Top Banner
Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních Sborník herních cvičení PaedDr. Zdeněk Janík Mgr. Tomáš Pětivlas, PhD. Mgr. Veronika Funková MU FSpS v Brně 2005 Určeno studentům basketbalové specializace pro potřeby trenérské praxe a basketbalovým trenérům mládežnických kategorií
68

Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

Nov 23, 2021

Download

Documents

dariahiddleston
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

Nácvik činností jednotlivce v basketbalu

v herních cvičeníchSborník herních cvičení

PaedDr. Zdeněk JaníkMgr. Tomáš Pětivlas, PhD.

Mgr. Veronika Funková

MU FSpS v Brně 2005

Určeno studentům basketbalové specializace pro potřeby trenérské praxe a basketbalovým trenérům mládežnických kategorií

Page 2: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

Editor: PaedDr. Zdeněk JaníkRecenzent: Mgr. Zdeněk HummelTechnická příprava: ing. Jiříprava: ing. Jiří ří Šišma

© Zdeněk Janík, Tomáš Pětivlas, Veronika Funková 2005

ISBN 80-210-xxxx-x

Page 3: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

Obsah

1. Teoretický rozbor obsahu basketbalu ............................................................ 7

2. Herní činnosti jednotlivce ............................................................................... 9

2. 1 Útočné herní činnosti jednotlivce ............................................................ 9

2. 2 Obranné činnosti jednotlivce ............................................................... 26

3. Hra jeden proti jednomu (1/1) v herních cviích cvií čeníchíchí ...................................... 47

3. 1 Hra 1/1 z vnějšího prostoru z hlediska útočícčícčí ího hráče ........................ 48

3. 2 Hra 1/1 z vnitřního prostoru z hlediska útočícčícčí ího hráče ...................... 48

3. 3 Hra 1/1 z vnějšího prostoru z hlediska bránícící ího hráče ...................... 49

3. 4 Hra 1/1 z vnitřního prostoru z hlediska bránícící ího hráče ...................... 51

4. Závěr ........................................................................................................... 61

5. Literatura ..................................................................................................... 63

Příloha 1 ......................................................................................................... 65

Page 4: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních
Page 5: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

Předmluva

Po dokončení publikace zaměřené především na didaktiku nácviku jednotlivých herních činností jednotlivce (CD ROM) jsme volně navázali vytvořením sborníku herních cvičení, s jejichž využitím lze činnosti jednotlivce dále rozvíjet.

V naší práci se po teoretickém rozboru obsahu basketbalu zabýváme jednotlivými herními činnostmi jednotlivce. Z těchto činností není samostatně vyčleněno uvolnění hráče na místě (lze provádět při nácviku přihrávek na místě a při nácviku jedna na jedna) a střelba, která je stěžejním prvkem všech herních cvičení. Necháváme pouze na trenérech aby si vybrali, ve kterých cvičeních dají důraz na nácvik střelby. Základy techniky clonění jako herní činnosti jednotlivce s cílem zaujmout vhodné postavení a postoj doporučujeme nacvičovat při nácviku uvolňování hráče bez míče s využitím clonění.

Jednotlivá herní cvičení jsou rozřazena dle nácviku těch činností jednotlivce, na které klademe v určité fázi důraz. Je tedy samozřejmé, že lze tato cvičení použít i pro nácvik jiné herní činnosti, než pro kterou byla původně vytvořena. Hranice mezi jednotlivými činnostmi nejsou ostré, činnosti na sebe navazují, samotné použití záleží vždy na trenérovi. V každé základní kapitole námi rozdělených činností je rozbor deseti herních cvičení (uvolnění hráče, přihrávky, krytí hráče a doskakování), okrajově se zabýváme nácvikem clonění a činností jednoho obránce proti přesile útočníků - s využitím v herních kombinacích (pět cvičení). Hlavní těžiště naší práce je obsaženo v samotných cvičeních jednoho útočníka proti jednomu obránci (vzhledem k důrazu na nácvik těchto činností jsme zařadili do této kapitoly rozbor patnácti herních cvičení).

Naše publikace je souborem cvičení, která používá v tréninkových jednotkách basketbalové Centrum talentované mládeže Brno (CTM). Základem ke vzniku sborníku byly trenérské semináře pořádané Českou basketbalovou federací, řada cvičení pochází převážně od českých lektorů (např. Rón, Ježdík).

Sborníkem bychom rádi rozšířili zásobník cvičení studentů basketbalové specializace při MU FSpS Brno a začínajícím basketbalovým trenérům. Budeme považovat za úspěch, pokud publikace najde uplatnění i v ostatních CTM.

Autoři Brno, 2004

Page 6: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních
Page 7: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

7

Teoretický rozbor obsahu basketbalu

1. Teoretický rozbor obsahu basketbalu

Basketbalové utkání hrají dvě družstva o pěti hráčích. Vítězem utkání je to družstvo, které docílilo větší počet bodů na konci hrací doby čtvrtého období a je-li to potřeba, na konci prodloužení.

První zmínky o hře podobné basketbalu máme z období Májů a Aztéků. Za počátek vzniku současné podoby basketbalu je považován rok 1891, kdy v USA, státě Massachusetts, spriengfieldské univerzitě J. Naismith upravil tuto hru pro potřeby zimní přípravy místního atletického družstva. Hra si získala značnou oblibu, o čemž svědčí skutečnost, že již v roce 1897 se objevuje v podobě veřejného utkání na slavnostech školní mládeže ve Vysokém Mýtě (Dobrý, Velenský, 1980).

V současné době patří basketbal mezi nejrozšířenější a nejpopulárnější sporty na světě. Překážku v dalším rozvoji představuje současná struktura řídících složek. Samostatně vystupují organizace řídící profesionální basketbal v USA (NBA, WNBA), organizace řídící americký univerzitní basketbal (NCAA) a organizace FIBA sdružující v současné době 172 zemí, mezi nimi i Českou republiku (zakládající člen, 1932). Organizační strukturu v ČR zajišťuje Česká basketbalová federace (www.cbf.cz).

Basketbal je sportovní odvětví, které je náročné nejenom po stránce fyzické a psychické, ale i mentální. Rozmanitost činností, kombinací a systémů klade vysoké nároky na teoretické vědomosti hráčů s důrazem na rychlost reakce a volbou optimálního a co nejjednoduššího řešení situace. Basketbal se dělí na herní činnosti jednotlivce – HČJ - (útočné a obranné), činnosti skupinové (herní kombinace) a činnosti týmového typu (herní systémy) – Příloha 1 – (Velenský, 1994).

V našem sborníku se zaměřujeme na herní činnosti jednotlivce. HČJ představují konkrétně zaměřené pohybové celky pomocí kterých je rozvíjen individuální herní výkon každého hráče. HČJ obsahují tři základní složky (cíl, motiv a způsob realizace) a řeší se jimi střetnutí mezi dvěma soupeři (1/1 – jeden na jednoho).

Nácvikem rozumíme proces zaměřený na osvojení dovedností. Značný význam při nácviku mají didaktické metody, didaktické formy a řídící činnost trenéra. Nácvik tedy lze provádět pomocí různých metodicko – organizačních forem které se dělí na průpravná, herní cvičení, průpravnou řízenou hru a soutěživou průpravnou hru.

Herní cvičení, která jsou charakterizovaná přítomností soupeře se dělí na cvičení I. typu se stálostí herních situačních podmínek a II. typu, kdy proměnlivost herně situačních podmínek napodobuje do jisté míry utkání (Velenský, 1998). Tato cvičení jsou předmětem našeho sborníku, přiřazení charakteristik I. a II. typu však necháváme převážně na trenérech, kterým je publikace určena.

Page 8: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

8

Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

Page 9: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

9

Herní činnosti jednotlivce

2. Herní činnosti jednotlivce

Herní činnosti jednotlivce jsou druhem sportovních činností, které mají současně kompetitivní i kooperativní charakter. Kompetitivní charakter souvisí se sociálně psychologickou stránkou herních činností (nonverbální pohybová dyadická interakce), kooperativní charakter spočívá ve splnění specifické kooperační role hráče a přispění tak k dosažení cíle celého družstva.

U každé herní činnosti je možno vyčlenit její technickou stránku (způsob provedení herní činnosti) a taktickou stránku (psychické procesy spojené s výběrem řešení, taktické úlohy v herním boji a taktické úkoly vyplývající z kooperativní role hráče v družstvu.

Realizace herních činností jednotlivce závisí na poznání herní situace. Znalost situačních faktorů nám pomáhá tyto situace určovat a vytvářet typové situace. Jejich znalost nám umožňuje navozovat herní podmínky v herních cvičeních. (Dobrý, Velenský, 1980).

2. 1 ÚtoÚtoÚ čné herní činnosti jednotlivceHerní činnosti dělíme na útočné a obranné. K útočným činnostem patří:

uvolňování hráče s míčem, uvolňování hráče bez míče, přihrávání, střelba, doskakování, clonění.

2. 1. 1 Uvolňování hráče s míčem v pohybuJedná se o herní činnost jednotlivce jejíž cílem je získat výhodné postavení

pro další činnost s míčem (přihrávku, střelbu).

Základem techniky je zahájení úniku s míčem z místa (otevřený a zavřený únik), nebo s míčem v pohybu. Následuje driblink pravou nebo levou rukou (jednoúderový, dvouúderový, víceúderový). K základům techniky náleží i chycení míče při zakončení driblinku zastavením (skokem, krokem) či některým druhem střelby (dvojtakt). Za důležité situační faktory považujeme postavení hráče vhledem k prostorům hřiště, k soupeři a ve způsobu, jakým se hráč dostává do styku s obráncem (Andrle, 1977).

Nácvik uvolňování hráče s míčem v pohybu

Kritická místa:

Pohled na míč

Driblink pouze jednou rukou

Směr driblinku útočníka - nasměrování činnosti nejkratší možnou cestou směrem k soupeřovu koši

Příliš vysoký driblink

Page 10: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

10

Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

Postavení míče vzhledem k obránci (kuželům), krytí volným ramenem, rukou, tělem s přesunutím driblinku vzad

Rychlost provedení

Doporučujeme:

Útočníkům:

1. nezpomalovat pohyb při vedení míče v okamžiku přiblížení k obránci

2. směřovat driblink ke koši (zamezit tak přílišnému vychylování směru útoku do šířky)

3. provést kontakt volným ramenem a zrychlit

4. výměnu driblující ruky provést až po kontaktu a zastoupení obráncem.

Zpomalení a prohození před tělem považujeme za méně vhodné, použití klamavého pohybu tělem v okamžiku přiblížení k obránci považujeme za vhodné pouze ve spojení se zrychlením pohybu.

Obráncům:

5. začít na vrcholu kruhu vzhledem k postavení útočníka

6. provést nejprve „slajdový“ pohyb nohou vzad

7. ve druhé fázi změnit postavení nohou do směru driblinku a teprve po tomto pohybu použít paže k vypíchnutí míče

Herní cvičení zaměřená na uvolňování hráče s míčem

Popis cvičení

Libovolný počet dvojic, každý hráč má jeden míč.

Hráči se ve vymezeném prostoru snaží svému protivníkovi vypíchnout míč (obr. 1).

Doporučujeme:

Zařazovat větší počet hráčů proti sobě (trojice, čtveřice) až do všichni proti všem, zmenšovat pole působnosti jednotlivých skupin – půlkruh.

Page 11: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

11

Herní činnosti jednotlivce

Obr. 1: Cvičení na nácvik driblinku

Popis cvičení:

Libovolný počet hráčů, tři obránci, kužele.

Hráči se v plné rychlosti snaží prodriblovat kruhy (obr. 2), ve kterých se pohybují obránci s cílem vypíchnout míč. Změnu obránců řídí trenér nebo chyba útočníka (útočník mine kruh, ztratí míč atd.). Zpět pak hráči vedou míč kolem met.

Obr. 2: Herní cvičení na nácvik vedení míče

Page 12: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

12

Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

Popis cvičení

Tři hráči, 1 míč.

Dva obránci brání v driblinku hráči s míčem (obr. 3), který se snaží zakončit střelbou v jeho útočné polovině. Trenér může stanovit jak omezení pro obránce (bez vypichování míče, obrana s rukama za zády), tak dohrání cvičení do konce. V případě zisku míče se obránci stávají útočníky a řeší situaci 2/1.

Obr. 3: Driblinkové cvičení

Popis cvičení

2 hráči, jeden míč, útočník a obránce

Útočník s míčem se snaží vést míč driblinkem směrem ke koši co nejrychlejším způsobem (pouze však ve vymezeném pásmu), obránce má možnost útočníka zastavit pohybem k postranní čáře a vypíchnutím míče (obr. 4).

Obr. 4: Nácvik vedení míče

Page 13: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

13

Herní činnosti jednotlivce

Průpravná hra: Basketbal – fotbal

Libovolný počet hráčů, každý má svůj basketbalový míč, 1 míč na sálovou kopanou, 2 branky

Hráči hrají sálovou kopanou na branky. Hráč může kopat do míče pouze v okamžiku, kdy má bezpečně pod kontrolou i basketbalový míč, kterým neustále dribluje. V případě porušení pravidla o trestu rozhoduje trenér: přímý kop proti družstvu, které porušilo pravidla, pokutový kop, vyloučení hráče na určité časové období, atd. Doporučujeme omezit driblink pouze na slabší ruku.

2. 1. 2 Uvolňování hráče bez míčeJedná se o herní činnost jednotlivce s cílem získat postavení výhodné

pro chycení míče přihraného spoluhráčem. Součástí uvolnění je i cíl poutat soupeřovu pozornost a uvolňovat prostor pro činnost spoluhráčů.

Základem techniky je získání výhodného postavení, jeho udržení a po chycení míče schopnost pokračovat v další činnosti s míčem. Za důležité situační faktory považujeme vztah mezi postavením hráče bez míče a hráče s míčem vzhledem ke koncové čáře útočné poloviny, činnost přihrávajícího hráče, postavení soupeře a spoluhráčů (Velenský, Karger, 1999).

Nácvik uvolňování hráče bez míče

Kritická místa:

Rychlost provedení se správnou reakcí na činnost obránce

Kontakt s obráncem volným ramenem

Klamavý pohyb

Změna rychlosti a směru

Vzdálenější ruka proti přihrávce

Postoj v okamžiku chycení míče (basketbalový střeh)

Postavení hráče vzhledem ke směru hry v okamžiku chycení míče

Doporučujeme:

Trenérům:

dohrávat veškerá cvičení, končit košem, obranným doskokem, případně rychlým protiútokem na druhou stranu hřiště

Útočníkům:

1. nejprve dosáhnout kontaktu s obráncem

2. v okamžiku, kdy nelze pokračovat v pohybu, změnit směr a rychlost

3. soustředit se nejprve na chycení míče dvěma rukama, pak až na následující činnosti – postoj, postavení směrem ke koši, nasazení na střelbu atd.

Page 14: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

14

Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

4. při clonění sledovat činnost a směr pohybu obránce a využít tak clonu k uvolnění

Obráncům:

1. zastavovat nabíhajícící ího útočníka směrem k míči a koši „boxautem“ bez použití paží

2. neztrácet výhodnou pozici mezi hráčem a míčem

3. neustále mít v zorném poli jak svého hráče, tak míč

4. neotáčet se ke svému útočníkovi zády

5. při clonách do šířky se pohybovat kolem clony ve směru pohybu útočníka a vnějším ramenem kolem clony

6. v okamžiku přihrávky odstoupit od hráče ve směru přihrávky a koše.

Herní cvičení zaměřená na uvolňování hráče bez míče

Popis cvičení

Dva hráči, útočník a obránce + přihrávající.

Útočník se uvolňuje pro přihrávku (obr. 5). První obměnou je zpětná přihrávka přihrávajícímu a ještě jedno uvolnění. Dalších obměn dosáhneme přidáním obránce k přihrávajícímu (obr. 6) nebo uvolňováním v různém prostoru vzhledem k přihrávajícím a koši (obr. 7 a obr. 8).

Obr. 5: Nácvik uvolňování po přihrávce

Page 15: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

15

Herní činnosti jednotlivce

Obr. 6: Nácvik uvolňování v situaci 2/2

Obr. 7: Nácvik uvolňování hráče v prostoru

Obr. 8: Nácvik uvolňování přes přihrávající středové hráče 1 - 3

Page 16: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

16

Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

Popis cvičení

Tři zástupy hráčů, dva bez míče, jeden tvoří obránci, jeden útočníci., třetí zástup tvoří přihrávající hráči - každý z nich má míč. Trenér určuje rotaci zástupů.

Útočník bez míče se určeným způsobem uvolňuje kolem kuželů, moment přihrávky je impulsem pro zahájení činnosti obránce (obr. 9).

Obr. 9: Nácvik uvolňování pomocí kuželů s vybíhajícím obráncem

2. 1. 2. 1 Uvolňování hráče bez míče s využitím cloněníClonění je útočná činnost jednotlivce, jejímž cílem je zaujmout takový postoj,

který vede k pravidly dovolenému zdržení soupeře. Základem techniky clony na místě bez míče je postoj v mírném širším podřepu rozkročném, čelem k soupeři. Obě paže v předpažení skrčmo. Za základní situační faktory považujeme postavení clonícího hráče a soupeře vzhledem ke směru hry (Dobrý, Velenský, 1980). Následující znázorněná herní cvičení již směřují k nácviku útočných kombinací.

Herní cvičení zaměřená na uvolňování hráče bez míče s využitím clonění

Popis cvičení

Šest hráčů, dva míče. Dva přihrávající hráči, dva clonící hráči, uvolňující se útočník a jeho obránce. Rotaci hráčů a způsob dohrání určuje trenér.

Útočník se pomocí clon uvolňuje pro míč (obr. 10), reaguje na směr pohybu obránce (obr. 11), který řeší situaci dle pokynů trenéra. Obměnou je cvičení s dvojclonou (obr. 12) s řešením pro útočníky dle pohybu obránce na obr. 13 a 14.

Page 17: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

17

Herní činnosti jednotlivce

Obr. 10: Nácvik uvolňování pomocí clony

Obr. 11: Řešení uvolňování dle pohybu obránce

Obr. 12: Nácvik uvolňování pomocí dvojclony

Page 18: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

18

Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

Obr. 13: Pohyb obránce od míče

Obr. 14: Pohyb obránce k míči

2. 1. 3 PřihráváníJedná se o herní činnost jednotlivce, jejímž cílem je hodit, podat, kutálet nebo

odbít míč tak, aby jej mohl spoluhráč chytit. K základům techniky patří držení míče, polohy a pohyby paží spojené s držením míče a s vlastní přihrávkou.

2. 1. 3. 1 Přihrávky na místěSpolu s přihrávkami na místě lze nácvik spojit s nácvikem uvolňování hráče

s míčem na místě. Jedná se o herní činnost jednotlivce s cílem získat výhodný postoj pro další činnost míčem, v našem případě pro přihrávku.

K základům techniky patří postoj a jeho změny, polohy a pohyby paží s míčem, obrátky, klamné pohyby částí těla (Malíková, Slezák, 1969). Za nejdůležitější

Page 19: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

19

Herní činnosti jednotlivce

situační faktory považujeme postavení hráče v prostoru, vzdálenost od soupeře a možnost využití následné činnosti (únik driblinkem, střelba, přihrávka).

Kritická místa při nácviku přihrávek na místě:

Stabilní nízký postoj

Způsob držení míče

Postavení míče vzhledem k obránci – reakce v závislosti na činnost obránce

Přímá prudká přihrávka pomocí ukročení nebo výkrokem kolem obránce

Fintování přihrávky

Činnost hráče přijímajícího přihrávku

Herní cvičení zaměřená na přihrávky na místě

Popis cvičení:

Trojice hráčů, 1 míč.

Dva útočníci se pomocí určených druhů přihrávek snaží překonat obránce (obr. 15), kterému může trenér na začátku cvičení určit pasivitu (např. spojením rukou, nehybností nohou či paží). Obránce se po přihrávce přemisťuje k druhému útočníkovi. Změnu obránců řídí trenér nebo chyba přihrávajícího útočníka. Důležitým prvkem cvičení je dodržení standardní vzdálenosti mezi útočníky (asi 3m). Druhý útočník začíná s přihrávkou až v okamžiku, kdy je přítomen obránce.

Obr. 15: Herní cvičení na nácvik přihrávek na místě s jedním obráncem

Page 20: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

20

Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

Popis cvičení

4 útočníci, 1 obránce, 1 míč

Změna postavení útočníků a obránce (obr. 16), obránce se snaží zachytit přihrávku, smí se pohybovat pouze v určeném pásmu.

Obr. 16: Nácvik přihrávek na místě při počtu čtyř útočníků

Popis cvičení:

4 hráči, 2 útočníci, dva obránci, 1 míč

Přidáním druhého obránce (obr.17) se vytváří větší tlak na přihrávajícího útočníka.

Obr. 17: Herní cvičení na nácvik přihrávek na místě se dvěma obránci

Page 21: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

21

Herní činnosti jednotlivce

Popis cvičení:

5 hráčů, tři útočníci, 2 obránci, 1 míč

Obměnou je trojúhelníkové postavení útočníků (obr. 18).

Obr. 18: Postavení útočníků v trojúhelníku

Popis cvičení:

Rozdělením družstva na útočníky a obránce, útočníci tvoří dvojice s jedním míčem, obránci se pohybují vpřed od dvojice k dvojici dle postavení míče s cílem zabránit přihrávce mezi útočníky (obr. 19).

Obr. 19: Herní cvičení pro nácvik přihrávek na místě

Page 22: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

22

Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

2. 1. 3. 2 Přihrávky v pohybuZa důležité situační faktory při přihrávkách v pohybu považujeme přihrávání

dle prostoru, postavení a činnosti soupeře. Za kritérium úspěšnosti považujeme zpracovatelnost přihrávky, dále její včasnost a přesnost.

Kritická místa:

Pohled na spoluhráče v okamžiku přihrávky – přihrávající ztrácí ze svého zorného pole pohybujícího se obránce

Pohled na míč v okamžiku driblinku – přihrávající ztrácí ze svého zorného pole pohybujícího se obránce

Načasování přihrávky – hráč špatně vyhodnocuje herní situace (kdy je lépe přihrát a kdy použít jednoúderový driblink)

Typ přihrávky – hráč volí nevhodný typ přihrávky, např. o zem nebo vrchní přehození obránce obloučkem

Rychlost provedení – pro přiblížení cvičení utkání je třeba nácvik provádět v maximální rychlosti

Zakončení cvičení – důraz na zakončení košem nebo útočným doskokem bez dopadu míče a dalším pokusem o zakončení

Doporučujeme:

Trenérům:

1. v průpravných cvičeních se zaměřit na nácvik přihrávek bez přímého pohledu na spoluhráče (využití periferního vidění)

2. nacvičit přihrávku ke koncové čáře hřiště

3. zvolit typy přihrávek, které hráči (ne)mohou používat

4. nácvik přihrávek pomocí ukročení jednou rukou

5. nácvik fintování přihrávky v okamžiku zastavení krokem nebo skokem

Herní cvičení zaměřená na nácvik přihrávek v pohybu

Popis cvičení

4 hráči, tři útočníci, 1 obránce, 1 míč

Útočníci provádí přihrávky ve trojicích, kdy střední nahrává hráči na pravé straně a běží na jeho místo, ten nahrává spoluhráči naproti a obloukem za jeho zády běží na jeho místo atd. (zakončení dvojtaktem zprava, nebo zleva), obránce vybíhá do přihrávky (obr. 20).

Page 23: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

23

Herní činnosti jednotlivce

Obr. 20: Herní cvičení pro nácvik přihrávek v pohybu

Popis cvičení

10 hráčů, 8 útočníků, dva obránci, 1 míč

Útočníci běží po obvodu kruhu a přihrávají si napříč kruhem přes dva obránce (obr. 21), kteří jsou uprostřed kruhu (lze provádět i se dvěma míči).

Obr. 21: Herní cvičení pro nácvik přihrávek v pohybu, útočníci v běží kruhu

Page 24: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

24

Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

Popis cvičení

Libovolný počet hráčů, tři obránci.

Hráči ve dvojicích na vzdálenost 3m (obr. 22) se snaží v běhu překonat pomocí přihrávek trojici obránců, kteří se mohou pohybovat v rámci kruhu. Hráči mají povolen jednoúderový driblink. Změnu obránců řídí trenér nebo chyba přihrávajícího hráče.

Obr. 22: Nácvik přihrávek ve dvojicích

Popis cvičení

Trojice, jeden míč, čtyři obránci rozmístění ve volejbalovém hřišti (obr. 23).

Útočníci se pouze pomocí přihrávek snaží překonat pohybující se obránce, kteří se je snaží zachytávat. Útočníci bez míče se musí pohybovat do volných koridorů, mohou se vracet, výhodou je udržování tvaru trojúhelníku, za což odpovídá středový hráč. Není nutná maximální rychlost útočníků, důraz je na provedení přihrávky a překonání obránců. Změnu obránců řídí trenér (doporučujeme po určitém množství zisků míče).

Obr. 23: Nácvik přihrávek ve trojicích

Page 25: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

25

Herní činnosti jednotlivce

Popis cvičení

Průpravná hra, 10 hráčů, 1 míč – 2 družstva

Basketbal – ragby

Hraje se bez driblinku, dle basketbalových pravidel, hráči místo střelby pokládají míč na koncovou čáru útočné poloviny. Velikost hřiště lze upravovat dle počtu a herní vyspělosti hráčů.

2. 2 Obranné činnosti jednotlivce Každý obranný systém je závislý na základních obranných činnostech

jednotlivce. Jedná se o nácvik činností, kdy není zapotřebí umět ovládat míč a s tím spojené útočné herní činnosti, základním prvkem je udržení správného postavení, rozvoj pohybových schopností, volní úsilí a motivace hráčů při obranné činnosti (Plachý, 1978).

Některé činnosti spojené s obranou hráčů již zmiňujeme v kapitolách spojených s uvolněním hráče. V této kapitole se budeme zabývat nácvikem krytím hráče bez míče, s míčem, krytím hráče po střelbě a stahování míčů v obraně, činností jednoho obránce proti přesile útočníků - vše opět pouze v herních cvičeních.

Kritická místa

Snížený postoj – je základem pro úspěšnou obrannou činnost

Ukázněnost hráče – schopnost podřídit se obranné strategii družstva

Bojovnost – žádný míč pro hráče není ztracený

Tvrdost – připravenost hrát tělem, především při obranně hráče bez míče a při obranném doskakování

Předvídavost – schopnost analyzovat následnou činnost útočníků a správně na ní reagovat (spojeno se ziskem míče)

Atletické předpoklady – rychlost hráče napomáhá spolu s výše jmenovanými body ke schopnosti ubránit útočníka při situaci 1/1

2. 2. 1 Krytí hráče bez míčeJedná se o obrannou činnost s cílem zabránit soupeři uvolnit se pro míč.

Kritická místa

Vzdálenost od útočníka (příliš těsná obrana hráče bez míče má za následek pozdější reakci na náběh útočníka k míči)

Postavení nohou, ramen a paže obránce (upřednostňujeme zavřený postoj obránce vzhledem k útočníkovi, postavení mezi hráčem a košem s paží v koridoru přihrávky, dlaň směřuje k míči. Postavení nohou umožňuje výkrokem boxaut)

Periferní vidění hráče i míče

Page 26: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

26

Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

Boxaut při náběhu útočníka směrem k míči, s dodržením zásady nízko položeného těžiště při této činnosti, se snahou hráče neztratit míč z úhlu pohledu (řešit otočením hlavy, případně změnou ruky bránící v koridoru přihrávky)

Při obranných činnostech využít práci těla, ne paží k zachycení úniku útočníka

Těsné přistoupení k hráči sbíhajícímu zadním únikem (backdoor)

Útočníkovo uvolnění pomocí obrátky řešit včasným ustoupením směrem k vlastnímu koši

Neotáčet se k útočníkovi zády pokud si nejsme jisti ziskem míče

Potlačit snahu získat míč a v okamžiku přihrávky co nejlépe upravit postoj vzhledem ke svému útočníkovi, který mezitím přihrávku obdržel

Herní cvičení zaměřená na nácvik krytí hráče bez míče

Popis cvičení

Dva zástupy – útočníci s míčem, obránci bez míče + přihrávající hráč (trenér).

Cvičení začíná až po přihrávce míče od útočníka trenérovi (obr. 24). Útočník bez míče nabíhá k míči (ke koši), obránce se snaží zabránit dle výše uvedených pokynů přihrávce. Cvičení lze po přihrávce dohrát 1/1.

Obr. 24: Nácvik krytí hráče bez míče

Page 27: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

27

Herní činnosti jednotlivce

Popis cvičení

3 hráči, jeden míč

Útočník po přihrávce na spoluhráče provádí uvolnění od míče (obr. 25). Cvičení je zaměřeno na nácvik krytí hráče bez míče. Obránce tedy vyráží až současně s přihrávkou a jeho cílem je obsadit útočníka tak, aby mu zamezil v obdržení zpětné přihrávky od spoluhráče.

Obr. 25: Nácvik krytí úniku útočníka od míče

Popis cvičení

3 hráči, jeden míč

Útočník po přihrávce na spoluhráče provádí uvolnění k míči (obr. 26). Cvičení je zaměřeno na nácvik krytí hráče bez míče. Obránce tedy vyráží až současně s přihrávkou a jeho cílem je obsadit útočníka tak, aby mu zamezil v obdržení zpětné přihrávky od spoluhráče.

Obr. 26: Nácvik krytí úniku útočníka k míči

Page 28: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

28

Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

Popis cvičení

Tři hráči, jeden míč.

Hráči po provedené střelbě doskakují míč a vyráží do rychlého protiútoku s vytvořením zásady trojúhelníku a přihrávkou na libovolného krajního hráče před půlící čarou (obr. 27). Ten pomocí driblinku vede míč na úroveň prodloužené čáry trestného hodu, kde nekončí driblink a snaží se přihrát druhému krajnímu hráči, který sbíhá trenérem určeným (nebo libovolným) způsobem ke koši. Středový hráč se stává obráncem a jeho úkolem je znesnadnit přihrávku na nabíhajícího hráče.

Obr. 27: Nácvik krytí hráče bez míče ve trojicích

Doporučujeme

Trenérům:

1. rozdělit hráče do výškově a výkonnostně podobných trojic

2. zdůraznit skutečnost, že cvičení začíná až obránce zaujme postoj

3. hráč s míčem nekončí driblink a neustále ohrožuje koš

4. dohrát situaci po přihrávce 1/1 nebo doskokem po střelbě hráče, který neměl možnost přihrát na uvolňujícího se hráče bez míče

Popis cvičení

4 hráči, 1 míč. Krytí hráče bez míče ve vnitřním prostoru, 2 přihrávající hráči + trenér, útočník a obránce. Změnu přihrávajících, útočníka a obránce řídí trenér.

Útočník bez míče nabíhá ve vymezeném území pro přihrávku (obr. 28). Platí pravidlo tří vteřin. Hráči na periferii si mohou libovolně přihrávat s cílem přesně přihrát útočníkovi do vnitřního prostoru. Obránce se snaží zaujímat výhodné

Page 29: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

29

Herní činnosti jednotlivce

postavení mezi hráčem a míčem, v okamžiku přihrávky odstoupit od útočníka spolu s vytvořením výhodné pozice pro obranu hráče s míčem.

Obr. 28: Krytí hráče ve vymezeném území

Doporučujeme

Trenérům:

1. určit způsob krytí útočníka (zda preferují obranu před, vedle či za hráčem)

2. stanovit zakázané přihrávky pro hráče vnějšího prostoru (např. přehození, vrchní přihrávku obouruč)

3. nedohrávat 1/1, míč po přihrávce jde zpět k trenérovi.

Hráčům:

1. je to především boj o postavení, je potřeba využít práci těla

2. úspěchem obránce je vytlačení útočníka do dolních rohů vymezeného území a do větších vzdáleností od koše

3. přihrávajícím hráčům - vybrat si postavení pro přihrávku na vtlačujícího se hráče pod prodlouženou čárou trestného hodu

2. 2. 2 Krytí hráče s míčemJedná se o obrannou činnost s cílem zabránit soupeři vystřelit na koš nebo

zabránit přihrávce směrem ke koši. Snahou obránce je donutit útočníka vést míč pro obranu výhodným směrem (Dobrý, Velenský, 1980).

Kritická místa

Snížený postoj

Udržení náskoku ve smyslu vzdálenosti jak od vlastního koše, tak od útočníka. Při ztrátě náskoku přejít z obranného pohybu v běh se sníženým těžištěm

Page 30: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

30

Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

Začít obrannou činnost prací nohou, ne rukou (upažení poníž). První „slajdový“ pohyb směřovat vzad, směrem k vlastnímu koši

Zastupování silnější ruky útočníka

Zpomalování pohybu útočníka tělem, ne rukama

Zvednutá paže (levá proti pravákovi) od okamžiku, kdy může střelbou ohrozit koš.

Upravit postoj již v okamžiku přihrávky (těžiště na zadní noze, obránce musí být připraven na slajd vzad)

Herní cvičení zaměřená na nácvik krytí hráče s míčem

Popis cvičení

3 zástupy – útočníci, obránci, přihrávající hráči.

Herní cvičení s cílem vytlačit hráče k postranní a koncové čáře hřiště. Rotaci hráčů a způsob dohrání cvičení určuje trenér. Hráč 1 přihrává hráči 2. Odstoupený obránce se snaží pohybovat zároveň s přihrávkou a upravit postoj před hráčem 2 tak, aby zamezil jeho vniku do středu hřiště (obr. 29).

Obr. 29: Nácvik základů odstupované obrany

Popis cvičení

3 zástupy – útočníci, obránci, přihrávající hráči. Rotaci hráčů a způsob dohrání cvičení určuje trenér.

Odstoupený obránce zastupuje nejprve vnik hráče 1, následně se přemisťuje s přihrávkou a zamezuje vnik středem hřiště hráči 2 (obr. 30).

Page 31: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

31

Herní činnosti jednotlivce

Obr. 30: Nácvik odstupované obrany v zástupech

Popis cvičení

3 zástupy – útočníci, obránci, přihrávající hráči. Rotaci hráčů a způsob dohrání cvičení určuje trenér.

Cvičení začíná obranným pohybem obránce na určené místo (obr. 31) a následnou přihrávkou obránci od hráče 1. Obránce pokládá míč na zem, hráč 1 volí mezi únikem 1/1 a přihrávkou hráči 2. V případě přihrávky se obránce přemisťuje a snaží se zabránit vniku hráče 2 do středu hřiště.

Obr. 31: Obměna nácviku odstupované obrany v zástupech

Page 32: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

32

Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

Popis cvičení

4 hráči, 1 míč. Dva obránci, dva útočníci.

Hráč s míčem hraje 1/1 pokud není zastoupen obráncem nebo výpomocí druhého obránce (obr. 32). V takovém případě se otáčí, vrací se zpět do původního postavení a přehrává míč na druhou stranu, kde se druhý útočník pokouší o totéž. Činnost útočníka na slabé straně je zpočátku pasivní. Později hráč nabíhá dle pokynů trenéra a až v poslední fázi nácviku je útočníkovi na slabé straně povolen volný pohyb. Situace končí střelbou s doskokem a hrou 2/2 na druhou stranou hřiště. Trenér určuje způsob dohrání cvičení a změnu obránců (útočníků).

Obr. 32: Nácvik odstupované obrany ve čtveřicích

Popis cvičení

6 hráčů, 1 míč. Tři útočníci, tři obránci.

Jedná se o rozšíření předchozího cvičení o dvojici hráčů (obránce + útočník) na slabé straně (obr. 33). Činnost útočníků na slabé straně je zpočátku pasivní, později hráči nabíhají dle pokynů trenéra, až v poslední fázi nácviku je útočníkům na slabé straně povolen volný pohyb. Situace končí střelbou s doskokem a hrou 3/3 na druhou stranou hřiště. Trenér určuje způsob dohrání cvičení a změnu obránců (útočníků).

Obr. 33: Nácvik odstupované obrany v šesticích

Page 33: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

33

Herní činnosti jednotlivce

2. 2. 3 Krytí hráče po střelbě a stahování míčůJedná se o obrannou činnost s cílem zabránit soupeři v doskočení míče

spolu se získáním odraženého míče tak, aby byl bezpečně v rukou obránce. Jde o komplex činností po střelbě soupeře představující základ pro přechod z obranné do útočné fáze. Činnosti dělíme na krytí střílejícího hráče, krytí hráčů při trestných hodech a krytí soupeře, jehož spoluhráč střílí na koš (Dobrý, Velenský, 1980).

Kritická místa

Vizuální kontakt s míčem - pro většinu hráčů končí kontakt s útočníkem v okamžiku střelby na koš – hráči sledují dráhu letu míče, útočník se díky tomu dostává do výhodného postavení pro doskok míče

Výskok nebo zvýšení těžiště v okamžiku střelby útočníka – pokud trenér neurčí blokování střelby za prioritu obrany určitého hráče je výskok obránce (nebo zvednutí těžiště těla) na střelbu chybou, která opět umožňuje útočníkovi výhodné postavení pro doskakování odraženého míče po střeleckém pokusu

Nedostatečná práce tělem ve směru proti útočníkovi – hráči si často usnadňují činnost tím, že pouze berou svého útočníka na záda, tj. že se v okamžiku střelby k němu otočí zády a mají za to, že tím zabraňují útočnému doskakování. Útočník, kterého obránce ztratil ze svého zorného úhlu má tak dostatek prostoru pro vytvoření výhodného postavení pro doskakování odraženého míče po střeleckém pokusu

Paže v poloze, která nedovoluje chycení míče (v zapažení, kontakt stačí lokty s předloktím ve vzpažení)

Dlouhá doba kontaktu s útočníkem – obránce správně provádí kontakt s útočníkem v okamžiku střelby, ale neprovede následný pohyb proti odraženému míči, což může mít za následek zisk míče soupeřem

Pohyb proti útočníkovi při odstoupení ze slabé strany – obránce, který svým odstoupením vypomáhá silné straně, se v okamžiku střelby nedostatečně přemisťuje na slabou stranu proti svému útočníkovi, popřípadě jej nevytlačuje z výhodné pozice pro doskok

Nevytvoření obranného trojúhelníku – při zónové obraně, kdy hráči zodpovídají za určitý prostor hřiště je důležitá týmová spolupráce při doskakování a vytvořením obranného trojúhelníku třemi obránci pro doskakování se vytváří méně prostoru pro výhodnou pozici útočníků

Bezprostředně po doskoku přenesení míče do spodního postavení a obrátka do doskakujícího útočníka – při doskoku by míč stažený obráncem neměl být níže než v úrovni ramen, obrátka by měla být od doskakujícího útočníka s cílem vytvořit prostor pro založení rychlého protiútoku

Page 34: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

34

Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

Doporučujeme

Trenérům:

1. při nácviku doskakování rozlišovat vzdálenost, z které je střelba prováděna. Přikláníme se k názoru, že ve vnitřním prostoru je lépe učit kontakt čelem k útočníkovi s prvotním cílem vytlačit útočníka z výhodné pozice pro útočný doskok, ve vnějším prostoru po prvotním kontaktu čelem učit provedení kontra – obrátky a kontakt zády z útočníkem s využitím kontaktu hýžděmi, lokty a s předloktím připraveným pro doskok míče.

Herní cvičení zaměřená na nácvik krytí hráče po střelbě a stahování míčů

Popis cvičení

2 hráči, 1 míč

Cvičení zaměřené pouze na stahování míčů, cílem hráčů je po střelbě (nerozhoduje, zda je úspěšná) doskočit více míčů než soupeř, bez spadnutí míče na zem (obr. 34).

Obr. 34: Nácvik stahování míčů přes obránce

Popis cvičení

2 hráči, 1 míč, útočník a obránce

Míč leží ve středu kruhu. Obránce je otočen k útočníkovi zády snaží se mu zabránit v získání míče (obr. 35).

Page 35: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

35

Herní činnosti jednotlivce

Obr. 35: Nácvik doskakování ve dvojicích, míč v kruhu

Popis cvičení

Dva hráči, kužele. Obránce a útočník.

Cvičení začíná signál trenéra. Cvičení je určeno pro nácvik kontaktu s útočníkem, který simuluje střelbu z výskoku a po dopadu se snaží co nejrychleji proběhnout mezi kužely (obr. 36). Motivaci hráčů zvýší časový limit, při kterém obránce musí udržet dovolenými prostředky útočníka mimo zónu proběhu. Střídání hráčů určuje trenér.

Obr. 36: Základní nácvik kontaktu

Page 36: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

36

Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

Popis cvičení

2 hráči, 1 míč. Útočník a obránce.

Obránce stojí s míčem pod košem, útočník ve vnější prostoru (obr. 37). Obránce začíná cvičení přihrávkou, útočník vykračuje proti míči, zastavuje skokem a nasazuje míč na střelbu. Obránce po přihrávce ihned vybíhá proti útočníkovi a dle zásad provádí obranný doskok. Útočník rozhoduje zda vystřelí okamžitě nebo po jednoúderovém driblinku směrem ke koši. Způsob dohrání a střídání hráčů určuje trenér.

Obr. 37: Nácvik doskoku po přihrávce

Popis cvičení

Dva hráči, 1míč, 1 kužel.

Hráč 1 provádí kombinaci „hoď a běž“ s hráčem 2 a po zpětné přihrávce zakončuje z prostoru a způsobem určeným trenérem. Hráč 2 po přihrávce obíhá kužel a provádí obranný doskok (obr. 38). Způsob dohrání a střídání hráčů určuje trenér.

Obr. 38: Nácvik doskakování po pohybu

Page 37: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

37

Herní činnosti jednotlivce

Popis cvičení

Dva zástupy, obránci s míčem, 1 kužel, přihrávající hráč.

Cvičení začíná přihrávkou obránce. Současně s přihrávkou vybíhá útočník, obíhá kužel a po přihrávce zakončuje z prostoru a způsobem určeným trenérem. Obránce se po přihrávce musí dotknout přihrávajícího hráče a provádí obranný doskok (obr. 39). Způsob dohrání a střídání hráčů určuje trenér.

Obr. 39: Nácvik obranného doskakování 1/1

Popis cvičení

4 hráči, 1 míč. Dva útočníci, 2 obránci.

Cvičení začíná přihrávka obránce na protilehlého útočníka (obr. 40). Ten provádí střelbu z výskoku a oba útočníci se pokouší o získání výhodné pozice pro doskočení odraženého míče. Obránci provádí obranný doskok. Způsob dohrání a střídání hráčů určuje trenér. Obměnou cvičení je postavení hráčů na silné a slabé straně.

Obr. 40: Nácvik obranného doskakování 2/2

Page 38: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

38

Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

Popis cvičení

3 hráči, 1 míč. Útočník obránce, střílející hráč.

Nácvik doskakování po trestných hodech (obr. 41). Střílející hráč zůstává, pokud proměňuje trestné hody. Doskakující útočník v případě zisku odraženého míče dohrává s cílem dosáhnout koše. V případě úspěchu střídá střílejícího hráče. Pokud míč doskočí obránce, střídá střílejícího hráče.

Obr. 41: Nácvik doskakování po trestných hodech

Popis cvičení

9 hráčů, 1 míč. Tři přihrávající hráči, tři útočníci, tři obránci.

Hráči rozmístění na čáře tříbodového hodu si libovolně přihrávají a provádí střelbu (obr. 42). Obránci brání útočníky pohybující se pouze ve vymezeném území dle zásad odstupované obrany, po střelbě provádí obranný doskok. V začátku nácviku trenér určuje míru pasivity pohybu útočníků před střelbou (např. pohyb mimo vymezené území). Po střelbě se pokouší o útočný doskok. Způsob dohrání a střídání hráčů určuje trenér.

Obr. 42: Nácvik obranného doskakování 3/3

Page 39: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

39

Herní činnosti jednotlivce

Popis cvičení

10 hráčů, 1 míč, dvě trojice obránců, jedna trojice útočníků, rozehrávač 1.

Cvičení je založeno na obraně útočníků bez míče, nebrání se střílející hráč (obr. 43). Hráč 1 útočí vždy. Útočníci mají před střelbou možnost maximálně tří přihrávek. Obránci musí správně rozebrat volné útočníky před střelbou a provést obranný doskok. Způsob dohrání a střídání hráčů v postupu na druhou stranu hřiště určuje trenér.

Obr. 43: Nácvik obranného doskakování 4/3

2. 2. 4 Obranná činnost jednotlivce při přesile útočníků

Cílem této činnosti je při návratu na zadní polovinu hřiště (těsně po něm) zabránit soupeřům ve střelbě na koš na co nejdelší dobu, případně se pokusit o zisk míče. Převážně se jedná o situace jeden obránce proti dvěma – třem – útočníkům (1/2 a 1/3).

Kritická místa z hlediska obránce

Nejprve provést pohyb zpět pro zachycení pohybu útočníků a pro zhodnocení situace

Snaha donutit útočníky k chybě vedoucí ke zpomalení akce, ztrátě míče nebo k zakončení slabší rukou útočníka

vyražení proti driblujícímu hráči

vyražení proti přihrávce útočníků

klamavý pohyb proti driblujícímu nebo zakončujícímu hráči s co nejrychlejším přesunem k útočníkovi bez míče

Page 40: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

40

Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

přerušit akci výhodnou pro soupeře osobní chybou (rozhoduje počet chyb družstva, hráče, stav utkání, vzdálenost od koše, úspěšnost trestných hodů soupeře) a to nejlépe na začátku vzniku přesilové situace

soustředit se na doskok odraženého míče

ústup do vymezeného území a blokování zakončujícího hráče (nejméně výhodné)

obsazení hráče bez míče a ponechání hráče s míčem k volnému zakončení (je chybou)

Z hlediska útočníků se jedná o kombinaci založenou na početní převaze útočníků s těžištěm kombinace v rozhodnutí o volbě činnosti. Ve sborníku se zabýváme pouze kombinací dvou (tří) útočníků proti jednomu obránci. Další základní kombinací je kombinace tří útočníků proti dvěma obráncům.

Kritická místa z hlediska útočníků

při vzniku přesilové situace 3/1 zpomalení prostředního hráče s cílem řešit situaci jako 2/1 (minimalizace chyb).

maximální rychlost provedení se zakončením dvojtaktem

jednoduchost zakončení (lze řešit jako situaci 1/1, kdy cílem útočníka kromě docílení koše je zisk osobní chyby obránce s následnou střelbou trestných hodů)

optimální vzdálenost mezi útočníky – nejméně tři metry, správný úhel náběhu při zakončení

činnost hráče bez míče (sběhnutí do postavení pod košem umožňující přihrávku v okamžiku zakončení hráče s míčem – technika přihrávky za tělem nebo za obráncem)

Hráč postupující driblinkem volí přihrávku pouze za těchto situací:

obránce se z postavení mezi útočníky posouvá výrazně do směru jeho pohybu

druhý útočník výrazně předběhne obránce a dostává se do výhodného postavení pro zakončení

obránce při zakončení blokuje

obránce couvá před útočníky natolik, že je volný koridor přihrávky a celou akci tak lze řešit pomocí přihrávek

Doporučujeme

Trenérům:

1. důležitý je i typ přihrávky – při nácviku preferujte přihrávky obouruč trčením (při volném koridoru a pro použití delší přihrávky)

Page 41: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

41

Herní činnosti jednotlivce

a přihrávky ukročením. Méně výhodné se jeví volit přihrávku o zem, nedoporučujeme přihrávku, která směřuje obloučkem vrchem přes vzpažené ruce obránce

2. Je chybou: zpomalení pohybu, zakončení střelbou ze střední nebo dlouhé vzdálenosti (pokud to nevyžaduje skóre a čas zbývající do konce utkání), přihrávka přes obránce ustupujícího koridorem, driblink s pohledem na míč

Volba driblující ruky při přesilové situaci 2/1 je zcela na filozofii trenéra, připouštíme obě možnosti. Zařazujeme nácvik přesilových situací z důvodu nácviku činnosti obránce proti dvěma (třem) útočníkům.

Herní cvičení zaměřená na obrannou činnost jednotlivce při přesile útočníků

Popis cvičení

3 hráči, 1 míč. 2 útočníci, 1 obránce, míč v držení útočníků.

Cvičení začíná vyběhnutím obránce ze středu koncové čáry (obr. 44). Útočníci se z rohů vymezeného území pokouší pomocí přihrávek úspěšně zakončit na protilehlý koš. Obránce nesmí vybočit z postavení mezi útočníky (běží stále středem hřiště). Jeho cílem je dostihnout útočníky a zachytit přihrávku, nebrání zakončení. Způsob dohrání a výměnu obránce určuje trenér.

Obr. 44: Nácvik rychlosti provádění přesilové situace 2/1

Page 42: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

42

Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

Popis cvičení

3 hráči, 1 míč. 2 útočníci, 1 obránce, míč v držení útočníků.

Cvičení začíná kombinací útočníků „hoď a běž“. Obránce vybíhá z určeného místa v prostoru vymezeného území (obr. 45). Po provedení dvou přihrávek provádí zakončení driblující hráč. Obránce se pokouší dostihnout a blokovat útočníka s míčem, trenér může povolit shození na volného hráče při zakončení dvojtaktem. Způsob dohrání a výměnu obránce určuje trenér.

Obr. 45: Nácvik 2/1 na dvě přihrávky

Popis cvičení

3 hráči, 1 míč. 2 útočníci, 1 obránce, míč v držení útočníků.

Cvičení začíná slovní signálem útočníků (např. „HOP“) – obr. 46. Obránce stojící ve směru zakončení vyráží, na půlící čáře provádí obrátku čelem k útočníkům a brání dle výše zmiňovaných možností (způsob obrany – např. vyražení proti hráči s míčem – může určovat trenér). Útočníci po signálu mají stanoveno provedení jedné přihrávky. Způsob dohrání a výměnu obránce určuje trenér.

Page 43: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

43

Herní činnosti jednotlivce

Obr. 46: Nácvik správné činnosti obránce při přesilové situaci 2/1

Popis cvičení

3 hráči, 1 míč. 2 útočníci, 1 obránce, míč v držení útočníků.

Cvičení začíná vyběhnutím obránce z koncové čáry hřiště. Útočníci postupují z protilehlé koncové čáry pomocí přihrávek (obr. 47). Obránce po dosáhnutí mety určené trenérem (např. půlící čára) brání dle výše určených zásad. Útočníci postupují přihrávkami do té chvíle, než je koridor přihrávky obsazen obráncem. Útočníci mohou využít dlouhou přihrávku směřující ke koncové čáře hřiště na nabíhajícího útočníka.

Obr. 47: Nácvik 2/1 pomocí přihrávek

Page 44: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

44

Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

Popis cvičení

3 hráči, 1 míč. 2 útočníci, 1 obránce, míč v držení útočníků.

Obránce stojí na čáře trestného hodu (TH) a snaží se zabránit zakončení dvou útočníků, kteří si nabíhají přihrávkami ze středové čáry (obr. 48).

Obr. 48: Činnost obránce na čáře TH

Page 45: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

45

Hra jeden proti jednomu (1/1) v herních cviích cvií čeníchíchí

3. Hra jeden proti jednomu (1/1) v herních

cvičeních

Herní činnosti vyúsťují v řešení střetnutí mezi dvěma soupeři. Jde o situace označované v basketbalové terminologii jako jeden proti jednomu. Útočící hráč se snaží vyřešit střetnutí ve svůj prospěch a dosáhnout cíle – vstřelení koše. Jeho činnost je tedy velmi úzce spojena s útočnou herní činností jednotlivce – střelbou.

Jedná se o herní činnost jednotlivce jejímž cílem je vhodit nebo odbít míč do koše. Základem techniky je postoj hráče, držení míče a poloha míče před střelbou, zamíření na koš s koncentrací pozornosti, vypuštění míče a dráha letu míče. Mezi důležité situační faktory řadíme vzdálenost střelce od koše, obránce a postavení hráče s míčem vzhledem ke koši. Základní dělení střelby je na střelbu z místa, střelbu ve výskoku po odrazu dvěma nohama a po odrazu jednou nohou. Mezi nejpoužívanější techniky řadíme vrchní a spodní střelbu jednoruč (Dobrý, Velenský, 1980).

Na střelbu navazuje další útočná činnost jednotlivce – doskakování, s cílem získat postavení mezi soupeřem a košem a dostat míč pod kontrolu. Základem techniky je pohyb hráče, výskok po odrazu a získání míče rukama. Mezi důležité situační faktory řadíme postavení doskakujícího hráče k obránci a koši spojená s orientací v prostoru. Bránící hráč se situaci 1/1 snaží vyřešit střetnutí s útočníkem ve svůj prospěch a dosáhnout cíle – zabránit vstřelení koše. Jeho činnost je tedy velmi úzce spojena s již výše jmenovanými obrannými činnostmi jednotlivce.

Kritická místa

Z hlediska útočníka

1. Jsi více chráněn pravidly než obránce

2. Máš náskok nad obráncem, neboť ten nezná tvůj záměr

Z hlediska obránce

1. Včas uprav postoj ke svému útočníkovi, nelépe v okamžiku kdy chytá míč na vzdálenost pokrčené ruky

2. Těžiště přenes na zadní nohu ve smyslu postoje vzhledem k útočníkovi a koši, který bráníš

3. Součástí úpravy postoje je i správné postavení paží

4. Snaž se odhalit nedostatky svého útočníka a využít je ve svůj prospěch (hráč hraje pouze silnější rukou a preferuje únik pouze na jednu stranu, hráč preferuje pouze zakončení střelbou nebo pouze únik atd.)

Page 46: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

46

Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

3. 1 Hra 1/1 z vnějšího prostoru z hlediska útočícího hráče

Kritická místa

Základní postoj – každé zvýšení a snížení těžiště zpomaluje provedení úniku

Krytí míče – přenášení míče před tělem provádět pod koleny nebo nad rameny

Nasazení míče na střelbu s nízko posazeným těžištěm těla

Fintováním se pokusit rozhýbat obránce – volit naznačení otevřeného úniku směrem ke koši (ne do šířky), volit optimální délku kroku při naznačení se zachováním výšky těžiště

Únik dle pravidel (často dochází k situacím, že hráč před únikem udělá pohyb stojnou nohou nebo při otevřeném úniku zvedne dříve stojnou nohu než provede driblink)

Při odstoupení obránce volit zakončení střelbou, spojit s útočným doskokem

Při těsné obraně volit uvolnění v kontaktu s obráncem směrem ke koši (ne do šířky)

Při úniku vyvolat kontakt volným ramenem s tělem obránce s cílem vytvořit výhodnou pozici pro zakončení.

Zapojení volné ruky pro odmítání bloku

Útočit proti bližší noze obránce

Volit co nejmenší počet driblinků, nejlépe použít uvolnění jednoúderovým driblinkem

Trénovat úniky na svoji slabší ruku

Důležitá je pestrost útoku, která vede k situaci, že obránce netuší zda bude útočník zakončovat střelbou, dvojtaktem, obrátkou atd.

K samotné činnosti 1/1 přidávat herní činnosti, které jí předcházejí – např. uvolnění hráče bez míče. Lze je spojit s další možností zakončení hry 1/1, kdy útočník neprovádí zastavení a nasazení na střelbu, ale v okamžiku přijetí přihrávky využívá uvolnění do protipohybu obránce, který nestačil v okamžiku přihrávky upravit svůj postoj natolik, aby dokázal včas na změnu směru pohybu útočníka zareagovat.

Page 47: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

47

Hra jeden proti jednomu (1/1) v herních cviích cvií čeníchíchí

3. 2 Hra 1/1 z vnitřního prostoru z hlediska útočícího hráče

Pro komplexní vybavení hráčů doporučujeme provádět úniky z oblasti vnitřního prostoru se všemi hráči, začít nácvikem boje o postavení ve vnitřním prostoru (výběr výhodného pozice pro následnou hru 1/1), vykročením proti přihrávce. Pokračovat úniky bez obránce nebo s pasivní obranou. Vhodný je nácvik abecedy pivotmana.

Kritická místa

Základní postoj – každé zvýšení a snížení těžiště zpomaluje provedení úniku

Pohled na obránce – jeho postavení rozhoduje o následné činnosti

Fintování zpětné přihrávky

Pohled na míč v okamžiku úniku

Krytí míče – poloha míče na pokrčených pažích od těla v úrovni ramen

Při odstoupení obránce volit zakončení střelbou po přední nebo zadní obrátce (naučit hráče obě a výběr nechat na hráčích samotných), spojit s útočným doskokem. Při obrátce nasazení míče na střelbu s nízko posazeným těžištěm těla, v okamžiku přistoupení obránce volit únik dle pravidel úniku z vnějšího prostoru

Při těsné obraně volit únik dvojtaktem, který útočník zahajuje zády k obránci jednoúderovým driblinkem se současným překrokem obrátkové nohy. Důraz v nácviku na postoj, rychlost provedení, kontakt s obráncem volným ramenem, odmítání volnou rukou, uvolnění těsně kolem obránce směrem ke koši (ne do šířky)

Proti správně postavenému obránci volit nízký driblink mezi nohama s cílem vytvoření výhodné pozice pro zakončení co nejblíže ke koši (postavení lze dosáhnout také zpětnou přihrávkou a opětovným vtlačením do obránce) a zde volit zakončení dle postavení obránce (cross over, cross over step atd.)

Volit co nejmenší počet driblinků, nejlépe použít uvolnění dvojúderovým driblinkem

Trénovat úniky na svoji slabší ruku, důležitá je pestrost útoku, která vede k situaci, že obránce netuší zda bude útočník zakončovat střelbou, dvojtaktem, obrátkou atd.

Po zakončení ihned pracovat na vytvoření výhodné pozice pro doskočení odraženého míče, po doskoku nechat míč v postavení nad hlavou na mírně pokrčených pažích s možností okamžité střelby

Page 48: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

48

Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

3. 3 Hra 1/1 z vnějšího prostoru z hlediska bránícího hráče

Kritická místa

Základní postoj – široké postavení nohou, snížený postoj, rovná záda - každé zvýšení těžiště vede k výhodě pro útočníka

Hra na míč – přenášení míče útočníkem před tělem mezi koleny a rameny je signálem pro pokus o zisk míče (dvěma rukama!)

Nasazení míče na střelbu útočníkem bránit s nízko posazeným těžištěm těla a rukou zdvihnutou včas proti střelbě (levá ruka proti hráči střílejícímu pravou rukou)

Fintováním útočníka se nenechat rozhýbat - s použitím mírného přenášení těžiště z pravé na levou nohu a zpět – reagovat až na pohyb spojený s driblinkem a volit optimální délku kroku se zachováním výšky těžiště

Obrana dle pravidel (často dochází k situacím, že obránce útočníka při úniku zachytává rukama, pomocí kolen nebo vypichuje míč v předklonu přes osu ramen)

Při zakončení útočníka střelbou spojit s obranným doskokem

Při dobíhání k hráči, který již má míč v držení, zkracovat vzdálenost s rukou proti střelbě (v žádném případě nevyskakovat proti střelbě!) jen do té míry, aby následným zpětným pohybem zachytil případný únik útočníka ke koši

Při obraně střelce volit těsnou obranu a riskovat uvolnění útočníka směrem ke koši

Při obraně hráče, který preferuje úniky ke koši volit odstoupení a riskovat střelbu s dlouhé vzdálenosti

Při obraně komplexního hráče preferovat těsnou osobní obranu bez míče a zamezit přihrávce

Při úniku útočníka s míčem vyvolat kontakt s tělem útočníka (pokud možno středem těla) s cílem vytlačit útočníka z výhodné pozice pro zakončení

Při vedení směru útoku proti bližší noze obránce provést výkrok do tohoto směru s cílem dosáhnout postavení dříve než útočník (vede k prorážení a zisku míče)

Při provedení obrátky útočníkem opět provést nejprve „slajdový“ krok vzad k vlastnímu koši

Page 49: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

49

Hra jeden proti jednomu (1/1) v herních cviích cvií čeníchíchí

Při zakončení útočníka dvojtaktem volit blokování po srovnání kroku a natočení těla, tj. provedením téhož dvojtaktu se snahou zasáhnout míč bližší rukou (při zakončení útočníka zleva blokovat levou rukou – obránce se tak vyvaruje osobní chyby)

Obrannou činnost zahájit nejprve „slajdovým“ krokem vzad, na něj navázat pohybem nohou a těla proti směru pohybu útočníka a teprve v další fázi zapojit do obranné činnosti práci tělem a pažemi

K samotné činnosti 1/1 přidávat obranné herní činnosti, které jí předcházejí – např. obrana hráče bez míče

3. 4 Hra 1/1 z vnitřního prostoru z hlediska bránícího hráče

Pro komplexní vybavení hráčů doporučujeme provádět obranu úniků z oblasti vnitřního prostoru se všemi hráči. Začít nácvikem boje o postavení ve vnitřním prostoru (vytlačováním útočníka z výhodného pozice pro následnou hru 1/1). Dále nacvičit úpravu postavení v okamžiku přihrávky při bránění ze strany (správné postavení obránce dle polohy míče), obranu čelem a zády k obránci při bránění zepředu.

Kritická místa

Základní postoj – široké postavení nohou, důraz na práci tělem v okamžiku vtlačování hráče s míčem

Postavení na pokrčenou ruku od útočníka, který obdržel míč a je zády ke koši, na který útočí

Nereagování na fintování zpětné přihrávky

Snaha zasáhnout nekrytý míč útočníka (v postavení i při driblinku směrem do vymezeného území, pokud je útočník zády ke koši)

Zakončení střelbou po přední nebo zadní obrátce spojit s obranným doskokem. Při obrátce ruka proti střelbě s nízko posazeným těžištěm těla s okamžitým přistoupením k útočníkovi – dále bránit dle pravidel obrany úniku z vnějšího prostoru

Page 50: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

50

Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

Herní cvičení zaměřená na nácvik 1/1

Popis cvičení

2 hráči, 1 míč + přihrávající hráč (trenér). Útočník a obránce (je rozlišeno až ziskem míče), míč má přihrávající hráč.

Hráči stojí na koncové čáře hřiště, na krajích vymezeného území. Cvičení startuje míč vhozený libovolným způsobem do prostoru trenérem (kutálením, odrazem atd.). Oba hráči vyráží s cílem získat míč a zakončit na protější straně hřiště (obr. 49). Obměnou cvičení je zakončení na bližší koš. Další obměnou je přihrávka ze spojnice postranní a půlící čáry (obr. 50), kdy hráči po zisku míče musí reagovat na pokyn trenéra, který gestem určuje koš, na který se má zakončit. Způsob dohrání a výměnu herních rolí určuje trenér.

Obr. 49: 1/1 středem hřiště

Obr. 50: 1/1 z půlící čáry hřiště

Page 51: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

51

Hra jeden proti jednomu (1/1) v herních cviích cvií čeníchíchí

Popis cvičení

2 hráči, 1 míč, 2 kužely. Útočník a obránce (je rozlišeno postavením vzhledem ke koši, na který se cvičení provádí). Míč pokládá před začátkem cvičení bránící hráč na určené místo na zem.

Cvičení začíná hlasovým pokynem trenéra. Na pokyn vybíhají oba hráči, obíhají kužel, útočník sbírá položený míč a hráči dohrávají 1/1 (obr. 51). Způsob dohrání a výměnu herních rolí určuje trenér.

Obr. 51: 1/1 kolem kuželů

Popis cvičení

2 hráči, 1 míč. Útočník a obránce, míč je v držení útočníka.

Útočník stojí ve středu koncové čáry, obránce na čáře trestného hodu (obr. 52). Cvičení začíná přihrávkou na obránce se současným pohybem útočníka vpřed a obránce vzad. Obránce po přihrávce vrací míč zpět útočníkovi a hráči pokračují v pohybu na protilehlý koš 1/1. Způsob dohrání a výměnu herních rolí určuje trenér.

Obr. 52: 1/1 středem hřiště s přihrávkou

Page 52: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

52

Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

Popis cvičení:

Libovolný počet hráčů, 1 míč.

Útočník (hráč 3) se snaží nabíhat si pro přihrávku od stojícího hráče 1 (obr. 53). Pokud obránce zamezí v přijmutí přihrávky, mění prudce směr a nabíhá si pro přihrávku od stojícího hráče 2, který mezitím míč obdržel od hráče 1. Posun hráčů: jedna střídá dvě, dvě střídá tři, tři střídá obránce, obránce střídá hráče jedna.

Obr. 53: Nácvik 1/1 uvolněním se dvěma přihrávajícími hráči

Popis cvičení

2 hráči, 1 míč. Útočník a obránce, míč je v držení obránce.

Hráči stojí v protilehlých rozích (obr. 54). Cvičení zahajují hráči pohybem proti sobě, obránce vede míč driblinkem a přihrává útočníkovi. Ten pokračuje v pohybu vpřed driblinkem, obránce po zastavení provádí zpětný obranný pohyb. Hráči dohrávají 1/1. Způsob dohrání a výměnu herních rolí určuje trenér.

Obr. 54: 1/1 křížem hřiště s přihrávkou

Page 53: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

53

Hra jeden proti jednomu (1/1) v herních cviích cvií čeníchíchí

Popis cvičení

2 hráči, 1 míč. Útočník, obránce, míč je v rukou obránce.

Hráči stojí na čáře tříbodového hodu (obr. 55). Cvičení začíná položením míče obráncem na zem před útočníka. Ten je omezen v útoku možností driblovat pouze do středu hřiště. Cílem útočníka je provést dvojtakt se zakončením střelby přes hlavu Cílem obránce je nepustit hráče do úniku zastoupením tělem a vytlačením od koše. Obměnou cvičení je možnost střelby po obrátce. Způsob dohrání a výměnu herních rolí určuje trenér.

Obr. 55: 1/1 s omezením směru zakončení útočníka

Popis cvičení

2 hráči, 1 míč. Útočník, obránce, míč je v rukou útočníka.

Jedná se o komplex cvičení, které modelují hru 1/1:

a) Obránce vybíhající na místo ve vymezeném území, kde představuje obránce stavějícího se na prorážení (obr. 56)

Obr. 56: 1/1 s omezením obrany

Page 54: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

54

Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

b) obránce blokující dvojtakt (obr. 57)

Obr. 57: nácvik zakončení dvojtaktem proti bloku obránce

c) obránce vybíhající v určené vzdálenosti za útočníkem (obr. 58)

Obr. 58: 1/1 s dobíhajícím obráncem

Page 55: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

55

Hra jeden proti jednomu (1/1) v herních cviích cvií čeníchíchí

d) obránce zastupující driblink (obr. 59)

Obr. 59: 1/1 se zastoupením driblinku

e) obránce v ose útočníka (stopu vpřed, stopu vzad dle pokynů trenéra) – obr. 60

Obr. 60: 1/1 z poloviny hřiště

Page 56: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

56

Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

f) obránce vbíhající křížem do obranného postavení a útočník driblující do útočného postavení (obr. 61)

Obr. 61: 1/1 po driblinku

Popis cvičení

Dva hráči, jeden míč. Útočník a obránce.

Cvičení je zaměřeno na nácvik přihrávek s maximální rychlostí provedení, nácvik zakončení dvojtaktem po jednoúderovém driblinku, nácvik blokování obráncem a odmítání bloku útočícím hráčem volnou rukou. Cvičení začíná z koncové čáry hřiště. Vzdálenost hráčů je tři metry (obr. 62). Po vyběhnutí a rychlém sledu tří přihrávek hráči dohrávají 1/1. Způsob dohrání a výměnu rolí určuje trenér.

Obr. 62: Nácvik zakončení 1/1

Page 57: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

57

Hra jeden proti jednomu (1/1) v herních cviích cvií čeníchíchí

Popis cvičení

Libovolný počet hráčů, kteří jsou rozděleni dle kritéria stanoveného trenérem na dvě poloviny - útočníci, obránci, každý koš má svůj míč.

Cvičení využívá všech dostupných košů v tělocvičně. Pod každým košem je v určitém (trenérem stanoveném) prostoru obránce – rozhoduje vzdálenost, strana hřiště, určení postavení útočníka směrem ke koši – a před ním položený míč. V případě většího počtu obránců, se vždy po útoku hráči střídají. Útočníci ve stanoveném směru a za určitého časového limitu provádí 1/1 (dle určených pozic a počtu driblinků). Po uplynutí časového limitu dochází k výměně rolí. Vítězí družstvo s větším počtem vstřelených košů. O způsobu dohrání 1/1 na jednotlivých koších rozhoduje trenér.

Page 58: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

58

Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

Page 59: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

59

Závěr

4. Závěr

Vytvořením sborníku basketbalových cvičení, ve kterém rozvíjíme herní činnosti hráčů, jsme chtěli přispět k rozšíření basketbalové literatury v České republice. Rádi bychom podpořili myšlenku, že dokonalé zvládnutí herních činností jednotlivce je základním stavebním kamenem basketbalu.

Jsme přesvědčeni, že ranná specializace hráčů basketbalu na jednotlivé herní posty vede k potlačení rozvoje komplexní herní způsobilosti k výkonu každého hráče. Předčasný nácvik kombinací a systémů vede sice k úspěchům v mládežnických kategoriích, ale i k vytváření stereotypů v herních projevech hráčů. Každý trenér by proto neměl být posuzován dle mistrovských medailí z kategorií minižáků, žáků, dorostů, ale podle toho, na kolika reprezentantech ČR v kategorii mužů a žen se výchovně podílel. Jsme si vědomi, že tato situace ostře kontrastuje se zájmy rodičů a vedení klubů, ale pokud nebudeme jako trenéři pracovat koncepčně, nemůžeme se dostat na takovou úroveň v Evropě, jakou by si basketbal jistě zasluhoval. Tento problém se zejména týká mužských složek.

Page 60: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

60

Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

Page 61: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

61

Literatura

5. Literatura

1. ANDRLE, J. Technika střelby jednou rukou v basketbalu. 1. vydání. Praha: ČÚV

ČSTV, 1977. 18 s.

2. DOBRÝ, L., VELENSKÝ, E. Košíková (TEORIE A DIDAKTIKA). 1. vydání. Praha:

SPN, 1980. 304 s.

3. MALÍKOVÁKOVÁKOV , S., SLEZÁK, J. Košíková. Zásobník cvičení. 1. vydání. Ostrava: TJ

NHKG, 1969. 45 s.

4. PLACHÝ, J. Deset lekcí pro začátečníky v košíkové. 1. vydání. Praha: ČÚV ČSTV,

1978.

5. VELENSKÝ, M. Basketbal. Praktická cvičení pro školní TV. 1. vydání. Praha:

Karolinum, 1994.

6. VELENSKÝ, M. Basketbal. Základní program aplikace útočných a obranných

činností. 1. vydání. Praha: Svoboda, 1998. 76 s.

7. VELENSKÝ, M., KARGER, J. Basketbal. Herní trénink, kondiční trénink, technika,

taktika. 1. vydání. Praha: Grada Publishing 1999. 104 s.

Page 62: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

62

Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

Page 63: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

63

Příloha

Příloha

Dělení basketbalu dle činností

A. Rozdělení herních činností jednotlivceHerní činnosti jednotlivce dělíme na útočné a obranné.

a. útočné herní činnosti jednotlivce1) uvolňování hráče bez míče = snaha získat postavenískat postavení í, postoj

výhodný pro chycení míče

2) uvolňování hráče s míčem = na místě - obrátky // v pohybu - driblink

= snaha získat sískat sí míčem výhodné postavení pro další činnost

3) přihrávání = hráč hází, kutálí nebo odbíjí míč spoluhráči

obouruč - jednoruč trčením

od pasu - prsou – nad hlavou

4) střelba = hod nebo odbití míče nad koš

z místa - s oporou // z výskoku - bez opory

z bezprostřední - krátké - střední - dlouhé vzdálenosti

5) doskakování = činnost vedoucí ke získání zpětné kontroly nad držením míče po neúspěšné střelbě

b. obranné herní činnosti jednotlivce1) krytí hráče bez míče = činnost zaměřená na bránění útočníkovi v uvolnění

a v chycení míče na místě nebezpečném pro obranu družstva

2) krytí hráče s míčem = činnost, při které obránce vyvíjí na soupeře s míčem neustálý tlak, který mu neumožňuje čas ke střelbě, přihrávce nebo driblinku do nebezpečného místa pro obranu družstva

krytí hráče s míčem - na místě

- v pohybu

3) krytí hráče po střelbě a stahování míčů v obraně = činnost po neúspěšné střelbě soupeře se snahou získat odražený míč a dopravit jej do bezpečného prostoru pro založení útočné akce

4) obranná činnost jednoho obránce proti dvěma útočníkům

5) blokování

Page 64: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

64

Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

B. základní rozdělení herních kombinacíHerní kombinace dělíme na útočné a obranné.

a. útočné herní kombinace

1) kombinace založené na akci „Hoď a běž“ = základní kombinace dvou hráčů, podoba trojúhelníku (let míče a pohyb hráčů)

2) kombinace založené na přečíslení = vznikají z početní převahy útočníků nad obránci

situace 2-1, 3-2

zakončení rychlého protiútoku

3) kombinace založené na clonění = při těchto kombinacích využíváme dovoleného zadržení obránce v pohybu tak, aby nemohl sledovat svého útočníka

clony na místě / v pohybu

pasivní / aktivní clona

vnitřní / boční / vnější clona

clona bokem / čelem / zády

clony jednoduché, řetězové, dvoj-trojclony

clona do šířky / hloubky

b. obranné herní kombinace1) proklouzávání = obranná kombinace, při které zacloněný obránce

proklouzává /probíhá/ mezi spoluhráčem a clonícím soupeřem

spoluhráč pomáhá uvolněním prostoru pro proklouznutí

pohyb cvalem stranou

snaha zůstat ve výhodném postavení vzhledem k vlastnímu koši

slovní doprovod

2) přebírání = obranná kombinace, při níž si obránci na určitou dobu vymění útočící hráče

slovní doprovod

3) obranný trojúhelník = obranná kombinace při stahování míčů v zónové obraně

4) obranné kombinace při početní převaze útočníků = 2-3

5) kombinace při zesilování obrany = kombinace, při kterých si hráči vypomáhají v krytí prostoru kolem koše (zdvojování)

Page 65: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

65

Příloha

C. základní rozdělení herních systémů Herní systémy dělíme na útočné a obranné.

a. útočné herní systémy= základní způsob vedení hry, v němž má každý z hráčů určitý úkol,

podřízený úkolu celého družstva

1) systém proti nezformované soupeřově obraně (s neúplným počtem hráčů) = snaha o rychlé zakončení, veden po stranách nebo středem hřiště, určení první přihrávky, zapojení druhého sledu dobíhajících hráčů (trajlerů)-secondary fast break

2) systém postupného útoku - proti zorganizované obraně soupeře

a) proti osobní obraně

dle základního postavení hráčů vzhledem ke koši (5-0, 4-1, 3-2,..)

systém založený na samostatné hře (improvizaci) hráčů

moution offens - systém založený na neustálém pohybu a clonění všech hráčů

b) proti zónové obraně

vždy nutno přečíslit počet útočníků nad obránci v určitém prostoru

c) proti kombinované obraně

systém založený na určení rolí pro osobně bráněné hráče

b. obranné herní systémy1) osobní obranný systém - těsná / odstupovaná obrana – s tlakem hráčů

ke středu hřiště

s tlakem hráčů ke stranám hřiště

od půlící čáry / od čáry trojbodového hodu

2) zónový obranný systém - obránce v tomto systému nezodpovídá za předem určeného hráče, ale za každého, který se vyskytuje v jeho prostoru (zóně)

3-2, 2-3, 1-3-1, match-up…

3) kombinovaný obranný systém – takový obranný systém, ve kterém část obránců brání dle zásad osobní obrany a část obránců brání dle zásad zónové obrany

nejčastěji používaný systém: 4 hráči brání v zónovém rozestavení podoby čtverce, jeden hráč brání osobně nejlepšího hráče soupeřova družstva

Page 66: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

66

Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

4) presinkové obranné systémy -osobní / zónové

-celoplošné / v určitém území

Součástí dělení činností je legenda ke grafickému značení v textu.Legenda grafického značení:

útočník

útočník ve změněném postavení

obránce

obránce ve změněném postavení

trenér

kužel

míč

dráha pohybu hráče bez míče

přihrávka

zastavení

clona

střelba v pohybu

střelba z místa

uvolňování útočníka s míčem (driblink)

Page 67: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

67

Příloha

Page 68: Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních

68

Nácvik činností jednotlivce v basketbalu v herních cvičeních