Top Banner
Michał Molęda30731 log sem1 Michał Molęda 1 WSB Przepraszam z góry za tak późne oddanie prezentacji ,ale przy tych świętach nie miałem na nic czasu dodatkowo ,dodatkowo miałem małe problemy w pracy
9

log sem1 wsb 30731

Jan 25, 2017

Download

Internet

Rafał Mendel
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: log sem1 wsb 30731

WSB 1

Michał Molęda30731 log sem1

Michał Molęda

Przepraszam z góry za tak późne oddanie prezentacji ,ale przy tych świętach nie miałem na nic czasu dodatkowo ,dodatkowo miałem małe problemy w pracy

Page 2: log sem1 wsb 30731

WSB 4

KRAKÓW• Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu położone w południowej Polsce nad

Wisłą, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców[1][5] i powierzchni[1], stolica Polski do 1795 r. i miasto koronacyjne oraz nekropolia królów Polski, od 1000 roku nieprzerwanie stolica diecezji krakowskiej (jednej z pięciu w ówczesnej Polsce), a od 1925 archidiecezji i metropolii, od odzyskania niepodległości w 1918 r. miasto wojewódzkie (od 1998 r. siedziba władz województwa małopolskiego), jest także centralnym ośrodkiem metropolitalnym aglomeracji krakowskiej i Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego. W zapisach historycznych Kraków jest uznawany za główne miasto historycznej Małopolski. Leży na obszarze Bramy Krakowskiej, Niecki Nidziańskiej i Pogórza Zachodniobeskidzkiego.

• W Krakowie znajdują się główne siedziby m.in.: Polskiej Akademii Umiejętności, Narodowego Centrum Nauki, Polskiego Towarzystwa Promieniowania Synchrotronowego[6], Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury[7], dowództwa Sił Specjalnych RP będące jednocześnie jednym z kilku dowództw sił specjalnych NATO [8][9], Centrum Operacji Lądowych – Dowództwa Komponentu Lądowego [10], Polskiego Związku Narciarskiego[11]. Miasto posiada placówki kulturalne o znaczeniu i statusie narodowym m.in. Narodowy Stary Teatr, Muzeum Narodowe, Panteon Narodowy[12], Archiwum Narodowe[13], Biblioteka Jagiellońska, Instytut Książki[14], Centrum Operacji Specjalnych[15], Narodowe Centrum Rugby[16].

• Miasto pełni funkcję centrum administracyjnego, kulturalnego, edukacyjnego, naukowego, gospodarczego, usługowego i turystycznego. Kraków jest drugim co do wielkości, po Warszawie, rynkiem nowoczesnej powierzchni biurowej[17], a także jednym z kluczowych węzłów drogowych i kolejowych w Polsce. W Balicach pod Krakowem znajduje się drugi co do wielkości polski port lotniczy o znaczeniu międzynarodowym.

Page 3: log sem1 wsb 30731

WSB 5

WWW.GOOGLE.PL/ZDJĘCOA

Page 4: log sem1 wsb 30731

WSB 6

DOJAZD Z DĄBROWY GÓRNICZEJ

Page 5: log sem1 wsb 30731

WSB 7

Ciekawe miejsca KrakowaKatedra na Wawelu to najważniejszy kościół w Krakowie, miejsce pochówku wielu królów Polski (m.in. królowie Stefan Batory, Władysław IV Waza, Zygmunt II August, August II Mocny, Zygmunt III Waza czy Jan Kazimierz Waza.), biskupów oraz znanych i wybitnych osób jak Adam Mickiewicz czy Julisz Słowacki. W centralnym punkcie katedry znajduje się relikwiarz ze szczątkami św. Stanisława

Kazimierz jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Krakowie, centrum życia kulturalnego Krakowa. Zwiedzimy tu zabytkowe synagogi – Stara, Izaaka, Kupa, Remuh, Tempel oraz kościoły – Bożego Ciała, św. Katarzyny , św. Trójcy i kościół na Skałce. Życie skupia się tu głównie wokół Placu Nowego, zwanego też Żydowskim.

Page 6: log sem1 wsb 30731

WSB 8

TRZY PRZYCISKI AKCJI

PROGNOZA POGODY MAPA Krakowa

Krakow serwis nieoficjalny

Page 7: log sem1 wsb 30731

WSB 10

Informacje Kraków• Zanieczyszczenie powietrza[edytuj | edytuj kod]• Położenie geograficzne utrudnia wentylację miasta, przez co spowija je smog, szczególnie w sezonie

grzewczym. Kraków znajduje się w czołówce rankingu europejskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Krakowskie powietrze zanieczyszczone jest przede wszystkim pyłem PM10 i PM2,5 oraz toksycznym benzo(a)pirenem. Skutkiem zanieczyszczenia pyłem, poza oczywistymi konsekwencjami zdrowotnymi, jest zauważalne zmniejszenie przejrzystości powietrza w mieście [28].

• Źródłem zanieczyszczeń są przede wszystkim piece na paliwa stałe (34%) i napływ pyłu spoza miasta (36%), ale także przemysł lokalny (17%) oraz samochody (13%)[29]. Piece grzewcze odpowiadają także za 68 proc. emisji rakotwórczego benzo(a)pirenu, którego – jak wynika z wyliczeń Krakowskiego Alarmu Smogowego – wdychana przez Krakowian ilość w ciągu roku jest taka sama, jak w przypadku wypalenia ok. 2500 papierosów[30].

• Z badań przeprowadzonych przez naukowców Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Columbia University w Nowym Jorku wynika, że mieszkanki Krakowa, które w okresie ciąży były eksponowane na PM2.5 powyżej 35 µg/m³, rodziły dzieci z masą urodzeniową niższą średnio o 128 gramów, mniejszą długością ciała oraz mniejszym o przeciętnie 0,3 cm obwodem główki. W zimie, mieszkańcom Krakowa zaleca się skracanie czasu przebywania na otwartym powietrzu oraz odradza się wysiłku fizycznego, na przykład biegania[31].

• Miasto zwiększyło budżet na walkę ze smogiem, uchwalono także przepis zakazujący spalania węgla w piecach grzewczych. Zakaz miał wejść w życie w 2018 r., jednak w sierpniu 2014 r. został uchylony przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

Page 8: log sem1 wsb 30731

WSB 11

Informacje Kraków• Toponimia[edytuj | edytuj kod]• Za pełny tytuł miasta przedstawia się Stołeczne Królewskie Miasto Kraków. Pomimo coraz większej

kosmopolityzacji, Kraków pozostaje nadal depozytariuszem polskiego godła[styl do poprawy]. Jako jedyne miasto w Polsce ma prawo używać w herbie godła Państwa Polskiego. Taka możliwość, według symboliki heraldycznej, przysługuje jedynie miastom i regionom stołecznym[32].

• Autorem pierwszego źródła piśmiennego, w którym w 966 pojawia się Kraków jest Ibrahim ibn Jakub. W dokumentach łacińskich w 973 występuje w formie Cracoua.

• Językoznawca Jerzy Nalepa twierdzi, że rdzeń krak oznacza odgałęzienie rzeczne[33].• Według legendy zapisanej w końcu XII wieku przez Wincentego Kadłubka nazwa Krakowa pochodzi

od imienia księcia Kraka, natomiast w legendach czeskich występuje postać księcia Kroka.• Do historycznej funkcji Krakowa odnosi się jego pełna nazwa[34] –

Stołeczne Królewskie Miasto Kraków usankcjonowana prawnie przez Radę Ministrów, jak i wcześniej przez naczelne władze państwowe II Rzeczypospolitej, które używały tej nazwy w swoich aktach prawnych[35][36]. Również nazwy skróconej, tj.: st. król. miasto Kraków, st.kr. miasto Kraków albo stoł. król. miasto Kraków. Niektóre z tych aktów prawnych obowiązują do dzisiaj[37][38]. Na arenie międzynarodowej Kraków postrzegany jest jako „duchowe i naukowe serce Polski”[39].

Page 9: log sem1 wsb 30731

WSB 12

Pytanie dotyczące prezentacji

• Jak przedstawia się pełny tytuł miasta

Stołeczne Królewskie miasto Kraków?

Miasto Królów Krakowa

Zadymione miasto