto brožúra vznikla v rámci projektu Energy-Efficiency--Watch (monitorovania energetickej efektívnosti) V koordiná-cii

EUFORES a.i.s.b.l. Európske fórum pre obnoviteľné zdroje energieRenewable Energy House Rue d’Arlon 63 – 65 B-1040 Brusel, BelgickoDr. Jan GeissLucia Bezáková

Na základe skúmania a podrobnej analýzynárodných akčných plánov pre energetickú efektívnosť (NEE-AP),prieskumov a rozhovorov s odborníkmi v oblasti energetickej efektívnosti

Wuppertal Institute GmbHDr. Ralf SchüleThomas MadryVera AydinJonas FischerJan KaselofskyThorsten KoskaCarolin Schäfer-SparenbergLena Tholen

Ecofys Germany GmbHDaniel BeckerNikolas BaderDoris Johnsen

PrispeliChristiane Egger (O.Ö. Energiesparverband)Reinhold Priewasser (Linecká univerzita)Reinhold Priewasser (Linecká univerzita)Lucia Bezáková (EUFORES)Nils Borg (eceee)Dominique Bourges (FEDARENE)Peter Schilken (Energy Cities)

Brusel, Wuppertal, Kolín, Berlín, Linec, február 2013

*Za obsah tejto brožúry nesú plnú zodpovednosť vý-hradne autori. Táto publikácia nemusí nevyhnutne odrážať stanovisko Európskej únie. EACI ani Európska komisia nezodpovedajú za prípadné využitie uvede-ných informácií.

Grafický dizajn: www.digitale-gestaltung.de

Zdrojová strana 1: creativ collection/ccvision

Page 3: Osvedčené postupy na odstránenie energetického dlhu · Christiane Egger (O.Ö. Energiesparverband) Reinhold Priewasser (Linecká univerzita) Reinhold Priewasser (Linecká univerzita)

3Osvedčené postupy na odstránenie energetického dlhu

Predslov

Mnohí Európania doteraz plne neuznali význam ener-getickej efektívnosti.Energetická efektívnosť sa spolu s obnoviteľnou energiou súčasne zameriava na tri kľúčové oblasti opatrení: ochra-nu klímy, energetickú bezpečnosť a možnosti vyplývajúce z vedúcej pozície európskeho priemyslu v oblasti techno-lógií.

Medzi hlavné prvky európskej stratégie 21. storočia pat-ria znalosti, inovácia a udržateľnosť. EÚ je v tejto súvis-losti odhodlaná vybudovať Európu efektívne využívajúcu zdroje, ktorá bude vo väčšej miere využívať obnoviteľné zdroje energie, modernizované odvetvie dopravy, energe-ticky efektívne budovy a výrobky ako aj ekologické tech-nológie.

Európska komisia v dokumente s názvom „Európa 2020: európska stratégia na zabezpečenie inteligentného, udr-žateľného a inkluzívneho rastu“ pridelila odvetviu trvalo udržateľnej energie jasnú úlohu. Komisia odhaduje, že dosiahnutie cieľa 20 % v oblasti obnoviteľnej energie do roku 2020 prispeje k vytvoreniu približne 600 000 nových pracovných miest a spolu s 20 % cieľom v oblasti ener-getickej efektívnosti prinesie viac ako 1 milión nových pracovných miest.

Projekt Energy-Efficiency-Watch bol založený s cieľom podporiť implementáciu smernice o energetických služ-bách, na základe ktorej boli členské štáty EÚ povinné predložiť národné akčné plány pre energetickú efektív-nosť. Bol to prvý krok smerom k vypracovaniu ucelených balíkov opatrení v oblasti energetickej efektívnosti v členských štátoch EÚ. Samotná smernica o energetických službách však mala niekoľko zjavných štrukturálnych ne-dostatkov, napríklad neobsahovala spoločný postup na výpočet alebo formulár na podávanie správ, ako ani ambi-ciózny cieľ zameraný na úsporu energie. Preto bola v roku 2012 prijatá nová smernica o energetickej efektívnosti, na základe ktorej boli členské štáty povinné prijať záväz-né opatrenia.

Projekt Energy-Efficiency-Watch sa zameral na implemen-táciu prvých dvoch akčných plánov, ktoré vydali členské štáty EÚ, pričom prostredníctvom prieskumov a analýzy zdola nahor získal od trhu cennú spätnú väzbu o imple-mentácii opatrení v oblasti energetickej efektívnosti.

V súčasnosti by sme sa mali poučiť zo skúseností získa-ných pri implementácii smernice o energetických služ-bách a uplatňovať ich pri vykonávaní novej smernice o energetickej efektívnosti.

Claude TurmesPredseda EUFORES

Poslanec Európskeho parlamentu

Fiona HallPodpredsedníčka EUFORES

Poslankyňa Európskeho parlamentu

Anni PodimataPodpredsedníčka EUFORES

Podpredsedníčka Európskeho parlamentu

Page 4: Osvedčené postupy na odstránenie energetického dlhu · Christiane Egger (O.Ö. Energiesparverband) Reinhold Priewasser (Linecká univerzita) Reinhold Priewasser (Linecká univerzita)

4 Osvedčené postupy na odstránenie energetického dlhu

Projekt Energy-Efficiency-WatchCieľom projektu Energy-Efficiency-Watch (EEW), ktorý prebieha od septembra 2010 do augusta 2013, je napo-máhať pri implementovaní smernice o energetických službách a smernice o energetickej efektívnosti. Tento projekt sa skladá z troch hlavných prvkov:

aktivácie a konzultácie kľúčových sietí (národní poslan-ci a poslanci EP, štátni úradníci, regionálne a miestne siete, starostovia, odborníci, združenia, priemysel atď.);získavania znalostí prostredníctvom prieskumov, do-tazníkov a analýzy opatrení;šírenia informácií (t. j. brífingy, konferencie, brožúry).

Na podpore týchto cieľov spolupracuje niekoľko organi-zácií z rôznych prostredí – sieťové organizácie (EUFORES, eceee, Fedarene, Energy Cities), inštitúcie pre aplikovaný výskum (Wuppertal Institute, Ecofys) a politickí činitelia (energetická agentúra v Hornom Rakúsku). Medzi hlavné piliere tohto projektu patrí posúdenie druhých národných akčných plánov pre energetickú efektívnosť (realizované v roku 2011), prieskum a podrobné rozhovory s odborník-mi z každého členského štátu EÚ. Cieľom týchto aktivít je zdôrazniť silné a slabé stránky existujúcich vnútroštátnych opatrení v oblasti energetickej efektívnosti, vymedziť ne-dostatky týchto opatrení a ich implementácie a nájsť mož-nosti pre ďalšie kroky. Ďalšie informácie o projekte a jeho cieľoch, ako aj o všet-kých subjektoch zapojených do tohto projektu, sa nachá-dzajú na webovej stránke EEW (www.energy-efficiency-watch.org).

Táto brožúra obsahuje výsledky dvoch hlavných čin-ností projektu EEW:

Preskúmanie národných akčných plánov pre energetickú efektívnosť (NEEAP)

Odborníci z organizácie Ecofys a Wuppertal Institute analyzovali celkový riadiaci rámec členských štátov pre energetickú efektívnosť, ako aj ich opatrenia v rôznych odvetviach (verejný sektor, odvetvie dopravy, stavebníctvo, spotrebiče, priemysel a služby).Kvalita vnútroštátnych balíkov opatrení bola posudzo-vaná na základe „optimálneho“ balíka opatrení založe-ného na osvedčených postupoch jednotlivých sektorov.

Prieskum projektu Energy-Efficiency-Watch s odborníkmi

Kvantitatívny prieskum počas roka 2011 (655 vyplne-ných dotazníkov).Od apríla do septembra 2012 sa uskutočnili podrobné rozhovory aspoň s tromi odborníkmi z každého člen-ského štátu.

Page 5: Osvedčené postupy na odstránenie energetického dlhu · Christiane Egger (O.Ö. Energiesparverband) Reinhold Priewasser (Linecká univerzita) Reinhold Priewasser (Linecká univerzita)

5Osvedčené postupy na odstránenie energetického dlhu

Energetická efektívnosť:Riešenie viacerých výziev narazProjekt Energy-Efficiency-Watch

Energetická efektívnosť predstavuje vynikajúcu príležitosť na riešenie mnohých hlavných problémov 21. storočia v Eu-rópe naraz. Energetická efektívnosť je prostriedkom

na zmiernenie zmeny klímy;na zaistenie bezpečných dodávok energie bez závislosti od dovozu fosílnych palív;na udržanie nákladov na energiu pre domácnosti a pod-niky na súčasnej úrovni;ako sa stať dodávateľom technológií do celého sveta v oblasti vývozu energeticky efektívnych technológií.

Technologické možnosti a zmena správania umožnia do roku 2020 výrazne znížiť primárnu a konečnú spotrebu energie. Inštitút Fraunhofer ISI vypočítal, že v porovnaní so základným scenárom možno do roku 2050 znížiť 67 % spotreby primárnej energie.

Inštitút Fraunhofer ISI takisto odhaduje, že 92 % potenciálu úspory energie je nákladovo efektívnych, t. j. pri zohľadne-ní nákladov na životný cyklus vedie takmer každá energe-ticky efektívna možnosť k väčšým úsporám ako nákladom. Na základe zistení tejto štúdie predstavuje finančná hod-nota celkových možných úspor do roku 2050 podľa výpočtov z roku 2005 sumu viac ako 500 miliárd EUR.

Potenciál úspory energie jednotlivých odvetví v dôsledku energetickej efektívnosti; zdroj: Fraun-hofer-ISI (2012)Prínos opatrení v oblasti energetickej efektívnosti k ochrane klímy v Európskej únii do roku 2050

Zdroj: PhotoDisc

Mto

e pr

imár

nej

ener

gie

Úspory pri prechode

Potenciál úspory v odvetví dopravy

Potenciál úspory v priemysle

Potenciál úspory v sektore služieb

Potenciál úspory v domácnostiach

Doprava

Priemysel

Sektor služieb

Domácnosti

Page 6: Osvedčené postupy na odstránenie energetického dlhu · Christiane Egger (O.Ö. Energiesparverband) Reinhold Priewasser (Linecká univerzita) Reinhold Priewasser (Linecká univerzita)

6

Európsky parlament a Rada prijali v roku 2012 smernicu o ener-getickej efektívnosti (2012/27/EÚ), ktorá zmenila a doplnila smernicu o energetickej účinnosti konečného využitia energie a energetických službách (2006/32/ES) s účinnosťou od mája 2006. Nová smernica o energetickej efektívnosti predstavuje krok k ďalšej regulácii a koordinácii činností členských štátov EÚ v oblasti energetickej efektívnosti a stanovuje záväzné právne opatrenia, čím definuje osobitné ustanovenia pre rôzne energeticky náročné odvetvia. Smernica o energetickej efek-tívnosti okrem iného vyžaduje, aby členské štáty

zaviedli dlhodobú stratégiu pre modernizáciu staveb-ného fondu;od roku 2014 každoročne renovovali 3 % z celkovej podlahovej plochy všetkých verejných budov vo vlast-níctve štátu;zaviedli ustanovenia pre ekologické obstarávanie;stanovili systém záväzku energetickej efektívnosti;zvýšili využívanie inteligentných meračov.

Členské štáty boli na základe smernice o energetickej účinnosti konečného využitia energie a energetických službách vyzvané, aby zaviedli národné akčné plány pre energetickú efektívnosť, v ktorých uvedú vykonávané opatrenia v oblasti energetickej efektívnosti a ich odhadovaný vplyv. Členské štáty mali svoje druhé národné akčné plány pre energetickú efektívnosť pred-ložiť do júna 2011. Projekt Energy-Efficiency-Watch sa zao-beral analýzou ich obsahu. Zatiaľ čo smernica o energetickej efektívnosti je celkom iste krokom vpred, výsledky projektu

Energy-Efficiency-Watch ukazujú, že opatrenia, ktoré sa v sú-časnosti vykonávajú, zďaleka nepostačujú. Aj keď sa smernica o energetickej efektívnosti úspešne zavedie podľa plánu, je tu riziko, že Európska únia nedosiahne svoj cieľ v oblasti energe-tickej efektívnosti do roku 2020. Dokonca nemožno považovať za samozrejmé ani to, že smernica o energetickej efektívnosti sa vykoná v plnom rozsahu, keďže analýza národných akčných plánov pre energetickú efektívnosť a súvisiaci prieskum ukáza-li, že často dochádza k nedostatočnej implementácii. Znamená to, že je potrebná zmena myslenia: energetická efektívnosť sa často považuje za záťaž a nie za príležitosť, ktorou je. Takéto vnímanie vedie k nedostatočnému úsiliu politických činiteľov a opatrenia v oblasti energetickej efektívnosti majú aj naďa-lej mnoho nedostatkov. Realizované opatrenia často nedosiah-nu svoj skutočný potenciál. Má to však aj pozitívnu stránku: opatrenia v oblasti energetickej efektívnosti skrývajú mnoho príležitostí a národné akčné plány pre energetickú efektívnosť ponúkajú veľa sľubných možností.

Energetická efektívnosť:Menej využívaná cesta

Zdroj: Rainer Sturm/pixelio.de

Osvedčené postupy na odstránenie energetického dlhu

Page 7: Osvedčené postupy na odstránenie energetického dlhu · Christiane Egger (O.Ö. Energiesparverband) Reinhold Priewasser (Linecká univerzita) Reinhold Priewasser (Linecká univerzita)

Balíky opatrení prekonečných spotrebiteľov energie

Informácienapr. informačné

kampane, označovanie,certifikáty, audit

FinancovanieDotácie na obnovu

budov, investície doúčinných technológií

Poradenstvo a konzultácienapr. počiatočné poradenstvo

pre budovy

Balíky opatrení pre dodávateľov energetických služieb a opatrení

Regulácianapr. energetické normy

pre budovy a spotrebiče

Vzdelávanie a zabezpečeniea kvality

Siete a dobrovoľné dohody

Trhovénástroje a služby

(napr. zmluvyo energetickejhospodárnosti)

Rámce pre zabezpečenie financo-vania a vykonávacej

infraštruktúry(fondy, systémy záväzku)

Inštitucionálne opatrenianapr. energetické agentúry

7

Energetická efektívnosť: Návrh balíkov opatrení pre rôzne odvetvia

Veľký podiel potenciálu energetickej efektívnosti tvorí jej úspornosť. Realizácii energetickej efektívnosti však ešte stále bránia rôzne prekážky. Hlavnými prekážkami sú:

nedostatočná motivácia a prístup k informáciám (zís-kavanie informácií o energeticky najefektívnejších rie-šeniach je nákladné a energetická efektívnosť pred-stavuje pri rozhodovaní o kúpe iba jeden z faktorov);finančné obmedzenia (kapitálové investície do energe-tickej efektívnosti môžu byť pre niektorých investorov nedostatočné alebo nákladné);delené stimuly (príjemcom investície do energetickej efektívnosti niekedy nie je osoba, ktorá ju musí uhra-diť);averzia voči riziku (čas návratnosti investície do ener-getickej efektívnosti je občas zdĺhavý, čo u prípadných investorov vzbudzuje veľkú neistotu).

Výskum ukázal, že opatrenia v oblasti energetickej efektívnosti sú efektívnejšie, keď sa rôzne typy politických nástrojov skom-binujú do ucelených balíkov opatrení pre jednotlivé odvetvia. Týmito balíkmi by sa mali zaoberať napríklad koneční spotre-bitelia a sprostredkovatelia v sektore budov, súkromné domác-nosti a inštitucionálni investori.

Vyššie uvedený obrázok znázorňuje prvky takýchto balíkov opatrení, ktoré sa musia zosúladiť s cieľom odstrániť všet-ky uvedené prekážky. Rozlišujeme dva doplňujúce balíky opatrení:

I. balíky opatrení pre konečných spotrebiteľov energie, ktorých cieľom je informovať spotrebiteľov o možnos-tiach energetickej efektívnosti, poskytnúť im poraden-stvo, zabezpečiť finančnú podporu a stanoviť regulač-né normy;

II. balíky opatrení orientované na dodávateľa, napr. vzdelávanie inžinierov, architektov a remeselníkov, zavedenie trhových nástrojov, napríklad systém bie-lych osvedčení, stanovenie rámcových podmienok pre služby v oblasti energie, zabezpečenie financovania a zjednodušenie vytvárania sietí.

Tieto opatrenia treba doplniť o koordinačné opatrenia in-štitúcií a o presadzovanie energetickej efektívnosti (napr. prostredníctvom energetických agentúr).Táto brožúra aj správy z 27 krajín – ktoré boli tiež vypra-cované v rámci projektu EEW – poskytujú mnohé tipy, ako navrhnúť vhodné opatrenia. Zákonodarné orgány tak môžu použiť naše hodnotenie opatrení v oblasti energetickej efektívnosti príslušného členského štátu a inšpirovať sa v súvislosti so zlepšením balíka opatrení svojej krajiny pros-tredníctvom doplnenia alebo prepracovania opatrení.

Prvky návrhu optimálneho balíka opatrení

Osvedčené postupy na odstránenie energetického dlhu

Page 8: Osvedčené postupy na odstránenie energetického dlhu · Christiane Egger (O.Ö. Energiesparverband) Reinhold Priewasser (Linecká univerzita) Reinhold Priewasser (Linecká univerzita)

S cieľom dosiahnuť svoje ambiciózne ciele v oblas-ti energetickej efektívnosti zaviedlo Dánsko niekoľko ústredných opatrení. Dánska energetická agentúra je hlavným subjektom pre koordináciu a vykonávanie dánskych opatrení v oblasti energetickej efektívnos-ti a preto bola poverená významnými právomocami. Energetické podniky v Dánsku musia prispieť k dosiah-nutiu cieľov v oblasti energetickej efektívnosti, a to prostredníctvom povinnej úspory energie. Nadácia na úsporu energie Center for Energibesparelser po-skytuje štátne finančné prostriedky na zabezpečenie energetickej efektívnosti v domácnostiach, verejnom sektore a podnikoch. Tieto opatrenia sú napríklad do-plnené o zvýšenie daní z fosílnych zdrojov energie.

8

Príklad osvedčeného postupu: Dánsko

Energetická efektívnosť:Spoločný riadiaci rámecOpatrenia jednotlivých odvetví musia byť začlenené do spoločného riadiaceho rámca, ktorý pomôže posilniť ich vplyv. Ideálny spoločný riadiaci rámec tvoria nasledujúce prvky:

energetické agentúry, ktorých úlohou je iniciovať a koordinovať činnosti a opatrenia, a pôsobiť ako sprostredkovatelia;povinnosti týkajúce sa energetickej efektívnosti ale-bo systémy bielych osvedčení, ktoré ukladajú energe-tickým podnikom povinnosť dosiahnuť konkrétny cieľ úspory energie;nadácie alebo fondy pre energetickú efektívnosť, kto-ré poskytujú finančnú podporu potrebnú na investície do energetickej efektívnosti;prijateľné rámcové podmienky pre energetické služby. Energetické služby uľahčujú investície do energetic-kej efektívnosti, keďže počiatočné investičné náklady hradí tretia strana a tieto náklady sa vrátia vo forme finančnej hodnoty z úspory energie;proces účasti, ktorý pomáha zohľadniť postavenie zú-častnených strán.

Zdroj: Katharina Wieland Müller /pixelio.de

Osvedčené postupy na odstránenie energetického dlhu

Výsledky prieskumu s odborníkmi:

Pri otázke o posúdení celkových ambícií rôznych členských štátov o zlepšovanie vnútroštátnych opatrení v oblasti energetickej efektívnosti sa výsledky značne líšia.Za najambicióznejšie sa považujú tieto tri člen-ské štáty: Dánsko, Luxembursko a Fínsko.Na otázku, ktoré krajiny dosiahli za posledné tri roky najväčší pokrok, odborníci uviedli Estónsko, Fínsko a Maltu.

Page 9: Osvedčené postupy na odstránenie energetického dlhu · Christiane Egger (O.Ö. Energiesparverband) Reinhold Priewasser (Linecká univerzita) Reinhold Priewasser (Linecká univerzita)

9

Príklad osvedčeného postupu: Francúzsko

Pokiaľ ide o návrh spoločného riadiaceho rámca, ako príklad osvedčeného postupu možno uviesť Francúzsko. V spolupráci so sociálnymi subjektmi, ako sú mimo-vládne organizácie, zamestnávatelia, odborové zväzy a obce, bola vypracovaná dlhodobá stratégia. Zabezpe-čí sa tým rozsiahle prijatie cieľov. Francúzska národná energetická agentúra ADEME zohráva dôležitú úlohu pri koordinovaní a zjednodušovaní opatrení zameraných na zlepšenie energetickej efektívnosti. V roku 2005 zaviedlo Francúzsko mechanizmus certifikátu energet-ickej efektívnosti (EEC). Na základe tohto mechanizmu sú energetické podniky povinné dosiahnuť úsporu ener-gie. Podporuje sa využívanie zmlúv o energetickej hos-podárnosti. Podľa zmluvy o energetickej hospodárnosti je spoločnosť poskytujúca energetické služby povinná dosiahnuť úsporu energie, pričom je platená z finančnej hodnoty úspory energie. Tieto opatrenia boli doplnené o horizontálne opatrenia, ako je financovanie výskumu a vývoja nových energetických technológií. Francúzska vláda okrem výpočtu úspory energie zhora nadol vyvinu-la nástroj na odhad úspory energie na základe jednotli-vých opatrení využívajúci metódu zdola nahor.

Energetická efektívnosť:Spoločný riadiaci rámec

Príklad osvedčeného postupu: Bulharsko

Opatrenia Bulharska v oblasti energetickej efektívnos-ti je príkladom osvedčeného postupu medzi krajinami strednej a východnej Európy. Bulharsko prijalo energe-tickú stratégiu s cieľom znížiť svoju primárnu energetic-kú náročnosť do roku 2020 v porovnaní s rokom 2005 na polovicu. Bulharsko vypracovalo vnútroštátnu stratégiu energetickej efektívnosti, ktorá stanovuje ambicióznej-šie ciele v oblasti úspory energie v porovnaní s tými, kto-ré vyžaduje Európska únia. Na bulharských opatreniach v oblasti energetickej efektívnosti sa podieľajú rôzne zúčastnené strany. Na národnom programe renovácie budov pre panelové domy sa zúčastňujú napríklad obce. V Bulharsku existujú energetické agentúry pôsobiace na národnej aj miestnej úrovni. V záujme zjednodušenia investícií do energetickej efektívnosti bol zriadený fond energetickej efektívnosti. Stanovili sa podporné rámcové podmienky pre energetické služby (napr. definovanie me-tódy na výpočet úspor energie, definovanie maximálnej doby návratnosti) a záručný fond poskytuje finančné za-bezpečenie. Medzi horizontálne opatrenia, ktoré použila bulharská vláda, patria dobrovoľné dohody s priemysel-nými podnikmi. Bulharsko na účely monitorovania použí-va metódy zhora nadol a zdola nahor.

Koor

diná

cia/

Fina

ncov

anie

Hor

izon

táln

e op

atre

nia

Ener

geti

cké

agen

túry

Ener

geti

cké

služ

by

Kľúčové piliere pre optimálny spoločný riadiaci rámec

Plán opatrení Dlhodobé (2050) ciele a stratégia

Osvedčené postupy na odstránenie energetického dlhu

Page 10: Osvedčené postupy na odstránenie energetického dlhu · Christiane Egger (O.Ö. Energiesparverband) Reinhold Priewasser (Linecká univerzita) Reinhold Priewasser (Linecká univerzita)

10

Verejný sektor je v súvislosti s opatreniami v oblasti ener-getickej efektívnosti dôležitým aktérom nielen z dôvodu svojej vlastnej spotreby energie, ale najmä tým, že ide príkladom. Verejným sektorom sa zaoberajú ustanovenia smernice o energetickej efektívnosti týkajúce sa renovácie verejných budov a ekologického verejného obstarávania.

Príklad osvedčeného postupu: Verejné budovy

Fínsko možno považovať za príklad osvedčeného postupu, pokiaľ ide o opatrenia v oblasti energetic-kej efektívnosti zamerané na verejné budovy. Medzi opatrenia Fínska patrí Dohoda miestnych samospráv o energetickej efektívnosti, na základe ktorej majú signatárske obce nárok na finančnú podporu na vy-konávanie auditov v oblasti energetiky a investície do úspory energie. Fínsky balík opatrení zahŕňa aj prísne minimálne normy pre energetickú hospodár-nosť renovovaných budov alebo novostavieb, ktoré vlastnia ústredné orgány štátnej správy.

Zdroj: Schmuttel /pixelio.de

Výsledky prieskumu s odborníkmi:

Vo väčšine členských štátov EÚ sa verejný sektor nepovažuje za oblasť, kde je najviac nedostat-kov opatrení. Mnohí odborníci v prevažnej miere uznali zlepšenie v tejto oblasti vo svojom člen-skom štáte. Iba 15 % odborníkov zo všetkých 27 členských štátov považovalo verejný sektor za oblasť, ktorá má najviac nedostatkov opatrení.Verejný sektor sa považuje za oblasť, ktorá má najviac nedostatkov v týchto krajinách:Česká republika, Grécko, Taliansko, Poľsko.

Vláda Holandska zaviedla rôzne opatrenia, aby za-bezpečila, že rozhodnutia týkajúce sa verejného obstarávania sa budú prijímať v súlade s kritériami trvalej udržateľnosti, ktoré boli stanovené pre viac ako 45 skupín výrobkov. Udržateľné verejné obsta-rávanie podnecuje a podporuje Úrad pre verejné obstarávanie PIANOo. PIANOo uverejňuje užitočné informácie a uľahčuje vytváranie sietí. Do roku 2015 musí každá vládna agentúra a verejný orgán dodržia-vať udržateľné nákupné kritériá. Dánska vláda na zá-klade udržateľného verejného obstarávania odhaduje potenciál úspory energie na viac ako 50 TWh.

Príklad osvedčeného postupu: Ekologické verejné obstarávanie

Osvedčené postupy na odstránenie energetického dlhu

Energetická efektívnosť:Verejný sektor

Page 11: Osvedčené postupy na odstránenie energetického dlhu · Christiane Egger (O.Ö. Energiesparverband) Reinhold Priewasser (Linecká univerzita) Reinhold Priewasser (Linecká univerzita)

11

Keďže budovy spotrebujú viac ako 40 % z celkovej spot-reby energie v Európskej únii, energetická efektívnosť v sektore budov je kľúčovým odrazovým mostíkom na ceste k energeticky efektívnej Európe. Smernica o energetickej hospodárnosti budov bola v roku 2010 prepracovaná a v súčasnosti definuje ambiciózne minimálne normy pre no-vostavby a renovované budovy. Napriek tomu sa opatrenia, ktoré uplatňujú členské štáty, líšia z hľadiska ambicióznosti a účinnosti. Príklady osvedčených postupov uvádzajú mož-nosti na zlepšenie.

Zdroj: Siegfried Springer /pixelio.de

Príklad osvedčeného postupu: Mix opatrení

Nemecko možno považovať za príklad osvedčeného postupu pre dobre vyvážený balík opatrení v sektore budov. Tento balík zahŕňa, okrem iného, definíciu pra-videlne sprísňovaných minimálnych noriem pre ener-getickú hospodárnosť novostavieb a renovovaných bu-dov podľa spolkového zákona. Energetickú efektívnosť podporujú aj ustanovenia o využívaní obnoviteľných zdrojov energie na vykurovanie. K dispozícii je finanč-ná podpora formou grantov a zvýhodnených pôžičiek na výstavbu budov za predpokladu dodržania všetkých noriem. Príspevok sa poskytuje aj na energetické au-dity. Mohli by sa posilniť aj existujúce ustanovenia o osvedčeniach o energetickej hospodárnosti.

Výsledky prieskumu s odborníkmi:

Pokiaľ ide o najvýznamnejšie nedostatky opatrení v tomto sektore, druhým sektorom, ktorý odborní-ci najčastejšie uvádzali, bol sektor bývania.Sektor bývania sa považuje za sektor, ktorý má najväčšie nedostatky opatrení na Cypre, vo Fran-cúzsku, Taliansku, Lotyšsku, Poľsku, na Slovensku a vo Švédsku.

Príklad osvedčeného postupu: Minimálne normy pre energetickú hospodárnosť (MEPS)

Energetická efektívnosť budov je mnohé roky prioritou v oblasti energetických opatrení Dánska. Dánsko možno považovať za príklad osvedčeného postupu, pokiaľ ide o definíciu MEPS. MEPS sa pravidelne sprísňujú a budúce normy sa definujú niekoľko rokov vopred. Minimálne nor-my sa dopĺňajú o prísnejšie, dobrovoľné normy. Dánsko patrilo medzi prvé krajiny, ktoré zaviedli osvedčenie o energetickej hospodárnosti.

Osvedčené postupy na odstránenie energetického dlhu

Energetická efektívnosť:Sektor budov

Page 12: Osvedčené postupy na odstránenie energetického dlhu · Christiane Egger (O.Ö. Energiesparverband) Reinhold Priewasser (Linecká univerzita) Reinhold Priewasser (Linecká univerzita)

12

Príklad osvedčeného postupu: Estónsko

Pokiaľ ide o opatrenia v oblasti energetickej efektívnosti pre sektor budov, Estónsko patrí v rámci východnej a strednej Európy k popredným krajinám. Od roku 2008 sú zavedené minimálne normy pre energetickú hospo-dárnosť nových budov a budov v rozsiahlej renovácii, ktoré sa postupne sprísňujú. Pre budovy, ktoré sa budú predávať alebo prenajímať, sa musia vydať osvedčenia o energetickej hospodárnosti. Estónsko zaviedlo na po-moc s financovaním rozsiahlych renovácií program zvý-hodnených pôžičiek. K dispozícii sú dotácie na renováciu bytových domov, ktoré môžu tvoriť až 35 % nákladov na projekt. Úrok splatný za pôžičky na renováciu možno od-počítať od zdaniteľných príjmov. Finančne sa podporuje aj vykonávanie energetických auditov. Naplánované sú mnohé opatrenia zamerané na vzdelávanie a odbornú prípravu príslušných odborníkov. Cieľovú skupinu týchto opatrení tvoria architekti, stavební inžinieri a stavební robotníci. Medzi projekty v oblasti výskumu a vývoja, ktoré boli v Estónsku realizované alebo plánované, patrí výstavba niekoľkých verejných budov v súlade s norma-mi pre nízkoenergetické budovy.

Príklad osvedčeného postupu: Spojené kráľovstvo

Vláda Spojeného kráľovstva uznáva význam využívania energetického potenciálu v existujúcom bytovom fon-de, ako aj v novostavbách. V Spojenom kráľovstve boli zavedené minimálne normy pre energetickú hospodár-nosť. Nové obytné budovy musia od roku 2016 spĺňať normu nulových emisií uhlíka. K dispozícii je finanč-ná podpora pre zvyšovanie energetickej efektívnosti. Charakteristickým znakom britského balíka opatrení je osobitná pozornosť venovaná energetickej chudobe. V prípade domácností, ktoré viac ako 10 % svojho príj-mu minú na vykurovanie, sa zo systému Warm Front financujú opatrenia v oblasti energetickej efektívnosti, ako sú účinnejšie systémy vykurovania, nová izolácia a utesňovanie. Vláda Spojeného kráľovstva sa domnieva, že nový trhový rámec Green Deal má veľký význam pre dosiahnutie úspor energie v sektore budov. Spoločnosti poskytujúce energetické služby budú v tejto súvislos-ti schopné zabezpečiť majiteľom domov energetickú efektívnosť, ktorá pre spotrebiteľov nebude predstavo-vať žiadne počiatočné investičné náklady, ale namiesto toho sa vrátia ako finančná hodnota vo forme úspory energie.

Informačné nástroje Demonštračné projekty

Hospodárske stimuly(napr. daňové úľavy)

Vzdelávanie a odborná prípravapre odborníkov

Ostatné regulačnéopatrenia (napr. inteligentné

územné plánovanie)

Nástroje financovania(napr. zvýhodnené pôžičky,

dotácie)Osvedčenia o energetickej

hospodárnostiEnergetické poradenstvo a

audit

Minimálne normy preenergetickú hospodárnosť

a ich vykonávanie

Základ komplexného balíka opatrení pre sektor budov

Osvedčené postupy na odstránenie energetického dlhu

Energetická účinnosť:Sektor budov

Page 13: Osvedčené postupy na odstránenie energetického dlhu · Christiane Egger (O.Ö. Energiesparverband) Reinhold Priewasser (Linecká univerzita) Reinhold Priewasser (Linecká univerzita)

13

Energeticky efektívne spotrebiče sú dôležitým prostriedkom na dosiahnutie cieľov energetickej efektívnosti v Európskej únii. EÚ schválila dve dôležité smernice s cieľom zabezpe-čiť väčšiu energetickú efektívnosť spotrebičov. Smernica o ekodizajne stanovuje právny základ pre povinné minimál-ne normy pre využívanie energie a energeticky významných výrobkov. Smernica o udávaní spotreby energie, ktorou sa zavádza označovanie energeticky významných výrobkov s uvedením ich účinnosti, bola prepracovaná v roku 2010. Z hodnotenia národných akčných plánov pre energetickú efek-tívnosť vyplýva, že vnútroštátne opatrenia v tomto sektore sa musia výrazne zlepšiť.

Zdroj: Maggy W./pixelio.de

Výsledky prieskumu s odborníkmi:

Väčšina odborníkov žiada v súvislosti so spotrebič-mi cielenejšie opatrenia, najmä zo strany Európ-skej únie.87 % odborníkov požaduje stanoviť pre spotrebiče prísnejšie minimálne normy.83 % odborníkov podporuje rozšíriť povinné ozna-čovanie.

Príklad osvedčeného postupu:Udávanie spotreby energie

Holandsko zaviedlo dodatočné opatrenia zamerané na posilnenie vplyvu európskej smernice o udávaní spotreby energie, preto ho možno považovať za príklad osvedče-ného postupu. Medzi tieto dodatočné opatrenia patrí we-bová stránka EnergieWeter.nl, ktorá spotrebiteľov infor-muje o nákladoch na životný cyklus rôznych spotrebičov, čím ich podnecuje k nákupu energeticky efektívnejších výrobkov. MilieuCentraal je nezávislá organizácia, kto-rá poskytuje informácie o energeticky efektívnych spot-rebičoch. Prevádzkuje webovú stránku, na ktorej sa nachádzajú zoznamy rôznych spotrebičov a ich značky. Organizácia MilieuCentraal zriadila aj centrum pomoci pre spotrebiteľov, na ktoré sa môžu zákazníci obrátiť v prípade otázok týkajúcich sa energetickej efektívnosti a obnoviteľných zdrojov energie.

Príklad osvedčeného postupu: Klima:aktiv

Spoločnosť Klima:aktiv z Rakúska zaviedla program, ktorého cieľom je poskytovať stimuly pre ponuku a do-pyt po energeticky efektívných spotrebičoch. V rámci tohto programu sa organizuje niekoľko kampaní (napr. rakúske ocenenie za ochranu klímy). Spoločnosť Kli-ma:aktiv prevádzkuje aj online nástroj a so študentmi realizuje projekty zamerané na zvyšovanie informova-nosti. Činnosť spoločnosti Klima:aktiv dopĺňa aj we-bová stránka topprodukte.at, ktorá spotrebiteľov in-formuje o energeticky najefektívnejších spotrebičoch.

Osvedčené postupy na odstránenie energetického dlhu

Energetická efektívnosť:Spotrebiče

Page 14: Osvedčené postupy na odstránenie energetického dlhu · Christiane Egger (O.Ö. Energiesparverband) Reinhold Priewasser (Linecká univerzita) Reinhold Priewasser (Linecká univerzita)

14 Osvedčené postupy na odstránenie energetického dlhu

Na odvetvie priemyslu je zameraný prevažne systém ob-chodovania s emisiami. Z dôvodu finančnej krízy sú však jeho účinky vzhľadom na stimulovanie investícií do ener-getickej efektívnosti obmedzené. Preto je potrebné prijať ďalšie vnútroštátne opatrenia zamerané na stimulovanie investícií do energetickej efektívnosti. Snaha o zachovanie konkurencieschopnosti podnikov vedie k neochote prijať záväzné opatrenia, preto je navrhovanie opatrení náročné. Súčasné opatrenia možno považovať za nedostatočné. Ďal-šie smerovanie však môžu naznačiť príklady osvedčených postupov.

Príklad osvedčeného postupu:Záväzok v oblasti znižovania emisií CO2

Spojené kráľovstvo zaviedlo povinný systém obchodo-vania s emisiami pre podniky, ktorých spotreba ener-gie je viac ako 6 000 MWh ročne a ktoré nepodliehajú európskemu systému obchodovania s emisiami. Tento systém sa nazýva Záväzok v oblasti znižovania emi-sií CO2 (CRC). Cieľom záväzku v oblasti znižovania emisií CO2 je stimulovať investície do energetickej efektívnosti poskytovaním finančných stimulov, ktoré spoločnosti nútia prehodnotiť svoju spotrebu energie a preskúmať možnosti zníženia dopytu po energii. Ke-ďže tento záväzok bol zavedený až v roku 2010, jeho vplyv je ešte stále predmetom skúmania.

Zdroj: PhotoDisc

Výsledky prieskumu s odborníkmi:

Niektorí odborníci považujú priemyselný sektor a sektor služieb za oblasť, ktorá má najviac nedo-statkov opatrení.Priemyselný sektor a sektor služieb sa považuje za oblasť, ktorá má najviac nedostatkov opatrení v týchto krajinách: Česká republika, Estónsko, Fín-sko, Holandsko a Rumunsko.

Energetická efektívnosť:Odvetvie priemyslu a služieb

Príklad osvedčeného postupu: Program PFE

Švédsko zaviedlo Program na zlepšenie energetick-ej efektívnosti v energeticky náročných odvetviach (PFE) s cieľom podnietiť investície do energetickej efektívnosti. Podniky môžu so Švédskou energetickou agentúrou uzatvoriť dobrovoľné zmluvy. Po splnení stanovených požiadaviek budú oslobodené od dane z energie. Podniky sa zaviažu prijať individuálne opat-renia, napríklad zavedenie systému hospodárenia s energiou, zvážia energetickú efektívnosť v rámci svojich rozhodnutí týkajúcich sa investícií a nákupu, ako aj pri riadení dopytu.

Page 15: Osvedčené postupy na odstránenie energetického dlhu · Christiane Egger (O.Ö. Energiesparverband) Reinhold Priewasser (Linecká univerzita) Reinhold Priewasser (Linecká univerzita)

15Osvedčené postupy na odstránenie energetického dlhu

Odvetvie dopravy produkuje 20 % emisií skleníkových plynov v Európe. Napriek tomuto vysokému podielu na celkových emisiách skleníkových plynov nie sú opatrenia na podpo-ru energeticky efektívnej dopravy ešte stále dostatočne rozvinuté. Európske smernice sa v súčasnosti zameriavajú prevažne na osobnú dopravu. Energeticky efektívna náklad-ná doprava je však ešte stále nedostatočne zdôrazňovaná. Ideálny balík opatrení pre odvetvie dopravy bude navrhnutý podľa prístupu vyhni sa preprave – zmeň spôsob prepravy – zlepši palivovú účinnosť (ASI). Súčasné opatrenia sú však prevažne jednostranné v snahe zabezpečiť vozidlá s lepšou palivovou účinnosťou a menšími emisiami CO2. Niekoľko ba-líkov opatrení možno považovať za osvedčený postup v tom zmysle, že sa snažia implementovať komplexný prístup ASI.Existuje množstvo nástrojov, ktoré sa snažia zabezpečiť energeticky efektívnejšiu dopravu. S cieľom predísť prepra-ve možno využiť nástroje v oblasti plánovania. Dopyt po pre-prave môže pomôcť znížiť napríklad inteligentné územné plánovanie. Na obmedzenie prepravy a zlepšenie palivovej účinnosti možno použiť regulačné nástroje. Do tejto skupi-ny patrí aj všeobecné obmedzenie rýchlosti a ustanovenia týkajúce sa verejného obstarávania automobilov. Hospodár-ske stimuly a informácie sú ďalším spôsobom na zavedenie prístupu ASI.

Zdroj: Rainer Sturm /pixelio.de

Výsledky prieskumu s odborníkmi:

Odvetvie dopravy sa považuje za odvetvie, ktoré má najviac nedostatkov opatrení v EÚ.Odvetvie dopravy sa považuje za odvetvie, ktoré má najviac nedostatkov opatrení konkrétne v:AT, BE, BG, DK, FI, DE, HU, IE, LU, MT, NL, PT, RO, SI, ES, SE, GB.

Príklad osvedčeného postupu:Zmena prístupu v oblasti dopravy

Spojené kráľovstvo podniká rôzne opatrenia s cieľom pomôcť ľuďom pri výbere udržateľnejšieho spôsobu do-pravy. Patrí sem napríklad Fond pre udržateľnú miest-nu dopravu (Local Sustainable Transport Fund), kto-rý miestnym orgánom poskytol 560 miliónov GBP na zabezpečenie udržateľnejšej dopravy. O financovanie môžu požiadať všetky miestne dopravné orgány. V úzkej spolupráci s obcami a subjektmi na miestnej úrovni sa plánujú prijať rôzne opatrenia. Ponuky vyhodnotí odbor-ná porota a dopravné oddelenie. Konkrétne opatrenia financované z Fondu pre udržateľnú miestnu dopravu môžu podporiť chôdzu a cyklistiku, presun na iný druh dopravy, umožniť lepšie riadenie dopravy alebo ich kom-bináciu.

Energetická efektívnosť:Odvetvie dopravy

Page 16: Osvedčené postupy na odstránenie energetického dlhu · Christiane Egger (O.Ö. Energiesparverband) Reinhold Priewasser (Linecká univerzita) Reinhold Priewasser (Linecká univerzita)

16 Osvedčené postupy na odstránenie energetického dlhu

Príklad osvedčeného postupu: Verejná doprava

Vláda Slovinska prijíma na zlepšenie konkurencie-schopnosti verejnej dopravy rôzne opatrenia. Jeden mimoriadne inovačný prístup poskytuje pre dopravné orgány stimuly na maximalizovanie osobokilometrov. Tento cieľ možno dosiahnuť tým, že dotácie budú vychádzať z počtu osobokilometrov a nie z počtu najazdených kilometrov. Medzi ďalšie opatrenia za-merané na prechod na verejnú dopravu patria koor-dinácia cestovných poriadkov, zlepšenie dostupnosti, frekvencie, presnosti a priemernej rýchlosti, ako aj zriadenie terminálov kombinovanej dopravy a zvý-šenie poplatkov za parkovanie. Slovinsko poskytuje dotácie aj na nákup vozidiel s nižšími emisiami CO2, napríklad autobusov jazdiacich na stlačený zemný plyn. Využívanie verejnej dopravy na dochádzanie do zamestnania sa stimuluje poskytovaním dotácií na cestovné lístky pre zamestnancov.

Príklad osvedčeného postupu: Balík opatrení

Fínsko zaviedlo balík opatrení pre odvetvie dopravy, ktorý využíva komplexný súbor nástrojov zameraných na dosiahnutie energetickej efektívnosti v odvetví dopravy. Hlavným cieľom tohto balíka opatrení je za-vedenie prechodu na iný druh dopravy, a to zatraktív-nením verejnej dopravy, cyklistiky a chôdze. Fínsko využíva aj regulačné opatrenia. Medzi tieto opatrenia patrí zavedenie všeobecného obmedzenia rýchlosti a povinné kontroly tlaku v pneumatikách dvakrát do roka. Vo Fínsku závisí sadzba dane z motorových vozi-diel od emisií automobilu. Rozvoj systémov verejnej dopravy sa finančne podporuje napr. prostredníctvom financovania výstavby pravých pruhov pre autobusy a dotovania cestovných lístkov. Cieľom rôznych opatre-ní je poskytovať usmernenia na základe informácií. Patrí sem aj zavedenie energeticky úsporného vede-nia vozidla do osnov v autoškolách.

• Ponuky riadenia mobility (pre podniky, miestne orgány atď.)

• Poradenstvo v oblasti mobility pre cestujúcich

• Informačné a obrazové kampane pre udržateľnú dopravu

• Označovanie automobilov (na škále od A po G)

• Vzdelávanie o mobilite v školách, podnikoch atď.

• Normy pre spotrebu• paliva/normy týkajúce sa

emisií CO2 pre vozidlá• Rýchlostné obmedzenia• Normy pre kvalitu paliva• Zóny s nízkymi emisiami/• oblasti s obmedzeniami

jazdy• Obmedzenie parkovania• pre osobné automobily

Financovanie verejného alebo súkromnéhovýskumu a vývoja pre udržateľnú dopravu:

• palivá• vozidlá• spôsoby dopravy atď.

• Reforma dane z vozidiel: registračná daň súvisiaca s CO2

• Daň z palív súvisiaca s CO2• Dotovanie verejnej dopravy• Zrušenie príspevkov pre

dochádzajúce osoby• Finančné stimuly na podporu

využívania alternatívnych palív a technológií

• Inteligentné územné plánovanie

• Modernizácia infraštruk-túry

• pre cyklistov a chodcov• Modernizácia infraštruk-

túry• verejnej dopravy• Spomalenie dopravy• Systém riadenia• (kontrola, informovanie,• vytýčenie parkovísk)

Podpora pre výskum a vývoj

Informácie, poradenstvo, vzdelávanieRegulačné nástroje

Hospodárske stimulyNástroje plánovania

Elementos presentes en un conjunto ideal de políticas para el sector del transporte

Energetická efektívnosť:Odvetvie dopravy

Page 17: Osvedčené postupy na odstránenie energetického dlhu · Christiane Egger (O.Ö. Energiesparverband) Reinhold Priewasser (Linecká univerzita) Reinhold Priewasser (Linecká univerzita)

17Osvedčené postupy na odstránenie energetického dlhu

Hlavné smernice Európskej únie o energetickej efektívnos-ti boli vzhľadom na svoje ambície prepracované a posilne-né. Patria sem najmä smernica o energetickej efektívnosti (2012/27/EÚ), smernica o energetickej hospodárnosti bu-dov (2010/31/EÚ), smernica o udávaní spotreby energie (2010/30/EÚ) a smernica o ekodizajne (2009/125/ES). Medzi dôležité právne predpisy EÚ, ktoré boli medziča-som schválené, patrí nariadenie o označovaní pneumatík (1222/2009) a smernica o podpore ekologických a energe-ticky úsporných vozidiel cestnej dopravy (2009/33/ES).Aj keď ide určite o pokrok, z hodnotenia národných akč-ných plánov pre energetickú efektívnosť a prieskumu s od-borníkmi vyplýva, že vnútroštátne opatrenia sa z hľadiska ambícií a primeranosti líšia, čo je poľutovaniahodné vzhľa-dom na príležitosti, ktoré energetická efektívnosť ponúka. Transpozícia európskych smerníc a nariadení do vnútro-štátnych právnych predpisov sa z hľadiska účinnosti a kva-lity výrazne líši. Vyšší stupeň harmonizácie a integrácie by mohol zlepšiť celkový obraz o európskych opatreniach v oblasti energetickej efektívnosti. Súčasné zistenia možno vysvetliť nejednotnou pozíciou členských štátov, pokiaľ ide o energetickú efektívnosť. Poniektorí sa aktívne snažia chopiť sa príležitostí, ktoré energetická efektívnosť ponúka, zatiaľ čo iní stále považu-jú povinné opatrenia zamerané na zlepšenie energetickej efektívnosti za záťaž pre zákazníkov a podniky, a preto po-važujú za potrebné sa im vyhnúť.

Zdroj: Hartmuth Bendig / pixelio.de

Na dosiahnutie cieľa dodatočných úspor energie minimálne o 1 % ročne v porovnaní s nezávislým zlepšením v oblasti energetickej efektívnosti je potrebný ambicióznejší a od-hodlanejší prístup. Nákladovo efektívny by bol aj cieľ do-datočnej úspory energie vo výške 2 % ročne.Hlavné slovo majú správne orgány a politickí činitelia, kto-rí uznali potrebu väčšieho počtu lepších opatrení zamera-ných na presadzovanie energetickej efektívnosti. Nápady na osvedčené postupy sa nachádzajú v tejto brožúre, v správach z 27 členských štátov a v národných akčných plá-noch pre energetickú efektívnosť. Dôvody, prečo vytrvať, potvrdzujú tieto fakty:

energetická efektívnosť prispieva k zmierneniu zmeny klímy;energetická efektívnosť umožňuje zaistiť bezpečnú dodávku energie do všetkých zložiek hospodárstva bez závislosti od zahraničného vývozu;energetická efektívnosť zníži náklady na energie v jed-notlivých zložkách hospodárstva;zlepšenie energetickej efektívnosti znamená rozvíjať technológie pre budúcnosť.

Energetická efektívnosť:Ďalší vývoj

Page 18: Osvedčené postupy na odstránenie energetického dlhu · Christiane Egger (O.Ö. Energiesparverband) Reinhold Priewasser (Linecká univerzita) Reinhold Priewasser (Linecká univerzita)

18 Osvedčené postupy na odstránenie energetického dlhu

EUFORES – Európske fórum pre obnoviteľné zdroje energieKoordinátor projektu Energy-Efficiency-Watch

Kto je EUFORES a čo chceme?EUFORES…

…je európska nadstranícka parlamentná sieť poslancovEurópskeho parlamentu a národných parlamentov 27 štátov EÚ.

…má podporu širokého spektra neparlamentných členov.

…vznikla v roku 1995 ako nezávislá nezisková organizácia, je hlavným podporovateľom obno-viteľnej energie a energetickej efektívnosti.

…sa zameriava na podporu rozvoja oboch oblastí v Európskej únii a premenu osvedčených postupov na ucelené opatrenia.

…uznáva význam prepájania obnoviteľných zdrojov energie s energetickou efektívnosťou ako kľúčových riešení udržateľného rozvoja.

…sa usiluje o výmenu informácií medzi poslancami Európskeho parlamentu a národných par-lamentov, ako aj medzi poslancami a príslušnými zainteresovanými stranami.

Čo EUFORES robí?EUFORES…

… rozširuje svoju komplexnú nadstranícku parlamentnú sieť, spája členov Európskeho parla-mentu a poslancov národných parlamentov 27 členských krajín EÚ pracujúcich na otázkach týkajúcich sa trvalo udržateľnej energie.

…integruje kľúčové osobnosti z oblasti vedy, priemyslu a občianskej spoločnosti do svojej siete, čím vytvára nové komunikačné kanály.

…organizuje rôzne podujatia (napr. medziparlamentné stretnutia, parlamentné semináre, ra-ňajky poslancov EP, schôdze poradných výborov), čím ponúka príležitosť na výmeny názorov.

…poskytuje politické a vedecké poradenstvo a publikuje najrelevantnejšie informácie.

…uľahčuje výmenu názorov na európsku legislatívu, podporuje legislatívne návrhy a inicia-tívy.

…riadi množstvo projektov a podporuje vykonávanie právnych predpisov EÚ na vnútroštátnej úrovni.

Viac informácií nájdete na: www.eufores.org

„Európski poslanci za budúcnosť udržateľnej energie“

Page 19: Osvedčené postupy na odstránenie energetického dlhu · Christiane Egger (O.Ö. Energiesparverband) Reinhold Priewasser (Linecká univerzita) Reinhold Priewasser (Linecká univerzita)

19Osvedčené postupy na odstránenie energetického dlhu

Zdroj: Európsky parlament

Elektronická verzia tejto brožúry sa nachádza na webovej stránke projektu Energy-Efficiency-Watch:

www.energy-efficiency-watch.org

Page 20: Osvedčené postupy na odstránenie energetického dlhu · Christiane Egger (O.Ö. Energiesparverband) Reinhold Priewasser (Linecká univerzita) Reinhold Priewasser (Linecká univerzita)

Zlatí sponzori projektu Strieborní sponzori projektu

Kontakt:

EUFORES a.i.s.b.l.Európske fórum pre obnoviteľné zdroje energieDr. Jan GeissRenewable Energy HouseRue d’Arlon 63 – 65B-1040 Brusel, BelgickoTel.: +32 (0) 25 46 19 48Fax: +32 (0) 25 46 19 [email protected]

http://www.energy-efficiency-watch.org

Wuppertal InstituteDr. Ralf Schüle [email protected]

Hlavné publikácieSpráva o prieskume: Pokrok v oblasti energetickej efektívnosti v členských štátoch EÚ – stanovisko odborníkovSprávy o 27 členských štátoch EÚZáverečná správa obsahujúca všetky zistenia z projektu Energy-Efficiency-Watch

nájdete na webovej stránke Energy-Efficiency-Watch:www.energy-efficiency-watch.org