Top Banner
Médiamű- vészeti Múzeum
44

Médiaművészeti Múzeum

Mar 11, 2016

Download

Documents

diplomamunka, MOME, 2012
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Médiaművészeti Múzeum

Médiamű-vészeti Múzeum

Page 2: Médiaművészeti Múzeum

témavezetőBalla Dóra DLAkonzulens Dr. Ruttkay ZsófiaHegyi Béla

Bulyovszky LillaMOME, 2012

Page 3: Médiaművészeti Múzeum

IndíttatásDiplomamunkámként olyan témát szerettem volna választani, ami a magyar kulturális életet színesebbé teheti. A médiaművészet jelen van a magyar múzeumokban, de csupán egy-egy kiállítás részeként. Kimondottan médiaművészeti múzeum — amivel Nyugat-Európában találkozhatunk — Magyarországon nem létezik.

Ezért úgy gondoltam, hogy ha csak fikcióként is, de létrehozom az általam elképzelt Médiaművészeti Múzeumot, és megtervezem annak arculatát. A műleírás során ennek az arculati design-nak a rendszerét és az elemeit mutatom be.

Page 4: Médiaművészeti Múzeum
Page 5: Médiaművészeti Múzeum

Az arculatNyugat-Európában és az Egyesült Államokban a kulturális szférában, így számos múzeum esetében is, az intézmény identitását dina-mikus arculatok határozzák meg vizuálisan. Ilyen például a New Museum, a MAD, a Tate, a Secca, a Kunsthaus és a Walker Art Center arculata. Ezekre a múzeumokra jellemző, hogy tevékenységükkel – kulturális értelemben – előremutatóak kívánnak lenni, és ezért az új médiumok fontos szerepet töltenek be vizuális identitásukban.

Éppen ezért dinamikus a Médiaművészeti Múzeum arculata is, hogy kifejezze a média-művészet sokszínűségét és változékonyságát. A vizuális identitás elemei kontextusfüggőek, tehát mindig az adott témához alkalmazkod-nak, ugyanakkor online felületen az aktuális adatok alapján generálódnak. A rendszer szabályszerűségei, és a meghatározó elemek a következőkben ismertetem.

Page 6: Médiaművészeti Múzeum

ter

vező

grafi

ka =

cm

yk 0

/80/

0/0

rgb

239/

91/1

61 h

exa

#0ef

5ba1

pan

tone

212

C +

anim

áció

= c

myk

0/5

0/10

0/0

rgb

247/

148/

30 h

exa

#f79

41e

pant

one

1375

C +

digi

tális

mul

tim

édia

= c

myk

0/1

5/10

0/0

rgb

255/

212/

0 he

xa #

ffd5

00 p

anto

ne 7

404C

+

inte

rakt

ivit

ás =

cm

yk 5

0/0/

100/

0 rg

b 14

1/19

8/63

hex

a #8

dc63

f pa

nton

e 74

65C

+ te

leko

mm

unik

áció

= c

myk

90/

0/45

/0 rg

b 0/

175/

165

hexa

# 0

0afa

5 pa

nton

e 36

8C +

vi

deó

= cm

yk 4

5/0/

25/0

rgb

137/

208/

200

hexa

#89

d0c8

pan

tone

570

C +

vizu

aliz

áció

= c

myk

50/

75/0

/0 rg

b 14

2/91

/166

hex

a #8

e5ba

6 pa

nton

e 25

8C +

AlapelemekAz arculat alapját hét grafikai elem határozza meg, amelyek a médiaművészet hét ágát1 szimbolizálják (tervezőgrafika, animáció, digitális multimédia, interaktivitás, telekom-munikáció, videó és vizualizáció).

Két tulajdonság jellemzi őket: a színük, és a formájuk. Az előbbi meghatározásánál fontos volt az élénk, életteli és vibráló árnyalatok használata, míg a forma megalkotása egy 3�3-as négyzetháló segítségével történt.

1 forrás: ZKM | Zentrum für Kunst und Medientechnologie Karlsruhe

Page 7: Médiaművészeti Múzeum
Page 8: Médiaművészeti Múzeum
Page 9: Médiaművészeti Múzeum

LogóA logó alapját pixelek határozzák meg, amelyek formailag utalnak a médiaművészet alapjaira. Az elemek által megrajzolt két „M” a Médiaművészeti Múzeum kezdőbetűit reprezentálja, a betűk körül megjelenő keret pedig (ami egyébként a logó statikus eleme) a kiállítás tárgyát, vagyis magát a tartalmat szimbolizálja. A pixelek azonban csak a logó alakját határozzák meg, ugyanis az, ilyen formában önállóan nem jelenik meg sehol.

A nyomtatott médiumokban a jel egy QR kódba ágyazva jelenik meg, ami beolvasva a múzeum honlapjára navigálja a „látogatót”. Ez két okból fontos. Egyrészt mert a nyomtatvá-nyok csak a leglényegesebb információkat hor-dozzák, a részletekért a honlapot kell megláto-gatni. Másrészt pedig az arculat alapelemei a tartalomhoz igazodva jelennek meg az offline médiumokban is, viszont értelmezésükhöz a weboldalon található a kulcs.

Magával a logóval leginkább digitális közegben lehet találkozni, hiszen alapvető tulajdonsága a folyamatos változás. Az alapforma által meghatározott területen a médiaművészetet jelképező elemek bizonyos időközönként cserélődnek, aminek sebességét egy közelgő esemény határozza meg. Tehát ha a logó gyorsan villódzik, akkor a látogató sejtheti, hogy a közeljövőben kiállításmegnyitó várható. Így az embléma mindig aktuális információkat tud hordozni. Ezen kívül minél gyorsabb az elemek variálódása, annál jobban kirajzolódik az alapformát jelentő két „M”.

Page 10: Médiaművészeti Múzeum

Logó variációkAz online felületen megjelenő logó variációit az alapelemek váltakozása adja, ami 40 pixel helyén történik. A jelek minden fázisban véletlenszerűen újabb leosztásban kerülnek az alapformára. Az elemek állása szintén esetleges.

A különböző variációkat és a váltakozás sebességét gép generálja, a Processing nevű program segítségével.

Page 11: Médiaművészeti Múzeum
Page 12: Médiaművészeti Múzeum

minta generátor

Page 13: Médiaművészeti Múzeum

MM generátorA belső használatra létrehozott generátor segítségével a kisarculati elemek variációit lehet létrehozni.

A névjegykártyán, borítékon és levélpapíron megjelenő alapelemeket a program aszerint generálja, ahogy a felhasználó beállítja, ezért tematikusan lehet használni a nyomtatványokat. Tehát a program mindig a levelezés tárgyának, illetve a foglalkozáskörnek megfelelő jelek-ből álló leosztást hoz létre.

Page 14: Médiaművészeti Múzeum

levélpapír - szín

Page 15: Médiaművészeti Múzeum

levélpapír - fonák

Page 16: Médiaművészeti Múzeum

boríték

Page 17: Médiaművészeti Múzeum

névjegykártya

Page 18: Médiaművészeti Múzeum

Boríték & levélpapírA borítékon és a levélpapíron is az MM gene-rátor által létrehozott mintázatot láthatjuk, attól függően, hogy a levelezés miről szól. Általános témák esetében az arculat összes eleme megjelenik a nyomtatványokon.

Mindkét arculati elem esetében a szöveget meghatározott helyre lehet begépelni, ahova a program automatikusan nem generál mintát.

Page 19: Médiaművészeti Múzeum
Page 20: Médiaművészeti Múzeum
Page 21: Médiaművészeti Múzeum
Page 22: Médiaművészeti Múzeum

NévjegyekA névjegykártyák két rétegből tevődnek össze. A háttérben mindig egy fekete-fehér kép látható a kártya tulajdonosáról, ami előtt megjelenik a tipográfia, és az MM generátor által megalkotott, alapelemekből álló tematikus mintázat. A rétegződés élményét fokozza, hogy a nyomtatvány átlátszó plexilapon, amelynek a hátoldalán az alapelemek mellett megjelenik a honlapra navigáló QR kód is.

Page 23: Médiaművészeti Múzeum
Page 24: Médiaművészeti Múzeum
Page 25: Médiaművészeti Múzeum

JegyA belépőjegyek esetében is megjelenik a QR kód, valamint a háttérben egy fekete-fehér kép, ami a kiállítás egy darabját, illetve annak egy részletét ábrázolja. A kép és a QR kód közötti sávban található alapelemekből álló oszlop reflektál az MM generátor és a weblap menüsorára, ahol csak az éppen aktív elemek jelennek meg színesen, a többi mind szürke. Ezekből az aktív elemekből egy véletlenszerűen kiválasztott motívum kerül nagyban a képre, visszaidézve a többi arculati elem hangulatát. Ugyanakkor egy kis játékot is rejt magában, hiszen a jegy megvásár-lásakor más-más jelet kapnak a látogatók, ami változatosabbá, és érdekesebbé teszi a nyomtatványt.

Page 26: Médiaművészeti Múzeum

PlakátokA plakátok alkalmazásához kapcsolódó szabályrendszer az eddigiekkel ellentétben kevésbé kötött. Csupán az adott, hogy a ki-állítást reprezentáló fekete-fehér fotó(k), az alapelemek, a QR kód, és az alapinformációk (kiállítás címe, helye, időtartama) megjelen-jenek rajta, és ezeknek alkalmazkodjanak egy adott gridrendszerhez. E kikötések figyelembevételével szabadon lehet kezelni a médiumot, és így minden kiállításnak más arculata lehet.

Page 27: Médiaművészeti Múzeum
Page 28: Médiaművészeti Múzeum
Page 29: Médiaművészeti Múzeum
Page 30: Médiaművészeti Múzeum
Page 31: Médiaművészeti Múzeum

MeghívóA meghívó ún. lentikuláris eljárással készül, ami azt jelenti, hogy a kártyát mozgatva több variációját is lehet látni a lógónak. Így a meghívón látható vibrálás emlékeztet a honlapon megjelenő logó villódzására, ami újabb esemény közeledtét jelzi.

Page 32: Médiaművészeti Múzeum

PecsétEzzel az eszközzel a QR kódot tudjuk bárhova, akár az arculati elemekre is pecsételni.

Page 33: Médiaművészeti Múzeum
Page 34: Médiaművészeti Múzeum

Kitűző & matrica

Page 35: Médiaművészeti Múzeum
Page 36: Médiaművészeti Múzeum
Page 37: Médiaművészeti Múzeum

Póló

Page 38: Médiaművészeti Múzeum

A múzeumA Médiaművészeti Múzeum kétféleképpen fordul elő: online és offline formában. Az előbbi értelemszerűen az interneten megjele-nő múzeumot, míg az utóbbi valós kiállítást jelent.

Page 39: Médiaművészeti Múzeum

Online múzeumAz online múzeum egy, az interneten elérhető archívum, ahol médiaművészeti alkotásokat lehet megtekinteni, és azokról különböző információkat megtudni, böngészni.

Page 40: Médiaművészeti Múzeum

Offline múzeumAz offline múzeum vendégkiállításként működhetne, olyan profilú múzeumokban, amelyek közel állnak a médiaművészethez (pl. Lumú, Műcsarnok).

Bizonyos különleges alkalmakkor – mint amilyen a Múzeum első, bemutatkozó kiál-lítása – nagyobb területeken (pl. Városligeti Műjégpálya) színes konténerekbe lehetne kiállítást szervezni, amelyek az alapelemeket és az arculat színeit hoznák vissza (a témától függően), esetlegesen a kiállítás méretétől függően magát a logót.

Page 41: Médiaművészeti Múzeum
Page 42: Médiaművészeti Múzeum

KöszönetBalla Dórának a lelkesedésért, a lelkesítésért és a sok törődésért, Ruttkay Zsófinak a Processingben való sok segítségért, Hegyi Bélának a tanácsokért és a weblap elindulá-sáért, Szeghy Dávidnak a programozásért, Tregele Bálintnak pedig a gyors és alapos be-fejezésért. Sándorfi Zolinak és Bogár Áginak a türelmükért és a munka elkészítéséhez való áldozatos hozzájárulásért, valamint minden családtagomnak és barátomnak a bíztatásért.

Képek és szövegek rendelkezésemre bo-csátásáért Verena Noacknak (ZKM), a szép nyomatokért Balogh Anikónak és a FOM digitalnak, és végül, de nem utolsó sorban a Percprintnek mindenért.

Page 43: Médiaművészeti Múzeum
Page 44: Médiaművészeti Múzeum