Top Banner
Magyar érzésű, műszaki Angolt tanító közép és főiskolás tanárokat keresek. Itt egy jó téma, az elejét már lefordítottam. Ki segít nekem ebben továbblépni? http://www.energeticforum.com/renewable-energy/7040-how-turn- plastic-waste-into-diesel-fuel-cheaply.html A fórumos bejegyzés ideje: 12-27-2010, 08:20 PM HOGYAN ALAKÍTSUK ÁT A HULLADÉK MŰANYAGOT OLCSÓN DIESEL OLAJJÁ? "A folyamat nagyon egyszerű, kb. olyan mint a pálinkafőzés. Ha a műanyag hulladékot oxigénmentes környezetben hevíted, akkor az megolvad, de nem fog elégni. Miután megolvadt, elkezd forrni és gőzölögni, ezeket a gőzöket neked csak el kell vezetni egy hűtőcsövön keresztül. Amikor lehűlt a gőz, akkor ennek nagy része lecsapódik mint folyadék, egy része viszont (Hydrocarbon lenghts?) vizes-szenes gáz maradék lesz. A hűtőcső vége aztán egy bebuborékolóba fog menni, amiben víz van és ez az olajszármazék legutolsó folyadék formáját fogja kicsapatni és csak gáz marad, amit aztán el kell égetni. (Ezt lehetne akár egy kis teljesítményű állandó hőforrásként is alternatívan használni, a közelben melegíteni rajta valamit stb. a fordító megjegyzése) Ha a hűtőcső hatékonyan hűt, akkor a buborékolóban nincs üzemanyag, és akkor a víz ”megfogja”, kicsapja az összes maradék üzemanyagot, ami a víz felszínén fog úszni, és a víz felszínéről leszűrhető. A hűtőcső alján egy acél gyűjtőtartály van, ami az összes folyadékot összegyűjti. Egy leengedő csap van a gyűjtőtartály alján, így a folyékony üzemanyag már leengedhető. Itt van pár kép, hogy jobban érthető legyen a kivitelezés.
15

Műanyag hulladékból dízel olajat házilag

Apr 28, 2015

Download

Documents

Műanyag hulladékból dízel olajat házilag.
A www.energeticforum.com oldalon lévő Plastic waste to fuel forumos bejegyzés elejének fordítása. Egyszerű, házilag elkészíthető berendezés, olyan elven működik mint egy pálinkafőző. Kb. 250 - 300.000 Ft-ból kihozható a berendezés. Miért nincs ilyen minden kisgazdának???
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Műanyag hulladékból dízel olajat házilag

Magyar érzésű, műszaki Angolt tanító közép és főiskolás tanárokat keresek. Itt egy jó téma, az elejét már lefordítottam. Ki segít nekem ebben továbblépni?

http://www.energeticforum.com/renewable-energy/7040-how-turn-plastic-waste-into-diesel-fuel-cheaply.html

A fórumos bejegyzés ideje: 12-27-2010, 08:20 PM

HOGYAN ALAKÍTSUK ÁT A HULLADÉK MŰANYAGOT OLCSÓN DIESEL OLAJJÁ?

"A folyamat nagyon egyszerű, kb. olyan mint a pálinkafőzés. Ha a műanyag hulladékot oxigénmentes környezetben hevíted, akkor az megolvad, de nem fog elégni. Miután megolvadt, elkezd forrni és gőzölögni, ezeket a gőzöket neked csak el kell vezetni egy hűtőcsövön keresztül. Amikor lehűlt a gőz, akkor ennek nagy része lecsapódik mint folyadék, egy része viszont (Hydrocarbon lenghts?) vizes-szenes gáz maradék lesz. A hűtőcső vége aztán egy bebuborékolóba fog menni, amiben víz van és ez az olajszármazék legutolsó folyadék formáját fogja kicsapatni és csak gáz marad, amit aztán el kell égetni. (Ezt lehetne akár egy kis teljesítményű állandó hőforrásként is alternatívan használni, a közelben melegíteni rajta valamit stb. a fordító megjegyzése)

Ha a hűtőcső hatékonyan hűt, akkor a buborékolóban nincs üzemanyag, és akkor a víz ”megfogja”, kicsapja az összes maradék üzemanyagot, ami a víz felszínén fog úszni, és a víz felszínéről leszűrhető. A hűtőcső alján egy acél gyűjtőtartály van, ami az összes folyadékot összegyűjti. Egy leengedő csap van a gyűjtőtartály alján, így a folyékony üzemanyag már leengedhető. Itt van pár kép, hogy jobban érthető legyen a kivitelezés.

Page 2: Műanyag hulladékból dízel olajat házilag
Page 3: Műanyag hulladékból dízel olajat házilag
Page 4: Műanyag hulladékból dízel olajat házilag
Page 5: Műanyag hulladékból dízel olajat házilag
Page 6: Műanyag hulladékból dízel olajat házilag
Page 7: Műanyag hulladékból dízel olajat házilag

Ez a berendezés árammal működik (3 fázis), 6 nikkel-króm tekerccsel, ezek a fűtőelemek, és összesen 6 KW-ot fogyaszt (1 KW-ot minden tekercs). A tekercsek 3 db szilárd félvezetős relével vannak ki-be kapcsolva, egy-egy fázisonként, a relék egy digitális termosztáttal vannak vezérelve, amit egy hőmérős érzékelő – csak egy kicsit nyúlik a tető alá – szabályoz, ami így a gőz hőmérsékletét ellenőrzi.

A műanyagot lassan kell felmelegíteni kb. 350 fokra és várni egy picit a "csodára". A képen látható berendezés 50 literes kapacitású és kb. 30 kg apróra vágott műanyagot tud feldolgozni. A folyamat kb. 4 órás, de nagymértékben lerövidíthető, ha a konstrukciót egy kicsit ügyesebben átszerkeszted.

Amint mondtam, ez folyékony üzemanyagot készít, amit többszörös, multiüzemanyagként használhatsz. Ez azt jelenti, hogy dízel hajtóművekben és benzines gépekben is használhatod, bár ezt nekünk még tesztelni kell, hogy hogyan is működik benzinesben. Dízel gépekben teljesen megfelelő, amint azt már tesztjeink bizonyítják. A különbség abban van, hogy milyen műanyagot használsz fel.

Ha polietilént (műanyag dobozok, műanyag fóliák és az összes rugalmas, nem törhető műanyag), akkor olyan folyékony üzemanyagot kapsz, ami petróleumként sűrűsödik ki a lehűlése során, és ez jó a dízel motorokba amíg melegített olajtartályt használsz, ugyanis ennek kell kb. 30 celsius fokos hőmérséklet, hogy folyékony és áttetsző legyen. Ha nem így

Page 8: Műanyag hulladékból dízel olajat házilag

szeretnéd használni, akkor a petróleumot még egyszer át kell engedned a berendezésen és akkor azokat a víz-szén(láncokat) (hydrokarbonokat) még apróbbakra bontod és a petróleum felét folyékony üzemanyagként kapod meg, a másik fele meg olyan petróleum lesz, ami sűrűbb, és ez a sűrűbb anyag csak magasabb hőmérsékleten fog folyékonnyá válni. Ebből az anyagból gyertyákat készíthetsz, amik egyáltalán nem lesznek büdösek miközben égeted őket, maximum annyira mint a hagyományos gyertyák.

De ha polipropilént használsz (számítógép monitorok doboza, printerek doboza és más könnyen törhető műanyagok esetében), akkor csak folyékony üzemanyagot kapsz, amiben egyáltalán nincs petróleum. Mindössze csak az szükségeltetik, hogy kiszűrd az üzemanyagot a szilárd anyagoktól és máris kész vagy, töltheted a tartályodba. Megcsináltuk az ellenőrző vizsgálatokat és ez szinte a legfinomabb dízel frakció. Nincsenek savak és lúgok benne, ellenben például az autógumikból nyert üzemanyagokkal, amikben vannak.

A képen látható berendezés kb. 60 kg műanyagot tud 60 liter üzemanyaggá átalakítani egy nap alatt. Más fűtési eljárásokat is alkalmazhatsz, csak elektromosan egyszerűbb működtetni és vezérelni a berendezést.

Néhány Japán vállalat gyárt ilyen berendezéseket, de a most bemutatott berendezéshez hasonló méretű ára 100.000 dollár fölött van. A mi házilag elkészített berendezésünk ára pedig 900 dollár maximum.

Alumínium-oxid téglákat használtunk (érdemes ennek utána nézni az Interneten, hogy van-e más cég is itthon aki ezzel foglalkozik: http://www.dualinvest.hu/egyeb/tegla.htm fordító megjegyzése), hogy szigeteljük a hőt. Ezek könnyűek mint a hab, és könnyen vághatjuk bármilyen alakra, de bármilyen más szigetelőt is alkalmazhatunk. Az alumínium-oxid téglák jelentik a legmagasabb árat ennél a berendezésnél. (Gondolom a jó hőszigetelése miatt (+ könnyű vághatóság) választották az alumínium oxidos téglákat a kísérletezők. Hisz a berendezés üzemeltetése során ez a legfontosabb tényező, a tökéletes szigetelés. fordító megjegyzése)

Készíthetünk folyékony üzemanyaggal működő fűtőberendezést, ekkor ugye egy önellátó berendezést kapunk, ami kb. 10-15%-át használja az átalakított üzemanyagnak fűtésre, együtt az átalakított gázzal.

Egy kis háztáji gazdaságnak pont megfelelő ez a berendezés, hogy saját maga számára a műanyag hulladékokat üzemanyaggá alakítsa. A gazdaságokban rengeteg műanyag hulladék keletkezik, ami igen probléma; legalábbis ez a helyzet az én országomban.

A következő tervünk az, hogy valami hasonló berendezést csinálunk, amivel a nagy mennyiségű biomasszát tudjuk hasznosítani, száraz leveleket, vizes füvet, fűrészport és mindenféle biomasszát elgázosítunk, ami olyan lesz mint a kátrány, és amit a pirolízis folyamatát használó berendezésünkön keresztül átalakíthatunk biodízel olajjá. Majd meglátjuk.

Itt van néhány üzemanyag minta:

Page 9: Műanyag hulladékból dízel olajat házilag

Ezek a minták polietilénből (műanyag dobozok, műanyag fóliák és az összes rugalmas, nem törhető műanyag) készültek. Az első körben nagyrészt petróleum jött ki mint folyadék, ami 20 Celsius fok alatt megszilárdul. A másik minta ugyanabból a petróleumból készült, de ez még egyszer átment a folyamaton.

Később majd több képet és videót fogok küldeni. Köszi a figyelmet! (Jetijs)

A fórumos bejegyzés ideje: 12-27-2010, 08:22 PM(Jetijs)

We made calculations, it turns out that our device, as crude as it is with much room for improvement, can produce diesel fuel at a cost of 17 US cents a liter, that is when only plastic and electricity is considered. The next machine will probably use a liquid fuel burner to heat the reactor, this could lower the costs even more as it would then run on a small percentage of the produced fuel and also the produced gas would then be used more practically - burned along with the fuel to heat the reactor. Even now, if we would get the electricity from a diesel generator that runs on the produced fuel, it would consume about 20% of the produced fuel, but those generators are never efficient and much of the potential power is lost, so heating the reactor using a burner should be even more efficient. Japan produces such units that run themselves using the produced fuel, their machines use 7-10% of the yield. But they cost more than 100 000$ for a unit the size we have. We also calculated all the materials and work involved to make this device and it comes around 1200$, but it is scalable from table top units up to industrial size units that produce several tons of fuel daily.

Page 10: Műanyag hulladékból dízel olajat házilag

Here is a video I made and uploaded on a fake youtube account:YouTube - Easy way to make your own diesel from plastic wastehttp://www.youtube.com/watch?v=fbNou1lXBck

12-27-2010, 08:44 PM(Bugler)

Jetijs I have no words to describe how impressed I am with your skills.

Everything you do is amazing. I wonder how I could learn a small fraction of what you know.

Keep it up.

12-27-2010, 08:55 PM

Thanks bugler

I forgot to mention that this is not entirely my project because I don't have much time for it, the work was mostly done by my friend at my shop, I just helped him. This is a very big step forward from my tire pyrolysis project few years back and it would not get this far without my friend All the info will be shared, nothing will be kept to us. It is time to make a change. This thing is what almost everyone can make in their garage in the scale he can afford. Sure it is not free energy, but it is a damn cheap one that you can make yourself and the best part is that you get rid of the plastic waste in the process making it environmentally friendly. Some others that are working on this tech keep every detail in secret, and Japanese units are so damn cheap that most of people decide that this is too expensive and complex to build by yourself. But it is not!

12-27-2010, 09:08 PM(Bugler)

Jetijs I was thinking that this could be an amazing final project for mechanical engineering.

You says that all the info will be shared. When will you share it?

I would ask to share the information in a very low level way. I mean that when highly experienced people share knowledge they don't realize how much they know so those with much lower level of knowledge don't undertand the information. As I say, please explain it for dummies like me.

Thanks.

12-27-2010, 09:14 15PM(Jetijs)

Page 11: Műanyag hulladékból dízel olajat házilag

The info is already shared, if you don't understand something or have any questions I will answer them, just ask I am aware that if you see this tech for the first time it might be confusing, but that is why I am here, to answer questions

I attached the basic sketch of the system.

Képet iderakni!

It's better to wear off by working than to rust by doing nothing.

12-27-2010, 10:01 PM(Cherryman)

Hi Jetijs, great work!

I Got a few questions, all related I guess.

What would be the minimum temp? How fast does the process go?Could this run on a solar parabolic disc? ( Collect some plastic and on a sunny day process a few liters? )

C'man

12-27-2010, 10:13 PM

(sseti)

hi Jetijs

I wondered what happened to your tire pyrolysis, because I once read somewhere that you were doing some testing. as it looked, you had quite a high efficiency gas, which were on fire and my question is whether this has been enough to keep the boiler heating circuit to such an extent that would be self-sufficient pyrolisis

good work, tadej

12-27-2010, 10:13 PM(Jetijs)

Hi C'man The minimum temperature would be around 300 degree celsius, but it works much faster and better at around 400 degrees. Our current device produces around 5 liters per hour and the process takes around 4 hours, so 20 liters total. The tighter you pack the plastic, the more efficient. The time is the same no matter if your container is full or half full, so the more you

Page 12: Műanyag hulladékból dízel olajat házilag

can put in, the better. I use shredded plastic and so I can put around 25 kg of shredded plastic in a 50 liter tank. I am not sure about solar, probably not a good idea as the heat source is no reliable, as you get the heat up, you don't want it to drop considerably until the process is finished, because that would solidify all the melted plastic into a big blob and this would the take forever to remelt. Solar would probably work on very small quantities. Also the type of plastic is important, you can use only plastics that have pure hydrocarbons in them and nothing else, such as polyethylene and polypropylene. PVC should not be used as it contains large amounts of chlorine that is very toxic and would corrode the metals in your reactor. Also PET bottles are no good as they contain additional oxygen and we need the process to be in non oxygen environment. So only use plastics that contain only carbon and hydrogen.__________________It's better to wear off by working than to rust by doing nothing.

12-27-2010, 10:18 PM(bugler)

Where is the info shared? Is there a website or file?

How do you make the coils and power them?What is the tap above the machine?

Would it be possible to see a more detailed diagram with all parts?

Thanks.

12-27-2010, 10:20 PM(Jetijs for sseti)

Hi Tadej In theory the gas from tire pyrolysis can sustain the process, but I have not tried that. Tire pyrolysis was abandoned because the fuel had a horrible smell, fuel from plastics compared to that smell like roses Also that tire fuel had lots of sulfur in it and needed additional processing that is not so practical anymore. Another problem was tire shredding, a very powerful shredded needs to used to shredd the tires good enough and those cost a fortune. We got 30 liters of tire fuel from 100kg of raw tires. With plastic we get up to 95 liters from 100kg of plastic and there is nothing else than hydrocarbons in it.

/ v. Dudás Jenci fordítása - Minden kopirájt meg hasonló totálisan fenntartva a gondolkodó emberiség részére.

Másolni, csak szabadon és szépen, ahogyan csillag megy az égen úgy érdemes. Áldás!/

Page 13: Műanyag hulladékból dízel olajat házilag

"

Ha lesz időm, akkor folytatása következik, de kérlek, komolyan segítsetek nekem egy műszaki Angol tanárt keresni,

akivel hatékonyan megoszthatom a munkát. Mit egy, tucatnyi műszaki tanárt keresni... és a haza fényre derül. :-)