Top Banner
travanj 2012. ISSN 1332 - 6465 Kronika SPLITSKO - DALMATINSKE ŽUPANIJE Informativno glasilo Splitsko-dalmatinske županije br. 77 Split / siječanj - ožujak 2012. foto: L. NERLoVIĆ, t. ERCEG
28

Kronika SDZ br. 77

Mar 28, 2016

Download

Documents

Kronika Splitsko-dalmatinske županije - broj 77
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Kronika SDZ br. 77

travanj 2012. ISSN 1332 - 6465

KronikaSPLITSKO - DALMATINSKE

ŽUPANIJE

Informativno glasilo Splitsko-dalmatinske županijebr. 77Split / siječanj - ožujak 2012.

foto

: L. N

ERLo

VIĆ,

t. E

RC

EG

Page 2: Kronika SDZ br. 77

Prema ocjenama specijaliziranog časopisa za izravna strana ulaganja, FDI Magazine (Financial Times Group), Splitsko-dalmatinska županija je svrstana u ‘Top 10’ južnoeuropskih regija u kategoriji strategije za promociju stranih ulaganja u sklopu natječaja za Europski grad i regiju budućnosti za 2012./13. godinu.

Splitsko-dalmatinska županija nalazi se na 7. mjestu konačne ljestvice.FDI Magazine svake godine objavljuje natječaj za izbor europskoga grada i regije budućnosti

u kontekstu privlačenja stranih ulaganja. Tijekom 2011. godine na natječaj se prijavilo 253 grada i 110 regija.

Javna ustanova RERA S.D. za koordinaciju i razvoj SDŽ je u prijavi Splitsko-dalmatinske županije predstavila mjere koje provodi za poticanje stranih ulaganja i mogućnosti koje stoje na raspolaganju stranim investitorima, a koje su i ovog puta bile prepoznatljive prema kriterijima ocjenjivanja najboljih europskih gradova i regija, što je potvrdilo i rangiranje Splitsko-dalmatinske županije na visokom sedmom mjestu.

Ponovno najbolje ocijenjen je London kao europski grad budućnosti, te regija Stockholm kao nova europska regija budućnosti, koja je preuzela vodstvo nad dosadašnjom regijom jugoistočnog dijela Velike Britanije. Na ljestvici najboljih 10 južnoeuropskih regija primate su ovog puta odnijele najbolje regije sa područja Španjolske, a to su Catalonia i Comunidad de Madrid kao prve dvije najbolje rangirane regije.

Splitsko-dalmatinska županija među prvih 10 južnoeuropskih regija za privlačenje stranih ulaganja

2 kronika sdž

Page 3: Kronika SDZ br. 77

Impressum:

„Kronika Splitsko-dalmatinske županije“Informativno glasiloSplitsko-dalmatinske županije

ISSN 1332-6465

Broj 77, siječanj - ožujak 2012.

Nakladnik: Splitsko-dalmatinska županijaGlavna urednica: Mihovila Franetović, dipl.iur. Tajnica ŽupanijeZamjenica glavne urednice: Ana-Marija Škorić, prof.

Uredništvo: Visko Haladić, dipl. ing.Luka Brčić, prof.Anđelka Vuković, mag.oec.Ana Grgić, dipl.iur.Tajnica Uredništva: Linda Nerlović

Adresa Uredništva: Split, Domovinskog rata 2,Telefon: 021 400 019E-mail: [email protected]

Grafička priprema i tisak: ≈DES« - Split

Poštovano čitateljstvo,

U ovom broju Kronike kojim smo obuhvatili razdoblje od siječnja do sredine ožujka donosimo izvješće sa 28. sjednice Županijske skupštine. U kratkim crtama opisali smo kako je Županijski stožer za zaštitu i spašavanje svojim brzim djelovanjem reagirao u snježnim uvjetima, te kako je prošao ovogodišnji sajam GAST i međunarodna manifestacija Maslina 2012. Predstavljamo i Program rada Savjeta mladih SDŽ za ovu godinu koju donosi Skupština, te tko je sve u proteklom razdoblju posjetio našu Županiju. Donosimo i zanimljiv prilog o otkriću na Crvenom jezeru. O ovim temama i svim ostalim događajima pročitajte u Kronici pred Vama.

3kronika sdž

Page 4: Kronika SDZ br. 77

Dana 13. ožujka održana je 28. sjednica Županijske skupštine. Predsjednik Skupštine Petroslav Sapunar je otvorio sjednicu i pozvao nazočne na odavanje počasti nedavno preminulom prof.dr. Tihomiru Radiću, dugogodišnjem vijećniku ove Skupštine.

Nakon aktualnog sata prešlo se na dnevni red.

Župan Ante Sanader dao je uvodno obrazloženje za svoje Izvješće o radu, koje je bilo druga točka dnevnog reda nakon čega je uslijedila rasprava iz koje izdvajamo mišljenja skupštinskih odbora.

Odbor za proračun i financije, izvijestio je Zdravko Mulić, predsjednik Odbora, ocijenio je da je Izvješće metodološki usklađeno s njihovim primjedbama. Bilo je dosta rasprave o stanju u gospodarstvu, što je i na sjednici, kroz vijećnička pitanja potaknuto. O problemima brodogradilišta, željezare, Vodoprivrede, Dalmacijavina….teško je raspravljati kroz izvještaj za šest mjeseci jer su to dugogodišnji problemi. Župan je obećao da će proračunska riznica biti uspostavljena na idućem proračunu (2013-2015.) Bez obzira na nadležnost zaključeno je da se više treba posvetiti lobiranju i davanju inicijative za izmjenom zakona o građevinskom zemljištu u odnosu na neizgrađeno građevinsko zemljište (70-tak turističkih zona koje služe samo za „šverc zemljištem“ ) za tretman kojih bi trebalo odrediti rokove. Istaknut je problem Kaštelanske ceste na kojoj već nekoliko godina rade „samo tri radnika svaki put ispod drugog nadvožnjaka“.

Odbor za gospodarstvo, izvijestio je dr.sc.Siniša Rudelj, predsjednik Odbora, pozdravio je novi koncept izrade koji je u odnosu na prošlu godinu promijenjen i sastoji se od izvještaja župana i izvještaja upravnih tijela. Odbor se koncentrirao na pitanja gospodarstva. Programi malog i srednjeg poduzetništva su aktivni i u zadnje dvije godine iskorišteno je 138 mil.kn. Zabrinut sa stanjem nezaposlenosti Odbor je Izvješću dao prolaznu ocjenu i podržao njegovo prihvaćanje.

I Odbor za zdravstvo i socijalnu skrb, čiji je predsjednik vijećnik Rudelj podržao je novi način izrade Izvješća i Izvješće u cijelosti.

Odbor za lokalnu samoupravu (predsjednik mr.sc.Boris Ćurković) pohvalio je novi pristup izradi Izvješća. Iz sadržaja se dadu iščitati obavljeni poslovi, njihov obim pa čak i kvaliteta obavljenog. Ipak pojedinačni dijelovi Izvješća nisu metodološki usuglašeni (neki su dobri, a neki manje dobri). Kao kvalitetan dio istaknuo je onaj koji se odnosi na javnost i učinkovitost

rada županijske javne uprave koji je dan kratko, jasno i n e d v o s m i s l e n o . Programi EU plastično su prezentirani, ohrabruje potencijal programa i pohvalno je što je dana i njihova realizacija. Bez obzira na stupanj realizacije bitno je što su kao vijećnici upoznati s

županijska skupština

1. siječnja

Nova Godina

16. siječnja

Prigodom obilježavanja Dana međunarodnog priznanja Republike Hrvatske upriličeno primanje za članove Konzularnog zbora, predsjednike Vijeća, predstavnike i predsjednike udruga nacionalnih manjina u Splitsko- dalmatinskoj županiji.

18. siječnja

U organizaciji Savjet mladih Splitsko-dalmatinske županije u suradnji s Vijećem za europske integracije Splitsko-dalmatinske županije održan okrugli stol o Europskoj uniji. Na okruglom stolu raspravljano je o Europskoj uniji, utjecaju na prava i obveze, životnom standardu građanki i građana Hrvatske, te mogućnostima i izazovima budućeg pristupanja. Svoje stavove o prednostima i nedostacima pristupanja Europskoj uniji iznijeli su prof. dr. sc. Nenad Zakošek, mr. sc. Srđan Dvornik, prof. dr. sc. Žarko Puhovski, mr. sc. Zoran Malenica, prof. dr. sc. Branimir Lukšić, prof. dr. sc. Zlatko Miliša, prof.dr.sc. Onesin Cvitan, te prof. dr. sc. Vesna Barić – Punda.

22. siječnja

Prema odluci Hrvatskog sabora od 23. prosinca 2011. održan Referendum o članstvu Hrvatske u Europskoj uniji. Prema podacima Državnog izbornog

povjerenstva RH u našoj Županiji na 633 biračka mjesta glasovalo je 197.783 birača odnosno 45,96% . Za članstvo u EU glasovalo je 115.795, odnosno 58,55% , a protiv 80.515, odnosno 40,71% birača.

25. siječnja

U organizaciji Sveučilišta u Splitu održana tribina „Klimatske promjene, zaštita okoliša, obnovljiva energija: što nam

donosi članstvo u EU“. Tribina je organizirana u cilju informiranja javnosti o preuzetim obvezama Republike Hrvatske iz područja klimatskih promjena, zaštite okoliša i obnovljivih izvora energije, te njihovim posljedicama na gospodarstvo i budući razvoj.

KRONOLOGIJA DOGAĐAJA IZ RADA SKUPŠtINEodržana 28. sjednica Županijske skupštine

4 kronika sdž

Page 5: Kronika SDZ br. 77

županijska skupština

26. siječnja

Upriličeno primanje za hrabru Katarinu Prungl.

U Galeriji umjetnina predstavljen katalog stalnog postava Galerije. Riječ je o opsežnoj publikaciji s više od 300 stranica i preko 360 reproduciranih umjetničkih radova.

Pored toga, kataloški su obrađena sva djela koja se nalaze u stalnom postavu, a za svakog umjetnika naveden je izbor iz bibliografije.

27. siječnja

Proslavljena 10. godišnjica Odsjeka za talijanski jezik i književnost Filozofskog fakulteta Split.

U sklopu manifestacije Noć muzeja u Zvjezdanom selu Mosor održana je manifestacija pod nazivom „Umjetnost pod zvijezdama“.

Zvjezdano selo Mosor udaljeno je od Splita 20-tak kilometara, a nalazi se na području sela Gornje Sitno.

31. siječnja

Otvorena Vatrogasna škola, odjeljenje Split. Upisom prve generacije, Vatrogasna škola u suradnji s Vatrogasnom zajednicom Splitsko-dalmatinske županije i Vatrogasnom postrojbom Grada Splita počinje s nastavom prekvalifikacije za zanimanje vatrogasaca i vatrogasni tehničar.

2. veljače

U organizaciji povijesne postrojbe Kliški uskoci, a pod pokroviteljstvom Splitsko-dalmatinske županije održana je 6. Uskočka večer u Splitu. U sklopu manifestacije već tradicionalno održan je mimohod Kliških uskoka splitskim ulicama, održana je sv. Misa u svetištu Uskočke Gospe na Dobriću, a u Etnografskom muzeju

KRONOLOGIJA DOGAĐAJAIZ RADA SKUPŠtINEodržana 28. sjednica Županijske skupštine

pravim stanjem. „Manje dobro“ je što je u izvješću previše infinitiva i futura, a premalo perfekta i aorista. Navedeno je da je Župan donio oko 270 općih i pojedinačnih akata ali nedostaje osvrt na njihov domašaj. Navedene su određene aktivnost ali bez osvrta na njihovu učinkovitost (npr. u suradnji s BiH aktivnost upisa u klesarsku školu bez osvrta na učinak). Iz izvješća upravnih odjela se, uz određeni napor, dadu iščitati rezultati određenih projekata što je trebalo iskazati na jednostavniji način kako je to napravljeno s EU projektima. Pohvalio je Izvještaj Upravnog odjela za prostorno uređenje u kojem posebno ohrabljuju zadani rokovi. Predsjednik odbora B. Čurković dao je primjedbu što je dana diskriminacija u prioritetu rješavanja postupaka prema tvrtkama u odnosu na građane iako mu je jasna poruka takvog pristupa. .

Odbor za prosvjetu, kulturu i šport (predsjednik Neven Ćurković) podržao je Izvješće jer je vidljivo da su isfinancirane određene aktivnosti od Zajednice školskog športa,organiziranja školskih manifestacija, pomoć školskim športskim društvima, neki školski objekti su se uređivali, neki izgrađivali, financiran je i Muzej športa. Isfinancirana je dijelom i kultura. Ćurković je zaključio kako bi se trebalo angažirati na većem prilivu sredstava za kulturu i šport.

Izvješće o radu Župana Splitsko-dalmatinske županije za razdoblje 1. srpnja – 31. prosinca 2011. godine prihvaćeno je većinom glasova.

Prihvaćen je Program rada Županijske skupštine Splitsko-dalmatinske županije za 2012. godinu. Odredbom članka 45. Poslovnika Županijske skupštine propisano je da Skupština donosi Program rada kojim utvrđuje poslove i zadaće iz djelokruga Skupštine koji će se izvršiti u određenom

Na počeku sjednice Kruno Peronja predsjednik Mandatnog povjerenstva Županijske skupštine podnio je izvješće o prestanku odnosno počeku mandata vijećnicima. Srđanu Gjurkoviću, sukladno članka 7. Zakona o izborima članova predstavničkih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave prestao je 8. ožujka 2012. mandat vijećnika Županijske skupštine. Imenovani je dao ostavku na dužnost vijećnika zbog dužnosti saborskog zastupnika. Kao zamjenu na njegovo mjesto Županijska organizacija Hrvatske narodne stranke – Liberalni demokrati odredila je svog člana Miroslava Granića. Mandat novom vijećniku započeo je 8. ožujka 2012. , a na današnjoj sjednici novi vijećnik dao je svečanu prisegu.

5kronika sdž

Page 6: Kronika SDZ br. 77

županijska skupština

Split održana promocija dokumentarno-igranog filma „Uskočki boj za Klis“.

13. veljače

Obilježen 101. rođendan HNK Hajduk.

14. veljače

Dan sv. Valentina zaštitnika zaljubljenih. Ovim povodom u Kaštel Lukšiću održana je memorijalna svečanost 325. obljetnice smrti kaštelanskih ljubavnika Miljenka i Dobrile, uz prigodni povijesni i kulturno umjetnički program.

KRONOLOGIJA DOGAĐAJA

programskom razdoblju. Program rada predlaže Povjerenstvo u sastavu: predsjednik Skupštine, potpredsjednici Skupštine, župan, zamjenici župana i tajnik Županije. Predsjednik Skupštine je predsjednik Povjerenstva. Programiranje rada ima za ciljeve: uravnotežiti rad Županijske skupštine i ravnomjerno rasporediti održavanje sjednica, te raspravu na sjednicama i donošenje akata iz njezina djelovanja, obvezati upravna tijela za izradu određenih akata i nadležna radna tijela

na predlaganje tih akata. Tako zamišljeni ciljevi ostvaruju se kroz izradu i donošenje Programa

rada za svaku kalendarsku godinu. Rad na Programu počinje pozivom za sudjelovanjem u izradi. Tako je Predsjednik Županijske skupštine 21. studenoga 2011. uputio poziv za sudjelovanje u izradi Programa rada Županijske skupštine za 2012. godinu. Poziv je upućen županu, vijećnicima Županijske skupštine, gradovima i općinama s područja Županije, čelnicima županijskih ustanova, udruga i zajednica, upravnih odjela i službi. Tajništvo županije je temeljem pristiglih prijedloga izradilo Nacrt programa rada a Povjerenstvo za izradu programa rada na sjednici održanoj 2. veljače 2012. utvrdilo je Prijedlog programa koji je dostavljen Županijskoj skupštini na razmatranje i donošenje. Program rada prihvaćen je većinom glasova.

Donesena je Odluka o raspoređivanju sredstava Proračuna Splitsko-dalmatinske županije namijenjenih financiranju političkih stranaka i nezavisnih vijećnika Županijske skupštine Splitsko-dalmatinske županije u 2012. godini, Zaključak o odobravanju Programa rada i Financijskog plana Županijskog savjeta mladih za 2012. godinu, Odluka o mjerilima i kriterijima za izdvajanje sredstava za financiranje programa javnih potreba u području predškolskog odgoja u jedinicama lokalne samouprave na području Splitsko-dalmatinske županije u 2012. godini, Plan rashoda za nabavu proizvedene dugotrajne imovine i dodatna ulaganja na nefinancijskoj imovini u osnovnom i srednjem školstvu Splitsko-dalmatinske županije za 2012. godinu. Skupština je prihvatila Odluku o izmjenama Odluke o izradi Prostornog plana područja posebnih obilježja Park šume Marjan. Donesen je Zaključak o preuzimanju obveza koje zahtijevaju terećenje Proračuna 2013., za nadogradnju objekta ex „školska poliklinika“ u Splitu, Trg hrvatske bratske zajednice bb, Zaključak o davanju suglasnosti na Odluku o davanju na korištenje, Ljekarni Splitsko-dalmatinske županije, dijela poslovnog prostora Doma zdravlja Splitsko-dalmatinske županije u ambulanti Primorski Dolac, te Odluka o obavljanju djelatnosti sanitetskog prijevoza unutar Zavoda za hitnu medicinu Splitsko-dalmatinske županije.

Provedena je rasprava o kriterijima za upravljanje plažama na području Splitsko-dalmatinske županije. Vijećnici su donijeli odluke o davanju koncesija na pomorskom dobru u svrhu korištenja luke posebne namjene – sportske luke na dijelu K.O. Podgora, predio sportska luka „Porat“, Općina Podgora, luke posebne ne namjene – sportske luke na dijelu K.O. Podgora, predio sportska luka „Čaklje“, Općina Podgora, luke posebne namjene – privezišta na dijelu K.O. Okrug, predio Punta, te odluke o prestanku koncesije na pomorskom dobru u svrhu korištenja plaže na dijelu K.O. Pučišća, predio sjeverni dio uvale Luke, u svrhu korištenja plaže na dijelu K.O. Split, predio između uvale Ovčice i uvale Firule.

Doneseni su zaključci o očitovanju na ponudu na pravo prvokupa kulturnog dobra.

Skupština je donijela Rješenje o imenovanju Srećka Radnića za ravnatelja Javne ustanove RERA S.D. za koordinaciju i razvoj Splitsko-dalmatinske županije, Rješenje o imenovanju Jasne Damjanović za ravnateljicu Centra za kulturu Brač, te Zaključak o prijedlogu kandidata Ivana Čaglja za člana Nadzornog odbora Vodoprivrede Split d.d.

6 kronika sdž

Page 7: Kronika SDZ br. 77

županijska skupština

15. veljače

U hotelu Park u Splitu održan okrugli stol na temu „Obiteljski i mali hoteli u 2012. godini“, a povodom 8. redovne godišnje skupštine Nacionalne udruge obiteljskih i malih hotela.

16. veljače

Održan sastanak Radne skupine „Kliška tvrđava“.

21. veljače

U organizaciji Hrvatske udruge „Benedikt“ u dvorani Nadbiskupskog sjemeništa u Splitu održana tribina „Stanje u energetici RH i kako dalje?“.

22. veljače

U vijećnici Grada Visa obilježena 99. obljetnica rođenja Ranka Marinkovića.

23. veljače

U organizaciji Slovenskog kulturnog društva „Triglav“ obilježen „Dan kulture“., najveći slovenski praznik.

24. veljače

Održan sastanak Stožera zaštite i spašavanja.

25. veljače

U Splitu u organizaciji Vlade RH, Splitsko-dalmatinske županije i Saveza maslinara i uljara Splitsko-dalmatinske županije, a pod pokroviteljstvom predsjednika RH, dr. Ive Josipovića održana Međunarodna manifestacija maslinara Mediterana, MASLINA 2012.

KRONOLOGIJA DOGAĐAJA

AKtUALNI SAt

Mr.sc. Boris Ćurković pitanje je uputio Županu. U našoj Županiji ima 55 jedinica lokalne samouprave od kojih su 32 propisale stope prireza poreza na dohodak. Da li je ispravno da 23 jedinice lokalne samouprave koriste proračunska sredstva a da nisu iskoristile zakonsku mogućnost i propisale stope prireza na dohodak kako bi na taj način olakšale vlastitu financijsku situaciju umjesto da se u mnogim projektima oslanjaju na županijski proračun?

Župan je odgovorio kako je pitanje propisivanja prireza samoupravno pravo jedinica lokalne samouprave. Županija može samo odlučiti kako će se odnositi prema tim jedinicama lokalne samouprave. Nije mu poznato kakve su njihove kalkulacije u takvim opredjeljenjima.

Vijećnik Luka Kolovrat postavio je pitanje vezano za vremenske neprilike iz veljače, kojima smo bili svjedoci. Ekstremne vremenske neprilike su zbog količine snijega i niskih temperatura počinile ogromnu štetu i stanovništvu i gospodarstvu ali i veliki trošak jedinicama lokalne samouprave koje su morale koliko toliko normalizirati stanje na tim područjima. Posebno teško je bilo na području Imotske Krajine i u Vrgoračkom kraju. Te jedinice nemaju predviđena sredstva za poduzete intervencije. Zanimalo ga je da li će i kada Županija naći model pomoći tim područjima.

Župan je odgovorio kako je prilikom obilaska tih područja s ministrom Ostojićem dogovoreno da će se preko Državne uprave za zaštitu i spašavanje uputiti zahtjevi za refundacijom troškova. Sastanak je održan i s Ravnateljem Uprave te su dani zahtjevi i sada se čeka rješenje toga. Rebalansom županijskog proračuna predvidjet će se i dio sredstava za pokriće tih troškova.

Na pitanje vijećnice Jelice Linčir o asfaltiranju ceste Vis - Komiža ravnatelj ŽUC-a Zlatko Čajkušić je odgovorio kako će se rebalansom Financijskog plana u svibnju predvidjeti sredstva za tu namjenu.

Dr.sc. Siniša Rudelj interesirao se koliko je Županija uključena u koordinaciju poslova na plinofikaciji s obzirom da domaće tvrtke rade magistralni vod, a drugo radi koncesionar. Zamjenik župana Visko Haladić odgovorio je kako Županija održava mjesečne sastanke s koncesionarom koji dostavlja pisana izvješća o tijeku poslova. U prošlom terminu održan je i sastanak sa svim gradovima i općinama a u tijeku je postupak izrade dokumentacije za Dugopolje gdje bi plin trebao doći koncem ljeta. Koncesionaru je u interesu da se ubrza plinofikacija područja oko Splita a u tijeku su i natječaji za dodjelu inženjerskih usluga i slijedi izgradnja prvih visokotlačnih i srednjotlačnih plinskih instalacija. Lokacijska dozvola za Dugopolje očekuje se u travnju, a početak radova u srpnju 2012. godine. U tijeku je natječaj za dobavu čeličnog plinovoda. Tvrtka je u Splitu otvorila poslovni prostor i u tijeku su marketinške aktivnosti prema građanima i zapošljavanje osoblja na poslovima plinofikacije. S obzirom na novu situaciju škole uvode nove programe edukacije za montažu plinskih uređaja i slično.

7kronika sdž

Page 8: Kronika SDZ br. 77

posjeti

Primanje prigodom obilježavanja Dana međunarodnog priznanja RH

Prigodom obilježavanja Dana međunarodnog priznanja Republike Hrvatske u prostorijama Splitsko-dalmatinske županije, župan Ante Sanader 16. siječnja upriličio je primanje za članove Konzularnog zbora, predsjednike Vijeća,

predstavnike i predsjednike udruga nacionalnih manjina u Splitsko- dalmatinskoj županiji.

Ovom prigodom župan je istaknuo kako je na putu do neovisnosti bilo lijepih, ali isto tako i teških trenutaka. Naglasio je da danas kada smo pred vratima europske unije izražavamo zahvalnost svima koji su svojim aktivnostima i potpori to omogućili. Također se zahvalio konzularnom zboru na njihovom doprinosu u razvoju naše Županije. Nazočnima se obratio i predsjednik Županijske skupštine Petroslav Sapunar, koji je istaknuo kako je samo priznanje bilo rezultat onoga što je prethodilo tom priznanju. Naglasio je kako je proteklih 20 godina Hrvatska prošla mnogo toga, ali time je stekla ogromno iskustvo. U ime Konzularnog zbora domaćinima je zahvalila Silvana Kontić. Kazala je kako 20. obljetnica priznanja RH ima posebno značenje, zbog skorog referenduma. Angel Mitrevski pozdravio je domaćine u ime nacionalnih manjina, te naglasio kako Hrvatska može biti pozitivan primjer odnosa prema nacionalnim manjinama.

Primanju su nazočili i zamjenik župana Visko Haladić te potpredsjednik Županijske skupštine Veljan Radojković.

Pomoćnik ministra uprave za E-Hrvatsku posjetio Županiju

Splitsko-dalmatinsku županiju 9. ožujka posjetio je Darko Parić, pomoćnik ministra uprave za E-Hrvatsku i njegov suradnik Tomislav Vračić. Povod je bio upoznavanje sa Županijskim Sustavom za elektroničko upravljanje dokumentima (SEUD) kao primjerom sustava koji je zaživio i u praksi oživotvorio upravo

ono za što se nova Vlada RH zalaže, a to je modernizacija javne uprave, te efikasniji rad i približavanje elektroničkih usluga građanstvu. Županijska uprava sve dokumente unutar kuće obrađuje elektronički, na način da se digitaliziraju i barkodiraju prilikom zaprimanja, te se dalje prosljeđuju i obrađuju u elektroničkom obliku uz odobravanje, korištenjem digitalnog potpisa. U konačnici korištenjem servisa eUVID na županijskim web stranicama, građani su u mogućnosti putem web preglednika pratiti stanje rješavanja predanih predmeta, te primati e-mail ili SMS obavijesti od referenta koji predmet rješava.

Županijski elektronički dokumentacijski sustav je razvijen vlastitim programerskim snagama djelatnika Županije u suradnji s Fakultetom elektrotehnike u Splitu. Pomoćnik ministra Parić bio je zadovoljan viđenim, te je istaknuo kako je ovakvo rješenje među najboljim u zemlji.

A.-M. Škorić

Skupštinom Zajednice udruga turističkih vodiča Hrvatske i dodjelom priznanja u Splitu obilježen Međunarodni dan turističkih vodiča.

1.ožujka

Održan 5. sajam poslova Splitsko-dalmatinske županije.

Održana 9. večer Kaštelanskih vina. Ovom prilikom dodijeljena su priznanja najuspješnijim

vinarima Kaštela za 2012. godinu.Na prostoru bivše vojarne Ivaniša Nelipića, održana je združena vježba zaštite i spašavanja „SINJ 2012“. U vježbi je sudjelovalo 172 sudionika, DVD Sinj. PP Sinj, HGSS – obavještajna točka Sinj, PD Svilaja, Hitna medicinska pomoć Sinj, izviđački odredi Malin i Vitezovi Sinj, Crveni križ Sinj, JKP Vodovod i čistoća Sinj i specijalne postrojbe DUZS-PUZS Split.

4. ožujak

Dan Grada Kaštela. Povodom Dana Grada 2. ožujka održana svečana sjednica Gradskog vijeća Kaštela. Proslava Dana Grada održavala se od 28. veljače do 5. ožujka bogatim kulturno umjetničkim programom kroz svih sedam kaštela. Objavljeni najbolji prijedlozi naziva Znanstveno-tehnologijskog parka Vučevica.

5.ožujka

Na regionalnom dijelu 50. državnog natjecanja učenika i studenata glazbe i plesa koje se od 29.2. do 2.3. 2012. odvijalo u Glazbenoj školi Blagoja Berse u Zadru učenici Glazbene škole Makarska ostvarili su uspjeh kakav nisu ostvarili od svog osnutka. Prvu nagradu i pravo sudjelovanja na Državnom natjecanju u Varaždinu krajem ožujka mjeseca ostvarili su učenici Sara Romac – flauta, Maja Tomašević – flauta, Marko Runtić –violina i Olivija Vjekoslava Tomasović – oboa. Drugu nagradu osvojili su učenici: Anna Runtić – violina, Ivana Kovačević – flauta, Marko Zelić – truba, Šimun

KRONOLOGIJA DOGAĐAJA

8 kronika sdž

Page 9: Kronika SDZ br. 77

posjeti

Boris Buratović sa Hvara - najbolji pčelara Dalmacije

U Županiji je 14. ožujka upriličeno primanje za Borisa Buratovića pčelara iz Starog Grada, koji je na 42. Međunarodnom pčelarskom kongresu “Apimondia 2011.” u

konkurenciji monoflornog meda za svoj med od ružmarina osvojio visoko 4. mjesto. Natjecanje se održalo u glavnom gradu Argentine, Buenos Airesu, na kojem su sudjelovali pčelari iz cijelog svijeta. Ovo nije jedini uspjeh pčelara Buratovića. Na Danima meda koje je držano u Osijeku u ocjenjivanju kvalitete sortnih vrsta meda, za med od ružmarina osvojio je zlatnu diplomu, dok je za cvjetni med osvojio srebrnu diplomu. Na 2. međunarodnom pčelarskom sajmu “Dalmatina”, koji organizira Savez pčelarskih udruga SDŽ, održanog u Splitu njegov med od ružmarina proglašen je najboljim medom, te odnio titulu šampiona za kvalitetu.

„Svi mi pčelari, kako na otoku Hvaru, tako i u drugim dijelovima možemo proizvesti izvrstan med koji će biti lako prepoznatljiv i izvan granica lijepe naše“, kazao je Buratović. Treba raditi na brendiranju i prepoznatljivosti kvalitete domaće proizvedenog meda. Kako bi se što prije došlo do prepoznavanja kvalitete, pčelari otoka Hvara zajedno sa Savezom pčelarskih udruga SDŽ organizirat će u mjesecu kolovozu Dane meda otoka Hvara. „Time želimo pokazati potencijal koji imamo“, istaknuo je Buratović. Na manifestaciji će se, osim ocjenjivanja meda i izložbe prikazati i postupak vrcanja meda što će biti zanimljivo i gostima koji se tada nađu na otoku Hvaru.

Ovaj veliki uspjeh hvarskog pčelara privukao je i medijsku pozornost, a samim tim i zainteresiranost turističkih agencija za uvrštavanje procesa pravljenja vrhunskog meda u njihovu turističku ponudu. Naime, pojedine turističke agencije uvrstile su razgledavanje kuće i prostorija gdje se med vrca i proizvodi u dio ponude turističkih aranžmana.

Predsjednik saveza pčelarskih udruga SDŽ, Ivan Mravak kazao je kako se radi na planu i programu zaštite dalmatinskog meda. „Treba se napokon razlikovati pravi med i onaj uvozni i zaštiti kvalitetu“, kazao je Mravak.

O brendiranju hvarskog meda, kao dugotrajnom procesu, govorila je stručna suradnica na projektu Adela Golub. Kazala je kako je na Hvaru naišla na izvrsnu suradnju, te također istaknula kako se ne treba ići na količinu, već na kvalitetu, a što se postiže upravo brendiranjem. Svoju podršku ovakvoj kvalitetnoj proizvodnji meda, ne samo na Hvaru već i u ostalim dijelovima Županije, dali su njeni čelnici župan Ante Sanader, predsjednik Županijske skupštine Petroslav Sapunar, te zamjenik župana Visko Haladić. Dogovoreno je kako treba ići s konkretnim mjerama, te je ugovoren radni sastanak na kojem će Savez pčelara zajedno sa djelatnicima Upravnog odjela za gospodarstvo, razvitak i europske integracije razraditi plan podrške razvoju pčelarstva. Primanju su nazočili Petar Trogrlić, član Upravnog odbora Hrvatskog pčelarskog saveza, Josip Matas, voditelj pododsjeka za poljoprivredu, šumarstvo i lovstvo, te Martin Bućan, Viši stručni suradnik za ribarstvo i ruralni razvoj u Upravnom odjelu za gospodarstvo, razvitak i europske integracije SDŽ.

A.-M. Škorić

Divić – truba, Adam Gvozdenović – truba, dok su treću nagradu osvojili učenici Tonka Ribičić – truba, Matej Mucić – truba, Sandra Ramljak–violina i Marijana Raboteg– violina.

6. ožujka

Upriličeno primanje za Peru Gazilja -četverostrukog prvaka u kickboxingu (semi-contact)

7. ožujka

Održana sjednica Odbora za sigurnost Splitsko-dalmatinske županije.

U Gradskoj knjižnici Marko Marulić u Splitu predstavljena fotomonografija „Hrvatski svjetionici“.

8. ožujka

U povodu Međunarodnog dana žena Gradsko povjerenstvo za ravnopravnost spolova Grada Makarske organiziralo je okupljanje angažiranih žena, ravnateljica, poduzetnica, političarki, na druženje i razgovor.

Upriličeno primanje povodom 150 godina Gradske glazbe Sinj.

Održan okrugli stol na temu: „Novi odnosi spolova u 21. stoljeću – Jesu li žene jači ili slabiji spol?“.

9. ožujka

Pomoćnik ministra uprave za E-Hrvatsku Darko Parić posjetio Županiju.

13. ožujka

Održana 28. sjednica Županijske skupštine.

14. ožujka

Upriličeno primanje za Borisa Buratovića pčelara iz Starog Grada.

15. ožujka

Proslavljena godišnjica osnutka SJP „BATT Split“.

15. – 18. ožujka

Održan III. sajam i prezentacija „Dalmacijo, sve ti cvitalo…“.

21. do 25. ožujka

Održan sajam GAST.

KRONOLOGIJA DOGAĐAJA

9kronika sdž

Page 10: Kronika SDZ br. 77

posjeti

Hrabro srce - Katarina Prungl

Župan Ante Sanader i njegov zamjenik Visko Haladić primili su 26. siječnja Katarinu Prungl, hrabru djevojku koja je spasila vozača iz tonućeg automobila.

‘Išla sam s broda po neke stvari i ispred mene je palo auto u more. Čula sam ženu kako vrišti, okrenula se i vidjela svijetla u moru i čovjeka kako lupa po staklu’, ispričala je Katarina.

Nije, kaže, razmišljala o opasnosti a na skok ju je najviše nagnao vozačev izraz lica. ‘Bio je prestravljen. Skinula sam se i skočila u more’.

Otvorila je vrata automobila koji je tonuo te spasila šokiranog čovjeka. Nakon tog događaja otišla je na posao kao da se ništa nije dogodilo. Skromna ali hrabra djevojka, nije dvojila dali skočiti u hladno more ili samo gledati stravičan prizor tonućeg automobila.

„Čast nam je biti u društvu naše najhrabrije građanke“, kazao je župan čestitajući Katarini. Naglasio je kako bi mediji trebali isticati i u prvi plan stavljati ovakve herojske pothvate.

Čestitali su joj na herojskom činu, a župan je posebno naglasio da je Katarina i vatrogasac, da potječe iz obitelji vatrogasaca i da je sigurno u njoj proradio “vatrogasni” adrenalin kad je u noći skočila u hladno more. Također, kao predsjednik Hrvatske vatrogasne zajednice, predložit će je za nagradu „Pothvat godine“ koju Vatrogasna zajednica dodjeljuje svaku godinu.

Nenavikla na medijsku pozornost, heroina Katarina kaže kako se emocije tek sad slažu i kako bi opet napravila isto.

Pero Gazilj – četverostruki prvak u kickboxingu (semi-contact)

U dvorani Splitsko-dalmatinske županije, 6. ožujka upriličeno je primanje za Peru Gazilja, četverostrukog svjetskog prvaka u kickboxingu (semi-contact). Zamjenik župana Visko Hladić, u ime župana i svoje osobno, čestitao mu je na ovom jedinstvenom uspjehu, te naglasio kako je ovakav uspjeh moguć uz veliku upornost i timski rad. Čestitkama su se pridružili predsjednik i podpredsjednik Skupštine Petroslav Sapunar i Ante Nosić.

Pero Gazilja ovim sportom se bavi već 20 godina. Jedini je na svijetu odnio pobjedu 4 puta za redom. Inače, osim što se aktivno i uspješno bavi sportom, trenira klub u Makarskoj, a u pauzama između prvenstava, organizira veliki kickboxing turnir u Makarskoj. Također, izabran je za trenera kickboxing reprezentacije. Predsjednik KBK „Mornar“ Stipan Jurišić, čiji je Pero Gazilj član, kazao je da za ovakav veliki uspjeh

zaslužna velika upornost. Tako je jednom prilikom, na turniru u Austriji, Gazilj gubio sa 8 razlike. Međutim, svojom upornošću i tvrdoglavnošću meč je preokrenuo u svoju korist i to iz nemoguće situacije. Primanju su nazočili trener i kondicijski trener Pere Gazilja Dario Jurišić i Goran Bašković

10 kronika sdž

Page 11: Kronika SDZ br. 77

posjeti

Sto pedeset godina Gradske glazbe Sinj

Prigodom obilježavanja 150 godina postojanja Gradske glazbe Sinj zamjenik župana Luka Brčić primio je čelništvo, jednog od najstarijih glazbenih društava u Hrvatskoj. Zamjenik župana čestitao im je na ovoj impozantnoj godišnjici, u ime župana i u svoje osobno, te naglasio kako su oni pravi primjer kako je iskustvo i mladost dobra kombinacija. Gradska glazba Sinj djeluje od davne 1862. godine i kroz ovih svojih 150 godina sudjelovala je na raznim smotrama i natjecanjima, te posjećivala

svoje glazbene prijatelje u inozemstvu, kazao je Miloš Balić predsjednik GG Sinj. Također je upoznao zamjenika Brčića sa planom proslave 150- te godišnjice. Tako je za konac lipnja planirana proslava u sklopu koje će biti predstavljena monografija koja će prezentirati sve članove društva kao i aktivnosti kroz sve godine postojanja. Županija će u okviru svojih mogućnosti, kao pokrovitelj, sudjelovati u organiziranju ove obljetnice. Sa radom ovog glazbenog društva zamjenika Brčića upoznali su Damir Tomašević, dopredsjednik, Stipe Župić, član Upravnog odbora, Petar Pavlović, tajnik. Trenutno GG Sinj ima 45 članova, koji dolaze sa područja grada Sinja, ali i susjednih općina Hrvace i Otok. Sve su to mahom glazbeno obrazovani ljudi, posebice kad se radi o mladim članovima. Najstariji član aktivan je već 53 godine. U pripremi je i snimanje CD-a, kao i koncert koji će se održati krajem godine u HNK Split.

Gradska glazba Sinj je svojim dugogodišnjim radom odigrala veliku ulogu u razvijanju i promicanju glazbene kulture u mjestu, a okupljajući veliki broj školske mladeži, odigrala je i veliku odgojnu funkciju. Bez glazbe se ne može zamisliti proslava niti jednog značajnijeg događaja iz prošlosti i sadašnjosti grada Sinja, a naročito alkarskih svečanosti. Svojim nastupima i koncertima stvara vedro i veselo raspoloženje, u slušatelja budi patriotske osjećaje, ponos i dostojanstvo. Teško bi bilo zamisliti Sinj bez

Glazbe, jer se ona utkala u biće njegovih stanovnika do te mjere da je postala sastavni dio njihova svakodnevnog življenja.

A.-M. Škorić

11kronika sdž

Page 12: Kronika SDZ br. 77

gospodarstvo

Međunarodna manifestacija maslinara Mediterana, “Maslina 2012”Nastupilo 804 natjecatelja

U Splitu je 25. i 26. veljače po osmi put održana Međunarodna manifestacija maslinara Mediterana, “Maslina 2012” na kojoj se okupilo oko tisuću uzgajivača maslina i proizvođača maslinova ulja iz čitavog Sredozemlja.

“Maslinu 2012” organizirali su Vlada RH, Splitsko-dalmatinska županija i Savez maslinara i uljara Splitsko-dalmatinske županije, a održala se pod visokim pokroviteljstvom predsjednika Republike, dr. Ive Josipovića.

Manifestaciju je 25. veljače otvorio ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina. Ovom prilikom ministar je naglasio kako je potrebito poboljšati organizirani pristup maslinara tržištu Europske unije kad Hrvatska postane članica. Također potrebno je i unaprijediti prodaju maslinovog ulja u sklopu naše turističke ponude, ali da ne smijemo zanemariti niti tržišta zemalja regije, kazao je ministar Jakovina.

Posebna priznanja-povelje dobili su ljudi zaslužni za razvoj različitih grana maslinarstva i djelatnosti koje promiču i potiču maslinarstvo. Prof. dr. Đani Benčić dobio je povelju Vitez hrvatskog maslinarstva za znanstveni

i stručni rad na polju unapređenja razvoja maslinarstva, a dr. sc. Olivera Koprivnjak povelju Vitezica hrvatskog maslinova ulja za znanstveni i stručni rad na polju promidžbe i proizvodnje maslinova ulja.

Prvi dan manifestacije završio je proglašenjem pobjednika u kvaliteti maslinovog ulja, kada je podijeljeno ukupno 550 medalja i plaketa. Premium šampion ovogodišnje manifestacije “Maslina 2012.” je OPG Flego iz Pazina, a premium vice šampioni su Vedran Lupić iz Bala, Bože Burazin i Zoran Zanini iz Rovinja. Dr. Ivica Vlatković iz Novigrada dobio je plaketu za najbolju kemijsku analizu slobodnih masnih kiselina uz tri zlatne medalje.

Drugog dana manifestacije organiziran je izlet za maslinare u maslinik OPG-a Bože Burazina iz Omiša. Druženje maslinara sudionika Masline Split 2012. završeno je posjetom uljari Orgula u Marušićima kod Omiša.

Na Maslini 2012 su nastupila 804 natjecatelja iz deset zemalja Sredozemlja: Hrvatske 667, Slovenije 102, Italije 13, Bosne i Hercegovine 11, Francuske 4, Albanije i Grčke po dva te iz Malte, Španjolske i Turske po jedan. Bilo je 620 uzoraka ekstra djevičanskih maslinovih ulja različitih klasa, 140 uzoraka proizvoda od masline i ulja, 67 uzoraka ekoloških maslinovih ulja i 44 uzorka etiketa i pakovina. Nagrađeno je 65 posto uzoraka. Samo 17 uzoraka nije bilo u klasi ekstra djevičanskog maslinovog ulja, odnosno dva posto. Organoleptičko ocjenjivanje kvalitete maslinovog ulja izvršio je Nastavni zavod za javno zdravstvo u Splitu, a kemijska analiza izvršena je na digitalnom laboratoriju C.D.R. Manifestaciji je u ime Splitsko-dalmatinske županije nazočio zamjenik župana Luka Brčić.

12 kronika sdž

Page 13: Kronika SDZ br. 77

gospodarstvo

5. SAJAM PoSLoVA SPLItSKo-DALMAtINSKE ŽUPANIJE

Pod pokroviteljstvom Splitsko-dalmatinske županije, a u organizaciji Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Područne službe Split 01. ožujka 2012. godine u hotelu „Le Meridien Lav“ u Podstrani održan je 5. „Sajam poslova Splitsko-dalmatinske županije“. Na sajmu je sudjelovalo 74 poslodavca-izlagača koji su zaprimili 2000 popunjenih „ Upitnika za posloprimce“ koje su popunile nezaposlene osobe.

Sajam poslova otvorio je zamjenik župana Visko Haladić, te je u svom obraćanju naglasio kako će Županija uvijek podržavati ovakve projekte. Pohvalio je organizatore Sajma koji i u ovim teškim vremenima uspijevaju organizirati ovakvu manifestaciju koja će pomoći i nezaposlenima i poslodavcima.

Nazočnima se obratio i pročelnik HZZ-a Područne Službe Split, Miroslav Delić istaknuvši kako je ovo jedinstvena prilika gdje se na jednom mjestu mogu naći svi oni koji su vezani za tržište rada te da se nada kako će Sajam polučiti rezultate kojima će biti zadovoljni kako poslodavci tako i nezaposlene osobe. Zahvalio

predstavnicima Županije i Grada Splita na potpori koju su pružili pri organizaciji Sajma.

Na samom Sajmu poslodavci su se mogli predstaviti kako preko izložbenih pultova, tako i preko multimedijskih prezentacija na postavljenim LCD ekranima te su oni tako predstavili svoje organizacijske strukture, management ljudskih potencijala i potrebe za radnicima.

Kao i prethodnih godina izložbeni pultovi izlagača bili su grupirani po djelatnostima. Najbrojniji izlagači ove godine bili su poslodavci iz djelatnosti hotelijerstva i ugostiteljstva budući da je ovo vrijeme kada je i najveća potražnja za djelatnicima u toj grani gospodarstva. Tako su među izlagačima bile prisutne i sve veće hotelske kuće s područja Splita („Le Meridien Lav“,“

Blue sun ressorts- hotel Split“, „Hotel Atrium“,“ Hotel Park“, velike hotelske kuće sa područja Hvara, Brača i Makarske).

Istaknuvši svoje potrebe za kadrovima i njihovim kompetencijama, te u direktnom kontaktu s posloprimcima učinjen je veliki korak u kvalitetnijoj pripremi za predstojeću turističku sezonu. Podjednako su bile zastupljene i druge djelatnosti pa su tako iz djelatnosti trgovine bile veće trgovačke kuće kao „Plodine“, „Kozmo“, iz proizvodnje: „Mesna industrija Braća Pivac“, „Petason“, iz metaloprerađivačke industrije: „Brodosplit“, „Brodotrogir“; „Brodometalurgija“, i drugi. Također, svoje obrazovne programe prezentiralo je osam različitih obrazovnih institucija.

Za sve one koji razmišljaju o izboru ili promjeni zanimanja organizator je namijenio računalni program „Moj izbor“, smješten na izložbenom pultu Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, gdje su svi zainteresirani mogli testirati svoje sklonosti i interese, te dobiti precizan odgovor i informacije o obrazovanju, zanimanjima i zapošljavanju. Ovaj program prvenstveno je bio namijenjen učenicima završnih razreda osnovnih škola.

Rukovoditeljica Mjera aktivne politike zapošljavanja Elena Gudelj, dipl. iur. održala je okrugli stol na temu: „Sufinanciranja zapošljavanja“ , kojem je bilo prisutno 20-tak zainteresiranih poslodavaca. Istima je prezentiran Program sufinanciranja zapošljavanja iz programa 2011/2012, godine te su poslodavci dobili odgovore na sve nejasnoće oko primjene ovih mjera. Za nezaposlene osobe organizirana je radionica na temu: „Vještine i njihova važnost za zapošljivost“, gdje su nezaposlene osobe upoznate sa neophodnošću cjeloživotnog učenja, razvijanju i unapređenju vještina kao okvira kompentencija u traženju posla. Na izložbenim pultovima obrazovnih institucija „Aspire“ i „Suvremenog učilišta – Split“ uspješno su demonstrirali svoje vještine kuhari i vizažisti koji su to svoje novo zanimanje stekli kroz financiranje njihovog obrazovanja u ovim obrazovnim institucijama od strane Područne službe Split HZZ-a.

Po prvi put ovu godinu organizirana je lutrija za sve sudionike Sajma. Glavni sponzori bile su obrazovne institucije i to za razne besplatne tečajeve iz informatike i jezika. Možemo istaknuti kako je održavanje sajmova poslova na području naše Županije postalo jedna tradicija sa odličnim rezultatima koju treba i nadalje održavati i razvijati, a potvrda za to su i vrlo pozitivne ocjene i komentari svih sudionika ovogodišnjeg Sajma.

A.-M. Škorić

13kronika sdž

Page 14: Kronika SDZ br. 77

oBJAVLJENI NAJBoLJI PRIJEDLoZI NAZIVAZNANStVENo-tEHNoLoŠKoG PARKA SPLItSKo-DALMAtINSKE

ŽUPANIJE

Na konferenciji za novinare održanoj 2. ožujka objavljeni su najbolji prijedlozi naziva Znanstveno-tehnološkog parka Splitsko-dalmatinske županije.

Temeljem prethodno donesenog zaključka Radne skupine za realizaciju Znanstveno-tehnološkog parka SDŽ na području Vučevice, župan Ante Sanader donio je Odluku o objavljivanju Javnog poziva studenticama i studentima za davanje prijedloga imena ZTP-a SDŽ.

Odluka o Javnom pozivu objavljena je 13. srpnja 2011. u sklopu projekta „Priključi se i predloži“, s ciljem poticanja studentske populacije na aktivnu suradnju u realizaciji ZTP-a. Za provedbe postupka Javnog poziva, osnovano je i imenovano Povjerenstvo, u sljedećem sastavu: predsjednica, dr. sc. Mirela Mihić, EFST, Katedra za marketing; članovi Mihovil Rismondo, dipl.oec., vanjski suradnik EFST, Katedra za marketing; Vide Popović, savjetnik župana za studentska pitanja i pitanja mladih; Branko Ora, SDŽ, koordinator Radne skupine ZTP SDŽ; Anđelka Vuković, SDŽ, Radna skupina ZTP SDŽ; Jakov Kuljiš, SDŽ, Radna skupina ZTP SDŽ; Dinko Franchini, SDŽ, Radna skupina ZTP SDŽ; te tajnice Marija Čizmić, SDŽ, Radna skupina ZTP SDŽ i Anamaria Rošin, SDŽ, Radna skupina ZTP SDŽ.

Kako bi bio što transparentniji i dostupniji Javni poziv je objavljen na web stranicama Splitsko-dalmatinske županije, Sveučilišta u Splitu i sveučilišnih sastavnica. Uz tekst objave Javnog poziva, priloženi su referentni sadržaji za konzultacije natjecateljima (kratak opis projekta, preporučena literatura).

Tijekom mjeseca listopada 2011. održano je više konzultacija članova Radne skupine ZTP-a SDŽ i članova Povjerenstva za provedbu postupka Javnog poziva, na kojima je utvrđen zadovoljavajući odaziv na objavu Javnog poziva kao i daljnje zanimanje studentica i studenata za sudjelovanje. Sukladno tomu zaključeno je i predloženo županu produljenje roka za predaju prijava. Tako je 4. studenog 2011. župan donio Odluku o izmjeni Javnog poziva kojom se rok za predaju prijava prolongirao do 31. siječnja 2012. godine. Na sjednici Povjerenstva održanoj 24. veljače 2012. utvrđeno je 58 pristiglih prijava. Zatvorene omotnice razvrstane su u dvije zasebne kutije (Prijedlozi imena, Osobni podaci). Otvaranjem omotnica s prijedlozima imena ZTP-a SDŽ, utvrđeno je da sadržaj dvije prijave nije u skladu s uvjetima Javnog poziva, te su isključene iz daljnjeg razmatranja. U raspravi o 56 prijedloga, predanih u prijavama u skladu s uvjetima natječaja, članovi Povjerenstva su, uz obrazloženje pojedinačnih stavova i većinom glasova, izvršili selekciju prijedloga temeljem kriterija objavljenih u Javnom pozivu.

Članovi Povjerenstva su na sjednici 29. veljače 2012., uz obrazloženje pojedinačnih stavova i većinom glasova, izvršili konačan odabir triju najboljih prijedloga naziva, u sljedećem redoslijedu:

1. mjesto „FAUST VRANČIĆ“, Faust Vrančić rođen 1551. godine, bio je hrvatski polihistor, jezikoslovac, pronalazač, diplomat, inženjer, svećenik i biskup. Najvažniji je konstruktor i tehnički pisac u Hrvata na prijelazu iz 16. u 17. stoljeće. )

2. mjesto „FAUST“, 3. mjesto „NOVA STINA“ (Nova STina – simbolizira kamen temeljac u pravcu zamaha razvoja i napretka. Uparivanjem barkoda s omotnica, u kojima su prijavljeni gore odabrani prijedlozi imena, s barkodom na, do

tada zatvorenim, omotnicama s osobnim podacima, utvrđena su imena sljedećih autora:

1. mjesto, (nagrada 10.000,00 kn) - Josip Došen, iz Slavonskog Broda, student 2. godine Poslovne ekonomije Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu;

2. mjesto (nagrada prijenosno računalo) - Irena Ivanščak, iz Bregane, studentica 2. godine Visoke škole za poslovanje i upravljanje „Baltazar Adam Krčelić“, s pravom javnosti iz Zaprešića

3. mjesto (certifikat o sudjelovanju), Luka Boban, iz Splita, student 4. godine Strojarstva, Fakulteta strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu

Dr. sc. Mirela Mihić izjavila je kako se zaista željelo nagraditi studente, te se zato išlo na objavu rezultata, ali u cilju što kvalitetnijeg odabira imena u ime Povjerenstva predlaže nastavak kampanje u odabiru imena ZTP-a SDŽ, u kojoj bi se, osim studentske populacije, pozvali na suradnju i ostali građani, kako Županije tako i RH. Naime, kako je naglasila dr.sc. Mihić, ime koje se jednom odabere ne može se tako lako mijenjati. Također, nastavak kampanje odabira imena popularizira ovaj projekt.

A.-M. Škorić

gospodarstvo14 kronika sdž

Page 15: Kronika SDZ br. 77

Sajam Gast – mjesto sklapanja poslova pred turističku sezonu

Zamjenik župana Visko Haladić 21. ožujka otvorio je 17. Međunarodni sajam GAST koji se na splitskom Žnjanu održavao do 25. ožujka. Prilikom otvaranja Sajma zamjenik župana Haladić naglasio je kako je Splitsko-dalmatinska županija od EU fondova uspjela povući 18 milijuna kuna za 21 projekt. „Ova je Županija proteklu godinu u turističkom smislu zabilježila porast od 6 posto. Županija je također u 2011. godini malim i srednjim poduzetnicima odobrila 64 kredita s povoljnom kamatom u vrijednosti 133 milijuna kuna“, kazao je Haladić. Ovo je jedan od vodećih gastronomskih i turističkih događaju u Hrvatskoj. Sajam, koji je nezaobilazno mjesto okupljanja gospodarstvenika i sklapanja poslova pred turističku sezonu, ove godine okupio je preko 1300 izlagača iz 13 zemalja – Bosne i Hercegovine, Slovenije, Makedonije, Italije Njemačke, Austrije, Francuske, Belgije, Srbije, Albanije, Poljske, Crne Gore i Hrvatske. „Ove smo godine unatoč krizi i teškim ekonomskim prilikama ostvarili čudo, jer smo organizirali Sajam na razini prošlogodišnjeg. Izdvojio bih poslovne susrete u organizaciji Hrvatske gospodarske komore (HGK), gdje će 100 poduzetnika iz Europe nuditi svoje poslovne mogućnosti. Tu je i izložba tjestenine, gdje su se kroz HGK okupili svi proizvođači na jednom mjestu. Posebno izdvajam po prvi put u sklopu GAST-a 1. sajam razvojnih i investicijskih projekata koji se organizira u suradnji s RERA-om“, istaknuo je Stipe Šamija, direktor Sajma ispred Sajma Split. GAST 2012 bogat je i ove godine stručnim konferencijskim i natjecateljskim programom, poput ocjenjivanja vina i jakih alkoholnih pića, konferencije o projektima Etno-eko sela, kulinarskog showa, poslovnih susreta, Dana BiH, humanitarne kulinarske revije Dobri ljudi u kuhinji. Po prvi put na Sajmu je predstavljen edukativni projekt Eko tržnica – Po zdravu spizu na GAST, gdje su svoje proizvode po povoljnim cijenama nudili proizvođači ekološki uzgojene hrane. Svakodnevne promocije i degustacije, od kave i koktela preko delicija poput čokolade i brojnih kulinarskih majstorija bile su svakodnevni dio Sajma. Splitsko-dalmatinska županija imala je svoj štand koji su, nakon protokolarnog dijela uzvanici prvog posjetili. Sajam objedinjuje niz specijaliziranih sajmova – 17. sajam prehrane, 17. sajam pića, 17. sajam hotelske i ugostiteljske opreme, 8. sajam kave, 7. sajam namještaja FURNITURA, 17. sajam vina Dionizijana, 6. Saturn - sajam turizma te 1. međunarodni sajam razvojnih i investicijskih projekata uz projekt GAST AROUND WORLD.

A.-M. Škorić

gospodarstvo 15kronika sdž

Page 16: Kronika SDZ br. 77

turizam

Prezentirani projekti Etno-eko sela Splitsko-dalmatinske županije

U okviru sajma GAST 22. ožujka održan je stručni skup na temu“ Projekti etno-eko sela“ u suradnji Splitsko-dalmatinske županije, JU RERA S.D. i Sajma d.o.o.

Eko-etno sela su potencijalno jedan od najkonkurentnijih oblika ruralnog turizma koji se naslanja na tradicionalnu arhitektonsku baštinu, očuvanu prirodu, tradicionalne hrvatske proizvode, povratak domicilnog stanovništva u zapuštena sela, oživljavanje tradicijske proizvodnje i obrta te obnovu tradicionalnih dalmatinskih kuća, zadružnih domova, škola, crkava, kapela i ostalih objekata. Važnost Eko-etno sela treba promatrati i kroz trenutni turistički trend povratka prirodi, koji je svake godine sve izraženiji.

Županijski program obnove i revitalizacije etno-eko sela predstavio je Joško Stella, voditelj Odsjeka za turizam Splitsko-dalmatinske županije, dok su o mogućnostima i modelima razvoja sela i načinima obnove ovog oblika kulturne baštine govorili Ivo Kunst, znanstveni suradnik sa Instituta za turizam i Sanja Buble, konzervatorica savjetnica iz Konzervatorskog odjela Ministarstva kulture u Splitu.

Mogućnosti povlačenja sredstava iz EU programa pomoći za projekte obnove ruralne kulturne baštine i njene turističke valorizacije predstavila je Mihaela Tomašević, voditeljica Odjela za pripremu i provedbu projekata u JU RERA S.D. Jedan od takvih projekata je i projekt Adristorical Lands za koji su odobrena sredstva u okviru IPA programa Jadranske prekogranične suradnje s ciljem obnove i revitalizacije etno-eko sela na otoku Hvaru.

Iskustva i prednosti razvoja etno-eko sela na otoku Hvaru predstavio je gradonačelnik grada Hvara Pjerino Bebić. Stručni skup je obogaćen i promotivnim filmom o etno-eko selima na Hvaru i promocijom tradicionalnih proizvoda koju su za ovu prigodu pripremili Grad Hvar i Turistička zajednica Hvara u suradnji sa turističkim agencijama i udrugama na otoku Hvaru.

Odsjek za turizam

16 kronika sdž

Page 17: Kronika SDZ br. 77

događaji

„Kliška tvrđava“ – Providurov stan uskoro u „starom-novom“ sjaju

Radna skupina projekta „Kliška tvrđava“, sastala se 16. veljače, a kako bi se definirale daljnje aktivnosti na uređenju i revitalizaciji tvrđave Klis u 2012. godini. Splitsko- dalmatinska županija je za tu namjenu u Proračunu za 2012. rezervirala 500.000,00 kn, koje će se utrošiti za završetak sanacije istočnog krila Providurovog stana na tvrđavi Klis. Nadalje, kako bi se moglo započeti i sa unutarnjim uređenjem dijela Providurovog stana, Županija će financirati i svu potrebnu dokumentaciju (Glavni projekt za Providurov stan i arhitektonski projekt za unutrašnje uređenje Providurovog

stana). Kratkoročni cilj Radne skupine je da se Providurov stan u potpunosti restaurira, kako bi se mogao koristiti kao rezidencijalni prostor Županije (kao iza druge javne namjene/događaje), te da se postojećim obnovljenim građevinama (oružarnica i barutana) na tvrđavi Klis daju novi sadržaji koji će doprinijeti obogaćenju turističke ponude tog iznimnog kulturnog lokaliteta. Ujedno će se nastaviti sa sanacijom zapadnog dijela Providurovog stana, za koju je Županija osigurala sredstva iz europskog projekta MedPaths u vrijednosti 137 000 eur-a. Dugoročni cilj županijskog projekta „Kliška tvrđava“ je opremanje svom potrebnom infrastrukturom cjelokupnog lokaliteta i nastavak obnove povijesnih građevina, uz pomoć sredstava Županije, resornog ministarstva, te osobito iz sredstava europskih fondova, kako bi se cjelokupnom obnovom tvrđave Klis unaprijedila ponuda kulturnog turizma na području naše Županije.

održan okrugli stol „Novi odnosi spolova u 21. stoljeću – Jesu li žene jači ili slabiji spol?“

Povodom Međunarodnog Dana žena 8. ožujka Povjerenstvo za ravnopravnost spolova Splitsko-dalmatinske županije organiziralo je okrugli stol na temu: „Novi odnosi spolova u 21. stoljeću – Jesu li žene jači ili slabiji spol?“. Predavanje na ovu temu održala je dr. Inga Tomić-Koludrović, profesorica na Odsjeku za sociologiju Filozofskog fakulteta u Zadru. U zanimljivom predavanju profesorica Koludrović predstavila je rezultate istraživanja, podatke o tome gdje se nalazi žena u današnjem društvu u Hrvatskoj, te gdje i kakve se one same vide. U Hrvatskoj, u istraživanju provedenom 2010. godine rezultati su pokazali kako se 63,7%

žena slaže sa konstatacijom da je emancipacija važna za razvoj društva. U Hrvatskoj, žene i dalje daju prednost obitelji, jer i kod kategorije modernih žena obitelj je na 1 mjestu.

Na kraju vrlo zanimljive rasprave, te iznošenja stavova i mišljenja svih sudionika okruglog stola zaključeno je kako izneseni stavovi o odnosu spolova, te raspodjeli uloga u obitelji i društvu ovise o tome kako će se sustav postaviti prema njima. Za sve treba poduzeti određene mjere, a te mjere moraju poduzeti same žene.

Okruglom stolu i predavanju nazočili su, uz predstavnike ženskih udruga i novinara, zamjenik župana Luka Brčić i pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo, razvitak i EU integracije Ivan Udovičić.

A.-M. Škorić

17kronika sdž

Page 18: Kronika SDZ br. 77

događaji

Temeljem članka 16. i 17. Zakona o savjetu mladih, kao i članka 8. Odluke o osnivanju Županijskog savjeta mladih Splitsko-dalmatinske županije („Službeni glasnik Splitsko-dalmatinske županije“, broj 9/07) Savjet mladih u obvezi je za svaku kalendarsku godinu donositi svoj Program rada kao i Financijski plan, te ih dostaviti Županijskoj skupštini na odobrenje. Na svojoj sjednici održanoj 23. studenoga 2011. godine Savjet mladih usvojio je ove zakonske dokumente, a Županijska skupština na svojoj 28. sjednici odobrila je iste.

Kroz svoj Program rada, kao jednu od najvažnijih djelatnosti, Savjet mladih potiče međusobnu suradnju i razmjenu iskustava savjeta mladih općina i gradova Splitsko – dalmatinske županije, županijskih savjeta mladih u Republici Hrvatskoj i odgovarajućih tijela drugih zemalja te vrši konzultacije s organizacijama mladih i za mlade o temama bitnim za mlade. Programom rada Savjeta mladih propisuju se i određuju temeljna načela djelovanja i temeljne smjernice budućeg rada te se utvrđuju programske i druge aktivnosti potrebne za njihovo ostvarenje. Programske aktivnosti kojima se Savjet mladih bavi, te su obuhvaćene Programom rada su: obrazovanje i informatizacija, zapošljavanje i poduzetništvo, kultura mladih, slobodno vrijeme i aktivno sudjelovanje mladih u društvu, socijalna politika, te zdravstvena zaštita i reproduktivno zdravlje. U okviru obrazovanja i informatizacije Savjet mladih zalagati će se za uspostavu sustava vrednovanja neformalnog obrazovanja (poticanje i nagrađivanje prosvjetnih djelatnika koji su aktivno uključeni u provedbu izvanškolskih aktivnosti koje se provode u školama na osnovi volontiranja, a koje su dio neformalnog obrazovanja, priznavanjem dodatnih školskih sati u tjednoj satnici, priznavanje bodova u postupku

stjecanja zvanja mentora i/ili savjetnika ili sl.) i uspostavu jedinstvene baze podataka o mogućnostima obrazovanja na području Splitsko-dalmatinske županije uz kontinuirano primanje prijava novih projekata i programa za uvrštavanje u katalog. Podrazumijeva se i zalaganje za suradnju obrazovnih ustanova i njihovog osnivača s nevladinim sektorom u vidu upotpunjenja nastavnih planova i programa fakultativnim predmetima koje bi izradile srednje škole u suradnji s udrugama (npr. Domovinski rat, zdravstveni odgoj, prevencija ovisnosti, održivi razvoj). Potrebno je poticati mlade na nastavak obrazovanja razvijanjem sustava pravodobnog informiranja tj. određivanjem obveze održavanja prezentacijsko - obrazovnog programa za učenike trećeg i četvrtog razreda srednjih škola uz poticanje učenika za posjećivanje otvorenih dana sveučilišta i potpore zainteresiranima za nastavak školovanja u obliku pojačanog stipendiranja iz Županijskog proračuna za sve vidove visokog obrazovanja. Kreditiranje onih koji nemaju dovoljno financijskih sredstava za ulaganje u svoj razvoj, bilo za stjecanje visokog obrazovanja, znanstvenih titula, neformalnog obrazovanja,

Donesen Program rada Savjeta mladihSplitsko-dalmatinske županije za 2012. godinu

18 kronika sdž

Page 19: Kronika SDZ br. 77

događaji

Donesen Program rada Savjeta mladihSplitsko-dalmatinske županije za 2012. godinu

prekvalifikacije, još je jedan vid pomoći mladim ljudima, budućim nositeljima razvoja Hrvatske. Savjet mladih zalagati će se za dostupnost školskih i prostora visokih učilišta onim udrugama koje učenicima i studentima nude neprofitne obrazovne, športske, izviđačke, kulturne, duhovne, informatičke programe, programe razvoja demokracije, civilnog društva, tolerancije, nenasilja i sl. Potrebno je omogućiti pristup besplatnom i brzom internetu mladima u svim odgojno - obrazovnim ustanovama i visokim učilištima te širiti informaciju o istom.

Suradnja sa udrugama, poticanje aktivizma mladih i razvoj Info-centara za mlade u Splitsko-dalmatinskoj županiji i kvalitetno informiranje mladih je jedno od najvažnijih pitanja kojima se bavi Savjet mladih. Sve kulturne, športske, obrazovne i druge aktivnosti mladih i njihov uspjeh, neposredno zavise od osiguranja adekvatnih prostorija i uvjeta rada udrugama mladih i medijskom pokrivanju istih. Savjet mladih će svojim zalaganjem i suradnjom sa nadležnim tijelima nastojati osigurati barem te minimalne potrebe udruga, a osiguranje kojih je prijeko potrebno i za aktiviranje većeg broja mladih ljudi diljem Splitsko-dalmatinske županije. Svi projekti i programi udruga mladih koji vode poboljšanju bilo kojeg dijela života mladih ljudi bit će podržani, naravno u skladu s mogućnostima Savjeta mladih. Jedna od bitnih pretpostavki aktivizma mladih ljudi, a koju će Savjet mladih poticati u suradnji s postojećim volonterskim centrima i udrugama mladih, je razvoj volonterskog djelovanja mladih (npr. u natječajima za projekte udruga, usmjerene mladima, prednost dati onim projektima koji uključuju mlade volontere). Izrada regionalnog i lokalnih programa za mlade i osiguravanje dostupnosti regionalnog i lokalnih programa za mlade široj javnosti putem web-stranica te određivanje odgovornih operativnih osoba, koje će imati zaduženje povjerenika za rad s mladima i suradnju s organizacijama civilnog društva mladih i za mlade u ministarstvima, uredima Vlade i jedinicama lokalne i regionalne samouprave i njihova edukacija najvažniji su zadatak Savjeta mladih.

Savjet mladih zalagati će se za razvoj sustava prevencije nepohađanja i napuštanja škole i poticanja nastavka obrazovanja putem sufinanciranja projekata organizacija civilnog društva koji razvijaju sustav programa za podršku mladima izloženima riziku napuštanja škole.

Savjet mladih inicirati će pokretanje kontinuiranih edukacijskih programa i kampanja u javnim medijima, radi promicanja i unapređivanja zdravlja i zdravih stilova života mladih (npr. kontakt emisije i parlaonice).

U svom drugom – novom sazivu, za koji je natječaj u tijeku Savjet mladih održati će kontinuitet rada te će nastaviti na temeljima koje je uspostavio prvi saziv Savjeta mladih prethodnim Financijskim planovima i Programima rada.

Kroz 2012. godinu Savjet mladih će nastaviti s donošenjem zaključaka koji proizlaze iz Programa djelovanja za mlade koji je prvi saziv Savjeta mladih donio krajem 2009. godine i Provedbenog plana Nacionalnog programa djelovanja za mlade od 2009. do 2013. godine za 2012. godinu. Iste zaključke će Savjet mladih nastojati što bolje prezentirati Županu, Skupštini i javnosti kako bi ostvarili što više mjera za koje smatramo da su bitne i ostvarive kroz proračun Splitsko-dalmatinske županije. Savjet mladih će se dopisima i pozivanjem na sjednice izravno obraćati pojedinim upravnim odjelima i Skupštini Splitsko-dalmatinske županije, a što će operativno poboljšati izvršenje zaključaka.

Suradnja Savjeta mladih sa udrugama mladih i za mlade te daljnje osvješćivanje javnosti o potrebi osnivanja savjeta mladih u jedinicama lokalne samouprave osnovne su i kontinuirane djelatnosti Savjeta mladih Splitsko-dalmatinske županije.

19kronika sdž

Page 20: Kronika SDZ br. 77

događaji

Toga jutra 4. veljače, osim djece snijegu se radovao i „odrasli“ dio naše županije. Ne pamte ni najstariji žitelji da ga je bilo u tolikoj mjeri. Međutim, nakon prvotnog ushićenja, uslijedili su „bijeli problemi“.

Veliki dio stanovnika naše županije tog prvog dana nije mogao doći do svog radnog mjesta. Međutim ne čekajući još ekstremnije uvijete, te pokušavajući doprijeti do svakog kutka županije zametenih snijegom, Stožer za zaštitu i spašavanje Splitsko-dalmatinske županije počeo je djelovati već od samog početka snježnih nepogoda.

Zbog ekstremno niskih temperatura, snježnih oborina s visokim snježnim nanosima, ledom na prometnicama, olujnim nevremenom i posljedicama njegova djelovanja ( prekida cestovnog prometa, dugotrajnih zastoja na prometnicama,obustave trajektnog prometa između otoka i kopna, izolacije naselja ili pojedinih dijelova naselja i prekida ili otežane opskrbe energentima i životnim namirnicama) 4. veljače u Županiji je odmah održana izvanredna sjednica Stožera pod predsjedanjem načelnika stožera-zamjenika župana Luke Brčića.

Zbog novonastalog stanja župan Splitsko-dalmatinske županije je donio Odluku o proglašenju izravne opasnosti od nastanka elementarne nepogode na području Splitsko-dalmatinske županije. Stožer je odmah

zatražio od čelnika jedinica lokalne samouprave sa ugroženih područja aktiviranje njihovih Stožera za zaštitu i spašavanje koji će procjenjivati i pratiti stanje na terenu. U suradnji sa nadležnim službama i poduzećima na području nadležnosti, procijenio se rizik i poduzele su se mjere usklađenog reagiranja i djelovanja službi kod nepovoljnih vremenskih uvjeta koristeći se Procjenama ugroženosti i Operativnim planovima djelovanjima u nepovoljnim vremenskim uvjetima. Uvela se pripravnost svim službama i operativnim snagama zaštite i spašavanja, te u skladu sa razvojem stanja na terenu, podređenim stožerima naloženo je praćenje i reagiranje te usklađeno djelovanje u nepovoljnim zimskim uvjetima.

U dogovoru sa nadležnim službama određeni su prioriteti čišćenja glavnih prometnih pravaca na državnim cestama: D1 Split – Vrlika, D8 Sevid- Gradac, D-60 Imotski, D220 Bisko-Kamensko, D56 Klis-Muć, D39 Dubci-Cista Provo-Šestanovac, D410 kroz Split, te županijskim cestama: 6137 kroz Kaštela, 6180 – izlaz A1 Zagvozd – Imotski, 6153 Solin-Klis – stara cesta, i 6142 Žrnovnica-Naklice.

Pored koordinacije u čišćenju prometnica prioriteti su bili: privremeno zbrinjavanje osoba kojima je možebitno ugroženo zdravlje i život zbog vremenskih neprilika i osoba koje se zateknu u okolnostima koje im onemogućavaju nastavak putovanja ili povratak u mjesto stanovanja; temeljem procjene rizika ugrožavanja stanovništva (posebno starijima i nemoćnima) definirati potrebne pričuve vode, hrane, energenata i ostalih osnovnih životnih potrepština, izvore njihove nabave te posredstvom HCK-a i Centara za socijalnu skrb način njihove dostave ugroženom stanovništvu.

Stožer zaštite i spašavanja Splitsko-dalmatinske županije preporučio je svim građanima postupanje prema naputcima i mjerama koje nalažu čelnici jedinica lokalne samouprave i žurne službe na terenu, te radi osobne sigurnosti aktivno sudjelovanje u provođenju obveza čišćenja snijega prema odlukama o komunalnom redu. Stožer je preporučio svim građanima ostanak u kućama dok se uvjeti na javno-prometnim površinama ne normaliziraju.

Županija pod snježnim pokrivačem - kronologija

20 kronika sdž

Page 21: Kronika SDZ br. 77

događaji

Županija pod snježnim pokrivačem - kronologijaNa zajedničkoj sjednici Stožera zaštite i spašavanja Županije i Grada

Splita. 6. veljače donesen zaključak o odgodi nastave za sve osnovne i srednje škole na području Splitsko-dalmatinske županije. Nastava se nije održala slijedećih 48 sati (utorak i srijeda). Dežuralo je osam gradskih vrtića, a preporučeno je fakultetima odgoda svih aktivnosti.

Na konferenciji održanoj 8. veljače župan i predstavnici mjerodavnih službi upoznali su javnost sa stanjem u Županiji. Župan je izvijestio kako se svaki dan održavaju sjednice Stožera. Na temelju zaprimljenih izvješća sa terena stanje je ocjenjeno kao bolje nego prijašnjih dana, 98% kategoriziranih cesta je očišćeno, a još oko 900 ljudi u četrdesetak zaselaka na području Županije nije povezano s cestovnim komunikacijama.

Obzirom da se za vikend najavljivala nova snježna mećava, župan je uputio apel građanima i službama da iskoriste dva naredna dana kako bi počistili nakupljeni led na cestama , ulicama i nogostupima. “Stanje je danas značajno bolje nego proteklih dana, ali prognoze za petak najavljuju novi snijeg pa ovim putem apeliram da se ulože dodatni napori i da se ceste i ulice očiste od nakupljenog leda”, naglasio je župan. Petar Vuletić iz zimske službe Županijskih cesta izvijestio je kako je na terenu ukupno 62 vozila i strojeva: 7 radnih strojeva, 19 utovarivača, 20 kamiona , 4 snježne ralice te traktori i kamioni i ostali radni strojevi. Pročelnik Područnog ureda DUZS-a izvijestio je kako se stanje smiruje, što se može vidjeti i po smanjenom broju poziva upućenih u područni centar 112. Koordinira se sa općinskim i gradskim stožerima, te sa gradonačelnicima i načelnicima. Podržao je apel župana za sređivanje stanja, te pripremu za nadolazeće razdoblje. Župan je naglasio kako se može doći do svih naselja i ljudi, ako ne cestom onda uz pomoć GSS-a kao i HV-a koji su stavili na raspolaganje motorne saonice, ali i specijalce skijaše. “Vlada se stanjem i može se intervenirati u svakoj situaciji”, zaključio je župan.

Također, nakon održanog zajedničkog sastanka Stožera za zaštitu i spašavanje Županije i Grada Splita donesena je odluka o odgodi nastave za sve osnovne i srednje škole u Županiji osim osnovnih i srednjih škola na području Makarske i makarskog primorja, Visa i Hvara. U školama na Braču i Šolti ravnatelji su samostalno odlučili hoće li biti odgođena nastava ili će se održavati. Načelnik Županijskog stožera Luka Brčić pozvao je ravnatelje svih skola u Županiji da budu u svojim školama iako nastave nema.

Župan i članovi stožera, kao i županijski čelnici redovito su obilazili najugroženija područja županije posebice područje Vrgorca i Imotskog, a kako bi se na vrijeme moglo intervenirati, te pružiti pomoć i onima koji su najudaljeniji. Županijski pročelnici i djelatnici osobnim primjerom ukazali su građanima kako se u ovim izvanrednim situacijama može pomoći najpotrebnijima. Tako su dragovoljno očistili snijeg i led oko važnih ustanova po gradu Splitu.

Čistili su snijeg oko Doma za starije i nemoćne na Zenti i u Vukovarskoj ulici, zatim Centra Juraj Bonači i Centra Slava Raškaj.

Škola je napokon počela, nakon svih snježnih radosti, ali i nepogoda 13. veljače.

Župan Splitsko-dalmatinske županije, povodom prestanka izravne ugroženosti lošim vremenskim uvjetima područja gradova i općina, a na prijedlog Stožera zaštite i spašavanja Splitsko-dalmatinske županije donio je Odluku o prestanku izravne opasnosti od nastanka elementarne nepogode uzrokovane olujnim vremenom popraćenog padalinama - snijegom i ledenom kišom na području jedinica lokalne samouprava Splitsko-dalmatinske županije.

Pripremila: A.-M. Škorić

21kronika sdž

Page 22: Kronika SDZ br. 77

prirodni okoliš

Javna ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Splitsko-dalmatinske županije utemeljena je 1996. godine prema odredbama Zakona o zaštiti prirode.

Ustanova obavlja djelatnost zaštite, održavanja i promicanja zaštićenih područja Županije u cilju zaštite i očuvanja izvornosti prirode, osiguranja neometanog odvijanja prirodnih procesa i održivog korištenja prirodnih dobara, te nadzire provođenje uvjeta i mjera zaštite prirode na zaštićenim područjima kojima upravlja. Štititi i upravljati prirodnim bogatstvom iznimno je odgovorna zadaća, koja, pored široke lepeze stručnih znanja, traži i dobro organiziranu terensku mrežu koja se sastoji od niza pojedinaca, stručnjaka i amatera, stručnih institucija, udruga i jedinica lokalne

samouprave. Na čelu te mreže je Ustanova koja svojim aktivnostima nastoji sačuvati ovo bogatstvo, a također svojim djelovanjem kroz razne edukativne radionice i predavanja upoznati stanovništvo Županije kolika je važnost očuvanja prirodnih vrijednosti.

Predstavljamo mali dio tih aktivnosti

U suradnji sa Športskim kulturnim društvom „Podgrađe“ i Hrvatskim šumama Ustanova je započela sa realizacijom projekta „Prirodno i rekreativno bogatstvo šume Šćadin“ za koji je jedan dio financijskih sredstava osiguran na natječaju za javne ustanove u zaštiti prirode koji je raspisalo Ministarstva kulture. Po završetku projekta očekuje se da će biti očišćeno i markirano cca 6 km staza kojima će se posjetitelji koristiti da bi se upoznali sa ljepotama ove stoljetne šume hrasta medunca. Ustanova će izraditi promotivni letak a na stazama će biti postavljene informativno-edukativne table te uređena odmorišta. Tijekom mjeseca listopada 2011. u suradnji sa Prirodoslovnim muzejom iz Splita započela su floristička i fitocenološka.

Aktivnosti na ovom projektu nastavljene su i u 2012. godini. Djelatnici Prirodoslovnog muzeja iz Splita zabilježili su 167 biljnih vrsta, a preliminarna istraživanja lišajeva pokazuju da na području Šćadina dolazi 13 vrsta. Inventarizacija lišajeva provodi se u suradnji sa Državnim zavodom za zaštitu prirode koji vrši determinaciju dok uzorkovanje na terenu obavljaju djelatnici Ustanove. Sa dolaskom proljeća djelatnici Ustanove započeti će i sa inventarizacijom herpetofaune (životinje iz klase vodozemaca i gmizavaca). Paralelno sa navedenim istraživanjima provodi se i speleološko rekognosciranje terena.

Zaštita prirode i okoliša, te očuvanje prirodnih vrijednosti Splitsko-dalmatinske županije – glavne smjernice Javne ustanove za upravljanje zaštićenih prirodnih vrijednosti na području SDŽ

Lavopramelia caperata Protoparmeliosi muralisSqumarina cartilaginea

22 kronika sdž

Page 23: Kronika SDZ br. 77

prirodni okoliš

Zaštita prirode i okoliša, te očuvanje prirodnih vrijednosti Splitsko-dalmatinske županije – glavne smjernice Javne ustanove za upravljanje zaštićenih prirodnih vrijednosti na području SDŽ

Ustanova provodi i edukativna predavanja. Tako je u suradnji s Gradom Trogirom organizirala edukativno predavanje pod nazivom: „Utjecaj uzgoja i zaštite bilja na biološku raznolikost“. Edukativno predavanje održano je u Gradskoj vijećnici u Trogiru, 25. siječnja 2012. godine. Bilo je namijenjeno svim korisnicima obradivih poljoprivrednih površina Pantana i u njegovoj neposrednoj blizini. Predavanje je održala viša stručna suradnica mr.sc. Zora Kažimir. Cilj predavanja bio je potaknuti održivi razvoj poljoprivrede za bolje očuvanje biološke i krajobrazne raznolikosti na Pantanu, kao i drugim zaštićenim područjima i područjima Nacionalne ekološke mreže kojima upravlja JU. Kroz edukativna predavanja poljoprivredni korisnici upoznati su sa preventivnim mjerama, kao i sa nekim od sredstava koja su razvrstana izvan

skupine otrova, te nisu štetna ni za ljude ni za biljni i životinjski svijet. Isto predavanje održano je i u Trilju, a kako bi sačuvali prirodne vrijednosti dijela Sinjskog polja koje se nalazi u sklopu Nacionalne ekološke mreže, a kojim također upravlja Ustanova.

Ustanova već par godina organizira obilježavanje značajnih datuma u zaštiti prirode. Tako je i ove godine povodom Svjetskog dana močvarnih staništa 2. veljače, organizirala, zajedno sa Tehničkom školom za strojarstvo i mehatroniku predavanje za učenike te škole. Kroz predavanja srednjoškolci su bili upoznati s osnovnim važnim podacima o močvarama općenito, Ramsarskoj konvenciji, područjima RH koja se nalaze na popisu Ramsarske konvencije i posebnom rezervatu Pantan koji je uvršten i na popis Nacionalne ekološke mreže. Slogan ovogodišnjeg dana je „Vlažna staništa i turizam”.

Također, povodom Dana močvarnih staništa u suradnji s udrugom “Lijepa naša Kaštela” i Muzejem grada Trogira organizirala je okrugli stol-radionicu o problematici upravljanja posebnim ornitološko-ihtiološkim rezervatom Pantan kod Trogira. U sklopu okruglog stola stručni voditelj Javne ustanove, Gvido Piasevoli održao je uvodno predavanje, koje je bilo uvod u raspravu, a cilj je bio na jednom mjestu okupiti i čuti argumentaciju svih zainteresiranih dionika. Razmjena mišljenja bila je korisna Ustanovi u njezinom budućem upravljanju rezervatom, a dionicima za stjecanje realnog uvida u problematiku upravljanja Pantanom i zakonskim odredbama.

Pripremila: A.-M. ŠkorićIzvor: Javna ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području SDŽ

ZnačajnI krajobraZ Šćedro

23kronika sdž

Page 24: Kronika SDZ br. 77

zdravstvo i socijalna skrb

Zahvaljujući iznimno niskom vodostaju u Crvenom jezeru, na zapadnoj strani jezera pojavile su se dvije pećine koje do sada nisu bile dostupne oku javnosti.

To je bio dovoljan povod da sedam članova Hrvatskog planinarskog društva Imotski i ronilačkog kluba Crveno jezero organiziraju ekspediciju s ciljem premijernog ulaska u pećine. S obzirom da se vodostaj u Crvenom jezeru počeo lagano podizati, prijetila je opasnost da voda opet prekrije pećine. Stoga su Ante Fedor Kukavica, Branimir Jukić, Davor Markota, Ante Karin, Milan Gudelj, Ante Đerek i Luka Kolovrat, odlučili pokušati otkriti tajnu ovih ulaza u Crvenom jezeru. Spuštanje opreme, pogotovo gumenog čamca bilo je izuzetno naporno, ali i

tehnički komplicirano. Poseban problem je bio spust niz pedesetak metara okomice takozvanog „Kazana“.

Čast da budu prvi koji su ušli u pećinu pripala je dvojici najspremnijih Anti Fedoru Kukavici i Branimiru

Jukiću, koji su nakon što su preveslali jezero, ušli u pećinu.

Nakon neka dva sata dvojac se vratio pa se trebalo još po vertikali uspeti s gumenjakom, naravno, uz pomoć ostalih članova ekspedicije. Prepuni dojmova, Fedor i Brane su nam ispričali da se nakon stotinjak metara pećina račva na tri strane. Jedan put je uzbrdo i povezan je s pećinom koja je sedamdesetak metara iznad i u koju su ronioci ronili još 1998. u sklopu velike

otkriće u Crvenom jezeru

24 kronika sdž

Page 25: Kronika SDZ br. 77

međunarodne ekspedicije. Drugi put ide u dubinu još tristotinjak metara prema zapadu, a treći prema jugu.

„Krenuli smo prema zapadu, te naišli na kamene dvorane promjera deset puta osam metara, s visinom desetak metara u kojima nema ničega osim mulja i blata Dalje od dvorane vodi uski put, izbrazdan vodom u čvrstim stijenama. Otišli smo tristotinjak metara dalje, jer nam oprema nije dozvoljavala da se upuštamo u daljnje istraživanje. Nakon mjesta do kojeg smo došli put se potpuno sužava, i sve je blatno i mokro. I ovo što smo prvi put u povijesti Imotskog i njegovog Crvenoj jezera ušli u tu pećinu dovoljno je, jer tko zna kada će opet razina vode biti ovako niska“ bio je izvješće sretnog dvojca.

Vijest o ulasku planinara u neistraženu pećinu izazvala je ogromno zanimanje Imoćana, koji su u velikom broju cijelo vrijeme gledali odvažne planinare kako se spuštaju u jezero te ulaze u neistraženu pećinu. Vidilica na Crvenom jezeru bila je puna znatiželjnika svih šest sati koliko je ukupno trajao ovaj pothvat.

Tekst: Luka KolovratFoto: Luka Kolovrat

sport

otkriće u Crvenom jezeru

25kronika sdž

Page 26: Kronika SDZ br. 77

26 kronika sdž

INFO STRANICE SDŽGRADOVI Grad Split• Adresa: Obala kneza Branimira 17, 21000 Split• Telefon: (+385 21) 310-252, 310-253• Faks: (+385 21) 310-254• E-mail: [email protected]• Web: http://www.split.hr

Grad Hvar• Adresa : Fabrika bb, 21450 Hvar• Telefon: (+385 21) 741-608, 718-094• Faks: (+385 21) 718-096• E-mail: [email protected] • Web: http://www.hvar.hr/gradhvar

Grad Imotski• Adresa: dr. Ante Starčevića 23, 21260 Imotski• Telefon: (+385 21) 841-125• Faks: (+385 21) 841-409• E-mail: [email protected]• Web: http://www.imotski.hr

Grad Kaštela• Adresa: Braće Radić 1, 21212 Kaštel Sućurac• Telefon: (+385 21) 205-205• Faks: (+385 21) 224-201• E-mail: [email protected]• Web: http://www.kastela.hr

Grad Komiža• Adresa: Ulica hrvatskih mučenika 9, 21485 Komiža• Telefon: (+385 21) 713-166, 713-019• Faks: (+385 21) 713-166, 713-019• E-mail: [email protected]• Web: http://www.komiza.hr

Grad Makarska• Adresa: Obala kralja Tomislava 1, 21300 Makarska• Telefon: (+385 21) 608-400, 608-401• Faks: (+385 21) 612-046• E-mail: [email protected]• web: http://www.makarska.hr

Grad omiš• Adresa: Trg kralja Tomislava 5/1, 1310 Omiš• Telefon: (+385 21) 755-500, 862-059• Faks: (+385 21) 862-022• E-mail: [email protected]• Web: http://www.omis.hr

Grad Sinj• Adresa: Dragašev prolaz 10, 21230 Sinj• Telefon: (+385 21) 708-601, 821-081• Faks: (+385 21) 826-591• E-mail: [email protected]• Web: http://www.sinj.hr

Grad Solin• Adresa: Stjepana Radića 42, 21210 Solin• Telefon: (+385 21) 555-200, 555-201• Faks: (+385 21) 211-120• E-mail: [email protected]• Web: http://www.solin.hr

Grad Stari Grad• Adresa: Novo Riva 3, 21460 Stari Grad• Telefon: (+385 21) 765-520, 765-022• Faks: (+385 21) 717-818• E-mail: [email protected]• Web: http://www.stari-grad.hr

Grad Supetar• Adresa: Vlačica 5 21400 Supetar• Telefon: (+385 21) 756-710• Faks: (+385 21) 756-712• E-mail: grad-supetarst.t-com.hr• Web: http://www.gradsupetar.hr

Grad trilj• Adresa: Poljičke Republike 15, 21240 Trilj• Telefon: (+385 21) 831-030, 831-135• Faks: (+385 21) 831-198• E-mail: [email protected]

Grad trogir• Adresa: Trg Pape Ivana Pavla II. 1, 21220 Trogir• Telefon: (+385 21) 800-401• Faks: (+385 21) 800-408• E-mail: [email protected]• Web: http://www.trogir.hr

Grad Vis• Adresa: Trg 30. svibnja 1992. 2, 21480 Vis• Telefon: (+385 21) 711-125, 711-031• Faks: (+385 21) 711-063• E-mail: [email protected]

Grad Vrgorac• Adresa: Tina Ujevića 8, 21276 Vrgorac• Telefon: (+385 21) 674-031, 674-128• Faks: (+385 21) 674-012• E-mail: [email protected]• Web: http://www.vrgorac.hr

Grad Vrlika• Adresa: Trg fra Filipa Grabovca 5, 21236 Vrlika• Telefon: (+385 21) 827-023, 827-024• Faks: (+385 21) 827-222• E-mail: [email protected]• Web: http://www.vrlika.hr

OPĆINEOpćina Baška vodaSjedište: Baška VodaAdresa: Obala sv. Nikole 65Telefon: (+385 21) 620-244, 620-691Fax: (+385 21) 620-244E-mail: [email protected]: http://www.baskavoda.hr

Općina BolSjedište: BolAdresa: Uz pjacu 2Telefon: (+385 21) 635-811, 635-114Fax:: (+385 21) 635-044E-mail: [email protected]: opcinabol.hr

Općina BrelaSjedište: BrelaAdresa: Trg žrtava Domovinskog rata 1Telefon: (+385 21) 618-561, 618-330Fax: (+385 21) 618-331, 618-330E-mail: [email protected]: http://www.opcina-brela.hr

Općina Cista ProvoSjedište: Cista ProvoAdresa: Cista Provo bbTelefon: (+385 21) 722-201, 722-103Fax: (+385 21) 670-218, 722-105E-mail: [email protected]: http://www.opcina-cista-provo.hr

Općina DicmoSjedište: DicmoAdresa: Kraj bbTelefon: (+385 21) 837-937Fax: (+385 21) 837-466E-mail: [email protected]

Općina Dugi RatSjedište: Dugi RatAdresa: Poljička cesta 133Telefon: (+385 21) 734-900, 735-291Fax: (+385 21) 734-900E-mail: [email protected]: http://www.dugirat.com

Općina DugopoljeSjedište: DugopoljeAdresa: Trg dr. Franje Tuđmana 1Telefon: (+385 21) 668-290, 668-280Fax: (+385 21) 660-250E-mail: [email protected]: http://www.dugopolje.hr

Općina GradacSjedište: GradacAdresa: Stjepana Radića 3Telefon: (+385 21) 697-601Fax: (+385 21) 697-549E-mail: [email protected]

Općina HrvaceSjedište: HrvaceAdresa: Hrvace bbTelefon: (+385 21) 829-005, 829-186Fax: (+385 21) 829-700E-mail: [email protected]

Općina JelsaSjedište: JelsaAdresa: Riva bbTelefon: (+385 21) 761-400, 761-548Fax: (+385 21) 761-549E-mail: [email protected]: http://www.jelsa.hr

Općina KlisSjedište: KlisAdresa: Megdan 68Telefon: (+385 21) 240-292, 240-445Fax: (+385 21) 240-657E-mail: [email protected]: www.klis.hr

Općina LećevicaSjedište: LećevicaAdresa: 21 202 LećevicaTelefon: (+385 21) 250-099Fax: (+385 21) 250-037E-mail: [email protected]

Općina LokvičićiSjedište: LokvičićiAdresa: Lokvičići bbTelefon: (+385 21) 853-700Fax: (+385 21) 853-700E-mail: [email protected]

Općina LovrećSjedište: LovrećAdresa: Dr. Franje Tuđmana 7Telefon: (+385 21) 723-001Fax: (+385 21) 723-002E-mail: [email protected]: http://www.lovrec.hr

Općina MarinaSjedište: MarinaAdresa: Ulica Ante Rudana 47Telefon: (+385 21) 889-088Fax: (+385 21) 796-541E-mail: [email protected]: http://www.marina.hr

Općina MilnaSjedište: MilnaAdresa: Sridnja kala bbTelefon: (+385 21) 636-122Fax: (+385 21) 636-122E-mail: [email protected]

Općina MućSjedište: Donji MućAdresa: Donji Muć bbTelefon: (+385 21) 652-225, 652-237Fax: (+385 21) 652-214E-mail: [email protected]: http://www.muc.hr

Općina NerežišćaSjedište: NerežišćaAdresa: Nerežišća bbTelefon: (+385 21) 637-300, 637-059Fax: (+385 21) 637-058E-mail: [email protected]: http://www.nerezisca.com

Općina OkrugSjedište: Okrug GornjiAdresa: Bana Jelačića 17Telefon: (+385 21) 886-358Fax: (+385 21) 887-477E-mail: [email protected]

Općina OtokSjedište: Otok na CetiniAdresa: Trg dr. Franje Tuđmana 8Telefon: (+385 21) 834-503Fax: (+385 21) 835-088E-mail: [email protected]: http://www.opcina-otok.hr

Općina PodbabljeSjedište: DrumAdresa: KamenmostTelefon: 021 848 064Fax: 021 848 064

Općina PodgoraSjedište: PodgoraAdresa: A. Kačića Miošića 2Telefon: (+385 21) 625-299, 625-103Fax: (+385 21) 603-954E-mail: [email protected]: http://www.podgora.hr

Općina PodstranaSjedište: PodstranaAdresa: Trg dr. Franje Tuđmana 3Telefon: (+385 21) 330-545, 330-477Fax: (+385 21) 330-271E-mail: [email protected]: http://www.podstrana.hr

Općina PostiraSjedište: PostiraAdresa: Vrilo bbTelefon: (+385 21) 632-133Fax: (+385 21) 632-107E-mail: [email protected]

Općina PrgometSjedište: PrgometAdresa: Prgomet bbTelefon: (+385 21) 797-790, 797-788Fax: (+385 21) 797-790E-mail: [email protected]

Općina Primorski DolacSjedište: Primorski DolacAdresa: Primorski Dolac bbTelefon: (+385 21) 899-445Fax: (+385 21) 899-445E-mail: [email protected]

Općina ProložacSjedište: Proložac DonjiAdresa: Trg dr. Franje Tuđmana bbTelefon: (+385 21) 846-158Fax: (+385 21) 845-013E-mail:[email protected]: http://www.prolozac.hr

Općina PučišćaSjedište: PučišćaAdresa: Trg svetog Jeronima bbTelefon: (+385 21) 633-205, 633-290Fax: (+385 21) 633-205E-mail: [email protected]: http://www.pucisca.hr

Općina RunovićiSjedište: RunovićiAdresa: Trg fra Mije Runovića bbTelefon: (+385 21) 849-507, 849-125Fax: (+385 21) 849-508E-mail: [email protected]: http://www.runovici.hr

Općina SegetSjedište: Seget DonjiAdresa: Trg hrvatskog vitezova Špiro Ševo PrzelinTelefon: (+385 21) 880-037, 880-171Fax: (+385 21) 880-037, 880-171E-mail: [email protected]

Općina SelcaSjedište: SelcaAdresa: Trg Stjepana RadićaTelefon: (+385 21) 622 663Fax: (+385 21) 778-187E-mail: [email protected]: www.selca.hr

Općina SućurajSjedište: SućurajAdresa: Sućuraj bbTelefon: (+385 21) 773-229, 773-435Fax: (+385 21) 717-736E-mail: [email protected]

Općina SutivanSjedište: SutivanAdresa: Blato bbTelefon: (+385 21) 638-366, 717-508Fax: (+385 21) 717-509E-mail: [email protected]: http://www.sutivan.hr

Općina ŠestanovacSjedište: ŠestanovacAdresa: Šestanovac bbTelefon: (+385 21) 721-006, 721-441Fax: (+385 21) 721-006E-mail: [email protected]: http://www.opcina-sestanovac.com

Općina ŠoltaSjedište: GrohoteAdresa: Podkuća 8Telefon: (+385 21) 654-150, 654-123, Fax: (+385 21) 654-130E-mail: [email protected]

Općina TučepiSjedište: TučepiAdresa: Kraj 39 ATelefon: (+385 21) 623-568Fax: (+385 21) 623-595E-mail: [email protected]: http://www.tucepi.hr

Općina ZadvarjeSjedište: ZadvarjeAdresa: Zadvarje bbTelefon: (+385 21) 729-018Fax: (+385 21) 729-018E-mail: [email protected]

Općina ZagvozdSjedište: ZagvozdAdresa: Franje Tuđmana 65Telefon: (+385 21) 847-080, 670-172Fax: (+385 21) 847-080E-mail: [email protected]: http://www.zagvozd.hr

Općina ZmijavciSjedište: ZmijavciAdresa: ZmijavciTelefon: (+385 21) 840-588, 840-177Fax: (+385 21) 840-177E-mail: [email protected]: hhtp//www.zmijavci.hr

Page 27: Kronika SDZ br. 77

Općina PučišćaSjedište: PučišćaAdresa: Trg svetog Jeronima bbTelefon: (+385 21) 633-205, 633-290Fax: (+385 21) 633-205E-mail: [email protected]: http://www.pucisca.hr

Općina RunovićiSjedište: RunovićiAdresa: Trg fra Mije Runovića bbTelefon: (+385 21) 849-507, 849-125Fax: (+385 21) 849-508E-mail: [email protected]: http://www.runovici.hr

Općina SegetSjedište: Seget DonjiAdresa: Trg hrvatskog vitezova Špiro Ševo PrzelinTelefon: (+385 21) 880-037, 880-171Fax: (+385 21) 880-037, 880-171E-mail: [email protected]

Općina SelcaSjedište: SelcaAdresa: Trg Stjepana RadićaTelefon: (+385 21) 622 663Fax: (+385 21) 778-187E-mail: [email protected]: www.selca.hr

Općina SućurajSjedište: SućurajAdresa: Sućuraj bbTelefon: (+385 21) 773-229, 773-435Fax: (+385 21) 717-736E-mail: [email protected]

Općina SutivanSjedište: SutivanAdresa: Blato bbTelefon: (+385 21) 638-366, 717-508Fax: (+385 21) 717-509E-mail: [email protected]: http://www.sutivan.hr

Općina ŠestanovacSjedište: ŠestanovacAdresa: Šestanovac bbTelefon: (+385 21) 721-006, 721-441Fax: (+385 21) 721-006E-mail: [email protected]: http://www.opcina-sestanovac.com

Općina ŠoltaSjedište: GrohoteAdresa: Podkuća 8Telefon: (+385 21) 654-150, 654-123, Fax: (+385 21) 654-130E-mail: [email protected]

Općina TučepiSjedište: TučepiAdresa: Kraj 39 ATelefon: (+385 21) 623-568Fax: (+385 21) 623-595E-mail: [email protected]: http://www.tucepi.hr

Općina ZadvarjeSjedište: ZadvarjeAdresa: Zadvarje bbTelefon: (+385 21) 729-018Fax: (+385 21) 729-018E-mail: [email protected]

Općina ZagvozdSjedište: ZagvozdAdresa: Franje Tuđmana 65Telefon: (+385 21) 847-080, 670-172Fax: (+385 21) 847-080E-mail: [email protected]: http://www.zagvozd.hr

Općina ZmijavciSjedište: ZmijavciAdresa: ZmijavciTelefon: (+385 21) 840-588, 840-177Fax: (+385 21) 840-177E-mail: [email protected]: hhtp//www.zmijavci.hr

ŽUPANIJSKI UPRAVNI ODJELII SLUŽBE

Ured ŽupanaTel: +385 21 400 212 Fax: + 385 21 400 166Adresa: Domovinskog rata 2/IV

Tajništvo ŽupanijeTel: + 385 21 400 252Fax: + 385 21 400 087Adresa: Domovinskog rata 2/IV

Upravni odjel za gospodarstvo, razvitak i europske integracijeTel: +385 21 400 232Fax: +385 21 400 085Adresa: Domovinskog rata 2/IV

Upravni odjel za pomorstvo i turizamTel: + 385 21 400 282 Fax: + 385 21 400 153Adresa: Domovinskog rata 2/I

Upravni odjel za zdravstvo i socijalnu skrbTel: + 385 21 400-223Fax: + 385 21 400-000Adresa: Domovinskog rata 2/IV

Upravni odjel za prosvjetu, kulturu i športTel: + 385 21 400-222Fax: + 385 21 400-000Adresa: Domovinskog rata 2/IV

Upravni odjel za proračun i financijeTel: + 385 21 400 272 Fax: + 385 21 400 071Adresa: Domovinskog rata 4/III

Upravni odjel za graditeljstvo, komunalne poslove, infrastrukturu i zaštitu okolišaTel: +385 21 400-120Fax: + 385 21 490-941Adresa: Bihaćka 1

Upravni odjel za prostorno uređenje Tel: +385 21 400-130Fax: + 385 21 490-940Adresa: Bihaćka 1

Služba za javnu nabavuTel: +385 21 400 030Fax: + 385 21 400-166Adresa: Domovinskog rata 2/I

Služba unutarnje revizijeTel: + 385 21 400-299 Adresa: Domovinskog rata 2/IV

Splitsko-dalmatinska županija• Sjedište: Split

• Adresa: Domovinskog rata 2

• Telefon: 021 400 259

• E-mail: [email protected]

• Web stranica: http://www.dalmacija.hr

27kronika sdž

Page 28: Kronika SDZ br. 77

Zaštićena područja - Posebni rezervat - Pantan

Lokalitet je proglašen 2000. godine posebnim ornitološko-ihtiološkim rezervatom. To je močvara nedaleko od grada Trogira i ostatak je nekadašnje močvare, koja je zapremala znatno veću površinu, ali je kroz povijest zasipanjem i urbanizacijom njezina površina smanjena. Ipak, Pantan i danas ima svoju vrijednost kao tipičan primjer močvare uz istočnu jadransku obalu, gdje se miješaju slatka voda i more, što stvara specifične biocenoze. Temeljni fenomen je boćati močvarni ekosustav, posebno važan za neke riblje vrste, te migracije močvarnih ptica. Rezervat je trajno ugrožen ilegalnim lovom, nasipavanjem, izgradnjom, izlovom školjaka, neadekvatnim turističkim i rekreativnim korištenjem, te svojom objektivno malom površinom.