Top Banner

of 84

Miklós Dénes - Különleges növények a háztájiban (2005)

Jul 19, 2015

Download

Documents

János Bereghi
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript

Mikls Dnes

Klnleges nvnyek a hztjiban

Sok szeretettel ajnlom felesgemnek, Karolinnak, kislnyomnak, Karolina Rknak s minden kedves ismersmnek

Mikls Dnes

Klnleges nvnyek a hztjiban

NAP KIAD Dunaszerdahely

Kiadta: NAP Kiad, Dunaszerdahely, 2005 P. O. Box 72., 929 01 Dunajsk Streda Felels kiad: Barak Lszl igazgat Felels szerkeszt: Kulcsr Ferenc Bort: Mszros Angelika Oldalszm: 92 Nyomdai elkszts: NAP Kiad Nyomta: Valeur Kft., Dunaszerdahely (Dunajsk Streda) ISBN 80-89032-70-2 Mikls Dnes, 2005 Illustrations : Mikls Karolina, 2005

Bevezet

Knyvnk cmnek lttn a tisztelt olvas bizonyra felteszi a krdst, mirl is szl ez a kiadvny. Ha elolvassa a tartalomjegyzket, rszben feleletet is kap krdsre. A knyv ngy tmakrrel foglalkozik:

1. Gygy- s fszernvnyekBtran llthatjuk, a modern ember hztji kertjben felttlenl ott kell hogy legyenek a gygy- s fszernvnyek. Hiszen j kzrzetnket, egszsgnk megrzst szolgljk. Kedvezen befolysoljk a talaj felptst, elsegtik vdelmt, a tpanyagok ptlst. Ezenfell a krtevket is elriasztjk, gtolva a betegsgek terjedst.

2. A hzipatika gygynvnyeiEbben a fejezetben olyan ismert gygynvnyekkel foglalkozunk, amelyeket mindenki ismer, szinte naponta hasznl, pldul teaksztshez. Csakhogy drga pnzen vesszk meg ket a gygyszertrakban, pedig magunk is knnyen termeszthetnnk pldul kamillt, csipkebogyt, borsos mentt stb. Hatsuk feltnen gyors, gondoljunk csak a kamillatea gyomoridegessget csillapt tulajdonsgra, a bodzavirg izzasztkpessgre. Nagy elnyk, hogy gyakori hasznlatuk ellenre nincs kros mellkhatsuk.

3. Klnleges zldsgek, zldsgjdonsgokE zldsgflk tbbsgrl ugyan mr mindenki hallott, sokan mgsem termesztik ket hztji kertjkben, mert gy gondoljk, klnleges felk-

5

szls kell a gondozsukhoz. Pedig ppen olyan knnyen, st gazdasgosabban termeszthetk, mint a hagyomnyos zldsgflk, s ltalban tbb vitamint, fehrjt, svnyi st tartalmaznak, mint az elbbiek. Segtsgkkel jelentsen bvthetjk zldsgfajta-vlasztsunkat.

4. Ritkasgok mellztt gymlcsflkKertnkbl nem szabadna hinyoznia egy-egy ritkasgszmba men, vagy mellztt gymlcsterm fnak, bokornak. Nemcsak azrt, hogy termsket megzlelhessk, finom lekvrt, befttet kszthessnk bellk; dsztnvnyek gyannt is gynyrkdtetek. Ki ne csodln meg kertnkben a gynyr kknyt, a borkt, nem is beszlve pldul a kivirl! St nhny gymlcsterm nvnyt trelvlasztknt is ltethetnk: az utcai portl s az illetktelen kvncsiskodktl vd svnyknt.

6

Gygys fszernvnyek

Tpllkozsunkat a kertben termeszthet gygy- s fszernvnyek nlkl mr el sem tudjuk kpzelni. J kzrzetnket, egszsgnk megrzst, szervezetnk erstst s polst szolgljk, nvelik teljestkpessgnket s letkedvnket. A gygy- s fszernvnyekkel val foglalkozs pedig nemcsak a kerti munkkat, hanem a nvnyek szrtst, tartstst, esetleg vetmagjuk begyjtst is jelenti. A gygynvnyek risi elnye, hogy egyszeren, kros mellkhatsok nlkl, tea formjban kraszeren alkalmazhatk. Elksztsk egyszer, klnsebb szakrtelmet nem ignyel. A fszerek egyrszt teleinket teszik zletesebb, msrszt a bennk lv, biolgiailag aktv anyagok elsegtik az emsztsi folyamatokat. A gygy- s fszernvnyeknek magra a kertre is jelents hatsuk van: kedvezen befolysoljk a talaj sszettelt s egyenslynak fenntartst, vdelmt, a tpanyagok ptlst. Ha mindenre tekintettel akarunk lenni, akkor a hztji kert megtervezsben felttlenl szerepelnie kell a gygynvnyek s fszernvnyek termesztsnek is. Ezek megfelel helyre ltetve, el-, illetve kztes vetemnyknt vdik a szomszdos nvnyek egszsgt. Kpesek ugyanis arra, hogy a krtevket elriasszk, gtolva ezltal a betegsgek terjedst. Nhnyukkal ismerkedjnk meg kzelebbrl is.

9

AngelikaNedves, mly fekvs talajt, hvsebb klmt kedvel fszernvny. Mivel gykere kb. 3040 cm-re hatol a talajba, ezrt laza, nem kttt talajon termesztjk. Nagy a vzignye, gy kertnk vizenysebb rszre, st a vzcsapok kzvetlen kzelbe is ltethetjk. Ktmteresre is megn, s nagy, gmb alak ernys virgzatnak s termsnek ksznheten dsznvnynek is igen dekoratv. Magvetssel szaportjuk. A magvakat oktberbennovemberben vetjk szabadgyba kb. 23 cm mlyre s 30 cm sortvolsgra. A palntkat azutn a kvetkez v tavaszn mjusban palntzzuk vgleges helykre. Nagy termete miatt legalbb 60x60 cm-re ltessk. Az els vben a levelt fejleszti ki, s a msodik v jliusbanaugusztusban virgzik. Ha gykeret szndkozunk kitermelni, ne engedjk, hogy a nvny magszrba menjen: kb. 10 cm magasan vgjuk ki a virgszrat. Ha vetmagot akarunk nyerni, akkor azt csak a fernybl gyjtsk be. A gykereket szeptember vgnoktberben ssuk ki, majd mossuk meg s utna felszeletelve vagy hosszban felhastva szrtsuk meg. tvgyjavt, gyomorerst, szlhajt hatsa van. J, ha tudjuk, hogy az rzkeny breknl az angelika kicsordul nedve hlyagokat okozhat, ezrt lehetleg kesztyben dolgozzunk vele.

nizs

A Fldkzi-tenger partvidkn honos. Egyves, meleg- s tpanyagignyes nvny. prilis elejn, 12 cm mlyre vetjk szabad fldbe. A sorok kztti tvolsg kb. 25 cm legyen, mert a nvny 4060 cm-re is megn. Kels utn a fejldse nagyon lass, ezrt folyamatosan gyomllni s ntzni kell. Virgszras llapotban vigyznunk kell az ntzssel, hogy el ne dljenek, mert a megdlt nvnyek majdani magtermsei knnyen megpenszedhetnek. A magvai egyenetlenl rnek, ezrt a nvny szrait a fernyk barnulsa kezdetn le kell vgni s kvbe ktni. A kvbe kttt nizs magvai rnykos helyen egyenletesen bernek. Termsnek illolaja zest. Szlhajt tehoz keverve klnsen csecsemknek adjk. tvgyjavt, emsztst serkent tek alkotrsze.

10

11

Bazsalikom

Egyike a legmelegignyesebb fszernvnyeinknek. Hszksglete kzel ll a paprikhoz. Fnyszeret, virgzsakor nemcsak a nagy meleget, hanem a sok napstst is ignyli. Nlunk csak palntanevelssel szaporthat. A magokat mrcius vge fel flia al vetjk, s a 810 cm-es palntkat egyesvel vagy kettesvel, a mjusi fagyok utn ltetjk ki szabad fldre.

12

A kiltets utn azonnal alapos ntzssel iszapoljuk a gykerek kz a fldet. Cserpben, balkonldkban a laksban is termeszthetjk. Kellemes illatval s folyamatos virgzsval rdekes sznfoltja lehet a vrosi laksoknak is. Jniustl oktberig folyamatosan virgozik. Ktszer vghatjuk. A levgott hajtsokat nyomdsmentesen, szraz, szells, rnykos helyen, vkonyan szttertve szrtjuk meg, majd a vastagabb szrakrl a fiatal hajtsokkal egytt morzsoljuk le a leveleket. A npi gygyszatban tvgygerjesztnek, vizelet- s szkhajtnak, khgscsillaptnak hasznljk. Fleg Dl-Eurpban igen npszer fszer, levesek, fzelkek, mrtsok zestsre kivl. Folyamatos virgzsval j mhlegel, s mint dsznvny is ltethet.

Borg

Fleg Dl- s Nyugat-Eurpban rgta ismert fzelknvny. Levele finom salta-alapanyag, virga j mzel, s gygynvnyknt is szmon tartjuk. Kzepesen melegignyes. A magjai mr 10 C alatt csrzni kezdenek, de kedvez csrzsi hmrskletk 1820 C. Tpanyagszksglete kzepes, fny- s vzignyes egyves nvny. A magvetst prilis vgn, mjusban kezdhetjk. A sorokat egymstl 4050 cm-re hzzuk ki. Az gy keletkezett 34 cm mly kis vetrkokba kzzel, egymstl 56 cm-es tvolsgra szrjuk a magokat. Szraz talajon a sorokat alaposan tzzk be. polsa gyomtalantsbl s talajlazt kaplsbl ll. Szedsnl a fiatal, flig fejlett, zsenge leveleket kzzel trjk le a trl. Egyszerre egy-egy nvnyrl csak a levelek kb. egyharmadt szedjk le, mert a sok levl eltvoltsa megllthatja a nvekedst, st a nvny pusztulshoz is vezethet. Betegsgei s krtevi nincsenek. Felhasznlsa: levele ze a nyers uborkra emlkeztet, ezrt uborkaszag fnek is nevezik. A leveleibl gyakran ksztenek saltt, s mrtsok, valamint savany fzelkek zestjeknt is ismert. Sok helyen dsznvnyknt ltetik. A npi gygyszatban vese- s hlyagbntalmak ellen hasznljk, klsleg pedig a brgygyszatban gennyes pattansok, kelsek ellen alkalmazzk.

13

Citromf

Kis-zsiban s a Fldkzi-tenger krnykn honos. vel nvny. Kzepesen melegignyes, a magok csrzshoz legalbb 5 C szksges, de az optimlis csrzsi hmrsklet ennl jval magasabb. Ersen fnykedvel, mg a flrnykot is rosszul viseli. Viszonylag jl tri a szrazsgot. Az aszlyos veket jobban kedveli, mint a hideget, csapadkosat. Kifejezetten szereti a meszes talajokat. Teleptsekor a knnyen meleged, dli fekvs helyeket rszestsk elnyben, melynek talajt eltte ajnlatos szerves trgyval dstanunk.

14

Szaporthatjuk szabad fldi magvetssel, palntzssal vagy tosztssal is. A magvets ideje ks sz vagy kora tavasz. Tavaszi vetskor a maggyat minl elbb ksztsk el, amilyen korn csak r tudunk menni a talajra. A ks szi, gynevezett tl al vets ideje oktber vge, november eleje. A sorok kztt 5060 cm-es tvolsgot hagyunk. A magot 1 cm mlyre vetjk. rdemes a sorokat megjellni, mert tavasszal a gyomok nnek ki elbb, gy elnyomhatjk a lassan kel citromfvet. A gyomok ellen tbbszri kaplssal kell vdekeznnk, azonban miutn a sorok mr sszeborultak, ms munkt a citromf nem ignyel. Az els vben a virgzs kezdetn jniusban , majd a msodik vtl kezdden akr mg szeptemberben is szedhetjk. A megntt hajtsokat mintegy 45 cm-es tarl meghagysval vgjuk le, s szrral egytt vagy csak a leveleket szrtjuk meg szells, napfnytl vdett helyen. Fszerezsre a tenyszid folyamn brmikor tphetnk friss leveleket. Mr az kori a grgk, rmaiak s arabok is ismertk. Citromillat levelben sok illolaj van. Illolajnak f alkoti a citrl s citronelll, melyek az illatszeriparban jtszanak fontos szerepet. A npi gygyszatban kellemes illata okn szmos teakeverk alkotrsze, ezenkvl reuma elleni bedrzslszerekben is szerepel. Zld llapotban fszerknt hasznlhatjuk. Szksg esetn mg a citromot is helyettesthetjk vele. Saltk, szrnyas- s vadtelek zestsre alkalmas. Teja j nyugtat, oldja a gyomor- s blgrcsket. tvgygerjeszt. Nagyon magas nektrtartalmnak ksznheten kivl mhlegel is.

Csombord npies nevn: borsf, borsikaf

Dlkelet-Eurpbl s Nyugat-zsibl szrmazik. Egyves, lgy szr nvny. Kzepesen melegignyes, a magok csrzsa 1012 C-ot kvn. Fnyignyes; virgzshoz s illolaja felhalmozdshoz sok napstsre van szksge. A szrazsgot jl tri, s a talaj irnt sem ignyes. Magvetssel szaportjuk. A magokat prilis kzepn vethetjk el, mikor a talajhmrsklet mr megfelel a csrzshoz. A magokat sorokba szrjuk ki, egymstl 3035 cm tvolsgra. A talaj nedvessgtartalmtl s szerkezettl fggen mindssze 0,51,5 cm mlyre kerljenek a magok. Azutn 4-5 leveles korban egyelssel lltjuk be a 1520 cm-es ttvolsgot.

15

vkzi polsi munki kzl legfontosabb a gyomirts. Krtevje s krokozja nincs. A virgzs kezdetn takartjuk be. A nvnyek egsz fld feletti rszt az els elgazs fltt vgjuk le, s szraz, szells helyen szrtjuk. A vastagabb szrakrl lemorzsoljuk a leveleket s a fiatal hajtsokat, mert csak ezek alkalmasak fszerezsre. A magfogsra sznt csombordnl termszetesen elmarad a virgzskori szeds. A csombordot mr az korban ismertk; a bors elterjedse eltt is telek fszerezsre hasznltk. Napjainkban a hsteleken, saltkon kvl babfzelkek, levesek zestje. A gyermekek telben fszerszegny dita esetn kivlan ptolja a borsot. A gygyszatban rgta ismerik grcsold, tvgygerjeszt hatst.

deskmny

Vilgszerte, szinte valamennyi kontinensen termesztik, s mr az korban is igen npszer s kzkedvelt nvny volt. Melegignyes nvny magjai 67 C-on kezdenek csrzni, de optimlis csrzsi hmrskletk a 1820 C. Fnyszeret gyenge fnyben, rnykban a virgok magkts nlkl hervadnak el. Vzignye vltoz, a csrzstl a virgzs kezdetig sok vizet kvn, de utna mr kevesebbel is beri. A talaj irnt kevsb ignyes. Kzvetlen szabad fldi vetssel termesztjk; ez lehet kora tavasszal vagy ks sszel. Tavasszal mr februr vgn, mrcius elejn is vethetjk, tl al pedig ks sszel, oktbernovember folyamn. szi vetssel az els vben korbban, gy biztonsgosabban rnek be a magok. Elegend 23 cm mlyre vetni. A sorok egymstl kb. 50 cm-re legyenek, amelyekbe egymstl 23 cm-re szrjuk a magot. Kels utn az els kaplssal egy idben egyeljk a sr llomnyt. A tovbbi kapls sorn gyommentesen tartjuk az llomnyt. Folyamatosan szedjk, mert egyenetlenl rik, s gyorsan pereg. Mr a szrkszld ernyket levghatjuk s szraz, hvs helyen utrlelhetjk. Az deskmny a stemnyek, saltk fszere, s nem utolssorban grcsold, tvgyjavt gygyszer is.

16

Gums deskmny

A gums deskmny termesztse egyves. prilis kzeptl szakaszosan kb. 1015 naponknt vethetjk. Ha ilyen intervallumokban vgezzk a vetst, akkor ezzel egszen sz vgig, a tl kezdetig folyamatos szedst rhetnk el. Az utols vets idpontja jlius kzepe lehet, s kb. 100 nap mlva mr rettek lesznek a gumk.

17

A vetst 40x15 cm-es sor-, illetve ttvolsgra vgezzk el. Fleg fzelk ksztsre hasznljuk, amikor a szrgum mr legalbb tyktojs nagysg, mely tvgva fehr szn s des z. A gums kmnybl ms zldsgekkel vegyesen nagyon sokfle saltt is kszthetnk. Egybknt tvestl ldba ltetve a pincben is hossz ideig trolhatjuk.

Fehr bazella

shazja Afrika s Dl-zsia, ahol velk, Kzp-Eurpban termesztve egyves. Melegignyes nvny. A magok csrzsa pl. 15 C alatt nagyon vontatott. Fnykedvel, a tz napot is jl viseli. Szrazsgtr, a csapadkszegny nagy meleget is tvszeli, s hosszan tart szrazsgban sem pusztul el, csupn a nvekedse lassul le. A talajjal szemben nem vlogats.

18

Tavasszal elbb egyengessk el a talajt, majd elgereblyzs utn fszekbe vagy sorokba ritksan vessk el. A vetsre prilis vge a legalkalmasabb. Sorba vetve a sortvolsg 60 cm, a ttvolsg 810 cm legyen. Kezdetben lassan fejldik, de a nyr folyamn nvekedse felgyorsul. Ha a terlett befutja, a gyomok fejldst is megakadlyozza. Nvnyvdelmi munkt nem ignyel. Magfogs cljbl a termst a fagyok bekszntig hagyjuk a nvnyeken. A fehr bazellban igen magas a nylkatartalom, gy a hajtsok, levelek levgva is hetekig frissek maradnak. Nagyon j leves- s fzelk-alapanyagknt szolglhat. Kszthetnk belle lepnyt is. A trpusokon a npi gygyszatban mint sebnyugtatt hasznljk. Gyakran alkalmazzk gyomorbntalmak ellen is.

FogpiszklfA mediterrn terleteken honos. Olaszorszgban, Franciaorszgban, Portugliban nagyban termesztik, mint gygynvnyt. A meleg, napos terleteket kedveli. A magok csrzshoz 1415 C-os talajhmrsklet kell, ezrt vetsre prilis vgn kerljn sor. Nem kifejezetten vzignyes, jl tri a szrazsgot. A knny, laza talajokat kedveli. Egyves nvny, minden vben magvetssel kell jra szaportani. A sorokat egymstl 4050 cm-re jelljk ki, s kis rkokba vkonyan szrjuk bele a magot, majd takarjuk be flddel. Kels utn a kis nvnyeket 810 cm-re ritktsuk ki. Kaplssal tartsuk gyommentesen a terletet. Elvirgzs utn a virgok kp formra sszezsugorodnak, s ilyen llapotban rlelik meg a magokat. Illolaj nemcsak a termsekben van, az egsz nvny jellegzetesen fszeres illat. Termst Egyiptomban mr az korban is hasznltk grcsold gygyszerek ksztsre. A nvnyben tallhat illolajok s ms hatanyagok hatsos rtgtnak szmtanak s fel is hasznljk a gygyszatban.

Izsp

Kis-zsia s a Fldkzi-tenger partvidkrl terjedt el egsz Eurpban. Kzepesen melegignyes nvny. J a fagytr kpessge, s gykerei s gykrtrzse nlunk a teleket krosods nlkl vszeli t. Szraz-

19

sgtr, csrzskor nagyobb talajnedvessget ignyel, de ksbb ntzs nlkl is megl. Kzepes fnyigny ers hajtsnvekeds s magas illolaj-tartalom csak napsttte terleten vrhat. Talajban nem vlogats, egyike a legignytelenebb fszernvnyeinknek. Termesztse: szabad fldbe a magokat mrcius kzeptl prilis elejig vessk el. A sorokat 40 cm-es tvolsgra hzzuk ki, a barzda mlysge 2 cm legyen, s ebbe szrjuk a magokat kb. 12 cm tvolsgra. vkzi polsi munki kz tartozik a fejtrgyzs s a folyamatos gyommentes s porhanys llapot talaj fenntartsa. Betegsgei kzl a lisztharmatot emlthetjk meg. 67 ven keresztl vente ktszer is szedhetjk, mgpedig gy, hogy virgzs kezdetn a nvny fld feletti rszt levgjuk sarlval vagy kaszval, 45 cm-es tarl meghagysval. Ha kedvez az idjrs, szeptemberben msodszor is szedhetjk (vghatjuk) a nvnyt. A levgott nvnyi rszeket napfnytl vdett, szraz, szells helyen, vkonyan kitertve szrtjuk. A megszrtott anyagot aprra darlva, jl zrhat vegben troljuk. A npi gygyszatban mr az kortl kezdve lgcshurut, asztma ellen hasznltk. Zsros hstelekben fokozza az emsztnedvek kivlasztst. Frdvz illatostsra is felhasznlhatjuk. A hztartsban hstelek, mrtsok, kretek zestjeknt terjedt el.

Kanltorma

Fleg Nyugat-Eurpban termesztik s kedvelik, hiszen mint fszert is fel lehet hasznlni, nllan pedig kitn zldsgnvny. A kevs meleget ignyl nvnyek kz tartozik. Magjai mr 56 C-on csrzsnak indulnak. Gyenge fny is elg neki, a tz napot nem kedveli. A szrazsgot viszonylag jl tri. A talajban kevsb vlogats. Sekly gykrzete kzepes tpanyagigny. Szaportsakor a magokat szabad fldben helyrevetjk. Termhelynek kivlasztsakor figyelembe vehetjk, hogy a gyenge fny is kielgti, ezrt telepthetjk gymlcsfk, szllugas kzelbe is. A magokat mrcius v-

20

gnprilis elejn vetjk el. A sorokat 3035 cm-es tvolsgra jelljk ki, s 34 cm mly barzdkat hzzunk, a magok 35 cm-re kerljenek egymstl. A sorokat a vets utn vatosan takarjuk le, s enyhn tapossuk meg. Az els kapls alkalmval ritktsuk meg az llomnyt, hogy a tvek 56 cm-re legyenek egymstl. A gondozsa a gyomtalantsbl ll. A levelek a teljes kifejlds utn folyamatosan szedhetk. Azonban egy-egy trl egyszerre a felnl tbbet ne szedjnk le. Fszerknt, zestknt is alkalmazhatk. Saltk, hidegtlak, kretek zestsre hasznlhatjuk, de tavasszal zldtlak is kszthetk belle.

21

Kerti katicavirg npies nevn: feketekmny

A Fldkzi-tenger mellkrl szrmazik. 3040 cm magasra nv egyves nvny. Kzepesen melegignyes. A magok csrzshoz 57 C-os talajhmrsklet szksges. A fagyra kzepesen rzkeny. Fnyszeret, klnsen fejldsnek els szakaszban. A talaj irnt kevsb ignyes. Sekly termrteg helyeken is termeszthet. Mivel magjai j csrzkpessgek, szabad fldben szaportjuk. Igen rvid tenyszidej, mintegy 100 napos, ezrt el- s utnvnyknt is termeszthetjk. Az idjrstl fggen, mrcius vgtl megkezdhetjk a vetst. A sorokat egymstl 3040 cm-es tvolsgra kihzzuk, majd a magokat 23 cm mlyre elszrjuk a sorokba. Nedves flddel takarjuk be, s utna tmrtjk a talajt. A nvnykk 1012 nap mlva mr kikelnek. Els

22

kaplskor ritktsuk ki a sorokat, hogy a tvek egymstl 810 cm-re legyenek. Nvnyvdelmi munkja nagyon egyszer, mert se krtevje, se krokozja nincs. Teljes rsben szedjk, s ne engedjk, hogy tlrjen, mert akkor kinylik a terms s kihullanak a magok. Eurpban a magokat fszerknt hasznljk. Felhasznlsa rvn kapta nlunk is a npies nevt - a feketekmnyt. Rgebben gygyszerknt is hasznltk. Magjai sok illolajat tartalmaznak. A npi gygyszatban szlhajt, tvgygerjeszt hatsnak ksznheten terjedt el.

Kerti kakukkf

Dl-Eurpban, a Fldkzi-tenger mellkn shonos. A kzepesnl magasabb a hignye. Magjai 78 C-on csrzsnak indulnak. Mivel vel, a fiatal (12 ves) s az elregedett (78 ves) llomny a leginkbb fagyrzkeny. Viszont ha elegend a htakar, a leghidegebb telet is jl tvszeli. Nagyon fnyignyes. Szrazsgtr, de fleg csak tbbves nvnyzet. A talajban nem vlogats. Fleg helyrevetssel szaportjuk, vagy kora tavasszal (mrciusban, prilisban), vagy sszel (oktberben). Legfontosabb polsi munkja a gyomtalants. A msodik vtl kezdve vente ktszer vgjuk, elszr a mjusi virgzskor, majd augusztus vgn. rdemes megjegyezni, hogy a betakartst lehetleg a dli rkban vgezzk, mert ekkor a legnagyobb bennk az rtkes aroma- s illanyag mennyisge. A levgott nvnyi rszeket naptl vdett, szraz, szells helyen szrtjuk. Krtevje s krokozja nincs. Az egsz nvny nagyon kellemes illat. Illolajnak tbb mint harminc sszetevje kzl a legfontosabb a timol, mely a baktriumok, a gombk fejldst gtolja s azokat el is puszttja. Szeszes kivonata ferttlent s nylkaold hats, ezrt a legtbb khgs elleni gygyszerksztmnyben is alkalmazzk. Szrtott hajtsait fszerknt is hasznostjk, fleg a konzerviparban. A hztartsban a paprika s az uborka savanytsnl hasznljuk fel mint zestt.

23

Kerti zslya

A Fldkzi-tenger mentn honos, de elterjedt az egsz vilgon. Nagy higny nvny, magjai 12 C alatt szinte nem is csrznak. Fnyignye is jelents. Jl tri a szrazsgot. A homokos s az ersen agyagos talaj kivtelvel szinte mindentt termeszthet.

24

Szaportsra a legelterjedtebb md a magvets, de szaporthatjuk tosztssal s dugvnyozssal is. vel nvny. A legegyszerbb, ha magvetssel szaportjuk, mgpedig tl al vetst alkalmazva. Ez azt jelenti, hogy kora sszel mlyen megssuk a talajt, s ezzel egytt a trgyzst is elvgezzk. Ezutn gondosan elgereblyzzk a fldet, s oktber vgnnovember elejn elvgezzk a magvetst. A sorok 6070 cm-re legyenek, s gyeljnk r, hogy az egyes nvnykk tavasszal 3035 cm-re legyenek egymstl. vkzben a gyomtalant kapls a f polsi munkja. A msodik vtl kezdden megkezdhetjk a szedst. Minden vben kt alkalommal szedhetjk, elszr jnius elejn-kzepn a virgzs eltt, msodszor pedig szeptemberben. Mindig csak a friss, fiatal hajtsokat vgjuk le, majd azonnal tpjk le a leveleket a hajtscsccsal egytt, s napfnytl vdett, szells helyen szrtsuk meg. A kerti zslyt Dl- s Kzp-Eurpban mr a kzpkorban is termesztettk a kertekben, fszer- s gygynvnyknt. Levelt egybknt a hsok fszernek is tartottk. Zsrosabb hstelek, vadak, tltelkek zestsre kivlan alkalmas.

Koriander

Egyves, lgy szr nvny. Jl tri a hideget, a magok mr 34 C-on csrzsnak indulnak. Nagyon fnyignyes rvid tartam megvilgtsban nem virgzik. Kzepesen vzkedvel, m csrzskor, a kezdeti fejlds idejn szereti a sok vizet. Mrskelten tpanyagignyes. Tavaszi helyrevetssel szaportjuk. A sorokat kb. 30 cm-re jelljk ki, majd barzdt hzunk, s ebbe szrjuk a vetmagot egymstl 34 cmre. Optimlis vetsi ideje mrcius kzepe krl van. Kels utn 12 lombleveles llapotban egyeljk ki, gy, hogy kt t kztt 56 cm-es tvolsg maradjon. Azutn szksg szerint kaplunk. A termsszeds jlius vgn kezddhet. Mivel a tlrett, ersen szraz termsek knnyen lehullanak s gy csak nagy vesztesggel takarthatk be, clszer a teljes rs eltt amikor a levelek mr szrazak, de a szr mg zldes a szrat metszollval levgni, s szraz, szells helyen utszrtani. A magban az illolajon kvl jelents mennyisg fehrje s zsros olaj is tallhat. Olajt az illatszeripar hasznlja parfmk ksztshez, emel-

25

lett likrzestsre, st sr illatostsra is alkalmas. Intenzv illata, aromja miatt a termst jl zrd ednyben troljuk. Zld levele s fiatal hajtsa pikns z fszer.

26

Lestyn

Nagyon rgta termesztik mint fszernvnyt. Kevsb hignyes, magjai 45 C-on mr csrzsnak indulnak. Levelei kiss rzkenyek a fagyra, de a gykerei a kemny, hideg teleket is tvszelik, s csak ritkn fagynak meg. Fnykedvel, kevs napfnyen a levelei szinte teljesen elvesztik jellegzetes zelleres illatukat.

27

Vzignyes, ezrt homoktalajokon inkbb ne ltessnk lestynt. Mivel vel nvnyrl van sz, a talajt vets eltt megfelelen el kell ltnunk tpanyagokkal. Szaportsa hromflekppen is trtnhet: helyrevetssel, palntzssal s tosztssal. A legegyszerbb a helyrevets. Az sszel felsott talajt munkljuk el s gereblyzzk simra. Mg ugyanakkor, ks sszel, a komolyabb fagyok bellta eltt vessk el a magokat 60 cm-es sorok kztti tvolsgra, s 13 cm mlyre. A sorok vgt jelljk meg, hogy tavasszal mr korn tudjuk elvgezni a gyomtalantst. Mikor a nvnyek 34 levelesek lesznek, kiritktjuk ket kb. 40 cm-es ttvolsgra. A levelek szedst nyr elejn s sszel is vgezhetjk, teht minden vben ktszer, de az elsves fiatal llomnyt csak egyszer, sszel szedjk. A termst a folyamatos rs s pergse miatt tbb szakaszban takartjuk be. Ne vrjuk meg a teljes rst, hanem amikor a magot tartalmaz ernyk mr barnulni kezdenek, metszollval vgjuk le ket s szraz helyen utrleljk. A szraz levl portva is trolhat, a zld levl pedig ledarlva s beszva. Intenzv aromja miatt pldul sok illolajat is tartalmaz mindig gondosan zrt ednyben troljuk. A klnbz telekhez csak keveset kell hasznlnunk belle.

Majornna

shazja szak-Afrika s Nyugat-zsia. Kzp-Eurpban a trkk terjesztettk el. Jelenleg szinte az egsz vilgon ismert s ltetett nvny. Magjai 10 C felett indulnak csrzsnak, de optimlis csrzsi hmrskletk 20 C krl van. Nagyon fnyignyes, mg a gyenge rnykot sem tri. Nemcsak a csrzskor, hanem egsz fejldse sorn egyenletes vzelltst kvetel. A talajjal szemben is ignyes, a kzpkttt, j vzgazdlkods, humuszban gazdag vlyog-lsz talajokat szereti a legjobban. Szaportani ktflekppen lehet szabad fldi helyrevetssel vagy palntzssal. St erklyldban, cserpben is nevelhetjk, gy mindig rendelkezsnkre llhat. Magvetse szabad fldn mrciusban esedkes, amint a talaj megengedi. A sorokat kb. 40 cm-re hzzuk egymstl, s nagyon fontos, hogy a vetsi mlysge ne legyen tbb 0,5 cm-nl, egybknt nem kelnek ki a magok. Az els vagy a msodik kaplskor a ttvolsgot is alaktsuk ki, a nvnyek kb. 20 cm-re legyenek egymstl. Fontos, hogy a terlet mindig gyommentes legyen.

28

Szedsre az egsz fld feletti leveles hajtsa alkalmas. Egy vben ktszer vghat. Elszr jliusban, msodszor szeptember vge fel. A levgott nvnyi rszeket vkonyan kitertve, szraz, szells, rnykos helyen szrtjuk meg. Szrts utn a vastagabb szrrszek kivtelvel az egsz nvnyi anyagot morzsoljuk ssze aprra. A majornna rgta kedvelt s elterjedt fszer, a hsiparban s a hztartsban szinte nlklzhetetlen. A gygyszatban gyomor- s blbntalmak ellen, nyugtatnak hasznljk.

Levlpetrezselyem

29

Szabad fldi termesztse s hajtatsa megegyezik a gykrpetrezselyemvel, de a vets februr vgtl (mrcius elejtl) egszen jlius vgig folyamatosan vgezhet. Gykere elgaz, s a levlzete srbb, tmttebb, mint a gykrpetrezselyem. A korai vetsek szedst ltalban mjus vgtl kezdjk. A leveleket tbl kell kitrni, de egyszerre a lomb egyharmadnl tbbet ne szedjnk le. A levlpetrezselymet elssorban hidegtlak, szendvicsek dsztsre hasznljuk. Dekoratv levele frissen vagy szrtva fszerknt s gygyszerknt is alkalmazhat. Frissen jelents mennyisg C- s E-vitamin, karotin s svnyi s is tallhat benne. A npi gygyszatban rgta ismert gyomorerst, tvgyjavt s vesetisztt.

Mk

A mkot mr vezredek ta termesztik. Az egyiptomiak s a grgk a zld mktok nedvt fjdalmak csillaptsra, grcsoldknt, valamint khgs ellen hasznltk. Ma a hztji kertekben a mkszemrt termeljk. A mk legjobban a mlyrteg, tpanyagokkal jl elltott, kzpkttt talajon dszlik. Fejldsnek kezdetn sok vizet ignyel, ksbb pedig mr inkbb a szrazsgot kedveli. Fnyignyes nvny, ezrt legfeljebb csak a fiatal fk kz vethet a kertben. A mkot minl elbb vessk el tavasszal, hiszen mr 34 C-on csrzni kezd. Mivel magjai nagyon aprk, ezrt jl s finoman elmvelt fldbe vessk. A sorok kzti tvolsg kb. 30 cm legyen, s a magokat 12 cm mlyen vessk el. Amikor a kikelt mknvnyek mr 34 levelet fejlesztettek, akkor ki kell egyelni ket 2530 cm-es tvolsgra. Vigyznunk kell, hogy a mk el ne gyomosodjk, mert akkor nem lesz j termsnk. A mknak tbbfle betegsge s krtevje is van, pldul a lisztharmat, peronoszpra, krosthatja a levltet is. Ezek ellen vdekeznnk kell. A mk tenyszideje 120150 nap. Betakartst akkor kezdjk el, amikor a nvny lombozata teljesen elszradt, a mktokban pedig zrgnek a szemek. A tokokat 810 cm-es szrral vgjuk le, majd vgjuk fel azokat, majd szrjuk ki a magokat.

30

A megdarlt mkot nagyon sokfle mdon felhasznlhatjuk, gyakorlatilag mentes az alkaloidktl, gy mindenki felntt, gyerek szmra ajnlott finomsg.

31

rmnygykrshazja Kzp-zsia, innen terjedt el egsz Eurpban. vel nvny. Kzepesen melegignyes. A magok mr 810 C-on csrzsnak indulnak. Fnykedvel, de gyenge flrnykban is megmarad. Vzignye nagy, tarts szrazsgban megll a nvekedse. A talaj irnt kevsb knyes. Kzepes tpanyagigny. Teleptse eltt vegyk figyelembe, hogy tbb ven keresztl egy helyben marad. Magvetssel vagy gykrdarabokkal szaportjuk. prilis kzepn 24 cm mlyre vessk el a magokat, sorba vagy fszekbe. Sor esetn 5060 cm-es legyen a sortvolsg, s a magokat 45 cm-re szrjuk egymstl. Az els vben nem fejleszt virgos szrat, csupn nagy, lapt alak tleveleket. Az v folyamn nhnyszor kapljuk meg a terletet gyomtalants cljbl. A gykrtrzsek szedst a msodik vtl kezdhetjk. Folyamatosan minden vben szedhetjk, amg ki nem merl a teleptsnk. Specilis betegsge s krtevje nincs. Gykrtrzsbl klnfle gygyszerek kszlnek. A npi gygyszatban gyomor- s blpanaszok ellen ajnljk. Nagy inulintartalmnak ksznheten kivlan alkalmas diabetikus ksztmnyek ellltsra. A likriparban is gyakran hasznljk.

Rozmaring

Fagyrzkeny, ezrt ltalban cserepes nvnyknt vagy nagyobb ldban neveljk. Tavasztl szig a kertben vagy a verandn, tlen pedig a laksban tartjuk. Magvetsrl vagy hajtsdugvnyrl szaporthatjuk. Az idsebb nvnyekrl kb. 10 cm hossz hajtsokat vgunk le, s az als leveleket leszedve vzben, homokban vagy homok-perlit keverkbe duggatva gykereztetjk. Mivel a gykereseds felttele az lland nedvessg, a dugvnyokat takarjuk le veggel vagy flival. A meggykeresedett hajtsokat azutn cserpbe, ldba ltetjk. Tbbszri visszacspssel szp, forms bokorr alakthatjuk, gy dsztelemknt is jl mutat a laksban. Fszernek a megszrtott hajtsokrl lemorzsolt levelt hasznljuk. Zsros hsteleket, vadas, szrnyas ksztmnyeket fszerezhetnk vele.

32

Skarlt zslyaA Fldkzi-tenger vidkrl szrmazik. Melegkedvel nvny, de rdekessge, hogy nagy hignye ellenre is viszonylag jl tri a fagyokat; az enyhe teleket fagykrosods nlkl tvszeli. Ersen fnyignyes. Szrazsgtr, de csrzskor-kelskor sok vizet ignyel. A talajban nem vlogats. Kzepes tpanyagigny. Helyrevetssel szaportjuk. Mrcius vgn, prilisban vetjk. A sorokat egymstl 5060 cm-es tvolsgra jelljk ki. 23 cm-es mly kis barzdba, egymstl nhny centimterre szrjuk ki a magokat. vkzi munkja a gyomirt kapls. Elvirgz hajtst nyr kzepn, lehetleg a kora reggeli vagy a ks esti rkban szedjk, mert ekkor a legmagasabb az illolaj-tartalma. Fszernek a kzvetlen napfnytl vdett helyen szrtjuk. Szrtott, felaprtott levelt hstelek fszerezsre is hasznljk, de fleg fszerkombincikban terjedt el. A kozmetikai ipar is felhasznlja. rdekes illatnak ksznheten klnleges italok fszerezsre is alkalmazzk.

Trkony

zsia pusztin honos. Minden bizonnyal a magyarok honostottk meg a Krpt-medencben. Kzepesen hkedvel vel nvny, magjai mr 45 C-on csrzsnak indulnak. Fagytr kpessge kivl. Fnyignye is kzepes, gyengbb fnyben, flrnykos helyen is jl termeszthet. Viszont elgg nagy a vz- s tpanyagignye. Mivel magrl igen nehz szaportani, a legelterjedtebb szaportsi formja a toszts. A tbbves tveket ks sszel vagy kora tavasszal mieltt mg a sarjads megindul sval vegyk ki, s daraboljuk fel, a fejlettsgtl fggen tbb rszre. Arra azonban gyeljnk, hogy mindegyik darabon legyen gykr s nhny rgy. Ezeket azutn 50x50 cm-es sor- s ttvolsgra ltetjk el. v kzben a terletet tartsuk gyommentesen, ez fleg az els vekre rvnyes. Szedsre legalkalmasabb a virgzsi ideje, vagyis jlius eleje. A hajtsokat 89 cm-es csonk visszahagysval vgjuk le, majd szraz, szells helyen szrtjuk meg. Az jra serken hajtsok a fagyok eltt mg egyszer betakarthatk. A tvek akr 10 vig is ellhetnek, de kb. 5 v utn ajnlatos megjtani az ltetvnyt. llati krtevje nem is-

33

mert, a lisztharmat s a rozsdagomba a mr regebb ltetvnyt tmadhatja meg. Megemltjk, hogy Erdlyben az egyik legismertebb s legkedveltebb fszernvny. Megszrtott rszeit levesek, mrtsok, saltk zestsre hasznlhatjuk. A npi gygyszatban gyomor-megbetegedsek kezelsre is hasznljk.

34

Torma

A torma shazjrl megoszlanak a vlemnyek, egyesek szerint a Fldkzi-tenger medencje, msok szerint a Volga s a Don foly vidkrl terjedt el. Egybknt lgy szr, vel nvny, a megvastagodott fld alatti hajtsa alkalmas fogyasztsra. Nem melegignyes, gykerei ersen fagyllak, st levelei is csak mnusz 45 C-on fagynak el. Gyenge fnyben, flrnykos helyen, gy pl. fk alatt is jl fejldik, teht oda is telepthetjk, ahov ms nvnyt nem ajnlatos tenni. Azonban ersen vzignyes, a szraz helyeket nem szereti. A tpanyagokban gazdag talajokat kedveli, s mivel vel, ezt vegyk figyelembe. ltethetjk mint vel nvnyt, de ha akarjuk, akkor csak egy vig termesztjk. velknt a jl elksztett talajba ltetjk sszel a hvelykujj vastagsg gykerekrl nyert dugvnyokat a kb. 30 cm mlysg ltetgdrcskkbe. A dugvnyoknak 1012 cm hosszsgaknak kell lennik. ltetskor 70x70 cm ktstvolsgot vlasszunk. A gykrdugvnyokat a gdrkben flddel takarjuk, s azutn a talajt lenyomkodjuk. gyeljnk arra, hogy ltetshez kizrlag frissen megszedett dugvnyokat hasznljunk. polsi munki kzl a gyomtalants s szraz id esetn az ntzs a legfontosabb. A szedst csak a msodik v tavaszn kezdjk meg. Szedskor a tormt tulajdonkppen egyeljk! Kapval az anyadugvnyig kibontjuk a fldet s az egy vagy kt legersebb hajtson kvl valamennyi hajtst levgjuk. Ezutn a fldet ismt vatosan a tvekhez hzzuk. A torma ves termesztse: kora tavasszal ltetjk, s alapveten hoszszabb, kb. 20 cm hosszsg gykrdugvnyokat ltetnk, de ezek lehetnek vkonyabbak, mint a tbbves termeszts esetn. A 10 cm mly rkokba gykrdugvnyokat ferdn helyezzk el, egymstl 10 cm-re, gy, hogy a fels vgk ferdn felfel irnyuljon. Az gy elltetett dugvnyokra fldet hzunk, s sszel, amikor a leveleik szradni kezdenek, kiszedjk ket. gyeljnk arra, hogy a talajban mg gykerek se maradjanak, mert akkor jvre is kihajt a torma, m csak nemkvnatos gyom lesz belle. A torma betegsgei, pl. a lisztharmat s krtevi csak akkor jelentkeznek, ha tbb ven keresztl ugyanazon a helyen termesztjk; ilyenkor a vdekezsrl se feledkezznk meg. A torma felhasznlsa: gykrtrzse kivl fszer, nlunk fleg a hstelek mell tlaljk. Helyenknt a kposzta s az uborka savanytsra is alkalmazzk. A gygyszatban emsztst serkent hatsn kvl felhasznljk mint vizelethajtt is.

35

A nlunk engedlyezett fajti kzl a Krenoxot rdemes megemlteni, mert mind ves termesztsre, mind vel nvnyknt kivl.

Zamatos turbolya

A Fldkzi-tenger keleti partvidkrl s El-zsibl szrmazik. Jl tri az alacsony hmrskletet. Magjai mr nhny fokkal fagypont felett csrzsnak indulnak. Mivel nem nagyon ignyes a fnyre, kzepesen rnykos helyen is termeszthetjk. Mrskelten vzignyes. Szinte valamennyi talajtpuson termeszthet ha elegend nedvessget kap. Nagy elnye, hogy alacsony tpanyagigny, ezrt kertnk kerts melletti vagy kves, rtktelenebb rszn is termeszthetjk. Helyrevetssel szaportjuk, kora tavasszal; amikor mr r tudunk menni a talajra, azonnal vethetjk. 3040 cm-re egymstl hzzunk ki 23 cm mly sorokat, szrjunk bele srn magokat, majd takarjuk be flddel s kiss tapossuk meg. vkzi munkja a gyomtalants. A fszernek sznt leveleket s fiatal hajtsokat a mjusi-jniusi virgzskor szedjk. Amennyiben magjra nincs szksgnk, a nvny egsz fld feletti rszt levghatjuk, s szraz, napfnytl vdett helyen, vkonyan kitertve szrtjuk. Az gy kapott szraz anyagot sszetrve, fszerknt hasznlhatjuk fel. Nvnyvdelmi munkt nem ignyel, mert specilis betegsge s krtevje nincs. Felhasznlsa: mr a rmaiak is kedveltk mint leves- s saltazestt. Tejt a npi gygyszatban vese- s emsztszervi megbetegedseknl hasznljk.

36

A hzipatika gygynvnyei

Borsos mentaA borsos mentt mestersgesen lltottk el. vel nvny, gykere vkony, fonlszer, fehr szn. Szlssges hmrsklet krlmnyek kztt is jl termeszthet. 1012 C-on megindul a nvekedse. Seklyen fut gykrzete ellenre is igen jl ttelel, st zld hajtsai is kibrjk a mnusz 56 C-ot. Azonban kimondottan fnykedvel, nem szereti az rnykot. Vzignye is igen nagy, mert seklyen fut a gykrzete s nagy a prologtatsa. A talaj irnt is ignyes nvny. Mlyrteg, humuszban gazdag terletet vlasszunk termesztshez. Mivel csrakpes magot ritkn termel, sokkal biztonsgosabb a nvnyi rszekkel val dugvnyozs, s erre a legalkalmasabbak a fld alatti hajtsok. sszel vagy tavasszal ssuk ki a gykert, majd vlogassuk ki a fehr szneket, mert ezek jobban sarjadnak. Ezutn a jl elksztett talajba 1015 cm mly rkokat hzunk kapval. Az rkok kzti tvolsg kb. 50 cm legyen. Ezekbe fektessk bele zsinrszeren a sarjakat, takarjuk be s taposs utn ntzzk meg ket. Tavasszal, amint megjelennek a gyomok, a gyomtalantst azonnal vgezzk el. Nagy vzignye okn a csapadkviszonyoktl fggen tbbszri ntzst is ignyel. A bokrokrl ktszer vghatjuk le a zld leveleket, elszr jniusban, majd a sarjt szeptember vgn. A levgott nyersanyagot padlson szrtjuk meg, szraz llapotban morzsoljuk le. A borsos menta ltethet cserpbe, kisebb ldkba, laksunkban gy kellemes illatval is megrvendeztethet bennnket, radsul a tli idszakban mindig friss levelet tehetnk a teba. Saltk, hstltelkek, sltek zestsre ms fszerekkel kombinlva hasznljk. Az iparban risi mennyisget hasznlnak fel belle a rggumi zestsre. Veszlyes krokozja a mentarozsda ellene vdekezznk.

39

Fekete bodza

Hazai nvnyfajunk, az egyik leggyorsabban nv, polst alig ignyl cserjnk. Nagyon korn lombosodik, ezrt takar cserjeknt is ltethetjk, pl. komposzttelepek, kamrk el. Dsztrtke virgzskor s bogyrskor tetzik. A madarak kedvelt fszkelhelye, s illatt is sokan kedvelik. Virgai fehrek, mjusban, jniusban virgzik. Termse fnyes, fekete bogy, szeptemberben rik be. A bodza gygyt hatst mr rgen ismerik. Szrtott virgbl vegytve a hrsfa virgval s a fekete ribiszke szr-

40

tott leveleivel hlses betegsgeket gygyt tet lehet fzni. A virgokbl dtitalt, szrpt is ksztenek. A bogykbl pontos recept szerint ksztett gymlcsl vagy bor idegcsillapt, nyugtat hats. A fekete bodzt clirnyosan, kertekben csak nemrgtl termesztik, fleg Ausztriban, mgpedig a Donau s Haschberg fajtkat. A bodza leginkbb a humuszos, nedves talajban dszlik.

Hrsfa

41

Ha megfelel nagysg kerttel rendelkeznk, vagy a hz eltt is van erre alkalmas hely, rdemes hrsft is ltetnnk. Virgzata izzaszt, khgscsillapt hats illolajat, nylkaanyagokat tartalmaz. A belle forrzssal ksztett tea meghls, megfzs, lgti panaszok esetn fogyasztand. Vegyk azonban figyelembe, hogy gygytea-alapanyagnak csak kt faja: a kis level s a nagy level hrs alkalmas. A kis level hrs kb. 20 m magas, viszonylag ignytelen, szrazsgs rnyktr faj. A legzamatosabb hrsmzet s a legjobb teaalapanyagot szolgltatja. A nagy level hrs magasabb nvs, mint a kis level hrs, fiatal korban igen szp kpos formj. Ez a faj prsabb, hvsebb klmt ignyel. Legkorbban jnius elejn a nagy level hrs, majd kt ht mlva a kis level hrs virgzik. A hrsvirgot a fkrl teljes virgzskor gyjtjk. A leszedett virgokat padlson szrtjuk meg. A virgzatbl a gygytet forrzssal ksztjk, majd tzpercnyi lls utn mzzel zestjk. A virgbl hrsfabort is elllthatunk.

Kamilla

A csald kamillatea-szksglett egy-kt ngyzetmteren megtermelhetjk hzikertnkben. A kamilla szinte minden kerti talajon jl terem. Mivel kedveli a fnyt, a kert napos rszn jelljk ki a helyt. A kamilla vetmagjt jliusban gyjtjk be, mgpedig gy, hogy az rett kamillt szrastul vgjuk le, szrtjuk meg, majd morzsoljuk szt a fejeket. A morzsalkot apr lyuk szitn rzzuk t, s az gy kapott, magot tartalmaz anyagot hasznljuk fel a vetsre. A vets ideje augusztus vge, szeptember eleje. Mlyen felsott, simra gereblyzett s tmr felszn gysba vetjk. A talajfelsznre egyenletesen sztszrt, magokat tartalmaz anyagot a gereblye fogaival 0,51 cm mlyre nyomkodjuk le a talajba. A szeptember vgn kikelt kis nvnykk ttelelnek, majd tavasszal, mjusban kezdenek virgozni. Szedhet kzzel vagy gynevezett szedfsvel is. A rvid szrral leszedett virgokat a padlson kitertve szrtjuk meg. Hogy a hatanyagait megrizzk, a virgbl ne fzssel, hanem forrzssal ksztsnk tet. Gyomor-, bl-, hlyagbetegsgek esetn tea formjban igyuk. Hasznlhatjuk mg cukorral vagy anlkl is lvezeti teaknt. Csecsemk szmra a frdvzbe tve kls kezelsre is alkalmas.

42

43

Mskppen a rzsrlA rzsk nemzetsgnek egyes fajait nagy C-vitamin-tartalmuknl fogva a gymlcsfajok kz soroljuk. Azokat a fajokat lehet ajnlani, amelyek a C-vitaminban ds nagy termskn tl szp bokrot s virgot is fejlesztenek. Megemlthetjk a kvetkezket: Japn rzsa: a vadrzsnl valamivel alacsonyabb, terjed tv nvny. Lilsrzsaszn virgai mjus vgtl folyamatosan nylnak. Hatalmas, 23 cm tmrj piros termsei augusztustl rnek, s a vadrzsnl jval hsosabbak. Nyersen is lvezhetk, savanyks zek. A termst puhuls eltt gyjtjk be s szrtjuk. Gyapjasrzsa: kzepesen nagy, felfel tr bokrokat nevel. Virga nem olyan szp, mint a japn rzs, de termse sok C-vitamint tartalmaz. Igen termkeny s fagyll. Vadrzsa: termse, a csipkebogy, kivl z lekvr alapanyagt szolgltatja. A csipkebogy ugyanis igen gazdag C-vitaminban, de van benne A-, B-, K- s P-vitamin is. vszzadok ta alkalmazzk a npi gygyszatban dt hats tekat ksztenek belle. Ezenkvl a csipkebogybl bort, plinkt s likrt is lehet kszteni. A csipketea ksztsnl egy dologra gyeljnk: a C-vitamin 4050 C fltt krosodik. Ezrt fontos, hogy megtartsuk a csipketea ksztsnek szablyt: a bogyt nem fzni vagy forrzni kell, hanem langyos vzben ztatni. Az este beksztett vzben reggelre kiznak a csipkehs hatanyagai, s melegts, dests utn fogyaszthatjuk.

44

Vadrzsa

45

46

Klnleges zldsgek, zldsgjdonsgok

Articska

vel nvny, valsznleg Dlnyugat-Eurpbl vagy szak-Afrikbl szrmazik. A napos, esetleg a gyengn flrnykos, meleg terleteket kedveli. Tlen a fagyoktl takarssal kell vdeni. A telepts vben, mg a gykrzet teljesen ki nem fejldik, gyakran szksges ntzni.

49

Tpanyagignye nagy. A legelterjedtebb szaportsi mdja a palntanevels. Februrban, mrciusban cserpbe vethetjk (pl. veghzban), s mjus kzeptl lehet kiltetni. Termesztsnek egyik legknyesebb rsze a teleltets. A fagyok eltt 2530 cm magas flddel fokozatosan, tbb rszletben kupacoljuk fel, majd a fldet elszradt levelekkel, nvnyi rszekkel takarjuk. Felhasznlhat rszei az zletes bimbk, amelyek a msodik vtl jelennek meg. A nagymret, mg ki nem nylt virgkezdemnyek alkalmasak a fogyasztsra. Az articskt mr az korban is ismertk, a rmaiak az tkezsen kvl gygynvnyknt is hasznltk; levele gygyszati alapanyag vrcukorszint-cskkent, epehajt, vizelethajt. Szp, mutats virgainak dsztrtke is van.

ttelel salta

50

Korai zldsgnvny, a fejes salta egyik fajtja, vltozatos saltk kszthetk belle. Alacsony higny zldsgfle. Magjai 12 C-os hmrskleten mr csrzsnak indulnak, s a ksbbi fejldshez sem szksges 15 Cnl melegebb. Mrskelten fnykedvel. A tbbi salttl eltren kevesebb vzzel is beri. Tpanyagignye kzepes. Szaportsa palntanevelssel trtnik. A magokat augusztus vgn, szeptember elejn ltessk el szabad fldi palntagyba. Oktber elejtl a fagyok belltig ltethetjk lland helyre. A sortvolsg 3035 cm legyen, az egyes tveket 1520 cm-re ltessk egymstl. sz vgn, a fagyok bellta eltt ajnlatos a fiatal palntkat fertzsmentes lombbal, faforgccsal takarni, gy a fleg szraz, kemny fagyok kevesebb krt okozhatnak. Szedst a teljes fejnagysg elrsekor vgezzk. Egyike a legkorbban fogyaszthat zldsgflknek. svnyianyag- s vitamintartalma fellmlja a hajtatott saltkt.

Ktzsalta

Egyves nvny. Kevsb hignyes, magjai mr kzvetlenl fagypont felett csrzsnak indulnak. A nagy meleget viszont a fejes saltnl jobban viseli. Erteljesebb lombot fejleszt, de nem fejesedik, mint a fejes salta. Vzignyes fajta, viszont a talajban nem vlogats, csak nedves legyen. Rvid tenyszidej, 6080 nap a palntzs s a szeds kztt, helyrevetssel vagy palntzssal szaporthat. J el- s utnvny. tkezsi szoksaink szerint vagy tavaszra vagy szre temezzk a szedst. Termesztsekor elg egyszer-ktszer megkaplni, ntzni azonban tbbszr kell. A legfontosabb azonban, mint a nevben is benne van, a ktzs. A levelek teljes kifejldse utn a cscshoz kzel szorosan kssk ssze, de vigyzzunk, hogy a zsineg ne vgjon a levelekbe. Az sszektzs ltal kizrjuk a fnyt, s 2022 napos halvnyts utn megkezdhetjk a szedst. Alacsony h- s fnyignye okn hajtatsra is megfelel, s tlen kevesebb gondot okoz, mint a fejes salta. A tli hnapokban jelents vitamin- s svnyianyag-forrsnak szmt.

51

Cukkini

A szlssges talajtpusok kivtelvel ltalban minden, a zldsgflk termesztsre alkalmas talajon termeszthet. Fnykedvel, de gyenge rnykot is elvisel. Melegignyessge hasonl, mint a kznsges tk vagy az ubork. Kzvetlen helyrevetssel vagy palntrl is szaporthatjuk. Optimlis csrzsi hmrsklete 2324 C fok krl van. Ezrt sza-

52

bad fldre a helyrevetst mjusban vgezzk. Egy-egy fszekbe 45 szem magot tegynk s 23 cm-es fldrteggel takarjuk be. A helyrevetett cukkinit az els kaplskor egyeljk, egy vagy kt tvet hagyjunk meg fszkenknt. Virgzs utn a tveket ksrjk figyelemmel, mert a megkttt termsek rendkvl gyorsan fejldnek. Legrtkesebbek a 1020 cm hosszak, de tlteni vagy rntani a nagyobbak alkalmasabbak. Felhasznlsa: sokflekppen elkszthet s mivel kalriaszegny, pl. cukorbetegsgben szenvedknek is nagyon ajnlott.

Feketegykr

53

shazja Dl-Eurpa. vel nvny. Mind a gykere, mind a levelei fagytrk. Nyron viszont a nagy meleget is jl brja. Kzepesen fnykedvel, teht gyengn rnykos helyen is megl. Vzignye fejldsnek kezdeti szakaszban a legnagyobb, ksbb mr nem kvn sok vizet. Mivel mlyre hatolnak a gykerei, sszel a talajt j mlyen ssuk meg. Tavasszal kb. 20 cm-re hzzuk ki a 45 cm mly sorokat. A magvakat egymstl 23 cm-re szrjuk. Mrciusi magvetssel csak nyr elejn ri el a 45 lombleveles llapotot, s ekkor lehet ritktani a nvnyzetet. A magszrakat trjk ki, mert klnben gyenge, vkony lesz a gykr. A feketegykr oktberre ri el a jellemz vastagsgt. Ha enyhe a tl, folyamatosan ekkor is szedhet. A feketegykeret vatosan kell szedni, mert a gykr nagyon trkeny, s a srls helyn a benne lv tejnedv kifolyik, gy a gykr rtktelenn vlik. Kiszeds utn a gykereket tiszttsuk meg, a leveleket, 12 cmes csonkot hagyva, tvoltsuk el. Kifejezett krtevje nincsen. Trsmentesen felszedett gykereit a sprghoz hasonl mdon kszthetjk el zletes fzelknek.

Leveles kel

A leveles kelt a hztji kertben msodnvnyknt a karfiolhoz hasonlan termesztjk. A leveles kel hlyagos levelei levlrzst kpeznek. Lombjt ks sszel, az els gyenge fagyok idejn szedjk. A tlll fajtkat pedig novembertl jvig is lehet szedni. St elmondhatjuk, hogy a fldben hagyott, lombtalantott gykrnyak ltalban tavasszal kihajt s kis, zsenge hajtsok letrhetk mg rla. Nagyon fontos tudni, hogy tpanyagtartalma mindegyik kposztaflt fellmlja. A kelkposzthoz hasonl teleket kszthetnk belle.

Kobaktk

Egyves lgy szr nvny, szinte mindentt termesztik a melegebb ghajlat tjakon.

54

Melegignyes nvny. Magjai 1315 C alatt nem, vagy igen lassan csrznak. Jl tri a nagy meleget, a hvs idt viszont rosszul viseli. Fnykedvel, br gyenge rnykot mg elvisel. Ms tkflkhez hasonlan tpanyagokban gazdag talajokon ad kielgt termst. Fleg szabad fldi helyrevetssel szaportjuk. A szabad fldbe mjus kzepn vessk. Egy-egy fszekbe 24 magot tegynk, majd kels utn az els kaplskor fszkenknt csak egy nvnyt hagyjunk. Szrazsg esetn gyakran ntzzk b vzmennyisggel. A termst a hossz kocsnnyal egytt vlasztjuk le az indrl. Fiatal, zsenge termseibl fzelket kszthetnk. Fontos, hogy a fagyok eltt szedjk le. Megrve a gymlcs hja kemny lesz, ebbl dsztrgyakat, madretett, lmpt lehet kszteni.

55

Rgen fontos borszati eszkz volt, innen kapta a hossz tpusa a magyar nevt - loptk. Lopn kvl a kobaktkbl ms ednyeket, palackokat, kis csszket is ksztettek.

Metlsalta

A metlsalta a tpsalthoz hasonl nyri leveles salta. Abban klnbzik tle, hogy levele kiss durvbb. Mrciustl vetjk. A sorok egymstl 30 cm-re legyenek, a nvnyek pedig egymstl kb. 1215 cm-re. Akkor kezdjk el szedni, amikor a levelek elrik a 1015 cm-es mretet. gyeljnk r, hogy szedskor a kzps szvlevelek megmaradjanak. Szintn saltt kszthetnk belle, s a nagyobb leveleket pedig tetszs szerint tlthetjk is.

Nagyszem lbab

shazja szak-Afrika. Egyves nvny. Kzepes higny, magjai 45 C-on mr csrzsnak indulnak. Kzepesen fnykedvel, viszont vzignyes. A tpanyagokban gazdag talajokat kedveli. Helyrevetssel szaportjuk, a borsval s a mkkal egytt a legkorbban vethet nvny. Optimlis vetsi mlysge 68 cm. Az vkzi polsi munkk kzl nagyon fontos a folyamatos gyomtalant s talajlazt kapls. Termeszthetjk rett kemny magjrt, vagy zld hvelyrt. Zlden addig szedjk, amg a magok nem kemnyedtek meg, mg tejesek. A zsenge mag a zldborshoz vagy a zldbabhoz hasonlan trolhat. Nyugat-Eurpban zld hvely llapotban igen npszer. A kifejlett, zsenge babszemekbl kivl salta, pr, fzelk kszthet. Zlden vitaminokban s svnyi skban nagyon gazdag. A szraz magban pedig sok a fehrje s szabad zsrsavak is vannak benne.

56

Metlhagyma

Egyesek a Fldkzi-tenger vidkrl szrmaztatjk, msok szerint Kzp-zsia az shazja. Hidegtr nvny, magjai mr 34 C-on csrzsnak indulnak. rdemes megemlteni, hogy a hagymaflk kzl a metlhagyma tri a legjobban a hideget. Alacsony a fnyignye, a szrazsgot is jl tri, s nem knyes a talajra sem. Magrl, vagy tosztssal, az v brmelyik szakaszban szaporthat, de ltalban tavasszal s sszel teleptik. Magjt mrciusban vetjk el, elhelyezhetjk sorban vagy csomkban is. A sortvolsg lehet 1520 cm, azon bell a nvnyek svnyszeren egyms mellett is nhetnek. Legfontosabb vkzi munkja a gyomtalants.

57

A metlhagymt mr a kzpkorban is termesztettk, s mg ma is betegsgmegelzs cljbl fogyasztjk, fleg a Fldkzi-tenger vidkn lk. Gygyszatilag rtkes, ers baktriuml anyagot tartalmaz, amely elssorban a blbetegsgek s a keringsi zavarok ellen nyjt vdelmet.

Olajtk

Melegignyes nvny, a magok csrzsakor 810 C feletti hmrsklet szksges. Fagyrzkeny. Nem szereti az rnykot. J szrazsgtr. A talajban nem vlogats. Tpanyagignyt leginkbb szerves trgyval elgtjk ki. Vetst a tavaszi fagyok elmltval kezdjk meg, ez nlunk mjus elejre-kzepre esik. A magokbl 34-et tegynk egy-egy fszekbe, s a fszkek 5070 cm-re legyenek egymstl. A magokat 34 cm mlyre helyezzk el. Szedsre szeptember kzeptl-vgtl kerlhet sor. Az rett, srga cskos termseket kocsnnyal egytt vgjuk le az indrl. A kimagozott termshsbl finom lekvr fzhet, mert magas a szrazanyag- s cukortartalma. Termszetesen finom fzelk is kszthet belle, akrcsak a tbbi tkflbl. Olajos magjai pedig stemnyekben di vagy mogyor helyett hasznlhatk. A mag hvs, stt helyen hossz ideig avasods nlkl eltarthat. Olajnak minsge a legrtkesebb tolajokval vetekszik.

Pasztink

A leghidegtrbb zldsgnvnyek egyike, ugyanakkor a nagy meleget is jl brja. Fnyignye nem nagy. A j vzgazdlkods, laza, mly rteg talajokat kedveli. A csrzs idejn sok vizet kvn; de az is megtrtnhet, hogy a mag elfekszik s csak a kvetkez vben kel ki. A magjt mrciusban vetjk el. A sorokat egymstl 3040 cm hzzuk ki, s a magokat 0,51,5 cm mlyre tesszk. Mivel a magoknak ltalban gyenge a csrzkpessgk, lehetleg srn vessnk. 45 lombleveles korban a petrezselyemhez hasonlan egyeljk ki. Tovbbi munka a gyomtalants. Betegsgekre kevsb rzkeny. Elmondhat, hogy szinte univerzlis gykrzldsg, mert egymagban kpes helyettesteni a srgarpt, a petrezselyemgykeret s a zellert is. Gykert levesbe s saltnak

58

hasznljk. Magas fehrje- s svnyis-tartalma van, de a benne tallhat C-vitamin-mennyisg sem elhanyagolhat. Rgebben gygynvnyknt is szmon tartottk.

Prhagyma

59

A Fldkzi-tenger keleti partvidkrl szrmazik. A prhagymnak nyri s tli fajti vannak. A nyriak levelei halvnyzldek, puhk, mg a tliek lombja sttzld, kemny, ezrt a telet is elfagys nlkl tvszeli. A hagymaflkkel ellenttben nagy a fnyignye. rnykban, gyenge fnyben rosszul fejldik. Fejldshez sok vzre van szksge. A talajjal szemben kiss ignyesebb, mint a tbbi hagymafajta. Kzepes tpanyagigny. A magok helyrevetsvel vagy palntzssal szaportjuk. A magvets ideje mrcius vagy prilis, a palnta nevelse pedig mr janur vgn elkezddhet. A sorokat egymstl 30 cm-re jelljk ki. 35 cm mly keskeny barzdba szrjuk ki a magokat egymstl kb. 2 cm-re, mert ersen ingadoz a csrzkpessgk. Kels utn azutn 1015 cm-es tvolsgra egyeljk ki. vkzi polsi munki a gyomirt, illetve talajporhanyt kapls. A tveket tbb menetben fokozatosan kupacoljuk fel, mert annl rtkesebb, minl hosszabb a fehr hagymarsze. A nyri, nem tlll fajtkat a fagyok bellta eltt fel kell szedni. A tli, sttzld fajtk a szabadban is maradhatnak. Felhasznls eltt a fldtl megtiszttjuk, a flsleges hossz bortleveleket s gykereket eltvoltjuk. Sok C- s B1-vitamint s vasat tartalmaz, magas az svnyis-tartalma is. A npi gygyszatban mint vizelethajt szerepel. A kifejlett, vastag hagymkbl leves, mrts s kivl z salta is kszlhet.

Saltagalambbegy npies nevn: madrsalta

A galambbegy shazja a Fldkzi-tenger krnyke s Kis-zsia. Egyves nvny. A hideget jl brja. Szrazsgtr, minimlis vzzel is beri. Mivel flrnykban is szpen fejldik, fiatal gymlcsfk alatt is termeszthet, s ez a hztji kertben nem elhanyagolhat tnyez. A talaj irnt ignytelen. Rvid a tenyszidejnek ksznheten el- vagy utnvnyknt is termeszthetjk. Mr mrcius elejn elvethetjk, tavaszi termesztsnek jelentsge ppen koraisgban rejlik. A sorokat egymstl 1520 cm hzzuk ki, s vkonyan szrjuk el a magokat; utna 12 cm-nyi vkony talajrteggel takarjuk be.

60

A csrzs 1015 nap mlva kezddik. Ha folyamatosan akarjuk szedni, ezt tbbszri szakaszos vetssel elrhetjk. Utvetemnyknt augusztus elejtl-kzeptl kezdhetjk meg a vetst. A nvnyek szedst akkor kezdhetjk meg, amikor elrik a 45 leveles llapotot. Ksbb is fogyaszthatjuk, de ne hagyjuk elregedni az llomnyt, mert a levelek kicsit keser zek lesznek. Tlen is szedhet, ha a htl pldul avarral, szalmval megvdjk. Ilyenkor ne csak a levelet szedjk, hanem a sor elejn kezdve az llomnyt gykerestl tpjk ki. Termszetesen egyszerre csak annyit hasznljunk fel, amennyit mindjrt el is fogyasztunk. A gykert lecspjk, le-

61

velbl pedig kitn saltt kszthetnk. Nyugat-Eurpban fzelkknt fogyasztjk, de ms savanysgokhoz is szvesen keverik. Jelents mennyisg B- s C-vitamint tartalmaz.

Sttk

Amerika felfedezse utn kerlt Eurpba. A sttk terjedelmes nvny. Tbbmteres szrai vannak, mrvnyozott levelekkel, srn benve durva serteszrkkel. A termsek laptottak, ezstfehr vagy szrke hjak. A terms hsa vilgossrga, srga vagy narancsvrs. A magja fehr vagy szrke. Kifejezetten melegignyes nvny. Szinte mindentt megterem, de nem nagyon szereti a hideg, vzllsos fldet. Sok tpanyagra van szksge, s vzignye is jelents. A sttk magjt fszekbe vetjk. Egy fszekbe 34 magot ltessnk 58 cm mlyen. Az ltetsre mjus elejn-kzepn kerljn sor, mikor mr fagyokra nem kell szmtani. A kikelt nvnyek nagyon fagyrzkenyek. A fszkekben elg ha csak kett nvnyke marad. A sttk a nyr folyamn nem kvn klnsebb polst. Betegsgek, krtevk ltalban nem tmadjk meg. A termsek ks szre fejldnek ki, a nvnyek lombozata fokozatosan leszrad, a sttk ezstfehr hja megkemnyedik. A gyakorlat azt mutatja, hogy a termst akkor rdemes betakartani, amikor a dr mr egyszer megcspte, mert az ilyen tknek zletesebb, omlsabb a hsa. A termseket nem szabad a szrrl letrni, hanem les kssel gy kell levgni, hogy a szr a termsen maradjon. A sttk jl trolhat nvny, ftetlen, fagymentes kamrban, elszobban hossz ideig eltarthat. A leggyakoribb hasznostsa a sts, nagyon zletes eledel. Magjbl zletes tolajat is sajtolhatnak, st a konzervipar ivlevet is kszt sttkbl.

62

Porcsin

Az egsz vilgon elterjedt egyves, pozsgs szr s level nvny. Rendkvl ignytelen, egyedl a fnyignye jelents. Elssorban msodnvnyknt rdemes termeszteni. Jniusbanjliusban sorba vagy szrva vetjk el. Sorvetssel 3040 cm-es tvolsgra hzzuk ki a sekly barzdkat. Vets utn enyhn tmrtsk a talajt. A tl srn kelst ritktsuk ki, fajttl fggen 1020 cm-es tvolsgra. Klnsebb polst nem ignyel. A hajtsokat akkor vgjuk le, amikor 1012 cm hosszak. ntzve a fagyokig szedhet. A kzpkorban gygynvnyknt ltettk s a sebek kezelsre hasznltk. Szrbl, leveleibl salta, leves, fzelk kszthet.

63

Sonka sttkA tbbi tkflhez hasonlan melegignyes nvny. A magok csrzshoz legalbb 1214 C szksges. Kzepes fnyigny, gyenge rnykban is szpen fejldik. A talajjal szemben nem tl ignyes. A magvak szabad fldi helyrevetsvel szaportjuk. Mjus elejn vetjk, 11,2 m-re jelljk ki a sorokat, 3040 cm-re a tveket. Egy-egy fszekbe 34 magot tesznk. vkzben gyomtalantjuk s prszor megkapljuk a terletet. Tmrendszer nlkl is termeszthet, a talajfelsznen vezetjk a hever szrakat s gy befutja a teleptsre sznt terletet. Ezltal cskken a talajbl a vz elprolgsa s a gyomokat is elnyomja. Ks sszel, az els fagyok idejn szedjk. A berett termst kocsnnyal egytt les kssel vgjuk le az indrl. Az p, egszsges terms szraz, hvs, fagymentes helyen nhny hnapig is eltarthat. A felhasznlsa megegyezik a sttkvel. Elnye, hogy nem tl nagy, 12 kg-os, ezrt egyszerre felhasznlhat. Kellemes ze van.

Szivacstk

Egyves nvny. Melegignyes, az optimlis fejldshez 2326 C s magas pratartalom szksges. Fnykedvel, a tarts fnyszegnysg hatsra a virgok fejldse abbamarad s termst sem kt. Vzignye fejldsnek els felben jelents. A talaj irnt kevsb vlogats. Szlssges talajtpusok kivtelvel szinte mindentt termeszthet. Kzepesen tpanyagigny. Helyrevetssel s palntzssal is szaporthatjuk. A helyrevets esetn mjus elejtl mjus kzepig a fszkekbe 45 magot helyeznk el. A fszkeket 11,5 mterre tegyk egymstl. Ha a kerts mell vagy a veranda el vetnk, akkor nem kell tmrendszert ksztennk. Ellenkez esetben szksg van tmrendszerre, mert ha a talajfelsznen maradnak az indi, nagy a rothads veszlye. Az els kaplskor a fszekben csak 1 vagy 2 ers nvnykt hagyjunk meg. A tbbi kapls alkalmval pedig tartsuk gyommentesen s porhanysan a talajfelsznt. Nvnyvdelme nagyon egyszer, mert krtevje, komoly betegsge nincs. Szedst a felhasznls mdja hatrozza meg. tkezsi clra az ersen fiatal, mg zsenge llapot termseket szedjk le, s pl. uborkhoz hasonl savanysgot kszthetnk belle.

64

Az rett termsek lehzsa utn szivacsszer termstmeg tnik el. Ez alkalmas pl. mosakodsra, frdsre, a vizes brt drzslve kellemes, frisst rzst kelt. Ipari feldolgozssal klnbz szrk ellltsra is alkalmas.

Tpsalta

A tpsalta a fejes salta rokona, azonban fejet nem fejleszt. Mrciustl egszen nyr vgig vethetjk, s mr vets utn 6 ht mlva szedhet a levele. A vizet nagyon kedveli, ezrt rendszeres ntzst ignyel. Ugyanez mondhat el a tpanyagignyrl is. A tpsalta termesztsekor rendszeresen ptoljuk a tpanyagokat. Termesztsnek jelentsge abban ll, hogy akkor lehet szedni, mikor a fejes salta nem kaphat a piacon. Saltaknt s pldul hssal tltve is fogyaszthatjuk.

Tojsgymlcs

shazja Dl-zsiban, pontosabban Kelet-Indiban van. Magyarul padlizsnnak s trkparadicsomnak is nevezik. A tojsgymlcs egynyri, fsod szr nvny. Egyike a leghignyesebb nvnyeinknek. A magjai 15 C alatt szinte nem is csrznak. A hvs idt rendkvl rosszul viseli, 1012 C alatt lell a nvekedse. Fnyignye szintn nagy. Gyenge fnyben, rnykban csak a vegetatv szervek alakulnak ki, az esetleg mgis megjelen virg kts nlkl hullik le. Nvekedse folyamn jelents mennyisg vizet kvn. Nagy termshozam pedig csak mlyrteg, humuszban gazdag, laza szerkezet, kiss lgos talajon rhet el. Ignyessge s hossz tenyszideje miatt szaportsra csak palntrl biztonsgos, ezen oknl fogva fleg Szlovkia dli terletein terjedt el. A palntkat meleg helyisgben ldkban, vagy nevelgyakban neveljk el. A magvakat mrcius msodik feltl prilis kzepig vetjk. Kikels utn a nvnyeket kb. 10 cm tvolsgra ttzdeljk. Az gysba csak mjus msodik felben ltetjk ki ket, amikor mr elmlt a ksei tavaszi fagyok veszlye. A palntkat 60 cm sor- s 50 cm ttvolsgra gdrkbe ltetjk. Nagyon meghllja, ha a gdrbe egy mark jl rett komposztot helye-

65

znk, ezutn a palntkat bentzzk, s a gdrket beszrjuk porhanys talajjal. Ezutn tartsuk gyommentesen, s szksg szerint ntzzk. A bogykat teljesen kifejldve szedjk. Krlbell augusztus msodik felben vrhatjuk az els bogyk rst. A terms akkor rett, ha kicsit megkopogtatva kong hangot ad. Az llati krtevk kzl a burgonyabogr mindkt nemzedke krostja, ezrt burgonya kzelbe-szomszdsgba ne ltessk. A tojsgymlcs nagyon rtkes tpanyagot tartalmaz. Nagy az svnyianyag- s rosttartalma. Sok cukrot, fehrjt s vitaminokat is tartalmaz. Elksztsi lehetsge igen sokfle: j salta-alapanyag, lehet rntani, kszthet tltve, rakva. Szlovkiban az egyik legismertebb a Cseh korai fajta.

Tzbab

Kzp-Amerikbl szrmazik. Melegignyes, a magok 10 C alatt nehezen csrznak, nvekedshez is 2022 C szksges. A fagyra igen rzkeny. A fnyignye viszont csak kzepes. Mrskeltem vzkedvel, de nagyon szereti a prs krnyezetet, a laza szerkezet talajokat; nagy a tpanyagignye is, fleg a virgzs idszakban. A tbbi babflhez hasonlan, magjt szabad fldbe, mjus elejn-kzepn vetjk, gy elrjk, hogy a ks tavaszi fagyok utn kel ki. A 34 magot egymstl 4050 cm tvolsgra lev fszkekbe helyezzk, 34 cm mlyre. Mivel nemcsak tkezsre, hanem dsznek is megfelel, rdemes tmrendszerre futtatni. Hajtsai 23 mter magasra is felkszhatnak. ltethetjk hzak meleg, napos oldalra, vrosi laksok erklyldiba is, ahol nagyon szpen dszlik s kellemes rnykot ad. vkzi polsi munkja a tbbszri gyomirt kaplsbl ll. Az ntzsrl se feledkezznk meg, klnsen a virgzs idejn. Szedst a felhasznls mdja hatrozza meg. Zsenge, hsos fal hvelyeit folyamatosan szedhetjk s zldbabknt fogyasztjuk. Mind zld hvelye, mind rett magjai fzelknek valk. Az rett bab sok fehrjt s fontos aminosavakat tartalmaz. Betegsgekre kevsb rzkeny, mint az ltalnosan ismert s termesztett babfajtk.

66

j-zlandi spent

Az j-zlandi spent vastag, hsos, pozsgs level, nlunk egyves, lgy szr nvny. Kifejezetten melegignyes, a magok csrzsa 10 C alatt megll. A hidegre rzkenyen reagl, fejldse hvs napokon megakad. Melegszeretete fokozott vzignyessggel prosul. A talajban nem vlogats, amennyiben magas nitrognignyt kielgtjk, szinte mindenfle talajon megl. Legbiztosabb termesztsi mdja az szi magvets, oktber kzeptl. Kapval hzzunk ki 24 cm mly barzdt, a barzdk egymstl 8090 cm-re legyenek, melyekbe a magokat egymstl 1012 cm-re helyezzk, s utna flddel takarjuk. A kels a kvetkez v prilisban vrhat. v kzben nagyon fontos a terlet gyommentestse. Szraz tavaszon s nyron ajnlatos nhnyszor kiadsan megntzni, hogy ds zldtmeget kapjunk. Specilis krokozja vagy krtevje nincsen. Miutn hajtsai el-

67

rik a 3040 cm hosszsgot, folyamatosan szedhetk. Nemcsak a leveleket, hanem a fiatal hajtsokat is fel lehet hasznlni. A kiszedett hajtsok helyn az oldalrgyekbl jabb s jabb hajtsok fejldnek. Nagyon fontos hzikerti nvny lehetne nlunk, mert abban az idszakban ad a spenttal azonos rtk fzelknyersanyagot, amikor nyron nincs kerti spent.

Viasztk

Melegignyes nvny. A magok csrzsnak megindulshoz legalbb 1012 C-os hmrsklet kell. A nvny a tovbbiakban 2225 C kztt vagy e felett fejldik a legjobban. Nagy hignye mellett kifejezetten fnykedvel is. Vzignye is elgg nagy, ezrt biztonsgosan csak ntzssel lehet termeszteni, s j tperben lv talajon ad megfelel termst. A tpelemek kzl klnsen a nitrogn s a foszfor fontos szmra. Mjus elejn vetjk sorba vagy fszekbe. A sorokat egymstl 6070 cm-re hzzuk ki, s a magokat 810 cm-es tvolsgra, 34 cm mlyre helyezzk. Fszekvets esetn 34 magot hasznljunk. A fszkek egymstl kb. 5060 cm-re legyenek. 34 leveles korban ritktjuk, egy helyen kettnl tbb nvnyt ne hagyjunk meg. Gyakori kaplssal gyomtalantjuk a terletet. Kifejezett krtevje vagy krokozja nincs. A fiatal, uborka nagysg, szrs, de mg viasz nlkli termseket savanysg ksztsre hasznlhatjuk. A gyengn viaszosakat azonnali fogyasztsra brmikor szedhetjk. Igen finom fzelk kszthet belle. Hosszabb trolsra azonban csak a szrksfehr, vastag viaszrteggel rendelkez termsek alkalmasak. A vastag viaszbevonat ugyanis megakadlyozza a prologtatst, gy a terms megrzi zsenge llapott.

68

Ritkasgok mellztt gymlcsflk

Difa

Nagyon sok hzikertben megtallhat a difa. Hazja zsia s a Balkn. Tereblyes fv nhet, br az oltott difk mretei mr sokkal kisebbek. rdemes megemlteni, hogy a gygyszatban is felhasznljk, mgpedig a levlkit s a terms zld burkt, a kopcsot. A levlkk hosszas tojs alakak, p szlek, fnyesek, olajzldek, nha kiss barns rnyalatak. A levlkket a kzs levlnylrl, a gerincrl letpve, kzvetlenl a frl gyjtjk. Enyhe szagak, zk kellemes, kiss kesernys. A kopcs a difa csonthjas termsnek kls, hsos burka, amelyet kzvetlen dirskor szednk. A levl forrzatt a gygyszatban ltalban vrtisztt, gyomorjavt, emsztst elsegt s freghajt hatsrt hasznljk. Rgebben a zld

71

dilevelek freghajt hatsa okn bolha ellen az gyba szoktk tenni. A szrtott difalevl a ruhamoly ellen is hasznlhat. A diburokbl sttbarna tojsfestszer kszl. A termshj a diplinka, dilikr ksztsnl sem hinyozhat.

Trnavai eperfa

72

Nevt elfordulsnak helyrl kapta, mgpedig sta pri Trnave kzsgrl. Fja sr, szlesen piramis vagy gmb alak koront fejleszt letkora elrheti a 80120 vet is. Levelei nagyok srn helyezdk, brszerek, merevek s kemnyek. A termse feltnen klnbzik a tbbi eperfa termstl. Fokozatosan rik be. Az eperszemek nagyok, hosszksan henger alakak, krminpiros sznek. Teljesen retten bborpirosak, ersen festlevek, 2530 mm hosszak. Mivel nehezen szaporthat, ritka az elfordulsa, de hajtssal elg j eredmnyeket lehet elrni. Az els termsek az ltets utni 34. vben jelennek meg, aztn a fk termkpessge egyre fokozdik. Egy reg fa akr 70100 kg gymlcst is adhat.

Josta

A jostt nemesti munka eredmnyeknt sikerlt ellltani. A fekete ribiszke, a kszmte s egy vadribiszke faj ketts keresztezse tjn jtt ltre. Klnlegesnek is mondhat, hogy a keresztezsbl szrmaz utd mindkt szl j tulajdonsgait hordozza: tsktlen, mint a fekete ribiszke, nem fogkony a lisztharmatra, mint a kszmte, fagyll. Csemetit gy lltjk el, hogy a jostt aranyribiszke-alanyra oltjk, gy kb. 120 cm magas trzs, korons fcska alakthat ki belle. Mivel a jostafcska tavasszal korn kezd fakadni, metszst mr a tl vgn elvgezzk. A srn ll vesszket megritktjuk, a hosszra ntteket pedig vissza lehet vgni. A trzsbl gyakran eltrnek az alany vadhajtsai, ezeket idejben ki kell trni vagy le kell metszeni. Br nem mondhat ignytelennek, tlagos krlmnyek kztt kielgten fejldik s terem. Legjobban a napfnyes helyet, a tpds, vzzel jl elltott talajokat kedveli. Mr a telepts utni msodik vben is gymlcst rlel, de valjban a harmadik v utn fordul termre. Gymlcsei sttkkek, a fekete ribiszke bogyjnl nagyobbak, viszont a kszmtnl rendszerint kisebbek. A josta termse alkalmas friss fogyasztsra is, de lekvr, dzsem, dtital s puding is kszlhet belle. Keresett alapanyaga a konzerv- s cukrsziparnak is.

73

Galagonya

Ktfle galagonyt rdemes megemltennk. Mgpedig a cseregalagonyt s az egybibs galagonyt, mely lehet cserje vagy kisebb fa. A gygyszatban mindkett hasznlatos. A cseregalagonya fiatal gai fnyesek, vrsbarnk, eleinte molyhosak. A levl szne sttzld, fonkja kkeszld szn. Az egybibs galagonya levelnek levlkarja a cscsok fel fogazott.

74

Mjusbanjniusban virgoznak; az egybibs galagonya valamivel ksbb, mint a cseregalagonya. A cseregalagonya termse gmbly, lilsvrses szn, belsejben kt mag van. Az egybibs galagonya termse inkbb tojsdad alak, valamivel kisebb, szne hasonl, de belsejben csak egy mag tallhat. Mind a kt vltozat termsnek ze kiss fanyar. A galagonya levele, virga, termse tea vagy szeszes kivonat formjban szv- s keringsi panaszok gygyszere. A szvizom mkdsre j hats, relmeszeseds ellen npszer teakeverkek alkotrsze.

Homoktvis

75

A homoktvis vitaminds gymlcst term ignytelen cserje, szmos hegyes tvissel vagy tvisek nlkl. Lengyelorszgban, Oroszorszgban s Nmetorszgban nagyon elterjedt. Ktlaki nvny. A nvirg nvnyegyedeken kvl hmvirg nvnyegyedeknek is kell az ltetvnyben lennik. Beporzsa szl tjn trtnik. A homoktvis sok fnyt ignyel, de a talajban nem vlogats. ltetsre legalkalmasabbak a vegetatv ton szaportott ktves bokrok. ltets utn a vesszket ktharmadnyival visszametsszk. prilisban s mjusban virgzik. Termse 78 mm nagysg, tojsdad alak, narancsszn lbogy, mely nagyon magas C-vitamin-tartalm, ezenkvl A-, B- s E-vitaminok is tallhatk benne. A npi gygyszat fertzs megelzsre, a lts erstsre s az regeds lasstsra ajnlja; dzsszokat is ksztenek belle. Nlunk fleg az orosz fajtk az elterjedtek, pl. a Novoszty Altaja, Obilnaja, Vitaminnaja, de ismertek a nmet fajtk is, pl. Leikora, Hergo, Frugana.

KiviA kivi melegignyes nvny, ezrt felmerl a krds, nlunk lehet-e termelni. A vlasz Dl-Szlovkiban igen, ha az szaki szelektl vdett, meleg, napstses helyre teleptjk a csemetit. Fontos tudni, hogy ez a nvny mszkerl, teht meszes, lgos talajon nem l meg. (Egybknt a kivit a legnagyobb mennyisgben j-Zlandon termesztik.) Klnlegessge, hogy - br a nvnynemestk mr ellltottak ktivar kivifajtt is - a nlunk lv fajtk ktlakiak, azaz az egyik tvn csak hm virgok, a msikon csak n virgok nylnak. Ennek kvetkeztben gymlcs csak akkor terem, ha a n pldnyok kzelbe hmivar nvnyt is teleptnk. Br a nvny hzilag is szaporthat, inkbb vegynk kivicsemett s azt ltessk el. Kiltethetjk sszel s tavasszal is. A csemetket egymstl 35 mter tvolsgra helyezzk, ha tbb sort ltetnk, akkor kzttk a tvolsg legalbb 4 mter legyen. A kivinek tmrendezsre van szksge, mert 23 mter hossz hajtsokat fejleszt. A bokor metszse a szlhez hasonl mdon trtnik. Egyegy fiatal tvn 34 darab 58 rgyes csapot lehet hagyni, de ezek szmt az idsebb, j kondcij tveken fokozni lehet. Nyri polsa a gyomok irtsbl, a hajtsok felktzsbl, aszlyos idben ntzsbl ll. Fajti kzl emltst rdemel a Hayword - ez nagy gymlcs s vilgszerte ismert fajta. Tovbbi npszer fajtk az Abbott, a Monty s a Bruno.

76

A kivinek nagyon finom, kellemes ze van, kompt, dzsem ksztsre is alkalmas.

Kznsges borka

13 m magasra nv cserje. A fenyhz hasonl, de trzse mindjrt a fld felett gazik el. gai igen srn fejldnek. Ktlaki, a porzs s a terms virgok kln egyedeken fejldnek. Apr, zld szn vagy srga virgai a levelek tvben fejldnek. prilisbanmjusban virgzik. A termse

77

tobozbogy, a termlevelekbl fejldik, a msodik vben rik meg, s ekkor kkes-hamvas. Egybknt a bogyk gmblyek, s mintegy bors nagysgak. Ha a hamvassgukat letrljk, fnyesekk vlnak. A msodik vben retten, szeptemberoktber folyamn gyjtjk be a tobozbogykat. zk desks, kevss kesernys, illatuk kellemes, balzsamos. A kznsges borka mr az korban is ismert gygynvny volt. A legrgibb ismert magyar orvosi recept pedig a XV. szzadbl borkamagot tancsol tdbetegsg ellen. Hsos magjnak vizelethajt, gyomorerst, tvgyjavt hatsa is elismert. Vrszegnysg s zleti bntalmak elleni teakeverkekben is szerepel. Olajt bedrzslsre hasznljk, termsbl lekvrt kszthetnk.

KknyTvises, gas cserje, sokszor a 23 m magassgot is elri. Fiatal gai vrsbarnk, az idsebb gai sttszrkk. Levelei rvid nyelek, lemezk 23 cm hossz. Virgai mg a lombfejlds eltt, a hajtsok cscsn egyenknt, nha tbbesvel jelennek meg, sziromlevelk hfehr. Mrciusbanprilisban virgzik. Felhasznljuk a virgt s a termst. Virgait lombfejlds eltt gyjtjk. A virgok szrtva szagtalanok, keser, fanyar zek. A terms kb. 1 cm tmrj, gmbly, hsos, kkesen hamvasfekete, bogyszer. A virgaibl kszlt fzet vese- s vrtisztt hats, ezrt alkotrsze a vrtisztt teakeverkeknek. Ezenkvl igen enyhe has- s vizelethajt s hnyingert szntet hatsa van. Termst ugyancsak hlyag- s vesebntalmak esetn hasznljk fzet alakjban. A gymlcsbl ksztett lekvrt hasmens ellen alkalmazzk.

78

79

SzeldgesztenyeA Fldkzi-tenger vidkrl szrmazik. Mivel igen nagyra nnek, csak azok ltessk, akiknek jkora kertjk van s megfelel helyet tallnak szmukra. Levelei lndzsa alakak, termse gmblyded makkterms. Stt, fnyes leveleivel, arnyos koronjval dekoratv eleme is lehet a nagyobb kerteknek. Mszkerl lvn, inkbb olyan helyre ltessk, ahol a talaj savanykm-hats. A szeldgesztenye termsnek nagy a tpanyagrtke: cukrokat, kemnytt, zsrokat, fehrjket s C-vitamint is tartalmaz. A termst szeptember vgtl oktber elejig szreteljk, vagyis akkor, amikor retten hullani kezd. A tli hnapokban nagyon finom csemege, s a cukrsziparban is jelents mennyisget hasznlnak fel belle.

80

Mellklet

TartalomBevezet Gygy- s fszernvnyek Angelika nizs Bazsalikom Borg Citromf Csombord npies nevn: borsf, borsikaf deskmny Gums deskmny Fehr bazella Fogpiszklf Izsp Kanltorma Kerti katicavirg npies nevn: feketekmny Kerti kakukkf Kerti zslya Koriander Lestyn Majornna Levlpetrezselyem Mk rmnygykr Rozmaring Skarlt zslya Trkony Torma Zamatos turbolya 10 10 12 13 14 15 16 17 18 19 19 20 22 23 24 25 27 28 29 30 32 32 33 33 35 36 5

A hzipatika gygynvnyei Borsos menta Fekete bodza Hrsfa 39 40 41

Kamilla Mskppen a rzsrl Klnleges zldsgek, zldsgjdonsgok Articska ttelel salta Ktzsalta Cukkini Feketegykr Leveles kel Kobaktk Metlsalta Nagyszem lbab Metlhagyma Olajtk Pasztink Prhagyma Saltagalambbegy npies nevn: madrsalta Sttk Porcsin Sonka sttk Szivacstk Tpsalta Tojsgymlcs Tzbab j-zlandi spent Viasztk Ritkasgok mellztt gymlcsflk Difa Trnavai eperfa Josta Galagonya Homoktvis Kivi Kznsges borka Kkny Szeldgesztenye Mellklet

42 44

49 50 51 52 53 54 54 56 56 57 58 58 59 60 62 63 64 64 65 65 66 67 68

71 72 73 74 75 76 77 78 80 81