Top Banner
EKOLOGIJA EKOLOGIJA
18

Osnovi ekologije

Jul 15, 2016

Download

Documents

mayche90

osnovi ekologije
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Osnovi ekologije

EKOLOGIJAEKOLOGIJA

Page 2: Osnovi ekologije

Pojam ekologijePojam ekologijeEkologija je nauka koja Ekologija je nauka koja

proučava odnose proučava odnose između živih bića i između živih bića i nežive prirode, kao i nežive prirode, kao i uzajamne uzajamne odnose odnose između živih bićaizmeđu živih bića.. Naziv ekologija potiče od Naziv ekologija potiče od grčkih reči, grčkih reči, oikosoikos-- dom i dom i logoslogos-nauka. Prvi put je -nauka. Prvi put je reč ekologija upotrebio reč ekologija upotrebio nemački naučnik nemački naučnik Ernest Ernest HekelHekel 1866 1866..

Page 3: Osnovi ekologije

Biotop, biocenoBiotop, biocenozza, a, ekosistemekosistem

BIOTOP = STANIŠTEBIOTOP = STANIŠTEBIOTOP u stvari znači mesto životaBIOTOP u stvari znači mesto života

BIOCENOZA = ŽIVOTNA ZAJEDNICABIOCENOZA = ŽIVOTNA ZAJEDNICASva živa bića koja žive u određenom ekosistemu (biljke, Sva živa bića koja žive u određenom ekosistemu (biljke,

životinje, mikroorganizmi) jednim imenom se životinje, mikroorganizmi) jednim imenom se nazivaju ŽIVOTNA ZAJEDNICA ili BIOCENOZA.nazivaju ŽIVOTNA ZAJEDNICA ili BIOCENOZA.

EKOSISTEM = BIOTOP + BIOCENOZAEKOSISTEM = BIOTOP + BIOCENOZAEkosistem predstavlja neraskidivo jedinstvo biotopa i Ekosistem predstavlja neraskidivo jedinstvo biotopa i

biocenoze.biocenoze.

Page 4: Osnovi ekologije

Ekološki faktoriEkološki faktori Uslovi života koji omogućavaju opstanak Uslovi života koji omogućavaju opstanak

živim bićima, bilo da su stanovnici vode živim bićima, bilo da su stanovnici vode ili kopna, nazivaju se ili kopna, nazivaju se ekološki faktoriekološki faktori;;

Sve ekološke faktore možemo podeliti u Sve ekološke faktore možemo podeliti u dve grupe:dve grupe:

Abiotičke:Abiotičke: faktori klime, zemljišta i faktori klime, zemljišta i reljefareljefa

Biotičke:Biotičke: uzajamne uticaje biljaka i uzajamne uticaje biljaka i životinja i antropogeni faktorživotinja i antropogeni faktor

Page 5: Osnovi ekologije

Klimatski faktori-Sunčevo Klimatski faktori-Sunčevo zračenjezračenje

Sunčevo zračenjeSunčevo zračenje je najznačajniji izvor života na je najznačajniji izvor života na Zemlji. Sunce predstavlja neiscrpan izvor energije Zemlji. Sunce predstavlja neiscrpan izvor energije koju biljke vezuje u procesu fotosinteze i pretvaraju koju biljke vezuje u procesu fotosinteze i pretvaraju je u hemijsku energiju. Zato fotosinteza predstavlja je u hemijsku energiju. Zato fotosinteza predstavlja najznačajniji proces na Zemlji, bez koga ne bi bilo najznačajniji proces na Zemlji, bez koga ne bi bilo zelenih biljaka, a bez nijizelenih biljaka, a bez nijih h ni ostalih oblika života. ni ostalih oblika života.

Page 6: Osnovi ekologije

Klimatski faktori-vodaKlimatski faktori-voda Od davnina čovek je znao da bez vode nema života. Od davnina čovek je znao da bez vode nema života.

Zato je pored reka, jezera i mora gradio veće Zato je pored reka, jezera i mora gradio veće naseobine. Život je nastao u vodi, i danas nema naseobine. Život je nastao u vodi, i danas nema organizma ni kopnenog ni vodenog čiji je život organizma ni kopnenog ni vodenog čiji je život moguć bez vode. Voda čini oko 70% našeg moguć bez vode. Voda čini oko 70% našeg organizma. Univerzalan je rastvarač.organizma. Univerzalan je rastvarač.

Page 7: Osnovi ekologije

Klimatski faktori-Klimatski faktori-temperaturatemperatura

TemperaturaTemperatura je jedan od najvažnijih faktora za je jedan od najvažnijih faktora za opstanak života na Zemlji. Razlike u temperaturi opstanak života na Zemlji. Razlike u temperaturi uslovljavaju rasprostranjenje živog sveta. Najveći uslovljavaju rasprostranjenje živog sveta. Najveći broj je osetljiv na izuzetno niske odnosno visoke broj je osetljiv na izuzetno niske odnosno visoke temperature. temperature.

Prema karakteru prilagođenosti na temperaturu, Prema karakteru prilagođenosti na temperaturu, razlikuju se dve velike grupe životinja: p o i k i l o t e razlikuju se dve velike grupe životinja: p o i k i l o t e r m n e (hladnokrvne)-životinje koje nemaju stalnu r m n e (hladnokrvne)-životinje koje nemaju stalnu temperaturu tela i h o m e o t e r m n e temperaturu tela i h o m e o t e r m n e (toplokrvne), koje su na višem stupnju evolucije od (toplokrvne), koje su na višem stupnju evolucije od poikilotermnih. Njihova telesna temperatura je poikilotermnih. Njihova telesna temperatura je stalna (ptice i sisari). stalna (ptice i sisari).

Page 8: Osnovi ekologije

Faktori zemljištaFaktori zemljišta Zemljište je jedan od Zemljište je jedan od

osnovnih komponenata osnovnih komponenata ekosistema.ekosistema.

Pod uticajem živih Pod uticajem živih organizama, vazduha, i organizama, vazduha, i vode površinski deo vode površinski deo litosfere pretvara se u litosfere pretvara se u zemljište koje postaje zemljište koje postaje plodno. plodno. Plodnost Plodnost zemljišta zemljišta podrazumeva sposobnost podrazumeva sposobnost zemljišta da biljke zemljišta da biljke snabdeva vodom, snabdeva vodom, mineralnim materijama i mineralnim materijama i kiseonikom. Zemljište je kiseonikom. Zemljište je jedan od osnovnih jedan od osnovnih komponenata ekosistema.komponenata ekosistema.

Page 9: Osnovi ekologije

Faktori reljefaFaktori reljefa Faktori reljefa obuhvataju osobine reljefa. To Faktori reljefa obuhvataju osobine reljefa. To

su su nadmorska visinanadmorska visina, , nagib terena nagib terena ii okrenutost prema određenoj strani okrenutost prema određenoj strani sveta (ekspozicija). sveta (ekspozicija). Sa povećanjem Sa povećanjem nadmorske visine pravilno opada nadmorske visine pravilno opada temperatura. Sa promenom nagiba terena temperatura. Sa promenom nagiba terena menja se i količina Sunčevog zračenja i menja se i količina Sunčevog zračenja i svetlosti na samom staništu. Staništa svetlosti na samom staništu. Staništa okrenuta jugu dobijaju mnogo više Sunčevog okrenuta jugu dobijaju mnogo više Sunčevog zračenja, nego ona okrenuta severu. Zbog zračenja, nego ona okrenuta severu. Zbog toga su južne padine toplije i suvlje, pa se i toga su južne padine toplije i suvlje, pa se i sastav živog sveta razlikuje od onog koji živi sastav živog sveta razlikuje od onog koji živi na padinama okrenutim severu.na padinama okrenutim severu.

Page 10: Osnovi ekologije

BiotiBiotički faktorički faktori Biotički faktori su veoma složeni i Biotički faktori su veoma složeni i

raznovrsni. Oni obuhvataju:raznovrsni. Oni obuhvataju:

uzajamne uticaje između uzajamne uticaje između organizama,organizama,

uticaj živih bića na neživu uticaj živih bića na neživu sredinu isredinu i

uticaj žoveka.uticaj žoveka.

Page 11: Osnovi ekologije

Proizvođači, potrošači,Proizvođači, potrošači, razlagačirazlagači

Sva živa bića u prirodi dele se na:Sva živa bića u prirodi dele se na:

Zelene biljke - Zelene biljke - proizvođači-proizvođači-producentiproducenti;;

ŽivotinjeŽivotinje - - potrošači-potrošači- I, II i III reda I, II i III reda konzumenti;konzumenti; Gljive i mikroorganizmi - Gljive i mikroorganizmi - razlagači-razlagači-

reducentireducenti (dekompozitori) (dekompozitori)

Page 12: Osnovi ekologije

Zelene biljke-prizvođačiZelene biljke-prizvođači

Page 13: Osnovi ekologije

Trofička ili ekološka Trofička ili ekološka piramidapiramida

Trofička piramidaTrofička piramida grafički prikazuje grafički prikazuje odnose brojnosti i odnose brojnosti i mase biljaka, mase biljaka, biljojeda i mesojeda biljojeda i mesojeda u ekosistemu. U u ekosistemu. U njenoj osnovi su njenoj osnovi su zelene biljke, a na zelene biljke, a na vrhu potrošači III vrhu potrošači III reda.reda.

Page 14: Osnovi ekologije

Trofičke mrežeTrofičke mreže Lanci ishrane su Lanci ishrane su

obično sastavljeni obično sastavljeni od ukupno 4 ili 5 od ukupno 4 ili 5 karika.karika. Međutim Međutim ovi lanci se ovi lanci se međusobno međusobno ukrštaju ukrštaju obrazujući obrazujući trofičke mrežetrofičke mreže. .

Page 15: Osnovi ekologije

Ekološka nišaEkološka niša

NišeNiše su prostori koje može da koristi neka određena vrsta su prostori koje može da koristi neka određena vrsta i predstavlja posebnu specijalizaciju u okviru ekosistema. i predstavlja posebnu specijalizaciju u okviru ekosistema.

Kitovi se hrane račićima i planktonom koje filtriraju u Kitovi se hrane račićima i planktonom koje filtriraju u ustima, dok orke hvataju ribe, ptice i sisare srednje ustima, dok orke hvataju ribe, ptice i sisare srednje veličine. Obe vrste sisara zauzimaju istu ekološku nišu, ali veličine. Obe vrste sisara zauzimaju istu ekološku nišu, ali se ne nadmeću za hranu. se ne nadmeću za hranu.

Page 16: Osnovi ekologije

Kruženje materije, proticanje energije-Kruženje materije, proticanje energije-osnovni procesi u ekosistemuosnovni procesi u ekosistemu

Procesi u prirodi imaju Procesi u prirodi imaju kružni tok, pa kažemo da kružni tok, pa kažemo da materija kruži u materija kruži u ekosistemu. ekosistemu. Svim živim Svim živim bićima za rast, bićima za rast, razmnožavanje kretanje i razmnožavanje kretanje i ostale funkcije potrebna je ostale funkcije potrebna je energija. Izvor te energije je energija. Izvor te energije je Sunce. Zelene biljke koriste Sunce. Zelene biljke koriste Sunčevu energiju da u Sunčevu energiju da u procesu fotosinteze stvaraju procesu fotosinteze stvaraju hranu. U njoj je sačuvan hranu. U njoj je sačuvan deo Sunčeve energije koji u deo Sunčeve energije koji u daljim odnosima ishrane daljim odnosima ishrane koriste svi ostali organizmi koriste svi ostali organizmi u ekosistemima.u ekosistemima.

Page 17: Osnovi ekologije

Biodiverzitet-raznovrsnost živog Biodiverzitet-raznovrsnost živog svetasveta

Biološka raznovrsnostBiološka raznovrsnost se naziva se naziva još i još i biodiverzitet biodiverzitet i on je kao takav i on je kao takav garancija održavanja života na našoj garancija održavanja života na našoj planetiplaneti.. Kada taj ekosistem dođe na Kada taj ekosistem dođe na vrhunac svog razvoja, do kraja svoje vrhunac svog razvoja, do kraja svoje prirodne evolucije u njemu postoji prirodne evolucije u njemu postoji mnogo više vrsta nego na početku mnogo više vrsta nego na početku tog procesatog procesa..

Page 18: Osnovi ekologije

KlimaksKlimaks Ekosistem evoluira Ekosistem evoluira

sve dok ne dostigne sve dok ne dostigne optimalno stanje optimalno stanje koje se koje se zzove klimaks.ove klimaks.

U njemu se dostiže U njemu se dostiže najveća moguća najveća moguća raznovrsnost, raznovrsnost, složenost i bogatstvo složenost i bogatstvo sredine o kojoj je sredine o kojoj je reč.reč.