Top Banner
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ Державний вищий навчальний заклад «КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені ВАДИМА ГЕТЬМАНА» БІБЛІОТЕКА До 110-річчя університету ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ БІОБІБЛІОГРАФІЧНИЙ ПОКАЖЧИК
102

ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

Jul 08, 2020

Download

Documents

dariahiddleston
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИДержавний вищий навчальний заклад

«КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТімені ВАДИМА ГЕТЬМАНА»

БІБЛІОТЕКА

До 110-річчя університету

ГЕТЬМАНВАДИМ ПЕТРОВИЧ

БІОБІБЛІОГРАФІЧНИЙ ПОКАЖЧИК

Page 2: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

2

УДК 016:929ГетьманББК 91.9:65(4Укр)

Г44

Автор вступної статтіА. О. Дробязко, канд. екон. наук

Науковий редакторТ. В. Куриленко, канд. екон. наук

Гетьман Вадим Петрович : біобібліогр. покажч. / М-воосвіти і науки України, ДВНЗ «Київ. нац. екон. ун-т ім. Ва-дима Гетьмана», Бібліотека ; [авт. вступ. ст. А. О. Дро-бязко ; наук. ред. Т. В. Куриленко]. – Київ : КНЕУ, 2016. –96 с. : іл. – До 110-річчя університету.

ISBN 978-966-926-086-4Біобібліографічний покажчик присвячений життю й діяльності Вадима Пет-

ровича Гетьмана (1935–1998) – відомого фінансиста, політика, фундатора націо-нальної банківської системи, Героя України.

У покажчику представлено бібліографію праць В. П. Гетьмана, а також літе-ратуру про життєвий шлях, професійну і громадсько-політичну діяльність відо-мого фінансиста і політика.

Видання адресовано вченим, викладачам, аспірантам, студентам і всім, хтоцікавиться спадщиною В. П. Гетьмана та питаннями національної фінансової сис-теми і економіки.

УДК 016:929ГетьманББК 91.9:65(4Укр)

ISBN 978-966-926-086-4 © КНЕУ, 2016

Г44

Page 3: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

ÂÀÄÈÌ ÏÅÒÐÎÂÈ× ÃÅÒÜÌÀÍ(1935–1998)

Page 4: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

4

Page 5: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

5

Від укладачів

У 2016 р. виповнюється 110 років від дня заснування Держав-ного вищого навчального закладу «Київський національний еко-номічний університет імені Вадима Гетьмана». За цей час універ-ситет пройшов шлях від Київських вищих комерційних курсів доодного з найбільших в Україні вищих навчальних закладівIV рівня акредитації.

Сьогодні Київський національний економічний університет –великий, потужний і широковідомий в Україні та за її межаминавчальний заклад економічного профілю. Імідж університетупримножує гідна праця та досягнення його численних випускни-ків різних років.

Серед відомих випускників університету Вадим ПетровичГетьман – фінансист, політик, Герой України. В. П. Гетьман –фундатор національної банківської системи, організатор Україн-ської міжбанківської валютної біржі, натхненник і розробникгрошової реформи. Він першим поставив свій підпис на україн-ській гривні. Його діяльність на посаді Голови Національногобанку України суттєво сприяла ринковій перебудові банківськоїсистеми і вітчизняної економіки. Вадим Гетьман був народнимдепутатом першого і другого скликань, керівником депутатськоїгрупи «Незалежні», брав активну роль у розробці КонституціїУкраїни. В. П. Гетьман – автор і співавтор Законів України «Проціни і ціноутворення», «Про економічну незалежність України»,«Про банки і банківську діяльність».

За визначні особисті заслуги перед Українською державою устворенні національної фінансової системи, становленні та роз-витку банківської справи і валютно-фінансового ринку, пліднугромадсько-політичну діяльність Вадиму Петровичу Гетьманупосмертно було присвоєно звання Героя України (2005).

У липні 2005 р. розпорядженням Кабінету Міністрів УкраїниКиївському національному економічному університету було при-своєно ім’я Вадима Гетьмана.

Для вшанування пам’яті В. П. Гетьмана і до 110-річниці здня заснування університету підготовлено цей біобібліогра-фічний покажчик. У виданні представлено бібліографію працьВ. П. Гетьмана, а також літературу про життєвий шлях, профе-сійну і громадсько-політичну діяльність відомого фінансиста іполітика.

Page 6: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

6

Видання відкриває стаття Анатолія Олександровича Дробязка«Вадим Петрович Гетьман – громадянин, фінансист, політик», уякій висвітлено основні віхи життя й діяльності відомого фінан-систа і політика. Доповнює попередній матеріал перелік основ-них дат життя й діяльності В. П. Гетьмана.

Основна частина бібліографічного покажчика складається зп’яти розділів, які мають суцільну нумерацію бібліографічнихзаписів.

Розділ I «Праці Вадима Петровича Гетьмана» містить біб-ліографічні описи наукових видань, статей, опублікованих у збір-никах наукових праць, періодичних виданнях, матеріалах конфе-ренцій, книг публіцистичного характеру тощо, написаних як од-ноосібно, так і в співавторстві. Матеріал згруповано й подано вхронологічному порядку – за прямою хронологією з виділеннямроків видання, а в межах року – в алфавітному порядку за назва-ми праць.

У розділі ІІ «Виступи, інтерв’ю, бесіди» вміщено відомостіпро виступи В. П. Гетьмана, інтерв’ю з ним, опубліковані в пері-одичних виданнях України у 1990–1998 рр.

У розділі III «В. П. Гетьман – народний депутат ВерховноїРади України. Участь у розробці законодавчих актів України»висвітлено діяльність народного депутата України В. П. Гетьманащодо підготовки важливих законодавчих документів із реформу-вання національної банківської системи і економіки, його участьу розробці Конституції України. Розділ складається з двох під-розділів «В. П. Гетьман – народний депутат Верховної РадиУкраїни» та «Виступи В. П. Гетьмана у Верховній Раді України».

Розділ IV «Література про життя і діяльність В. П. Геть-мана» відображає документи про життєвий шлях, професійну ігромадсько-політичну діяльність Вадима Гетьмана. У ньому ви-ділено два підрозділи – «Статті з енциклопедичних і довідковихвидань» і «Сучасники про Вадима Гетьмана». Розміщення доку-ментів здійснено в алфавітному порядку за прізвищами авторівабо назвами праць.

У розділі V «Вшанування пам’яті В. П. Гетьмана» бібліо-графічні описи документів систематизовано у вісім підрозділів:«Київський національний економічний університет імені ВадимаГетьмана»; «Студентська стипендія імені Вадима Гетьмана»;«Вітрильна регата ″Кубок Вадима Гетьмана″»; «Вулиця ВадимаГетьмана»; «Пам’ятна медаль»; «Меморіальні дошки»; «Призпам’яті Вадима Гетьмана від міжнародного журналу ″Банкиръ″»;«Меморіальні видання, присвячені В. П. Гетьману». У підрозді-

Page 7: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

7

лах бібліографію розміщено в алфавітному порядку за прізвища-ми авторів або назвами праць.

Для зручного й ефективного користування виданням розроб-лено науково-допоміжний апарат, який представлено:

• іменним покажчиком, у якому наведено прізвища співавто-рів, упорядників, редакторів та інших осіб, відомості про котрихє в бібліографічних записах;

• алфавітним покажчиком назв праць В. П. Гетьмана, який міс-тить посилання на номери бібліографічних записів розділів «ПраціВадима Петровича Гетьмана» і «Виступи, інтерв’ю, бесіди»;

• передмовою.Біобібліографічний покажчик має додаток «Документи з

архіву ДВНЗ «Київський національний економічний універ-ситет імені Вадима Гетьмана», у якому представлено матеріализ особової справи Гетьмана Вадима Петровича – студента Київ-ського фінансово-економічного інституту (1952–1956), фото.

Бібліографічний опис і скорочення слів здійснено згідно зчинними державними стандартами України. Публікації, щоввійшли до посібника, було переглянуто de visu, непереглянутіпозначено астериском (*). Під час підготовки покажчика буловикористано фонди Бібліотеки Державного вищого навчальногозакладу «Київський національний економічний університет іменіВадима Гетьмана», Національної бібліотеки України іменіВ. І. Вернадського, Національної парламентської бібліотекиУкраїни, Національної історичної бібліотеки України, бібліотекиНаціонального банку України та інших державних бібліотекУкраїни. Джерелами пошуку документів слугували також літопи-си державної бібліографії України, прикнижкові та пристатейні біб-ліографічні списки, інтернет-ресурси тощо.

Біобібліографічний покажчик підготовлений фахівцями бібліо-теки Т. П. Адріановою, Л. М. Бобровою, І. Ю. Гусєвою, Л. П. Залю-бовською, Т. О. Коноваленко, В. В. Новіковим, Н. А. Стельмах.

Висловлюємо щиру подяку Анатолію Олександровичу Дробязкуза плідну співпрацю в підготовці покажчика.

Page 8: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

8

ÂÀÄÈÌ ÏÅÒÐÎÂÈ× ÃÅÒÜÌÀÍ –ÃÐÎÌÀÄßÍÈÍ, Ô²ÍÀÍÑÈÑÒ, ÏÎ˲ÒÈÊ

Швидкоплинний час забирає від нас образи справжніх героїв.Нинішнім політичним кумирам завжди треба пам’ятати, що їхсправи будуть порівнюватися зі справами справжніх атлантів,які своїм життям заплатили за існування Cоборної НезалежноїДемократичної України. Цю статтю мені запропонували напи-сати працівники бібліотеки Київського національного економіч-ного університету імені Вадима Гетьмана як одному із авторівмеморіального видання «Вадим Петрович Гетьман – громадя-нин, фінансист, політик». Я повернувся до матеріалів, з якимипрацював весь 1999 рік і зробив нову спробу поглянути на зусилля,мрії і справи Людини, яку я дуже поважав.

У самому центрі Києва 22 квітня 1998 року в ліфті багато-квартирного будинку шістьма пулями у спину був вбитий один ізнайавторитетніших політиків того періоду – голова фракції «Не-залежні» Верховної Ради України, голова біржового комітетуУкраїнської міжбанківської валютної біржі, найкращий фінан-сист 1997 року за версією Загальнонаціональної програми «Лю-дина року». Два резонансних вбивства того періоду – ВячеславаЧорновола та Вадима Гетьмана – значною мірою змінили полі-тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор економічного розвитку країни.

Народився Вадим Петрович 12 липня 1935 року в районномумістечку Оржиця, що на Полтавщині. Батьки Петро Трохимовичта Ніна Леонтіївна працювали в місцевій середній школі. Під часвійни сім’я вимушено залишилась на окупованій території, оскіль-ки в дорозі розбомбили транспорт. Жили й займались сільськимгосподарством у с. Яблунівка, там Вадим і пішов у перший клас.А у 1945 р. перебралися до батькової рідні в село Снітин. ОскількиВадим виховувався у вчительській працелюбній сім’ї, то потяг дознань у нього був міцний, родинний. Після закінчення Снітинсь-кої семирічки поспішив до Литвяківської середньої школи,щодня відміряв по п’ять кілометрів (це якщо навпростець) віддому й назад на Кути, околицю Снітина.

У 1952 році Вадим Гетьман поступив до Київського фінансово-економічного інституту на фінансовий факультет. Вчився, як і вшколі, старанно й успішно. На третьому курсі інституту молодий

Page 9: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

9

Вадим потрапив на практику до Запорізького обласного сіль-госпбанку. Довелося робити бухгалтерський аналіз ліквідності ікредитного забезпечення дуже великої організації – Укрводбуду,центр якої містився у Запоріжжі і фінансувався банком. Укрвод-буд вважався складовою оголошеної Сталіним «будови комуніз-му» і споруджував Північно-Кримський канал. Керівник цьоговодоканалу був одним з небагатьох в Україні, хто просто піді-ймав трубку і говорив зі Сталіним. Коли Вадим Гетьман розклавбанківський баланс, то побачив, що величезний кредит, який ви-дали працівники банку цій організації, виявився незабезпеченим.А тоді з цим було дуже суворо: вся незабезпечена заборгованістьтут же поверталася назад банку. Наслідки відкриття були величез-ні. Подумати, – студент приїхав і виявив, що кредит виданийнеправильно. Цей випадок тоді у всіх викликав шок, ВадимуГетьману все ж вдалося довести свою правоту, і саме тоді, мож-ливо, і відбулося народження майбутнього Банкіра.Уроки банківської кризи 2008–2015 років в своїй основі мають

невідповідність виданих кредитних ресурсів реальній вартостізаставного майна позичальника. Це привіт нинішньому поколіннюбанківських менеджерів від попередньої школи, яка була, мабуть,більше відповідальною і принциповою.

Після завершення інституту Вадиму Гетьману було присвоєнокваліфікацію економіста зі спеціальності «Фінанси та кредит» івидано характеристику з підписами директора інститутуП. В. Кривня та декана фінансового факультету В. Є. Власенка.В ній, зокрема, зазначалось: «... українець, член ВЛКСМ з 1949 р.За час перебування в інституті навчався добре, дисциплінований,працює над вивченням літератури. На першому курсі був фізор-гом групи. Учасник трьох міських спартакіад від КФЕІ, нагоро-джений грамотою міського комітету ДСТ «Наука». Впродовжтрьох років працював агітатором. Може працювати на посадіінспектора Спецбанку».

Із інтерв’ю Вадима Гетьмана: «Можете собі уявити, що я,старший інспектор, бігав по 25 кілометрів грязюкою, – тоді жнічого не ходило, – і шукав утеклих банківських позичальників.І нічого, не жалівся. Адже це був виняток, коли людину післяінституту зразу зробили старшим інспектором обласного банку.Це, як на ті часи, було виявом великої довіри. І я був відданийсвоїй справі».

Починав Вадим Гетьман старшим кредитним інспектором сіль-госпбанку, потім був старшим інспектором облконтори Держ-банку, начальником відділу фінансування народного господарства

Page 10: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

10

облфінвідділу. Піднімався сходинками економічної кар’єри –і, набувши досвіду та практичних знань, очолив Фінансову комі-сію Запорізького облвиконкому. Київ не міг не помітити талано-витого, перспективного економіста. З 1975 року Вадим Гетьман –перший заступник голови Республіканського державного комітетуцін. Нерозривний зв’язок між цінами, соціальними стандартами,доходами населення, ВВП і обмінним курсом Вадим Петровичвідчував на генному рівні, розумів їх взаємний вплив як практик,який працював з фактичними цифрами у період економічного по-гіршення справ у СРСР.

Фахівці 80-х років у галузі комп’ютерної автоматизації галу-зевих міністерств знали, що одна з найкращих працюючих сис-тем того періоду була у Держкомцін. Ця стратегія опори в роботіна новітні технології через декілька років була реалізована у На-ціональному банку України, що дозволило в короткі терміни, безіноземної допомоги, без витрачання значних ресурсів створитина початку 90-х в Україні Розрахункову палату НБУ і в немислимостислі строки для світової практики самостійно впровадитисистему електронних платежів (СЕП), яка відвела молоду держа-ву в тому періоді від значних злочинних схем, які були відомі напочатку 90-х як «чеченські авізо», і сформувала надійний, прозо-рий внутрішній ринок безготівкових розрахунків в національнійвалюті між суб’єктами господарювання. Те, що на початку 90-хУкраїна вистояла в період колосального падіння виробництва,гіперінфляції та знецінення грошей – значною мірою і заслугакращої на теренах СНД на той час розрахункової системи.

У період горбачовської перебудови, у 1987 році Вадим Геть-ман очолив Українську республіканську філію АгропромбанкуСРСР. Наполегливість і прозорість ініціативного управлінця доз-волила виділити філію банку у самостійний Агропромбанк«Україна». Це дало досвід не тільки проходження непростихпроцедур розподілу балансу, а й розуміння державницьких інте-ресів, що знадобилося пізніше при побудові державної фінансо-вої системи. До розпаду СРСР цю стежку не пройшли на той чассистемоутворюючі банки «Промінвестбанк», «Укрсоцбанк» та«Сбербанк», що потім обернулося бідою для власників депозитівцих банків. Зараз мало хто пам’ятає, що український Агропром-банк «Україна» був засновником Московської міжбанківськоївалютної біржі, і першим з українських банків відкрив кореспон-дентські рахунки в іноземних банках. Саме з цього банку вирос-ли наступні лідери фінансового ринку: Віктор Ющенко (ГоловаНБУ, Прем’єр-міністр України, 3-й Президент України), Ігор Мі-

Page 11: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

11

тюков (Міністр фінансів України), Олександр Кірєєв (заступникголови правління НБУ, голова податкової адміністрації), ОлегАндронов (голова ради директорів Української міжбанківськоївалютної біржі), Ігор Францкевич (голова правління «Райффай-зен банк Аваль»), Віктор Кравець (заступник голови НБУ, бага-торічний директор департаменту платіжних систем НБУ), ДмитроГриджук (голова правління ПАТ «Хрещатик») і ще багато пер-шокласних фахівців.

Навесні 1990 року відбулися перші демократичні вибори доВерховної Ради України. Мандат на довіру отримав і Вадим Геть-ман. Однією із найбільших заслуг того парламенту було прийн-яття «Декларації про національний суверенітет України». Саметоді проявився талант стратега національного розвитку держави.Пригадую один яскравий епізод: в умовах діючої тоталітарноїдержави, 1990 рік, в парламенті України іде дискусія про прийняття«Декларації про національний суверенітет України» (це ще СРСРі КДБ контролює всі процеси). Питання про запровадження наці-ональної валюти. Треба згадати політичний розклад, коли при-ймався цей документ. Після перших горбачовських демократич-них виборів політичний контроль Верховної Ради був укомуністичного крила, так званої групи 239, яка навіть не розгля-дала можливість виходу України з рубльової зони в якомусьперіоді. З іншого боку, представники «Народного руху України»вимагали негайного виходу з рубльової зони і запровадженнянаціональної валюти. Гетьман як фахівець розумів, що шлях донаціональної валюти – тривалий, через побудову інфраструктури,якої не було навіть у проектах. В цих умовах він проводить серіюпереговорів з представниками двох непримиренних таборів іпроводить компромісне положення. «Українська РСР самостій-но створює банкову (включаючи зовнішньоекономічний банк),цінову, фінансову, митну, податкову системи, формує держав-ний бюджет, а при необхідності впроваджує свою грошову оди-ницю». Але Гетьман – людина дії. Маючи за спиною рішенняпарламенту, з групою фахівців через декілька днів розпочинаєпопередні переговори про можливість друку національної валютиіз представниками кращих міжнародних друкарських домів. Ціпереговори могли коштувати переговорникам багаторічних тю-ремних ув’язнень. Але вперед країну рухають люди, які спокійноі професійно роблять свою справу. Не даремно Вадиму Гетьманудовелося очолити Національний банк України у 1992 році в одиніз найдраматичніших моментів створення нашої Держави і йогопідпис по праву стоїть на купюрах сучасних грошей, – вони були

Page 12: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

12

надруковані і ввезені до України під його орудою. Коли політич-не керівництво країни прийняло рішення про негайний вихід зрубльової зони у 1992 році, Гетьман, маючи досвід розподіленнябалансу галузевого банку, наполягав на необхідності «чесного»розподілу валютного, алмазного фондів і зовнішніх активівСРСР, але політичні важелі взяли гору над економічними. ТакУкраїна увійшла в штопор гіперінфляційних процесів, а непокір-ний голова НБУ пішов з посади із серцевим нападом.

Банківський сектор України з кожної фінансової кризи вихо-див за рахунок розвитку своєї інфраструктури. Треба зазначити,що становлення діяльності Української міжбанківської валютноїбіржі припадає на кризовий період – 1992–1994 роки. Тоді вумовах народногосподарських диспропорцій, відсутності валют-них резервів, законодавчих та регуляторних прогалин банківськаспільнота (40 найбільших банків) створила ринок, який був ви-знаний Світовим банком найбільшим досягненням у розбудовіринкових відносин України того періоду. Результати біржовихторгів напряму використовувалися НБУ для встановлення офі-ційного валютного курсу щоденно. На Українській міжбанківсь-кій валютній біржі було створено не тільки торговельний майдан-чик для купівлі-продажу іноземної валюти, а й була запровадженакультура обміну ідеями між провідними фахівцями галузі, якімали суттєвий вплив на регуляторну політику. Легко сказати«створити цивілізований ринок», адже за цим стоять добровільнівзаємовигідні стосунки контрагентів, тарифи, регламенти, стра-хові запобіжники, робота колегіальних органів управління, між-народні стосунки із провідними банками. У всьому цьому булачимала заслуга Голови біржового комітету Вадима Гетьмана.

Вадим Гетьман пишався тим, що не раз був першим і в парла-менті. Так, першим економічним законом Верховної Ради неза-лежної України був Закон «Про ціни і ціноутворення», його віноголошував на трибуні. Одним з перших був також і Закон «Пробанки і банківську діяльність». Цей Закон – теж велика частинадіяльності Вадима Гетьмана, і він оголошував його особисто. Усукупності із Законом «Про Національний банк України» булизакладені міцні підвалини конкурентного розвитку банківськоїгалузі, яка з самого початку розвивалася як ринкова структура, іяка згодом спромоглася залучити більше, ніж 30 млрд дол. СШАпрямих іноземних інвестицій, а також залучити в економікубільше ніж 40 млрд дол. США коштів нерезидентів та80 млрд дол. США коштів юридичних та фізичних осіб. Зараззвучить наївно і архаїчно фраза «ми заклали запобіжники не

Page 13: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

13

перетворення НБУ у рейдерську організацію, виписавши дужеточно в законі, коли регулятор має право вилучати комерційнийбанк з ринку».

Створення фінансової системи незалежної України – саме уцьому Вадим Гетьман бачив мету і сенс свого перебування в пар-ламенті. І в цьому йому не було рівних. Як заступник головиКомісії з питань фінансів і банківської діяльності був, як говори-ли тоді про нього, генератором усіх фінансових і банківських за-конів, які розглядала і приймала Верховна Рада. Після прийняттяу 1996 році Конституції України, незважаючи на ейфорію відуспіху демократичних сил, Вадим Петрович розумів, яким неза-хищеним є Основний Закон, як важливо донести його демокра-тичні положення до найширших верств населення. Одразу ж за-думав і видав серію популярних брошур у рубриці «Бесіди проКонституцію». П’ять з них побачили світ: «Чи стане Україна со-ціальною державою?», «Що таке свобода і право у демократичнійдержаві?», «Національний банк у системі влади», «Влада», «Фі-нансовий механізм держави. Податки». У роботі «Як приймаласьКонституція України» був ретельно описаний довгий процес по-шуку компромісів між політичними силами того періоду, і це єдосить повчально для політиків нинішнього часу, які з кожноюновою зміною персони президента починають процес переглядуконституційних положень.

Хотілося б нагадати сучасникам, що фахівці УМВБ запрова-дили торгівлю золотом між банками за правилами «лондонськогофіксингу» у 1998 році. За задумом Гетьмана, Україна могла бстати центром міжнародної торгівлі золотом між країнами Серед-ньої Азії, Україною та країнами Східної Європи. На жаль, ідеїбули поховані нерозумною державною акцизною політикою. НаУМВБ декілька місяців працювала у 1997–1998 роках міжбанків-ська секція з торгівлі валютними ф’ючерсами. Торги були зупи-нені в період дестабілізації на азійських валютних ринках навесні1998 року. Крім того, УМВБ за проханням Уряду запровадиламеханізм торгівлі зерном. Пізніше ця ідея була спотворена товар-ними біржами, які, як гриби, виникали при кожному губернаторі.Єдиний зерновий біржовий ринок так і не був створений. Однієюіз нереалізованих ідей залишилась ідея торгівлі акціями «голу-бих» фішок на фондовій секції УМВБ і створення механізму за-лучення ресурсів від домогосподарств до підприємств через фон-довий ринок, який є альтернативою банківським депозитам.Цього ринку не існує і досі. Слід додати, що високий авторитетйого визнавався не тільки в загальнонаціональному масштабі, а й

Page 14: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

14

у широких закордонних колах. Гетьман був співголовою україн-сько-німецької економічної комісії, на УМВБ досить часто приїз-дили представники міжнародних фінансових організацій в періодкомплексних переговорів щодо надання Україні кредитнихресурсів.

Вадим Гетьман приділяв увагу розвитку громадянськогосуспільства. Двадцять років тому був одним із засновників і кері-вників вищої академічної ради загальнонаціональної програми«Людина року», яка щорічно відзначає кращих представниківсуспільства. Так був навчений з дитинства, щиро вважав людськічесноти запорукою величності людини й Держави.

Медіапроекти – окрема розмова про цю велику людину. Колими засновували журнал «Мир денег», Вадим Петрович поставивзавдання – треба простою мовою пояснювати людям про еконо-мічні процеси, щоб кожна людина, яка має середні статки, розу-міла, які фінансові інструменти можна використати для збере-ження коштів та заробітку додаткових доходів на депозитному тафондовому ринку, на ринку нерухомості. Як взаємодіяти з бан-ками та страховими компаніями. Що таке недержавні пенсійніфонди.

Про своє дозвілля в одному з інтерв’ю Вадим Гетьман гово-рив: «У мене багато друзів, з якими спілкуюся, з якими пройшоввеликий шлях у спорті. Гандбол – це було моє друге життя. Доостаннього часу я очолював Федерацію ручного м’яча України,допомагав цьому спорту фінансово. Проїздив з нашою командоюпівсвіту, виграли ми все, що тільки можна було виграти. А теперготується великий турнір, відродження легендарного гандболь-ного клубу ″Спартак″».

Швидкоплинний час забирає від нас образи справжніх героїв.Нинішнім політичним кумирам завжди треба пам’ятати, що їхсправи будуть порівнюватися зі справами справжніх атлантів, якісвоїм життям заплатили за існування Соборної НезалежноїДемократичної України.

Вадим Гетьман, безумовно, є одним з цих великих співвітчиз-ників.

Анатолій Дробязко

Page 15: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

15

ÎÑÍÎÂͲ ÄÀÒÈ ÆÈÒÒß É Ä²ßËÜÍÎÑÒ²Â. Ï. ÃÅÒÜÌÀÍÀ

1935 – народився 12 липня у м. Оржиця Полтав-ської області

1942 – пішов у перший клас Яблунівської почат-кової школи Полтавської області

1945–1949 – навчався у Снітинській семирічній школіПолтавської області

1949–1952 – навчався в Литвяківській середній школіПолтавської області

1952–1956 – навчався в Київському фінансово-еконо-мічному інституті на фінансовому факуль-теті; присвоєно кваліфікацію економіст

– нагороджений грамотою міського комітетуДСТ «Наука»

1956, серпень–1959, липень

– старший інспектор Запорізької обласноїконтори сільгоспбанку СРСР

1959, липень–1960, грудень

– старший інспектор Запорізької обласноїконтори Держбанку СРСР

1960, грудень–1963, лютий

– начальник відділу фінансування народногогосподарства Запорізького облфінвідділу

1963, лютий–1965, січень

– інспектор партійно-державного контролюЗапорізького сільського обкомуКП України і Облвиконкому

1965, січень–1970, травень

– інспектор Запорізького обласного комітетународного контролю

1970, травень–1973, січень

– завідуючий відділом цін Запорізькогооблвиконкому

1973, січень–1975, серпень

– Голова планової комісії Запорізькогооблвиконкому

1973 – нагороджений орденом «Знак пошани»1975, серпень–1987, жовтень

– перший заступник Голови Державногокомітету цін Ради Міністрів УРСР(з 1978 р. – Державного комітету УРСР поцінах)

1976 – нагороджений срібною медаллю ВДНГСРСР за створення автоматичної системиуправління цінами

Page 16: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

16

1987, жовтень–1990, вересень

– Голова Правління Українського республі-канського банку Агропромбанку СРСР

1990, вересень–1992, березень

– Голова Правління республіканського акці-онерно-комерційного банку «Україна»

1990–1994 – народний депутат Верховної Ради УкраїниI скликання

1992 – обрано членом Координаційної Ради з пи-тань економічних реформ в Україні

1992, березень–1992, грудень

– Голова Правління Національного банкуУкраїни

1993, січень–1994, квітень

– голова підкомісії Постійної комісії Верхов-ної Ради України з питань планування, фі-нансів, бюджету і цін

1993–1998 – голова Біржового комітету Українськоїміжбанківської валютної біржі

1994–1998 – народний депутат Верховної Ради УкраїниII скликання, керівник депутатської групи«Незалежні»

1994, жовтень–1998

– заступник голови Комісії Верховної РадиУкраїни з питань фінансів і банківськоїдіяльності

1995, червень – нагороджений Почесною грамотою Прав-ління Національного банку України

– нагороджений Почесною грамотоюПрезидії Верховної Ради України

1995, липень – нагороджений Почесною відзнакоюПрезидента України орденом «За заслуги»III ступеня за значний особистий внесок установлення і розвиток банківської системи

1996 – член-кореспондент Академії інженернихнаук України

1997 – відзначено подякою Президента України заактивне сприяння відбудові МихайлівськогоЗолотоверхого собору та Успенського соборуКиєво-Печерської лаври, високу національнусвідомість і патріотизм

1997 – присуджено премію «Прометей-престиж»у номінації «Парламентарій року» за під-сумками загальнонаціональної програми«Людина року–96»

Page 17: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

17

1997 – визнано переможцем і нагороджено дип-ломом в номінації «Активный подвижникбанковской системы» за підсумкамифінансового рейтингу 1997 року, прове-деного щотижневиком «Бизнес»

1997, квітень – захистив кандидатську дисертацію на тему«Фінансова політика в умовах ринковоїтрансформації економіки України» за спе-ціальністю 08.04.02 «Державні фінанси іподатки»

– присвоєно почесне звання «Заслуженийекономіст України»

– академік Міжнародної академії інформа-тизації

1998 – присуджено премію «Прометей-престиж»у номінації «Фінансист року» за підсум-ками загальнонаціональної програми«Людина року–97»

1998 – помер 22 квітня. Похований у Києві наЦентральній алеї Байкового кладовища(дільниця № 52а, VIP-дільниця)

2005, 11 липня – присвоєно звання Герой України з удосто-єнням ордена Держави посмертно завизначні особисті заслуги перед Українсь-кою державою у створенні національноїфінансової системи, становленні та розви-тку банківської справи і валютно-фінансового ринку, плідну громадсько-політичну діяльність

– нагороджений пам’ятною медаллю Всеук-раїнського фонду відтворення видатнихпам’яток історико-архітектурної спадщи-ни імені Олеся Гончара «За благодійністьта доброчинність у відтворенні втраченихсвятинь»

Page 18: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

18

Ðîçä³ë IÏÐÀÖ² ÂÀÄÈÌÀ ÏÅÒÐÎÂÈ×À

ÃÅÒÜÌÀÍÀ

Постать Вадима Петровича Гетьмана ще маєбути гідно оцінена в сучасній історії України.Він відіграв визначну роль у формуванні україн-ської банківської системи, центрального банку,національної валюти. Вадим Гетьман був вели-ким патріотом України. Безумовно, в моєму жит-ті – і професійному, й особистому – це була дужеважлива людина.

Віктор Ющенко,екс-Президент України

… глибоко шаную … його спадщину таланови-того літератора, публіциста, з-під пера якоговийшов унікальний історико-документальнийтвір «Як приймалась Конституція України».Інколи ... як коли-небудь, років через 200, хтось,зайшовши до бібліотеки, візьме із сховищ книжку.Сторінки її тоді пожовкнуть, менш яскравимистануть фотографії, але, як і сьогодні, майбут-нього читача вражатиме схвильованість авторсь-ких думок і спостережень, відображена в нихнаша буремна дійсність.… наші нащадки, читаючи книгу про становленнянового українського суспільства, з вдячністюскажуть про її автора, що це була людина нетільки свого часу.

Микола Луків,академік, головний редактор журналу «Дніпро»

1974

1. Головний вклад. Ради і народне господарство / В. Геть-ман // Запорізька правда. – 1974. – 6 лют. (№ 26). – С. 3.

2. Мобілізуюча сила зустрічного плану / В. Гетьман // Запо-різька правда. – 1974. – 2 жовт. (№ 194). – С. 2.

3. Облплан розглянув / В. Гетьман // Запорізька правда. –1974. – 5 лип. (№ 130). – С. 3.

Page 19: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

19

4. Обрії десятої п’ятирічки: завдання планових і господар-ських органів по складанню проекту плану на 1976–1980 рр./ В. Гетьман // Запорізька правда. – 1974. – 29 жовт. (№ 214). – С. 2.

19755. Ще раз про проблему попиту і пропозиції : з приводу

статті «Дорога ложка до обіду» / В. Гетьман // Запорізька прав-да. – 1975. – 6 квіт. (№ 67). – С. 2.

19796. О некоторых вопросах совершенствования информаци-

онно-справочной работы по ценам в Украинской ССР/ В. Гетьман, В. Михайлюк // Вопросы ценообразования : науч.-реф. сб. / Гос. Ком. СССР по ценам, Отдел науч. информ. НИИ поценообразованию. – Москва, 1979. – Вып. 9. – С. 1–3.

19807. Вопросы унификации тарифов на услуги теплоснабжения

в Украинской ССР / В. П. Гетьман, О. А. Гордиенко // Цено-образование и управление качеством услуг : сб. науч. тр. / Гос.Ком. СССР по ценам, НИИ цен ; под ред. И. А. Плотниковой. –Москва, 1980. – С. 70–87.

19818. Вопросы пересмотра оптовых цен на продукцию и

услуги республиканской номенклатуры / [В. П. Гетьман,Т. К. Алферова, Л. И. Смалько и др. ; науч. ред. В. А. Громовой]. –Москва, 1981. – 56 с. – (Теория и практика ценообразования : обзор.информ. / Гос. Ком. СССР по ценам, НИИ по ценообразованию ;вып. 6). – Авт. указ. на обороте обл. – Библиогр.: с. 56.

19839. Методические и организационные вопросы разработки

АСОИ цен Госкомцен УССР / В. П. Гетьман, В. П. Графов,В. Б. Ефетов. – Киев : О-во «Знание» УССР, 1983. – 15 с. – (В по-мощь лектору и специалисту / О-во «Знание» УССР. Автомати-зированные системы управления, применение средств вычисли-тельной техники).

10. Об опыте унификации тарифов на тепловую энергиюв Украинской ССР / [В. П. Гетьман, В. А. Купневич, О. А. Гор-диенко, В. А. Громовой]. – Москва, 1983. – 49 с. – (Теория ипрактика ценообразования : обзор. информ. / Гос. Ком. СССР поценам, НИИ по ценообразованию ; вып. 2).

Page 20: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

20

1984

11. Управление ценообразованием на базе АСОИцен /В. П. Гетьман, Н. С. Калита, В. А. Коноплицкий. – Киев : Техніка,1984. – 264 с. – Библиогр.: с. 259–262 (64 назв.).Освещаются актуальные вопросы совер-

шенствования ценообразования, повышения ка-чества и эффективности работы по ценамприменительно к условиям создаваемой авто-матизированной системы обработки информа-ции (АСОИцен) в республике. Рассмотрены во-просы себестоимости, рентабельности, пока-зан расчет прейскурантов. Методы обработкиинформации иллюстрируются решением цено-вых задач.

1986

12. Продукция и её цена : действенный стимул повышенияэффективности / Вадим Гетьман // Правда Украины. – 1986. –6 апр. (№ 80). – С. 3.

1990

13. До ринку через комерційний банк : [про респ. Акціо-нер.-комерц. Агропромбанк України] / В. Гетьман // РадянськаУкраїна. – 1990. – 25 серп. (№ 192). – С. 2.

1991

14. Шлях до ринкової економіки / Вадим Гетьман // Україна.Наука і культура / АН УРСР, Т-во «Знання» України ; [редкол.:Олександр Білаш, Павло Загребельний, Юрій Кондуфор та ін.]. –Київ, 1991. – Вип. 25. – С. 84–87.

1994

15. *Банковский сектор Украины / В. П. Гетьман // Разви-тие рыночной экономики стран СНГ: банковский и финансовыйсектор : материалы междунар. конф. – Лондон, 1994.

16. Гроші і влада : роздуми екс-голови НБУ на делікатнутему : [про фінанс. систему держави] / Вадим Гетьман // ГолосУкраїни. – 1994. – 22 лют. (№ 34). – С. 6.

17. Прорубить ещё одно «окно» в Европу : [об участииУкраины в III Междунар. конф. в Лондоне по вопросам развития

Page 21: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

21

рынков капитала в странах СНГ, 26–27 окт. 1994 г.] / ВадимГетьман // Финансовая Украина. – 1994. – 9 нояб. (№ 45). – С. 16.

18. Ретроспективный взгляд на деятельность УМВБ :[коммент. нар. депутата Украины, пред. биржевого ком. УМВБВадима Гетьмана] / Вадим Гетьман // Бизнес. – 1994. – 8 марта(№ 9). – С. 45, 47.

19. Сьогодні і завтра міжбанківської валютної біржі : [прореформування валют. ринку України] / Вадим Гетьман // Урядо-вий кур’єр. – 1994. – 6 січ. (№ 4/5). – С. 6.

1995

20. Капитал наживали всем Союзом. Достался он России/ Вадим Гетьман // Киевские ведомости. – 1995. – 22 нояб. – С. 1, 3.

21. Про корекцію економічного курсу / В. Гетьман// Економіка України та шляхи її подальшого реформування :матеріали Всеукр. наради економістів, 14–15 верес. 1995 р./ [уклад.: Варналій З. С. та ін. ; редкол.: Курас І. Ф. (відп. ред.)та ін.]. – Київ : ГЕНЕЗА, 1995. – С. 149–150.

22. *Проблема валютного и фондового рынков на Украи-не / В. П. Гетьман // Инвестиционные перспективы на Украине :материалы междунар. конф. – Лондон, 1995.

1996

23. Валютний ринок України. Шлях до стабільності? /Вадим Гетьман // Вісник Національного банку України. – 1996. –№ 3. – С. 36–39 : фот.

24. Внешний долг: Украина имеет право на особое поло-жение в переговорах с Россией : [по вопросу реструктуризациидолгов с Россией] / Вадим Гетьман // Киевские ведомости. –1996. – 30 марта. – С. 7.

25. Драма с разделом внешних долгов приближается кфинишу: Россия обыграла Украину по всем статьям / ВадимГетьман // Киевские ведомости. – 1996. – 31 янв. – С. 1, 6.

26. За стабільністю гривні – майбутнє України / ВадимГетьман // Вісник Національного банку України. – 1996. – № 5. –С. 12–14.

27. Передумови проведення грошової реформи в Україні/ В. П. Гетьман // Грошові реформи в зарубіжних країнах: досвідта уроки для України : міжнар. наук.-практ. конф. (Київ,23–24 трав. 1996) : доповіді, повідомлення / Нац. банк України,Н.-д. фінанс. ін-т при М-ві фінансів України ; [редкол.: Г. О. П’ята-ченко (голова) та ін.]. – Київ, 1996. – С. 32–38.

Page 22: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

22

28. Чи стане Україна соціальною державою? / В. П. Гетьман,Ю. В. Килимник. – Київ : [б. в.], 1996. – 22 с. – (Бесіди про Кон-ституцію).

Динамічний поступ України в напрямі докорін-них демократичних змін дістав потужну підтрим-ку в Конституції як основному законі держави, якадає чітку правову регламентацію суспільних відно-син, цивілізованого вирішення проблем взаємовідно-син особи, суспільства, держави. У книзі у формідіалогу розглядаються питання, пов’язані з побудо-вою в Україні соціальної держави.

29. Що таке свобода і право у демократичній державі?/ В. П. Гетьман, Ю. В. Килимник ; [ред. В. П. Чудний]. – Київ :[б. в.], 1996. – 36 с. – (Бесіди про Конституцію).Коментується спектр статей Конститу-

ції, які визначають правовий статус людини внезалежній демократичній Україні, її громад-ські свободи та обов’язки, обґрунтовуєтьсяісторична актуальність швидкого запрова-дження конституційних норм у функціонуваннідержавних інституцій та приватному життігромадян.

30. Як приймалась Конституція України : нотатки учасни-ка розробки Основного Закону України : [док. нарис] /В. П. Гетьман ; [ред. В. П. Чудний]. – Київ : [б. в.], 1996. – 127 с. :іл., портр.

Нарис присвячено великій події в сучаснійісторії нашої молодої незалежної держави – при-йняттю Конституції 28 червня 1996 р. Книгацікава багатьма маловідомими фактами й свід-ченнями одного з активних учасників змальованихв ній подій. Зі сторінок нарису постає драматич-на картина напруженої боротьби патріотичнихсил українського парламенту за створення справдідемократичного Основного Закону України.

Page 23: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

23

1997

31. Авторитет влади : [уривок з нової брошури «Влада»]/ В. Гетьман, Ю. Килимник // Україна молода. – 1997. – 4 черв.(№ 99). – С. 4–5.

32. Вадим Гетьман: «Я проти «казахстанського варіанту»для українського парламенту» : відповідь на ст. С. Грабовсь-кого в газеті «День» від 19.12.97 р. : [про невідповідність окре-мих положень Закону «Про вибори народних депутатів України»Конституції України] / Вадим Гетьман // День. – 1997. – 27 груд.(№ 236). – С. 4 : фот.

33. Валютний і фондовий ринки України. Тенденції післягрошової реформи / В. П. Гетьман // Економіст. – 1997. – № 2. –С. 66–69.

34. Влада / В. П. Гетьман, Ю. В. Килимник ; [ред. В. П. Чудний]. –Київ : [б. в.], 1997. – 32 с. – (Бесіди про Конституцію).Публіцистичний діалог розкриває широке коло

питань, пов’язаних з ідеологіями різних формвлади, пошуком найбільш ефективної владноїструктури, здатної найкращим чином захис-тити конституційні права кожного громадя-нина і забезпечити оптимальні умови розвиткусуспільства. Автори обстоюють головнийвисновок: забезпечити процвітання України, їїнароду здатна лише сильна, ґрунтована напринципі незалежних функціональних гілок вла-да, в структурі якої використаний кращий до-свід світового державотворення.

35. Маловідома передісторія реформи / Вадим Гетьман //Вісник Національного банку України. – 1997. – № 9. – С. 5.

36. Національний банк у системі влади / В. П. Гетьман,Ю. В. Килимник ; [ред. В. П. Чудний]. – Київ : [б. в.], 1997. –36 с. – (Бесіди про Конституцію).

У третій брошурі серії «Бесіди про Консти-туцію» автори продовжують розпочату в двохпопередніх – «Чи стане Україна соціальноюдержавою?» та «Що таке свобода і право у де-мократичній державі?» – розмову про окремістатті Основного Закону нової України. Тут відрозглянутих раніше питань соціальних функційдержави, прав та обов’язків громадянина вонипереходять до розгляду важливої теми щодомісця головної фінансової інституції країни –Національного банку в структурі державної

Page 24: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

24

влади і його домінантної ролі в розвитку ринкової економіки, атакож про необхідні умови, що, як показує світовий досвід, забез-печують найефективніше його функціонування в інтересах суспіль-ства і кожного громадянина. Адресовано всім, хто цікавитьсяпроблемами будівництва вітчизняної економіки і взаємовідносинНаціонального банку України з органами державної влади.

37. П’ять років блукання в економічній темряві : [протрансформацію екон. системи в Україні] / Вадим Гетьман //Деловая Украина. – 1997. – 15 янв. (№ 2). – С. 2.

38. Україні – цивілізоване банківське законодавство/ Вадим Гетьман // Вісник Національного банку України. –1997. – № 4. – С. 3–5.

39. Фінансова політика в умовах ринкової трансформаціїекономіки України : автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.04.02/ Гетьман Вадим Петрович ; [наук. керівник Федосов В. М.] ; Київ.нац. екон. ун-т. – Київ, 1997. – 28 с. – Бібліогр.: с. 26 (9 назв).У дисертації обґрунтовано концептуальні підходи до форму-

вання політики в умовах переходу у ринкових відносинах.Узагальнено світовий досвід теорії і практики фінансової полі-тики. Подано розгорнутий критичний аналіз грошово-кредитної,фіскальної та валютної політики в умовах ринкової трансфор-мації економіки. Показано місце і роль Української міжбанківсь-кої валютної біржі у становленні та розвитку валютного ринку.Обґрунтовано напрями вдосконалення форм, методів і механіз-мів проведення фінансової політики.

40. Фінансовий механізм держави. Податки / В. П. Гетьман,Ю. В. Килимник ; [ред. В. П. Чудний]. – Київ : [б. в.], 1997. –24 с. – (Бесіди про Конституцію).Автори ведуть мову про найважливішу складо-

ву фінансового механізму кожної країни – подат-кову систему і роль податків у наповненні бюдже-ту та фінансуванні державних органів і програм,про принципову відмінність характеру податковихсистем розвинутих країн від тих, які існують українах, що перебувають на шляху до демократич-ного устрою. Авторський діалог торкається юри-дичних і моральних аспектів теми, знайомить чи-тача з деякими рисами світової фіскальноїполітики, наголошує на фундаментальній ролі по-датків у забезпеченні економічної безпеки держави.

199841. Вадим Гетьман: «Поза людськими вимірами реальна

політика стає аморальною» : [уривки з брошур із серії «Бесіди

Page 25: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

25

про Конституцію» / В. П. Гетьман, Ю. В. Килимник] ; підгот.Сергій Юрченко // Майдан. – Звенигородка (Черкаська обл.),1998. – 13 берез. (№ 9). – С. 2.

42. Вадим Гетьман, председатель биржевого комитетаУМВБ: «Лучше долги, чем ничего…» : [размышления о нац.валюте] / Вадим Гетьман // Діло. – 1998. – 23 лют.–1 берез. (№ 6). –С. 1, 2.

43. Вадим Гетьман: «Я проти «казахстанського варіанту»для українського парламенту» : [про невідповідність окремихположень Закону «Про вибори народних депутатів України»Конституції України] / В. П. Гетьман // Майдан. – Звенигородка(Черкаська обл.), 1998. – 23 січ. (№ 2). – С. 1, 2 : фот. – Опубліко-вано з деякими скороченнями.

44. Україні – цивілізоване банківське законодавство/ Вадим Гетьман // Верховна Рада України дванадцятого скли-кання, 1990–1994 роки / Асоц. нар. депутатів України поперед.скликань Верховної Ради ; [заг. ред. Павла Кислого і Івана Плю-ща ; відп. ред. Яків Зайко]. – Київ : Кий, 1998. – С. 469–473.

199945. Як це було : із спогадів Вадима Гетьмана : [уривок з кн.

«Як приймалась Конституція України»] / Вадим Гетьман // ВістіЦентральної спілки споживчих товариств України. – 1999. –24 черв. (№ 26). – С. 1, 8 : фот.

200546. Валютний ринок України. Шлях до стабільності?

/ Вадим Гетьман // Вісник Національного банку України. –2005. – Мемор. вип., присвяч. 70-річчю від дня народж. ВадимаГетьмана. – С. 96–98 : фот. – Друкується за вид.: Вісник Націо-нального банку України, 1996, № 3.

47. За стабільністю гривні – майбутнє України / Вадим Геть-ман // Вісник Національного банку України. – 2005. – Мемор.вип., присвяч. 70-річчю від дня народж. Вадима Гетьмана. –С. 99–101 : фот. – Друкується за вид.: Вісник Національного бан-ку України, 1996, № 5.

48. Маловідома передісторія реформи / Вадим Гетьман// Вісник Національного банку України. – 2005. – Мемор. вип., при-свяч. 70-річчю від дня народж. Вадима Гетьмана. – С. 106 : фот. –Друкується за вид.: Вісник Національного банку України, 1997, № 9.

49. Україні – цивілізоване банківське законодавство/ Вадим Гетьман // Вісник Національного банку України. – 2005. –Мемор. вип., присвяч. 70-річчю від дня народж. Вадима Гетьма-на. – С. 102–105 : фот. – Друкується за вид.: Вісник Національно-го банку України, 1997, № 4.

Page 26: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

26

Ðîçä³ë IIÂÈÑÒÓÏÈ, ²ÍÒÅÐÂ’Þ, ÁÅѲÄÈ

Він був людиною державного широкомасштаб-ного мислення, аналітичного складу розуму, мігбезпомилково прогнозувати ситуацію, хід подій,запропонувати конструктивні рекомендації,визначати оптимальні підходи до розв’язаннятих чи інших проблем.

Борис Ольховський,професор конституційного праваНаціональної юридичної академії

імені Ярослава Мудрого

Вадим Петрович особисто «налагодив мости» відНью-Йорка до Токіо, демонструючи не лише ба-жання влади отримати позики, а й наявність україні серйозних ділових кіл, які самим факто-ром свого існування гарантують належне вико-нання українською стороною взятих на себезобов’язань. Адже довіра іноземних інвесторівдо уряду іншої країни завжди більша, коли вонибачать довірливі стосунки цього уряду з власни-ми фінансистами та бізнесменами. Саме тодіУкраїна відкрила для себе світ міжнародних фі-нансів, а він відкрив для себе Україну. І це булоне «вікно» – було відкрито «двері» … двері від-крив Гетьман.

Олег Шаров,доктор економічних наук, професор

1990

50. Акціонерно-комерційний банк «Україна» : [інтерв’ю зголовою правління банку «Україна» В. П. Гетьманом] / взявінтерв’ю М. Мезенцев // Сільські вісті. – 1990. – 8 верес. (№ 207). –С. 1.

51. І банкір потрібен парламенту : [інтерв’ю з кандидатом унар. деп. УРСР, головою правління Укрбанку АгропромбанкуСРСР В. П. Гетьманом] / інтерв’ю взяв М. Мезенцев // Сільськівісті. – 1990. – 13 берез. (№ 59). – С. 3.

Page 27: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

27

52. Ми повинні стати бізнесменами : про концепцію реформибанк. системи в респ. : [бесіда з головою правління акціонер.комерц. агропром. банку «Україна», нар. деп. УРСР В. П. Геть-маном / записав О. Ягольник] // Радянська Україна. – 1990. –20 верес. (№ 214). – С. 2–3.

1992

53. Вадим Гетьман знает, как обуздать инфляцию, но ни-кому не говорит : [на вопросы о денеж. реформе отвечает пред.Нац. банка Украины Вадим Гетьман] // Контракт. – 1992. –Октябрь (№ 25). – С. 3.

54. В. П. Гетьман: «Потрібна грошова реформа» : [про гро-шові справи в країні : розмова з головою правління Нац. банкуУкраїни Вадимом Петровичем Гетьманом] / розмову вів МихайлоСорока // Урядовий кур’єр. – 1992. – Квітень (№ 14). – С. 8.

55. Гривня: поспішити – людей насмішити, або Чомуголова Національного банку України проти популізму в моне-тарній політиці : [інтерв’ю з нар. деп. України В. П. Гетьманом]/ інтерв’ю вів Василь Туглук // Голос України. – 1992. – 20 жовт.(№ 200). – С. 7.

56. Західні банкіри заздрять тільки «Україні» : [про рест-руктуризацію банк. системи : інтерв’ю з головою правління бан-ку «Україна», нар. деп. України В. П. Гетьманом] / інтерв’ю взявЛеонід Фросевич // Вечірній Київ. – 1992. – 1 квіт. (№ 64). – С. 3 :фот.

57. Найбільший і найсолідніший республіканський агро-промбанк «Україна» : [стислий виклад доп. голови правліннябанку «Україна», нар. деп. України В. П. Гетьмана, виголошеноїна заг. зборах акціонерів, що відбулися в Києві 13 берез.]// Фінансовий Київ. – 1992. – 21 берез. (№ 12). – С. 1, 7 : фот.

58. «Національний банк рекомендує…» : [бесіда з головоюправління Нац. банку України Вадимом Гетьманом / записалаВ. Писанська] // Голос України. – 1992. – 20 трав. (№ 92). – С. 14.

59. Що рік 92-й нам готує? : [розмова з головою правлінняАгропромбанку «Україна», нар. деп. України В. П. Гетьманом]/ розмову вела Н. Цюпа // Сільські вісті. – 1992. – 4 січ. (№ 1). –С. 1.

1993

60. Экс-председатель правления НБУ Вадим Гетьман опоследствиях выхода из рублевой зоны: Украина инвестируетэкономику России : [беседа с пред. подкомис. по ценам Верхов-

Page 28: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

28

ного Совета, экс-пред. правления Нац. банка Украины ВадимомГетьманом / беседу вела Ольга Карпушина] // Киевские ведомос-ти. – 1993. – 22 мая. – С. 4.

1994

61. Германия остается самым важным торговым партне-ром Украины : [коммент. результатов третьего заседания рабо-чей группы «Банки» Укр.-нем. кооперац. совета во Франкфурте-на-Майне пред. Биржевого ком. УМВБ, нар. депутата УкраиныВадима Гетьмана / подгот. Валерий Иваськив] // ФинансоваяУкраина. – 1994. – 26 окт. (№ 43). – С. 18.

62. Гривна: вводить – нельзя и не вводить – нельзя :[интервью с нар. депутатом Украины, пред. Биржевого ком.УМВБ Вадимом Гетьманом] / интервью взяла Лада Андреева// Бизнес. – 1994. – 25 янв. (№ 3). – С. 3.

63. Про справи валютні. І не тільки : [відповіді на запитан-ня журналістів першого віце-прем’єр-міністра Віктора Пинзеникаі голови правління Міжбанк. валют. біржі Вадима Гетьмана / під-гот. Леонід Самсоненко] // Урядовий кур’єр. – 1994. – 10 груд.(№ 191). – С. 6.

1995

64. Банківська система України: діяльність і проблеми :бесіда чл. редкол. журн. «Банківська справа» Володимира Кара-сьова, Віктора Гладкого, Володимира Розумного, Миколи Садо-вого із екс-головою правління Нац. банку України, головою Бірж.ком. УМВБ, заст. голови постійної Коміс. Верховної Ради Украї-ни з питань фінансів і банк. діяльності Вадимом Гетьманом// Банківська справа. – 1995. – № 1. – С. 8–21.

65. Вадим Гетьман: Денежную реформу откладывать опа-сно : [интервью с пред. правления Укр. межбанк. валют. биржи,нар. депутатом Украины Вадимом Гетьманом / записала ТамараМазурова] // Регион. – 1995. – 24–31 окт. (№ 22). – С. 4.

66. Вадим Гетьман: «Надо любить Украину в себе, а несебя в Украине» : [беседа с нар. депутатом Украины, пред. ком.межбанк. валют. биржи Вадимом Гетьманом о необходимостивступления Украины в Межпарламент. ассамблею стран СНГ/ записал Георгий Черноморский] // Всеукраинские Ведомости. –1995. – 20 дек. (№ 237). – С. 5.

67. Вадим Гетьман: «Папа Римский заставил меня запла-кать» : [беседа с нар. депутатом, рук. парламент. группы «Неза-висимые», пред. Бирж. ком. Укр. межбанк. валют. биржи Вадимом

Page 29: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

29

Гетьманом / записала Татьяна Мельничук] // Всеукраинские Ве-домости. – 1995. – 17 июня (№ 110). – С. 3 : фот.

68. Вадим Гетьман: «Это было целое футбольное поле де-нег, высотой в 2,5 метра» : [третьей годовщине ввоза гривны встрану посвящается : интервью с нар. депутатом Украины Вади-мом Гетьманом / записала Татьяна Мельничук] // ВсеукраинскиеВедомости. – 1995. – 14 окт. (№ 193). – С. 3.

69. Высший приоритет для Центрального банка страны –стабильность национальной валюты. Взаимоотношения испол-нительной власти с Центробанком должны регулироватьсятолько законом. Чем скорее это произойдет, тем полезнее будетдля национальной экономики : [эксклюзив. интервью с зам. пред.комис. Верховного Совета Украины по вопросам финансов ибанк. деятельности Вадимом Гетьманом о проекте закона «О На-циональном банке Украины»] / беседовал Юрий Килимник //Новости. – 1995. – 11–18 дек. (№ 94). – С. 10.

70. Нужна точная карта : [о перспективах и стабильностиденежно-кредитной системы : интервью с В. П. Гетьманом / запи-сал Сергей Лянге] // Капитал. – 1995. – № 1. – С. 24.

1996

71. Вадим Гетьман: Біля керма реформ має бути одналюдина : [розмова з нар. деп. України, заст. голови Коміс. Вер-ховної Ради з питань фінансів і банк. діяльності, голови Бірж.ком. Укр. міжбанк. валют. біржі Вадимом Гетьманом] / підгот.Олег Оленюк // Україна молода. – 1996. – 3 квіт. (№ 27). – С. 4–5.

72. Вадим Гетьман: «Секретные переговоры с немецкойбанкнотной фабрикой могли привести нас за решетку» :[беседа с нар. депутатом Украины Вадимом Гетьманом о денеж-ной реформе в Украине / беседу вела Татьяна Мельничук]// Всеукраинские Ведомости. – 1996. – 20 янв. (№ 12). – С. 3.

73. Вадим Гетьман: «Я приложил максимум усилий,чтобы именно Виктор Ющенко стал главой Национальногобанка» : [беседа с нар. депутатом Украины Вадимом Гетьманом]/ записала Лия Ильченко // Регион. – 1996. – 12–19 нояб. (№ 39). –С. 6.

74. «Говорити сьогодні про сильний Мінфін я б не нава-жився» : [комент. щодо роботи Нац. банку і М-ва фінансів коор-динатора групи «Незалежні» Вадима Гетьмана] / Вадим Гетьман// Голос України. – 1996. – 6 лют. (№ 23). – С. 5.

75. Станет ли Украина социальным государством? :[беседа с нар. депутатом Украины Вадимом Гетьманом / запи-

Page 30: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

30

сал Юрий Килимник] // Зеркало недели. – 1996. – 21–27 сент.(№ 38). – С. 6.

76. Ціни зростатимуть мляво… Невже? : [бесіда з головоюМіжбанк. валют. біржі, керівником парлам. фракції «Незалежні»Вадимом Гетьманом і нар. деп., головою фракції «Реформи» Сер-гієм Терьохіним / записала Ю. Непомняща] // Київська правда. –1996. – 25 січ. (№ 9). – С. 1, 2.

77. «Якщо любити Україну в собі…» : [розмова з керівни-ком депутат. групи «Незалежні», чл. Президії Верховної РадиУкраїни Вадимом Гетьманом щодо необхідності входженняУкраїни до Міжпарлам. асамблеї країн СНД] / розмову вів ІванДмитренко // Голос України. – 1996. – 25 січ. (№ 15). – С. 7.

1997

78. Банкір без довіри – не банкір : [інтерв’ю з головою Бірж.ком. Укр. міжбанк. валют. біржі, заст. голови Коміс. ВерховноїРади з питань фінансів і банк. діяльності В. П. Гетьманом] / ін-терв’ю вів Валерій Гончаренко // Закон і бізнес. – 1997. – 9 квіт.(№ 15). – С. 3.

79. Вадим Гетьман: Во главе экономического блока стоя-ли люди, абсолютно неспособные управлять страной : [беседас зам. пред. постоян. комис. Верховной Рады по вопросам финан-сов и банк. деятельности Вадимом Гетьманом] // Регион. –1997. – 15–22 марта (№ 7). – С. 2.

80. Вадим Гетьман: «Всегда используй свой шанс!» : [ин-тервью с Вадимом Гетьманом / записал Валерий Дружбинский]// Независимость. – 1997. – 10 июня (№ 105). – С. 4–5.

81. Вадим Гетьман: «Если политика – грязное дело, товыборы – банный день» : [беседа с нар. депутатом Украины,пред. депутат. группы «Незалежні» Вадимом Гетьманом] / беседувел Валерий Дружбинский // Независимость. – 1997. – 8 окт.(№ 194/195). – С. 1, 4, 13.

82. Вадим Гетьман: «Ліпше мати синицю в жмені…» :[міркування нар. деп. України В. П. Гетьмана щодо Держ.бюджету України на 1997 р.] / вів розмову кор. «Нашої України»// Наша Україна. – 1997. – Лютий (№ 8). – С. 2, 7.

83. Гетьман українських фінансів: головне – відповідативласному прізвищу : [розмова з нар. деп., головою Бірж. ком.УМВБ, заст. голови постійної Коміс. ВРУ з питань фінансів ібанк. діяльності, керівником депутат. групи «Незалежні» ВадимомГетьманом] / підгот. Олена Потоцька // Галицькі контракти. –1997. – Листопад (№ 47). – С. 36–40 : фот.

Page 31: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

31

84. «Гетьманщина»: Вадим Гетьман – про реальні розмірита вплив своєї фінансової «імперії» : [бесіда з нар. деп. Украї-ни, заст. голови Коміс. з питань фінансів і банк. діяльності, голо-вою Бірж. ком. Укр. міжбанк. валют. біржі, членом Міжвідом.ком. з питань визначення пріоритетів використання валюти, керів-ником депутат. групи «Незалежні» Вадимом Гетьманом] / розмо-вляв Юрій Дорошенко // Україна молода. – 1997. – 26 черв.(№ 114). – С. 3.

85. Коли заявить про себе «п’ята сила» : [розмова з нар.деп. України, заст. голови парлам. Коміс. з питань фінансів ібанк. діяльності, головою Бірж. ком. Укр. міжбанк. валют. біржіВадимом Гетьманом] / розмову вела Марта Стратюк // Українамолода. – 1997. – 3 жовт. (№ 182). – С. 3 : фот.

86. Національний банк у системі влади : [бесіда з нар. деп.України, заст. голови пост. Коміс. Верховної Ради України з пи-тань фінансів і банк. діяльності Вадимом Гетьманом / записав/ Юрій Килимник] // Деловая Украина. – 1997. – 5 февр. (№ 8). –С. 3.

87. «Наша пісня гарна й нова, починаймо її знову» :[комент. Наталії Вітренко, Богдана Ярошинського, Романа Без-смертного, Вадима Гетьмана щодо прийняття деяких пропозиційдо Закону про вибори] / записала Тетяна Шульгач // День. –1997. – 15 жовт. (№ 186). – С. 2.

88. Україна та її вартості. Дещо про імідж нашої країни закордоном : [бесіда з нар. деп. України, керівником депутат. гру-пи «Незалежні» Вадимом Гетьманом про інформ. безпеку країни/ записав Юрій Килимник] // Україна молода. – 1997. – 25 лют.(№ 35). – С. 4–5.

89. Який уряд нам потрібен? : [бесіда з заст. голови коміс.Верховної Ради України з питань фінансів і банк. діяльності, го-ловою Бірж. ком. Укр. міжбанк. валют. біржі, нар. деп. УкраїниВадимом Гетьманом / записав Валерій Гончаренко] // Закон і біз-нес. – 1997. – 12 листоп. (№ 46). – С. 3.

1998

90. Вадим Гетьман: Відлуння боротьби з Гетьманом щебуде : [останнє інтерв’ю з Вадимом Гетьманом / взяв В’ячеславЯкубенко] // День. – 1998. – 24 квіт. (№ 77). – С. 2 : фот.

91. Вадим Гетьман знову став «Людиною року» : [експрес-інтерв’ю з В. П. Гетьманом / взяла Ірина Колосовська] // Майдан. –Звенигородка (Черкаська обл.), 1998. – 13 берез. (№ 9). – С. 1 :фот.

Page 32: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

32

92. Вадим Гетьман: Собственная валюта – это заключи-тельный аккорд в процессе становления государственности :интервью с человеком, поставившим свою подпись на современ-ной украинской гривне / Вадим Гетьман // Мир денег. – 1998. –№ 2. – С. 16–19 : фот.

93. Вадим Гетьман: «Шевченкова земля заслуговує накращу долю» : [інтерв’ю з кандидатом у нар. деп. України поодномандат. вибор. округу № 198 В. П. Гетьманом / записавФ. Білецький] // Майдан. – Звенигородка (Черкаська обл.), 1998. –16 січ. (№ 1). – С. 1.

94. Снайпери «Чистилища» б’ють і по нас : [комент. Леоні-да Кравчука, Георгія Гонгадзе, Вадима Гетьмана та ін. щодофільму Олександра Невзорова «Чистилище» / підгот. НаталіяЛігачова] // День. – 1998. – 27 берез. (№ 57). – С. 18–19 : фот.

1999

95. Вадим Гетьман: «Куда ты несешься Украина?» : не-опубликованное интервью : [интервью с Вадимом Гетьманом,взятое весной 1997 г. / записали Ирина Колосовская, ЮрийКилимник] // Вадим Гетьман – громадянин, фінансист, політик/ [уклад.: А. О. Дробязко, А. Г. Хромов, В. П. Чудний ; під ред.В. П. Чудного]. – Мемор. вид. – Київ : Гроші та світ : Оранта,1999. – C. 451–459.

2002

96. Вадим Петрович Гетьман : бесіда друга // Україна. Тре-тій шанс : кінодокументи та бесіди з дійовими особами новітньоїісторії / В. Кузнецов, Д. Табачник. – Київ : Альтерпрес, 2002. –С. 25–26.

2008

97. Неопубліковане інтерв’ю з Вадимом Гетьманом :«Найкраща конституція – та, яка краще всього виконується» :[за матеріалами бесіди з В. П. Гетьманом, провед. у квіт. 1997 р./ записали Юрій Килимник, Ірина Колосовська] // День. – 2008. –22 квіт. (№ 74). – С. 6 : фот. – Друкується скорочено.

Page 33: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

33

Ðîçä³ë IIIÂ. Ï. ÃÅÒÜÌÀÍ – ÍÀÐÎÄÍÈÉ

ÄÅÏÓÒÀÒ ÂÅÐÕÎÂÍί ÐÀÄÈ ÓÊÐÀ¯ÍÈ.Ó×ÀÑÒÜ Ó ÐÎÇÐÎÁÖ²

ÇÀÊÎÍÎÄÀÂ×ÈÕ ÀÊҲ ÓÊÐÀ¯ÍÈ

Фінансист найвищого ґатунку, В. П. Гетьман буводним із найбільш помітних депутатів, бравнайактивнішу участь у розробці всіх найважли-віших законопроектів у цій галузі. Окремо хочусказати про великий його внесок в розробку за-конопроекту про Національний банк України.Вадим Петрович був ініціатором його підготов-ки, керував робочою групою, яка опрацювала цепитання. Цей Закон, який доповів Гетьман, бувприйнятий у першому читанні. Особисто йомуналежить також редакція статей Конституції, вяких окреслені повноваження Національногобанку України. В історії України Вадим Петро-вич Гетьман залишиться як людина, яка ініціюва-ла і забезпечила друкування національної валюти.… він, поза сумнівом, був одним із найбільш поміт-них депутатів Верховної Ради 13-го скликання.

Віктор Суслов,екс-голова Комітету з питань фінансів

і банківської діяльностіВерховної Ради України,

екс-міністр економіки УкраїниЯк досвідчений фахівець, В. П. Гетьман розумів,що вирішення багатьох питань у сферах фінан-сової і банківської діяльності неможливо без від-повідного законодавчого забезпечення або при-йняття радикальних змін до існуючих норматив-них актів, тому важко переоцінити його вагомийвклад як народного депутата Верховної РадиУкраїни двох (12 і 13) скликань.

Анатолій Кулаков,член депутатської групи «Незалежні»

Page 34: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

34

В. П. ГЕТЬМАН – НАРОДНИЙ ДЕПУТАТВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ

98. Вадим Гетьман: «Вибори відбулися завдяки мені» :[інтерв’ю з Вадимом Гетьманом / записав В’ячеслав Якубенко]// День. – 1998. – 18 квіт. (№ 73). – С. 1.

99. «Вони мені тепер як рідні…» : [інтерв’ю з нар. деп.України В. П. Гетьманом / провів Володимир Гуцул] // Майдан. –Звенигородка (Черкаська обл.), 1998. – 6 берез. (№ 8). – С. 2.

100. *До виборців одномандатного виборчого округу№ 198 / Вадим Гетьман // Майдан. – Звенигородка (Черкаськаобл.), 1998. – 31 берез.

101. Законність виборів у 198-му окрузі суд ще може роз-глянути : [текст заяви В. П. Гетьмана у Тальнів. міський судЧеркас. обл. від 6 квіт. 1998 р. з вимогою визнати вибори нар. де-путатів по 198-му одномандат. округу недійсними] / В. Гетьман// Політика. – 1998. – 29 квіт. (№ 16). – С. 2.

102. Заява народного депутата України В. Гетьмана : [за-ява від 10 берез. 1998 р. про припинення трансляції на Черкащиніпід час показу на першому каналі програми «Людина року»]/ В. Гетьман // Голос України. – 1998. – 12 берез. (№ 47). – С. 2 ;Майдан. – Звенигородка (Черкаська обл.), 1998. – 13 берез. (№ 9). –С. 1.

103. Обвальное падение курса карбованца как результатгосударственного валютного рэкета : из выступления в Верхов-ном Совете пред. бирж. ком. УМВБ / В. Гетьман // Бизнес. –1993. – 23 нояб. (№ 47). – С. 1, 2.

104. Складних завдань не лякаються – їх вирішують! :програма В. П. Гетьмана, кандидата в нар. деп. України по Таль-нів. вибор. округу № 198 // Майдан. – Звенигородка (Черкаськаобл.), 1998. – 20 лют. (№ 6). – С. 1 : фот.

105. Співдоповідь на пленарному засіданні Верховної РадиУкраїни заступника голови Комітету Верховної Ради Україниз питань фінансів і банківської діяльності В. П. Гетьмана(06.06.1997 р.) // Законодавчі і нормативні акти з банківської дія-льності : додаток до журн. «Вісник Національного банку Украї-ни». – 1997. – Вип. 8. – С. 88–91.

106. Хто ж знецінив наші вклади? : [розмова з кандидатом унар. деп. України В. П. Гетьманом / записав Ф. Білецький] // Май-дан. – Звенигородка (Черкаська обл.), 1998. – 25 берез. (№ 11). – С. 2.

Page 35: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

35

107. Щоб не впало село : (на розмові з кандидатом у нар.деп. України по Тальнів. вибор. округу № 426 (Черкас. обл.)В. П. Гетьманом) / взяв інтерв’ю К. Олексієнко // Сільські вісті. –1994. – 21 лип. (№ 83). – С. 1.

108. Як хочеться потиснути кожному руку! : слово до ви-борців одномандат. вибор. округу № 198 / Вадим Гетьман // Май-дан. – Звенигородка (Черкаська обл.), 1998. – 25 берез. (№ 11). –С. 1.

ВИСТУПИ В. П. ГЕТЬМАНАУ ВЕРХОВНІЙ РАДІ УКРАЇНИ

Перша сесіяВерховної Ради УРСР 1990 року

(12 скликання)1

109. Внесення пропозицій до проекту Постанови ВерховноїРади Української РСР «Про Тимчасовий регламент засіданьВерховної Ради Української РСР дванадцятого скликання»/ В. П. Гетьман // Бюлетень Першої сесії Верховної Ради Україн-ської РСР дванадцятого скликання. – 1990. – № 12. – С. 12.

110. Виступ з обговорення питання про проект ПостановиВерховної Ради Української РСР «Про утворення постійних ко-місій Верховної Ради Української РСР» щодо утворення Комісії зпитань планування, бюджету, фінансів і цін / В. П. Гетьман// Бюлетень Першої сесії Верховної Ради Української РСР двана-дцятого скликання. – 1990. – № 34. – С. 31.

111. Виступ з обговорення питання про проект ПостановиВерховної Ради Української РСР «Про утворення постійних ко-місій Верховної Ради Української РСР» / В. П. Гетьман // Бюле-тень Першої сесії Верховної Ради Української РСР дванадцятогоскликання. – 1990. – № 36. – С. 25–26.

112. Виступ з обговорення питання про проект ПостановиВерховної Ради Української РСР «Про утворення постійних ко-місій Верховної Ради Української РСР» щодо утворення постій-ної Комісії з питань економіки / В. П. Гетьман // Бюлетень Пер-шої сесії Верховної Ради Української РСР дванадцятогоскликання. – 1990. – № 37. – С. 7–8.

1 Згідно Закону України «Про визначення порядку обчислення скликань ВерховноїРади України» від 1 лютого 2000 року №1420-XIV Верховна Рада УРСР ХІІ скликаннястала Верховною Радою України І скликання.

Page 36: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

36

113. Виступ з обговорення питання про проект ПостановиВерховної Ради Української РСР «Про утворення постійних ко-місій Верховної Ради Української РСР» щодо утворення постій-них комісій з гласності, прав і звернень громадян / В. П. Гетьман// Бюлетень Першої сесії Верховної Ради Української РСР двана-дцятого скликання. – 1990. – № 39. – С. 8.

114. Виступ з обговорення питання про проект Декларації продержавний суверенітет України / В. П. Гетьман // Бюлетень Першоїсесії Верховної Ради Української РСР дванадцятого скликання. –1990. – № 54. – С. 30–33.

115. Виступи з обговорення питання про проект Деклараціїпро державний суверенітет України / В. П. Гетьман // БюлетеньПершої сесії Верховної Ради Української РСР дванадцятогоскликання. – 1990. – № 64. – С. 17–18, 19 ; № 67. – С. 4–5.

116. Виступ з обговорення проекту Декларації про державнийсуверенітет України щодо умов функціонування незалежної банків-ської системи України після набуття чинності у Росії законодавчихініціатив Президента СРСР та постанов Ради Міністрів Союзу РСР/ В. П. Гетьман // Бюлетень Першої сесії Верховної Ради Українсь-кої РСР дванадцятого скликання. – 1990. – № 83. – С. 34–36, 65.

117. Текст невиголошеного виступу з обговорення питанняпро проект Закону Української РСР «Про пріоритетність соціа-льного розвитку села і агропромислового комплексу у народномугосподарстві України» / В. П. Гетьман // Бюлетень Першої сесіїВерховної Ради Української РСР дванадцятого скликання. –1990. – № 91. – С. 58–61.

Друга сесіяВерховної Ради УРСР 1990 року

(12 скликання)

118. Виступ щодо затвердження порядку денного Другої сесіїВерховної Ради / В. П. Гетьман // Бюлетень Другої сесії Верхов-ної Ради Української РСР дванадцятого скликання. – 1990. –№ 3. – С. 5–7.

119. Пропозиції з обговорення питання про проект ПостановиПрезидії Верховної Ради Української РСР «Про Концепцію іПрограму переходу Української РСР до ринкової економіки»/ В. П. Гетьман // Бюлетень Другої сесії Верховної Ради Україн-ської РСР дванадцятого скликання. – 1990. – № 5. – С. 38–39.

120. Пропозиції з обговорення питання про Постанову РадиМіністрів Української РСР від 22 жовтня 1990 року № 330 «Про

Page 37: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

37

захист споживчого ринку в Українській РСР» / В. П. Гетьман// Бюлетень Другої сесії Верховної Ради Української РСР дванад-цятого скликання. – 1990. – № 26. – С. 34–35, 85–87.

121. Виступ з обговорення питання про проект ПостановиПрезидії Верховної Ради Української РСР «Про Концепцію іПрограму переходу Української РСР до регульованої ринковоїекономіки» / В. П. Гетьман // Бюлетень Другої сесії ВерховноїРади Української РСР дванадцятого скликання. – 1990. – № 27. –С. 11–15.

122. Виступ з обговорення питання проекту Закону Українсь-кої РСР «Про ціни і ціноутворення» / В. П. Гетьман // БюлетеньДругої сесії Верховної Ради Української РСР дванадцятого скли-кання. – 1990. – № 39. – С. 57–73.

123. Пропозиції з обговорення проекту Постанови ВерховноїРади Української РСР «Про захист суверенних прав власностіУкраїнської РСР» / В. П. Гетьман // Бюлетень Другої сесії Верхов-ної Ради Української РСР дванадцятого скликання. – 1990. –№ 45. – С. 6.

124. Виступ з обговорення питання про проект Закону Україн-ської РСР «Про ціни і ціноутворення» / В. П. Гетьман // БюлетеньДругої сесії Верховної Ради Української РСР дванадцятого скли-кання. – 1990. – № 46. – С. 12–24, 26–32, 34–35, 37, 39, 43, 45–47,49–57, 59, 63.

125. Пропозиції з обговорення питання про проект ЗаконуУРСР «Про місцеві Ради народних депутатів Української РСР тамісцеве самоврядування» / В. П. Гетьман // Бюлетень Другої сесіїВерховної Ради Української РСР дванадцятого скликання. –1990. – № 50. – С. 68–69.

126. Пропозиції з обговорення питання про Закон УкраїнськоїРСР «Про бюджетну систему Української РСР» / В. П. Гетьман// Бюлетень Другої сесії Верховної Ради Української РСР дванад-цятого скликання. – 1990. – № 51. – С. 72.

127. Виступ з обговорення питання про проект Закону Україн-ської РСР «Про місцеві Ради народних депутатів Української РСРта місцеве самоврядування» / В. П. Гетьман // Бюлетень Другоїсесії Верховної Ради Української РСР дванадцятого скликання. –1990. – № 52. – С. 79–80.

128. Виступ з обговорення питання про проект Закону Україн-ської РСР «Про Державний бюджет Української РСР на 1991 рік»/ В. П. Гетьман // Бюлетень Другої сесії Верховної Ради Україн-ської РСР дванадцятого скликання. – 1990. – № 64. – С. 10–15.

Page 38: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

38

129. Пропозиції щодо прийняття Постанови Верховної РадиУкраїнської РСР «Про Основні напрями економічного і соціаль-ного розвитку Української РСР на 1991 рік» / В. П. Гетьман// Бюлетень Другої сесії Верховної Ради Української РСР дванад-цятого скликання. – 1990. – № 65. – С. 40–41.

Третя сесіяВерховної Ради УРСР 1991 року

(12 скликання)

130. Виступ з обговорення питання про проект Закону Українсь-кої РСР «Про банки і банківську діяльність в Українській РСР»/ В. П. Гетьман // Бюлетень Третьої сесії Верховної Ради Українсь-кої РСР дванадцятого скликання. – 1991. – № 17. – С. 56–71, 73.

131. Довідка з обговорення проекту Закону Української РСР«Про банки і банківську діяльність в Українській РСР» /В. П. Гетьман // Бюлетень Третьої сесії Верховної Ради УкраїнськоїРСР дванадцятого скликання. – 1991. – № 18. – С. 24.

132. Виступ з обговорення питання про хід реалізації проектуЗакону Української РСР «Про пріоритетність розвитку села таагропромислового комплексу в народному господарстві України»/ В. П. Гетьман // Бюлетень Третьої сесії Верховної Ради Українсь-кої РСР дванадцятого скликання. – 1991. – № 21. – С. 41–43.

133. Виступ з обговорення питання про проект Закону Украї-нської РСР «Про банки і банківську діяльність в УкраїнськійРСР» (у другому читанні) / В. П. Гетьман // Бюлетень Третьої се-сії Верховної Ради Української РСР дванадцятого скликання. –1991. – № 25. – С. 12–13, 15–24, 26–27, 29–42, 44–51.

134. Пропозиції з обговорення питання про проект ЗаконуУкраїнської РСР «Про зовнішньоекономічну діяльність» /В. П. Гетьман // Бюлетень Третьої сесії Верховної Ради Українсь-кої РСР дванадцятого скликання. – 1991. – № 34. – С. 29.

135. Виступ з обговорення питання про проект Закону Українсь-кої РСР «Про цінні папери та фондову біржу» / В. П. Гетьман// Бюлетень Третьої сесії Верховної Ради Української РСР дванад-цятого скликання. – 1991. – № 35. – С. 35–38.

136. Пропозиції з розгляду проекту Постанови ВерховноїРади УРСР «Про проведену роботу та заходи по забезпеченнювиконання вимог Закону Української РСР про пріоритетністьсоціального розвитку села та агропромислового комплексу внародному господарстві України» / В. П. Гетьман // БюлетеньТретьої сесії Верховної Ради Української РСР дванадцятогоскликання. – 1991. – № 43. – С. 47.

Page 39: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

39

137. Пропозиції з обговорення питання Кабінету МіністрівУкраїнської РСР про Національний банк / В. П. Гетьман// Бюлетень Третьої сесії Верховної Ради Української РСР двана-дцятого скликання. – 1991. – № 49. – С. 88.

138. Виступ з обговорення інформації Кабінету Міністрів пропроект Постанови Верховної Ради Української РСР «Про Про-граму надзвичайних заходів щодо стабілізації економіки Українита виходу її з кризового стану» / В. П. Гетьман // Бюлетень Тре-тьої сесії Верховної Ради Української РСР дванадцятого скли-кання. – 1991. – № 81. – С. 71–74.

139. Пропозиції з обговорення питання про проект ЗаконуУкраїнської РСР «Про порядок дії на території Української РСР в1991 році Закону Союзу РСР ″Про податки з підприємств,об’єднань і організацій″» / В. П. Гетьман // Бюлетень Третьої се-сії Верховної Ради Української РСР дванадцятого скликання. –1991. – № 89. – С. 28–29, 38–39, 41, 44.

Четверта сесіяВерховної Ради України 1991 року

(12 скликання)

140. Виступ щодо створення у Верховній Раді України демо-кратичного парламентського центру після оголошення «ЗаявиНародної Ради» депутатом І. Р. Юхновським / В. П. Гетьман// Бюлетень Четвертої сесії Верховної Ради України дванадцятогоскликання. – 1991. – № 6. – С. 21–22.

141. Виступи з обговорення питання про проект ЗаконуУкраїни «Про правонаступництво України» / В. П. Гетьман //Бюлетень Четвертої сесії Верховної Ради України дванадцятогоскликання. – 1991. – № 7. – С. 24.

142. Виступи з обговорення питання про проект ЗаконуУкраїни «Про акціонерні товариства та інші види господарськихтовариств» / В. П. Гетьман // Бюлетень Четвертої сесії ВерховноїРади України дванадцятого скликання. – 1991. – № 13. – С. 13–14,19, 22, 26–27, 31–32.

143. Виступ з обговорення питання про проект ПостановиПрезидії Верховної Ради України «Про розмір і джерела форму-вання статутного фонду Національного банку України»/ В. П. Гетьман // Бюлетень Четвертої сесії Верховної РадиУкраїни дванадцятого скликання. – 1991. – № 21. – С. 115–116.

144. Виступ з обговорення питання про проект ПостановиВерховної Ради України «Про Концепцію роздержавлення і при-

Page 40: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

40

ватизації підприємств, землі і житлового фонду» / В. П. Гетьман// Бюлетень Четвертої сесії Верховної Ради України дванадцятогоскликання. – 1991. – № 26. – С. 106.

145. Пропозиція з обговорення питання про проект ЗаконуУкраїни «Про статус народного депутата України» / В. П. Геть-ман // Бюлетень Четвертої сесії Верховної Ради України дванад-цятого скликання. – 1991. – № 30. – С. 82.

146. Виступ з обговорення питання про проект Закону Украї-ни «Про селянське (фермерське) господарство» / В. П. Гетьман// Бюлетень Четвертої сесії Верховної Ради України дванадцятогоскликання. – 1991. – № 37. – С. 68–70 ; № 43. – С. 32–33.

147. Пропозиції з обговорення питання про проект ПостановиВерховної Ради України «Про порядок введення в дію ЗаконуУкраїни ″Про пенсійне забезпечення″» / В. П. Гетьман // Бюле-тень Четвертої сесії Верховної Ради України дванадцятого скли-кання. – 1991. – № 43. – С. 58–59.

148. Виступ з обговорення питання про проект ПостановиВерховної Ради України «Про проект Митного кодексу України»/ В. П. Гетьман // Бюлетень Четвертої сесії Верховної РадиУкраїни дванадцятого скликання. – 1991. – № 48. – С. 19–20.

149. Пропозиції з обговорення питання про проект ЗаконуУкраїни «Про загальні засади створення і функціонування спеці-альних (вільних) економічних зон» / В. П. Гетьман // БюлетеньЧетвертої сесії Верховної Ради України дванадцятого скликан-ня. – 1991. – № 48. – С. 90–91.

150. Пропозиції з обговорення питання про проект ЗаконуУкраїни «Про селянське (фермерське) господарство» / В. П. Гетьман// Бюлетень Четвертої сесії Верховної Ради України дванадцятогоскликання. – 1991. – № 57. – С. 107–108.

151. Виступ з обговорення Указу Президента України «Просоціальний захист населення в умовах лібералізації цін» та проек-ту Постанови Президії Верховної Ради України «Про соціальнийзахист населення і внутрішнього ринку України» / В. П. Гетьман// Бюлетень Четвертої сесії Верховної Ради України дванадцятогоскликання. – 1991. – № 60. – С. 38–41.

П’ята сесіяВерховної Ради України 1992 року

(12 скликання)

152. Пропозиції з обговорення питання про проект ПостановиВерховної Ради України «Про формування валютних фондів

Page 41: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

41

України у 1992 році» / В. П. Гетьман // Бюлетень П’ятої сесії Верхов-ної Ради України дванадцятого скликання. – 1992. – № 5. –С. 5–6.

153. Пропозиції з обговорення питання про проект ЗаконуУкраїни «Про колективне сільськогосподарське підприємство»/ В. П. Гетьман // Бюлетень П’ятої сесії Верховної Ради Українидванадцятого скликання. – 1992. – № 8. – С. 51.

154. Виступ з обговорення питання про проект ПостановиВерховної Ради України «Про формування валютних фондівУкраїни у 1992 році» / В. П. Гетьман // Бюлетень П’ятої сесіїВерховної Ради України дванадцятого скликання. – 1992. – № 11. –С. 56–60.

155. Виступ з обговорення питання про проект Закону Украї-ни «Про внесення змін і доповнень до Закону Української РСР″Про банки і банківську діяльність″» / В. П. Гетьман // БюлетеньП’ятої сесії Верховної Ради України дванадцятого скликання. –1992. – № 22. – С. 29–41.

156. Пропозиції з обговорення проекту Постанови ВерховноїРади України «Про порядок проведення бартерних операцій в1992 році в галузі зовнішньоекономічної діяльності» / В. П. Геть-ман // Бюлетень П’ятої сесії Верховної Ради України дванадцято-го скликання. – 1992. – № 31. – С. 10.

157. Пропозиції з обговорення проекту Закону України «Пробанкрутство» / В. П. Гетьман // Бюлетень П’ятої сесії ВерховноїРади України дванадцятого скликання. – 1992. – № 33. – С. 121–122.

158. Виступ з обговорення проекту Постанови Президії Вер-ховної Ради України «Про надання дозволу Національному банкуУкраїни на кредитну емісію» / В. П. Гетьман // Бюлетень П’ятоїсесії Верховної Ради України дванадцятого скликання. – 1992. –№ 45. – С. 6–8.

159. Інформаційний виступ як Голови Правління Національ-ного банку України про фінансовий стан підприємств, організа-цій та комерційних банків / В. П. Гетьман // Бюлетень П’ятої сесіїВерховної Ради України дванадцятого скликання. – 1992. – № 48. –С. 29–41, 43–47, 50–52.

160. Виступи з обговорення питання про проект ПостановиВерховної Ради України «Про підвищення соціальних гарантійдля населення» / В. П. Гетьман // Бюлетень П’ятої сесії ВерховноїРади України дванадцятого скликання. – 1992. – № 52. – С. 27–28 ;№ 56. – С. 20–22.

161. Виступ з обговорення проекту Закону України «Про Дер-жавний бюджет України на 1992 рік» / В. П. Гетьман // Бюлетень

Page 42: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

42

П’ятої сесії Верховної Ради України дванадцятого скликання. –1992. – № 66. – С. 70–75.

162. Виступ з обговорення прийняття Постанови ВерховноїРади України «Про кредитну емісію на період до індексації обо-ротних коштів державних підприємств і організацій» та з обгово-рення проекту Постанови Верховної Ради України «Про заходищодо подолання платіжної кризи підприємств і організаційУкраїни» / В. П. Гетьман // Бюлетень П’ятої сесії Верховної РадиУкраїни дванадцятого скликання. – 1992. – № 72. – С. 46–62,64–76, 78.

163. Виступ з обговорення питання про проект Закону Украї-ни «Про державний внутрішній борг України» / В. П. Гетьман// Бюлетень П’ятої сесії Верховної Ради України дванадцятогоскликання. – 1992. – № 84. – С. 44–48.

164. Виступ з обговорення питання про проект ПостановиВерховної Ради України «Про заходи щодо оздоровлення еконо-міки сільського господарства України» / В. П. Гетьман // БюлетеньП’ятої сесії Верховної Ради України дванадцятого скликання. –1992. – № 88. – С. 8–15.

Шоста сесіяВерховної Ради України 1992—1993 років

(12 скликання)

165. Виступ з обговорення питання про проект Закону Украї-ни «Про державний внутрішній борг України» / В. П. Гетьман// Бюлетень Шостої сесії Верховної Ради України дванадцятогоскликання. – 1992. – № 3. – С. 83–84.

166. Доповідь як Голови Правління Національного банкуУкраїни з приводу проведення грошової реформи в країні / В. Геть-ман // Бюлетень Шостої сесії Верховної Ради України Українсь-кої РСР дванадцятого скликання. – 1992. – № 9. – С. 48–55.

167. Виступ з обговорення проекту Постанови Верховної Ра-ди України «Про проект Закону України ″Про кредитні спілки″»/ В. Гетьман // Бюлетень Шостої сесії Верховної Ради УкраїниУкраїнської РСР дванадцятого скликання. – 1992. – № 15. –С. 30–31.

168. Виступ з обговорення питання про Голову ПравлінняНаціонального банку України / В. П. Гетьман // Бюлетень Шостоїсесії Верховної Ради України Української РСР дванадцятогоскликання. – 1992. – № 44. – С. 25–50.

Page 43: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

43

169. Виступ з заявою про звільнення від обов’язків ГоловиПравління Національного банку України / В. П. Гетьман // Бюле-тень Шостої сесії Верховної Ради України Української РСР два-надцятого скликання. – 1992. – № 45. – С. 4–5.

Сьома сесіяВерховної Ради України 1993 року

(12 скликання)

170. Виступ з обговорення питань про соціально-економічне іполітичне становище, що склалося в Україні, та шляхи виходу знього, про стан грошового обігу та основні напрями грошово-кредитної політики Національного банку України на 1993 рікта звіту Фонду державного майна України / В. П. Гетьман// Бюлетень Сьомої сесії Верховної Ради України дванадцятогоскликання. – 1993. – № 41. – С. 44–48.

171. Виступ з обговорення питання про проект ПостановиВерховної Ради України «Про механізм соціального захистунаселення у зв’язку із зростанням цін на енергоносії»/ В. П. Гетьман // Бюлетень Сьомої сесії Верховної Ради Українидванадцятого скликання. – 1993. – № 45. – С. 73–74.

172. Виступ з обговорення проекту Постанови ВерховноїРади України «Про підвищення мінімальних розмірів заробітноїплати та пенсії за віком» / В. П. Гетьман // Бюлетень Сьомої сесіїВерховної Ради України дванадцятого скликання. – 1993. – № 46. –С. 86–88.

173. Виступ з обговорення інформації Тимчасової КомісіїВерховної Ради України щодо розгляду комплексу питань еко-номічної реформи / В. П. Гетьман // Бюлетень Сьомої сесії Вер-ховної Ради України дванадцятого скликання. – 1993. – № 54. –С. 84–89.

174. Пропозиції з обговорення проекту Постанови ВерховноїРади України «Про випуск в обіг Національним банком через ко-мерційні банки платіжних засобів первинної емісії та здійсненнярегулювання грошових потоків у другому кварталі 1993 року»/ В. П. Гетьман // Бюлетень Сьомої сесії Верховної Ради Українидванадцятого скликання. – 1993. – № 56. – С. 45.

175. Пропозиції з обговорення питання про проект ПостановиВерховної Ради України «Про норматив обігу платіжних доку-ментів в Україні» / В. П. Гетьман // Бюлетень Сьомої сесії Верхов-ної Ради України дванадцятого скликання. – 1993. – № 65. –С. 39, 42.

Page 44: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

44

176. Пропозиції з обговорення питання про проект ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до Закону України ″Про Державнийбюджет України на 1993 рік″» / В. П. Гетьман // Бюлетень Сьомоїсесії Верховної Ради України дванадцятого скликання. – 1993. –№ 70. – С. 89.

177. Пропозиції з обговорення питання про стан медикамен-тозного забезпечення та організацію медичного обслуговуваннянаселення України / В. П. Гетьман // Бюлетень Сьомої сесії Вер-ховної Ради України дванадцятого скликання. – 1993. – № 72. –С. 50.

Восьма сесіяВерховної Ради України 1993 року

(12 скликання)

178. Виступ з обговорення питання про проект ПостановиВерховної Ради України «Про уряд України» / В. П. Гетьман //Бюлетень Восьмої сесії Верховної Ради України. – 1993. – № 2. –С. 21–24.

179. Виступ з розгляду питань порядку денного / В. П. Гетьман// Бюлетень Восьмої сесії Верховної Ради України. – 1993. –№ 5. – С. 21–22.

180. Виступ з обговорення проектів Постанов Верховної РадиУкраїни «Про випуск Державних товарних облігацій національ-них ресурсів України» та «Про приватизацію об’єктів незавер-шеного будівництва» / В. П. Гетьман // Бюлетень Восьмої сесіїВерховної Ради України. – 1993. – № 27. – С. 31–36.

Дев’ята сесіяВерховної Ради України 1994 року

(12 скликання)

181. Пропозиції з обговорення питання про проект ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до Закону України ″Про Державнийбюджет України на 1994 рік″» / В. П. Гетьман // БюлетеньДев’ятої сесії Верховної Ради України дванадцятого скликання. –1994. – № 11. – С. 84–85.

182. Доповідь з обговорення питання про проект ПостановиВерховної Ради України «Про поліпшення діяльності виробничо-го об’єднання ″АвтоЗАЗ″» / В. П. Гетьман // Бюлетень Дев’ятоїсесії Верховної Ради України дванадцятого скликання. – 1994. –№ 22. – С. 45–49.

Page 45: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

45

183. Пропозиції з обговорення проекту Постанови та доповідіКабінету Міністрів і Національного банку по організації вико-нання постанов Верховної Ради України від 17 і 23 грудня1993 року та заходи щодо подолання платіжної кризи в народномугосподарстві / В. П. Гетьман // Бюлетень Дев’ятої сесії ВерховноїРади України дванадцятого скликання. – 1994. – № 24. – С. 34.

Друга сесіяВерховної Ради України 1994 року

(2 скликання)

184. Виступ з пропозицією включити до порядку денного се-сії питання про підвищення пенсій, заробітної плати у зв’язку зінфляцією та підвищенням цін на товари споживчого кошика іпослуги / В. П. Гетьман // Бюлетень Другої сесії Верховної РадиУкраїни. – 1994. – № 10. – С. 18–19.

185. Виступ з обговорення питання про проект ПостановиВерховної Ради України «Про підвищення заробітної плати, пен-сій та соціальних виплат» / В. П. Гетьман // Бюлетень Другої сесіїВерховної Ради України. – 1994. – № 14. – С. 36.

186. Виступ з обговорення питання про проект ПостановиВерховної Ради України «Про Доповідь Президента України″Про основні засади економічної та соціальної політики″»/ В. П. Гетьман // Бюлетень Другої сесії Верховної Ради Украї-ни. – 1994. – № 20. – С. 100–104.

187. Виступ з обговорення доповнень до проекту ЗаконуУкраїни «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валю-ті» / В. П. Гетьман // Бюлетень Другої сесії Верховної РадиУкраїни. – 1994. – № 22. – С. 22–23, 26.

188. Виступ з розгляду питання про Тимчасову депутатськуКомісію для аналізу ситуації, пов’язаної з різкою зміною курсуукраїнського карбованця / В. П. Гетьман // Бюлетень Другої сесіїВерховної Ради України. – 1994. – № 22. – С. 40–41.

189. Виступ з обговорення проекту Постанови ВерховноїРади України «Про виконання Постанови Верховної Ради Украї-ни ″Про політико-правову ситуацію в Автономній РеспубліціКрим″» / В. П. Гетьман // Бюлетень Другої сесії Верховної РадиУкраїни. – 1994. – № 33. – С. 125–126.

190. Пропозиції з обговорення питання про проект ПостановиВерховної Ради України «Про постанову Кабінету МіністрівУкраїни № 733 від 21 жовтня 1994 року ″Про ціноутворення в

Page 46: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

46

умовах реформування економіки″» / В. П. Гетьман // БюлетеньДругої сесії Верховної Ради України. – 1994. – № 34. – С. 16.

191. Виступ з обговорення проекту Постанови Президії Вер-ховної Ради України «Про проект Закону України «Про внесеннязмін і доповнень до деяких законодавчих актів України»(в зв’язку з прийняттям доповнень і змін до Закону України«Про систему оподаткування»)» / В. П. Гетьман // Бюлетень Дру-гої сесії Верховної Ради України. – 1994. – № 35. – С. 69–70.

Третя сесіяВерховної Ради України 1995 року

(2 скликання)

192. Виступ з розгляду питання щодо діяльності членів Пре-зидії Верховної Ради України / В. П. Гетьман // Бюлетень Третьоїсесії Верховної Ради України. – 1995. – № 11. – С. 25–26.

193. Виступ з обговорення питання про проект ПостановиВерховної Ради України «Про стан підготовки та створеннясприятливих економічних умов для проведення весняно-польових робіт у 1995 році» / В. П. Гетьман // Бюлетень Третьоїсесії Верховної Ради України. – 1995. – № 12, ч. 1. – С. 66–67.

194. Виступ з обговорення порядку денного з вимогою термі-нового звіту Уряду щодо його економічної політики / В. П. Геть-ман // Бюлетень Третьої сесії Верховної Ради України. – 1995. –№ 17, ч. 1. – С. 18–20.

195. Пропозиції з обговорення проекту Постанови ВерховноїРади України «Про проект Закону України про внесення змін ідоповнень до Закону Української РСР «Про бюджетну системуУкраїнської РСР» (нова редакція)» / В. П. Гетьман // БюлетеньТретьої сесії Верховної Ради України. – 1995. – № 18, ч. 1. – С. 64–66.

196. Виступ з обговорення проекту Постанови ВерховноїРади України «Про проект Закону України про внесення змін ідоповнень до Закону Української РСР «Про бюджетну системуУкраїнської РСР» (нова редакція)» / В. П. Гетьман // БюлетеньТретьої сесії Верховної Ради України. – 1995. – № 19. – С. 98–99.

197. Пропозиції з розгляду питання про проект ПостановиВерховної Ради України «Про висновок щодо Указу ПрезидентаУкраїни ″Про фінансово-промислові групи в Україні″» / В. П. Геть-ман // Бюлетень Третьої сесії Верховної Ради України. – 1995. –№ 20. – С. 29–31.

Page 47: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

47

198. Виступ з обговорення проекту Постанови ВерховноїРади України «Про проект Концепції податкової політики вУкраїні» / В. П. Гетьман // Бюлетень Третьої сесії Верховної РадиУкраїни. – 1995. – № 21, ч. 2. – С. 60–61.

199. Виступ з обговорення питання про внесення змін до пун-кту 3 Постанови Верховної Ради України «Про стан підготовкита створення сприятливих економічних умов для проведення вес-няно-польових робіт у 1995 році» / В. П. Гетьман // БюлетеньТретьої сесії Верховної Ради України. – 1995. – № 22, ч. 2. –С. 49–60.

200. Виступ з обговорення питання про проект ПостановиВерховної Ради України «Про незадовільний соціальний захистнаселення у зв’язку з підвищенням тарифів на житлово-комунальні послуги» / В. П. Гетьман // Бюлетень Третьої сесіїВерховної Ради України. – 1995. – № 24, ч. 1. – С. 55–60.

201. Виступ з обговорення питання про проект ПостановиВерховної Ради України «Про доручення Генеральній прокура-турі України щодо виконання Постанови Верховної Ради України″Про незадовільний соціальний захист населення у зв’язкуз підвищенням тарифів на житлово-комунальні послуги″»/ В. П. Гетьман // Бюлетень Третьої сесії Верховної Ради Украї-ни. – 1995. – № 30, ч. 1. – С. 60–61.

202. Виступ з обговорення питання про хід виконання Поста-нови Верховної Ради України «Про стан підготовки та створеннясприятливих економічних умов для проведення весняно-польових робіт у 1995 році» / В. П. Гетьман // Бюлетень Третьоїсесії Верховної Ради України. – 1995. – № 32. – С. 27–30.

203. Виступ з обговорення питання про проект Закону Украї-ни «Про державний бюджет України на 1995 рік» / В. П. Гетьман// Бюлетень Третьої сесії Верховної Ради України. – 1995. – № 34. –С. 87–88.

204. Виступ з обговорення питання розмежування повнова-жень між законодавчою і виконавчою владою / В. П. Гетьман// Бюлетень Третьої сесії Верховної Ради України. – 1995. – № 36,ч. 2. – С. 20–24.

205. Виступ з заявою від депутатських груп центристськогоспрямування про соціально-політичну ситуацію на Україні, вне-сення пропозицій на розгляд Президенту та Голові ВерховноїРади України / В. П. Гетьман // Бюлетень Третьої сесії ВерховноїРади України. – 1995. – № 46. – С. 4–8.

206. Виступ з обговорення питання про проект Закону Украї-ни «Про державну владу і місцеве самоврядування в Україні»

Page 48: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

48

/ В. П. Гетьман // Бюлетень Третьої сесії Верховної Ради Украї-ни. – 1995. – № 56. – С. 40–44.

207. Виступ з пропозиціями групи «Незалежні» щодо прий-няття закону про державну владу, місцеве самоврядування таконституційної угоди / В. П. Гетьман // Бюлетень Третьої сесіїВерховної Ради України. – 1995. – № 70. – С. 20–22.

208. Пропозиції з обговорення проекту Постанови ВерховноїРади України «Про проект Концепції створення і розвитку фон-дового ринку України» / В. П. Гетьман // Бюлетень Третьої сесіїВерховної Ради України. – 1995. – № 71. – С. 43.

209. Виступ з обговорення питання про проект Закону Украї-ни «Про фінансово-промислові групи в Україні» / В. П. Гетьман //Бюлетень Третьої сесії Верховної Ради України. – 1995. – № 84. –С. 80–83.

Четверта сесіяВерховної Ради України 1995 року

(2 скликання)

210. Виступ від депутатської групи «Незалежні» у зв’язку звідкриттям 4-ї сесії Верховної Ради України та з питання реорга-нізації діяльності постійних комісій / В. П. Гетьман // БюлетеньЧетвертої сесії Верховної Ради України. – 1995. – № 1. – С. 20–25.

211. Виступ від депутатської групи «Незалежні» з питань ор-ганізації роботи та порядку денного 4-ї сесії Верховної РадиУкраїни / В. П. Гетьман // Бюлетень Четвертої сесії ВерховноїРади України. – 1995. – № 2. – С. 25–26.

212. Виступ з обговорення питання про проект ПостановиВерховної Ради України «Про компенсацію громадянам Українивтрат від знецінення грошових заощаджень в установах Ощадно-го банку України і колишнього Укрдержстраху» / В. П. Гетьман// Бюлетень Четвертої сесії Верховної Ради України. – 1995. –№ 5. – С. 114–115.

213. Пропозиції з обговорення питання про Закон України«Про фінансово-промислові групи в Україні» / В. П. Гетьман// Бюлетень Четвертої сесії Верховної Ради України. – 1995. –№ 6. – С. 61.

214. Пропозиція від групи «Незалежні» щодо подолання про-тистояння між Парламентом і Президентом / В. П. Гетьман //Бюлетень Четвертої сесії Верховної Ради України. – 1995. –№ 6. – С. 7, 20.

Page 49: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

49

215. Виступ з обговорення та внесення змін до Закону Украї-ни «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби» /В. П. Гетьман // Бюлетень Четвертої сесії Верховної Ради України. –1995. – № 9, ч. 2. – С. 46–47, 55.

216. Виступ з обговорення питання про проект ПостановиВерховної Ради України «Про порядок застосування статті 29 За-кону України ″Про аудиторську діяльність″» / В. П. Гетьман// Бюлетень Четвертої сесії Верховної Ради України. – 1995. –№ 11. – С. 83–84.

217. Виступ з обговорення проекту Постанови Верховної РадиУкраїни «Про проект Концепції створення і розвитку фондовогоринку України» / В. П. Гетьман // Бюлетень Четвертої сесії Вер-ховної Ради України. – 1995. – № 14, ч. 1. – С. 59–60, 63.

218. Виступ з обговорення питання корегування бюджету набеземісійній основі при уточненні показників бюджету 1995 рокуі про проект плану 1996 року для соціальних виплат/ В. П. Гетьман // Бюлетень Четвертої сесії Верховної РадиУкраїни. – 1995. – № 23. – С. 48–50.

219. Виступ з обговорення питання про проект Закону Украї-ни «Про внесення зміни до статті 7 Декрету Кабінету МіністрівУкраїни ″Про систему валютного регулювання і валютного конт-ролю″» / В. П. Гетьман // Бюлетень Четвертої сесії Верховної РадиУкраїни. – 1995. – № 23. – С. 106–109.

220. Виступ із заявою від депутатської групи «Незалежні»щодо прийняття Постанови Верховної Ради України «Про вели-чину вартості межі малозабезпеченості» / В. П. Гетьман // Бюле-тень Четвертої сесії Верховної Ради України. – 1995. – № 26. –С. 22–24.

221. Виступ з обговорення проекту Постанови Верховної РадиУкраїни «Про проект Закону України про внесення змін і допов-нень до Закону України ″Про цінні папери і фондову біржу″» /В. П. Гетьман // Бюлетень Четвертої сесії Верховної Ради Украї-ни. – 1995. – № 29, ч. 2. – С. 18–19.

222. Виступ з обговорення питання про проект Закону Украї-ни «Про внесення зміни до статті 7 Декрету Кабінету МіністрівУкраїни ″Про систему валютного регулювання і валютного конт-ролю″» // Бюлетень Четвертої сесії Верховної Ради України. –1995. – № 32. – С. 81.

223. Виступ з обговорення питання про проект ПостановиВерховної Ради України «Про порядок введення в дію ЗаконуУкраїни ″Про відкликання народного депутата України″»

Page 50: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

50

/ В. П. Гетьман // Бюлетень Четвертої сесії Верховної РадиУкраїни. – 1995. – № 33. – С. 104–106.

224. Співдоповідь від Комісії з питань фінансів і банківськоїдіяльності з обговорення проекту Постанови Верховної РадиУкраїни «Про звіт про роботу Національного банку, баланс йогодіяльності і зведений баланс банківської системи та розподілприбутку Національного банку України за 1994 рік» / В. П. Геть-ман // Бюлетень Четвертої сесії Верховної Ради України. –1995. – № 37, ч. 2. – С. 21–28, 29–30, 32–35, 51–52, 60.

225. Виступ з обговорення питання про проект ПостановиВерховної Ради України «Про звіт про роботу Національногобанку, баланс його діяльності і зведений баланс банківської сис-теми та розподіл прибутку Національного банку України за1994 рік» / В. П. Гетьман // Бюлетень Четвертої сесії ВерховноїРади України. – 1995. – № 46. – С. 30–34, 36–40.

226. Виступ щодо необхідності терміново прийняти проектПостанови Верховної Ради України «Про основні напрями гро-шово-кредитної політики Національного банку України на1995 рік» / В. П. Гетьман // Бюлетень Четвертої сесії ВерховноїРади України. – 1995. – № 46. – С. 42, 48–49.

П’ята сесіяВерховної Ради України 1996 року

(2 скликання)

227. Виступ з обговорення питання про проект Закону Украї-ни «Про Державний бюджет на 1996 рік» / В. П. Гетьман// Бюлетень П’ятої сесії Верховної Ради України. – 1996. – № 1. –С. 14–15.

228. Виступ з обговорення питання про проект ПостановиВерховної Ради України «Про погашення заборгованості Держав-ного бюджету України за 1995 рік по заробітній платі, пенсіях,стипендіях, інших грошових виплатах населенню, що сплачуютьсяза рахунок Державного бюджету» / В. П. Гетьман // БюлетеньП’ятої сесії Верховної Ради України. – 1996. – № 8. – С. 98.

229. Виступ з обговорення питання про проект ПостановиВерховної Ради України «Про внесення змін до Закону України″Про банки і банківську діяльність″» / В. П. Гетьман // БюлетеньП’ятої сесії Верховної Ради України. – 1996. – № 14. – С. 15–17.

230. Виступ з обговорення питання «Про законодавче забез-печення стабілізації сільськогосподарського виробництва та фор-мування продовольчих ресурсів на 1996 рік» / В. П. Гетьман

Page 51: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

51

// Бюлетень П’ятої сесії Верховної Ради України. – 1996. – № 20,ч. 1. – С. 59–62.

231. Пропозиції з обговорення питання про проект ПостановиВерховної Ради України «Про величину вартості межі малоза-безпеченості» / В. П. Гетьман // Бюлетень П’ятої сесії ВерховноїРади України. – 1996. – № 21, ч. 2. – С. 49–50.

232. Виступ з обговорення питання про проект Закону Украї-ни «Про Державний бюджет на 1996 рік» / В. П. Гетьман// Бюлетень П’ятої сесії Верховної Ради України. – 1996. – № 22,ч. 2. – С. 25–26 ; № 24, ч. 1. – С. 21–22.

233. Пропозиція з розгляду питання про приєднання Верхов-ної Ради України до Угоди про Міжпарламентську асамблеюдержав-учасниць СНД / В. П. Гетьман // Бюлетень П’ятої сесіїВерховної Ради України. – 1996. – № 27. – С. 10–11.

234. Виступ з обговорення питання про проект ПостановиВерховної Ради України «Про заходи щодо підтримки сільсько-господарських товаровиробників у 1996 році» / В. П. Гетьман// Бюлетень П’ятої сесії Верховної Ради України. – 1996. – № 28,ч. 1. – С. 32–35.

235. Виступ з обговорення питання про проект Закону Украї-ни «Про деякі питання оподаткування валютного регулюваннясуб’єктів експериментальної економічної зони Сиваш» / В. П. Геть-ман // Бюлетень П’ятої сесії Верховної Ради України. – 1996. –№ 30, ч. 1. – С. 52–54.

236. Виступ з розгляду питань порядку денного / В. П. Геть-ман // Бюлетень П’ятої сесії Верховної Ради України. – 1996. –№ 35. – С. 77–78, 86.

237. Виступ з обговорення питання про проект Закону Украї-ни «Про внесення змін і доповнень до Закону України ″Про ви-бори народних депутатів України″» / В. П. Гетьман // БюлетеньП’ятої сесії Верховної Ради України. – 1996. – № 37. – С. 63.

238. Пропозиції щодо порядку розгляду проекту КонституціїУкраїни / В. П. Гетьман // Бюлетень П’ятої сесії Верховної РадиУкраїни. – 1996. – № 39. – С. 16–17.

239. Пропозиції з обговорення питання про проект ЗаконуУкраїни «Про Державний бюджет України на 1996 рік»/ В. П. Гетьман // Бюлетень П’ятої сесії Верховної Ради Украї-ни. – 1996. – № 43, ч. 1. – С. 24, 52 ; № 43, ч. 2. – С. 10–11, 21–22 ;№ 44. – С. 16–17, 42–43.

240. Виступ з обговорення проекту Закону України «Проратифікацію Угоди про позику між Україною (що діє черезМіністерство фінансів України) та Експортно-імпортним Банком

Page 52: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

52

Японії щодо надання незв’язаного кредиту в сумі, еквівалентній150 млн дол. США» та проекту Закону України «Про ратифіка-цію Угоди про позику між Україною (що діє через Міністерствофінансів України) та Експортно-імпортним Банком Японії щодонадання експортного кредиту в сумі, еквівалентній 50 млн дол.США» / В. П. Гетьман // Бюлетень П’ятої сесії Верховної РадиУкраїни. – 1996. – № 48, ч. 2. – С. 51–54.

241. Виступ з обговорення питання про включення до поряд-ку денного пленарних засідань слухань щодо проекту Конститу-ції України / В. П. Гетьман // Бюлетень П’ятої сесії ВерховноїРади України. – 1996. – № 50. – С. 4–5, 65–66.

242. Пропозиції з розгляду проекту Конституції України тапідготовки його до першого читання / В. П. Гетьман // БюлетеньП’ятої сесії Верховної Ради України. – 1996. – № 52. – С. 35.

243. Пропозиції з розгляду проекту Конституції України/ В. П. Гетьман // Бюлетень П’ятої сесії Верховної Ради Украї-ни. – 1996. – № 55, ч. 2. – С. 8–10.

244. Виступ з обговорення питання про проект КонституціїУкраїни / В. П. Гетьман // Бюлетень П’ятої сесії Верховної РадиУкраїни. – 1996. – № 62. – С. 87–92.

245. Пропозиції з обговорення питання про проект ПостановиВерховної Ради України «Про Тимчасову спеціальну комісіюВерховної Ради України по опрацюванню проекту КонституціїУкраїни» / В. П. Гетьман // Бюлетень П’ятої сесії Верховної РадиУкраїни. – 1996. – № 62. – С. 53–54.

246. Виступ з обговорення питання про проект ПостановиВерховної Ради України «Про державний внутрішній борг Украї-ни станом на 1 січня 1996 року, його структуру та гранич-ний розмір державного внутрішнього боргу на 1996 рік»/ В. П. Гетьман // Бюлетень П’ятої сесії Верховної Ради Украї-ни. – 1996. – № 71. – С. 61–67.

247. Виступ з обговорення звіту прем’єр-міністра про хід ви-конання Постанови Верховної Ради України «Про погашення за-боргованості Державного бюджету України і місцевих бюджетівза 1995 рік по заробітній платі, пенсіях, стипендіях, інших гро-шових виплат населенню та про заходи щодо погашення заборго-ваності по виплаті заробітної плати у небюджетній сфері»/ В. П. Гетьман // Бюлетень П’ятої сесії Верховної Ради Украї-ни. – 1996. – № 83, ч. 2. – С. 69–71.

248. Виступ з обговорення питання про проект ПостановиВерховної Ради України «Про основні напрями грошово-кредитної політики Національного банку України на 1996 рік»

Page 53: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

53

/ В. П. Гетьман // Бюлетень П’ятої сесії Верховної Ради Украї-ни. – 1996. – № 85, ч. 1. – С. 21–22.

249. Виступ з обговорення звіту прем’єр-міністра про хідвиконання Постанови Верховної Ради України «Про погашеннязаборгованості Державного бюджету України і місцевих бюдже-тів за 1995 рік по заробітній платі, пенсіях, стипендіях, іншихгрошових виплат населенню та про заходи щодо погашення за-боргованості по виплаті заробітної плати у небюджетній сфері»/ В. П. Гетьман // Бюлетень П’ятої сесії Верховної Ради Украї-ни. – 1996. – № 85, ч. 2. – С. 17.

250. Виступ від групи «Незалежні» з процедури голосуванняза проект Конституції України / В. П. Гетьман // Бюлетень П’ятоїсесії Верховної Ради України. – 1996. – № 89. – С. 98.

251. Виступ з питання порядку денного про невідкладністьрозгляду та прийняття проекту Конституції України / В. П. Геть-ман // Бюлетень П’ятої сесії Верховної Ради України. – 1996. –№ 98. – С. 27–28.

252. Виступи з обговорення проекту Конституції України /В. П. Гетьман // Бюлетень П’ятої сесії Верховної Ради України. –1996. – № 102. – С. 40–42 ; № 107, ч. 3. – С. 45–46 ; № 107, ч. 4. –С. 53 ; № 107, ч. 5. – С. 18, 22–23.

Шоста сесіяВерховної Ради України 1996 року

(2 скликання)

253. Виступ щодо визначення питань для розгляду Шостоюсесією Верховної Ради 2-го скликання / В. П. Гетьман // Бюле-тень Шостої сесії Верховної Ради України. – 1996. – № 1. –С. 20–24.

254. Виступ з обговорення питання про проект ПостановиВерховної Ради України «Про ситуацію в агропромисловомукомплексі України» / В. П. Гетьман // Бюлетень Шостої сесіїВерховної Ради України. – 1996. – № 22, ч. 2. – С. 77–78.

255. Пропозиція з обговорення постанови стосовно зверненнянародного депутата Звягільського / В. П. Гетьман // БюлетеньШостої сесії Верховної Ради України. – 1996. – № 22, ч. 2. –С. 68–69.

256. Виступ з обговорення питання про проект ПостановиВерховної Ради України «Про державні гарантії відновлення за-ощаджень громадян України» / В. П. Гетьман // Бюлетень Шостоїсесії Верховної Ради України. – 1996. – № 27. – С. 51–52.

Page 54: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

54

257. Виступ з обговорення питання про проект Закону Украї-ни «Про Державний бюджет України на 1997 рік» / В. П. Гетьман// Бюлетень Шостої сесії Верховної Ради України. – 1996. –№ 29. – С. 53–57.

258. Пропозиції з обговорення питання про проект ПостановиВерховної Ради України «Про порядок формування та виконаннямісцевих бюджетів на 1997 рік» / В. П. Гетьман // Бюлетень Шос-тої сесії Верховної Ради України. – 1996. – № 30, ч. 1. – С. 39–40.

259. Виступ з обговорення питання про проект ПостановиВерховної Ради України «Про проект Закону України ″Про дер-жавні гарантії і порядок відновлення заощаджень громадянУкраїни″» / В. П. Гетьман // Бюлетень Шостої сесії Верховної Ра-ди України. – 1996. – № 35. – С. 91–93.

260. Пропозиція щодо невідкладності розгляду на сесії зако-нопроекту про внутрішній державний борг України / В. П. Геть-ман // Бюлетень Шостої сесії Верховної Ради України. – 1996. –№ 39. – С. 52.

261. Доповідь від Комісії з питань фінансів і банківської діяль-ності та відповіді на запитання з розгляду проекту Закону Украї-ни «Про платежі на території України» / В. П. Гетьман // Бюле-тень Шостої сесії Верховної Ради України. – 1996. – № 52, ч. 2. –С. 36–51.

262. Виступ з обговорення законопроекту про визнання та-ким, що втратив чинність, Закон України «Про вивізне (експорт-не) мито на живу худобу та шкіряну сировину» / В. П. Гетьман //Бюлетень Шостої сесії Верховної Ради України. – 1996. – № 58. –С. 64–65.

263. Пропозиції з розгляду проекту Закону України «Про по-рядок фінансування видатків з Державного бюджету України у1997 році до прийняття Закону України ″Про Державний бюджетУкраїни на 1997 рік″» / В. П. Гетьман // Бюлетень Шостої сесіїВерховної Ради України. – 1996. – № 58. – С. 75–76.

264. Виступ з обговорення питання про проект Закону Украї-ни «Про внесення доповнень і змін до статті 5 Декрету КабінетуМіністрів України ″Про прибутковий податок з громадян″»/ В. П. Гетьман // Бюлетень Шостої сесії Верховної Ради Украї-ни. – 1996. – № 61. – С. 46–47.

265. Виступ з обговорення питання про проект Закону України«Про Державний бюджет України на 1997 рік» / В. П. Гетьман// Бюлетень Шостої сесії Верховної Ради України. – 1996. –№ 63. – С. 79–81.

Page 55: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

55

266. Пропозиції з розгляду питання про проект Закону України«Про Державний бюджет України на 1997 рік» / В. П. Гетьман// Бюлетень Шостої сесії Верховної Ради України. – 1996. –№ 64. – С. 22–23.

267. Пропозиції з обговорення Постанови Верховної РадиУкраїни «Про утворення Тимчасової спеціальної Комісії по під-готовці і попередньому розгляду проекту нової редакції Митногокодексу України» / В. Гетьман // Бюлетень Шостої сесії Верхов-ної Ради України. – 1996. – № 67. – С. 80.

268. Виступ з обговорення питання про проект Закону Украї-ни «Про списання та реструктуризацію податкових зобов’язаньплатників податків станом на 1 вересня 1996 року» / В. П. Геть-ман // Бюлетень Шостої сесії Верховної Ради України. – 1996. –№ 69, ч. 2. – С. 26–27.

269. Виступ з обговорення питання про проект Закону Украї-ни «Про ратифікацію договору між Україною і Міжнароднимбанком реконструкції та розвитку про надання позики на реструк-туризацію вугільної галузі» / В. П. Гетьман // Бюлетень Шостоїсесії Верховної Ради України. – 1996. – № 70. – С. 60–61, 94.

270. Виступ з розгляду проекту Закону України «Про платежіна території України» та проекту Закону України «Про списаннята реструктуризацію податкових зобов’язань платників податківстаном на 1 вересня 1996 року» / В. П. Гетьман // Бюлетень Шос-тої сесії Верховної Ради України. – 1996. – № 75. – С. 40–54.

271. Виступ з обговорення проекту Постанови ВерховноїРади України «Про проект Постанови про внесення зміни допершого пункту Постанови Верховної Ради України ″Про кошто-рис Національного банку України на 1996 рік″» / В. П. Гетьман// Бюлетень Шостої сесії Верховної Ради України. – 1996. – № 76. –С. 112–113, 115–119.

Сьома сесіяВерховної Ради України 1997 року

(2 скликання)

272. Виступ з питання призначення голови Національногобанку України / В. П. Гетьман // Бюлетень Сьомої сесії ВерховноїРади України. – 1997. – № 2. – С. 24–35.

273. Виступ з обговорення питання про ефективне викорис-тання іноземних кредитів на Дні уряду у Верховній Раді України/ В. Гетьман // Бюлетень Сьомої сесії Верховної Ради України. –1997. – № 7, ч. 1. – С. 60–63.

Page 56: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

56

274. Пропозиції з обговорення питання про проект ПостановиВерховної Ради України «Про ефективність використання інозем-них кредитів в Україні» / В. П. Гетьман // Бюлетень Сьомої сесіїВерховної Ради України. – 1997. – № 7, ч. 2. – С. 27.

275. Виступ з обговорення питання про проект Закону Украї-ни «Про ратифікацію Угоди між Україною та Російською Феде-рацією про врегулювання питань правонаступництва щодо зов-нішнього державного боргу та активів колишнього СРСР»/ В. П. Гетьман // Бюлетень Сьомої сесії Верховної Ради Украї-ни. – 1997. – № 12. – С. 30–50.

276. Виступ з обговорення питання про проект Закону Украї-ни «Про зупинення спаду сільськогосподарського виробництва тапродовольче забезпечення країни» / В. П. Гетьман // БюлетеньСьомої сесії Верховної Ради України. – 1997. – № 15. – С. 44–45.

277. Виступ з обговорення питання про проект Закону України«Про Раду національної безпеки і оборони України» / В. П. Геть-ман // Бюлетень Сьомої сесії Верховної Ради України. – 1997. –№ 26. – С. 92–94.

278. Виступ з обговорення питання про проект Закону Украї-ни «Про внесення змін до Закону України ″Про вибори народнихдепутатів України″» / В. П. Гетьман // Бюлетень Сьомої сесіїВерховної Ради України. – 1997. – № 27. – С. 44–47.

279. Пропозиції з обговорення питання про проект ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до Закону України ″Про вибори на-родних депутатів України″» / В. П. Гетьман // Бюлетень Сьомоїсесії Верховної Ради України. – 1997. – № 28. – С. 6.

280. Пропозиції з обговорення питання про проект ПостановиВерховної Ради України «Про дії Кабінету Міністрів щодо подо-лання економічної кризи, поліпшення керованості державногосектора економіки, ліквідації взаємозаборгованості підприємств ізаборгованості по заробітній платі» / В. П. Гетьман // БюлетеньСьомої сесії Верховної Ради України. – 1997. – № 32. – С. 9–11.

281. Виступ з обговорення проекту Закону України «Про зу-пинення спаду сільськогосподарського виробництва та продово-льче забезпечення країни у 1997–1998 роках» та проекту ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до Закону України ″Про пріоритет-ність соціального розвитку села та агропромислового комплексув народному господарстві″» / В. П. Гетьман // Бюлетень Сьомоїсесії Верховної Ради України. – 1997. – № 45. – С. 90–94.

282. Пропозиція з обговорення виступу Прем’єр-МіністраУкраїни з питання підготовки проекту Закону України «ПроДержавний бюджет України на 1997 рік» та змін до податкового

Page 57: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

57

законодавства / В. П. Гетьман // Бюлетень Сьомої сесії ВерховноїРади України. – 1997. – № 50. – С. 43–44.

283. Пропозиції з обговорення питання про проект ЗаконуУкраїни «Про вибори народних депутатів України» / В. П. Гетьман// Бюлетень Сьомої сесії Верховної Ради України. – 1997. – № 63,ч. 2. – С. 37.

284. Пропозиції з обговорення питання про проект ЗаконуУкраїни «Про списання та реструктуризацію податкової заборго-ваності платників податків за станом на 31 березня 1997 року»/ В. П. Гетьман // Бюлетень Сьомої сесії Верховної Ради Украї-ни. – 1997. – № 84. – С. 28.

285. Пропозиції з обговорення питання про проект ЗаконуУкраїни «Про внесення змін і доповнень до Закону України ″Прооподаткування прибутку підприємств″» (повторне третє читання)/ В. П. Гетьман // Бюлетень Сьомої сесії Верховної Ради Украї-ни. – 1997. – № 88. – С. 94–95.

286. Пропозиції з обговорення питання про проект ЗаконуУкраїни «Про вибори народних депутатів України» / В. П. Гетьман// Бюлетень Сьомої сесії Верховної Ради України. – 1997. – № 89. –С. 60–61.

287. Пропозиції з обговорення питання про проект ЗаконуУкраїни «Про списання та реструктуризацію податкової заборго-ваності платників податків за станом на 31 березня 1997 року»/ В. П. Гетьман // Бюлетень Сьомої сесії Верховної Ради Украї-ни. – 1997. – № 89. – С. 20.

288. Виступ з обговорення питання про проект ПостановиВерховної Ради України «Про звіт про роботу Національногобанку України, баланс його діяльності і зведений баланс банків-ської системи та розподіл прибутку Національного банку Украї-ни за 1996 рік» / В. П. Гетьман // Бюлетень Сьомої сесії Верхов-ної Ради України. – 1997. – № 95. – С. 86–107.

289. Виступи з обговорення питання про проект ПостановиВерховної Ради України «Про основні напрями бюджетної полі-тики на 1998 рік» (Бюджетна резолюція) / В. П. Гетьман// Бюлетень Сьомої сесії Верховної Ради України. – 1997. – № 97. –С. 56–57, 70–72.

290. Виступ з обговорення питання про проект ПостановиВерховної Ради України «Про звіт про роботу Національногобанку України, баланс його діяльності і зведений баланс банків-ської системи та розподіл прибутку Національного банку Украї-ни за 1996 рік» / В. П. Гетьман // Бюлетень Сьомої сесії Верхов-ної Ради України. – 1997. – № 106. – С. 54–55.

Page 58: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

58

291. Зауваження на постатейному голосуванні до проекту За-кону України «Про Державний бюджет України на 1997 рік»/ В. П. Гетьман // Бюлетень Сьомої сесії Верховної Ради Украї-ни. – 1997. – № 109. – С. 98.

292. Пропозиція на голосуванні поправок до статей проектуЗакону України «Про Державний бюджет України на 1997 рік»/ В. П. Гетьман // Бюлетень Сьомої сесії Верховної Ради України. –1997. – № 110. – С. 50.

293. Пропозиції з розгляду проекту Закону України «ПроДержавний бюджет України на 1997 рік» у другому читанні/ В. П. Гетьман // Бюлетень Сьомої сесії Верховної Ради України. –1997. – № 112, ч. 2. – С. 111.

294. Пропозиції з обговорення питання про проект ПостановиВерховної Ради України «Про основні напрями бюджетної полі-тики на 1998 рік» (Бюджетна резолюція) / В. П. Гетьман// Бюлетень Сьомої сесії Верховної Ради України. – 1997. –№ 113. – С. 27–28.

295. Пропозиції з розгляду проекту Закону України «ПроДержавний бюджет України на 1997 рік» у третьому читанні/ В. П. Гетьман // Бюлетень Сьомої сесії Верховної Ради України. –1997. – № 115, ч. 2. – С. 66–67.

296. Виступ з обговорення пропозицій Президента України доЗакону України «Про Кабінет Міністрів України» / В. П. Гетьман //Бюлетень Сьомої сесії Верховної Ради України. – 1997. – № 126. –С. 23.

297. Виступ з обговорення питання про призначення Пусто-войтенка Валерія Павловича Прем’єр-міністром України/ В. П. Гетьман // Бюлетень Сьомої сесії Верховної Ради України. –1997. – № 131. – С. 60–62.

298. Виступ з обговорення питання про проект Закону України«Про вибори народних депутатів України» / В. П. Гетьман // Бю-летень Сьомої сесії Верховної Ради України. – 1997. – № 133. –С. 90–91.

299. Виступ з обговорення питання про проект ПостановиВерховної Ради України «Про виплату в 1997 році установамиОщадного банку України грошових заощаджень громадян відпо-відно до Закону України ″Про державні гарантії відновленнязаощаджень громадян України″» / В. П. Гетьман // БюлетеньСьомої сесії Верховної Ради України. – 1997. – № 134. – С. 16–17.

300. Пропозиція з обговорення питання про проект ЗаконуУкраїни «Про проведення експерименту по управлінню акціямивідкритого акціонерного товариства «Лисичанськнафтооргсин-

Page 59: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

59

тез», які перебувають у державній власності» / В. П. Гетьман //Бюлетень Сьомої сесії Верховної Ради України. – 1997. – № 135. –С. 7.

301. Виступ з обговорення питання про проект ПостановиВерховної Ради України «Про попереднє схвалення законопроек-ту про внесення змін до Конституції України» / В. П. Гетьман //Бюлетень Сьомої сесії Верховної Ради України. – 1997. – № 137. –С. 110–114.

302. Виступ з обговорення питання про проект Закону Украї-ни «Про вибори народних депутатів України» (узгоджений)/ В. П. Гетьман // Бюлетень Сьомої сесії Верховної Ради України. –1997. – № 139, ч. 1. – С. 39.

Восьма сесіяВерховної Ради України 1997 року

(2 скликання)

303. Виступ з обговорення питання про проект Закону Украї-ни «Про внесення змін і доповнень до Закону України ″Про опо-даткування прибутку підприємств″» / В. П. Гетьман // БюлетеньВосьмої сесії Верховної Ради України. – 1997. – № 3. – С. 50–51.

304. Виступ з розгляду проекту Закону України «Про виборинародних депутатів України» / В. П. Гетьман // Бюлетень Восьмоїсесії Верховної Ради України. – 1997. – № 4. – С. 48–51.

305. Пропозиції щодо процедури розгляду проекту ЗаконуУкраїни «Про внесення змін і доповнень до Закону України ″Проподаток на додану вартість″» / В. П. Гетьман // Бюлетень Восьмоїсесії Верховної Ради України. – 1997. – № 6. – С. 77.

306. Виступ з обговорення питання про проект Закону Украї-ни «Про вибори народних депутатів України» / В. П. Гетьман //Бюлетень Восьмої сесії Верховної Ради України. – 1997. – № 11. –С. 23–24.

307. Виступи, пропозиції з розгляду проекту Закону України«Про вибори народних депутатів України» / В. П. Гетьман //Бюлетень Восьмої сесії Верховної Ради України. – 1997. – № 12. –С. 12–13, 21, 27, 91.

308. Пропозиції з розгляду окремих, не проголосованих напе-редодні статей проекту Закону України «Про вибори народнихдепутатів України» / В. П. Гетьман // Бюлетень Восьмої сесії Верхов-ної Ради України. – 1997. – № 13. – С. 19–20.

309. Пропозиції з ухвалення рішення про включення до по-рядку денного Верховної Ради України питання про пропозиції

Page 60: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

60

Президента України щодо Закону України «Про вибори народнихдепутатів України» / В. П. Гетьман // Бюлетень Восьмої сесіїВерховної Ради України. – 1997. – № 29. – С. 38.

310. Співдоповідь від Комітету Верховної Ради України з пи-тань фінансів і банківської діяльності з розгляду проекту ЗаконуУкраїни «Про Національний банк України» / В. П. Гетьман //Бюлетень Восьмої сесії Верховної Ради України. – 1997. – № 34. –С. 103–112.

311. Виступ з обговорення питання про проект Закону України«Про Національний банк України» / В. П. Гетьман // БюлетеньВосьмої сесії Верховної Ради України. – 1997. – № 35. – С. 5–13, 61.

312. Виступ з обговорення питання про проект Закону Украї-ни «Про внесення змін до статті 32 Закону України ″Про бюджет-ну систему України″» / В. П. Гетьман // Бюлетень Восьмої сесіїВерховної Ради України. – 1997. – № 57. – С. 47–48.

313. Пропозиції з обговорення питання про проект ЗаконуУкраїни «Про деякі питання оподаткування у зв’язку з організа-цією та проведенням новорічних і різдвяних свят для дітей і під-літків та придбання святкових подарунків» / В. П. Гетьман// Бюлетень Восьмої сесії Верховної Ради України. – 1997. –№ 65. – С. 31.

314. Виступ з обговорення питання про проект ПостановиВерховної Ради України «Про відхилення проекту Закону Украї-ни ″Про міжнародні торги (тендер) як спосіб приватизації держав-ного майна″» / В. П. Гетьман // Бюлетень Восьмої сесії ВерховноїРади України. – 1997. – № 67, ч. 1. – С. 59–60.

315. Виступ з обговорення питання про проект Закону Украї-ни «Про внесення змін та доповнень до Закону України ″Про цінніпапери і фондову біржу″» / В. П. Гетьман // Бюлетень Восьмої сесіїВерховної Ради України. – 1997. – № 68. – С. 72–73, 75.

316. Пропозиції з обговорення питання про проект ЗаконуУкраїни «Про Державний бюджет України на 1998 рік» / В. П. Геть-ман // Бюлетень Восьмої сесії Верховної Ради України. – 1997. –№ 73. – С. 59–60.

317. Виступ з обговорення питання про проект Закону Украї-ни «Про внесення змін до Закону України ″Про вибори народнихдепутатів України″» / В. П. Гетьман // Бюлетень Восьмої сесіїВерховної Ради України. – 1997. – № 74, ч. 1. – С. 48–51.

318. Виступ з обговорення питання про проект Закону Украї-ни «Про Державний бюджет України на 1998 рік» / В. П. Гетьман// Бюлетень Восьмої сесії Верховної Ради України. – 1997. –№ 77. – С. 85–87.

Page 61: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

61

Ðîçä³ë IV˲ÒÅÐÀÒÓÐÀ ÏÐÎ ÆÈÒÒß

² IJßËÜͲÑÒÜ Â. Ï. ÃÅÒÜÌÀÍÀ

СТАТТІ З ЕНЦИКЛОПЕДИЧНИХІ ДОВІДКОВИХ ВИДАНЬ

319. Вадим Гетьман // Український енциклопедичний словник-календар. – Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2003. – С. 90.

320. Вадим Гетьман, 1935–1998 : політик, економіст, фінан-сист // Золота книга української еліти = Golden book of Ukrainianelite : інформ.-імідж. альманах : у 6 т. / [редкол.: Богуцький Юрійта ін.]. – Київ : Євроімідж, 2001. – Т. 1. – С. 420–421 : фот. –Текст укр., англ.

321. Вадим Гетьман, 1935–1998 : політик, економіст, фінан-сист, філософ // Народжені Україною : мемор. альманах : у 2 т./ [голов. ред. Оксана Оноприєнко]. – Київ : Євроімідж, 2002. –Т. 1 : А–К. – С. 410–411. – Текст укр., рос., англ.

322. Гетьман Вадим Петрович // Банкіри України. Особис-тості. Звершення / [авт.-упоряд. Вадим Болгов]. – Київ, 2004. –Вип. 5. – С. 9.

323. Гетьман Вадим Петрович // Герої землі Полтавської :довідник : [у 12 вип.] / Центр дослідження історії ПолтавщиниПолтав. облдержадмін. ; [упоряд.: Білоусько О. А., Пустовіт Т. П.]. –Полтава : АСМІ, 2012. – Вип. 3 : Герої України. – С. 30–31, 88 : фот.

324. Гетьман Вадим Петрович // Гроші в Україні : факти ідокументи / Ін-т історії України НАН України, Нац. банк Украї-ни, Центр. держ. архів вищ. органів влади і упр. України ;редкол.: Я. Ісаєвич [та ін.]. – Київ, 1998. – С. 282.

325. Гетьман Вадим Петрович // Енциклопедія для банкіра :у 2 т. / Нац. банк України, Ун-т банк. справи. – Київ : УБС НБУТ,2012. – Т. 1 : (Теоретична та історична частини). – С. 377–378.

326. Гетьман Вадим Петрович // Енциклопедія некрополе-знавства / [авт.-упоряд. Віктор Жадько ; наук. керівник ВікторАндрущенко]. – Київ : Преса України, 2013. – С. 419 : фот.

327. Гетьман Вадим Петрович // Київ : іст.-біогр. енцикло-пед. довідник / Г. Ю. Івакін, М. Б. Кальницький, Ю. В. Павленко[та ін.] ; відп. ред. Ю. О. Храмов ; [Ін-т гуманітар. дослідженьУкр. акад. наук]. – Київ : Фенікс, 2007. – С. 639 : фот.

Page 62: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

62

328. Гетьман Вадим Петрович // Кияни : біогр. словник/ Укр. т-во істориків науки, Ін-т гуманітар. досліджень Укр. акад.наук ; редкол.: І. Д. Безгін [та ін.]. – Київ : Фенікс, 2004. – С. 85.

329. Гетьман Вадим Петрович // Хто є хто в Україні : [біогр.довідник] / Київ. наук. т-во ім. Петра Могили ; [уклад. та ред.вид.: Григорій Андрущак та ін.]. – Київ : К.І.С., 1997. – С. 101.

330. Гетьман Вадим Петрович // Хто є хто в Україні, 1997 :біогр. словник / Укр. акад. наук нац. прогресу, Ін-т гуманітар. до-сліджень ; редкол.: В. Г. Бар’яхтар [та ін. ; уклад.: С. А. Бакутата ін.]. – Київ : Фенікс, 1997. – С. 59.

331. Гетьман Вадим Петрович // Хто є хто в українській по-літиці : довідник / Київ. наук. т-во ім. Петра Могили. – Київ,1993. – Вип. 1 : Інформація за станом на 1 вересня 1993 року/ авт.: Сергій Білокінь, Олександр Гриценко, Олександр Кілієвич[та ін.]. – С. 34. – (Серія «Хто є хто в Україні»).

332. Гетьман Вадим Петрович // Хто є хто в українській по-літиці : [довідник] / Київ. наук. т-во ім. Петра Могили. – Київ :К.І.С., 1995. – Вип. 2 : Інформація станом на березень 1995 року/ ред. 2-го вид.: О. Гриценко, О. Кілієвич, Ю. Марченко. – С. 43. –(Серія «Хто є хто в Україні»).

333. Гетьман Вадим Петрович // Хто є хто в українській по-літиці : [довідник : 1500 біографій] / Київ. наук. т-во ім. ПетраМогили. – Київ : К.І.С., 1996. – Вип. 3 : Інформація станом натравень 1996 року / ред. 3-го вид.: О. Кілієвич, Ю. Марченко,О. Телемко. – С. 58–59. – (Серія «Хто є хто в Україні»).

334. Гетьман Вадим Петрович // Хто є хто в українській по-літиці : [довідник : 2300 біографій] / Київ. наук. т-во ім. ПетраМогили. – Київ : К.І.С., 1998. – Вип. 4 : [Інформація станом налютий 1998 р.] / уклад.: Г. Андрущак, Ю. Марченко, О. Телемко. –С. 76. – (Серія «Хто є хто в Україні»).

335. Гетьман Вадим Петрович, 1935–1998 = Vadym P. Getman,1935–1998 // Альманах пошани й визнання Полтавщини : 100 ви-датних особистостей Полтавщини минулих століть = Almanac ofHonour and Recognition of the Poltava Land : Poltava Land’s100 Famous Figures of the Past Centuries / [керівник проекту Омель-ченко Олена ; голов. ред. Омельченко Людмила]. – Презентац.-імідж. вид. – Полтава : Артполіграфсервіс, 2003. – С. 46–47 : фот. –Текст укр., англ.

336. Гетьман Вадим Петрович, 1935–1998 = Vadym P. Getman,1935–1998 // Альманах пошани й визнання Полтавщини : 100 ви-датних особистостей Полтавщини минулих століть = Almanac of

Page 63: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

63

Honour and Recognition of the Poltava Land : Poltava Land’s100 Famous Figures of the Past Centuries / [керівник проекту Омель-ченко Олена ; голов. ред. Омельченко Людмила]. – Презентац.-імідж. вид. – Полтава : Артполіграфсервіс, 2012. – С. 46–47 : фот.– Текст укр., англ.

337. Голова Національного банку України з березня1992 року по грудень 1992 року Гетьман Вадим Петрович// Банкіри України : довід.-імідж. вид. / [авт. ідеї та авт.-упоряд.Вадим Болгов]. – Київ, 2004. – Вип. 1. – С. 6.

338. Жадько В. [Гетьман Вадим Петрович] / Віктор Жадько// Байковий некрополь : іст. фотоіл. довідник / Віктор Жадько. –Київ, 2004. – С. 45 : фот.

339. Жадько В. Гетьман Вадим, 1935–1998 / Віктор Жадько// Український некрополь : іст. наук. довідник / Віктор Жадько ;[за ред. Дзюби І. М.]. – Київ, 2005. – С. 153 : фот.

340. Історія Національного банку України: віхи поступу /[В. І. Огієнко (наук. керівник), В. В. Світлична, З. М. Комаринська,В. В. Анісімов] ; Нац. банк України, Ун-т банк. справи. – Київ :УБС НБУ, 2010. – 239 с.

С. 17, 170: Про діяльність В. П. Гетьмана на посаді ГоловиПравління Національного банку України у березні–грудні 1992 р.

341. Ковпак Л. В. Гетьман Вадим Петрович / Л. В. Ковпак// Енциклопедія історії України : [в 10 т.] / НАН України, Ін-т іс-торії України ; [редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін.]. – Київ : На-ук. думка, 2004. – Т. 2 : Г–Д. – С. 99–100 : фот.

342. Леоненко П. М. Гетьман Вадим Петрович (1935–1998)/ П. М. Леоненко // Фінанси. Бюджет. Податки. Національна таміжнародна термінологія : у 3 т. / Ін-т світ. економіки і міжнар.відносин НАН України, Держ. навч.-наук. установа «Акад.фінанс. упр.» ; за ред. Т. І. Єфименко. – Київ, 2010. – Т. 1 :Еволюція національної та світової фінансової думки. Історичніпортрети. Біографічні дані. – С. 151–153.

343. Патрікац Л. М. Гетьман Вадим Петрович / Л. М. Пат-рікац // Енциклопедія банківської справи України / Нац. банкУкраїни, Ін-т незалежних експертів ; [редкол.: Стельмах В. С.(голова) та ін.]. – Київ : Молодь : Ін Юре, 2001. – С. 149–150.

344. Патрікац Л. М. Гетьман Вадим Петрович / Л. М. Патрі-кац // Енциклопедія Сучасної України / НАН України, Наук.т-во ім. Шевченка, Ін-т енциклопед. дослідж. НАН України. –Київ, 2006. – Т. 5 : Вод–Гн / голов. редкол.: Дзюба І. М. (співго-лова) [та ін.]. – С. 578–579 : фот.

345. Резникова Ю. В. Вадим Гетьман (1935–1998) – видатнийполітик і фінансист, Герой України / Ю. В. Резникова // Хто є хто

Page 64: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

64

на Полтавщині. Видатні земляки : довід.-біогр. вид. / авт.-упоряд.В. Болгов. – Київ, 2006. – Вип. 3. – С. 181–184.

346. Тальнівський виборчий округ № 426 : [автобіогр. дані,передвиборча програма В. П. Гетьмана] / за даними Центр. вибор.комісії // Хто є хто у Верховній Раді України : [довідник] / Міжнар.фундація виборчих систем. – Київ : IFES, 1998. – Ч. 2. – С. 314–315.

347. Hetman Vadym Petrovych // Who’s who in the UkrainianPolitical Elite / Petro Mohyla Academic Society of Kyiv ; [research:Yuri Marchenko, Oleksandr Telemko ; ed. Oleksandr Hrytsenko]. –2 ed. – Kyiv : K.I.S, 1997. – P. 25.

348. Hetman Vadym Petrovych // Who’s who in UkrainianPolitical Elite / Petro Mohyla Academic Society of Kyiv ; [уклад.:О. Гриценко, Ю. Марченко]. – Kyiv, 1996. – P. 29–30.

СУЧАСНИКИ ПРО ВАДИМА ГЕТЬМАНА

…найбільші його позитиви – доброчесність,прагнення принести користь суспільству. Доказцього – все його життя.

Віктор Кравець, банкір, академік Академіїекономічних наук України

Вадим Гетьман був неординарною особистістю.До нього прислухалися, з ним радилися, у ньоговчилися. Непереможеним впав, як гладіатор, наполі битви, до останньої миті вірячи, що врештірешт нікому не вдасться спинити хід історії.

Валентин Чудний,колишній помічник В. П. Гетьманав парламенті, доктор філософії,

письменник

349. Авдєєнко С. Гетьман Вадим Петрович (1935–1998)/ Сергій Авдєєнко // Тисяча й одна смерть : український рахунок/ Сергій Авдєєнко. – Запоріжжя : Дике поле, 2006. – С. 186–190.

350. Александров Л. Торжество руїни : Вбивство ВадимаГетьмана зняло перепони до безсистемного дерибану банківсько-фінансового сектору й відкрило шлях до утворення олігархічноїмоделі економіки / Леонід Александров // Український тиж-день. – 2011. – 29 квіт.–5 трав. (№ 17). – С. 24–25.

Page 65: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

65

351. Андрійчук О. Притча про пароплав / Олександр Андрій-чук // Вісник Національного банку України. – 2005. – Мемор.вип., присвяч. 70-річчю від дня народж. Вадима Гетьмана. –С. 19 : фот.

352. Андронов О. 3 його смертю ми враз осиротіли / ОлегАндронов // Вісник Національного банку України. – 2005. – Мемор.вип., присвяч. 70-річчю від дня народж. Вадима Гетьмана. –С. 30–31 : фот.

353. Бабічев В. Ангел-хранитель для багатьох / ВолодимирБабічев // Вісник Національного банку України. – 2005. – Мемор.вип., присвяч. 70-річчю від дня народж. Вадима Гетьмана. –С. 45 : фот.

354. Банкир Гетьман вошел в конституционную историю// Банкиръ. – 2012. – № 3. – С. 42–43 : фот.

355. Банкіри – лауреати і переможці програми «Людинароку–97» : [гетьман українських фінансів – Вадим Гетьман]// Вісник Національного банку України. – 1998. – № 4. – С. 45.

356. Батько української гривні : [Вадим Гетьман (1935–1998)]/ підгот. Максим Сикало // Зоря Полтавщини. – 2013. – 26 квіт.(№ 65–67). – С. 18.

357. Береславська О. Буду вдячна йому все життя / ОленаБереславська // Вісник Національного банку України. – 2005. –Мемор. вип., присвяч. 70-річчю від дня народж. Вадима Гетьма-на. – С. 32 : фот.

358. Білецький Ф. Кредо Вадима Гетьмана / Феофан Білець-кий // Майдан. – Звенигородка (Черкаська обл.), 1998. – 6 лют.(№ 4). – С. 2 : фот. – (Штрихи до політичного портрета).

359. Білецький Ф. Не сотвори кумира : (фрагменти з док. по-вісті) : [спогади про нар. деп. України двох скликань, керівникагрупи «Незалежні» В. П. Гетьмана] / Феофан Білецький // Май-дан. – Звенигородка (Черкаська обл.), 1998. – 13 лют. (№ 5). –С. 2 : фот. ; 20 лют. (№ 6). – С. 2 : фот.

360. Білоусенко О. У мене таке відчуття, що він живий…/ Олександр Білоусенко // Вісник Національного банку України. –2005. – Мемор. вип., присвяч. 70-річчю від дня народж. ВадимаГетьмана. – С. 54–55 : фот.

361. Бордійчук Н. Гетьман українських фінансів : до 70-річчявід дня народж. екс-голови Нацбанку Вадима Гетьмана йому по-смертно присвоєно звання Героя України, на честь нього названоуніверситет, запроваджено іменну стипендію, відкрито мемор.дошку, випущено медаль / Наталія Бордійчук // Хрещатик. –2005. – 14 лип. (№ 100). – С. 2.

Page 66: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

66

362. Бурдюгов А. За відпустку Гетьман написав книгу «Якнароджувалась Конституція України» / Анатолій Бурдюгов// Вісник Національного банку України. – 2005. – Мемор. вип.,присвяч. 70-річчю від дня народж. Вадима Гетьмана. – С. 17 : фот.

363. Бурій В. Храми Катеринопільщини / Валерій Бурій// Вибрані розвідки, статті та замітки / Валерій Бурій. – Черкаси :Вертикаль, 2008. – Вип. 1. – С. 61–65.

С. 64: Про матеріальну допомогу, надану народним депутатомУкраїни В. П. Гетьманом, у відновленні дерев’яного храму ІоаннаБогослова у селі Суха Калигірка Катеринопільського району наЧеркащині.

364. Вадим Гетьман / материал подгот. Юрий Килимник// Мир денег. – 1998. – № 5–6. – С. 6, 8, 10, 12, 14, 16.

365. Вадим Гетьман: «Банківська система – головна ланкав ринковій економіці» // Вісник Національного банку України. –2004. – № 5. – С. 16 : фот. ; 2005. – Мемор. вип., присвяч. 70-річчювід дня народж. Вадима Гетьмана. – С. 109 : фот.

366. Вадим Гетьман – громадянин, фінансист, політик/ [уклад.: А. О. Дробязко, А. Г. Хромов, В. П. Чудний ; під ред.В. П. Чудного]. – Мемор. вид. – Київ : Гроші та світ : Оранта,1999. – 631 с., [16] с. кольор. фот.

Книгу присвячено пам’яті відомого україн-ського економіста і політика, народного депу-тата України Вадима Петровича Гетьмана.У першому розділі «Сучасники про ВадимаГетьмана» публікуються спогади людей, якізнали видатного фінансиста і громадськогодіяча та працювали з ним. Другий розділ «Пе-ред всією країною» містить публікації основ-них виступів Вадима Гетьмана з трибуни Вер-ховної Ради України. У третьому розділі«Бесіди про Конституцію» подано авторські

матеріали книги «Як приймалась Конституція України» тап’яти брошур серії «Бесіди про Конституцію», які були опублі-ковані за життя Вадима Петровича Гетьмана. У четвертомурозділі «Вадим Гетьман у дзеркалі преси» наводиться більше80 основних інтерв’ю, які дав Вадим Петрович найбільшим ви-данням України в 1990–1998 роках.

Зі змісту: Учитель и друг / Олег Андронов. – С. 7–9 ; Він зро-бив з мене фахівця / Олена Береславська. – С. 9 ; Не міг бачитилюдські страждання / Володимир Гуцул. – С. 10 ; Он подарил намкрылья / Анатолий Дробязко. – С. 10–12 ; Заповів нам Україну

Page 67: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

67

/ Олександр Ігнатенко. – С. 12–14 ; Настроював на результат/ Леонід Захаров. – С. 14 ; Головна риса його життя була – дія/ Павло Зібров. – С. 14 ; Був непоступливим і чуйним / Микола Кар-наух. – С. 15–17 ; Нев’янучі квіти любові / Ніна Карпачова. –С. 17–20 ; Доказ – все його життя / Віктор Кравець. – С. 21 ; Він ко-ристувався беззастережною довірою / Георг Крупп. – С. 21–22 ; Не-зламний духом / Анатолій Кулаков. – С. 22–25 ; Подякують і черездвісті років / Микола Луків. – С. 25 ; Творец основ нового государс-тва / Константин Масик. – С. 25–28 ; «Ми люди один одному»/ Людмила Мостова. – С. 28 ; Згадуватимемо з повагою і приязню/ Клаус-Петер Мюллер. – С. 29–30 ; Лідер з бійцівським характером/ Борис Ольховський. – С. 30–32 ; Мав винятковий творчий потенціал/ Євген Онищенко. – С. 32–33 ; Політик без політиканства / Вален-тин Острожинський. – С. 34 ; Не вагався стати за принципи / БорисПатон. – С. 34–35 ; Пам’яті Вадима Петровича Гетьмана / Рюдігерфон Розен. – С. 35–36 ; Він визнавав один культ – культ матері/ Юрій Рибчинський. – С. 37–39 ; Вимагав відповідальності в усьому/ Леонід Розенфельд. – С. 39 ; Здійснена мрія В. Гетьмана про статусбанку банків / Анатолій Селіванов. – С. 39–42 ; Фінансист із світо-вим ім’ям / Віктор Суслов. – С. 42–45 ; Добрі діяння його не підутьу безвість / Петро Тронько. – С. 45–46 ; Кого ще так любили! /Зінаїда Турчина. – С. 46–47 ; Грав і нам допомагав / ОлександрШипенко. – С. 47 ; Великий громадянин / Ігор Юхновський. –С. 47–49 ; Символ і приклад / Віктор Ющенко. – С. 49–54.

367. Вадим Гетьман – двічі лауреат програми «ЛюдинаРоку» // Вісник Національного банку України. – 2005. – Мемор.вип., присвяч. 70-річчю від дня народж. Вадима Гетьмана. –С. 109 : фот.

368. Вадим Гетьман и независимость национального бан-ка Украины / подгот. Максим Зинченко // Банкиръ. – 2011. –№ 4. – С. 52–54 : фот.

369. Вадим Гетьман: «Сильна держава може постати лишеза наявності сильних Мінфіну і центрального банку» // ВісникНаціонального банку України. – 2011. – № 10 : Спецвип., присвяч.20-річчю створення Національного банку України. – С. 18–20 : фот.

370. Вадим Петрович Гетьман : [нар. депутат України, голо-ва Бірж. ком. Укр. міжбанк. валют. біржі, 1935–1998 : некролог]// Урядовий кур’єр. – 1998. – 25 квіт. (№ 79–80). – С. 2. – Підпи-си: Л. Д. Кучма, О. О. Мороз, В. П. Пустовойтенко та ін.

371. Вадим Петрович Гетьман // Эксперт Украина. – 2010. –№ 44 : Герои Украины. – С. 79 : фот.

Page 68: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

68

372. Вадиму Гетьману – 60 // Вісник Національного банкуУкраїни. – 1995. – № 2. – С. 57 ; 2005. – Мемор. вип., присвяч.70-річчю від дня народж. Вадима Гетьмана. – С. 95.

373. Валер’янова Д. Без Гетьмана гривня залишається зЮщенком та Стельмахом / Дарина Валер’янова // Галицькі конт-ракти. – 2000. – 17–23 квіт. (№ 16). – С. 8.

374. Валер’янова Д. В Україні вбито Гетьмана : [різні версіївбивства В. П. Гетьмана] / Дарина Валер’янова // Галицькі конт-ракти. – 1998. – Квітень (№ 17). – С. 11–15 : фот.

375. Василь Р. «Охрану должны иметь только три человека вгосударстве: президент, председатель Верховной Рады и премь-ер-министр», – говорил Вадим Гетьман : [к 70-летию со дня рож-дения В. П. Гетьмана] / Роберт Василь // Факты и комментарии. –2005. – 15 июля (№ 127). – С. 22.

376. Верховна Рада України дванадцятого скликання,1990–1994 роки / Асоц. нар. депутатів України поперед. скли-кань Верховної Ради ; [заг. ред. Павла Кислого і Івана Плюща ;відп. ред. Яків Зайко]. – Київ : Кий, 1998. – 755 с. : фот.

С. 137, 181, 476, 580, 620: Про народного депутата УкраїниВ. П. Гетьмана.

377. Вечір пам’яті Вадима Гетьмана : [про вечір пам’яті«З добром у серці» у Нац. опері, м. Київ] // Урядовий кур’єр. –2005. – 15 лип. (№ 129). – С. 2.

378. Вдова Вадима Гетьмана Валентина: «Ни один деньрождения в нашей семье не застал мужа врасплох. Подарки онпокупал заранее, знал все наши размеры и в магазины специаль-но брал с собой сантиметр» : [беседа с Валентиной Гетьман/ записала Ирина Лисниченко] // Факты и комментарии. – 2010. –13 июля (№ 124). – С. 4.

379. Власенко Ю. Його ідеали продовжують жити і сьогодні/ Юрій Власенко // Вісник Національного банку України. – 2005. –Мемор. вип., присвяч. 70-річчю від дня народж. Вадима Геть-мана. – С. 43.

380. Воронова Л. Він завжди надихав новими ідеями / ЛідіяВоронова // Вісник Національного банку України. – 2005. –Мемор. вип., присвяч. 70-річчю від дня народж. Вадима Гетьмана. –С. 56–57 : фот.

381. Вот и минуло уже 40 дней со дня трагической гибели Ва-дима Петровича Гетьмана… // Мир денег. – 1998. – № 5–6. – С. 1.

382. Галух А. У Вадима Гетьмана было два дня рождения.Официальный – 12 июля, записанный в паспорте, и настоящий –18 января, о котором знали только родственники и ближай-

Page 69: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

69

шие друзья : [к 80-летию со дня рождения В. П. Гетьмана]/ Александр Галух // Факты и комментарии. – 2015. – 11 июля(№ 122). – С. 4.

383. Гетьман Вадим Петрович : [некролог] // Зеркало неде-ли. – 1998. – 25 апр.–6 мая (№ 17). – С. 2. – Подписи: Ющен-ко В. А., Митюков И. А., Стельмах В. С. и др.

384. Гетьман В. У нас у родині панував справжній рай/ Валентина Гетьман // Вісник Національного банку України. –2005. – Мемор. вип., присвяч. 70-річчю від дня народж. ВадимаГетьмана. – С. 72–74 : фот.

385. Гетьман І. Ти в боротьбі не відступив / Ігор Гетьман// Вісник Національного банку України. – 2005. – Мемор. вип., при-свяч. 70-річчю від дня народж. Вадима Гетьмана. – С. 79–80 : фот.

386. Гетьман младший: «Во время транспортировки грив-ни отец совершенно поседел» : [воспоминания родственников,друзей и самого Вадима Гетьмана] / подгот. Полина Сорокина// Факты и комментарии. – 2000. – 21 апр. (№ 74). – С. 11.

387. Гетьман О. У моєму житті Вадим відіграв величезнуроль / Олександр Гетьман // Вісник Національного банку Украї-ни. – 2005. – Мемор. вип., присвяч. 70-річчю від дня народж.Вадима Гетьмана. – С. 75–77 : фот.

388. Гетьман-Баранова А. Він у нас був, як сонце: всіх зігрі-вав своїм теплом / Алла Гетьман-Баранова // Вісник Національ-ного банку України. – 2005. – Мемор. вип., присвяч. 70-річчю віддня народж. Вадима Гетьмана. – С. 77–78 : фот.

389. Говорить професіонал. І цим все сказано : [про зустрічкандидата у нар. деп. України В. П. Гетьмана з жителями Звени-городки Черкас. обл. у лют. 1998 р.] // Майдан. – Звенигородка(Черкаська обл.), 1998. – 27 лют. (№ 7). – С. 1.

390. Грабовський С. Якби Гетьмана не було, то когось нимпризначили б / Сергій Грабовський // День. – 1997. – 19 груд.(№ 230). – С. 4 : фот.

391. Гриджук Д. Це були справжні ноу-хау в управлінськихтехнологіях / Дмитро Гриджук // Вісник Національного банкуУкраїни. – 2005. – Мемор. вип., присвяч. 70-річчю від днянародж. Вадима Гетьмана. – С. 15 : фот.

392. Дем’янов В. Він був нашою гордістю, нашим прапором,нашою совістю / Володимир Дем’янов // Вісник Національногобанку України. – 2005. – Мемор. вип., присвяч. 70-річчю від днянародж. Вадима Гетьмана. – С. 51 : фот.

393. Десять років тому трагічно загинув Вадим Гетьман// Дзеркало тижня. – 2008. – 19–25 квіт. (№ 15). – С. 7 : фот.

Page 70: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

70

394. Десять років тому трагічно загинув наш земляк –Вадим Гетьман // Вечірня Полтава. – 2008. – 30 квіт. (№ 18). – С. 3.

395. Дорога до храму, освячена благодійністю // Вісник Націо-нального банку України. – 2005. – Мемор. вип., присвяч. 70-річчювід дня народж. Вадима Гетьмана. – С. 24.

396. Дрегало О. Виорати щастя для рідного краю : [проВадима Петровича Гетьмана] / О. Дрегало // Економіст / Київ.нац. екон. ун-т. – 2006. – Лютий (№ 1–3). – С. 9.

397. Дробязко А. А был бы возможен кризис, если бы ВадимГетьман был жив? / Анатолий Дробязко // Мир денег. – 1998. –№ 7–8. – С. 6–9.

398. Дробязко А. Вадим Гетьман навчив зазирати за горизонтсьогодення / Анатолій Дробязко // Вісник Національного банкуУкраїни. – 2005. – Мемор. вип., присвяч. 70-річчю від днянародж. Вадима Гетьмана. – С. 52–54 : фот.

399. Дробязко А. Гетьман / Анатолий Дробязко // Мир денег. –2005. – № 6. – С. 8–9 : фот.

400. Дробязко А. Памяти Вадима Петровича Гетьмана/ Анатолий Дробязко // Мир денег. – 2008. – № 4. – С. 15–19 : фот.

401. Дробязко А. Прикро вражений тим, як швидко всі забулиГетьмана / Анатолій Дробязко // Галицькі контракти. – 2000. –17–23 квіт. (№ 16). – С. 9.

402. Дробязко А. П’ять років без Гетьмана / Анатолій Дробя-зко // Дзеркало тижня. – 2003. – 19–25 квіт. (№ 15). – С. 13 : фот.

403. Дробязко А. След в небе : штрихи к портрету ВадимаГетьмана / А. Дробязко // Мир денег. – 1998. – № 5–6. – С. 4–9.

404. Дружбинський В. Він завжди був самим собою / ВалерійДружбинський // Вісник Національного банку України. – 2005. –Мемор. вип., присвяч. 70-річчю від дня народж. Вадима Гетьмана. –С. 64–65 : фот.

405. Жулинський М. На пам’ять про нього не найде затем-нення / Микола Жулинський // Вісник Національного банкуУкраїни. – 2005. – Мемор. вип., присвяч. 70-річчю від днянародж. Вадима Гетьмана. – С. 48–50 : фот.

406. За несколько дней до гибели Вадима Гетьмана в школь-ном портфеле его внучки разбилось маленькое зеркальце :[воспоминания об отце сына – Игоря Вадимовича Гетьмана и до-чери – Ирины Вадимовны Гетьман / записал Александр Артазей]// Факты и комментарии. – 2013. – 23 апр. (№ 73). – С. 1, 4 : фот.

407. Заєць О. Десять років без Гетьмана / Олександр Заєць// Вісник Національного банку України. – 2008. – № 5. – С. 39 :фот.

Page 71: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

71

408. Заманский В. Дело не слушается – истца убили. Значитли это, что жалобу покойного рассматривать не нужно? / Влади-мир Заманский // Киевские ведомости. – 1998. – 6 мая. – С. 15.

409. Замість обіцянок – конкретна допомога : [про допомо-гу, надану кандидатом у нар. деп. В. П. Гетьманом, виборцямЗвенигородського, Жашківського, Маньківського і Тальнівськогорайонів] // Майдан. – Звенигородка (Черкаська обл.), 1998. –6 берез. (№ 8). – С. 2.

410. Захарова Т. Київ попрощався з Вадимом Гетьманом/ Тетяна Захарова // День. – 1998. – 25 квіт. (№ 78). – С. 1 : фот.

411. Зинченко М. Банкир Гетьман вошел в Конституционнуюисторию / Максим Зинченко // Банкиръ. – 2012. – № 3. – С. 42–43.

412. Зібров П. Гетьмана було видно здалеку / Павло Зібров //Вісник Національного банку України. – 2005. – Мемор. вип.,присвяч. 70-річчю від дня народж. Вадима Гетьмана. – С. 66 :фот.

413. Знаменитості про Вадима Гетьмана : [розповіді відо-мих політиків, громад. діячів, вчених, майстрів мистецтва проВ. П. Гетьмана / Іван Плющ, Петро Тронько, Павло Зібров та ін.] ;підгот. Юрій Килимник // Майдан. – Звенигородка (Черкаська обл.),1998. – 25 берез. (№ 11). – С. 3 : фот.

414. «Золота підкова» – це не тільки Тарасова гора [Елект-ронний ресурс] : [про відреставрований коштом відомого підпри-ємця і мецената Вадима Гетьмана храм Іоанна Богослова у селіСуха Калигірка Катеринопіл. р-ну] / підгот. Наталія Поліщук// Прес-Центр : громадсько-політ. вид. – Електрон. текст. дані. –Черкаси, 2006. – Режим доступу: http://pres-centr.ck.ua/print/news-2779.html. – Назва з екрана. – Дата звернення: 29.02.16.

415. Ильченко А. В гибели Вадима Гетьмана просматривает-ся «оружейный» след и загадочные коллизии в деятельности об-щественного фонда «Деловая диаспора Украины» / АлександрИльченко // Киевские ведомости. – 1998. – 5 мая. – С. 1, 15.

416. Ильченко А. Убийца Гетьмана пошел в отказ. ГПУ счи-тает, что Кулев просто хочет смягчить наказание / АлександрИльченко // Сегодня. – 2005. – 3 авг. (№ 172). – С. 8.

417. Ищенко Н. Договор о «нулевом варианте» не ратифици-рован : [мнения нар. депутатов Украины Вадима Гетьмана,Сергея Терехина, Тараса Стецькива о ратификации договора сРоссийской Федерацией по долгам и активам бывшего СССР] /Наталья Ищенко // Зеркало недели. – 1996. – 21–27 сент. (№ 38). –С. 4.

Page 72: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

72

418. Інтерв’ю Президента України Віктора Ющенка напе-редодні 70-річчя від дня народження Вадима Гетьмана [Елек-тронний ресурс] / Прес-служба Президента України ВіктораЮщенка // Літературний форум. – Електрон. текст. дані. – Київ,2005. – Режим доступу: http://litforum.com.ua/interv/rozm_ju23.htm. –Назва з екрана. – Дата звернення: 29.02.16.

419. Кандидат номер один – Вадим Гетьман : [думки ви-борців про кандидата в депутати по одномандат. вибор. округу№ 198 В. П. Гетьмана / Л. М. Олійник, М. Г. Гавега, В. Д. Гливенко,М. В. Гурський] // Майдан. – Звенигородка (Черкаська обл.),1998. – 30 січ. (№ 3). – С. 2.

420. Карнаух М. Не забуваймо це світле ім’я / Микола Кар-наух // Вісник Національного банку України. – 2005. – Мемор.вип., присвяч. 70-річчю від дня народж. Вадима Гетьмана. –С. 46–47 : фот.

421. Карпенко М. Куля як чинник вибору шляху розвитку :до десятиріччя трагічної загибелі Вадима Гетьмана / Максим Кар-пенко // Дзеркало тижня. – 2008. – 29 берез.–4 квіт. (№ 12). –С. 12 : фот.

422. Килимник Ю. Вадим Гетьман в гостях у Вадима Геть-мана / Юрій Килимник // Майдан. – Звенигородка (Черкаськаобл.), 1998. – 20 берез. (№ 10). – С. 3 : фот.

423. Килимник Ю. Магнетизм Вадима Гетьмана : десятьякостей впливового політика / Юрій Килимник // Майдан. – Зве-нигородка (Черкаська обл.), 1998. – 27 лют. (№ 7). – С. 1, 2 : фот.

424. Килимник Ю. Це була людина не тільки свого часу/ Юрій Килимник // Вісник Національного банку України. –2005. – Мемор. вип., присвяч. 70-річчю від дня народж. ВадимаГетьмана. – С. 60–61 : фот.

425. Кірєєв О. Разом із Гетьманом у банк прийшов дух онов-лення / Олександр Кірєєв // Вісник Національного банку Украї-ни. – 2005. – Мемор. вип., присвяч. 70-річчю від дня народж.Вадима Гетьмана. – С. 14–15 : фот.

426. Клименко І. Ми живемо в країні, де «замовити» можнавсе… / Ірина Клименко // День. – 1998. – 28 квіт. (№ 79). – С. 1, 4.

427. Княжанський В. Уроки Гетьмана : [спогади учнів, дру-зів, соратників] / Віталій Княжанський // День. – 2005. – 13 лип.(№ 123). – С. 1, 4.

428. Коваленко О. Коли на Гетьмана вийшло стадо дикихкабанів, він не здрейфив... / Олександр Коваленко // Вісник Націо-нального банку України. – 2005. – Мемор. вип., присвяч. 70-річчювід дня народж. Вадима Гетьмана. – С. 69 : фот.

Page 73: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

73

429. Ковалинський В. В. Гетьман Вадим Петрович: еконо-міст, фінансист-реформатор, державний діяч / В. В. Ковалинсь-кий // Київські мініатюри / В. В. Ковалинський. – Київ : Купола,2006. – Кн. 5. – С. 379–383. – (Бібліотека музею історії містаКиєва).

430. Коментар до події : [комент. Віктора Ющенка, ЄвгенаМарчука, Олександра Разумкова, Михайла Погребинського, Ми-хайла Бродського щодо вбивства В. П. Гетьмана] // День. – 1998. –24 квіт. (№ 77). – С. 3.

431. Кошовий Д. Фінанси без Гетьмана / Дмитро Кошовий// Галицькі контракти. – 1998. – Квітень (№ 17). – С. 16–17.

432. Кравець В. Куля в майбутнє / Віктор Кравець // ВісникНаціонального банку України. – 2005. – Мемор. вип., присвяч.70-річчю від дня народж. Вадима Гетьмана. – С. 44 : фот.

433. Крохмалюк Д. З думою про Золоте рало : [про серіюброшур «Бесіди про Конституцію»] / Дмитро Крохмалюк // Віс-ник Національного банку України. – 1997. – № 7. – С. 62–63 ;2005. – Мемор. вип., присвяч. 70-річчю від дня народж. ВадимаГетьмана. – С. 107–108 : фот.

434. Крупп Г. Он пользовался безграничным доверием : [вос-поминания о В. П. Гетьмане] / Георг Крупп // Мир денег. –1999. – № 4–5. – С. 50–51 : фот.

435. Кузнецов В. Гетьман Вадим Петрович / В. Кузнецов,Д. Табачник // Україна. Третій шанс : кінодокументи та бесіди здійовими особами новітньої історії / В. Кузнецов, Д. Табачник. –Київ : Альтерпрес, 2002. – С. 553 : фот.

436. Кукса В. Справа «ТОП-Сервісу»: через рік після «стар-ту», за рік до суду : [версії щодо причетності групи «ТОП-Сервіс» до гучних кримін. справ, зокрема до вбивства ВадимаГетьмана] / Віталій Кукса // Дзеркало тижня. – 2001. – 28 лип.–3 серп. (№ 28). – С. 6.

437. Кульова В. Народні святині : [про надання В. П. Гетьманомкоштів на відродження Михайлівського Золотоверхого мона-стиря та Успенського собору Києво-Печерської лаври у 1996 р.]/ Віра Кульова // Хрещатик. – 2006. – 17 берез. (№ 39). – С. 11.

438. Кушнірук С. Він просто жив – повнокровно й багато-гранно / Сергій Кушнірук // Вісник Національного банку Украї-ни. – 2005. – Мемор. вип., присвяч. 70-річчю від дня народж.Вадима Гетьмана. – С. 70–71 : фот.

439. Лауреати програми «Людина року» // Вісник Національ-ного банку України. – 1997. – № 4. – С. 56 : фот.

Page 74: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

74

440. Ленский А. В убийстве Гетьмана подозреваются нашибанкиры и российские теневики / Алексей Ленский // Политика. –1998. – 13 мая (№ 18). – С. 1–2.

441. Лисогора П. О. Дві зустрічі з Вадимом Гетьманом/ Лисогора Петро Олексович // Майдан. – Звенигородка (Черкась-ка обл.), 1998. – 25 берез. (№ 11). – С. 2.

442. Лиховій Д. Убивство Гетьмана. Розстріл, якого ще незнала незалежна Україна / Дмитро Лиховій // Україна молода. –1998. – 24 квіт. (№ 78). – С. 1–2.

443. Лянге С. Гетьман сказав: «Ризикуйте», або Роздуми проте, чи допоможе цільовий факторинговий кредит комерційнимбанкам викупити у підприємств неоплачені розрахункові доку-менти і подолати платіжну кризу? / Сергій Лянге // ФінансовийКиїв. – 1992. – 1 черв. (№ 22). – С. 1.

444. Ляшко О. Печерские тайны : [размышления о различныхверсиях убийства В. П. Гетьмана] / Олег Ляшко, Виктор Десят-ников // Политика. – 1998. – 29 апр. (№ 16). – С. 1, 2 : фот.

445. Масик К. Вадим Гетьман – личность, оставившая послесебя глубокий след / К. Масик // Мир денег. – 1999. – № 2–3. –С. 6–7 : фот.

446. Мицик В. Заперечення по скарзі : [пояснення щодо пра-вомірності результатів виборів по одномандатному виборчомуокругу № 198] / В. Мицик // Колос. – Тальне (Черкаська обл.),1998. – 15 трав. (№ 41). – С. 1, 4.

447. Мороз О. Він викликав довіру / Олександр Мороз // ВісникНаціонального банку України. – 2005. – Мемор. вип., присвяч.70-річчю від дня народж. Вадима Гетьмана. – С. 18–19 : фот.

448. Мостова Л. «Ми люди один одному» / Людмила Мосто-ва // Вісник Національного банку України. – 2005. – Мемор. вип.,присвяч. 70-річчю від дня народж. Вадима Гетьмана. – С. 68 : фот.

449. Мостовая Ю. У этой страны стало меньше выбора. Уби-ли Гетьмана / Юлия Мостовая, Александр Ткаченко // Зеркалонедели. – 1998. – 25 апр.–6 мая (№ 17). – С. 1–2 : фот.

450. Мюллер К.-П. Будем вспоминать с уважением и симпа-тией : [воспоминания о В. П. Гетьмане] / Клаус-Петер Мюллер// Мир денег. – 1999. – № 4–5. – С. 52 : фот.

451. «Не все гаразд у його рідній країні...» : пам’яті ВадимаПетровича Гетьмана – талановитої людини, крупного фінансиста,визначного громадського діяча // День. – 1998. – 28 квіт. (№ 79). –С. 5 : фот.

452. Один із творців завершеного циклу виробництвагрошей в Україні // Вісник Національного банку України. –

Page 75: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

75

2005. – Мемор. вип., присвяч. 70-річчю від дня народж. ВадимаГетьмана. – С. 23 : фот.

453. Осадчий А. Гетьманова регата / Анатолій Осадчий // ВісникНаціонального банку України. – 2005. – Мемор. вип., присвяч.70-річчю від дня народж. Вадима Гетьмана. – С. 22–23 : фот.

454. Павленко О. Спасибі Вам, наш депутате! : [лист дирек-тора Тальнівської шк.-інтернату про подяку В. П. Гетьману занадану матеріальну допомогу] / О. Павленко // Майдан. – Звени-городка (Черкаська обл.), 1998. – 27 лют. (№ 7). – С. 1.

455. Памяти банкира Вадима Гетьмана / подгот. МаксимЗинченко // Банкиръ. – 2011. – № 2. – С. 40–42 : фот.

456. Пам’яті Вадима Петровича Гетьмана // Мир денег. –1998. – № 5–6. – С. 5–10 : фот.

457. Пам’яті Вадима Петровича Гетьмана : [некролог] / ред-кол. журн. «Банківська справа» // Банківська справа. – 1998. –№ 2. – 3-тя с. обкл.

458. Панченко О. «Контрольний постріл» по фінансовій еліті :[про розслідування вбивства В. П. Гетьмана] / Оксана Панченко //День. – 1998. – 24 квіт. (№ 77). – С. 1, 2 : фот.

459. Патрикац Л. Нам он подарил крылья / Людмила Патри-кац // Мир денег. – 1998. – № 5–6. – С. 10–17 : фот.

460. Патрікац Л. Весна завжди пора надій : штрихи до порт-рета Вадима Гетьмана – політика, банкіра, людини / ЛюдмилаПатрікац // Вісник Національного банку України. – 1996. – Спец-випуск (травень). – С. 24–29 : фот.

461. Патрікац Л. Нам він подарував крила / Людмила Патрі-кац // Вісник Національного банку України. – 2005. – Мемор.вип., присвяч. 70-річчю від дня народж. Вадима Гетьмана. –С. 81–89 : фот.

462. Патрікац Л. Пам’ять, що в серці, довіку не вмре / Люд-мила Патрікац // Вісник Національного банку України. – 2005. –№ 8. – С. 48–49 : фот.

463. Підлуцький О. Лебедина пісня Гетьмана : [про підпи-сання угоди між головою Нац. банку України В. П. Гетьманом таголовою Центр. банку Росії В. В. Геращенком «Про організаціюміжбанківських розрахунків у зв’язку з запровадженням україн-ського карбованця»] / Олекса Підлуцький // Фінансовий Київ. –1992. – 1 груд. (№ 48). – С. 2.

464. Плешко К. «Батько» гривні став Героєм України. По-смертно / Катерина Плешко // Закон і бізнес. – 2005. – 16–22 лип.(№ 29). – С. 1, 12 : фот.

Page 76: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

76

465. Похорон останнього Гетьмана : коли скорботу немож-ливо передати словами // Україна молода. – 1998. – 25 квіт.(№ 79). – С. 3.

466. Президент КБС палко вітає те, що Президент підтри-мав його ініціативу і присвоїв Вадиму Гетьману звання ГерояУкраїни : [комент. Президента Асоц. «Київський БанківськийСоюз» Леоніда Черновецького] // Закон і бізнес. – 2005. – 16–22 лип.(№ 29). – С. 12 : фот.

467. Притыкин О. 1. Смерть в Сизо главаря банды : [рассле-дование заказных убийств депутатов, в т. ч. Вадима Гетьмана]/ Олег Притыкин // Сегодня. – 2003. – 5 июня (№ 123). – С. 23.

468. Притыкин О. 2. За убийство народных депутатов: испол-нители денег не получили – посредники «вымирали» один за дру-гим : [выстрелы в лифте : расследование заказных убийств депу-татов, в т. ч. Вадима Гетьмана] / Олег Притыкин // Сегодня. –2003. – 6 июня (№ 124). – С. 9.

469. Про утворення Тимчасової спеціальної слідчої комі-сії Верховної Ради України щодо стану розслідування кримі-нальних справ відносно зникнення журналіста Г. Гонгадзе, гро-мадського діяча М. Бойчишина, вбивств народних депутатівУкраїни Є. Щербаня і В. Гетьмана та спроби вбивства народно-го депутата України В. Бортника, нападів на народних депута-тів України О. Єльяшкевича, В. Хару, викрадення сина народно-го депутата України В. Альохіна та загибелі народних депута-тів України В. Бойка, М. Мясковського, С. Драгомарецького :Постанова Верховної Ради України від 21 верес. 2000 р. № 1959-III// Відомості Верховної Ради України. – 2000. – № 42. – Ст. 360.

470. Рибчинський Ю. Нас єднала любов до пісні і слова/ Юрій Рибчинський // Вісник Національного банку України. –2005. – Мемор. вип., присвяч. 70-річчю від дня народж. ВадимаГетьмана. – С. 67 : фот.

471. Рік без Гетьмана : [комент. Ігоря Юшка, Віктора Сусло-ва, Григорія Омельченка стосовно політ. та екон. наслідків вбив-ства Гетьмана / записала Ірина Гаврилова] // День. – 1999. –24 квіт. (№ 75). – С. 2.

472. Рінгіс Л. Від студента до Героя України : [про ВадимаПетровича Гетьмана] / Людмила Рінгіс // Економіст / Київ. нац.екон. ун-т. – 2006. – Вересень (№ 22–24). – С. 9.

473. Рінгіс Л. Головне – життєдіяти : [про Вадима ПетровичаГетьмана] / Людмила Рінгіс // Економіст / Київ. нац. екон.ун-т ім. Вадима Гетьмана. – 2010. – Вересень (№ 19–22). – С. 10.

Page 77: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

77

474. Рінгіс Л. Родом із дитинства : [про Вадима ПетровичаГетьмана] / Людмила Рінгіс // Економіст / Київ. нац. екон. ун-т. –2006. – Лютий (№ 1–3). – С. 8–9.

475. Рінгіс Л. Університету славні імена : [про Вадима Пет-ровича Гетьмана] / Людмила Рінгіс // Економіст / Київ. нац. екон.ун-т ім. Вадима Гетьмана. – 2009. – Вересень (№ 22–24). – С. 9.

476. Розен Рюдигер фон. Памяти Вадима Петровича Гетьмана/ Рюдигер фон Розен // Мир денег. – 1999. – № 4–5. – С. 53 : фот.

477. С ним советовались, у него учились : [воспоминания оВадиме Гетьмане известного банкира Сергея Подрезова, писателяВалентина Чудного, ученого-экономиста Сергея Ерохина] / подгот.Максим Зинченко // Банкиръ. – 2012. – № 4. – С. 28–29 : фот.

478. Селіванов А. Духовний політик / Анатолій Селіванов// Вісник Національного банку України. – 2005. – Мемор. вип.,присвяч. 70-річчю від дня народж. Вадима Гетьмана. – С. 42–43 :фот.

479. Ситник В. Люди тягнулися до нього за порадою, за до-помогою, за щирим словом / Віктор Ситник // Вісник Національ-ного банку України. – 2005. – Мемор. вип., присвяч. 70-річчю віддня народж. Вадима Гетьмана. – С. 57 : фот.

480. Слово про Гетьмана // Вісник Національного банкуУкраїни. – 2005. – № 7. – С. 3 : фот. ; Мемор. вип., присвяч.70-річчю від дня народж. Вадима Гетьмана. – С. 1 : фот.

481. Слово про Гетьмана / правління Нац. банку України ;редкол. журн. «Вісник Національного банку України» // ВісникНаціонального банку України. – 1998. – № 5. – С. 63 : фот.

482. Соколов С. Исповедь киллера, убившего Вадима Геть-мана / Сергей Соколов, Сергей Плужников // Независимость. –1998. – 16 окт. (№ 304–305). – С. 4, 13.

483. Сорокін О. До Гетьмана прислухалися, з ним радилися, унього вчилися / Олександр Сорокін // Вісник Національного бан-ку України. – 2005. – Мемор. вип., присвяч. 70-річчю від дня на-родж. Вадима Гетьмана. – С. 33 : фот.

484. Сохар О. Вшануймо Гетьмана / Орест Сохар // Галицькіконтракти. – 1998. – Квітень (№ 17). – С. 11.

485. Стадниченко В. Малюємо спільно портрет : [про Вади-ма Петровича Гетьмана] / В. Стадниченко // Економіст / Київ.нац. екон. ун-т. – 2006. – Лютий (№ 1–3). – С. 8.

486. Стадниченко В. Снітин – Гетьманова колиска. У селі, денародився Герой України, через рік уже не буде першого класу –немає першокласників : [про екскурсію викладачів і студентівКиїв. нац. екон. ун-ту в село Снітин на Полтавщину – батьківщину

Page 78: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

78

В. П. Гетьмана] / Володимир Стадниченко // Україна молода. –2005. – 9 листоп. (№ 209). – С. 6 : фот.

487. Стельмах В. Гетьман був банкіром демократичним/ Володимир Стельмах // Вісник Національного банку України. –2005. – № 7. – С. 8 : фот. ; Мемор. вип., присвяч. 70-річчю від днянародж. Вадима Гетьмана. – С. 9 : фот.

488. Сторічний поступ, 1906–2006 / Київ. нац. екон. ун-тім. Вадима Гетьмана ; [редкол.: А. Ф. Павленко (голов. ред.) таін.]. – Київ : КНЕУ, 2006. – 271 с. : фот.

С. 6, 112: Про студента університету 1952–1956 рр.В. П. Гетьмана.

489. Ступак О. Пам’ятають Гетьмана : [про спільну поїздкуунів. клубів «Дорогами прекрасного» та «Скіфів» до с. Снітин]/ О. Ступак // Економіст / Київ. нац. екон. ун-т ім. Вадима Геть-мана. – 2005–2006. – Грудень–січень (№ 35–38). – С. 12.

490. Сьогодні ризикують усі : [інтерв’ю з головою правлінняконцерну «Правекс» Леонідом Черновецьким, головою правління«Укрексімбанку» Олександром Сорокіним, першим заст. головиОщадбанку України Василем Буряком щодо вбивства Вадима Геть-мана] // День. – 1998. – 28 квіт. (№ 79). – С. 5.

491. Терпило В. Справжній лідер / Валентин Терпило// Вісник Національного банку України. – 2005. – Мемор. вип.,присвяч. 70-річчю від дня народж. Вадима Гетьмана. – С. 26–27 :фот.

492. Тимошенко Ю. Того, що він зробив для становленнянашої незалежності, вистачило б на кілька життів / Юлія Тимо-шенко // Вісник Національного банку України. – 2005. – № 7. –С. 7 : фот. ; Мемор. вип., присвяч. 70-річчю від дня народж.Вадима Гетьмана. – С. 8 : фот.

493. Ткаченко О. Гетьман не здавався і не здався / ОлександрТкаченко // Вісник Національного банку України. – 2005. –Мемор. вип., присвяч. 70-річчю від дня народж. Вадима Гетьма-на. – С. 47 : фот.

494. Ткачук О. Валентина Гетьман уверена, что ее мужа уби-ли по политическим мотивам : [о вынесении приговора членамлуганско-донецкой банды, причасным к убийству Евгения Щер-баня и Вадима Гетьмана] / Олег Ткачук // Факты и коммента-рии. – 2003. – 5 апр. (№ 63). – С. 7.

495. Тронько П. Справою відродження національних святиньГетьман переймався всією душею / Петро Тронько // Вісник Націо-нального банку України. – 2005. – Мемор. вип., присвяч. 70-річчювід дня народж. Вадима Гетьмана. – С. 24–25 : фот.

Page 79: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

79

496. Убивць депутатів присудили до довічного ув’язнення// Дзеркало тижня. – 2003. – 19–25 квіт. (№ 15). – С. 1.

497. Убийцы Евгения Щербаня и Вадима Гетьмана при-говорены к пожизненному сроку : в четверг, 17 апреля судЛуган. обл. приговорил к пожизненному заключению убийц де-путата Верховной Рады Евгения Щербаня и главы Укр. межбанк.валют. биржи, нар. депутата Вадима Гетьмана // Сегодня. –2003. – 19 апр. (№ 89). – С. 5.

498. Удар у фінансове сплетіння : [роздуми щодо вбивстваВ. П. Гетьмана] // День. – 1998. – 24 квіт. (№ 77). – С. 2.

499. Філарет, патріарх. У боротьбі зі злом і неправдою вінзаплатив найвищу ціну – віддав своє життя / Філарет, патріархКиївський і всієї Руси-України // Вісник Національного банкуУкраїни. – 2005. – Мемор. вип., присвяч. 70-річчю від дня на-родж. Вадима Гетьмана. – С. 16 : фот.

500. Фокін В. Згадка про нього – світла / Вітольд Фокін// Вісник Національного банку України. – 2005. – Мемор. вип.,присвяч. 70-річчю від дня народж. Вадима Гетьмана. – С. 20–22 : фот.

501. Хромов А. Чудовий посол України / Анатолій Хромов// Вісник Національного банку України. – 2005. – Мемор. вип.,присвяч. 70-річчю від дня народж. Вадима Гетьмана. – С. 62–63 : фот.

502. Чудний В. Локомотив революційних зрушень / ВалентинЧудний // Вісник Національного банку України. – 2005. – Мемор.вип., присвяч. 70-річчю від дня народж. Вадима Гетьмана. –С. 58–59 : фот.

503. Шаповал В. М. Історія Основного Закону: конституційнийпроцес в Україні у 1990–1996 роках / В. М. Шаповал, А. В. Кор-нєєв. – Харків : Фоліо, 2011. – 108, [3] с.

С. 87, 95, 100: Про участь В. П. Гетьмана у роботі над проек-том Конституції України.

504. Шаров І. Ф. Вадим Гетьман: Батько української гривні/ І. Шаров // 100 особистостей України, 1991–2011. – Київ : АртЕкономі, 2011. – С. 78–81.

505. Шаров О. Віват, король! / Олександр Шаров // ВісникНаціонального банку України. – 2005. – Мемор. вип., присвяч.70-річчю від дня народж. Вадима Гетьмана. – С. 34–41 : фот.

506. Шкода В. Замовник вбивства могутніший за МВС? / Ва-силь Шкода // Галицькі контракти. – 2000. – 17–23 квіт. (№ 16). –С. 8–9.

507. Штолько О. Гетьман любив усіх / Олександр Штолько// Вісник Національного банку України. – 2005. – Мемор. вип.,присвяч. 70-річчю від дня народж. Вадима Гетьмана. – С. 65 : фот.

Page 80: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

80

508. Ющенко А. Государственность – это независимость :[про церемонию офиц. открытия Монетного двора : Виктор Ющенкоо Вадиме Гетьмане] / Александр Ющенко // Зеркало недели. –1998. – 25 апр.–6 мая (№ 17). – С. 1, 7.

509. Ющенко В. Вадим Гетьман був неординарною особистіс-тю / Віктор Ющенко ; інтерв’ю взяла Людмила Патрікац // ВісникНаціонального банку України. – 2005. – № 7. – С. 4–6 : фот. ;Мемор. вип., присвяч. 70-річчю від дня народж. Вадима Гетьма-на. – С. 5–7 : фот.

510. Ющенко: В нынешней власти есть причастные корганизации убийства экс-главы Нацбанка Вадима Гетьмана[Электронный ресурс] : [по материалам интервью Виктора Юще-нко телеканалу «Интер»] // Зеркало недели. – Электрон. текст.дан. – 2011. – 14 янв. – Режим доступа: http://zn.ua/ARCHIVE/yuschenko_v_nyneshney_vlasti_est_prichastnye_k_organizatsii_ubiystva_eks-glavy_natsbanka_vadima_getm.html. – Загл. с экрана. – Дата об-ращения: 29.02.16.

511. «Я не убивал Гетьмана и не выполнял заказ Лазарен-ко» : [заявление пожизненно осужденного Кулева / АлександрИльченко] // Сегодня. – 2005. – 9 авг. (№ 177). – С. 7.

512. Ave, Ukraina! Декларація про державний суверенітетУкраїни : тритом. монолог-діалог з двоєдиною Україною. Т. 1. Де-кларація про суверенітет країни правди, волі і добра. Т. 2. Ч. 1–3.Ave, Ukraina! Філософія буття країни правди, волі і добра / [авт.проекту: Яків Зайко, Володимир Севастьянов ; відп. ред.Я. Я. Зайко]. – Вид. 2-ге, випр. і допов. – Київ : Освіта України,2011. – 1429 с. : іл. – (Літопис Українотворення).

С. 483–484 : фот., 783–784 : фот., 854, 859–860, 933, 1260: Пронародного депутата України В. П. Гетьмана.

513. Vivat, Ukraina! : у 3 т. Т. 1. Від Декларації про держав-ний суверенітет України до Конституції України / [упоряд.:Севастьянов В. І., Севастьянова Н. К.]. – Київ : СІК ГРУП Украї-на, 2015. – 782, [33] с. : фот. – (Україна. Нова історія).

С. 265–267, 516, 517, 577–578, 592, 652, 654, 668, 686, 710, 722,734, 774: Про народного депутата України В. П. Гетьмана.

Page 81: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

81

Ðîçä³ë VÂØÀÍÓÂÀÍÍß ÏÀÌ’ßÒ²

Â. Ï. ÃÅÒÜÌÀÍÀ

… треба увічнити його труди, його ім’я, віддатиналежне внеску, який він зробив во славу України.

Віктор Ющенко,екс-Президент України

514. Заходи з відзначення 70-річчя від дня народженняВ. П. Гетьмана [Електронний ресурс] : Розпорядження КабінетуМіністрів України від 30 черв. 2005 р. № 221-р. // Верховна РадаУкраїни : офіц. веб-портал. – Електрон. текст. дані. – Київ, 2005. –Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/221-2005-р. –Назва з екрана. – Дата звернення: 29.02.16.

515. Про відзначення 70-річчя від дня народженняВ. П. Гетьмана [Електронний ресурс] : Розпорядження КабінетуМіністрів України від 30 черв. 2005 р. № 221-р. // Верховна РадаУкраїни : офіц. веб-портал. – Електрон. текст. дані. – Київ, 2005. –Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/221-2005-р. –Назва з екрана. – Дата звернення: 29.02.16.

516. Про присвоєння В. Гетьману звання Герой України :Указ Президента України від 11 лип. 2005 р. № 1075/2005 // Уря-довий кур’єр. – 2005. – 13 лип. (№ 127). – С. 2.

517. Присвоєно звання Герой України з врученням орденаДержави : [про присвоєння звання Герой України В. П. Гетьману(посмертно) Указом Президента України від 11 лип. 2005 р.№ 1072] // Державні нагороди України. Кавалери та лауреати :[довід.-енциклопед. вид. / уклад.: Болгов В. В., Болгов І. В.]. –Київ : Ін-т біогр. дослідж., 2006. – С. 26–27.

КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТІМЕНІ ВАДИМА ГЕТЬМАНА

518. Про присвоєння Київському національному економіч-ному університету імені Вадима Гетьмана [Електронний ре-сурс] : Розпорядження Кабінету Міністрів України від 11 лип.2005 р. № 238-р. // Верховна Рада України : офіц. веб-портал. –

Page 82: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

82

Електрон. текст. дані. – Київ, 2005. – Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/238-2005-р. – Назва з екрана. – Дата звер-нення: 29.02.16.

519. Вауліна О. Економічна альма-матер імені Вадима Геть-мана / Ольга Вауліна // Голос України. – 2005. – 13 лип. (№ 126). –С. 4.

520. Імені Вадима Гетьмана : [11 липня 2005 року КНЕУприсвоєно ім’я Вадима Гетьмана] // Економіст / Київ. нац. екон.ун-т. – 2005. – Вересень (№ 24–26). – С. 1.

СТУДЕНТСЬКА СТИПЕНДІЯІМЕНІ ВАДИМА ГЕТЬМАНА

521. Про заснування академічної стипендії імені ВадимаГетьмана : Постанова Кабінету Міністрів України від 19 квіт.2006 року № 539 // Офіційний вісник України. – 2006. – 3 трав.(№ 16). – С. 204–205.

522. Диковская Л. Новая стипендия имени Вадима Гетьманана банковском факультете КГТЭУ / Людмила Диковская // Мирденег. – 1999. – № 6–7. – С. 8–9 : фот.

523. Стипендия имени В. П. Гетьмана : интервью с деканомфак. банк. дела КГТЭУ Смолиным И. В. и зав. каф. бухгалт. уче-та Гайдаем Н. Г. / подгот. Людмила Диковская // Мир денег. –2000. – № 3. – С. 24–25.

524. Стипендія імені Вадима Гетьмана // Вісник Національ-ного банку України. – 2000. – № 4. – С. 19.

ВІТРИЛЬНА РЕГАТА«КУБОК ВАДИМА ГЕТЬМАНА»

525. Батьки і діти : [вітрил. спорт : шоста регата крейсерсь-ких яхт «Кубок Вадима Гетьмана»] // Голос України. – 2005. –23 черв. (№ 114). – С. 16.

526. Історія кубку [Електронний ресурс] // Кубок Гетьмана =Hetman Cup. – Електрон. текст. дані. – Київ, 2015. – Режимдоступу: http://www.hetman-cup.org. – Назва з екрана. – Дата зве-рнення: 29.02.16.

527. Ковальчук В. Регата на Кубок Вадима Гетьмана – вша-нування пам’яті видатного фінансиста / Валерій Ковальчук //Галицькі контракти. – 2000. – 26 черв.–2 лип. (№ 26). – С. 17.

Page 83: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

83

528. Корзюк И. «Кубок Гетьмана» продолжает жить : [о седь-мой парус. регате «Кубок Вадима Гетьмана», г. Киев, июнь2006 г.] / Ирина Корзюк // Вечерние вести. – 2006. – 15 июня(№ 183). – С. 11.

529. Кравченко-Фісун О. Правила чесної гри: від батька –сину : [про шосту нац. вітрил. регату «Кубок Вадима Гетьмана»] /Олеся Кравченко-Фісун // Дзеркало тижня. – 2005. – 25 черв.–1 лип.(№ 24). – С. 23 : фот.

530. Кубок Вадима Гетьмана бере старт [Електронний ре-сурс] : [про четверту вітрил. регату «Кубок Вадима Гетьмана»,12–16 черв. 2003 р.] // Українська правда. – Електрон. текст. дані. –2003. – 12 черв. – Режим доступу: http://www.champion.com.ua/sailing/2003/06/12/112802/. – Назва з екрана. – Дата звернення: 29.02.16.

531. Кубок Гетьмана тепер на Оболонській набережній[Електронний ресурс] : перша міжнар. регата в Україні, 7–9 трав.2016 р. // Кубок Гетьмана = Hetman Cup 2016. – Електрон. текст.дані. – Київ, 2016. – Режим доступу: http://www.hetman-cup.org. –Назва з екрана. – Дата звернення: 11.05.16.

532. Макульський К. Гарний гандбол – як гарне весілля :[про ІІ міжнар. чоловічий турнір «Кубок Вадима Гетьмана»,м. Київ] / К. Макульський // Спортивна газета. – 2002. –15 січ. (№ 4). – С. 1, 5.

533. Макульський К. Таємниця «Океана» : [про шосту регату«Кубок Вадима Гетьмана» : нагородження переможця – ОлександраКазнодія, керівника екіпажу яхти «Океан»] / Костянтин Макульсь-кий // Спортивна газета. – 2005. – 24–30 черв. (№ 46). – С. 4.

534. Парус. Ностальгия по Гетьману : [воспоминания банки-ров, экономистов, политиков] // Мир денег. – 2011. – № 2. – С. 6–10.

535. Писанко К. П’ять років – п’ять перемог : [про вітрильніперегони «Кубок Вадима Гетьмана»] / Катерина Писанко // Дзер-кало тижня. – 2004. – 5–11 черв. (№ 15). – С. 13.

536. Підвисоцький Р. Вітрильна регата на Кубок Вадима Геть-мана / Роман Підвисоцький // Вісник Національного банку Украї-ни. – 2012. – № 7. – С. 57 : фот.

537. Регата Кубок Вадима Гетьмана определила победите-лей [Электронный ресурс] : [об ХІ ежегод. регате «Кубок ВадимаГетьмана», 24–25 мая 2010 г.] // Sport.ua. – Электрон. текст. дан. –Киев, 2010. – Режим доступа: http://other.sport.ua/news/94746. –Загл. с экрана. – Дата обращения: 29.02.16.

538. Юрій Семенюк: «Ми мали довести, що це можливо.І довели!» : [бесіда з капітаном яхти «Гетьман» Юрієм Семенюкомпро шостий сезон регати «Кубок Вадима Гетьмана» / записав Кос-

Page 84: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

84

тянтин Макульський] // Спортивна газета. – 2005. – 17–23 черв.(№ 45). – С. 3.

ВУЛИЦЯ ВАДИМА ГЕТЬМАНА

539. Про найменування та перейменування вулиць вм. Києві [Електронний ресурс] : розпорядження Київ. міськдер-жадмін. від 19.04.2006 № 767 // Ліга Закон : головний правовийпортал України. – Електрон. текст. дані. – Київ, 2006. – Режимдоступу: http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/MA060767.html. –Назва з екрана. – Дата звернення: 29.02.16.

540. Про перейменування вулиць у Солом’янському районі :рішення Київ. міськради від 16 черв. 2005 р. № 436/3012 // Хре-щатик. – 2005. – 2 серп. (№ 110). – С. 8.

541. З’являться вулиці Георгія Гонгадзе та Вадима Геть-мана : [про перейменування за рішенням Київради вулиці Індус-тріальної на вулицю Вадима Гетьмана] // Урядовий кур’єр. –2005. – 18 черв. (№ 113). – С. 16.

542. У Києві з’явиться вулиця Гетьмана [Електроннийресурс] // Коментарі : інформ.-аналіт. портал. – Електрон. текст.дані. – Київ, 2005. – Режим доступу: http://ua.comments.ua/politics/27242-U_Kiievi_zyavitsya_vulitsya_Getmana.html. – Назва з екра-на. – Дата звернення: 29.02.16.

ПАМ’ЯТНА МЕДАЛЬ

543. Про встановлення цін реалізації на пам’ятні монетиУкраїни та сувенірну продукцію із срібла [Електронний ре-сурс] : лист Головного упр. Нац. банку України по м. Києву іКиїв. обл. від 18.02.2008 р. № 08-161/3818 // Ліга Закон : голов-ний правовий портал України. – Електрон. текст. дані. – Київ,2008. – Режим доступу: http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/UPR08015.html. – Назва з екрана. – Дата звернення: 29.02.16.Про пам’ятну медаль, присвячену 70-річчю від дня народжен-

ня В. П. Гетьмана.544. Пам’ятна медаль, присвячена 70-річчю від дня наро-

дження В. П. Гетьмана : [про випуск у 2005 р. Нац. банкомУкраїни пам’ят. медалі] // Банкноти і монети України, 2005 =Banknotes and coins of Ukraine, 2005 : дод. до журн. «Вісник На-ціонального банку України» / Нац. банк України. – Київ, 2006. –Вип. 10. – С. 119 : рис. – Текст укр., англ.

Page 85: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

85

МЕМОРІАЛЬНІ ДОШКИ

545. Гетьману Вадиму Петровичу меморіальна дошка[Електронний ресурс] : [про мемор. дошку В. П. Гетьману, від-криту на будівлі Укр. міжбанк. валют. біржі (вул. Межигірсь-ка, 1)] // Mista. UA. – Електрон. текст. дані. – Київ, 2014. – Режимдоступу: http://mistaua.com/Приметности/Памятные_знаки/гетьману-вадиму-петровичу-меморіальна/2035/?setcity=278. – Назва з екра-на. – Дата звернення: 29.02.16.

546. Запоріжці – Вадиму Гетьману : [про уроч. відкриттямемор. дошки (авт. О. Башкатов) Герою України В. П. Гетьману вм. Запоріжжі на будинку по вул. Горького] // Урядовий кур’єр. –2005. – 19 лип. (№ 131). – С. 16.

547. Ця людина робила великі справи для держави : [провідкриття бронзової мемор. дошки В. П. Гетьману у м. Києві набудинку по вул. Суворова, 13 / Укрінформ] // Урядовий кур’єр. –2005. – 14 лип. (№ 128). – С. 16.

548. Чухліб В. У столиці України відкрито меморіальну дош-ку Вадиму Гетьману [Електронний ресурс] : [про відкриття брон-зової мемор. дошки у м. Києві на будинку по вул. Суворова, 13 :до 70-річчя від дня народж. В. П. Гетьмана] / Віктор Чухліб //Укрінформ : [укр. нац. інформ. агентство]. – Електрон. текст. дані. –Київ, 2005. – Режим доступу: http://www.ukrinform.ua/rubric-technology/257932u_stolits_ukrani_vdkrito_memoralnu_doshku_vadimu_getmanu_397472.html. – Назва з екрана. – Дата звернення:29.02.16.

ПРИЗ ПАМ’ЯТІ ВАДИМА ГЕТЬМАНАВІД МІЖНАРОДНОГО ЖУРНАЛУ «БАНКИРЪ»

549. Вербицкая Л. Приз памяти Вадима Гетьмана от «Банки-ра». Журналом «Банкиръ» учрежден скульптурный приз, симво-лизирующий финансовую стабильность / Людмила Вербицкая// Банкиръ. – 2011. – № 2. – С. 42 : фот.

550. Дмитрий Гриджук – первый обладатель приза памятиВадима Гетьмана // Банкиръ. – 2011. – № 2. – С. 43.

551. Памяти банкира Вадима Гетьмана / подгот. МаксимЗинченко // Банкиръ. – 2011. – № 2. – С. 40–42.

552. Подрезов С. «Мы дорожим своей репутацией»: 20 летвместе с Украиной : [обладатель почетного именного приза«Банкир года–2011» памяти Вадима Гетьмана] / Сергей Подрезов// Банкиръ. – 2011. – № 4. – С. 30 : фот.

Page 86: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

86

553. Слово лауреатам и почетным гостям : [о ІІІ Всеукр.конкурсе «Банк года–2011»] // Банкиръ. – 2011. – № 4. – С. 56–57.

МЕМОРІАЛЬНІ ВИДАННЯ,ПРИСВЯЧЕНІ В. П. ГЕТЬМАНУ

Історія для нащадків існує доти, доки існуютькнижки.

Вадим Гетьман

554. Вісник Національного банку України : щоміс. наук.-практ. журн. Меморіальний випуск, присвячений 70-річчю віддня народженя Вадима Гетьмана / засн. і видавець Нац. банкУкраїни ; голов. ред. Патрікац Л. М. – Київ : Бліц-Прінт, 2005. –184 с.

Меморіальний випуск «Вісника Національ-ного банку України» присвячено 70-річчю віддня народження відомого українського еконо-міста, фінансиста, політика, народного депу-тата України Вадима Петровича Гетьмана.

555. Духовный памятник Вадиму Петровичу Гетьману :[презентация мемор. изд. «Вадим Гетьман – громадянин, фінан-сист, політик» в Нац. парламент. б-ке Украины, 12 июля 1999 г.] :репортаж / Светлана Деревянко // Мир денег. – 1999. – № 6–7. –С. 4–7.

556. Книга про Гетьмана – громадянина, фінансиста, полі-тика : [про презентацію книги «Вадим Гетьман – громадянин,фінансист, політик» у Нац. парламент. б-ці України] // Київськаправда. – 1999. – 15 лип. (№ 77). – С. 1.

Page 87: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

87

ІМЕННИЙ ПОКАЖЧИК

У покажчику подаються за абеткою прізвища авторів, упоряд-ників, редакторів тощо, які зустрічаються в бібліографічних описах.У квадратних дужках зазначено номери позицій розділів «Літера-тура про життя і діяльність В. П. Гетьмана» та «Вшануванняпам’яті В. П. Гетьмана».

Авдєєнко С. [349]Александров Л. [350]Алферова Т. К. 8Андреева Л. 62Андрійчук О. [351]Андронов О. [352], [366]Андрущак Г. [329], [334]Андрущенко В. [326]Анісімов В. В. [340]Артазей А. [406]Бабічев В. [353]Бакута С. А. [330]Бар’яхтар В. Г. [330]Безгін І. Д. [328]Безсмертний Р. 87Береславська О. [357], [366]Білаш О. 14Білецький Ф. 93, 106, [358], [359]Білокінь С. [331]Білоусенко О. [360]Білоусько О. А. [323]Богуцький Ю. [320]Болгов В. В. [322], [337],[345], [517]Болгов І. В. [517]Бордійчук Н. [361]Бродський М. [430]Бурдюгов А. [362]Бурій В. [363]Буряк В. [490]Валер’янова Д. [373], [374]Варналій З. С. 21Василь Р. [375]Вауліна О. [519]

Вербицкая Л. [549]Вітренко Н. 87Власенко Ю. [379]Воронова Л. [380]Гавега М. Г. [419]Гаврилова І. [471]Гайдай Н. Г. [523]Галух А. [382]Гетьман В. [378], [384]Гетьман Ир. В. [406]Гетьман Іг. В. (Иг. В.) [385],[406]Гетьман О. [387]Гетьман-Баранова А. [388]Гладкий В. 64Гливенко В. Д. [419]Гонгадзе Г. 94Гончаренко В. 78, 89Гордиенко О. А. 7, 10Грабовський С. [390]Графов В. П. 9Гриджук Д. [391]Гриценко О. [331], [332], [348]Громовой В. А. 8, 10Гурський М. В. [419]Гуцул В. 99, [366]Дем’янов В. [392]Деревянко С. [555]Десятников В. [444]Дзюба І. М. [339], [344]Диковская Л. [522], [523]Дмитренко І. 77Дорошенко Ю. 84Дрегало О. [396]

Page 88: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

88

Дробязко А. О. 95, [366],[397–403]Дружбинський В. (Дружбин-ский В.) 80, 81, [404]Ерохин С. [477]Ефетов В. Б. 9Єфименко Т. І. [342]Жадько В. [326], [338], [339]Жулинський М. [405]Загребельний П. 14Заєць О. [407]Зайко Я. Я. 44, [376], [512]Заманский В. [408]Захаров Л. [366]Захарова Т. [410]Зинченко М. [368], [411],[455], [477], [551]Зібров П. [366], [412], [413]Иваськив В. 61Ильченко А. [415], [416], [511]Ильченко Л. 73Ищенко Н. [417]Івакін Г. Ю. [327]Ігнатенко О. [366]Ісаєвич Я. [324]Калита Н. С. 11Кальницький М. Б. [327]Карасьов В. 64Карнаух М. [366], [420]Карпачова Н. [366]Карпенко М. [421]Карпушина О. 60Килимник Ю. В. 28, 29, 31, 34,36, 40, 41, 69, 75, 86, 88, 95, 97,[364], [413], [422–424]Кислий П. 44, [376]Кілієвич О. [331–333]Кірєєв О. [425]Клименко І. [426]Княжанський В. [427]

Коваленко О. [428]Ковалинський В. В. [429]Ковальчук В. [527]Ковпак Л. В. [341]Колосовська І. (Коло-совская И.) 91, 95, 97Комаринська З. М. [340]Кондуфор Ю. 14Коноплицкий В. А. 11Корзюк И. [528]Корнєєв А. В. [503]Кошовий Д. [431]Кравець В. [366], [432]Кравченко-Фісун О. [529]Кравчук Л. 94Крохмалюк Д. [433]Крупп Г. [366], [434]Кузнецов В. 96, [435]Кукса В. [436]Кулаков А. [366]Кульова В. [437]Купневич В. А. 10Курас І. Ф. 21Кучма Л. Д. [370]Кушнірук С. [438]Ленский А. [440]Леоненко П. М. [342]Лисниченко И. [378]Лисогора П. О. [441]Лиховій Д. [442]Лігачова Н. 94Луків М. [366]Лянге С. 70, [443]Ляшко О. [444]Мазурова Т. 65Макульський К. [532], [533],[538]Марченко Ю. [332–334], [347],[348]Марчук Є. [430]Масик К. [366], [445]

Page 89: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

89

Мезенцев М. 50, 51Мельничук Т. 67, 68, 72Митюков И. А. [383]Михайлюк В. 6Мицик В. [446]Мороз О. О. [370], [447]Мостова Л. [366], [448]Мостовая Ю. [449]Мюллер К.-П. [366], [450]Непомняща Ю. 76Огієнко В. І. [340]Олексієнко К. 107Оленюк О. 71Олійник Л. М. [419]Ольховський Б. [366]Омельченко Г. [471]Омельченко Л. [335], [336]Омельченко О. [335], [336]Онищенко Є. [366]Оноприєнко О. [321]Осадчий А. [453]Острожинський В. [366]Павленко А. Ф. [488]Павленко О. [454]Павленко Ю. В. [327]Панченко О. [458]Патон Б. [366]Патрікац Л. М. (Патри-кац Л. Н.) [343], [344],[459–462], [509], [554]Пинзеник В. 63Писанко К. [535]Писанська В. 58Підвисоцький Р. [536]Підлуцький О. [463]Плешко К. [464]Плотникова И. А. 7Плужников С. [482]Плющ І. 44, [376], [413]Погребинський М. [430]

Подрезов С. [477], [552]Поліщук Н. [414]Потоцька О. 83Притыкин О. [467], [468]Пустовіт Т. П. [323]Пустовойтенко В. П. [370]П’ятаченко Г. О. 27Разумков О. [430]Резникова Ю. В. [345]Рибчинський Ю. [366], [470]Рінгіс Л. [472–475]Розенфельд Л. [366]Розумний В. 64Рюдігер фон Розен (Рюдигерфон Розен) [366], [476]Садовий М. 64Самсоненко Л. 63Світлична В. В. [340]Севастьянов В. І. [512], [513]Севастьянова Н. К. [513]Селіванов А. [366], [478]Семенюк Ю. [538]Сикало М. [356]Ситник В. [479]Смалько Л. И. 8Смолин И. В. [523]Смолій В. А. [341]Соколов С. [482]Сорока М. 54Сорокина П. [386]Сорокін О. [483], [490]Сохар О. [484]Стадниченко В. [485], [486]Стельмах В. С. [343], [383], [487]Стецькив Т. [417]Стратюк М. 85Ступак О. [489]Суслов В. [366], [471]Табачник Д. 96, [435]Телемко О. [333], [334], [347]

Page 90: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

90

Терехин С. див. Терьохін С.Терпило В. [491]Терьохін С. 76, [417]Тимошенко Ю. [492]Ткаченко О. (Ткаченко А.) [449], [493]Ткачук О. [494]Тронько П. [366], [413], [495]Туглук В. 55Турчина З. [366]Федосов В. М. 39Філарет, патріарх [499]Фокін В. [500]Фросевич Л. 56Храмов Ю. О. [327]Хромов А. Г. 95, [366], [501]Цюпа Н. 59Черновецький Л. [466], [490]Черноморский Г. 66Чудний В. П. (Чудный В. П.)29, 30, 34, 36, 40, 95, [366],[477], [502]Чухліб В. [548]

Шаповал В. М. [503]Шаров І. Ф. [504]Шаров О. [505]Шипенко О. [366]Шкода В. [506]Штолько О. [507]Шульгач Т. 87

Юрченко С. 41Юхновський І. [366]Юшко І. [471]Ющенко А. [508]Ющенко В. А. [366], [383],[418], [430], [509], [510]

Ягольник О. 52Якубенко В. 90, 98Ярошинський Б. 87Hrytsenko O. [347]Marchenko Y. див. Марченко Ю.Telemko O. див. Телемко О.

Page 91: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

91

АЛФАВІТНИЙ ПОКАЖЧИК НАЗВ ПРАЦЬВ. П. ГЕТЬМАНА

Авторитет влади 31Акціонерно-комерційний банк «Україна» 50

Банківська система України: діяльність і проблеми 64Банкір без довіри – не банкір 78Банковский сектор Украины 15

Вадим Гетьман: Біля керма реформ має бути одна людина 71Вадим Гетьман: «Вибори відбулися завдяки мені» 98Вадим Гетьман: Відлуння боротьби з Гетьманом ще буде 90Вадим Гетьман: Во главе экономического блока стояли люди,абсолютно неспособные управлять страной 79Вадим Гетьман: «Всегда используй свой шанс!» 80Вадим Гетьман: Денежную реформу откладывать опасно 65Вадим Гетьман: «Если политика – грязное дело, то выборы –банный день» 81Вадим Гетьман знает, как обуздать инфляцию, но никому не го-ворит 53Вадим Гетьман знову став «Людиною року» 91Вадим Гетьман: «Куда ты несешься Украина?» 95Вадим Гетьман: «Ліпше мати синицю в жмені…» 82Вадим Гетьман: «Надо любить Украину в себе, а не себя вУкраине» 66Вадим Гетьман: «Папа Римский заставил меня заплакать» 67Вадим Гетьман: «Поза людськими вимірами реальна політикастає аморальною» 41Вадим Гетьман, председатель биржевого комитета УМВБ:«Лучше долги, чем ничего…» 42Вадим Гетьман: «Секретные переговоры с немецкой банкнотнойфабрикой могли привести нас за решетку» 72Вадим Гетьман: Собственная валюта – это заключительныйаккорд в процессе становления государственности 92Вадим Гетьман: «Шевченкова земля заслуговує на кращу долю» 93Вадим Гетьман: «Это было целое футбольное поле денег, высо-той в 2,5 метра» 68Вадим Гетьман: «Я приложил максимум усилий, чтобы именноВиктор Ющенко стал главой Национального банка» 73

Page 92: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

92

Вадим Гетьман: «Я проти «казахстанського варіанту» для україн-ського парламенту» 32, 43Вадим Петрович Гетьман : бесіда друга 96Валютний і фондовий ринки України. Тенденції після грошовоїреформи 33Валютний ринок України. Шлях до стабільності? 23, 46Влада 34Внешний долг: Украина имеет право на особое положение в пе-реговорах с Россией 24«Вони мені тепер як рідні…» 99Вопросы пересмотра оптовых цен на продукцию и услуги респуб-ликанской номенклатуры 8Вопросы унификации тарифов на услуги теплоснабжения вУкраинской ССР 7В. П. Гетьман: «Потрібна грошова реформа» 54Высший приоритет для Центрального банка страны – стабиль-ность национальной валюты 69

Германия остается самым важным торговым партнером Украины 61Гетьман українських фінансів: головне – відповідати власномупрізвищу 83«Гетьманщина»: Вадим Гетьман – про реальні розміри та впливсвоєї фінансової «імперії» 84«Говорити сьогодні про сильний Мінфін я б не наважився» 74Головний вклад. Ради і народне господарство 1Гривна: вводить – нельзя и не вводить – нельзя 62Гривня: поспішити – людей насмішити, або Чому голова Національ-ного банку України проти популізму в монетарній політиці 55Гроші і влада 16

До виборців одномандатного виборчого округу № 198 100До ринку через комерційний банк 13Драма с разделом внешних долгов приближается к финишу: Рос-сия обыграла Украину по всем статьям 25

За стабільністю гривні – майбутнє України 26, 47Законність виборів у 198-му окрузі суд ще може розглянути 101Західні банкіри заздрять тільки «Україні» 56Заява народного депутата України В. Гетьмана 102

І банкір потрібен парламенту 51

Капитал наживали всем Союзом. Достался он России 20

Page 93: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

93

Коли заявить про себе «п’ята сила» 85

Маловідома передісторія реформи 35, 48Методические и организационные вопросы разработки АСОИцен Госкомцен УССР 9Ми повинні стати бізнесменами 52Мобілізуюча сила зустрічного плану 2

Найбільший і найсолідніший республіканський агропромбанк«Україна» 57«Національний банк рекомендує…» 58Національний банк у системі влади 36, 86«Наша пісня гарна й нова, починаймо її знову» 87Неопубліковане інтерв’ю з Вадимом Гетьманом : «Найкращаконституція – та, яка краще всього виконується» 97Нужна точная карта 70

О некоторых вопросах совершенствования информационно-справочной работы по ценам в Украинской ССР 6Об опыте унификации тарифов на тепловую энергию в Украинс-кой ССР 10Обвальное падение курса карбованца как результат государст-венного валютного рэкета 103Облплан розглянув 3Обрії десятої п’ятирічки: завдання планових і господарськихорганів по складанню проекту плану на 1976–1980 рр. 4

Передумови проведення грошової реформи в Україні 27Про корекцію економічного курсу 21Про справи валютні. І не тільки 63Проблема валютного и фондового рынков на Украине 22Продукция и её цена 12Прорубить ещё одно «окно» в Европу 17П’ять років блукання в економічній темряві 37

Ретроспективный взгляд на деятельность УМВБ 18

Складних завдань не лякаються – їх вирішують! 104Снайпери «Чистилища» б’ють і по нас 94Співдоповідь на пленарному засіданні Верховної Ради Українизаступника голови Комітету Верховної Ради України з питань фі-нансів і банківської діяльності В. П. Гетьмана (06.06.1997 р.) 105

Page 94: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

94

Станет ли Украина социальным государством? 75Сьогодні і завтра міжбанківської валютної біржі 19

Україна та її вартості. Дещо про імідж нашої країни за кордоном 88Україні – цивілізоване банківське законодавство 38, 44, 49Управление ценообразованием на базе АСОИцен 11

Фінансова політика в умовах ринкової трансформації економікиУкраїни 39Фінансовий механізм держави. Податки 40

Хто ж знецінив наші вклади? 106

Ціни зростатимуть мляво… Невже? 76

Чи стане Україна соціальною державою? 28

Шлях до ринкової економіки 14

Ще раз про проблему попиту і пропозиції 5Що рік 92-й нам готує? 59Що таке свобода і право у демократичній державі? 29Щоб не впало село 107

Экс-председатель правления НБУ Вадим Гетьман о последствияхвыхода из рублевой зоны: Украина инвестирует экономикуРоссии 60

Як приймалась Конституція України 30Як хочеться потиснути кожному руку! 108Як це було : [уривок з книги «Як приймалась КонституціяУкраїни] 45Який уряд нам потрібен? 89«Якщо любити Україну в собі…» 77

Page 95: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

Титульна сторінка особової справи В. П. Гетьмана, студента Київського фінансово-економічного інституту

ДОКУМЕНТИ З АРХІВУ ДВНЗ «КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ

УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ ВАДИМА ГЕТЬМАНА»

Page 96: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

Студентський квиток В. П. Гетьмана

Залікова книжка В. П. Гетьмана, студента Київського фінансово-економічного інституту

Page 97: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

Диплом В. П. Гетьмана про закінчення Київського фінансово-економічного інституту

Page 98: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

Витяг з навчальної карточки В. П. Гетьмана, студента Київського фінансово-економічного інституту

Page 99: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

Характеристика на В. П. Гетьмана, випускника Київського фінансово-економічного інституту

Page 100: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

1952 р. 1956 р.

Вадим Гетьман у студентські роки

Урочистості з нагоди 90-річчя Київського державного економічного університету.

В. П. Гетьман – третій праворуч у першому ряду. 1996 р.

Page 101: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

95

Зміст

Від укладачів . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5Дробязко А. Вадим Петрович Гетьман – громадянин, фінансист,політик . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8Основні дати життя й діяльності В. П. Гетьмана . . . . . . . . . . . . . . . . . 15Розділ I. Праці Вадима Петровича Гетьмана . . . . . . . . . . . . . . . . . . 18Розділ II. Виступи, інтерв’ю, бесіди. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 26Розділ III. В. П. Гетьман – народний депутат Верховної РадиУкраїни. Участь у розробці законодавчих актів України. . . . . . . . 33В. П. Гетьман – народний депутат Верховної Ради України . . . . . . . 34Виступи В. П. Гетьмана у Верховній Раді України . . . . . . . . . . . . . . . 35Розділ IV. Література про життя і діяльність В. П. Гетьмана . . . . 61Статті з енциклопедичних і довідкових видань. . . . . . . . . . . . . . . . . . 61Сучасники про Вадима Гетьмана. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 64Розділ V. Вшанування пам’яті В. П. Гетьмана . . . . . . . . . . . . . . . . 81Київський національний економічний університетімені Вадима Гетьмана . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 81Студентська стипендія імені Вадима Гетьмана . . . . . . . . . . . . . . . . 82Вітрильна регата «Кубок Вадима Гетьмана». . . . . . . . . . . . . . . . . . . 82Вулиця Вадима Гетьмана . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 84Пам’ятна медаль . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 84Меморіальні дошки . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 85Приз пам’яті Вадима Гетьмана від міжнародного журналу«Банкиръ» . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 85Меморіальні видання, присвячені В. П. Гетьману . . . . . . . . . . . . . . . . 86Іменний покажчик . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 87Алфавітний покажчик назв праць В. П. Гетьмана . . . . . . . . . . . . . . . . 91ДодатокДокументи з архіву ДВНЗ «Київський національнийекономічний університет імені Вадима Гетьмана» . . . . . . . . . . . . . 95

Page 102: ГЕТЬМАН ВАДИМ ПЕТРОВИЧ · 2017-03-09 · тичний ландшафт того часу і, на мій погляд, суттєво змінили век-тор

96

Довідково-бібліографічне видання

До 110-річчя університету

ГЕТЬМАНВАДИМ ПЕТРОВИЧБіобібліографічний покажчик

Художник обкладинки Т. ЗябліцеваВерстка С. Лозова

Підписано до друку 09.06.16. Формат 60×84/16. Папір офсет. № 1.Гарнітура Тип Таймс. Друк офсет. Ум. друк. арк. 5,57.Обл.-вид. арк. 6,34. Наклад 100 пр. Зам. № 16-5190.

Державний вищий навчальний заклад«Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана»

03680, м. Київ, проспект Перемоги, 54/1Свідоцтво про внесення до Державного реєстру

суб’єктів видавничої справи (серія ДК, № 235 від 07.11.2000)Тел./факс (044) 537-61-41; тел. (044) 537-61-44

E-mail: [email protected]