Top Banner
Tygodnik Regionalny Radia Park numer 136 24 lipca 2015 informacyjny niezb @ dnik Zakaz hodowli na osiedlu. Przez kurnik
12

Niezbędnik Informacyjny Radia Park

Jul 22, 2016

Download

Documents

Radio Park FM

Numer 136.
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Niezbędnik Informacyjny Radia Park

Tygodnik Regionalny Radia Park numer 136 24 lipca 2015

informacyjnyniezb@dnik

Zakaz hodowli na osiedlu. Przez kurnik

Page 2: Niezbędnik Informacyjny Radia Park

Niezbędnik Informacyjny

Numer 136

Redaktor wydania: Bartosz Walat

Dziennikarze:

Katarzyna Martyniak Piotr Pękala Piotr Mrówka

Adres:

Radio Park FM 47-200 Kędzierzyn-Koźle ul. Piastowska 1

49-300 Brzeg ul. Plac Zamkowy 5

Telefon: 77 482 12 12 Faks: 77 482 28 24

Page 3: Niezbędnik Informacyjny Radia Park

W Bierawie od kilku dni krążą kontrowersyjne ulotki. Anonimowi autorzy straszą powodzią. Wójt Krzysztof Ficoń postanowił błyskawicznie zareagować. - Informa-cje tam zawarte są nieprawdziwe - mówi. Kartki z wydru-kowanymi cytatami władz gminy, a także przedstawicieli służb wojewody oraz dyrektora zarządu melioracji krążą m.in. w Brzeźcach, Starym Koźlu i Bierawie. – Wypowie-dzi są wyrwane z kontekstu, a komentarze nieuczciwe, apelują do mieszkańców, by nie traktować tych informa-cji poważnie. Są one wyssane z palce i krzywdzące, tak dla pracowników urzędu gminy, jak i mojej osoby – obu-rza się.

Włodarz, który ulotkę znalazł także w swojej skrzynce pocztowej po powrocie z urlopu, nie ukrywa zdziwienia taką formą dyskusji o sprawach bezpieczeństwa prze-ciwpowodziowego. – Polecam osobom, które to zrobiły, żeby jednak bardziej konstruktywnie wykorzystały swo-ją energię, a nie szkalując – dodaje Ficoń, zapraszając do publicznej dyskusji.

Informacje tam zawarte są nieprawdziwe

- mówi wójt Krzysztof Ficoń.

Cytat tygodnia

Page 4: Niezbędnik Informacyjny Radia Park

Rockowe granie na Pl. Wolności. Na stałe?

Rebelianci ponownie w Kędzierzynie-Koźlu. To kolejny plenerowy koncert na Placu Wolności. Czyżby powoli wyrastał na lidera do organizacji tego typu wydarzeń kul-turalnych w mieście?

Sobotni (18.07), nieco burzowy wieczór, to mocne, roc-kowe brzmienia, które niosły się w Śródmieściu. Pogoda nie odstraszyła najwierniejszych fanów wywodzącej się z miasta grupy, podbijającej publiczność w całym kraju. - Okazuje się, że Plac Wolności przyciąga mieszkańców, nie tylko Kędzierzyna, jak niektórzy mogliby sądzić, bo są osoby z Cisowej, Koźla, Sławięcic, a także okolicznych miejscowości, więc być może, zwłaszcza po przebudowie skweru, organizacja koncertów ma pewną przyszłość w tym miejscu – zauważa Ewa Lecibil z Miejskiego Ośrodka Kultury w Kędzierzynie-Koźlu.

Gospodarze terenu, czyli władze kędzierzyńskiego staro-stwa powiatowego, wydają się nie mieć nic przeciwko. – Nie ukrywam, że chcemy w ten sposób ożywić dwa miej-sca, Plac Wolności, ale także Szkwał – zaznacza starosta Małgorzata Tudaj, która pojawiła się na koncercie Rebe-liantów. – Sama infrastruktura tutaj jest już zorganizowa-

Region

na, jak media, czy miejsce mogący służyć za garderobę – dodaje w kontekście placu przed siedzibą starostwa. Jeżeli chodzi o Szkwał, powiat planuje ciekawe wydarze-nie na zakończenie wakacji. – Nie chcę zdradzać jeszcze szczegółów, niech to będzie niespodzianka – zastrzega Tudaj. Głosy mówiące o wykorzystaniu koncertowym Placu Wolności pojawiają się coraz częściej, szczególnie po frekwencyjnej klapie podczas koncertu rozpoczyna-jącego wakacje w mieście, który zorganizowano na ko-zielskim rynku.

Page 5: Niezbędnik Informacyjny Radia Park

Poznaliśmy war-tość przychodni

Kolejny krok do sprzedaży budynku przychodni medycznej przy ulicy Fi-larskiego w Zdzieszowicach. Gmina ustaliła cenę wywoławczą. - Przyszły właściciel będzie musiał zapłacić za obiekt przynajmniej 2,4 miliona zło-tych - zapowiada zastępca burmistrz Artur Gasz. - To kwota szacowana przez biegłego i będzie wyjściowa w przetargu. Jesteśmy cały czas gotowi z podmiotami, które prowadzą tam swoją działalność, ale jeżeli chodzi o formułę sprzedaży, nie ulegnie zmia-nie - dodaje.

Wycena od prawie od dwóch miesięcy była prowadzona przez rzeczoznaw-cę wynajętego przez gminę. Budynek składający się z trzech segmentów ma zostać sprzedany w całości. Wykaz tra-fił na stronę internetową gminy.

Nowy komendant z Brzegu

Do tej pory był zastępcą komendanta w Brzegu, ale od środy (22.07) kieruje pracą policjantów w Strzelcach Opol-skich. Nadkom. Paweł Kolczyk rozpo-czyna swoją misję w nowej jednostce.

W ciągu ostatnich pięciu lat w strze-leckiej policji szefowało pięciu komen-dantów. 20 lipca odwołano ze stano-wiska Krzysztofa Skowrona.

Tygodnik Strzelec Opolski podaje, że jeszcze zanim wygrał konkurs, różne ograny i media otrzymały anonimy szkalujące go. - Gdy już pracował w strzeleckiej komendzie, było ich coraz więcej - po 3-4 miesięcznie. Wpływały do komendy wojewódzkiej i głównej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, mediów, także do naszej redakcji - pi-szą dziennikarze.

Walka na gołe pięści w K-Koźlu

Horting. Połączenie różnych sztuk walk, bazujących głównie na MMA. Mistrzostwa Świata w dyscyplinie wy-wodzącej się z Ukrainy odbędą się w Kędzierzynie-Koźlu. We wrześniu hala Azoty będzie gospodarzem dużej im-prezy. Na dzień dzisiejszy swój udział zgłosiło już około 100 zawodników. Organizatorzy wierzą, że liczba się po-dwoi. Przyjadą głównie ze wschodniej Europy. - Na 100% mamy Węgrów, Azerbejdżan, Łotwę, Ukrainę, Rosję, Czechy, Słowację. Do tego docho-dzi Białoruś. Będzie dużo ciekawych państw, dla niektórych może nieco eg-zotycznych - wyjaśnia Łukasz Grotow-ski z sekcji bokserskiej sportowej.

Mistrzostwa Świata w Hortingu odbę-dą się 26 września w hali Azoty w Kę-dzierzynie-Koźlu.

Page 6: Niezbędnik Informacyjny Radia Park

Na stronie ośrodka mops-kkozle.pl zostanie utworzona zakładka o nazwie „Podaj dalej”.

Podaj dalej. Ubrania, zabawki, meble

Ubrania, urządzenia RTV i AGD, meble i inne sprzęty gospodar-stwa domowego często lądują na śmietniku, a tymczasem w wielu domach brakuje nawet stołu.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu rozpo-czyna akcję „Podaj dalej”. - Będzie ona miała charakter zbiórki pu-blicznej - zapowiada pomysłodawca Agnieszka Cetnar. - Nie będzie tu magazynu, ale wymiana kontaków między pracownikami socjal-nymi, a osobami, które chcą oddać sprzęt.

Osoba, która będzie chciała coś oddać, zostawi numer telefonu wraz z adresem. - Pracownik przekaże kontakt osobie w potrzebie - tłu-maczy dyrektor Danuta Ceglarek. - Często mamy problem, co zrobić ze sprzętem, który działa jak nowy, a my go wymieniamy - dodaje. Na stronie internetowej ośrodka mops-kkozle.pl zostanie utworzona zakładka o nazwie „Podaj dalej”, gdzie będzie można zapoznać się z potrzebami podopiecznych. Lista będzie na bieżąco aktualizowana.

Samorząd

Strzelce rozdadzą 300 tysięcy

300 tysięcy złotych dla mieszkańców. To oni zdecydują, na co pójdą pieniądze: na place zabaw, remonty chodników czy montaż ławek w parku. Strzelce Opol-skie to kolejna gmina, która wprowadza budżet obywatelski. Propozycje może zgłosić każdy mieszkaniec Strzelec Opol-skich, a do zdobycia na pojedynczy pro-jekt jest 25 tysięcy. Wystarczy zebrać 15 podpisów poparcia, a następnie dostar-czyć swój pomysł urzędnikom. Później trzeba już liczyć na przychylność inter-natów, bo to oni zdecydują, które ze zgło-szonych zadań jest warte realizacji.

Pierwsze projekty można zgłaszać już od sierpnia.

Page 7: Niezbędnik Informacyjny Radia Park

Nysa. Cenne znaleziska na budowie

Skarby na terenie budowy obwodnicy Nysy. Miejsce, w którym będzie przebiegała nowa droga, zostało dokładnie przeszukane przez archeologów. Wyniki ich pracy zaska-kują. Mieszkańcy i miłośnicy historii spodziewali się zna-lezisk z czasów wojen napoleońskich, jednak skarby, które ukrywała ziemia, zupełnie inne. W Niwnicy znaleziono pozostałości pieców hutniczych z III wieku naszej ery. To nie jedyna niespodzianka. - We wsi Złotogołowice arche-olodzy wykopali fragment osady z mniej więcej X wieku naszej ery. Trafili tam na zabudowania, jamy do przecho-wywania żywności - potwierdza Michał Wandrasz z opol-skiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Poszukiwacze znaleźli też pozostałości po II wojnie światowej. Znaleziska nie wpłyną czas budowy ob-wodnicy. Trasa ma powstać w drugiej połowie 2017 roku.

Dodatkowe znaki i tarka na jezdni

Skrzyżowanie w Reńskiej Wsi po raz kolejny udowod-niło, że nie należy do bezpiecznych. Ostatni przykład to poniedziałkowy (20.07) wypadek z udziałem 4 pojazdów. W związku z tym GDDKiA zapowiada zmiany na styku dwóch krajówek.

O poprawę stanu bezpieczeństwa od dawna zabiega wiele środowisk. W tym Brygida Koledna-Łabuś. Posłanka po-informowała, że drogowcy przygotowują już pewne inwe-stycje. Przed każdym wlotem drogowcy ułożą tzw. tarkę, malując na asfalcie specjalne pasy. Oprócz tego, ustawione zostaną jeszcze większe tablice fluorescencyjne z migający-mi światłami. Te doraźne rozwiązania mają pojawić się do końca sierpnia. Budowa ronda na feralnym skrzyżowaniu nie nastąpi jednak wcześniej niż w 2017 roku.

Page 8: Niezbędnik Informacyjny Radia Park

Katarzyna Martyniak

Zakaz hodowli na osiedlu? Przez kurnik

W Koźlu Rogach nastąpiła pełna mobilizacja. Miesz-kańcy chcą zmienić miejscowe prawo tak, by zaka-zywało ono całkowicie produkcji rolnej. Na spotka-niu, które miało zapoczątkować otwartą dyskusję o zmianie planu zagospodarowania przestrzennego, wybuchła lawina uwag. - Nie możemy zaprosić gości, otworzyć okien, bo śmierdzi, a jak domy się trzęsą, jak przejeżdżają ciężarówki z tą paszą - mówią lokalni mieszkańcy. Ponad 150 wniosków wysłanych zostało już do urzędu miasta z pierwszymi propozycjami, jak poukładać planistycznie sprawy w najbliższej okoli-cy tak, by wyeliminować uciążliwości. Wniosek idzie o krok dalej niż inicjatywa jeszcze poprzedniej rady miasta. - Dlaczego? Bo Rogi to jedno z najpiękniej-szych osiedli miasta, bardzo wiele domów się tu bu-duje, chciałbym stać na straży takiego porządku i by to osiedle postrzegane było jako ciekawe rozwojowo, a kurniki nie wpisują się nijak w taki plan i tają wizję - argumentuje radny miejski Przemysław Pawlik, który startował w wyborach jako reprezentant tego osiedla.

Jak mówi, mieszka od zaledwie kilku miesięcy, a miał już sposobność odczuć nieprzyjemny zapach.

Z drugiej strony jest inwestor, właściciel istniejącego kurni-ka. On też szuka poparcia dla wniesienia sprzeciwu wobec propozycji części mieszkańców, w tym rady osiedla i dzia-łającego tu stowarzyszenia „Zatrzymać uciążliwość”. Mówi, że przeforsowanie takich zmian doprowadzi do śmierci naturalnej jego działalności i innych funkcjonujących na osiedlu. - Uważam, że godzi to nie tylko w moje interesy, ale także pozostałych pracujących tu rolników i hodowców, ponieważ prowadzi do wygaszenia produkcji rolnej i musi-my powiedzieć temu stanowcze „nie” - zaznacza Korneliusz Skoczylas. Zastrzega również, że taka decyzja może się wią-zać z odszkodowaniem ze strony miasta. - Zlecona zostanie

Awantura o kurniki w Kędzierzynie-Koźlu. Mieszkańcy osiedla Koźle Rogi chcą zablokować możli-wość rozbudowy fermy drobiu. Skarżą się na uciążliwości. Sedno problemu tkwi w drugim, plano-wanym do budowy kurniku. To miał być motor napędowy do wniosku o całkowity zakaz jakiejkol-wiek produkcji rolnej na osiedlu.

Page 9: Niezbędnik Informacyjny Radia Park

analiza skutków finansowych - potwierdzała Małgorzata Jarosz-Wojtarowicz, kierownik wydziału odpowiadające-go za zmiany w planie zagospodarowania przestrzenne-go. Potwierdziła też, że miasto jest w posiadaniu terenów, które dedykowane są pod taką działalność rolniczą w innych częściach gminy. - Związałem z tą ziemią swoją przyszłość i kupowałem działki z myślą o rozbudowie, bo na to pozwalało prawo - tłumaczył na forum. - To proszę pokazać, że ten pierwszy kurnik może być nieuciążliwy - krzyczano z sali.

Postępowanie wobec budowy drugiej fermy tuczu dro-biowego toczy się od 2007 roku. - Nawet nie jesteśmy na etapie pozwolenia na budowę, ponieważ blokują nam to organizacje środowiskowe, w tym dwie fundacje, które odpowiednio eskalują emocje mieszkańców - podsu-mowuje pełnomocnik inwestora, radca prawny Anna Świercz. Jak mówi, w skali kraju jest bardzo wiele po-dobnych przypadków, gdzie ścierają się różne punkty widzenia rozwoju miasta, czy wsi. - To interesy nowych mieszkańców, którzy przyszli nabywać działki rekreacyj-ne i budować domy, mających źródło utrzymania daleko poza wsią i rdzennych mieszkańców, którzy swoją przy-szłość gospodarczą i całe życie wiążą z rolnictwem oraz jego rozwojem - dodaje.

Nie da się ukryć, że sprzeciw społeczny jest duży. Świadczy o tym nie tylko bezpośrednie zaangażowanie tych, którzy utworzyli stowarzyszenie, by na każdym etapie opiniowa-nia móc wnosić swoje uwagi, ale także zainteresowanie konsultacjami z urzędnikami, którzy pilotują zmianę na mapach planistycznych osiedla. - Wiemy, że jesteśmy na początku drogi, ale poparcie jest ogromne i jeśli gotowy będzie projekt, także mieszkańcy osiedla Koźle Zachód będą mogli składać swoje wnioski, bo tam także odczu-walny jest nieprzyjemny zapach - mówi radny Pawlik. Ma

za sobą tych, którzy otwarcie krytykują funkcjono-wanie fermy. - Proszę powiedzieć, gdzie pas zieleni, gdzie komin wentylacyjny, o których rozmawiali-śmy, kiedy dochodziło do budowy tego pierwszego kurnika - pytała jedna z mieszkanek. Właściciel kur-nika, jak przekazała jego pełnomocnik, zaangażował natomiast opolską izbę rolniczą i z innymi rolnika-mi, którzy mają podobne problemy, ma w planie zło-żenie petycji także do wicepremiera Piechocińskie-go. - W naszym kraju dyrektywa unijna mówiąca o obowiązku informowania społeczeństwa o zagroże-niach środowiskowych jest wypaczana, rozwiązywa-ne są lokalne zawiści, wróciliśmy do czasów sprzed ministra Wilczka, kiedy musimy pytać emerytki o zgodę na lokalizację inwestycji, naszym zdaniem tak dłużej być nie może - argumentuje Świercz.

Momentami na spotkaniu w „Kubiczku” emocje brały górę i dochodziło do otwartych kłótni. - Je-stem przekonany, że to właśnie w związku z budo-wą kolejnej fermy powstała taka inicjatywa - mówi otwarcie Skoczylas. Dodaje, że jest w posiadaniu opinii biegłego, który ocenił, iż dwa takie obiekty na osiedlu nie będą oddziaływać na mieszkańców. Jego zapewnienia o dochowaniu wszelkich norm stawia-nych przez ochronę środowiska były przez uczestni-ków konsultacji zagłuszane śmiechem. - To proszę tu zamieszkać, nie bierzemy sobie tego z sufitu - mó-wili mieszkańcy. - Wierzę, że po tylu kontrolach, u pana jest już wszystko w porządku, po prostu my nie chcemy drugiego kurnika - skwitowała szefowa rady osiedla Agnieszka Stasiak.

Otwarty konflikt interesów trwa i wszystko wskazu-je na to, że na skutek determinacji obu stron może skończyć się w sądzie.

Page 10: Niezbędnik Informacyjny Radia Park

Bez ofiar, ale z ogromnymi stratami materialnymi. Gmina Krapkowice zastanawia się, czy opłaca się remontować spaloną kamienicę komu-nalną. Pożar domu przy ulicy Opolskiej wybuchł we wtorek (21.07).

Gmina szuka mieszkań dla pogorzelców

- Mieszkańcy tego samego dnia trafili do rodzin lub naszego hotelu przy hali sportowej - relacjonuje burmistrz Andrzej Kasiura. Dostali ubrania i codzienne posiłki. - Po oględzinach będzie już wiadomo, czy kamienica wymaga gruntownego remontu, czy czas na wyburzenie, bo tam stropy są zarwane, więźba spalona - mówi.

W budynku zameldowanych było 15 osób, tylko jedna z nich zosta-ła poparzona. Aktualnie trwa poszukiwanie wolnych mieszkań, które chwilowo lub na stałe, mogłyby służyć rodzinom. - To kilka rodzin z dziećmi, małżeństwa, osoby samotne. Jeżeli ktoś chciałby pomóc w formie finansowej lub materialnej, numer konta i adresy znajdują się na stronie internetowej gminy. Policja wciąż ustala okoliczności poża-ru. Niewykluczone, że doszło do podpalenia. Ze względu na panujące warunki i okoliczności prowadzenia działań, akcja gaszenia pożaru była skomplikowana. - Musieliśmy bronić przyległe do budynku dwa inne obiekty. Podczas działań zawaleniu uległ również strop, ponad-to wynieśliśmy na zewnątrz butlę propan-butan - precyzuje dyżurny stanowiska kierowania. W akację zaangażowanych było co najmniej 8 zastępów straży pożarnej.

TopielecDo tragicznego w skutkach wypad-ku doszło w niedzielę (19.07) wie-czorem w Mechnicy. 20-latek wsko-czył do wody i nie wypłynął.

Topielca ratowali strażacy, później reanimację prowadziło pogotowie. Bezskutecznie. Lekarz stwierdził zgon. Ofiarą jest 20-letni miesz-kaniec Walec. - Prawdopodobnie 20-latek wskoczył z konaru drzewa do rzeki i nie wypłynął, mężczyzna był w obecności dwóch kolegów, gdy nie udało się im go znaleźć, wezwali pomoc – relacjonuje Magdalena Ko-walska z kędzierzyńsko-kozielskiej komendy. Wyjaśnianiem okoliczno-ści zdarzenia zajmują się policjanci.

Zaginięcie?Kolejne zaginięcie. Tym razem za-kończone tragicznie. Policja i stra-żacy poszukiwali starszej kobiety. 83-letnią mieszkankę Pawłowiczek znaleziono około 100 metrów od domu. Nie żyła. Kobiety nie widzia-no jej od trzech dni, dlatego wczoraj poproszono o pomoc policję. Do ak-cji włączyli się także strażacy. Ciało znaleziono w rejonie pół po ok. 2 godzinach od zgłoszenia. Wyklu-czono udział osób trzecich.

Page 11: Niezbędnik Informacyjny Radia Park

Dziewczyny w strojach kąpielowych, szybkie samochody, piasek, woda, dobra zabawa. Prawda, że brzmi jak scena-riusz wakacyjnego teledysku? W piątek (24.07) kamery pojawiły się na terenie ośrodka Rueda w Januszkowicach.To tam powstał klip do piosenki „Przyjacielu”. Autorem jest Dominik Rossa z Kędzierzyna-Koźla. - Piosenka, która ma swój film ,jest lepiej dostrzegana. Będą mówić, patrz on ma teledysk, jest dobrze zrobiony - tłumaczy. Ekipa postawiła na spontaniczność, do udziału zaproszo-no fanów, ale też przypadkowe osoby. - Jedynym warun-kiem było ubranie strojów kąpielowych - mówi Adriana.

Teledysk zrealizowała kędzierzyńska ekipa. Mateusz Sa-wuła i Jakub Chrzan przekonują, że ma być śmiesznie i po kumpelsku. - Mamy nadzieję, że ktoś przewróci się na wakeboardingu, a inni będą się dobrze bawić. Muzyka reggae sprzyja montażowi - deklarują twórcy Etyl Film-Group.

Miej marzenia, spełniaj je i pokaż to innym – to jeden z cytatów wypisanych aerografem na Highway Hero, gwieździe tegorocznego zlotu tuningowanych ciężaró-wek pod Opolem.

Na Master Truck zjechało ponad 400 pojazdów z ca-łego świata. Zielona piękność w amerykańskim sty-lu budziła podziw wśród odwiedzających w weekend lotnisko w Polskiej Nowej Wsi. – Całokształt robi wrażenie, kolor lakieru, chromy, fajnie to zostało skomponowane, ale na budowę nie zdałoby egzaminu – uśmiecha się jeden z widzów. - Highway Hero nie ma konkurencji, ale poziom jest tak wysoki, że zmie-niliśmy sposób przyznawania nagród, teraz mamy 30 pierwszych master trucków – zaznacza organizator Aleksandra Donocik. - Często uczestnicy dzwonią do nas, chcą się zapisać, ale zastrzegają, że jeszcze są w trakcie tuningowania ciężarówek - dodaje.

RozRywka

Page 12: Niezbędnik Informacyjny Radia Park