Top Banner
ZÁKLADNÁ ŠKOLA HLAVNÁ 5, DRUŽSTEVNÁ PRI HORNÁDE Kritéria na hodnotenie výchovno-vzdelávacích výsledkov žiakov v predmete Telesná a športová výchova Mgr. Pavol Trojčák
25

Kritéria na hodnotenie výchovno vzdelávacích výsledkov …...Kritéria hodnotenia predmetu TSV je v vútorý doku uet školy, ktorý zhro uažďuje všetky údaje o hod vote ví

Jan 29, 2021

Download

Documents

dariahiddleston
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
  • ZÁKLADNÁ ŠKOLA HLAVNÁ 5, DRUŽSTEVNÁ PRI HORNÁDE

    Kritéria na hodnotenie výchovno-vzdelávacích výsledkov žiakov v predmete

    Telesná a športová výchova

    Mgr. Pavol Trojčák

  • 1 Mgr. Pavol Trojčák

    Obsah

    Úvod ........................................................................................................................................................ 2

    1. Ciele hodnotenia ............................................................................................................................. 3

    2. Zásady hodnotenia .......................................................................................................................... 4

    3. Vzdelávacie štandardy ..................................................................................................................... 5

    5. Podklady na hodnotenie................................................................................................................ 18

    6. Hodnotenie prospechu a klasifikácia žiaka.................................................................................... 19

  • 2 Mgr. Pavol Trojčák

    Úvod

    Telesná a športová výchova je súčasť výchovy a vzdelávania žiakov našej školy. Telesná a športová výchova je na našej škole organizovaná ako povinný predmet a je zahrnutá v osnovách v rozsahu dvoch hodín týždenne. Povinný vyučovací predmet je špecifický svojím zameraním na cieľavedomé telesné, funkčné a pohybové zdokonalenie žiakov, čím prispieva k upevňovaniu zdravia, k zvyšovaniu telesnej zdatnosti a pohybovej výkonnosti. Poskytuje základné teoretické a praktické telovýchovné vzdelanie z vybraných odvetví telesnej výchovy a športu. Pomáha odstraňovať nedostatky u zdravotne oslabených žiakov. Plní významnú kompenzačnú a motivačnú funkciu. Utvára kladný vzťah k pohybovej aktivite, k telesnej výchove a k športu. Výrazne prispieva k psychickému, sociálnemu a morálnemu vývinu žiakov uplatňovaním olympijských ideí v telovýchovnej a športovej činnosti. Pomáha hľadať a rozvíjať pohybovo nadaných žiakov.

    Všeobecným cieľom telesnej a športovej výchovy ako vyučovacieho predmetu je umožniť žiakom rozvíjať kondičné a koordinačné schopnosti na primeranej úrovni, osvojovať si, zdokonaľovať a upevňovať pohybové návyky a zručnosti, zvyšovať svoju pohybovú gramotnosť, zvyšovať všeobecnú pohybovú výkonnosť a zdatnosť, prostredníctvom vykonávanej pohybovej aktivity pôsobiť a dbať o zdravie, vytvárať trvalý vzťah k pohybovej aktivite, telesnej výchove a športu s ohľadom na ich záujmy, predpoklady a individuálne potreby ako súčasť zdravého životného štýlu a predpokladu schopnosti celoživotnej starostlivosti o vlastné zdravie.

    Dôležitou a neoddeliteľnou súčasťou výchovno-vzdelávacej práce na základnej škole je hodnotenie a klasifikácia žiakov. Proces hodnotenia a klasifikácie vychádza z ustanovenia zákona SNR č. 542/1990 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve. Základné ustanovenia o hodnotení a klasifikácii žiaka sú obsiahnuté vo Vyhláške MŠ SSR č. 143/1984 Zb. v znení vyhlášky MŠMŠ SR č. 409/1990 Zb. o základnej škole, v Smerniciach o základnej škole č. 7496/1985-20 z 5. júla 1985 /Zvesti MS a MK SSR, ročník 1985, zošit 8/ a v Doplnku k metodickým pokynom na hodnotenie a klasifikáciu žiakov základných škôl /č. 1514/86-20 z 18.3.1986/. V súčasnosti klasifikácia a hodnotenie žiakov vychádza z aktuálnych platných metodických pokynov (Metodického pokynu č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy č.2011-3121/12824:4-921 platného od 1.mája 2011...... a následných metodických pokynov).

    Metodické pokyny na hodnotenie a klasifikáciu žiakov základných škôl sa riadia vyššie vymenovanými právnymi predpismi a podrobnejšie rozpracovávajú metodiku ich použitia v procese hodnotenia a klasifikácie žiakov. Konkretizujú spôsob získavania podkladov a postup pri hodnotení a klasifikácii. Metodické pokyny členia hodnotenie a klasifikáciu na priebežnú a súhrnnú, ktoré sa vyjadrujú buď klasifikačným stupňom alebo slovným komentárom, ktorý musí mat konštruktívny, povzbudzujúci charakter a má byť zameraný na pozitívnu motiváciu žiaka.

  • 3 Mgr. Pavol Trojčák

    1. Ciele hodnotenia

    Cieľom hodnotenia vzdelávacích výsledkov žiakov v škole je poskytnúť žiakovi a jeho rodičom spätnú väzbu o tom, ako žiak zvládol danú problematiku, v čom má nedostatky, kde má rezervy, aké sú jeho pokroky. Súčasťou hodnotenia je tiež povzbudenie do ďalšej práce, návod, ako postupovať pri odstraňovaní nedostatkov.

    Cieľom je zhodnotiť prepojenie vedomostí so zručnosťami a spôsobilosťami. Dbáme na to, aby sme prostredníctvom hodnotenia nerozdeľovali žiakov na úspešných a neúspešných. Hodnotenie vykonávame na základe určitých kritérií, prostredníctvom ktorých sledujeme vývoj žiaka.

    Pri hodnotení učebných výsledkov žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami sa bude brať do úvahy možný vplyv zdravotného znevýhodnenia žiaka na jeho školský výkon. V princípe odlišujeme hodnotenie spôsobilostí od hodnotenia správania.

    Kritéria hodnotenia predmetu TSV je vnútorný dokument školy, ktorý zhromažďuje všetky údaje o hodnotení a klasifikovaní žiakov na Základnej škole v Družstevnej pri Hornáde.

  • 4 Mgr. Pavol Trojčák

    2. Zásady hodnotenia

    Hodnotenie žiakov je nevyhnutná súčasť výchovno-vzdelávacieho procesu, ktorá má informatívnu, korekčnú a motivačnú funkciu. Žiaci musia byť v procese vzdelávania pravidelne hodnotení a majú právo dozvedieť sa výsledok hodnotenia.

    Hodnotenie žiakov v predmete TSV sa realizuje klasifikáciou. Klasifikácia je jednou z foriem hodnotenia, jej výsledky sa vyjadrujú určenými stupňami na 5 bodovej stupnici.

    Vo výchovno-vzdelávacom procese TSV sa uskutočňuje priebežné a celkové hodnotenie:

    a) priebežné hodnotenie sa uskutočňuje pri hodnotení čiastkových výsledkov a prejavov žiaka na vyučovacích hodinách a má hlavne motivačný charakter; učiteľ zohľadňuje vekové a individuálne osobitosti žiaka a prihliada na jeho momentálnu psychickú i fyzickú disponovanosť.

    b) celkové hodnotenie žiaka vo vyučovacom predmete TSV sa uskutočňuje na konci prvého polroka a druhého polroka v školskom roku a má čo najobjektívnejšie zhodnotiť úroveň jeho vedomostí, zručností a návykov v danom vyučovacom predmete.

    V procese hodnotenia učiteľ uplatňuje primeranú náročnosť, pedagogický takt voči žiakovi, rešpektuje práva dieťaťa a humánne sa správa voči žiakovi.

    Predmetom hodnotenia vo výchovno-vzdelávacom procese sú najmä učebné výsledky žiakov, ktoré dosiahli vo vyučovacom predmete, v súlade s požiadavkami vymedzenými v učebných osnovách, schopnosti používať osvojené vedomosti, zručnosti a návyky, ako aj usilovnosť, osobnostný rast, rešpektovanie práv iných osôb, ochota spolupracovať a správanie žiakov podľa vnútorného poriadku školy.

    Pri hodnotení výsledkov práce žiaka sa postupuje v súlade s:

    a) výchovno-vzdelávacími požiadavkami vzdelávacích programov, b) požiadavkami na rozvoj všeobecných kompetencií, c) učebnými plánmi, učebnými osnovami a štandardami.

  • 5 Mgr. Pavol Trojčák

    3. Vzdelávacie štandardy

    Pri hodnotení výchovno-vzdelávacích výsledkov v predmete TSV vychádzame z prílohy ŠVP, Vzdelávacia oblasť: Zdravie a pohyb , ktorú Posúdila a schválila ÚPK pre telesnú a športovú

    výchovu pri ŠPÚ Bratislava v roku 2009. Štandard je súhrn požiadaviek (operacionalizovaných cieľov na učebné výkony žiakov, ktoré majú byt schopní preukázať po osvojení si základného učiva). V telesnej výchove vzdelávacie štandardy sú koncipované ako tematické (zostavené pre jednotlivé odvetvia – tematické celky základného učiva učebných osnov) a ako výstupné, t. j. stanovujú, čo majú žiaci vedieť, vedieť zacvičiť, vykonať na konci 2. stupňa základnej školy.

    Štandardy majú v učebnom procese riadiacu funkciu. Okrem toho, že vyjadrujú požiadavky na vedomosti a zručnosti, pohybovú výkonnosť, súčasne usmerňujú učiteľa pri výbere metód, foriem a prostriedkov vyučovania, ktorými možno stanovené požiadavky na vedomosti a zručnosti čo najefektívnejšie splniť.

    U žiakov by mali spĺňať významnú motivačnú funkciu, podporovať učebnú aktivitu a záujem o telovýchovné vzdelávanie.

    VÝSTUPNÝ VZDELÁVACÍ ŠTANDARD

    Poznatky z telesnej výchovy a športu

    V telovýchovnom procese sú poznatky základným predpokladom uvedomelého osvojovania si pohybových činností, rozvíjania pohybových schopností a výchovy charakterových a iných vlastností osobnosti. Majú dôležitý význam pri vytváraní postojov k zdravému životnému štýlu i k celoživotnej pohybovej aktivite. Sú podmienkou úspešného vykonávania praktických činností. Delia sa na všeobecné a špecifické. Špecifické poznatky sa dotýkajú každého tematického celku.

    KOMPETENCIA

    Žiak vie vysvetliť dôvody potreby vykonávania pohybovej činnosti v súvislosti s ochranou vlastného zdravia.

    VÝKONOVÝ ŠTANDARD

    poznať drobné organizačné formy telesnej a športovej výchovy, vedieť vysvetliť potrebu rozcvičenia pred vykonávaním pohybovej činnosti, dodržiavať pravidlá správnej životosprávy, vedieť posúdiť a diagnostikovať úroveň svojej pohybovej výkonnosti a telesného rozvoja

    podľa daných noriem, poznať základné olympijské idey a riadiť sa nimi vo svojom živote, vedieť poskytnúť prvú pomoc pri úraze v rôznom prostredí, dodržiavať bezpečnostné a hygienické požiadavky pri vykonávaní pohybovej činnosti, dodržiavať osvojené pravidlá pri vykonávaní pohybových činností, používať odbornú terminológiu osvojených pohybových činností.

    OBSAHOVÝ ŠTANDARD

    Všeobecné poznatky:

    základné poznatky o formách pohybovej aktivity v režime dňa (ranné cvičenie, spontánna pohybová aktivita, racionálne využívanie voľného času a pod.),

    úloha rozcvičenia pred vykonávaním pohybových činností,

  • 6 Mgr. Pavol Trojčák

    význam správnej životosprávy pre pohybový výkon a negatívne vplyvy fajčenia, alkoholu a nedovolených látok na zdravie a pohybový výkon,

    telesné zaťaženie, meranie a vyhodnocovanie údajov o pulzovej frekvencii, poznatky o rozvoji a diagnostikovaní základných pohybových schopností, poznatky o telesnom vývine a jeho diagnostikovaní, základné poznatky z biológie človeka súvisiace a účinkom pohybovej aktivity na vlastný

    organizmus, úspechy našich športovcov na OH, MS, ME, olympijská výchova so zameraním na poznatky o Medzinárodnom olympijskom výbore,

    Slovenskom olympijskom výbore (poznať jeho symboliku), o olympijských hrách, kalokagatii a fair-play,

    prvá pomoc pri drobných poraneniach.

    Špecifické poznatky:

    odborná terminológia vo všetkých TC, technika, taktika a metodika osvojovaných pohybových činností, pravidlá súťaženia v osvojených pohybových činnostiach a základné činnosti rozhodcu.

    Všeobecná gymnastika

    KOMPETENCIA

    Žiak v tematickom celku všeobecnej gymnastiky dosahuje takú úroveň osvojenia gymnastických činností – polôh, pohybov, cvičebných tvarov, väzieb, že je schopný predviesť pohybový celok, pohybovú skladbu individuálne a skupinovo, podľa stanovených požiadaviek (pravidiel). Dosahuje tak zvýšenie úrovne pohybových schopností, osvojenie gymnastických zručností, ktoré pomáhajú zlepšiť zdravotne orientovanú zdatnosť bežnej školskej populácie.

    VÝKONOVÝ ŠTANDARD

    vedieť správne pomenovať, popísať jednotlivé cvičebné polohy, pohyby, cvičebné tvary, vedieť zostaviť a viesť rozcvičenie, vedieť prakticky ukázať gymnastické cvičenia, zvládnuť cvičebné väzby a pohybové

    kombinácie s ich vykonaním v zostave jednotlivca alebo skupiny, vedieť preukázať poznatky z organizácie, bezpečnosti, dopomoci, záchrany, uplatňovať

    optimálnu techniku pri vykonávaní základných gymnastických polôh, lokomočných pohyboch, cvičebných tvaroch,

    vedieť ohodnotiť techniku, estetiku a kompozíciu (obsahovú skladbu) konaného gymnastického cvičenia, postrehnúť a posúdiť chyby v predvedení, držaní tela, rozsahu pohybov, svalovom napätí, ochabnutosti tela,

    vedieť posúdiť reálne svoju individuálnu pohybovú úroveň.

    OBSAHOVÝ ŠTANDARD

    Vedomosti:

    zásady držania tela, správne držanie tela, chybné držanie tela, základné názvoslovie telesných cvičení, pohybové prostriedky všeobecnej gymnastiky, štruktúra gymnastickej jednotky – úvodná, prípravná, hlavná, záverečná časť vyučovacej

    hodiny, prípravné, imitačné cvičenie, metodický postup osvojovania a zdokonaľovania polôh,

    pohybov, cvičebných tvarov, väzieb,

  • 7 Mgr. Pavol Trojčák

    organizačná činnosť na vyučovacej jednotke (hodine), zdravotne orientovaná zdatnosť, pohybový režim, redukcia hmotnosti, obezity, pozitívny životný štýl.

    Na základe týchto a ďalších vedomostí je možné u žiakov rozvíjať schopnosti a nadobudnúť nasledovné zručnosti:

    Zručnosti a schopnosti:

    cvičenia rozvíjajúce kondičné, kondično-koordinačné, koordinačné schopnosti, technicky správne polohy a pohyby hlavy, trupu, nôh, paží, lokomócie, cvičenie na náradí a s

    náradím, cvičenie s náčiním, tyče, aeróbne činky, expandre), výrazová estetika rytmických a aerobikových pohybov vykonávania všeobecných gymnastických činností,

    cvičebný program na zlepšovanie stavu pohybového a oporného aparátu tela s cieleným rozvojom pohybových schopností a zručností,

    formovanie telesných proporcií, kultivovaného prejavu osobnosti žiaka.

    1. Kondičná gymnastika

    posilňovacie cvičenie paží, nôh, chrbtového svalstva, brušného svalstva s jednorazovým, niekoľkonásobným opakovaním, s cieleným zameraním na jednotlivé časti tela:

    o kľuky v kľaku, kľuky vo vzpore stojmo vpredu, vzadu, kľuky vo vzpore ležmo vpredu, vzadu znožmo, roznožmo,

    o výpony, poskoky, skoky odrazom obojnožne, jednonože, o záklony trupu v ľahu vpredu, sed – ľah vzadu, o zhyby vo vise, vo vise stojmo, vise ležmo na rebrine, hrazde, kruhoch, bradlách. o Podľa cieľa rozvoja kondičných, kondično-koordinačných schopností:

    - tonizačný program zameraný na držanie tela v správnom napätí svalov v ľahu, kľakoch, sedoch, podporoch, postojoch bez náčinia, náradia, s náčiním (fit lopty, overbally, dyna-bandy...), s náradím, na náradí,

    - všeobecný kondičný program s obsahom statických, dynamických cvičení, - plyometrický program zameraný na rozvoj dynamickej sily nôh, - vytrvalostno-silový program, cvičenia paží, nôh, trupu, brucha, bokov (kľuky, zhyby vo vise stojmo, prednosy v sede, vo vise, mierne záklony v ľahu, dvíhanie trupu, nôh v ľahu na boku.

    2. Základná gymnastika

    Akrobatické cvičenie:

    o ľah vznesmo; stojka na lopatkách znožmo, s čelným, bočným roznožením; sed roznožmo, hlboký predklon; sed znožmo predklon; kotúle vpred, kotúle vzad s rôznou východiskovou a výslednou polohou, väzby kotúľov so skokmi a obratmi,

    o stojka na rukách s oporou rúk na lavičku, stojka na rukách s dopomocou o rebrinu (stenu), stojka na rukách s polohou nôh bočne, čelne,

    o premet bokom s dopomocou, premet bokom samostatne, o podpor stojmo prehnute vzad (most na hlave, most vo vzpore na rukách).

    Skoky a obraty:

    o skoky odrazom obojnožne – znožmo, skrčmo prípätmo, skrčmo roznožmo čelne, bočne, s obratom o 180° – 360°,

  • 8 Mgr. Pavol Trojčák

    o obraty obojnožne v postojoch – prestupovaním, krížením, prísunom. Obraty jednonože prednožením o 180° – 360°.

    Cvičenie na náradí a s náradím:

    o rebriny: rúčkovanie v podpore ležmo, vo vise prednosy skrčmo, prednosy, postupovanie po rebrinách, výdrž v zhybe, odrazom z nôh zhyby,

    o lavičky, nízka kladinka: chôdza vpred, vzad, bokom; beh; poskoky, skok striedavo strižný; váha predklonmo; obrat znožmo o 180° v drepe, podrepe, stoji; zoskok odrazom obojnožne – znožmo, roznožmo čelne, skrčmo prípätmo, skrčmo prednožmo; väzby, zostava (1 – 2 – 3 dĺžky náradia),

    o preskok: opakované odrazy z mostíka pri opore (rebrina, spolucvičiaci), nadväzné odrazy z viacerých mostíkov, letová fáza znožmo, roznožmo čelne, skrčmo prípätmo, skrčmo roznožmo s doskokom na žinenky (medzi mostíkmi krátky beh); odrazom z mostíka výskok do vzporu drepmo, vzporu roznožmo; skrčka, roznožka, odbočka,

    o hrazda: zhyb stojmo, zhyb; vis vznesmo, vis strmhlav, vis vznesmo roznožmo bočne; výmyk; prešvihy únožmo vpred, vzad; zoskoky – prekot vpred, zákmihom doskok na podložku,

    o lano: šplhanie.

    Cvičenie s náčiním:

    o švihadlo – preskoky na mieste, z miesta znožmo, jednonože, skrižmo, striedavonožne, väzby, zostava, pohybová skladba,

    o tyč – priamivé cvičenia, cvičenia zvyšujúce rozsah pohyblivosti kĺbov, chrbtice, elasticitu svalov,

    o plná lopta, lopta – kotúľanie, hádzanie a chytanie, o šatka – oblúky, kruhy osmy, vlnenie, hádzanie a chytanie, väzby, zostava, pohybová skladba,

    rope skiping (skákanie cez švihadlo).

    Relaxačné a dychové cvičenie:

    o aktívna kinetická relaxácia, o pasívna kinetická relaxácia, o cvičenie prehĺbenia nádychu a výdychu v stoji, vo vzpore kľačmo, v sede, drepe, predklone. o Poradové cvičenie: o nástup, pochod, povely.

    3. Rytmická gymnastika

    o cvičenie na taktovanie (tlieskanie, tamburínka), hudbu – pérovanie, pohupy, kroky, chôdza,

    behy, rovnováhové cvičenie, obraty, skoky s pohybmi hlavy, paží, trupu vo vysokých a nízkych polohách v 2/4, 3/4 a 4/4 takte bez náčinia, s náčiním; prísunný, poskočný, premenný (polkový) krok v 2/4 takte; prísunný, valčíkový, mazurkový v 3/4 takte; rytmické cvičenie navzájom spájať,

    o pohybová skupinová skladba na 32 – 64 dôb na hudbu.

    4. Kompenzačné cvičenia

    o odstraňovanie a korigovanie telesných a pohybových nedostatkov spôsobených jednostrannou sedavou činnosťou,

    o cvičenia kĺbovej pohyblivosti a elasticity svalov, pasívne – sed roznožmo, predklon; ľah vznesmo; pohyby ťahom – v ľahu prednožiť skrčmo P/Ľ nohu, chytiť za predkolenie a ťahať k trupu; aktívne – švihanie nohy v ľahu, stoji do prednoženia, unoženia, zanoženia,

  • 9 Mgr. Pavol Trojčák

    o cvičenia posilňovacie zamerané lokálne na problematické časti tela.

    Za pomoci týchto vedomostí, zručností a schopností v priebehu vyučovacieho procesu predpokladáme vytvorenie postojov u žiakov:

    Postoje:

    mať pozitívny vzťah ku gymnastickým činnostiam, ako potreby ich celoživotného vykonávania,

    vedieť účelovo využiť voľný čas s cieľom podporiť zdravie, zdatnosť, pestovať pozitívne spoločenské vzťahy medzi ľuďmi všetkých vekových kategórií, využívať bohatý pohybový obsah gymnastických cvičení na dosiahnutie fyzickej výkonnosti,

    zdravotne orientovanej zdatnosti, pozitívnych psychických, emocionálnych a estetických pocitov z pohybu,

    mať vytvorený pozitívny postoj k správnemu životnému štýlu so snahou o sebazdokonaľovanie, práceschopnosť, húževnatosť, disciplínu,

    prijímať a dodržiavať normy a pravidlá kolektívu.

    Atletika

    KOMPETENCIA

    Žiak vie využívať základné atletické lokomócie pri udržiavaní a zvyšovaní svojej telesnej zdatnosti a uplatňuje získané vedomosti, zručnosti a návyky v každodennom živote.

    VÝKONOVÝ ŠTANDARD

    vedieť sa orientovať v základných atletických disciplínach, charakterizovať ich a prakticky demonštrovať,

    poznať význam a vplyv základných prostriedkov kondičnej prípravy na zdravý rozvoj organizmu a využívať ich vo svojej spontánnej pohybovej aktivite,

    poznať základné pravidlá atletických disciplín a pod dohľadom pedagóga, byť schopný pomáhať pri organizácii a rozhodovaní atletických súťaží,

    poznať význam rozcvičenia a vedieť sa aktívne zapojiť do jeho vedenia, poznať a v živote uplatňovať zásady fair-play ako súťažiaci, rozhodca, organizátor, divák.

    OBSAHOVÝ ŠTANDARD

    Vedomosti:

    základná terminológia a systematika atletických disciplín, technika atletických disciplín, základné pravidlá súťaženia a rozhodovania atletických súťaží, organizácia súťaží (časomerač, rozhodca, zapisovateľ), zásady fair-play, bezpečnosť a úrazová zábrana, zásady hygieny a vplyv atletiky na zdravý vývin mládeže.

    Na základe týchto a ďalších vedomostí možno u žiakov rozvíjať schopnosti a nadobudnúť nasledovné zručnosti:

  • 10 Mgr. Pavol Trojčák

    Zručnosti a schopnosti:

    základy racionálnej techniky pohybových činností (atletická abeceda, nízky a polovysoký štart, švihový a šliapavý beh, šprint, vytrvalostný beh, štafetový a prekážkový beh, skok do diaľky skrčmo a kročmo, skok do výšky, hod loptičkou a granátom, vrh guľou),

    rozvoj kondičných a koordinačných schopností, základné (pomocné) funkcie rozhodcu a organizátora atletických súťaží, využitie základných atletických lokomócií pri rozvoji telesnej zdatnosti a pohybovej

    výkonnosti.

    Za pomoci týchto vedomostí, zručností a schopností v priebehu vyučovacieho procesu predpokladáme vytvorenie nasledovných postojov u žiakov:

    Postoje:

    mať trvalý pozitívny vzťah k atletickým činnostiam ako predpokladu pre ich celoživotné uplatňovanie v individuálnej pohybovej aktivite a udržiavaní zdravia,

    preukazovať pozitívny postoj k súťaženiu, preukazovať pozitívny vzťah k súperom, dodržiavať prijaté zásady v rámci skupiny, vedieť súperiť, kooperovať a tolerovať súperov, prejavovať snahu o sebazdokonaľovanie, húževnatosť, vytrvalosť, cieľavedomosť.

    Základy gymnastických športov

    KOMPETENCIA

    Žiak v tematickom celku základy gymnastických športov dosahuje takú úroveň osvojenia činností gymnastického športu, že je schopný predviesť individuálne alebo v skupine zostavu podľa daných pravidiel.

    VÝKONOVÝ ŠTANDARD

    poznať gymnastické športy, vedieť popísať disciplíny, ich cvičebný obsah, zameranie a cieľ, vedieť správne pomenovať cvičebné polohy, pohyby, cvičebné tvary, vedieť zostaviť a viesť rozcvičenie so zameraním na vybraný gymnastický šport, vedieť prakticky ukázať imitačné, prípravné cvičenia, základné cvičebné tvary, zaradiť a

    predviesť pohybové kombinácie v zostave jednotlivca alebo skupiny, uplatňovať optimálnu techniku pri vykonávaní gymnastických polôh, lokomočných pohyboch,

    cvičebných tvaroch, vedieť ohodnotiť techniku, estetiku a skladbu gymnastického cvičenia v disciplínach

    vybraného gymnastického športu, dokázať postrehnúť chyby v predvedení, držaní tela, rozsahu pohybu, svalovom napätí,

    poznať práva a povinnosti v gymnastických pretekoch, vedieť posúdiť reálne svoju individuálnu športovú úroveň.

    OBSAHOVÝ ŠTANDARD

    Vedomosti:

    význam a zmysel vykonávania gymnastických športov, zásady držania tela, esteticko-pohybové prostriedky gymnastických športov, terminológia polôh a pohybov, cvičebných tvarov, disciplíny a cvičebný obsah športovej gymnastiky žien, mužov; športového aerobiku,

    modernej gymnastiky, gymteamu,

  • 11 Mgr. Pavol Trojčák

    prípravné, imitačné cvičenie, metodický postup osvojovania a zdokonaľovania polôh, pohybov, cvičebných tvarov, väzieb, zostavy, spoločnej pohybovej skladby,

    zásady motorického učenia v gymnastických športoch, organizácia pretekov, zásady bezpečného správania, dopomoc, záchrana pri cvičení, zdravotne orientovaná výkonnosť, redukcia hmotnosti, obezity, pozitívny životný štýl.

    Na základe týchto a ďalších vedomostí je možné u žiakov rozvíjať schopnosti a nadobudnúť nasledovné zručnosti:

    Zručnosti a schopnosti:

    cvičenia rozvíjajúce kondičné, kondično-koordinačné, koordinačné schopnosti, prípravné a imitačné cvičenia, polohy a pohyby častí tela, lokomočné pohyby, akrobacia,

    cvičenie na náradí a s náradím, cvičenie s náčiním, výrazovo-estetické prostriedky gymnastických a aerobikových pohybov,

    kondičná zložka, technická zložka gymnastických športov.

    1. Športová gymnastika – prostné, hrazda, preskok, kladina - D, kruhy – CH:

    Prostné – zostava na páse (žinenkách), 1 – 2 rady.

    Akrobacia:

    o ľah vznesmo; stojka na lopatkách znožmo, s čelným, bočným roznožením; kotúle vpred, kotúle vzad v rôznych obmenách východiskovej, hlavnej, výslednej polohe, kotúľové väzby

    o stojka na rukách s rôznou polohou nôh, stojka na rukách – kotúľ vpred, o premet bokom, väzby s kotúľom vpred, vzad, stojkou na rukách – kotúľ vpred, o podpor stojmo prehnute vzad.

    Skoky a obraty:

    o skoky odrazom obojnožne – znožmo, skrčmo prípätmo, skrčmo, roznožmo čelne, bočne, s obratom o 180° – 360° – skok odrazom jednonože s prednožením striedavonožne (nožnice), upažiť,

    o obraty obojnožne v postojoch.

    Rovnovážne cvičenie:

    o váha predklonmo.

    Cvičenie kĺbovej pohyblivosti a elasticity svalov:

    o sed roznožný.

    Hrazda po ramená - zostava minimálne 4 cvičebné tvary:

    o výmyk, toč jazdmo vpred, toč vzad alebo vpred, prešvihy únožmo vpred, vzad, zoskok.

    Preskok - koza na šírku D, na dĺžku CH, kôň na dĺžku CH:

    o skrčka, roznožka, odbočka.

    Nízka kladina D (do 110 cm) - zostava 2 dĺžky náradia:

  • 12 Mgr. Pavol Trojčák

    o chôdza, tanečné kroky, predskok, 2 skoky, rovnovážny cvičebný tvar, obrat jednonože o 180°; ľah vznesmo/kotúľ vpred, zoskok odrazom obojnožne s roznožením čelne, skrčmo prednožmo.

    Kruhy CH:

    o kmihanie vo vise, vis vznesmo, vis strmhlav, zhyb vo vise.

    2. Moderná gymnastika dievčatá – švihadlo, lopta, šatka:

    o švihadlo – preskoky na mieste, z miesta znožmo, jednonože, skrižmo, striedavonožne; krúženie – kruhy, osmičky; kmihanie; hádzanie a chytanie,

    o lopta – kotúľanie a prevaľovanie; odrážanie; hádzanie a chytanie; vyvažovanie, o šatka (závoj) – oblúky, kruhy osmičky, vlnovky, hádzanie a chytanie. o Zostava, spoločná pohybová skladba s náčiním na hudbu 30 – 60 sekúnd.

    Za pomoci týchto vedomostí, zručností a schopností v priebehu vyučovacieho procesu predpokladáme vytvorenie postojov u žiakov:

    Postoje:

    mať vytvorený trvalý pozitívny vzťah ku gymnastickým športom, ako predpokladu pre ich celoživotný záujem,

    preukázať kladný postoj k účelnému zameraniu využitia voľného času, k udržaniu fyzického a psychického zdravia,

    preukázať pozitívny postoj k telovýchovnému a športovému procesu, s kladnou motiváciou k súťaženiu v rámci pretekov,

    mať vyformované estetické cítenie pri formovaní telesných proporcií a kultivovaného prejavu osobnosti žiaka,

    pestovať pozitívne spoločenské vzťahy medzi ľuďmi všetkých vekových kategórií, využívať bohatý cvičebný obsah gymnastických športov na dosiahnutie pohybovej

    výkonnosti, zdravotne orientovanej zdatnosti, pozitívnych psychických, emocionálnych a estetických pocitov,

    prejaviť pozitívny postoj k správnemu životnému štýlu so snahou o sebazdokonaľovanie, práceschopnosť, húževnatosť, disciplínu, zdravé sebavedomie,

    prijímať a dodržiavať normy a pravidlá kolektívu, zásady fair-play, reálne prijímať víťazstvá a prehry v športovej súťaži i v spoločenskom prostredí.

    Športové hry

    KOMPETENCIA

    Žiak vo vybraných športových hrách dosahuje takú úroveň osvojenia herných činností jednotlivca, herných kombinácií a systémov, že je schopný hrať stretnutie podľa pravidiel.

    VÝKONOVÝ ŠTANDARD

    vedieť správne pomenovať, popísať, prakticky ukázať, v hre (stretnutí) uplatniť techniku základných herných činností jednotlivca a využiť herné kombinácie a systémy,

    vedieť pomenovať a popísať funkcie hráčov v obrane i v útoku, vedieť vysvetliť základné pravidlá vybraných športových hier, vedieť zostaviť a prakticky viesť rozcvičenie (vlastné, aj skupinu spolužiakov) pred hrou, resp.

    stretnutím,

  • 13 Mgr. Pavol Trojčák

    vykonávať funkciu rozhodcu (pomocného rozhodcu), zapisovateľa, časomerača na hodinách určených na hru (stretnutie) a v záujmovej forme športových hier a viesť jednoduchý pozorovací hárok o hráčskom výkone družstva,

    vedieť posúdiť reálnu hodnotu svojho individuálneho športového výkonu a aj výkonu svojho družstva.

    OBSAHOVÝ ŠTANDARD

    Vedomosti:

    systematika herných činností, základná terminológia, technika herných činností jednotlivca, herné kombinácie a herné systémy, herný výkon v športových hrách, hodnotenie športového výkonu, funkcie hráčov na jednotlivých postoch, základné pravidlá vybraných športových hier, organizácia jednoduchej súťaže v športových hrách (rozhodcovia, časomerači, zapisovatelia,

    pozorovatelia a pod.), zásady fair-play.

    Na základe týchto a ďalších vedomostí možno u žiakov rozvíjať schopnosti a nadobudnúť nasledovné zručnosti:

    Zručnosti a schopnosti:

    kondičná príprava, základné kondičné a koordinačné schopnosti,

    popísať a prakticky ukázať správnu techniku herných činností jednotlivca:

    o basketbal – prihrávka jednou rukou od pleca, dribling, streľba zhora z miesta, z krátkej a strednej vzdialenosti, bránenie hráča bez lopty a s loptou,

    o futbal – prihrávka, tlmenie lopty, streľba, dribling, obsadzovanie hráča bez lopty a s loptou, o hádzaná – prihrávka jednou rukou od pleca s veľkým náprahom, dribling, streľba zhora z

    miesta, skokom do bránkoviska, obsadzovanie útočníka bez lopty s loptou, o volejbal – odbitie horné na mieste, po pohybe, nad seba, pred seba, odbitie pod uhlom,

    spodné podanie, prihrávka na nahrávača pri sieti, nahrávka nad seba, o iné vyučované športové hry,

    plniť úlohy (funkcie) súvisiace s realizáciou hry v stretnutí: hráčske funkcie, funkcie

    rozhodcov, jednoduché organizačné funkcie, efektívne plniť taktické úlohy družstva v hre (stretnutí), poznať a vykonávať pohybové činnosti, ktoré pôsobia na rozvoj kondičnej pripravenosti pre

    dané športové hry.

    Za pomoci týchto vedomostí, zručností a schopností v priebehu vyučovacieho procesu predpokladáme vytvorenie postojov u žiakov:

    Postoje:

    prejavovať trvalý pozitívny vzťah k športovým hrám ako predpokladu na ich celoživotné uplatňovanie v individuálnej pohybovej aktivite,

    súťažením v športových hrách preukázať pozitívny postoj k telovýchovnému procesu, mať pozitívny vzťah k spoluhráčom i k súperovi, dodržiavať prijaté normy a pravidlá,

  • 14 Mgr. Pavol Trojčák

    dodržiavať zásady fair-play, prejavovať snahu o sebazdokonaľovanie, húževnatosť, statočnosť, vytrvalosť, mať zážitok z vykonávanej pohybovej činnosti, vedieť zvíťaziť a prijať prehru v športovom stretnutí i v živote, uznať kvality súpera.

    Plávanie

    KOMPETENCIA

    Žiak – plavec – dokáže preplávať technicky správne s príslušným štartovým skokom a obrátkou 200 m jedným alebo viacerými plaveckými spôsobmi.

    VÝKONOVÝ ŠTANDARD

    vedieť správne vykonať a prakticky ukázať základné plavecké pohyby zo zvoleného plaveckého spôsobu v plaveckom bazéne, plaveckej učebni,

    vedieť pomenovať a popísať základné obrátky pri zvolenom plaveckom spôsobe, vedieť vysvetliť základné pravidlá plaveckých pretekov, vedieť správne používať plavecké okuliare a nadľahčovacie pomôcky.

    preplávať technicky správne s príslušným štartovým skokom a obrátkou:

    a) minimálna úroveň: 50 m jedným plaveckým spôsobom

    b) pokročilá úroveň: 200 m jedným alebo viacerými plaveckými spôsobmi.

    OBSAHOVÝ ŠTANDARD

    Vedomosti:

    základné poznatky o TC, základné hygienické pravidlá, otužovanie, disciplína, technika plaveckých spôsobov, bezpečnosť, úrazová zábrana, uvedomelá pomoc v núdzi, zdravotný význam plávania, plávanie v životnom štýle súčasného človeka, vedenie rozcvičenia na suchu pred zahájením plávania, základná terminológia, názvy plaveckých spôsobov, plavecký výstroj, príprava a starostlivosť o výstroj, bezpečnosť pri plávaní a pohybe v bazénových a vedľajších priestoroch, základné pravidlá žiackych plaveckých pretekov.

    Zručnosti a schopnosti:

    Obsah základného plaveckého nácviku:

    1. Hry vo vode. Nácvik hríbika, lovenie predmetov

    2. Nácvik a zdokonaľovanie splývania s dýchaním

    3. Nácvik práce dolných končatín pri plaveckých spôsoboch K, P, Z

    4. Zdokonaľovanie práce dolných končatín K, Z, P a dýchanie do vody

    5. Individuálne odstraňovanie chýb

  • 15 Mgr. Pavol Trojčák

    6. Nácvik práce paží K, Z, P

    7. Zdokonaľovanie práce paží P, K, Z v súhre s dýchaním do vody

    8. Nácvik súhry zvoleného plaveckého spôsobu K, Z alebo P

    9. Zdokonaľovanie súhry: K, Z, P

    10. Štafetové súťaže. Dopomoc unavenému plavcovi

    Obsah zdokonaľovacieho plaveckého výcviku:

    1. Kraulové a znakové dolné končatiny (DK) s dosku a dýchanie, (resp. prsia)

    2. Kraulové a znakové paže s doskou medzi (DK) a dýchanie (resp. prsia)

    3. Súhra (PS) kraul, znak, prsia a dýchanie. Odstraňovanie nedostatkov

    4. Lovenie predmetov so skokom

    5. Štafetové súťaže

    6. Zdokonaľovanie súhry. Plávanie K, Z, P (50 m vzdialenosť)

    7. Plavecké obrátky

    8. Plávanie pod vodou

    9. Dopomoc vo dvojici

    10. Štartový skok

    Za pomoci týchto vedomostí, zručností a schopností v priebehu vyučovacieho procesu predpokladáme vytvorenie postojov u žiakov:

    Postoje:

    emotívnosťou vodného prostredia získať trvalý pozitívny vzťah k plávaniu v bazéne a aj v prírode (pod dozorom),

    mať trvalý vzťah k plaveckým a iným vodným športom, v pravidelnej pohybovo-rekreačnej činnosti využívať plávanie, mať pozitívny vzťah k ostatným účastníkom vykonávajúcim plavecké aktivity.

    Sezónne činnosti

    KOMPETENCIA

    Žiak vo vybraných sezónnych činnostiach dosahuje primeranú úroveň osvojenia jednotlivých techník zjazdového a bežeckého lyžovania.

    VÝKONOVÝ ŠTANDARD

    vedieť správne vykonať a prakticky ukázať základné pohyby na lyžiach s prispôsobením sa rôznym terénnym nerovnostiam resp. prekážkam pri jazde,

    vedieť pomenovať a popísať základné techniky jednotlivých jázd, oblúkov, brzdení a pod., vedieť vysvetliť základné pravidlá vybraných sezónnych činností, vedieť správne vykonať základné bezpečnostné techniky – pády, pri vykonávaní sezónnych

    činností,

  • 16 Mgr. Pavol Trojčák

    zostaviť a prakticky viesť rozcvičenie (vlastné, aj skupiny cvičencov) pred začiatkom jednotlivých sezónnych aktivít,

    vedieť správne prispôsobiť výstroj a výzbroj potrebný pre vykonávanie jednotlivých sezónnych činností,

    plniť úlohy (funkcie) súvisiace s pretekmi v jednotlivých sezónnych činnostiach – funkcia rozhodcu, organizátora a pod.

    OBSAHOVÝ ŠTANDARD

    Vedomosti:

    techniky jednotlivých pohybových činností z oblasti sezónnych činností, výstroj a výzbroj, príprava a údržba výstroja a výzbroja, základná terminológia, názvy pohybových zručností, práce a bezpečnosť pri vykonávaní sezónnych činností, základné pravidlá vybraných sezónnych činností, organizácia jednoduchých pretekov v sezónnych činnostiach.

    Na základe týchto a ďalších vedomostí možno u žiakov rozvíjať schopnosti a nadobudnúť nasledovné zručnosti:

    Zručnosti a schopnosti:

    kondičná príprava, základné kondičné , koordinačné a pohybové schopnosti, popísať a prakticky ukázať správnu techniku sezónnych činností:

    1. Zjazdové lyžovanie

    o postoje a pohyby na lyžiach, obraty, chôdze, výstupy, pády a vstávanie, základný zjazdový postoj, zjazd šikmo svahom, brzdenie, oblúky v pluhu, prívrat spodnou lyžou, prívrat hornou lyžou, nadväzované oblúky a jazda cez terénne nerovnosti.

    2. Bežecké lyžovanie o chôdza, základný, striedavý beh, beh s odpichom súpažne, korčuľovanie, výstupy,

    obraty, brzdenie, odšliapávanie.

    Za pomoci týchto vedomostí, zručností a schopností v priebehu vyučovacieho procesu predpokladáme vytvorenie postojov u žiakov:

    Postoje:

    emotívnosťou jednotlivých sezónnych činností získať trvalý pozitívny vzťah k sezónnym činnostiam a pobytu v prírode resp. k zimnej prírode,

    mať trvalý vzťah k týmto sezónnym činnostiam, vykonávať pravidelnú pohybovo-rekreačnú činnosť s využitím sezónnych činností, formovať morálno-vôľové vlastnosti s cieľom zoznamovať sa s prírodou, prejavovať snahu o sebazdokonaľovanie, húževnatosť, statočnosť a vytrvalosť, pestovať pozitívny vzťah k ostatným účastníkom vykonávajúcim sezónne činnosti.

    Cvičenia v prírode

    KOMPETENCIA

    Žiak dosahuje takú roveň nadobudnutých vedomostí a zručností, ktoré mu umožnia aktívne a bezpečne sa pohybovať a táboriť vo voľnej prírode a zároveň vytvoria predpoklady pre uplatnenie tejto aktivity v jeho ďalšom živote.

  • 17 Mgr. Pavol Trojčák

    VÝKONOVÝ ŠTANDARD

    vedieť sa orientovať v prírode podľa turistických značiek, mapy, buzoly, ale aj prírodných úkazov,

    absolvovať súvislý presun v teréne presunovým prostriedkom podľa výberu, vedieť opísať a vysvetliť základné pravidlá správania sa v prírodnom prostredí smerujúce k

    jeho ochrane, poznať historické a kultúrne pamiatky v okolí svojho bydliska a regiónu, vedieť poskytnúť adekvátnu prvú pomoc, vedieť organizovať pohybové hry v prírode, poznať pravidlá cestnej premávky pre chodcov a cyklistov.

    OBSAHOVÝ ŠTANDARD

    Vedomosti:

    základy odbornej turistickej terminológie, základy pre výber, prípravu a likvidáciu táboriska, základné vedomosti o ochrane a tvorbe životného prostredia, základy úrazovej zábrany a bezpečnosti, základy odborno-technických vedomostí a zručností z turistiky, základy pravidiel cestnej premávky pre chodcov a cyklistov – ovláda dopravné značky.

    Zručnosti a schopnosti:

    presun mierne členitým terénom s prekonávaním terénnych prekážok, cvičenia rovnováhy na prírodných prekážkach, nosenie prírodných predmetov jednotlivo, v dvojiciach a iných skupinách (klady, kamene,

    brvná a pod.), orientácia na stanovisku podľa buzoly, určovanie azimutu, orientácia podľa mapy, určovanie a výber vybraných smerov presunu, výber, príprava a likvidácia ohniska, základné pravidlá ochrany životného prostredia, kultúrnych a historických pamiatok, praktické poskytnutie prvej pomoci (umelé dýchanie, masáž srdca, protišokové opatrenia,

    stabilizovaná poloha, ošetrenie povrchového poranenia, zlomenín, omrzlín, popálenín), jazda na bicykli, zmeny smeru a rýchlosti jazdy, otáčanie, predchádzanie a jazda zručnosti.

    Za pomoci týchto vedomostí, zručností a schopností v priebehu vyučovacieho procesu predpokladáme vytvorenie postojov u žiakov:

    Postoje:

    zapájať sa do aktivít súvisiacich s pobytovými a turistickými činnosťami v prírode, ako predpokladu na ich celoživotné uplatňovanie v individuálnej pohybovej aktivite,

    dodržiavať prijaté normy a pravidlá nevyhnutné pre presun a pobyt vo voľnej prírode, prejavovať snahu o sebazdokonaľovanie, húževnatosť, statočnosť a vytrvalosť, mať pozitívny zážitok z vykonávanej pohybovej aktivity.

  • 18 Mgr. Pavol Trojčák

    5. Podklady na hodnotenie

    Podklady na hodnotenie výchovno-vzdelávacích výsledkov a správania žiaka získava učiteľ najmä týmito metódami, formami a prostriedkami:

    sústavným diagnostickým pozorovaním žiaka, sústavným sledovaním výkonu žiaka a jeho pripravenosti na vyučovanie, rôznymi druhmi skúšok (pohybové, písomné, ústne), testami všeobecných pohybových

    schopností, špecifických pohybových činnosti a návykov ; uplatňujeme aj metódy referátov a projektov,

    analýzou výsledkov rôznych pohybových činností žiaka, konzultáciami s ostatnými pedagogickými zamestnancami a podľa potreby s odbornými

    zamestnancami zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, všeobecného lekára pre deti a dorast, najmä u žiaka s trvalejšími psychickými a zdravotnými ťažkosťami a poruchami,

    rozhovormi so žiakom a so zákonným zástupcom žiaka.

    Žiak je z predmetu TSV skúšaný prakticky, prípadne ústne a najmenej dvakrát v polročnom hodnotiacom období v princípe vždy na konci každého tematického celku.

    Učiteľ oznamuje žiakovi výsledok každého hodnotenia a posúdi klady a nedostatky hodnotených prejavov a výkonov. Po ústnom skúšaní učiteľ oznámi žiakovi výsledok ihneď. Výsledky hodnotenia praktických pohybových činností a písomných prác oznámi žiakovi najneskôr do 10 dní.

    Učiteľ vedie evidenciu o každom hodnotení žiaka. Podkladom pre celkové hodnotenie vyučovacieho predmetu sú:

    známky za testy pohybovej výkonnosti, za zvládnutie pohybových zručností v jednotlivých tematických celkoch, známky za aktivitu na hodinách , známky za ústne odpovede, písomné práce a vedomostné testy.

  • 19 Mgr. Pavol Trojčák

    6. Hodnotenie prospechu a klasifikácia žiaka

    Stupeň prospechu určí učiteľ, ktorý vyučuje predmet TSV. Ak v predmete, vyučuje viac učiteľov, určia stupeň prospechu za klasifikačné obdobie po vzájomnej dohode.

    Pri súhrnnej klasifikácii a hodnotení sa pri určovaní stupňa prospechu v predmete TSV hodnotí kvalita vedomostí a zručností, ktorú žiak dosiahol na konci hodnotiaceho obdobia, pričom sa prihliada na systematickosť práce počas celého obdobia. Stupeň prospechu sa neurčuje na základe priemeru klasifikácie za príslušné obdobie.

    Prospech žiaka vo vyučovacom predmete TSV klasifikuje týmito stupňami:

    1 – výborný

    2 – chválitebný

    3 – dobrý

    4 – dostatočný

    5 – nedostatočný

    6.1. Všeobecné kritéria hodnotenia TSV

    Hlavným kritériom hodnotenia je individuálne zlepšenie v pohybových zručnostiach, vedomostiach, psychomotorických schopnostiach, v snahe o lepšie výkony, ale aj angažovanosť v telesnej výchove.

    Stupeň 1 (výborný)

    Žiak si osvojí hodnotenú pohybovú činnosť tak, že ju vykonáva technicky správne, účelne, rytmicky. Orientuje sa v priestore, má pekné držanie tela, pohyb v súlade s hudbou. V pohybovej činnosti preukazuje samostatnosť, tvorivosť. V hre je iniciatívny, dodržiava pravidlá a účelne uplatňuje osvojené herné činnosti. Vedomosti žiaka sú celistvé a presné. Uplatňuje ich samostatne pri riešení úloh. Má aktívny vzťah k telovýchovnej, športovej a turistickej činnosti a záujem o vlastné telesné zdokonaľovanie. Je aktívny v mimoškolskej a športovej činnosti.

    Stupeň 2 (chválitebný)

    Žiak vykonáva pohyb – s drobnými chybami v technike ale účelne, plynule, rytmicky. Orientuje sa v priestore, v držaní telá má malé nedostatky podobne ako vo vyjadrení hudby pohybom. V hre je kolektívny a zriedka porušuje pravidlá hry. Žiakove vedomosti sú v podstate celistvé a presné (s nevýznamnými chybami). Uplatňuje ich s malou pomocou učiteľa pri riešení pohybových úloh.

    Stupeň 3 (dobrý)

    Žiak vykonáva pohyb s väčšími chybami v technike nie vždy účelne, v priestore sa chybne orientuje. Porušuje plynulosť a rytmus pohybu a jeho súlad s hudbou. Má väčšie nedostatky v držaní tela, pohyb vykonáva s malou pomocou alebo v uľahčených podmienkach. Čiastočne napodobňuje ostatných. V hre je málo pohotový, neiniciatívny, málo kolektívny a často porušuje pravidlá. Vedomosti žiaka majú medzery a chyby. Pri ich uplatňovaní potrebuje pomoc učiteľa. K telovýchovnej činnosti má nevyhranený postoj.

    Stupeň 4 (dostatočný)

    Žiak pohyb vykonáva s veľkými technickými chybami, alebo len čiastočne, resp. ho vykonáva s veľkou pomocou učiteľa. Veľmi zle sa orientuje v priestore, silne porušuje plynulosť a rytmus pohybu,

  • 20 Mgr. Pavol Trojčák

    ako aj jeho súlad s hudbou. V hre je zväčša nepohotový, netvorivý, pasívny, nekolektívny a porušuje pravidlá. Vedomosti žiaka majú vážne medzery a chyby. Žiak ich vie uplatniť len pri riešení ľahkých úloh a s pomocou učiteľa. Jeho postoj k telesnej výchove je negatívny.

    Stupeň 5 (nedostatočný)

    Žiakove vedomosti sú veľmi medzerovité, nesústavné, chybné. Žiak sa ani nepokúsi vykonávať pohyb alebo vykoná iný pohyb. Nie je schopný hrať v kolektíve. Žiak vôbec neprejavuje úsilie plniť uložené úlohy na hodinách telesnej výchovy. Má negatívny postoj k hodinám telesnej výchovy so snahou vyhnúť sa tejto činnosti.

    6.2. Konkrétne kritéria hodnotenia TSV

    TC Basketbal

    Žiak splnil ciele TC ak:

    v plnej miere ovláda pravidlá basketbalu, v hre sa nimi riadi, vie primeranou rýchlosťou vzdialenejšou rukou driblingom obchádzať méty, vie po plynulom driblingu bez porušenia pravidiel o krokoch urobiť dvojtakt a vystreliť

    úspešne na kôš, plynulo, dostatočne rýchlo, prudko a presne prihráva, lopta mu nevypadáva z rúk, žiak vie dostatočne presne prihrať, urobiť klamný pohyb do opačnej strany, dostatočne

    rýchlo vyštartuje do želaného smeru k lopte a košu, prijme prihrávku a bez driblingu alebo s driblingom zakončí činnosť streľbou po dvojtakte. Celú útočnú kombináciu vykoná bez porušenia pravidiel o krokoch,

    aktívne sa zapája do hry, snaží sa uvoľňovať bez lopty, vie podľa potreby striedať herné činnosti jednotlivca v útoku (dribling, prihrávka, streľba),neporušuje pravidelne pravidlá o krokoch, po strate lopty si hľadá hráča, ktorého má brániť nefauluje.

    Žiak nesplnil ciele TC ak:

    mu robí problémy koordinácia pohybov, dribluje pomaly, okolo méty dribluje vnútornou rukou (nekryje si loptu a stráca ju spod kontroly, odskakuje mu),

    ak porušuje pravidlo o krokoch, má koordinačné problémy splniť túto činnosť, pohyb nie je plynulý, technika streľby na kôš nevytvára predpoklady pre jej úspešnosť,

    ak lopta im vypadáva z rúk, prihrávky nie sú dostatočne presné, plynulé a prudké (prihrávajú oblúkom),

    ak má problémy s orientáciou, technikou pohybu a s primeranou rýchlosťou vykonania pohybu potrebnou pre bránenie hráča,

    ak evidentne porušuje pravidlá basketbalu, má problémy so zvládnutím techniky herných činností jednotlivca a s ich pospájaním do celku, ktorý predstavuje uvedená kombinácia.

    TC Hádzaná

    Žiak splnil ciele TC ak:

    v plnej miere ovláda pravidlá hádzanej, v hre sa nimi riadi, ak bez prerušenia technicky správne vykoná 5 prihrávok o stenu od pleca zhora na stenu

    jednou rukou tak, aby odrazenú loptu chytal dvomi rukami zhora, dribluje medzi métami po vyznačenej dráhe (dribluje vždy rukou vzdialenejšou od méty) a

    strieľa po trojtakte na bránku skokom do bránkoviska, ak po ukončení útočnej fázy čo najskôr zaujme správne miesto v obrane. Spolupracuje v

    obrane so spoluhráčmi; ovláda preberanie,

  • 21 Mgr. Pavol Trojčák

    v útoku sa snaží použiť nacvičené herné činnosti, úspešne strieľa, občas vytvára strelecké situácie spolužiakom.

    Žiak nesplnil ciele TC ak:

    ak pri prihrávaní o stenu spadne lopta na zem, loptu nechytá držaním zhora a pod.,

    ak stále dribluje jednou rukou, t. j. pri obchádzaní jednotlivých mét aj vnútornou rukou, nevykoná plynulo streľbu na bránku skokom do bránkoviska po trojtakte,

    ak neovláda základné pravidlá, je v hre pasívny, zapája sa do hry len vtedy, keď je donútený spoluhráčmi,

    v obrane a v útoku hrá živelne, technicky neovláda základné herné činnosti.

    TC Volejbal

    Žiak splnil ciele TC ak:

    v plnej miere ovláda pravidlá volejbalu, v hre sa nimi riadi, Žiak zvláda podanie zdola z ľubovoľného miesta, odbitie obojruč vrchom, odbitie obojruč

    spodom nad seba a odbitie jednoruč cez sieť správnou technikou, v hre volejbalu uplatňuje všetky naučené techniky odbitia a podania.

    Žiak nesplnil ciele TC ak:

    žiak nezvláda podanie zdola, odbitie obojruč vrchom, odbitie obojruč spodom nad seba a odbitie jednoruč cez sieť,

    ak neovláda základné pravidla hry, bodovanie a výmenu pozícií hráčov v poli,

    v hre volejbalu nevie uplatniť základné herné techniky.

    TC Futbal

    Žiak splnil ciele TC ak:

    v plnej miere ovláda pravidlá futbalu, v hre sa nimi riadi, žiak po rozbehu kop do lopty vnútornou stranou nohy do postavenej malej brány, ak ovláda prebratie lopty po prihrávke a vnútornou stranou nohy presne prihráva

    spoluhráčovi, ak po prebratí lopty vie vystreliť na bránu priamym priehlavkom nohy, vedie loptu priamym smerom, na vytýčenej vzdialenosti, ak je v hre aktívny, snaží sa plniť herné úlohy v obrane i v útoku. Technicky správne ovláda

    základné herné činnosti jednotlivca. Prejavuje schopnosť spolupracovať s ostatnými hráčmi. V hre neporušuje pravidlá futbalu.

    Žiak nesplnil ciele TC ak:

    žiak nezvláda kop do lopty vnútornou stranou nohy do postavenej malej brány,

    ak neovláda prebratie lopty po prihrávke a vnútornou stranou nohy a nedokáže presne prihrať spoluhráčovi,

    ak je v hre pasívny, zapája sa do hry len keď je nútený spoluhráčmi. Technicky správne neovláda herné činnosti jednotlivca. Porušuje pravidlá.

    TC Gymnastika

    Žiak splnil ciele TC ak:

    pozná delenie gymnastiky a gymnastických disciplín,

  • 22 Mgr. Pavol Trojčák

    zvláda technicky správne gymnastické prvky: kotúľ, vpred, vzad, letmo, stojku na hlave, rukách, premet bokom, preskok cez kozu roznožkou, skrčkou a odbočkou, vzpor na hrazde, výmyk na dosažnej hrazde vpred, vzad, kmihanie vo vise, zoskok predkmihom a zákmihom na doskočnej hrazde, na kladine prvky ako rovnovážna chôdza, predskok odrazom jednonožne s doskokom znožmo, podrep, otočka v stoji o 180°, otočka v podrepe o 180°, váhu predklonmo, sed roznožmo a zoskok z kladiny,

    dokáže zacvičiť technicky správne a plynulo predpísanú zostavu v prosných cvičeniach, zostavu na hrazde a kladine.

    Žiak nesplnil ciele TC ak:

    nepozná delenie gymnastiky a disciplín,

    nezvláda vykonať vôbec alebo technicky správne gymnastické prvky: kotúľ, vpred, vzad, letmo, stojku na hlave, rukách, premet bokom, preskok cez kozu roznožkou, skrčkou a odbočkou, vzpor na hrazde, výmyk na dosažne hrazde vpred, vzad, kmihanie vo vise, zoskok predkmihom a zákmihom na doskočnej hrazde, na kladine prvky ako rovnovážna chôdza, predskok odrazom jednonožne s doskokom znožmo, podrep, otočka v stoji o 180°, otočka v podrepe o 180°, váhu predklonmo, sed roznožmo a zoskok z kladiny,

    nedokáže zacvičiť technicky správne a plynulo predpísanú zostavu v prosných cvičeniach, zostavu na hrazde a kladine.

    TC Atletika

    Žiak splnil ciele TC ak:

    pozná delenie atletiky a atletických disciplín, bežeckých disciplín a ich delenie podľa dĺžky trate,

    žiak vie zakľaknúť do štartových blokov, vie rýchlo zareagovať na štartový signál. Žiak dokáže plynulo predlžovať dĺžku bežeckého kroku až do doby vzpriamovania trupu tela. Má koordinované pohyby paží s dolnými končatinami, vie si určiť vhodné tempo a skoordinovať dýchanie s pohybom paží pri vytrvalostných behoch,

    žiak dokáže realizovať štafetovú odovzdávku v plnej rýchlosti, vie technicky správne vykonať hod kriketovou loptičkou alebo granátom, a zrealizovať vrh guľou chrbtovou technikou.

    Žiak nesplnil ciele TC ak:

    nepozná delenie atletiky a atletických disciplín,

    žiak nevie zaujať štartové postavenie (zakľaknúť do blokov).Nevie rýchlo zareagovať na zvukový alebo optický signál, nevie skoordinovať pohyby paží a nôh s dýchaním.

    žiak nedokáže realizovať štafetovú odovzdávku v plnej rýchlosti, beh spomaľuje prípadne odovzdáva kolík mimo vymedzené územie, nevie technicky správne vykonať hod kriketovou loptičkou alebo granátom, a správne zrealizovať vrh guľou chrbtovou technikou.

    Výberový TC

    Žiak splnil ciele TC ak:

    pozná pravidlá hier, disciplín a prvky výberového TC, žiak ovláda základné herné činnosti v hrách výberového TC, vie technicky správne, plynule

    vykonávať prvky, cvičebné tvary a disciplíny výberového TC, Na hodinách sa aktívne zapája do nácviku techniky a rôznych herných činnosti.

  • 23 Mgr. Pavol Trojčák

    Žiak nesplnil ciele TC ak:

    nepozná pravidlá hier, disciplín a prvkov výberového TC,

    neovláda základné herné činnosti v hrách výberového TC, nevie technicky správne, plynule vykonávať prvky, cvičebné tvary a disciplíny výberového TC,

    na hodinách nejaví záujem o pohybovú činnosť výberového TC.

    6.3. Klasifikácia tematických celkov TSV

    Každý tematický celok je klasifikovaný známkou na stupnici od 1 – 5. Okrem priebežných známok, ktoré žiaci dostavajú za zvládnutie nácviku jednotlivých herných činností prípadne cvičebných prvkov, žiaci dostávajú na konci tematického celku známku za výkon podaný spravidla na poslednej hodine v tematickom celku, prípadne po ukončení nácviku príslušnej športovej disciplíny.

    V tematických celkoch Basketbal, Hádzaná, Volejbal, Futbal, Výberový TC a Gymnastika sa hodnotí subjektívne na základe správnosti vykonávania herných činností, herných situácií, cvičebných prvkov a cvičebných zostáv. V týchto tematických celkoch sa používa bodová stupnica od 1 – 10 bodov, kde 10 bodov predstavuje najlepší dosiahnutý výkon. Klasifikácia je podľa bodov rozdelená nasledovne:

    Klasifikačné stupne

    Tematické celky

    Stupeň 1 (výborný)

    Stupeň 2 (chválitebný)

    Stupeň 3 (dobrý)

    Stupeň 4 (dostatočný)

    Stupeň 5 (nedostatočný)

    Basketbal 10b – 8b 7b – 5b 4b – 3b 2b – 1b 0b

    Hádzaná 10b – 8b 7b – 5b 4b – 3b 2b – 1b 0b

    Volejbal 10b – 8b 7b – 5b 4b – 3b 2b – 1b 0b

    Futbal 10b – 8b 7b – 5b 4b – 3b 2b – 1b 0b

    Výberový TC 10b – 8b 7b – 5b 4b – 3b 2b – 1b 0b

    Gymnastika

    Preskok 10b – 8b 7b – 5b 4b – 3b 2b – 1b 0b

    Prosné (zostava) 10b – 8b 7b – 5b 4b – 3b 2b – 1b 0b

    Hrazda (zostava) 10b – 8b 7b – 5b 4b – 3b 2b – 1b 0b

    Kladina (zostava) 10b – 8b 7b – 5b 4b – 3b 2b – 1b 0b

    V tematickom celku Atletika sa hodnotí objektívne na základe dosiahnutých výkonov v jednotlivých atletických disciplínach. Klasifikácia v tomto tematickom celku je vyjadrená podľa percentuálnej stupnice, kde 100% predstavuje najlepší výkon žiaka daného ročníka v príslušnej atletickej disciplíne. Klasifikácia ja podľa % rozdelená nasledovne:

    Klasifikačné stupne

    Atletika Stupeň 1 (výborný)

    Stupeň 2 (chválitebný)

    Stupeň 3 (dobrý)

    Stupeň 4 (dostatočný)

    Stupeň 5 (nedostatočný)

    Beh na 60m 100% – 80% 79% – 50% 49% – 30% 29% – 1% 0%

    Beh na 1000m 100% – 80% 79% – 50% 49% – 30% 29% – 1% 0%

    Beh 12 min. 100% – 80% 79% – 50% 49% – 30% 29% – 1% 0%

    Skok do diaľky 100% – 80% 79% – 50% 49% – 30% 29% – 1% 0%

    Hod granátom 100% – 80% 79% – 50% 49% – 30% 29% – 1% 0%

    Vrh guľou 100% – 80% 79% – 50% 49% – 30% 29% – 1% 0%

  • 24 Mgr. Pavol Trojčák

    Žiak je povinný na hodinách TSV byť riadne ustrojený, z hygienických dôvodov je povinný si nosiť cvičebný úbor a rešpektovať pokyny vyučujúceho.

    Od povinnosti žiaka cvičiť na hodinách TSV môže rozhodnúť riaditeľ školy a to na základe písomného odporúčanie lekára, ktorý žiaka zaradí do príslušnej zdravotnej skupiny.

    Cvičebný úbor môže žiak zabudnúť 2 x v školskom roku a to 1 x v prvom polroku a 1 x v druhom polroku. Pokiaľ stanovený limit prekročí je vyučujúci povinný žiaka zapísať do zošita poznámok a následne požiadať triedneho učiteľa o predvolanie rodičov.

    Ak žiak na hodine necvičí, musí mať ospravedlnenie buď od lekára alebo od zákonného zástupcu a musí sa hodiny zúčastniť. Ak sa tak nestane, učiteľ je povinný dať žiakovi neospravedlnenú hodinu.

    Pokiaľ je žiak oslobodený lekárom od povinnej telesnej výchovy a je zaradený do štvrtej zdravotnej skupiny, je na vysvedčení hodnotený absolvoval/absolvovala.

    Ak sa žiak zámerne vyhýba cvičeniu na hodine TSV, prípadne si opakovane nenosí cvičebný úbor a vynechá tematický celok, v tom prípade mu je z tematického celku udelená známka 5 (nedostatočný).

    V prípade že žiak dlhodobo nejavý záujem o pohybovú činnosť a vyhýba cvičeniu na hodinách TSV, sa takémuto žiakovi ku koncu klasifikačného obdobia udelí na vysvedčení známka 5 (nedostatočný).

    ................................ ................................ ................................

    PaedDr. Anna Vajdová PaedDr. Agáta Prevužňáková vedúci PK

    riaditeľka ZŠ zástupkyňa riad. ZŠ