Top Banner
(ISSN 1821-1879) mart 2014. godine • BEOGRAD • broj 47
24

mart 2014. godine • BEOGRAD • broj 47arhiva.mup.gov.rs/cms_cir/policija-danas.nsf/Policija-danas-broj47.pdf · научног скупа „Дани Арчибалда Рајса“

Oct 08, 2020

Download

Documents

dariahiddleston
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: mart 2014. godine • BEOGRAD • broj 47arhiva.mup.gov.rs/cms_cir/policija-danas.nsf/Policija-danas-broj47.pdf · научног скупа „Дани Арчибалда Рајса“

(ISSN 1821-1879)

mart 2014. godine • BEOGRAD • broj 47

Page 2: mart 2014. godine • BEOGRAD • broj 47arhiva.mup.gov.rs/cms_cir/policija-danas.nsf/Policija-danas-broj47.pdf · научног скупа „Дани Арчибалда Рајса“

• Чланови делегације МУП-а, на челу са министром присуствовали су Молитвеном доручку у Вашингтону и састали се са новим директором ФБИ Џејмсом Комијем. Разговарали су о могућностима унапређења сарадње у области борбе против међународног тероризма и високотехнолошког криминала, а иницирано је и отварање канцеларије ФБИ у Београду. На састанку са замеником директора Агенције за борбу против илегалне трговине наркотицима – ДЕА Томасом Хариганом, истакнута је добра сарадња надлежних служби и заинтересованост за њен наставак на што вишем нивоу. Покренуто је питање лоцирања и хапшења Дарка Шарића и осталих одбеглих чланова његове криминалне групе. Такође, од изузетног је значаја да се искористе могућности које ДЕА пружа у области едукације, уз могућност да се размотри повећано присуство ДЕА у Србији. Државни секретар мр Владимир Божовић састао се са: представницима Светске банке из посебног тима за улажење у токове новца стеченог криминалом и корупцијом Емилом ван дер Доес де Вилебои, Оливером Столпом и Жаном Песмеом, са којима је разговарао о борби против корупције и мерама за одузимање имовине стечене кривичним делом, док се у Вашингтону сусрео и са директором Центра за стратегијске и међународне студије Хедер Конли. Са шефом канцеларије ФБИ у Чикагу Робертом Холијем и његовим замеником Мајклом Косановићем разговарао је о унапређењу сарадње МУП-а са ФБИ, а обишао је и наш конзулат и разговарао са представницима дијаспоре. У Њујорку је разговарао са помоћником генералног секретара УН Дмитријем Титовим, полицијским саветником Стефаном Фелером и шефом Одељења за стратешка питања Департмана за мировне операције УН Ендруом Карпентером, који су похвалили рад наших полицијских службеника у мировним мисијама и изразили спремност да финансијски помогну учешће додатних снага. Директор канцеларије УНХЦР у Њјујорку Удо Јанзо похвалио је напоре Србије и обећао подршку у решавању питања азиланата и ирегуларних миграната. Божовић се састао и са шефом унутрашње контроле полиције Њујорка Чарлсом Камписијем, специјалним представником Интерпола при УН Вилијамом Елиотом, директором Канцеларије за борбу против тероризма УН др Јехангиром Кханом и Абдулразаком Алсадом. Са полицијским саветником у Сталној мисији Норвешке при УН Трондом Егил Витом разговарао је о моделу учешћа Србије у мировним мисијама.

• На 13. састанку Комитета страна уговорница Конвен-ције Савета Европе о борби против трговине људима у Стразбуру, високо су оцењене мере које Србија предузима на сузбијању трговине људима и усвојене препоруке за унапређење постојећег система и примене Конвеције. Похваљени је напредак у истрагама и кривичном гоњењу у случајевима трговине људима и

доношењу пресуда и мере које се предузимају на подизању свести јавности о трговини људима и мултидисциплинарни приступ идентификацији жртава трговине људима кроз оснивање Центра за заштиту жртава трговине људима. Мере које је Србија предузела од објављивања извештаја Групе експерата за сузбијање трговине људима презентовао је наш представник Саша Госић.

• На састанку са специјалним представником предсе-давајућег ОЕБС-a за западни Балкан Жераром Студманом, премијер и министар унутрашњих послова Ивица Дачић подржао је идеју о заједничкој стратегији држава региона за решавање проблема илегалних миграција и оценио да одлука да Србија у 2015. години председава ОЕБС-ом представља велико признање за нашу земљу.

• Министар Ивица Дачић присуствовао је обележавању Дана Криминалистичко – полицијске академије и уручио сребрну значку најбољим студентима. Златне значке за допринос и афирмацију полицијског образовања уручене су помоћнику министра и начелнику Сектора за аналитику, телекомуникационе и информационе технологије Слободану Недељковићу, Заводу за здравствену заштиту радника МУП-а и амбасадору Шведске Кристеру Аспу.

• Државни секретар мр Владимир Божовић примио је заменика амбасадора Руске федерације Ивана Горбунова, прве секретаре Амбасаде Олега Шумилина и Сергеја Косарева и разоварао о унапређењу сарадње два министарства унутрашњих послова, као и са Министарством за ванредне ситуације Руске Федерације и Федералном службом за контролу наркотика Руске Федерације.

februar

Aktivnosti ministarstva

2

5-12

7

18

20

13

Page 3: mart 2014. godine • BEOGRAD • broj 47arhiva.mup.gov.rs/cms_cir/policija-danas.nsf/Policija-danas-broj47.pdf · научног скупа „Дани Арчибалда Рајса“

• На састанку са шефом Одељења за спровођење закона Мисије ОЕБС у Србији Одом Бернер Малмеом, државни секретар мр Владимир Божовић разговарао је о коначном нацрту Меморандума о разумевању између МУП-а и Мисије ОЕБС у Србији, који дефинише сарадњу у борби против организованог криминала и корупције, одговорности рада полиције кроз јачање капацитета и улоге Сектора унутрашње контроле полиције, рада полиције у заједници и развоја полицијског образовања. Договорене су и конкретне активности како би Меморандум био припремљен за потписивање у што скоријем периоду.

• Државни секретар Вања Вукић, у присуству представника Министарства финансија, Управе за трезор и Министарства спољне и унутрашње трговине и телекомуникација, Управе за дигиталну агенду, пустио је у продукцију нову електронску услугу на Порталу еУправа, која се односи на замену старих, папирних, возачких дозвола за нове електронске. Ова услуга намењена је грађанима који нису заменили стару возачку дозволу. Према речима Вање Вукића, Србија је прва земља у региону која је овакав систем пустила и једна од првих земаља у Европи и у свету која има овакав систем. „Министарство унутрашњих послова и цела државна управа ће у наредном периоду учинити све да грађанима олакшају живот и омогуће им да несметано обављавају своје послове без доласка у полицију и чекања на шалтерима“, рекао је Вукић.

Софтверско решење је изведено искључиво у продукцији програмера нашег министарства. Вања Вукић је нагласио да је систем врло брз и једноставан, и да његова израда није захтевала додатне трошкове за Министарство. Напротив, уместо пређашње три, сада постоји само једна уплатница, чиме се остварују уштеде. Државни секретар је најавио да ће се размотрити могућност за достављање возачких дозвола на кућне адресе и нагласио да је донета одлука да ниједан лични документ неће поскупети у наредном периоду.

• Регионалну конференцију о спречавању и истражи-вању корупције на границама отворили су државни секретар Вања Вукић, заменик амбасадора САД у Београду Гордон Дугуд, заменик републичког јавног тужиоца Милан Бојковић и помоћник директора и начелник Сектора Управе царина Огњен Пантелић. Присуствовали су и представници министарстава

унутрашњих послова, тужилаштава и царина из Србије, Бугарске, Хрватске, Мађарске и Румуније. Домаћин конференције била је Амбасада САД у Србији, док су предавачи представници Министарства националне безбедности САД. Конференција представља и заврше-так пројекта „Заједничка гранична антикорупцијска иницијатива“, чија је реализација почела 2012. године.

• Боравећи у посети Србији, директор Бироа УНХЦР за Европу Венсан Кошетел се приликом састанка са државним секретаром Владимиром Божовићем захвалио на активностима које је Влада Републике Србије предузела током 2013. године, у циљу прихватања и збрињавања избеглих лица и тражилаца азила, посебно имајући у виду да је немирна ситуација у Сирији узроковала нагло повећање њиховог броја током прошле године.

• У Управи за ванредне ситуације у Београду, поводом 1. марта - Светског дана цивилне заштите, одржана је централна манифестација Сектора за ванредне ситуације.

3

21

25

27

28

Page 4: mart 2014. godine • BEOGRAD • broj 47arhiva.mup.gov.rs/cms_cir/policija-danas.nsf/Policija-danas-broj47.pdf · научног скупа „Дани Арчибалда Рајса“

• Представници Центра за основну полицијску обуку, јединице МУП - ПТЈ, САЈ-а, Жандармерије, Интервентне јединице 92, као и Сектора за ванредне ситуације и Криминалистичко – полицијске академије учествовали су на 10. Међународном сајму образовања у Новом Саду.

• Tоком службене посете Савезној Републици Немачкој, државни секретар Божовић у Савезном министарству унутрашњих послова сусрео се са државном секретар-ком овог министарства Емили Хабер, са директором Директората за миграције, избеглице и европску хармонизацију Мајклом Мицхалом Тетзлафом и дирек-тором Директората за политику планирања европских и међународних послова у Савезном министарству унутрашњих послова др Јоргом Бенталном.

• Mинистар Ивица Дачић, директор полиције Милорад Вељовић, декан КПА проф. др Горан Милошевић и руководилац области „Jугоистoчна Европа“ Фондације ИРЗ Стефан Пирнер били су на отварању међународног научног скупа „Дани Арчибалда Рајса“ на КПА.

• На првом састанку Одбора за стабилизацију и придруживање државни секретар и председник Преговарачке групе поглавља 24 „Правда, слобода, и безбедност“ Вања Вукић истакао је да је МУП након експланаторног и билатералног скрининга, као и посете експерата Европске комисије и Европола, предузео низ активности које ће довести до тога да представници нашег министарства спремно дочекају препоруке и мерила Европске комисије.

Изнете су најновије информације из области: реформа правосуђа, спречавање корупције и организованог криминала, људска права и заштита мањина и визна политика, азил и миграциона политика.

• Државни секретар мр Владимир Божовић био је на представљању Програма за лидере у области безбедности и владавине права, који је усмерен на јачање капацитета државних и локалних институција у Србији, Турској и Албанији.

• Током састанка са директором Ц одељења које је у Генералном директорату задужено за проширење Жаном Ерик Пакеом, државни секретар и председник Преговарачке групе поглавља 24 „Правда, слобода и безбедност“ Вања Вукић разговарао је о изради Акционог плана за Преговарачку групу 24 и посети експертских мисија ЕК у фебруару.

Вукић се захвалио Пакеу и поручио да не постоји само искрена воља Министарства и Дирекције полиције, већ и могућности да се спроведу реформе у полицији. Он је рекао да су за израду плана већ одређени људи и напоменуо да ћемо имати помоћ Црне Горе и Хрватске, а да ће радне групе подржати Краљевина Шведске и ДКАФ у склопу пројеката „Стратешки развој МУП-а“ и „Унапређење капацитета МУП за стратешко планирање“.

• МУП Србије je у међународној акцији ухапсио осам чланова криминалне групе која се бавила трговином људима. Полицијски службеници УКП, у сарадњи са Управом граничне полиције, полицијом из Суботице, Новог Сада, Београда и Кикинде, у паралелној полициј-ској истрази вођеној са Националним истражним бироом Мађарске и уз координацију СЕЛЕК Центра, након вишемесечне размене оперативних података и доказа ухапсили су осам особа због постојања основа сумње да су извршили кривично дело недозвољен прелаз државне границе и кријумчарење људи.

• Државни секретар Вања Вукић састао се са руково-диоцима Полицијске управе у Суботици, Регионалног центра граничне полиције према Мађарској и Одељења за ванредне ситуације. Вукић је обишао и Дежурну службу Управних послова ПУ Суботица и учествовао на округлом столу на тему „Сузбијње привредног кри-минала и сиве економије“, одржаном у Регионалној привредној комори Суботице.

4

mart

1

3

4

5

10

Aktivnosti ministarstva

Page 5: mart 2014. godine • BEOGRAD • broj 47arhiva.mup.gov.rs/cms_cir/policija-danas.nsf/Policija-danas-broj47.pdf · научног скупа „Дани Арчибалда Рајса“

• На свечаној церемонији, министар Ивица Дачић уручио је Одлуке о реша-вању стамбених потреба и кључеве станова полициј-ским службеницима који су остварили то право по јавном конкурсу за давање у закуп на одређено време.

• ЦОПО и Полицијску управу у Новом Саду обишао је државни секретар Вања Вукић који је са руководиоцима разговарао о начинима унапређења рада, као и о актуелној ситуацији у Новом Саду и безбедносним ризицима са којима се полиција суочава. У разговоу са са начелником Стеваном Крстићем, подсетио је да је у ту управу недавно упућено 140 полицајаца из осам полицијских управа и додао да ће се у наредном периоду број полицијаца ангажованих на подручију Новог Сада бити повећан питомцима завршне класе ЦОПО-а. Вукић је обишао и Одељење за ванредне ситуације и Регионални ценатар за контролу државне границе према Хрватској.

• Током посете полицијским управама у Новом Пазару, Пријепољу и Ужицу, државни секретар Вања Вукић састао се са руководиоцима који су га упознали са резултатима и проблемима са којима се ове управе суочавају. Вукић је подсетио да је у току и завршни испит Десете класе Центра за основну полицијску обуку и прецизирао да је 87 полазника из Новог Пазара, а 107 из Пријепоља. Говорећи о Полицијској управи Ужице, Вукић је навео да је расписан конкурс за нове полазнике ЦОПО-а из овог града. Вукић је обишао одсеке за управне послове, дежурне службе, одељања Сектора за ванредне ситуације и регионалне центре Управе граничне полиције у Пријепољу и Ужицу, као и недавно отворени КТЦ у Ужицу.

• Министар унутрашњих послова Ивица Дачић пре-зентоваo je Андроид апликацију „МУП саопштења“, захваљујући којој ће грађани моћи да се информишу о активностима Министарства унутрашњих послова Републике Србије.

Министар је такође представио нове, модернизоване службене легитимације, као и Иницијативу за побољшање комуникације између грађана, стручне јавности и МУП „Корак даље“ и подсетио да је

Министарство унутрашњих послова Србије 2013. проглашено за најотвореније министраство у региону у истраживању Центра за истраживање транспарент-ности и одговорности. Андроид апликација представља пионирски подухват у развоју информационих технологија Министарства унутрашњих послова Републике Србије и урађена је по угледу на друге стандардне апликације информативног типа. Пројектована је да буде једноставна и лака за употребу, а од 13. марта је доступна и за преузимање са интернета. Прве службене легитимације уручене су министру унутрашњих послова Ивици Дачићу и директору поли-ције Милораду Вељовићу, док ће остали службеници Министарства старе легитимације заменити новим у наредних шест месеци.

• Државни секретар мр Владимир Божовић састао се са новим директором Међународног кривично истражног програма помоћи у обуци ИЦИТАП, Министарства правде САД, при Амбасади САД у Београду Дагласом Маденом. Присуствовали су и начелник Управе крими-налистичке полиције Родољуб Миловић, начелник Службе за борбу против организованог криминала Славиша Софтић и начелник Службе за оперативну аналитику Славица Јокановић.

Оценивши досадашњу сарадњу успешном, Божовић се захвалио на помоћи и подршци коју пружају у области стручног оспособљавања, превасходно полицијских службеника УКП, али и осталих линија рада. Начелник Управе криминалистичке полиције Родо-љуб Миловић истакао је помоћ ИЦИТАП-а око успо-стављања оперативне аналитике у оквиру ове управе. Нови директор Даглас Маден рекао је да ће се залагати за финансирање нових пројеката за потребе МУП-а Србије и истакао да, у сарадњи са Европском командом оружаних снага САД за Европу, договара финансирање опремања и успостављања оперативне аналитике у 16 полицијских станица Полицијске Управе за град Београд и организовања обуке за откривање илегалних лабораторија за производњу наркотика.

• На састанку државног секретара Владимира Божовића и амбасадора СР Немачке у Србији Хајнца Вилхелма, истакнута је изузетно добра сарадња двеју држава, посебно у области унутрашњих послова кроз сарадњу са Савезним МУП-ом Немачке, Савезном криминалистичком службом и са немачким покрајинским полицијским службама. Исказана је потреба за даљим пружањем подршке немачке полиције реформским процесима у МУП-у Србије.

5

11

12

13

17

18

Page 6: mart 2014. godine • BEOGRAD • broj 47arhiva.mup.gov.rs/cms_cir/policija-danas.nsf/Policija-danas-broj47.pdf · научног скупа „Дани Арчибалда Рајса“

6

Intervju

У септембру сте постављени на место начелника највеће полицијске управе у Србији, какви су били Ваши први утисци?

- Пре свега анализирали смо затечено стање у Пoлицијској управи за град Београд и стање безбедности на територији Београда. Такође, одредили смо приоритете и испланирали њихову реализацију до краја године. Приоритети у раду свакако ће бити модернизација, реорганизација и приближавање полиције грађанима, да би могла да одговори свим изазовима и потребама савременог друштва. Полиција мора да буде у служби грађана и да штити њихову безбедност, да брзо, правовремено и ефикасно реагује на све изазове, због чега ћемо и у наредном периоду радити на побољшању материјално-техничке опремљености, као и едукацији и даљем професионалном усавршавању полицијских службеника. Једно од стратешких опредељења у раду полиције је борба против наркоманије, с обзиром на то да се наркоманија у око 60 одсто случајева појављује као генератор вршења најтежих кривичних дела. Београдска полиција ставиће акценат на подизање стања јавне безбедности на виши ниво, борбу против организованог криминала и корупције и привредног криминалитета. Радићемо на расветљавању најтежих кривичних дела, смањењу стопе укупног криминала и откривању и процесуирању чланова криминалних група, као и на расветљавању

свих нерешених тежих кривичних дела. Намеравамо да унапредимо непосредну сарадњу са другим подручним полицијским управама, као и другим организационим јединицама Дирекције полиције и Министарства. За начелника Полицијске управе за град Београд именован сам неколико дана пре датума за који је била заказана Парада поноса. Безбедно одржавање најављеног догађаја био је задатак државе, Министарства унутрашњих послова и Дирекције полиције, па самим тим и ове полицијске управе на чијој територији је требало да се одржи. Одмах сам био укључен у координацију и руковођење, учествовао сам у сачињавању и обједињавању безбедносних процена и био сам активан у раду Бироа за координацију служби безбедности. Међутим, иако најављене Параде није било, Министар-ство и београдска полиција на челу са мном, пружили су подршку и успешно обезбедили шетњу, коју су представници ЛГБТ популације организовали истог дана када је требало да се одржи парада.

Инсистираћемо на професионалном и законитом поступању, поштовању људских права и

слобода и даљем унапређењу и сарадњи са правосудним и другим државним органима,

организацијима и субјектима из цивилног сектора, као и настојању да се обезбеди транспарентност у свим сегментима полицијског рада.

Како процењујете безбедносну ситуацију у Београду? Који су по Вашем мишљењу

највећи безбедносни изазови и проблеми у главном граду?

Наш главни град је подручје са најсложенијом и најобимнијом безбедносном проблематиком која пред-ставља више од једне трећине укупне безбедносне проблематике у Србији, а у поједниним сегментима и знатно више.

Zadovoqan sam dosada{wim radom,

ali uvek je mogu}e biti boqi

Безбедносна ситуација на територији ове управе је по мом мишљењу веома повољна. Упркос недовољној кадровској попуњености, током ових неколико месеци наставили смо са постизањем одличних резултата.

рсве

ду -

на виши

риминала и

Инсистирпоступа

слобпра

орсетрп

у Бнајве

главном

Наш главни г

Page 7: mart 2014. godine • BEOGRAD • broj 47arhiva.mup.gov.rs/cms_cir/policija-danas.nsf/Policija-danas-broj47.pdf · научног скупа „Дани Арчибалда Рајса“

7

Безбедносна ситуација на територији ове управе је по мом мишљењу веома повољна. Заслугом полицијских службеника смањена је стопа криминала за 12,8 одсто. Упркос недовољној кадровској попуњености, током ових неколико месеци наставили смо са постизањем одличних резултата на сузбијању наркоманије, заплени наркотика и откривању илегалних лабораторија за производњу опојних дрога.

Као посебан успех навео бих решавање недавне отмице, брзу и успешну акцију која је реализована у координацији са управама криминалистичке и саобраћајне полиције у седишту Министарства, Противтерористичке јединице и београдске полиције. Највећи проблем ове полицијске управе је недовољна попуњеност организационих јединица и потреба за још око две хиљаде полицијских службеника у свим линијама рада. Ова радна места предвиђена су

систематизацијом која је усвојена пре неколико година и која је имала у виду све већи обим и сложеност послова безбедности на територији главног града. Београд је град са највећим бројем становника у нашој земљи, привредни, политички, културни, саобраћајни и спортски центар наше земље, раскрсница путева, седиште бројних иностраних и домаћих фирми, представништава и амбасада. Према последњем попису становништва из 2011. године, број становника Београда износи око милион и деветстотина хиљада. Територија Београда, највећег града на територији бивше Југославије и по броју становника, четвртог у југоисточној Европи, подељена је на 17 градских општина. У оквиру Полицијске управе за град Београд постоји девет управа, Дежурна служба, којој припада Интервентна јединица 92, Полицијска бригада и седамнаест полицијских станица са 22 полицијске испоставе, а о безбедности становника престонице брине око 5.700 полицајаца.

Шта нам можете рећи о досадашњем раду припадника Полицијске управе за град Београд? Каква је Ваша оцена?

- Задовољан сам досадашњим радом велике већине полицијских службеника ове управе, али свакако

сви можемо боље, чему ћемо у наредном периоду и тежити. Од свих очекујем озбиљан приступ и ангажовање у обављању послова за које су задужени. Тамо где не постоји самоиницијатива, чврста воља за професионалним и законитим обављањем послова промене ће се неминовно догодити.

Како оцењујете рад полицијских станица у Београду?

- Реформе ПУ за град Београд усмерене су ка стварању модерне, јаке, професионалне, технички опремљене и кадровски оспособљене полиције. Планиране су кадровске промене и ротације начелника полицијских станица, као и измене старешинског кадра у организационим јединицама где су идентификовани пропусти, проблеми, лошије функционисање и нарушени међуљудски односи.

Сматрам да би сви полицијски службеници, почев од начелника управа, начелника полицијских станица и свих старешина требало да буду професионални и ажурни у свом раду, као и да свој рад усмере ка приближавању полиције грађанима. Наш заједнички циљ биће даље приближавање и јачање њиховог поверења у нас и наш рад.

__________ М.Т.С. и С. К.

Веселин Милић рођен је 1979. годинe у Прибоју. Завршио је Средњу школу унутрашњих послова и Полицијску академију. Од 1998. године почео је да ради као полицајац у Секретаријату унутрашњих послова у Ужицу, а касније као помоћник командира Одељења полиције. Године 2003. премештен је на радно место помоћника командира Полицијске станице Савски венац у Одељењу унутрашњих послова Савски венац. На том месту радио је до 2005. године, када је постављен за заменика командира, а потом и командира ове полицијске станице. После тога, именован је за начелника Одељења за обезбеђења у Управи полиције Полицијске управе за град Београд.

У Дирекцији полиције је од октобра 2011. године, где је радио послове законитости и безбедности, а затим унапређења, организације и функционисања дирекције полиције. На предлог Директора полиције и решењем министра унутрашњих послова у септембру 2013. године именован је за начелника Полицијске управе за град Београд.

Page 8: mart 2014. godine • BEOGRAD • broj 47arhiva.mup.gov.rs/cms_cir/policija-danas.nsf/Policija-danas-broj47.pdf · научног скупа „Дани Арчибалда Рајса“

8

Beogradska policija

КрКрКрривививичичичнананаа ддделелела прпррррррррррррррооототтоттто ивииивв жжживививии отототтотооттаа а аааа иииииии тететететелалалааааалаалалаалаааа

РРРРасаса вевееетљтљтљтљененено оо о оо jeejejejejejeejejejejeejejejejejjjejej тттттттттттттттттееееешешешшешеешеешешешшшешешкокококококо уууубббибиб ство уу покушушајјају у рарадндникикаа БИБИА А кокојеје сесесессе ддддддддддддддддддддоогогогогогогогогогогогогогогогогооооогооггооододододододооддодооодододииилиллилиллилоооо 2525252525. . јајајаајанунунунуарарарарараа.аа.а. ККККодододод оооосусусусумњмњмњмњичичичи еенене огогогог јјје ее прпрпрпронононнађађађађененен ппппишишиши тотототољ љ љ љмамааркррке ее „б„б„беререретеета“а , паа се е терети и заа кррививичичноноо дделелоо ненен додозвзвољољољененнена аа прпроиизвзвододњања, , дрдрржажажањењењњњњњњ , ноношешењење ии ппроромемет т ороружужјаја и еексксплплозозззззививниних х мам терир јаја.

ДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДоогоогггогогоо одододдододдиилилллаа сусусусу ссссееее ииии тртртриии убубубисиствтвааа у у попокукушашаајују, ододод ккојојо ихихих ссу у у двдваа бибибилала у ууу МлМлМллададада енене ововввцуцуцуцу ннннаа а пипипипијајајаацицицци иии ииспререед д какакак фифифифићаћаћаа... СвСвСвСви ии изизизизврврврврв шишшишиоцоцоции сус спспс ророровевевеведдедедеенинин ддежежуруррниннин мм тутужижиж оцоцимиммаа и и прппрп ототивив њњихих ссу у у пооппоодднндд ететететее кркркркрививичичи ненене ппририрр јајаавевевее. ЈеЈеЈедидидинонооно ннерасасвевеееетљтљљтттт ененено оо осососстатталолололо јјјеееее тетететешкшкшкшко оо убуббубуббу исиисиствтвт о о жежжженене ууу њњњенененомомоом ссстататанунуу ууу СССтататт ррор м грграададада у,у,у, ннна а а чечеч мумум сссе е ининтетеензнзнзиввивиивнонононо ррададади.иии

ОтОтОтО мимиммим цацаацацца ррррададада и и ототткукукуккукупапапааап

ПППололоо ицицијијиијсксскскии слслслужужжужжбебебебеб ннинин циици ООООдедељељељењања ззззаа сусуууузбзбзббз ијијијији ањањањање ее имиимимиммовово ининскс их дедедееликаккатата УУУУКПКПКППКПКК -aa уу сссарарарарададњиии ссса а а ИИИЈИЈ 992 22 и ПТТТТЈЈЈ сусусууу уууухахахаахапспсппсилилиллиии пепеепепет т ллица збоог гг ососососнононоваваненене ссссумумумумумумњењењее ддддааа сусс извзввршршршшшшшшили иии ототмимицууцуу. ОннОнОнииии сусуус пппреререр тххтхтххоодноног даданан уу у у ННоНовововом м БеБеБеБеБ оогогогограрарарарарар дудудудудуу оооотет лии жженеенненууу и иии одоододо њњњњененененогогогг сссупупупупрурурругагага тттттрарарараражижилилил ннововаца зазазазаз оооотткткуппупп. ДвДвДвДвееееее осососс ббббобобееее уухуухухууху апапапа шешеешешеееенене ссу у у нанаааа ттеререррититити ооорроријијијијиии ПУПУППУП КККррарраагуујејеваваац,ц,ц гдед сусусусусууу ддржржржжржжжжалалалалалалалииииии отоотототтотететететету у ууу у жжжежежежженунуну, , додооокк к јејеее тттререререћећћећећећ ууууууухахахахапшпшпшшпшененено о о о у у у НоНоНоНоовововов м БеБееогогграрарадуд какакакакккккаак дадаадад јјјјјјее е прпрппрпрпреуеуеууе зезеееео оо оо вововововозизизизилллоло ууу кккоммомомееее сесесесе нннналаалалазазазииоио ннновововввацацацац заа ототкукуп. НННННааа аа СаСаСаавввсввсвсв кккоокококоомм мм м вевевеввевевенцнцнцнцнцнццнцууууууу јејејејјјј пппророронананананаађеђеђеђеђенононон ииии вввозозозилилии о о ооооо кококојејејее ссссуу ууу ососссссумумумуммумумуммумумњињињњињињњињиччечеччеччееннини коккокоририиисстстстстилилилиллиииииии ппрпрпрпрпрп илиллллилилииииикики омоммм оооотмттмтммт ициици е.е.е

БлБлБллудудненеен ррррадададњењење

УУУ ЗЗЗемеммунунунунунуу ууу у јејејејејејеј ууууухахахаах пшпшпшшенененен ммммушушшшушшушкакакакарараррр ц ц ц ц кокоојијиј ссе е тетеререрр титиии дда јееејее сссседедедедамамаам ггггоддодо иниини аа ссесееекскскссуауауау лнлннлноооооо злзлзлз ососстататављвљвљвљаоаоаоаоо пппасасаааа тотооркркрккрку.у.у

ЕЕЕЕфиффиифиииииккааснснсннимимиимимиммм ррррадададада омомом ппололллициццццијији скскс и и слслллужжужжу беббениницици ППС С ОбОбререноновавац ц ухху апапаппаппсисисисисиссилилилилилллии ссссу у мумууушкшкшкшкарараара цацаа ззаа кокогг сесе ссссууммњања ддаа јеје уу аауту обобусусимима а нана рререереереререееллалаллллацициццицц јијијј ББеоеогргргг ададд-О-Обрбрбрененововацац бббблулудндничичиоооио надд ддеевојјчичицацамама. .ДеДежуужужжужуррнрнрнрниии тутужижиииилалааацц јеје ннналаллаложожжжииоио дддаа сее ппппроротитититивв њењењ гага пподнесее ккрирививич-чнанаа ппририрррр јајааај вавав ззззааа вививв шеше кккккрирррививииичннч ииххх дддделллаа наанаасисилнничичкоо ппонашшањање.е.

РаРаРаазбзббојојојнининииииштшттвававава

ННајајјјајјајвивиишешее сссуу сесее иистсс акака лилл ппририир паадндниици Одељења а заза ссузузбибијајањее имимимововоо ининнсксккккихихихи дделелликикии ататаа УпУпраравеве ккририминалистичкеке ппололицицијије е ПУПУ зазаза ггграрарад д д д БеБееогого рарарад,дд кккојојјји сусу у ссарарададњњи са раковичкчкимим ккололегегамама 2727. . фефефеф брбрбруауарарар ууууухахаххапспсспссилиили ии мумушкшккараррцаца ннакакон што је уз ппреретњтњу у пипиштштоољљемем уу прпрододдаввавниицици оотеет о 2121.0000000 ддининарара.а. За овововимим ллиццемем јјее бибилала рраса пиписасананаана попооотрртрагага, јерр јје е оссумумњињ чечен н даа јје е уу децецецемббру ппророшле е гогог дидинене, , уу у стстаннаннууууу у у ууууууууууу Раковицици, изиззврвршишио о убубисиствтвоо у у попопокуккушајују ттако штоо јеје ссекеке ириррромоомомоомомомооомомомо наненео тешшке е телелеснснее пооврвредедее жртви. Полицици ијијскски и слслужужбееениниицицициии ППППППППППППС С РаРаРаковицацац ууухахах пссилилии суу ллицице е које је уз преретњтњу у сасататарор м м изизврвррршшшшшшишишшшшшшшш лолоо раразбојојнинииштш воо, , а заза којојоје еее јејеј утврђђено дада јје е попослследедњања ттририи ммммееееесесеееее ецеццаа ааизиззврв шишио о јојошш сесес дадд м м рарараазбзбз ојојојниниништшттавававаа у у прпрододдајајниннимм обобјејееектттттктттттттткттттттимиимми а а у ууу РаР коковивив циц ....

ППририпаднднницицции Одељљљењењњаа зазазаза суззузбибибибијајајаањењењењењ иимомовиинснсн киких х х дддддедеддд лилииккаак тата сусу ззајједде нон сса полилицициијјсјсссјј кикиккким м сллужужжбеб нининицицицииммама ПСС АрАрррррраааананааааааааа ђђеђелолололовавац ц раар свсвететлилилиили и разбооб јнјнннииишиштво које је ее у дедед цемббм руру ууууууууууууууу ЛЛЛаззарарарревевцуцу изизввршеш ноно нннадд радниикоммм фирме, када а јее ууз пррпрететњуњњуњуууууууууууууууу нножожжеемеме отетет кокомббии са новцем. Расветљене о је ии разазаа ббојннишиштвтвввво о о оо о ооооооо ооо иизз дддееецецеемббра 220050 . гогог динее које је изввршр ене оо у у кући у ООбрбрененововцуууцуцууууууууууууу..

ТеТ шкке крађђђе

РРадднин ци ООдељењањањаа ззза а а сусузбзббијијањањњееее имимовво ининскскихихххххххххххихихихххх ддделеллликиккаттаа уххапа сиилилил су мушу как рца а осо умумумњињињичечеенононоог да јјее нана ппододруручјчјчјјчјчјјчјјчјјјјчјјјууу уу БеБеБ огогрраарр дда иизвз ршшиоиооо осамнаест тешкшкш ихихихх ккрараађађађаа ииз з стстанноовва,а, кккоророрррроррорррррррииссистетеећићићии лломмо иилицу у ззазазаа циилиндар ббрарараавевевевее.... ПоПоППоПоППП лилиицацац јцјци и ПСПСПС ВВВрарар чачаррр сссссусусссссссссус ннадада лелелеееелееежнжномом тужжиоиооооцуцуцууууууууцуууууууу спс рор вевелили вввишишишишишшесесесесесесстртртттртртрукукуккуу огогогог пповововвооврараррр тнтникики ааа кококоооооооооооооооојјјјијијјјјјјји јјје е ососумумњињичен дадаад јјјјјјјјјјјјјјјјјјее е е ее е еее ее е иззззврршишио 65656565655 ттттттешешешешешешешкикикиих х х х кркркркрркрркрађађађађађађађађађааа ааа аа иизи ввозозилилилаааа.а.а.а.ааааааааа ЗЗЗЗЗајајјједедднииниичкчкимим раддомоммм ППППППППППППППППППСССССССС СССССС СССССС СС

МлМлМлМлМлаададденене ововваца и ССопо от, против два вишеструка повратника поднета јејејеје ккккрирриривививичнчнчнааа прпрпрпр јијијијијававаавава,а,аа, ззззббобобобоггггг осососососнонононон вававаавваненеене сссумумње да су извршили 26 тететт шкшкш ихихи ккрарађађа ииз з кукућаћа. . ПоПоднд ета је и ккриририививииввична пријава против јојојојош ш ш чечечечетвтвтвтвороро ицицице е вивиишешеееестсттс руруких поповрврратата ниникака ккооојојо и се терете за десет тететешкшкшкшкихихихи кккрарарар ђађађађ ииизвзвз ршршшенене ихих ииз кукк ћаћ нна а пподдрдррд учју истих општина. ИзИзИзздвдвдвдвајајајјаааа сесесе ии ккририир вививичнчнчнчна а аа прпрпрпријијијавава а кокојују ссссссууу пополилиииццијски службеници ПС СаСаСаавсвскикии вввененненацацацац ппподододододнеееененеллиииилилилилилиилили ппппппппппппрорроорорророрроооороророор тититиииититититититтититититиииивввввввввввввв вв двдвдвдввдвддввдвддвдвдвддвдвдвдвддваааааааааа маммамам ллооолелелееттнт ика која се терете да суус ообибибијајај лиили ппророодададајнјннее е иии угугосоститититететељсљсљсљскеккекекеееекеекккееекеееееееееееееееееееее оооооббјјеекекекктте у центру града.

ПрПревеварарарре ее и ии фафаф лслслслсифифффикикововање нононооввцвцвцааааа

ДДежежжуруурнононом м мм тутужижиоцоцоцу у уу спспспроророровевевеееееддддддедедеддддддедддденнанаа јјјјееее жена оосусусусссууууууууумњммњмњмњмњммњмњмњмњмњмњмњмњммњмммммњмњммњњњњичичиииччичччиичичиичичччененененна ааааа аа дададдаддадда јјјјјјјјјјеееееза ооосасаам м м мемемем сесессес цицици иииззвзвршршршилилилаа ччеччетртррнанананаеест превеввввввваараарараараарараррррарарраарррарааарррараааа,а,,а,а,а,а,а,а,,а,а,а,,а,,, ппппппппппрририирриииириббабабабабабавививиившвшвшвшиипрротототтивввпрправаввнунууну ииимоммоовивив нснснскукукуу кккккккоооооооророооорооорориисст ододододо око мииииилилилилилиллилилилилллиоиоииииииоиооооиииоииоиооииооиоиооиоии ннннннннн дддидидидидд нананн рара, 5.5 505000еве рараа иии 111.1.10000000000 аамемеерирриир чкчкихихих дддддолололлллллллллллааааааррааа аа,а, ттакакакако о о што је оооооооооооооооооодд дд д д д ддд д д дддд ошошошооооошошшшшшшшоошошшошошошошошшшшттттттттетететећећећећенининиих узузимимала а ноноввавац ц ц дада бббиии имимим нававоддоднононо оооооббббебебеббббебббббббб збзббеддиилилли аа авио-к-к-к-ккк-кккк-ккккккарарарарарараарррррррррарррраараррраарраааарртететтетететеетееееететееееетететее ззззззааа прпрп еекекекоооокеанске дрдррржажажавевевве..

ППололо ициции ијији сккки иии слслс ужужужбебебенининииииииииииин цццициц ИИнттнттееерре ввентненеееееееееееееееее јјјјјјјјјјјјјјеееедеедедедеддддедедеедддедееедееееддддиииииниининнииииинииииии ицииццце еее 92929 су приликом лиллиличнчногогог ппппреререглгледеддааа кококооддд д ддддд дддд ммлмллаадићићићића а ааа проннннннннаашашашашашашашашшашашшшаашшшшшашашшшаашллллилиииииииилиииииилиииииииии дддддесесесе ееететт нновчаница са исисии титиим м сесерирријсјскиким мм брбрбррроооојојојојоојоојоојјееммее , , кокојејејеје ннису иммммммммммммммммалалаааалалаллаллллаааллаллалаалееее ееее ее ее еее вововвововововвввв ддедееедеед ннининин жжиг. Претресом њењењњ гоговеве ккућуће е прпрпрооонннонноннннннннннаађађађађа еенноо јејејеје јјјошо фффффааалалалаллллалалалалллалалалалала сссссисисссииисиссиссииссисисииииссиффффифифифифифиффффифффффиффф кокококоооввававав них новчаницца и опопререр мама зза а њињињихохохоохооооввввввуувувуввв ииззррададдаду.уу. Полиицицицциццицицциццицццциццццццајааајаајаајајајајајаајајајааајаајајццциццццицицицицицицицциццициицицицц ППППППСССССС ПаП лилула уухаапссили сусусуу ддддвавав лллицица аа изиззиз ЗЗЗЗрререр њњаанииининанна која а а суссссссусусуууусссууууссусуусуссс уууууууууууууууууууууу мммммммењњњееењачници на ПаП лилуулилл рарааззмзмененилилии фафаф лллслсллллллллллл ииффифи икиковвввананна у у новччччччччччччччаанананааананнанннаанананнананнннннииииииицицициццицицииицициицццццууу у уу ууу ододдоддодд ссстттот америчких ддололарра,а, а а кокооодд д њињиих х х сусусуу ппппппппппппророорооннаађђеенененене јјјошооо двевеееееееееееееееее фффффффффффффффффффффффффааалалалалалаллллалллллаалсисссисисиссис фиффифифиффффф кокококовввав не новчаницце.

СуСуузбзбз ијијјањање е ннннананнннннннн ркркркркоомманниијијјијеее

РРаддаднинин цццццццицииццццццццц ООООдедељељееењањањањњњ за сссусусусуусусууусусусусуусусуссууссуууууусууузбзбзбзбззббббззббббззббзбббзбзббббијијијиијијијиијији ањањањњњее имимооооововвовововоооооооооо иииннииинских деликата сусу сасаа ппполололлиииицциииииици ииијијјсксккиим ссслулул жбжбж ененнннннннннннннннииииицициццццциииииициииииициииццциииимимимимммиииимииимииммммаа аа ИИИЈИ 999222 2 2 сспспспспспппппс ррроррр вели надлежном јајаавнвномоммммммммммммммм тттуужужжу иооцуууу ддддвевевее оососоооооббббебебебебебеебебеббебебебебббебебебеббеббеееее,,,,,, јејејејејејејеејејјејејејјејееејјјеј рррррррр сусусууссу у сстатататаннунунуунунунннннуу ддддддддрржали лабораторију заза ппппррррророрррррррорр ииизи ввоодњдњњу у у у мамариррир хухууууууууууууууууууананананааананннанннннннаааннна ееее.е.ее.ее.е.е.е....е. ПППППППППППоророррро еед цццеелелеллелллллллллоокококококококкокооко ууууууупууууу не пратеће опреме прпроооонононннонононнноно ађаађђђенеенее сусууу ссстааатабљљљљљљљљљљииикиикикикиккикккиикикикиккиккикиииии еееее ееее е ее ииииииииииии сааас дницициццицццццеее е ее ееееееееее мммммамаамаммаммммамммарихуане тежине 7,5 кикииилллллллоллллллогргргрграамамамаа.

ППрррирррриппааддницицицици и ии ОдОддддддддддддељељеељеељељељљљељљљљљљељељеељељљље ееееењењењењњеееењњњеењњеењењеењњааа заа сссссссссссссссссссуузузузузузузуузуузузузу бибббибиииибииб јјање наркоманије и кккккркрккркк ијијијијуумумчачареерењањања ппппрроронннннанааааанннанананананнаанн шшлшлшлшшшлшлллшлллшшллшлшлшшллиии и и и ииии сусуус јјјошошошоошшошшшш дддддддддддддддвевевевевевееевееввеввв ллллллааббббаабаббаабораторије за производњу мааамам ририрр хухуанне.е.е.е УУУУхахахахапспсиииилилилиллллилилиллилиллиилилиииллииииииииииии ссссусусусусууууссуусусуус мммуушушшшшшшушшшшуушуушшшуушшушшшшушшушууушшушуушу какакакакаакааакакакакакаккккакаакаакаакакк рррцррцрцрцрцрцрцррр аа аа ааа кокококк ји је у стану држао мини-лалааабоборратотооторриририријујујујуј уу ккккккккккккккккккооооооојојојооојоојојооојојјјооооојојојјоооојооојојооој јјје ее прпрпрпрпрпрпрпрпрононононоононнннађађђађађђађађђееене о преко килограм сирове ммамам риихууанананне,е,е,е ооококооо 111111111111111707070770770700007007007000000 ггггггггггррараррамамамама ссссуувууве марихуане, елелекктрична вагица, пипишшттољољљљ,, 31331331 ммеееееететтететтететееттеттетттееттеттаакааакаакккккакаакааккааккккк,,,, , ,,,,,, ,,,,, чеччччччеччччетитииири лампе, три трансформатора, термо-ххиих ддрдромоммометететететараарар, дддддвдвдвдввддддввдввввввдвдвдвд ааааааааааааа тттеттетететеееттеетееееетететеететтееееерррррррмрмррррмосососостата и вентилатор. Неколико дана касније прпррононннађађађађђененененнне ааа јејејеееејееееееееееее ддддддддддддддрррурурурууруруруурурурруруррурурр ггггагагагагагаг лллаааба ораторија након пожаарара ккоји је избио у ккуућииићи нннннепепепепозозоззззззннннананнаннанаананннаннаанаанаанан тотттооооттотоооооооогг г г ггггг влввлвлаасасасника у околини Обреновца. Пронађенo je око ооо 323232322 ккилилилллллллллллллллоооооооогоггооггооооо ррррарарарааарррарарррраар маммммааммм ссссирове марихуане, а за непознатим лицима коооојајајаа ссссссу уу у ууу ининнннннннннннннстстсстстстстсттстстсттссталааалаллллааллллаллллиириииририририрри алалаллаа лабораторију се трага.

УУУУ сссссарарррррррррррааадададададададададдадададдаадддадаадддддддњињњњњњњиињињињњиињњњњињњ сссаа а интервентним полицајцима, на Чукарици је ухуххаапапапапапшешшешеееееееееееен ннн нн нн нннн дддддддидидидииидииддидидиддддиииилеллллелелллллл ррр и двојица купаца наркотика са килограмом мамааамамаририририрр ххххухухухухухухуухууххуухуххууууууаааанананннааанннаааааанаа ееее.ее.е.е.е..ееее.е.е

ТТТТТакакакккккккакккккккккођоођођођођђђођођђођођђоођоођђђођђееее,ее,е,ее,е,ееееееее ууууууууууууууууххххахахаххапппшпшен је мушкарац у чијем стану су пронађени око 95 грггргргрг амамамммммммммммммммммммааааааааааааааа кококккокоооооокоококооккокккакаккакакакаакакакаккакаккк инининнаа и електронска вагица, као и пиштољ и 413 комада ррарарарр зззззлзлзлзлзлллзлзлзззлзлзллзллиииичичичичччччичиииччичииччччитиитититттитттиттттииттииитттее е е мумумумунининининн цицц је, а ухапшена је и жена у чијем је стану у Новом БеБеБееееееееееееееоооооогогггооггоооогоогоогогго рррррарараррарарарарр дуддддддудудддуддддд ппппронананаађеђеђеђеђеђеђђђђенон 611 грама парацетамола и електронскаавввавававаааааввввваввававааааггггигггиииггигиг ццццацацаааццааццацааац , , , , какакакаоо о и шестст пппиишишиши тоља, два оквира за аутоматски пиштоољ,љ,љ двдддддддвдвдвввдвввддддвд а а ааа а ааа ааа ппрпрппрпрпрпрпппрррригигигигуушуу ивача и 300077 77 кококкокококкк мам да различите муниције.ППоПППоППоПоПоооПоПППоППоооооолилилилиллилииииицицицицијјјсјски сслужбене ициццци ии и ПСПСПП Земун спровели су дежжурурном туттутутутууутутутутутуут жжижижжжижиижжжижжж оцоцоцоцу у лилицецец уу чијем статанунууууну ссу нашли 180 грама „спип да“, две ввававааааавввааававв ггигиггиг цце, „шкоорпрпрпр иоиоион“н и 297 метеететакккккккка а,аа пригушивач и трри окоо вира ззаапипиппппииипппп штшштш ољ, каоо ии чечечетитииририририри ЛЛЛЦД телевввиизизизоророра, за која се сумња да поттиичи у ииизизизизии тттешке крађеее ккојјојојојеееее јејејеејеје ллице изврррршшишишило у јанууара у у земумунснској клклклкладионици.

___________________Мирослав Јанковић

FEBRUARFEBRUAR U ZNAKU USPE[NIH AKCIJA U ZNAKU USPE[NIH AKCIJA Смањен je број извршених кривичних дела по готово свим параметрима у односу на исти месец прошле године. Највећу пажњу јавности изазвала је отмица због начина извршења и брзог решавања случаја.

Page 9: mart 2014. godine • BEOGRAD • broj 47arhiva.mup.gov.rs/cms_cir/policija-danas.nsf/Policija-danas-broj47.pdf · научног скупа „Дани Арчибалда Рајса“

9

Неопходност јачања психолошке подршке полицијским службеницима, подстицање успешне борбе против организованог криминала и повећање позитивног става полицајаца о заш-тити људских права кроз њихово образовање били су главне теме на презентацији девете Збирке предлога практичне политике за реформу поли-ције у Србији. На презентацији девете Збирке предлога практичне политике за ре-форму полиције у Србији излагачи су представили главне налазе њиховог истраживања и препоруке на три теме: психолошка подршка полицајцима са посебним освртом на улогу руково-диоца, национални капацитети у борби

против организованог криминала и улога образовања полицајаца у зашти-ти људских права. Излагачи су истакли да је недовољно пажње посвећено стању менталног здравља припадника полиције у Срби-ји и да се о томе најчешће расправља након инцидената у којима су учесници полицијски службеници. Један од проблема представља и недостатак финансијских средстава, због којих и систематски лекарски прегледи нису редовни. Присутне је поздравио шеф Одеље-ња за спровођење закона Мисије ОЕБС у Србији Од Бернер Малме, а о психолошкој подршци полицајцима и улози руководиоца говорили су

Саша Ђорђевић и Аурелија Ђан из Београдског центра за безбедносну политику. Представник Центра за развојну политику и сарадњу Јан Литавски представио је националне капацитете и међународну и регио-налну полицијску сарадњу у борби против организованог криминала Јан Литавски, док је о људским правима и полицији и улози обуке и образовања полиције излагала Невена Дичић Костић из Београдског центра за људска права.

__________С.К. и М.Т.С.

У марту 2013. године спроведено је истраживање нивоа организациј-ског и оперативног стреса, као и „синдрома изгарања“ код полица-јаца интервентних патрола Полициј-ске управе у Зајечару. Како је истра-живањем утврђен висок ниво стреса, психолог је предложио мере и ви-шемесечну превентивну психолошку подршку, како би се умањио забеле-жени ниво. Психолошка подршка обухватала је разговоре након стресних догађаја у служби, психолошко саветовањe и праћењe услова рада у којима су полицајци обављали службене задатке. Након вишемесечне психолошке подршке и имплементације предложе-них мера, у сарадњи са руководиоцима Одељења полиције и Полицијске управе, после шест месеци поновљено је истраживање код истих полицајаца у циљу евалуације ефеката предузетих корака. Резулати су били доста другачији. Сходно статистичким показатељима,

Једна од најстреснијих професија данашњице

Готово свакодневно се полицијски службеници суочавају са различитим врстама стреса, који произилазе из специфичне природе полицијског посла. Поред тога, важно је поменути да хронични стрес повезан са радним местом може довести до појаве „синдрома изгарања” на раду, који значајно угрожава рад целе организације, а не само појединца.

примећен је нижи ниво изражености стреса и осталих испитиваних фактора, што указује да су превентивне актив-ности и мере дале добре резултате. Овакви резултати указују да је оправдано наставити са превентивним активностима, ради заштите и унапре-ђења менталног здравља полицијских службеника. Гледајући из угла старешине, начел-ника Одељења полиције Светислава Николића, стрес је незаобилазан део живота, који када је изражен, може довести до бројних негативних последица. Како је навео, заједничким радом психолога, полицијских служ-беника и надлежних старешина, уо-чени су извори стреса, а њиховим отклањањем и сузбијањем дошло је до задовољавајућих резултата. Према утисцима припадника интер-вентне патроле, захваљујући подршци психолога, осећају мање стреса и лакше приступају задацима, а самим тим имају већу мотивацију и вољу.

______________Миљан Ђоковић

Уз подршку Мисије ОЕБС у Србији, резултатe истраживања о процесу реформе полиције у Србији већ шесту годину заредом објављујe Београд-ски центар за безбедносну политику, Београдски центар за људска права и Центар за развојну политику и сарадњу.

Ради подизања квалитета рада, више пажње посвећено је смањењу нивоа стреса приликом обављања полицијских послова.

Reforma policije u Srbiji

Dobri rezultati psiholo{ke podr{ke

Page 10: mart 2014. godine • BEOGRAD • broj 47arhiva.mup.gov.rs/cms_cir/policija-danas.nsf/Policija-danas-broj47.pdf · научног скупа „Дани Арчибалда Рајса“

10

Због природе посла, полицијски службеници често су изложени стресу који превазилази његов уобичајен ниво у свакодневном животу. Узроци и последице стреса код полицајаца представљају значајан проблем за руководиоце, полицијске њихове породице и јавност. Европским пактом за менздравље и добробит и Дерацијом о менталном здрављза Европу, установљено је даментално здравље представља људско право свих грађана, а самим тим и право поли-цијских службеника. Главна препорука ових докумената односи се на опоравак и укључење у друштво особа које су доживеле стрес или трауме. У таквој ризичној групи налазе се и полицајци. Поред тога што утиче нквалитет живота полицајца, стрсе негативно пројектује и на њрад, приватни и породични На тему стреса са којим се свакодневно срећу и његовихраду, разговарали смо са шефом Одсека за психолошку превенцију психологом Мирјаном Смиљанић. Овај одсек за психолошку превенцију тренутно се налази у Одељењу за здравство и психолошку превенцију, а очекује се и формирање Централне психолошке службе. „Стрес се најпре рефлектује кроз поремећај сна, апетита, а мења се и понашање према члановима породице и колегама. Јавља се појачана нервоза и импулсивност, као и психосоматски проблеми, међу којима су најчешће лупање срца, црвенило, знојење, повишен притисак“, каже Мирјана Смиљанић и наглашава да је стрес кумулативнапојава. Како истиче, стресови се слажу један на други, па човек

„пукне“ после окидача који се околини чини безначајан, а то је уствари била последња кап у препуној чаши. Као и код свих људи, код полицајаца изазивачи стреса

су различити. Шта је тежа акција? Не спада у то само тава принуде или рањавање, де на улици, малтретирања, у да оставе теже последице дравље. Важно је како

ицајац то доживи, капацитети савладавање стреса су

азличити код људи, као и ачини редукције.

„Верује се да су полицајци огуглали на страшне призоре са којима се сусрећу, зато што је то део свакодневице у њиховом професионалном животу, да је то њима ормално, а то није тачно.

ни нису роботи, већ људи...“, же Смиљанићева и саветује е после акција и стресних ија најбоље поразговарати са ом. и реагују на стрес, то је лоше да се осећају, да имају

лоше мисли, лупање срца, знојење дланова, унутрашњу нелагоду када крећу на посао... Све је то нормално, али не би требало да се задржи дуже од шест недеља, што је период у коме је уобичајено да се показују симптоми стреса“, истиче Мирјана. Полицајци често мисле су одласци и разговори сапсихологом за болесне, а не заздраве људе. Културолошки им се намећу овакви ставови,али када виде који су ефектирада психолога, променемишљење. Највећи успех

ј рслужбенике,

нтално екла-љу а

а рес

његов живот.

полицајци х последица у

О се а за с о о

у р јпримена средст

већ и увредкоја могу

по зполи

заран

осшуж

ноОн

кажда је

ситуаципсихолого

„Сви људинормално. Могу л

о е с а е ср а

Први симптоми стреса јављају се након пет до десет година рада у полицији. Потребно је изградити успешан систем за превенцију стреса и побољшати услове за рад. Добра селекција је основа превенције.

да а

х

Sa svih strana

Page 11: mart 2014. godine • BEOGRAD • broj 47arhiva.mup.gov.rs/cms_cir/policija-danas.nsf/Policija-danas-broj47.pdf · научног скупа „Дани Арчибалда Рајса“

11

психолога је управо то, да се колеге саме јављају и траже разговоре, савете и консултације, а то је све учесталије, како ова служба више ради, тако се колеге чешће и без нелагоде јављају. Њихова опаска „да се после разговора боље осећају“ је највећа награда психолозима. „Драго ми је да су руководиоци неких полицијских управа препознали која је наша улога и колико можемо да помогнемо“, каже Мирјана Смиљанић и додаје да неке старешине мисле да су психолози „казнена експедиција“. Руководиоци својим поступцима,мобингом и лошим руковођењем, могу да дестабилизују ментално, али и физичко здравље сарадника. Због тога је одговорност старешине велика. Тренутно од 27 подручнихполицијских управа, само тринаест има психолога. Полицијска управа за град Београд има једног психолога, што је далеко од светских стандарда, где у просеку на 200-400 полицајаца иде један психолог. У Одсеку за психолошку превенцију тренутно ратри психолога и једасоцијални радник, који имају добру сарадњу са свим психолозима. Ипак, радо истичу рад са колегама у Зајечару, Нишу и Ужицу, а од социјалнихрадника издвајају одличсарадњу са колегиницВрања.

Психологу се најчешће обраћајуполицајци старости између 30 и 40година, а све чешће се дешава да супотребни и колегама који раде текгодину или две. Смиљанићева кажеда, ако желимо да се то не дешава,уведемо бољу селекцију, за коју супсихолози спремни. Имамо одличних

психолога, сјајних стручњака којиа колеге 24 сата дневно.а питање да ли је а област адекватно егулисана законом,

ирјана Смиљанић каже а није, јер не постојии правилник, нити струкција која је уређује.

Министар је одобрио ог измена Закона о где ће бити регулисано

постојање и организација психолошке

службе у МУП-у са свим задацима,процедурама, правилником“, објашњава Мирјана Смиљанић. Онанаводи да је такође веома важно да се ради добра психолошка селекција у односу на захтеве радног места на којеће полицајац бити распоређен. За различите послове, неопходноје имати различите карактеристике личности – оно што је негде пожељнаособина, у другој врсти посла можеда буде сасвим неодговарајућа... Интровертност, индивидуалац,комуникативност, тимски играч,капацитети за превладавање стреса,склоност ка алкохолизму... Уложилисмо много труда и направили свеобухватну батерију тестова, јер једобра селекција основа превенције.

__________С.К. и М.Т.С.

олошку аде н

х чну

цом из

психолога,су ту за

НаовареМдани

инс „М

Предлполицији,

постојање и ор

Помоћ после великог стреса На питање који случај јој је остао највише у сећању, Мирјана Смиљанић је рекла да јој је један посебно важан. То је био случај када је једног младог колегу, који је од стреса доживљеног у раду био у кататоничном стању, након неколико дана вратила у нормално стање. „Био је психолошки мртав, потпуно неосетљив на било какве стимулусе“, наводи наш психолог и додаје да је прва реакција – поглед, суза и стисак руке, за њу био невероватна срећа, а то што је успео да се врло брзо опорави и врати својим радним активностима, за њу је била највећа сатисфакција. По изласку из болнице, старешине су му пружиле пуну подршку и биле сјајне за сарадњу, као и његова породица.

Page 12: mart 2014. godine • BEOGRAD • broj 47arhiva.mup.gov.rs/cms_cir/policija-danas.nsf/Policija-danas-broj47.pdf · научног скупа „Дани Арчибалда Рајса“

Оперативни центар Министарства унутрашњих послова Републике Србије постоји већ тридесет година. Представљајући комуникационо и информатичко чвориште Министар-ства унутрашњих послова, овај центар обезбеђује континуитет рада Министарства 24 часа дневно 365 дана у години. Од краја 2009. године смештен је у Улици кнеза Милоша број 101. Налази се у склопу Дирекције полиције и након скоро пет година добио је новог руководиоца. Нови начелник је главни полицијски саветник Миломир Чабаркапа. Центар континуирано прати појаве и догађаје. Хитно информише и дневно извештава, али ради и друге послове из надлежности Дирекције полиције. Запослени у Центру организују опера-тивне и послове сталног дежурства. Просторије Оперативног центра пројектоване су и изграђене по угледу на оперативне центре земаља

Европске уније. Тако је изграђена и оперативна сала у којој је предвиђено да се смести двадесетак радних станица МУП-а на којима је планиранода раде представници свих линијарада у седишту Министарства који имају организовано активдежурство. Како наводи новиначелник Оперативногцентра Миломир Чабар-капа, по доласку наову позицију, за садаје у Оперативни центар прешла дежурна служба Управе криминалистичкполиције, а у предстојећем периоду се планира да и остале дежурне службе буду смештене у овепросторије. „Оваква организација рада бизначајно смањила трошкове иунапредила комуникацију унутар Министарства и побољшала брзину и

ефикасност рада“, објаснио је начелникЧабаркапа. Полицијски службеници Оператив-ног центра, према указаним потре-бама, више пута су обишли све

подручно полицијске управебији, а планом рада зау годину планиран је инструктивни обилазак

како би се боље упо-знали са начином вођења и коришћењапрограмског система Дневник догађаја“.

о речима начелника,од приоритета у раду

који не захтева велика финансијскаулагања, а умногоме би унапредилорад Центра је едукација дежурних полицијских службеника у подруч-ним полицијским управама у Србији. „Пратимо и прослеђујемо сва опера-тивна и друга сазнања радницима и

Informacije iz CentraInformacije iz Centra

12

Комуникационо и информатичко чвориште Министарства унутрашњих послова, Оперативни центар обезбеђује континуитет рада Министарства 24 часа дневно 365 дана у години.

вно

ке јећем

у Србову

икзвп

„Д П

један о

Sa svih strana

Page 13: mart 2014. godine • BEOGRAD • broj 47arhiva.mup.gov.rs/cms_cir/policija-danas.nsf/Policija-danas-broj47.pdf · научног скупа „Дани Арчибалда Рајса“

руководиоцима одређених линија рада“, каже начелник Чабаркапаи објашњава да су у сталној вези са дежурним радницима уМинистарству, као и дежурним службама у подручним полицијским управама. Њихов посао подразумева и обавештавање министра, државних секретара, секретара Министарства и помоћника министра о свим значајним догађајима и појавама. Такође, преносе упутства, примају странке и упућују их надлежним руководиоцима и службама, примају и прегледају пошту и све депеше ван радног времена писарнице Министарстваи даље их прослеђују надлежними даље их прослеђују надлежними даље их прослеђују надлежним организационим јединицама. Према речима начелника, у Центру се прави дневни билтен догађаја, појава и предузетих мера и доставља корисницима. У случају потребе формирају се стручне екипе, које анализирајуууу узроке сложених

безбедносних појава и догађаја, апрате и рад система веза подручнихполицијских управа. У склопу Центра, постоји ивишенаменска сала, која се користи за едукацију и састанке. Поводом одр-жавања „Параде поноса 2013.“ у овојсали планиран је рад штаба на највишемстратешком нивоу, а половином овегодине представницима Безбедносно-информативне агенције одржана је презентација коминикационо-информатичке опреме и софтвера који се користе у МУП-у, а који би моглинаћи примену и у Агенцији. Средином септембра 2011. годинена том месту је одржана манифестацијана том месту је одржана манифестацијана том месту је одржана манифестација „Техничка достигнућа МУП-а РС“, када су представљена достигнућа из области информатике и комуникација, а којој су присуствовали и највиши руководиоци Министарства.

__________М.Т.С. и С.К.

13

Главни полицијски саветник Мило-мир Чабаркапа радио је као саобра-ћајни полицајац у Полицијској управи за град Београд, па је био вођа Сектора саобраћајне полиције. Радио је на увиђајно-оперативним пословима и био шеф смене за увиђаје саобраћајних незгода, затим помоћник командира и командир за увиђаје саобраћајних незгода. На месту помоћника начелника Управе саобраћајне полиције у седишту Мини-старства радио је од 2011. године, све до доласка на чело Оперативног центра. Његов заменик је Славко Поткоњак, а помоћници су Снежана Јовановић и Милош Николић.

Нови бројеви телефона за пријаву кривичних дела

Осим подручних полицијских уп-рава, грађани који желе полицији да пријаве сазнања о почињеним кривичним делима убудуће ће моћи да се обрате и дежурном припаднику Управе криминалистичке полиције у Оперативном центру Министарства унутрашњих послова. У циљу боље координације, ефика-снијег поступања и благовременог извештавања, грађани се могу 24 сата дневно обратити Управи крими-налистичке полиције на адресу електронске поште:[email protected]или на телефоне:011/274-1019064/472-41019 Управа криминалистичке полици-је ће, као и до сада, сваку пријаву грађана узети у рад и поступити у складу са законом.

Page 14: mart 2014. godine • BEOGRAD • broj 47arhiva.mup.gov.rs/cms_cir/policija-danas.nsf/Policija-danas-broj47.pdf · научног скупа „Дани Арчибалда Рајса“

Цивилна заштита у Републици Србији поново добија на значају иинтензивно се ради на њеном јачању и враћању угледа. Обележавањем овог дана, Сектор за ванредне ситуације МУП-а Србије жели да утиче на подизање нивоа свести о значају развијања националних капацитета и безбедносне културе грађана у суочавању са све учесталијим ванредним ситуацијама које погађају наш регион. На централној манифестацији Сектора за ванредне ситуације одржаној у Управи за ванредне си-туације у Београду, председник Вла-де Републике Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић рекао је да би систем цивилне заштите требало јачати и развијати, и нагласио да су јединице Цивилне заштите

као подршка јединицима Сектораза ванредне ситуације, неопходне у случају великих природних непогода иакцидената. Пo његовим речима, искуство пока-зује да је све више ванредних ситуација,поплава, земљотреса и пожара са све више жртава, тако да је помоћ Цивилне заштите неопходна. „Потребно је више снага и средставада би јединице Цивилне заштите могле да одговоре новим безбедносним ризицима и изазовима у области ванредних сутуација“, нагласио јеминистар Дачић. Помоћник министра и начелникСектора за ванредне ситуацијеПредраг Марић истакао је да желида што више људи буде обучено, да што више њих добије униформе и дашто више живота буде спасено. Он је

нагласио да је одзив запопуну јединица Цивилне заштите преко 95 одстои да је то чињеница накоју Србија треба да будепоносна. Предраг Марић посебно се захвалио Ми-нистарству одбране на помоћи у обнављању овог система. Презентацију о резул-татима рада у 2013. годинии плану активности за2014. годину одржао је на-челник Управе за цивилнузаштиту Братислав Ран-

чић, који је нагласио да је, измеђуосталог, прошле године донесено низнормативних аката из ове области, да су одржана 33 курса за припадникеспецијализованих јединица и изведена јавно показна вежба „Ада 2013“, прва вежба јединица Цивилне заштите након више од двадесет година. Истакнуто је да је у току прошлегодине набављена опрема за специ-јалне јединице Цивилне заштитена националном нивоу, а поступак набавке 1.000 комплета униформи за припаднике ове јединице је у завршнојфази. „Следи набавка униформи и опреме,даља обука и стварање услова заоперативну употребу јединица Цивил-не заштите“, најавио је начелник Братислав Ранчић. На свечаности су додељене захвал-нице појединцима и установама, а један од лауреата је и министар ИвицаДачић.

_______________Јасна Обрадовић

14

Сектор за ванредне ситуације обележио је 1. март - Светски дан цивилне заштите централном манифестацијом и разним пригодним свечаностима широм Србије.

Obele`enObele`en

Dan civilne za{titeDan civilne za{tite

Sa svih strana

Page 15: mart 2014. godine • BEOGRAD • broj 47arhiva.mup.gov.rs/cms_cir/policija-danas.nsf/Policija-danas-broj47.pdf · научног скупа „Дани Арчибалда Рајса“

Drama sa sre}nim krajem

NAJPLEMENITIJI policajci

Иако је језеро у Шумарицама код Крагујевца удаљено пет километара од ватрогасне станице у центру града, за свега шест минута након дојаве да је у хладну воду скочила жена, ватрогасци-спасиоци стигли су до обале. Њихова обученост, брзина и храброст били су пресудни. Допливали су до жртве и спасли јој живот. Овом чину претходило је, као у акционим филмовима, пробијање деветорице ватрогасаца специјалним возилима кроз уске градске улице. Звук сирена и укључена ротациона светла били су довољно упозорење грађанима да возила помере у страну и ослободе пролаз. Када су очевици на језеру већ помислили да жени, која

се удаљила десетак метара од обале,нема спаса, тројица најодважнијихзапливало је ка њој. Без обзира што је био 27. фебруар, Ненад Парезановић, Бојан Луковић и Милан Угриновић,ослободили су се ватрогасних унифор-ми, да их не би успоравале, и успешнозавршили акцију спасавања.

„Није било времена за употребуспецијалне опреме, чамца, чакљи. Брзина је била пресудна, јер када смо стигли, жена је обамрла од хладноће, плутала по површини воде.Претила је опасност да сваког секундапотоне“, каже командир Ватрогасно -спасилачке чете Ненад Парезановић. Ватрогасцима, срећним што сууспели да спасу још један живот,прилазили су и честитали. Да се не бипрехладили, по повратку са задатка чекали су их топли напици и витамини.Времена за дужи одмор није било, јер ови храбри момци увек морају бити спремни за нова искушења.

___С. Л.

Специјалне плакете „Најпле-менитији подвиг године“ за 2013. годину, уручене су полицијским службеницима Микици Ђикићу и Јагошу Шимуну на свечаности коју организују „Вечерње новости“. Саобраћајни полицајац Ми-кица Ђикић спасао је живот тринаестогодишњем дечаку у јануару прошле године у лесковачком насељу „Обрад Лучић“. Храбри полицајац успео је да склони дечака који је стајао на пружном прелазу у тренутку наиласка воза, тако што га је зграбио испред точкова захуктале локомотиве и заједно са њим бацио се поред пруге. „Најважније је да је дечак добро и да сам спасао један млади живот“, каже вођа четвртог сектора саобраћајне полиције у Лесковцу, полицијски наредник Микица Ђикић. Наглашава да би увек исто урадио, јер је људскиживот најважнији и да му због тога специјална плакета „Најплеменитији подвиг године“ много значи. Микица, који је радник МУП-а две деценије, од тога осамнаест година у саобраћајној полицији, проглашен је и за најбољег саобраћајног полицајца Јабланичког округа у 2011. години. Велику пожртвованост, храброст и племенитост показао је полицијски службеник Управе граничне полиције педесетрогодишњи Јагош Шимун, када је први сишао у кањон Мораче да помогне туристима из румунског аутобуса, који се с моста сурвао у провалију у јуну. Чињенице да је преживео инфаркт пре неколико година, да није био на дужности, да је терен неприступачан, да је и сам на пропутовању кроз страну државу, нису га омеле да први прискочи у помоћ преживелима из

ове стравичне саобраћајненесреће. Јагош се уз помоћтраке за вучу аутомобила коју је имао у колима, спустио укањон. Успео је да заустави крварења код неколико тешко повређених путникадо доласка спасилачких и медицинских екипа. Дванаест сати Јагош је збрињаваоповређене и извлачио телапреминулих путника, заједноса црногорским колегамаи спасиоцима. Иако му је у једном тренутку позлило,због чега је морао да узме нитроглицерин, наставио је са спасавањем туриста.

Захваљујући хуманости, одважности и изузетномпрофесионализму Јагоша Шимуна спасено је више живота,због чега је Амбасада Републике Румуније у Подгорициизразила поштовање Граничној полицији МУП-а РепубликеСрбије, захваливши се и похваливши хумани гест њиховогполицијског службеника. „Пресрећан сам што сам се нашао на правом месту управом тренутку да тим људима помогнем, јер бих топоново урадио и због себе, моје деце и моје породице“,прича Јагош, отац петоро деце, који ове године одлазиу заслужену пензију. Два пута рањаван на службенојдужности, овај храбри полицајац са породицом живиу колективном смештају за избеглице у Андријевици уЦрној Гори. Ради у Станици граничне полиције Мехов крш– Тутин, који припада Регионалном центру Пријепоље. У МУП-у ради од 1991. године, а у Управи граничне полицијеје од њеног оснивања.

___В.Ћ.

15

Page 16: mart 2014. godine • BEOGRAD • broj 47arhiva.mup.gov.rs/cms_cir/policija-danas.nsf/Policija-danas-broj47.pdf · научног скупа „Дани Арчибалда Рајса“

16

Ефикасном интервенцијом при-падника Ватрогасно-спасилачке једи-нице у Крагујевцу приликом гашења пожара, који је 16. фебруара око три сата после поноћи захватио бензинску станицу, спрeчена је катастрофа која не само да би нанела велику материјалну штету, већ и однела људске животе. До пожара је дошло наконсаобраћајне незгоде, када је путничко возило изгубило контролу и налетело на апарат за точење горива. Истог тренутка букнуо је пламен који је, поред апарата и возила, захватио продавницу и кровну конструкцију објекта. За свега четири минута, осморица ватрогасаца-спасилаца, стигли су

возилима на лице места, удаљенонеколико километара од ватрогаснестанице. С обзиром на то да поседујуоперативне планове свих бензинских пумпи у граду, ватрогасци су знали какотактички да наступе да би спречили

експлозију горива, као и разнихадитива и уља који се продају на пумпи.Надљудским напорима, за свега осам минута, успели су да локализују пожар. Веома брзо интервенисали су и полиција и Хитна помоћ. Док суватрогасци активирали шмркове,полиција је блокирала улицу и грађанеудаљила на безбедно одстојање. Имајући у виду да се радило о викенду и месту где се у то време окупља великиброј младих, као и да се у непосреднојблизини налазе стамбене зграде,ова синхронизована и ефикасна интервенција спречила је несагледивепоследице.

___С. Л.

У Одељењу саобраћајне полиције у Сремској Митровици раде и три даме у униформи: официр за контролу и регулисање саобраћаја Љиљана Томић и саобраћајни полицајци, Милена Бобић и Душанка Лукић. О њима највише говоре њихови радни резултати, али и поштовање и старешина и колега које уживају због своје професионалности и одговорности. Милена и Душанка раде у сменама, у свим временским условима, учествују у пратњама и обезбеђењима. Иако свакодневно контролише учеснике у саобраћају и кажњава несавесне, на Душанкин рад нема примедби ни притужби грађана. Милена обавља и послове увиђаја саобраћајних незгода,

а своје колеге често поучава у пружању прве помоћи, јер је завршила средњу медицинску школу. За Љиљану кажу да одлично зна свој посао, да има сјајну комуникацију са свима и да је веома добра колегиница, увек спремна да као официр Одељења помогне и осталим службама и полицијским станицама у саставу Полицијске управе. За дванаест година службе у Министарству, колико свака појединачно има, памте много догађаја. Милена се сећа како је пре седам година, заједно са колегом Зораном Прокићем ухапсила човека који је пуцао из аутоматске пушке у улици којом су те вечери патролирали. „Страх је дошао касније, тада смо само размишљали како да га савладамо

и одузмемо оружје“, каже Милена. Као најлепши догађај у служби, све три истичу дружења са децом предшколског узраста која Полицијска управа у Сремској Митровици организује за Дан Министарства и Дан полиције.

____________Жељка Аврић

Припадници Полицијске управеи Управе за ванредне ситуације уКрагујевцу у јануару су добровољно дали крв у Заводу за трансфузију крвиКлиничког центра. Позиву се одазвало 27 полицајаца иватрогасаца-спасилаца, који иначе насвака три месеца попуњавају залихекрви, како би сви којима је потребна могли благовремено да је добију. Чланови актива добровољних дава-

лаца крви Полицијске управе и Управе за ванредне ситуације већ 18 годинаредовно учествују у свим акцијамаКлиничког центра. Међу добровољним даваоцима крвиима и оних са ретким АБ- и Б- крвним групама, који су увек спремни да се,по хитном позиву, одазову на позив Клиничког центра.

____С. Л.

Vatrogasci spre~ili eksploziju

Osamnaest godina dobro~instva

U korak sa kolegama

Sa svih strana

Page 17: mart 2014. godine • BEOGRAD • broj 47arhiva.mup.gov.rs/cms_cir/policija-danas.nsf/Policija-danas-broj47.pdf · научног скупа „Дани Арчибалда Рајса“

17

Оливера Лајић и Весна Шимулак обављају послове казнене евиденције у Полицијској управи у Сремској Митровици. Оне свакодневно брину да грађани Срема благовремено добију потребна уверења и да ураде бројне провере за интерне и екстерне кориснике. Да је у питању обиман и одговоран посао, говоре подаци да су само у току 2013. године грађанима издале скоро 6.000 уверења, извршиле преко 23.200 провера, а на захтев

правосудних органа доставиле скоро 4.000 података. О осталим пословима из области казнене евиденције, да и не говоримо. И Оливера и Весна су завршилеВишу школу унутрашњих послова уЗемуну. У Министарству унутрашњихпослова раде од 2001. године, науправним и аналитичким пословима.Треба споменути да је Оливера Лајић својевремено више пута билапрвакиња Југославије у атлетиции члан југословенске атлетске

репрезентације. Реч је о енергичним и ведриммладим женама, вредним и савеснимколегиницама увек спремним насарадњу и помоћ, омиљеним у колективу у којем раде.

____________Жељка Аврић

На подручју Полицијске управеу Сремској Митровици живи преко313.000 становника. Само у 2013.години, референти на управнимпословима обрадили су укупно 262.457 захтева грађана по разним основама. Ито све у законском року. Зорица, Ивана, Снежана, Драгица,Весна, Мирјана, Марина, још једнаСнежана и Мара раде послове за којеје предвиђено дупло више запослених. Раде савесно, ефикасно, много. Радеса странкама. Са осмехом. Раде исуботом. Често у две смене. Кад јехитно - празником и недељом. Увекприправне. У служби грађана Срема. Оне су те које омогућавају грађанимада несметано остваре своја права упогледу издавања личних докумената,

пасоша, возачких и саобраћајних дозвола, уверења о држављанству.Хвале их кад све иде хитро и без проблема, али су и дежурни кривцикад не ради систем или су сезонскегужве. Оно што заиста јесте то је дасу добро обучене за посао који раде,да све постижу и да су увек спремне да саслушају странку и потруде се да реше проблем. Поред основне обуке, референтиМирјана Антонић и Ивана Јокић су завршиле и школу знаковног језикаи оспособљене су за комуникацијуса глувим и наглувим особама. Обесу имале прилику да у стварнимситуацијама примене научено.

____________Жељка Аврић

Колегинице из униформисаног састава Полицијске управе за град Београд учествовале су у акцији добровољног давања крви „Ништа без жена“, која се већ традиционално, четврту годину заредом, одржава 8. марта у Институту за трансфузију крви Србије, у Београду. Заједно са женама различитих професија из света културе, спорта, медицине, политике, крв су дале Татјана Јовановић, Емина Харнус, Бранкица Зарић, Зорица Цветановић,

Тијана Саврљуга, Јелена Мандић, Ивана Милинковић, Татјана Јовановић, Марија Виденов и Бранкица Зарић, апридружиле су им се и колеге Никола Кнежевић и Милан Јаковљевић. Као и небројено пута до сада полицијскислужбеници показали су своју соли-дарност, хуманост и племенитост. Акцију су, поводом Дана жена,организовали Институт за трансфузију крви Србије и Црвени крст Србије.

Vredne i savesne

U slu`bi gra|ana

Uvek spremne da pomognu

Page 18: mart 2014. godine • BEOGRAD • broj 47arhiva.mup.gov.rs/cms_cir/policija-danas.nsf/Policija-danas-broj47.pdf · научног скупа „Дани Арчибалда Рајса“

18

Представници Бироа за сарадњу с медијима су у децембру, у организацији ОЕБС-а и шведске полиције, посетили полицију Стокхолма и Националну полицију Шведске, где су разменили искуства са портпаролима и колегом задуженим за презентацију полиције на друштвеним мрежама, као и са представницима Истражног бироа шведске полиције, експертима за интерну и екстерну комуникацију. Шведска полиција припада Министарству правде, у току је реформа полиције, а главна тема је централизација Националне полиције.

Стокхолмска полиција има Биро за комуникације са три портпарола, који су униформисани полицајци различитих чинова и доступни 24 часа, као и четири прес-информера, који директно комуницирају с медијима. Свим полицајцима је дозвољено да комуницирају с јавношћу и посебно је важна улогпојединаца, који су експерти у својим областВеб-сајт градске полиције делимично је преведен на најзаступљеније језике и потпуно на енглески језик, док веб-сајт Националне полиције има аутоматски превод на 37 језика, укључујући и „босански, хрватски и српски“. Телевизија и радио имају велику улогу у промовисању полиције, јер уживају огромно поверење грађана и одвајају довољно медијског простора за теме које се тичу полиције и безбедности.

Свест грађана о улополиције је на највишем ниГрађани се обраћају посазнањима која могу да допринесу безбедности, у чему јевелики значај и друштвених мрежа. Истраживања јавногмњења показују да су грађани највишом оценом оценилиљубазност, пристојност и коректност полиције премањима у свакодневној комуникацији. Било је говора о значају медијског представљањаполиције у јавности, уз мото „Свако новинарско питањеје прилика да се на истинит, правилан и афирмативанначин представи наш рад“. Пријатељска атмосфера којавлада у медијима према полицији, доприноси осећањуопште безбедности и високој свести о улози свих субјекатадруштва у очувању свих вредности. Важност сарадњеграђана са полицијом огледа се и у томе што постојиинтеракција у комуникацији, посебно у локалној заједници. Друштвене мреже су истакнуте као добар начин који

грађани користе и када је у питању позив у помоћ илипријава кривичних дела. На профилима полицајци

и сервисне информације, информацијестању у саобраћају, контроли саобраћаја,руге информације битне за грађане, али и оне којима стичу поверење – шаљивефотографије са терена, добре примере комуникације и савете за понашање у одређеним ситуацијама. Не постављају се информације о акцијама и не коментаришуе случајеви.

Полиција улаже велика средства у промотивне кампање.Градска и национална полиција издаје неколико часописаи гласила, изузетног квалитета. Репрезентативна штампанаиздања излазе једанаест пута годишње, а по потребии остала гласила, међу којима су и екстерна којима сеполиција обраћа одређеним друштвеним групама. Зграде полиције уређене су тако да буду приступачне иособама са посебним потребама, а постоји и процентуалновелики број радних места која су им доступна. Постоје собеза молитву, медитацију и одмор. Хумани однос према запосленима и раду чини раднуатмосферу изузетно пријатном, што доприноси повећанојефикасности и бољим резултатима.

___Б. В.

Humanost pre svega

Перманентно усавршавање Радници Бироа за сарадњу с медијима у протеклом периоду прошли су више обука које обрађују различите аспекте комуникације, у циљу подизања квалитета представљања Министарства у јавности. У организацији ОЕБС-а одржано је неколико тренинга о кризном менаџменту и обука „Асертивна комуникација и управљање емоцијама за представнике запослених у МУП-у“. У оквиру пројекта „Јачање капацитета портпарола Министарства унутрашњих послова и тужилаштва за комуникацију са медијима у кривичним истрагама“ одржан је заједнички семинар за припаднике тужилаштва и полиције. Јануара 2014. године, у организацији ОЕБС-а и Сектора за ванредне ситуације МУП-а, одржана је

радионица „Медији и ванредне ситуације“.

ози ивоу. олицији с а ринесу безбедности у чему је

га има. веден на

пријава кдају

о сдриф

ои

с

Sa svih strana

Page 19: mart 2014. godine • BEOGRAD • broj 47arhiva.mup.gov.rs/cms_cir/policija-danas.nsf/Policija-danas-broj47.pdf · научног скупа „Дани Арчибалда Рајса“

19

Upoznali najmla|e sa

saobra}ajnim propisima

Projekat

„\ak prvak”

Velikodu{an gest u`i~kih kolega

Полицијска управа у Пријепољу, у сарадњи с Мисијом ОЕБС-а у Републици Србији, спровела је од 15. децембра до 14. фебруара пројекат „Ђак првак“ на територији коју покрива.

Ученицима првог разреда основних школа, полицијски службеници представили су најважније послове полиције у остваривању заштите грађана. Осим тога, полицајци су малишанима причали и о претњама, опасностима и најчешћим безбедносним ризицима са којима се могу сусрести за време боравка у школи или током слободног времена. Теме су прилагођене узрасту ученика, њиховим безбедносним потребама и интересовањима. Све ово умногоме је допринело унапређењу комуникације између ученика и полиције. Овим пројектом обухваћени су ђаци прваци основних школа општина Пријепоље, Прибој и Нова Варош – укупно 36 одељења са 803 ученика. Реализацији пројекта у фебруару у Основној школи „Светозар Марковић“ Бродарево и Основној школи „Душан Томашевић Ћирко“ Виницка, присуствовали су и представници Одељења за спровођење закона и Јединице за рад полиције у заједници Мисије ОЕБС у Србији, међу којима су били руководилац програма за рад полиције у заједници Вилијем Лори, саветник Стефан Вредемарк и асистенти Милена Петровић-Илић и Александра Живковић. Ученици обе школе приредили су кратке приредбе на којима су им, кроз ликовне и литерарне радове, пожелели добродошлицу.

________________________Оливера Марковић-Кечевић

Средином фебруара Друштво добровољних давалаца крви „Полицајац“ из Ужица, у сарадњи са Синдикатом српске полиције, Црвеним крстом и Службом за трансфузију крви Опште болнице у Ужицу, организовало је акцију добровољног давања крви у просторијама Полицијске управе у Ужицу. Овај великодушан гест подржали су и припадници полицијских станица у Сјеници, Ариљу и Чајетини, као и и велики број грађана Ужица.

____________Бојана Вранић

У сарадњи са Агенцијом за безбедност саобраћаја,Полицијска управа у Пријепољу учествовала је у кампањи„Пажња сад“, у оквиру које су 4. фебруара организовалиедукативну представу у којој је главни јунак Пажљивко,десетогодишњи дечак који добро познаје саобраћајнепрописе и жели да своје знање подели са млађимдругарима. Примарна циљна група су ученици првогразреда основне школе, с обзиром на то да тек почињусамостално да учествују у саобраћају. Око 500 малишана из Пријепоља присуствовало јепредстави и у веселој комуникацији са Пажљивкомпролазили кроз свакодневне саобраћајне ситуације, каошто је прелажење улице, кретање улицом без тротоара,правила саобраћаја, правилно седење деце у аутомобилу...

Да не би заборавили оно што су научили, али и да бисазнали више о безбедности саобраћаја, деци су подељени„буквари“ о понашању деце у саобраћају. Представи су присуствовали и председник ОпштинеПријепоље, директори свих основних школа и директорпредшколске установе. У оквиру ове превентивне кампање, полицијскислужбеници Полицијске управе у Пријепољу посетилису ђаке прваке издвојених одељења основних школаи поделили им „букваре“ о правилима у саобраћају. Наплатоу испред Дома културе била су паркирана и нека одслужбених возила које користи саобраћајна полиција, анаше колеге одговорале су на питања најмлађих и сликалисе са њима.

_____________Адела Вељовић

Page 20: mart 2014. godine • BEOGRAD • broj 47arhiva.mup.gov.rs/cms_cir/policija-danas.nsf/Policija-danas-broj47.pdf · научног скупа „Дани Арчибалда Рајса“

20

Поклон Града Полицијској управи у Крушевцу - два путничка моторна возила и један скутер, уручена су 11. марта у присуству генерала Младена Курибака.

Градоначелник Крушевца БратиславГашић објаснио је да су, од наплаћенихновчаних казни, издвојена средства за унапређење безбедности у саобраћају. Вредност донације је око 44 хиљаде евра, али је овај износ умањен за 9.000 евра захваљујући донацији заступника „Тојоте“ и „Шевролета“за југ Србије, а уговор о донацијипотписали су начелник Полицијскеуправе у Крушевцу Миљан Петровић и градоначелник Крушевца БратиславГашић. Начелник Управе полиције МУП-а,генерал Младен Курибак нагласиоје да ће се набавком нових возила

побољшати ефикасност у раду и безбедност грађана Крушевца, докје начелник Миљан Петровић навео да ће аутомобили бити коришћени за интервенте јединице, а скутер за потребе саобраћајне полиције.

Удружење пензионисаних радника Полицијске управе у Ужицу прославило је јубиларних петнаест година посто-јања на редовној годишњој скупштини одржаној почетком марта.

Поред чланова Удружења, окупљању је присуствовала и начелница Поли-

цијске управе у Ужицу ДрагицаЈевтовић, заменик начелника ЗоранПрљевић и представници подружницеАриље. Поводом јубилеја уручене су захвал-нице и плакете заслужним члановима и осталима који су допринели његовомуспешном функционисању. Плакетаје уручена и начелници Полицијске управе у Ужицу због изузетног зала-гања да Удружење добије просторијеза рад у оквиру Криминалистичко-техничког центра у Крчагову, као иоснивачима Удружења пензионисаних радника ПУ Ужице, почасном председ-нику Љубиши Дучићу и пензионисаном начелнику Ђорђу Керићу.

Нису изостале речи хвале ни занапоре бројних донатора који супомогли да се просторије функци-онално опреме.

_______________Марија Петковић

У оквиру пројекта „Прекогранична заштита и спасавање од поплава“, који се спроводи у организацији сектора за ванредне ситуације Србије и Црне Горе, у фебруару је организовано литерарно такмичење на тему „Да ли је човек немоћан пред природом“, за ученике седмог и осмог разреда основних школа са подручја општина Пријепоље, Прибој, Нова Варош, Никшић, Беране и Пљевља. Радове су оцењивали наставници језика из школа које су учествовале на

конкурсу и представници Министар-ства унутрашњих послова Републике Србије, Сектора за ванредне ситуације и Министарства унутрашњих послова Републике Црне Горе, Директората за цивилну безбедност. Пригодне награде за најбоље радо-ве ученицима уручио је начелник Одељења, главни полицијски саветник Горан Посркача на свечаности у просторијама Одељења за ванредне ситуације у Пријепољу.

Saradwa policije i gradske uprave u Kru{evcu

Jubilej Udru`ewa u`i~kih penzionera

Literarni konkurs

Sa svih strana

Page 21: mart 2014. godine • BEOGRAD • broj 47arhiva.mup.gov.rs/cms_cir/policija-danas.nsf/Policija-danas-broj47.pdf · научног скупа „Дани Арчибалда Рајса“

21

У организацији Одељења за здравство и психолошку превенцију Министарства унутрашњих послова Републике Србије за раднике Мини-старства 20. марта одржано је пре-давање о дијабетесу. О узроцима, начинима лечења и превенцији, као и о психолошким методама суочавања и животу са болешћу, говорили су, из свог личног ускуства, Стела Пргомеља и Дамјан Дамњановић. Они су подстакли слушаоце да још једном

размисле о своме начину живота и томе колико сами могу да утичу насопствено здравље. У свету преко 300 милиона људиболује од дијабетеса, док је у Србијиоболело шесто седамдесет хиљадаљуди, а само је око четири стотинехиљада свесно да болује од ове опакеболести, која је, према истраживањима,

последњих година попримила обликепидемије. С обзиром на ризик и стрескоји носи професија полицајаца, циљпредавања, по речима колегиница из Одељења за здравство и психолошкупревенцију, био је да се радници Министарства упознају са узроцима и начинима превенције дијабетеса и дасами смање факторе ризика. Предавање је изазвало великоинтересовање запослених у Мини-старству, који су имали и могућност дана лицу места провере ниво шећерау крви. Том приликом подељен имје материјал о факторима ризика, превенцији, начину исхране, значају физичке активности, као и о томе какоизгледа живот са овом болешћу.

________С.К. и В.Ћ.

Десети међународни сајам образо-вања „Путокази“ одржан је од 28. фебруара до 4. марта у Новом Саду, у циљу да се представе нове тенденције развоја образовања.

С обзиром на значај ове међуна-родне манифестације, учешће су узели и Центар за основну полицијску обуку МУП-а, ПТЈ, САЈ, Жандармерија, Дежурна служба ИЈ - 92, као и Сектор за ванредне ситуације и КПА, како би на што бољи начин представили систем полицијског школства и уједно промовисали рад целокупног Министарства унутрашњих послова.

На штанду Министарства уну-трашњих послова представљен је полицијски позив средњошколцима, кроз учешће припадника специјалних јединица Министарства у униформи, као и пригодним техничким збором и видео-презентацијама.

Гости Министарства су били матуранти средњих школа из Кикинде и средњошколци из Београда, који су, поред презентације на штанду, посетили и Центар за основнуполицијску обуку у Сремској Каменици и упознали се са условима конкурса и уписа у Центар.

Поред директора Новосадског сајма, званичника покрајинске Владе идеце Дечјег села из Сремске Каменице,гост на штанду Министарства биоје и помоћник министра просвете,науке и технолошког развоја проф. дрСлободан Ступар, који је присуствовао

показној вежби припадника Сектора за ванредне ситуације. Као и претходних година, штандМинистарства био је најпосећенији на Међународном сајму образовања.

___________________Светлана Миладинов

Predavawe o dijabetesu

MUP na Desetom me|unarodnom sajmu obrazovawa

Page 22: mart 2014. godine • BEOGRAD • broj 47arhiva.mup.gov.rs/cms_cir/policija-danas.nsf/Policija-danas-broj47.pdf · научног скупа „Дани Арчибалда Рајса“

Базу Специјалне антитерористичке jединице у Батајници крајем фебруара посетио је министар спорта и омладине у Влади Републике Србије Вања Удовичић, коме су припадници ове јединице представили своје спортске резултате. Са министром Удовичићем разговарали су врхунски спортисти и репрезентативци -представници Клуба практичног стрељаштва „ДЕЛТАСекције за прецизно гађање из пушке на велидаљинама „Long Range Shooting“, Клуба борилавештина „САЈ“, Ронилачког и Падобранског клуба „ДЕЛТА“, Одгајивачнице паса „ДЕЛТА“ и ултрамаратонац Јовица Спајић.

ј јПодатак који је посебно привукао пажњу министрае да је у протеклој години84 припадника ове је-

инице учествовало на8 такмичења и спортскихифестација, као и да суорганизатори и домаћини

спортских манифестација са 740 учесника из земље и иностранства.

Министар Удовичић је са командантом САЈ-а, пуковником полиције Спасојем Вулевићем и сарадницима обишао базу Јединице и упознао се са објектима итеренима за обуку и тренинг, међу којима су и полигониза практично стрељаштво површине око пет хектара, накојима је одржано Европско првенство 2010. године. Приказан је и тактичко-технички збор наоружања и опреме, а програм приказа вештина и специјалнихтактика које примењују припадници Јединице обухватаоје демонстрацију такмичарског пара у практичномстрељаштву коришћењем пиштоља и борбене сачмаре,дејство упадног тима на стрелишту са елиминисањеммета употребом бојеве муниције и технике спуштања на верачкој кули.

____________Драган Џамић

Sport

22

Ministar sporta

posetio SAJ

Југослав Крец из Одељења кримина-листичке полиције ПУ у Сомбору дугогодишњи је играч Рукометног клуба „Апатин“. У организацији СО Апатин и Спортског савеза општине Апатин, Крец је проглашен за најбољег спортисту апатинске општине у 2013. години, а његов колега из Ватрогасно-спасилачке јединице Сомбор Милан Пилиповић је према гласовима слушалаца апатинског радија „Дунав” проглашен за најпопуларнијег тренера. Ово је још једна потврда да су припадници Полицијске управе у Сомбору, поред тога што су врхунски професионалци, уједно и врхунски спортисти.

Somborski policajci sportisti godine

А“, ким ачких ЕЛТА“,

Ппје58

ди138

манибили о

успшенихса 740 учесника

Page 23: mart 2014. godine • BEOGRAD • broj 47arhiva.mup.gov.rs/cms_cir/policija-danas.nsf/Policija-danas-broj47.pdf · научног скупа „Дани Арчибалда Рајса“

На традиционалном деветом турниру Бизлиге у малом фудбалу у Сомбору, екипа„Полицијa“ освојила је друго место.

Овој екипи је ово треће финале заредом, а победа им је измакла упркос изванредном голу водећег стрелца лиге Горана Ђорђевић.

Рекордних 14 екипа са две стотине играча такмичило се два месеца за трофеј. Екипа „Полиција“ финалну утакмицу одиграла је испред стотину гледалаца против екип

чар“ из Гакова.а путу до финала стајала им је екипа анонке“, коју су победили резултатомд 2:1, дошавши рано у вођство поготком орђевића, а након тога и сналажљивошћуладе Јовановића који из контре постиже гол

а коначан резултат.____________Марија Вулић

Мирјана Цвијановић

23

Bezbedno pod vodom

Tre}e finale zaredomнис а

пе

„Гранич На

„ПаодЂВлза

У бази Специјалне антитерористичке јединице у Батајници, 3. марта на презентацији најновије ронилачке опреме француско-америчке фирме представљен je модуларни модел „Амфора“, који може у зависности од потребе да функционише као апарат полузатвореног и затвореног круга дисања. Овом догађају присуствовало је око тридесет колега из САЈ-a, ПТЈ, Жандармерије и Војске Србије. Организатори су били САЈ и „Калипсо груп“ из Београда, коју предводи наш познати инструктор роњења Божана Остојић, а презентовао је Доминик Сумијан из Француске, који је 26 година био члан најужег тима чувеног истраживача подводног света Жака Кустоа. Са Кустоом и његовим легендарним бродом „Калипсо“ прокрстарио је сва мора, истраживао реку Амазон, ронио испод леда на Арктику и међу ајкулама и ражама у Тихом океану. Први део програма реализован је у бази САЈ-а, где је представље-на конструкција, технички детаљи

и функционисањe опреме, као и документарни филм о неколико типова ронилачких апарата из најновијег програма, а другог дана, на базену Ташмајдан, учесници су могли да провере како апарат функционише под водом. Када се „Амфора“ користи као апарат затвореног круга, за дисање се употребљава кисеоник, тако да се приликом роњења не стварају демаскирајући мехурићи на површини, што га чини погодним за употребу у специјалним и диверзантским ронилачким јединицама, јер им омогућава прикривен долазак до одређеног места или објекта и одлазак. Међутим, овде постоји и једно ограничење – због штетног дејства кисеоника по здравље уколико се користи под већим притиском и на већим дубинама, дубина роњења је ограничена на десет метара. Ронилачка група „Ц“ тима САЈ-а већ извесно време користи управо апарате затвореног круга дисања – модел „Фрогс“, који су се одлично

показали. За разлику од ове ситуације, други режим рада – полузатворени круг, омогућава боравак рониоца на већој дубини, јер се за дисање користи смеша гасова – „нитрокс“ (кисеоник и азот) и „тримикс“. Међутим, размере ове две компоненте у гасној мешавини коју ронилац удише, разликују се од уобичајених концентрација које свакодневно удише у атмосферском ваздуху. Код „нитрокса“ ове размере се крећу од 64 до 68 одсто азота и од 32 до 36 одсто кисеоника. И код полузатвореног круга се такође не појављују мехурићи на површини, као што је то случај код класичних ронилачких апарата отвореног круга дисања на ваздух. Осим тога, предност роњења са „нитроксом“ је и у томе што омогућава рониоцу да на одређеној дубини проведе више времена, него ако би за дисање користио ваздух, при томе скраћује декомпресијске застанке и смањује могућност појаве декомпресијских болести.

____________Драган Џамић

Министарство унутрашњих послова Републике Србије, Биро zа сарадњу с медијима, Булевар Михајла Пупина 2, Београд.Телефон: 011/3008205, Факс: 011/3139782. E-mail: [email protected]. Интранет адреса: policajac@mupПРИПРЕМА И ШТАМПА: Scanner studio, Заплањска 86, Београд. ФОТОГРАФИЈЕ: МУП Републике Србије.ТИРАЖ: 6000. Месечно. CIP 351.74/.76 – Каталогизација у публикацији, Народна библиотека Србије, Београд,ПОЛИЦИЈА ДАНАС, ISSN 1821-1879 – Полиција данас, COBISS.SR-ID 167666444.

Page 24: mart 2014. godine • BEOGRAD • broj 47arhiva.mup.gov.rs/cms_cir/policija-danas.nsf/Policija-danas-broj47.pdf · научног скупа „Дани Арчибалда Рајса“

Вежбом спасавања на Копаонику у којој су учествовали припадници Жандармерије показано је да су способни да се носе са ванредним догађајима као што је упад терористичких група и евакуација туриста са жичаре.

Америчка амбасада у Београду поклонила је Управи граничне полиције МУП-а пет АТВ возила са опремом вредности 117 хиљада долара. Донација је део Програма за контролу извоза и безбедности границе у оквиру сарадње МУП-а Србије и Министарства спољних послова САД.

б

Србија је у фебруару, преко Сектора за ванредне ситуације МУП-а упутила пет генератора великог капацитета, како би се помогло угроженом становништву у Словенији, у којој је владала ванредна ситуација изазвана јаким временским непогодама.