Top Banner
nr 3 kwiecień 2011 strona 6
24

Newsletter PCP - numer 3

Mar 09, 2016

Download

Documents

Rafał Śliwa

Kolejne już wydanie naszego Newslettera. Zapraszamy do lektury!
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Newsletter PCP - numer 3

nr 3 kwiecień 2011

strona 6

Page 2: Newsletter PCP - numer 3

Drodzy studenci,

Spotykamy się już trzeci raz na łamach naszego wydawnictwa. Jest to okres szczególny,

gdyż nasza redakcja przeżywa prawdziwy rozkwit, wiosenna aura budzi w nas uśpione pokłady

energii, a nasze redakcyjne grono się powiększa. Śpieszymy z nowymi pomysłami i zachęcamy

szczególnie mocno do zwrócenia uwagi na nowy dział „farmacja i co dalej”. Łączmy pracę

z realizacją pasji i zainteresowań, aby czerpać z życia satysfakcję, która będzie motorem do

dalszego rozwoju.

Na łamach naszego Newslettera prezentujemy Business English Magazine.

Dwumiesięcznik ten znacznie ułatwia naukę języka w domu poprzez ciekawe artykuły

z przetłumaczonymi zwrotami, gotowymi fiszkami oraz dostępem do nagrań głosowych online.

Aby zachęcić was do nauki języka, co miesiąc, na łamach Newslettera, znajdziecie wybrany

przez nas artykuł z powyższego magazynu.

Wielkimi krokami zbliżają się święta Wielkanocne oraz wiosenna przerwa. Z tej okazji,

w imieniu redakcji chciałbym życzyć wszystkim naszym czytelnikom zdrowych, pogodnych

i radosnych świąt Wielkiej Nocy. Niech rodzinna atmosfera, bogato zastawiony stół oraz mokry

śmigus dyngus pozwoli nam wszystkim odpocząć od studiów i codziennych problemów.

Wszystkiego najlepszego!

Michał Bartosiak

Page 3: Newsletter PCP - numer 3

Newsletter PCP nr 2/2011 3

W tym numerze:

REDAKTOR NACZELNYMichał Bartosiak

REDAKTOR TECHNICZNY GRAFIKA I SKŁADRafał Śliwa

REDAKTORZYMałgorzata CykaKatarzyna PawłowskaJustyna KrawczykMarcin SawickiZuzanna KapsaJan SielukDominika PietrzykAnna Prabucka

Dorota WagnerWioleta KaczmarekMagdalena SłomianMartyna DąbrowskaKarolina Pełka

KONTAKT [email protected]

NEWSLETTER PCPna chwilę obecną jest dostępny na stronie internetowej Programu PCP.

www.programpcp.pl

Pharmaceutical English 16

Business English 17

Students Exchange Programme 4

Ogólnopolski Konkurs Opieki Farmaceutycznej 6

Lesson 3: Migraine

A Drug for Desire

Relacja Magdaleny Michałowskiej z praktyk wakacyjnych w Portugalii

Jak wygląda, dlaczego warto wziąć udział? Relacja Katarzyny Jawnej z zeszłorocznej edycji konkursu.

Aktualne oferty naszych Partnerów dla studentów oraz absolwentów

Instytucja, o której każdy farmaceuta powinien wiedzieć.

Wywiad z zastępcą redaktora naczelnego Managera Apteki mgr farmacji Patrycją Klimek-Wierzbicką.

Co w tym miesiącu warto przeczytać w Managerze Apteki oraz Gazecie Farmaceutycznej?

Koło toksykologiczne Wydziału Farmaceutycznego CM UJ szansą na rozwój dla studentów

Rajdy, wystawy... a może jednak wybierzesz się do kina?

Praca, praktyki, staże 13

Inspektorat Farmaceutyczny 9

Farmacja, i co dalej? 10

Przegląd prasy branżowej 14

Działalność naukowa 20

Się dzieje! 22

numer 3 kwiecień 2011

Page 4: Newsletter PCP - numer 3

M

Pharma Connecting People4

Student Exchange Programme

agdalena Michałowska, studentka IV roku farmacji na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, przewodnicząca lokalnej sekcji

Młodej Farmacji i miłośniczka książek psychologicznych, opowiedziała nam o swoich praktykach w Portugalii. Takie praktyki są organizowane w ramach programu wymian studenckich (SEP – Student Exchange Programme). Jest to jeden z najważniejszych projektów realizowanych przez Młodą Farmację. Staramy się na łamach naszego newslettera spopularyzować wśród studentów tego typu wyjazdy. Zachęcamy tym samym do pracy w Waszych lokalnych sekcjach Młodej Farmacji, ponieważ ich aktywni członkowie mają największe szanse zakwalifikowania się na tego typu praktyki. W następnym numerze opowiemy Wam o tym, co zrobić, aby dostać się na wymianę. A teraz zapraszam do lektury:

„Wakacyjne praktyki w ramach SEP odbyłam w lipcu 2010 r. w przepięknym portugalskim mieście Coimbra. Miasto położone w centralnej części kraju, o bogatej historii i przepięknej architekturze, stanowi obowiązkowy punkt na mapie każdego turysty, odwiedzającego Portugalię. Mieści się tam najstarsza i najważniejsza uczelnia wyższa w Portugalii Universidade de Coimbra, założona w 1290 roku.

Codziennej pracy farmaceutów miałam okazję przyglądać się w małej, rodzinnej aptece Pharmacia Rocha. Aptekę prowadzą wspólnie: matka - Dra Techinka Emilia Rocha i córka - dra Esperanza Rocha.

Na pozór praca polskich i portugalskich farmaceutów nie różni się znacząco, ponieważ borykają się z tymi samymi problemami (np. z rozszyfrowywaniem niedbale wypisanych przez lekarzy recept, biurokracją, częstymi wizytami przedstawicieli firm farmaceutycznych i “wszechwiedzących” pacjentów). Jednak wchodząc do apteki, możemy odnieść

wrażenie, że znajdujemy się w drogerii: półki uginają się pod ciężarem kosmetyków, a leki zajmują tylko niewielką część pomieszczenia ekspedycyjnego. Farmaceuta ma do dyspozycji specjalny pokój na zapleczu, wyposażony w ciśnieniomierz, gleukometr i wagę, co pomaga w pełni realizować zadania opieki farmaceutycznej. W takich warunkach, pacjent może nie tylko zmierzyć swoje ciśnienie tętnicze, poziom cukru we krwi czy masę ciała, ale także swobodnie porozmawiać o swoich problemach zdrowotnych.

Aptekarze zobowiązani są do prowadzenia elektronicznego rejestru pacjentów. Żadna wizyta stałego pacjenta, chociażby tylko po aspirynę,

Relacja Magdaleny Michałowskiej z praktyk wakacyjnych w Portugalii

Page 5: Newsletter PCP - numer 3

Newsletter PCP nr 2/2011 5

nie odbędzie się bez dokonania odpowiedniego wpisu w kartotece. Umożliwia to uniknięcia wielu problemów lekowych.

Chociaż leki recepturowe, wypierane przez te gotowe, odchodzą do lamusa, to miałam okazję przygotować maść. Cena leku recepturowego niestety nie jest tak korzystna. Koszt dla pacjenta, maści o dość prostym składzie ( siarka strącona, wazelina biała, parafina), wyniósł bagatela 52 euro, z czego 35 euro to sama taxa laborum.

Co ciekawe, recepty wypisywane są w języku portugalskim, ponieważ, zarówno farmaceuci, jak i lekarze nie przechodzą w trakcie studiów kursu języka łacińskiego.

W Portugalii kolejki do lekarzy specjalistów bywają, choć trudno w to uwierzyć, nawet dłuższe od tych w Polsce. Dlatego, dla ułatwienia życia pacjentkom wprowadzono wiele praktycznych rozwiązań np. antykoncepcję hormonalną dostępną bez recepty, oczywiście po konsultacji z farmaceutą.

Portugalczycy to bardzo pogodni i weseli ludzie, którzy zawsze na wszytko mają czas, który zdaje się płynąć tam trochę wolniej. Mimo natłoku obowiązków, zawsze w ciągu dnia, znajdzie się chwila na pyszne “pastelle” ( ciastko ) i aromatyczne espresso, które nazywają tam “bica”.

Poza oczywistymi korzyściami płynącymi z tego typu wyjazdów: zdobycia doświadczenia zawodowego, nawiązania nowych przyjaźni z osobami z najdalszych zakątków świata, poznania nowej kultury, zasmakowania w specjałach lokalnej kuchni, poprawienia zdolności językowych, pobyt ten wzbogacił mnie o przekonanie, że uśmiech to najskuteczniejszy lek, który możemy zaoferować pacjentom.”

Przygotowała: Zuzanna Kapsa Młoda Farmacja Sosnowiec

Page 6: Newsletter PCP - numer 3

Pharma Connecting People6

Młoda Farmacja

Czym skorupka za młodu nasiąknie…

Jak kwiaty na wiosnę, tak opieka farmaceutyczna w Polsce powoli rozkwita. Nie możemy się jeszcze równać z Europą Zachodnią, ale wieloletnie działania w celu promocji tego zagadnienia odnoszą pożądany skutek. Na wszystkich Wydziałach Farmaceutycznych do programu studiów został wprowadzony przedmiot o tej nazwie. Na rynku wydawniczym możemy znaleźć wiele wartościowych pozycji książkowych, a w gazetach – ciekawe artykuły na ten temat. Jednakże wciąż czuć niedosyt z powodu tak małej liczby aptek, w których jest ona realizowana. Sytuacja ta z pewnością będzie się powoli zmieniać, ponieważ studenci są bardzo zainteresowani tematem opieki farmaceutycznej. Niejednokrotnie słychać głosy, iż chcieliby oni wykorzystać swoją szeroką wiedzę i umiejętności zdobyte podczas studiów w praktyce, w szczególności podczas rozmowy z pacjentem. Potwierdzeniem tego zjawiska może być fakt, że dnia 9 kwietnia odbył się już III Ogólnopolski Konkurs Opieki Farmaceutycznej, który w tym roku zorganizowała Sekcja Studencka Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego – Młoda Farmacja Wrocław.

Patronat honorowy nad konkursem objęli: Dziekan Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Analityki Medycznej – dr hab. Kazimierz Gąsiorowski prof. nadzw. oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego – prof. dr hab. Janusz Pluta. Patronat merytoryczny objęła Katedra i Zakład Technologii Postaci Leku Wydziału Farmaceutycznego oraz Dolnośląska Izba Aptekarska.

W piątkowy poranek w budynku Wydziału

Farmaceutycznego na ulicy Grodzkiej 9, nieopodal wartko płynącej Odry, prace szły pełną parą. W końcu niecodziennie zdarza się gościć tyle znamienitych osobistości oraz studentów farmacji z całej Polski. Świadczy o tym udział aż czternastu dwuosobowych drużyn z Bydgoszczy, Gdańska, Krakowa, Poznania, Warszawy oraz Wrocławia.

Pierwszy, pisemny etap konkursu rozpoczął się o godzinie 10:00 w dwóch salach komputerowych. Drużyny miały za zadanie zmierzyć się z trudnym przypadkiem dotyczącym nadciśnienia tętniczego. Przyszli magistrowie musieli zaproponować plan opieki farmaceutycznej, określić cele terapii, zidentyfikować rzeczywiste i potencjalne problemy lekowe oraz przedstawić ich rozwiązanie. Ponadto, zwięźle odpowiadając na zadane pytania, mieli poinformować pacjentkę o zasadach prawidłowego przyjmowania przepisanych leków. Czas trwania części pisemnej został ograniczony do 30 minut. Drużyny miały do dyspozycji materiały pomocnicze takie jak Pharmindex oraz Leki Współczesnej Terapii, a także dostęp do internetowych baz danych.

Ogólnopolski Konkurs Opieki Farmaceutycznej

Page 7: Newsletter PCP - numer 3

Newsletter PCP nr 2/2011 7

zaproszeni goście honorowi – Władze Dziekańskie Wydziału Farmaceutycznego, Prezes Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego oraz Prezes Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej. Po motywujących słowach wstępu, przyszedł czas na część wykładową. Rozpoczęła ją dr Agnieszka Skowron, niekwestionowany autorytet w dziedzinie opieki farmaceutycznej, która wygłosiła prezentację pt. „Wprowadzenie do Opieki Farmaceutycznej”.

W końcu nadszedł czas na długo wyczekiwany przez wszystkich moment – część finałową konkursu. Każda z drużyn zmierzyła się z dwoma problemami, z którymi mogą spotkać się na co dzień w aptece. Uczestnicy mieli maksymalnie 10 minut na odegranie każdej ze scenek. Pierwsza z nich dotyczyła farmakoterapii dziecka z astmą. W rolę dociekliwego

pacjenta, który przyszedł do naszej apteki, wcielił się asystent z Katedry i Zakładu Chemii Analitycznej – dr Igor Mucha. W tym przypadku należało wykazać się znajomością leków przeciwastmatycznych i sposobów ich podania oraz zaproponować odpowiednie urządzenie do inhalacji dla małego dziecka. Ponadto wymagane było poinstruowanie pacjenta w zakresie obsługi i funkcjonowania nebulizatora. W drugim zadaniu studenci zmierzyli się z problemami pacjentki z cukrzycą typu 2. Znakomicie wcieliła się w tę rolę asystentka z Katedry i Zakładu Technologii Postaci Leku - mgr Anna Pawlik – Gałczyńska. Finał był bardzo emocjonujący a nasi pacjenci zebrali gromkie brawa od publiczności. Po jego zakończeniu Jury udało się

Po niemałym wysiłku umysłowym uczestnicy udali się na słodki poczęstunek by zregenerować siły przed następnym etapem. W tym czasie prace były sprawdzane przez Jury konkursu w następującym składzie:

- Prodziekan ds. Studentów oraz Kierownik Katedry i Zakładu Bromatologii i Dietetyki Wydziału Farmaceutycznego we Wrocławiu dr hab. Halina Grajeta prof. nadzw.

- Prodziekan ds. Nauki oraz Kierownik Katedry i Zakładu Farmakologii Klinicznej Wydziału Farmaceutycznego we Wrocławiu dr hab. Anna Wiela-Hojeńska prof. nadzw.

- Przewodnicząca Ogólnopolskiej Sekcji Opieki Farmaceutycznej Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, p.o. Kierownika Pracowni Farmakoepidemiologii i Farmakoekonomiki Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego – dr Agnieszka Skowron

- Wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiej Sekcji Opieki Farmaceutycznej Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, Asystentka w Katedrze i Zakładzie Technologii Postaci Leku Wydziału Farmaceutycznego we Wrocławiu - dr Bożena Karolewicz

– Kierownik Apteki Akademickiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu oraz Konsultant Wojewódzki z zakresu Farmacji Aptecznej dla województwa dolnośląskiego - mgr Olga Fedorowicz

Zadanie, jakie członkinie Jury miały przed sobą, nie było łatwe. Wszystkie prace prezentowały wyrównany, wysoki poziom, a do finału konkursu mogły przejść tylko trzy najlepsze drużyny. Z największą ilością punktów zakwalifikowały się studentki naszej uczelni – Agnieszka Gałuszka i Monika Kopacka, z drugim wynikiem studentki z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu – Paulina Biskupska oraz Małgorzata Hamera, natomiast z trzecim –Joanna Guzińska i Anna Kornelak z Collegium Medicum w Bydgoszczy.

Po oficjalnym rozpoczęciu konkursu i przywitaniu wszystkich osób zgromadzonych na sali, głos zabrali

Page 8: Newsletter PCP - numer 3

Pharma Connecting People8

Młoda Farmacjana naradę by wyłonić zwycięską drużynę, a goście zostali zaproszeni na przerwę kawową.

Po powrocie nadszedł czas na kolejne wykłady. Pierwszy, na temat „Opieki farmaceutycznej w leczeniu astmy” poprowadziła dr Bożena Karolewicz. Następnie głos zabrał Prezes Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej – mgr Piotr Bohater, który przekazał zgromadzonym informacje o opiece farmaceutycznej w innych krajach Europy.

W końcu nadszedł czas na długo oczekiwane wyniki finału. III Ogólnopolski Konkurs Opieki Farmaceutycznej wygrały studentki V roku Wydziału Farmaceutycznego Akademii Medycznej we Wrocławiu – Agnieszka Gałuszka oraz Monika Kopacka. Drugie miejsce przyznano drużynie z Poznania, natomiast trzecie miejsce zajęła drużyna z Bydgoszczy. Na zakończenie Prodziekan ds. Studentów dr hab. Halina Grajeta prof. nadzw. wręczyła wszystkim uczestnikom certyfikaty oraz upominki. Ponadto dyplomy i nagrody rzeczowe otrzymali laureaci trzech pierwszych miejsc. Następnie Przewodniczący Młodej Farmacji Wrocław – Andrzej Herbuś oraz Wiceprzewodnicząca – Katarzyna Jawna wręczyli kwiaty wykładowcom oraz Jury konkursu, a także złożyli podziękowania i oficjalnie zakończyli konkurs.

Uczestnictwo w takim konkursie z pewnością

rozwija w przyszłym farmaceucie umiejętność wykorzystania wiedzy teoretycznej podczas rozmowy z pacjentem. Ponadto jest cennym doświadczeniem w przyszłej pracy w aptece i przygotowuje do fachowej opieki farmaceutycznej. Dlatego już nie mogę doczekać się następnej edycji konkursu – przecież Wrocław będzie musiał bronić zdobytego tytułu. Już dziś wiem, że nie będzie to łatwe w odniesieniu do wysokiego poziomu wiedzy, jaki zaprezentowali w tym roku uczestnicy z innych uczelni. Nie mniej jednak motywuje to do pogłębiania naszej wiedzy, co z pewnością będzie korzystne dla naszych przyszłych pacjentów i dla nas samych.

Na koniec chciałabym jeszcze raz podziękować osobom, bez których pomocy i wsparcia konkurs by się nie odbył. W szczególności Prezesowi Zarządu Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów Uczelni Medycznych „FORUM MEDICUM” mgr. Arturowi Owczarkowi oraz dr Bożenie Karolewicz, która była autorką całej merytorycznej strony konkursu.

Wszystkich zainteresowanych opieką farmaceutyczną serdecznie zapraszam na stronę internetową Młodej Farmacji we Wrocławiu, gdzie umieszczone są zadania, z którymi zmierzyli się uczestnicy konkursu wraz ze schematami rozwiązań – http://www.farma.topus.pl

Katarzyna JawnaMłoda Farmacja Wrocław

Page 9: Newsletter PCP - numer 3

Newsletter PCP nr 2/2011 9

Autor: Justyna Krawczyk Młoda Farmacja Kraków

O

Inspektorat Farmaceutyczny

becnie na rynku mamy bardzo duże możliwości wyboru między produktami. Przy wyborze kierujemy się różnymi

kryteriami, jednak najważniejszym zwykle jest jakość. Dlatego właśnie wprowadzony został szereg zasad i postępowań, określanych jako TQM - Total uality Management, czyli Całościowe Zarządzanie Podporządkowane Jakości, opracowane przez dr Deminga w latach 50. w USA. TQM oznacza zbiorowy wysiłek na wszystkich etapach produkcji (od zakupu materiału, do pakowania, przechowywania), który prowadzi do otrzymania produktu najwyższej jakości. Aby taka praca przebiegała bez zakłóceń, a problemy były w odpowiednim momencie wychwytywane utworzono Inspektorat Farmaceutyczny.

W historii inspekcji farmaceutycznych rokiem przełomowym był rok 1999. Na mocy ustawy z dn. 24 lipca 1998 r. z dniem 1 stycznia 1999 r. Państwowy Nadzór Farmaceutyczny został przekształcony w instytucję, która istnieje do dziś. Na czele instytucji stoi Główny Inspektorat Farmaceutyczny, jednak organem pierwszej instancji są inspektoraty wojewódzkie, właściwe ze względu na miejsce prowadzenia działalności.

Małopolski Inspektorat znajduje się w pięknej lokalizacji, przy samym krakowskim rynku, przy Pl. Szczepańskim 5. Zasięgiem swojej działalności obejmuje obszar całego województwa małopolskiego. Nadzoruje bezpośrednio takie powiaty jak: chrzanowski, krakowski, miechowski, myślenicki, nowotarski, olkuski, oświęcimski, proszowicki, suski,

tatrzański, wadowicki, wielicki oraz miasto Kraków.

Zadania Inspektoratu zostały określone w ustawie „Prawo Farmaceutyczne” z dnia 6 września 2001 r. Polegają one przede wszystkim na kontrolowaniu jakości i obrotu produktami leczniczymi oraz wyrobami medycznymi, aby dostarczyć pacjentom leki, które są przede wszystkim bezpieczne w użyciu, o określonej skuteczności terapeutycznej, a także wytwarzane przez firmy sprawdzone, licencjonowane. Inspektorat kontroluje warunki transportu, przeładunku, przechowywania leków i miejsca do których trafiają (apteki, hurtownie czy jednostki prowadzące obrót takimi wyrobami). Kontrola obejmuje także przestrzeganie przepisów, obrót środkami odurzającymi, psychotropowymi, wykonywanie leków recepturowych oraz aptecznych, odpowiednie oznakowanie produktów, prawdziwość reklam. Jego zadaniem jest również prowadzenie rejestru aptek, opiniowanie przydatności lokalu przeznaczonego na aptekę, wydawanie opinii na temat aptek, w których może być odbywana praktyka wakacyjna oraz ścisła współpraca ze specjalistycznym zespołem konsultantów ds. farmacji, samorządem aptekarskim, lekarskim, czy lekarsko-weterynaryjnym.

W skład inspektoratu wchodzi także Laboratorium Kontroli Jakości Leków, które ma swoją siedzibę na Wydziale Farmaceutycznym w Krakowie. Laboratorium zajmuje się głównie badaniem jakości produktów leczniczych, wyrobów medycznych, w tym leku recepturowego i aptecznego, oraz składników stosowanych w produkcji.

Page 10: Newsletter PCP - numer 3

Pharma Connecting People10

Farmacja, i co dalej?

Autor: Dominika Pietrzyk Młoda Farmacja Warszawa

sobie sprawę, że mając wykształcenie farmaceu-tyczne może pracować na takim lub podobnym stanowisku.

„Manager Apteki” to jedno z najbardziej popularnych czasopism z branży, od wielu lat cieszące się dużą renomą na polskim rynku prasy farmaceutycznej. Skupia się ono nie tylko na bieżących wydarzeniach w świecie farmaceutycznym, ale także publikuje interesujące artykuły na tematy bliskie środowisku medycznemu.

Udało mi się porozmawiać z zastępcą redaktora naczelnego „Managera Apteki”- Panią Patrycją Klimek-Wierzbicką, która opowiedziała nam pokrótce o swojej pracy, obowiązkach jakie do niej należą, wymaganiach jakie musi spełniać kandydat na to stanowisko, oraz o tym jaki wpływ na przyszłą karierę zawodową ma aktywna działalność w różnego typu organizacjach studenckich.

Co należy do Pani obowiązków jako zastępcy redaktora naczelnego?

Pełnię nadzór merytoryczny oraz redakcyjny nad czasopismem “Manager Apteki”. Oznacza to, że jestem współodpowiedzialna za merytoryczną jakość publikowanych tekstów oraz zawartość poszczególnych numerów czasopisma. Do moich zadań należy również pozyskiwanie autorów

Kiedy ktoś zapyta się studenta farmacji gdzie będzie pracował po ukończeniu studiów, zapewne odpowie, że w aptece bądź firmie farmaceutycznej. Na czym tak naprawdę polega praca poza apteką, nie każdy będzie potrafił wytłumaczyć. Dlatego co miesiąc chcielibyśmy przedstawiać Wam możliwości pracy, jaką możemy podjąć po otrzymaniu tytułu magistra, a czasem jeszcze w trakcie studiów.

Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej stanowisku redaktora naczelnego czasopisma skierowanego do farmaceutów, ponieważ niewiele osób zdaje

Farmacja i co dalej?Wywiad z zastępcą redaktora naczelnego Managera Apteki mgr farmacji Patrycją Klimek-Wierzbicką

Page 11: Newsletter PCP - numer 3

Newsletter PCP nr 2/2011 11

artykułów, wstępna selekcja oraz redagowanie nadsyłanych tekstów, monitorowanie bieżących problemów pojawiających się w środowisku farmaceutycznym, które w “Managerze Apteki” zajmują szczególne miejsce.

Jakie umiejętności są pomocne w codziennej pracy na Pani stanowisku?

Na pewno umiejętność skutecznego działania pod presją czasu, która pojawia się podczas końcowych przygotowań numeru i związana jest m.in. z mobilizowaniem autorów, którzy czasami nie wywiązują się z uzgodnionych wcześniej terminów. Ważna jest także umiejętność nawiązywania kontaktów z ludźmi, stosowania konstruktywnej krytyki, pracy w zespole, a także elastyczność i asertywność, . Ze względu na specyfikę pracy ważna jest również zdolność rzetelnej oceny nadsyłanych tekstów pod kątem ich wartości merytorycznej oraz aktualności podejmowanej tematyki. Pomocne jest również posiadanie tzw. “lekkiego pióra”, jak i znajomość języków obcych.

Co wpłynęło na decyzję o podjęciu pracy na takim stanowisku?

Kiedy redaktor naczelny “Managera Apteki” i jednocześnie właściciel firmy Media TV Plus - Paweł Kruś - zaproponował mi stanowisko zastępcy redaktora naczelnego, nie wahałam się ani chwili. Z firmą jestem związana od czerwca 2006 roku (wtedy jeszcze studiowałam). Niejednokrotnie brałam udział w redakcyjnych “burzach mózgów”, stając się z czasem niepisanym członkiem zespołu. Będąc w liceum poważnie zastanawiałam się nad studiowaniem filologii polskiej - wówczas jednak zainteresowanie medycyną zwyciężyło, czego zresztą nigdy nie żałowałam. Zamiłowanie do języka polskiego

oraz dziennikarstwa miało pozostać moim hobby i tak też się stało.”

Na co szczególnie zwracał uwagę pracodawca w procesie rekrutacji?

W momencie otrzymania propozycji objęcia stanowiska zastępcy redaktora naczelnego miałam już za sobą prawie 3 lata współpracy z firmą Media TV Plus - jako autor i - sadzę, że mogę użyć takiego określenia - doradca. Ponieważ nasza współpraca była owocna, mniemam, że to właśnie ten argument był kluczowy dla mojego szefa. Poza tym, dzięki działalności społecznej (również na arenie ogólnopolskiej), stałam się też swojego rodzaju łącznikiem między redakcją a studentami farmacji, którzy w redakcji “Managera Apteki” zawsze byli mile widziani.

Czy pracodawcy zwracają uwagę na aktywność w organizacjach studenckich lub kołach naukowych podczas rekrutacji?

Oczywiście, choć zapewne nie dla wszystkich tego rodzaju aktywność studencka ma znaczenie dla pozytywnej decyzji w sprawie przyjęcia studenta bądź absolwenta do pracy. Niestety, wielu właścicieli aptek nie potrzebuje do pracy działaczy społecznych czy ambitnych początkujących naukowców. Czasem nawet bezpieczniej jest zatrudnić niczym nie wyróżniającego się kandydata, który z większym prawdopodobieństwem zagrzeje miejsce na dłużej i nie będzie zbyt wymagający.

W kontekście mojej pracy dla firmy Media TV Plus mogę stwierdzić, że gdyby nie moja aktywna działalność jako przewodniczącej Młodej Farmacji-Warszawa oraz Młodej Farmacji - Zespołu Sekcji

Page 12: Newsletter PCP - numer 3

Pharma Connecting People12

Pharma Connecting People

Studenckich PTFarm, zapewne nie otrzymałabym propozycji współpracy z firmą - przynajmniej nie wówczas. Sekretarz redakcji, Marta Tuszyńska, trafiła do mnie dzięki stronie internetowej MF - Warszawa. Firmie zależało na nawiązaniu współpracy ze studentami farmacji i dzięki naszym wspólnym wysiłkom, współpraca ta funkcjonuje bardzo dobrze po dziś dzień - wśród naszych autorów znajduje się bardzo wielu młodych absolwentów oraz studentów farmacji. Wierzymy, że to właśnie młodzi ludzie są najbardziej otwarci na wiedzę oraz chętni do twórczej pracy na rzecz polskiej farmacji.

Dzięki aktywnej działalności w MF zdobyłam doświadczenie w pracy z ludźmi oraz organizacji pracy swojej i współpracowników. Nauczyłam się nie tylko lepiej zarządzać swoim czasem, ale też pracować pod jego presją. Nawiązałam cenne znajomości, a także przyjaźnie, które trwają już całe lata.

Mogłaby Pani doradzić coś studentom, którzy chcieliby po studiach pracować w innym miejscu niż w aptece?

Zapewne, jednak w tym miejscu powiem coś może mało modnego. Nie brońmy się tak przed aptekami! W chwili obecnej praca w tym miejscu może się wydawać mało interesująca. Aptekarzy postrzega się jako zwykłych sprzedawców leków i na pewno nie bez przyczyny. Jednak osobiście sądzę, że to nie samo miejsce pracy jest problemem, ale funkcjonujące w Polsce rozwiązania legislacyjne, przestarzałe programy przeddyplomowego kształcenia farmaceutów, a także, niestety, mentalność ludzi - te wszystkie aspekty przyczyniają się do tego, że farmaceuta ma niewielkie szanse na realizację swoich ambicji zawodowych w aptece. Sądzę, że jako młodzi ludzie powinniśmy dążyć do zmiany wizerunku farmaceuty oraz jego roli we współczesnym społeczeństwie, ponieważ bez tego apteki nadal będą

traktowane jak kara dla absolwentów, którym “się nie udało”, a praca w firmie farmaceutycznej, choćby polegała na bezmyślnym kopiowaniu raportów o zgłoszonych działaniach niepożądanych leków, będzie uważana za wielki sukces zawodowy. Tak nie powinno być.

A wracając do Pani pytania, każdy z nas powinien być otwarty na różne ścieżki zawodowe, a żeby wiedzieć, co smakuje najlepiej, trzeba najpierw spróbować. Studia są idealnym czasem na takie próby. Bądźcie więc aktywni w tej materii. Nie samą nauką żyje człowiek.

Dziękuję serdecznie za rozmowę!

Page 13: Newsletter PCP - numer 3

Newsletter PCP nr 2/2011 13

Praca, praktyki, stażeW tym dziale nasi Partnerzy zamieszczają ogłoszenia dla studentów oraz absolwentów Wydziałów Farmaceutycznych. Wszystkie aktualne ogłoszenia są również dostępne na stronie: www.programpcp.pl

Apteka w Warszawie (Stare Bielany) zatrudniMAGISTRA FARMACJIAtrakcyjne zarobki, stabilne zatrudnienie,możliwość dalszego rozwoju zawodowegotel.: 22 611 47 23, 22 611 40 [email protected]

Apteka w Piastowie zatrudniMAGISTRA FARMACJIAtrakcyjne zarobki, stabilne zatrudnienie,możliwość dalszego rozwoju zawodowegotel.: 22 611 47 23, 22 611 40 [email protected]

Apteka w Suwałkach zatrudniMAGISTRA FARMACJIAtrakcyjne zarobki, stabilne zatrudnienie,możliwość dalszego rozwoju zawodowegotel.: 22 611 47 23, 22 611 40 [email protected]

Apteka w Lubaczowie zatrudniMAGISTRA FARMACJIAtrakcyjne zarobki, stabilne zatrudnienie,możliwość dalszego rozwoju zawodowegotel.: 22 611 47 23, 22 611 40 [email protected]

Apteka w Mielcu zatrudniMAGISTRA FARMACJIAtrakcyjne zarobki, stabilne zatrudnienie,możliwość dalszego rozwoju zawodowegotel.: 22 611 47 23, 22 611 40 [email protected]

Apteka w Jeleniej Górze zatrudniMAGISTRA FARMACJIAtrakcyjne zarobki, stabilne zatrudnienie,możliwość dalszego rozwoju zawodowegotel.: 22 611 47 23, 22 611 40 [email protected]

Apteka w Zgorzelcu zatrudniMAGISTRA FARMACJIAtrakcyjne zarobki, stabilne zatrudnienie,możliwość dalszego rozwoju zawodowegotel.: 22 611 47 23, 22 611 40 [email protected]

Apteka w Kołobrzegu zatrudniMAGISTRA FARMACJIAtrakcyjne zarobki, stabilne zatrudnienie,możliwość dalszego rozwoju zawodowegotel.: 22 611 47 23, 22 611 40 [email protected]

Apteka na ulicy Bartyckiej 22cw Warszawie poszukuje POMOCY APTECZNEJKontakt pod numerem telefonu: 22 611 47 23

Apteka w Mielcu zatrudniTECHNIKA FARMACJIAtrakcyjne zarobki, stabilne zatrudnienie, ubezpieczenie OC, możliwość dalszego rozwoju zawodowegotel.: 22 611 47 [email protected]

Page 14: Newsletter PCP - numer 3

Pharma Connecting People14

Przegląd prasy branżowej

W kwietniowo-majowym „Managerze Apteki”:

1. Gorący temat: Wojna o szczepionkiWiele przychodni odmawia szczepienia preparatami, które pacjenci wcześniej zakupili w aptekach i przynieśli ze sobą. Trzeba jasno powiedzieć – sprzedaż szczepionek w gabinetach lekarskich jest nielegalna, a apteki są w zasadzie jedynymi placówkami, które gwarantują prawidłowe przechowywanie leków.

2. Uczymy odpowiedzialności za pacjentarozmowa Radosława Mitury, przewodniczącego Młodej Farmacji, z dr hab. n. med. Małgorzatą Kozłowską-Wojciechowską, kierownikiem Zakładu Opieki Farmaceutycznej WUM.„Farmaceuta, kończąc studia, składa bardzo ważną przysięgę, która zobowiązuje go do działania w interesie pacjenta. Musi posiadać wiedzę i traktować pacjenta jako najważniejszy element swojej pracy. [...] Uczymy weryfikacji, umiejętności doradzania pacjentom z konkretnymi schorzeniami, monitorowania przewlekłych chorób. Tworzymy również programy, dzięki którym pacjenci będą potrafili rozmawiać z farmaceutami [...]. O ile lekarz jest teoretycznie tym, który sprawuje pieczę nad pacjentem w ramach różnych specjalizacji, o tyle pacjent musi terapię zrealizować w porozumieniu z farmaceutą. I to właśnie on musi przejąć nad nim opiekę. Farmaceuta, wydając jakikolwiek lek, bierze na siebie odpowiedzialność za losy

pacjenta. I właśnie tego chcemy nauczyć młodych farmaceutów [...]”.

3. Kardiologiczne skutki obturacyjnego bezdechu sennegoWykazano, że ryzyko rozwinięcia się nadciśnienia tętniczego u pacjentów z obturacyjnym bezdechem sennym jest, w zależności od jego nasilenia, od dwóch do blisko trzech razy większe niż w populacji niedotkniętej tą chorobą. Najbardziej szokujące są jednak dane dotyczące współwystępowania udarów mózgu. Okazuje się bowiem, że od 43 proc. do 91 proc. pacjentów z przebytym udarem jest jednocześnie chorych na bezdech senny.

4. Jak rozwiązywać konflikty w zespole?Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie jakiegokolwiek zespołu bez konfliktów. Różnice w interesach członków zespołu powodują, że dochodzi do nieporozumień i napięć. Chociaż nie da się ich uniknąć, to jednak trzeba uważać, aby nie doprowadziły one do takiej sytuacji, w której nie będzie możliwa dalsza praca w zespole. Kłopot polega na tym, że nie ma łatwych sposobów mierzenia poziomu konfliktu w zespole.

Page 15: Newsletter PCP - numer 3

Newsletter PCP nr 1/2011 15

Gazeta Farmaceutyczna nr 4 (228) , kwiecień 2011 r.

Temat numeru:

Nowa ustawa refundacyjna: wszystkie organizacje działające na rynku farmaceutycznym są zgodne. Również te reprezentujące szeroko pojęty biznes. Padają określenia takie jak: brak merytoryki, koniec wolnego rynku, irracjonalność, zagrożenie dla rentowności przedsiębiorstw, uderzenie w bezpieczeństwo zdrowotne obywateli a nawet „farmaceutyczne tsunami”. Strona rządowa twierdzi coś zupełnie odwrotnego: efektem reformy będzie przejrzysty rynek z lepszą dostępnością tańszych leków dla pacjenta.

Poza tym m.in.:

Mniej przepisów, więcej odpowiedzialnościRozmowa z Waldemarem Firkiem, dyrektorem

biura Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie, który mówi m.in. że aptekarze starej daty odchodzą nie znajdując następców, oraz że farmaceutom doskwiera nadmierna biurokracja oraz konkurencja cenowa.

Budowanie relacjiRelacje w biznesie to droga dwukierunkowa.

Mamy prawo oczekiwać otwartości, szczerości i współpracy, gdy sami je oferujemy, ale nasz partner ma prawo ich oczekiwać także od nas.

Uwaga na pseudoleki

Szpitale bronią się przed akwizytorami „cudownych leków, którzy penetrują oddziały dla osób nieuleczalnie chorych, oferując fałszywą nadzieję w zamian za niemałe pieniądze.

Apteka w stylu vintageLeżąca na warszawskim Ursynowie Apteka

Przy Bażantarni jest najlepszym przykładem, że styl retro i nowoczesność świetnie do siebie pasują. Zauważyli to nawet realizatorzy niektórych seriali telewizyjnych, dla których apteka udostępniła swoje wnętrza…

Artykuł naukowyLudzka topoizomeraza typu II jako molekularny

punkt uchwytu leków przeciwnowotworowych.

* * *

Gazeta Farmaceutyczna od 1992 roku służy niezależną informacją i opinią tym, którzy związali swoje zawodowe życie z farmacją i medycyną. Apteki i hurtownie farmaceutyczne, producenci i importerzy leków, uczelnie medyczne - wszędzie tam GF jest obecna i doskonale rozpoznawalna. Dbałość o najwyższy poziom merytoryczny zaowocowała przyznaniem pismu zaszczytnych patronatów Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego oraz Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Wyróżnikiem GF jest także barwny, dziennikarski styl oraz ciepły stosunek do czytelnika.

Page 16: Newsletter PCP - numer 3

Pharma Connecting People16

Pharmaceutical English

MigraineLesson 3

Migraine

Exercise 1. Complete the text with words from the table.

sensitivity zigzag one-sided

numbness loss triggerschanges foods

A migraine headache is characterized by a throbbing or pulsating pain that is often 1)__________ (unilateral). It is often

associated with nausea, vomiting, 2)__________to light, sound, and smells; insomnia, and depression. Attacks are often

recurrent and tend to become less severe as the migraine sufferer ages. The two most common types of migraine are

migraine with aura and migraine without aura. Migraine with aura is characterized by a neurological phenomenon (aura)

that is experienced 10 to 30 minutes before the headache. During aura patients may see bright lights around objects

or 3)_________lines or even may experience hallucinations. Others experience temporary vision 4)________. Speech

abnormalities, dizziness and tingling or 5)__________ of the face or tongue are also common. Migraine without aura is the

most common type and may occur on one or both sides (bilateral) of the head. Nausea, vomiting, and sensitivity to light

often accompany migraine without aura. The most common 6)__________ of migraine attacks are: alcohol (e.g., red wine),

environmental factors (e.g., weather, time zone changes), some 7)_______ (e.g. chocolate, cheese, hot dogs), hormonal

8)___________ and medicines.

Exercise 2. Match the pharmacist’s questions with a migraine sufferer’s answers.

Lekcja przygotowana przez Centrum Szkoleniowe CALCSpecjalistyczny angielski dla studentów i stażystów farmacji

Dla osób powołujących się na Program PCP zniżka 10%

Więcej informacji:

tel. +48 502 657 [email protected]

:) Cheer up time

A miracle drug is one that has now the same price as last year.

Klucz odpowiedzi znajduje się na stronach internetowych: www.calc .pl oraz www.programpcp.pl

1. How long have you had this pain for?

2. Can you describe this pain for me?

3. Have you ever experienced this type of pain earlier?

4. Does anything ease the pain off?

5. Is the pain spreading anywhere else?

A. No. I’ve tried Paracetamol, but the pain has persisted.

B. Yes, about a month ago.

C. It’s been about 2 hours.

D. No, I can feel it just on the left side of my head.

E.Yes. It’s a very strong pulsating pain.

Page 17: Newsletter PCP - numer 3

Newsletter PCP nr 1/2011 17

Page 18: Newsletter PCP - numer 3

Pharma Connecting People18

Page 19: Newsletter PCP - numer 3

Newsletter PCP nr 1/2011 19

Page 20: Newsletter PCP - numer 3

Pharma Connecting People20

Działalność naukowa

Koło toksykologiczne Wydziału Farmaceutycznego CM UJ szansą na rozwój dla studentów

daje szanse wyrażenia własnej opinii.

Nasza praca koncentruje się na pochodnych piperazyny, czyli związkach chemicznych, które mimetyzują działanie amfetaminy, MDMA, MDA. Za cel obraliśmy sobie, by w jak najbardziej zwięzły i jasny sposób przedstawić aspekty toksyczności tych substancji. Mimo, iż obecnie w naszym kraju, zgodnie z niedawną nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, znajdują się one na liście substancji zakazanych, zakup produktów zawierających pochodne piperazyny, nie stanowi problemu. Można je bez większych trudności zamówić na zagranicznych stronach internetowych.

Substancje takie jak benzylopiperazyna, czy trifluorometylopiperazyna będące podstawowym składnikiem „dopalaczy”, działają w sposób analogiczny do amfetamin, które przecież uznawane są za jedne z najbardziej niebezpiecznych narkotyków. Różnica tkwi jedynie w sile ich działania. Co ciekawe, związki te były początkowo wykorzystywane w medycynie weterynaryjnej, m.in. do zwalczania

początkiem roku akademickiego 2010/2011 wznowiło swoją działalność

koło toksykologiczne Wydziału Farmaceutycznego. Obecnie współtworzą je cztery osoby: Karolina Dąbrowska, Kinga Gałuszka, Karolina Pełka oraz Michał Tokarczyk, opiekunem i pomysłodawcą przedsięwzięcia jest dr Maciej Gawlik. To dla nas wielka szansa na rozwój. Aktualnie zajmujemy się tworzeniem pracy na kwietniową międzynarodową konferencje studentów medycznych. Za temat pracy obraliśmy popularną w obecnym czasie kwestie tzw. „dopalaczy”. Zbieranie materiałów pozwala nam nie tylko poszerzyć zakres wiedzy, ale również

Z

Autor: Karolina Pełka Moda Farmacja Kraków

Ryc. Narkotyki zmodyfikowane pochodne piperazyny: BZP – N-benzylopiperazyna;TFMPP – trifluorometylofenylopiperazyna; mCPP – 1-(3-chlorofenylo)-piperazyna;MeOPP – 1-(4-metoksyfenylo)-piperazyna; MDBP – 1-(3,4-metylenodioksybenzylo)-piperazyna

Page 21: Newsletter PCP - numer 3

Newsletter PCP nr 2/2011 21

pasożytniczych infekcji drobiu. Prowadzono również prace badawcze nad ich przydatnością, jako środków rozszerzających naczynia krwionośne oraz hamujących wzrost guzów nowotworowych, nie spełniły one jednak oczekiwań w tym zakresie.

Zauważono natomiast, że wykazują działanie stymulujące ośrodkowy układ nerwowy, wywołują euforię, znoszą zmęczenie. Stało się to podstawą do rozprowadzania ich na rynku jako tzw. legalne ecstasy, gdyż miały one dostarczać użytkownikom tych samych wrażeń, będąc jednocześnie pozbawionymi niebezpiecznych działań ubocznych. To mylne przekonanie o bezpieczeństwie tych związków sprawiło iż stały się one tematem naszej pracy.

W czasie zbierania materiałów uczestniczyliśmy w różnorodnych seminariach prowadzonych przez ekspertów z dziedziny medycyny, toksykologii i farmacji. Udało się nam również odwiedzić krakowski Instytut Ekspertyz Sądowych, gdzie przeprowadza się szczegółowe badania nad tego typu substancjami. Mogliśmy z bliska przyjrzeć się pracy Katedry Toksykologii, porozmawiać z naszą kadrą naukową, od której otrzymaliśmy wiele przydatnych rad i wskazówek.

Sama będąc członkiem koła mogę powiedzieć, że wiele ze zdobytych przez nas informacji mnie zaskoczyło i zaciekawiło. Uważam, iż uczestnictwo w tego typu przedsięwzięciu jest jedną z najlepszych decyzji jakie można podjąć w czasie studiów.

Krakowsk i Ins ty tut Eksper tyz Sądow ych

Page 22: Newsletter PCP - numer 3

Pharma Connecting People22

Się dzieje!

Autor: Beata KielczykKwiecień

Co w kinie piszczy?

??

? ?? ?

???

???

?

?Przeglądając zapowiedzi kinowe na kwiecień nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że wiosenne słońce przegnało z kin interesujące filmy. Wśród premier królują miałkie, hollywoodzkie komedie i horrory, o których za miesiąc prawdopodobnie nikt nie będzie już pamiętał. Osobom posiadającym choćby resztki zdrowego rozsądku zdecydowanie odradzam kolejną (ile można?!) część przygód Agenta XXL. Obleśne, naciągane, bardziej żenujące niż śmieszne. Twórcy „Krzyku” okazali się równie niestrudzeni. W połowie miesiąca wchodzi czwarta już część tego horroru. Przytaczanie fabuły właściwie nie ma sensu, każdy kto choćby słyszał o poprzednich filmach serii, z łatwością wydedukuje o co chodzi. Jest to tak oczywiste, że oglądanie filmu, również staje się zbędne. Jedyne co w tym filmie zaskakuje, to to że powstał. Honor kwietnia ratują „Somewhere. Między miejscami” i „Żona doskonała”. Pierwszy to zdobywca Złotego Lwa w Wenecji w kategorii „najlepszy film”, obraz Sofii Copoli, reżyserki rewelacyjnego „Między słowami”. Filmy Coppoli mają w sobie urzekającą nostalgię, której nie sposób się oprzeć i „Somewhere. Między miejscami” jest tego najlepszym przykładem. Drugi film to komedia o emancypacji kobiet Francois’a Ozona z ikonami kina - Catrine Deneuve i Gerardem Depardieu - w rolach głównych. Film pełen siły i wigoru, powrót do formy francuskiego reżysera. Szukając porządnej rozrywki, można się wybrać na „Jestem Bogiem”. Wartka akcja, błyskotliwy dowcip, pełen uroku osobistego Bradley Cooper, świetna ścieżka dźwiękowa - niezobowiązujące kino, będące jednocześnie dowodem na to, że można mówić o uzależnieniu bez nadmiernego moralizowania.

Page 23: Newsletter PCP - numer 3

Newsletter PCP nr 2/2011 23

Rajd Wiosenny FarmeraOdział Młodej Farmacji w Sosnowcu zaprasza wszystkich chętnych studentów wydziału farmaceutycznego ŚUM do wzięcia udziału w jednodniowym Rajdzie Wiosennym Farmera w Dolinki Krakowskie. Impreza przewidziana jest na 16. kwietnia. Trasa przebiega Doliną Będkowską, jej długość wynosi ok. 25 km. Do obejrzenia wapienne ostańce, jaskinie (słynna Jaskinia Nietoperzowa) i wszystkie charakterystyczne dla krasu formy geologiczne. Rajd zakończony będzie ogniskiem z kiełbaskami.

Ogólnopolskie Dni KarieryOdział Młodej Farmacji we Wrocławiu zaprasza w dniach 8-10 kwietnia na Ogólnopolskie Dni Kariery. Odbywać się będą przy ul Grodzkiej 9 w sali S1. Informacje o zapisach można znaleźć na stronie: www.mf.wroclaw.pl.

Kariera Farmaceuty 2011Z kolei Młoda Farmacja Poznań ISPE Poznań zapraszają w dniach 7. i 8. kwietnia od godz.16. do akcji Kariera Farmaceuty 2011.

Wystawa fotografii Luisa Ramona MarinaStudentom z Krakowa polecam obejrzenie wystawy fotografii Luisa Ramona Marina, wybitnego hiszpańskiego artysty, w Galeria Pauza przy ul.Floriańskiej 18/5. “Marín. Fotografía 1908-1940” - ekspozycja przygotowana wspólnie przez Instytut Cervantesa i Fundację Pablo Iglesiasa - przywołuje postać wielkiego hiszpańskiego fotografa, przez lata niesłusznie zapomnianego.

Page 24: Newsletter PCP - numer 3

Studencie!

I Ty możesz tworzyć Newsletter PCP!

Jeśli chcesz znaleźć ciekawe zajęcie dodatkowe, pochwalić się osiągnięciami, podzielić spostrzeżeniami, donieść o interesujących odkryciach,

albo przeprowadzić wywiad z instytucjami lub firmami, wzbogacając przy okazji swoje CV,

dołącz do naszego zespołu redakcyjnego!

Szukamy studentów pełnych energii i zapału, którzy będą brali udział w tworzeniu poszczególnych działów

z szansą na zostanie ich redaktorami.

Uwaga, ilość miejsc ograniczona!Pierwszeństwo mają członkowie Młodej Farmacji.

Wyślij zgłoszenie na adres: [email protected]

W zgłoszeniu podaj:imię i nazwisko,rok studiów,uczelnię,oraz zaznacz czy jesteś członkiem MF, czy nie.

Wszystkim aplikantom udostępnimy informacje o istniejących zadaniach oraz podejmiemy dyskusje ws. nowych działów w Newsletterze PCP.

Pozdrawiamy, Redakcja Newslettera PCP