Top Banner
ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT „A” KÖTELEZŐ TÁRGYAK Tantárgy neve Zeneelméleti alapismeretek Tantárgy kódja EZ 1101 Meghirdetés féléve 1. Kreditpont 2 Összóraszám (elmélet + gyakorlat) 1+1 Számonkérés módja Kollokvium Előfeltétel (tantárgyi kód) - Tantárgyfelelős neve Ördög Mária Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései célja: A zeneelmélet és szolfézs tantárgyak tanulása-tanítása során felmerülő legfontosabb kifejezé- sek, fogalmak, gyakorlati ismeretek áttekintése, elmélyítése. A tantárgy tartalma: A hang, a ritmus, az összhangzás területeihez kapcsolódó fogalomrendszerek számbavétele. A leggyakoribb – főleg olasz eredetű – zenei szakkifejezések elsajátítása. Évközi ellenőrzés módja: Óránkénti számonkérés, félév végén kollokvium. Tantárgy neve Középkori és reneszánsz zeneelmélet Tantárgy kódja EZ 1102 Meghirdetés féléve 2. Kreditpont 2 Összóraszám (elmélet + gyakorlat) 1+1 Számonkérés módja Kollokvium Előfeltétel (tantárgyi kód) EZ 1101 Tantárgyfelelős neve Ördög Mária Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései: A középkori és reneszánsz vokális muzsika jellegzetes műfajainak, stíluselemeinek megismer- tetése. A tantárgy tartalma: A gregorián zene megismerése: jellegzetes énektípusok, hangrendszerek, az írásbeliség kiala- kulásának folyamata, a szolmizáció megjelenése. A vokális többszólamúság kezdeti formáinak és fejlődésének áttekintése, az Ars antiqua és Ars nova jellegzetes műfajain keresztül a rene- szánsz motettáig. A reneszánsz vokálpolifónia sajátosságainak megismerése: dallamvilága, hangkészlete, a többszólamú szerkesztés alapelvei, a modális harmóniavilág. Évközi ellenőrzés módja: Óránkénti számonkérés, félév végén kollokvium. Tantárgy neve Barokk zeneelmélet Tantárgy kódja EZ 1103 Meghirdetés féléve 3. Kreditpont 2 Összóraszám (elmélet + gyakorlat) 1+1 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgyi kód) EZ 1102 Tantárgyfelelős neve Ördög Mária Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései: A barokk zene jellegzetes műfajainak, stíluselemeinek megismertetése.
37

ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZATA XIX. század romantikus zenéje. Új műfajok bemutatása, a nemzeti jelleg kiemelése. A tarta-lom, a forma, az esztétikum gazdagodása

Jan 25, 2020

Download

Documents

dariahiddleston
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZATA XIX. század romantikus zenéje. Új műfajok bemutatása, a nemzeti jelleg kiemelése. A tarta-lom, a forma, az esztétikum gazdagodása

ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

„A” KÖTELEZŐ TÁRGYAK Tantárgy neve Zeneelméleti alapismeretek Tantárgy kódja EZ 1101 Meghirdetés féléve 1. Kreditpont 2 Összóraszám (elmélet + gyakorlat) 1+1 Számonkérés módja Kollokvium Előfeltétel (tantárgyi kód) - Tantárgyfelelős neve Ördög Mária Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései célja:

A zeneelmélet és szolfézs tantárgyak tanulása-tanítása során felmerülő legfontosabb kifejezé-sek, fogalmak, gyakorlati ismeretek áttekintése, elmélyítése.

A tantárgy tartalma: A hang, a ritmus, az összhangzás területeihez kapcsolódó fogalomrendszerek számbavétele. A leggyakoribb – főleg olasz eredetű – zenei szakkifejezések elsajátítása.

Évközi ellenőrzés módja: Óránkénti számonkérés, félév végén kollokvium.

Tantárgy neve Középkori és reneszánsz zeneelmélet Tantárgy kódja EZ 1102 Meghirdetés féléve 2. Kreditpont 2 Összóraszám (elmélet + gyakorlat) 1+1 Számonkérés módja Kollokvium Előfeltétel (tantárgyi kód) EZ 1101 Tantárgyfelelős neve Ördög Mária Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

A középkori és reneszánsz vokális muzsika jellegzetes műfajainak, stíluselemeinek megismer-tetése.

A tantárgy tartalma: A gregorián zene megismerése: jellegzetes énektípusok, hangrendszerek, az írásbeliség kiala-kulásának folyamata, a szolmizáció megjelenése. A vokális többszólamúság kezdeti formáinak és fejlődésének áttekintése, az Ars antiqua és Ars nova jellegzetes műfajain keresztül a rene-szánsz motettáig. A reneszánsz vokálpolifónia sajátosságainak megismerése: dallamvilága, hangkészlete, a többszólamú szerkesztés alapelvei, a modális harmóniavilág.

Évközi ellenőrzés módja: Óránkénti számonkérés, félév végén kollokvium.

Tantárgy neve Barokk zeneelmélet Tantárgy kódja EZ 1103 Meghirdetés féléve 3. Kreditpont 2 Összóraszám (elmélet + gyakorlat) 1+1 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgyi kód) EZ 1102 Tantárgyfelelős neve Ördög Mária Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

A barokk zene jellegzetes műfajainak, stíluselemeinek megismertetése.

Page 2: ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZATA XIX. század romantikus zenéje. Új műfajok bemutatása, a nemzeti jelleg kiemelése. A tarta-lom, a forma, az esztétikum gazdagodása

ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

A tantárgy tartalma: A barokk zene dallam-, ritmus-, és harmóniavilágának feltérképezése. A kor vokális és instrumentális műfajainak áttekintése. Jellegzetes barokk zenei formák megismerése. Összhangzattani ismeretek bővítése.

Évközi ellenőrzés módja: Óránkénti számonkérés. Írásbeli műelemzések. Félév végén gyakorlati jegy.

Tantárgy neve Klasszikus zeneelmélet Tantárgy kódja EZ 1104 Meghirdetés féléve 4. Kreditpont 2 Összóraszám (elmélet + gyakorlat) 1+1 Számonkérés módja Kollokvium Előfeltétel (tantárgyi kód) EZ 1103 Tantárgyfelelős neve Ördög Mária Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

A klasszikus zene jellegzetes műfajainak, stíluselemeinek megismertetése. A tantárgy tartalma:

A bécsi klasszicizmus formavilágának áttekintése. Jellegzetes klasszikus műfajok megismeré-se. A stílus dallam- ritmus- és harmóniavilágának feltérképezése a megismert művek alapján. Összhangzattani ismeretek további bővítése.

Évközi ellenőrzés módja: Óránkénti számonkérés, írásbeli műelemzések, félév végén kollokvium.

Tantárgy neve Romantikus zeneelmélet Tantárgy kódja EZ 1105 Meghirdetés féléve 5. Kreditpont 2 Összóraszám (elmélet + gyakorlat) 1+1 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgyi kód) EZ 1104 Tantárgyfelelős neve Ördög Mária Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

A romantikus zene jellegzetes műfajainak, stíluselemeinek megismertetése. A tantárgy tartalma:

A romantika zeneirodalmának áttekintése az alábbi szempontok szerint: - Klasszikus műfajok megszűnése illetve továbbélése - Új műfajok megjelenése - Hangnemi kapcsolatok kibővülése - Régi hangrendszerek újjáéledése, újak megjelenés

Évközi ellenőrzés módja: Óránkénti számonkérés, írásbeli műelemzések, félév végén gyakorlati jegy.

Tantárgy neve XX. századi zeneelmélet Tantárgy kódja EZ 1106 Meghirdetés féléve 6. Kreditpont 2 Összóraszám (elmélet + gyakorlat) 1+1 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgyi kód) EZ 1105

Page 3: ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZATA XIX. század romantikus zenéje. Új műfajok bemutatása, a nemzeti jelleg kiemelése. A tarta-lom, a forma, az esztétikum gazdagodása

ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

Tantárgyfelelős neve Ördög Mária Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

A XX. századi zene jellegzetes stílusirányzatainak, műfajainak megismertetése. A tantárgy tartalma:

Áttekintés: A XX. század zenéjének néhány meghatározó stílusirányzata illetve zeneszerző egyénisége. Bartók Béla jellegzetes dallam-, harmónia-, és formavilágának részletes megismer-tetése. Kortárs zeneművek legfontosabb zenei eszközeinek számbavétele.

Évközi ellenőrzés módja: Óránkénti számonkérés, írásbeli műelemzések, félév végén szigorlat.

Tantárgy neve Zeneelmélet-zenetörténet komplex szigorlat Tantárgy kódja EZ 1107 Meghirdetés féléve 6. Kreditpont 3 Összóraszám (elmélet + gyakorlat) Számonkérés módja Szigorlat Előfeltétel (tantárgyi kód) EZ 1106, EZ 1305 Tantárgyfelelős neve Ördög Mária Gebri József Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens főiskolai docens A szigorlat írásbeli és szóbeli részből áll. Az írásbeli feladat egy zenemű hangnemi, harmóniai, stiláris és formai elemzése. A szóbeli vizsgán a hallgatónak számot kell adnia arról, hogy ismeri a különböző zenetörténeti stíluskorszakok jellegzetes műfajait, formáit, a bennük megjelenő zene-szerzési technikákat, harmóniai megoldásokat, legfontosabb zenei kifejezőeszközöket, stíluseleme-ket, valamint a korszakot fémjelző kiemelkedő zeneszerzők életútját, munkásságát, legfontosabb műveit. A tételsor alapján a hallgatónak két különböző stíluskorszakot kell ismertetnie, az egyiket a zene-elméleti, a másikat a zenetörténeti szempontok kiemelésével. Tantárgy neve: Szolfézs I. Tantárgy kódja: EZ 1201 Meghirdetés féléve: 1. Kreditpont: 2 Ősszóraszám: 2 Számonkérés módja: Kollokvium Előfeltétel - Tantárgyfelelős neve: Szikszainé Dobronyi Erzsébet Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai adjunktus

A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései :

A zenei írás-olvasás, memória fejlesztése olyan feladatok segítségével, amelyek egyben a hall-gatók zenei stílusismeretét, zeneirodalmi és zeneelméleti tájékozottságát elmélyítik.

A tantárgy tartalma: A középkor és a reneszánsz, valamint a magyar népdal és históriás ének ritmus és dallamvilá-ga. Reneszánsz harmóniák. A C-kulcsok ismerete, alapvető zenei fogalmak. A zenei helyesírás szabályai.

Évközi ellenőrzés módja: A félév során 4-6 ének-zongorás feladatot kell megtanulni, néhány madrigált és motettát, gre-gorián dallamot memorizálnak a hallgatók. Az órákon írásbeli feladatokat (hangközök, hang-sorok, harmónialáncok, reneszánsz dallamok, népdalok lejegyzése) kell megoldani.

Page 4: ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZATA XIX. század romantikus zenéje. Új műfajok bemutatása, a nemzeti jelleg kiemelése. A tarta-lom, a forma, az esztétikum gazdagodása

ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

Tantárgy neve Szolfézs II. Tantárgy kódja EZ 1202 Meghirdetés féléve 2 Kreditpont 2 Összóraszám 2 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel EZ 1201 Tantárgyfelelős neve Szikszainé Dobronyi Erzsébet Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai adjunktus

A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

A zenei írás-olvasás, memória fejlesztése olyan feladatok segítségével, amelyek egyben a hall-gatók zenei stílusismeretét, zeneirodalmi és zenetörténeti tájékozottságát elmélyítik.

A tantárgy tartalma: Anyaggyűjtés a barokk és bécsi klasszicizmus világából. A C kulcsok használatának és ismere-tének elmélyítése. Moduláció és szolmizáció kapcsolata. Bonyolult ritmikai feladatok.

Évközi ellenőrzés módja: A félév során 4-6 ének-zongorás feladatot kell bemutatni. Memorizálandó a fenti stíluskor-szakokból néhány kórusmű, kánon, korál.

Tantárgy neve Szolfézs III. Tantárgy kódja EZ 1203 Meghirdetés féléve 3 Kreditpont 2 Összóraszám 2 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel EZ 1202 Tantárgyfelelős neve Szikszainé Dobronyi Erzsébet Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai adjunktus

A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései :

A zenei írás-olvasás, memória fejlesztése olyan feladatok segítségével, amelyek egyben a hall-gatók zenei stílusismeretét, zeneirodalmi és zenetörténeti tájékozottságát elmélyítik.

A tantárgy tartalma: Anyaggyűjtés a romantika és a XIX. század fordulója zenéjéből. Tipikus romantikus dallamok és harmóniasorok lejegyzése. A félév során 4-6 ének-zongorás feladatot kell bemutatni. Memo-rizálandó a fenti stíluskorszakokból néhány kórusmű, kánon, tipikus vezérdallam.

Évközi ellenőrzés módja: Folyamatos

Tantárgy neve Szolfézs IV. Tantárgy kódja EZ 1204 Meghirdetés féléve 4 Kreditpont 2 Összóraszám 2 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel EZ 1203 Tantárgyfelelős neve Szikszainé Dobronyi Erzsébet Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai adjunktus

A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

A zenei írás-olvasás, memória fejlesztése olyan feladatok segítségével, amelyek egyben a hall-gatók zenei stílusismeretét, zeneirodalmi és zenetörténeti tájékozottságát elmélyítik.

Page 5: ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZATA XIX. század romantikus zenéje. Új műfajok bemutatása, a nemzeti jelleg kiemelése. A tarta-lom, a forma, az esztétikum gazdagodása

ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

A tantárgy tartalma: Anyaggyűjtés a XX. század zenéjéből, különös tekintettel Kodály és Bartók kórusműveire, Kodály zenepedagógiai művei. XX. századi dallamok lejegyzése egy és több szólamban. A fél-év során 4-6 ének-zongorás feladatot kell bemutatni. Memorizálandó néhány kórusmű, kánon, dal.

Évközi ellenőrzés módja : Folyamatos

Tantárgy neve Szolfézs szigorlat Tantárgy kódja EZ 1205 Meghirdetés féléve 4 Kreditpont 2 Összóraszám Számonkérés módja Szigorlat Előfeltétel EZ 1204 Tantárgyfelelős neve Szikszainé Dobronyi Erzsébet Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai adjunktus

A szolfézs szigorlat a négy féléves stúdiumra épül. Értékeli a zenei írás-olvasás feladatkörében

megszerzett tudást. Két részből áll: írásbeli vizsga, melynek során különböző típusú (harmonikus, melodikus, ritmikai és polifón) feladatok megoldására kerül sor. Szóbeli vizsgára csak sikeres (elégséges) írásbeli után kerülhet sor, melynek tételsora lapról éneklést, egyszólamú, többszólamú, ének-zongorás feladatokat és memoriter bemutatását tartalmazza.

Tantárgy neve Zenetörténet/magyar Tantárgy kódja EZ 1301 Meghirdetés féléve 1. Kreditpont 2 Összóraszám(elm.+gyak.) 1+1 Számonkérés módja Kollokvium Előfeltétel (tantárgyi kód) - Tantárgyfelelős neve Gebri József Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

Mutassa be a magyar zenei élet alakulását, a honfoglalástól napjainkig. Ismertesse a különböző korszakok stílusjegyeit, kiemelkedő alkotóit és alkotásait. Hívja fel a figyelmet az általános is-kolai zenehallgatás anyagában szereplő szemelvényekre, azok történelmi, irodalmi, képzőmű-vészeti kapcsolataira. Segítse a hallgatót egy-egy zenemű esztétikai elemzésére.

A tantárgy tartalma: Az őshaza, a népvándorlás, a honfoglalás zenei eseményei. A magyar középkor. A históriás énekek, zenei kódexek, templomi énekes könyvek. A kuruc kor zenéje. A kollégiumok és főúri rezidenciák zenei élete. A verbunkos kialakulása, virágzása és képviselőik. Liszt és Erkel mun-kássága. Népies műdalszerzők. A XX. század magyar zenéje. Kodály és Bartók élete, művei. A mai magyar zenei élet.

Évközi ellenőrzés módja: -

Tantárgy neve Zenetörténet – Egyetemes I. Tantárgy kódja EZ 1302 Meghirdetés féléve 2. Kreditpont 2 Összóraszám (elm.+gyak.) 1+1 Számonkérés módja Gyakorlati jegy

Page 6: ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZATA XIX. század romantikus zenéje. Új műfajok bemutatása, a nemzeti jelleg kiemelése. A tarta-lom, a forma, az esztétikum gazdagodása

ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

Előfeltétel (tantárgyi kód) - Tantárgyfelelős neve Gebri József Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

Mutassa be az egyetemes zenetörténet korszakait, főbb stílusait, zenei életét, jelentősebb alko-tóit és azok műveit. Ismertesse meg a zenehallgatás szerepét a zenei szemelvények kiválasztásának, elrendezésének elveit, funkcióját az általános iskola ének-zenei nevelésének egészében. Tegye képessé a hall-gatót egy-egy zenemű esztétikai elemzésére.

A tantárgy tartalma: A zene kezdetének bemutatása, az ókor zenéje. Az európai zenetörténet kezdete. A középkor templomi és világi zenéje. A XV-XVI. Század vokális műfajai és jelentős képviselői. Palesztrina, Lassus munkássága. A XVI. Század hangszeres műfajai. A barokk általános jel-lemzői, új műfajok születése, a korai és középső barokk kor zeneszerzői.

Évközi ellenőrzés módja: Zenehallgatási anyag felismerése írásban

Tantárgy neve Zenetörténet – Egyetemes II. Tantárgy kódja EZ 1303 Meghirdetés féléve 3. Kreditpont 2 Összóraszám (elm.+gyak.) 1+1 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgyi kód) EZ 1302 Tantárgyfelelős neve Gebri József Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

Mutassa be az egyetemes zenetörténet korszakait, főbb stílusait, zenei életét, jelentősebb alko-tóit és azok műveit. Ismertesse meg a zenehallgatás szerepét a zenei szemelvények kiválasztásának, elrendezésének elveit, funkcióját az általános iskola ének-zenei nevelésének egészében. Tegye képessé a hall-gatót egy-egy zenemű esztétikai elemzésére.

A tantárgy tartalma: Bach és Handel élete és munkássága. A „rokokó gáláns” stílus megjelenése. Az opera műfajá-nak átalakulása és Gluck reformja. A hangszeres zene megújulása. A szonátaforma és műfaj kialakulása. A zenei élet központjai. A bécsi iskola vezető szerepe. Haydn, Mozart, Beethoven élete és művészete.

Évközi ellenőrzés módja: Zenehallgatási anyag felismerése írásban

Tantárgy neve Zenetörténet – Egyetemes III. Tantárgy kódja EZ 1304 Meghirdetés féléve 4. Kreditpont 2 Összóraszám (elm.+gyak.) 1+1 Számonkérés módja Kollokvium Előfeltétel (tantárgyi kód) EZ 1303 Tantárgyfelelős neve Gebri József Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens

Page 7: ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZATA XIX. század romantikus zenéje. Új műfajok bemutatása, a nemzeti jelleg kiemelése. A tarta-lom, a forma, az esztétikum gazdagodása

ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései: Mutassa be az egyetemes zenetörténet korszakait, főbb stílusait, zenei életét, jelentősebb alko-tóit és azok műveit. Ismertesse meg a zenehallgatás szerepét a zenei szemelvények kiválasztásának, elrendezésének elveit, funkcióját az általános iskola ének-zenei nevelésének egészében. Tegye képessé a hall-gatót egy-egy zenemű esztétikai elemzésére.

A tantárgy tartalma: A XIX. század romantikus zenéje. Új műfajok bemutatása, a nemzeti jelleg kiemelése. A tarta-lom, a forma, az esztétikum gazdagodása e korszakban. A dalirodalom, a zongorairodalom, operák és szimfonikus költemények bemutatása. A korszak kiemelkedő alkotóik és műveik. A századforduló zenéje, a kései romantika, a zenei impresszionizmus.

Évközi ellenőrzés módja: Zenehallgatási anyag felismerése írásban

Tantárgy neve Zenetörténet – Egyetemes IV. Tantárgy kódja EZ 1305 Meghirdetés féléve 5. Kreditpont 4 Összóraszám (elm.+gyak.) 1+1 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgyi kód) EZ 1304 Tantárgyfelelős neve Gebri József Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

Mutassa be az egyetemes zenetörténet korszakait, főbb stílusait, zenei életét, jelentősebb alko-tóit és azok műveit. Ismertesse meg a zenehallgatás szerepét a zenei szemelvények kiválasztá-sának, elrendezésének elveit, funkcióját az általános iskola ének-zenei nevelésének egészében. Tegye képessé a hallgatót egy-egy zenemű esztétikai elemzésére.

A tantárgy tartalma: A XX. század főbb zenei irányzatai és meghatározó képviselői. Folklorizmus, neoklassziciz-mus, expresszionizmus, alleatória, totális seliralizmus, elektronikus zene. Napjaink zenei élete

Évközi ellenőrzés módja: Zenehallgatási anyag felismerése írásban

Tantárgy neve Zongora I. Tantárgy kódja EZ 1401 Meghirdetés féléve 1. Kreditpont 1 Összóraszám (elm.+gyak.) 1 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgyi kód) - Tantárgyfelelős neve Nadzon Gusztáv Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

A hangszerjáték segítségével kialakítsa és továbbfejlessze a hallgatók zenei és hangszertechni-kai készségét. A kialakult készségek hozzájárulnak a tanszék globális zenei nevelési céljainak eléréséhez, és segítik más zenei tárgyak ismereteinek elsajátítását. A hallgatók elsajátítják az ének-zenetanári munkájuk során szükséges hangszeres zenei anyagokat.

A tantárgy tartalma: Alapkövetelmény: A tananyag kiválasztása és félévenkénti ütemezése a hallgató előképzettsé-gének függvénye.

Zongoraiskola I. tudásszintje esetén 20 mű Zongoraiskola II. tudásszintje esetén 12

Page 8: ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZATA XIX. század romantikus zenéje. Új műfajok bemutatása, a nemzeti jelleg kiemelése. A tarta-lom, a forma, az esztétikum gazdagodása

ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

Bach: 13 könnyű zongoradarab tudásszintje esetén 10 Bach: 18 kis prelúdium tudásszintje esetén 8 Bach: Kétszólamú invenciók tudásszintje esetén 6 Bach: Háromszólamú invenciók tudásszintje esetén 5 Bach: Wohltemperiertes Klavier szintjén 4

A műveket stílusuknak megfelelően, kotta nélkül kell előadni. A tananyagnak különböző stílusú műveket kell tartalmaznia

Évközi ellenőrzés módja: Folyamatos órai számonkérés.

Tantárgy neve Zongora II Tantárgy kódja EZ 1402 Meghirdetés féléve 2. Kreditpont 1 Összóraszám (elm.+gyak.) 1 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgyi kód) EZ 1401 Tantárgyfelelős neve Nadzon Gusztáv Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

A hangszerjáték segítségével kialakítsa és továbbfejlessze a hallgatók zenei és hangszertechni-kai készségét. A kialakult készségek hozzájárulnak a tanszék globális zenei nevelési céljainak eléréséhez, és segítik más zenei tárgyak ismereteinek elsajátítását. A hallgatók elsajátítják az ének-zenetanári munkájuk során szükséges hangszeres zenei anyagokat.

A tantárgy tartalma: Alapkövetelmény: A tananyag kiválasztása és félévenkénti ütemezése a hallgató előképzettsé-gének függvénye.

Zongoraiskola I. tudásszintje esetén 20 mű Zongoraiskola II. tudásszintje esetén 12

Bach: 13 könnyű zongoradarab tudásszintje esetén 10 Bach: 18 kis prelúdium tudásszintje esetén 8 Bach: Kétszólamú invenciók tudásszintje esetén 6 Bach: Háromszólamú invenciók tudásszintje esetén 5 Bach: Wohltemperiertes Klavier szintjén 4

A műveket stílusuknak megfelelően, kotta nélkül kell előadni. A tananyagnak különböző stílusú műveket kell tartalmaznia.

Évközi ellenőrzés módja: Folyamatos órai számonkérés, a félév végén beszámoló. Beszámoló anyaga: 1 Bach mű 1 szabadon választott mű (kotta nélkül előadva) Tantárgy neve Zongora III. Tantárgy kódja EZ 1403 Meghirdetés féléve 3. Kreditpont 1 Összóraszám (elm.+gyak.) 1 Számonkérés módja Kollokvium Előfeltétel (tantárgyi kód) EZ 1402 Tantárgyfelelős neve Nadzon Gusztáv Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

A hangszerjáték segítségével kialakítsa és továbbfejlessze a hallgatók zenei és hangszertechni-kai készségét. A kialakult készségek hozzájárulnak a tanszék globális zenei nevelési céljainak

Page 9: ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZATA XIX. század romantikus zenéje. Új műfajok bemutatása, a nemzeti jelleg kiemelése. A tarta-lom, a forma, az esztétikum gazdagodása

ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

eléréséhez, és segítik más zenei tárgyak ismereteinek elsajátítását. A hallgatók elsajátítják az ének-zenetanári munkájuk során szükséges hangszeres zenei anyagokat.

A tantárgy tartalma: Alapkövetelmény: A tananyag kiválasztása és félévenkénti ütemezése a hallgató előképzettsé-gének függvénye.

Zongoraiskola I. tudásszintje esetén 20 mű Zongoraiskola II. tudásszintje esetén 12

Bach: 13 könnyű zongoradarab tudásszintje esetén 10 Bach: 18 kis prelúdium tudásszintje esetén 8 Bach: Kétszólamú invenciók tudásszintje esetén 6 Bach: Háromszólamú invenciók tudásszintje esetén 5 Bach: Wohltemperiertes Klavier szintjén 4

A műveket stílusuknak megfelelően, kotta nélkül kell előadni. A tananyagnak különböző stílusú műveket kell tartalmaznia.

Évközi ellenőrzés módja: Folyamatos órai számonkérés. Félév végén kollokvium. Kollokvium anyaga: 1 Bach mű

1 szabadon választott mű (kotta nélkül előadva) Tantárgy neve Zongora IV. Tantárgy kódja EZ 1404 Meghirdetés féléve 4. Kreditpont 1 Összóraszám (elm.+gyak.) 1 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgyi kód) EZ 1403 Tantárgyfelelős neve Nadzon Gusztáv Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

A hangszerjáték segítségével kialakítsa és továbbfejlessze a hallgatók zenei és hangszertechni-kai készségét. A kialakult készségek hozzájárulnak a tanszék globális zenei nevelési céljainak eléréséhez, és segítik más zenei tárgyak ismereteinek elsajátítását. A hallgatók elsajátítják az ének-zenetanári munkájuk során szükséges hangszeres zenei anyagokat.

A tantárgy tartalma: Alapkövetelmény: A tananyag kiválasztása és félévenkénti ütemezése a hallgató előképzettsé-gének függvénye.

Zongoraiskola I. tudásszintje esetén 20 mű Zongoraiskola II. tudásszintje esetén 12

Bach: 13 könnyű zongoradarab tudásszintje esetén 10 Bach: 18 kis prelúdium tudásszintje esetén 8 Bach: Kétszólamú invenciók tudásszintje esetén 6 Bach: Háromszólamú invenciók tudásszintje esetén 5 Bach: Wohltemperiertes Klavier szintjén 4

A műveket stílusuknak megfelelően, kotta nélkül kell előadni. A tananyagnak különböző stílusú műveket kell tartalmaznia.

Évközi ellenőrzés módja: Folyamatos órai számonkérés.

Page 10: ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZATA XIX. század romantikus zenéje. Új műfajok bemutatása, a nemzeti jelleg kiemelése. A tarta-lom, a forma, az esztétikum gazdagodása

ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

Tantárgy neve Magánének I. Tantárgy kódja EZ 1405 Meghirdetés féléve 1. Kreditpont 1 Összóraszám (elmélet + gyakorlat) 1 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgyi kód) - Tantárgyfelelős neve Bordásné Gyöngyösi Erika Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai adjunktus A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

A tantárgy tanításának előfeltétele bizonyos fokú hangi és fiziológiai adottság. - egészséges hangszalag - tiszta intonáció - jó ritmusérzék - mutáció vége Az egészséges hangszervek tökéletes összműködésének kialakítása, helyes hangadásra való nevelés. Készítsük elő a hangot a tanulás folyamán jelentkező komolyabb és nehezebb feladatokra a ké-sőbbiekben jelentkező munkabírásra, nagy megterhelésre. A hangképzés váljon részévé az énektanításnak, adjon gazdag dalismeretet. Segítse az énekelt dalok megfelelő stílusban való megszólaltatását.

A tantárgy tartalma: A helyes mély légzés elsajátítása, jó hangindítás, helyes szövegkiejtés. Parlando, rubato és tempo giusto népdalok, régi magyar dalok, virágénekek stílusos éneklése, 8-10 dal kotta nélkül. Régi olasz, német, angol és francia mesterek dalai, különböző stílusú könnyebb műdalok, 4-6 dal kotta nélkül.

Évközi ellenőrzés módja: Minden órán számonkérés, félév végén meghallgatás, 2 dal stílusos megformált előadása kotta nélkül.

Tantárgy neve Magánének II. Tantárgy kódja EZ 1406 Meghirdetés féléve 2. Kreditpont 1 Összóraszám (elmélet + gyakorlat) 1 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgyi kód) EZ 1405 Tantárgyfelelős neve Bordásné Gyöngyösi Erika Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai adjunktus A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

A tantárgy tanításának előfeltétele bizonyos fokú hangi és fiziológiai adottság. - egészséges hangszalag - tiszta intonáció - jó ritmusérzék - mutáció vége Az egészséges hangszervek tökéletes összműködésének kialakítása, helyes hangadásra való nevelés. Készítsük elő a hangot a tanulás folyamán jelentkező komolyabb és nehezebb feladatokra a ké-sőbbiekben jelentkező munkabírásra, nagy megterhelésre. A hangképzés váljon részévé az énektanításnak, adjon gazdag dalismeretet. Segítse az énekelt dalok megfelelő stílusban való megszólaltatását.

A tantárgy tartalma: A helyes légzés automatikussá válása, rezonancia, hangerő, hangterjedelem fejlesztése. Barokk díszítések stílszerű éneklése, recitativo gyakorlása, átélt stílusos megformálás. Barokk szerzők

Page 11: ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZATA XIX. század romantikus zenéje. Új műfajok bemutatása, a nemzeti jelleg kiemelése. A tarta-lom, a forma, az esztétikum gazdagodása

ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

művei (4). A bécsi klasszicizmus fontosabb reprezentánsainak dalai (4-5), könnyebb romanti-kus dalok (2-3) kotta nélkül.

Évközi ellenőrzés módja: Óránként számonkérés, a félév végén meghallgatás, 2 dal stílusosan megformált előadása kotta nélkül.

Tantárgy neve Magánének III. Tantárgy kódja EZ 1407 Meghirdetés féléve 3. Kreditpont 1 Összóraszám (elmélet + gyakorlat) 1 Számonkérés módja Kollokium Előfeltétel (tantárgyi kód) EZ 1406 Tantárgyfelelős neve Bordásné Gyöngyösi Erika Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai adjunktus A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

A tantárgy tanításának előfeltétele bizonyos fokú hangi és fiziológiai adottság. - egészséges hangszalag - tiszta intonáció - jó ritmusérzék - mutáció vége Az egészséges hangszervek tökéletes összműködésének kialakítása, helyes hangadásra való nevelés. Készítsük elő a hangot a tanulás folyamán jelentkező komolyabb és nehezebb feladatokra a ké-sőbbiekben jelentkező munkabírásra, nagy megterhelésre. A hangképzés váljon részévé az énektanításnak, adjon gazdag dalismeretet. Segítse az énekelt dalok megfelelő stílusban való megszólaltatását.

A tantárgy tartalma: Levegő kapacitás növelése, hangterjedelem tágítása, énektechnika, koloratúra fejlesztése. Dí-szítések, futamok gyakorlása. Bécsi klasszikus, romantikus, XX. századi dalok. Felkészülés a kollokviumra. A kollokvium anyaga: egy barokk dal, egy klasszikus dal, egy romantikus dal kotta nélkül.

Évközi ellenőrzés módja: Óránként számonkérés, a félév végén kollokvium.

Tantárgy neve Magánének IV. Tantárgy kódja EZ 1408 Meghirdetés féléve 4. Kreditpont 1 Összóraszám (elmélet + gyakorlat) 1 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgyi kód) EZ 1407 Tantárgyfelelős neve Bordásné Gyöngyösi Erika Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai adjunktus A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

A tantárgy tanításának előfeltétele bizonyos fokú hangi és fiziológiai adottság. - egészséges hangszalag - tiszta intonáció - jó ritmusérzék - mutáció vége Az egészséges hangszervek tökéletes összműködésének kialakítása, helyes hangadásra való nevelés.

Page 12: ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZATA XIX. század romantikus zenéje. Új műfajok bemutatása, a nemzeti jelleg kiemelése. A tarta-lom, a forma, az esztétikum gazdagodása

ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

Készítsük elő a hangot a tanulás folyamán jelentkező komolyabb és nehezebb feladatokra a ké-sőbbiekben jelentkező munkabírásra, nagy megterhelésre. A hangképzés váljon részévé az énektanításnak, adjon gazdag dalismeretet. Segítse az énekelt dalok megfelelő stílusban való megszólaltatását.

A tantárgy tartalma: Az eddig elsajátított készségek továbbfejlesztése. A hallgató képessé kell hogy válljon az önál-ló munkára (beéneklés, önkontroll, önálló hibajavítás) Első látásra tudjon egy-egy dalt meg-formálva elénekelni. Nehezebb bécsi klasszikus, romantikus dalok, duettek. Felkészülés a szi-gorlatra.

Évközi ellenőrzés módja: Óránként számonkérés, félév végén gyakorlati jegy.

Tantárgy neve Zenei interpretáció komplex szigorlat (zongora-magánének

Tantárgy kódja EZ 1409 Meghirdetés féléve 4 Kreditpont 2 Összóraszám (elmélet+gyakorlat) - Számonkérés módja Szigorlat Előfeltétel (tantárgyi kód) EZ 1404, EZ 1408 Tantárgyfelelős neve Gyöngyösi Erika, Nadzon Gusztáv Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai adjunktus, főiskolai docens A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

A hallgató tanulmányai utolsó szakaszára érje el, hogy képessé váljon hosszabb lélegzetű mű-vek igényes, stílushű előadására. A szigorlat anyaga (zongora, magánének) kotta nélkül, kon-cert szerűen hangozzék el.

A tantárgy tartalma: Magánének: egy barokk dal, egy bécsi klasszikus vagy romantikus dal, egy XX. századi dal, egy duett. Zongora: egy Bach mű, két különböző stílusú szabadon választott mű. Az értékelés a következő szempontok szerint történik: Magánének: Helyes légzés és énektechnika, helyes szövegkiejtés, stílusos, átélt megformálás. Zongora: Elsajátított zenei ismeretek, technikai készség, stílusismeret, előadási készség.

Évközi ellenőrzés módja: -

Tantárgy neve Vezénylési gyakorlat I. Tantárgy kódja EZ 1410 Meghirdetés féléve 1. Kreditpont 1 Összóraszám (elm+gyak) 1 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgyi kód) - Tantárgyfelelős neve Démuthné Ferenczi Erzsébet Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

E tantárgy keretében a hallgató a zenei történések analizáló megértése után a megfelelő techni-kai ismeretek elsajátításával zenei folyamatok vezetésére lesznek alkalmasak.

A tantárgy tartalma: A vezénylés technikája, az avizó mint a vezénylés alapvető eszköze. Egyszerű ütemfajták. A hang megszüntetése.

Évközi ellenőrzés módja: Folyamatos. Félév végén gyakorlati jegy.

Page 13: ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZATA XIX. század romantikus zenéje. Új műfajok bemutatása, a nemzeti jelleg kiemelése. A tarta-lom, a forma, az esztétikum gazdagodása

ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

Tantárgy neve Vezénylési gyakorlat II. Tantárgy kódja EZ 1411 Meghirdetés féléve 2. Kreditpont 1 Összóraszám (elm+gyak) 1 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgyi kód) EZ 1410 Tantárgyfelelős neve Démuthné Ferenczi Erzsébet Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

E tantárgy keretében a hallgató a zenei történések analizáló megértése után a megfelelő techni-kai ismeretek elsajátításával zenei folyamatok vezetésére lesznek alkalmasak.

A tantárgy tartalma: Váltakozó ütemek. A ritmus érzékeltetése a vezénylő mozgásban.

Évközi ellenőrzés módja: Folyamatos. Félév végén gyakorlati jegy

Tantárgy neve Vezénylési gyakorlat III. Tantárgy kódja EZ 1412 Meghirdetés féléve 3. Kreditpont 2 Összóraszám (elm+gyak) 2 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgyi kód) EZ 1411 Tantárgyfelelős neve Démuthné Ferenczi Erzsébet Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

E tantárgy keretében a hallgató a zenei történések analizáló megértése után a megfelelő techni-kai ismeretek elsajátításával zenei folyamatok vezetésére lesznek alkalmasak.

A tantárgy tartalma: A tempó változásai. Egyszerű ütemek más tartalommal. A parlando irányítása.

Évközi ellenőrzés módja: Folyamatos, félév végén gyakorlati jegy

Tantárgy neve Vezénylési gyakorlat IV. Tantárgy kódja EZ 1413 Meghirdetés féléve 4. Kreditpont 2 Összóraszám (elm+gyak) 2 Számonkérés módja Kollokvium Előfeltétel (tantárgyi kód) EZ 1412 Tantárgyfelelős neve Démuthné Ferenczi Erzsébet Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

E tantárgy keretében a hallgató a zenei történések analizáló megértése után a megfelelő techni-kai ismeretek elsajátításával zenei folyamatok vezetésére lesznek alkalmasak.

A tantárgy tartalma: Egyben ütött – és összetett ütemek vezénylése. Hangszer kíséretes és ciklikus művek irányítá-sa.

Évközi ellenőrzés módja:

Page 14: ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZATA XIX. század romantikus zenéje. Új műfajok bemutatása, a nemzeti jelleg kiemelése. A tarta-lom, a forma, az esztétikum gazdagodása

ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

Folyamatos, félév végén kollokvium. Tantárgy neve Vezénylési gyakorlat és karvezetés Tantárgy kódja EZ 1414 Meghirdetés féléve 5. Kreditpont 2 Összóraszám (elm+gyak) 2 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgyi kód) EZ 1413 Tantárgyfelelős neve Démuthné Ferenczi Erzsébet Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

E tantárgy keretében a hallgató a zenei történések analizáló megértése után a megfelelő techni-kai ismeretek elsajátításával zenei folyamatok vezetésére lesznek alkalmasak.

A tantárgy tartalma: Az ismeretek összefoglalása. Felkészülés a szigorlatra.

Évközi ellenőrzés módja: Folyamatos, félév végén gyakorlati jegy.

Tantárgy neve Vezénylési gyakorlat és karvezetés szigorlat Tantárgy kódja EZ 1415 Meghirdetés féléve 5. Kreditpont 2 Összóraszám (elm+gyak) Számonkérés módja Szigorlat Előfeltétel (tantárgyi kód) EZ 1414 Tantárgyfelelős neve Démuthné Ferenczi Erzsébet Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens

A vizsga tartalmában kötelező és szabadon választott kórusművek kotta nélküli vezénylése (a művek zenei stílusának megfelelő művészi tartalommal), és egy kijelölt kórusmű (megadott időin-tervallumban történő) próbája szerepel. Tantárgy neve Népzene I. Tantárgy kódja EZ 1501 Meghirdetés féléve 1. Kreditpont 1 Összóraszám (elm+gyak) 1 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel - Tantárgy felelős neve Juhász Erika Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai adjunktus

A tantárgy általános célja és specifikuscélkitűzései:

A magyar népzene anyagának átfogó bemutatása. A stúdium röviden áttekinti a magyar népze-ne kutatásának történetét, legfrissebb eredményeit, az oktatásban is alkalmazható legfontosabb kiadványait. A cél olyan korszerű tájékozottság kialakítása, mely kiegészítő ismereteket nyújt az iskolai anyag népzenei témaköréhez.

A tantárgy tartalma: A tantárgy ismerteti a magyar népzene kutatásának történetét, legfrissebb eredményeit, az okta-tásban is alkalmazható kiadványait. Foglalkozik a magyar népzene hagyományos kultúrában betöltött szerepével. E szempont alapján tekinti át a magyar népzene - alkalomhoz kötött, al-

Page 15: ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZATA XIX. század romantikus zenéje. Új műfajok bemutatása, a nemzeti jelleg kiemelése. A tarta-lom, a forma, az esztétikum gazdagodása

ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

kalmakhoz félig kötődő valamint kötetlen zenei alkalmak - anyagát, különös tekintettel az em-beri élet fordulóihoz és jeles napokhoz kapcsolható szokásokra.

Évközi ellenőrzés módja: Önálló dolgozat készítése.

Tantárgy neve Népzene II. Tantárgy kódja EZ 1502 Meghirdetés féléve 2. Kreditpont 1 Összóraszám (elm+gyak) 1 Számonkérés módja Kollokvium Előfeltétel EZ 1501 Tantárgy felelős neve Juhász Erika Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai adjunktus A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

A magyar népzene anyagának átfogó bemutatása. A cél olyan korszerű tájékozottság kialakítá-sa, mely kiegészítő ismereteket nyújt az iskolai anyag népzenei témaköréhez.

A tantárgy tartalma: A tárgy átfogó képet ad a magyar népzene történeti rétegeiről, honfoglalás előtti zenei hagyo-mányainkról illetve a honfoglalás utáni századokban jelentkező különböző kulturális hatások-ról. Bemutatja a magyar hangszeres népzenét és jellegzetes népi hangszereinket. Az eddig ta-nultak alapján tekinti át a magyar nyelvterület jellegzetes dialektus területeit.

Évközi ellenőrzés módja: Önálló dolgozat készítése.

Tantárgy neve Szakmai gyakorlat Tantárgy kódja EZ 1601 Meghirdetés féléve 2. 4. 6. 8. Kreditpont 2 Összóraszám 3 nap Számonkérés módja Minősített aláírás Előfeltétel - Tantárgyfelelős neve Dr. Joób Árpád Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

Kitekintés a hazai és/vagy nemzetközi zenei életbe. A tantárgy tartalma:

Zenei fesztiválon aktív részvétel, mesterkurzus látogatása Évközi ellenőrzés módja

A szakmai gyakorlat elvégzését követően írásbeli beszámoló készítése. A leckekönyvbe történő igazoló bejegyzés tanszékvezetői hatáskör.

Page 16: ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZATA XIX. század romantikus zenéje. Új műfajok bemutatása, a nemzeti jelleg kiemelése. A tarta-lom, a forma, az esztétikum gazdagodása

ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

Kredit nélküli kritérium feltételek Tantárgy neve Néptánc I. Tantárgy kódja EZ 1701 Meghirdetés féléve 1-5. Kreditpont - Összóraszám 1 Számonkérés módja Aláírás Előfeltétel - Tantárgyfelelős neve Agárdi Éva Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai oktató A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

A néptánc tantárgy célja, hogy megismertesse a hallgatóval a magyar tánckincs egyes motívu-mait, típusait, a táncok történetét. Az elsajátítása olyan mértékű legyen, hogy a hallgató azt al-kalmazni tudja a tanítás során élménynyújtásként.

A tantárgy tartalma: Eredeti énekes-táncos gyermekjátékok (altatók, ölbeli játékok, kiolvasók, szerepjátszók, fo-gócskák, párválasztók, fogyó-gyarapodó játékok, vonulós-kapuzó játékok, népi sportjátékok, pásztorjátékok, tréfás versengések) gyakorlati elsajátítása. A néptánc alaplépéseinek megtanu-lása I.: Egyenletes járás, alapállás, pozíciók, futás. A néptánc alaplépéseinek megtanulása II.: Egyes csárdás, kettes csárdás, szökellő, galopp, sarkazó.

Évközi ellenőrzés módja: Órai számonkérés, az előző óra gyakorlati anyagából.

Tantárgy neve Néptánc II. Tantárgy kódja EZ 1702 Meghirdetés féléve 2-6. Kreditpont - Összóraszám 1 Számonkérés módja Aláírás Előfeltétel - Tantárgyfelelős neve Agárdi Éva Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai oktató A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

A néptánc tantárgy célja, hogy megismertesse a hallgatóval a magyar tánckincs egyes motívu-mait, típusait, a táncok történetét. Az elsajátítása olyan mértékű legyen, hogy a hallgató azt al-kalmazni tudja a tanítás során élménynyújtásként.

A tantárgy tartalma: A dunai táncdialektus megismerése. A somogyi táncok – ugrós, eszközös táncok (üvegtánc, kanásztánc), lassú csárdás, friss csárdás – elsajátítása. A lépő csárdás, lengető, hegyező, höcögő, csapások, csárdás, forgó lépés, bukósfajták, cifra, dobbantós, bokázó motívumok meg-tanulása. A karikázó elsajátítása az ingó, lépő, csárdás, keresztező, belépő és a futó motívumo-kon keresztül. Hangsúlyt kap az alakzatok, a kéztartás fajtáinak, az összefogódzás, az eszköz-használat és a csalogatás lehetőségeinek felvázolása.

Évközi ellenőrzés módja: Órai számonkérés, az előző óra gyakorlati anyagából.

Page 17: ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZATA XIX. század romantikus zenéje. Új műfajok bemutatása, a nemzeti jelleg kiemelése. A tarta-lom, a forma, az esztétikum gazdagodása

ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

Tantárgy neve Néptánc III. Tantárgy kódja EZ 1703 Meghirdetés féléve 3-7. Kreditpont - Összóraszám 1 Számonkérés Aláírás Előfeltétel - Tantárgyfelelős neve Agárdi Éva Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai oktató A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

A néptánc tantárgy célja, hogy megismertesse a hallgatóval a magyar tánckincs egyes motívu-mait, típusait, a táncok történetét. Az elsajátítása olyan mértékű legyen, hogy a hallgató azt al-kalmazni tudja a tanítás során élménynyújtásként.

A tantárgy tartalma: A tiszai táncdialektus megismerése. A szatmári táncok – verbunk, lassú csárdás, friss csárdás – motívumainak (bokázók, cifra, kis-harang, keresztező, fonások, csapás variációk, csárdás lépések, rida, átvető, egyedi motívumok) elsajátítása. Az érpataki hajlikázó motívumainak (futó, csárdás, lezáró cifra) megtanulása és a táncéletben betöltött szerepének tisztázása. Az idegen eredetű táncok elsajátítása: tirpák gólyás és zsidó hapsz megismerése és motívum-kincsének (előre-hátra séta, csárdás, kiforgatás, bokázó, sasszé, lovacska) elsajátítása. A tirpák táncrend összehasonlítása magyar táncrenddel. Az ajaki körtánc elsajátítása, motívumainak (felezős, tovahaladó csárdás, kettes csárdás, for-gás) megtanulása.

Évközi ellenőrzés módja: Órai számonkérés, az előző óra gyakorlati anyagából.

Tantárgy neve Néptánc IV. Tantárgy kódja EZ 1704 Meghirdetés féléve 4-8. Kreditpont - Összóraszám 1 Számonkérés módja Aláírás Előfeltétel - Tantárgyfelelős neve Agárdi Éva Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai oktató

A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

A néptánc tantárgy célja, hogy megismertesse a hallgatóval a magyar tánckincs egyes motívu-mait, típusait, a táncok történetét. Az elsajátítása olyan mértékű legyen, hogy a hallgató azt al-kalmazni tudja a tanítás során élménynyújtásként.

A tantárgy tartalma: Az erdélyi táncdialektus megismerése. A mezőségi Szék táncainak – négyes, lassú, csárdás, porka, ötlépés, hétlépés- elsajátítása. A jellegzetes széki motívumok (bekezdő forgás, váltó variációk, lassú lépő, egyes pihenő, átvető, kopogós, vezetgető, forgó cifra) megtanulása. Hangsúlyos szerepet kap az improvizáció, a sorrendiség.

Évközi ellenőrzés módja: Órai számonkérés, az előző óra gyakorlati anyagából.

Page 18: ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZATA XIX. század romantikus zenéje. Új műfajok bemutatása, a nemzeti jelleg kiemelése. A tarta-lom, a forma, az esztétikum gazdagodása

ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

Tantárgy neve Énekkar Tantárgy kódja EZ 1705 , 1706, 1707, 1708, 1709, 1710, 1711,

1712 Meghirdetés féléve 1.2.3.4.5.6.7.8. Kreditpont - Összóraszám (elm+gyak) 0+2 Számonkérés módja Aláírás Előfeltétel (tantárgyi kód) - Tantárgyfelelős neve Ferencziné Ács Ildikó Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

A kórus vagy énekkar a fogalomhasználat szerint többszólamban éneklő nagyobb énekes együttes. A tantárgy célja a közös éneklés örömének megtapasztalása, zenei alkotások művészi értékű megszólaltatása és pódiumra állítása. Az énekkari tevékenység aktív muzsikálás, kiváló tapasztalatszerzési lehetőség. A leendő énektanároknak és karvezetőknek mutat követendő pél-dát jövendőbeli munkájukhoz. A tantárgy specifikus célkitűzése továbbá a magyar kórusha-gyományok továbbörökítése.

A tantárgy tartalma: A hazai kórusmuzsika a nagy elődök munkája nyomán világszerte ismertté és elismertté vált. A magyar hagyományok megőrzését és az európai kóruskultúra minél szélesebb körű megisme-rését szem előtt tartva dolgoznak az ének-zene tanszék kórusai – évről-évre megújuló tarta-lommal és változatos szakmai programokkal. Az énekkari próbák tartalma évről-évre változó, folyamatosan alkalmazkodik az éppen aktuális előadói feladatokhoz. A repertoárban szerepet kap a középkortól napjainkig bővülő zenei anyag szinte valamennyi műfaja.

Évközi ellenőrzés módja: Felmondások, aktív részvétel főpróbákon, szerepléseken.

„B” KÖTELEZŐEN VÁLASZTHATÓ TÁRGYAK Tantárgy neve Összhangzattani alapismeretek I. Tantárgy kódja EZ 2101 Meghirdetés féléve 2. Kreditpont 2 Összóraszám (elm+gyak) 0+2 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgyi kód) EZ 1101 Tantárgyfelelős neve Ferencziné Ács Ildikó Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

A harmóniai ismeretek megalapozása, bevezetés a funkciós gondolkodás világába. Az ismere-tek alkalmazásával váljanak képesek a hallgatók egyszerű kíséretek megszerkesztésére.

A tantárgy tartalma: A tantárgy a barokk és klasszikus korszak dúr- moll tonális zenéjére épülő harmóniatan beveze-tő stúdiuma. A félév során betekintés nyílik a két fő hangnem világának egyszerűbb akkord-készletébe: megismerkednek a hallgatók a hármashangzatok, a domináns szeptimakkord és for-dításai megszólalásának körülményeivel, jellegzetességeivel. A funkciós gondolkodás zenemű-vek, műrészletek elemzésével elevenedik meg.

Évközi ellenőrzés módja: Az ismeretek ellenőrzése házi dolgozatok, elemzések illetve szóbeli felmondások (mintapéldák zongorázása) formájában történik.

Page 19: ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZATA XIX. század romantikus zenéje. Új műfajok bemutatása, a nemzeti jelleg kiemelése. A tarta-lom, a forma, az esztétikum gazdagodása

ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

Tantárgy neve Összhangzattani alapismeretek II. Tantárgy kódja EZ 2102 Meghirdetés féléve 3. Kreditpont 2 Összóraszám (elm+gyak) 0+2 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgyi kód) EZ 2101 Tantárgyfelelős neve Ács Ildikó Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

A harmóniai ismeretek továbbfejlesztése, bevezetés az alterált akkordok világába. Az ismeretek alkalmazásával váljanak képesek a hallgatók egyszerű kíséretek megszerkesztésére.

A tantárgy tartalma: A harmóniai ismeretszerzés második szakaszában a barokk és klasszikus funkciós muzsika to-vábbi jellegzetes akkordjai és leggyakoribb előfordulási módozatai kapnak helyet. Négyeshangzatok és fordításaik, valamint a leggyakoribb alteráció típusok teszik színessé a korra jellemző harmóniai és hangnemi gondolkodást. A zeneművek illetve műrészletek analizá-lása nemcsak az akkordtanulmányok elmélyítését és gyakorlatiságát hangsúlyozza, hanem nél-külözhetetlen ismereteket nyújt a különböző korszakok stiláris jegyeinek, műfaji és formai tudnivalóinak rendszerezéséhez.

Évközi ellenőrzés módja: Az ismeretek ellenőrzése házi dolgozatok, elemzések illetve szóbeli felmondások (mintapéldák zongorázása) formájában történik.

Tantárgy neve Anyagismeret I. Tantárgy kódja EZ 2201 Meghirdetés féléve 5 Kreditpont 3 Összóraszám (elm + gyak) 2 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel - Tantárgyfelelős neve Ördög Mária Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

Az iskolai énektanítás tananyagának megismerése, elemzése, elsajátítása, reprodukálása. Olyan specifikus módszertani eljárások kidolgozása, amelyek lehetővé teszik a magyar népzene és az európai műzene sikeres feldolgozását, élményszerű közvetítését.

A tantárgy tartalma : Népi gyermekjátékok, mondókák, és az ezekhez társuló játékok; a zene és a mozgás társításának lehetőségei. Párosító dallamok és néprajzi vonatkozásaik. Szerelmi témájú népdalok, és jelképe-ik. A táncnóták típusai, jellegzetes szöveg – és dallami sajátosságok. A katonaélet meg-jelenítése a táncdallamokban és a búcsúzó, bujdosó dalokban. Pásztorok, betyárok, rabok témája a népdalokban. Régmúlt évszázadok magyar történeti énekei és táncdallamai (XV. és XVI. sz.). Régmúlt évszázadok európai dallamai (A középkor és a reneszánsz egyházi és világi dallamai). Az európai barokk zene dallami és harmóniai jellegzetességei. Magyar barokk-kori dallamok (Rákóczi dallamkör, kuruc zene, többszólamúság).

Évközi ellenőrzés módja : Az elméleti ismeretek számonkérése zárthelyi formájában, és önálló dolgozatként. A gyakorlati megvalósítás a zenei anyag megszólaltatása, memoriter feladatokkal.

Page 20: ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZATA XIX. század romantikus zenéje. Új műfajok bemutatása, a nemzeti jelleg kiemelése. A tarta-lom, a forma, az esztétikum gazdagodása

ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

Tantárgy neve Anyagismeret II. Tantárgy kódja EZ 2202 Meghirdetés féléve 6 Kreditpont 3 Összóraszám (elm + gyak) 2 Számonkérés módja Kollokvium Előfeltétel EZ 2201 Tantárgyfelelős neve Ördög Mária Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

Az iskolai énektanítás tananyagának megismerése, elemzése, elsajátítása, reprodukálása. Olyan specifikus módszertani eljárások kidolgozása, amelyek lehetővé teszik a magyar népzene és az európai műzene sikeres feldolgozását, élményszerű közvetítését.

A tantárgy tartalma : Magyar népballadák az iskolai énektanításban. Népszokás-dallamaink és néprajzi vonatkozása-ik. Kapcsolatteremtés a dráma és tánc műveltségi terület anyagával és követelményrendszeré-vel. Tréfás és gúnyos dalok, ivónóták jellegzetes darabjai. Magyar zenetörténeti dallamok: XVIII-XIX. század. Az európai klasszikus zene dalanyagának és zenehallgatási szemelvényei-nek áttekintése. A romantika és a XX. sz. zenéjének legjellemzőbb példái az iskolai zenei neve-lésben. Bartók és Kodály népdalgyökerű zenéje.

Évközi ellenőrzés módja: A tárgyalt zenei anyag megszólaltatása, részben memoriter feladatokkal. Az elméleti ismeretek feldolgozása önálló dolgozat formájában.

Tantárgy neve Transzponálás és partitúraolvasás I. Tantárgy kódja EZ 2203 Meghirdetés féléve 7. Kreditpont 1 Összóraszám (elm.+gyak.) 1 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgyi kód) - Tantárgyfelelős neve Démuthné Ferenczi Erzsébet Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

Megismertetni a hallgatókkal azokat a módszereket, amelyek segítségével egyszerű kórusmű-veket, dalokat mélyebb vagy magasabb fekvésben az eredeti kottakép átírása nélkül meg tudják szólaltatni. Ezzel párhuzamosan három-négy szólamú partitúrák (kórusművek, kamarazenei al-kotások) megszólaltatására kerül sor.

A tantárgy tartalma: A tantárgy elsajátítása során C kulcsok segítségével különböző stíluskorszakok zenéjét transz-ponálják a hallgatók. Megtanulják a partitúrák zongorán történő megszólaltatását, ezáltal ké-pessé válnak ismeretlen kottaképek hiteles megismerésére.

Évközi ellenőrzés módja: Rendszeres, óráról-órára bemutatja a hallgató a hét során megtanult anyagot. A félév során 6-8 zenemű transzponálására és 4-5 zenemű zongorán történő megszólaltatására kerül sor.

Page 21: ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZATA XIX. század romantikus zenéje. Új műfajok bemutatása, a nemzeti jelleg kiemelése. A tarta-lom, a forma, az esztétikum gazdagodása

ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

Tantárgy neve Transzponálás és partitúraolvasás II. Tantárgy kódja EZ 2204 Meghirdetés féléve 8. Kreditpont 1 Összóraszám (elm.+gyak.) 1 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgyi kód) EZ 2203 Tantárgyfelelős neve Démuthné Ferenczi Erzsébet Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

Megismertetni a hallgatókkal azokat a módszereket, amelyek segítségével egyszerű kórusmű-veket, dalokat mélyebb vagy magasabb fekvésben az eredeti kottakép átírása nélkül meg tudják szólaltatni. Ezzel párhuzamosan három-négy szólamú partitúrák (kórusművek, kamarazenei al-kotások) megszólaltatására kerül sor.

A tantárgy tartalma: A tantárgy elsajátítása során C kulcsok segítségével különböző stíluskorszakok zenéjét transz-ponálják a hallgatók. Megtanulják a partitúrák zongorán történő megszólaltatását, ezáltal ké-pessé válnak ismeretlen kottaképek hiteles megismerésére.

Évközi ellenőrzés módja: Rendszeres, óráról-órára bemutatja a hallgató a hét során megtanult anyagot. A félév során 6-8 zenemű transzponálására és 4-5 zenemű zongorán történő megszólaltatására kerül sor.

Tantárgy neve Zeneirodalom I. Tantárgy kódja EZ 2301 Meghirdetés féléve 7. Kreditpont 3 Összóraszám (elm.+gyak.) 1+1 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgyi kód) - Tantárgyfelelős neve Gebri József Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

Adjon kellő zeneirodalmi ismeretet egyes zenei korok stílusjegyeinek, műfajainak megértésé-hez. A hallgató ismerjen meg minél több alkotást, melyet a tanítás során hasznosítani tud. Egy-egy mű elemzésével járuljon hozzá a zeneművek esztétikai birtokbavételéhez.

A tantárgy tartalma: A:A barokk kor kiemelkedő alkotásaiból a következők: Bach: h-moll mise, János v. Máté passió, Brandenburgi versenyek, versenyművek, orgonamű-vek, szvitek. Handel: orgonaversenyek, Vízi zene, Tűzijáték, egy oratórium Vivaldi versenyművek Corelli: Concerto grosso stb. B:Haydn oratóriumai, szimfóniái, vonósnégyesek, versenyművek. Mozart szimfóniák, misék, requiem, versenyművek, operarészletek Beethoven szimfóniák, Fidélio c. opera, zongoraversenyek, hegedűverseny, nyitányok C:Schubert: A szép molnárlány, Téli utazás, Nyolcadik befejezetlen szimfónia, Schumann: Dalciklusok, zongoradarabok Mendelssohn: Hegedűverseny, nyitányok, szimfóniák, Éliás c. oratórium –részlet Chopin zongoradarabok

Évközi ellenőrzés módja: Zeneművek felismerése írásban

Page 22: ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZATA XIX. század romantikus zenéje. Új műfajok bemutatása, a nemzeti jelleg kiemelése. A tarta-lom, a forma, az esztétikum gazdagodása

ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

Tantárgy neve Zeneirodalom II. Tantárgy kódja EZ 2302 Meghirdetés féléve 8. Kreditpont 3 Összóraszám (elm.+gyak.) 1+1 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgyi kód) - Tantárgyfelelős neve Gebri József Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

Adjon kellő zeneirodalmi ismeretet egyes zenei korok stílusjegyeinek, műfajainak megértésé-hez. A hallgató ismerjen meg minél több alkotást, melyet a tanítás során hasznosítani tud. Egy-egy mű elemzésével járuljon hozzá a zeneművek esztétikai birtokbavételéhez.

A tantárgy tartalma: Liszt szimfonikus költemények, zongoraversenyek, zongoraművek Wagner operarészletek, Verdi egy operájának meghallgatása Csajkovszkij szimfóniák, operarészletek Puccini operarészletek Richars Strauss: Alpesi szimfónia D:Debussy zongoradarabok, A tenger, Pelléás, Melisande c. opera részletei Ravel zongoraművek (Lúdanyó meséi) Schönberg: Három zongoradarab, Pierrot Lunaire Honegger: Nyári Pasztorál, Johanna a máglyán Stravinszkij: Petruska, A katona története, Tavaszi áldozat, Oedipus Király, Zsoltárszimfónia Orff: Carmina burana Britten. Variációk egy Purcell témára Hacsaturján_ Hegedűverseny Penderecki és Lutoslawski egy-egy műve Bartók és Kodály művek

Évközi ellenőrzés módja: Zeneművek felismerése írásban

Tantárgy neve Hangszerismeret Tantárgy kódja EZ 2303 Meghirdetés féléve 8. Kreditpont 2 Összóraszám(elm.+gyak.) 1+1 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgyi kód) - Tantárgyfelelős neve Gebri József Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

Ismertesse meg a hallgatókkal a ma használatos hangszereket, megszólaltatási elveit, csoportja-it, s főleg biztosítsa a hangszerek hangszínének élő megfigyelési lehetőségeit.

A tantárgy tartalma: A hangszercsoportok bemutatása: aerofon, idiofon, membranofon, cordofon, mechanikus és elektromos hangszerek. Megszólaltatásuk elve, magasságuk változtatásának törvényszerűségei. A mai hangszerek különleges hangszínének bemutatása. Az orgona megismertetése. A zongora működési elve és típusa.

Évközi ellenőrzés módja: Alkalmankénti írásbeli beszámoló.

Page 23: ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZATA XIX. század romantikus zenéje. Új műfajok bemutatása, a nemzeti jelleg kiemelése. A tarta-lom, a forma, az esztétikum gazdagodása

ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

Tantárgy neve Kórushangképzés Tantárgy kódja EZ 2401 Meghirdetés féléve 5. Kreditpont 2 Összóraszám (elm+gyak) 1+1 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgyi kód) - Tantárgyfelelős neve Ferencziné Ács Ildikó Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

A tantárgy alapvető célja, hogy ráirányítsa a hallgatók figyelmét a helyes éneklés és énekeltetés fontosságára. További célkitűzése, hogy ötleteket, instrukciókat adjon a szép hangzás kialakítá-sához. bevezessen a hangképzés módszertanába.

A tantárgy tartalma: A közös éneklés minden korosztály számára maradandó élmény. Aki osztályban tanít, kórust vezet, mindenképpen feladata az egységes hangzás kialakítása. Alapvető elvárás a helyes hang-adás mechanizmusának ismerete. Ennek érdekében el kell sajátítania az emberi hang keletkezésének fiziológiai folyamatát, va-lamint azokat az eszközöket, melyekkel pozitívan tudja befolyásolni énekes közösségek tiszta kiejtésű, szép csengésű megszólalását. A tantárgy során részletes tárgyalásra kerülnek a hangképzésben részt vevő hangzók, illetve a gyakorlattípusok. A kórusok számára alkalmazott leggyakoribb hangképző formulák mellett megjelennek a kisgyermekek hangképzésére vonatkozó tudnivalók is.

Évközi ellenőrzés módja: A hallgató folyamatosan ad számot kutatómunkájáról, gyakorlatsorok összeállításáról. Beéneklést tart.

Tantárgy neve Népdaléneklés Tantárgy kódja EZ 2501 Meghirdetés féléve 7-8. Kreditpont 2 Összóraszám (elm+gyak) 1 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgyi kód) - Tantárgyfelelős neve Juhász Erika Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai adjunktus

A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

A népdaléneklés tantárgy célja, hogy a hallgatók a népzene tantárgy kiegészítéseként az elmé-leti ismeretek mellett a gyakorlatban is megismerjék a magyar népzene anyagát, annak stílusos előadásmódját, élményszerű bemutatásának lehetőségeit.

A tantárgy tartalma: A népzeneelmélet tantárgyhoz kapcsolódó dallamok, jeles napok, emberi élet fordulói énekes anyagának gyakorlása. Egyéni illetve csoportos éneklés gyakorlása, a népdalok stílusának meg-felelő természetes hangképzés kialakítása.

Évközi ellenőrzés módja: Folyamatos, félév végén gyakorlati jegy.

Page 24: ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZATA XIX. század romantikus zenéje. Új műfajok bemutatása, a nemzeti jelleg kiemelése. A tarta-lom, a forma, az esztétikum gazdagodása

ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

Tantárgy neve Zenei informatika Tantárgy kódja EZ 2601 Meghirdetés féléve 5. Kreditpont 2 Összóraszám (elm+gyak) 0+2 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgyi kód) - Tantárgyfelelős neve Ferencziné Ács Ildikó Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

A tantárgy - a XXI. századi követelményeknek megfelelően - a számítógép zenepedagógiai használatát tűzi ki célul. Lehetőséget kíván adni az ének-zenetanároknak a különféle szoftve-rek tanítási óra keretében történő alkalmazására.

A tantárgy tartalma: A tantárgy során betekintést nyernek a hallgatók a zenei szoftverek világába és elsajátítják a MIDI technológiára épülő eszközök alkalmazását. Elsősorban a szolfézs-jellegű /a zenei írás-olvasást, ritmikai készséget, hallást fejlesztő…/ szoftverek használatát és a kottagrafikai prog-ram működési mechanizmusát ismerhetik meg a hallgatók., de lehetőség nyílik a hangfelvétel-készítés alapjainak megismerésére, a zeneművek belső struktúrájának grafikai megjelenítésére, a szólamok különválasztására és kiemelésére, áthangszerelésre, különféle hangszerek együtt-hangzásának megismerésére…

Évközi ellenőrzés módja: Az ismeretek alkalmazásáról feladatlap készítésével és kotta szerkesztésével ad számot a hallgató.

ÉRTELMISÉGI FELADATOKRA FELKÉSZÍTŐ TANTÁRGYAK Tantárgy neve Filozófiatörténet I. Tantárgy kódja EZ 2701 Meghirdetés féléve 1 Kreditpont 2 Összóraszám (elm + gyak) 2 Számonkérés módja Kollokvium Előfeltétel Tantárgyfelelős neve Dr. Kiss Lajos Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai tanár A részletes tantárgyleírást lásd: ET1101

Page 25: ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZATA XIX. század romantikus zenéje. Új műfajok bemutatása, a nemzeti jelleg kiemelése. A tarta-lom, a forma, az esztétikum gazdagodása

ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

Tantárgy neve Filozófiatörténet II. Tantárgy kódja EZ 2702 Meghirdetés féléve 2 Kreditpont 2 Összóraszám (elm + gyak) 2 Számonkérés módja Kollokvium Előfeltétel EZ 2701 Tantárgyfelelős neve Dr. Kiss Lajos Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai tanár A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

Ismertesse meg a hallgatókkal az európai gondolkodástörténet legfontosabb csomópontjait, a különböző filozófiai irányzatok alapkérdéseit, és hozza közel a hallgatókhoz azokat a megoldá-si javaslatokat, amelyeket az európai eszmetörténet felkínált az általános életproblémák helyes értelmezése és esetleges megoldása számára. Továbbá legyenek képesek elsajátítani a legfonto-sabb filozófiai alapfogalmakat, kategóriákat, és legyen általános képük az Európa-eszme meta-fizikai értelméről.

A tantárgy tartalma: A filozófiatörténet utóbbi két évszázadának tartalmi kérdéseivel foglalkozik, nevezetesen a fel-világosodás programjának kiterjesztését vizsgálja, Rosseau és Kant műveiből vett részletek se-gítségével. E tematikus egység keretében a hallgatók megismerkednek a felvilágosodás klasz-szikusainak azon álláspontjával, miszerint az emberi észnek és értelemnek immáron totális ha-talomra kell törnie. Az új cél: a társadalmi világ (s benne az ember) fölötti uralom megszerve-zése. A kurzus második egysége a felvilágosodás fogalmát ill. az ész erejébe vetett hit fokozatos gyengülésének kérdését vizsgálja, nem feledkezve meg az újra és újra próbálkozó racionalista ellenlökésekről sem. E rész Kiergegaard, Nietzsche, Marx és a tág értelemben vett Frankfurti Iskola gondolkodóinak műveiből vett részleteket dolgozza fel, azt bizonyítandó, hogy a felvilá-gosodás és az ész fogalmának folyamatos eróziója nem lett végérvényessé, és az észkritika, alapvető intencióit tekintve, maga is kénytelen a bírált álláspont alapértékeit osztani, ha ered-ményesen kíván kritikai tételeket megfogalmazni.

Évközi ellenőrzés módja: Kiselőadások, beszámolók

Tantárgy neve Esztétika Tantárgy kódja EZ 2703 Meghirdetés féléve 3 Kreditpont 2 Összóraszám (elm + gyak) 2 Számonkérés módja Kollokvium Előfeltétel Tantárgyfelelős neve Csobó Péter Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai adjunktus

A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései: A kurzus egyrészt közös műelemzések kapcsán, másrészt az esztétikai gondolkodás főbb para-digmáinak, csomópontjainak bemutatásán keresztül arra vállalkozik, hogy felvázolja az esztéti-kai tapasztalat és az interpretáció kérdéskörét. A tantárgy a műelemzés integratív gyakorlatá-nak is tekinthető, fő célkitűzése a különböző művészeti formák mediális jellemzőinek a tisztá-zása.

A tantárgy tartalma: A tantárgy tematikája két fő részből áll: A félév első felének közös interpretációs esettanulmá-nyai jelölik ki a később olvasandó elméleti szövegeket. Ld. Pieter Bruegel: Ikarosz bukása c.

Page 26: ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZATA XIX. század romantikus zenéje. Új műfajok bemutatása, a nemzeti jelleg kiemelése. A tarta-lom, a forma, az esztétikum gazdagodása

ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

festményének elemzése kapcsán az ikonológiai módszer lehetőségével és határaival szembesü-lünk, majd a Tékozló fiú motívumtörténetének a megtárgyalása viszi tovább a szó és a kép problematikáját. Heinrich von Kleist Marionettszínházról c. esszéjének elemzésével a szöveg-olvasás és értelmezés kérdéseivel szembesülünk. A kurzus első felét pedig közös színházláto-gatás zárja. A félév második felében a művészet filozófiai reflexiója és a művészettörténet néhány mód-szertani kérdése kapcsán megismerkedünk a filozófiai esztétika előtörténetével (Platón, Arisz-totelész), az önállóvá vált filozófiai esztétika kanti és hegeli paradigmájával. A kurzust pedig az esztétika és a művészettörténet végének kurrens problémái zárják.

Évközi ellenőrzés módja: Önálló beszámolók, szemináriumi dolgozat készítése

Tantárgy neve Zeneesztétika Tantárgy kódja EZ 2704 Meghirdetés féléve 4 Kreditpont 2 Összóraszám (elm + gyak) 2 Számonkérés módja Kollokvium Előfeltétel EZ 2703 Tantárgyfelelős neve Csobó Péter Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai adjunktus A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

Ismertesse meg a hallgatókkal a zenei gondolkodástörténet legfontosabb csomópontjait, a ze-neesztétika legfontosabb alapkérdéseit. Járuljon hozzá a zenei élmény appercipiálásának fo-galmi megalapozásához.

A tantárgy tartalma: A kurzus a zeneesztétika utóbbi két évszázadának tartalmi kérdéseivel foglalkozik. Számba ve-szi és feldolgozza a zeneesztétika teoretikusainak főbb megállapításait, megismerteti a hallga-tókkal az alapvető szakirodalom legfontosabb tézisét. Elsősorban Mozart, Beethoven éd Wag-ner műveire épülő zeneesztétikai törekvésekre alapoz. A modern zeneesztétika újabb törekvé-seit Adorno és Carl Dahlhaus elméleti munkásságára alapozva dolgozza fel. A kurzus részét képezi közös koncert- ill. operalátogatás, valamint a magyar és lehetőség szerinti idegen nyelvű zeneesztétikai folyóiratok figyelése, az ezekben megjelenő írások feldolgozása.

Évközi ellenőrzés módja: Kiselőadások, beszámolók.

Tantárgy neve Filozófia – esztétika komplex szigorlat Tantárgy kódja EZ 2705 Meghirdetés féléve 4 Kreditpont Összóraszám (elm + gyak) Számonkérés módja Szigorlat Előfeltétel EZ 2702, EZ 2704 Tantárgyfelelős neve Dr. Kiss Lajos Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai tanár

Page 27: ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZATA XIX. század romantikus zenéje. Új műfajok bemutatása, a nemzeti jelleg kiemelése. A tarta-lom, a forma, az esztétikum gazdagodása

ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

Tantárgy neve Etika Tantárgy kódja EZ 2706 Meghirdetés féléve 3-4 Kreditpont 2 Összóraszám (elm + gyak) 2 Számonkérés módja Kollokvium Előfeltétel Tantárgyfelelős neve Dr. Kiss Lajos Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai tanár A részletes tantárgyleírást lásd: ET 2307 Tantárgy neve Vallástörténet Tantárgy kódja EZ 2707 Meghirdetés féléve 5 Kreditpont 2 Összóraszám (elm + gyak) 2 Számonkérés módja Kollokvium Előfeltétel Tantárgyfelelős neve Dr. Jakab András Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

A kurzus célja, hogy bevezetést nyújtson a vallás történeti formáinak ismeretébe, a vallástudo-mányok fogalomrendszeréből elsősorban a vallásfenomenológia és a vallástörténet felől köze-lítve tárgyához. Szerezzenek átfogó ismereteket a nyugati zsidó-keresztény hagyomány vallási rendszereinek történeti formáiról, valamint a mai magyar társadalom vallási viszonyairól is. Segíteni kíván abban, hogy a kurzus résztvevői jobban eligazodhassanak mai világunk, kulturá-lis-szellemi életünk vallási jelenségeiben, a hitélet, a kultusz, a felekezetileg motivált életmód és viselkedés kérdéseiben.

A tantárgy tartalma: A kurzus a vallástudományok diszciplináris rendszerének áttekintésével igyekszik megközelí-teni a Mi a vallás? Kérdésfeltevését, elsősorban a vallásfenomenológia és az összehasonlító vallástörténet felől. Bemutatja a vallás keletkezésére és történeti változására vonatkozó elméleti előfeltevéseket, majd röviden érinti a vallástörténet néhány alapvető kérdését a keletkezéselmé-letektől a politeizmus, monoteizmus tö9rténeti alakzatain keresztül, az ószövetségi zsidó vallás és a kereszténység kialakulásának kérdéséig. Külön kitér a kurzus a magyarországi egyházak történetére. A tárgy a gyakorlati vallásismeret kérdéseivel zárul, melyek között érinti a mai magyar társadalom vallási viszonyait is. Az egyes témakörök feldolgozásánál külön hangsúly-lyal szerepel továbbá a szakrális művészet szempontjai.

Évközi ellenőrzés módja: Szóbeli referátum, önálló dolgozat

Page 28: ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZATA XIX. század romantikus zenéje. Új műfajok bemutatása, a nemzeti jelleg kiemelése. A tarta-lom, a forma, az esztétikum gazdagodása

ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

Tantárgy neve Művészettörténet Tantárgy kódja EZ 2708 Meghirdetés féléve 6 Kreditpont 2 Összóraszám (elm + gyak) 2 Számonkérés módja Kollokvium Előfeltétel Tantárgyfelelős neve Szepessy Béla Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

Bővítse és történetileg rendezze a hallgató művészeti ismereteit, s korok és korszakok szemlé-leti világának megismerésén keresztül finomítani világképét. A tantárgynak a kínálkozó szélesebb művészettörténeti panoráma helyett inkább egy-egy té-makör behatóbb elemzését kell művelnie s eben vállalnia kell az építészet mellett a környezet-kultúra és a tárgykultúra más műfajainak történeti bemutatását is. Az európai művészet történetére lokalizált tananyagba illeszkedjen szervesen a magyarországi művészet története.

A tantárgy tartalma: Az ábrázoló művészetek kialakulása. A paleolit kor művészeti ábrázolása. A neolitikum társa-dalmi, gazdasági változásainak hatása a kifejezésformákra. A megalitikus kultúrák. Az egyip-tomi építésze, az egyiptomi festészet és szobrászat. Mezopotámia művészete. A kínai és az in-dusvölgyi civilizáció. A krétai, mükénéi, fóniciai, hettita műveltség. Az archaikus görög művé-szet. A klasszikus görög művészet. A hellenizmus. A Római Birodalom művészete, építészete, szobrászata, festészete. A későrómai, korakeresztény művészet. A bizánci és a ravennai moza-ikművészet. A Karoling és az Ottó kor művészete. A népvándorláskor művészete Európában. A honfoglaló magyarság művészete. A romantika építészete. A romantika festészete. A romantika szobrászata. A magyar államalapítás korának művészete és a romantika Magyarországon. A magyar Szent Korona művészettörténeti elemzése. A gótikus építészet Európában. A gótika festészete, szobrászata Európában. A magyarországi gótikus építészet és szobrászat, festészet. A korai reneszánsz Itáliában. Giotto és köre szemléletváltása. A quatrocento építészete és szob-rászata, festészete. Az érett reneszánsz festészeti és szobrászati megnyilvánulásai. A művészet Magyarországon a Jagellók és Hunyadiak korában. A barokk művészet kialakulása. Az itáliai építészet, festészet és szobrászat a XVI-XVIII. Században. A francia, német, oroszországi ba-rokk művészet. A spanyol festészet fénykora.. A flamand és holland festészet. A magyarorszá-gi barokk. A klasszicizmus építészete, szobrászata, festészete. A romantika építészete, festésze-te, szobrászata. A magyar nemzeti romantika művészete. Az impresszionizmus és posztimp-resszionizmus. Az expresszionizmus, kubizmus. A futurizmus, kubizmus, dadaizmus, szürrea-lizmus, konstruktivizmus. A XX. század építészete. A szecesszió. Az ipari formatervezés. Az absztrakt expresszionizmus. A kinetikus művészet és az op art. A pop art. A XX. század szob-rászata. Magyarországi művészet a század első felében. Magyarországi művészet a század má-sodik felében. A 60-70-es évek irányzatai. Kortárs magyar művészet

Évközi ellenőrzés módja: Folyamatos

Tantárgy neve Informatika Tantárgy kódja EZ 2709 Meghirdetés féléve 1-2-3-4. Kreditpont 2 Összóraszám (elm + gyak) 2 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel Tantárgyfelelős neve Dr. Nagy Mihály Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai tanár

Page 29: ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZATA XIX. század romantikus zenéje. Új műfajok bemutatása, a nemzeti jelleg kiemelése. A tarta-lom, a forma, az esztétikum gazdagodása

ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

A részletes tantárgyleírást lásd: ET 1102 Tantárgy neve Nyelvművelés Tantárgy kódja EZ 2710 Meghirdetés féléve 6-7. Kreditpont 1 Összóraszám (elm + gyak) 2 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel Tantárgyfelelős neve Dr. Répási Györgyné Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai tanár A részletes tantárgyleírást lásd: ET 1204 C.) SZABADON VÁLASZTHATÓ TÁRGYAK Tantárgy neve Barokk zeneirodalom Tantárgy kódja EZ 3301 Meghirdetés féléve 1. Kreditpont 1 Összóraszám (elm.+gyak.) 1+1 Számonkérés módja Aláírás Előfeltétel (tantárgyi kód) - Tantárgyfelelős neve Gebri József Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

Adjon kellő zeneirodalmi ismeretet egyes zenei korok stílusjegyeinek, műfajainak megértéséhez. A hallgató ismerjen meg minél több alkotást, melyet a tanítás során hasznosítani tud. Egy-egy mű elemzésével járuljon hozzá a zeneművek esztétikai bir-tokbavételéhez.

A tantárgy tartalma: A barokk kor kiemelkedő alkotásaiból a következők: Bach: h-moll mise, János v. Máté passió, Brandenburgi versenyek, versenyművek, or-gonaművek, szvitek. Handel: orgonaversenyek, Vízi zene, Tűzijáték, egy oratórium Vivaldi versenyművek Corelli: Concerto grosso stb.

Évközi ellenőrzés módja: Zeneművek felismerése írásban

Page 30: ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZATA XIX. század romantikus zenéje. Új műfajok bemutatása, a nemzeti jelleg kiemelése. A tarta-lom, a forma, az esztétikum gazdagodása

ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

Tantárgy neve Klasszikus zeneirodalom Tantárgy kódja EZ 3302 Meghirdetés féléve 2. Kreditpont 1 Összóraszám (elm.+gyak.) 1+1 Számonkérés módja Aláírás Előfeltétel (tantárgyi kód) - Tantárgyfelelős neve Gebri József Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

Adjon kellő zeneirodalmi ismeretet egyes zenei korok stílusjegyeinek, műfajainak megértéséhez. A hallgató ismerjen meg minél több alkotást, melyet a tanítás során hasznosítani tud. Egy-egy mű elemzésével járuljon hozzá a zeneművek esztétikai bir-tokbavételéhez.

A tantárgy tartalma: Haydn oratóriumai, szimfóniái, vonósnégyesek, versenyművek. Mozart szimfóniák, misék, requiem, versenyművek, operarészletek Beethoven szimfóniák, Fidélio c. opera, zongoraversenyek, hegedűverseny, nyitányok

Évközi ellenőrzés módja: Zeneművek felismerése írásban

Tantárgy neve Romantikus zeneirodalom Tantárgy kódja EZ 3303 Meghirdetés féléve 3. Kreditpont 1 Összóraszám (elm.+gyak.) 1+1 Számonkérés módja Aláírás Előfeltétel (tantárgyi kód) - Tantárgyfelelős neve Gebri József Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

Adjon kellő zeneirodalmi ismeretet egyes zenei korok stílusjegyeinek, műfajainak megértéséhez. A hallgató ismerjen meg minél több alkotást, melyet a tanítás során hasznosítani tud. Egy-egy mű elemzésével járuljon hozzá a zeneművek esztétikai bir-tokbavételéhez

A tantárgy tartalma: Schubert: A szép molnárlány, Téli utazás, Nyolcadik befejezetlen szimfónia, Schumann: Dalciklusok, zongoradarabok Mendelssohn: Hegedűverseny, nyitányok, szimfóniák, Éliás c. oratórium –részlet Chopin zongoradarabok Liszt szimfonikus költemények, zongoraversenyek, zongoraművek Wagner operarészletek, Verdi egy operájának meghallgatása Csajkovszkij szimfóniák, operarészletek Puccini operarészletek Richars Strauss: Alpesi szimfónia

Évközi ellenőrzés módja:

Page 31: ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZATA XIX. század romantikus zenéje. Új műfajok bemutatása, a nemzeti jelleg kiemelése. A tarta-lom, a forma, az esztétikum gazdagodása

ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

Zeneművek felismerése írásban Tantárgy neve XX. századi zeneirodalom Tantárgy kódja EZ 3304 Meghirdetés féléve 4. Kreditpont 1 Összóraszám (elm.+gyak.) 1+1 Számonkérés módja Aláírás Előfeltétel (tantárgyi kód) - Tantárgyfelelős neve Gebri József Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

Adjon kellő zeneirodalmi ismeretet egyes zenei korok stílusjegyeinek, műfajainak megértéséhez. A hallgató ismerjen meg minél több alkotást, melyet a tanítás során hasznosítani tud. Egy-egy mű elemzésével járuljon hozzá a zeneművek esztétikai bir-tokbavételéhez

A tantárgy tartalma: Debussy zongoradarabok, A tenger, Pelléás, Melisande c. opera részletei; Ravel zongo-raművek (Lúdanyó meséi); Schönberg: Három zongoradarab, Pierrot Lunaire; Honegger: Nyári Pasztorál, Johanna a máglyán; Stravinszkij: Petruska, A katona törté-nete, Tavaszi áldozat, Oedipus Király, Zsoltárszimfónia; Orff: Carmina burana; Britten: Variációk egy Purcell témára; Hacsaturján: Hegedűverseny; Penderecki és Lutoslawski egy-egy műve

Évközi ellenőrzés módja: Zeneművek felismerése írásban

Tantárgy neve Karirodalom I. Tantárgy kódja EZ 3401 Meghirdetés féléve 5 Kreditpont 1 Összóraszám (elmélet+gyakorlat) 1+1 Számonkérés módja Aláírás Előfeltétel (tantárgyi kód) - Tantárgyfelelős neve F. Ács Ildikó Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

A kórusirodalmi ismeretek bővítése, anyagismeret nyújtása az önálló kórusrepertoár kialakításához.

A tantárgy tartalma: a félév során a gregorián zenétől kezdődően a reneszánsz korszak végéig hallanak a hallgatók a legjelentősebb zeneszerzőkről. Lehetőség nyílik a fenti korszak legfonto-sabb énekkari műfajainak megismerésére

Évközi ellenőrzés módja: Kijelölt szakirodalom alapján írásbeli házi dolgozat készítése. Az utolsó órákon a tanul-takból beszámoló.

Page 32: ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZATA XIX. század romantikus zenéje. Új műfajok bemutatása, a nemzeti jelleg kiemelése. A tarta-lom, a forma, az esztétikum gazdagodása

ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

Tantárgy neve Karirodalom II. Tantárgy kódja EZ 3402 Meghirdetés féléve 6 Kreditpont 1 Összóraszám(elmélet+gyakorlat) 1+1 Számonkérés módja Aláírás Előfeltétel (tantárgyi kód) - Tantárgyfelelős neve F. Ács Ildikó Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

a kórusirodalmi ismeretek bővítése, anyagismeret nyújtása az önálló kórusrepertoár ki-alakításához.

A tantárgy tartalma: A félév során a barokk és a bécsi klasszicizmus korszakának legjelentősebb zeneszer-zőivel, oratórikus és egyéb kórusműveivel ismerkednek meg a hallgatók.

Évközi ellenőrzés módja: Kijelölt szakirodalom alapján írásbeli házi dolgozat készítése. Az utolsó órákon a ta-nultakból beszámoló.

Tantárgy neve Karirodalom III. Tantárgy kódja EZ 3403 Meghirdetés féléve 7 Kreditpont 1 Összóraszám (elmélet+gyakorlat) 1+1 Számonkérés módja Aláírás Előfeltétel (tantárgyi kód) - Tantárgyfelelős neve F. Ács Ildikó Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

A kórusirodalmi ismeretek bővítése, anyagismeret nyújtása az önálló kórusrepertoár kialakításához.

A tantárgy tartalma: A romantika és a XX. század zeneszerzői és kórusművei különös tekintettel Mendels-sohn, Schubert, Schumann, liszt, Brahms és Bruckner, Britten, Poulenc műveire.

Évközi ellenőrzés módja: Kijelölt szakirodalom alapján írásbeli házi dolgozat készítése. Az utolsó órákon a ta-nultakból beszámoló.

Page 33: ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZATA XIX. század romantikus zenéje. Új műfajok bemutatása, a nemzeti jelleg kiemelése. A tarta-lom, a forma, az esztétikum gazdagodása

ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

Tantárgy neve Karirodalom IV. Tantárgy kódja EZ 3404 Meghirdetés féléve 8 Kreditpont 1 Összóraszám(elmélet+gyakorlat) 1+1 Számonkérés módja Aláírás Előfeltétel (tantárgyi kód) - Tantárgyfelelős neve F. Ács Ildikó Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

A kórusirodalmi ismeretek bővítése, anyagismeret nyújtása az önálló kórusrepertoár kialakításához.

A tantárgy tartalma: a magyar kórusirodalom áttekintése, Bartók, Kodály és az azt követő nemzedékek.

Évközi ellenőrzés módja: Kijelölt szakirodalom alapján írásbeli házi dolgozat készítése.

Tantárgy neve Énekkar Tantárgy kódja EZ 3405 Meghirdetés féléve Valamennyi félév Kreditpont 1 Összóraszám (elm+gyak) 0+2 Számonkérés módja Aláírás Előfeltétel (tantárgyi kód) - Tantárgyfelelős neve Ferencziné Ács Ildikó Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

A kórus vagy énekkar a fogalomhasználat szerint több szólamban éneklő nagyobb énekes együttes. A tantárgy célja a közös éneklés örömének megtapasztalása, zenei alkotások művészi értékű megszólaltatása és pódiumra állítása.

2. A tantárgy tartalma: A hazai kórusmuzsika a nagy elődök munkája nyomán világszerte ismertté és elismertté vált. A magyar hagyományok megőrzését és az európai kóruskultúra minél szélesebb körű megismeré-sét szem előtt tartva dolgoznak az ének-zene tanszék kórusai - . évről-évre megújuló tarta-lommal és változatos szakmai programokkal. Az énekkari próbák tartalma évről-évre változó, folyamatosan alkalmazkodik az éppen aktuális előadói feladatokhoz. A repertoárban szerepet kap a középkortól napjainkig bővülő zenei anyag szinte valamennyi műfaja. Aki zenei előképzettsége folytán jól olvas kottát és kedves érez az együtténeklésre, bármelyik félévben bekapcsolódhat az Ének-Zene Tanszék kórusainak munkájába, és folyamatosan részt vehet a pótolhatatlan élményeket nyújtó közös programokon.

3. Évközi ellenőrzés módja: Felmondások, aktív részvétel főpróbákon, szerepléseken

Tantárgy neve Kamarazene Tantárgy kódja EZ3413 – EZ3416 Meghirdetés féléve Valamennyi félév Kreditpont 1

Page 34: ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZATA XIX. század romantikus zenéje. Új műfajok bemutatása, a nemzeti jelleg kiemelése. A tarta-lom, a forma, az esztétikum gazdagodása

ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

Összóraszám (elm+gyak) 0+1 Számonkérés módja Minősített aláírás Előfeltétel (tantárgyi kód) - Tantárgyfelelős neve Kissné Timkó Mária Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai adjunktus A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései: Élő zenei gyakorlat kialakításával fejlessze a hallgatók igényességét a kiegyenlített hangzásra, in-tonálásra. A laprólolvasás és a zenei anyag folyamatos, kottahű megszólaltatása segíti a partitúrá-ban történő tájékozódást is. A tantárgy tartalma: A különböző hangszeren játszó, abban már technikai és zenei jártasságot szerzett hallgatók szá-mára lehetőséget ad a tantárgy különböző összetételű kamaraegyüttesekben való együttmuzsikálás-ra. Az élő zenei gyakorlat lehetőséget ad a kamarazene-irodalom megismerésére, a zene aktív mű-velésére. Felkészíti az ének-zenetanári pályára készülő hallgatókat a gyerekekkel való társas zené-lés kialakítására. Évközi ellenőrzés módja: Minősített aláírás Tantárgy neve Zenei publicisztika Tantárgy kódja EZ3417 Meghirdetés féléve 7 Kreditpont 1 Összóraszám (elm+gyak) 1+1 Számonkérés módja Minősített aláírás Előfeltétel (tantárgyi kód) - Tantárgyfelelős neve Ördög Mária Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens A tantárgy célja: A hallgatók e tantárgy keretében szereznek jártasságot zenei témájú publikációk elkészítésében, A tantárgy tartalma: A félév folyamán gyakorlatban próbálják ki a hallgatók zeneelméleti, zenetörténeti, zenepedagógiai stb. tanulmányok, hangverseny kritikák, zenei eseményeket értékelő beszámolók, lemez -, kotta- és szakkönyvismertetések megírásának lehetőségei, általános szabályait. Ebben neves személyiségek – Bartók Béla, Kodály Zoltán, Szabolcsi Bence stb. – publicisztikáinak tanulmányozása segíti őket. Évközi ellenőrzés módja: A félév folyamán havonta egy írásmű elkészítése az előre kijelölt témában. Egymás munkáit közö-sen értékelik, elemzik, bírálják. Külső szakmai gyakorlat: - Irodalomjegyzék: Kötelező: Kodály Zoltán : Visszatekintés I. II. Bartók Béla: Válogatott írásai Zenei írások a Nyugatban (szerk. Breuer János) Ajánlott: Pernye András: A nyilvánosság – zenei írások Dobszay László: Kodály után - Tűnődések a zenepedagógiáról Bárdos Lajos: Harminc írás Írások népzenénkől Zenei folyóiratok aktuális cikkei Tantárgy neve Zongora hangszerjáték Tantárgy kódja EZ3418

Page 35: ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZATA XIX. század romantikus zenéje. Új műfajok bemutatása, a nemzeti jelleg kiemelése. A tarta-lom, a forma, az esztétikum gazdagodása

ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

Meghirdetés féléve 2. Kreditpont 1 Összóraszám (elm+gyak) 0+1 Számonkérés módja Minősített aláírás Előfeltétel (tantárgyi kód) - Tantárgyfelelős neve Kissné Timkó Mária Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai adjunktus A tantárgy célja: Segítse a hallgatókat egy-egy zenei korszak, stílus, műfaj, zeneszerző alaposabb megismerésében. Tegye lehetővé a technikai készségek művelésével a zenei tárgyak könnyebb elsajátítását. A tantárgy tartalma: A tantárgy lehetőséget nyújt a zongorázásban korábban technikai és zenei készséget szerzett hallga-tóknak zenei ismereteik bővítésére. A feldolgozásra kerülő anyag segíti a hallgatókat az önkifeje-zés eszköztárának gazdagításával. A tantárgy alkalmat nyújt a szabad, érdeklődés- orientált anyag-választásra, s igény szerint négykezes és kétzongorás együttmuzsikálásra is.. Évközi ellenőrzés módja: Minősített aláírás Külső szakmai gyakorlat: - Irodalomjegyzék: Kötelező: Barokk művek Bach kétszólamú és háromszólamú invenciók Bach :Wohltemperiertes Klavier I-II Bach album Handel album Couperin album Rameau album Bécsi klasszikus művek A szonatina mesterei I-II. Haydn, Mozart, Beethoven művei (szonatinák, rondók, variációk stb.) Romantikus művek Schubert, Chopin, Grieg és más romantikus szerzők művei XX. századi művek Kurtág, Ravel, Hacsaturján, Sztravinszky és más szerzők művei Ajánlott: Technikai gyakorlatok Czerny, Hanon, Cramer, Liszt és más szerzők etűdjei és technikai gyakorlatai Repertoíre I. – IV. (Sármai J.) TANÁRI KÉPESÍTÉSI KÖVETELMÉNY Tantárgy neve Szakmódszertan: integrált művészetek Tantárgy kódja TK 9040 Meghirdetés féléve 5 Kreditpont 2 Összóraszám (elm + gyak) 2 Számonkérés módja Kollokvium Előfeltétel TK1225 (E) Tantárgyfelelős neve Ördög Mária Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

Page 36: ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZATA XIX. század romantikus zenéje. Új műfajok bemutatása, a nemzeti jelleg kiemelése. A tarta-lom, a forma, az esztétikum gazdagodása

ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

Rokon művészeti területek, elsősorban a zeneoktatáson belüli szakmai integráció lehetőségei-nek megismerése, kapcsolatok kiépítése. A művészeti nevelés zenei vonatkozásában átfogó is-meretek és interpretációs élmények megszerzése. A művészetek rendszerének átjárhatósága, a köztük lévő közös vonások felfedése.

A tantárgy tartalma: A Nemzeti Alaptanterv Művészetek műveltségi területének felépítése, megfogalmazott céljai, feladatai. Interdiszciplináris tantervek és tankönyvek megismerése, elemzése. Az ének-zene tan-tárgy kapcsolatai a művészetek egyéb területeivel: tánc-dráma, vizuális kultúra, mozgóképkultú-ra és médiaismeret. A művészeti integráció fő területe: a zenehallgatás és keresztkapcsolatai. Művészeti stíluskorszakok megismerése, tanításuk módszertani feladatai. A zeneiskolai szak-módszertan és az általános iskolai énektanítás kapcsolatai, különbözősége.

Évközi ellenőrzés módja: Az ismeretek alkalmazása házi dolgozat formájában. Félév végén írásbeli ellenőrzés.

Tantárgy neve Szakmódszertan I. Tantárgy kódja TK 9041 Meghirdetés féléve 5 Kreditpont 2 Összóraszám (elm + gyak) 2 + 2 Számonkérés módja Kollokvium Előfeltétel TK 1225 (E) Tantárgyfelelős neve Ördög Mária Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

A kiművelt zenei hallással, alapos szakmai tudással, a zenéhez történő intenzív megközelítéssel rendelkező hallgatók felkészítése a zenepedagógiai munka elméleti megalapozásával a tanári képesítés követelményei által meghatározott oktatói munka önálló végzésére. Olyan módszertani eljárások megismerése, szemléletmód kialakítása, amelyek segítségével változó tananyag és szervezeti formák esetében is képes a tanárjelölt alkotó módon tudását hasznosítani.

A tantárgy tartalma: A szakmódszertan interdiszciplináris kapcsolatai. Az oktatást szabályozó törvények megisme-

rése, a jelenleg érvényes iskolai rendszer kialakulásának előzményei ismeretében az aktuális változtatások elemzése. A művészeti nevelés szerepe a személyiség formálásában, a zenei ne-velés célja. A zenei nevelés fő területei, az oktatás folyamata. Zenei képességek kialakításának feladatai, a zenei tehetség fogalma. A zenei élmény szerepe, elsődlegessége.

Évközi ellenőrzés módja: Az aktuális téma feldolgozása beszámolók, önálló dolgozatok formájában.

Tantárgy neve Szakmódszertan II. Tantárgy kódja TK 9042 Meghirdetés féléve 6 Kreditpont 3 Összóraszám (elm + gyak) 2 + 2 Számonkérés módja Szigorlat Előfeltétel TK 9041, EZ1104, EZ1205 Tantárgyfelelős neve Ördög Mária Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései:

A zenepedagógiai munka elméleti megalapozása. Felkészítés a tanári képesítés követelményei által meghatározott oktatói munka önálló végzésére. Olyan módszertani eljárások megismerése,

Page 37: ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZATA XIX. század romantikus zenéje. Új műfajok bemutatása, a nemzeti jelleg kiemelése. A tarta-lom, a forma, az esztétikum gazdagodása

ÉNEK –ZENE TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

szemléletmód kialakítása, melynek segítségével változó tananyag és szervezeti formák esetében is képes a tanárjelölt alkotó módon tudását hasznosítani.

A tantárgy tartalma : Didaktikai feladatok az ének-zene tanításában: az ismeretszerzés, készségfejlesztés, alkalma-zás, zenei alkotótevékenység területeinek módszertani követelményei. A daltanítás és az értő zenehallgatás tanítási feladatai. A harmonikus hallás fejlesztése, a többszólamú művek feldol-gozási módjai. A játék és játékos módszerek, a mozgás és a zene kapcsolata. Kodály zenepeda-gógiai koncepciója. Külföldi módszerek megismerése.

Évközi ellenőrzés módja: Az aktuális téma feldolgozása önálló dolgozatok és mikrotanítások keretében. Az órára történő felkészülés írásbeli megtervezése.