Top Banner
158

ope.moew.government.bgope.moew.government.bg/files/useruploads/files/waste... · Web viewМаксималните стойности на допустимите разходи за

Feb 02, 2020

Download

Documents

dariahiddleston
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript

Европейски съюз

І. Условия за кандидатстване

с проектни предложения за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по програмите, финансирани от Европейските структурни и инвестиционни фондове

1. Наименование на програмата:

Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.” (ОПОС 2014-2020 г.)

2. Наименование на приоритетната ос:

Отпадъци

3. Наименование на процедурата:

„Втора комбинирана процедура за проектиране и изграждане на компостиращи инсталации и на инсталации за предварително третиране на битови отпадъци“

4. Измерения по кодове:

Измерение 1 - Област на интервенция – 017

Измерение 2 - Форма на финансиране - 01

Измерение 3 - Тип на територията - 07

Измерение 4 - Механизми за териториално изпълнение - 07

5. Териториален обхват:

Република България

Процедурата е насочена към общини от регионални сдружения за управление на отпадъците, включени в таблица № 3 в раздел 11 „Допустими кандидати“ от насоките за кандидатстване, част „условия за кандидатстване“.

Всеки кандидат следва да попълни информация за местонахождение (място на изпълнение на проекта) в т. 1 „Основни данни“ от формуляра за кандидатстване в Информационната система за управление и наблюдение на средствата от Европейските структурни и инвестиционни фондове, която се използва за програмен период 2014-2020 г. (ИСУН 2020) на ниво „община“.

Всеки кандидат следва да избере всички общини от съответното регионално сдружение за управление на отпадъците, които ще бъдат обслужвани от инсталациите (от всички компостиращи инсталации и от инсталацията за предварително третиране), включени в проектното предложение.

6. Цели на предоставяната безвъзмездна финансова помощ по процедурата и очаквани резултати:

Целта на процедурата е намаляване на количеството депонирани битови отпадъци чрез осигуряване на допълнителен капацитет за предварително третиране на смесено събрани битови отпадъци и за разделно събиране и рециклиране чрез компостиране на зелени и/или биоразградими отпадъци.

Изграждането и въвеждането в експлоатация на инсталациите по процедурата, както и осигуряването на разделното събиране на зелени и/или биоразградими битови отпадъци ще допринесе за постигане на Специфична цел 1 на приоритетна ос 2 „Отпадъци“ на ОПОС 2014-2020 г. – „Намаляване на количеството депонирани битови отпадъци“.

Дейностите, които ще бъдат финансирани по процедурата, са в съответствие с йерархията при управлението на отпадъците съгласно разпоредбите на чл. 4 на Директива 2008/98/ЕО относно отпадъците и за отмяна на определени директиви, с чл. 6, ал. 1 на Закона за управление на отпадъците (ЗУО) и с определените приоритети в Националния план за управление на отпадъците за периода 2014-2020 г. (НПУО).

Регламентираният приоритетен ред (йерархия) при управление на отпадъците, съгласно европейското и българското законодателство е:

а) предотвратяване на образуването им;

б) подготовка за повторна употреба;

в) рециклиране;

г) друго оползотворяване, например оползотворяване за получаване на енергия;

д) обезвреждане.

За целите на настоящата процедура:

Под „битови отпадъци“ следва да се разбира „отпадъци от домакинствата“ (отпадъци, образувани от домакинствата) и „подобни на отпадъците от домакинствата“ (т. 4 във връзка с т. 18 и 26 на § 1 от Допълнителните разпоредби (ДР) на ЗУО).

Под „биоразградими отпадъци“ следва да се разбира всички отпадъци, които имат способността да се разграждат анаеробно или аеробно, като хранителни и растителни отпадъци, хартия, картон и други (§ 1, т. 3 от ДР на ЗУО).

Под „компостиране“ следва да се разбира процес на контролирано аеробно, екзотермично, биологично разграждане на разделно събрани биоотпадъци с цел получаване на компост. „Компост“ е богат на хумус продукт, съдържащ най-малко 15 % и не повече от 50 % сухо органично вещество от общото тегло, получен в резултат на процеса компостиране.

Под „рециклиране“ следва да се разбира всяка дейност по оползотворяване, посредством която отпадъчните материали се преработват в продукти, материали или вещества, за първоначалната им цел или за други цели. То включва преработването на органични материали, но не включва оползотворяване за получаване на енергия и преработване в материали, които ще се използват като горива или за насипни дейности. Съгласно определението по т. 10 на § 1 от ДР на ЗУО, под „насипване“ следва да се разбира дейност по оползотворяване, при която подходящи отпадъци се използват за рекултивационни цели в разкопани участъци или за инженерни цели в строителството на депа и където отпадъкът е заместител на неотпадъчни материали.

Под „предварително третиране“ следва да се разбират всички физични, термични, химични или биологични процеси, включително сортирането, които променят характеристиките на отпадъците с цел да се намали обемът им или опасните им свойства, за да се улесни по-нататъшното им третиране или да се повиши оползотворяемостта им. Това разбиране е в съответствие с определението по т. 25 на § 1 на ДР на Наредба № 6 от 27.08.2013 г. за условията и изискванията за изграждане и експлоатация на депа и на други съоръжения и инсталации за оползотворяване и обезвреждане на отпадъци.

Чрез изпълнение на мерките по процедурата ще се подпомогне постигането на националните цели, заложени в българската нормативна уредба и в НПУО, за ограничаване до 2020 г. на количеството на депонираните биоразградими отпадъци до 35% от общото количество на същите отпадъци, образувани към 1995 г., и за увеличаване до 2020 г. на дела рециклирани отпадъци до не по-малко от 50 % от общото тегло на тези отпадъци.

Ще се подпомогне и изпълнението на задължението на България като държава – членка на ЕС, произтичащо от чл. 6 от Директива 1999/31/ЕО относно депонирането на отпадъци, за приемането на мерки да се депонират само отпадъци, които вече са били третирани.

Очакваният резултат от изпълнение на мерките по процедурата, съвместно с други мерки по приоритетна ос 2 „Отпадъци“, е до 2018 г. да бъде осигурен допълнителен капацитет за рециклиране на отпадъци най-малко 20 000 т/год., а до 2023 г. - 105 000 т/год. По този начин ще се допринесе за намаляване количеството на депонираните битови отпадъци, в т.ч. на зелените и биоразградимите, с 12,27 %.

7. Индикатори[footnoteRef:1]: [1: Посочват се конкретни изисквания към индикаторите по процедурата, вкл. индикатори, които следва задължително да бъдат включени в проектните предложени, в случай че има такива.]

Във всяко едно проектно предложение трябва да се включат всички индикатори, както следва:

Индикатори за резултат:

1.Общо количество депонирани битови отпадъци от обслужваните от всички инсталации населени места – т/год.

Като базова стойност се посочва количеството депонирани битови отпадъци към 2012 г. от всички населени места, които впоследствие ще бъдат обслужвани от всички предвидени в проектното предложение инсталации (за компостиране и за предварително третиране). За целева стойност се посочва очакваното количество депонирани битови отпадъци от всички населени места, които ще бъдат обслужвани от всички инсталации, включени в проектното предложение, след тяхното въвеждане в експлоатация.

2.Общо количество на депонираните биоразградими битови отпадъци от обслужваните от всички инсталации населени места – т/год.

Като базова стойност се посочва количеството депонирани битови биоразградими отпадъци към 2012 г. от всички населени места, които впоследствие ще бъдат обслужвани от всички предвидени в проектното предложение инсталации (за компостиране и за предварително третиране), а за целева стойност се посочва очакваното количество депонирани биоразградими битови отпадъци от всички населени места, които ще бъдат обслужвани от всички предвидени в проектното предложение инсталации след тяхното въвеждане в експлоатация.

3.Обхванато население, което ще се обслужва от инсталациите за компостиране – лица

За базова стойност се посочва – 0 лица (бр. жители), а за целева стойност - броят на жителите на всички населените места, които ще се обслужват от всички предвидени в проектното предложение инсталации за компостиране след тяхното въвеждане в експлоатация.

4.Обхванато население, което ще се обслужва от инсталациите за предварително третиране – лица

За базова стойност се посочва – 0 лица (бр. жители), а за целева стойност - броят на жителите на всички населени места, които ще се обслужват от инсталацията за предварително третиране на смесено събрани битови отпадъци след нейното въвеждане в експлоатация.

Индикатори за изпълнение:

1.Допълнителен капацитет за рециклиране на отпадъци – т/год.

Попълва се капацитет на инсталацията за компостиране, която е предвидена в проектното предложение. При повече от една инсталация се попълва капацитет, който е сума от капацитетите на всички инсталации за компостиране, които са включени в проектното предложение на кандидата за финансиране по настоящата процедура.

В случай, че като част от инсталацията за предварително третиране, включена в проектното предложение, има съоръжения, чрез които отпадъчните материали се преработват в продукти, материали или вещества за първоначалната им цел или за други цели, то капацитетите на тези съоръжения се добавят към капацитета на инсталацията/инсталациите за компостиране при отчитане на осигурения допълнителен капацитет за рециклиране, финансиран по процедурата.

За базова стойност се посочва 0 т/год., а за целева стойност се посочва общ капацитет за рециклиране от всички инсталации (съоръжения), включени в проектното предложение.

2.Изградени и въведени в експлоатация инсталации за компостиране на разделно събрани зелени и/или биоразградими битови отпадъци – брой

Отчитат се само инсталации, които са предвидени в проектното предложение. Като базова стойност се посочва 0 бр., а като целева стойност се посочва общ брой изградени и въведени в експлоатация инсталации за компостиране, включени в проектното предложение.

3.Общини, обслужвани от инсталациите за компостиране на разделно събрани зелени и/или биоразградими битови отпадъци – брой

Отчитат се само общини, които ще се обслужват от инсталациите за компостиране, които са предвидени в проектното предложение. Във формуляра за кандидатстване като базова стойност се посочва 0 бр., а като целева стойност се посочва общ брой общини (в т.ч. водеща община и партньори), които ще бъдат обслужвани от инсталациите за компостиране, включени в проектното предложение.

4.Капацитет за предварително третиране на смесено събрани битови отпадъци – т/год.

Попълва се капацитетът на инсталацията за предварително третиране (като количество смесено събран битов отпадък на вход инсталация), която е предвидена в проектното предложение. Като базова стойност се посочва 0 т/год., а като целева стойност се посочва капацитетът на инсталацията за предварително третиране, включена в проектното предложение.

5.Изградени и въведени в експлоатация инсталации за предварително третиране на смесено събрани битови отпадъци – брой

Отчита се само инсталацията за предварително третиране, която е предвидена в проектното предложение. Като базова стойност се посочва 0 бр., а като целева стойност се посочва 1 брой изградена и въведена в експлоатация инсталация за предварително третиране на смесено събрани битови отпадъци, включена в проектното предложение.

6.Общини, обслужвани от инсталациите за предварително третиране на смесено събрани битови отпадъци - брой

Отчитат се само общини, които ще се обслужват от инсталацията за предварително третиране, включена в проектното предложение. Във формуляра за кандидатстване като базова стойност се посочва 0 бр., а като целева стойност се посочва общият брой общини (в т.ч. водеща община и партньори), които ще бъдат обслужвани от инсталацията.

8. Общ размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата:

Реализацията на дейностите по приоритетна ос 2 „Отпадъци“ на ОПОС 2014-2020 г., в т.ч. по настоящата процедура, се подпомага финансово от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР) на Европейския съюз (ЕС) и с национални средства.

Общият размер на средствата, които могат бъдат предоставени по процедурата чрез директно предоставяне на БФП е 35 000 000,00 лв. (тридесет и пет милиона лева), от които средства от ЕФРР в размер на 85 % - 29 750 000,00 лв. (двадесет и девет милиона седемстотин и петдесет хиляди лева) и национално съ-финансиране в размер на 15% - 5 250 000,00 лв. (пет милиона двеста и петдесет хиляди лева).

Управляващият орган си запазва правото да не предостави изцяло посочената по-горе сума, в случай че предвидените за изпълнение дейности по всички одобрени проектни предложения по настоящата процедура изискват по-малък финансов ресурс.

9. Минимален (ако е приложимо) и максимален размер на безвъзмездната финансова помощ за конкретен проект:

По процедурата не е предвиден минимален размер на безвъзмездната финансова помощ (БФП) за конкретен проект.

БФП ще бъде предоставяна за проектни предложения, всяко от които задължително трябва да включва най-малко 1 бр. инсталация за компостиране на разделно събрани зелени и/или биоразградими битови отпадъци и само 1 бр. инсталация за предварително третиране на смесено събрани битови отпадъци. Няма ограничение за максимален брой инсталации за компостиране за едно проектно предложение, като техният вид, брой и капацитет трябва да бъдат обосновани и съобразени с всички изисквания в насоките за кандидатстване, част „условия за кандидатстване“.

Размерът на допустимите разходи, за които може да бъде предоставена БФП за всяко едно проектно предложение, се определя като сума от максимално допустимите стойности на допустимите разходи поотделно за инсталациите, включени в проектното предложение (съобразено с таблици № 1 и № 2), като се добавят допустимите разходи за: организация и управление; информация и комуникация; разходи, свързани с придобиване на земя (незастроени и застроени земи) и/или на ограничени вещни права; и други разходи съгласно изискванията на насоките за кандидатстване, част „условия за кандидатстване“ при съобразяване на Постановление 189 на Министерския съвет от 28.07.2016 г. за определяне на национални правила за допустимост на разходите по програмите, съфинансирани от Европейските структурни и инвестиционни фондове, за програмен период 2014 – 2020 г. (ПМС № 189/2016 г.).

Конкретният размер на БФП за проектно предложение следва да се определи и в зависимост от резултатите от анализа разходи – ползи (АРП) на проекта. АРП се изготвя в съответствие с чл. 61 от Регламент (ЕС) № 1303/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 година за определяне на общоприложими разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и Европейския фонд за морско дело и рибарство и за определяне на общи разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд и Европейския фонд за морско дело и рибарство, и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1083/2006 на Съвета (Регламент (ЕС) № 1303/2013). По-подробна информация за изискванията към АРП е представена в раздел 13 „Дейности, допустими за финансиране“ от насоките за кандидатстване, част „условия за кандидатстване“.

Размерът на БФП за проектно предложение следва да съобрази и приложимия за проекта режим за държавни помощи. По-подробна информация за приложимостта на режима за държавни помощи е представена в раздел 16 „Приложим режим на минимални/държавни помощи (ако е приложимо)“ от насоките за кандидатстване, част „условия за кандидатстване“.

В таблица № 1 са посочени максималните стойности на допустимите разходи за 1 бр. инсталация за компостиране на разделно събрани зелени и/или биоразградими битови отпадъци по групи капацитети за:

- подготовка на проекта по смисъла на т. 13.1, дейност 1. от насоките за кандидатстване, част „условия за кандидатстване“;

- строително монтажни работи (СМР) за инсталация за компостиране, включително и за изграждане на необходимата за експлоатацията на инсталацията съпътстваща инфраструктура;

- доставка на необходимото оборудване и техника за инсталацията за компостиране;

- надзор;

- доставка на съоръжения и техника за разделно събиране на зелените и/или биоразградими битови отпадъци, в т.ч. на изцяло нови съдове за многократна употреба, съобразени с капацитета на инсталацията за компостиране.

Всички разходи, които са допустими и които може да формират стойностите по таблица № 1, са посочени в указанията за попълването на бюджета - Приложение № 5 от насоките за кандидатстване, част „условия за кандидатстване“.

Всяка отделна група в таблица № 1 включва инсталациите за компостиране с капацитети в граници между посочените най-малък и най-голям капацитет. Максималните стойности на допустимите разходи за всяка група инсталации са определени при съобразяване на възможна комбинация от максимален за групата капацитет, вид с най-много компоненти и най-голяма сложност на инсталация за компостиране.

В случай, че кандидатът предвижда да изгради инсталация на по-висока стойност от предвидените максимални стойности на допустими разходи по таблица № 1, средствата, надвишаващи максималните стойности, се осигуряват от кандидата и същите са недопустими за финансиране по процедурата.

Таблица № 1

Капацитет на инсталация за компостиране

т/год.

Максимални стойности на допустими разходи, лв.

между 10 001 и 20 000 вкл.

до 3 500 000

между 6 001 и 10 000 вкл.

до 3 000 000

между 4 001 и 6 000 вкл.

до 2 000 000

между 2 000 и 4 000 вкл.

до 1 500 000

В таблица № 2 са посочени максималните стойности на допустимите разходи за 1 бр. инсталация за предварително третиране, вкл. всички съоръжения за постигане на целите по предварителното третиране на смесено събрани битови отпадъци по групи капацитети за:

- подготовка на проекта по смисъла на т. 13.1, дейност 2. от насоките за кандидатстване, част „условия за кандидатстване“;

- СМР за инсталация за предварително третиране;

- доставка и монтаж на всички съоръжения за постигане на целите по предварителното третиране на смесено събрани битови отпадъци, включително и за изграждане на необходимата за експлоатацията на инсталацията за предварително третиране съпътстваща инфраструктура;

- надзор.

Всички разходи, които са допустими и които може да формират стойностите по таблица № 2, са посочени в указанията за попълването на бюджета – Приложение № 5 от насоките за кандидатстване, част „условия за кандидатстване“.

Всяка отделна група в таблица № 2 включва инсталациите за предварително третиране с капацитети в граници между посочените най-малък и най-голям капацитет (или до посочен капацитет). Максималните стойности на допустимите разходи за всяка група са определени при съобразяване на възможна комбинация от максимален за групата капацитет, вид с най-много компоненти и най-голяма сложност на инсталация за предварително третиране, която да изпълни изискванията по настоящата процедура.

В случай, че кандидатът предвижда да изгради инсталация на по-висока стойност от предвидените максимални стойности на допустими разходи по таблица № 2, средствата, надвишаващи максималните стойности, се осигуряват от кандидата.

Таблица № 2

Капацитет на инсталация за предварително третиране (като количество отпадък на вход), т/год.

Максимални стойности на допустими разходи, лв.

между 40 001 и 80 000 вкл.

до 12 000 000

между 20 001 и 40 000 вкл.

до 8 000 000

до 20 000 вкл.

до 6 000 000

В посочените в таблици № 1 и 2 максимални стойности на допустими разходи не се включват допустимите разходи за:

- закупуване/придобиване/отчуждаване на земя и съпътстващи разходи;

- закупуване/придобиване/отчуждаване на застроен недвижим имот и съпътстващи разходи;

- осигуряване на сервитутни права и ограничени вещни права, в т.ч. право на строеж, надстрояване или право на преминаване;

- подготовка на документации за възлагане на обществени поръчки за избор на изпълнител;

- АРП, финансови анализи и изследвания, които са общи за проектното предложение;

- експертни анализи, аналитични документи, обосновки, проучвания, информации, които са общи за проектното предложение;

- организация и управление;

- информация и комуникация на проекта.

За разходите извън тези по таблици № 1 и 2 се прилагат ограниченията съгласно насоките за кандидатстване, част „условия за кандидатстване“.

10. Процент на съфинансиране[footnoteRef:2]: [2: Посочва се процентът на безвъзмездната финансова помощ (европейско и национално съфинансиране) и на съфинансирането от страна на бенефициентите (ако е приложимо). ]

Процентът на съфинансиране по процедурата от ЕФРР на ЕС и националното съфинансиране са определени в раздел 8 „Общ размер на безвъзмездната финансова помощ“ по процедурата от насоките за кандидатстване, част „условия за кандидатстване“.

По правило, собственото участие на бенефициента (водещата община и/или нейните партньори) е задължително, когато проектът генерира приходи. За целта кандидатът по процедурата декларира, че неговият проект генерира, съответно не генерира, приходи.

Минималният размер на собственото участие се определя с АРП. Бенефициентът (водещата община и/или нейните партньори) може да осигури собствения си принос с привлечен ресурс от различни източници. Размерът и източниците на финансиране, осигуряващи собственото участие, следва да бъдат отразени в АРП, изготвен за съответния проект.

Допустимо е съфинансиране (собствено участие) от страна на бенефициента (водещата община и/или нейните партньори) без ограничение на неговия дял, но не по-малко от минималния размер на собственото участие, определен с АРП и съобразен с приложимия за проекта режим за държавни помощи.

Бенефициентът трябва да представи документите за собственото участие (на водещата община и/или на общините-партньори, чрез водещата община), посочени в насоките за кандидатстване, част „условия за кандидатстване“.

Бенефициентите (водещата община и/или общините-партньори) уреждат в съответното споразумение за партньорство, описано по-долу, финансовото участие на всяка една от общините за осигуряване на собствения принос (собственото участие). По-подробни указания за споразумението за партньорство са посочени в раздели 11 и 12 от насоките за кандидатстване, част „условия за кандидатстване“.

11. Допустими кандидати:

Съгласно чл. 19 от ЗУО кметът на общината организира управлението на битовите отпадъци, образувани на нейната територия. Това включва и събирането на битовите отпадъци и транспортирането им до депа или инсталации и съоръжения за оползотворяването и/или обезвреждането им, в т.ч. и за изпълнение на задължението на депата да се приемат предварително третирани отпадъци. Кметът на общината отговаря и за разделното събиране и съхраняването на битови биоразградими отпадъци, в т.ч. определя местата за разполагане на необходимите елементи от системата за разделно събиране на отпадъците и предаването им за компостиране.

Съгласно чл. 49, ал. 9 във връзка с ал. 1 от ЗУО, министърът на околната среда и водите внася за приемане в Министерския съвет Национален план за управление на отпадъците. Националния план за управление на отпадъците за периода 2014 – 2020 г. (НПУО) е приет от Министерския съвет през м. декември 2014 г. С НПУО са определени регионите, включващи общини, които ползват общо регионално депо и/или други съоръжения за третиране на отпадъци. Общините, включени във всеки от определените региони, създават по реда на ЗУО регионално сдружение.

Системите за разделно събиране, повторна употреба, рециклиране и оползотворяване на битови отпадъци осигуряват като минимум изпълнението на следните цели:

1. най-късно до 1 януари 2020 г. подготовка за повторна употреба и рециклиране на отпадъчни материали, включващи хартия и картон, метал, пластмаса и стъкло от домакинствата и подобни отпадъци от други източници на не по-малко от 50 на сто от общото тегло на тези отпадъци;

2. най-късно до 31 декември 2020 г. ограничаване на количеството депонирани биоразградими битови отпадъци до 35 на сто от общото количество на същите отпадъци, образувани в Република България през 1995 г.

Във всеки от регионите по НПУО целите се изпълняват съвместно от всички общини в региона, в съответствие с решението по чл. 26, ал. 1, т. 6 от ЗУО на общото събрание на регионалното сдружение.

През 2016 г. беше обявена процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG16M10P002-2.002 „Комбинирана процедура за проектиране и изграждане на компостиращи инсталации и на инсталации за предварително третиране на битови отпадъци“, за която конкретните бенефициенти – общини от Регионални сдружения за управление на отпадъците (РСУО) са определени въз основа на анализ по следните критерии:

1. Общините да са включени в регион и РСУО по списъка по Приложение № 2 на НПУО за периода до 2020 г.;

2. РСУО, към което принадлежат общините, едновременно да е включено в списъците по Приложение № 3 и в Приложение № 4 на НПУО (т.е. в НПУО за тях е идентифицирана обща потребност за изграждане на инсталации за компостиране/анаеробно разграждане и на инсталации за предварително третиране);

3. За РСУО и поотделно за всяка община да не са налични данни към датата на обявяване на процедурата за изградени и въведени в експлоатация с публични средства общински/регионални инсталации за компостиране и/или анаеробно разграждане, и/или общински/регионални инсталации за предварително третиране, които обслужват всички общини от РСУО;

4. За РСУО и поотделно за всяка община да не са налични данни към датата на обявяване на процедурата за наличие на интерес за пълно или частично инвестиране от частни лица на изграждането на инсталации за компостиране или инсталации за предварително третиране на битови отпадъци, които да удовлетворяват всички изисквания по отношение на вид, капацитет, качество и цели, изискани към инсталациите, които ще бъдат финансирани по настоящата процедура.

Конкретните бенефициенти по процедура BG16M10P002-2.002 са общо 118 общини от 26 РСУО – Пазарджик, Асеновград, Оряхово, Ловеч, Троян, Гоце Делчев, Сандански, Мадан, Созопол, Омуртаг, Севлиево, Костинброд, Дупница, Благоевград, Златица, Провадия, Ботевград, Кърджали, Петрич, Разград, Доспат, Смолян, Горна Малина, Елхово, Шумен и Рудозем.

В срока на подаване на проектните предложения, който изтече на 21.04.2017 г., 16.00 часа, бяха подадени общо 17 бр. проектни предложения от общини от 15 РСУО (Пазарджик, Оряхово, Троян, Гоце Делчев, Сандански, Мадан, Костинброд, Дупница, Благоевград, Провадия, Ботевград, Петрич, Разград, Доспат и Горна Малина).

Беше извършен анализ по отношение на причините, поради които останалите 11 РСУО, чиито общини бяха идентифицирани като конкретни бенефициенти по процедурата, не са подали проектни предложения в срок, като:

В хода на консултациите преди изтичане на срока за кандидатстване по процедурата беше изяснено, че общините от общо 6 РСУО няма да подадат проектни предложения: общините от 3 РСУО (Омуртаг, Созопол и Рудозем) информираха Управляващия орган на ОПОС 2014-2020 г., че нямат интерес да кандидатстват по процедурата; общините от други 2 РСУО (Смолян и Севлиево) информираха за напреднал етап на изграждане и въвеждане в експлоатация на инсталации за предварително третиране, поради което не могат да удовлетворят изискванията на процедурата; за общините от РСУО Кърджали подготовката и допустимостта на проектно предложение или предложения е пряко свързано с изпълнението на Финансовия меморандум по ИСПА Мярка 2003/BG/16/ P/PE/019 – „Регионален център за управление на отпадъците–гр. Кърджали“, който и към момента не е затворен от Европейската Комисия. Предвид това и спецификата на регион Кърджали, е целесъобразно прилагането на индивидуален подход при определянето на обхвата на финансовата подкрепа за изграждане на инсталации за предварително третиране и инсталации за компостиране за доизграждане на системата за управление на битовите отпадъци на региона за постигане на целите към 2020 г. по чл. 31, ал. 1 от Закона за управление на отпадъците.

Общините от други 2 РСУО (Елхово и Ловеч) също не подадоха проектни предложения, като Управляващият орган на ОПОС 2014-2020 г. не разполагаше с информация за причините за това към момента на изтичане на срока за подаване на проектни предложения по процедурата.

Общините от други 3 РСУО (Шумен, Златица и Асеновград) подадоха проектни предложения, но след определения срок, поради което процедурата е прекратена по отношение на тези конкретни бенефициенти със заповеди на Ръководителя на Управляващия орган на ОПОС 2014-2020 г.

След анализиране на резултатите от кандидатстването по процедура BG16M10P002-2.002, през м. юли 2017 г. Управляващият орган на ОПОС 2014-2020 г. инициира проучване на интереса на общините за кандидатстване за финансиране по приоритетна ос 2 на ОПОС 2014-2020 г. за изграждане на инсталации за предварително третиране на битови отпадъци и на инсталации за компостиране на разделно събрани зелени и/или биоразградими битови отпадъци на ниво регион с цел постигане на целите на региона по чл. 31, ал. 1 от Закона за управление на отпадъците. Отчетени са предвижданията на НПУО, както и възможностите, които могат да бъдат предоставени чрез ОПОС 2014 - 2020 г. за финансиране на дейности, насочени към намаляване количеството на депонираните отпадъци при съобразяване на йерархията за управление на отпадъците. Проучването беше насочено към общини от 5 РСУО (Шумен, Златица, Асеновград, Елхово и Ловеч), които бяха идентифицирани като конкретни бенефициенти по процедура BG16M1OP002-2.002 въз основа на извършения анализ по критерии, описани по-горе. При тях не са налични данни и пречки да изпълнят изискванията на процедура, идентични с тези по процедура BG16M1OP002-2.002, както и не са информирали в хода на консултациите по тази процедура, че нямат интерес от кандидатстване.

В резултат от проучването, общините от 4 РСУО (Шумен, Златица, Асеновград и Елхово) потвърдиха писмено своя интерес на ниво регион за финансиране чрез ОПОС 2014-2020 г. на проектиране и изграждане на една инсталация за предварително третиране на битови отпадъци и на най-малко една инсталация за компостиране на разделно събрани зелени и/или биоразградими битови отпадъци с капацитет най-малко от 2000 т/год., при изисквания и условия, идентични с тези по процедура BG16M1OP002-2.002. Общините от РСУО Ловеч информираха, че нямат интерес от кандидатстване по ОПОС 2014-2020 г.

Въз основа на резултатите от анализа за причините за неподаването на проектни предложения от 11 РСУО по процедура BG16M1OP002-2.002, допълнително проведеното проучване на интерес през м. юли 2017 г., отчитайки НПУО и задълженията на общините, които трябва да постигат целите за управление на битовите отпадъци съвместно на ниво регион, финансовия ресурс по приоритетна ос 2 „Отпадъци“ на ОПОС 2014 - 2020 г., са определени кандидатите по настоящата процедура - общините, посочени в таблица № 3, като начинът на кандидатстване е уреден по-долу.

За целите на кандидатстването всяко РСУО по таблица № 3 определя водеща община, а останалите кандидатстващи общини от РСУО са партньори на водещата община, като за целта се сключва споразумение за партньорство между всички общини от регионалното сдружение. От всеки регион, включен в таблица № 3, може да бъде определена само една водеща община.

Таблица № 3

Регион/РСУО

Общини

Асеновград

1. Асеновград

2. Лъки

3. Първомай

4. Садово

5. Куклен

Златица

1. Златица

2. Антон

3. Копривщица

4. Мирково

5. Пирдоп

6. Чавдар

7. Челопеч

Елхово

1. Елхово

2. Болярово

Шумен

1. Шумен

2. Велики Преслав

3. Венец

4. Каолиново

5. Каспичан

6. Нови Пазар

7. Смядово

8. Хитрино

Макс. общ

брой региони/ РСУО: 4

Брой общини: 22

По правило, по настоящата процедура общините от всяко РСУО от таблица № 3 съвместно могат да подадат само едно проектно предложение. В този случай всички общини заедно са кандидат по процедурата, с общото за тях проектно предложение.

Включването поименно на общините в списъка по таблица № 3 не отменя задължението им за удовлетворяване на всички условия, включени в настоящите насоки за кандидатстване.

Допълнителни изисквания към кандидатите, в качеството им на водеща община или на партньор, които задължително трябва да бъдат изпълнени или удовлетворени, са включени в раздел 12 „Допустими партньори (ако е приложимо)“ към насоките за кандидатстване, част „условия за кандидатстване“.

12. Допустими партньори (ако е приложимо):

Всички общини от съответното РСУО по таблица № 3, при спазване на изискванията по раздел 11 „Допустими кандидати“ от насоките за кандидатстване, част „условия за кандидатстване“, са допустими кандидати по настоящата процедура. Те задължително трябва да участват съвместно - като водеща община или като партньор, за целите на кандидатстване по процедурата с едно общо проектно предложение и за последващото изпълнение на проекта, след сключване на административния договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ (АДБФП).

Под кандидат следва да се разбира определението по § 1, т. 3 от Допълнителните разпоредби на Постановление № 162 от 5.07.2016 г. за определяне на детайлни правила за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по програмите, финансирани от Европейските структурни и инвестиционни фондове за периода 2014 – 2020 г. (Обн., ДВ, бр. 53 от 12.07.2016 г.) (ПМС № 162/2016 г.).

Под партньор следва да се разбира определението по § 1, т. 5 от Допълнителните разпоредби на ПМС № 162/2016 г.

За целите на кандидатстване по процедурата водещата община и общините-партньори от съответното РСУО по таблица № 3 следва да:

А) определят водеща община, която да подаде от името на всички кандидатстващи общини проектното предложение и да отговаря за неговото управление, като попълва, комплектова и подава искания за плащане, доклади за напредък, както и всички искания, уведомления, доклади, отчети, декларации и всички други документи по АДБФП; да възстановява на общините-партньори извършени от тях разходи със средства по АДБФП, постъпващи по нейна банкова сметка и да получава цялата кореспонденция с Управляващия орган по АДБФП и информира своевременно за нея партньорите;

Б) определят конкретните задачи на всяка една от общините във връзка с подготовката и подаването на проектното предложение, планирането, управлението и изпълнението на АДБФП и дейностите по проекта, както и начина на определяне на екипа за управление;

В) определят финансовите ангажименти на всяка една от общините във връзка с изпълнението на проекта;

Г) договарят съвместно стратегията за възлагане на обществени поръчки по проекта, определят как ще бъдат подготвяни и възлагани обществените поръчки по проекта и определят реда за възстановяване на суми в бюджета на общините-партньори по проведени процедури за обществени поръчки, след извършени разплащания по проекта от Управляващия орган. Следва да се има предвид, че разплащанията в рамките на проекта се извършват от Управляващия орган на ОПОС 2014-2020 г. само по сметката на водещата община, посочена в АДБФП.

При определянето на възложители на обществени поръчки по проекта, общините са длъжни да предвидят, че експлоатацията на всяка от изградените в изпълнение на проекта инсталации за предварително третиране и за компостиране задължително се възлага от всички общини – съсобственици на дадената инсталация, чиито отпадъци се третират в нея.

Всички останали обществени поръчки по проекта могат да бъдат възлагани самостоятелно от една от общините или съвместно, по реда на чл. 8, ал. 1 от ЗОП. Всички общини, чиито отпадък ще бъде третиран в дадена инсталация, имат правото да възлагат съвместно нейното изграждане, когато то ще се извършва върху съсобствен имот на общините или въз основа на съсобствено право на строеж. В случай че теренът, върху който се предвижда да бъде изградена дадена инсталация, е собственост само на една от общините или правото на строеж е учредено в полза на само една от общините, същите имат право да предвидят, че възложител по ЗОП за изграждането на дадената инсталация е общината - собственик на терена/на вещното право. Когато в проектното предложение са включени инсталации, в които се предвижда третиране на отпадъците само на една община, възложител на обществените поръчки за изграждането на тези инсталации е същата.

Във връзка със задължението експлоатацията на изградените инсталации да се възложи съвместно от общините – съсобственици на инсталациите, същите следва да бъдат определени като съ-възложители по чл. 8, ал. 1 от ЗОП с решение на Общото събрание на регионалното сдружение, взето на основание чл. 26, ал. 1, т. 5 от ЗУО.

Решението на Общото събрание на регионалното сдружение, с което се определят общините - възложители на обществените поръчки по проекта, се прилага към споразумението за партньорство.

Общините следва да имат предвид, че по процедурата няма да се финансират проекти, в рамките на които е предвидено експлоатацията на една или всички инсталации да се извърши от общинско предприятие по смисъла на Закона за общинската собственост, ако в тази/тези инсталации се третират битови отпадъци на повече от една община. Няма да се финансират и проекти, при които самостоятелно изграждането/изграждането и експлоатацията на инсталация се извършват от общинско предприятие.

Д) договарят съвместно начина на бъдещата експлоатация на изградената инфраструктура след приключване на проекта, като се задължават да експлоатират активите, изградени по проекта, при спазване на законодателството за държавните помощи в областта на услугите от общ икономически интерес (УОИИ).

Е) всички общини от съответното РСУО – независимо дали са определени за водеща община или партньор, се ангажират да не се присъединяват към друго регионално сдружение за срока на изпълнение на проекта и най-малко за срок от 5 години след окончателното плащане на средствата за проекта по ОПОС 2014-2020 г. по настоящата процедура. Поетият ангажимент се обективира с Решение на Общинския съвет на всяка от общините от съответното РСУО, приложение към споразумението;

Ж) всички общини от съответното РСУО – независимо дали са определени за водеща община или партньор, се ангажират изградената със средства по процедурата инфраструктура, в т.ч. движимо и недвижимо имущество, да бъде общинска собственост.

Собствеността на изградените инсталации за компостиране и инсталации за предварително третиране задължително трябва да бъде общинска и да отговаря на следните условия: всяка конкретна инсталация да е съсобственост на всички общини, чиито отпадъци ще се третират в нея, съответно инсталацията да е собственост само на една община – когато в инсталацията се предвижда третиране на отпадъците само на същата. Поетият ангажимент се обективира съобразно взето решение на Общото събрание на регионалното сдружение на основание чл. 26, ал. 1, т. 11 от ЗУО, приложение към споразумението и в решения на Общинските съвети на общините. Общините определят и дяловете на съсобственост на всяка една от тях в изградените с проекта инсталации за предварително третиране и компостиране.

В случай, че теренът, върху който се предвижда да бъде изградена инфраструктура (инсталации за компостиране и инсталация за предварително третиране) е собственост само на една от общините или правото на строеж е учредено в полза само на една от общините, в споразумението следва да бъде договорено, че собствеността на изградената инфраструктура (инсталации за компостиране и инсталация за предварително третиране), преди въвеждането й в експлоатация, ще бъде прехвърлена от общината - собственик на терена, съответно носител на вещното право на строеж, на останалите общини, чиито отпадъци ще се третират в инсталацията, съгласно договорените дялове на съсобственост на всяка една от тях.

Предвидената за изграждане съпътстваща инфраструктура за съответната компостираща инсталация/инсталация за предварително третиране на битови отпадъци се възлага от общината, в чиито административни граници се намират същите. Необходимата съпътстваща инфраструктура към инсталациите, за които се предвижда съсобственост, може да бъде собственост единствено на общината, в чиито административни граници се намира същата.

З) всички общини от съответното РСУО – независимо дали са определени за водеща община или партньор, се ангажират да не прехвърлят на трети лица собствеността на изградената със средства по процедурата инфраструктура, в т.ч. движимо и недвижимо имущество, и съпътстваща инфраструктура, най-малко в продължение на 5 години от окончателното плащане на средствата за проекта по ОПОС 2014-2020 г. по настоящата процедура. Поетият ангажимент се обективира с Решение на Общото събрание на съответното РСУО на основание чл. 26, ал. 1, т. 11 от ЗУО, приложение към споразумението;

И) подписват и изпълняват съвместно АДБФП.

Ангажиментите по-горе се уреждат между общините в писмена форма със споразумение за партньорство.

Изисканите приложения към споразумението се представят в пълния им обхват, в т.ч. заедно с придружаващите ги анализи, информации, проучвания или други документи, въз основа на които са взети съответните решения.

Решението на Общото събрание на съответното РСУО на основание чл. 26, ал. 1, т. 11 от ЗУО трябва да бъде придружено задължително с обосновка по отношение на взетото решение за собствеността на инсталациите, за които ще се иска финансиране по настоящата процедура. Обосновката трябва да се основава на резултати от извършени актуални проучвания (през 2016 г. или 2017 г.) и да включва информация за:

- дали са налични частни инсталации на територията на РСУО, които биха могли да извършват услуга по третиране на битовите отпадъци, сходни или по-добри като количество и/или качество, спрямо заложените в настоящите насоки, на същата или по-ниска цена спрямо цената на услугата, която ще бъде извършвана във финансираните по процедурата инсталации;

- наличието на интерес от лица за финансиране изцяло или съфинансиране от тяхна страна за тяхна сметка на изграждането на инсталациите, предвидени за финансиране по настоящата процедура, като бъдат частен финансиращ партньор.

Управляващият орган си запазва правото по време на изпълнението на проекта да изисква и други решения на Общото събрание на РСУО, изискуеми съгласно ЗУО.

Отговорността за спазване на процедурата по вземане на решения на Общото събрание на РСУО по реда на ЗУО се носи от общините.

Освен общите изисквания и условия към допустимите кандидати, към момента на подаване на проектното предложение трябва да се представят доказателства за удовлетворяването на следните изисквания:

1. Всички общини (водеща и партньори) участват в едно регионално сдружение по смисъла на ЗУО съгласно таблица № 3.

За доказателства се посочва номер и дата на Протокола на Общото събрание, за създаване на съответното РСУО по таблица № 3 с поименно включени общини. В случай, че има промяна във включените общини в това РСУО, се посочват номера и датата на Решението на Общото събрание за промяната. Създаването на РСУО и промените в състава (ако има такива) трябва да са в съответствие с изискванията на ЗУО.

2. РСУО се обслужва от изградено или ще се обслужва от изграждащо се регионално депо, което отговаря на нормативните изисквания.

За доказателство се посочва номерът на издадено комплексно разрешително по реда на глава седма от Закона за опазване на околната среда (ЗООС), за изграждане или за експлоатация на депото за битови отпадъци или номерът на решение по ОВОС, с което е одобрена реализацията на инвестиционно предложение за депо за битови отпадъци и с което е потвърдено прилагането на най-добри налични техники по реда на чл. 99а от ЗООС.

В случай че на територията на региона няма регионално депо или не се изгражда такова, водещата община и всяка от общините - партньори по настоящата процедура, следва да представят договор/договори със собственик/собственици на отговарящо на нормативните изисквания регионално депо/инсталация за битови отпадъци. Договор/договори с инсталация/инсталации и/или регионално депо, отговарящи на нормативните изисквания, трябва да се представи и за случаите, когато изграждането на регионално депо за съответния регион е започнало, но не е завършено към момента на подаването на проектното предложение по процедурата. При тези случаи също така трябва да се представи и пояснение с приложени доказателствени документи, какви действия са предприети за изграждането на регионално депо, кога са започнали или се очаква да започнат строителните дейности, кога е предвидено да завършат и кога депото ще бъде въведено в експлоатация.

3. РСУО да представи информация за инсталациите за компостиране или инсталации за анаеробно разграждане на зелени отпадъци и/или биоразградими битови отпадъци

За целта всеки кандидат представя обобщена информация от всички общини в РСУО за състоянието на инфраструктурата в съответното РСУО по отношение на инсталациите за компостиране и анаеробни инсталации за третиране на зелени и/или биоразградими битови отпадъци. Информацията следва да обхваща както инсталациите, които са изградени с публични средства, така и инсталации, които не са изградени с публични средства или са собственост на лица или дружества.

В информацията задължително се представят актуални към момента на подаване на проектното предложение данни за:

- всички изградени и въведени в експлоатация инсталации за компостиране и анаеробни инсталации, които са разположени в административните граници на някоя от общините от съответното РСУО и които третират зелени и/или биоразградими отпадъци.

За тези инсталации поотделно се представят задължително най-малко следните данни: година на въвеждане в експлоатация; източник на финансиране; местоположение; капацитет на инсталацията (на вход отпадък); видове отпадъци, които се третират в инсталацията; дали отпадъците са предварително разделно събрани; кои общини и кои населени места обслужва инсталацията; собственост на инсталацията.

В случай, че някоя от общините, част от общините или всички общини от съответното РСУО са възложили на лице или дружество да извършва услугата по третиране на зелените или биоразградимите битови отпадъци в инсталация, която не е общинска собственост, се представят договор или друг документ за възлагане на услугата, от който да се изясняват данни за тази инсталация/инсталации, по какъв начин (чрез процедура по ЗОП, решение на Общински съвет, друго) е избран изпълнителят на услугата, от коя дата, за какъв срок и при какви условия (в т.ч. капацитет на инсталацията, цена на услугата, изисквания към инсталацията и др.) е възложена услугата;

- всички изграждащи се инсталации за компостиране и анаеробни инсталации, които са разположени в административните граници на някоя от общините от съответното РСУО и които третират зелени и/или биоразградими отпадъци.

За тези инсталации поотделно се представят задължително най-малко следните данни: източник на финансиране; местоположение; капацитет на инсталацията (на вход отпадък); видове отпадъци, които се предвижда да се третират в инсталацията; дали отпадъците ще са предварително разделно събрани; кои общини и кои населени места ще обслужва инсталацията; очакван срок за въвеждане в експлоатация; собственост на инсталацията.

В случай, че някоя от общините, част от общините или всички общини от съответното РСУО са възложили на лице или дружество да извършва услугата по третиране на зелените или биоразградимите битови отпадъци в инсталация/инсталации, която/които се изгражда/изграждат и няма да бъде/бъдат общинска собственост, се представят договор или друг документ за възлагане на услугата, от който да се изясняват данни за тази инсталация/инсталации, по какъв начин (чрез процедура по ЗОП, решение на Общински съвет, друго) е избран изпълнителят на услугата, от коя дата, за какъв срок и при какви условия (в т.ч. капацитет на инсталацията, цена на услугата, изисквания към инсталацията и др.) е възложена услугата.

- всички планирани за изграждане инсталации за компостиране и анаеробни инсталации, които да са разположени в административните граници на някоя от общините от съответното РСУО и които третират зелени и/или биоразградими отпадъци.

Под планиране за изграждане следва да се разбира да са предприети действия от страна на община или общини по реда на ЗУТ за устройствено планиране или за инвестиционно проектиране, свързани с намерения за изграждане на такива инсталации.

За тези инсталации поотделно се представят задължително най-малко следните данни: източник на финансиране; местоположение; капацитет на инсталацията (на вход отпадък); видове отпадъци, които се предвижда да се третират в инсталацията; дали отпадъците ще са предварително разделно събрани; кои общини и кои населени места ще бъдат обслужвани от инсталацията, собственост на инсталацията.

В случай, че някоя от общините, част от общините или всички общини от съответното РСУО са планирали да възложат на лице или дружество да извършва услугата по третиране на зелените или биоразградимите битови отпадъци в инсталация/инсталации, която/които се планира/планират да се изгради/изградят и няма да бъдат е/са общинска собственост, се представят договор или друг документ за възлагане/планиране за възлагане на услугата, от който да се изясняват данни и за тази инсталация/инсталации, като допълнително се уточня