Top Banner
Gorenje je proces oksidacije gorive tvari uz oslobađanje topline i nastajanje produkata sagorijevanja, plinova CO 2 , CO, SO 3 , NOx, vodene pare i pepela. Tri su nužna uvjeta pot za gorenje: goriva tvar, dovoljna količina kisika i postizanje temperature palje Za zaustavljenje gorenja dovoljno je ukloniti jedan od ova tri uvjeta i na tome požara. Tako se i sredstva za gašenje dijele prema načinu djelovanja, na ona ko (voda, zračna pjena), koja ugušuju (CO2), istodobno podhlađuju i ugušuju (kemijs sredstva koja gase antikatalitički (suhe kemikalije i freoni). Sredstva za gašen u aparatima za gašenje. Ovisno o količini sredstva aparati se dijele na ručne ( ukupne mase) i profesionalne (industrijske) aparate za gašenje većih kapaciteta. Na slici 5.1 prikazan je presjek ručnog aparata za gašenje suhim kemikalijama i prahom kako se u praksi zovu ovakvi aparati. Slika 5.1 . Presjek ručnog aparata za gašenje punjen suhim kemikalijama Potreban pribor i kemikalije:
8

Model aparata za gašenje požara

Jul 21, 2015

Download

Documents

perodabic
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript

Vjeba 5. Model aparata za gaenje poaraGorenje je proces oksidacije gorive tvari uz oslobaanje topline i nastajanje produkata sagorijevanja, plinova CO2, CO, SO3, NOx, vodene pare i pepela. Tri su nuna uvjeta potrebna za gorenje: goriva tvar, dovoljna koliina kisika i postizanje temperature paljenja gorive tvari. Za zaustavljenje gorenja dovoljno je ukloniti jedan od ova tri uvjeta i na tome se temelji gaenje poara. Tako se i sredstva za gaenje dijele prema nainu djelovanja, na ona koja podhlauju (voda, zrana pjena), koja uguuju (CO2), istodobno podhlauju i uguuju (kemijska pjena) te sredstva koja gase antikatalitiki (suhe kemikalije i freoni). Sredstva za gaenje primijenjuju se u aparatima za gaenje. Ovisno o koliini sredstva aparati se dijele na rune ( do 20 kilograma ukupne mase) i profesionalne (industrijske) aparate za gaenje veih kapaciteta. Na slici 5.1 prikazan je presjek runog aparata za gaenje suhim kemikalijama ili aparati s prahom kako se u praksi zovu ovakvi aparati.

Slika 5.1. Presjek runog aparata za gaenje punjen suhim kemikalijama Potreban pribor i kemikalije:

Staklena boca od 500 mL, pluteni ep s dvije odgovarajue rupe, koljenasto savijena cijev (promjera do 6 mm), iroka staklena cijev duljine oko 10 cm, stakleni tapi, zasiena otopina natrijevog hidrogenkarbonata, 20%-tna otopina kloridne kiseline, deterdent.

Staklena boca od 500 mL

Gumeni ep s dvije odgovarajue rupe

Koljenasto savijena cijev

staklena cijev duljine oko 10 cm

zasiena otopina natrijevog hidrogenkarbonata

20%-tna otopina kloridne kiseline

deterdent

zatitne naoale

destilirana voda

Slika 5.2. Potreban pribor i kemikalije za provedbu vjebe

Postupak izedbe vjebe: Boca je zatvorena plutenim epom s dvije rupe. Kroz jednu rupu provuena je koljenasto savijena cijev, a kroz drugu staklena cijev, koja je na donjem kraju zatvorena plutenim epom, a na gornjem s epom koji ima rupicu za stakleni tapi. U bocu se prnese 300 ml zasiene vodene otopine natrijevog hidrogenkarbonata, u koju je prethodno dodano malo deterdenta. U iroku staklenu cijev ulije se 10 mL 20 %-tne vodene otopine kloridne kiseline. Nakon toga, staklenim tapiem izbija se donji ep iz deblje cijevi.

10 ml 20 % HCl

500 ml

300 ml H2O + 30 g NaHCO3 +deterdent

Slika 5.3. Model aparata za gaenje kemijskom pjenom

Topivost natrijeva hidrogen karbonata u vodi je oko 10 g / 100 ml H2O pri 20 C i pri tome dolazi do sljedeih reakcija: NaHCO3(s) + H2O (l) Na+ + H2CO3 + OHH2CO3 H2O + CO2 (g) (1) (2)

Prema reakciji (1) nastaje slaba ugljina kiselina, koja se prema reakciji (2) moe raspadati i oslobaati CO2, ovisno o uvjetima medija (koncentracija kiseline, temperatura i tlak). Nakon izbijanja epa u staklenoj cijevi kloridna kiselina dolazi u dodir s natrijevim hidrogenkarbonatom i s njim reagira prema reaciji (3) : NaHCO3 + HCl NaCl + CO2 (g) + H2O (3)

U reakciji se naglo oslobaa ugljikov dioksid, koji uzrokuje porast tlaka u boci do te mjere da kroz koljenasto savijenu cijev izaziva izbacivanje smjese za gaenje poara ( u ovom sluaju vodenu otopinu natrijevog hidrogenkarbonata i natrijevog klorida). Radi dodanog deterdenta u boci se stvaraju stabilni mjehurii ispunjeni s plinom CO2 i takva pjena se naziva kemijska pjena. Nastala smjesa se izbacuje u mlazu prekriva zapaljenu povrinu i gasi zapaljenu tvar podhlaivanjem i uguivanjem. Podhlaivanjem, jer je preko 90 % mase kemijske pjene po sastavu voda, a uguivanjem jer u kontaktu s vrelom zapaljenom tvari dolazi do pucanja mjehuria kemijske pjene i oslobaa se CO2, koji iznad povrine tvari stvara omota i sprijeava dotok kisika.

ZAVOD ZA ANORGANSKU TEHNOLOGIJU

Vjeba 5: Model aparata za gaenje poara Student: Datum rada:

Broj indeksa:

Potreban pribor i kemikalije: Model aparata (staklena aparatura), zasiena otopina natrijevog hidrogenkarbonata, 20%-tna otopina kloridne kiseline, deterdent.

Shema aparature:

Uvjeti izvoenja eksperimenta (temperatura i tlak u laboratoriju): T= C P= Pa

Zapaanja tijekom eksperimenta (intenzitet i trajanje razvijanja mjehuria u boci, veliina nastalih mjehuria u poetku i na kraju reakcije itd.)

Voditelj vjebi: ____________

LITERATURA 1. Zakon o zatiti na radu, Zavod za istraivanje i razvoj sigurnosti, Zagreb, 1996. 2. Grupa autora, Zatita od poarno opasnih, toksinih i reaktivnih tvari, Hrvatsko drutvo kemijskih inenjera, Zagreb, 1998.

3. Grupa autora, Sigurnost i zatita pri radu u industriji, Zavod za istraivanje i razvoj sigurnosti, Zagreb, 1996. 4. Gordana Delez, Vlasta Obuljen, Kemijske tetnosti, tetne i otrovne tvari u industriji, Via tehnika kola za sigurnost na radu i zatitu od poara, Zagreb, 1973. 5. Chang Ho Oh, Hazardous and Radioactive Waste Treatment Technologies Handbook, New York, 2001.