Top Banner
MINGGU 10 TUGASAN MENGHASILKAN AKTIVITI PENGAJARAN BIDANG KEGIATAN MENCORAK DAN REKAAN MENGIKUT TAHAP 2 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Tarikh : 8 Febuari 2014 Hari : Rabu Tahun : 4 Budi Masa : 8.40 – 9.40 pagi (60 minit) Bilangan Murid : 17 Orang Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual Bidang : Membuat Corak dan Rekaan Tajuk : Corak Tak Terancang Aktiviti : Menghasilkan corak tak terancang menggunakan teknik resis. Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid akan dapat :
17

M10

Dec 29, 2015

Download

Documents

Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: M10

MINGGU 10

TUGASAN

MENGHASILKAN AKTIVITI PENGAJARAN BIDANG KEGIATAN MENCORAK DAN REKAAN MENGIKUT TAHAP 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh : 8 Febuari 2014

Hari : Rabu

Tahun : 4 Budi

Masa : 8.40 – 9.40 pagi (60 minit)

Bilangan Murid : 17 Orang

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Bidang : Membuat Corak dan Rekaan

Tajuk : Corak Tak Terancang

Aktiviti : Menghasilkan corak tak terancang menggunakan teknik resis.

Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid akan dapat :

i. Menghasilkan corak tak terancang.

ii. Menghargai hasil kreativiti dan inovasi sendiri.

Page 2: M10

MINGGU 10

Pengalaman sedia ada murid : Murid telah mengetahui teknik resis dan corak tak

terancang.

BBM / ABM : Pensil, jangka lukis, kertas lukisan, lilin, mancis, warna

poster, palet, pembaris, sebotol dakwat dan berus lukisan,

video langkah penghasilan, slaid jenis-jenis corak .

Penerapan Nilai : Kerjasama, ketelitian dan ketekunan.

Persediaan Murid : Murid bersedia ke bilik Pendidikan Seni Visual dengan

membawa alat dan bahan yang diperlukan.

Persediaan Guru : Guru menyediakan penerangan tentang bidang Membuat

Corak dan Rekaan menerusi slaid power point dan video

langkah.

KBKK : Menghubungkait, menjana minda, mengaplikasi, membuat

urutan, mereka bentuk.

Langkah / Masa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran Catatan

Page 3: M10

MINGGU 10

Set Induksi

(5 minit)

Bahan maujud

Hasil Coral Tak Terancang

yang telah siap.

.

1. Guru membawa hasil corak tak

terancang yang telah siap

dibingkaikan

2. Murid diminta menganalisis apakah

jenis corak yang ditunjukkan oleh

guru.

3. Murid menyatakan ianya jenis corak

tak terancang.

BBM : Bahan maujud

Sikap : Sikap ingin

tahu pelajar.

Pengetahuan sedia

ada : Murid telah

mengetahui apa itu

corak tak terancang.

Teori Kecerdasan

Pelbagai.

Langkah 1

(5 minit)

Bentuk-bentuk corak tak

terancang.

1. Guru menayangkan slaid bentuk-

bentuk corak tak terancang yang

terdapat di sekeliling.

2. Murid menonton tayangan slaid guru.

1. Guru membuat perkaitan slaid

tersebut dengan aktiviti seni yang

ABM : Komputer

Riba , projektor, Slaid

Power Point.

Strategi Berasaskan

Sumber

Page 4: M10

MINGGU 10

akan dipelajari pada hari tersebut. Kaedah Demonstrasi

Langkah 2

(15 minit)

Reka bentuk penghasilan corak

tak terancang

1. Guru meminta murid mengeluarkan

kertas lukisan, jangka lukis, warna

poster, pembaris dan pensil.

2. Bahan-bahan lain telah pun

disediakan oleh guru.

3. Guru mula membimbing murid cara-

cara menghasilkan corak tak

terancang menggunakan bantuan

video langkah.

BBM : kertas lukisan,

jangka lukis, warna

poster, pembaris,

pensil dan video

langkah.

ABM : Gunting,

krayon dan gam.

Strategi Pemerhatian

Strategi Berasaskan

Sumber

Kaedah Demonstrasi

Page 5: M10

MINGGU 10

Langkah 3

(25 minit)

Langkah –langkah penghasilan 1. Murid memulakan aktiviti seperti :

(i) Menyediakan bahan dan alat seperti

kertas lukisan, warna poster,

pembaris dan pensil.

Strategi Berpusatkan

Murid

Mereka cipta.

Menjana idea.

Pendekatan Induktif

Page 6: M10

MINGGU 10

(ii) Lakarkan bentuk segiempat

dengan menggunakan

pembaris bermula dari

bahagian tepi kertas lukisan.

(i) Warnakan lakaran lapisan

segiempat

yang telah dibuat denganmenggunakan

warna poster.

Strategi Kolaboratif

Page 7: M10

MINGGU 10

(v) Gunakan warna-warna kontras

supaya corak yang dihasilkan

nampak menarik.

Page 8: M10

MINGGU 10

(vi) Akhiri dengan warna gelap seperti

biru gelap.

Page 9: M10

MINGGU 10

(vi) Nyalakan lilin dan titiskan lilin secara

bebas di atas corak yang telah

dibuat. Titiskan lilin sehingga

memenuhi ruang.

Page 10: M10

MINGGU 10

(i) Ambil sebotol dakwat dan

berus lukiasan. Sapukan

dakwat ke seluruh corak yang

telah dihasilkan.

Page 11: M10

MINGGU 10

(ii) Dengan menggunakan

pembaris, guriskan titisan-

titisan lilin itu.

Page 12: M10

MINGGU 10

(i) Inilah rekaan corak titisan lilin

dengan teknik gurisan. Hasilnya

cukup unik dan menarik.

2. Guru memantau dan membantu

sekiranya murid memerlukan

bantuan

Langkah 4

(5 minit)

Sesi apresiasi dan refleksi

1. Guru meminta murid-murid

mengangkat dan menunjukkan

hasilan kreativiti corak yang terhasil.

2. Murid mengangkat dan menunjukkan

hasil kreativiti masing-masing.

Membanding beza.

Menganalisi.

Pendekatan Induktif

Page 13: M10

MINGGU 10

3. Secara rawak, guru bertanyakan

perasaan murid-murid sepanjang

penghasilan corak tak terancang

tersebut.

4. Murid yang dipilih bangun dan

bercerita secara ringkas perasaan

mereka.

Kaedah Bercerita

Verbal Linguistik.

Langkah 5

(5 minit)

Rumusan isi pembelajaran 1. Guru membuat kesimpulan

berdasarkan topik yang diajar.

REFLEKSI

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________