Top Banner
Operační systémy Bartošová Lenka, Březinová Kateřina, Demek Jaromír, Jelínková Jaroslava, Kostková Pavlína, Odstrčilová Soňa, Rédová Lenka, Šalléová Klára
40

Operační systémy

Jan 10, 2016

Download

Documents

Maya

Operační systémy. Bartošová Lenka, Březinová Kateřina, Demek Jaromír, Jelínková Jaroslava, Kostková Pavlína, Odstrčilová Soňa, Rédová Lenka, Šalléová Klára. Historie vzniku počítačů a operačních systémů. - PowerPoint PPT Presentation
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Operační systémy

Operační systémy

Bartošová Lenka, Březinová Kateřina, Demek Jaromír, Jelínková Jaroslava, Kostková Pavlína, Odstrčilová Soňa,

Rédová Lenka, Šalléová Klára

Page 2: Operační systémy

Historie vzniku počítačů a operačních systémů

Za opravdu „první“ všeobecně použitelný počítač považují vědci počítač ENIAC sestrojený v roce 1946 na University of Pennsylvania, který vážil 30 tun, zabíral 15 m2 měl příkon 174 kW, 17 460 elektronek, 1 500 relé, 70 000 odporů a 10 000 kondenzátorů. Pracoval na frekvenci 100 kHz a pro násobení potřeboval 2,8 mikrosekundy. Stroj pracoval dekadicky. Paměť měla 20 střádačů, každý měl kapacitu 10 dekadických číslic. Stroj se programoval ručně pomocí přepínačů a byl chlazen vzduchem. Počítače tohoto typu označujeme jako nultou generaci.

Page 3: Operační systémy

Eniac

Page 4: Operační systémy

Historie vzniku počítačů a operačních systémů

Eniac však nebyl úplně první.Historie vývoje počítačů začíná ve 40. letech 20. století. V Německu Konrad Zuse zkonstruoval reléový samočinný počítač Zuse Z4. Ve Spojených státech se také pracovalo na vývoji počítačů. V roce 1943 uvedl Howard Aiken z harvardské univerzity do provozu reléový počítač Mark 1 sestrojený s podporou firmy IBM. Tento počítač byl použit k výpočtům kritického množství uranu pro první atomové bomby.

Page 5: Operační systémy

Mark 1

Page 6: Operační systémy

Historie vzniku počítačů a operačních systémů

První generace počítačů používala elektronky namísto relé. Počítače první generace byly konstruovány podle von Neumannova schématu. Počítač se podle něj skládá z několika základních funkčních částí. Program se ukládá do paměti a vykonává se postupně tak, jak byl uložen. Von Neumann prosadil dvojkovou soustavu a diskrétní režim zpracování úloh. Při tomto zpracování je do paměti počítače zaveden vždy jeden program a data, s kterými pracuje. Vstupy a výstupy jsou ve formě děrných štítků. Po skončení výpočtu musí operátor do počítače zavést další program a data.

Page 7: Operační systémy

Von Neumannovo schéma

Page 8: Operační systémy

Historie vzniku počítačů a operačních systémů

Druhá generace počítačů byla konstruována na bázi tranzistorů, což umožnilo výraznou redukci rozměrů celého počítače, zvýšení jeho rychlosti a spolehlivosti a snížení energetických nároků. Pro tuto generaci je charakteristický dávkový režim práce, jednotlivé programy a data jsou umístěna do tzv. dávky. Počítač po skončení zpracování jedné dávky pokračuje v práci zpracováním další.V této generaci počítačů také začínaly vznikat operační systémy a první programovací jazyky, jako jsou COBOL, FORTRAN, ALGOL a LISP.

Page 9: Operační systémy

Univac

Page 10: Operační systémy

Historie vzniku počítačů a operačních systémů

Počítače třetí generace byly konstruovány na bázi integrovaných obvodů, které na svých čipech integrují větší množství tranzistorů. U této generace se objevuje paralelní zpracování více programů - multitasking. Programy se tak mohou zpracovávat na souběžně, čímž se lépe využije kapacita počítače.

Jako operační systém se používal Unix a jeho četné klony, např. IBM-AIX, HP-UX, SGI IRIX, Cray Unicos, Sun Solaris

Page 11: Operační systémy

IBM 360 – ovládací konzole

Page 12: Operační systémy

IBM 360 – disková jednotka 7 MB

Page 13: Operační systémy

Operační systém

Operační systém je soubor systémových programů, které uživateli umožňují spouštět aplikační programy. Operační systém je základní programové vybavení počítače. Je to rozhraní, jehož prostřednictvím uživatel komunikuje s hardwarem. Operační systém je ve skutečnosti řada spolupracujících funkcí, které dohromady dávají uživateli souvislý pohled na systém.

Page 14: Operační systémy

Rozdělení operačních systémů

počet úloh: jednoúlohové, multitaskovépočet úloh: jednoúlohové, multitaskovépočet uživatelů: jednouživatelské, počet uživatelů: jednouživatelské, víceuživatelské víceuživatelské účel použití: univerzální, RT-systémy, účel použití: univerzální, RT-systémy, databázové systémy, síťové databázové systémy, síťové

Obecná struktura OS:Obecná struktura OS:* řídící program (executive)* řídící program (executive)* příkazový procesor (command processor)* příkazový procesor (command processor)* řídící V/V programy* řídící V/V programy* obsluha souborů* obsluha souborů* pomocné programy (utilities)* pomocné programy (utilities)

Page 15: Operační systémy

Operační systémy - DOS

Page 16: Operační systémy

Operační systémy – DOS – ukázka příkazů

Instrukční sada MS-DOS 6.22interní příkazyCOPY kopíruje soubory

DEL maže soubory REN provádí přejmenování souboru TYPE vypíše obsah (textového) souboru DIR vypíše obsah adresáře CD nastaví pracovní adresář MD vytvoří adresář RD vymaže prázdný adresář

Page 17: Operační systémy

Osobní počítače PC

Firma IBM uvedla v roce 1981 na trh první Firma IBM uvedla v roce 1981 na trh první počítače typu PC, operačním systémem počítače typu PC, operačním systémem MS-DOS ho vybavila firma Microsoft. MS-DOS ho vybavila firma Microsoft. Původně sice IBM připravovala vlastní Původně sice IBM připravovala vlastní systém s názvem TopView, ale nakonec ho systém s názvem TopView, ale nakonec ho nestihla v termínu dokončit. MS-DOS měl nestihla v termínu dokončit. MS-DOS měl nepříjemná hardwarová omezení, např. nepříjemná hardwarová omezení, např. nedokázal pracovat s pamětí větší než 640 nedokázal pracovat s pamětí větší než 640 KB nebo s disky většími než 30 MB.KB nebo s disky většími než 30 MB.

Page 18: Operační systémy

Operační systémy – DOS – ukázka příkazů

FORMAT Formátuje disk nebo disketu FDISK Připravuje médium k formátování UNFORMAT Obnovuje data ztracená formátováním LABEL Připravuje disku jméno SYS Vytváří systémový disk DISKCOPY Kopíruje celé disky DISKCOMP Porovnává obsahy disků CHKDSK Kontroluje integritu souborů na disku SCANDISK Kontroluje a opravuje chyby na disku SMARTDRV Vytváří vyrovnávací paměť disku DEFRAG Odstraňuje fragmentaci disku DRVSPACE Komprimuje disk UNDELETE Obnovuje vymazané soubory ATTRIB Zobrazuje a upravuje atributy souborů EDIT Spouští jednoduchý textový editor MEMMAKER Optimalizuje využití paměti

Page 19: Operační systémy

Operační systémy Apple - MacOS

Ve stejné době kdy vznikaly první PC uvedla firma Apple (kterou v té době tvořili vlastně jen její dva zakladatelé Steve Wozniak a Steve Jobs na trh první počítače Apple vybavené prvním GUI – grafickým uživatelským rozhraním v historii –Apple Macintosh. Nevýhodou byla vyšší cena a tak se platforma Apple s operačním systémem MacOS (v současné době verze 9) prosadila pouze ve specializovaných grafických aplikacích, ve kterých je využívána dodnes. V USA jsou počítače Apple o něco více rozšířené než u nás díky marketingové politice firmy, která některým školám počítače poskytovala zdarma.

Page 20: Operační systémy

Apple Macintosh s GUI a operačním systémem MacOS

Page 21: Operační systémy

Obrazovka operačního systému MacOS

Page 22: Operační systémy

Operační systémy Windows V téže době připravovala firma Microsoft V téže době připravovala firma Microsoft

první operační systém s grafickým první operační systém s grafickým uživatelským rozhraním (GUI), čili myší uživatelským rozhraním (GUI), čili myší ovládanými okénky a ikonami namísto ovládanými okénky a ikonami namísto příkazového řádku. V roce 1985 se objevil příkazového řádku. V roce 1985 se objevil Windows 1.0, o tři roky později Windows Windows 1.0, o tři roky později Windows 2.03, ale teprve Windows 3.0 z roku 1990 2.03, ale teprve Windows 3.0 z roku 1990 se ukázal jako přijatelně funkční. Uživatelé se ukázal jako přijatelně funkční. Uživatelé tak díky Windows získali kvalitní grafické tak díky Windows získali kvalitní grafické uživatelské rozhraní.uživatelské rozhraní.

Page 23: Operační systémy

Obrazovka operačního systému Windows 2.1

Page 24: Operační systémy

Operační systémy Windows

Následoval operační systém Windows 3.1 který měl oproti dřívějším verzím mnoho výhod – překrývání oken místo fronty jako u Windows 1.0, větší stabilitu systému, nové jádro na bázi NT. Ještě dokonalejší pak byl operační systém Windows 3.11, který na rozdíl od předchozích verzí byl v první polovině 90. let poměrně značně rozšířen i u nás.

Page 25: Operační systémy

Obrazovka operačního systému Windows 3.1

Page 26: Operační systémy

Operační systémy Windows – Windows 95

V roce 1995 přišel Microsoft s novou verzí V roce 1995 přišel Microsoft s novou verzí Windows, nazvanou Windows 95 a opatřenou Windows, nazvanou Windows 95 a opatřenou řadou vylepšení, např. 32-bitovým jádrem, zcela řadou vylepšení, např. 32-bitovým jádrem, zcela novým grafickým rozhraním, podporou dlouhých novým grafickým rozhraním, podporou dlouhých názvů a lepší podporou sítí. Oproti přání uživatelů, názvů a lepší podporou sítí. Oproti přání uživatelů, kteří si přáli něco jako odlehčenou verzi Windows kteří si přáli něco jako odlehčenou verzi Windows NT, však mnoho zůstalo při starém: vespod zůstal NT, však mnoho zůstalo při starém: vespod zůstal starý a nedokonalý 16-bitový DOS. Lépe řečeno - starý a nedokonalý 16-bitový DOS. Lépe řečeno - něco se přece jen změnilo: Windows 95 už něco se přece jen změnilo: Windows 95 už nepodporoval jiné DOSy, pouze MS-DOS. nepodporoval jiné DOSy, pouze MS-DOS. Microsoft si tak dále upevnil své postavení na Microsoft si tak dále upevnil své postavení na trhu.trhu.

Page 27: Operační systémy

Obrazovka operačního systému Windows 95

Page 28: Operační systémy

Operační systémy Windows – Windows 98

Operační systém Windows 98 přinesl mnoho Operační systém Windows 98 přinesl mnoho novinek: podporu USB, DVD, FAT32, možnost novinek: podporu USB, DVD, FAT32, možnost více monitorů, IrDA, plně 32 bitové jádro, více monitorů, IrDA, plně 32 bitové jádro, Version Conflict Manager, užší vazbu na Version Conflict Manager, užší vazbu na Internet, Personal Web Server, celou řadu Internet, Personal Web Server, celou řadu systémových nástrojů - MSInfo, System systémových nástrojů - MSInfo, System Configuration Utility (možnost editace souborů Configuration Utility (možnost editace souborů bat, sys a ini) System File Checker, Registry bat, sys a ini) System File Checker, Registry Checker, Advanced Power Manager. JenChecker, Advanced Power Manager. Jen bootboot soubor zůstal stejný jako u Windows 95. soubor zůstal stejný jako u Windows 95.

Page 29: Operační systémy

Obrazovka operačního systému Windows 98

Page 30: Operační systémy

Operační systémy Windows – Windows ME

Operační systém Windows ME přinesl multimediálně Operační systém Windows ME přinesl multimediálně dokonalou vybavenost, nástroje k zabezpečení systému (PC dokonalou vybavenost, nástroje k zabezpečení systému (PC Health) - prevence před změnami systémových souborů - Health) - prevence před změnami systémových souborů - návrat k předchozí konfiguraci, rychlejší bootování než návrat k předchozí konfiguraci, rychlejší bootování než Windows 98 SE, zkrácení doby vypnutí. Windows ME má Windows 98 SE, zkrácení doby vypnutí. Windows ME má navíc minimální hardwarové požadavky: Pentium 150 MHz, navíc minimální hardwarové požadavky: Pentium 150 MHz, 32 MB RAM, 500 MB na HD. Nevýhodou je ztráta 32 MB RAM, 500 MB na HD. Nevýhodou je ztráta kompatibility s DOS aplikacemi a drivery, naopak výhodou kompatibility s DOS aplikacemi a drivery, naopak výhodou podpora editace digitálního videa - Movie Maker, součástí podpora editace digitálního videa - Movie Maker, součástí systému je kvalitní nástroj pro přehrávání zvuku a videa systému je kvalitní nástroj pro přehrávání zvuku a videa Windows Media Player 7. ME měl určité problémy s klienty Windows Media Player 7. ME měl určité problémy s klienty sítě Novell, jinak se systém jevil jako stabilní.sítě Novell, jinak se systém jevil jako stabilní.

Page 31: Operační systémy

Obrazovka operačního systému Windows ME

Page 32: Operační systémy

Operační systémy Windows – Windows 2000

Operační systém Windows 2000 ve verzi Professional Operační systém Windows 2000 ve verzi Professional podporuje dva procesory, souborové, tiskové a aplikační podporuje dva procesory, souborové, tiskové a aplikační služby. Obsahuje Datacenter Server který poskytuje 64 služby. Obsahuje Datacenter Server který poskytuje 64 bitovou podporu až 64 GB paměti RAM, systém není bitovou podporu až 64 GB paměti RAM, systém není výrazně náročnější na HW (je srovnatelný s Windows NT). výrazně náročnější na HW (je srovnatelný s Windows NT). Součástí jsou Active Directory - služba pro ukládání objektů Součástí jsou Active Directory - služba pro ukládání objektů s různými atributy do hierarchické databáze, Installer - s různými atributy do hierarchické databáze, Installer - služba pro přípravu instalačních sad pro aplikace. Systém služba pro přípravu instalačních sad pro aplikace. Systém podporuje PnP, DVD, USB, IrDA, digitální fotoaparáty a podporuje PnP, DVD, USB, IrDA, digitální fotoaparáty a skenery. Určité potíže se projevily při práci s disky velikosti skenery. Určité potíže se projevily při práci s disky velikosti terabyte.terabyte.

Page 33: Operační systémy

Obrazovka operačního systému Windows 2000

Page 34: Operační systémy

Operační systémy Windows – Windows XP

Windows XP existuje ve verzích Home a Professional Windows XP existuje ve verzích Home a Professional Edition. Jádro systému pochází z Windows 2000, novinkou Edition. Jádro systému pochází z Windows 2000, novinkou je ochrana systémových souborů. Systém Windows XP je je ochrana systémových souborů. Systém Windows XP je kompatibilní se staršími verzemi Windows, výrazně lépe kompatibilní se staršími verzemi Windows, výrazně lépe podporuje sítě, také multimediální aplikace jsou velmi podporuje sítě, také multimediální aplikace jsou velmi kvalitní. Systém podporuje multitasking a až 4 GB paměti kvalitní. Systém podporuje multitasking a až 4 GB paměti RAM. Minimální hardwarové požadavky jsou: procesor 300 RAM. Minimální hardwarové požadavky jsou: procesor 300 MHz, 128 MB RAM, 1,5 GB prostoru na disku, rozlišení MHz, 128 MB RAM, 1,5 GB prostoru na disku, rozlišení grafiky 800x600. Windows XP spojuje kompatibilitu grafiky 800x600. Windows XP spojuje kompatibilitu Windows ME se stabilitou Windows 2000, je vybaven Windows ME se stabilitou Windows 2000, je vybaven novým grafickým rozhraním Luna. Poměrně zásadní novým grafickým rozhraním Luna. Poměrně zásadní změnou je systém kontroly ovladačů, Windows XP mohou změnou je systém kontroly ovladačů, Windows XP mohou buď problematický ovladač zablokovat, nebo vrátit buď problematický ovladač zablokovat, nebo vrátit předchozí funkční verzi.předchozí funkční verzi.

Page 35: Operační systémy

Obrazovka operačního systému Windows XP

Page 36: Operační systémy

Operační systémy Windows – Windows Vista

Vývoj tohoto operačního systému si vyžádal šest let, podle Vývoj tohoto operačního systému si vyžádal šest let, podle marketingu společnosti Microsoft by měl znamenat stejný marketingu společnosti Microsoft by měl znamenat stejný přelom jako znamenalo zavedení Windows 95 oproti přelom jako znamenalo zavedení Windows 95 oproti Windows 3.11. Operační systém Windows Vista obsahuje Windows 3.11. Operační systém Windows Vista obsahuje plně 64 bitové jádro, problémem však je, že v současné plně 64 bitové jádro, problémem však je, že v současné době výrazně zaostává vývoj software za vývojem hardware době výrazně zaostává vývoj software za vývojem hardware i operačních systémů, 64 bitových aplikačních programů je i operačních systémů, 64 bitových aplikačních programů je minimum. Ve 32 bitové verzi jsou naopak značné problémy minimum. Ve 32 bitové verzi jsou naopak značné problémy s kompatibilitou programů určených původně pro Windows s kompatibilitou programů určených původně pro Windows 2000/XP a ovladači periferií – Windows Vista vyžaduje 2000/XP a ovladači periferií – Windows Vista vyžaduje specifické ovladače, které u starších zařízení obvykle nejsou specifické ovladače, které u starších zařízení obvykle nejsou k dispozici .k dispozici .

Page 37: Operační systémy

Obrazovka operačního systému Windows Vista

Page 38: Operační systémy

Operační systém Linux

Linux je označení jádra unixového typu. Protože je na Linux je označení jádra unixového typu. Protože je na Internetu volně ke stažení, vznikla celá řada distribucí, které Internetu volně ke stažení, vznikla celá řada distribucí, které se mohou výrazně lišit. Existují distribuce na jedné disketě, se mohou výrazně lišit. Existují distribuce na jedné disketě, ale také distribuce na několika CD. ale také distribuce na několika CD. Linux je v současné době nejprogresivnější a Linux je v současné době nejprogresivnější a nejexpanzivnější operační systém. Linux vznikl koncem nejexpanzivnější operační systém. Linux vznikl koncem osmdesátých let, kdy finský student Linus Torvalds osmdesátých let, kdy finský student Linus Torvalds pracoval na univerzitě s Minixem a chtěl si podobný pracoval na univerzitě s Minixem a chtěl si podobný operační systém upravit pro domácí použití. Přes jisté operační systém upravit pro domácí použití. Přes jisté problémy se mu to povedlo. Největší výhodou Linuxu je problémy se mu to povedlo. Největší výhodou Linuxu je volná dostupnost zdrojového kódu, která umožňuje volná dostupnost zdrojového kódu, která umožňuje každému programátorovi provádět vlastní modifikace.každému programátorovi provádět vlastní modifikace.

Page 39: Operační systémy

Operační systém Linux - logo

Page 40: Operační systémy

Děkujeme za pozornost!