Te behet projektimi I furnizimit me energji elektrike te nje reparti industrial dhe I nje zone te vogel urbane kur jane dhene : a) Planimetria e objektit qe do furnizohet b) Te dhenat e konsumatoreve te ngarkeses c) Te dhena te ndrydhme si kofiçenti i çfritezimit Kça , kofiçenti i ngarkeses Kng , kofiçenti i kerkeses Kkr etj Kerkohet : 1) Te percaktohet fuqia logaritse me metoden e kofiçentit te kerkeses dhe fuqise se vendosur 2) Te percaktohet fuqia logaritse me metoden e kofiçentit te maksimumeve Kmax dhe fuqise mesatare Pmes 3) Te llogaritet fuqia e mjeteve kombesuese qe te kemi cos =0.9 4) Te llogaritet rrjeti i tensionit te ulet per 20 konsomatore ku 10 prej tyre do te mbrohen me siguresa dhe po keta te 10 do te mbrohen me automate 5) Te llogaritet rrjeti i ushqimit per 4 pika shperndarese 6) Te logaritet ndriç elektrik 7) Te logaritet fuqia llogaritse per 3 pallate sipas te dhenave 8) Te behet projektimi elektrik i nje apartamanti banimi GRUPI i I Kompresori dhe ventilatori 0.65 ; 0.8 ; cos= 0.8 ; 200 kw ; n = 20 ; 20 kw ; GRUPI i II Makinat ngritse transportuese 0.2 ; 0.28 ; cos= 0.6 ; 400 kw ; n = 40 ; 40 kw ; 1
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Te behet projektimi I furnizimit me energji elektrike te nje reparti industrial dhe I nje zone te vogel urbane kur jane dhene :
a) Planimetria e objektit qe do furnizohet b) Te dhenat e konsumatoreve te ngarkeses c) Te dhena te ndrydhme si kofiçenti i çfritezimit Kça , kofiçenti i ngarkeses Kng ,
kofiçenti i kerkeses Kkr etj Kerkohet :
1) Te percaktohet fuqia logaritse me metoden e kofiçentit te kerkeses dhe fuqise se vendosur
2) Te percaktohet fuqia logaritse me metoden e kofiçentit te maksimumeve Kmax dhe fuqise mesatare Pmes
3) Te llogaritet fuqia e mjeteve kombesuese qe te kemi cos =0.9 4) Te llogaritet rrjeti i tensionit te ulet per 20 konsomatore ku 10 prej tyre do
te mbrohen me siguresa dhe po keta te 10 do te mbrohen me automate 5) Te llogaritet rrjeti i ushqimit per 4 pika shperndarese 6) Te logaritet ndriç elektrik 7) Te logaritet fuqia llogaritse per 3 pallate sipas te dhenave 8) Te behet projektimi elektrik i nje apartamanti banimi
GRUPI i I Kompresori dhe ventilatori 0.65 ; 0.8 ; cos = 0.8 ; 200 kw ; n = 20 ; 20 kw ;
GRUPI i II Makinat ngritse transportuese 0.2 ; 0.28 ; cos = 0.6 ; 400 kw ; n = 40 ; 40 kw ; GRUPI i III Makinat metalprerse universale
4)-Llogaritja e rrjetit te tensionit te ulet per 20 konsumatore si dhe te behet mbrojtja e 10 perej tyre me siguresa dhe po ato te 10 te mbrohen me Automate.Rasti IPn1= kwcos = n =Kng = PP = 3 U*I*cos * n => In= -------------------- =1.340 A 3*U*I*cos nIsh > In *Kng = A Imax
Ish >-------- => Imax = Kl * In =5 * 1.340= 6.7A Kl
Imax
Ish >-------- = 6.7/2.5=2.68 A Kmb
In = 1.340 AIsh = 2.68 A
Zgjedhim siguresat per 3 rastet.a)- Kur kur percjellesi eshte vendosur ne rrezik zjarri ose plasje Kmp = 1.25b)- Rasti vetem ne rrezik zjarri Kmp = 1c)- Rasti i mbrojtjes vetem nga Ilsh
7
a)- S= (3 x 4)+(2 x 4)
S=(3 x 16 )+(2 x 10 )
b)- Ilej > Ill = 45a S=(3 x 16 )+(2 x 10) Ilej p 1 * 39.72 = 39.72 S=(3 x 10 )+(2 x 6 ) c)- Rasti i mbrojtjes nga lidhja e shkurter ILsh.Ilej p > Ill =24.82 S=(3 x 4 )+(2 x 4 ) Ilej 0.33 * 39.72 = 13.1 S=(3 x 1.5 )+(2 x 1 )
2)- Pn-2
Zgjedhim siguresat per 3 rastet.a)- Kur kur percjellesi eshte vendosur ne rrezik zjarri ose plasje Kmp = 1.25b)- Rasti vetem ne rrezik zjarri Kmp = 1c)- Rasti i mbrojtjes vetem nga Ilsh
a)- S= (3 x 10 )+(2 x6 )
S=(3 x 35)+(2 x 16)
b)- Ilej > Ill = 50 A S=(3 x 10 )+(2 x 6 ) Ilej p 1*80=80A S=(3 x 25 )+(2 x12 )
c)- Rasti i mbrojtjes nga lidhja e shkurter ILsh. Kmb = 0.33
Ilej p > Ill = 50A S=(3 x 10 )+(2 x6 )
8
Ilej 0.33*80=26.4 A S=(3 x 4 )+(2 x 2.5 )
Zgjedhim siguresat per 3 rastet.a)- Kur kur percjellesi eshte vendosur ne rrezik zjarri ose plasje Kmp = 1.25b)- Rasti vetem ne rrezik zjarri Kmp = 1c)- Rasti i mbrojtjes vetem nga Ilsh
In =100A Ish = 100A
a)- S= (3 x 35 )+(2 x 35 )
S=(3 x 16 )+(2 x 25 )
b)- Ilej > Ill =60A S=(3 x 10)+(2 x 10 ) = Ilej p 1*98.5=98.5A S=(3 x 35 )+(2 x 25 ) =c)- Rasti i mbrojtjes nga lidhja e shkurter ILsh.Ilej p > Ill = 55A S=(3 x 16 )+(2 x 10 ) Ilej 0.33*98.5=32.5A S=(3 x6 )+(2 x 4 )
9
Zgjedhim siguresat per 3 rastet.a)- Kur kur percjellesi eshte vendosur ne rrezik zjarri ose plasje Kmp = 1.25b)- Rasti vetem ne rrezik zjarri Kmp = 1c)- Rasti i mbrojtjes vetem nga Ilsh
a)- S= (3 x 35 )+(2 x25 )
S=(3 x 70 )+(2 x 70)
b)- Ilej > Ill = 110A S=(3 x 35 )+(2 x 25) Ilej p 160 S=(3 x 50 )+(2 x 25 ) c)- Rasti i mbrojtjes nga lidhja e shkurter ILsh.Ilej p > Ill = 110 S=(3 x35 )+(2 x 25 ) Ilej 0.33*160=52.8A S=(3 x 10 )+(2 x 6 )
Zgjedhim siguresat per 3 rastet.a)- Kur kur percjellesi eshte vendosur ne rrezik zjarri ose plasje Kmp = 1.25b)- Rasti vetem ne rrezik zjarri Kmp = 1c)- Rasti i mbrojtjes vetem nga Ilsh
a)- S= (3 x 2.5 )+(2 x 1.5 )
b)- Ilej > Ill =18.5 S=(3 x 2.5 )+(2 x 1.5) Ilej p 18.5c)- Rasti i mbrojtjes nga lidhja e shkurter ILsh.Ilej p > Ill = 18.5A S=(3 x 2.5 )+(2 x 1.5 ) Ilej 0.33*20=6.6 S=(3 x 1)+(2 x 0.5 )
- Llogaritja e sigureses per Ps-2
10
Zgjedhim siguresat per 3 rastet.a)- Kur kur percjellesi eshte vendosur ne rrezik zjarri ose plasje Kmp = 1.25b)- Rasti vetem ne rrezik zjarri Kmp = 1c)- Rasti i mbrojtjes vetem nga Ilsh
a)- S= (3 x 10 )+(2 x 6 )
S=(3 x 25 )+(2 x 16)
b)- Ilej > Ill = 42A S=(3 x 10 )+(2 x 6 ) Ilej p 1.25*70 = 87.5A S=(3 x25 )+(2 x 16 ) c)- Rasti i mbrojtjes nga lidhja e shkurter ILsh.Ilej p > Ill = 42A S=(3 x 10 )+(2 x 6 ) Ilej 0.33* 70 = 23.1A S=(3 x 4 )+(2 x 2.5 )
Zgjedhim siguresat per 3 rastet.a)- Kur kur percjellesi eshte vendosur ne rrezik zjarri ose plasje Kmp = 1.25b)- Rasti vetem ne rrezik zjarri Kmp = 1c)- Rasti i mbrojtjes vetem nga Ilsh
11
a)- S= (3 x 16)+(2 x 10 )
S=(3 x 16 )+(2 x 10)
b)- Ilej > Ill = 63.25A S=(3 x 16 )+(2 x 10 ) Ilej p 50A S=(3 x 10 )+(2 x 6 ) c)- Rasti i mbrojtjes nga lidhja e shkurter ILsh.Ilej p > Ill = 50.6A S=(3 x 10)+(2 x6 ) Ilej 0.33*50 = 16.5A S=(3 x 2.5 )+(2 x 1.5 )
Zgjedhim siguresat per 3 rastet.a)- Kur kur percjellesi eshte vendosur ne rrezik zjarri ose plasje Kmp = 1.25b)- Rasti vetem ne rrezik zjarri Kmp = 1c)- Rasti i mbrojtjes vetem nga Ilsh
a)- S= (3 x 2.5 )+(2 x 1.5 )
S=(3 x 4 )+(2 x 2.5 )
b)- Ilej > Ill = 15.18 A S=(3 x 2.5 )+(2 x 1.5 ) Ilej p 21A S=(3 x 2.5 )+(2 x 1.5 ) c)- Rasti i mbrojtjes nga lidhja e shkurter ILsh.Ilej p > Ill = 21A S=(3 x 2.5 )+(2 x1.5 ) Ilej 0.33*21 = 6.93A S=(3 x 0.5 )+(2 x 0.5)
12
Zgjedhim siguresat per 3 rastet.a)- Kur kur percjellesi eshte vendosur ne rrezik zjarri ose plasje Kmp = 1.25b)- Rasti vetem ne rrezik zjarri Kmp = 1c)- Rasti i mbrojtjes vetem nga Ilsh
a)- S= (3 x 1.5 )+(2 x 1 )
S=(3 x 4)+(2 x 2.5)
b)- Ilej > Ill = 10.72A S=(3 x 1 )+(2 x 0.5 ) Ilej p 20A S=(3 x 2.5 )+(2 x 1.5 ) c)- Rasti i mbrojtjes nga lidhja e shkurter ILsh.Ilej p > Ill = 10.72A S=(3 x 1 )+(2 x 0.75 ) Ilej 0.33*20 = 6.6A S=(3 x 0.75 )+(2 x 0.5 )
Zgjedhim siguresat per 3 rastet.a)- Kur kur percjellesi eshte vendosur ne rrezik zjarri ose plasje Kmp = 1.25b)- Rasti vetem ne rrezik zjarri Kmp = 1c)- Rasti i mbrojtjes vetem nga Ilsh
a)- S= (3 x 35 )+(2 x 25 )
S=(3 x 35 )+(2 x 25)
13
b)- Ilej > Ill = 81A S=(3 x 25 )+(2 x 16) Ilej p 80A S=(3 x 25 )+(2 x 16 ) c)- Rasti i mbrojtjes nga lidhja e shkurter ILsh.Ilej p > Ill = 81 S=(3 x 25 )+(2 x 16 ) Ilej 0.33*80=26.4A S=(3 x 4 )+(2 x 2.5 )