Top Banner
Časopis Ministarstva za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo l Broj 2 l Juni 2018. godine MLADI I ŠKOLA INTERVJU KURIKULARNA REFORMA MALI REPORTERI PROJEKTI SARADNJA TAKMIČENJA
60

MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

Oct 04, 2021

Download

Documents

dariahiddleston
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

Časopis Ministarstva za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo l Broj 2 l Juni 2018. godineMLADI I ŠKOLA

INTERVJU

KURIKULARNA REFORMA

MALIREPORTERI

PROJEKTI

SARADNJA

TAKMIČENJA

Page 2: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

2

SADRŽAJ

IMPRESSUMIzdavač: Ministarstvo za obrazovanje, nauku i mlade Kantona SarajevoGlavni i odgovorni urednik: Ministarstvo za obrazovanje, nauku i mlade Kantona SarajevoRedakcija: Merima Skenderović, Lejla Reko Šarčević, Elvis Mehanović, Enis Kapidžić i Nelmedin KolubaraLektura: Redakcija

Tekstovi i fotografije: odgojno-obrazovne ustanove iz Kantona Sarajevo i Ministarstvo za obrazovanje, nauku i mlade Kantona SarajevoZahvaljujemo se na podršci i saradnji svim odgojno-obrazovnim ustanovama u Kantonu Sarajevo.Štampa: Srednja tehnička škola grafičkih tehnologija, dizajna i multimedijeTiraž: 1.000

4 Razgovor s Jasminom Čongo, direktoricom JU „Djeca Sarajeva“

8 Krupnim koracima ka kvalitetnijem obrazovanju

10 Srednja elektrotehnička škola Sarajevo

12 Osnovna škola “6. mart” Hadžići

12 Osnovna škola “Silvije Strahimir Kranjčević”

13 Osnovna škola “9. maj” Pazarić

14 Osnovna škola “Mehmed Handžić”

15-17 Osnovna škola “Hasan Kikić”

18 Srednja škola primijenjenih umjetnosti Sarajevo

21 Osnovna škola “Mirsad Prnjavorac” Vogošća

22 Srednja poslovno-komercijalna i trgovačka škola Sarajevo

23 Srednja elektrotehnička škola Sarajevo

24 Peta gimnazija Sarajevo

26-27 Srednja škola poljoprivrede, prehrane, veterine i uslužnih djelatnosti u Sarajevu

27 Osnovna škola “Silvije Strahimir Kranjčević”

28 Treća gimnazija Sarajevo

28 Druga osnovna škola

29 Srednja muzička škola Sarajevo

30 Srednja škola primijenjenih umjetnosti Sarajevo

32 Gimnazija Obala Sarajevo

33 Srednja škola poljoprivrede, prehrane, veterine i uslužnih djelatnosti Sarajevo

34 Srednja poslovno-komercijalna i trgovačka škola

36 Osnovna škola “Čengić Vila I”

37 Osnovna škola „9. maj” Pazarić

38-39 Treća gimnazija Sarajevo

40 Treća osnovna škola Ilidža

42 Prva bošnjačka gimnazija

44 Srednja elektrotehnička škola Sarajevo

45 Elektrotehnička škola za enegetiku

46-47 Srednjoškolski centar „Nedžad Ibrišimović“ Ilijaš

48-49 Osnovna škola „Mirsad Prnjavorac“ Vogošća

50 Prosvjetno-pedagoški zavod Kantona Sarajevo

52 Sektor za saobraćaj i edukaciju

53 Sektor za predškolsko, osnovno i inkluzivno obrazovanjeu 2018. godini

54 Sektor za informatizaciju,međunarodnu saradnju i evropske integracije

56 Sektor za visoko obrazovanje, nauku i mlade za period januar – juni 2018.

57 Sektor za srednje i obrazovanje odraslih

58 Sektor za ekonomske poslove Ministarstva za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo

MLADI I ŠKOLA

Page 3: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

3

MLADI I ŠKOLA

Page 4: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

4

INTERVJU

Razgovor s Jasminom Čongo, direktoricom JU „Djeca Sarajeva“

Rani i predškolski odgoj treba dobiti mjesto koje mu pripada

MLADI I ŠKOLA

Jasmina Čongo rođena je 1958. godine u Čajniču, gdje je završila osnovnu školu i gimnaziju. Diplomirala je na Filozofskom fakultetu 1981. godine. Nakon završenog fakulteta, obavljaja je različite dužnosti, radila kao pedagog-psiholog, profesor, rukovodilac i sl. Tokom rada bavila se honorarnim i volonterskim radom u humanitarnim organizacijama i savjetovalištima. Gospođa Čongo ima izuzetno bogatu radnu karijeru iza sebe, a na mjesto v.d. direktorice JU „Djeca Sarajeva“ došla je 2015. godine. U ovom broju časopisa „Mladi i škola“ donosimo razgovor sa direktoricom Jasminom Čongo.

Page 5: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

5

Mladi i škola: Funkciju v.d. di-rektorice preuzeli ste 2015. godine. Kakvo ste stanje zatekli u predškol-skim ustanovama / vrtićima u Kan-tonu Sarajevu?

Jasmina Čongo: „Djeca Sarajeva“ kao kantonalna javna ustanova je suo-čena sa određenim problemima, a kao najvažniji ističe se nedostatak vrtića, od-nosno prostornih kapaciteta. Do 1992. godine u funkciji je bilo 59 objekata, a tokom rata većina je devastirana ili pot-puno uništena. Materijalni uvjeti rada izuzetno su važni u unapređenju rada Ustanove, a osiguranje materijalnih, or-ganizacijskih i kadrovskih uvjeta za rad u najužoj su vezi sa finansijskim planom Ustanove i budžetom KS. Postojeći vrti-ći su starijeg datuma adaptacije i izgrad-nje te je došlo do dotrajalosti dijelova objekata, oštećenja fasada, unutrašnje i vanjske stolarije, instalacija, sanitarnih čvorova, kotlovnica za grijanje, ravnih krovova, a sve to zahtijeva kontinuirano finansijsko ulaganje u vrtiće. Dvorišni prostori vrtića također zahtijevaju veće ulaganje i didaktičko uređenje. Nove zgrade za rani i predškolski odgoj i ob-razovanje uopće se ne grade. Imovin-sko-pravni odnosi dobrom mjerom su neriješeni, zbog velikog broja neuknjiže-nih objekata koji se uglavnom nalaze na području Općine Centar.

Mladi i škola: Imate li podatke o tome koliko je djece obuhvaćeno ranim i predškolskim odgojem i obrazovanjem?

Jasmina Čongo: Vrlo je nizak obu-hvat djece ranim i predškolskim odgo-jem i obrazovanjem, što zbog nerav-nomjerne geografske raspoređenosti vrtića, što zbog socioekonomskog statu-sa porodice i vrlo malog broja roditelja koji mogu ostvariti subvencioniranje

troškova boravka djece u vrtićima. Pre-ma statističkim podacima, tek svako sedmo dijete u BiH ima pristup ranom i predškolskom odgoju i obrazovanju. Još se nalazimo u stanju „uvjeravanja“ u svrsishodnost finansiranja i ulaganja u ovu oblast, kao najkorisniju investiciju u društvu, kako u pedagoškom tako i u ekonomskom smislu.

Mladi i škola: Prema podacima nevladinih organizacija, u Bosni i Her-cegovini samo 14,3% djece obuhvaće-no je programima predškolskog obra-zovanja, što je najniži procenat među evropskim zemljama. Istovremeno, stručnjaci iz oblasti ranog razvoja i obrazovanja djece sve češće podsjećaju javnost na važnost ranog uključivanja djece u odgojno-obrazovne sisteme i njihov utjecaj na zdrav psihosocijalni razvoj i razvoj drugih vještina potreb-nih za cijeli život. Razlozi za ovakvo stanje sigurno su kompleksni i uvje-tovani političkim uređenjem društva u smislu da je u nekim kantonima predškolsko obrazovanje obavezno, a u drugim, pak, nije. Koje pomake i napretke kod djece koja su uključena u rad JU “Djeca Sarajeva” Vi primjeću-jete, a koji su rezultat kontinuiranog sistemskog nadzora stručnjaka koji sa njima rade? Koji su načini i meha-nizmi koje državne institucije trebaju poduzeti da bi što veći broj djece, a naročito one iz osjetljivih grupacija društva, bio involviran u sistem predš-kolskog odgoja i obrazovanja?

Jasmina Čongo: Institucionalni rani i predškolski odgoj i obrazovanje osigu-rava povoljne uslove za cjelovit rast i ra-zvoj djeteta, sigurno i sretno djetinjstvo, kasniju uspješnost u školi i životu i jed-nake šanse za sve, a pogotovo za djecu koja dolaze iz socijalno ugroženih sredi-na i djecu s poteškoćama u razvoju. Vr-

tić nudi sigurno i podsticajno okruženje, bogate sadržaje koje u radu sa djecom realiziraju odgajatelji, medicinske sestre, stručni saradnici, koji svojim znanjem i kompetencijama omogućuju kvalitetan život u vrtiću. Rani i predškolski odgoj i obrazovanje treba dobiti mjesto koje mu pripada, jer je djelatnost od poseb-nog interesa i prva stepenica u odgoju i obrazovanju djeteta. Treba prevazići birokratske podjele sektora koji se bave ranim i predškolskim odgojem i obrazo-vanjem i djelovati u pravcu da kvalitetna odgojno-obrazovna praksa donosi pro-fit u budućnosti.

Mladi i škola: Koliko je vrtića u nadležnosti Vaše ustanove? Koliko ima djece, a koliko zaposlenih?

Jasmina Čongo: U okviru JU „Djeca Sarajeva“ u odgojno-obrazovnom radu je obuhvaćen 31 vrtić raspoređen u četi-ri organizacione jedinice, u osam općina u Kantonu Sarajevo. U vrtićima je for-mirano 108 odgojnih grupa u kojima je obuhvaćeno 2.754 djece. U obaveznom programu u godini pred polazak u školu je boravilo 2.568 djece raspoređenih u 111 odgojnih grupa. Broj uposlenika je 379. Trenutno u ustanovi 121 uposlenik radi na određeno vrijeme i u skladu sa zakonskim odredbama, uposlenicima se prave prekidi radnog odnosa što pred-stavlja otežavajuću okolnost za kontinu-iranu realizaciju odgojno-obrazovnog procesa. Ustanova je izložena stalnom negodovanju od roditelja i korisnika na-ših usluga, jer prekidima radnih odnosa dolazi do spajanja odgojno-obrazovnih grupa i premještaja uposlenika.

Mladi i škola: Nedavno je izašao i konkurs za prijem djece u vrtiće JU „Djeca Sarajeva“. Poznato je da su ka-paciteti mali u odnosu na interes rodi-telja da svoju djecu upišu u vrtiće JU

INTERVJUMLADI I ŠKOLA

Page 6: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

6

„Djeca Sarajeva“. Kako riješiti taj pro-blem koji se povlači godinama?

Jasmina Čongo: Problem se jedino može riješiti adaptacijom devastiranih vrtića, nadogradnjom postojećih, iz-gradnjom manjih objekata s nekoliko odgojnih grupa u pojedinim naseljima. Prilikom urbanističkog planiranja iz-gradnje škole i stanova, potrebno je pla-nirati i prostore za rani i predškolski od-goj i obrazovanje. Trenutno imamo vrtić „Vjeverica“ na Alipašinom Polju, za koji je Općina Novi Grad izdvojila sredstva za krov. Također, u Općini Stari Grad imamo vrtić „Bulbuli“, koji je Ustanova očistila i konzervirala, ali su potrebna fi-nansijska sredstva da se stavi u funkciju. Osim toga, sprat vrtića u „Dječijem gra-du“, najvećem vrtiću u Kantonu Sarajevo u kome je formirano 11 odgojnih grupa, već godinama koristi OŠ „Aleksa Šantić“ kao područnu školu.

Mladi i škola: Sve je veći broj pri-vatnih vrtića i produženih boravaka u Kantonu Sarajevo, a unatoč tome interes roditelja za usluge koje pruža JU “Djeca Sarajeva” ne jenjava. Dakle, pored raznovrsne ponude koja je pred roditeljima, i dalje postoje spiskovi če-kanja za upis u javne vrtiće. Zašto je to tako, čime JU “Djeca Sarajeva” ulijeva povjerenje roditeljima?

Jasmina Čongo: Ustanova ima dugu tradiciju u radu. Postoje podaci da je prva predškolska ustanova u Sarajevu otvore-na 1882. godine. Ustanova je obavljala svoju djelatnost i tokom rata u 30 igrao-nica, čime je najmlađoj populaciji omo-gućila da lakše podnosi ratne strahote. Danas JU „Djeca Sarajeva“ u postojećim vrtićima osigurava materijalne i kadrov-ske uvjete, kvalitetno zdravo okruženje, pravilnu ishranu, implementaciju pro-grama sigurnosno-zaštitnih mjera i pro-

tokola postupanja u rizičnim situacijama. Posebna pažnja se posvećuje ishrani dje-ce. Vodi se računa o djeci s posebnim pre-hrambenim navikama, kao što je osjetlji-vost na laktozu i gluten (celijakija), te se u saradnji s roditeljima i prema preporuci i uputama ljekara pripremaju obroci. U vrtićima se primjenjuje HACCAP sistem samokontrole hrane, čiji je cilj prevencija i smanjenje rizika od potencijalnih opa-snosti vezanih za pripremu obroka za djecu. Broj djece u odgojnim grupama je usklađen sa pedagoškim standardima i normativima. U redovne odgojne gru-pe u svim vrtićima su uključena djeca s razvojnim i drugim preprekama i poteš-koćama i odstupanjima u ponašanju, njih oko 90. Odgojno-obrazovni rad planira-mo u skladu s cjelovitim razvojnim pro-gramom na osnovu instrumenata praće-nja nivoa dječijih razvojnih postignuća. Različiti segmenti odgojno-obrazovnog procesa su integrirani u sve segmente zajedničkog življenja djeteta s drugom djecom i odraslim u vrtiću. Naša usta-nova jedina u Kantonu Sarajevo realizira obavezni program u godini pred polazak u školu, koji je besplatan za djecu, a finan-sira ga Ministarstvo za obrazovanje, nau-ku i mlade. Posebna pažnja se posvećuje permanentnom stručnom usavršavanju

uposlenika s akcentom na kompetencije u profesionalnom razvoju i sposobno-sti za kritički osvrt i analizu sopstvene prakse korištenjem samoevaluacije. Po-što porodica djeteta ima ključnu ulogu u njegovom životu, princip saradnje poro-dice i vrtića se bazira na njegovanju par-tnerskih odnosa, uzajamnog poštovanja i uvažavanja kroz različite vidove saradnje.

Mladi i škola: Kakva je saradnja sa općinskim i višim nivoima vlasti. Da li imate svu neophodnu podršku za rad vrtića?

Jasmina Čongo: Ustanova u svom radu nastoji graditi partnerski odnos sa svim nadležnim institucijama, i one su spremne u skladu sa svojim finan-sijskim planom pomoći u rješavanju prioritetnih problema pri čemu moram izdvojiti Općinu Novi Gad i Općinu Ili-jaš. Moram istaći da Ustanova ima izu-zetnu podršku Sindikata na čelu sa gos-podinom Saudinom Sivrom, koji je bio i predsjednik Vijeća roditelja. Zajedno su ulagali napore u unapređenju ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja. Ta-kođer ističem da je Ustanova po prvi put potpisnik kolektivnog ugovora za djelat-nost predškolskog odgoja. Kada je riječ

INTERVJU MLADI I ŠKOLA

Page 7: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

7

o podršci osnivača, odnosno Kantona Sarajevo i Ministarstva za obrazovanje, nauku i mlade na čelu sa ministrom Elvirom Kazazovićem, Ustanova nikada nije imala veću podršku od ove koju ima u posljednje tri godine. Smatram da su potrebna veća budžetska izdvajanja za rad vrtića, jer troškovi za razvoj u oblasti predškolskog odgoja i obrazovanja do-nose profit u budućnosti.

Mladi i škola: Za vrijeme Vašeg ru-kovođenja JU “Djeca Sarajeva”, bilo je finansijskih ulaganja u imovinu ove ustanove. Šta je sve urađeno na pobolj-šanju kvaliteta usluga za naše mališane?

Jasmina Čongo: Postoji niz pro-jekta na kojima smo radili kako bismo unaprijedili rad naše ustanove. Posebnu pažnju posvetili smo ishrani naših ma-lišana. Potpuno smo adaptirali i rekon-struirali centralnu kuhinju u „Dječijem gradu“ u skladu sa HACCAP standardi-ma i opremili je novim, najsavremenijim uređajima i napravama koje se koriste u procesu pripremanja ručka za djecu. Uveli smo četvrti - voćni obrok, jer želi-mo utjecati na promjenu prehrambenih navika u smislu izbacivanja grickalica, gaziranih pića i slatkiša. U skladu s tim, po prvi put je urađeno istraživanje pro-vedeno na 1.850 djece koje je uradilo Udruženje „Sport i zdravlje“ i objavilo u knjizi „Pretilost djece u predškolskim ustanovama KS“, uz podršku Ministar-stva za obrazovanje, nauku i mlade KS i Ministarstva zdravstva KS. Pored po-boljšanja kvalitete ishrane naše djece, u proteklom periodu smo rekonstruirali, adaptirali i opremili brojne vrtiće.

Mladi i škola: Upravljanje ustano-vom kakva je “Djeca Sarajeva” mogli bismo okarakterizirati specifičnim i nesumnjivo je delikatnije nego što je upravljanje nekom drugom javnom

ustanovom jer se radi o osjetljivoj po-pulaciji djece ali i roditelja koji brinu o uslovima u kojima se nalaze njihova djeca. Sa druge strane, rad sa našim najmlađim sugrađanima nosi i onu ve-selu stranu punu životne radosti. Koji aspekti Vašeg rada Vam najteže pada-ju, a koji na Vas djeluju motivirajuće i ohrabrujuće?

Jasmina Čongo: Odgoj djece u da-našnjem vremenu je jedan od najtežih poslova i zbog toga ne može biti pre-pušten samo roditeljima već i instituci-jama. Upravo zbog toga naša ustanova je nadogradnja porodičnog odgoja i svi mi u radu sa djecom osjećamo veliku odgovornost i ništa ne prepuštamo slu-čaju. Očekivanja roditelja su velika, što je i normalno jer ono što je njima naj-dragocjenije, ostavljaju nama. Kolektiv sa sobom nosi, između ostalog, i kolek-tivne bolesti, povrede i upravo je najteže kada se to desi, jer tada svi zaboravlja-mo na kulturu dijaloga i međusobno se optužujemo, kritikujemo, utvrđujemo nadležnosti. Ono što je motivirajuće u mom poslu i u poslu svih naših uposle-nika jeste zahvalnost roditelja koji nam s povjerenjem ostavljaju svoju djecu. Dje-ca kod nas napreduju u rastu i razvoju (prohodaju, dobiju prve zubiće, izgovore prve riječi, nauče se kulturno-higijen-skim navikama, nauče samostalno jesti, družiti se, igrati, kreativno izražavati). Najveća sreća za nas je kada djeca poslije nekoliko godina boravka u vrtiću odla-ze sretni u školu, spremni za život koji ih očekuje. Kada nas na ulici prepozna-ju roditelji djece koja su otišla iz vrtića, a djeca potrče u zagrljaj, tada znamo da smo uradili pravu stvar.

Mladi i škola: Kakve projekte mo-žemo očekivati u budućnosti kada je riječ o ovoj javnoj ustanovi? Na čemu se trenutno radi?

Jasmina Čongo: Mi i dalje nastav-ljamo s radom kako bismo poboljšali uvjete za rad u svim našim vrtićima. Trenutno pripremamo realizaciju projekta „Putujućeg vrtića“. Caritas Švicarske u Bosni i Hercegovini, u ci-lju promocije pristupa kvalitetnom predškolskom obrazovanju, nabavit će i opremiti autobus u maksimalnoj vri-jednosti od 300.000 KM, a ustanova će realizirati predškolski odgoj u ruralnim područjima u kojima djeca nemaju pri-stup vrtiću. Planiramo adaptaciju i sa-naciju određenih vrtića, sanaciju dvo-rišta, opremanje bibliotečkog fonda. Također, osigurat ćemo kontinuirano stručno usavršavanje kadra kroz semi-nare, radionice, razmjene odgajatelja. Ono što posebno treba raditi u nared-nom periodu je razvoj svijesti kako po-jedinca tako i cijele ustanove na analizi - vrednovanju sopstvenog rada, jer je to put prema unapređenju postojeće od-gojno obrazovne prakse.

Mladi i škola: I na kraju, kako biste ocijenili rad JU „Djeca Sarajeva“ pod vašim vodstvom u proteklom periodu?

Jasmina Čongo: Imajući u vidu kompleksnost organizacije JU „Dje-ca Sarajeva“, timski rad koji uključuje podršku najbližih saradnika i rodite-lja te usmjeravajuća funkcija direk-tora, ključni su faktori za uspješno funkcioniranje ustanove u uvjetima tržišne politike. Vidljiv je pomak u svim segmentima rada, ali i dalje se treba raditi na poboljšanju kvalitete usluge, gdje ulaganjem u odgoj i ob-razovanje djece ranog i predškolskog uzrasta ulažemo i u svoju budućnost. Ustanova se treba izboriti za poziciju u društvu koja joj pripada, gdje svako dijete ima pravo na razvoj usklađen s njegovim individualnim potrebama, mogućnostima i sposobnostima. n

INTERVJUMLADI I ŠKOLA

Page 8: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

8

Reforma odgojno-obrazovnog sistema u Kantonu Sarajevo jedan je od najvažnijih pro-

jekata koje je u posljednjih nekoliko godina pokrenulo Ministarstvo za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo, s ciljem da se mladim lju-dima ponudi bolja perspektiva koja će ih učiniti sudionicima društva u kojem će razvijati svoje kompetenci-je i znanja. Osnovni ciljevi ove sve-obuhvatne reforme jesu osiguranje jednakog pristupa obrazovanju i veću uključenost svih građana u proces od-goja i obrazovanja. Trenutni odgoj-no-obrazovni sistem je zastario te je stoga nužno prilagoditi ga savreme-nim životnim tokovima. Stoga je ne-ophodno osavremenjivanje nastave te

iskorištavanje svih prednosti novog doba. Na taj način će se djeca i mla-di ljudi osposobljavati za rješavanje svih problemskih situacija i samo-stalno zaključivanje. Kurikularnom reformom stvorit će se sistem odgo-ja i obrazovanja koji će predstavljati okruženje u kojem će se dijete razviti u obrazovanu osobu, odgovornog građanina, efikasnog saradnika i po-duzetnog pojedinca.

U saradnji sa OSCE-om, Mi-nistarstvo za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo već je rea-liziralo značajne aktivnosti u vezi sa izradom Kurikuluma Kantona Sara-jevo. Jedna od takvih aktivnosti je i prvi sastanak Stručne radne skupine, koja uključuje preko 160 eksperata

iz različitih oblasti odgojno-obra-zovnog procesa. U organizaciji Mi-nistarstva za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo, prvi sasta-nak Stručne radne skupine za izradu nastavnih programa predškolskog, osnovnoškolskog odgoja i obrazo-vanja i srednjoškolskog obrazovanja zasnovanih na ishodima učenja u Kantonu Sarajevu, održan je u Ho-telu Hollywood na Ilidži, 26. juna 2018. godine.

U uvodnom dijelu ovog skupa, učesnicima se obratio ministar za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo, Elvir Kazazović. Ministar Kazazović je sudionicima prezenti-rao dosadašnji rad Ekspertne radne skupine te iznio svoja očekivanja u

REFORME

Krupnim koracima ka kvalitetnijem obrazovanju

MLADI I ŠKOLA

Kurikularna reforma

Page 9: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

9

REFORME

nastavku rada svih ljudi uključenih u ovaj reformski proces. Pomoćnica ministra Nihada Čolić, zahvalila se svim učesnicima današnjeg sastan-ka i naglasila važnost uključenosti kvalitetnih stručnjaka iz različitih oblasti odgoja i obrazovanja, što će u budućnosti doprinijeti uspješnoj realizaciji ove suštinski bitne refor-me. Predstavnica Odjela za ljudsku dimenziju pri Misiji OSCE-a istakla je da će OSCE podržavati sve pozi-tivne procese u našoj zemlji, naroči-to one koji će doprinijeti kvalitetni-jem obrazovanju. Voditelj ekspertne radne skupine, Benjamin Hedžić, sudionicima je približio osnovne zadatke i ciljeve kurikuluma, kao skladno uređenog sistema planira-nja, izvedbe, vrednovanja i reguli-ranja odgojno-obrazovnog procesa na svim nivoima dovisokoškolskog obrazovanja.. Skupu su se obratili i drugi članovi Ekspertne radne skupi-ne koji su sudionike sastanka upo-

znali o svim pojedinostima budućeg zajedničkog rada na izradi predmet-nih kurikuluma.

Nakon ručka, održan je drugi dio sastanka u kojem su svi učesnici po-dijeljeni u predmetne radne skupine gdje su izabrali svoje predstavnike i dogovorili se o realizaciji prvog rad-nog zadatka koji treba biti završen

do kraja mjeseca augusta, kada će se održati drugi sastanak Stručne radne skupine. Ovaj važan skup označio je veliki korak u jednom dugotraj-nom, ali neophodnom reformskom procesu koji će u budućnosti donijeti velike rezultate i mnogo kvalitetniji odgojno-obrazovni sistem u našem kantonu. n

MLADI I ŠKOLA

Page 10: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

10

MALI REPORTERI

Stan je amajlija u obliku kor-njače i potječe iz malog grčkog naselja Tarpon Springs. Za se-

dam mjeseci koje je proveo uz mene, obišao je mnogobrojna mjesta u pet država a ovo je njegova priča iz Dre-sdena...

Ja sam stari avanturista, željan putovanja i uzbuđenja. Kada sam čuo da neko od ukućana ide u Nje-mačku, spakovao sam kofere i čekao pravu priliku da se ubacim u ruksak i krenem u novu avanturu.

10. februara našao sam se na ae-rodromu u Sarajevu gdje me je uhva-tila ogromna trema i strah jer nisam imao kartu niti pasoš, a išao sam u avion. Šta ako mi ne odobre prolaz? Šta ako me vide kao opasnost? Šta ako stignemo do odredišta ali me de-portuju njemačke vlasti? Ali ništa od

toga se nije desilo, sav taj silni znoj ni za šta. Siguran sam da ste već mno-go čuli o ovom putovanju, ali iz per-spektive slijepog putnika iz ruksaka, bilo je veoma mračno većinu puta.

Čekanje u Sarajevu obilježio sam štrajkom glađu, ali ne svojevoljno već zato što nisam imao kartu uz koju bih kupio hranu i grickalice, ali to je tajna pa me nemojte izdati. Presjedanje u Minhenu bilo je žurno i bolno, s ob-zirom da sam ispao iz džepa više nego jednom, uz sve silne povrede od prije, to nije išlo u moju korist.

Dakle, Dresden. U taj grad stigli smo veoma kasno, već je bila noć ali nas je dočekao jedan divan pro-fesor Matthias koji nas je poveo do gimnazije - mjesta sastajanja. Pret-postavljam da je umor od puta, strah od nepoznatog i uzbuđenje izazvano

onime što dolazi navelo moju saput-nicu da me izvadi iz džepa i upozna sa okolinom i mogu vam reći da smo se nalazili u jednom veoma lijepom i poprilično modernom okruženju, uključujući i predivne ljude (iako ih to večer nije bilo puno).

Idući dan mi nisu dopustili da dugo spavam već smo poranili kako bismo stigli doručkovati te se laga-no i na vrijeme zaputiti do škole. Međutim, to ‘lagano’ se pretvorilo u ‘veoma užurbano’, a ‘na vrijeme’ u ‘15 minuta kašnjenja’ ali niko nam nije zamjerio, jer su i sami bili u sličnim situacijama. Taj dan, učenici iz Dre-sdena poveli su nas u obilazak grada uz prikladne prezentacije i izlaganja o svakom bitnom spomeniku i gra-đevini. Vrijeme obilaska, a i poslije toga, sve do večeri, iskoristili smo za

Srednja elektrotehnička škola Sarajevo

Stan the man kao evropski istraživač mira

MLADI I ŠKOLA

Page 11: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

11

MALI REPORTERI

međusobno upoznavanje i shvatanje koliko smo svi ra-zličiti ali opet nekako isti jer tu su bili tinejdžeri i adoles-centi iz Njemačke, Španije, Mađarske i BiH. Doduše, ja nisam imao mnogo govora i uloge u tome, ali i dalje sam se osjećao dijelom zajednice. Do neke mjere sam sretan zbog te činjenice jer sam iz džepa ruksaka pomno pratio silan hod, vježbe istezanja i svu fizičku aktivnost koju su ti učenici morali izvršavati, bilo sa profesorima ili čuve-nom Olgom, i gledao sam grimase i u njima vidio umor i iscrpljenost i drago mi je da nisam bio dijelom toga. Ali uvečer smo otišli u kuću na brodu kako bi se družili uz tradicionalne poslastice, pje-sme i informativne prezen-tacije o Budimpešti i Madridu i neke lične priče iz Sarajeva...

Sutrašnji dan proveden je u pro-storijama gimnazije, ponovno uz ra-znu fizičku aktivnost, super hranu i emocionalne razgovore, sve u cilju da se pripremi za posljednji dan - per-formans pred starijim i dugogodiš-njim građanima u čast pretrpljenoj historiji grada. Produkt rada drugog dana viđen je 13. februara, kada se obilježava godišnjica bombardiranja Dresdena u Drugom svjetskom ratu.

Prije svega, taj dan smo upoznali gradonačelnika Dresdena. Obratio se našoj grupi sa puno poštovanja i ko-risnih savjeta te nam pružio priliku da postavimo neka naša pitanja i vo-kalizujemo svoja mišljenja. A nakon toga uslijedio je dugo iščekivani per-formans... I njega sam proveo u dže-pu, ali ovaj put u džepu košulje, pa vam nemam mnogo za reći osim da

je bilo veoma glasno i vruće. Možda će vam neke od priloženih fotografija dočarati emociju i prijateljstvo koje su svi prisutni ljudi u toj sali osjetili, možda će i vas dotaknuti i potaći da razmišljate o historiji i budućnosti i o tome šta možete uraditi baš sada kako biste nešto promijenili, eventu-alno pokrenuli neku pozitivnu stvar.

Posljednju večer u tom gradu, sa tom grupom mladih ljudi pro-veli smo u McDonald’s-u, i ne, ovo nije nikakva reklama već je to jedi-no mjesto koje je bilo otvoreno u 9 uvečer koje smo svi smatrali dovolj-no prikladnim za naše druženje. Tu smo jeli, smijali se, igrali razne igrice i u dubini duše svi smo poricali da je to posljednjih par sati koje ćemo provesti skupa do ko zna kada. Reče-no im je da će se ponovno sastajati u septembru, ali taj mjesec se čini neiz-drživo dalekim od februara.

Ranim jutrom svi iz Sarajeva su

bili na nogama i u punoj snazi, po-zdravili su se sa domaćinskim po-rodicama i vozom zaputili na aero-drom pa avionom u rodni grad.

I za mene, kao kornjaču figuri-nu, ovo je bilo jedno predivno i pre-lijepo iskustvo, stekao sam mnogo novih poznanstava i iskustava no, ni približno onoliko koliko učenici, direktni učesnici u projektu. Želim da se zahvalim profesorici Sabini što nam je svima omogućila ovu avan-turu, te aerodromskim kontrolama što me nisu izbacile u kantu za sme-će zbog moga špicastog repa koji su mogli protumačiti kao potencijalnu prijetnju. Hvala mojim saputnicima koji su me štitili i kući vratili u jed-nom komadu kako bih vam svima ispričao ovu priču.

Do idućeg puta... n

Dževada Hatkić Aljović, II3

MLADI I ŠKOLA

Page 12: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

12

Dolaskom u školu, bez mašnica i šnalica u svojoj dugoj crnoj kosi koju je darovala Udru-

ženju „ Srce za djecu oboljelu od raka“ Iman Sejmenović, učenica II razreda

Osnovne škole „6.mart“ Hadžići bit će motivacija nastavnicama Esmi Šehić i Senadi Rešidović za pokretanje pro-jekta „Darujmo kosu vršnjacima“. Uz osmijeh, djevojčice velikog srca, spre-

mno su dočekale ovu ideju i priklju-čile se projektu. Realizacija projekta u prostorijama škole počela je 18.5.2018. godine. Uz podršku učenica, nastav-nika, roditelja, direktora škole i bivše učenice Ajle Nizić koja je članica ovog Udruženja u okviru školskog projek-ta, Suana Šehić je prva donirala svoju kosu što je ispraćeno velikim aplauzom i neskrivenim emocijama ponosa i za-dovoljstva prisutnih. Podršku projektu dali su frizerski saloni sa područja Op-ćine Hadžići, a realizacija projekta će trajati godinu dana. I zaista , nije nebo visoko i nisu zvijezde daleko, sagni se, pogledaj u dječije oči, oslušni dječije srce, hrabro, humano, neustrašivo... takvo je srce djevojčica Iman, Suane, Amine, Erne, Emele, Ajle, Suane, Lejle, Ene, Amre, Sarah i djevojčica Anise iz Sarajeva i Merjem iz Vogošće koje su se pridružile našim djevojčicama u da-rivanju kose. n

PROJEKTI

Osnovna škola “6. mart” Hadžići

MLADI I ŠKOLA

„Darujmo kosu vršnjacima“

Zastava Bosne i Hercegovine vijorila se na stadionu Lužniki na otvaranju Svjetskog prvenstva. Aiman Šemdin, mladi igrač Željezničara, zajedno sa još

210 mladih nogometaša iz cijelog svijeta, nosio je zasta-vu svoje zemlje na spektakularnom otvaranju prvenstva. Aiman Šemdin i Marko Stjepanović su mladi ambasadori Bosne i Hercegovine za jedan od najvećih globalnih, druš-tveno-odgovornih projekata za djecu baziranih na spor-tu - “Fudbal za prijateljstvo” kompanije Gazprom, velikog partnera FIFA, UEFA i Svjetskog prvenstva u fudbalu Rusija 2018. Projekt okuplja djecu iz rekordnih 211 zemalja svijeta u proslavi sporta, tokom koje se druže, igraju i sarađuju sa vršnjacima, gradeći neraskidive i nezaboravne veze. n

Osnovna škola “Silvije Strahimir Kranjčević”

Zastava BiH na otvaranju Svjetskog prvenstva u fudbalu nosio Aiman Šemdin, učenik VI razreda

Page 13: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

13

PROJEKTI

U periodu septembar - oktobar 2017. godine realiziran je pro-jekt „Promocija mira i zdra-

vog načina življenja među mladima u Pazariću“ uz podršku Fondacije Schu-ler Helfen Leben i općine Hadžići.

Glavni cilj projektnih aktivnosti bio je da utječemo na mlade iz lo-kalne zajednice da kvalitetno provo-de slobodno vrijeme, promoviraju važnost izgradnje i očuvanja mira, uvažavaju različitosti te vode brigu o svom mentalnom zdravlju kao i oču-vanju životne sredine.

U realizaciju projektnih aktivno-sti uključili smo 35 učenika starijeg osnovnoškolskog uzrasta JU Osnovne

škole „9.maj“ Pazarić i grupu srednjoš-kolaca Srednjoškolskog centra Hadžići.

Učesnici su vrlo rado posjećivali edukativne, kreativne i sportske aktiv-nosti te pokazali interes za veće učešće u životu i radu lokalne zajednice.

Izuzetno uspješno su sarađivali unutar grupe, njegovali kvalitetnu ko-munikaciju te obilježili značajne datu-me iz Mirovnog kalendara. Učesnici projekta su educirani o Sedmici mira i o značaju uređenja životnog okruženja.

Izradili su različite postere, plaka-te i edukativne materijale. Posadili su sadnice mira i uljepšali školsko okru-ženje i lokalnu zajednicu porukama mira i ekološkim porukama. Posude

za otpatke, kupljenje kroz projekt, su raspoređene po školskom dvorištu i lokalnoj zajednici.

Kroz projektne aktivnosti kreirano je zdravo i ugodno okruženje za sve članove zajednice.

Volonteri, članovi projektnog tima: direktor škole Edin Kazazović, stručne saradnice Arijana Osmanović Štukan, Semina Šehović, Lejla Fejzić, nastavnica razredne nastave Zumra Halebić i predsjednica Vijeća rodite-lja Merima Bečarević, uradili su pro-motivni materijal kojim su predstavili projektne aktivnosti na temu „Pro-mocija mira i zdravog načina življenja među mladima u Pazariću“. n

Osnovna škola “9. maj” Pazarić

Promocija mira i zdravog načina življenja među mladima Pazarića

MLADI I ŠKOLA

Već treću školsku godinu u Osnovnoj školi „9. maj” Paza-rić se realizira projekt „Podrška

učenicima sa teškoćama u učenju za postizanje njihovog punog potencijala i jačanje stručnih kompetencija školskog stručnog tima“ koji podržava Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke.

Glavni cilj projekta je podrška uče-nicima sa teškoćama u učenju za posti-zanje njihovog punog potencijala i pra-

vilnog odrastanja te osnaživanje struč-nih kompetencija školskog tima.

U okviru projektnih aktivnosti re-alizira se edukativna radionica „Dru-žionica“ kroz koju su učenici, njih tridesetak, obuhvaćeni stručnim tre-tmanom logopeda.

U „Družionici” učenici uz podršku logopedice imaju priliku unaprijediti govorni razvoj te prevazići teškoće sa kojima se suočavaju. Zanimljivo je ista-

knuti da su učenici izuzetno motivirani za sudjelovanje u „Družionici“ jer je to i prilika za razvoj i jačanje njihovih so-cijalnih vještina kao i samopouzdanja. Od velikog značaja je to što roditelji naših učenika, kao i nastavnici, konti-nuirano sarađuju sa logopedicom, te su u mogućnosti tražiti upute, savjete i preporuke vezane za teškoće u glasu, govoru i jeziku kod djece osnovnoškol-skog i predškolskog uzrasta.

Osim edukativne radionice „Dru-žionica“ projektne aktivnosti su uklju-čivale i realizaciju kreativne i sportske radionice u kojima su učenici naše škole rado učestvovali.

Za realizaciju navedenih projektnih aktivnosti veliku zahvalnost dugujemo Federalnom ministarstvu obrazovanja i nauke i Ministarstvu za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo. n

Naša družionica u Osnovnoj školi “9. maj” Pazarić

Page 14: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

14

PROJEKTI MLADI I ŠKOLA

Pišu: Veldina Dugalić-Delić, prof. i Džana Merzić-Vražalica, prof.

U Osnovnoj školi „Mehmed Handžić“ održana je prva „Noć nauke i matematike“ („Math and science night“), jedinstveni i prvi događaj ovakve vrste u os-

novnim školama. Ovaj projekt je imao za cilj popularizaciju matematike i nauke među učenicima, razvoj pozitivnog stava i ljubavi prema matematici i nauci, promociju naučnih me-

toda kao i druženje nastavnika, učenika i njihovih roditelja kroz matematiku i nauku. Noć nauke i matematike je održana 14.5.2018. godine od 17:00 do 18:00 sati u prostorijama ove škole. Tom događaju je prethodila opsežna priprema učenika i nastavnica matematike, biologije, fizike i hemije, uz tehnič-ku podršku nastavnika informatike. Tokom drugog polugo-dišta, učenici su se zajedno sa svojim nastavnicima vrijedno pripremali tako da je prva „Noć nauke i matematike“ nakon

detaljnog planiranja, osmišljavanja, pripremanja i realizacije bila izložbenog, eksperimentalnog, prezentacijskog i interak-tivnog karaktera. Na ovom zanimljivom događaju učešće je uzelo 40 učenika i četiri nastavnika ove škole.

Ekipe su se predstavile različitim sadržajima. Između ostalog, učenici su ponudili gotove proizvode koje su pravili zajedno sa svojim nastavnicima, a među njima su se našli sa-puni, svijeće, bombe za kupanje, modeli biljnih i životinjskih ćelija, modeli DNK molekula, atoma, geometrijskih tijela, mnogouglova, matematički sat, Sunčev solarni sistem.

Pored toga, učenici su se predstavili i prezentacijama ra-zličitih tema, izveli razne eksperimente, okušali se u mate-matičkim izazovima i izradili mnogobrojne plakate. Ovo je projekt koji zaslužuje svaku pohvalu, a iskreno se nadamo i vjerujemo da se među ovim mališanima kriju budući veliki naučnici. n

Osnovna škola “Mehmed Handžić”

Noć nauke i matematike

Page 15: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

15

PROJEKTIMLADI I ŠKOLA

U okviru projekta „Volonti-ranje je cool!“ učenici JU Osnovne škole “Hasan Ki-

kić“ drugarima u Udruženju „Srce za djecu oboljelu od raka u FBiH“ i Roditeljskoj kući donirali su eduka-tivne materijale.

Članovi Volonterske sekcije ove osnovne škole su 14. maja 2018. go-dine posjetili Roditeljsku kuću na Jezeru. Mališani su se ovom prili-kom upoznali sa uslovima u kojima borave njihovi vršnjaci koji se liječe na Hematoonkološkom odjeljenju Pedijatrijske klinike.

Podrška obrazovnoj integraciji svakog djeteta, razvijanje empatije i volonterizma samo su neki od cilje-va volonterskog tima škole, a svi naši ciljevi usmjereni su na unapređivanje prava djece na porodicu i obrazova-nje po mjeri svakog djeteta – kazala

je Admira Hrelja, koordinatorica projekta i naglasila kako je ovo mali doprinos obilježavanju 15. maja - Međunarodnog dana porodice.

Prikupljeni su i uručeni edukativ-ni materijali, didaktičke igre, slikov-nice i knjige za radionice.

Učenici Osnovne škole “Hasan Kikić” u okviru projekta “Volontira-nje je cool” realizirali su niz aktivno-sti među kojima je i posjeta Roditelj-skoj kući.

Svi ciljevi usmjereni su na una-pređivanje prava djece

- Članovi volonterske sekcije su na odjeljenskim zajednicama animirali drugare da prikupljaju edukativne ma-terijale, didaktičke igre, slikovnice i knji-ge za naše radionice, te su nam uručili i poklone. Razgovarali smo o tome koliko je važno ostati uz druga ili drugaricu kada se razbole, posjetiti ih u bolnici, obavještavati o događajima u školi, u društvu. U svakom slučaju bilo je ovo lijepo i korisno druženje - istakla je Ja-sna Vatreš, sekretarka Udruženja Srce za djecu oboljelu od raka. n

Osnovna škola “Hasan Kikić”

Volonteri u humanoj misiji: Slikovnice i bojanke za mališane u Roditeljskoj kući

Page 16: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

16

PROJEKTI

U okviru projekta „Volonti-ranje je cool!“ učenici JU OŠ “Hasan Kikić“ Sarajevo

drugarima u Udruženju za podršku porodicama sa djecom i osobama sa poteškoćama u razvoju „Colibri“ donirali su edukativne materijale (didaktičke igračke, knjige, bajke, slikovnice, pribor).

Zadovoljstvo nam je naglasiti da su učenici sami predložili ovu pro-jektnu aktivnost, prepoznali značaj vršnjačke podrške i zajedno sa rodi-teljima donirali edukativne materija-le.

Ovo je naša prilika da podržimo obrazovnu integraciju i obrazovanje

po mjeri svakog djeteta – istakli su ispred JU OŠ „Hasan Kikić“. n

Osnovna škola “Hasan Kikić”

Dan za dobro djelo: Učenici drugarima u Udruženju Colibri donirali edukativne materijale

MLADI I ŠKOLA

Page 17: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

17

PROJEKTI

Povodom obilježavanja Dana škole u JU Osnovna škola „Hasan Kikić“ Sarajevo 6. juna

2018. godine upriličena je i promo-cija projekta Rastimo zajedno – prve školske čitaonice otvorenog tipa.

U saradnji sa roditeljima i učeni-cima, u predulazu škole napravljena je prva čitaonica otvorenog tipa u okviru koje učenici umjesto na ulici mogu imati svoj kutak u školi.

Roditelji i učenici u toku slobod-nog vremena sa otvorenih polica mogu prelistati knjigu, bajku, slikov-nicu, edukativne materijale i drugu stručnu literaturu. Zbog specifične lokacije škole koja se nalazi u blizini romskog naselja Gorica, našu školu

već tradicionalno pohađaju i učenici pripadnici romske populacije. Ovim učenicima obezbjeđeni su materijali na romskom jeziku.

Projekt je zamišljen kao podrška obrazovnoj integraciji djece, a izrada police sa knjigama u obliku stabla u okviru projekta „Rastimo zajedno“ predstavlja trajnu uspomenu na ovaj generacijski projekt.

U okviru projekta realizirana je i kreativna radionica u okviru koje je oslikan predulaz školskog dvorišta .

Partneri u implementaciji projek-ta su COI Step By Step, te udruženja “Društvo ujedinjenih građanskih akcija DUGA” i “Obrazovanje gradi BiH”. n

Osnovna škola “Hasan Kikić”

Rastimo zajedno – prva školska čitaonica otvorenog tipa: Podrška obrazovnoj integraciji djece

MLADI I ŠKOLA

Page 18: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

PROJEKTI

18

Piše: Amina Abdulahović, dipl. komparativista i dipl. bibliotekar

Tekuća godina je godina Evropskog kulturnog nasli-jeđa i upravo su zbog toga

Francuski institut i Goethe institut u BiH odlučili obilježiti je ohrabri-vanjem javnosti da otkrije i istraži evropsko kulturno naslijeđe. Želja im je bila pojačati svijest o pripad-nosti istoj evropskoj porodici. Stoga su u februaru mjesecu uputili poziv srednjim školama sa područja Fede-racije BiH za učešće u projektu pod nazivom: Kulturno naslijeđe, mladi i inovacije: istaknuti značaj kultur-ne baštine Bosne i Hercegovine kroz umjetnički izraz. Uključivanjem u projekt pokazalo bi se koliko mladi u školi obrađuju kulturno naslijeđe,

koliko poznaju bogatu evropsku, ali i vlastitu tradiciju i na koji to način da-nas mladi mogu udahnuti novi život kulturnoj baštini. Da se radi o izu-zetno važnom projektu i da se škola

mora uključiti u isti kako bi pokazala svoju društveno-odgovornu ulogu, shvatila je stručna saradnica u nasta-vi, pedagog-psiholog, Maida Bavčić, te je uz podršku menadžmenta ško-le prijavila učešće škole u Projektu. Prisustvovala je dvodnevnoj edu-kativnoj radionici za nastavnike na kojoj je učestvovalo 29 škola iz cijele Federacije BiH, a nakon toga je unu-tar škole odabrala historijsko/umjet-ničko djelo – Spomen-park Vraca i razradila idejni projekt pod nazivom „Krik sa Vraca“. „Cilj projekta je bio da učenici i nastavnici odaberu histo-rijsko, umjetničko djelo iz neposred-nog okruženja i da razviju strategiju pomoću koje bi se to djelo vratilo u žižu interesovanja šire zajednice. Mi smo odlučili da razvijemo strategiju oko Spomen-parka Vraca“, riječi su g-đe Bavčić.

Srednja škola primijenjenih umjetnosti Sarajevo

Glas antifašizma u Kriku sa Vraca

Page 19: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

PROJEKTI

19

Projekt je ušao među 20 idejnih projekata i krenulo se u realizaciju. Oformljen je projektni tim u sastavu: Maida Bavčić, pedagog – psiholog i profesori/ice: Lejla Bušatlić, Milijana Lagumdžija, Boris Čistopoljski, a 40 učenika/ica od prvog do trećeg ra-zreda, sa svih šest odsjeka direktno je uključeno u realizaciju raznovrsnih projektnih zadataka. Projektni za-daci odvijali su se u nekoliko faza na nivou škole: posjeta Spomen-parku Vraca; rad učenika u grupama sa ci-ljem obrađivanja kriterija po kojima je Spomen-park Vraca kulturna baština; po završetku sačinjena je prezentacija (radom učenika koordiniraju profeso-rice L. Bušatlić i B. Alihodžić); obav-ljena posjeta Historijskom muzeju i biblioteci Umjetničke galerije BiH; te na nivou lokalne zajednice: uspostav-ljena je saradnja sa raznovrsnim usta-novama kako bi se skrenula pažnja javnosti na značaj ovog objekta.

Zašto Spomen-park Vraca?„Razlozi koji su nas opredijeli-

li da razvijemo strategiju oko Spo-men-parka Vraca su sljedeći: Spo-men-park Vraca podignut je 1981. godine u spomen žrtvama fašizma, stradalim u periodu 1941. - 1945. go-dine. Riječ je o historijsko-memori-jalnim kompleksu (ukupne površine oko 6 ha) koji se nalazi na obronci-ma Trebevića, na jugu grada Saraje-va, tačnije na entitetskom razgrani-čenju. Kada je sagrađen, ovaj kom-pleks činili su brojni elemenati/sadr-žaji, a u atriju je bilo upisano 9.091 imena žrtava rata koje su ubijene u Sarajevu i oko njega. Za potpuni izgled kompleksa zaslužni su: pro-jektant Vladimir Dobrović, skulptor Alija Kučukalić i pejzažista Aleksan-dar Maltarić. U toku posljednjeg rata Spomen park Vraca je devastiran jer je pretrpio teška oštećenja. Nekada je bio jedan od najljepših spomenika

posvećen žrtvama Drugog svjetskog rata, na području bivše Jugoslavije, danas je nažalost, ruina prepuštena zaboravu, iako je 2005. godine pro-glašen nacionalnim spomenikom Bo-sne i Hercegovine.” – ističe predsjed-nica Vijeća učenika Srednje škole primijenjenih umjetnosti Sarajevo.

Dodatno interesovanje kod učenika izazvala je spoznaja do koje su došli istražujući literatu-ru da su dvije skulpture u okvi-ru Spomen-parka, radovi na-ših bivših profesora. Riječ je o: Spomeniku ženi borcu - autora Alije Kučukalića; - Spomen - obilježju po-ginulim narodnim herojima – auto-ra Luke Ilića, a obje skulpture danas su u jako lošem stanju. Ova spozna-ja rađa nove ideje od kojih je jedna - razgovor sa kćerkom Alije Kuču-kalića, Lejlom Kučukalić, realizira-na, dok druga ideja – čišćenje koc-ke autora profesora Luke Ilića nije

Page 20: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

20

realizirana zbog potrebnih dodatnih saglasnosti nad-ležnih institucija.

Svi navedeni koraci re-alizirani su s ciljem pri-kupljanja potrebnih in-formacija, promišljanja o njima i na koncu izradi ra-znovrsnih suvenira. Suveni-ri su nastajali pod budnim okom cijenjenih profesora: Stijepe Gavrića, Lejle Ćeha-jić, Hamzalije Muhića, Lejle Bušatlić, Milijane Lagumd-žije, Elmine Suljević, Alme-dine Fehratović, Borisa Či-stopoljskog i Maje Matašin.

Projekt koji je dobro osmišljen, uz dobru ko-ordinaciju koordinatora i projektnog tima, u kojem je učestvovalo više od ¼ od ukupnog broja učeničke populacije, a u njegovu rea-lizaciju bilo uključeno 50% članova Nastavničkog vijeća, ušao je u finale, među prve tri škole na nivou cijele Federacije BiH. Nije osvojeno prvo mjesto, ali biti među velikom trojkom je zavidan i značajan uspjeh, jer pro-glašenjem pobjednika rad na ovom projektu za nas nije završen. Vrijedni

tim nastavit će sa projektnim aktiv-nostima tako što će prezentirati rea-lizaciju projektnih zadataka u Gale-riji škole, uz izložbu nastalih radova u okviru projekta. Pomenute radove predstavit će i široj lokalnoj zajed-nici, 21.09.2018. godine izložbom radova u Historijskom muzeju BiH.

Učesnici projekta nasto-jat će pribaviti i potrebna odobrenja i saglasnosti od nadležnih institucija, na osnovu kojih bi: očistili spomen obilježje poginu-lim narodnim herojima; realizirali edukativne sa-držaje u okviru komplek-sa Spomen - parka; orga-nizirali likovne kolonije i sl ...

Radeći na ovom pro-jektu naša škola je ukaza-la i pokazala da je antifa-šizam duhovna i kulturna baština ovih prostora i cijele Evrope. Danas kada smo više nego ikada svje-sni činjenice da je fašizam 1945. godine poražen, ali ne i pobijeđen, tekovi-ne antifašizma su nešto što se mora prenositi na

nove generacije. Naš “Krik sa Vraca” je glas, opomena, poziv na odbranu najvrijednije tekovine Drugog svjet-skog rata, antifašizma. Afirmišući ovaj vid kulturne baštine slijedimo tako put istaknutog umjetnika i pr-vog direktora naše škole, Voje Dimi-trijevića, dokazanog antifašiste. n

PROJEKTI

Poslije uspješne realizacije projekta „Kaži STOP nezna-nju i diskriminaciji“, koji je

realiziran s Fondom za otvoreno društvo BiH, ove školske godine je realiziran projekt „Korak dalje za inkluzivno obrazovanje“. Projekt

je sufinansiralo Federalno mini-starstvo obrazovanja i nauke. U školi ističu da je osnovni cilj po-moć učenicima u postizanju što boljih obrazovnih rezultata, ali i pomoći u rješavanju egzistencijal-nih problema kojima su izloženi

učenici. Ciljna grupa su učenici koji dolaze iz porodica u stanju socijalne pomoći, učenici koji postižu slabije rezultate u učenju, učenici s devijantnim ponašanjem kao i učenici koji dolaze iz romske populacije. n

Osnovna škola “Mirsad Prnjavorac” Vogošća

Korak dalje!

Page 21: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

21

PROJEKTI

Ti „cvjetovi“ su projekti i aktiv-nosti kojim ova škola obiluje. Radnici ove škole su svjesni

važnosti obrazovanja te kontinuirano rade na nizu projekata. Uvidjevši da samo aktivnim djelovanjem možemo ići ka boljitku, krenulo se i ka rekon-strukciji mokrih čvorova. Ovoj školi je prvo u pomoć priteklo Federalno ministarstvo za obrazovanje i nauku čijim sredstvima su obnovljeni mo-kri čvorovi na jednoj etaži. U 2017. i 2018. godini vlastitim sredstvima škola je nastavila s renoviranjem. Od velike pomoći bila je i Njemačka Ambasada koja je svojim sredstvima pomogla u renoviranju toaleta na jed-

noj etaži. Zahvaljujući prijateljima iz Hayat TV i Intesa Sanpaolo banke,

obezbijeđena su sredstva za renovira-nje i ostalih mokrih čvorova. U školi su svi ponosni jer su obnovili toalete na druge dvije etaže, te prilagodili dva toaleta osobama sa invaliditetom, te su tako po prvi put od 1952. godine obnovljeni svi mokri čvorovi. Kruna ove lijepe škole je novoizgrađeni pri-laz za osobe sa invaliditetom. U školi ističu da svako dijete ima pravo na školovanje! n

Osnovna škola “Mirsad Prnjavorac” Vogošća

Osnovnu školu Mirsad Prnjavorac krase i drugi cvjetovi

Page 22: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

22

SARADNJA

JU Srednja poslovno-komercijalna i trgovačka škola Sarajevo u saradnji sa Sektorom za edukaciju i Kabine-

tom predsjednika Vanjskotrgovinske/Spoljnotrgovinske komore BiH organi-zirala je posjetu učenika ovoj instituciji. Učenicima se na početku obratio Ah-met Egrlić, predsjednik Komore, koji je ovom prilikom održao uvodno pre-davanje o ulozi i aktivnostima Komore kao i ekonomskim prilikama u Bosni i Hercegovini, ali i potencijalima ko-jima raspolaže. Predsjednik Egrlić je izrazio zahvalnost učenicima i profesorima na njihovoj zaintere-siranosti da posjete Komoru i da stanje u Bosni i Hercegovini po-smatraju  sa aspekta uspješnih re-zultata i pozitivnih ekonomskih pokazatelja. Prisutnima se obratila i direktorica Sektora za edukaciju, dr.sc. Elma Kovačević-Bajtal koja je, pored dobrodošlice učenicima, predstavila rad Sektora za edukaciju čija je uloga u Komori od izuzetnog značaja jer su edukacije koje Sektor pruža bazirane na stalnom pristupu radi sticanja novih i obnavljanja već stečenih znanja i vještina, potrebnih za sudjelova-nje u radu i društvu.

Učenici su se kroz prezentacije pred-stavnica Sektora za makroekonomski sistem, Amile Šehić i  Belme Hasić, upo-znali sa ekonomskim pokazateljima, od-

nosno platnim bilansom i robnom razmjenom BiH sa svijetom. Svojim prisustvom posebno zadovoljstvo upriličila nam je i gospođa Samira Sulejmanović, šef Odsjeka za bilate-ralne trgovinske odnose Ministar-stva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH sa kojim Komora ima izuzetno dobru saradnju. Gospođa Sulejmanović je prisutnim učeni-cima govorila o trgovinskoj politici i mjerama zaštite domaćeg tržišta, vancarinskoj zaštiti i podsticanju izvoza, te ostalim oblicima institu-cionalizacije međunarodne trgovi-

ne. Početkom juna mjeseca ove godine predstavnici naše škole, Behija Selima-gić, prof. i Naida Hadžić, prof. posjetile su Vanjskotrgovinsku/ Spoljnotrgovin-sku komoru BiH i uručile zahvalnicu predsjedniku Komore gospodinu Ah-metu Egrliću za nesebičnu podršku u realizaciji i organiziranju stručne eduka-cije. Tokom ove posjete dogovoren je na-stavak saradnje škole i Vanjskotrgovin-ske/ Spoljnotrgovinske komore BiH kao i potpisivanje memoranduma o saradnji ove dvije institucije. n

Srednja poslovno-komercijalna i trgovačka škola Sarajevo

Saradnja sa Vanjskotrgovinskom komorom Bosne i Hercegovine

MLADI I ŠKOLA

Page 23: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

23

Srednja elektrotehnička ško-la Sarajevo na poziv Saveza inovatora Hrvatske učestvo-

vala je na 43. hrvatskom salonu inovacija sa međunarodnim sudje-lovanjem INOVA 2018. u Zagre-bu. Škola se predstavila sa tri rada

učenika i njihovih mentora u ka-tegoriji mladih inovatora/izlagača.

Svi radovi su nagrađeni zlat-nom medaljom, a profesor Admir Akšamović je izabran za najkrea-tivnijeg mentora takmičenja.

Srednja elektrotehnička škola se sa radom SCOUT-CAM robot, učenika Aldina Topalovića, Dami-ra Šabanovića i Bakira Kapetanovi-ća predstavila na europskoj izložbi stvaralaštva i inovatorstva EURO-INVENT 2018 koja je održana od 17. do 19. maja u gradu Iasi, Ru-munija gdje je predstavljeno više od 400 patenata i istraživačkih projekata iz cijele Evrope. n

SARADNJA

Srednja elektrotehnička škola Sarajevo

Salon inovacija INOVA 2018

MLADI I ŠKOLA

Naziv rada Učenici Mentor

Sorter otpornika Ismail Ičanović, Emir Ćurevac Admir Akšamović, dipl. ing. el.

Rover Harun Kovačević, Bakir Kapetanović Admir Akšamović, dipl. ing. el.

Smart Drill Kenan Žunić, Bakir Kurtović Admir Akšamović, dipl. ing. el.

Page 24: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

24

TAKMIČENJA

Piše: Zlata Alajbegović, prof.

Sedma međunarodna revija sporta, ove godine je oku-pila rekordan broj, oko 500, učenika iz Srbije, Hrvat-ske i Bosne i Hercegovine. Manifestaciji otvaranja 3.

aprila prisustvovao je veliki broj učenika, sportskih radni-ka i posjetilaca, kao i trideset učenika iz srednje škole Ga-latasaray iz Istanbula. Oni su u Sarajevo doputovali kao go-sti, uz obećanje da će naredne godine biti aktivni sudionici takmičenja. Učesnici na ovogodišnjem takmičenju su bili: Druga gimnazija Varaždin, Sportska gimnazija Beograd, Prva ekonomska škola Beograd, Druga ekonomska škola Beograd, SŠC “Vasilije Ostroški” Sokolac, Opća gimnazija Katoličkog školskog centra “Bl. Ivan Merz” Banja Luka, te sarajevske škole: Prva bošnjačka gimnazija, Prva gimnazi-ja, Druga gimnazija, Treća gimnazija, Četvrta gimnazija, Gimnazija Dobrinja i QSI International School of Sarajevo i domaćin Peta gimnazija.

Takmičenja su održana u odbojci, košarci, malom fudbalu, tenisu i fudbalu u obje konkurencije (muškoj i ženskoj). Četiri borilišta, sportska dvorana Dobrinja, Centar “Safet Zajko”, te sportska dvorana i tereni za tenis Pete gimnazije, bili su izuzetna prilika upoznavanja i raz-mjene iskustva mladih ljudi, ali i oživljavanje sportskog duha i fer nadmetanja. Bogato i uspješno iskustvo orga-nizacije svih dosadašnjih međunarodnih revija sporta, direktora Pete gimnazije mr. Sejada Šenderovića, učinila je da ovaj događaj postane izuzetno važan i za Sarajevo jer je u okviru boravka oko 500 učenika u bh metropoli, organiziran obilazak najznačajnijih kulturno-historijskih mjesta u Gradu.

Ovogodišnjoj reviji sporta, kao gosti, prisustvovali su učenici, profesori, i rukovodstvo škole Galatasaray, Istanbul. Škola je po rezultatima i kvalitetu prvorangirana u Turskoj.

Peta gimnazija je u ovom takmičenju osvojila pet pr-vih mjesta.

U nastavku slijede rezultati takmičenja:

FUDBAL

Učenice 1. Druga ekonomska škola Beograd 2. Peta gimnazija Sarajevo 3. Druga gimnazija VaraždinNajuspješnije igračice Minea Bećirević i Dženita Moče-

vić (Peta gimnazija)Učenici 1. Peta gimnazija Sarajevo 2. Treća gimnazija Sarajevo 3. Druga gimnazija Varaždin

Peta gimnazija Sarajevo

Sarajevska Peta gimnazija sedmu godinu uspješno organizirala Međunarodnu reviju sporta

Page 25: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

25

TAKMIČENJA

Najuspješniji igrači Dino Nurković, Amil Mehonić i Dino Mahovkić

KOŠARKA

I u ženskoj i muškoj konkurenciji, Peta gimnazija osvo-jila prvo mjesto.

Učenice 1. Peta gimnazija Sarajevo 2. Druga gimnazija Sarajevo 3. Opća gimnazija Katoličkog školskog cen-

tra „Bl. Ivan Merz“ Banja LukaNajbolje su bile: Arnela Delić i Emina Selimović iz Pete

gimnazijeUčenici 1. Peta gimnazija Sarajevo 2. Sportska gimnazija Beograd 3. Druga gimnazija SarajevoNajbolji su bili: Emir Bačvić i Ali Mašić iz Pete gimna-

zije

ODBOJKA

Takmičenje u odbojci odvijalo se u konkurenciji uče-nica

1. Peta gimnazija Sarajevo 2. Treća gimnazija Sarajevo 3. Gimnazija Dobrinja SarajevoNajuspješnije učenice bile su Ena Sobo, Adna Bungur

i Amina Bavčić

RUKOMET

Učenice: 1. Druga ekonomska škola Beograd 2. Peta gimnazijaNajuspješnije igračice: Naida Škaljić i Melisa OmerovićUčenici: 1. Peta Gimnazija Sarajevo 2. Druga gimnazija Sarajevo 3. Prva gimnazija SarajevoNajbolji igrači: Tarik Hasanagić i Ismar Tahirovi

TENIS

I u ženskoj i u muškoj konkurenciji, Peta gimnazija je bila pobjednik.

Čestitamo pobjednicima Lejli Mujezinović, Igoru Mar-janoviću i Ahmedu Musiću

Zatvaranje manifestacije Međunarodne revije sporta, 6. aprila bilo je izuzetno svečano. Sudionicima i gostima direktor Pete gimnazije Sarajevo uputio je poziv za nared-nu reviju sporta koja je izuzetna prilika za upoznavanje mladih ljudi, uz oživljavanje sportskog duha u fer nad-metanju. n

Page 26: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

26

TAKMIČENJA

Učenici Srednje škole poljoprivrede, prehrane, veterine i uslužnih djelatnosti u Sarajevu uče-stvovali su na X festivalu rada srednjih tehnič-

kih i stručnih škola Bosne i Hercegovine. Deseti festival rada ove godine je održan u Zenici 05.05.2018. godine, a učenicima je donijelo nova iskustva, druženja, ali  i nagrade. Učešće na takmičenju uzele su sve srednje teh-ničke i stručne škole iz Bosne i Hercegovine. Iz JU Sred-nja škola poljoprivrede, prehrane, veterine i uslužnih djelatnosti u Sarajevu učestvovali su učenici sljedećih

zanimanja: veterinarski tehničar, poljoprivredni tehni-čar, cvjećar-vrtlar, voćar-vinogradar, pekar, frizer-vla-suljar. Učenici su pokazali zavidne rezultate i osvojili sljedeće nagrade:

1. mjesto osvojio je Adis Delić III6 – pekar, njegov mentor je bio nastavnik Muhidin Idrizović

3. mjesto osvojila je Nejra Karahmet III7 – cvje-ćar-vrtlar, njen metor je bio Mustafa Voloder, prof.

Čestitke pobjednicima, ali i svim ostalim učesnicima koji su uložili trud da na najbolji način prezentiraju svoje vještine i školu! n

Srednja škola poljoprivrede, prehrane, veterine i uslužnih djelatnosti u Sarajevu

Prvo mjesto na X festivalu rada srednjih tehničkih i stručnih škola Bosne i Hercegovine

Page 27: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

27

TAKMIČENJA

25. aprila 2018. Srednja škola poljoprivrede, prehra-ne, veterine i uslužnih djelatnosti Sarajevo se pred-stavila na 17. festivalu srednjoškolskog teatra BiH

u Živinicama sa predstavom ”Ana Frank”. Školu su pred-stavljali učenici Belma Brajlović, Almedina Bukvić, Haj-rudin Džigal, Taida Džigal, Amar Kovač, Hana Mujezi-nović, Ilma Pacoli i Nermana Spahić pod rukovodstvom profesorice Sabine Džananović.

Dodijeljene su ukupno četiri nagrade ,a ova škola osvojila je nagradu za najbolje umjetničko-pedagoško vodstvo.

Čestitamo! n

Trebevićka žičara s radom je počela 1959. godine. Povezivala je Bistrik na 583 metra nadmorske visine sa

Vidikovcem, smještenim na 1.160 meta-ra na Trebeviću, a projektirali su je i sa-gradili Česi. S dužinom od 2.100 metara, Trebevićka žičara u to vrijeme bila je naj-veća u regionu. Svečanim ruhom žičara je posebno zasjala 1984. godine kada je Sarajevo bilo domaćin Zimskih olimpij-skih igara. Žičara je potpuno uništena

tokom agresije na BiH od 1992. do 1995. godine. Ideja o ponovnoj izgradnji Trebe-vićke žičare dugo godina poslije rata bila je nerealizirana zbog neriješenih imovin-sko-pravnih odnosa između Grada Sara-jeva i vlasnika žičare Javnog komunalnog preduzeća GRAS koje je prošle godine dalo saglasnost da Gradska uprava preuz-me brigu o žičari. Na Dan Grada Saraje-va, 6. aprila ponovo je u funkciju puštena Trebevićka žičara, ali i otkrivena ploča sa

imenom Rame Bibera, ubijenog 2. mar-ta 1992. godine dok je čuvao jedan od simbola Sarajeva. Povodom obilježava-nja 6. aprila- Dana oslobođenja Sarajeva, Grad Sarajevo je u saradnji sa osnovnim školama na području grada, organizirala likovno takmičenje za učenike osnovnih škola od petog do devetog razreda, na temu: ,,Trebevička žičara’’. Iz JU OŠ ,,Silvi-je Strahimir Kranjčević’’, četiri učenika su učestvovala na likovnom takmičenju i to: Saira Mirković-VI1, Medin Turčalo-VII1, Nora Kološ-VII1 i Sarah Čolić-VII1., čiji je rad, nakon razmatranja Komisije, pro-glašen kao prvonagrađeni. Rad će biti uramljen i izložen u službenim prostori-jama Trebevičke žičare i Gradske uprave.Učenicima i nastavnici Likovne kulture, Mensudi Kadribegović, bit će dodijeljene novčane nagrade. n

Srednja škola poljoprivrede, prehrane, veterine i uslužnih djelatnosti u Sarajevu

Osnovna škola “Silvije Strahimir Kranjčević”

Nagrada za najbolje umjetničko-pedagoško vodstvo na 17. festivalu srednjoškolskog teatra BiH

Likovno takmičenje - Trebevička žičara

Page 28: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

28

U Drugoj osnovnoj školi ima jedna zaista vrijedna ekipa. Ne hvale se, ne pričaju puno, ali sa svakog takmičenja dolaze sa trofejima. Riječ je o ekipi

koja Drugu osnovnu školu predstavlja na takmičenjima u upozoravanju na mine. Njihovi uspjesi se prate od Općinskog (I mjesto), Kantonalnog (I mjesto), Federalnog (II mjesto) pa do Državnog takmičenja. Nikada se nisu vratile praznih ruku, štaviše, osvajaju samo najbolja mjesta! Već su se svi navikli da donose medalje i trofeje. Tako je bilo i na 9. Državnom takmičenju „Misli mine“ održanom 20. aprila 2018. godine u Banjoj Luci. Pametnice Druge osnovne škole su opet pokazale odlično znanje i osvojile sjajno treće mjesto!

Upućujemo iskrene čestitke Elmedini Gibanici, Ilmi Šuman i Medini Gadžo što su proslavile ime Druge osnovne škole i naš grad Sarajevo! Posebne čestitke idu nastavnici Zinaidi Ćišo koja je uložila veliki trud i ove zlatne djevojčice

dovela do trofeja! Želimo da nas i dalje veselite svojim medaljama i da se vaši uspjesi nižu kao i dosad! n

TAKMIČENJA

Druga osnovna škola

Dijamanti JU Druga osnovna škola, Ilidža/Hrasnica

MLADI I ŠKOLA

Uspjeh nije ono što imate nego ono što jeste!

Dana 5.5.2018. je, u pro-storijama Internacional-nog univerziteta Burch,

održano Državno takmičenje iz fizike za učenike srednjih škola. Na takmičenju je učestvovalo 20 najboljih učenika iz BiH.  Učenik Treće gimnazije Sarajevo, Davor Bokan, je osvojio odlično 2. mje-sto i tako se plasirao na Olimpija-du iz fizike, koja će se ove godine održati u Portugalu, od 21. do 29. jula. Finansijsku podršku za ovo

takmičenje dat će Ministarstvo za obrazovanje, nauku i mlade i Vla-da KS. Čestitke Davoru i njegovoj profesorici Erni Mujić. n

Treća gimnazija Sarajevo

Državno takmičenje iz fizike - Olimpijac iz Treće

Page 29: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

29

U srijedu 16. maja 2018. godine u sve-čanoj sali Doma oružanih snaga BiH obilježena je 73. godišnjica postojanja

jedine sarajevske Srednje muzičke škole. Tač-nije, škola je od 1920. godine radila u okviru

tadašnje oblasne škole, tako da je ovo njen 98. rođendan. Ovoj manifestaciji, pored učenika, roditelja, profesora, dragih penzionera i dru-gih uposlenika škole, prisustvovao je i veliki broj zvanica i onih koji cijene dugogodišnji

rad škole. Na samom početku prisutnima se obratila direktorica škole, profesorica Melita Čičić, koja je prigodnim govorom na našem i engleskom jeziku poželjela dobrodošlicu go-stima, ali i uručila zahvalnice onima koji po-državaju obrazovanje mladih umjetnika. Za-hvalnice su uručene austrijskom ambasadoru u Sarajevu, , dekanu Muzičke akademije Sara-jevo,vatikanskom apostoliku nunciju Luigiju Pezzutiju, direktoru Centrotrans Eurolines-a, direktoru Druge gimnazije Sarajevo, direkto-rici Narodnog pozorišta, direktoru Sarajevske filharmonije i gospodinu Dževadu Šabanagi-ću. Nakon toga, uručene su diplome nagrađe-nim učenicima i profesorima koji su ove škol-ske godine ostvarili izvanredne rezultate na internacionalnim, državnim i federalnim ta-kmičenjima. Direktorica je naglasila da je ovo jedina srednja muzička škola u Kantonu Sara-jevu u kojoj se obrazuju muzičari za zanima-nja općeg smjera i na solističkim smjerovima za klavir, harmoniku, solo pjevanje, violinu, violu, violončelo, kontrabas, flautu, klarinet, saksofon, hornu, trubu, trombon, udaraljke, gitaru i balet. Poslije oficijelnog dijela uslijedio je svečani koncert najuspješnijih učenika ško-le koji su izveli raznovrstan program i priuštili sat i po najljepših muzičkih kompozicija u ko-jima su uživali svi posjetitelji. n

AKTIVNOSTI

Srednja muzička škola Sarajevo

Svečano obilježen 73. rođendan škole

MLADI I ŠKOLA

U srijedu 13.6.2018. godine u 19 sati u prepunoj sali Međuna-rodnog centra za djecu i omla-

dinu Novo Sarajevo održan je završni, svečani koncert orkestra Srednje mu-zičke škole Sarajevo. Pod dirigentskom palicom profesorice Tijane Vignjević učenici su predstavili samo dio pro-grama kojeg su izvodili na različitim takmičenjima i manifestacijama tokom

cijele školske godine. Uz kompozicije Brahmsa, Mozarta, Vivaldija, Jenkinsa, Beethovena i drugih, prisutnim gosti-ma su zaista priuštili pravi spektakl, a nakon svake tačke nagrađeni su gro-moglasnim aplauzom i na kraju vraće-ni na bis. Nakon izvedenog programa, profesorica Vignjević se zahvalila svim učenicima, profesorima i roditeljima na podršci, a onda zamolila za poseban

aplauz za maturante kojima je poželjela sreću u budućnosti, naglasivši da je ovo njihov posljednji nastup sa orkestrom svoje srednje škole. Važno je istaći da je orkestar Srednje muzičke škole Sa-rajevo na 21. Otvorenom Federalnom takmičenju učenika i studenata muzike Travnik – Novi Travnik, koje je održano u aprilu, osvojio maksimalnih 100 bo-dova i specijalnu nagradu. n

Završni koncert orkestra

Page 30: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

30

AKTIVNOSTI

Piše: Amina Abdulahović, dipl. komparativista i dipl. bibliotekar

Veliki broj aktivnosti realiziran je i u drugom polugodištu školske 2017/2018. godine.

Srednja škola primijenjenih umjetnosti Sarajevo je i ove godine obilježila Me-đunarodni dan knjige i autorskih pra-va – 23. april, prigodnim programom. Program se odvijao u školskoj Galeriji @, pod zajedničkim nazivom „Za jed-nu ružu“, zbog simbolike poklanjanja ruža i knjiga na ovaj dan, te je tako ovo bila poklon-ruža za sve one koji su po-sjetili školu.

Kako je galerijski prostor škole pr-venstveno namijenjen izlaganju radova učenika ovom prilikom, kako je već predviđeno nastavnim planom i pro-gramom za ovu školsku godinu, rado-ve su izložili učenici Odsjeka oblikova-nja u metalu u klasi profesorice Elme Alić-Šobot.

Radi se o najstarijem odsjeku u školi koji baštini tradiciju starih umjetničkih zanata, a kako je 2018. godina evropska godina kulturne baštine, ovaj dan je bio idealna prilika za doprinos očuvanju kulturne baštine naše domovine.

U sklopu otvaranja izložbe učenici su ukazali na značaj knjige izvođenjem školske predstave – adaptacije djela

„Mali princ“ A.S. Egziperia – „Za jed-nu ružu“, po tekstu koji je za tu priliku napisala i priredila bibliotekarka škole Amina Abdulahović. Kroz adaptaciju predstavljen je još jedan važan dio ne-materijalne kulturne baštine – bosan-ska sevdalinka (muzički dio predstave).

Sve ono što su brojni gosti mogli vidjeti plod je rada u koji je uloženo mnogo kako individualnog, tako i timskog rada. Uz bibliotekarku, koja je osmislila čitav događaj, da sve izgleda-lo tako lijepo pobrinuli su se: Elmina Suljević, profesorica sa odsjeka likovno – grafičke opreme i ilustracije knjige sa svojim učenicima Eminom Jelešković, Omarom Seferovićem i Denisom Ar-slanagićem iz IIIa odjeljenja i Ajlom Talović Ia odjeljenja – izrada plakata, rad na scenografiji; Hamzalija Muhić, profesor sa odsjeka primijenjenog sli-karstva, sa svojim učenicama Adnom Dautović i Elmom Šišić – slike na temu

Srednja škola primijenjenih umjetnosti Sarajevo

Umjetničku školu uče, ali nisu baš od juče...

Page 31: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

31

AKTIVNOSTI

Mali princ, a najzaslužniji su svaka-ko učenici koji su dramsku predstavu sjajno iznijeli na sceni: Ajlin Babaić Ia, Elma Akšamović i Lajla Sadiković IIa, Kristina Tambur i Berina Vatreš IIb, Vedad Dolovčić, Kenan Crnovršanin, Emina Jelešković, Omar Seferović i Rijad Sablja IIIa, Ema Burnazović IVa, Hana Balićevac i Najda Rifatbegović IVb. Hvala Narodnom pozorištu Sa-rajevo na ustupljenim kostimima, kao i Javnom televizijskom servisu TVBiH koji su medijski propratili ovu manife-staciju.

Povodom Dana Evrope i Dana po-bjede nad fašizmom u Galerij@ naše škole otvorena je multidisciplinarna izložba „Mit o Evropi“, koju čine ko-lekcije Međunarodnog centra za mir /IPC/, vajarski radovi učenika i teatar-ska radionica na kojoj su izvedeni fra-gmenti predstave učenika Prve gimna-zije “Rođeni u krivo vrijeme”, videopro-jekcije iz arhiva IPC-a i svjedočenja.U sklopu dešavanja učenici su izveli su performans – Nova generacija Malog princa, na mostu Drvenija, a o važnosti tekovina antifašizma za medije su govorile direktorica škole Elma Alić-Šobot i bibliotekarka Amina Abdulahović. Sva dešavanja reali-zirana su pod budnim okom i ko-ordinacijom gospodina Ibrahima Spahića.

Maj je protekao u znaku na-grada i priznanja iz Bitolja sa ta-kmičenja Mali bitoljski Monmart, za 21 grafiku iz naše škole i profe-sora Borisa Čistopoljskog.

I ove godine obilježen je Dan škole, 06. juni, prigodim progra-mom. Program se odvijao u pro-storijama škole sa početkom u 11,00 sati. Škola je tako ispratila još jednu generaciju maturanata, tradicionalnom izložbom matur-skih radova. Ove godine matu-

riralo je njih 37 na šest odsjeka. Dan škole je prilika da učenici iskažu i dru-ge talente osim likovnog, pa su za ovu priliku izveli poetsko-dramski perfor-mans, po tekstu koji je za ovu priliku napisala i priredila bibliotekarka škole Amina Abdulahović. Kroz adaptaci-ju maturanti su ispričali zanimljivu priču o odrastanju, predstavili svoje odsjeke, recitovanjem stihova Izeta Sarajlića, Duška Trifunovića, Nedžada Ibrišimovića, Miroslava Antića i Ser-

geja Jesenjina. Nakon toga, učenice sa Odsjeka tekstilnog dizajna predstavile su svoje maturske kreacije, a tradicio-nalnu matursku izložbu ostalih odsjeka posjetitelji su mogli pogledati u našoj Galerij@.

Velikom broju zvanica, među ko-jima su bili i ministar kulture i sporta Kantona Sarajevo Mirvad Kurić, do-gradonačelnik Grada Sarajeva Milan Trivić, zamjenica ministra obrazo-vanja, nauke i mladih Lamija Husić,

ataše za kulturu pri Ambasadi Republike Turske Vasi Ete, te di-rektori i zamjenici direktora sa-rajevskih srednjih škola, članovi Školskog odbora, roditelji i matu-ranti, obratila se direktorica škole Elma Alić-Šobot, veoma lijepim i emotivnim govorom. Uručila je i Povelju za najzreliji maturski izraz – “Vladimir Vojnović”, učeniku Abdul-Kerimu Spreči sa odsje-ka za oblikovanje u metalu. Dan škole čestitao je i ministar kulture i sporta Mirvad Kurić, istakavši u svom obraćanju da je ova škola iznjedrila eminentne umjetnike, te da je potrebno podržati je u nje-nom radu, jer učenici osim likov-nog pokazuju da itekako posjedu-ju i druge talente. n

Page 32: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

32

AKTIVNOSTI

Prateći savremne tokove obrazova-nja, Gimnazija Obala Sarajevo po-stala je prepoznatljiva u Bosni i Her-

cegovini. Naime, ova srednja škola jedina je odgojno-obrazovna ustanova u državi koja učenicima omogućava pohađanje na-stave po dvojezičnom / bilingvalnom pla-nu i programu. Realizacija dvojezične (bi-lingvalne) nastave na njemačkom i bosan-skom jeziku počela je školske 2015/2016. godine, a od školske 2018/2019. godine učenici će moći pohađati dvojezičnu na-stavu na francuskom i bosanskom jeziku. Cilj je da ovakav vid nastave zaživi te da se razvija u budućnosti. Kada je riječ o dvojezičnoj (bilingvalnoj) nastavi na nje-mačkom i bosanskom jeziku, učenici u svakom razredu slušaju dva predmeta na njemačkom jeziku, dok druge predmete slušaju na bosanskom jeziku. Na isti način će biti organizirana dvojezična nastava na francuskom i bosanskom jeziku. Fran-cuski jezik će se izučavati kao prvi strani jezik sa četiri časa sedmično, uz jedan čas sa francuskim lektorom kojeg je osigurala Francuska ambasada u BiH. Svi potrebni udžbenici za francuski jezik i odgovara-juće predmete bit će osigurani. Na kraju školske godine predviđeno je i putovanje u Francusku u vidu razmjene učenika, što će dodatno poboljšati nivo znanja i jezičke kompetencije učenika. Učenici će tokom školovanja redovno ići u Francu-ski institut koji će pripremati prikladan sadržaj za njihovo jezičko usavršavanje. Dosadašnja iskustva s dvojezičnom (bi-lingvalnom) nastavom na njemačkom i bosanskom jeziku, pokazuju da su znanja i vještine koje pokazuju učenici na zavid-nom nivou i izrazito ohrabrujući. Ovaj program je kompatibilan s nacionalnim

nastavnim planom i programom, tako da je prohodnost učenika iz dvojezične u standardnu nastavu, i obrnuto, osigurana. Nakon završetka školovanja učenici će do-biti diplomu koja im omogućava nastavak visokoškolskog obrazovanja u BiH ili u ne-koj od zemalja njemačkog ili francuskog govornog područja. Pozitivno mišljenje i podršku dvojezičnom (bilingvalnom) tipu nastave dali su brojni zvaničnici, između ostalih, ministar za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo, prof. dr. Elvir Kazazović. „Provođenje kvalitetne nastave je jedan od prioriteta resornog ministar-stva, a upravo ovaj model podrazumijeva najmodernije metode učenja“, istakao je ministar  Kazazović  i naveo kako učeni-

ci na ovaj način mogu lakše naučiti jezik i proširiti svoje vidike što će u konačnici oplemeniti njihovo obrazovanje i učiniti ih konkurentnim na tržištu rada. Veliku po-dršku ovom projektu pružili su iz Amba-sade Savezne Republike Njemačke i Fran-cuske ambasade. Ovo je odlična prilika da sve zainteresirane učenike osnovnih škola pozovemo da upišu ovu gimnaziju i isko-riste sve mogućnosti koje im nudi Gimna-zija Obala. Njemački i francuski su, pored engleskog jezika, trenutno najznačajniji svjetski jezici, a ovo je odlična prilika da učenici prošire svoja znanja i steknu radne navike koje će im otvoriti ogromne mo-gućnosti nakon završetka srednjoškolskog obrazovanja. n

Gimnazija Obala Sarajevo

Bilingvalna / dvojezična nastava

Page 33: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

33

AKTIVNOSTI

JU Srednja škola poljoprivrede, prehrane, ve-terine i uslužnih djelatnosti Sarajevo radi po modularnom sistemu obrazovanja ili EUVET

programu. Tim programom predviđen je Projekat sedmica, a on podrazumijeva samostalni rad uče-nika kod kuće na radnim zadacima za koje su im upute dali profesori.

U okviru ove Sedmice, u srijedu, 23. 05. 2018. godine, realizirana je manifestacija  “Dan otvore-nih vrata škole”. Tim povodom učenici su formi-rali promotivne štandove u školi i školskom dvori-štu, prezentirali su svoja znanja i vještine iz oblasti za koje se obrazuju  na način da budu viđeni, tj. da osjete efekat posmatrača, što je nemjerljivo po-zitivno i stimulativno iskustvo kako za učenike, tako i za posjetitelje među kojima su bili roditelji, prijatelji, učenici završnih razreda osnovnih škola koji biraju svoje buduće zanimanje. 

Ovakvi dani prilika su da učenici određenog smjera vide praktičnu primjenu znanja učenika drugih smjerova, što može poslužiti kao model samoprocjene vlastitih postignuća i svojevrstan poticaj ka većem zalaganju u procesu obrazovanja.

Ovo je bila i izvrsna prilika da se svečano uruče zahvalnice nekima od naših partnera i prijatelja škole: Ministarstvu za obrazovanje, nauku i mla-de Kantona Sarajevo, Veterinarskom  fakultetu, JU Park, Klasu, Milkosu, Općini Centar, Općini Stari Grad te Mesnici Adi Mujanić. n

Srednja škola poljoprivrede, prehrane, veterine i uslužnih djelatnosti Sarajevo

Manifestacija Dan otvorenih vrata škole

UČENIČKI RADOVI

Page 34: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

34

AKTIVNOSTI

U okviru nastavnog predmeta Pravo u JU Srednjoj poslov-no-komercijalnoj i trgovač-

koj školi, već od 2013. godine, rea-lizira se projekt Simulacija suđenja. Simulacija suđenja je osmišljena kao metod učenja zasnovan na aktiv-nom učešću učenika i očekivanim ishodima. Ovi časovi organiziraju se sa ciljem da se teorijsko znanje praktično primijeni te da učenici nauče osnovne vještine parničnog postupka, na konkretnom primjeru. Dana 31. maja 2018. godine, učenici JU Srednje poslovno-komercijalne i trgovačke škole Sarajevo, odjeljenje III razreda, Smjer poslovno-pravni tehničar, uz asistenciju profesori-ce Amele Tatar, realizirali su čas na temu „Simulacija suđenja – radni spor“. Na ovom projektu učenici su vrijedno radili prikupljajući dokazni materijal, primjere iz prakse i ostalu procesnu materiju kako bi dočarali parnični postupak u praksi. Ova-

kvim pristupom realizaciji nastavnih sadržaja učenici su ovladali pravi-lima, načelima i načinom vođenja parničnog postupka. Dodijeljene su procesne uloge sudije, tužitelja, tu-ženog, branitelja i svjedoka i na taj način učenici su usavršili vještine direktnog i unakrsnog ispitivanja kao i logičkog ocjenjivanja dokaza i

donošenja pravične odluke. Bitno je spomenuti da su učenici u kratkom vremenskom roku i sa velikim en-tuzijazmom radili na realizaciji ove ideje i da je krajnji rezultat pokazao uspješno usvojeno znanje, unaprije-đene retoričke vještine kao i savje-snost i pravedan stav koji su izrazili u postupku donošenja odluke. n

Srednja poslovno-komercijalna i trgovačka škola

Simulacija suđenja

Page 35: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

35

AKTIVNOSTI

Foto: Emira ASOTIĆ

Aiša Preljević, učenica četvrtog razreda “Osnovne muzičke škole” na Ilidži, primila je diplomu za osvojeno prvo mjesto na kantonalnom takmiče-

nju na kojem je odsvirala tri kompozicije na violini.U Bosanskom kulturnom centru upriličena je dodjela

diploma učenicima osnovnih i srednjih škola KS-a koji su bili najuspješniji na kantonalnim takmičenjima u škol-

skoj 2016/2017. godini, u organizaciji Ministarstva za ob-razovanje, nauku i mlade KS-a i Prosvjetno-pedagoškog zavoda.

U toku ove školske godine, Ministarstvo za obrazo-vanje, nauku i mlade KS-a i Prosvjetno-pedagoški zavod organizirali su i realizirali takmičenja iz engleskog, nje-mačkog, francuskog i turskog jezika, vjeronauke, mate-matike, fizike, informatike i geografije. Priznanja je dobi-lo ukupno 311 učenika.

Također je organizirano i kantonalno takmičenje pod nazivom Festival skupnog muziciranja, horova i orkesta-ra, osnovnih škola i gimnazija, te Kantonalno takmičenje osnovnih muzičkih i baletskih škola i Srednje muzičke škole. 

Dina Borovina, direktorica Prosvjetno-pedagoškog zavoda, čestitala je nagrađenim učenicima i njihovim ro-diteljima na postignutom uspjehu i poručila da diplome koje su dobili budu poticaj saradnji i prijateljstvu s dru-govima i drugaricama, nastavnicima tokom daljeg školo-vanja i rada.

Aiša Preljević, učenica četvrtog razreda Osnovne mu-zičke škole na Ilidži, primila je diplomu za osvojeno prvo mjesto na kantonalnom takmičenju na kojem je odsvira-la tri kompozicije na violini. Dnevno je vježbala po pet sati i to joj se, kako je kazala, isplatilo.

- Jedva čekam sljedeće takmičenje, jer volim da uče-stvujem na ovakvim manifestacijama, rekla je ona.

Hana Ćatić iz Druge gimnazije osvojila je drugo mje-sto iz matematike.

Iako joj ovo nije prvo priznanje, mnogo joj znači jer joj daje podstrek za dalje napredovanje.

- Lijepo je takmičiti se. Jako volim matematiku i uži-vam u vježbanju. Već četiri godine odlazim na takmiče-nja i osvajam nagrade, kazala je Ćatić.n

Prosvjetno-pedagoški zavod

Diplome su podstrek za napredovanje

Page 36: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

36

AKTIVNOSTI

U četvrtak 28. 3. 2018. godine u holu Osnovne škole „Čengić Vila I“ održana

je književna večer povodom obilježavanja bitnih datuma u mjesecu martu – Svjetski dan knjige i Svjetski dan poezije. Tom prilikom najavljeni su i dani koji predstoje u mjesecu aprilu, a to su Međunarodni dan dječije književnosti i Svjetski dan knjige i zaštite autorskih prava. Za ovu priliku, a s ciljem promocije čitanja i razumijevanja važnosti knjige učenici su pripremili bogat program, a njima se na poziv pridružila i gospođa Elmira Helać-Mekić. Njene knjige „Kamen“ i „Kaldrma“ bile su prave poslastice za učenike koji su na inicijativu učenice šestog razreda Amine Pilav

počeli čitati knjige. Zbog njihove oduševljenosti likovima i sadržajem knjiga, gost književne večeri bila je gospođa Helać-Mekić. U veoma ugodnoj atmosferi djeca su predstavila svoj doživljaj različitih

motiva koje su uočili u knjigama. Članovi Recitatorske i Novinarske sekcije su postavljali brojna pitanja na koja je gošća s pažnjom i ljubavlju odgovarala. Učenici koji pohađaju Literarnu sekciju, bilo mlađeg ili starijeg uzrasta, pisali su o utjecaju rata na odrastanje djece, o ratnoj ljubavi, o simpatijama, o potrebi mira i suživota, o dječijoj hrabrosti i borbi... Svi prisutni su uživali uz dječije stihove i poruke, ali i gošća koja ih je pohvalila i nazvala budućim književnicima. Program su svojim učešćem obogatili i članovi Likovne sekcije, ali i Vokalna sekcija čije članice su otpjevale pjesmu Samo da rata ne bude. Druženje je proteklo u opuštenoj i vedroj atmosferi, a gošća je za potrebe naše biblioteke poklonila i dva primjerka njene nove knjige – „Horozgrad“ (zbirka basni). n

Osnovna škola “Čengić Vila I”

Književna večer s Elmirom Helać-Mekić

MLADI I ŠKOLA

Page 37: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

37

AKTIVNOSTI

U saradnji sa Ministarstvom za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo, British Council je u ovoj školskoj godini pokrenuo regionalni program po-

drške za razvoj kapaciteta osnovnih škola u Bosni i Herce-govini i drugim zemljama Zapadnog Balkana kako bi svo-jim učenicima omogućile da steknu vještine od suštinskog značaja za ostvarivanje pozitivnog doprinosa kulturi i pri-vredi 21. vijeka. Program predviđa podršku nastavnicima u usavršavanju njihovih praksi kao i integraciju ključnih znanja i vještina u nastavu kako bi se popunile praznine u kompetencijama i vještinama učenika vezanim za kritičko razmišljanje, rješavanje problema i digitalnu pismenost.

Program se sprovodio u osnovnim školama „Aleksa Šantić” Sarajevo, „Malta”, „Sokolje”, „Behaudin Selmano-vić”, „Mirsad Prnjavorac”, „Musa Ćazim Ćatić” Sarajevo, „9. maj” Pazarić, „Čengić Vila I”, „Drugoj osnovnoj školi” Ilidža/Hrasnica i Osmoj osnovnoj školi „Amer Ćenanović”.

U mjesecu januaru nastavnici iz svake od deset odabra-nih škola su prošli kroz obuku kako bi uvrstili dvije ključ-ne vještine (kritičko razmišljanje i rješavanje problema i digitalne vještine) u proces učenja kod učenika. Također, svaka od ovih škola je dobila po 30 micro:bit džepnih raču-nara koje je moguće kodirati, kao i obuku za njihovu pri-mjenu u procesu učenja. Ovi uređaji mogu se koristiti za veliki broj školskih predmeta koji nisu direktno povezani sa programiranjem, kao što su biologija, fizika, matemati-ka, muzičko obrazovanje i drugi. 

Tokom provedbe projekta nastavnici su u svojim ško-lama formirali Klubove kodiranja na kojima su učenici

stjecali znanja o kodiranju micro:bita te pripremili projekt s kojim su se predstavili na nacionalnom takmičenju 27. aprila 2018. godine. Prvo mjesto su zauzeli učenici Osnov-ne škole „9. maj” Pazarić, Amer Bečarević i Selman Fejzić, pod mentorstvom Medihe Kabulović, nastavnice Informa-tike, s projektom „Pametna kasica”, a drugo mjesto učenici Osnovne škole „Aleksa Šantić”, Iman Suljić i Adnan Der-višević, pod mentorstvom Alzire Maljić, profesorice Infor-matike sa projektom „Radio enkripcija”.

Učenici ove dvije škole su predstavljali Bosnu i Her-cegovinu na regionalnom takmičenju u kodiranju na mi-cro:bit računarima za zemlje Zapadnog Balkana (First Re-gional micro:bit coding competition in the Western Bal-kan) koje se održalo u okviru pete po redu, međunarodne konferencije i sajma „Nove tehnologije u obrazovanju” u Beogradu.

Učenici Osnovne škole „Aleksa Šantić” osvojili nagra-du za „Najbolji timski rad“ (BEST TEAM WORK). n

Osnovna škola „9. maj” Pazarić

Škole za 21. vijek

MLADI I ŠKOLA

Page 38: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

38

AKTIVNOSTI

Neki govore da je najljep-še doba djetinjstvo, neki mladost, neki ono “đač-

ko doba”,  ali niko još nije rekao da je ulazak u osmu dekadu najbolje doba. Treća gimnazija kaže upravo suprotno, jer je 23. 3. 2018. godine u sali Hotela “Novotel-Bristol”, tek na nekoliko koraka od svoje zgrade u Vilsonovom šetalištu, obilježila svoj sedamdeseti rođendan.

Svečanost je otvorena izvedbama školskog hora i orkestra koji su baš ove godine u jednom od najboljih sastava koje škola pamti. Svečanost je vodila učenica Ajla Buljubašić koja je već na samom početku pozvala direktoricu Treće gimnazije, profe-soricu Senadu Sa-lihović,da se obrati prisutnima. U ve-oma emotivnom govoru istaknuta je misija Treće gimna-zije, glavni ciljevi u obrazovanju i odgo-ju njenih učenika, a direktorica je dala i kratki osvrt na to kako je historija izvajala ovu školu. Kratak povratak u

vrijeme kada je škola bila na prvim borbenim linijama dočarala je bivša direktorica Treće gimnazije, profeso-rica Emina Avdagić. Svojim kratkim obraćanjem svečanost su uveličali i gradonačelnik Sarajeva gospodin Abdulah Skaka, rektor Univerziteta u Sarajevu gospodin Rifat Škrijelj, kao i ataše za kulturu i obrazovanje Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u BiH,  Drew Giblin. U za-bavnom programu posjetitelji su uživali u divnoj lirskoj prozi i poemi naših učenika Dine Kurtalić i Tvrtka

Dželilovića, te muzičkim izvedbama naše talentovane Amne Aganović, Izete Hamza i Anera Kekića. Matu-ranti IV4 razreda su potom priredili kratko putovanje kroz historiju Tre-će gimnazije uz fragmente iz njenog originalnog ljetopisa. Svečanost je završena izuzetnim performansom Plesne sekcije, koja tradicionalno uljepša svaku svečanost Treće gi-mnazije. Nakon svečane akademije je priređeno druženje svih prijatelja Treće gimnazije, kako u salama hote-la, tako i u školskoj zgradi. n

Treća gimnazija Sarajevo

Svečana akademija povodom sedamdesetog rođendana Treće gimnazije

MLADI I ŠKOLA

Page 39: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

39

AKTIVNOSTI

Sigurno ste i vi sretni što smo na ovakav način predstavili našu Treću gimnaziju i, na veliko

zadovoljstvo svih, uspjeli prikupiti sredstva za učenike koji nisu mogli priuštiti putovanje na ekskurziju.

Naš primarni cilj jeste bio da prikupimo novčana sredstva, a dru-gi, ništa manje bitan cilj, bio je da i sve naše učenike i zaposlene pred-stavimo javnosti, da roditeljima i učenicima osnovnih škola pred-stavimo Treću gimnaziju, te da sve slobodne aktivnosti naših učenika i talente koje posjeduju ne ostavimo nezapaženim. Hvala vam na svakoj minutu i svakoj uloženoj marki za realizaciju ovog projekta. Vjerujem da je nagrada svima nama spozna-ja da svi zajedno činimo našu školu prepoznatljivom ne samo u Kanto-nu Sarajevo nego i cijeloj BiH, jer su naše aktivnosti prenosili svi mediji u BiH i više hiljada građana našeg grada nas je posjetilo. Koliko god da smo ponosni na već sve rečeno, još smo ponosniji na ponašanje i požrtvovnost svakog člana naše škole u nastojanju da sve protekne bez ijednog i najmanjeg incidenta. Za-sluga za to pripada i   rodi-teljima naših učenika, koji su nam pomagali u svemu. Zato vas molim, draga dje-co, da prenesete roditeljima riječi zahvalnosti za novča-ne priloge, donacije u jelu i piću, saradnju sa pozna-tima, izradu  flayera, sun-

cobrane i sve ostalo, a posebno  što su nam povjerili ono najvrednije što imaju - vas, drage naše učenice i učenike. Molim vas da nam oprosti-te ako nešto i nije bilo baš najbolje, ali ko radi taj i griješi! S obzirom na to da je ovo već sedma godina Dana otvorenih vrata, sve vaše primjedbe, prijedloge, pohvale recite ili ostavite u Demokratsko sanduče. Interno u zbornici ću se pojedinačno zahvaliti svim zaposlenim za podršku u rea-lizaciji ovog projekta, a ovako javno se želim zahvaliti za izuzetnu anga-žiranost pri realizaciji Dana otvore-nih vrata našoj prof. Suadi Krezić i prof. Edinu Merziću, vrijednim do-marima, na neprocjenjivoj podršci i bespoštednoj požrtvovnosti da rea-liziramo ovaj projekt. Posebno bih pohvalila profesore koji su ostali do kraja, domare i spremačice, a koji su prije i nakon realiziranog projekta

sve pospremili i omogućili nastavak odvijanja nastave bez problema, kao i sve kolegice i kolege razrednike koji su bili uz svoja odjeljenja do samog kraja, a neki od njih dali naj-bolje od sebe u pripremu i realizaci-ju, zatim učenike-maturante koji su zajedno sa Edinom Merzićem i do-marima Suadom i Elvedinom, po-magali u postavljanju i raspremanju svega potrebnog za realizaciju ovog projekta.

Zahvaljujemo se: Andreju Bači-ću, Dinu Smajlagiću, Ajdinu Fazli-ću, Edahu Hasanspahiću, Muhare-mu Muhoviću, Belminu Trle, Sandi-nu Vrpčiću.

Divne voditeljice programa bile su maturantice Ajša Hadžić i Ema Rudalija pa i njima dugujemo za-hvalnost. n

Senada Salihović, direktorica

Treća gimnazija Sarajevo

Naših ruku djela

MLADI I ŠKOLA

Page 40: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

40

AKTIVNOSTI

Piše: nastavnica Elma Šehić

Opojan miris lipa iz školskog dvorišta lagano se uvukao u svaki kutak naše škole, pomi-

lovao lice svakog đaka, svaku školsku klupu i nenametljivo najavio kraj još jedne školske godine. Svaki kraj je i vrijeme kada je potrebno da se ra-čun svede, da se srede utisci i načine planovi za neke nove početke koji će doći. Iz okrilja Treće osnovne u veliki svijet hrabro je iskoračila još jedna ge-neracija maturanata, redom vrijednih i dobrih đaka koji su za devet godina izgradili čvrste temelje na kojima će nizati sve životne pobjede i akadem-ske uspjehe. Ova školska godina je po mnogo čemu bila šarolika i uspješna. Obogatili su je kreativni ogledni časo-vi, zanimljivi projekti, brižno sprema-ne priredbe i svečanosti, humanitarne akcije, pobjede i uspjesi sa raznih ta-kmičenja.

Jednaku sreću i ponos smo doži-vjeli slaveći uspjehe, kako sa pred-metnih, tako i sa sportskih takmiče-nja. Također, ponosni smo na naše

nastavnike i učenike koji su se na pozitivan način uključili u rad lokal-ne zajednice.

Ipak, događaj koji je na najemotiv-niji način obilježio ovu školsku godinu je priredba povodom Dana kotoračkih bitaka. Naime, Unija veterana Općine Ilidža ukazala je čast Trećoj osnovnoj školi Ilidža time što su im povjerili osmišljavanje i realizaciju cjelovitog programa. Prigodnim recitalima i pje-smama evocirale su se uspomene na drage šehide i poginule borce koji su zaslužni što imamo svoju domovinu, mir i slobodu. Koliko smo ponosni i sretni Bosanci i Hercegovci, pokazale su suze koje su umivale lica prisutnih, kako učenika, koji su o borbi za Bo-snu samo slušali, tako i onih hrabrih i nesebičnih gorštaka koji su se srcem i dušom borili. Za sve što su posjetitelji osjetili i doživjeli toga dana najzasluž-nija je jedna djevojčica, učenica šestog razreda. Ona je napisala pobjednički literarni rad o tome kako se branila Bosna. Tihim i nježnim glasom čitala je retke u koje je unijela svoje čisto, dječije srce.

U nastavku slijedi Lejlin rad:

TAKO SE BRANILA BOSNA

,,Dedo, dedo, pričaj mi o mom amidži. Pričaj mi o tome kako je nje-gova kosa bila mehka i crna poput moje, pričaj mi o njegovim rukama, o njegovim djetinjim nestašlucima. Dedo, molim te, pričaj mi o amidži. Pričaj mi o onome kako je krao treš-nje od daidže Idriza. Molim te, dedo, pričaj mi...“

Toplo ušuškana djedovim zagr-ljajem, sjedeći u njegovu krilu, traži-la sam da mi iznova i iznova priča o amidži. Svakog puta bi dedo dodao neki novi detalj osvježen njegovim tananim sjećanjem koje je meni upot-punjavalo sliku o amidži. Brata svoga oca ne pamtim, poginuo je od četničke granate 1993. godine nadomak Sara-jeva. Dedo kaže da sam njegova “slika i prilika“.

,,Kćeri moja“, počeo je dedo, ,,sje-ćam se dana kada je tvoj amidža Edin došao iz škole i tražio da mu kupim gitaru. Kakva gitara, nalet te bilo.

Treća osnovna škola Ilidža

Tako se voli Bosna

MLADI I ŠKOLA

Page 41: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

41

AKTIVNOSTI

Prihvati se il’ knjige, il’ motike. Ne, on je htio gitaru. Ja ne htjedoh da mu je kupim, kontam, popustit će u školi. Al’, baksuz, za po godine, skupi pare i kupi sebi gitaru. Mislio sam, ode ona na cjepalo, samo dok jednu slabu dobije u školi. Ali, kad god ja u školu, samo ga hvale. Kontam, neće dugo. Ne pro-đe mnogo, a ono moj Edin završi sred-nju sa svim peticama, do malo, pođe svirat po sijelima i cure ga pođoše be-genisat. Njemu drago, pa kad ide onim našim sokakom, sve poskakuje. Kon-tam, neka, još malo pa ide tambura na cjepalo, valja fakultet završavat. Dok sam ja devero oko tambure i fakulte-ta, pođe rat“. ,,Kako, dedo, pođe rat? Jesu li došle Švabe pa je počeo rat?“ ,,Eeeeee, moje djete, da je doš’o Šva-bo, pa ni po muke. No, pođe komšija na komšiju udarat, onaj se zove vako, onom ime nako. Mislim, budalaština, brzo će proć’, a sve tjeram Edina da uči za prijemni na fakultet. On me ispr-va i sluš’o, al’ kako pogide onaj Hasa-nov mali što je išo s Edinom u školu, presta učit. Sve manje je bio u kući. Malo, malo pa ga nema. Jedne večeri, u akšam, na vrata dođoše četverica. Svi u nakim uniformama i s nekakim puškama. Mislim, pogriješili kuću, kad ono, s njima moj Edin. Istom, hladan znoj me probi, a strah se uvuče u srce. Kuš ti, mali, tako opremljen? Koga si

pito?! “Babo, nema se šta pitat kad se valja branit od dušmana. Eno, oni pucaju po narodu, stavljaju barikade, ne daju ni u grad ni iz grada.” “I ti se našo branit, koga ćeš ti branit sa tom tandžarom, Boga ti, velim mu“. “Idem branit Bosnu, branit tebe i mater u Bo-sni, branit brata i seku. Ne mogu samo sjedit dok dušman sije smrt s brda oko Sarajeva.” I, eto, preko noći moj Edin posta vojnik Armije BiH, a ni dvajest godina kako treba. Jah... Boga mi, dan po dan, postade gusto. Sa svih strana čuješ pogin’o ovaj pogin’o onaj. Sve mlado. Moje srce strepi, kad god puš-ka opali, gdje mi je dijete. Tog dana... doš’o s nakim jaranima, stara im sta-vila pitu, a oni jedu, smiju se i pričaju kako su uništili tri četnička bunkera i zarobili jednu pragu. Valja im opet u napad. Smiju se k’o da će na sasta-nak s djevojkama, a moje srce plače. Pričaju kako će, čim završi rat, prvo na Čaršiju na ćevape pa u Neum na more. Eh... Ispratim ih sa svim sura-ma i dovama koje sam znao. Odoše da brane grad, brane Bosnu. Svu noć su se prolamali i nadvikivali gromovi granata sa pljuskovima mitraljeskih rafala. Ja i stara, k’o dvije sablasti, še-tali po kući u mraku, osluškivali, učili sure iz Kur’ana. Sutradan, na vrata dođe neki stariji vojnik i jedan od onih sinošnjih, Edinovih jarana. Dugo šute,

ne progovaraju. Iz džepa onaj stariji izvadi Edinovu kapu i papir na kojem je bila napisana neka pjesma. Kasnije su mi pričali da je Edin brzo ispustio dušu, nije se patio. Zakačio ga je geler četničke granate. Taj isti geler ubio je i mene. Živim, ali nisam živ. Hiljadu puta na dan mi dođe - kud mu ja ne kupih onu gitaru, kud ga nisam češće slušao kako svira, što ga nisam sli-kao dok je skakutao kaldrmom ispred kuće, kud ga se nisam više nauživao. Dođe mi tako teško da ne želim više oči da otvorim, da ne pogledam više nikad ovaj surovi dunjaluk, al onda vidim tebe, kćeri. Vidim tvoga babu, tetku, tvoga brata. Vidim da ste živi, da se školujete, radite. Ako Bog da, na ljeto ćete i na more. Vidim da imate slobodu, a nju je ipak neko morao pla-titi. Tu slobodu platili su mnogi mla-dići i djevojke, starci i djeca, svojom krvlju, svojim nedosanjanim snovima, svojom hrabrošću i željom da bar ne-kom ona donese spokoj i sreću. Eto, kćeri, tako se branila Bosna životima mladih pjesnika, ustreptalih intelektu-alaca, zaljubljenih romantika, mecima hrabrih srca, roditeljskim dovama i suzama. Kćeri, pričam ti ovo jer želim da se pamti svaki gazija ili šehid. Oni to zaslužuju jer vam izboriše slobodu. Proučite im ponekad Fatihu i čuvajte domovinu“. n

MLADI I ŠKOLA

Page 42: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

42

AKTIVNOSTI MLADI I ŠKOLA

Piše: Selma Arnautović

Prva bošnjačka gimnazija je u septembru 2005. godine ispu-nila sve uvjete da u nastavni

proces uvede međunarodni Cam-bridge program. Status škole unapri-jeđen je u maju 2012. godine u Cam-bridge International School, čime ova Gimnazija postaje dijelom tradicije duge više od 150 godina.

Podsjećamo, Cambridge Interna-tional School širom svijeta omoguća-va učenicima starosne dobi od 15 do 19 godina usvajanje i razvijanje no-vih vještina u određenim oblastima, te im pruža mogućnost da budu dio programa koji pohađaju učenici više od 10 000 škola koje se nalaze u više od 160 različitih zemalja.

Zašto se, zapravo, Prva bošnjač-ka gimnazija odlučila za uvođenje Cambridge programa? Naravno, zbog mladih koji pohađaju ovu školu i zbog njihove kvalitetne budućnosti u daljnjem obrazovanju. Škola želi uče-nicima Bosne i Hercegovine učiniti dostupnim obrazovanje po najsavre-menijim standardima, a dokaz koliko su ti standardi visoko postavljeni leži u činjenici da su Cambridge certifika-ti i diplome priznati širom svijeta. Na-ime, poznato je da više od 1 400 svjet-skih univerziteta priznaju Cambridge

certifikate. Pojedinačni AS i A nivo položeni predmeti i AICE diploma uživaju međunarodno priznanje jer predstavljaju visokoprofilne kvalifi-kacije, te stroge i relevantne programe

koji podstiču visoke akademske stan-darde. Štaviše, više od 500 američkih prestižnih univerziteta priznaju Cam-bridge međunarodne certifikate AS i A nivoa, uključujući i prestižne uni-

Prva bošnjačka gimnazija

Cambridge International School - Primjer odlične nastavne prakse

Ispitna sesija iz predmeta Art&Design

Svjetski univerziteti naročito cijene obavezni predmet koji učenici polažu – Globalne perspektive i istraživa-nje. Poznato je da je MIT (Massachusetts Institute of Technology) naglasio da su njihove vrijednosti slične vrijednostima koje promiče ovaj predmet – duboko

razumijevanje, rješavanje problema, efikasna komu-nikacija, promocija međunarodnog pogleda na svijet,

te međukulturološka svijest.

Page 43: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

43

AKTIVNOSTIMLADI I ŠKOLA

verzitete iz takozvane Ivy League gru-pacije u koju spadaju Brown Universi-ty, Cornell University, Columbia Uni-versity, Dartmouth College, Harvard University, University of Pennsylvania, Princeton University i Yale University.

O načinu funkcioniranja Cam-bridge International School u Prvoj bošnjačkoj gimnaziji, nešto više rekla nam je koordinatorica Cambridge programa, profesorica Ikbala Ćatić: Ispiti koje učenici trećeg i četvrtog ra-zreda spremaju i polažu organizirani su tako da ih postepeno vode do me-đunarodne AICE diplome (Cambridge Advanced International Certificate of Education Diploma). Ispiti se polažu u periodu od 25 mjeseci, tokom tri is-pitna roka. Svaki AS Level ispit donosi jedan kredit, a kompletan A Level is-pit dva kredita. Od učenika se očekuje da ostvari minimalno sedam kredita, uključujući i obavezan predmet AS Le-vel Global Perspectives and Research (Globalne perspektive i istraživanje), te barem po jedan kredit iz svake od tri Cambridge izborne grupe. Diploma je prvi put dodijeljena 1997. godine i

od tada je popularna širom svijeta jer predstavlja “zlatni standard” Cam-bridge međunarodnih kvalifikacija.

Svjetski univerziteti naročito cije-ne obavezni predmet koji učenici po-lažu – Globalne perspektive i istraživa-nje. Poznato je da je MIT (Massachu-setts Institute of Technology) naglasio da su njihove vrijednosti slične vri-jednostima koje promiče ovaj pred-

met – duboko razumijevanje, rješava-nje problema, efikasna komunikacija, promocija međunarodnog pogleda na svijet, te međukulturološka svijest. Sve nabrojano su vještine koje učeni-ci savladaju tokom pohađanja Cam-bridge programa.

Mislim da Cambridge program, zahvaljujući svom specifičnom prin-cipu školovanja, predstavlja jedan od najkvalitetnijih obrazovnih sistema u Bosni i Hercegovini. Ispiti koji se pola-žu u okviru IGCSE programa, te AS/A Level programa pružaju nama učeni-cima priliku da razvijemo svoje krea-tivno razmišljanje, te napredne spo-sobnosti u okviru raznovrsnih Cam-bridge izbornih grupa, navodi učenica četvrtog razreda, Ena Palaska.

Učenici ovog programa već go-dinama pokazuju izvanredne rezul-tate, ali, ujedno, razvijaju i kritičko razmišljanje, neovisno istraživanje, evaluaciju argumenata, individualni rad i rad u timu, jasnu i razumno ar-gumentiranu komunikaciju, te razu-mijevanje globalnih problema iz ra-zličitih perspektiva, poručuje za kraj profesorica Ćatić. n

Simulacija ispita iz predmeta AS Biology

Najbolji učenici nagrađeni putovanjem u London

Page 44: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

44

AKTIVNOSTI

Učenica Srednje elektroteh-ničke škole Sarajevo, Nej-ra Pezo, osvojila je nagra-

du za najbolji likovni rad na temu „Bosna, ljubav, patnja, ponos“. Udruženje historičara je u prepu-noj sali Općine Novi Grad obilje-žilo Dan nezavisnosti manifestaci-jom pod nazivom “Bosna, ljubav, patnja, ponos”, koju su uljepšale priče, muzika, balet, sve protkano patriotizmom i osjećajem ponosa.

O sada već tradicionalnoj ma-nifestaciji u organizaciji histori-čara KS, govorila je predsjednica Stručnog aktiva profesora i na-stavnika historije KS, Azeri-na Muminović. Profesorica Muminović je naglasila da joj je drago što može predstaviti rad Udruženja kao i to da se ponosi što u publici vidi mla-de ljude koji su budućnost ove zemlje.

O značaju Dana nezavisno-sti govorio je profesor histo-rije, viši stručni savjetnik sa Instituta za istraživanje zlo-čina protiv čovječnosti i me-đunarodnog prava, Mensud Šadinlija.

Posebnu i nezamjenjivu ulogu u kreiranju nezavisno-sti naše države imali su borci Armije BiH. O ratnim dani-ma, ali i onim poslijeratnim i budućim, vrlo emotivno, govorio je prof. Safet Kešo,

pripadnik Armije RBiH i zastupnik u Federalnom parlamentu. Zajedno su zaključili da moramo ču-vati i poštovati našu jednu, jedinu domovinu Bosnu i Hercegovinu, moramo da prihvatimo sve njene mane i našim znanjem, zajedno u budućnosti da gradimo bolju i još ljepšu Bosnu i Hercegovinu! Na kraju su svi prisutni počašćeni div-nom melodijom harmonike u izvedbi učenika Srednje muzičke škole Sarajevo. n

Srednja elektrotehnička škola Sarajevo

Nejra Pezo osvojila nagradu za najbolji likovni rad

MLADI I ŠKOLA

Page 45: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

45

AKTIVNOSTIMLADI I ŠKOLA

Elektrotehnička škola za energetik-tu proslavila je 16. 2. 2018. godi-ne 71. godinu veoma uspješnog

odgojno-obrazovnog rada. Prisutni su imali priliku uživati u bogatom kultur-no-umjetničkom programu koji su pri-premili učenici i profesori. Proslavu dana škole čine posebnom učenički radovi koje tradicionalno poklanjaju školi za rođendan. Mi baštinimo tradiciju elektro-energetike, nadograđujemo je i pravi smo nosioci tog sektora. Prepoznatljivi smo po projektima naših učenika i njihovim uspjesima na takmičenjima. Svi se uklju-čuju u unapređenje nastavnog procesa i

vannastavnih aktivnosti. Veliki je zadatak prosvjetnog radnika da danas motivira učenike. Smatram da smo u tome uspjeli, dajemo im podršku, motiviramo ih, po-mažemo im u radu i mislim da se rezulta-ti itekako vide, istakla je direktorica škole Samira Karamehić, dipl.el. ing

U takmičarskom dijelu manifestacije učestvovali su predstavnici svih odjelje-nja, koji su na dostojanstven način pre-zentirali svoje radove. Tom prilikom su za najbolje proglašeni sljedeći radovi:

Kategorija: Prirodno-tehnička1. mjesto: CNC štampač- učenici

prezentatori: Žunić Hamza, Bekan Edin,

Imamović Ahmed, Serdarević Adnan, Horozović Anel; Mentor i odjeljenski starješina: Ades Bučan

2. mjesto: Ispitni radni pult - odje-ljenje III6, učenici prezentatori: Zolota Tarik, Mrnđić Sabahudin, Galić Amir; Mentor: odjeljenski starješina Elvir Nokto

3. mjesto: Prikaz elektroenergetskog sistema - odjeljenje IV4 učenici pre-zentatori: Karišik Emin, Mahmutović Belmin, Bičević Haris; Mentor: Ernad Jabandžić, Odjeljenski starješina: Meri-ma Leka

Kategorija: Društveno-kulturna1. mjesto: Pogledi koji izražavaju

vrijednosti - odjeljenje IV3, učenici pre-zentatori: Adilović Belma, Jović Goran, Krupalija Amina, Šeta Elmedin, Lebo Ivan; Mentor: Ismeta Trepalovac; Odje-ljenski starješina: Almina Ljuca

Najbolji prezentator je bio Avdić Mi-rza, koji je prikazao rad: Autobus na ba-terije od kartona. Čestitke svim učesni-cima u takmičarskom dijelu, njihovim mentorima i odjeljenskim starješinama, jer su blagovremeno i revnosno ispunja-vali svoje obaveze i tako ovo takmičenje doveli do ovako lijepog i ozbiljnog ni-voa. n

Elektrotehnička škola za enegetiku

Proslava 71. rođendana škole

Page 46: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

46

AKTIVNOSTI

Pripremila: prof. Aida Krhan

Plavo nebo nad gradom i hiljade bijelih mirisnih latica behara što vjetar proljetni raznosio ih je na sve strane, bili su savršen dekor za naš poseban dan, Dan škole

Srednjoškolskog centra „Nedžad Ibrišimović“ Ilijaš. Ovo je naše 57. proljeće i potrudili smo se obilježiti ga na dostojan-stven i prigodan način, u petak, 20. 04. 2018. godine. Na ovaj datum organiziran je Dan otvorenih vrata za učenike devetih razreda osnovnih škola „Hašim Spahić“, „Stari Ilijaš“, „Pod-lugovi” i „Srednje“. Također, posjetili su nas i učenici jedne osnovne škole iz Breze. Za naše osnovce pripremljene su pre-zentacije, radionice, eksperimenti i izložbe. Sve ove aktivnosti dešavale su se u prijepodnevnim satima, a zatim je uslijedila Svečana priredba kojoj su prisustvovali uposlenici škole, uče-nici, ali i naši uvaženi gosti. Pozdravne riječi uputio je mr. sc. Amir Džafo, direktor Srednjoškolskog centra „Nedžad Ibriši-mović“ Ilijaš. Direktor Džafo uručio je brojne zahvalnice ista-knutim pojedincima, ustanovama i udruženjima. Profesorici Ameli Konjičanin uručio je zahvalnicu za izuzetan dugogo-dišnji doprinos u radu i promociji škole. Ostale zahvalnice uručene su onima koji su novčanim sredstvima podržali iz-gradnju lifta u našoj školi, ali i ostale bitne projekte.

Nastavak programa obogatile su muzičke numere u izvedbi Školskog hora i pod dirigentskom palicom profeso-rice Lejle Džambazov. Recitalom, koji je pripremio profesor Muriz Kučinar, počastili su nas članovi Recitatorske sekcije, a posebnu pažnju svih prisutnih privukla je monodrama u izvedbi Admira Mehmedagića, učenika 4. razreda gimnazije.

U završnom dijelu programa proglašeni su pobjednici sportskih takmičenja povodom Dana škole. Pobjedničku ekipu u odbojci za djevojčice sačinjavaju: Mia Barić, Mirela Kurtović, Lejla Pleho, Sabaheta Orić, Elvedina Manso i Šejla Bikić.

Najbolji u odbojci za dječake bili su: Benjamin Brodlić, Faris Muratović, Anes Čizmo i Mirnes Kadrić, a u njihovom timu bile su i dvije djevojke, Belma Mešanović i Nejla Krdžić.

U stonom tenisu među dječacima najuspješniji je bio Mi-rza Nuhodžić, a od djevojčica najbolja je bila Amila Spahić.

Program povodom Dana škole završen je revijom frizura naših vrijednih i modno osviještenih frizerki i frizera.

Za samu pripremu i uspješnu realizaciju priredbe povo-dom Dana škole, najveću zahvalnost dugujemo profesorica-ma Tajibi Borić i Amri Đečević, te pedagogici Žani Živkov.

Također, ne smijemo zaboraviti ni voditelje programa; na visini zadatka bili su Šejla Bikić i Adnan Aličelebić, učenici 4. razreda gimnazije.

Nakon priredbe, uslijedilo je druženje sa našim gostima. Sudeći prema njihovim reakcijama i pohvalnim riječima, svi uposlenici i učenici naše škole besprijekorno su izvršili svoje zadatke u okviru dešavanja povodom Dana škole. Naš odgovor je da drugačije ne može ni biti kada se s ljubavlju radi. Mi znamo da škola je srž, bit života svakog čovjeka. Ka njoj i njenim putevima polazimo od ranog djetinjstva, u njoj i zahvaljujući njoj postajemo ljudi, ali i zauvijek ostajemo s njom. Jer, i čitav život jedna je velika škola. Škola je kovačnica ličnosti, mjesto gdje se formira, uz mnogo truda, upornosti, saznaje, usvaja i postaje čovjek. n

Srednjoškolski centar „Nedžad Ibrišimović“ Ilijaš

Svečano obilježen Dan škole

MLADI I ŠKOLA

Page 47: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

47

AKTIVNOSTI

Pripremila: prof. Aida Krhan

Svjetski dan voda izvrsna je prilika da se podsjetimo se na važnost vode, tog prirodnog bogatstva neprocjenjive

vrijednosti. Moto ovogodišnjeg obilježa-vanja 22. marta bio je „Priroda za vodu“, a izuzetno motivirani bili su i naši učenici, te je ovaj dan obilježen na reprezentativan na-čin. Naime, već tradicionalno, članovi Eko-loške sekcije i učenici prirodnog izbornog područja Srednjoškolskog centra “Nedžad Ibrišimović” u Ilijašu, pod rukovodstvom profesorice Mirzete Kašić-Lelo i profesorice Senade Dželović, organiziraju niz zanimlji-vih i korisnih aktivnosti prigodnih za obi-lježavanje ovog značajnog datuma. Jedna od tih aktivnosti vezana je za saradnju sa Jav-nim preduzećem „Vodostan“ Ilijaš i posjetu njihovim objektima. Ove godine posjetili smo nedavno otvoreno moderno filter po-strojenje za prečišćavanje vode na Karašnici, te su učenici praktično mogli vidjeti proces obrade vode u svim njenim fazama. O ovom procesu govorio je Miralem Omerhodžić, glavni tehnolog postrojenja. Susret na Ka-rašnici krunisan je uručivanjem diploma za učenice naše škole koje su učestvovale na literarnom konkursu povodom Svjetskog dana voda i osvojile vrijedne novčane na-grade, dar „Vodostana“. Tema je bila veoma inspirativna - „Voda, čudo što život znači“. Profesorica Mirzeta Kašić-Lelo, profesorica Amra Đečević i profesorica Aida Krhan či-nile su Komisiju koja je imala težak zadatak odabira tri najuspješnija rada. Direktorica Javnog komunalnog preduzeća „Vodostan“

d.o.o. Ilijaš, gospođa Belma Zukić, uručila je diplome nagrađenim učenicama.

Prvo mjesto zauzela je Šejla Bikić, na drugoj pozicija bila je Edina Kamenjaš, obje učenice 4. razreda gimnazije. Na tre-ćem mjestu je Adelisa Polovina, učenica 3. razreda gimnazije.

Nadamo se nastavku saradnje sa JKP „Vodostan“ d.o.o. Ilijaš i našim novim za-jedničkim pričama. Do tada, nudimo vam najljepši mogući završetak ovog teksta, nadahnuti, iz srca pisani, rad maturanti-ce Šejle Bikić, proaktivne mlade djevojke, između ostalog, angažirane i u Ekološkoj sekciji naše škole.

Voda, čudo što život znači

Ljepotice, vesela djevojčice, zaustavi se makar na tren! Želim nešto da te pitam. Voljela bih znati gdje si bila i koliko si obala rukama svojim valovitim umila... Koliko si kamenja običnog u mliječnobijele oblutke izvajala što u vrelim ljetnim danima ćutimo ih tako slatko pod stopalima? Nećeš mi od-govoriti... Tajne poput ovih samo za sebe ču-vaš. Ljubav si skrila u sebi, ljepotu pokazala u svakoj bistroj kapljici, u vrelima, potočićima i potocima, rijekama i jezerima, morima i okeanima. Vodo, sestrice, ti si naše ogledalo, ti si naše vrelo tajni, svako od nas je jedna ka-plja tebe.

Znam, umivala si i umivaš obale poštra-pane krvlju znanih i neznanih junaka, tvoji su se valovi, nemoćni, sklapali nad tjelesi-ma nedužnih što s mostova su inih u tvoje dubine bezdušno bacani. Pila si olovne suze

majki što u tvojim virovima uporno tražiše djecu svoju, bačenu šapama zvijeri u ljudski lik preobraženih. Obrušavaše se u tebe kule i gradovi, mostovi neimara čuvenih... I opet ih ljudi izgradiše, neki novi neimari obale ti premostiše. Sve sam ovo o tebi čula, sve ovo i još mnogo više. Ti nosiš život i da tebe nema, ne bi bilo ni nas. Kome bi se žedna srna ra-dovala, gdje bi labudovi, s krilima-ljiljanima, plivali? I dalje žuriš... Da li si čula moja pi-tanja, tek šapatom naslućena, stidom i zapa-njenošću pred tvojom ljepotom glasom ras-puklim izgovorena? Gubiš se iza brda, kriješ se iza drveća što spustilo se k tebi da krošnje svoje okupa. Sačekaj, brzotoka, neću te ništa više pitati. Licem ću poniknuti i posvjedočiti uzdahom dubokim; nismo svjesni tvoje vri-jednosti. Bit će prekasno ako izvor presuši, ako korita tvoja samo puste kamene doline postanu. Šapatom, poput onog tvog žubora što led ga prekrije u mraznim zimskim da-nima, molitvu izgovaram. Bože, čuvaj nam vode, brze, mirne, virovite, valovite, smarag-dno zelene, nebeski plave, modre od dubi-ne... Više je savršenstva u jednoj kišnoj kapi, u jednom slapu vode što negdje, skriven od naših radoznalih pogleda, obrušava se svo-jim kamenitim ponorom, nego u svemu što ljudska je ruka napravila. Ti nas, vodo, učiš univerzalnoj vrijednosti života. Učiš nas da se prilagođavamo, ali da svoj identitet, svoju posebnost sačuvamo. Da sebi puteve svojom snagom i svojim sposobnostima krčimo, ali da na tom putu ljubavlju, saosjećanjem i dobrotom potrebite napojimo. Ti ne tečeš, ti putuješ. Putuješ po ovom širokom svijetu i nosiš sa sobom miris uspomena, miris proš-losti što učiteljica je naše sadašnjosti i zalog naše budućnosti. Bistrooka, željela bih, poput tebe, biti vječna, lepršava i sretna. Željela bih zaogrnuti se tobom, najljepšom modro-pla-vo-zelenom haljinom, tvoje srebro, što ljepše je od uvojaka djevojačkih najljepših, rastresti po ramenima i plećima svojim...

Mirnotoka, rekla bih ti još mnogo toga, ali plašim se da riječi moje dubine i ljepote nemaju što dostojne su posebnosti tvoje. Ti si kao prva ljubav, ti dah oduzimaš svaki put kada te čovjek pogleda. Ti pokrećeš sve, do-diruješ i najudaljenije dijelove kugle zemalj-ske i poznaješ njene najveće tajne. Ti naše si bogatstvo, naše znanje i moć. Ti naše si čudo, čudo što život znači. n

Šejla Bikić, IVa

Srednjoškolski centar “Nedžad Ibrišimović”

MLADI I ŠKOLA

Naša priča o vodi

Page 48: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

48

AKTIVNOSTI

Ljudi od davnina uređuju sebe i svoj životni prostor jer u pri-rodi čovjeka jeste i potreba

za lijepim. Lijepo okruženje utiče na ljude da oni budu produktivni-ji i zadovoljniji. Razmišljajući o toj potrebi učenici i radnici Osnovne škole „Mirsad Prnjavorac“ došli su

na ideju da urede i školsko dvorište. Direktorica škole Sabiha Salčin po-držala je ovu lijepu ideju i učestvo-vala u njezinoj realizaciji. Prijatelji škole, firma „Penny Plus“ iz Vogo-šće, donirala je nekoliko sadnica voća i cvijeća, a učenici petih razre-da i članovi sekcije „Mali ekolozi“

zajedno sa svojom učiteljicom Eni-som Šahmanija odlučili ih posaditi u školskom dvorištu.

Uvidjevši ljepotu učinjenog, rodi-la se ideja za projekt „Jedan cvijet za školsko dvorište“. U realizaciji ovog projekta učestvovali su svi učenici naše škole, kao i njihovi nastavnici. Svaki učenik je donio po jednu sad-nicu, a škola je obezbjedila potreban alat da se sadnice posade. Učenici su sa oduševljenjem sadili i uživali u radu. Uređivali su i redovno zalijeva-li svoje sadnice.

Nakon uloženog rada i truda, ni rezultati nisu izostali. Školsko dvori-šte je procvjetalo najljepšim bojama i okružilo se najljepšim mirisima. Sada učenici uživaju u lijepom dvo-rištu, ali i činjenici da je dvorište nji-hovih ruku djelo. Djeca vole i žele da rade, da čine svijet oko sebe ljepšim, samo im treba mala pomoć i poticaj odraslih. Nadamo se da će i druge škole slijediti ovaj primjer te imati priliku osjetiti radost, zadovoljstvo ali i ponos kojeg učenici i radnici škole osjećaju svaki put kada prođu kroz dvorište škole. n

Osnovna škola „Mirsad Prnjavorac“ Vogošća

Jedan cvijet za školsko dvorište

Page 49: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

49

NLjudi od davnina uređuju sebe i svoj životni prostor jer u prirodi čovjeka jeste i potreba za lijepim. Lijepo okruženje utiče na ljude da oni

budu produktivniji i zadovoljniji. Razmišljajući o toj potrebi učenici i radnici Osnovne škole „Mirsad Prnja-vorac“ došli su na ideju da urede i školsko dvorište. Di-

rektorica škole Sabiha Salčin podržala je ovu lijepu ideju i učestvovala u njezinoj realizaciji. Prijatelji škole, firma „Penny Plus“ iz Vogošće, donirala je nekoliko sadnica voća i cvijeća, a učenici petih razreda i članovi sekcije „Mali ekolozi“ zajedno sa svojom učiteljicom Enisom Šahmanija odlučili ih posaditi u školskom dvorištu.

Uvidjevši ljepotu učinjenog, rodila se ideja za projekt „Jedan cvijet za školsko dvorište“. U realizaciji ovog pro-jekta učestvovali su svi učenici naše škole, kao i njiho-vi nastavnici. Svaki učenik je donio po jednu sadnicu, a škola je obezbjedila potreban alat da se sadnice posade. Učenici su sa oduševljenjem sadili i uživali u radu. Ure-đivali su i redovno zalijevali svoje sadnice.

Nakon uloženog rada i truda, ni rezultati nisu izostali. Školsko dvorište je procvjetalo najljepšim bojama i okru-žilo se najljepšim mirisima. Sada učenici uživaju u lije-pom dvorištu, ali i činjenici da je dvorište njihovih ruku djelo. Djeca vole i žele da rade, da čine svijet oko sebe ljepšim, samo im treba mala pomoć i poticaj odraslih. Nadamo se da će i druge škole slijediti ovaj primjer te imati priliku osjetiti radost, zadovoljstvo ali i ponos kojeg učenici i radnici škole osjećaju svaki put kada prođu kroz dvorište škole. n

Osnovna škola „Mirsad Prnjavorac“ Vogošća

Rezultati saradnje sa Turskim kulturnim centrom Yunus Emre

AKTIVNOSTI

Page 50: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

50

AKTIVNOSTI

U periodu 2017/2018. godi-ne Prosvjetno-pedagoški zavod proveo je veliki broj

aktivnosti sa ciljem unapređenja od-gojno-obrazovnog procesa u ustano-vama obrazovanja Kantona Sarajevo. Također, stručni savjetnici PPZ-a aktivno su učestvovali u različitim projektima, a samo oni najvažniji bit će navedeni u nastavku. Stručni sa-vjetnici su bili članovi u provođenju aktivnosti Save the Children projek-ta „Unapređenje osnovnog učenja i obrazovanja u Bosni i Hercegovini“ ENABLE- BiH. Projekt je imao za cilj dati doprinos poboljšanju ishoda učenja putem:

a) izrade Nacrta Operativnog na-stavnog plana za razvoj STEM vješti-

na (prirodne nauke, tehnologija, in-ženjerstvo i matematika) baziranog na zajedničkoj jezgri NPP definira-nog na ishodima učenja i pratećih priručnika.

b) izrade Standarda i Opera-tivnih smjernica za PPDM-peda-goško-psihološko-metodičko-di-daktičko obrazovanje nastavnika na nastavničkim fakultetima i na svim drugim fakultetima na koji-ma se pripremaju stručnjaci, a koji na svom osnovnom studiju, nisu nikako ili nedovoljno osposoblje-ni za odgojno-obrazovni rad, kao i izrade Okvira za program obu-ke i certificiranje univerzitetskih profesora za obrazovne module u oblasti PPDM.

Također, stručni savjetnici bili su dio radne grupe u Općini Centar koja je usvojila Akcioni plan za rješa-vanje problema romske populacije u oblastima zapošljavanja, stambenog zbrinjavanja, obrazovanja i zdrav-stvene zaštite za period 2017-2020.

Na inicijativu KulturKontakt Austria u saradnji sa Švicarskom ra-zvojnom agencijom (SDC), a u okvi-ru programskog pristupa PrilikaPlus projekta, organiziran je seminar „Visokokvalitetno učenje temeljeno na radu Priručnik za efikasniju im-plementaciju individualnih modela učenja temeljenog na radu“.

Međunarodni forum solidarno-sti MFS-EMMAUS je u saradnji sa Udruženjem profesora i nastavni-

Prosvjetno-pedagoški zavod Kantona Sarajevo

Učenici, roditelji i nastavnici zajedno za bolje sutra

MLADI I ŠKOLA

Page 51: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

51

AKTIVNOSTI

ka informatike Kantona Sarajevo EDU IT, u svrhu jačanja kapaciteta obrazovnih institucija za prevenciju zlostavljanja i eksploatacije djece po-sredstvom IKT realizirao 10 webina-ra, na kojima je aktivno učestvovalo devedeset i četiri profesora, nastav-nika, pedagoga i drugih predstav-nika nastavnog kadra iz osnovnih i srednjih škola iz Federacije BiH.

Putem interaktivnih predavanja i diskusija imali su priliku upoznati se sa pozitivnim i negativnim utje-cajima Interneta na djecu, te na koje načine se može prevenirati socijalna izoliranost djece i nepoželjni ishodi izloženosti nasilju na Internetu.

Važno je istaknuti i učešće u rea-lizacije EU projekta „Razvoj kvalifi-kacijskog okvira za cjeloživotno uče-nje – QF LLL“. Ovaj obimni projekt rezultirao je izradom dokumenata koji su prezentirani na Konferenciji održanoj u Sarajevu, 5.6.2018.godi-ne. Prezentirani dokumenti su:

Priručnik za unaprijeđenje VET kvalifikacija, Priručnik za osiguranje kvaliteta u stručnom obrazovanju i obuci sa dokumentima za internu i eksternu evaluaciju, te evaluaciju na nivou sistema, Izvještaj o poveziva-nju sa evropskim kvalifikacijskim okvirom (EQF) i kvalifikacijskim okvirom evropskog prostora visokog obrazovanja (QF-EHEA), Smjernice za budžetsko i finansijsko planiranje za srednje stručne škole i Priručnik za provođenje analiza potreba za obukama i jačanje partnerstva izme-đu poslodavaca i ustanova za struč-no obrazovanje i obuku.

U toku su aktivnosti na izradi NPP-a za Informatiku i Programira-nje za II razred, a za ostale predmete IT, III i IV razreda potrebno je ko-misiju proširiti i nastaviti aktivnost početkom naredne školske godine.

Važno je istaći da je PPZ organizi-rao i različite manifestacije u okviru obilježavanja Dana Kantona Saraje-vo. Dana 08.5.2018. godine održana je Revija kulturno-umjetničkog stva-ralaštva učenika osnovnih i srednjih škola KS, na kojoj su se predstavili najuspješniji izvođači sa kantonal-nog takmičenja osnovnih muzičkih škola (6 muzičkih numera).

Revija kulturno-umjetničkog stvaralaštva djece predškolskih usta-nova KS održala se 09.5.2018. godine (13 tačaka iz 5 oblasti).

U okviru Revije koja se održala 08.5.2018. godine dodijeljena su pri-znanja djeci sa smetnjama u razvoju, djeci predškolskih ustanova i učeni-cima osnovnih škola za najuspješniji likovni rad, kao i priznanja učeni-cima srednjih škola za najuspješniji literarni rad, a dobitnici priznanja pročitali su svoj nagrađeni rad. Izlož-ba likovnih radova djece sa smetnja-ma u razvoju, djece predškolskih ustanova i učenika osnovnih škola bila je postavljena u auli Centra za

kulturu KS (BKC-a), a posjetioci su je mogli pogledati u vrijeme obilje-žavanja Dana Kantona Sarajevo.

U skladu sa programom rada, KJU Porodično savjetovalište je u če-tiri osnovne škole realiziralo pilot aktivnost promocije inkluzivne kul-ture „ZaJedno“ u kojoj su ciljne gru-pe projekta bili učenici, roditelji i na-stavnici. PPZ je u elektronskoj formi proslijedio Informaciju o provedenim aktivnostima promocije inkluzivne kulture „ZaJedno“ svim pedagozima i psiholozima u Kantonu Sarajevo. Istaknuto je da građenje inkluzivnih kultura je važan segment u odgoju učenika osnovne škole i njenom se kontinuiranom promocijom na na-čin primjeren uzrastu učenika, utječe na razvoj njihove ličnosti. Škole će u skladu sa svojim potrebama, opera-tivnim programima rada odjeljenj-skih zajednica, rada sa nastavnicima i saradnjom sa roditeljima, planirati realizaciju aktivnosti i radionica, uz stručnu podršku KJU Porodično sa-vjetovalište. n

MLADI I ŠKOLA

Page 52: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

52

AKTIVNOSTI

Na početku pojasnimo kako izgleda cijeli proces od pri-jave pa do završetka po-

laganja vozačkog ispita u Kantonu Sarajevo. Dakle, proces se sastoji od sljedećih elemenata: prijem prijave za ispit, kompletiranje predmeta iz arhive kandidata koji su već izlazili na polaganje, pregledavanje valid-nosti priložene dokumentacije, veri-fikacija i odobravanje izlaska na ispit ili vraćanje za dopunu dokumenta-cije, pravljenje spiskova i rasporeda za polaganje, polaganje ispita, izra-da uvjerenja o položenom ispitu za one kandidate koji su položili ispit, upisivanje svih izdatih uvjerenja u adekvatne registre, podjela uvjerenja kandidatima, arhiviranje predmeta. Ukupan broj izlazaka u 2017. godini iznosio 10.981. Najveći broj izlazaka je zabilježen za kandidate koji su po-lagali ispit za vozače motornih vozi-la B kategorije. Broj izlazaka na ispit iznosi 9.982 što predstavlja 90,9% svih ispita u ovom periodu. Najma-nji broj ispita je bio za kategoriju BE, tri ispita, što predstavlja 0,02% od svih provedenih ispita. 6.827 ispita završeno je sa pozitivnim ishodom, odnosno kandidati su položili, a to predstavlja prolaznost od 62,2%, dok je 4.154 ispita završeno negativnim rezultatom što je 37,8%. Godište 1998. je bilo najviše zastupljeno u 2017. godini sa ukupno 1.958 izla-zaka na ispit što predstavlja 17,83%

svih izlazaka na polaganje. Također, zanimljivo je napomenuti da je po-pulacija koja je najviše zastupljena na polaganjima školske, odnosno stu-dentske dobi, a najveći procenat pro-laznosti ostvarila je najmlađa grupa kandidata, odnosno ‘99. godište.

U prvih pet mjeseci tekuće godi-ne, ukupan broj izlazaka na polaganje vozačkog ispita iznosio je 5 395, od čega je najveći broj kandidata i kandi-datkinja koji su polagali ispit za voza-če motornih vozila B kategorije. Broj izlazaka na ispit za B kategoriju iznosi 4.809 što predstavlja 89,1% svih ispita u ovom periodu. Najmanji broj ispita je bio za kategoriju BE i potkategoriju A1, samo po jedan ispit, što predstav-lja 0,02% od svih provedenih ispita.

Od ukupnog broja izlazaka na is-pit, 3.277 ispita završeno je sa pozitiv-

nim ishodom, odnosno kandidati su položili, iz čega slijedi da je prolaznost 60,7%. S druge strane,

118 ispita završeno je negativnim rezultatom što predstavlja 39,3%. Go-dište 1999. je bilo najviše zastupljeno sa ukupno 1.170 izlazaka na ispit što predstavlja 21,7% ukupnih izlazaka na polaganje. Također, populacija koja je najviše zastupljena na polaga-njima je školske, odnosno studentske dobi. što je i za očekivati jer se veliki broj kandidata upravo u ovom peri-odu odlučuje na polaganje vozačkog ispita. Najveći procenat prolaznosti ostvarila je najmlađa grupa kandida-ta, odnosno 2000. godište.

U prvih pet mjeseci 2018. godine pored ispita iz upravljanja, obavljeno je 6.611 ispita iz prve pomoći i pozna-vanja propisa. n

Ministarstvo za obrazovanje, nauku i mlade - Sektor za saobraćaj i edukaciju

Kako izgleda polaganje vozačkog ispita?

MLADI I ŠKOLA

Page 53: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

53

AKTIVNOSTI

Odjeljenje za predškolsko, osnovno i inkluzivno obrazovanje Ministarstva za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo u 2018. godini nastavilo

je sa radom na različitim aspektima obrazovnog sistema. Tako je u februaru i martu 2018. godine realiziran projekt „Škola skijanja“ za sve učenike šestih razreda osnovnih škola kao javnih ustanova u Kantonu Sarajevo. Zahvalju-jući ovoj Školi, oko 4 000 učenika šestog razreda naučilo je osnovne vještine skijanja.

“Škola u prirodi” jedan je od projekata koji se već uspješno sprovode, a Ministarstvo radi na pronalaženju načina da njegovu realizaciju učini što jednostavnijom. Na putu ka tom cilju, Ministarstvo za obrazovanje, nau-ku i mlade Kantona Sarajevo izdvojilo je 250 000 KM iz ovogodišnjeg budžeta za sufinansiranje dogradnje po-dručne škole Šabići sa “Školom u prirodi” koja je u sastavu OŠ “Zaim Kolar” Trnovo. Namjera je da se proširivanjem kapaciteta ovog objekta omogući svim učenicima četvrtih razreda, za njih oko 4 000, da “Školu u prirodi” provedu u predivnom prirodnom ambijentu Bjelašnice, besplatno i u boljim uslovima.

U okviru aktivnosti u oblasti edukacije i stručnog usa-vršavanje nastavnika i ostalih zaposlenih u osnovnim i srednjim školama na području Kantona Sarajevo, održana je edukacija asistenata u nastavi na temu „Inkluzija – upo-treba IT-a u inkluziji“.

Jedan od tekućih programa koji realizira ovo Odjelje-nje je program „Matrica za rano prepoznavanje indikato-ra rizika od društveno neprihvatljivog ponašanja učeni-ka“ koji se implementira od drugog polugodišta školske 2017/2018. godine u svim osnovnim i srednjim školama u Kantonu Sarajevo.

Još neke od obavljenih aktivnosti od početka tekuće godine su: potpisan Protokol o realizaciji Projekta škole

plivanja za sve učenike četvrtih razreda osnovnih škola u Kantonu Sarajevo, realizirana eksterna procjena znanja u svim osnovnim školama za treći i šesti razred, realizirana interna evaluacija znanja učenika u svim osnovnim škola-ma u drugom, četvrtom, petom, sedmom i osmom razre-du. Pored toga, usvojen je Nacrt strategije za uključivanje djece s poteškoćama u razvoju u obrazovanje sa sedmo-godišnjim Planom implementacije, potpisan Sporazum o uspostavi centra za predškolski odgoj i obrazovanje djece sa teškoćama u razvoju čiji su potpisnici ministar za obra-zovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo, Elvira Kazazo-vića, i v.d. direktora JU Centar za odgoj, obrazovanje i re-habilitaciju „Vladimir Nazor“, Mersudin Kadrić, i načelnik Općine Novo Sarajevo, Nedžad Koldžo, zatim ostvarena saradnja Ministarstva za obrazovanje, nauku i mlade KS i Caritasa Švicarske u projektu “Predškolsko obrazovanje za svu djecu” itd.

Od aktivnosti koji su u proceduri su donošenje Zakona o ranom i predškolskom odgoju i obrazovanju i Pedagoš-kih standarda i normativa za osnovnu školu. n

Aktivnosti Sektora za predškolsko, osnovno i inkluzivno obrazovanje u 2018. godini

MLADI I ŠKOLA

Page 54: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

54

AKTIVNOSTI

Odjeljenje za informatizaci-ju, međunarodnu saradnju i evropske integracije Mi-

nistarstva za obrazovanje, nauku i mlade kontinuirano radi na različi-tim aktivnostima i projektima koji su započeti ranije ili su u početnim fazama realizacije.

U okviru programa Danube Transnational Programme – Dunav-ski transnacionalni program IPA II, Ministarstvo je dobilo mogućnost učestvovanja u istom kao ravnoprav-ni partner u projektu sa još 24 par-tnera pod nazivom „Learning by Doing - Target capacity building of VET partnerships in the Danube Re-gion for the effective modernization of VET system“. Projekt se finansira iz sredstava IPA II u okviru Danube Transnational Programme – Dunav-ski transnacionalni program.

Ministarstvo misli i na najmla-đe pa je izvršilo nabavku ormarića i druge opreme za učenike prvih razreda osnovnih škola na područ-ju Kantona Sarajevo. Osnovni cilj nabavke školskih ormarića za uče-nike u javnim osnovnim školama na području Kantona Sarajevo jeste da se učenici rasterete težine školskih torbi. Preteške đačke torbe su dugo-godišnji problem na koji je upućiva-lo Ministarstvo zdravstva Kantona

Sarajevo i Vijeće roditelja te je na-bavka ormarića početak rješavanja tog problema ugledajući se na škole u Evropskoj uniji gdje svaki učenik ima svoj metalni ormarić u kojem ostavlja stvari i opremu koja mu nije potrebna svaki dan.

Jedna od kontinuiranih aktivno-sti Ministarstva je edukacija, struč-no osposobljavanje i usavršavanje nastavnika i nenastavnog osoblja u školama na području Kantona Sara-jevo. S tim u vezi je i edukacija za na-stavnike/profesore razredne nastave za prvi i drugi razred za predmet Informatika. Cilj edukacije je ospo-sobiti nastavnike/profesore razred-ne nastave za korištenje hardvera i softvera putem e-učionica u reali-zaciji nastavnih sadržaja iz NPP-a iz predmetna Informatika, za učenike prvog i drugog razreda osnovnih škola sa područja Kantona Sarajevo. Dugoročni cilj je osposobiti i struč-no usavršiti nastavnike, zatim pra-ćenje trendova i čestih promjena u informacionim i komunikacionim tehnologijama, te jačanje nastavnič-ke kompetencije za primjenu istih u nastavi. Cilj ovog projekta je i potica-nje inovativne pedagogije, razvoja i usavršavanja inovativnih nastavnika i osiguravanje korištenja IKT-tehno-logija u pripremi i održavanju nasta-

ve.Ministarstvo pokreće i različite

međunarodne saradnje i aktivnosti, pa je u saradnji sa British Council-om BiH organiziralo obuku za nastavni-ke 10 osnovnih škola Kantona Sara-jevo. Jedan od ciljeva ove edukacije je da nastavnici i škole učesnice projek-ta, usvoje međunarodno referencira-no poimanje digitalne pismenosti i njenih suštinskih elemenata, odno-sno dalje promoviraju značaj digital-ne pismenosti, kritičkog razmišljanja i rješavanja problema kao ključnih vještina za učenje i podučavanje kao i za život u 21. stoljeću. Nastavnici su educirani putem tri modula pod nazivom: Kritičko razmišljanje i rje-šavanje problema, Digitalne vještine i Micro:bits. U okviru istog projekta organizirano je i takmičenje koje je imalo za cilj razvoj informatičke pi-smenosti učenika osnovnih škola uz upotrebu Micro:bit džepnih računa-ra. Pravo učešća su imale osnovne škole koje su dio programa „Škole za 21. vijek“ koje su iskazale interes i volju za učešćem uz prihvatanje svih propozicija takmičenja.

Još jednu suradnju Ministarstvo je pokrenulo sa svojim strateškim partnerom Univerzitetskim telein-formatičkim centrom UTIC a ova suradnja ogleda se u potpisivanju

Aktivnosti Sektora za informatizaciju, međunarodnu saradnju i evropske integracije

Page 55: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

55

AKTIVNOSTI

ugovora za unapređenje informaci-onog sistema EMIS. Nakon analize strukture i procesa informacionog sistema EMIS kojeg su do sada ko-ristile sve osnovne i srednje škole na području Kantona Sarajevo, Mi-nistarstvo za obrazovanje, nauku i mlade je zaključilo da je postojeći sistem nedostatan za sve aktivnosti koje provodi ili planira provoditi. Zbog toga je donesena odluka da se sa tehnološkog aspekta dodatno unaprijedi postojeći sistem njegovim podizanjem na web platformu. Na ovaj način se rješavaju brojni pro-blemi i poteškoće koji su uočeni u dosadašnjoj praksi, ali i izbjegavaju greške u statistici i izvještavanju te olakšava rad nastavnika/profesora i osoba odgovornih za EMIS. Tako-đer, sistem predstavlja i poboljšanje integracije podataka sa sistemom E-matura, EMIS Print  i On-line upis u srednje škole, kako bi informacije bile relevantne i pouzdane.

Još jedan od kontinuiranih pro-

jekata Ministarstva je projekt „Elek-tronski dnevnike“ u svim osnovnim školama na području Kantona Sa-rajevo. Cilj je unapređenje odgoj-no-obrazovnog rada u školi, kao i osiguranje brže i bolje komunikacije na relaciji učenik-nastavnik-rodite-lji. “E-dnevnik” predstavlja aplikativ-ni softver namjenski razvijen za po-trebe digitalnog vođenja pedagoške administracije i evidencije u osnov-nim školama na području Kantona Sarajevo. Aplikacija „E-dnevnik“ u velikoj mjeri treba da olakša vođenje pedagoške administracije i evidenci-je u osnovnim školama na području Kantona Sarajevo. Digitalno vođenje pedagoške administracije i evidenci-je u osnovnim školama na području Kantona Sarajevo ima za cilj, izme-đu ostalog, i unapređenje saradnje sa roditeljima tj. njihova stalna infor-miranost o uspjehu učenika. Elek-tronski dnevnik također omogućava nastavnicima, razrednicima i direk-torima škola brzu i jednostavnu izra-

du uobičajenih izvještaja o održanim časovima, te ocjenama i izostancima učenika koji se analiziraju na sjedni-cama nastavničkih vijeća.

Pored gore pobrojanog, Mini-starstvo za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo je pripre-milo “Okvir digitalnih kompetenci-ja – smjernice za nastavnike” u cilju povećanja nivoa digitalnih kom-petencija nastavnika zaposlenih na svim nivoima obrazovanja (izuzev predškolskog odgoja i obrazovanja), stjecanja višeg nivoa znanja i vješti-na potrebnih za svakodnevni život, bolju konkurentnost na tržištu rada i građanski aktivizam, a posebno lič-nu zaštitu u onlajn prostoru. Doku-ment nastoji da podstakne diskusiju o digitalnoj kompetenciji kao jednoj od ključnih kompetencija potreb-nih za život i rad u informacionom društvu i omogući nastavnicima da kroz sopstveni razvoj i praksu krei-raju podsticajno okruženje za učenje u okviru svih nastavnih predmeta. Pod digitalnim kompetencijama u ovom Okviru podrazumijevamo os-posobljenost nastavnika za kritičku i bezbjednu upotrebu IKT-a u ličnom, profesionalnom i društvenom djelo-vanju. Okvir digitalnih kompetenci-ja – smjernice za nastavnike, se može koristiti kao oslonac za efikasno i efektno integriranje digitalne teh-nologije u proces nastave i učenja. Na osnovu navedenog dokumenta nastavnici mogu vrednovati ili pro-cijeniti svoje znanje, vještine i razu-mijevanje digitalne kompetencije i identificirati oblasti u kojima im je potrebna podrška i stjecanje novih znanja. Kreatori programa stručnog usavršavanja nastavnika u Okviru mogu pronaći smjernice za izbor no-vih tema, sadržaja i aktivnosti ili re-definiranje postojećih obuka. n

Page 56: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

56

AKTIVNOSTI

Odjeljenje za visoko obrazo-vanje, nauku i mlade Mi-nistarstva za obrazovanje,

nauku i mlade u periodu od januara do juna tekuće godine nastavilo je da radi na različitim aktivnostima. Sufinansiranjem programa nauke za 2018. godinu je predviđeno izdvaja-nje sredstava za podršku naučnoi-straživačkoj djelatnosti, a sa svrhom ulaganja u osposobljavanje kadrova za naučni i istraživački rad, usavrša-vanje naučnoistraživačkog osoblja, razvoj i uvođenje nove naučnoistra-živačke infrastrukture te poticanje naučnoistraživačkih i istraživačko-

razvojnih projekata od interesa za Kanton i razvoj naučnoistraživačke djelatnosti.

Vlada Kantona Sarajevo je svo-jom odlukom utvrdila namjenu, kriterije i način raspodjele sredsta-va iz budžeta Kantona Sarajevo za 2018. godinu koja su osigurana za podršku naučnoistraživačkoj djelat-nosti na području Kantona Sarajevo u iznosu od 1.000.000 KM.

Vrijedi istaknuti još jednu od aktivnosti ovog Sektora Ministar-stva a tiče se poduzimanja mjera za osnivanje Centra za napredne teh-nologije u Sarajevu kao javne insti-

tucije. Ovaj Centar treba da bude učesnik u identifikaciji i primjeni  naprednih tehnologija iz oblasti odbrambene industrije, savreme-nih metalnih i nemetalnih materi-jala, posebno kompozitnih materi-jala, elektronskih i informacionih tehnologija, savremenih tehnolo-gija za preradu metala, opto-elek-tronskih sistema, visoko-energet-skih materijala itd. 

Krajnji domet Centra bi bilo osvajanje tehnoloških patenata i know how cjelovitog i potpuno no-vog proizvoda ili tehnologije, a što bi predstavljalo dugoročne izvore finansiranja Centra koji bi trebao biti otvoren za plasman državnom, privatnom ili inostranom kapitalu.

Također, Skupština Kantona Sa-rajevo 05. 03. 2018. godini utvrdila je Nacrt strategije prema mladima Kantona Sarajevo za period 2018 - 2022. godine. Usvajanjem Nacrta strategije, Vlada Kantona Sarajevo je iskazala spremnost za sistemski rad na poboljšanju položaja mladih u ovom kantonu. Ovakav strateški dokument izrađen je po prvi put u Kantonu Sarajevo, a kreiralo ga je Ministarstvo za obrazovanje, nauku i mlade KS uz podršku predstavnika svih resornih ministarstava, skup-štinskih tijela, Grada Sarajeva, Stu-dentskog parlamenta UNSA, Aso-cijacije srednjoškolaca BiH i Vijeća mladih KS. n

Aktivnosti Sektora za visoko obrazovanje, nauku i mlade za period januar – juni 2018.

Page 57: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

57

AKTIVNOSTI

Vlada Kantona Sarajevo prihvatila je Smjernice za uvođenje dualnog obrazo-

vanja u srednjim stručnim škola-ma na području Kantona Sarajevo kojima počinje reforma realizacije praktične nastave u ovim škola-ma s ciljem obrazovanja buduće konkurentne i stručne radne sna-ge potrebne tržištu rada. Smjer-nice će predstavljati polazni okvir za donošenje zakona o dualnom obrazovanju u KS.

Također, Skupština Kantona je usvojila i Nacrt zakona o udž-benicima koji bi, između ostalog, omogućio praksu jedan udžbenik - jedan predmet. Kako je rekao ministar za obrazovanje, nauku i mlade KS Elvir Kazazović, ovo će omogućiti bolju kontrolu i veći kvalitet sadržaja u udžbenicima, a nastavnici će učestvovati u odluci o tome koji udžbenik je najbolji za korištenje. Zakonom je predviđe-no da u ponudi budu dva udžbeni-ka, a onaj za koji se nastavnici od-luče, bit će korišten. Ti udžbenici će se koristiti četiri godine, nakon čega postoji mogućnost promjene.

Osim navedenog, Ministar za obrazovanje, nauku i mlade Kanto-na Sarajevo, Elvir Kazazović, upri-ličio je sastanak sa regionalnom di-rektoricom DVV Internationala za regiju Kavkaza, Turske i Jugoistoč-ne Evrope, Majom Avramovskom, i

direktorom ureda ove organizacije za BiH, Emirom Avdagićem. Raz-govarali su o obrazovanju odraslih u Kantonu Sarajevo, kao i o mogu-ćim zajedničkim aktivnostima u ci-lju njegovog unapređenja.

Uz navedene aktivnosti i one kontinuirane, realizirane su probna eksterna matura u srednjim škola-ma na području Kantona Sarajevo u srijedu i četvrtak - 11. 04. i 12. 04. 2018. godine te interna evalu-acija znanja učenika srednjih škola - gimnazija, koji pohađaju 1., 2. i 3. razred srednje škole.

Ministarstvo za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo u protekloj godini je posebnu pažnju posvetilo međunarodnoj saradnji i jačem povezivanju osnovnih i sred-njih škola sa evropskim partnerima u oblasti uspješnog pisanja, apliciranja i upravljanja projektima finansiranih od strane Evropske unije. Tako su di-rektorica gimnazije “Rudolf Maistra” iz Slovenije, Bernarda Trestenjak, i nastavnice ove škole posjetile resorno ministarstvo s kojim sarađuju na pro-jektima Erasmus +, kao i Prvu gimna-ziju i Srednju ekonomsku školu. n

Aktivnosti Sektora za srednje i obrazovanje odraslih

Page 58: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

58

PROJEKTI

Kao što je poznato, Ministar-stvo za obrazovanje nauku i mlade ulaže velika sredstva u

ustanove obrazovanja, sam obrazovni proces, u edukacije nastavnog kadra, osiguranje imovine, uposlenika i uče-nika, ali i stipendira nadarene učeni-ke i studente, te učenike deficitarnih zanimanja. U nastavku će biti nabro-jana samo neka kapitalna ulaganja od 2015. do 2018.godine. Nastavljena je izgradnja Akademije scenskih umjet-nosti u vrijednosti od 500.000 KM. Za dovršetak je neophodno obezbijediti cca 5.000.000 KM. Pokrenute su ak-tivnosti na izgradnji Univerzitetske biblioteke Univerziteta u Sarajevu iz sredstava Saudijskog fonda za razvoj i obezbijeđeno vlastito učešće. Izgrad-nja biblioteke će biti finansirana iz Sa-udijskog fonda za razvoj. Nastavljena rekonstrukcija bazena na Fakultetu za sport i tjelesni odgoj Univerziteta u Sarajevu. U toku su završne aktivno-sti na izgradnji sale za tjelesni odgoj u JU Sedma osnovna škola za koju je u Budžetu KS u 2018. odobreno 150.000 KM (ukupna investicija cca 900.000 KM). U toku je i nabavka opreme za salu u JU Sedma osnov-na škola. Nastavljena je, u suradnji sa općinama Novi Grad Sarajevo i Novo Sarajevo, izgradnja nove osnovne škole na Aneksu. Ukupna vrijednost

investicije za I i II fazu 6.030.834,87 KM. Projekt je započet 2014. godine, a završetak se planira za septembar 2018. godine. Sredstva za izgradnju obezbijeđena u odnosima 50% Mini-starstvo za obrazovanje, nauku i mla-de KS, 25% Općina Novi Grad Sara-jevo i 25% Općina Novo Sarajevo. U Budžetu KS za 2018. godinu odobre-na su sredstva u iznosu od 1.000.000 KM. U toku je i nabavka opreme za salu u JU OŠ „Aneks“ u vrijednosti od 500.000 KM iz Budžeta Kantona Sarajevo za 2018. godinu. Provode se i završne aktivnosti na izgradnji sale za tjelesni odgoj u JU OŠ „Mustafa Busuladžić“ za koju je u Budžetu KS za 2018. odobreno 150.000 KM (uku-pna investicija cca 1.100.000 KM). Također, u toku je i nabavka opreme za salu u vrijednosti od 150.000 KM iz Budžeta Kantona Sarajevo za 2018. godinu.

U 2016. godini položen je i ka-men temeljac za novu osnovnu ško-lu na Šipu. U 2018. godini u Budžetu KS odobrena su sredstva u iznosu od 500.000 KM. Procijenjena vrijednost ovog projekta je 10.500.000 KM. Iz-gradnja sale u JU OŠ „Hašim Spahić“ bi trebala da počne uskoro i da se za-vrši do kraja 2018. godine. Provedena je procedura javne nabavke. Obezbije-đena su sredstva u iznosu od 500.000

KM u Budžetu Kantona Sarajevo za 2018. godinu. Provođenje projekta energetske efikasnosti, u skladu sa di-rektivama Evropske unije i Akcionim planom Energetske efikasnosti u Kan-tonu Sarajevo, u ukupnom iznosu od 1.863.326 KM provodi se na dva nači-na: sredstvima kredita Svjetske banke u iznosu od 986.148 KM od kojih će biti utopljene sljedeće škole: JU OŠ „Izet Šabić“, JU Peta osnovna škola i JU Srednja elektrotehnička škola Sarajevo. Pored sredstava od kredita Svjetske banke potrebno je odobriti i sredstva iz Budžeta Kantona Sarajevo u iznosu od 250.000 KM.

Drugi način su sredstva Federal-nog fonda za zaštitu okoliša i UNDP-a, preko Ministarstva prostornog uređe-nja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo, sredstva općina na područ-ju Kantona Sarajevo i donacija Am-basada Švedske i Japana u iznosu od 877.178 KM za:

JU OŠ „Vladislav Skarić“, Općina Centar, vrijednost investicije 430.389 KM , JU OŠ „Malta“, Općina Novo Sarajevo, vrijednost investicije 330.411 KM, JU OŠ „Behaudin Selmanović“, Općina Novi Grad Sarajevo. Vrijed-nost ove investicije je 116.378 KM.

Također, u okviru odobrenih sred-stava iz Budžeta Kantona Sarajevo, sa pozicije Ministarstva za obrazovanje,

Ulaganja u ustanove obrazovanja od 2015. do 2018. godine

Sektor za ekonomske poslove Ministarstva za obrazovanje, nauku i mlade KS

Page 59: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

59

PROJEKTI

nauku i mlade izdvajaju se sredstva za hitne, manje sanacije na objektima osnovnih i srednjih škola u Kanto-nu Sarajevo. U Budžetu KS za 2018. godinu za ove namjene odobrena su sredstva u iznosu od 380.000 KM čija realizacija je u toku, a obuhvaćena je i velika rekonstrukcija JU OŠ „Musa Ćazim Ćatić“ i objekta JU „Djeca Sara-jeva“, te će ukupna investicija po ovom osnovu za period od 2015. do 2018. godine iznositi 1.040.000 KM.

U toku 2018. godine, nastavljena je i realizacija projekta Rekonstrukcije i dogradnje JU OŠ „Zaim Kolar“ – Ško-la u prirodi Šabići u cilju omogućava-nja provođenja obaveze organiziranja škole u prirodi u četvrtom razredu osnovnih škola u Kantonu Sarajevo, na području Kantona Sarajevo. Odobre-na sredstva za 2018. godinu u Budžetu Kantona Sarajevo iznose 250.000 KM.

Projekt Elektronski dnevnik, kao pilot projekt pokrenut je 2016. godine. U 2018. godini odobrena su sredstva u iznosu od 1.100.000 KM za nabavku neophodne opreme.

U cilju rasterećenja školske torbe izvršena je nabavka ormarića za uče-nike prvog razreda osnovnih škola u 2018. godini, u ukupnoj vrijednosti od 150.000 KM.

Također, svake godine u Budžetu Kantona Sarajevo odobravaju se sred-stva za nabavku opreme za potrebe osnovnih i srednjih škola i JU „Djeca Sarajeva“. U 2018. godini odobrena su sredstva u iznosu od 300.000 KM za nabavku opreme koja obuhvata i osnovnu opremu za JU Osnovna mu-zička škola Ilidža. U 2018. godini iz-dvojena su sredstva u iznosu od 50.000 KM za nabavku 4000 licenciranih software-a (Office paket) za osnovne i srednje škole u Kantonu Sarajevo.

Ulaganja u visokoškolske ustanove iznose 100.000 KM.

Ostali projekti u periodu 2018. godine

Svake godine u Budžetu Kantona Sa-rajevo i Federalnog ministarstva obrazo-vanja i nauke odobravaju se sredstva za nabavku besplatnih udžbenika za učeni-ke osnovnih škola u Kantonu Sarajevo i to za učenike prvih razreda i, u skladu sa odobrenim sredstvima, za učenike vi-ših razreda iz porodica u stanju socijalne potrebe. U 2018. godini za ove namjene obezbijeđena su sredstva u iznosu od 309.200 KM.

Škola plivanja za učenike i studente

U 2018. godini nastavljena je i škola plivanja kojom su obuhvaćeni učenici četvrtog razreda osnovnih škola na po-dručju Kantona Sarajevo. Za ovaj pro-jekt utrošeno je 100.000 KM. Kanton Sarajevo je prvi u regionu pokrenuo školu plivanja kao obaveznu nastavnu aktivnost, u cilju kvalitetne realizacije trećeg časa tjelesnog odgoja.

Škola skijanja za učenike

Ministarstvo je u 2018. godini po-krenulo i školu skijanja kojom su obu-hvaćeni učenici šestog razreda osnovnih škola na području Kantona Sarajevo. Za realizaciju ovog projekta izdvojena su sredstva u iznosu od 100.000 KM.

Projekt Eksterna matura nastavljen za osnovne škole i uveden kao pilot pro-jekt u srednje škole. Obuhvata evaluaciju stečenog znanja kroz navedeno školova-nje i za učenike osnovnih škola je za-mjena za prijemni ispit. Za realizaciju u 2018. godini odobreno 100.000 KM.

Stručna edukacija nastavnika i ostalih zaposlenika za koju je utrošeno 200.000 KM u 2018. godini realizira se u sklopu zakonske obaveze o kontinui-ranoj edukaciji i usavršavanju nastav-

nika i ostalih uposlenika u osnovnim i srednjim školama na području Kantona Sarajevo.

Za osiguranje školskih objekata i opreme izdvojeno je 120.000 KM, a za osiguranje uposlenika u osnovnim i srednjim školama 330.000 KM. Po prvi put je realizirano sistemsko osiguranje svih objekata i opreme osnovnih i sred-njih škola sa područja Kantona Sarajevo putem zajedničke nabavke, kao i osigu-ranje uposlenika u osnovnim i srednjim školama.

Osigurane su stipendije učenicima i studentima u 2018. godini u iznosu od 250.000 KM. Stipendije se odnose na studente nosioce priznanja „Zlatna znač-ka“ Univerziteta u Sarajevu i od 2016. go-dine stipendije učenicima prvih razreda deficitarnih zanimanja srednjih škola.

Osiguranje učenika

U skladu sa Zakonom o zdravstve-nom osiguranju (“Službene novine F BiH”, broj: 30/97,7/02,70/08,48/11), Mi-nistarstvo za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo kontinuirano obavlja poslove zdravstvenog osiguranja djece od rođenja, kao i djece za vrijeme redov-nog školovanja u osnovnim i srednjim školama, odnosno studiranja na višim i visokim školama, te univerzitetima, koja su državljani BiH s prebivalištem na te-ritoriji Federacije, a nisu zdravstveno osigurani kao članovi obitelji osigura-nika, a najduže do navršene 26 godine života. Odlukom o osnovicama i stopa-ma doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje („Službene novine Kantona Sarajevo“ broj 29/09) je propisan paušal-ni iznos doprinosa u ove svrhe u iznosu od 20 KM po osiguraniku. Trenutno, Ministarstvo osigurava nešto više od 350 učenika/studenata, što znači da iz svoga budžeta izdvaja preko 7.000,00 KM na mjesečnom nivou. n

Page 60: MLADI I ŠKOLA - mo.ks.gov.ba

RUBRIKA

60

Obrazovanje je najmoćnije oružje koje možete upotrijebiti da promijenite svijet.

Nelson Mandela

Ministarstvo za obrazovanje, nauku i mlade Kantona SarajevoAdresa: Reisa Džemaludina Čauševića 1 Telefon: +387(0)33 562 128 Fax: +387(0)33 562 218 [email protected]://mon.ks.gov.ba