Top Banner
VIJESTI POM O RSKE M ETEOROLOŠKE IZDAJE: POMORSKI METEOROLOŠKI CENTAR — SPLIT Uh- —I MMmom I S L U Ž B E GODINA XXVII LISTOPAD—PROSINAC 1981. SA D R Ž A J: Iz rada svjetske meteorološke organizacije — Globalni integrirani sistem oceanskih stanica. Led na moru Vijesti iz naše meteorološke službe — Informacija o alpskom eksperi- mentu »ALPEX« Vrijeme na Jadranu u razdoblju listopad-prosinac 1981. Osvrt na meteorološki rad na brodovima Jugoslavenske trgovačke mor- narice u 1980. godini
16

MMmom VIJESTI - FOI · 2015-02-17 · plan i program rada Globalnog in tegriranog sistema oceanskih sta nica za razdoblje 1982—1985. go dine, koji je ujedno ocijenjen kao realističniji

Feb 02, 2020

Download

Documents

dariahiddleston
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: MMmom VIJESTI - FOI · 2015-02-17 · plan i program rada Globalnog in tegriranog sistema oceanskih sta nica za razdoblje 1982—1985. go dine, koji je ujedno ocijenjen kao realističniji

V IJE ST IP O M O R S K E M E T E O R O L O Š K E

IZDAJE: POMORSKI METEOROLOŠKI CENTAR — SPLIT

Uh-— IMMmom I

S L U Ž B E

G O D I N A XXVII LISTOPAD—PROSINAC 1981.

S A D R Ž A J :

• Iz rada svjetske meteorološke organizacije — Globalni integrirani sistem oceanskih stanica. Led na moru

• Vijesti iz naše meteorološke službe — Informacija o alpskom eksperi­mentu »ALPEX«

• Vrijeme na Jadranu u razdoblju listopad-prosinac 1981.

• Osvrt na meteorološki rad na brodovima Jugoslavenske trgovačke mor­narice u 1980. godini

Page 2: MMmom VIJESTI - FOI · 2015-02-17 · plan i program rada Globalnog in tegriranog sistema oceanskih sta nica za razdoblje 1982—1985. go dine, koji je ujedno ocijenjen kao realističniji

Iz rada Svjetske meteorološke organizacijeMETEOROLOGIJA I MORE

Globalni integrirani sistem oceanskih stanica

Na tr id e se t trećem zasjed an ju Iz­vršnog odbora S v je tske m eteoro­loške organizacije b ila je izražena zab rinu tost rad i č in jen ice da je u posljedn je dv ije godine opao broj izv ješta ja o s ta n ju v rem ena n ad .morem, k o ji su se razm jen jiv a li pu tem S vjetskog te lekom un ikacij­skog sistem a. T u se je po tk rijep io i značaj G lobalnog in teg riran o g sistem a oceanskih stan ica (u ko je­m u je uk lju čen i m eteoro lošk i rad trg o v ačk ih brodova n a m oru) ko­jem u je osnovni zad a tak sta lno p rik u p ljan je p o d a tak a m eteorolo­šk ih m o tren ja n a m o rim a i oceani­m a ne sam o za sinoptičke potrebe, već i kao pom oć ostv aren ja Svjetskog k lim atološkog p rog ram a SMO; u odnosu n a sinoptičke po­trebe, važnost m eteoro lošk ih po­

d a tak a sa m orsk ih p ro s tran s tav a se posebice ogleda u korisnosti u k ­lju č iv an ja ovih p a ra m e ta ra u no­vu g enerac iju m odela za num erič ­k u prognozu vrem ena. U vezi s tim e, izvršn i odbor je zaključio da sistem u m o tren ja b ro d sk ih m eteo­ro lošk ih stan ica treb a posvetiti na jv eću pažn ju i da lje ga što in ­tenz iv n ije razv ija ti.

Izv ršn i odbor je usvojio i novi p lan i p ro g ram ra d a G lobalnog in ­teg riran o g sistem a oceanskih s ta ­nica za razdob lje 1982— 1985. go­dine, ko ji je u jedno ocijen jen kao rea lis tičn iji od p re thodn ih . Ipak, sm a tra se neophodnim , da sve zem lje-član ice SMO ulože u ta j rad i veća financ ijska sredstva, a osim toga da se uspostav i i uža su rad ­n ja izm eđu p ro g ram a SMO za po­m orsku m eteoro log iju te Svjetskog m eteorološkog bd ijen ja .

Led na moru

M eđunarodni sistem sim bola za p redstavljan je leda na m oru

Izv ršn i odbor SMO je usvojio m eđunarodn i sistem sim bola za p red s tav ljan je leda n a m oru koji je bio raz rađ en n a zasjed an ju u L en jing radu , u prosincu 1979. Od­lučeno je da se ta j sistem sim bola u k ljuč i u N o m en k la tu ru SMO le­da n a m o ru te u U putstvo o m ete­orološkoj pom oći ak tivnostim a na m oru, k ako bi novi sistem m ogao b iti uveden u p rak su (tu se pose­bice rad i o n jegovom k o riš ten ju na k a rta m a leda n a m o ru koje se razaš ilju p u tem radiofaksim ila).

T rinaesti sku p o ledu na B a ltič­kom m oru

Z ahvalju ju ć i pom oći finskog S av je ta za pom orsku p lov idbu i finskog O ceanografskog in stitu ta , mogao se je održati tr in a e s ti Skup0 ledu n a B altičkom m oru, i to u nešto neuobičajen im okolnostim a, tj. na finskom ledolom cu »Sisu«, b ro d u od 7.500 tona s m otorom od25.000 kon jsk ih snaga, koji služi za rad u B otničkom zaljevu. Učes­nici skupa su n a ta j način, izm eđu svojih rad n ih sastanaka , im ali je ­d instvenu p rilik u da se upoznaju kako jed an m o d em i ledolom ac p ru ža svoju pomoć brodovim a k ad led čin i p lov idbu teškom . U česni­ci su b ili s tru čn jac i službi za upo­tre b u ledolom aca, službi za oba­v je š tav an je o ledu na m oru, kao1 m eteoroloških službi te in s titu ta za is traž iv an je m ora.

D nevni red skupa je bio vrlo širok te je izm eđu ostaloga sad r­žavao slijedeće točke: m eđunarod ­n i sistem sim bola za p re d s ta v lja ­n je leda na m oru, razm jen a i oda­š iljan je p o da taka o ledu na m oru, osn ivanje banke p o d a tak a o ledu na B altiku , raz rad a više jezičnog r ječn ik a te rm in a leda na B altiku , kao i jedne opće term ino log ije le­da n a m oru . Svi su se delegati iz­ja sn ili o p o treb i da se po jača m e­đ u n aro d n a su rad n ja na području eksp loatacije ledolom aca i službi za o b av ještavan je o ledu na B al­tiku . U nekoliko p r ilik a su dele­g a ti F inske i Švedske čak na licu m jesta donijeli i neke odluke koje se odnose n a d je lovan je ledolom a­ca i he lik o p tera u n jihovim zem ­ljam a.

P red stav n ic i F inske su posebice nag lasili ogrom nu ekonom sku va­žnost rad a ledolom aca za tu zem ­lju , k o ja nem a m ogućnosti osigu­ra ti d ruge tra n sp o rtn e sistem e k ad se zalede lokalna m orska područ­ja, p a za n jih ovaj p ro g ram p re d ­stav lja jed an od važn ijih nacio­n a ln ih program a.

P rem a »La m e te o r o lo g ije e t l ’ocćan « , u B U L L E T IN D E L ’OMM

N o. 4/1981 p r ir e d io :

S tp .

Iz la z i p o z a v ršen o m tr o m jese č ju .

G od in a X X V II B ro j 4

L IS T O P A D —P R O S IN A C 1981.

V I J E S T IP O M O R S K E

M ETEO RO LO ŠK ESL U Ž B E

T ro m je se č n i l is t za s lu ž b e n e o b a v ije s t i i u p u te za

m e te o r o lo šk i rad p om o ra ca .

□U r e đ iv a č k i od b or:

G ra k a lić M lad en , k a p . b . b . u m ir. M od rič B o žo , p r o fe so r

S t lp a n ič ić V la d im ir , d ip l. in ž . S tip a n o v lć V la d im ir , k ap . fr eg .

u m ir o v in i V is k o v ić S m ilja n , d ip l. in ž .

□G la v n i i o d g o v o r n i u red n ik :

M l a d e n G r a k a l i ć

□I z d a v a č :

P o m o rsk i m e te o r o lo šk i cen ta r S p lit

2

Page 3: MMmom VIJESTI - FOI · 2015-02-17 · plan i program rada Globalnog in tegriranog sistema oceanskih sta nica za razdoblje 1982—1985. go dine, koji je ujedno ocijenjen kao realističniji

VIJESTI iz naše meteorološke službe

*) P r v u o p š ir n iju o b a v ije s t o o v o m e k s p e ­r im e n tu sm o o b ja v il i u V IJE ST IM A br. 1/1981. na str . 8—10, k o ju o v d je đ o - p u n ju jem o jo š n e k im d e ta lj im a i s l i ­kam a.

ba is traž iv a ti p rvenstveno utjecaj Alpi, a i o sta lih p lan insk ih siste­m a {npr. kod nas D inarida) na v rem enske procese, kako bi se pos­tig le što točn ije v rem enske p ro ­gnoze.

7. P ro u čav an je fiz ika ln ih p ro ­cesa ko ji uzro k u ju orografske obo­rin e i po javu o lu jn ih pop lava i o lu jn ih v je trova .

8. P ro u čav an je po java o lu jne p lim e u sjevernom J a d ra n u te p ro ­učavan je d rug ih oceanografskih fenom ena.

O ceanografske po jave će se de- d a ljn ije p ro u čav a ti u o k v iru p ro ­g ram a M EDALPEX. U ovom p ro ­g ram u su za pod ručje J a d ra n a po­stav ljen i slijedeći nau čn i zadaci:

1. U tjecaj a tm osfersk ih porem e­ćaja sinoptičk ih razm je ra na p ro ­m jene u s tru jn o m p o lju Jad ran a .

2. U pw elling (dizanje m ora) u razn im uv je tim a v je tra .

3. U tjecaj a tm osfersk ih g ra v ita ­cionih valova na g iban je u m oru, p rvenstveno n a sjevernom i sred ­n jem Jad ran u .

4. E vaporacija i p ro to k energ ije izm eđu m ora i atm osfere.

5. U vje ti za fo rm iran je vode dub ljih slo jeva uz p raćen je even­tualnog v rtlo g a u sjevernom J a d ­ranu .

6. U tjecaj m eđuodnosa m ora i a tm osfere na k lim u.

U toku tra ja n ja eksperim enta , po red redovne m reže m eteorolo­ških, oceanografsk ih i h idro lošk ih stan ica n a ko jim a će b iti povećan opseg i broj m o tren ja i m jeren ja , uvesti će se u rad i nove stanice. Od velikog značenja su redovna m o tren ja na trgovačk im brodovi­m a u toku p lovidbe ko ja se v rše svak ih 6 sa ti tj. u g lavn im sinop- tičk im te rm in im a u 00, 06, 12 i 18 h po GMT. T akva m o tren ja će se u vodam a J a d ra n a i O tra n t- sk ih v ra ta v rš iti svaka 3 sata, tj. u 00, 03, 0 6 .. . itd . po GMT. Re­dovna osm atran ja sa trgovačk ih b rodova će u doba tra ja n ja A L PE X -a b iti po jačana i m je re ­n jim a sa naučno-istraž ivačk ih b ro ­dova (si. 2), p la tfo rm i za is traž iv a­n je n a fte ili n a m eteorološko-oce- anografsk im p lu tačam a. U doba t ra ja n ja eksperim en ta tak o đ er će se k o ris titi sa te litske in fo rm a­cije sa sa te lita M ETEOSAT i TYROS-N. N adalje , m eteorološka

SI. 1. — Š ire i u že p od ru č je e k sp e r i­m e n ta A L P E X .

Š ire područ je :30°N— 60°N 30°W — 30°E

U že područ je :38°N— 50°N 5°W —20°E

INFORMACIJA O ALPSKOMEKSPERIMENTU »ALPEX«*>

U o kv iru G A R P-a (G lobal A t- m ospheric R esearch P ro g ram — G lobalni p ro g ram is traž iv an ja a t­m osfere), dugoročnog istraž ivač­kog i razvojnog p ro g ram a p rouča­v an ja m eteoroloških p rocesa u a tm osferi zem lje, postav ljenog od s tran e S v je tske m eteorološke o r­ganizacije, odvija se na području E vrope alpsk i eksperim en t — A LPEX , u ko jem su d je lu je i naša zem lja. K ao oceanografski dio p ro g ram a A LPEX uspostav ljen je M ED A LPEX — Sredozem noalpski eksperim ent. O pera tivn i period eksp erim en ta tra je od 01. 09. 1981. do 30. 09. 1982, a specija ln i osm a- tračk i perio d tra je od 01. 03 do 30. 04. 1982. Š ire i uže područje eksp erim en ta dato je na slici 1.

P rim a rn i naučn i cilj A L PE X -a je da se o sigu ra ju osnove za k v a n ­tita tiv n o p red stav ljan je , u num e­ričk im m odelim a, d inam ičkih i f i­zičkih efeka ta o rografije raz lič itih razm je ra na procese raz lič itih raz­m je ra u atm osferi. P o jedn o stav lje ­no rečeno, u okv iru A L PE X -a t r e ­

Da b i se postigao n ap rijed n a ­vedeni p rim arn i cilj, u tv rđ en i su slijedeći naučn i zadaci:

1. O dređ ivan je k a ra k te ra po lja s tru ja n ja i m ase z rak a iznad i oko A lpi u razn im sinoptičkim u v je­tim a.

2. P ro u čav an je fiz ika ln ih p ro ­cesa k o ji dovode do fo rm iran ja cik lona u zav je trin i A lpi (poznata genovSka cik lona i m ehanizam njihovog daljn jeg razvoja.

3. O dređ ivan je tre n ja p lan insk ih m asiva.

4. P ro u čav an je lokaln ih v je tro ­va (bura, jugo, košava, m istra l, fen).

5. P ro u čav an je fluksa senzibilne i la ten tn e top line iznad Sredozem ­nog m ora i njegovog značen ja na zav je tren u ciklogenezu.

6. P ro u čav an je rad ijacionog za­g rijav an ja uv jetovanog p la n in ­skim m asiv im a u eksperim en talno j oblasti, u p rvom red u u oblasti A lpi.

3

Page 4: MMmom VIJESTI - FOI · 2015-02-17 · plan i program rada Globalnog in tegriranog sistema oceanskih sta nica za razdoblje 1982—1985. go dine, koji je ujedno ocijenjen kao realističniji

o \I >I ‘..-o-

Tumač:o oceanografske postaje X postaje za mjerenje struja

SI. 2. — P re d v iđ e ­ne m je rn e p o sta je za m /b »Bios« I n ­s titu ta za oceano­g ra fiju i r ib a rstvo

logijo iz L jub ljane . U M EDAL- P E X p ro g ram u učestvu ju : In s titu t za oceanografiju i ribarstvo , H i- d rog rafsk i in s titu t JR M i P om or­ski m eteoro lošk i cen ta r iz Splita, te C en ta r za is traž iv an je m ora p ri In s titu tu R uđer Bošković iz Za­greba.

Pom orsk i m eteorološki cen ta r iz S p lita u p ro g ram u A LPEX im a ulogu o rgan iza to ra u slijedećim zadacim a:

1. V ršen je m eteoroloških m o tre ­n ja n a b rodov im a trgovačke m or­narice SFR J;

2. V ršen je m eteoro lošk ih m o tre ­n ja na pom orsk im sv jetion icim a T ajersk e sestrice, V eli ra t, R ažanj, S tončica i Sv. A nd rija , te u L uč­k im k ap e tan ijam a B ar i U lcinj.

3. M jeren je tem p e ra tu re m ora na 12 pu n k to v a na Ja d ra n u .

m je ren ja će se v rš iti na kom erci­ja ln im avionim a, a u nau čn o -is tra - živačkim m je ren jim a sud je lovat će i specija ln i avioni, posebno anga­ž iran i u sv rh u eksperim en ta (si. 3 i 4).

U A L PE X -u su d je lu ju : Jugosla ­vija , A ustrija , B elgija , F rancuska, Ita lija , M ađarska, N izozem ska, SR N jem ačka, Poljska, SAD, SSSR i

Švicarska. Od s tran e naše zem lje u p ro g ram u A LPEX su angažirane slijedeće in stitu c ije : Savezni i R e­pub ličk i h idrom eteoro lošk i zavo­di, te P o k ra jin sk i zavod SA P Voj­vodine, M eteorološka služba JN A , In s titu t za m eteoro logiju iz Beo­grada, G eofizički zavod iz Z agre­ba i K a ted ra za m eteoro log iju F a­k u lte ta za naravoslov lje in teh n o ­

Sl. 4. — P red lo žen i le to v i za v e r t i ­ka ln e p re s je k e p ro fila 1— 5

SI. 3. — Jed n a od p red lo žen ih ru ta aviona dugog do­le ta »C ircum feren - cial Track«

K oristim o ovu p r il ik u da u p u ­tim o poziv časnicim a trgovačke m ornarice kao i osoblju n a n a p ri­jed naveden im sv jetion icim a i L u ­čkim k ap e tan ijam a da, kao i do sada, što više obra te p ažn ju na k v a lite tu v ršen ja m eteorološke službe u razdob lju A L PE X p ro ­gram a, posebno u to k u specijalnog osm atračkog perioda, tj. od 1. ožuj­k a 1982. do 30. t ra v n ja 1982i

PO M O R SK I M E T EO R O L O ŠK I C EN TA R

4

Page 5: MMmom VIJESTI - FOI · 2015-02-17 · plan i program rada Globalnog in tegriranog sistema oceanskih sta nica za razdoblje 1982—1985. go dine, koji je ujedno ocijenjen kao realističniji

Vrijeme na Jadranu u razdoblju listopad-prosinac 1981.

O PC l PREG LED

V rem enske p rilik e ove jesen i duž Ja d ra n a , m ogu se označiti kao tip ične za ovo godišnje doba. Vrlo česte i b rze p rom jene vrem ena, uzrokovane p rodorim a oceanskog z rak a sa s jev era i sjeverozapada, tip ične su za J a d ra n sve do njego­vih k ra jn jih ju žn ih gran ica. Već u lis topadu p rodori h ladnog zraka sežu do 40-te p ara le le . C iklone ko­je su dolazile sa sjeverozapada i zapada zahvate su č itav Jad ran , ko ji se u n ajv iše slučajeva n a la ­zio izm eđu povučenog toplog g re ­bena azorske an tic ik lone s jedne i o tk in u te brzo p o k re tne h lad n e an- tic ik lonalne jezgre s d ruge strane , ko ja se brzo p rem ješta la preko za­padne i sred n je Evrope p rem a Le­v a n tu i p red n jo j Aziji. U vezi s tim , dolazilo je do čestog razvo ja cik lona zapadno i sjeverozapadno od J a d ra n a i one su u tjeca le na v rijem e koje se ove jesen i očita­valo u lis topadu i k ra jem prosinca kao razm jerno toplo, a u studenom i početkom prosinca kao p ro h lad ­no. N adprosječna količina kiše po­četkom i k ra jem jesen i osnovne su značajke v rem ena na Jad ran u , u lis topadu i prosincu, dok je u studenom količina kiše ispod p ro ­sjeka. Od v je tro v a p rev ladava lo je jugo, r ije tk o olujno, a b u ra je b ila k ra tk o tra jn a . Lebić se pojavio u p a r n av ra ta . M ore je bilo ug lav­nom valovito.

LISTO PA D

Početkom m jeseca, Ja d ra n se nalaz i pod u tjeca jem baričkog po­lja sredn jeg izjednačenog tlaka , gd je c irk u lira na v isinam a svježi oceanski z rak ko ji uzro k u je p ro ­m jen ljivo oblačno s povrem enim k išam a i g rm ljav in am a te slabim v je tro v im a južnog i jugozapadnog sm jera , tako da duž J a d ra n a v la­da dosta m irno i toplo vrijem e.

Ovo m irno i top lo v rijem e (m aksi­m alne tem p era tu re z rak a p relaze 24°C) n as tav lja se, nakon ojača- n ja an tic ik lonalnog po lja n ad sred ­n jim dijelom Sredozem lja, do k ra ­ja p rv e dekade kada dnevni slabi v je tro v i u b lažav a ju dnevnu v ru ­ćinu, je r su m aksim alne tem pe­ra tu re porasle do 28°C. Na o tvo­renom m oru puše u m jeren NW, uz obalu slab dnevni zapadnjak , a noću je p retežno m irno. P očet­kom druge dekade povlači se an- tic ik lona s J a d ra n a p rem a jugo­istoku, a sa B iskajskog zaljeva širi se dolina ko ja do sred ine druge dekade duž Ja d ra n a uzroku je ju ­go, oblačno i k išovito vrijem e, a i p ad te m p e ra tu re za oko 8°C. No­ću i u ju tro bilo je svježe. S red i­nom druge dekade duboka cik lona pre laz i p reko sred n je Evrope, a zahvaća i Ja d ra n , uzroku jući slabo do um jereno jugo i m jestim ičnu k išu iza koje n astu p a brzo pobolj­šan je v rem ena. Is ta s ituac ija na­s ta je i početkom druge dekade, pa svaki d a ljn ji porem ećaj donosi p ro lazne kiše bez jačeg v je tra i

stalno opadanje tem p era tu re zra ­ka. Jače pogoršan je v rem ena raz ­vilo se sred inom treće dekade, kad se genovska ciklona pom akla nad sred n ju E vropu, pa je tad a jugo na Ja d ra n u okrenulo na ja k lebić uz uzburkano m ore. K ra jem treće dekade v rijem e se sasvim sm irilo i posljedn ja tr i dana na čitavom Ja d ra n u je v ladalo sasvim lijepo i ugodno vrijem e.

STUDENI

U ovom m jesecu v rijem e je na J a d ra n u bilo znatno stab iln ije , s m an je porem ećaja nego u p re t­hodnom , kada je i ko lič ina oborina b ila znatno ispod p rosjeka. M e­đutim , tem p e ra tu ra z rak a je p o k a­zala s ta ln u ten d en c iju opadanja, što se već osjetilo k ra je m p rv e de­kade nakon p rvog h ladnog p ro ­dora po larnog z rak a sa sjevero ­zapada. S red inom druge dekade, nakon p ro laska ciklone n iz Jad ran , zapuhala je veom a jak a b u ra

Listopad—prosinac — 1981.

M jesto

T E M P E R A T U R A O BO R IN Esi

jan

je

sunc

a u

sati

ma

M jesec zrak a m ora K o li­B roj

dana*)sred . m ak s. m in . sred .č in a

u m m

X 15.4 6.4 23.8 292 13 102R ijek a X I 8 .6 0.0 20.1 30 5 134

X II 6.5 —4.3 15.0 276 17 50

X 17.6 7.0 25.9 68 11 188S p lit X 10.0 2.2 19.4 73 5 178

X II 8.2 — 3.1 15.4 158 17 81

X 18.6 7.0 27.4 68 10 190H v a r X I 11.2 3.4 21.7 32 4 170

X II 10.0 —2.1 17.3 145 16 88

*) O dnosi se n a b ro j d a n a s o b o rin am a =0 ,1 m m .

5

Page 6: MMmom VIJESTI - FOI · 2015-02-17 · plan i program rada Globalnog in tegriranog sistema oceanskih sta nica za razdoblje 1982—1985. go dine, koji je ujedno ocijenjen kao realističniji

(120 km /sat), a tem p e ra tu ra je opala za više od 10°C. Početkom druge dekade novi porem ećaj uz­ro k u je n a jp rije jako jugo, zatim poslije obiln ih k iša ja k u b u ru i novo zahlađenje. B rzoprolazne ci­klone i fro n te sa zapada tokom dekade p o d ržava ju duž J a d ra n a v rlo prom enljivo v rijem e uz s ta l­no opadanje te m p e ra tu re i p rev la ­davajuće sjeverne i s jeverozapad­ne v jetrove. M ore u čitavom ovom m jesecu bilo je valovito .

PRO SIN A C

V rem enske p rilik e iz studenog, n a s ta v lja ju se i u ovom m je ­secu, p rem d a je u prosincu p ri k ra ju više p rev ladava lo toplo s tru ­jan je , a h ladno n a početku i sre ­dinom prosinca. U ovom m jesecu v rem enske p rilik e n a J a d ra n u b i­le su uzrokovane zad ržavan jem to ­plog g rebena iznad južnog d ije la Sredozem lja i n jegovim pom ica­n jem p rem a s jev eru s jedne i po­ložajem h ladnog g reb en a po la rne an tic ik lone s d ruge strane . Izm eđu ova dva sistem a g ibala se se rija

ciklona sa sjevernog A tlan tik a preko B iskajskog zaljeva i J a d ra ­na p rem a istoku uzastopno, što je dovlačilo naizm jenično vlažni oce­ansk i z rak koji je donosio česte k iše i g rm ljav in e na J a d ra n s jed ­ne i k ra tk o tra jn u po javu toplog g rebena s jugozapada koji je do­

nosio k ra tk o tra jn a sm iriv an ja v re ­m ena. Zbog čestih p rodora ocean­skog z rak a količina kiše na većem d ije lu J a d ra n a u ovom m jesecu je nadprosječna, a tem p e ra tu ra m alo ispod p rosjeka . Ja k i v je tro v i su zabilježeni sam o na k ra tko .

M. B.

Osvrt na meteorološki rad na brodovima Jugoslavenske trgovačke mornarice u 1980. g.

UVOD

K ao i u p re th o d n im godinam a, u Pom orskom m eteorološkom cen­tr u je u toku 1981. godine v ršena analiza m eteorološkog rad a na b rodovim a Jugoslavenske trg o ­vačke m ornarice u 1980. godini. A naliza je obav ljena is tim nači­nom kao i u n izu ra n ijih godina, tj. iz p rik u p ljen ih p o d a tak a up i­san ih u B rodsk im m eteorološkim dnevnicim a, a na osnovi obav lje­n ih m eteoro lošk ih m o tren ja i OBS izv ješta ja sastav ljen ih i odaslan ih n a osnovi tih m o tren ja .

P rem a obavljenoj analiz i p ro iz ­lazi da je k v a lite ta m eteorološkog ra d a n a brodov im a i da lje u po­

bo ljšan ju , a i broj p red an ih OBS M ETEO izv ješta ja sa pod ru č ja J a d ra n a je u porastu . Ovo se, n a žalost, ne može reći i za OBS iz­v ješ ta je s o sta lih m orsk ih područ­ja, ko ji su i unatoč povećanom b ro ju brodova, ipak b ili u laga­nom opadanju . N aim e, broj OBS M ETEO izv ješta ja u 1980. godini s p o d ru č ja J a d ra n a je povećan za 666 izv ješta ja u odnosu na 1979, što p red s tav lja povećanje od 40% . O vdje tre b a posebice napom enuti da su u tom b ro ju u v rš ten i izv je­š ta ji onih brodova ko ji n isu im ali rad io te leg rafistu , iako oni zap ra­vo n isu b ili dužni doprinositi is­k ljučivo povećan ju OBS METEO izv ještaja . Ovi brodovi, bez rad io -

te leg rafista , p red a li su ukupno 874 OBS M ETEO izv ještaja . Ako uvećan je izv ješta ja posm atram o kroz dnevni p rosjek p rim ljen ih iz­v je š ta ja u Pom orskom m eteorolo­škom cen tru , tad a je u 1980. godi­n i on iznosio 1,82 izv ješta ja više nego u p re thodno j godini, ili 6,42 izv ješta ja dnevno. U odnosu na p o treb an broj za iz rad u s igu rn ih prognoza ko je se p r ip re m a ju u n a ­šem Pom orskom m eteorološkom cen tru , može se reći da smo u1980. godini raspo lagali sa oko 70% m eteoro lošk ih p o d a tak a sa b rodova n a p o d ru č ju Ja d ra n a , a to je povećanje od p rib ližno 20% p rem a 1979. godini.

6

Page 7: MMmom VIJESTI - FOI · 2015-02-17 · plan i program rada Globalnog in tegriranog sistema oceanskih sta nica za razdoblje 1982—1985. go dine, koji je ujedno ocijenjen kao realističniji

METEOROLOŠKA MOTRENJA IIZVJEŠTAJI U 1980. GODINI

U 1980. godini je 214 brodova dostavilo svoje brodske m eteoro­loške dnevnike, ali je u stan o v lje ­no da 43 b roda n ije izvršilo n iti 100 m o tren ja (v idi p rikaz u T abe­li 1.), pa se m eteorološki rad tih brodova n ije n i m ogao ocjeniti, već je oc jen jivan je izvršeno samo za 171 brod, a p reg led izv ršen ih m o tren ja i p red an ih OBS METEO izv ješta ja obav ljen je slično kao1 p re th o d n ih godina te p rik azan u T abelam a 3. i 4, u k o je n ije u k ­ljučeno 39 brodova ko ji n isu im ali rad io te leg rafistu . N a ta j način se u konačnom zb iru može bolje uo­čiti kolik i je doprinos povećan ju OBS izv ješta ja sa Ja d ra n a od s tra ­ne brodova bez rad io te leg rafiste . P rem a tom e se v id i da je bez ra ­d io te leg rafiste bio 1 b rod B eograd­ske plovidbe, 2 b roda Jugo lin ije ,2 b roda M editeranske p lovidbe, 2 broda Jad ro lin ije , 3 broda A tlan ­tske plovidbe, 6 brodova O balne plov idbe i 23 b roda L ošinjske p lo ­vidbe, a da su ovi brodovi u od­nosu na 1979. godinu p red a li 103 OBS izv ješta ja više, dok je u istoj godini 132 b roda sa rad io te leg ra- fistom predalo čak 319 OBS iz­v je š ta ja m an je nego u 1979. Ovo ističem o iz razloga da se uoči kako i unatoč n iza p rim jed ab a upućenih b rodsk im rad io te leg rafistim a, po­jed inci u svom ra d u ne sam o da se ne zalažu dovoljno, već je n ji­hov rad i um anjen .

Podaci o broju motrenja

P reg ledano je ukupno 59.310 m o tren ja iz 1980. godine, a u ob­rad u je uk ljučeno 56.908 m o tren ja iz 171 B rodskog m eteorološkog dnevnika. U usporedbi sa 1979. go­dinom , broj p reg led an ih i ocije­n je n ih m o tren ja je povećan za 8.941.

BRODOVI OD KOJIH JE PRIM LJEN VRLO M ALI BROJ BRO DSK IH METEOROLOŠKIH DNEVNIK A

T A B E LA 1

B roj p red a n ih iz v je š ta jaa r o a m o tre n ja

a) b) c) %

B a r 55 14 13 27 49,09 P rek o o k ean sk aB eran e 16 — 13 13 81,25 P rek o o k ean sk aB ra ts tv o 92 — — — 00,00 B eo g rad sk aB uc 77 — — — 00,00 B rodogr. »Cres«C res 77 10 — 10 12,98 L o šin jsk aČ ik a t 1 — — — 00,00 L o šin jsk aF ra n o Š upilo 2 — — — 00,00 Ju g o lin ijaD uba 35 — — — 00,00 A tla n tsk aG o ran k a 82 — 32 32 39,02 S plošnaI l ir i ja U — — — 00,00 Ja d ro lin i jaIlo v ik 48 — — — 00,00 O b aln aIv a n M ažu ran ić 95 1 26 27 28,42 Ju g o lin ijaIvo V ojnović 76 — 24 24 31,58 A tla n tsk aJo rd a n N ikolov 62 2 11 13 20,97 Ju g o ta n k e rK im en 64 — — — 00,00 B rodogr. »Cres«K očev je 69 5 54 59 85,51 S plošnaK o rn a t 49 4 21 25 51,02 S lobodnaK o ro tan 97 — 52 52 . 53,61 S p lošnaK rk a 89 — 15 15 16,85 S lobodnaK rs to M arinov ić 14 — — — 00,00 D alm a tin sk aL opud 41 — — — 00,00 A tla n tsk aL o zn a ti 36 — — — 00,00 B rodogr. »Cres«M ark o M aru lić 86 — 28 28 32,56 Jad ro s lo b o d n aO rlec 88 15 — 15 17,05 L o šin jsk aO reb ić 88 — — — 00,00 O b aln aP a šm a n 55 — — — 00,00 Ju g o ta n k e rP e rn a 17 — — — 00,00 D alm a tin sk aP litv ice 80 — 59 59 73,75 A tla n tsk aP osto j n a 96 — 30 30 31,25 S p lošnaP o tirn a 73 — — — 00,00 D alm a tin sk aP r iš tin a 43 — 32 32 74,42 Jad ro s lo b o d n aR ava 90 1 — 1 1,11 J u g o ta n k e rR ogoznica 35 1 1 2 5,71 S lobodnaS lav iša V a jn e r 73 — — — 00,00 J u g o ta n k e rS loboda 55 — — — 00,00 B eo g rad sk aŠ ub ićevac 29 10 16 26 89,65 S lobodnaU na 65 — — — • 00,00 O b aln aV alu n 56 — • — — 00,00 D alm a tin sk aV aražd in 14 — — — 00,00 M ed ite ra n sk aV ela L u k a 2 — — — 00,00 D alm a tin sk aV olosko 29 1 14 15 51,72 Ju g o lin ijaZ ato n 77 — — — 00,00 A tla n tsk aZ letovo 60 — 13 13 21,67 J u g o ta n k e r

O bjašnjenje a) = iz v je š ta ji p re d a n i dom aćim ra d io s ta n ic a m a ;

b) = iz v je š ta ji p re d a n i s tra n im rad io s tan icam a ;

c) = u k u p n o sv ih iz v je š ta ja ;%> = p o s to ta k m o tre n ja p re d a n ih O B S-M E TE O iz v je š ta jim a ; po ­

s to ta k iz ra ž e n b ro jčan o s 00,00 odnosi se n a b rodove k o ji su im a li rad io te leg ra fis tu , a oznakom » —« n a b rodove bez rad io te leg ra fis te .

7

Page 8: MMmom VIJESTI - FOI · 2015-02-17 · plan i program rada Globalnog in tegriranog sistema oceanskih sta nica za razdoblje 1982—1985. go dine, koji je ujedno ocijenjen kao realističniji

P r o s j e k b r o j a m o t r e ­n j a p o b r o d u iznosi 332,8, što je za 38,5 m o tren ja više nego Tabelarni pregled izvršenih motrenja za razdoblje 1959—1980.

T A B E L A 2

u 1979. godini; ovo p re d s ta v lja p rosjek ko ji je veći od svih dosa­dašn jih godina osim 1968, 1972. i 1978. godine.

N a j b o l j i p r o s j e k s v i h God

ina

Bro

j sv

ih

bro

dov

a

Bro

j sv

ih

mot

ren

ja

Pros

jek

po

bro

du

Naj

bol

jip

rosj

ek(p

lovi

db

a)

Nje

n

pro

sjek

po

b

rod

u

Bro

d s

naj

više

m

otre

nja

Bro

jm

otre

nja

tog

b

rod

a

p l o v i d b a ostvario je J u g o - t a n k e r iz Z ad ra te on iznosi 1959. 109 34.951 320,6 Tankerska 578,2 Alan 979

460,0 m otren ja . Taj je p ro sjek bo­ 1960. 122 32.299 264,7 Lošinjska 372,5 Zelengora 625lji od onog p re th o d n e godine za 1961. 131 34.918 266,5 Lošinjska 442,0 Rog 67783,0 m o tren ja . K ako ćemo tek za 1962. 145 37.531 258,8 Splošna 401,7 Kordun 6141982. godinu rasp o lag a ti sa b ro jem 1963. 161 40.991 254,6 Splošna 357,7 Piran 699brodova p o jed in ih b ro d arsk ih po­ 1964. 163 42.344 259,8 Jugolinija 323,1 Bela K rajina 627duzeća koji su u redovito j eksplo­ 1965. 180 52.185 289,9 Splošna 379,3 Bela K rajina 691ataciji, p rik az i v red n o v an je p ro ­ 1966. 178 52.235 293,6 Splošna 393,8 Držić 719sjeka m o tren ja b it će u toj i sli­ 1967. 176 54.592 310,2 Jugolinija 421,5 Šumadija 756jedećim godinam a rea ln iji. 1968. 168 61.781 367,8 Jugolinija 486,9 Ljubija 795

Od prosječnog b ro ja izvršen ih 1969. 165 52.357 317,3 Jugolinija 393,1 Agrum 829m o tren ja (332,8) veći su p rosjek po 1970. 157 50.462 321,4 Jugolinija 443,1 Nehaj 736p lovidbam a ostvarili b rodovi L o- 1971. 148 43.585 294,5 Jugolinija 411,4 Agrum 1.037š i n j s k e p l o v i d b e , R ijeka, 1972. 137 47.176 344,3 Mediteran. 446,6 Agrum 1.480(395,5), J u g o l i n i j e , R ijeka 1973. 139 42.208 303,7 Jugolinija 368,7 Triglav 758(367,2), J u g o o c e a n i j e , Ko ­ 1974. 152 38.291 251,9 Mediteran. 384,7 Agrum 1.211to r (360,2) i S p l o š n e plovbe, P i­ 1975. 139 36.205 260,5 Jugotanker 357,0 Ljutomer 605ra n (359,5). 1976. 146 44.047 301,7 Jadrolanija 414,0 Marko Polo 639

N a j v e ć i b r o j m o t r e n j a 1977. 161 48.361 300,4 Lošinjska 350,4 J. Nikolov 989u 1980. godini izvršio je m /b 1978. 171 57.090 333,9 Splošna 390,2 Pionir 860»H r e 1 j i n« (843) Jugo lin ije , R ije­ 1979. 163 47.967 294,3 Dalmatinska 377,0 Sušak 695ka, što je za 148 m o tren ja više od 1980. 171 56.908 332,8 Jugotanker 460,0 Hreljin 843najvećeg b ro ja m o tren ja jednogbroda p re thodne godine, a veći je broj m o tren ja postig n u t u 1959, 1971, 1972, 1974, 1977. i 1978. godi­n i (vidi T abelu 2.).

U ovom p rik azu m eteorološkog rad a na brodovim a u 1980. godini ističem o 3 b roda s najvećim b ro ­jem izvršen ih m o tren ja :

M /b »H r e 1 j i n« (843) Ju g o li- n ije , R ijeka. Z apovjednici: Kap. M laden Sobol i k ap . A rsen Meić. I č. palube: K ap. M ilivoj B aretić , kap. N enad M endrila i kap. Mi- ijenko Knez. II č. pa lube: R adovan

Zuvić i B ranko M ajstorović. III č. palube: R anko Bebić, R adovan Zuvić i B oris K atačić. R adio tele­g rafisti: N edjeljko Lisica i M irko K orizm a.

M /b »N o v a G o r i c a « (775) Splošne plovbe, P iran . Z apov jed­nici: K ap. Iv an Ž ibert, kap. Saša D elić i kap. N ikola Ju rišić . I č. palube: K ap. N ikola Ju rišić , kap . M arijan Balažić, kap . Igor M iho- tović. I I č. palube: V lad im ir V la-

M /b »H reljin«, J u - g o lin ije — R ijeka , bio je n a jb o lji brod po b ro ju i z ­v rše n ih m o tren ja (843)

dović, M arijan Tončić, Igor M iho- tović i M irko K rižanović. III č. palube: Z o ran N enadić i M irko K rižanović. R ad io te leg rafisti: M a­rino Ju ričev , R ade M itrić i Ivo B ura.

M /b » D r e ž n i c a « (711) Ju g o li- n ije , R ijeka. Zapovjednici: K ap. Š im e S ind ik i kap. Srećko F uži- nac. I č. palube: K ap. D avor B or- čić i kap . S tjep an K rstin ić . II č. pa lube: N ikola A nđelić, R onald G rbac i D avor Gudač. III č. p a lu ­be Iv ica P ah ljin a , D ragan Saga- nić, R onald G rbac i D avor T ija - nić. R adio te leg rafisti: L jubom irS tu p ar, Iv an Š u rja k i D anije l B e- lašić.

Podaci o predanim OBS METEO izvještajim a

U 1980. godini 132 b roda, u ra ­ču navajući i OBS METEO izv je­š ta je 39 brodova bez rad io te le -

8

Page 9: MMmom VIJESTI - FOI · 2015-02-17 · plan i program rada Globalnog in tegriranog sistema oceanskih sta nica za razdoblje 1982—1985. go dine, koji je ujedno ocijenjen kao realističniji

T A B E L A 3

Tabelarni pregled predanih OBS izvještaja za razdoblje 1958—1980.

God

ina

Bro

jb

rod

ova

Bro

jiz

vješ

taja

Pro

sjek

po

b

rod

u

Naj

bol

jip

rosj

ek(p

lovi

db

a)

Nje

n

pro

sjek

po

b

rod

u

Bro

d

s n

ajvi

še

izvj

ešta

ja

Bro

jiz

vješ

taja

to

g b

rod

a

1958. 114 12.252 109,8 T a n k e rsk a 299,4 P e tk a 5351959. 123 10.792 87,7 T a n k e rsk a 310,5 A lan 5081960. 136 8.219 60,4 T a n k e rsk a 197,5 A lan 4441961. 138 8.644 62,6 T a n k e rsk a 103,4 A lan 4521962. 164 6.995 42,6 T a n k e rsk a 73,7 Iž 3521963. 110 7.843 71,3 Ju g o rečn o 250,0 Iž 4411964. 120 8.401 70,0 T a n k e rsk a 128,8 Z letovo 4561965. 133 8.979 67,5 T a n k e rsk a 151,2 Z letovo 5111966. 127 7.612 59,9 P rekook . 86,7 B očna 3681967. 102 8.085 79,3 M ed ite ran . 225,0 V eleb it 5241968. 127 10.489 82,6 M ed ite ran . 341,7 P lod 6951969. 119 12.321 103,5 M ed ite ra n 215,0 R o m an ija 6921970. 117 12.326 105,4 Jugoocean . 148,7 M ak ed o n ija 5031971. 110 10.536 95,8 S p lošna 128,5 G ro b n ik 4881972. 114 10.217 89,6 Ju g o lin ija 122,7 K osovo 6441973. 116 9.668 83,3 Jad ro slo b . 111,1 P u la 4131974. 124 8.699 70,1 Ju g o lin ija 87,0 K ras 3651975. 108 8.327 77,1 Ju g o ta n k e r 180,0 L ju to m e r 4221976. 114 11.029 96,7 P rekook . 150,5 V iševica 4231977. 126 14.124 112,1 J u g o ta n k e r 185,8 J . N ikolov 7091978. 134 15.198 113,4 S p lošna 156,4 C elje 4711979. 123 14.500 117,9 J u g o ta n k e r 175,3 Z letovo 4891980. 132 15.055 114,1 Ju g o ta n k e r 216,0 N ova G orica 606

gra fis te ko ji n isu u v ršten i u taj b ro j brodova, p redalo je 15.055 iz­v ješta ja . Tako je postignuto da b ro j izv ješta ja u odnosu n a 1979. god inu kroz ovaj p rik az bude veći za 555 izv ješta ja . Ovo p red s tav lja p o ras t u odnosu na 1979. godinu, i to je na jveći b ro j p red an ih iz­v je š ta ja osim u 1978. godini (vidi T abe lu 3.).

P r o s j e k p r e d a n i h i z ­v j e š t a j a p o b r o d u bi tako iznosio za 1980. godinu 114,1 iz­v ješta j. Ovaj je p ro s jek d rug i po veličin i do sada, a jed ino je m an ji od p rošlogodišn jega za 3,8 izv je­š ta ja . K od ovog p o d a tk a tre b a p r i­m ije titi da rea ln iji p rikaz nism o m ogli dati, je r nism o raspo lagali s točnim podacim a o eksp loataciji brodova.

N a j b o l j i p r o s j e k p r e ­d a n i h i z v j e š t a j a p o p l o ­v i d b a m a im ao je Ju g o tan k er,

Zadar, sa 216,0, što je za 40,7 bolji od p ro sjek a u p re thodno j godini. Jed ino je u 1958, 1959, 1963, 1967. i 1968. p rosjek bio veći.

U k u p n i n a d p r o s j e č n i b r o j i z v j e š t a j a p o b r o - d u im ale su slijedeće plovidbe: J u g o t a n k e r , Z ad ar (216,0) i S p l o š n a , P ira n (159,4).

N a j v e ć i b r o j p r e d a n i h i z v j e š t a j a im ao je b rod »N o- v a G o r i c a « (606) Splošne plov-

be, P iran , što je za 117 izv ješta ja više od na jb o ljeg b ro d a u 1979. godini, a u jedno je veći od svih godina osim 1968, 1969. i 1977. go­dine.

Ističem o t r i b roda koji su p re ­dali na jveći broj OBS METEO iz­v je š ta ja u 1980. godini:

M /b » N o v a G o r i c a « (606) Splošne plovbe, P iran . Im ena za­povjednika, časn ika p a lu b e i r a ­dio te leg ra f is ta su već ra n ije n a ­vedena kao b roda ko ji je bio d rugi po b ro ju m otren ja , a inače je ta j b rod niže naveden i kao p rv i po ukupnoj ocjeni m eteorološkog ra ­da i p rv i po posto tk u p red an ih OBS M ETEO izv ješta ja

M/b » S i s a k« (490) J u g o t a n - k e r a, Z adar. Z apovjednici: Kap. A nte M ilišić i kap. B ran im ir D or- čić. I č. pa lube: K ap. R um enko V i- šić i kap. M ilivoj Pavasović. II č. palube: B oris K u šte ra , R om an Iv a ­nov i L jub o m ir T abar. III č. p a ­lube: M iro M irković i R om an Iv a ­nov. K adeti: D am ir B anovac i D e- nis D uka. R ad io te legrafisti: S im e Š išeta i B ranko R apan. V ježbenici rtg : M arijan Š tim ac i S tanko D u- natov .

M/b » K r a n j « , (371), Splošne plovbe, P iran . Z apovjednici: K ap. G rac ija O parenović i kap . Iv an M araspin . I č. palube: K ap. A nte K ošta, kap. G iorgio R ibarić i kap. D ragan Tomić. II č. pa lu b e : H a- ra ld 2ic, Ivan O blak i M ihael B iz- jak . III č. palube: V ilči K ocjan. V. d. III č. palube: S tan is lav Z a- jec i Joško Skoko. R ad io te legra­fisti: Ž eljko S to janović i V inko K alebić.

M /b »N ova G ori­ca«, S p lo šn e p lo v ­be — P iran , bio je n a jb o lji b rod po b ro ju p red a n ih iz ­v je š ta ja (606), po p o s to tk u p red a n ih iz v je š ta ja (78,19% od 775 m o tren ja ), n a jb o lji po c je lo ­k u p n o m radu i drug i po b ro ju iz v rše n ih m o tre n ja (775)

9

Page 10: MMmom VIJESTI - FOI · 2015-02-17 · plan i program rada Globalnog in tegriranog sistema oceanskih sta nica za razdoblje 1982—1985. go dine, koji je ujedno ocijenjen kao realističniji

Odnos broja motrenja i predanih OBS METEO izvještaja

B roj izv ršen ih m o tren ja i b ro j p red an ih O BS M ETEO izv ješta ja ne u k azu ju sam o n a usp ješnost m eteorološkog ra d a na brodu, već i n a n jegov neposredn i doprinos kako našoj, tako i d rug im nacio­naln im pom orsko-m eteorološkim službam a u sv ije tu . D a b i se dao što ja sn iji prikaz, tre b a kao pose­b an fa k to r p o sm a tra ti i b ro j iz­v ršen ih m o tren ja u odnosu na b ro j p red an ih OBS M ETEO izv ješta ja . Za p o treb e sinop tičk ih službi je daleko n a jh itn iji b ro j m eteorolo­šk ih p o d a tak a koje one p rav o v re ­m eno zap rim a ju sa brodova, ali se gotovo redovito događa da do­b a r ra d m o trite lja , zbog n em ar­nosti rad io te leg rafista , ipak ne može b iti k o riš ten za iz rad u ana­liza i prognoza vrem ena. G leda­juć i sa stanov išta sigu rnosti plo­vidbe, života i im ovine na m oru, ovakav ra d rad io te leg rafis ta je zaista u svakom slučaju n e p rih v a t­ljiv i š te tan . Ipak, ta j n edosta tak n ije uočen sam o u ra d u brodova naše trgovačke m ornarice , već je jed an od p ro b lem a i d ru g ih po- m orsko-m eteoroloških službi u sv ije tu . U vezi s tim e je i na t r i - d esettrećem zasjed an ju Izvršnog odbora S v je tske m eteorološke or­ganizacije, održanom sredinom1981. godine, izražena zab rin u to st da je, posebice u to k u posljedn je dvije godine, opao b ro j p rim ljen ih OBS METEO izv ješta ja sa b ro ­dova. U vezi s tim e, Izv ršn i odbor je apelirao n a p o treb u da sve zem - lje-član ice SMO poduzm u sve što m ogu da bi se ta j k ru p a n nedosta­ta k u rad u n jihov ih b rodova, a po­negd je i obaln ih rad iostan ica ot­klonio, je r on neposredno u tječe ■na sig u rn u i k v a lite tn u analizu i iz rican je prognoze v rem ena za pom orce.

Z apovjednike naših brodova i ne m oram o p o d sjeća ti da se p lov- ljen je naziva pom orsk im p lov id ­ben im po thvatom , u ko jem u je na jv ažn ije zn a ti ono što je »po p ram cu broda«, ili »što po p ram cu nailazi«. S av jestan ra d n jihov ih

rad io te leg rafis ta na p red a ji OBS M ETEO izv ješta ja ovu neizv jes­nost može znatno u m an jiti i č ita ­vo pu to v an je učin iti s igurn ijim , što i sam im zapovjednicim a u po­duzim anju p lov idben ih p o duhvata u v ijek p re d s ta v lja nep ro c jen jiv u pomoć.

I ove godine, kao i ra n ijih go­dina, ističem o brodove ko ji su im ali na jveć i posto tak p red an ih OBS METEO izv ješta ja u odnosu na broj izv ršen ih m o tren ja , ko ji je veći od već ran ije spom injanog m in im um a od 250 m o tren ja po b rodu u to k u godine.

N a j v e ć i p o s t o t a k p r e ­d a n i h i z v j e š t a j a u odnosu na broj izv ršen ih m o tren ja (koji je viši od onog m inim alnog) ostva­rili su:

M /b »N o v a G o r i c a « (78,19% od 775 m otren ja), Splošne plovbe, P iran . Im ena zapovjednika, čas­n ika palube i rad io te leg rafis ta su već izn ije ti ran ije , kao b roda koji je bio p rv i po b ro ju p red an ih OBS METEO izv ještaja.

M /b » K r p a n « (75,44% od 285 m otren ja), Splošne plovbe, P iran . Z apovjednici: K ap. M iodrag Rož- m anić, kap. N ikša Z anne i kap. B ranko Šim ac. I č. pa lu b e : Kap. F rano V ranković i kap. A nte F in - ka. II č. palube: V lad im ir K rešić i V lad im ir D rapal. III č. palube (v. d.): D ragan Simčić, M iloš M a- ro jev ić i Joško F ran ić . K adeti: N e­ven B e ttin i i M iloš M arojević. R a- d io telegrafisti: Je rk o Viličić i M ile M arušić.

M /b » K r a n j « (72,32% od 513 m otren ja), Splošne plovbe, P iran . Im ena zapovjednika, časn ika pa­

lube i rad io te leg rafis ta su već ra ­n ije izn ije ta , je r je ovaj b rod bio treć i po b ro ju p red an ih OBS iz­v ješta ja .

I ove godine navodim o tr i b roda ko ji su p red a li j u g o s la v e n s k im o b a ln im r a d io s ta n ic a m a najveći b roj OBS M ETEO izv ješta ja , a ko­ji su se ko ris tili u Pom orskom m e­teorološkom cen tru za sinoptičke sv rhe:

M /b »C u n s k i« (173 OBS M E­TEO izv ješta ja od ukupno 278 oda­slan ih izv ješta ja) L ošin jske plovid­be, R ijeka.

M /b » C i k o l a « (172 OBS M E­TEO izv ješta ja od ukupno 172 o- daslana izvještaja), O balne p lovid­be, Split. N avedeni b ro d n ije im ao rad io te leg rafiste , već su p red a ju izv ješta ja obavili zapovjednik i časnici palube.

M /b » B o s u t « (152 OBS ME­TEO izv ješta ja od ukupno 152 p re ­dana izvještaja), O balne plovidbe, S plit, ko ji je tak o đ er bio bez ra - đ io telegrafiste .

OCJENA CJELOKUPNOG RADA

Ove godine možemo sa sig u r­nošću u tv rd iti da je s tv a rn i broj izvršen ih m eteoroloških m o tren ja znatno veći od obrađenog, je r do­sta velik i b ro j b rodova n ije na v r i­jem e dostavio ispun jene listove brodskog m eteorološkog dnevnika. Do sada smo već u više n a v ra ta ap e lira li da se ispun jen i listovi brodskog m eteorološkog dnevn ika na v rijem e, tj . svaka 3 m jeseca, poštom do stav lja ju Pom orskom m eteorološkom cen tru u S plitu , ali

M/b »Č unski« , L o ­š in jsk e p lo v id b e — R ije k a , bio je brod k o ji je p redao n a j­v eć i b ro j O B S M E T E O iz v je š ta ja ju g o s la v e n sk im o b a ln im ra d io sta ­n ica m a (173 iz v je ­š ta ja od u k u p n o 278 odaslan ih)

10

Page 11: MMmom VIJESTI - FOI · 2015-02-17 · plan i program rada Globalnog in tegriranog sistema oceanskih sta nica za razdoblje 1982—1985. go dine, koji je ujedno ocijenjen kao realističniji

s ta ra p rak sa se je toliko ukorjen i- la da svi naši apeli d a ju neočeki­vano m ale rezu lta te . Pošto u tom pogledu više i ne znam o što bism o više poduzeli, b ili bism o zahvaln i zapovjednicim a brodova da oni i sam i predlože m je re 'kako b i se naveden i nedostaci konačno otk lo­nili.

U kupan b ro j izvršen ih m o tren ja je d ru g i po količini u ovom đva- desetdvogodišnjem razdoblju , a je ­dino je u 1978. godini bio veći za sam o 182 m otren ja . B roj OBS M E­TEO izv ješta ja je d rug i po ve li­čin i u gore navedenom razdoblju , osim u godini 1978, no tre b a n a ­glasiti da smo ovog p u ta u taj broj u v rs tili i onaj b ro j OBS M E­TEO izv ješta ja ko je su p re d a li b ro ­dovi bez rad io te leg rafiste ; na ta j način su v rijed n o sti u T abeli 3. nešto izm ijen jene u p rik az iv an ju p ro sjek a po b ro d u u odnosu na T a­belu 4, gd je je ta j p rosjek , k o ji se odnosi sam o na brodove sa rad io - te leg rafistom , nešto m anji. P rem a tom e, b ro j OBS M ETEO izv ješta­ja u odnosu n a p re th o d n u godinu u tak v o m p rik azu (Tabela 3.) bio b i veći za 555 izv ješta ja , a u d ru ­gom p rik azu (Tabela 4.) bi bio m a­n ji za 319 izv ješta ja , kako smo već ra n ije napom enuli. R ad i toga, u k u p an p rosjek u T abeli 3. n ije jed n ak p ro sjek u iz T abele 4, ali će se on i ubuduće tako p rik az i­vati. Tako je u k u p an posto tak p re ­dan ih OBS METEO izv ješta ja , za­h v a lju ju ć i takvom prikaz ivan ju , sm an jen p rem a p re thodno j godi­n i za 3.8% i na jveći je u ovom dvadesetdvogođišn jem razdoblju , osim u 1979. godini.

N užno je nag lasiti da je ove go­d ine 41.853 m o tren ja nepovratno izgub ljeno za sinoptičke svrhe, je r to lik i b ro j m o tren ja n isu brodski te leg rafisti, iz nam a nepoznatih razloga, o tp rem ili p u tem OBS M ETEO izv ješta ja n ijedno j po­m orskoj m eteorološkoj službi. O vaj p o d a tak najb o lje pokazuje gd je leži g lav n a k r iv n ja da se

obavljen i rad b rodsk ih m eteoro­loških m o trite lja ne može isko­r is titi za iz radu bo ljih v rem ensk ih prognoza i za veću sigurnost po­m oraca. P rem a tom e, u 1980. go­dini u k u p an posto tak p red an ih OBS izv ješta ja je sm an jen za 0,7%, a čak 73,5°/o ukupno izvršen ih m o­tre n ja je neodaslano i ne iskorište­no!

K v a lite ta m eteorološkog ra d a na brodovim a b ila je u 1980. godini poboljšana, ali se to može zahva­liti isk ljučivo ra d u zapov jedn ika i časn ika palube. O ve godine m o­žemo sa zadovoljstvom is tak n u ti velik i n ap red ak u ukupnoj k v a li­te ti m eteorološkog ra d a n a b rodo­v im a bez rad io te leg rafista , je r su oni, osim povećanja k v a lite te m o­tre n ja u 1980. godini, p re d a li i 874 OBS M ETEO izv ješta ja rad iofo­n ijom ili V H F radiovezom nepo­sredno Pom orskom m eteorološkom cen tru u Splitu , što p red s tav lja povećanje od 103 izv ješta ja p rem a p re thodno j godini. D akako, n av e ­deni broj izv ješta ja još u v ijek n ije dostatan , ali je u sta lnom porastu , p a se lako može dogoditi da uskoro brodovi bez rad io te leg rafiste , u opsluživan ju svoje pom orske m e­teorološke službe m eteorološkim podacim a, p re te k n u one sa rad io - te leg rafistim a, m a da tre b a i to p riz n a ti da ovi po to n ji r jeđ e n a ­v raća ju u dom aće vode.

A nalizom svih p okazate lja k v a ­lita tiv n e i k v a n tita tiv n e kontro le, koje su se m ogle iz p rim ljen ih b rodsk ih m eteoroloških dnevn ika obaviti, za c je lokupni m eteorolo­ški rad n a brodovim a naše trg o ­vačke m ornarice tre b a is tak n u ti za lagan je zapovjednika časn ika palube i rad io te leg rafis ta n a s lije ­deća t r i broda:

M /b » N o v a G o r i c a « (775 — 606 — 78,19%)* Splošne plovbe, P iran . Im ena zapovjednika, časn i­

* B ro jk e u zg rad am a o z n a ča v a ju : broj iz v r še n ih m o tre n ja , b roj o d a s la n ih O B S M ETEO iz v je š ta ja i p o s to ta k k o j i iz to g a p ro iz laz i.

k a palube i rad io te leg rafis ta ovog broda su već ra n ije izn ije ta , je r je ovaj b rod bio p rv i po b ro ju p red an ih OBS M ETEO izv ješta ja i p rv i po njihovom posto tku , a bio je i d rug i po b ro ju izv ršen ih m o­tren ja . Ovaj b rod je i u 1979. go­dini bio n a jb o lji po odnosu b ro ja m o tren ja i p red an ih izv ješta ja .

M/b » S i s a k« (702 — 490 — 69,80%) Ju g o tan k era , Z adar. Im e­na zapovjednika, časn ika palube i rad io te leg rafis ta su već izn ije ta ran ije , je r je ta j b ro d bio d rugi po b ro ju p red an ih OBS METEO izv ještaja .

M/b »Z v i r« (547 — 358 — 65,45%) Jugo lin ije , R ijeka. Zapo­v jedn ik : K ap. V lad im ir Svetić. I č. palube: K ap. A n tu n Vlačić i kap . A n tu n Gold. II č. pa lube: Iv an Santaleza, Joso G rbić i Vojko K o- zulić. III č. palube: D ario Zorić, M arino Zupičić i R a tim ir Antić. R ad io te leg rafisti: M ate Jakšić,D ušan M am ula i Z o ran Cepak.

Osim naveden ih brodova, v rlo dobru ocjenu za c je lokupni m eteo­ro lošk i ra d u 1980. godini zaslu­žu ju još i slijedeći brodovi:

M /b »D r e ž n i c a« (711 — 257— 36,15%) Jugo lin ije , R ijeka. M /b » K r a n j « (512 — 371 — 72,32%) Splošne plovbe, P iran . M /b »N o v o M e s t o« (679 — 257 — 37,85%) Splošne plovbe, P iran . M /b »C e 1 j e« (479 — 211— 44,05% ) Splošne plovbe, P iran . M /b »A d r i a t i k« (505 — 203 — 40,20% ) Jugo lin ije , R ijeka. M/b » H r e l j i n « (843 — 213 —25,27%) Jugo lin ije , R ijeka. M /b » G r o b n i k« (601 — 213 — 35,44%) Jugo lin ije , R ijeka. M /b »P i o n i r« (469 — 229 — 48,83%) Jugo lin ije , R ijeka. » H e r o j P a- i ć« (512 — 166 — 32,42%) J a - droslobodne, S p lit i M /b »Ć u n - s k i « (404 — 278 — 68,81%) Lo­šin jske plovidbe, R ijeka.

K ap. B. G JIR LIĆ

11

Page 12: MMmom VIJESTI - FOI · 2015-02-17 · plan i program rada Globalnog in tegriranog sistema oceanskih sta nica za razdoblje 1982—1985. go dine, koji je ujedno ocijenjen kao realističniji

T A B E LA 4

STATISTIČ K I PODACI PREDANIH OBS-M ETEO IZVJEŠTAJA Plovidbe su poredane prem a prosjeku predanih izvještaja

Iz v je š ta ji p re d a n i: a — dom aćim rad io s tan icam a , b — s tra n im , c — u k u p n o sv ih izv je š ta ja .° /o = p o sto tak m o tre n ja p re d a n ih O B S-M E TE O izv je š ta jim a .B rodov i tisk a n i m a sn ijim slov im a p re d a li su iz n ad p ro s je čan b ro j izv je ­š ta ja .

Jugotanker — Zadar

a b c °/o

Ljubija 9 130 139 28.31M. M atijević 21 96 117 28.06N ovigrad — 118 118 51.30Sisak 2 488 490 69.80

Svega: 32 832 864 46.96Prosjek: 216.0

Splošna — Piran

a b c °/o

B očna 6 188 194 50.39B oris Kiđrič 1 138 139 50.15B. K rajgher 11 165 176 34.78B orovn ica — 25 25 11.47B ra n ik 5 71 76 25.33B režice 3 6 9 3.85C elje — 211 211 44.05K am nik 123 123 26.91K o p er — 52 52 21.85Kranj 4 367 371 72.32K ras — 31 31 8.91Krpan 6 209 215 75.44L itija — 170 170 83.74L ju b lja n a 6 27 33 17.55L ju to m e r 10 69 79 32.64M aribor 12 163 175 55.03N ova Gorica 4 602 606 78.19N ovo M esto 5 252 257 37.85T r bov i je — 45 45 18.44V elenje 10 193 203 40.12V rhnika 19 138 157 80.10

Svega: 102 3.245 3.347 44.34Prosjek: 159,4

Jugooceanija — Kotor

a b c %B an a t _ 106 106 61.63Kozara 2 114 116 35.15M oslavina 16 142 158 40.10S lav o n ija 8 86 94 41.41S u t je šk a — 65 65 9.59

Svega: 26 513 539 29.93Prosjek: 107.8

Jugolin ija — R ijeka a b c »/o

a b c °/o T ito g rad — — — 0.00T opusko 2 57 59 20.21

A driatik 4 199 203 40.20 T reć i m a j 3 5 8 7.48

A rcturus 2 160 162 53.10 Trepča 17 93 110 24.50

A. Cesarec 1 161 162 53.11 Trsat 12 116 128 47.94

Bakar 3 107 110 42.47 Tuhobić 9 125 134 32.45

B altik 18 131 149 36.61 U lja n ik 1 18 19 9.36

B aška 34 33 67 37.22 V iševica 5 178 183 42.07

B osna 5 114 119 23.47 Z a d a r 10 1 11 6.04

B rib ir 11 55 66 13.31 Zvir 20 338 358 65.45

C rik v en ica — 9 9 2.34C rn a G ora 21 30 51 34.23 Svega: 702 5.580 6.282 28.29D enebola 6 89 95 29.14 Prosjek: 103.0D režnica — 257 257 36.15D rvar — 129 129 29.93G. K ovačić — 53 53 16.31 Lošinjska — R ijekaG robnik 13 200 213 35.44H reljin 15 198 213 25.27 a b c fl/oH rv a tsk a 2 31 33 10.93Jesenice 14 144 158 47.73 B uga 37 15 52 10.70K astav 8 228 236 39.01 Cunski 173 105 278 68.81K lek — 73 73 14.84 T rig lav 21 47 68 16.63K osovo 22 68 90 26.63 V eleb it 3 3 6 3.30K ostrena 5 170 175 62.95K raljevica 8 170 178 27.33 Svega: 234 170 404 27.28K ranjčević 14 129 143 51.81 Prosjek: 101.0K rasica 1 57 58 22.22K rk 1 56 57 15.12K u m ro v ec 6 47 53 14.89K v a rn e r 7 12 19 15.70 Jadroslobodna — SplitL eden ice 40 14 54 8.06L ik a 3 63 66 31.43 a b c %>L ovćen 14 47 61 19.55M ak ed o n ija 8 8 16 12.31 Adm . P urišić

A lka45

140136

144141

61.8085.45

M. L a g in ja 10 46 56 25.00 B iokovo 2 68 70 57.38M ošćenice 18 103 121 22.32 H. Senjanović: 2 175 177 54.13M otovun 10 68 78 18.48 H. K. Stam en. 2 217 219 60.16N ehaj 6 175 181 52.16 Heroj Paić 2 164 166 32.42N iko la T esla — 50 50 19.23 Ja d ro 20 29 49 18.77N. V inodo lsk i 29 12 41 19.07 Je lsa 11 25 36 19.15O p a tija 1 80 81 25.71 M a rija n 16 — 16 13.79P ag 5 84 89 43.41 M. G ubec — 28 28 24.35

P az in 5 83 88 24.72 M. Iv an ić — 104 104 62.28

P ionir 91 138 229 48.83 M. G ojsa lić 9 94 103 59.88M osor 6 16 22 7.75

P rim o rje 22 62 84 25.61 N. N odilo 20 21 41 18.55P u la 7 11 18 5.29 O m iš 11 22 33 15.79R ab 7 95 102 41.80 P rv i sp lit. o. 27 61 88 48.35R isn ja k 17 39 56 10.45 S alonae 13 15 28 15.30S a ra jev o 25 61 86 26.14 Split 29 143 172 68.25Senj 9 118 127 41.64 U skok 12 166 178 66.92S kop je 41 16 57 19.26S rb ija 11 10 21 5.32 Svega: 191 1.624 1.815 41.85Sušak 23 156 179 29.73 Prosjek: 95.5

12

Page 13: MMmom VIJESTI - FOI · 2015-02-17 · plan i program rada Globalnog in tegriranog sistema oceanskih sta nica za razdoblje 1982—1985. go dine, koji je ujedno ocijenjen kao realističniji

Istarska — Pula

a «/o

Slobodna — Šibenik

a b

D alm atinska

°/o

I s tra n k a 11 92 103 62.80 Jablanica , 126 126 59.72U čka 9 24 33 11.42 Je z e ra 19 32 51 18.82Svega: 20 116 136 30.02 P rim o š ten 6 13 19 18.10Prosjek: 68.0 P ro m in a 1 40 41 32.80

S k ra d in 3 41 44 27.33A tlantska —■ D ubrovnik Š ib en ik — 20 20 14.60

a b c %>Svega: 29 272 301 29.80

B a ra n ja ___ 65 65 20.06 Prosjek: 50.2D ržić 25 22 47 18.22K orčula 17 100 117 29.70K ra g u je v a c 1 65 66 62.86 M editeranska — K orčulaK ruševo 76 45 121 59.02M iho B raca t — 37 37 12.42 a b c °/oP e tk a — 4 4 2.47 P u p n a t 1 5 6 5.88T ito v V eles 12 18 30 12.93

Svega: 131 356 487 24.62 Svega: 1 5 6 5.88Prosjek: 60.9 Prosjek: 6.0

- V ela L uka

a b c %>

P o p la t — — — 0.00

Svega: _ — — 0.00Prosjek: 0.0

Z B IR N I P R E G L E D PO P O S T O T K U

J u g o ta n k e r 32 832 864 46.96S p lo šn a 102 3.246 3.347 44.34Jadroslob . 191 1.624 1.815 41.83Is ta rsk a 20 116 136 30.02Jugoocean. 26 513 539 29.93S lob o d n a 29 272 301 29.80Ju g o lin ija 702 5.580 6.282 28.29L o š in jska 234 170 404 27.28A tla n tsk a 131 356 487 24.62M ed ite ra n ska 1 5 6 5.88D a lm a tin ska — — — 0.00

U kupno: 1.468 P ro sjek :

12.713 14.181107.4

33.01

T A B E L A 5

TABELA R NI PREGLED PRED AN IH OBS-M ETEO IZV JEŠTA JA (DEPEŠA) Plovidbe su poredane prem a prosjeku predanih izvještaja

P l o v i d b a

U k u p a n broj

Pro

sjek

d

epeš

a po

b

rod

u

B ro j i p o s to ta k b ro d o v a k o j i su p r e d a li d e p eše

bro

dov

a

dep

eša br . % br. % br. % br. %

do 100 101—200 201—300 p re k o 300

Ju g o ta n k e r , Z a d a r 4 864 216,0 3 75,00 1 25,00S p lošna , P ir a n 21 3.347 159,4 8 38,10 7 33,33 4 19,05 2 9,52Ju g o o cean ija , K o to r 5 539 107,8 2 40,00 3 60,00J u g o lin ija , R ijek a 61 6.282 103,0 35 57,38 19 31,15 6 9,83 1 1,64L o šin jsk a , R ijek a 4 404 101,0 3 75,00 1 25,00 1 5,26Ja d ro s lo b o d n a , S p lit 19 1.815 95,5 10 52,63 8 42,11Is ta rs k a , P u la 2 136 68,0 1 50,00 1 50,00A tla n tsk a , D u b ro v n ik 8 487 60,9 6 75,00 2 25,00S lobodna, Š ib en ik 8 301 50,2 5 83,33 1 16,67M e d ite ra n sk a , K o rču la 1 6 6,0 1 100,00D a lm a tin sk a , V ela L u k a 1 ■ — 0,0 1 —

U k u p n o : 132 14.181 107,4 72 54,55 44 33,33 U 8,33 5 3.79

N apom ena: U k u p n i b ro j b ro d o v a u ta b e li 2. u odn o su n a ta b e lu 5. se ra z l ik u je za to što 39 b ro d o v a (B eograd­ske, L ošin jske , M ed ite ran sk e , Ja d ro lin ije , O balne , A tla n tsk e i Ju g o lin ije ) n e m a ju rad io te leg ra fis ta .

ZAPOVJEDNICI!

M olim o da uredno dostavljate krajem svakog trom jesečja ispunjene listo v e brodskog m eteorološkog dn e­vn ika, čim e ćete om ogućiti redovito praćenje m eteorološkog rada na brodovim a i k lim atoloških obrada izvr­šen ih m otrenja.

N astojte da što veći broj obavljen ih m otrenja na vašem brodu p roslijed ite blagovrem eno obalnim radio­stanicam a, radi korištenja podataka za sinoptičke svrhe.

13

Page 14: MMmom VIJESTI - FOI · 2015-02-17 · plan i program rada Globalnog in tegriranog sistema oceanskih sta nica za razdoblje 1982—1985. go dine, koji je ujedno ocijenjen kao realističniji

BRO

J M

OTR

ENJA

U

PISA

NIH

U

BMB

U 19

80.

PO

POJE

DINI

M

BR

OD

OV

IMA

Plov

idbe

su

pore

dane

pr

ema

visi

ni

ukup

nog

pros

jeka

po

brod

u,

a br

odov

i pr

ema

broj

u iz

vrše

nih

mot

renj

a

<

ffl<H

Xo09oua

ou.-OSS08assXp

SSVSh

0_s_

1

©rt«00

»Coa

CO

©

COX

.7“ •!-»o £3Š 2<D O> o

0 3 CM O 0 3 CO O r H r > I O CMIO CO CO Tjn rt* C O C M O r HCO r H r - l r H rH r H r H r H o r H

CO r H

0-0 '« o iil , n i t< ^ c« x a Si t-TJ >co C 5 15 ^ £?co CO S t i ® 3 >

N P 3 0 H S CM

OCM©CO

COSScO«

030 3

T ■g

>o£

0 3 c o c m c m 0 3 CO CO CO CM CM CM CM

^ cO

c £ .2 3 <J P ^

CO -rt* CM CO 03 03 03 C— CM CM CM CM

OfHOOJ-^Tf £ > CO CO CO I O h* CM CM CM CM CM CM CM CM

S S f i iA 5 - S g 5 i &5 s i cO u Q< w fO X u & o

COO

r H

"m ^cocO

Eh COr « rG J > CD

coXU

M ŽcO

mCO

P hO

T J P

I O O I O CO r H r H o O CM CM CM CM

XG GO>

cOrHCO

0 30 3CO

1

O CO O CO 05 CM 03 CO CO CO CM H O CO CO CO CO CO CO CO

Q)5=1 G ^CO ^ M CO 5

cO cO b JG cO XS r S Š l S g «

ICO ^ 03 CO CO CO

[>cocDi>ocOrH03COcommcMiomcMC - i n i n ^ ^ C O c O C M C M C M C M H H O O OrvH ro ro ro ro ro ro ro ro ro ro ro ro ro ro pj

G

* > : X ,Q SS«H tH

CO O

C ^ u j l n ' T ' f C O C O C M C M C M C M H H O Oc o c o c o c o c o c o c o c o c o c o c o c o c o c o c o

CJO <y r t > o 2> 'u o ? CO rj rt

o(U>o^ G '

O 03 CO CO CO

COG> COco br-H CO

O o

C J

I3 * ’

<1) •r—>

CO ^• r - s CO

l S.•*—J L__J

COo0 3

COCDt'C3HCOH[>^C3k<0 3 c o c - t o c o m i f i t }< c o o o

^ WWo cO * 3 G 03 £3 TJ b H m -g h § 3 , w^ S5 3 .2 ^ O -S >w P .£? 5=1c o 3 ^ ^ > + J W c O t O C 3

o n o

cO >co X'Zl ws c

C0 i n C M 0 3 0 3 t - L 0 r H C M C 0 f - 03 03 0 3 C D ^ C 0 C0 C0 C M H O

sl-s-sfalgllsT J J .3 S I,^PL<> Q ^ H p qSgeži

1

O CO r H I O I O

COr HP.H*C*ra5Offl

C - CM CO t > I O tJ< CO O O I O I O I O I O I O

G X Č 3I £?«g S U > O ,w o TJ

s i š t f w <

.mCOcož

COG

CO H o O I O CM Hr H f - I O O O O

co c— co co co co co

co gG «rH :

,r?>N S>co X_ G.— CO

(U 0 T J co W >C0 O 5-h h 0 fn CO H {_|K Q J K « m O

cOX

GW

rt»d*So

*HOr«G

5 ao «j tlO TJ 3 co HjN

coW tri•i-> coGr«•rH m

*8 :S>

rt.5 COp

CO•f—»

GCO(Uoo u o o

14

Page 15: MMmom VIJESTI - FOI · 2015-02-17 · plan i program rada Globalnog in tegriranog sistema oceanskih sta nica za razdoblje 1982—1985. go dine, koji je ujedno ocijenjen kao realističniji

15

Page 16: MMmom VIJESTI - FOI · 2015-02-17 · plan i program rada Globalnog in tegriranog sistema oceanskih sta nica za razdoblje 1982—1985. go dine, koji je ujedno ocijenjen kao realističniji

U red n iš tv o : S p lit, P r i la z V III k o rp u sa b ro j 11 — P o š ta n sk i p re tin a c 44 — T elefon : 591-033 — L is t se d o s ta v lja b e sp la tn o p o m o rsk im u s tan o v am a , poduzećim a, b ro d o v im a i su rad n ic im a — R ukop isi se n e v r a ­

ć a ju — Č lanci se n e h o n o r ira ju

T isak : V o jna š ta m p a r i ja — S p lit