Top Banner
16

Magyarság Háza

Mar 29, 2016

Download

Documents

A 2010. június 4-én hatályba lépett, a Nemzeti Összetartozás melletti tanúságtételről szóló törvény megerősíti Magyarország elkötelezettségét a magyar nemzet tagjainak és közösségeinek egymással való kapcsolatuk fenntartására és ápolására. Ez előrevetíti a Magyarság Háza elgondolását, mint azt a nemes célt, hogy a Kárpát-medencei magyarságnak egy méltó kulturális és oktatási központot emeljünk. Ennek a törvénynek az eredményeképpen született ez a koncepció, melynek alapja az a klebelsbergi szellemiség, amely meghatározta a 20. század magyar kultúrpolitikáját.
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Magyarság Háza
Page 2: Magyarság Háza

Magyarság Háza 2

Page 3: Magyarság Háza

Magyarság Háza 3

„Egy fontos erdélyi város egy különösen nagyszerű ember jóvoltából kultúr-palotát csinált, különöset és nagyszerűt.

– Ez lesz , ha a Sors úgy akarja, a magyar menedék , dús és takaró. Itt fogjuk őrizni magunkat mi, magyarok , akik egymás ellen annyit vétettünk. Ide fogunk verssel,

zenével, beszéddel összevonulni, ha baj lesz. S minden, képességes szeretetemmel néztem föl reá, ez úrra, mert hogy nagyon és dacos magyar vagyok s ő az én rokonom.””

Ady EndreNyugat, 1915. 16. szám / Figyelő

A 2010. június 4-én hatályba lépett, a Nemzeti Összetartozás melletti tanúságtételről szóló törvény megerősíti Magyarország elkötelezettségét a magyar nemzet tagjainak és közösségeinek egymással való kapcsolatuk fenntar-tására és ápolására. Ez előrevetíti a Magyarság Háza elgondolását, mint azt a nemes célt, hogy a Kárpát-medencei magyarságnak egy méltó kulturális és oktatási központot emeljünk. Ennek a törvénynek az eredményeképpen született ez a koncepció, melynek alapja az a klebelsbergi szellemiség, amely meghatározta a 20. század magyar kultúrpolitikáját.

Az Erdélyben született Klebelsberg Kuno vallási és közoktatási miniszter az általa létrehozott Collegium Hungaricumokba küldte egykor hazánk tehetségeit, hogy képezzék magukat a nemzet javára. Most, a 21. század elején törvényi feladatunk, hogy a határon túl élő tehetséges diákoknak, művészeknek, kultúrával és oktatással foglalkozó szakembereknek méltó kulturális és oktatási centrumot hozzunk létre. Mi lehetne alkalmasabb egy ilyen központ kialakítására, mint Klebelsberg Kuno egykori nyári kastélya, mely így betöltené történelmi szerepét, és a Collegium Hungaricumok inverzeként az összmagyarság kulturális és oktatási központja lenne.

A szellemiség mellett az egykori kastély közvetlen szomszédságában működik a Klebelsberg Kuno Művelődési, Kulturális és Művészeti Központ is (Klebelsberg Kultúrkúria) is, 3000 m2-en, 8000 m2 parkkal, teljes infra-struktúrával, évi 80-90 000 látogatóval, mely jelen pillanatban is színvonalas kulturális rendezvényközpont. A jelenlegi intézmény színházteremmel, kiállítótérrel, szabadtéri színpaddal, kamaratermekkel, tantermekkel, 60 fős parkolóval már rendelkezik, a kastély renoválása után ez kiegészülhet még egy kb. 60-80 fő befo-gadására alkalmas szálláslehetőséget nyújtó panzióval, Klebelsberg dolgozószobájából kialakított múze-ummal, hozzá kapcsolódó kiállítótérrel, 2-3 tanteremmel, és az ezt kiszolgáló irodákkal. Összesen mindez 4500 m2-en, 16 000 m2 parkban Buda egyik legszebb kerületének kertvárosi részén, Pesthidegkúton.

Pesthidegkút földrajzi fekvését tekintve gyorsan és könnyen megközelíthető, mind tömegközlekedéssel, mind pedig egyéb módon könnyen elérhető a város minden szegletéből. Budapest forgalmas belső területét elkerülve pedig egyszerűen megközelíthetőek fontos történelmi, nemzeti emlékhelyeink, például Esztergom, Visegrád, Székesfehérvár.

2010 novemberében a Klebelsberg Kuno Napokon kezdeményezés indult a Klebelsberg kastély és a Kultúrkúria, mint a Magyarság Háza közös hasznosítására. A II. kerületi önkormányzat és polgármestere, Dr. Láng Zsolt a kez-deményezés élére állt, mert megtiszteltetésnek venné, ha a kerület adhatna otthont az intézménynek.

Ha a történelmi hagyományokat, a szellemiséget, a meglévő és kialakítható infrastrukturális szempon-tokat figyelembe vesszük, akkor a Klebelsberg kastély és a Klebelsberg Kultúrkúria együtt méltó helye a MAGYARSÁG HÁZÁNAK.

Page 4: Magyarság Háza

Magyarság Háza 4

Page 5: Magyarság Háza

Magyarság Háza 5

Minél több embernek legyen saját tapasztalataa hazáról,•a nemzetről,•a határon túlról és •a magyarságról.•

Magyarság Háza

a Kárpát-Medencei Magyarság Kulturális és oKtatási Központja

Milliók gondolkodása változzon meg az összetartozásról!

a külhoni magyarság történeteinek, neves szülötteinek, hagyományainak és jelenének bemutatóhelye•

interaktív múzeum a határon túli és a határon belül élő diákcsoportok számára•

találkozóhely, ahol az országba érkezők találkozhatnak Magyarországon, és ide fordulhatnak az érdeklődők, a •segítségre vagy tanácsra szorulók

a Nemzeti Összetartozás Napja méltó megszervezése, emléknapok bővítése•

iskolai megemlékezéseket, kiutazásokat szervező központ, koordinációs iroda•

kulturális, képzési, oktatási és módszertani központ•

a magyarlakta települések területeire irányuló iskolai kirándulások, tanulmányutak megszervezése•

ismeretbővítés, irodalmi, történelmi „körutazások” megszervezése•

nyári, téli táborozások megszervezése, ahol találkozhatnak a Magyarországon élő fiatalok a határon túl •élőkkel

a határon túli magyar szervezetekkel, szakképző intézetekkel való kapcsolattartás •

a szórványmagyarság monitorozása, kapcsolatépítés•

testvérintézmények szakmai és kulturális találkozóinak szervezése•

testvériskolai kapcsolatok és egyesületek kialakítása és a jó együttműködés fenntartása•

Klebelsberg Kuno szellemi végrendeletének folytatása•

Feladata

Célja

Page 6: Magyarság Háza

Magyarság Háza 6

Gazdag életműve olyan mértékű fejlesztést és átalakítást valósított meg a kultúra és az oktatás területén az •óvodától az egyetemig, amire munkássága óta nem volt példa.

Népiskolai programja keretében • 5000 iskolát, tantermet, kollégiumot létesített, megreformálta a középiskolai oktatást, bevezette a reálgimnáziumot.

Nagyszabású egyetemi építkezésekkel Szegeden, Debrecenben, Pécsett megteremtette a hazai felsőoktatás •korszerű műhelyeit.

Döntő szerepe volt a római, bécsi, berlini magyar intézet (• Collegium Hungaricum) létrehozásában, valamint az ösztöndíjrendszer kialakításában.

Múzeumok és könyvtárak fejlesztése szintén az ő nevéhez fűződik, de a kutatóintézetek fölállítását is ő •szorgalmazta.

Klebelsberg Kuno érdeme, hogy a közfigyelmet a természettudományok és a műszaki tudományok fejlesztésének fontosságára irányította. E kiemelt figyelem eredménye a vegy- és gyógyszeriparban, villamossági és gépiparban elért kiváló eredmények sorozata. Nem utolsósorban Szentgyörgyi Albert Nobel-díja is.

Célja egyértelműen a hazaszerető, vezetésre hivatott, tehetséges értelmiség kinevelése volt. Életművében lenyűgöző a meggyőződés, az elhivatottság és a munkaintenzitás.

Oly sokat tett az összmagyarság felemelkedése érdekében, hogy munkásságát, szellemiségét kötelességünk folytatni.

Klebelsberg Kuno (1875-1932) KultuszMiniszter

„Rólad a kövek beszélnek...””

„Rettenetes volna lekésni arról a gyorsvonatról, mellyel Európa nemzetei robognak előre egy ma még beláthatatlan

fejlődés hihetetlen távolságai felé. Igyekezzünk!””

Page 7: Magyarság Háza

Magyarság Háza 7

Page 8: Magyarság Háza

Magyarság Háza 8

Page 9: Magyarság Háza

Magyarság Háza 9

Klebelsberg Kastély

A középkori Hidegkút gazdasági központját, a földbirtokos udvarházat 1923-ban vásárolta meg Klebelsberg Kuno. A régi épületegyüttest vegyes stílusú építészeti jegyekkel szerencsésen összehangolva idillikus kastéllyá varázsolta. A parkot kis patak, híd, rózsakert telepítésével, különleges fák és bokrok ültetésével egyedi díszkertté alakította át.

A földhivatali nyilvántartás szerint a birtok 1384 nöl belső telekből, 677 nöl udvarból és a rajta elhelyezkedő •épületből állt. A házaspár az udvarház átépíttetésével, a park kialakíttatásával 1926-ra végzett.

Férje elvesztése után Sarolta asszony 1949-ig – az államosításig – visszavonultan élt a kastélyban, melynek •szobáit panzióként üzemeltette. Az államosítás után két szobát meghagytak neki, de 1951-ben a Csongrád megyei Okányba telepítették ki.

Az ingatlant még 1950-ben juttatás címén a Szakszervezetek Országos Tanácsa (SZOT) kapta meg. A SZOT szak-•szervezeti üdülőt, iskolát működtetett az épületben, majd elcserélte a II. ker. Tárogató út 2-4. sz. alatti ingatlanra (itt kapott helyet 1982-ig a SZOT Központi Iskolája, ma IBS).

A cserét követően a Pest megyei fenntartású Rókus Kórház Pszichoterápiás Osztálya fogadta betegeit az egykori •Klebelsberg kastélyban.

2003-ban az MSZOSZ eladta az ingatlant a – nemzetközi forgalmat is bonyolító – KONZUM Banknak.•

2008-ban a • Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. visszavásárolta az ingatlant. Jelenleg állami tulajdonban van.

Page 10: Magyarság Háza

Magyarság Háza 10

Klebelsberg KultúrKúria

2005 nyarán nyitotta meg kapuit az új Klebelsberg Kuno Művelődési, Kulturális és Művészeti Központ (Klebelsberg Kultúrkúria). A nagyszabású beruházásnak köszönhetően új közösségi tér nyílt meg Ófalu szívében, a Klebelsberg kastély és a plébániatemplom tőszomszédságában.

A Kultúrkúria épületének „magva” az egykori, az 1830-as években épült Forgách-Walla kúria és a falusi iskola, me-lyeket Kálmán Ernő tervei alapján egy modern épületrész köt össze. Az így kialakított kulturális intézmény látvá-nyában is impozáns, harmonikus ötvözete a régmúlt építészet és a mai kor stílusának.

Page 11: Magyarság Háza

Magyarság Háza 11

régi értékek új tartalommal való megtöltése•múlt és jelen harmóniája •magas szintű kulturális szolgáltatás•minőség, szakértelem, megbízhatóság egy helyen•hagyományokra építő, korszerű szellemi műhely•kulturális örökségünk határokon átívelő gondozása•

3000 m• 2

300 főt befogadó színházterem•500 fős szabadtéri színpad•5 vegyes funkciójú terem (kiállítások, előadások, fogadások), összesen 700 m• 2

3 klubszoba, összesen 100 m• 2

100 m• 2 sportaréna8000 m• 2 kert

11 fő felsőfokú végzettségű munkatárs•4 fő gazdasági, ügyviteli dolgozó•15 fő műszaki dolgozó, gondnokság•

évi 250-300 rendezvény (kb. 30% művészeti események, 25% ismeretterjesztő előadások, 15% kiállítások, 15% szóra-•koztató rendezvények, 15% közösségi rendezvények), különféle közművelődési programok (7 klub, 43 tanfolyam)évi 89 000 látogató•minőségi színházi produkciók, határon túli színházak rendszeres vendégjátékai •koncertek (komolyzene és nívós könnyűzene, rendszeres klubkoncertek, nép- és világzenei előadások)•kiállítások (kortárs alkotók kiállításai, gyűjteményes tárlatok, népművészeti kiállítások)•szabadtéri koncertek, fesztiválok rendezése, a csodálatos környezetet kihasználva (13 éves a Pesthidegkúti Nyári •Művészeti Fesztivál, melynek idén a népművészet áll a fókuszában, anyaországi és határon túli fellépőkkel) családi és gyermekprogramok (színházi előadások, kézműves foglalkozások, táncház, szabadtéri rendezvények, •gyermekkoncertek)irodalmi estek, filmvetítések, könyvbemutatók (előadássorozat a határon túlra „száműzött” magyar írókról, költőkről)•ismeretterjesztő előadások (a tudománytól a művészetig)•környezeti nevelés, környezettudatos gondolkodás fejlesztésére szolgáló programok (interaktív kiállítások, •hulladékhasznosítás népszerűsítése, ismeretterjesztő előadások)együttműködés határon túli magyar nemzetiségi szervezetekkel•

A Kultúrkúria szakmai hitvallása

Az épület

A személyzet (30 fő)

A Kultúrkúria szakmai tevékenysége

Page 12: Magyarság Háza

Magyarság Háza 12

pestHidegKút – a főváros ii. Kerületében

Ez a kerület olyan, mint Magyarország kicsiben. Sokféle. 33 különböző városrészből áll. Van egy folyója, vannak hegyei, erdei, falusias utcácskái, de megtalálhatóak a világvárosokra emlékeztető épületegyüttesek is.

Vannak történelmi emlékek a neandervölgyi ember idejéből, a római korból, és honfoglalás kori sírok maradvá-nyaira is bukkantak itt. Ide települt az egyetlen magyar alapítású szerzetesrend (pálos) szent kolostora, és ide járt mulatni, vadászni III. Béla király és Mátyás király is.

Pesthidegkút, mint e kerület része, szintén különleges adottságokkal rendelkező terület Budapest és a hozzá kap-csolódó agglomeráció kapujában.

Zöld területei, falusias környezete ellenére élvezi a fővárosi infrastruktúra minden előnyét.

A reformkorban kezdtek kiépülni itt Buda határában a kirándulóhelyek, szórakozóhelyek. Azóta is sokan keresnek felüdülést, kikapcsolódást a környéken, nem csak a közelben élők, hanem a város szívéből érkezők is.

Erdei sétautak kiindulópontja a legendás Nagyrét, az óriás erdei tisztás, ahová szívesen érkeznek a jó levegőre és tartalmas programokra vágyók.

Page 13: Magyarság Háza

Magyarság Háza 13

Ófalui templom – a régi falu központjában, a Klebelsberg kastély tőszomszédságában•Gercse templom – a XIII. századból származó, ma is működő templom•Máriaremetei Kisboldogasszony Bazilika – országosan ismert zarándokhely•Szent Korona Domb – a Kárpát-medence településeiről hozott sok marék földből született domb a kegytemplom •parkjábanGazda utcai hársfa •Apáthy-szikla•Remete-barlang•Bátori-barlang•Budaszentlőrinci pálos kolostor és templom•Buda-Nyéki középkori királyi vadászkastély romjai•

Tömegközlekedéssel:Keleti pályaudvar – • M2-es metró (Moszkva tér) – 61-es villamos (Hűvösvölgy) Déli pályaudvar – • 61-es villamos (Hűvösvölgy) Nyugati pályaudvar – • 6-os villamos (Moszkva tér) – 61-es villamos (Hűvösvölgy) Ferihegy nemzetközi repülőtér – • 200E-s busz (Kőbánya-Kispest) – M3-as metró (Deák tér) – M2-es metró (Moszkva tér) – 61-es villamos (Hűvösvölgy)

Autóval:M4• -es, M5-ös, M6-os, M7-es, M1-es autópálya – M0-ás körgyűrű (Budaörs) – Budakeszi – Budakeszi út – Szépjuhászné útM3• -as, M2-es – M0-ás körgyűrű (Budakalász) – Üröm – 10-es út (Solymár) - Rózsika utca – Hidegkúti út

18 000 fő•

Lakóinak száma

Hidegkút és környéke természeti értékei és nevezetességei

Megközelíthetőség

Page 14: Magyarság Háza

Magyarság Háza 14

neMzeti eMléKHelyeinK

Hidegkút földrajzi elhelyezkedése lehetővé teszi a gyors kijutást a fővárosból Magyarország egyéb területeire is. Ily módon könnyen megközelíthetőek nemzeti emlékhelyeink, például Esztergom, Visegrád, Székesfehérvár.

Page 15: Magyarság Háza

Magyarság Háza 15

Klebelsberg Kultúrkúria

iMpresszuM

a Klebelsberg Kuno MŰvelődési, Kulturális

és MŰvészeti Központ Kiadványa

1028 Budapest, Templom u. 2–10., tel.: 392-0860e-mail: [email protected], web: www.kulturkuria.hu

felelős kiadó: Dolhai Istvánnyomda: Innova–Print. 1047 Budapest, Baross u. 92-96.

Page 16: Magyarság Háza