Top Banner
Nagy kínai újévi hangverseny 2016. február 4. Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem mupa.hu
16

Müpa Műsorfüzet - Nagy kínai újévi hangverseny (2016. február 4.)

Jul 25, 2016

Download

Documents

Müpa Budapest

 
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Müpa Műsorfüzet - Nagy kínai újévi hangverseny (2016. február 4.)

Nagy kínaiújévi hangverseny

2016. február 4.Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem

mupa.hu

Page 2: Müpa Műsorfüzet - Nagy kínai újévi hangverseny (2016. február 4.)

Olvassa műsorfüzeteinket digitálisan, akár már egy héttel az előadás előtt, otthonról, kényelmesen.

Élmények első kézből!

mupa.hu/multimedia/musorfuzet

Page 3: Müpa Műsorfüzet - Nagy kínai újévi hangverseny (2016. február 4.)

3

4 February 2016 Béla Bartók National Concert Hall

Grand ChineseNew Year’s Concert

Featuring:The Chinese Traditional Orchestra

of the China National Operaand Dance Drama Theatre,

Lin Gan – gao-hu, Song Yang – lusheng,

Shi Nannan – piri, Lei Dianyun – kucheng,

Shan Weiwei, Liu Xizhan – suona, Bo Miao – jinghu,

Yang Wenna – jing erhu,Wang Jianan – long drum

Zhu Yalin, Liu Bo, Tu Men, Sun Dongfang, Yu Fei, Quan Yin – singers

Conductor: Hong Xia

The English summary is on page 11.The performance is being sponsored by:

2016. február 4.Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem

Nagy kínaiújévi hangversenyKözreműködik:A Kínai Nemzeti Opera Kínai Tradicionális Zenekara és Táncdráma-színháza,Lin Kan – kao-hu,Szung Jang – lusheng,Si Nan-nan– piri,Lej Tien-jün – ku-cseng,San Vej-vej, Liu Hszi-csan – suona,Po Miao – csing-hu,Jang-Ven-na – csing erhu,Vang Csie-nan – nagy kínai dobCsu Ja-lin, Liu Po, Tu Men, Szun Tung-fang, Jü Fej, Csüan Csin – ének

Vezényel: Hung Hszia

A produkció támogatója:

Page 4: Müpa Műsorfüzet - Nagy kínai újévi hangverseny (2016. február 4.)

4

Mostanában különösen nincs szükségünk arra, hogy riogassanak bennünket, ám könnyen lehet, hogy az immár szokásosnak nevezhető kínai holdújévi hangverseny lesz az egyik utolsó nyugodt esténk. Abban az esetben persze, ha hinni leheta kínai horoszkópnak. Február 8-án köszönt be ugyanis a kínaiak szerint a Majom éve, ráadásul nem is akármilyen majomé, hanem a Tűz jegyben fogant Vörös Majomé. Utoljára 1956-ban történt ilyen. Bár az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy a távol-keleti asztrológiai magyarázatok szerint előre sem jót, sem rosszat nem lehet kijelen-teni az előttünk álló tizenkét hónapról. Csak egyvalami biztos: sokak életébenegy rendkívül mozgalmas időszak következik, amelyben mindennek lesz helye,csak az unalomnak nem. Ezt pedig már az idei hangverseny is alátámasztja.

Kína nyugati nyitásaHogy jó vagy rossz dolgok várnak-e ránk, még nem igazán látható. Az azonban már most biztos, hogy Kína még nagyobb hangsúlyt fektet arra, hogy megmutassa ma-gát a világnak. Bolygónk legnépesebb országa a hetvenes évek vége, tehátTeng Hsziao-ping úgynevezett „Reform és nyitás” politikájának meghirdetése óta arra törekszik, hogy újra bekerüljön a világ vérkeringésébe. Az más kérdés, hogy azt megelőzően nemhogy évszázadokon, de évezredeken át mi sem volt természetesebb a kínaiak számára, mint az, hogy ezt a vérkeringést ők irányítják. Vagyis alapvetően Kínát tekintették a világ közepének. Az ország évszázadokon át elzárkózott a világtól. Nem szorult rá, hogy más népekkel elmélyülten érintkezzen. Sőt inkább az volt a jellemző, hogy más népek álltak sorban Kína kapujában: hadd ismerhessék meg találmányait, művészetét és addig nem ismert csodáit. A kínaiak tökéletesen elégedettek voltak a felszínes kapcsolattar-tással. A nyugati nagyhatalmak azonban a gyarmatbirodalmi építkezés hevétől égve folyamatos nyomás alatt tartották az ázsiai országot, míg végül az ópiumháborúk formájában meg nem rogyasztották, és így végre „betehették a lábukat” Kínába. Megalázó évek következtek egy büszke nép életében. Elég csak arra gondolni, hogy a legnemzetközibb nagyváros, Sanghaj parkjában sokáig ott állt a tábla: „Kínaiaknak belépni tilos”. Francia, amerikai, német és más nemzetek tartottak igényt úgy-nevezett koncessziós területekre, s hasítottak ki maguknak kisebb-nagyobb szeleteket az országból.

Page 5: Müpa Műsorfüzet - Nagy kínai újévi hangverseny (2016. február 4.)

NA

GY K

ÍNA

I ÚJÉ

VI H

AN

GVER

SEN

Y

5

A 19. századi első sokkot mindjárt a 20. század elején a császárság bukása követte, s ez magával hozott egy addig nem tapasztalt zűrzavaros, polgárháborús időszakot, két erős csoport viszályát (amelynek következtében Tajvan mindmáig vitatott fel-ségjogú terület). A kínaiaknak azonban még „nyugodt” belső viszálykodásra sem adódott alkalmuk: a japánok lerohanták az akkori fővárost, Nankingot, és páratlan kegyetlenséggel, válogatás nélkül mészároltak le százezreket, főleg civileket. Érthető hát, hogy a kínaiak Mao vezetésével újfent befelé fordultak. Mindezek isme-retében talán az sem meglepő, hogy a kínai vezetés számára minden gyanús, ami nem a sajátjuk. Kínának tehát összetett kihívással kellett szembenéznie:meg kellett küzdenie a külvilággal szemben táplált – nem teljesen alaptalan – bizalmatlansággal, valamint újra fel kellett fedeznie saját gyökereit, és újra fel kellett építenie saját erkölcsi és gazdasági alapjait. Érdemes így tekinteni egy-egy hang-versenyre is, és érdemes ilyen füllel hallgatni a zenét is.

A Holdújév és a hangversenyKínában a gesztusok majdhogynem mindennél fontosabbak. Míg Nyugaton a gesz-tusok mindennapi életünknek elenyésző részei, amelyeknek sokszor nem tulajdo-nítunk különösebb jelentőséget, a kínaiak számára fontos sarokpontok. Különösen figyelnek a kézfogás jelentőségére, egy-egy közös politikai nyilatkozat szavaira, vagy egy zenei utalásra. Így egy hangverseny körülményei és szereplői is más-más hangsúlyt kapnak, mint ahogyan mi megszokhattuk, másként és más miatt lehetnek fontosak.

Fontos az ünnepMa már nem is annyira egzotikus jelenség a világ számára a Holdújév – a legnagyobb amerikai celebek és hírességek posztolják oldalaikon, mekkorát buliznak ilyenkor városuk kínai negyedében. Nem ritka az sem, hogy a legismertebb sportszergyártók, luxustoll-márkák, utazási irodák, divatcégek limitált Holdújév-szériákkal készülnek. Hát persze! Hiszen a világ harmada ünnepel ilyenkor. Kínában és ott, ahol jelentős kínai népesség él, ilyenkor megáll az élet. A legtöbbet féktelen tűzijátékozásról, petárdázásról, hatalmas felfordulásról, tömegközlekedési káoszról lehet hallani.

Page 6: Müpa Műsorfüzet - Nagy kínai újévi hangverseny (2016. február 4.)

6

Ez az időszak nemcsak a leghangosabb, de a legfontosabb is a kínaiak számára. Az ő „karácsonyuk”, amely csak részben szól a hangoskodásról. A lényeg a család-tagok meghitt egymásra találása, együttléte. Ilyenkor a nagyvárosokból a fiata-labbak hazautaznak a szülőkhöz, nagyszülőkhöz – sokan csupán ez egyszeraz évben. Szinte felfogni is nehéz, hogy egyszerre több százmillió ember kel útra.

A korai császári évekből származó legenda szerint a kínai újév beköszönte egyúttal a Nian nevű mitikus fenevaddal való küzdelem kezdetét is jelentette. Ez egészen addig ismétlődött évről évre, míg egy alkalommal azt vették észre, hogy Nian meg-rémült egy pirosba öltöztetett gyermektől. Ettől a naptól számít Kínában a legfon-tosabb színnek a piros. Ezért piros a lampion, pirosak a Császári palota díszei, piros az egyszerű kínai büfé ornamentikája és az ajándékozásra szánt boríték.

A karmesterLegyen szó akár kisebb, akár nagyobb rendez-vényről, a kínaiak különösen érzékenyen figyelnek

arra, ki képviselheti őket. Fontos a hazai, társa-dalmi támogatottság, adott esetben a pártbeli

elismertség, no meg természetesen a teljesítmény. Gondolhatjuk hát, mennyire nem mindegy, ki vezeti

a zenekart egy Svájcot, Németországot, Ausztriát és Magyarországot érintő turnén. Ki az, aki dirigálhat

egy csapatot a számukra is ismert Kodály-módszer hazájában?Az, hogy Hung Hszia (Hong Xia) hölgy, már önmagában

óriási gesztus. Bár a kínaiak is rengeteget teszneka nemek egyenlőségéért, befolyásos milliárdos nők is

élnek már az országban, azért Kína esetében alapvetően mégis szigorúan patriarchális társadalomról beszélünk.

Olyan országról, amelyben vidéken mindmáig elő-fordulhat, hogy a család kiveti az újszülöttet, ha az lány.

Egy olyan országról, amelyben a „hao”, vagyis a jó(ság) kifejezés két karakterből áll: a nőből és a fiúgyermekből.

Vagyis az a jó, ha fiúgyermek születik a családban.

Hung Hszia

Page 7: Müpa Műsorfüzet - Nagy kínai újévi hangverseny (2016. február 4.)

NA

GY K

ÍNA

I ÚJÉ

VI H

AN

GVER

SEN

Y

7

Ilyen közegben verekedte fel magát egy hölgy „a nemzet első osztályú karmestere”címig. Jelenleg ő a Kínai Nemzeti Opera Kínai Tradicionális Zenekarának és Táncdráma-színházának állandó karmestere. Színes és hosszú zenei pályafutása az észak-kelet kínai, Pekingtől nem messze fekvő, ötmilliós Senjang városából indult, az itteni kon-zervatóriumban végzett, majd útja (ahogy általában a kiemelkedő tehetségű zené-szeké Kínában) a Központi Konzervatóriumba vezetett. Végigvezényelte az országot, még a vitatott területeken is – Makaóban, Hongkongban, Tajvan szigetén – dolgozott. A legnagyobb kínai művészeti intézményekben (többek közt az ottani Müpában)vezényelt már a legfontosabb ünnepekben. A kínai hagyományos művek egyik szak-értője, a nyugati ízléshez igazított, országimázsépítő szerzemények gyakori előadója.

A zenekarKínában az utóbbi évtizedek során a zenei oktatás is rohamos fejlődésnek indult. Amit mi évszázadok alatt kísérleteztünk ki, azt ők néhány évtized alatt megtanulták és tökélyre vitték. A kulturális forradalom ugyan ugyan szinte teljes mértékben átformálta az értelmiség gondolkodását, mégsem „sikerült” teljes munkát végezni. Így a „Reform és nyitás” politikájának első évtizedeiben szinte felfoghatatlan tömegben rajzottak szét a nagyvilágba a tudásra szomjazó és know-howt importáló fiatal kínaiak. A nyugati zenei tudás megszerzése nemcsak arra jó, hogy utánozhassáka nagy klasszikus zeneszerzők alkotásait és eljátszhassák azokat, hanem arra is, hogy megérthessék, hogyan kelthetik fel érdeklődésünket, hogyan mutathatják meg számunkra is érthető módon azt, kik ők és mit tudnak.

A Kínai Nemzeti Opera Kínai Tradícionális Zenekara

Page 8: Müpa Műsorfüzet - Nagy kínai újévi hangverseny (2016. február 4.)

8

Kínában számos zenekar tűzte zászlajára ezt a kulturális missziót. Ezek egyike a Müpában idén fellépő Kínai Nemzeti Opera Kínai Tradicionális Zenekara és Táncdráma-színháza. Fél évszázados tevékenysége során Kína egyik legjelentősebb zenekarává és színházává nőtte ki magát. Művészeinek magas elvárásoknak kell megfelelniük, az együttes soraiba általában valamilyen hazai vagy nemzetközi díj elnyerése a belépő.

Alapvetően a kínai hagyományokból építkeznek, ám igyekeznek azokat új, modern köntösbe bújtatni. Nem ritkán vegyítik az elektronikát, napjaink modern hangszereit a hagyományos, évszázados hangszerekkel. Így érnek el egy észrevehetően a múlt örökségére épülő, mégis friss, izgalmas és mai hangzást. Szinte bartóki–kodályi igénnyel gyűjtik és porolják le a régmúlt dallamait, és adnak a műveknek újabb len-dületet. Munkájuk sikerét és eredményességét jelzi, hogy hosszú évek óta számos alkalommal bízták rájuk a kínai kultúra képviseletét.

A hangszerekBár távoli zenei gyökereink mutatnak némi hasonlóságot, hiszen a kínaiak is félhang nélküli öthangú (pentaton) skálát használtak, ám teljesen más elképzelések mentén alakult ki a később bejárt út.A legenda szerint császári parancsra született meg az első kínai hangszer, a bam-buszból faragott fuvola, amellyel a madarak hangját szerették volna utánozni. Persze a kínaiak már a hangokról is, mondhatni, bájos módon gondolkodtak. Az első fuvolát megteremtő Ling Lun két, egyenként hat hangból álló skálát alkotott, amely egy női jang és egy férfi jing hangsorra oszlott – ezek harmóniája működteti a világot. A hangokat aztán a hónapokhoz és az órákhoz társította, így alakított ki kifinomult hangszimbolikát, amelynek alapja a császár, azaz a sárga harang hangja volt. A lusheng különleges szájorgona. Rövidebb és hosszabb bambuszcsövek lehántolt csokra, amely orgonára hasonlít. A legenda szerint szerencsét hoz: az öregek száz évig élnek, a fiatal férfiak pedig a legszebb asszonyt hozzák a házhoz, ha ezena hangszeren játszanak. Felcsendül a kao-hu is, amely kéthúros vonós hangszer magas, lágy hanggal. A nyak tövét általában kígyóbőrrel vonták be, míg a húrok selyemből voltak. Ezek hangja ujjal nem módosítható, ezért nyomásukkal lehet vál-toztatni a hangon. A kínaiak szerint az öröm kifejezésére alkalmas hangszer. Bemu-tatják a ku-cseng hangját is, amely húros, pengetős hangszer, amolyan citeraféle.

Page 9: Müpa Műsorfüzet - Nagy kínai újévi hangverseny (2016. február 4.)

NA

GY K

ÍNA

I ÚJÉ

VI H

AN

GVER

SEN

Y

9

A 19. század óta használják szólóhangszerként, a nyolcvanas évek óta egyre szélesebb kortárs repertoárral is rendelkezik. Használják például a jazzben, de még egyes mandopop, azaz kínai nyelvű popslágerekben is felcsendül.

A művekA repertoárból ki kell emelni a Tavaszi fesztiválnyitányt, amely a Holdújév ünnep sok évezredes hagyományaiból építkezik, s a néptáncból és az ősi népcsoportok dalla-maiból merít. Egy-egy ilyen hangverseny elengedhetetlen műsorszáma. A tradíciókon nyugvó operaművektől kezdve a népdalokig meglehetősen széles a Kína zenei vilá-gából válogatott kínálat, sőt tajvani dallamok is felcsendülnek. Fontos műa Pillangószerelmesek-fantázia is, amely Kína egyik leghíresebb hegedűversenye. Maga a Pillangószerelmesek az ország egyik legismertebb színműve, amelyet Csou En-laj, a kiváló diplomata, néhai miniszterelnök a Kelet Rómeó és Júliájának nevezett. A mű népmeseként élt évezredeken át Kínában. A történet középpontjában egy szerelmespár áll. Szerelmük tragédiával végződött, ám pillangókként újjászületve szabadon egymásra találhattak. Ez a szerelmes népmese a kínai klasszikus kultúra egyik fontos része, a szerelem szimbóluma. Az első kínai színes filmet isa Pillangószerelmesek történetéből forgatták.Az est repertoárján főként a hatalmas ország természeti szépségei elevenednek meg a különböző hangszerek segítségével. Nem feltétlenül a nyugati zenei vonásokat kell keresnünk, azoknál nyughatatlanabb, természetközelibb, spontánabb, szilajabb, szerteágazóbb hangulatfestésekkel találkozhatunk. A kínai művek egészen más oldalról, más módon közelítik meg a bennünket körülvevő világot, így más vetületét is világítják meg. Mindezt mi is jól ismerjük. Csak most elmondják nekünk azt is, mi az, amit eddig nem vettünk észre.

Írta: Hankó Viktor

Page 10: Müpa Műsorfüzet - Nagy kínai újévi hangverseny (2016. február 4.)

10

Page 11: Müpa Műsorfüzet - Nagy kínai újévi hangverseny (2016. február 4.)

11

GRA

ND

CHIN

ESE

NEW

YEA

R’S

CON

CERT

SummaryAccording to Chinese custom, the Year of the Monkey begins on 8 February, the start of this year’s lunar new year. And this is not just any monkey, but the Red Monkeyassigned to the element of Fire. It is important to note that Chinese astrologyprovides neither good nor bad predictions of the coming 12 months. Only one thingis certain: Many of us can expect an action-packed year in which everything hasits place, except boredom. This is certainly true of tonight’s concert.The evening’s programme primarily aims to bring the natural beauty of this enormous country to life with the help of a variety of instruments. We should not necessarily look for the influence of western music, instead expecting to encounter a much more restless, natural, spontaneous, unfettered and diverse atmosphere capturedin sound. Chinese art approaches the world around us from an entirely differentperspective to project a completely new picture. We may be aware of this picture, but will now also be shown those aspects that were hidden from us until now.Chinese people pay particular attention to who is representing them, so we can only imagine how important it is for the right person to be leading an orchestra travelling to Switzerland, Germany, Austria and Hungary. Bearing the title of “the nation’s first-class conductor”, Hong Xia is the permanent conductor of theTraditional Chinese Orchestra and Dance Drama Theatre of the China National Opera. Her company’s cultural mission is to promote Chinese music, but also to gain a deeper knowledge of western music. His artists must meet the highest standards, and are generally required to have a domestic or international award to their names. The orchestra fundamentally builds on Chinese traditions, but attempts to reinterpret these in new and modern ways. It is not rare for the company to combine electronic techniques and modern instruments with traditional instruments that have been around for centuries, allowing the orchestra to achieve a fresh, exciting and current sound that is nonetheless undeniably founded on the legacy of the past. It is with the dedication of Bartók and Kodály that the orchestra collects and dusts off ancient melodies and breathes new life into existing works. As an indication of the success of their efforts, the orchestra has been entrusted with representing Chinese culture on countless occasions over the years.

Page 12: Müpa Műsorfüzet - Nagy kínai újévi hangverseny (2016. február 4.)

Le Poème Harmonique © Guy Vivien

Lovász Irén – Groove & Voice Trio Énektájkép2016. február 5.

JAZZLEGENDÁKOláh Kálmán szerzői estjeVendég: Joshua Redman2016. február 12.

Lovász IrénFotó © Módos Gábor

RÉGIZENE FESZTIVÁLLe Poème Harmonique, Capella Cracoviensis ChoirVezényel: Vincent Dumestre2016. március 2.

Oláh Kálmán

Page 13: Müpa Műsorfüzet - Nagy kínai újévi hangverseny (2016. február 4.)

előzetes, AJÁNLÓ

RÉGIZENE FESZTIVÁLSebestyén Márta: Csalogány – Rossignol2016. március 6.

Fassang Lászlóés vendégeiRohmann Ditta, Vincent Lê Quang, Philipp György2016. március 17.

Andrejszki Judit, Sebestyén MártaFotó © Perger László

Fotó © Garas Kálmán

Fassang LászlóFotó © Nagy Attila, Müpa

RÉGIZENE FESZTIVÁLCapella SavariaJ. S. Bach: Brandenburgi versenyek2016. március 3.

Page 14: Müpa Műsorfüzet - Nagy kínai újévi hangverseny (2016. február 4.)

Vigye haza az élményt!Megújult ajándéktárgyaink a Vince Könyvesboltban!

mupa.hu

Page 15: Müpa Műsorfüzet - Nagy kínai újévi hangverseny (2016. február 4.)

Müpa Rádió Élmény minden pillanatban.

Hallgassa a Müpa Easy és Müpa Symphony csatornákat a mupa.hu-n vagy okostelefonon!

mupa.hu

Page 16: Müpa Műsorfüzet - Nagy kínai újévi hangverseny (2016. február 4.)

Kiadta a Müpa Budapest Nonprofit Kft.

Felelős kiadó: Káel Csaba vezérigazgatóSzerkesztette: Várnai PéterA szerkesztés lezárult: 2016. január 29.A programok rendezői a szereplő-, műsor- és árváltoztatás jogát fenntartják!

ISO: 9001:2000

A Müpa támogatója az Emberi Erőforrások Minisztériuma.

Stratégiai Partnereink:

Stratégiai Médiapartnereink:

Emberi ErőforrásokMinisztériuma