Top Banner
1 Comenius Regio NEW SKILLS: LEARNING FOR SUCCESS 1. Wprowadzenie Beneficjentem projektu „NEW SKILLS: Learning for Success" została Gmina Miasta Radomia, a partnerami: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 17 im. Przyjaciół Dzieci w Radomiu, Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu, Stowarzyszenie na rzecz wspierania rodzin "Nowe Per- spektywy"). Projekt realizowano w okresie 1 sierpnia 2013 31 lipca 2015 we współpracy z konsorcjum brytyjskim: Sefton Children, Schools and Families, St Oswalds Church of England Primary School, Litherland Moss Primary School, Netherton Moss Primary School, Liverpool John Moores University. Na realizację zadań beneficjent otrzymał dofinansowanie w wys. 44 739,5 tys. euro przyznane przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji Narodową Agencję Programu „Uczenie się przez całe życie”.
25

New Skills project

Jul 23, 2016

Download

Documents

Amarantee

Broszura dot. projektu Comenius Regio "New Skills: Learning for Success"
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: New Skills project

1

Comenius Regio NEW SKILLS: LEARNING FOR SUCCESS

1. Wprowadzenie

Beneficjentem projektu „NEW SKILLS: Learning for Success" została Gmina Miasta Radomia, a partnerami:

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 17 im. Przyjaciół Dzieci w Radomiu,

Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu,

Stowarzyszenie na rzecz wspierania rodzin "Nowe Per-spektywy").

Projekt realizowano w okresie 1 sierpnia 2013 – 31 lipca 2015 we współpracy z konsorcjum brytyjskim:

Sefton Children, Schools and Families, St Oswald’s Church of England Primary School, Litherland Moss Primary School, Netherton Moss Primary School, Liverpool John Moores University.

Na realizację zadań beneficjent otrzymał dofinansowanie w wys. 44 739,5 tys. euro przyznane przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji – Narodową Agencję Programu „Uczenie się przez całe życie”.

Page 2: New Skills project

2

Comenius Regio NEW SKILLS: LEARNING FOR SUCCESS

2. Cele projektu

Projekt jest skierowany do rodzin potrzebujących wsparcia w Radomiu oraz w Sefton (Wielka Brytania). Jego celem jest umożliwienie rodzinom udoskonalenie swoich podstawowych umiejętności poprzez specjalnie przygotowany rodzinny pro-gram oparty na technologii informacyjnej (TI).

Program TI został stworzony i wdrożony wspólnie ze szko-

łami wyższymi kształcącymi nauczycieli, dzięki czemu przyszli nauczyciele mogli podczas studiów zrozumieć znaczenie włą-czania rodziców w proces edukacji. Program bazował na do-świadczeniach i wiedzy nauczycieli – praktyków z obu regionów tak, by dopasować go do potrzeb społeczności lokalnej. Pod-czas realizacji projektu nauczyciele uczestniczyli w programie praktyk zawodowych służących wymianie doświadczeń.

Celem działań interwencyjnych był wzrost poziomu osią-

gnieć szkolnych uczniów we wszystkich obszarach programu nauczania oraz zapewnienie rodzicom uczestniczącym w pro-gramie zdobycia cennych umiejętności przydatnych na rynku pracy.

Page 3: New Skills project

3

Comenius Regio NEW SKILLS: LEARNING FOR SUCCESS

3. Szkolenie dla nauczycieli w zakresie wykorzystania TIK w pracy dydaktycznej i wychowawczej z uczniem i rodzi-cami Szkolenie odbyło się wymiarze 20h w terminie marzec – maj 2014. Wzięło w nim udział 18 nauczycieli z siedmiu radomskich szkół podstawowych. Tematyka obejmowała następujące za-gadnienia:

Doświadczenia dydaktyczne i wychowawcze w projektach unijnych,

Wykorzystanie TIK w pracy dydaktycznej z uczniem (w szkole i w domu),

Jak przygotować rodziców do wykorzystania TIK w domu (współpraca szkoła-dom),

Wizyta w Zespole Niepublicznych Placówek Oświatowych Specjalnych w Radomiu Stowarzyszenia „Budujemy Przy-stań”. Wykorzystanie TIK w pracy z uczniami o specjal-nych potrzebach edukacyjnych (terapia),

Wizyta w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Radomiu. Programy i urządzenia multimedialne do wspomagania SPE,

Zastosowanie TIK w dydaktyce i w czasie wolnym.

Page 4: New Skills project

4

Comenius Regio NEW SKILLS: LEARNING FOR SUCCESS

Zajęcia prowadzili specjaliści z Katedry Pedagogiki Psychologii UTH: dr Katarzyna Ziębakowska-Cecot, dr hab. Barbara Skałbania i dr hab. Anna Zamkowska.

4. Praktyki zawodowe (job shadowing) gości z Wielkiej Bry-tanii

Brytyjscy partnerzy w ramach „job shadowing” mogli zapoznać się z metodami wykorzystania TIK w pracy radomskich placó-wek oświatowych. W Zespole Szkół Integracyjnych im. Jana Pawła II w Radomiu poznali historię powstania i rozwoju placówki wspierającej edu-kację dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

W PSP nr 17 obserwowali pracę nauczycieli i uczniów, zwiedzili szkolne pracownie, uczestniczyli w zajęciach szkolnego koła eTwinning oraz spotkaniu dla rodzin uczniów zorganizowanym przez Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Rodzin „Nowe Perspektywy”.

Page 5: New Skills project

5

Comenius Regio NEW SKILLS: LEARNING FOR SUCCESS

W Publicznym Przedszkolu nr 11 zapoznali się z działaniami edukacyjnymi i wychowawczymi stosowanymi w pracy z dzieć-mi oraz ich rodzicami oraz zaprezentowali zabawę z BeeBo-tem.

W UTH brali udział w zajęciach studentów pedagogiki przedszkolnej i edukacji wczesnoszkolnej, którzy z pomo-cą gości ćwiczyli swoje umiejętności pracy z aplikacjami edukacyjnymi na iPadach.

Page 6: New Skills project

6

Comenius Regio NEW SKILLS: LEARNING FOR SUCCESS

5. Praktyki zawodowe (job shadowing) polskich partnerów w Wielkiej Brytanii W ramach praktyk zawodowych grupa radomska zapoznała się z pracą dydaktyczną i wychowawczą placówek oświatowych, a w szczególności z wykorzystaniem technologii informacyjnej w pracy nauczycieli i edukacji dzieci. W Cambridge Children’s Centre & Nursery oraz Greenacre Nursery School goście zapoznali się z formami pedagogizacji rodziców (warsztaty, poradnictwo) oraz wsparcia dzieci o spe-cjalnych potrzebach edukacyjnych. W szkołach podstawowych (Litherland Moss Primary School, Netherton Moss Primary School oraz St Oswald’s CE Primary School) grupa zapoznała się z wykorzystaniem TIK w pracy z uczniami.

Page 7: New Skills project

7

Comenius Regio NEW SKILLS: LEARNING FOR SUCCESS

Podczas wizyty w Faculty of Education, Community and Leisu-re w Liverpool John Moores University przedstawiono formy kształcenia nauczycieli oraz wykorzystania TIK w pracy dydak-tycznej.

6. „Szkoła dla Rodzin” w PSP 17

Placówka ta jako pierwsza rozpo-częła spotkania rodzin, stając się tym samym szkołą modelową. Na jedno ze spotkań zaproszono również pedagogów z innych szkół, w celu pokazania im przy-kładu organizacji zajęć rodzin-nych.

Rekrutacja, uczestnicy: Rekrutacja uczestników spotkań „Szkoły dla Rodzin” odbyła się w listopadzie 2013 r. Rodziny zostały zakwalifikowane po kon-sultacjach z pedagogiem szkolnym oraz z wychowawcami dzieci. Były to głównie rodziny wymagające wsparcia ze wzglę-du na: problemy wychowawcze, niewydolność rodziców, zabu-rzenia w relacjach rodzice-dziecko, problem długotrwałego bez-robocia. W zajęciach uczestniczyły głównie matki z dziećmi (12

Page 8: New Skills project

8

Comenius Regio NEW SKILLS: LEARNING FOR SUCCESS

matek i 18 dzieci w wieku od 6-mcy do 14 lat). Wszyscy rodzice zostali poproszeni o wypełnienie ankiety diagnozującej. Pracownicy Nauczyciele: Monika Dudek, Monika Górecka-Grzywacz, Ma-ria Grychtal, Barbara Kogut, Joanna Operacz Osoby, które podjęły się pracy na rzecz rodzin wymagających wsparcia to głównie nauczyciele z Publicznej Szkoły Podsta-wowej nr 17 w Radomiu, wspierani przez pedagoga szkolnego. Istotną pomoc wnieśli również wolontariusze –studenci kierun-ków pedagogicznych UTH oraz uczniowie z Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Plastycznych w Radomiu, którzy poprzez różno-rodne formy i metody zajęć rozwijali u dzieci ich zdolności oraz doskonalili umiejętności społeczne.

Page 9: New Skills project

9

Comenius Regio NEW SKILLS: LEARNING FOR SUCCESS

Tematyka spotkań z rodzinami Program pilotażowy „Szkoły dla rodzin” miał na celu rozwijanie umiejętności wykorzystania nowoczesnych Technologii Infor-macyjno-Komunikacyjnych zarówno w życiu codziennym, jak i w pracy zawodowej. Wspólne rodzinne zajęcia były także szan-są na nawiązanie bliższych kontaktów pomiędzy członkami ro-dziny. „Szkoła dla Rodzin” była doskonałym miejscem i okazją na poprawę relacji z własnymi dziećmi; wspólne spędzanie czasu pozwoliło zacieśniać więzi rodzinne. Spotkania tema-tyczne wpłynęły na poszerzanie wiedzy, umiejętności i kształ-towanie właściwych postaw. Dla osób dorosłych była to szansa na rozwój osobisty i zawodowy. Doskonalenie umiejętności w zakresie TIK ułatwiło zrozumienie własnego dziecka w kontek-ście szybko rozwijających się mediów cyfrowych, jak również pozwoliło uchronić je przed współczesnymi zagrożeniami.

Page 10: New Skills project

10

Comenius Regio NEW SKILLS: LEARNING FOR SUCCESS

Przebieg spotkań

W okresie od marca

2014r. do stycznia

2015r. odbyło się

11 spotkań w ramach

„Szkoły dla Rodzin”,

w PSP nr 17 w Rado-

miu.

Page 11: New Skills project

11

Comenius Regio NEW SKILLS: LEARNING FOR SUCCESS

Przebieg spotkań miał zazwyczaj podobny układ; po części wprowadzającej adresowanej zarówno dla rodziców, jaki dla ich dzieci, w sali pozostawali rodzice ze starszymi dziećmi, nato-miast dzieci młodsze – do 7 r.ż. przechodziły do Sali Zabaw. Taka organizacja zajęć pozwalała na pogodzenie interesów obydwu grup: dzieci i ich rodziców. Spotkania integracyjne m.in. wigilijne, czy też wyjazdowe, zakładały udział wszystkich członków rodziny jednocześnie. 7. Spotkania dla rodzin w radomskich szkołach Termin: semestr letni roku szkolnego 2013/14

Rekrutacja, uczestnicy Spotkania poświęcone kształtowaniu relacji rodzic-dziecko z wykorzystaniem TIK odbyły się w sześciu radomskich szko-łach, w tym: PSP 3 im. J. Długosza, PSP 5 im. M. Dąbrowskiej, PSP nr 12 - Specjalnej im. bp J. Chrapka, PSP 14 przy SZO 1, PSP 15 im. W. Syrokomli i PSP 29 im. W. Broniewskiego. Szkoły odpowiedziały na pisemne zaproszenie Wydziału Edu-kacji Urzędu Miasta. W prowadzeniu zajęć brało udział łącznie 17 nauczycieli. Uczestnicy spotkań prezentowali szeroką gamę problemów ro-dzinnych, mogących stanowić źródło zaniedbania wychowaw-czego, zakłócenia relacji z dzieckiem czy też rozwoju proble-mów wychowawczych. Wiek uczniów był wysoce zróżnicowany, wahał się w granicach 6-13 lat. Tematyka Połowa spotkań z rodzinami dotyczyła zagadnień korzystania z przeglądarek internetowych oraz witryn sklepów interneto-wych, w tym niezwykle istotnej kwestii zagrożeń i bezpieczeń-stwa w sieci.

Page 12: New Skills project

12

Comenius Regio NEW SKILLS: LEARNING FOR SUCCESS

Pozostałe spotkania doty-czyły kształtowania umie-jętności wspólnego korzy-stania z programów i urzą-dzeń komputerowych oraz wykorzystania TIK w czasie wolnym, spędza-nym wspólnie w rodzinie. Ewaluacja programu odby-ła się poprzez wypełnienie

sprawozdań ze spotkań z rodzinami oraz ankiet dla pedagogów realizujących pilotażowy program Szkoła oraz nauczyciele wy-pełnili ankiety ewaluacyjne. Efekty Wzrósł poziom współpracy w relacji rodzice-dzieci, uczeń-rodzeństwo, a także rodzina-szkoła. Zwiększyło się zaintere-sowanie rodziców tym, co robią ich dzieci. Ponadto wzrosła świadomość pedagogiczna ro-dziców dotycząca korzystania przez ich dzieci z Internetu. Zalecenia na przyszłość Wskazane byłoby kontynuowanie spotkań, a tam, gdzie jest to utrudnione, usunięcie przeszkód natury organizacyjnej oraz za-chęcenie innych nauczycieli i rodzin do udziału w tej cennej ini-cjatywie.

Page 13: New Skills project

13

Comenius Regio NEW SKILLS: LEARNING FOR SUCCESS

8. Scenariusze zajęć z rodzinami

Propozycja Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 12 w Radomiu

TEMAT: Bezpieczeństwo dzieci w Sieci CZAS TRWANIA: 90 min PRZEBIEG: Spotkanie odbywało się w pracowni komputerowej, gdzie na środku znajdują się ławki z krzesełkami, a wzdłuż ściany usta-wione są biurka z komputerami. Rodziny siedziały przy prostokątnym stole, twarzami do siebie, wszyscy dobrze się widzieli. Dla młodszych dzieci, niebędących uczniami naszej szkoły zorganizowane zostały zajęcia pla-styczne w sali obok. Na początku nastąpiło przywitanie uczestników zajęć.

Przedstawienie tematu i założeń przebiegu zajęć. Prezentacja zalet i wad Internetu. Omówienie zagrożeń płynących z niekontrolowanego ko-

rzystania przez dzieci z Internetu. Ustalenie zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Omówienie programów/aplikacji/stron, które warto polecić

dzieciom i rodzicom do wykorzystania w domu. (Szukając programów legalnych, wartościowych polecam korzystanie z www.DobreProgramy.pl. gdzie można znaleźć sporo ciekawych aplikacji w dziale „Edukacja i nauka”).

Omówienie sposobów zabezpieczenia w systemie opera-cyjnym, przeglądarkach i korzystania z programów do kon-troli rodzicielskiej. (Kilka propozycji na portalu DobrePro-gramy.pl w dziale „Kontrola rodzicielska”)

Przejście do komputerów - zaprezentowanie stron www zawierających informacje o bezpiecznym korzystaniu z In-ternetu (www.FDN.pl, helpline.org.pl, Sieciaki.pl, Necio.pl)

Rozdanie ulotek z zasadami zachowania bezpieczeństwa w Internecie.

Poczęstunek i swobodne rozmowy. Anna Głowacka, Elżbieta Paliczuk, Ewa Szafranowicz-Stefanowska, Dorota Zając

Page 14: New Skills project

14

Comenius Regio NEW SKILLS: LEARNING FOR SUCCESS

Propozycja PSP nr 14 w Radomiu

Tematyka spotkania: Korzystanie z przeglądarek interneto-wych oraz witryn sklepów internetowych 1. Cele:

integracja rodziców i dzieci, poznawanie swoich mocnych i słabych stron, nabycie praktycznej umiejętności korzystania z witryn

sklepów internetowych i przeglądarek. 2. Treści:

wyszukiwanie informacji w Internecie; umiejętność dokonywania zakupów drogą elektroniczną; umiejętność korzystania z porównywarek cen; doskonalenie umiejętności obsługi programu Paint;

3. Materiały: gry i zabawy integracyjne; komputery z dostępem do Internetu;

4. Przebieg zajęć a. przywitanie, przedstawienie tematyki zajęć; b. projektowanie przez dzieci i rodziców strojów w programie Paint (zajęcia w pracowni komputerowej); c. wyszukiwanie gotowych strojów, tkanin, pomysłów w interne-cie; d. porównywanie cen; e. wspólny wybór najtańszej i najlepszej opcji; f. dokonywanie zakupów; g. przerwa, wspólny poczęstunek; h. wydrukowanie i ekspozycja wspólnych prac. 5. Ewaluacja - wystawa prac. Agnieszka Szewczyk Anna Murawska

Page 15: New Skills project

15

Comenius Regio NEW SKILLS: LEARNING FOR SUCCESS

9. Szkoła Podstawowa Litherland Moss

Etap 1: Termin zajęć: wrzesień – październik 2013 r.

Moderatorzy: Paul Hayes, Lucy Smart, Toni Moore

Rozpoczęcie pracy. W szkole Litherland Moss wybrano nau-czycieli, których zadaniem było przeprowadzenie szkolenia ma-jącego na celu pomoc rodzicom w poprawie komunikacji pod-czas pracy z własnymi dziećmi. Realizacja: Kurs rozpoczęto spotkaniem organizacyjnym dla rodziców i dzieci. Sesję tę wykorzystano do przedstawienia możliwości iPadów oraz na naukę posługiwania się nimi w pod-stawowym stopniu. Następnie rodzice wraz z dziećmi mieli okazję do odkrywania funkcji iPadów, w szczególności aplikacji i gier dla początkujących. W ciągu następnych kilku tygodni uczestnicy korzystali ze specjalnych aplikacji przeznaczonych do ćwiczenia mówienia, słuchania i komunikacji. W kolejnej fa-zie rodzice zostali poproszeni o wykonanie nieskomplikowa-nych zadań związanych z tematyką zajęć. Rodzice zostali za-chęceni do wykorzystania umiejętności, zdobytych w trakcie wcześniejszego szkolenia wspólnie z dziećmi. Efekty działań. Porównując badania przeprowadzone przed szkoleniem i po jego zakończeniu zauważono wyraźnie więk-szą pewność siebie rodziców w posługiwaniu się iPadami, jako narzędziami pomocnymi w rozwoju dzieci. Badania wykazały również lepsze zrozumienie wybranych aplikacji. Wyniki te po-kazują jak pozytywny wpływ miało szkolenie na rodzi-ców/opiekunów i dzieci biorące w nim udział. Jednak ze wzglę-du na niewielką liczebność badanej grupy nie można zagwa-rantować powtarzalności oraz dokładności uzyskanych wyni-ków.

Page 16: New Skills project

16

Comenius Regio NEW SKILLS: LEARNING FOR SUCCESS

Zalecenia na przyszłość

Zapewnienie by tylko 1 nauczyciel prowadził kurs obsługi iPadów celem zbudowania lepszych relacji z dorosłymi i dziećmi.

Zmiana nazwa z „kurs” na „klub”, która sugerowałaby mniej formalną i luźną atmosferę spotkań.

Rozważyć inne sposoby zachęcenia rodziców/opiekunów do udziału w tego typu zajęciach i na wszystkich spotka-niach.

Etap 2: Termin zajęć: wrzesień – październik 2014 r.

Moderatorzy: Paul Hayes (klub iPad – prowadzony jako część

większego szkolenia)

Rozpoczęcie pracy. Wykorzystując komentarze oraz uwagi

osób uczestniczących w szkoleniu, nauczyciele postanowili

przemyśleć na nowo koncepcję kursu. Rodzice oraz dzieci mia-

ły tym razem, rotacyjnie uczestniczyć w zajęciach 3 różnych

klubów w ciągu 9 tygodni; każdy klub obejmował inne działania

i trwał przez 3 tygodnie. Zorganizowano kluby o następującej

tematyce: iPad, gotowanie oraz opowiadania. W zajęciach klu-

bów wzięło udział 13 rodziców i dzieci - wszyscy je ukończyli.

Dwoje kolejnych rodziców dołączyło do cyklu zajęć po pierw-

szej rotacji. Była to największa liczba rodziców biorących udział

w tego typu zajęciach w historii szkoły.

Realizacja. Głównym celem każdego klubu był rozwój umiejęt-

ności komunikowania się oraz poprawa umiejętności języko-

wych. Każdy z nauczycieli przygotował plan pracy skupiając

trzytygodniowe działania każdego klubu na osiągnięciu postępu

w w/w obszarach. W klubie iPada, w ciągu trzech tygodni,

szczególną uwagę poświęcono posługiwaniu się bardziej wy-

magającymi aplikacjami przydatnymi w realizowaniu podsta-

wowych umiejętności zapisanych w podstawie programowej –

Page 17: New Skills project

17

Comenius Regio NEW SKILLS: LEARNING FOR SUCCESS

umiejętności komunikowania się oraz umiejętności językowych.

Działalność koła została podsumowana podczas finalnego spo-

tkania ze wszystkimi rodzicami, podczas którego rodzice opo-

wiedzieli czego się nauczyli i jakie praktyczne dla nich korzyści

z tego wynikają.

Efekty działań. Dziewięciotygodniowa praca w klubach okaza-

ła się ogromnym sukcesem dla dzieci i ich rodziców. Szkolenie,

które rozpoczęło 13 rodziców, ukończyło 15 (dwójka rodziców

dołączyła w drugim etapie). Żaden z rodziców nie zrezygnował

w trakcie trwania kursu. 90% rodziców wzięło udział w kończą-

cym szkolenie badaniu. Wszyscy badani potwierdzili, że czuli

się o wiele bardziej pewnie podczas pracy z własnymi dziećmi z

wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Zdecydowana

większość rodziców wykazała wyraźną poprawę umiejętności

posługiwania się urządzeniami technologicznymi w domu.

Nauczyciele mieli również poczucie, że koła zainteresowań

okazały się ogromnym sukcesem.

10. Szkoła Podstawowa Netherton

Moss

Część 1: Termin zajęć: luty 2014 r.

Moderator: Janice Sharp

Rozpoczęcie pracy . Zdecydowaliśmy się zorganizować pię-

ciotygodniowe szkolenie, którego głównym celami były poprawa

komunikacji pomiędzy szkołą a rodzicami oraz rozwój umiejęt-

ności językowych. Dodatkową zachętą do pracy nad językiem

była praca z iPadami. Każda sesja trwała godzinę i była zorga-

nizowana w ten sposób, aby rodzice mogli pracować z dziećmi

w trakcie ich pobytu w szkole, a następnie mogli kontynuować

Num

ber

of p

arent

s

Page 18: New Skills project

18

Comenius Regio NEW SKILLS: LEARNING FOR SUCCESS

pracę z dziećmi w domu. Mieliśmy duży odsetek bardzo bied-

nych dzieci i takie szkolenie było dobrą okazją do pracy z tymi

rodzinami.

Realizacja. Początkowa faza kursu miała formę panelu dysku-

syjnego, w trakcie którego zebrano informacje w jaki sposób

rodzice wykorzystują iPady i inne urządzenia nowoczesnej

technologii. Ta część kursu była również okazją do zbudowania

wzajemnego zaufania. W trakcie kolejnych sesji zaprezentowa-

liśmy aplikacje, które wykorzystaliśmy w trakcie szkolenia naj-

pierw z rodzicami, a później również z dziećmi. Co tydzień pra-

cowaliśmy nad/bawiliśmy się z różnymi aspektami umiejętności

językowych, na przykład: opowiadanie historii (Sock Puppets

i StoryMaker), udzielanie instrukcji (BeeBots), wideo, opowia-

danie i zdjęcia (PhotoSpeak, Comic Life, Book Creator). Rodzi-

ce byli regularnie zachęcani do pobierania tych oraz podobnych

aplikacji oraz do pracy z dziećmi z ich wykorzystaniem w trak-

cie tygodnia po każdej sesji.

Efekty działań. Rodzice uznali szkolenie za interesujące. Mieli

jednak trudności z dostępem do aplikacji używanych w szkole,

ponieważ rodziny posiadały inne tablety, które nie zawsze były

kompatybilne. Dyskutowaliśmy również kwestie bezpieczeń-

stwa związane z używaniem Internetu. Badanie przeprowadzo-

ne na końcu szkolenia pokazało, iż rodzice nie tylko czuli się o

wiele pewniej pracując z iPadami, ale również byli bardzo za-

dowoleni z faktu spędzania czasu wspólnie ze swoimi dziećmi.

Zalecenia. Stosunkowo nieduże zainteresowanie uczestnic-

twem w szkoleniu spowodowane było niedostępnością rodzi-

ców w czasie pobytu dzieci w szkole. Rekomendujemy zatem

inne godziny zajęć. Proponujemy również wykorzystywanie

krócej trwających ćwiczeń i zadań.

Page 19: New Skills project

19

Comenius Regio NEW SKILLS: LEARNING FOR SUCCESS

Etap 2: Termin zajęć: styczeń 2015 r.

Moderatorzy: Janice Sharp, Pauline Glenville, David Hird

Rozpoczęcie pracy. Biorąc przykład z bardzo skutecznego

programu w Szkole Podstawowej Litherland Moss, zdecydowa-

liśmy się zapożyczyć ideę kół zainteresowań. Celem dwutygo-

dniowych kół pozostały w dalszym ciągu poprawa komunikacji

pomiędzy szkołą a rodzicami, jak również poprawa umiejętno-

ści językowych. W trakcie zajęć wykorzystywano iPady, ele-

menty sztuki artystycznej, rzemiosła oraz gotowania. Każda se-

sja, jak poprzednio, trwała godzinę, ale tym razem były one

prowadzone po zajęciach lekcyjnych. Informacja o szkoleniu

została przekazana rodzicom w formie ulotek zachęcających

do wspólnej pracy rodziców i dzieci od klasy pierwszej. Praco-

waliśmy z trójką rodziców i szóstką dzieci.

Realizacja. Sesje z iPadami skupiały się na zajęciach promują-

cych mówienie, opowiadanie o sobie oraz opowiadanie history-

jek, na przykład: Photospeak, iMovie. W trakcie sesji ze sztuką

rodzice wspólnie z dziećmi wykonywali maski, które później za-

kładali w trakcie opowiadania historyjek. Zajęcia z gotowaniem

stanowiły sposobność do rozmów na temat przepisów, składni-

ków jak również bezpiecznego używania naczyń i narzędzi przy

przygotowaniu potraw, takich jak koktajle owocowe, czy kruche

ciasto.

Efekty działań. Jedna z rodzin zrezygnowała ze szkolenia, ale

dwie pozostałe ukończyły je. Entuzjastyczne reakcje na

wszystkie propozycje. Krócej trwające zadania sprawdziły się

bardzo dobrze, uczestnicy byli zainteresowani i zmotywowani.

Na zajęciach oczekiwaliśmy rodziców wraz z dziećmi od 5 roku

życia, ale ponieważ rodziny nie mogły zostawić młodszych

dzieci bez opieki, na zajęciach pojawiali się z maluchami co

Page 20: New Skills project

20

Comenius Regio NEW SKILLS: LEARNING FOR SUCCESS

miało negatywny wpływ na efektywność szkolenia w każdej se-

sji. Pojawiły się trudności w przekonaniu niektórych rodziców do

zaakceptowania założeń szkolenia. Powiązanie założeń ze

zmianami w podstawie programowej nadały kursowi większe

znaczenie. Przydatne doświadczenie w zaangażowaniu rodzi-

ców w pracę szkoły, większe zaangażowanie nauczycieli.

Zalecenia na przyszłość. Konieczność zapewnienia opieki

nad młodszymi dziećmi. Duża różnorodność zajęć w każdej se-

sji. Im więcej osób zaangażowanych w projekt, tym lepiej. Na-

leży wyraźnie wyjaśniać w jaki sposób realizowane zadania są

przydatne dzieciom w nauce.

11. Szkoła Podstawowa St. Oswald’s C. E.

Etap 1: Termin zajęć: od 3 marca 2014 r. przez 5 tygodni

Moderator: Alison Halliwell (Fundacja Stage Manager)

Rozpoczęcie pracy. Rodzice dzieci z oddziałów przedszkol-

nych i zerówek zostali zapytani, czy chcieliby pogłębić swoją

wiedzę na temat wykorzystania TI w celu pomocy swoim dzie-

ciom w nauce podstawowych umiejętności. W szkoleniu wyko-

rzystano iPady (tablety) oraz wybrane aplikacje, łatwo dostępne

dla rodziców. W zajęciach uczestniczyło dziewięcioro rodziców.

Realizacja. Rodzicom zaprezentowano szeroki wybór aplikacji

na iPady, które mogliby później wykorzystać w pracy z dziećmi.

Każda z aplikacji miała być pomocna w rozwijaniu poszczegól-

nych umiejętności. Rodzice bardzo chętnie eksperymentowali

z różnymi aplikacjami pracując ze swoimi dziećmi rozwijając ich

Page 21: New Skills project

21

Comenius Regio NEW SKILLS: LEARNING FOR SUCCESS

umiejętności językowe oraz postrzeganie przestrzenne. W każ-

dym z 5 tygodni zajęcia trwały 90 minut.

Efekty działania. Frekwencja była zadowalająca, ale nie wszy-

scy rodzice wytrwali 5 tygodni. Przeprowadzono badania przed

rozpoczęciem kursu oraz po jego zakończeniu; większość ro-

dziców wskazała, iż posiadali oni umiejętności obsługi urzą-

dzeń, ale potrzebowali pomocy w zrozumieniu jak wykorzysty-

wać aplikacje w pracy z własnymi dziećmi. Badania po zakoń-

czonym szkoleniu pokazały, iż rodzice byli z niego bardzo za-

dowoleni I mieli poczucie, iż wyraźnie poprawili własne umiejęt-

ności w posługiwaniu się tabletami.

Zalecenia. Przeanalizować zadania domowe. Udoskonalić an-

kiety badawcze skierowane do rodziców przed i po skończo-

nym szkoleniu. Zastanowić się jak mierzyć umiejętności

uczniów oraz osiągnięty postęp. Następne szkolenie pod na-

zwą „Tatusiowie i iPady”.

Etap 2: Termin zajęć: 8 stycznia – 25 marca 2015 r.

Rozpoczęcie pracy. Do udziału w projekcie wybrano w pierw-

szej kolejności dzieci, których język był niedojrzały, jak również

te dzieci, z których rodzinami nie mieliśmy regularnego kontak-

tu. Mieliśmy poczucie, że będzie to korzystna współpraca,

a działania przyniosą znaczące rezultaty, które mieliśmy na-

dzieję przyniosą wymierną poprawę osiągnieć szkolnych dzieci.

W szkoleniu uczestniczyło 17 dzieci. W ciągu 9 tygodni dzieci

wzięły udział w zajęciach trzech różnych klubów: iPada, goto-

wania oraz opowiadania. Zajęcia były tak zaplanowane, aby

rozwijać różne aspekty języka mówionego. Przed rozpoczęciem

zajęć zbadano umiejętności uczniów.

Realizacja. Przed rozpoczęciem zajęć dokonano oceny umie-

jętności dzieci oraz poproszono rodziców o wypełnienie ankiet

Page 22: New Skills project

22

Comenius Regio NEW SKILLS: LEARNING FOR SUCCESS

badawczych. Następnie dzieci pracowały w klubach po trzy ty-

godnie w każdym, a nauczyciele współpracowali z rodzicami

zachęcając ich do dyskusji i wspólnej pracy ze swoimi dziećmi.

Każde ćwiczenie miało na celu rozwijanie innego aspektu języ-

kowego. W każdym tygodniu rodziny otrzymywały zadania do-

mowe umożliwiające doskonalenie poszczególnych umiejętno-

ści językowych. Nauczyciele upewniali się, że rodziny skutecz-

nie praktykowały wprowadzanie prawidłowych wzorców. Na ko-

niec szkolenia ponownie zbadano umiejętności dzieci, po to

aby zmierzyć czy dzieci dokonały postępów w umiejętnościach

językowych.

Efekty działań: Kurs ukończyło 15 rodzin (co stanowiło 88%

zakwalifikowanych). Rodzice zostali ponownie poproszeni

o wykonanie ankiety badawczej, z której zebrano bardzo pozy-

tywne opinie o szkoleniu. Większość rodziców stwierdziła, iż

dostrzegła wyraźną poprawę mówionego języka swoich dzieci.

Rodzice przyznali, iż bardzo podobała im się praca z różnymi

aplikacjami, które w większości pobrali i zainstalowali do pracy

z dziećmi w swoich domach. W wielu ankietach rodzice przy-

znawali, że sprawiło im wiele satysfakcji wspólne spędzanie

czasu, jak również bardzo cenili sobie współpracę z innymi ro-

dzicami.

Zalecenia. Model zajęć w klubach tematycznych, przyjęty

przez Szkołę Podstawową St. Oswald’s, został zaczerpnięty od

szkół partnerskich. Ten system pracy miał znaczący wpływ na

duże zainteresowanie udziałem w szkoleniu. Dzieci i ich rodzice

wydawali się być bardzo zadowolonymi z różnorodności ofero-

wanych zajęć, co przełożyło się na regularne uczestnictwo za-

interesowanych. Rodzice wykazali w ankietach, że najbardziej

podobały im się zajęcia, które były połączeniem używania iPa-

dów oraz gier językowych. Mamy przekonanie, że tego typu za-

Page 23: New Skills project

23

Comenius Regio NEW SKILLS: LEARNING FOR SUCCESS

jęcia powinny być powszechnie stosowane w podobnych pro-

jektach w przyszłości. Rodzice sugerowali, iż powinno być wię-

cej takich zajęć w szkole.

12. Przedszkole i Centrum Dziecięce Cambridge

Termin zajęć: sierpień 2014 r.

Moderatorzy: Cathy Taylor & Claire Griffin

Rozpoczęcie pracy. Zaproponowaliśmy rodzinom dzieci

uczęszczających do przedszkola stworzenie grupy. W tym cza-

sie prowadziliśmy również żłobek dla dzieci poniżej 3-go roku

życia. Jako że był to okres wakacyjny (50% obłożenia), skiero-

waliśmy ofertę do rodzin dzieci wszystkich przedziałów wieko-

wych. Zajęcia odbywały się w trzy poniedziałki w wymiarze

dwóch godzin każde.

Efekty działań

Większa pewność rodziców w używaniu iPadów.

Rodzice spędzali więcej czasu z dziećmi korzystając

wspólnie z iPadów.

Page 24: New Skills project

24

Comenius Regio NEW SKILLS: LEARNING FOR SUCCESS

Większa pewność rodziców w korzystaniu z polecanych

aplikacji.

Większa świadomość rodziców na temat przydatności

iPadów w szkole.

Większa pewność rodziców w korzystaniu z iPadów jako

pomocy dydaktycznej w nauce pisania i czytania.

100% dzieci wskazywała, iż rodzice spędzają teraz z nimi

więcej czasu używając iPadów.

Zalecenia na przyszłość

Nie powinno się łączyć dzieci z tak różnych przedziałów wiekowych, ponieważ było trudno utrzymać zainteresowa-nie.

Dla młodszych dzieci sesje powinny być krótsze, ponieważ dzieci szybko traciły zainteresowanie.

Dobrym pomysłem było nazwanie grup “klubami”, co zmniejszyło stopień formalności zajęć oraz przyczyniło się do zainteresowania uczestnictwem.

W trakcie pierwszych zajęć należy pouczyć dzieci jak bez-piecznie korzystać z iPadów, ponieważ młodsze dzieci nie radziły sobie z tym dobrze.

Page 25: New Skills project

25

Comenius Regio NEW SKILLS: LEARNING FOR SUCCESS

13. Podsumowanie i wnioski

Po przeprowadzeniu cyklu spotkań, wymianie refleksji i spo-strzeżeń, praktycy z obu regionów partnerskich doszli do kilku wspólnych wniosków, będących jednocześnie wskazówkami do organizacji podobnych spotkań:

zajęcia powinny przybrać formę mniej formalną niż kurs czy szkolenie, np. „Klubu/Szkoły dla rodzin”.

Ważne jest aby spotkania prowadziły te same osoby, co sprzyja nawiązaniu bliższych relacji i zdobyciu zaufania członków rodzin.

Podczas każdego ze spotkań powinien znaleźć się czas na swobodne rozmowy, wymianę doświadczeń i proble-mów. Stanowi to bardzo ważny element integrująco-terapeutyczny spotkań.

W celu zapewnienia miłej atmosfery warto zadbać o od-powiednie ustawienie stołów (np. w kręgu), zapewnić na-poje do picia (np. kawę, herbatę), poczęstunek; mile wi-dziane i motywujące do pracy są drobne upominki dla dzieci (ołówek, notesik, batonik).

Wspaniałym czynnikiem integrującym grupę jest wspólne organizowanie imprez okolicznościowych, jak np.: spotka-nia świąteczne, Dzień Dziecka. Warto włączać rodziców i dzieci do współorganizacji poprzez przygotowanie potra-wy, nakrycie stołu itp.