Top Banner
Maria Maria Skłodowska- Skłodowska- Curie Curie Kacper Roziecki Kacper Roziecki kl. 5d kl. 5d
9

Maria Skłodowska-Curie

Jan 03, 2016

Download

Documents

malachi-hood

Maria Skłodowska-Curie. Kacper Roziecki kl. 5d. Spis treści. Dzieciństwo i młodość Marii (slajd 3) Kariera naukowa (slajd 4) (slajd 5) „Najsławniejsza i najskromniejsza kobieta świata” (slajd 6) Album pani Skłodowskiej (slajd 7) Słowniczek (slajd 8) Bibliografia (slajd 9). - PowerPoint PPT Presentation
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Maria Skłodowska-Curie

MariaMaria Skłodowska-Skłodowska-

CurieCurie

Kacper Roziecki kl. Kacper Roziecki kl. 5d5d

Page 2: Maria Skłodowska-Curie

Spis treściSpis treści

Dzieciństwo i młodość Marii (slajd 3) Kariera naukowa (slajd 4)

(slajd 5) „Najsławniejsza i najskromniejsza kobieta świata” (slajd 6) Album pani Skłodowskiej (slajd 7) Słowniczek (slajd 8) Bibliografia (slajd 9)

Page 3: Maria Skłodowska-Curie

Dzieciństwo i młodość MariiDzieciństwo i młodość Marii

Maria Skłodowska - urodziła się 7 listopada 1867 roku w Warszawie, jako najmłodsza spośród pięciorga dzieci.

Ojciec pracował jako nauczyciel matematyki i fizyki, a matka była przełożoną szkoły dla dziewcząt w Warszawie.

Gimnazjum ukończyła z wyróżnieniem. Nie mogąc studiować w Polsce, wyjechała do Paryża i rozpoczęła naukę na Sorbonie. Była pierwszą kobietą studiującą tam fizykę i matematykę.

Maria z rodzeństwem, w samym środku

Page 4: Maria Skłodowska-Curie

Kariera naukowaKariera naukowaBędąc studentką znanego fizyka Henriego

Becquerela podjęła badania nad uranem, odkrywając jego niezwykle właściwości. Atomy uranu samoistnie dzieliły się i wytwarzały przy tym energię w postaci promieniowania oraz jądro nowego pierwiastka. Zjawisko to Maria nazwała promieniotwórczością.

W trakcie prac poznała Piotra Curie, który w 1895 roku został jej mężem. W bardzo prymitywnych warunkach i bez profesjonalnego sprzętu wspólnie dokonali odkrycia nowego pierwiastka, który podobnie jak uran był wysoce promieniotwórczy. Na cześć ojczyzny Marii nazwano go polonem (1898 r.).

Maria z mężem Piotrem, 1904 r.

Page 5: Maria Skłodowska-Curie

Kariera naukowaKariera naukowaPo dalszych eksperymentach wykryli

jeszcze bardziej radioaktywny pierwiastek – rad. Nigdy nie dbali o sławę, pracy poświęcali całe dnie, ale ich starania zostały docenione – w 1903 roku otrzymali Nagrodę Nobla (Maria była pierwszą kobietą w historii tejże nagrody).

Śmierć Piotra w 1906 roku pogrążyła Marię w smutku do końca życia. Nie przerywając swej pracy starannie wychowywała dwie córki. Kolejne odkrycia z dziedziny chemii przyniosły drugą Nagrodę Nobla (1911 r.). Została profesorem i po mężu przejęła prowadzenie katedry fizyki na Sorbonie.

Page 6: Maria Skłodowska-Curie

„„Najsławniejsza i Najsławniejsza i najskromniejsza kobieta najskromniejsza kobieta

świata”świata”Międzynarodowa sława zdobyta w dość młodym wieku kosztowała Marię wiele poświęcenia i wyrzeczeń. Po wczesnej śmierci mamy zmuszona była pracować i wspomagać finansowo studiującą siostrę. Zrealizowała swoje marzenie o studiach za granicą, ciężko pracowała dla dobra ludzkości i nigdy nie zapomniała, że jest Polką.

Część pieniędzy, jakie otrzymała wraz z Nagrodą Nobla, przeznaczyła na stypendia dla polskich studentów. Kilkakrotnie odwiedzała Warszawę, spotykała się z uczonymi w kraju, prezentując im swoje odkrycia. Pomagała w zorganizowaniu pracowni radiologicznej oraz Instytutu Radowego w Warszawie.

Zmarła w wieku 66 lat, na skutek choroby popromiennej (wynik pracy z promieniotwórczymi pierwiastkami). Einstein określił ją mianem najsławniejszej i najskromniejszej kobiety świata. Do dziś jest jedyną kobietą, która otrzymała dwie Nagrody Nobla.

Najstarsza córka Marii i Piotra, Irena Joliot - Curie, także poświęciła się naukom przyrodniczym i zdobyła Nagrodę Nobla z dziedziny chemii.

Page 7: Maria Skłodowska-Curie

Album pani SkłodowskiejAlbum pani Skłodowskiej

Z córkami – Irene i Eve

W gronie studentów

Spotkanie z prezydentem USA , Warrenem G. Hardingiem

Wspólna praca z Irene w laboratorium

Page 8: Maria Skłodowska-Curie

SłowniczekSłowniczekAtom – najmniejsza cząstka pierwiastka. Łącząc się atomy tworzą cząsteczki

związków chemicznych. Zbudowany z jądra i elektronów. Jądro atomowe – centrum atomu, wokół którego poruszają się elektrony.Pierwiastek chemiczny – substancja, która nie może być podzielona na inne,

prostsze substancje poprzez reakcje chemiczne. Pierwiastki są elementami budowy wszystkich związków chemicznych. Znanych jest ponad 100 pierwiastków, sklasyfikowanych w układzie okresowym.

Polon – pierwiastek promieniotwórczy, w układzie okresowym znajduje się w 16. grupie (kolumnie) i 6. okresie (wierszu).

Promieniotwórczość (radioaktywność) – zjawisko rozpadu jądra atomu. Emitowana jest energia i powstaje jądro nowego pierwiastka.

Rad – pierwiastek promieniotwórczy, w układzie okresowym znajduje się w 2. grupie i 7. okresie.

Radiologia – dział medycyny oraz nauka zajmująca się zastosowaniem promieniowania do celów leczniczych i diagnostycznych (np. prześwietlenia).

Sorbona – potoczna nazwa uniwersytetu paryskiego. Za życia M. Skłodowskiej-Curie była jedną z nowocześniejszych uczelni w Europie.

Page 9: Maria Skłodowska-Curie

BibliografiaBibliografia „ „ Kronika kobiet”, wyd. „Kronika” – Marian B. Michalik; wydanie Kronika kobiet”, wyd. „Kronika” – Marian B. Michalik; wydanie

I: luty 1993I: luty 1993 „„Ilustrowana encyklopedia szkolna. Chemia”, J. Wertheim, C. Ilustrowana encyklopedia szkolna. Chemia”, J. Wertheim, C.

Oxlade, dr J. Waterhouse; Wydawnictwo Edukacyjne RES Oxlade, dr J. Waterhouse; Wydawnictwo Edukacyjne RES POLONA – J. Fraszczyński; Łódź 1997POLONA – J. Fraszczyński; Łódź 1997

„„Ilustrowany słownik chemiczny”, A. Godman; Zakład Narodowy Ilustrowany słownik chemiczny”, A. Godman; Zakład Narodowy im. Ossolińskich – Wydawnictwo, Wrocław 1999im. Ossolińskich – Wydawnictwo, Wrocław 1999

„„Świat Wiedzy. Nauka i Technika”, rozdz. „Promieniotwórczość i Świat Wiedzy. Nauka i Technika”, rozdz. „Promieniotwórczość i izotopy”, wyd. Cavendish Marshallizotopy”, wyd. Cavendish Marshall

Zdjęcia pochodzą z serwisu internetowego interia.plZdjęcia pochodzą z serwisu internetowego interia.pl

http://fakty.interia.pl/galerie/historia/maria-sklodowska-curie/http://fakty.interia.pl/galerie/historia/maria-sklodowska-curie/zdjecie/duze,1529666,1zdjecie/duze,1529666,1

Dziękuję za uwagę.